Zemědělství
Od půdy a semene
po potravinový systém a klima
Jeden rok na poli s ozimou pšenicí: v říjnu se zaseje, přes zimu odnoží, na jaře poroste a v červenci se sklízí. Modré kapky jsou srážky, oranžové klasy budoucí úroda. Ukazatele dole počítají, kolik vody porost dostal a jaký výnos z toho modelově vychází.
Jak průvodce používat
Zemědělství spojuje biologii, chemii, fyziku, techniku, ekonomii a právo. Průvodce začíná u otázek, které si může položit každý: z čeho je půda, proč se střídají plodiny, kolik krmiva sní kráva. Postupně vede k látce úvodních vysokoškolských kurzů: k bilanci dusíku a nitrátové směrnici, k prahům škodlivosti, k vodní bilanci porostu, k vegetačním indexům ze satelitů, k ekonomice farmy a Společné zemědělské politice EU, k bezpečnosti potravin a k emisím skleníkových plynů ze zemědělství.
Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si model vyzkoušíte posuvníky. Pod ní mise za XP. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, řešené příklady a příklady k procvičení s úplným řešením. Teorie je často o úroveň náročnější než úvodní text. Barevná tečka v obsahu ukazuje úroveň kapitoly. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.
Mapa průvodce
| Kapitola | Úroveň | Co se naučíte |
|---|---|---|
| 1 Půda: vznik, vlastnosti a typy | základy | složení půdy, zrnitost, voda v půdě, humus, pH, půdní profil a typy, eroze |
| 2 Rostlinná výroba a osevní postup | základy | obiloviny, olejniny, okopaniny, luskoviny a pícniny; výnosotvorné prvky, výsevek, střídání plodin |
| 3 Hospodářská zvířata, krmení a welfare | základy | skot, prasata, drůbež; trávení přežvýkavců, krmná dávka, konverze krmiva, ochrana zvířat |
| 4 Výživa rostlin a hnojení | střední škola | makro- a mikroživiny, zákon minima, koloběh a bilance dusíku, statková hnojiva, nitrátová směrnice |
| 5 Ochrana rostlin a integrovaná ochrana | střední škola | škodlivé organismy, prevence a monitoring, práh škodlivosti, biologická ochrana, rezistence |
| 6 Mechanizace a zpracování půdy | střední škola | traktor a stroje, plošná výkonnost, spotřeba paliva, utužení půdy, orba a bezorebné technologie |
| 7 Voda, sucho a závlahy | střední škola | vodní bilance pole, evapotranspirace, koeficient plodiny, výnos a nedostatek vody, závlahy |
| 8 Ekologické zemědělství | střední škola | principy a pravidla EU, přechodné období, výnosová mezera, výsledky na hektar a na tunu |
| 9 Precizní zemědělství a dálkový průzkum | vysoká škola | GNSS a RTK, spektrální odrazivost, NDVI, zóny pole a proměnlivé dávkování |
| 10 Ekonomika zemědělství a SZP EU | vysoká škola | náklady, příspěvek na úhradu, bod zvratu, cenová nestálost, dějiny a architektura SZP |
| 11 Potravinový systém, bezpečnost a ztráty | vysoká škola | potravinový řetězec, analýza rizika a HACCP, úřední kontrola, ztráty a plýtvání potravinami |
| 12 Klimatická změna a zemědělství | vysoká škola | metan a oxid dusný, inventura emisí, uhlík v půdě, dopady oteplení na výnosy, adaptace |
Co budete potřebovat
Pro úvodní texty a laboratoře stačí procenta, jednotky (ha, t, kg, mm) a dosazení do vzorce. Rozbalovací teorie místy používá logaritmus, exponenciálu nebo jednoduchou derivaci; kdo je nezná, může odvození přeskočit a pracovat s výsledkem.
- Biologie vykládá fotosyntézu, stavbu rostlin a fyziologii zvířat, Chemie pH, oxidaci a redukci a chemii dusíku. Genetika a Biotechnologie se věnují šlechtění, GMO a novým genomickým technikám; zde je zmiňujeme jen stručně.
- Zeměpis a planeta Země vykládá klima a fyzickou geografii, Geologie horniny a zvětrávání, z nichž půda vzniká, Meteorologie počasí a předpověď, Ekologie ekosystémy, biodiverzitu a ochranu přírody.
- Veterinářství se věnuje nemocem a zdraví zvířat, Rybaření a rybníkářství rybníkům a akvakultuře, Energetika bioplynu a obnovitelným zdrojům, Ekonomie trhům, dotacím a tržním selháním, Zdravý životní styl výživě člověka.
Modelové předpoklady
Laboratoře pracují se zjednodušenými modely z uznávané literatury (vlhkostní konstanty půdy podle Saxtona a Rawlse, reakce výnosu na nedostatek vody podle FAO, emisní faktory IPCC) a s modelovými cenami, výnosy a náklady. Jsou to výukové modely, ne podklady pro hnojení, ochranu rostlin ani investiční rozhodnutí farmy. Předpisy, data a literatura mají v příloze C zdroj a datum ověření.
Čtyři druhy rámečků
Řešený příklad, který si můžete přepočítat. Všechna čísla v příkladech, laboratořích a procvičení jsou spočítaná skriptem.
Jak se věc dělá v praxi, historie a zajímavosti z českého i světového zemědělství.
Pravidlo palce nebo způsob, jak si věc zapamatovat.
Častá chyba, mýtus nebo bezpečnostní upozornění.
Studijní materiál, nenahrazuje učebnici ani výuku, agronomické, veterinární ani právní poradenství. Průvodce záměrně neuvádí konkrétní přípravky na ochranu rostlin ani jejich dávky: s přípravky smějí zacházet jen osoby s odbornou způsobilostí podle zákona o rostlinolékařské péči a vždy podle etikety a pokynů výrobce. Zdraví zvířat posuzuje veterinář. Práce se zemědělskými stroji, se zvířaty a ve skladech (jímky, sila) má přísná bezpečnostní pravidla. Průvodce nejmenuje komerční produkty ani firmy. Předpisy a data mají v příloze C zdroj a datum ověření (13. 10. 2026).
Rozsahem odpovídá: kapitoly 1–3 tématům RVP ZV (Člověk a příroda – přírodopis a zeměpis; Člověk a svět práce – pěstitelské práce a chovatelství); kapitoly 4–8 maturitní úrovni RVP G v biologii, chemii a zeměpisu a odborným předmětům středních zemědělských škol (obor Agropodnikání: pěstování rostlin, chov zvířat, mechanizace, ekonomika); kapitoly 9–12 a rozbalovací teorie úvodním vysokoškolským kurzům agronomických fakult (pedologie, agrochemie a výživa rostlin, obecná produkce rostlinná, ochrana rostlin, zootechnika, zemědělská technika, agrární ekonomika a politika, bezpečnost potravin, zemědělství a změna klimatu).
Půda: vznik, vlastnosti a typyzáklady
Půda není „hlína pod nohama“, ale tenká živá vrstva na rozhraní horniny, vzduchu, vody a organismů. Vzniká stovky až tisíce let, ale přívalový déšť ji z nechráněného svahu dokáže odnést za jedno odpoledne. Rostlinám slouží jako kotva, zásobárna vody a živin i jako domov pro miliardy mikroorganismů.
Půda funguje jako houba: mezi zrnky jsou póry, které po dešti nasají vodu a postupně ji vydávají kořenům. Písek je houba s velkými dírami, voda jím proteče. Jíl má póry tak jemné, že vodu drží „zuby nehty“ a kořeny ji z něj nevysají. Nejvíc vody pro rostliny nabídne něco mezi tím.
+Teorie: vznik půdy, složení, zrnitost, voda, humus, pH, půdní typy a eroze
1.1Jak půda vzniká
Půda je svrchní vrstva zemské kůry přeměněná zvětráváním a činností organismů, složená z minerálních částic, organické hmoty, vody, vzduchu a živých organismů. Vědu o půdě nazýváme pedologie.soil, pedology
Půda vzniká zvětráváním matečné horniny (fyzikálním: mráz, teplotní změny; chemickým: rozpouštění, hydrolýza, oxidace; biologickým: kořeny, lišejníky, mikroby) a současnou přeměnou organických zbytků. Ruský geograf V. V. Dokučajev v 19. století popsal a H. Jenny (1941) shrnul do rovnice pět půdotvorných činitelů: klima, organismy, reliéf, matečná hornina a čas. Horninám a zvětrávání se do hloubky věnuje průvodce Geologie.weathering, soil-forming factors
Pět činitelů si zapamatujete slovem KORMČ: klima, organismy, reliéf, matečná hornina, čas. Vznik centimetru půdy trvá řádově staletí, proto se půda v lidském měřítku považuje za neobnovitelný zdroj.
1.2Složení půdy a její fyzikální vlastnosti
Půda je třífázová soustava: pevná fáze (minerální částice a organická hmota), kapalná fáze (půdní roztok) a plynná fáze (půdní vzduch). Učebnicová „ideální“ hlinitá ornice má objemově asi polovinu pevné fáze a polovinu pórů, které se dělí vzduch a voda (Obr. 1.1).three-phase system
Objemová hmotnost \(\rho_d\) je hmotnost vysušené půdy v jednotce objemu i s póry (ornice obvykle 1,2 až 1,6 g/cm³). Hustota pevných částic \(\rho_s\) je u minerálních půd blízko 2,65 g/cm³ (křemen). Z obou vychází pórovitost:bulk density, particle density, porosity
Kyprá ornice s \(\rho_d = 1{,}4\) g/cm³ má pórovitost \(1 - 1{,}4/2{,}65 = 0{,}472\), tedy 47 %. Utužená stopa po těžkém stroji s \(\rho_d = 1{,}6\) g/cm³ má jen \(1 - 1{,}6/2{,}65 = 0{,}396\), asi 40 %. Ubývají hlavně velké póry, kterými proudí vzduch a vsakuje voda (kapitola 6).
1.3Zrnitost
Zrnitost (textura) udává zastoupení minerálních částic podle velikosti. Mezinárodně se rozlišuje jíl (menší než 0,002 mm), prach (0,002–0,05 mm) a písek (0,05–2 mm); větší částice jsou skelet (štěrk, kameny), který se do zrnitosti nepočítá (Obr. 1.2). Zrnitostní třídu určuje trojúhelníkový diagram, který používá i laboratoř.soil texture, clay, silt, sand, texture triangle
V české zemědělské praxi se tradičně používá Novákova klasifikace podle obsahu částic menších než 0,01 mm (jílnatých částic): písčitá půda 0–10 %, hlinitopísčitá 10–20 %, písčitohlinitá 20–30 %, hlinitá 30–45 %, jílovitohlinitá 45–60 %, jílovitá 60–75 % a jíl nad 75 %. Prvním dvěma se říká lehké, prostředním dvěma střední a zbylým těžké půdy, podle toho, jak těžko se zpracovávají.light, medium and heavy soils
Zkušený agronom odhadne zrnitost zkouškou válečkováním: vlhkou půdu válí mezi dlaněmi. Písčitá se rozpadá, hlinitá vytvoří váleček, který při ohnutí praská, jílovitá se dá stočit do kroužku a na řezu se leskne.
1.4Voda v půdě
Voda je v pórech držena kapilárními a adsorpčními silami. Jejich sílu vyjadřuje vodní potenciál (sací tlak), v kilopascalech nebo jako \(pF = \log_{10} h\), kde \(h\) je výška vodního sloupce v centimetrech. Gravitační voda po dešti z velkých pórů odteče během jednoho až dvou dnů. Co zůstane, je polní vodní kapacita (FC, dohodnutě −33 kPa, pF ≈ 2,5). Pod bodem vadnutí (PWP, −1 500 kPa, pF ≈ 4,2) drží půda vodu tak pevně, že ji kořeny nevysají a rostlina trvale vadne.soil water potential, field capacity, permanent wilting point
Objemová vlhkost 0,14 znamená 14 % objemu půdy vyplněných vodou, tedy 140 mm vody na každý metr hloubky. Saxton a Rawls (2006) odvodili z tisíců vzorků regresní pedotransferové funkce, které vlhkostní konstanty odhadují ze zrnitosti a organické hmoty; laboratoř je používá.available water capacity, pedotransfer function
| Zrnitostní třída (písek / jíl, %) | FC, % | PWP, % | využitelná, % | mm na 1 m |
|---|---|---|---|---|
| písek (90 / 5) | 9,9 | 5,0 | 4,9 | 49 |
| hlína (40 / 20) | 28,0 | 13,7 | 14,3 | 143 |
| prachovitá hlína (20 / 15) | 30,5 | 11,0 | 19,5 | 195 |
| jíl (20 / 50) | 42,1 | 29,7 | 12,5 | 125 |
Hlína má využitelnou vodní kapacitu 14,3 %. Kořeny obilnin v suchém období čerpají hlavně z horních 60 cm, kde je \(0{,}143 \cdot 600 = 86\) mm vody. Při výparu porostu 4 mm za den vystačí plně nasycený profil asi \(86/4 \approx 21\) dní bez deště. Spraš s prachovitou hlínou by vydržela déle, písek jen týden.
Jíl má nejvíc vody celkem, ale ne nejvíc využitelné vody: velká část je vázaná pod bodem vadnutí. Proto jsou nejlepší zásobárnou vody prachovité půdy na spraši, ne těžké jíly.
1.5Organická hmota, humus a sorpční komplex
Odumřelé zbytky rostlin a živočichů mikroorganismy rozkládají. Část se úplně mineralizuje na CO₂, vodu a minerální živiny, část se přemění na stabilní tmavé látky – humus. Humus se odhaduje z obsahu organického uhlíku vynásobením konvenčním faktorem 1,724 (humus obsahuje asi 58 % uhlíku). Zlepšuje strukturu, zadržuje vodu, váže živiny a je zásobárnou uhlíku (kapitola 12).soil organic matter, humus, mineralization
Ornice hluboká 0,3 m s objemovou hmotností 1,4 t/m³ váží na hektaru \(10\,000 \cdot 0{,}3 \cdot 1{,}4 = 4\,200\) t. Při 2 % humusu obsahuje 84 t humusu, tedy \(84/1{,}724 = 48{,}7\) t uhlíku, což odpovídá \(48{,}7\cdot 44/12 = 179\) t CO₂. I malá změna obsahu humusu na velké ploše je tedy významná pro klima.
Jílové minerály a humus nesou záporný náboj a na svém povrchu poutají kationty (Ca²⁺, Mg²⁺, K⁺, NH₄⁺, H⁺, Al³⁺). Této vlastnosti se říká sorpční komplex a její mírou je kationtová výměnná kapacita (KVK). Kationty z něj mohou přecházet do půdního roztoku a ke kořenům, ale déšť je tolik nevyplavuje. Humus má KVK řádově 150–250 cmol(+)/kg, jílový minerál smektit 80–120, kaolinit jen 3–15, písek téměř nulovou.cation exchange capacity
1.6Půdní reakce
Půdní reakce (pH) vyjadřuje aktivitu vodíkových iontů v půdním roztoku: \(\mathrm{pH} = -\log a_{\mathrm{H^+}}\) (podrobně v průvodci Chemie). Pokles o jednotku pH znamená desetkrát kyselejší prostředí. Půdy přirozeně okyselují srážky (vyplavování vápníku a hořčíku), rozklad organické hmoty, odběr bazických kationtů sklizní a amonná hnojiva. Proti okyselení se půda vápní.soil reaction, liming
Pro většinu polních plodin je vhodné pH zhruba 6 až 7. V kyselé půdě (pH pod 5,5) se uvolňuje toxický hliník a hůř se přijímá fosfor, molybden, vápník a hořčík; v zásadité (nad 7,5) naopak železo, mangan, zinek a bor. Fosfor je nejlépe přístupný mezi pH 6 a 7. Brambory, žito a oves snesou kyselejší půdu, vojtěška, cukrovka a ječmen vyžadují neutrální.nutrient availability
1.7Půdní profil a půdní typy
Svislý řez půdou, půdní profil, se skládá z vrstev zvaných horizonty (Obr. 1.3). Podle toho, které horizonty se vyvinuly a jak, se půdy třídí do půdních typů. Česká republika používá Taxonomický klasifikační systém půd ČR (Němeček a kol., 2011), mezinárodně se používá systém WRB.soil profile, horizon, World Reference Base
| Půdní typ | Kde a z čeho | Vlastnosti a využití |
|---|---|---|
| černozem | teplé suché nížiny na spraši (Polabí, Haná, jižní Morava) | mocný tmavý humusový horizont, nejúrodnější půdy, ohrožuje je sucho a větrná eroze |
| hnědozem, luvizem | pahorkatiny na spraši a sprašových hlínách | jíl posunutý do horizontu B; velmi úrodné, náchylné k vodní erozi |
| kambizem | pahorkatiny a vrchoviny na různých horninách | nejrozšířenější typ v Česku; hnědý horizont B vzniklý zvětráváním na místě; středně úrodné, lesy a pastviny |
| podzol | hory a písky pod jehličnany | kyselý, vybělený horizont E nad rezavým Bs; pro zemědělství málo vhodný |
| pseudoglej, glej | místa se špatně propustným podložím nebo vysokou hladinou podzemní vody | zamokření: šedé a rezavé skvrny, u gleje šedozelené barvy redukovaného železa; louky, odvodnění |
| fluvizem | říční nivy | mladé půdy z povodňových naplavenin, úrodné, ale ohrožené povodněmi |
| rendzina | vápence a dolomity (Český kras, Pálava) | mělká, kamenitá, zásaditá; pastviny, sady, vinice |
Pro úřední hodnocení zemědělské půdy (ceny, odvody za vynětí) se v Česku používá bonitovaná půdně ekologická jednotka (BPEJ), pětimístný kód: první číslice je klimatický region, druhá a třetí hlavní půdní jednotka, čtvrtá kombinace sklonitosti a expozice, pátá skeletovitost a hloubka půdy.soil-ecological unit
1.8Degradace půdy a eroze
Mezi hlavní hrozby patří vodní a větrná eroze, utužení (kapitola 6), úbytek organické hmoty, okyselení, kontaminace a zábor pro stavby. Podle ČÚZK bylo k 31. 12. 2025 v Česku 4 188 927 ha zemědělských pozemků (53,1 % území), z toho 2 881 228 ha orné půdy. Během roku 2025 ubylo 2 869 ha zemědělských pozemků (asi 8 ha denně) a 9 007 ha orné půdy; část orné půdy se přitom změnila na trvalé travní porosty, kterých přibylo 3 084 ha.soil degradation, erosion, soil sealing
Dlouhodobou průměrnou ztrátu půdy vodní erozí odhaduje univerzální rovnice ztráty půdy (USLE, Wischmeier a Smith, 1978):
Modelový svah: \(R = 40\), \(K = 0{,}4\), \(LS = 2{,}0\), \(P = 1\). Se širokořádkovou kukuřicí (\(C = 0{,}6\)) vychází \(A = 40\cdot 0{,}4\cdot 2\cdot 0{,}6 = 19{,}2\) t/ha ročně, s ozimou pšenicí (\(C = 0{,}1\)) jen 3,2 t/ha. Česká metodika ochrany půdy považuje u hlubokých půd za přípustnou ztrátu řádově 4 t/ha ročně; na takovém svahu tedy kukuřice bez protierozních opatření nepatří.
Půdu chrání to, co ji kryje: porost, mulč, meziplodina, strniště. Nejvíc jí škodí holá jemná ornice na dlouhém svahu při letní bouřce.
1.9Procvičení
- Půda je třífázová soustava: pevné částice, voda a vzduch; o jejích vlastnostech rozhodují póry.
- Zrnitost určuje, kolik vody půda zadrží a kolik z ní rostliny využijí; nejlepší jsou prachovité půdy na spraši.
- Humus a jíl poutají živiny v sorpčním komplexu; humus je i velká zásobárna uhlíku.
- Půdní typ prozradí historii půdy; eroze a zábor ji ničí rychleji, než stihne vzniknout.
Rostlinná výroba a osevní postupzáklady
Na orné půdě se pěstují plodiny pro lidi (chléb, olej, cukr, brambory), pro zvířata (obilí, siláž, seno) i pro průmysl a energii. Každá plodina má jiné nároky a jiné „vedlejší účinky“ na pole. Zemědělec je proto střídá v promyšleném pořadí: po plodině, která pole obohatí, následuje ta, která to nejlépe využije.
Osevní postup je šachová partie v čase. Jetel nebo hrách jsou tah, který připraví pole (přinese dusík a rozbije koloběh chorob). Pšenice je tah, který zisk vybere. Kdo hraje pořád stejným kamenem, třeba pšenicí po pšenici, toho soupeř – choroby, škůdci a plevele – brzy přečísluje.
+Teorie: výnos a jeho tvorba, skupiny plodin, setí, osevní postupy a jejich dějiny
2.1Jak rostlina tvoří výnos
Rostlina fotosyntézou mění světelnou energii, CO₂ a vodu na cukry (podrobně v průvodci Biologie). Většina našich plodin patří mezi C3 rostliny; C4 rostliny jako kukuřice nebo čirok mají mechanismus, který jim umožňuje lépe hospodařit s vodou a využít vysoké teploty a silné světlo. Jen část sušiny skončí v sklízeném orgánu: poměr hospodářského výnosu k celkové nadzemní biomase je sklizňový index; u moderních odrůd pšenice kolem 0,45 až 0,55.C3 and C4 plants, harvest index
U obilnin se výnos rozkládá na výnosotvorné prvky, které vznikají postupně během vegetace (Obr. 2.1): počet klasů na m² (určí se při odnožování), počet zrn v klasu (při sloupkování a kvetení) a hmotnost zrna, vyjadřovaná jako hmotnost tisíce zrn (HTZ, při plnění zrna).yield components, thousand-grain weight
Porost pšenice má 550 klasů na m², v klasu 32 zrn a HTZ 44 g. Na m² je \(550\cdot 32 = 17\,600\) zrn o hmotnosti \(17\,600\cdot 0{,}044 = 774\) g, tedy \(Y = 7{,}74\) t/ha. Pro srovnání: průměrný výnos obilovin v Česku v roce 2025 byl podle ČSÚ 6,51 t/ha.
2.2Skupiny polních plodin
| Skupina | Příklady | Sklízí se a k čemu |
|---|---|---|
| obilniny | pšenice, ječmen, žito, oves, tritikale, kukuřice | zrno: mouka, krmivo, slad, škrob, líh; sláma |
| olejniny | řepka ozimá, slunečnice, mák, hořčice, len olejný | semena: olej (potraviny, bionafta), pokrutiny a šroty pro zvířata |
| okopaniny | brambory, cukrovka, krmná řepa | hlízy a bulvy: potraviny, cukr, škrob, krmivo |
| luskoviny | hrách, bob, sója, lupina, čočka | semena bohatá na bílkoviny (20–40 %); poutají vzdušný dusík |
| pícniny | jetel, vojtěška, trávy, kukuřice na siláž | celá nadzemní hmota: seno, senáž, siláž, pastva |
Ozimé plodiny se sejí na podzim a potřebují projít obdobím chladu, aby přešly do generativní fáze (jarovizace); jarní se sejí na jaře. Ozimy lépe využijí zimní vlhkost a dávají vyšší výnosy, jarní plodiny mají kratší vegetaci a hodí se do horších podmínek.winter and spring crops, vernalization
Luskoviny a jeteloviny (bobovité rostliny) žijí v symbióze s hlízkovými bakteriemi rodu Rhizobium a příbuzných, které v hlízkách na kořenech poutají vzdušný dusík N₂ a mění ho na amonné sloučeniny. Rostlina dodává bakteriím cukry. Po sklizni zůstává v posklizňových zbytcích dusík pro následnou plodinu (kapitola 4).legumes, symbiotic nitrogen fixation, root nodules
V Česku převládají na orné půdě obilniny, hlavně pšenice a ječmen, a z olejnin řepka ozimá. Krajinu tím tvoří velké bloky několika plodin. Česko je také tradičně významným světovým pěstitelem máku a jeho semena vyváží.
2.3Setí a založení porostu
Kvalitu osiva vyjadřuje klíčivost a čistota; jejich součin je užitná hodnota. Agronom volí počet klíčivých zrn na hektar podle plodiny, termínu a podmínek (u pšenice řádově 3,5 až 5 milionů) a přepočítá ho na hmotnost výsevku:seed rate, germination, seed purity
Chceme 4 miliony klíčivých zrn na hektar, HTZ osiva je 48 g, klíčivost 95 % a čistota 98 %. Užitná hodnota je \(95\cdot 98/100 = 93{,}1\) %, výsevek \(V = 4\cdot 48/93{,}1\cdot 100 = 206\) kg/ha.
2.4Osevní postup
Osevní postup je plánované střídání plodin na pozemku v čase. Jeho cíle: přerušit vývoj chorob, škůdců a plevelů vázaných na jednu plodinu, střídat plodiny s různou hloubkou kořenů a nároky na živiny, využít dusík z bobovitých rostlin, chránit půdu před erozí a rozložit práci a riziko během roku.crop rotation
Předplodinová hodnota vyjadřuje, jak plodina ovlivní tu následující. Zlepšující předplodiny jsou jeteloviny, luskoviny, řepka a okopaniny hnojené hnojem; zhoršující jsou hlavně obilniny. Samoznášenlivost popisuje, jak plodina snáší pěstování sama po sobě: pšenice po pšenici trpí chorobami pat stébel a kořenů, řepka by se měla na pole vracet nejdřív po třech až čtyřech letech (hlízenka, nádorovitost košťálovin), hrách po pěti až šesti letech („únava půdy“), cukrovka po čtyřech letech (háďátko řepné). Kukuřice samu sebe snáší relativně dobře, ale pšenice po kukuřici je ohrožená fuzariózami.preceding crop effect, self-tolerance
Středověké trojpolní hospodaření střídalo ozim, jař a úhor: třetina polí každý rok odpočívala. V 18. století se úhor osel jetelem (zlepšené trojpolní hospodaření) a v Anglii se rozšířil norfolský postup. Více krmiva znamenalo víc dobytka, víc hnoje a vyšší výnosy obilí – jedna z příčin zemědělské revoluce, která uživila rostoucí města.
Meziplodiny se pěstují mezi dvěma hlavními plodinami (po sklizni obilniny do jara). Chrání půdu před erozí, poutají dusík, který by se jinak vyplavil, a zvyšují obsah organické hmoty. Zaorané jako zelené hnojení vracejí živiny do půdy.cover crops, catch crops, green manure
2.5Odrůdy a šlechtění
Výnosy obilnin se během 20. století zvýšily několikanásobně díky hnojení, ochraně rostlin, mechanizaci a šlechtění. Symbolem je zelená revoluce: krátkostébelné odrůdy pšenice a rýže, které při hnojení dusíkem nepoléhají. Šlechtitel Norman Borlaug za ni dostal Nobelovu cenu míru (1970). Metody šlechtění včetně genových úprav vykládají průvodci Genetika a Biotechnologie.plant breeding, green revolution, semi-dwarf varieties
Vyšší výnos plodiny v dobrém osevním postupu není „zadarmo“: nepěstujete každý rok nejvýnosnější plodinu. Hodnocení osevního postupu se proto dělá za celý cyklus a se všemi náklady, včetně menší potřeby ochrany rostlin a hnojení.
2.6Procvičení
- Výnos obilnin = klasy na m² × zrna v klasu × hmotnost zrna; každý prvek se tvoří v jiné fázi vegetace.
- Plodiny dělíme na obilniny, olejniny, okopaniny, luskoviny a pícniny; luskoviny a jeteloviny poutají vzdušný dusík.
- Osevní postup přerušuje koloběh chorob a plevelů a využívá předplodinovou hodnotu; monokultura výnosy dlouhodobě snižuje.
Hospodářská zvířata, krmení a welfarezáklady
Hospodářská zvířata mění krmivo na mléko, maso a vejce. Část krmiva jsou tráva, seno a vedlejší produkty, které by člověk sám nesnědl; část je obilí, které by sníst mohl. Kolik krmiva zvíře potřebuje na kilogram produktu, se mezi druhy liší několikanásobně. A protože zvíře cítí bolest i strach, chov má i etická a právní pravidla.
Kráva je pojízdný fermentor. V bachoru, jehož objem se u dospělé krávy uvádí přes sto litrů, žijí miliardy bakterií a prvoků, kteří rozkládají celulózu z trávy. Kráva pak „jí“ hlavně produkty jejich kvašení a jejich vlastní těla. Prase ani slepice to nedokážou, proto potřebují krmivo, které by mohl jíst i člověk.
kukuřičná silážsenážobilní šrotřepkový šrot · dole potřeba: záchova a mléko
+Teorie: druhy a užitkovost, trávení, krmiva a krmná dávka, konverze krmiva, welfare a právo
3.1Hospodářská zvířata a jejich produkty
Živočišná výroba chová zvířata pro mléko, maso, vejce, vlnu, kůže i pro práci a péči o krajinu (pastva). Hlavními druhy jsou skot (dojený a masný), prasata, drůbež (nosnice, brojleři, krůty, kachny, husy), ovce a kozy. Rybníkářství vykládá průvodce Rybaření a rybníkářství, zdraví a nemoci zvířat průvodce Veterinářství.livestock production
V Česku bylo k 31. 12. 2025 podle ČSÚ 1 389 710 kusů skotu, z toho 566 498 krav (41 %), a přibližně 23,5 milionu kusů drůbeže. Prasat bylo k 30. 6. 2026 celkem 1 432 903. Pro srovnání velikosti chovů se zvířata přepočítávají na dobytčí jednotky (DJ): 1 DJ odpovídá 500 kg živé hmotnosti.livestock unit
| Druh a užitkovost | Typický údaj |
|---|---|
| dojnice: délka standardní laktace | 305 dní, pak období stání na sucho před dalším porodem |
| brojler: výkrm | řádově 5 až 6 týdnů do hmotnosti kolem 2–2,5 kg |
| prase: výkrm | řádově od 30 do asi 115–120 kg živé hmotnosti |
| nosnice: snáška | u moderních hybridů přes 300 vajec za snáškový cyklus |
3.2Trávení: jednožaludeční zvířata a přežvýkavci
Jednožaludeční zvířata (prase, drůbež, kůň, člověk) tráví živiny hlavně enzymy v žaludku a tenkém střevě. Celulózu sama rozložit nedokážou; kůň ji částečně zpracuje mikroby ve slepém střevě. Přežvýkavci (skot, ovce, kozy) mají složený žaludek ze čtyř oddílů (Obr. 3.1). V bachoru mikroorganismy kvasí sacharidy včetně celulózy na těkavé mastné kyseliny (octovou, propionovou, máselnou), které zvíře vstřebá jako hlavní zdroj energie. Vedlejším produktem je metan, který kráva vyříhá (kapitola 12). Mikroby samy jsou pak zdrojem kvalitní bílkoviny.monogastric, ruminant, rumen, volatile fatty acids, enteric methane
3.3Krmiva a krmná dávka
Objemná krmiva (pastva, seno, senáž, siláž) mají hodně vlákniny a méně energie; přežvýkavec je potřebuje pro správnou funkci bachoru. Jadrná krmiva (obilí, kukuřice, šroty z olejnin, krmné směsi) jsou koncentrovaným zdrojem energie a bílkovin. Doplňují se minerální a vitaminová krmiva. Krmiva se hodnotí v sušině (bez vody), protože siláž má jen asi třetinu sušiny a šrot téměř 90 %.roughage, concentrate, dry matter
Siláž vzniká mléčným kvašením píce bez přístupu vzduchu: bakterie mléčného kvašení okyselí hmotu, takže se nekazí. Senáž je siláž z předsušené píce. Energie krmiv pro dojnice se v Česku vyjadřuje jako netto energie laktace (NEL) v MJ, bílkoviny jako dusíkaté látky (NL) nebo podrobněji jako bílkoviny skutečně stravitelné ve střevě.silage, haylage, net energy for lactation, crude protein
Dojnice 650 kg (\(650^{0,75} = 128{,}7\)) potřebuje na záchovu \(0{,}293\cdot 128{,}7 = 37{,}7\) MJ NEL a na 30 kg mléka \(30\cdot 3{,}28 = 98{,}5\) MJ, celkem 136,2 MJ. Dávka 11 kg sušiny kukuřičné siláže, 5 kg vojtěškové senáže, 4,5 kg obilního šrotu a 2,5 kg řepkového šrotu dodá \(11\cdot 6{,}6 + 5\cdot 5{,}4 + 4{,}5\cdot 8{,}3 + 2{,}5\cdot 7{,}2 = 155{,}0\) MJ, o 13,7 % víc. Energie by stačila na \((155{,}0 - 37{,}7)/3{,}28 = 35{,}7\) kg mléka. Sušina dávky 23 kg je blízko odhadu příjmu 23,6 kg.
Příliš mnoho jadrných krmiv a málo strukturní vlákniny rychle okyselí bachor (acidóza), kráva přestane přežvykovat a onemocní. Proto se podíl jadrných krmiv drží obvykle nejvýš kolem poloviny sušiny dávky. Krmení vysokoužitkových dojnic sestavuje odborník; zdravotní potíže řeší veterinář.
3.4Konverze krmiva
Konverze krmiva (FCR) je spotřeba krmiva na jednotku přírůstku nebo produktu; čím nižší, tím lépe. Jednožaludeční zvířata mají konverzi příznivější než skot, protože rostou rychle a nemusejí krmit mikroby v bachoru. Přežvýkavci ale mohou žít z píce z travních porostů, kde se obilí pěstovat nedá. Rozbor FAO (Mottet a kol., 2017) odhadl, že 86 % sušiny krmiv hospodářských zvířat ve světě tvoří suroviny, které lidé přímo nejedí (tráva, píce, posklizňové zbytky, vedlejší produkty).feed conversion ratio, feed–food competition
| Druh | krmivo na kg jedlého produktu | krmivo na 100 g bílkovin | bílkoviny produktu / bílkoviny krmiva |
|---|---|---|---|
| brojler (FCR 1,65) | 2,3 kg | 1,15 kg | 44 % |
| prase (2,8) | 3,6 kg | 2,1 kg | 30 % |
| býk (6,5 kg sušiny) | 11,6 kg | 6,1 kg | 13 % |
| nosnice (2,1) | 2,4 kg | 1,9 kg | 31 % |
| dojnice (1,1 kg sušiny) | 1,1 kg | 3,2 kg | 19 % |
Na kilogram produktu: drůbež asi 2 kg krmiva, prase 3 až 4 kg, hovězí víc než 10 kg. Rozhoduje ale i to, jaké krmivo to je: obilí, nebo tráva z pastviny na svahu.
3.5Welfare zvířat a právo
Welfare (pohoda zvířat) je stav zvířete z jeho vlastního pohledu: zdraví, fungování těla i prožívání. Britská Brambellova zpráva (1965) dala základ pěti svobodám: svoboda od hladu a žízně, od nepohodlí, od bolesti, zranění a nemocí, od strachu a stresu a svoboda projevit normální chování. Současná věda používá model pěti domén (Mellor a kol., 2020), který vedle prevence utrpení zdůrazňuje i kladné zážitky (Obr. 3.2).animal welfare, five freedoms, five domains
V Česku platí zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Zakazuje týrání, stanoví povinnosti chovatele a pravidla chovu, přepravy, porážení a pokusů; dozor vykonává Státní veterinární správa. Novelou č. 255/2017 Sb. byly od roku 2019 zakázány kožešinové farmy, novela č. 501/2020 Sb. zakázala od roku 2027 chov nosnic v klecích. Podrobná pravidla pro jednotlivé druhy vycházejí ze směrnic EU: obecně 98/58/ES, nosnice 1999/74/ES (neobohacené klece zakázány od roku 2012, obohacená klec nejméně 750 cm² na nosnici), brojleři 2007/43/ES (hustota nejvýš 33 kg/m², za přísnějších podmínek 39 nebo 42 kg/m²), prasata 2008/120/ES (mimo jiné skupinové ustájení březích prasnic).animal protection act, stocking density
Zvíře, které nežere, kulhá, má horečku, potíže s porodem nebo náhle uhyne, patří k veterináři. Některé nákazy (například africký mor prasat nebo ptačí chřipka) se musí hlásit veterinární správě. Průvodce nenahrazuje veterinární péči.
3.6Procvičení
- Přežvýkavci díky mikrobům v bachoru využijí celulózu z trávy, za cenu metanu a horší konverze krmiva.
- Krmná dávka musí pokrýt energii pro záchovu i produkci, vejít se do příjmu sušiny a mít dost vlákniny.
- Konverze krmiva se mezi druhy liší několikanásobně; rozhoduje i to, zda zvíře žere píci, nebo obilí.
- Welfare zahrnuje zdraví, prostředí i prožívání zvířete; v Česku ho chrání zákon č. 246/1992 Sb. a předpisy EU.
Výživa rostlin a hnojenístřední škola
Se sklizní odvážíme z pole živiny, které je potřeba vrátit, jinak úroda postupně klesá. Hnojení ale nesmí být „na jistotu“: dusík, který plodina nespotřebuje, se z pole ztrácí do vody a vzduchu. Dobré hnojení proto začíná účetnictvím – bilancí živin.
Dusík na poli je jako peníze na účtu. Příjmy: minerální hnojiva, hnůj a kejda, hlízkové bakterie luskovin. Výdaje: to, co odvezete v zrnu. Co zbude, není úspora, ale „přeplatek“, který z větší části odteče do podzemní vody jako dusičnany nebo unikne do vzduchu.
+Teorie: živiny, zákon minima, koloběh dusíku, hnojiva, bilance a nitrátová směrnice, ekonomické optimum
4.1Co rostlina potřebuje
Rostlina skládá svou sušinu z uhlíku, kyslíku a vodíku, které získá ze vzduchu a vody. Z půdy přijímá minerální živiny ve formě iontů. Makroživiny potřebuje ve velkém množství: dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a síru. Mikroživiny stačí v gramech na hektar: železo, mangan, zinek, měď, bor, molybden, chlor a nikl.macronutrients, micronutrients
| Živina | Přijímaná forma | Úloha | Příznak nedostatku |
|---|---|---|---|
| dusík N | NO₃⁻, NH₄⁺ | bílkoviny, chlorofyl, růst | světle zelené až žluté starší listy, slabý růst |
| fosfor P | H₂PO₄⁻, HPO₄²⁻ | energie (ATP), DNA, kořeny, kvetení | fialové zbarvení, slabé kořeny |
| draslík K | K⁺ | vodní režim, průduchy, odolnost | zasychání okrajů listů, poléhání |
| síra S | SO₄²⁻ | aminokyseliny, oleje (řepka) | žloutnutí mladých listů |
| hořčík Mg | Mg²⁺ | střed molekuly chlorofylu | žloutnutí mezi žilkami starších listů |
Od konce 20. století, kdy se z elektráren přestala uvolňovat síra do ovzduší, se na polích objevuje nedostatek síry, hlavně u řepky. Méně kyselých dešťů je dobrá zpráva pro lesy, ale zemědělci musí síru dodávat hnojivy.
4.2Zákon minima a zákon klesajících výnosů
Zákon minima (Sprengel 1828, popularizoval Liebig 1840) říká, že výnos omezuje živina, které je nejméně vzhledem k potřebě. Názorně ho ukazuje Liebigův sud (Obr. 4.1): vody nateče jen po nejkratší dužinu. Přidat dusík tam, kde chybí síra, nepomůže.law of the minimum, Liebig's barrel
S rostoucí dávkou živiny výnos roste stále pomaleji (zákon klesajících výnosů). Mitscherlich (1909) ho popsal exponenciální funkcí, v praxi se často používá kvadratická nebo lineárně-plató křivka:law of diminishing returns, Mitscherlich equation
Agronoma nezajímá nejvyšší výnos, ale ekonomické optimum: hnojí, dokud poslední kilogram dusíku vynese víc, než stojí. Matematicky se derivace výnosu podle dávky rovná poměru cen \(p_N/p_Y\) (Obr. 4.2).economic optimum rate
4.3Koloběh dusíku
Atmosféra obsahuje 78 % dusíku, ale ve formě N₂ s trojnou vazbou, kterou umí rozštípit jen málo organismů. Dusík vstupuje do půdy biologickou fixací (hlízkové a volně žijící bakterie), průmyslovou fixací v Haberově–Boschově syntéze amoniaku (hnojiva) a depozicí z ovzduší (Obr. 4.3).nitrogen cycle, biological nitrogen fixation, Haber–Bosch process
V půdě mikroorganismy mineralizují organický dusík na amonné ionty, bakterie (např. rodů Nitrosomonas a Nitrobacter) je nitrifikují přes dusitany na dusičnany. Bez kyslíku (zamokření) jiné bakterie denitrifikují dusičnany na N₂ a zčásti na oxid dusný N₂O, silný skleníkový plyn (kapitola 12). Z kejdy a močoviny na povrchu půdy uniká amoniak.mineralization, nitrification, denitrification, volatilization, leaching
Fritz Haber zvládl syntézu amoniaku z dusíku a vodíku v laboratoři (1909), Carl Bosch ji převedl do průmyslu (první velká továrna 1913). Oba dostali Nobelovu cenu za chemii (1918 a 1931). Erisman a kol. (2008) odhadli, že bez dusíku z této syntézy by světové zemědělství uživilo jen zhruba polovinu tehdejšího lidstva.
4.4Hnojiva
Minerální hnojiva se vyrábějí průmyslově: dusíkatá (amonná, dusičnanová, amidická), fosforečná, draselná a vícesložková. Statková hnojiva vznikají v chovu zvířat: hnůj (výkaly s podestýlkou), kejda (výkaly a moč bez podestýlky, s vodou), močůvka, drůbeží trus. Organická hnojiva jsou například komposty a digestát z bioplynových stanic.mineral fertilizers, farmyard manure, slurry, digestate
| Hnojivo | sušina, % | N, kg/t | P₂O₅, kg/t | K₂O, kg/t | C:N |
|---|---|---|---|---|---|
| hnůj skotu | 22,0 | 6,7 | 3,2 | 7,6 | 13 |
| kejda skotu | 7,3 | 3,9 | 1,6 | 3,1 | 8 |
| kejda prasat | 5,3 | 4,1 | 2,4 | 2,1 | 5 |
| drůbeží trus uleželý | 32,0 | 19,0 | 14,6 | 10,2 | 6 |
| digestát | 6,5 | 4,5 | 1,4 | 4,4 | 6 |
Hnojiva s nízkým poměrem C:N (kejda, digestát) mají velkou část dusíku v amonné formě, která působí rychle, ale snadno těká jako amoniak; proto se zapravují do půdy co nejdřív. Hnůj s vyšším C:N uvolňuje dusík pomalu a hlavně zlepšuje obsah organické hmoty.
4.5Bilance dusíku a nitrátová směrnice
Bilance dusíku porovnává vstupy (hnojiva, fixace, případně depozice a osivo) s výstupy (odběr sklizní). Kladný rozdíl je bilanční přebytek, poměr výstupů a vstupů je účinnost využití dusíku (NUE).nitrogen balance, nitrogen surplus, nitrogen use efficiency
Faktor 4,43 je poměr molárních hmotností NO₃⁻ a N (62/14). Nitrátová směrnice (91/676/EHS) chrání vody před dusičnany ze zemědělství. Členské státy vymezují zranitelné oblasti a v nich uplatňují akční program. V Česku je to nařízení vlády č. 262/2012 Sb., od 1. 7. 2024 ve znění nařízení č. 193/2024 Sb. (6. akční program na období 2024–2028). Mimo jiné stanoví:Nitrates Directive, nitrate vulnerable zones, action programme
- nejvýš 170 kg N/ha ročně v organických a statkových hnojivech v průměru na zemědělskou půdu podniku (včetně výkalů při pastvě);
- období zákazu hnojení dusíkem na podzim a v zimě podle plodiny, druhu hnojiva a klimatického regionu, limity přívodu dusíku k jednotlivým plodinám podle výnosové hladiny (například potravinářská pšenice s výnosem 6–8 t/ha nejvýš 200 kg N/ha) a omezení hnojení na svazích a u vod;
- skladovací kapacitu pro šest měsíců produkce statkových hnojiv;
- roční bilanci dusíku do konce února; od hospodářského roku 2024/2025 se počítá na ornou půdu a její výsledek nesmí v průměru tří let překročit 70 kg N/ha (netýká se podniků s nejvýš 30 ha orné půdy). Fixace se počítá koeficienty 180 kg N/ha pro jetel a vojtěšku, 120 pro hrách, bob a sóju a 80 pro ostatní bobovité plodiny.
Pšenice dala 7,5 t/ha a odvezla \(7{,}5\cdot 18 = 135\) kg N/ha. Dostala 150 kg N v minerálních hnojivech a 25 t/ha kejdy skotu (\(25\cdot 3{,}9 = 97{,}5\) kg N), celkem 247,5 kg. Přebytek je \(247{,}5 - 135 = 112{,}5\) kg N/ha, účinnost jen \(135/247{,}5 = 55\) %. Kdyby se vyplavilo 40 % přebytku (45 kg) do 150 mm průsaku, voda by měla \(100\cdot 45/150\cdot 4{,}43 = 133\) mg dusičnanů na litr, víc než dvojnásobek limitu pro pitnou vodu 50 mg/l.
Bilance neříká, kolik dusíku se skutečně vyplaví: část přebytku se uloží v půdě nebo unikne do vzduchu, záleží na počasí, půdě a meziplodinách. Ale dlouhodobě vysoký přebytek je spolehlivý signál, že dusík končí ve vodě nebo v ovzduší.
4.6Fosfor, draslík a vápnění
Fosfor se v půdě pevně váže a téměř se nevyplavuje; do vod se dostává hlavně erozí s půdními částicemi a způsobuje eutrofizaci (přemnožení řas a sinic v rybnících a nádržích, podrobně v průvodci Ekologie). Draslík je v jílovitých půdách obvykle dostatek, v lehkých půdách se doplňuje. Obsah přístupných živin a pH zjišťuje rozbor půdy (v Česku agrochemické zkoušení zemědělských půd, které provádí ÚKZÚZ); podle něj se plánuje hnojení a vápnění.eutrophication, soil testing
Čtyři správné věci hnojení: správné hnojivo, správná dávka, správný čas a správné místo. Dávka podle potřeby plodiny a zásoby v půdě, čas, kdy plodina živinu přijímá, místo, kde ji kořeny najdou.
4.7Procvičení
- Výnos omezuje živina v minimu; přidávat to, čeho je dost, nepomůže.
- Dusík koluje mezi vzduchem, půdou, rostlinou a vodou; dusičnany se snadno vyplavují, amoniak a N₂O unikají do vzduchu.
- Bilance dusíku a účinnost jeho využití ukazují, kolik dusíku se ztrácí; v zranitelných oblastech je přebytek omezen na 70 kg N/ha.
- Ekonomické optimum hnojení leží pod dávkou pro maximální výnos.
Ochrana rostlin a integrovaná ochranastřední škola
Plevele, choroby a škůdci by bez ochrany připravili zemědělce o velkou část úrody. Moderní ochrana rostlin ale nezačíná postřikem, nýbrž prevencí a pozorováním. Zasahuje se, až když škoda převýší náklady na zásah, a přednost mají šetrné metody, které neškodí užitečným organismům.
Slunéčko sedmitečné sní za život stovky mšic. Kdo na první mšici zareaguje plošným postřikem, zabije i slunéčka – a mšice, které se množí rychleji než jejich nepřátelé, se vrátí silnější. Integrovaná ochrana je umění nechat pracovat přírodu a zasáhnout jen tehdy, když to opravdu vyjde.
+Teorie: škodlivé organismy, osm zásad integrované ochrany, prahy škodlivosti, biologická ochrana, pravidla a rezistence
5.1Škodlivé organismy a ztráty
Rostliny ohrožují tři skupiny škodlivých organismů: plevele (konkurují o světlo, vodu a živiny), choroby (houby, oomycety, bakterie, viry) a škůdci (hmyz, roztoči, hlístice, plži, hlodavci). Oerke (2006) odhadl, že bez ochrany by mohly vést ke ztrátě zhruba 50 % úrody pšenice a více než 80 % u bavlníku; skutečné ztráty i s ochranou činily asi 26–29 % u pšenice, sóji a bavlníku a 31–40 % u kukuřice, rýže a brambor. Největší potenciální ztráty působí plevele.pests, weeds, plant diseases, crop losses
Plíseň bramborová (oomyceta Phytophthora infestans) zničila ve 40. letech 19. století úrodu brambor v Irsku. Hladomor a vystěhovalectví snížily počet obyvatel ostrova o čtvrtinu. Monokultura jediné náchylné plodiny se stala učebnicovým varováním.
5.2Integrovaná ochrana rostlin
Integrovaná ochrana rostlin (IPM) spojuje všechny dostupné metody tak, aby se škodlivé organismy udržely pod hranicí hospodářské škody a chemické přípravky se používaly jen v nezbytné míře. V EU je povinná od 1. 1. 2014 (směrnice 2009/128/ES o udržitelném používání pesticidů, v Česku zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči). Příloha III směrnice stanoví osm obecných zásad (Obr. 5.1).integrated pest management
Pořadí otázek integrované ochrany: Dalo se tomu předejít? Je to tam? Kolik toho je? Vyplatí se zasáhnout? Jde to bez chemie? Čím nejšetrněji? Co rezistence? Fungovalo to?
5.3Hladina hospodářské škody a práh škodlivosti
Stern a kol. (1959) zavedli dva pojmy. Hladina hospodářské škody (EIL) je nejnižší hustota škůdce, při které škoda vyrovná náklady na zásah. Práh škodlivosti (ekonomický práh, ET) je hustota, při které je třeba zasáhnout, aby populace hladinu škody nepřekročila; leží pod ní, protože populace roste a zásah chvíli trvá (Obr. 5.2). Pedigo a kol. (1986) hladinu škody vyjádřili vzorcem:economic injury level, economic threshold
Zásah stojí 800 Kč/ha, zrno 5 000 Kč/t, výnos 7 t/ha, každá mšice na stéblo ve vrcholu sníží výnos o 0,6 % a zásah má účinnost 0,9. \(EIL = 800/(5\,000\cdot 7\cdot 0{,}006\cdot 0{,}9) = 4{,}2\) mšice na stéblo, práh škodlivosti (80 %) asi 3,4. Při nižším stavu by zásah stál víc, než by zachránil.
Rychlost růstu populace určuje, jak často je třeba porosty kontrolovat. Při exponenciálním růstu \(N(t) = N_0 e^{rt}\) je doba zdvojení \(t_2 = \ln 2/r\). Mšice v teplém počasí mohou mít \(r\) kolem 0,25 za den; populace se pak zdvojí za 2,8 dne.doubling time, monitoring
5.4Biologická a nechemická ochrana
Biologická ochrana využívá přirozené nepřátele: predátory (slunéčka, pestřenky, zlatoočky, dravé roztoče), parazitoidy (lumčíci, mšicomaři, vejcomaři) a patogeny škůdců (bakterie, viry, houby). Rozlišuje se klasická (dovezení nepřítele invazního škůdce), augmentativní (vypouštění chovaných organismů, například vosiček rodu Trichogramma proti zavíječi kukuřičnému) a konzervační biologická ochrana (podpora místních nepřátel: biopásy, meze, remízky, šetrné přípravky).biological control, predators, parasitoids
K nechemickým metodám patří i mechanické hubení plevelů (plečkování, vláčení, prutové brány), feromony pro monitoring a pro matení samců (např. ve vinicích a sadech), odolné odrůdy a agrotechnika. Ochrana se rozhoduje i podle předpovědních modelů, které z počasí odhadují riziko infekce chorob.mechanical weeding, pheromones, mating disruption, forecasting
5.5Chemická ochrana: pravidla a rizika
Přípravky na ochranu rostlin (herbicidy, fungicidy, insekticidy a další) obsahují účinné látky, které schvaluje EU (nařízení (ES) č. 1107/2009), a přípravky pak povolují členské státy, v Česku ÚKZÚZ. Maximální limity reziduí v potravinách stanoví nařízení (ES) č. 396/2005. Používání omezují etiketa, ochranné lhůty před sklizní, ochranná pásma u vod, ochrana včel a dalších opylovačů a evidence aplikací. Profesionálně smějí přípravky používat jen osoby s odbornou způsobilostí.plant protection products, active substance, maximum residue level
Průvodce záměrně neuvádí přípravky ani dávky. S přípravky na ochranu rostlin zacházejte jen podle etikety, s ochrannými pomůckami a s potřebným oprávněním. Při otravě volejte 155 nebo 112; Toxikologické informační středisko poskytuje nepřetržitou telefonickou pomoc.
5.6Rezistence
Opakované použití látek se stejným mechanismem účinku vybírá jedince, kteří přežijí: populace se stává rezistentní. Jednoduchý model: rezistentní jedinci zásah přežijí všichni, citliví z 10 %. Poměr šancí rezistentních ku citlivým se každým zásahem zvýší desetkrát. Z frekvence 0,1 % se tak po třech zásazích stane 50 %, po čtyřech 91 % (Obr. 5.3).resistance, mode of action, selection
Antirezistentní strategie: střídat a kombinovat mechanismy účinku (mezinárodní skupiny IRAC pro insekticidy, FRAC pro fungicidy a HRAC pro herbicidy), zasahovat jen podle prahů, kombinovat chemické a nechemické metody a u plodin s odolností vůči škůdcům ponechávat útočiště s citlivou populací.resistance management, refuge
5.7Procvičení
- Integrovaná ochrana stojí na prevenci, monitoringu a prazích škodlivosti; chemie je poslední, cílený krok.
- Hladina hospodářské škody porovnává cenu zásahu s hodnotou zachráněné úrody; práh škodlivosti leží pod ní.
- Přirození nepřátelé jsou zdarma pracující ochrana; nešetrný zásah je zničí a škůdce se vrátí.
- Opakovaný zásah stejným mechanismem účinku vybírá rezistentní jedince; střídání a nechemické metody to brzdí.
Mechanizace a zpracování půdystřední škola
Před sto lety živil jeden zemědělec několik lidí, dnes desítky. Umožnily to stroje: traktor, secí stroj, postřikovač, kombajn. Stroje ale něco stojí – palivo, peníze a také půdu, kterou svou vahou utužují. Dobrá mechanizace proto řeší nejen výkon, ale i to, kudy a jak těžce se po poli jezdí.
Zkuste stoupnout do čerstvého sněhu v botách a pak na lyžích. Lyže rozloží váhu na větší plochu a nepropadnete se. Široká pneumatika s nízkým tlakem je pro pole totéž co lyže. Hluboko pod povrchem ale rozhoduje hlavně to, kolik celkem kolo nese: těžký stroj „dosáhne“ hlouběji, ať má pneumatiky jakékoli.
+Teorie: traktor a jeho výkon, stroje podle operací, plošná výkonnost, zpracování půdy, utužení a bezpečnost
6.1Traktor a jeho výkon
Traktor je univerzální energetický prostředek: táhne nářadí (tahová síla na závěsu), pohání stroje přes vývodový hřídel a hydrauliku a nese nářadí na tříbodovém závěsu. Výkon motoru se jen zčásti přemění na užitečný tah: ztráty jsou v převodech, ve valivém odporu a v prokluzu kol. Prokluz \(s\) je relativní rozdíl teoretické a skutečné rychlosti; optimální bývá kolem 10 až 15 %.tractor, drawbar pull, power take-off, wheel slip
Pluh vyžaduje tahovou sílu 30 kN při rychlosti 7 km/h (1,944 m/s). Tahový výkon je \(30\cdot 1{,}944 = 58{,}3\) kW. Traktor musí mít motor výrazně silnější, protože tahová účinnost na poli bývá jen kolem 50 až 70 %.
6.2Stroje podle operací
| Operace | Stroje |
|---|---|
| zpracování půdy | pluhy, kypřiče, talířové a radličkové podmítače, brány, válce, kombinátory |
| setí a sázení | secí stroje (řádkové, přímé), přesné secí stroje pro kukuřici a cukrovku, sazeče brambor |
| hnojení | rozmetadla minerálních hnojiv a hnoje, cisterny na kejdu s aplikátory zapravujícími do půdy |
| ochrana rostlin | polní postřikovače, plečky, prutové brány |
| sklizeň | sklízecí mlátičky (kombajny), řezačky na siláž, žací stroje, lisy, sklízeče cukrovky a brambor |
| živočišná výroba | krmné míchací vozy, dojírny a dojicí roboty, odklizovače hnoje |
Sklízecí mlátička v jednom průjezdu žací lištou poseče porost, mlátícím ústrojím vydrolí zrno z klasů, vytřásadly nebo rotorem oddělí slámu, sítovou skříní s ventilátorem vyčistí zrno od plev a uloží ho do zásobníku.combine harvester
6.3Plošná výkonnost a spotřeba
Plošná výkonnost je obdělaná plocha za hodinu. Koeficient využití času \(\eta\) zahrnuje otáčení na souvratích, plnění zásobníků a přejezdy. Spotřeba nafty se udává na hektar a nejvíc závisí na hloubce a druhu zpracování půdy.field capacity, field efficiency
Secí stroj se záběrem 4 m jede 12 km/h a koeficient využití je 0,7: \(W = 0{,}1\cdot 4\cdot 12\cdot 0{,}7 = 3{,}36\) ha/h. Pole o 50 ha zaseje za \(50/3{,}36 = 14{,}9\) hodiny, tedy asi dvě směny.
6.4Zpracování půdy
Orba obrací ornici do hloubky kolem 20 až 30 cm: zaklopí posklizňové zbytky a semena plevelů a zanechá čistý povrch pro setí. Je ale energeticky nejnáročnější a holý povrch je náchylný k erozi. Minimalizační (půdoochranné) technologie půdu jen kypří bez obracení a nechávají na povrchu mulč; za půdoochranné se obvykle považuje zpracování, po kterém zůstane aspoň 30 % povrchu pokryto zbytky. Přímé setí seje do nezpracované půdy (Obr. 6.1).ploughing, conservation tillage, no-till, mulch
Strip-till (pásové zpracování) kypří jen pásy, do kterých se pak seje kukuřice nebo řepka, a mezi nimi nechá mulč. Spojuje výhody kyprého seťového lůžka a chráněného povrchu a v Česku se rozšiřuje hlavně na erozně ohrožených svazích.
6.5Utužení půdy
Utužení (zhutnění) je zmenšení pórovitosti, hlavně velkých pórů, tlakem kol a zpracováním za vlhka. Utužená půda hůř vsakuje vodu (víc eroze a povodní), kořeny do ní hůř pronikají a chybí jí vzduch, takže v ní sílí denitrifikace (kapitola 4). Ornici lze kypřit a mráz ji částečně obnoví, ale utužení podorničí přetrvává desítky let (Håkansson a Reeder, 1994).soil compaction, subsoil
Rozložení napětí pod kolem popisuje teorie pružného poloprostoru (Boussinesq, 1885); Söhne (1958) ji pro zemědělské půdy upravil koncentračním faktorem \(\nu\), který vystihuje, že měkká vlhká půda soustředí napětí víc pod osu kola:Boussinesq equation, concentration factor
Ochrana proti utužení: nižší tlak v pneumatikách (včetně systémů, které ho regulují za jízdy), širší pneumatiky nebo pásy, menší zatížení náprav, nejezdit po mokré půdě a řízený pojezd (controlled traffic farming), kdy všechny stroje jezdí ve stále stejných stopách díky navigaci GNSS (kapitola 9).tyre inflation pressure, controlled traffic farming
6.6Bezpečnost
Zemědělství patří k odvětvím s vysokým rizikem úrazů. Hlavní nebezpečí: převrácení traktoru na svahu (ochranný rám a bezpečnostní pás), rotující kloubové hřídele bez krytu, couvání a přejetí, pády ze strojů, zvířata. Smrtelně nebezpečné jsou uzavřené prostory: v jímkách a kanálech kejdy se hromadí sirovodík, v silech a zásobnících oxid uhličitý a oxid dusičitý, v obilí se dá zapadnout. Do takových prostor se nevstupuje bez zajištění a druhé osoby; v nouzi volejte 112.
6.7Procvičení
- Plošná výkonnost = záběr × rychlost × využití času; nejvíc nafty spotřebuje hluboké zpracování půdy.
- Půdoochranné technologie šetří půdu, vodu a palivo, ale vyžadují lepší zvládnutí plevelů.
- Nízký tlak v pneumatikách chrání ornici; v podorničí rozhoduje zatížení kola, a tam utužení vydrží desítky let.
- Kloubové hřídele, převrácení traktoru a plyny v jímkách a silech patří k nejčastějším smrtelným rizikům.
Voda, sucho a závlahystřední škola
Na kilogram zrna vypaří rostlina stovky litrů vody. V Česku zemědělci většinou nezavlažují a spoléhají na déšť a zásobu vody v půdě. Proto jsou suché a horké roky, jako byly 2015 a 2018, vidět přímo na úrodě. S oteplováním roste výpar a voda se stává hlavním limitem výnosu.
Pole je jako vana bez zátky. Déšť a závlaha přitékají, výpar a průsak odtékají a půda je samotná vana: hluboká černozem pojme hodně, písek málo. Rostlina pije z vany, dokud je co. Když hladina klesne pod bod vadnutí, zavře průduchy, přestane přijímat CO₂ a výnos se ztrácí.
+Teorie: voda v rostlině, vodní bilance, evapotranspirace, výnos a voda, sucho, závlahy
7.1Voda v rostlině
Rostlina většinu přijaté vody nespotřebuje na stavbu těla, ale vypaří průduchy (transpirace). Průduchy musí být otevřené, aby dovnitř mohl CO₂ pro fotosyntézu; s ním ale ven uniká vodní pára. Proto je růst a ztráta vody svázaná. Transpirační koeficient (litry vody na kg sušiny) je u obilnin typu C3 řádově 400 až 600, u kukuřice (C4) nižší. Při nedostatku vody rostlina průduchy zavře, přestane růst a začne se přehřívat.transpiration, stomata, transpiration ratio
7.2Vodní bilance pole
Změna zásoby vody v kořenové zóně \(\Delta S\) je rozdíl příjmů a výdajů (Obr. 7.1):field water balance
7.3Evapotranspirace
Evapotranspirace (ET) je souhrn výparu z půdy a transpirace. Organizace FAO (Allen a kol., 1998) zavedla referenční evapotranspiraci \(ET_0\) hypotetického trávníku, počítanou z meteorologických dat Penmanovou–Monteithovou rovnicí, a koeficient plodiny \(K_c\), který vystihuje rozdíl skutečného porostu (Obr. 7.2). Když chybí data o větru a vlhkosti, používá se jednodušší Hargreavesova rovnice.evapotranspiration, reference evapotranspiration, crop coefficient
Z Hargreavesovy rovnice plyne, že při průměrné teplotě 15 °C zvýší oteplení o 1 °C referenční evapotranspiraci o \(1/(15 + 17{,}8) \approx 3\) %. Teplejší rok tedy znamená vyšší potřebu vody, i když srážky zůstanou stejné.
Referenční evapotranspirace je v průměru 4 mm/den a pšenice je v plném porostu s \(K_c = 1{,}15\). \(ET_c = 1{,}15\cdot 4 = 4{,}6\) mm/den, za 30 dní 138 mm. Jeden milimetr na hektaru je 10 m³ vody, tedy 1 380 m³ na hektar za měsíc.
7.4Výnos a voda
FAO (Doorenbos a Kassam, 1979) popsala vztah relativního úbytku výnosu a relativního nedostatku vody lineární rovnicí s koeficientem odezvy výnosu \(K_y\). Plodiny s \(K_y > 1\) (kukuřice) reagují na sucho citlivě, s \(K_y < 1\) (sója, slunečnice) tolerantněji. Citlivost se liší i podle fáze: nejcitlivější bývá kvetení.yield response factor
Pšenice potřebuje v průměrném roce \(ET_m = 450\) mm, dostala zásobu 120 mm a srážky 300 mm (využitelných 80 %), celkem \(ET_a = 360\) mm. \(Y_a/Y_m = 1 - 1{,}05\,(1 - 360/450) = 0{,}79\), výnos 7,11 t/ha z 9 možných. Ve stejně deštivém, ale o 2 °C teplejším roce vzroste potřeba na 477 mm a výnos (včetně vlivu tepla −12 %) klesne na 5,88 t/ha.
7.5Sucho
Rozlišuje se sucho meteorologické (málo srážek), zemědělské (nedostatek vody v půdě pro rostliny), hydrologické (nízké průtoky a hladiny podzemní vody) a socioekonomické. Zemědělské sucho v Česku sleduje a předpovídá projekt InterSucho (Ústav výzkumu globální změny AV ČR a Mendelova univerzita v Brně). Fyzikálnímu pozadí sucha a klimatu se věnují průvodci Meteorologie a Zeměpis a planeta Země.meteorological, agricultural and hydrological drought
Odolnost pole proti suchu zvyšuje vše, co zvětší zásobu vody a omezí ztráty: vyšší obsah organické hmoty a lepší struktura půdy, mulč a půdoochranné zpracování (menší výpar a lepší vsak), meziplodiny, volba plodin a odrůd, dřívější setí a v krajině meze, remízky, mokřady a rybníky, které zpomalí odtok.drought resilience, water retention
Sucho není jen „málo deště“. Stejný úhrn srážek dopadne jinak po mokré zimě s plnou zásobou v půdě a jinak po suché zimě; přívalový déšť na utuženou půdu odteče a porostu nepomůže.
7.6Závlahy a odvodnění
Závlahové systémy: povrchové (rýhy, výtopa), postřikové (pásové zavlažovače, pojízdná a kruhová ramena) a kapkové. Liší se účinností: u kapkové závlahy se k rostlinám dostane většina vody, u postřikové část odnese vítr a výpar. V Česku se zavlažuje jen malá část zemědělské půdy, hlavně zelenina, ovoce, brambory, chmel a osiva. Odběr podzemní nebo povrchové vody zpravidla vyžaduje povolení vodoprávního úřadu podle vodního zákona (č. 254/2001 Sb.).irrigation, sprinkler, drip irrigation
Opačným zásahem je odvodnění (drenáž) zamokřených půd. Ve druhé polovině 20. století se v Česku odvodnily rozsáhlé plochy; dnes se část drenáží upravuje tak, aby vodu v suchých obdobích spíš zadržely.drainage
1 mm srážek = 1 litr na m² = 10 m³ na hektar. Závlaha 30 mm na 10 ha je tedy 3 000 m³ vody.
7.7Procvičení
- Vodní bilance pole: srážky a závlaha proti evapotranspiraci, odtoku a průsaku; půda je zásobník.
- Potřeba vody porostu = koeficient plodiny × referenční evapotranspirace; s teplotou roste.
- Výnos klesá úměrně nedostatku vody, citlivost vyjadřuje koeficient \(K_y\); teplo škodí i samo o sobě.
- Proti suchu pomáhá hlavně zdravá půda s organickou hmotou, mulč a voda zadržená v krajině; závlaha se vyplácí u cenných plodin.
Ekologické zemědělstvístřední škola
Ekologické (organické, „bio“) zemědělství hospodaří bez syntetických hnojiv a pesticidů, bez GMO a s větším ohledem na půdu, krajinu a zvířata. Má přesná pravidla EU a pravidelnou kontrolu. Přináší víc života na hektar pole, ale obvykle menší úrodu. Zda je „lepší“, záleží na tom, jestli počítáme na hektar, nebo na tunu potravin.
Ideální ekofarma je kruh: jetel nasbírá dusík ze vzduchu, kráva ho sní a vrátí s hnojem na pole, pole urodí obilí, sláma jde zpět do chléva. Co se z kruhu prodá, je potřeba nahradit – a dusík z jetele je pomalejší a dražší než z pytle. Proto bývá ekologický výnos nižší.
+Teorie: principy, pravidla EU, přechodné období, výnosová mezera, prostředí na hektar a na tunu, trh
8.1Principy
Ekologické zemědělství je systém hospodaření, který se opírá o přirozené procesy: úrodnost půdy udržuje organickými hnojivy a osevním postupem s jetelovinami, škodlivé organismy reguluje prevencí a biologickými metodami, zvířatům poskytuje výběh a krmivo převážně z ekologické produkce. Mezinárodní federace IFOAM formulovala čtyři principy: zdraví, ekologie, spravedlnost a péče.organic farming, IFOAM principles
8.2Pravidla EU a v Česku
Od 1. 1. 2022 platí nařízení (EU) 2018/848 o ekologické produkci a označování ekologických produktů s prováděcími předpisy; v Česku ho doplňuje zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství. Ekologický podnikatel se registruje u ministerstva zemědělství a nejméně jednou ročně ho kontroluje pověřený kontrolní subjekt, který vydává certifikát. Balené ekologické potraviny nesou logo EU (list z hvězdiček), v Česku často i národní značku „BIO – produkt ekologického zemědělství“.Regulation (EU) 2018/848, certification, EU organic logo
- Zakázáno: syntetická dusíkatá hnojiva a syntetické pesticidy (kromě látek výslovně povolených, například některých přírodních nebo měďnatých přípravků v omezeném množství), GMO, ozařování ionizujícím zářením, hormony a preventivní podávání antibiotik zdravým zvířatům, klecový chov.
- Povinné nebo vyžadované: víceletý osevní postup s luskovinami nebo jetelovinami a zeleným hnojením, statková a organická hnojiva (nejvýš 170 kg N/ha ze statkových hnojiv), výběhy a pastva, krmiva převážně ekologická, omezená hustota zvířat.
- Přechodné období (konverze): u jednoletých plodin nejméně 2 roky před setím, u pastvin a víceletých pícnin 2 roky před využitím, u trvalých kultur (sady, vinice) 3 roky před sklizní (Obr. 8.2). Produkty z přechodného období se nesmějí prodávat jako ekologické.
8.3Výnosová mezera
Metaanalýzy srovnávacích pokusů ukazují, že ekologické výnosy jsou v průměru nižší: o 25 % (Seufert a kol., 2012, rozpětí 5–34 % podle plodiny a podmínek) nebo o 19 % (Ponisio a kol., 2015). Mezera je menší u luskovin a víceletých plodin, při dobrém osevním postupu a smíšených porostech, větší u obilnin náročných na dusík. Hlavní příčinou je omezená dostupnost dusíku na jaře a plevele.yield gap
Konvenční pšenice dává 7 t/ha, ekologická o 20 % méně, tedy 5,6 t/ha. Na 1 000 t zrna je potřeba \(1\,000/7 = 142{,}9\) ha konvenčně, nebo \(1\,000/5{,}6 = 178{,}6\) ha ekologicky, o 35,7 ha víc.
8.4Prostředí na hektar a na tunu
Ekologické hospodaření má na hektar obvykle příznivější dopady: přehled evropských studií (Tuomisto a kol., 2012) ukázal nižší zátěž na plochu, ale na jednotku produktu výsledky kolísají; metaanalýza Tucka a kol. (2014) zjistila v průměru asi o 30 % vyšší druhové bohatství na ekologicky obhospodařovaných plochách. Protože je výnos nižší, zátěž na tunu se dělí menším číslem:
Při 30% úspoře na hektar (\(b = 0{,}7\)) a mezeře 25 % vychází na tunu \(0{,}7/0{,}75 = 0{,}93\) (o 7 % lépe), při mezeře 35 % \(0{,}7/0{,}65 = 1{,}08\) (o 8 % hůř). Na tom stojí debata land sharing (šetrné hospodaření na větší ploše, příroda sdílí pole) proti land sparing (vysoké výnosy na menší ploše a zbytek ponechat přírodě), kterou rozvinuli například Green a kol. (2005). Odpověď závisí na tom, co a kde chráníme.land sharing, land sparing
„Bio“ neznamená automaticky „zdravější“ ani „bez chemie“. Rezidua pesticidů bývají v bio potravinách nižší, ale i konvenční potraviny musí splňovat limity reziduí. Nutriční rozdíly jsou podle většiny přehledů malé. Ekologické zemědělství je především jiný způsob hospodaření s krajinou a zvířaty.
8.5Ekologické zemědělství v Česku a trh
Ke konci roku 2023 hospodařilo v Česku ekologicky 5 345 farem na 595 190 ha, tedy 16,82 % zemědělské půdy evidované v registru LPIS (MZe, Ročenka ekologického zemědělství 2023). Převažují trvalé travní porosty s chovem masného skotu; orná půda tvoří zhruba pětinu ekologické plochy. Strategie EU „Od zemědělce ke spotřebiteli“ si dala cíl 25 % zemědělské půdy EU v ekologickém režimu do roku 2030. Ekologické hospodaření podporuje Společná zemědělská politika (kapitola 10).organic market, Farm to Fork strategy
Na horách a v podhůří, kde se stejně hospodaří hlavně s travou a skotem, je přechod na ekologický režim snadný. Těžší je u intenzivní rostlinné výroby v nížinách: bez minerálního dusíku a herbicidů je potřeba přestavět celý osevní postup a často i doplnit chov zvířat kvůli hnoji.
8.6Procvičení
- Ekologické zemědělství má závazná pravidla EU (nařízení 2018/848), certifikaci a přechodné období.
- Výnosy jsou v průměru o pětinu až čtvrtinu nižší, hlavně kvůli dusíku a plevelům.
- Na hektar bývá šetrnější k prostředí a biodiverzitě; na tunu záleží na výnosové mezeře.
- V Česku je ekologicky obhospodařováno přes 16 % zemědělské půdy, převážně travní porosty.
Precizní zemědělství a dálkový průzkumvysoká škola
Pole není všude stejné: kus má hlubší půdu, kus je na svahu, kus po letech utužený. Precizní zemědělství tyto rozdíly měří (satelity, drony, čidla na strojích, výnosové mapy) a hospodaří podle nich: hnojí, seje a chrání tam, kde to má smysl, a v dávce, která na tom místě dává užitek.
Družice nevidí „zelenou“ jako my. Nejvíc ji zajímá neviditelné blízké infračervené světlo: zdravý list ho odráží jako zrcadlo, zatímco červené světlo pohltí pro fotosyntézu. Z poměru obou se dá z oběžné dráhy poznat, kde porost prosperuje a kde strádá – dřív, než to uvidí oko z traktoru.
+Teorie: variabilita pole, GNSS a navigace, spektrální odrazivost, vegetační indexy, zóny a proměnlivé dávkování, data a roboty
9.1Co je precizní zemědělství
Precizní zemědělství je hospodaření, které měří a zohledňuje prostorovou (v rámci pole) a časovou (mezi roky a během sezóny) proměnlivost porostu a půdy. Pracuje v cyklu: sběr dat, jejich analýza a mapa, rozhodnutí, aplikace s proměnlivou dávkou a vyhodnocení (Obr. 9.1).precision agriculture, within-field variability
9.2Satelitní navigace
Polohu určují globální družicové navigační systémy (GNSS): americký GPS, evropský Galileo, ruský GLONASS a čínský BeiDou. Samotný přijímač určí polohu s přesností řádově metrů, s korekcemi (například evropský systém EGNOS) zhruba na metr a s metodou RTK, která používá korekce z blízké referenční stanice, na jednotky centimetrů. To stačí pro automatické řízení traktoru, opakovatelné jízdní stopy (řízený pojezd, kapitola 6) a sekční vypínání postřikovače a secího stroje na souvratích.GNSS, RTK, auto-steering, section control
Řidič bez navigace jede se secím strojem o záběru 6 m v průměru s překryvem 0,5 m. Skutečný záběr je 5,5 m, takže potřebuje \(6/5{,}5 = 1{,}091\)krát víc jízd: o 9,1 % víc času, nafty a osiva na překrývajících se pásech. S RTK navigací překryv téměř zmizí.
9.3Dálkový průzkum a spektrální odrazivost
Dálkový průzkum Země měří odražené nebo vyzářené elektromagnetické záření z družic, letadel a dronů. Pro zemědělství jsou klíčové družice Sentinel-2 evropského programu Copernicus: snímají ve 13 spektrálních pásmech, pásma modré, zelené, červené a blízké infračervené mají rozlišení 10 m a dvojice družic snímá totéž místo zhruba každých 5 dní (je-li jasno). Data jsou volně dostupná. Mapám a geografickým informačním systémům se věnuje průvodce Zeměpis a planeta Země.remote sensing, multispectral imagery, Copernicus
Zdravý list pohlcuje modré a červené světlo chlorofylem (fotosyntéza), trochu víc odráží zelené (proto je zelený) a silně odráží blízké infračervené záření, které rozptylují vzduchové mezery v pletivu listu (mezofylu). Přechod mezi červeným a infračerveným pásmem kolem 700–730 nm se nazývá red edge. Holá půda odráží v obou pásmech podobně, voda infračervené záření téměř pohltí (Obr. 9.2).spectral reflectance, chlorophyll absorption, red edge
9.4Vegetační indexy
Nejznámější je normalizovaný diferenční vegetační index NDVI (Rouse a kol., 1974; Tucker, 1979). Nabývá hodnot od −1 do 1: voda a oblaka mají záporné, holá půda kolem 0,1, řídký nebo stresovaný porost 0,2–0,5, hustý zdravý porost nad 0,6.normalized difference vegetation index
NDVI se v hustých porostech saturuje: při velké listové ploše už skoro neroste, i když porost dál přibývá. Proto se používají i další indexy, například EVI (méně citlivý na atmosféru a půdu) nebo NDRE, který místo červeného pásma používá red edge a lépe vystihuje obsah chlorofylu a dusíku v pozdějších fázích.saturation, EVI, NDRE
Nízké NDVI říká jen, že porost je slabší, ne proč. Příčinou může být sucho na písčitém hřbetu, zamokření, utužení, choroba, škůdci, plevele nebo chyba při setí. Než se podle mapy začne hnojit, je potřeba místo navštívit a příčinu ověřit.
9.5Zóny a proměnlivé dávkování
Z map (NDVI, výnosové mapy z kombajnu s čidlem průtoku zrna, mapy elektrické vodivosti půdy, rozbory) se vymezí zóny s podobnými vlastnostmi a sestaví aplikační mapa. Stroj s GNSS pak mění dávku hnojiva, osiva nebo přípravku za jízdy (VRA, variable rate application). Dávky lze řídit i online čidly na traktoru, která měří odrazivost porostu v reálném čase.management zones, variable rate application, yield mapping
Dvě opačné strategie: podle výnosového potenciálu (víc tam, kde porost umí víc využít, méně na slabých místech s trvale nízkým výnosem) a kompenzační (dohnojit slabší místa, aby porost dohnal, typicky u odnožování obilnin). Správná volba závisí na příčině rozdílů.
Pole má 25 % slabé zóny, 50 % střední a 25 % silné. Jednotná dávka 120 kg N/ha; podle potenciálu slabá zóna −30 % (84 kg), silná +10 % (132 kg). Průměr \(0{,}25\cdot 84 + 0{,}5\cdot 120 + 0{,}25\cdot 132 = 114\) kg N/ha, na celém poli o \(6\cdot 40 = 240\) kg dusíku méně, a dusík navíc jde tam, kde ho porost využije.
9.6Data, roboti a umělá inteligence
Kamery s rozpoznáváním obrazu umožňují bodový postřik jen na plevel a polní roboty, které plevel odstraňují mechanicky. Senzory hlídají zdraví zvířat ve stájích (aktivita, přežvykování, teplota), dojicí roboty zaznamenávají dojivost každé krávy. Otázkou zůstává, komu data patří a kdo z nich má užitek. Robotice a strojovému učení se věnují průvodci Robotika, Informatika a Statistika a modely.spot spraying, agricultural robots, farm data
9.7Procvičení
- Precizní zemědělství měří proměnlivost uvnitř pole a hospodaří podle ní v cyklu měření, mapa, rozhodnutí, aplikace, vyhodnocení.
- RTK navigace dosahuje centimetrové přesnosti; ruší překryvy a umožňuje řízený pojezd.
- NDVI využívá kontrast mezi pohlcováním červeného a odrazem blízkého infračerveného záření.
- Proměnlivé dávkování šetří vstupy, ale strategie musí vycházet z ověřené příčiny rozdílů.
Ekonomika zemědělství a SZP EUvysoká škola
Zemědělec podniká pod širým nebem: výnos závisí na počasí, cena na světovém trhu a náklady na cenách energií a hnojiv. Poptávka po potravinách se s cenou mění málo, takže dobrá úroda může farmářům paradoxně uškodit. Proto Evropská unie od roku 1962 provozuje Společnou zemědělskou politiku – svou nejstarší a dlouho nejdražší společnou politiku.
Představte si podnik, který pět let investuje do strojů a půdy, jednou za rok má „výplatu“ a o její výši rozhoduje počasí v červnu a cena na burze v srpnu. Takové riziko by nesnesla žádná kancelář. Zemědělci ho rozkládají osevním postupem, pojištěním, smlouvami – a z části ho za ně nese veřejná politika.
+Teorie: zvláštnosti zemědělského trhu, náklady a bod zvratu, pavučinový model, dějiny a architektura SZP, riziko
10.1Zvláštnosti zemědělského trhu
Zemědělství má několik ekonomických zvláštností: dlouhý biologický výrobní cyklus, závislost na počasí, půdu jako nepřemístitelný a omezený výrobní faktor, mnoho drobných výrobců proti několika velkým odběratelům a obchodním řetězcům a cenově neelastickou poptávku po základních potravinách (pojmy elasticity vykládá průvodce Ekonomie). Malá změna nabídky proto vyvolá velkou změnu ceny. Pozorování, že neúroda zvyšuje cenu víc než úměrně, se připisuje Gregory Kingovi (17. století) a nazývá se Kingův zákon.price inelastic demand, King's law
Elasticita poptávky je −0,2 a celková sklizeň klesne o 10 %. Cena vzroste \(0{,}9^{-5} = 1{,}69\)krát, tedy o 69 %, a tržby všech zemědělců dohromady \(0{,}9\cdot 1{,}69 = 1{,}52\)krát. Kdo ale o úrodu přišel sám (lokální krupobití), cenu nezvýší a tratí. Opačně platí paradox hojnosti: rekordní úroda může příjmy zemědělců snížit.
Pavučinový model (Ezekiel, 1938) vysvětluje cykly cen: zemědělci se rozhodují o osevu podle loňské ceny, nabídka tedy reaguje se zpožděním. Vysoká cena vede k velkému osevu, ten k nízké ceně a ta k malému osevu. Pokud je nabídka méně citlivá na cenu než poptávka, výkyvy se tlumí; jinak se rozkmitají.cobweb model
10.2Náklady, příspěvek na úhradu a bod zvratu
Variabilní náklady rostou s rozsahem výroby (osivo, hnojiva, ochrana, nafta), fixní se krátkodobě nemění (odpisy, mzdy stálých zaměstnanců, pacht). Příspěvek na úhradu (krycí příspěvek, gross margin) je rozdíl tržeb a variabilních nákladů; slouží k porovnání plodin v osevním postupu. Bod zvratu je cena nebo výnos, při kterém je zisk nulový.variable and fixed costs, gross margin, break-even point
Tržby \(7\cdot 5\,000 = 35\,000\) Kč/ha, příspěvek na úhradu \(35\,000 - 20\,000 = 15\,000\) Kč, po fixních nákladech 1 000 Kč a s platbami SZP 7 000 Kč/ha. Bod zvratu ceny bez plateb \(34\,000/7 = 4\,857\) Kč/t, s platbami \(28\,000/7 = 4\,000\) Kč/t. Platby tedy fungují jako polštář proti propadu ceny.
10.3Společná zemědělská politika: dějiny
Římská smlouva (1957) stanovila cíle SZP: zvýšit produktivitu, zajistit zemědělcům přiměřenou životní úroveň, stabilizovat trhy, zajistit zásobování a přiměřené ceny pro spotřebitele. Politika začala v roce 1962 garantovanými cenami a ochranou trhu, což vedlo k přebytkům („máslové hory, mléčná jezera“). Odpovědí byly mléčné kvóty (1984, zrušené 2015), MacSharryho reforma (1992: nižší garantované ceny vyrovnané přímými platbami), Agenda 2000 (druhý pilíř: rozvoj venkova), Fischlerova reforma (2003: platby oddělené od produkce a vázané na plnění standardů), „ozelenění“ (2013) a od roku 2023 nový model se strategickými plány (Obr. 10.2).Common Agricultural Policy, decoupling
10.4SZP 2023–2027
Současné období upravuje hlavně nařízení (EU) 2021/2115 o strategických plánech SZP a nařízení 2021/2116 (financování a kontrola). Každý stát má jeden strategický plán, který spojuje oba pilíře:CAP Strategic Plan
- I. pilíř (Evropský zemědělský záruční fond, plně z rozpočtu EU): přímé platby – základní podpora příjmu na hektar, redistributivní platba pro první hektary (nejméně 10 % obálky přímých plateb), podpora mladých zemědělců, ekoschémata za dobrovolné postupy prospěšné klimatu a přírodě (nejméně 25 % obálky), podpora vázaná na produkci citlivých komodit; dále tržní opatření.
- II. pilíř (Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, spolufinancovaný státem): agroenvironmentálně-klimatická opatření, ekologické zemědělství, platby pro oblasti s přírodními omezeními, investice, LEADER. Nejméně 35 % na cíle životního prostředí a klimatu.
- Podmíněnost: plnou platbu dostane jen ten, kdo dodržuje povinné požadavky na hospodaření (například nitrátovou směrnici a welfare zvířat) a standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu (DZES, například ochrana půdy před erozí, střídání plodin, ochrana mokřadů). V Česku je upravuje nařízení vlády č. 73/2023 Sb. Zjednodušení z roku 2024 (nařízení (EU) 2024/1468) mimo jiné osvobodilo podniky do 10 ha od kontrol a sankcí podmíněnosti a zrušilo povinný podíl neprodukčních ploch.
Pro období od roku 2028 navrhla Komise v červenci 2025 začlenit SZP do jednoho fondu s národními a regionálními partnerskými plány s vyčleněnými nejméně 293,7 mld. eur na podporu příjmů zemědělců. K červenci 2026 měla Rada částečný obecný přístup k části návrhu a zpravodaj Evropského parlamentu navrhoval zachovat dva pilíře a vyšší rozpočet; jednání probíhají a výsledná podoba není známa.post-2027 CAP
Platby nejsou „dar za nic“: jsou podmíněné standardy a část z nich odměňuje veřejné statky (krajina, voda, biodiverzita), které trh nezaplatí. Ekonomové ale upozorňují, že platby na hektar se zčásti promítají do nájemného a cen půdy, takže z nich mají užitek i vlastníci půdy, kteří nehospodaří.
10.5Řízení rizik
Zemědělec čelí riziku výnosovému (počasí, škůdci), cenovému, nákladovému a institucionálnímu (změny pravidel). Nástroje: diverzifikace plodin a činností (osevní postup, živočišná výroba, bioplyn, agroturistika), pojištění plodin a zvířat (v Česku státem podporované přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond), smlouvy s pevnou cenou a termínové obchody na komoditních burzách (principy derivátů vykládá průvodce Investování) a finanční rezervy.yield, price and cost risk, crop insurance, forward contracts
Přirozené zajištění: když neúroda postihne celý region, cena vzroste a část ztráty vyrovná. Proti lokální katastrofě (krupobití) ale přirozené zajištění nefunguje, tam pomáhá pojištění.
10.6Procvičení
- Poptávka po potravinách je neelastická: malé výkyvy úrody vyvolávají velké výkyvy cen.
- Příspěvek na úhradu porovnává plodiny, bod zvratu ukazuje, jakou cenu nebo výnos podnik snese.
- SZP prošla od podpory cen k přímým platbám podmíněným standardy; období 2023–2027 stojí na strategických plánech a ekoschématech.
- Podoba SZP po roce 2027 je v jednání; riziko řídí zemědělec diverzifikací, pojištěním a smlouvami.
Potravinový systém, bezpečnost a ztrátyvysoká škola
Mezi polem a talířem je dlouhý řetězec: sklizeň, skladování, doprava, zpracování, obchod, kuchyně. Na každém článku se část potravin ztratí a na každém může vzniknout nebezpečí pro zdraví. Moderní potravinové právo proto sleduje potraviny „od vidle po vidličku“ a stále víc se zabývá i tím, kolik jídla vyhodíme.
Z každých pěti nákupních tašek jídla, které doneseme z obchodu, skončí zhruba jedna v koši – a to ještě nepočítáme, co se ztratilo cestou z pole. Kdyby plýtvání potravinami bylo stát, patřilo by mezi největší producenty skleníkových plynů na světě.
+Teorie: potravinový systém a potravinová jistota, potravinové právo, analýza rizika a HACCP, nebezpečí v potravinách, ztráty a plýtvání
11.1Potravinový systém a potravinová jistota
Potravinový systém zahrnuje všechny činnosti a aktéry od vstupů do zemědělství (osivo, hnojiva, energie) přes výrobu, zpracování, distribuci a obchod po spotřebu a nakládání s odpady, včetně jejich dopadů na zdraví, životní prostředí a společnost. Potravinová jistota (food security) podle definice Světového potravinového summitu FAO (1996) nastává, když mají všichni lidé vždy fyzický i ekonomický přístup k dostatku bezpečných a výživných potravin. Má čtyři pilíře: dostupnost (produkce, zásoby), přístup (příjmy, ceny), využití (výživa, hygiena, zdraví) a stabilitu v čase.food system, food security
11.2Potravinové právo a úřední kontrola
Základem je nařízení (ES) č. 178/2002 (obecné zásady potravinového práva): za bezpečnost potraviny odpovídá provozovatel, potraviny musí být sledovatelné o krok zpět a o krok vpřed, nebezpečné potraviny se stahují z trhu a státy se varují systémem rychlého varování RASFF. Nařízení zřídilo Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Hygienu upravuje nařízení (ES) č. 852/2004, které ukládá postupy založené na zásadách HACCP, úřední kontroly nařízení (EU) 2017/625. V Česku platí zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách; dozor vykonávají Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), Státní veterinární správa (potraviny živočišného původu) a krajské hygienické stanice (stravovací služby).General Food Law, traceability, RASFF, official controls
Analýza rizika má tři části: hodnocení rizika (vědecké, v EU dělá EFSA), řízení rizika (rozhodnutí, limity, zákazy – Komise a státy) a komunikace o riziku. Rozlišuje se nebezpečí (co může škodit) a riziko (pravděpodobnost a závažnost škody při skutečné expozici).risk analysis, hazard versus risk
11.3Nebezpečí v potravinách a HACCP
Nebezpečí jsou biologická (bakterie jako salmonely, kampylobaktery, listerie a toxinogenní kmeny E. coli, viry, paraziti), chemická (rezidua pesticidů a veterinárních léčiv, plísňové toxiny – mykotoxiny jako deoxynivalenol z fuzarióz obilí nebo aflatoxiny, kontaminanty z prostředí) a fyzikální (sklo, kov, kameny). Zvláštní skupinou jsou alergeny: nařízení (EU) č. 1169/2011 vyjmenovává 14 skupin, které se musí na obalu zvýraznit.biological, chemical and physical hazards, mycotoxins, allergens
Bakterie se za příznivých podmínek množí dělením. Při době zdvojení \(t_d\) roste počet exponenciálně, \(N = N_0\cdot 2^{t/t_d}\). Proto rozhoduje chladový řetězec: v chladu se zdvojení prodlouží na hodiny až dny.
V potravině je 100 bakterií, v teple se zdvojují každých 20 minut. Za 4 hodiny proběhne 12 zdvojení: \(100\cdot 2^{12} = 409\,600\) bakterií. Stejná potravina v lednici by se za tu dobu prakticky nezměnila.
Systém HACCP (analýza nebezpečí a kritické kontrolní body) podle Codex Alimentarius má sedm zásad (Obr. 11.2). Kritický kontrolní bod je krok, kde lze nebezpečí zabránit, odstranit ho nebo snížit na přijatelnou úroveň – například pasterace mléka (běžně 72 °C po dobu 15 s) nebo teplota při tepelné úpravě masa.HACCP, critical control point, critical limit
„Spotřebujte do“ (datum použitelnosti) se týká bezpečnosti u rychle se kazících potravin: po něm potravinu nejezte. „Minimální trvanlivost do“ se týká jakosti: potravina může být i po něm bezpečná, pokud byla správně skladována a nejeví známky zkažení. Záměna obou údajů je jednou z příčin zbytečného plýtvání.
11.4Ztráty a plýtvání potravinami
FAO rozlišuje ztráty (od sklizně po obchod, bez obchodu) a plýtvání (obchod, stravovací služby, domácnosti). Podle FAO se v roce 2021 ztratilo asi 13 % potravin (index ztrát potravin, vážený hodnotou). Podle UNEP (Food Waste Index Report 2024) se v roce 2022 vyplýtvalo 1,05 miliardy tun potravin včetně nejedlých částí, tedy 132 kg na osobu a téměř pětina potravin dostupných spotřebitelům; 60 % připadá na domácnosti (79 kg na osobu a rok), 28 % na stravovací služby a 12 % na obchod. Ztráty a plýtvání potravinami podle UNEP způsobují 8 až 10 % celosvětových emisí skleníkových plynů.food loss, food waste
Cíl udržitelného rozvoje OSN 12.3 žádá do roku 2030 snížit na polovinu plýtvání na osobu v obchodě a u spotřebitelů a snížit ztráty ve výrobě a dodavatelských řetězcích. EU v roce 2025 přijala závazné cíle (směrnice (EU) 2025/1892, kterou se mění rámcová směrnice o odpadech): do 31. 12. 2030 snížit odpad z potravin o 10 % ve zpracování a výrobě a o 30 % na osobu v maloobchodě, stravovacích službách a domácnostech dohromady, oproti výchozímu období. V Česku musí obchody s prodejní plochou nad 400 m² od roku 2018 nabízet neprodejné, ale bezpečné potraviny neziskovým organizacím, například potravinovým bankám.SDG 12.3, Waste Framework Directive, food donation
11.5Odolnost potravinového systému
Globální obchod umožňuje vyrovnat lokální neúrody, ale přenáší i šoky: cenové krize 2007–2008, pandemie covidu-19 nebo válka na Ukrajině v roce 2022, která narušila vývoz obilí a hnojiv. Odolnost zvyšuje rozmanitost zdrojů a plodin, zásoby, fungující trhy a místní zpracování. Výživě člověka a zdravému stravování se věnuje průvodce Zdravý životní styl.food system resilience
11.6Procvičení
- Potravinová jistota stojí na dostupnosti, přístupu, využití a stabilitě.
- Za bezpečnost potravin odpovídá provozovatel; systém stojí na sledovatelnosti, analýze rizika a HACCP.
- Zhruba 13 % potravin se ztratí před obchodem a asi pětina dostupných potravin se vyplýtvá, nejvíc v domácnostech.
- EU má od roku 2025 závazné cíle snížení odpadu z potravin do roku 2030; nejcennější je potravinu nevyhodit.
Klimatická změna a zemědělstvívysoká škola
Zemědělství je klimatickou změnou zasaženo víc než kterékoli jiné odvětví: sucho, vlny veder a nové škůdce cítí přímo na úrodě. Zároveň ji samo pohání: metan z trávení skotu, oxid dusný z hnojených půd a odlesňování pro nová pole. A navíc může být součástí řešení – půda umí uhlík ukládat.
Kráva vyříhá ročně zhruba 150 kg metanu, který za sto let oteplí asi tolik jako čtyři tuny CO₂ – zhruba tolik vypustí auto se spotřebou 7 litrů nafty na 100 km za 22 tisíc kilometrů. Jedna dávka dusíku na pšenici zase uvolní oxid dusný, plyn 265krát silnější než CO₂. Uhlíková stopa zemědělství se proto počítá hlavně v jiných plynech než CO₂.
+Teorie: emise ze zemědělství, metan a oxid dusný, inventura IPCC, uhlík v půdě, dopady na výnosy, adaptace a zmírňování
12.1Kolik emisí pochází ze zemědělství
Podle 6. hodnotící zprávy IPCC (pracovní skupina III, 2022) připadalo v roce 2019 asi 22 % (13 Gt CO₂e) čistých světových antropogenních emisí na sektor zemědělství, lesnictví a další využití půdy (AFOLU), včetně odlesňování. Celý potravinový systém včetně zpracování, dopravy, balení a odpadu odpovídal podle Crippy a kol. (2021) zhruba za třetinu světových emisí (34 % v roce 2015). Fyzikálnímu základu skleníkového efektu a klimatu se věnují průvodci Zeměpis a planeta Země a Meteorologie.AFOLU, food system emissions
12.2Metan a oxid dusný
Plyny se porovnávají potenciálem globálního oteplování (GWP100): kolikrát víc oteplí za 100 let než stejná hmotnost CO₂. Státy pro vykazování podle Pařížské dohody používají hodnoty z 5. hodnotící zprávy IPCC: metan 28, oxid dusný 265 (6. zpráva uvádí pro metan biologického původu 27,0 a pro N₂O 273). Metan však v atmosféře vydrží jen asi deset let, CO₂ a N₂O mnohem déle; proto se diskutují i jiné metriky (například GWP*).global warming potential, CO₂ equivalent
Metan z trávení (enterický) vzniká v bachoru: metanogenní archea spotřebovávají vodík z kvašení. Inventura IPCC ho počítá z hrubé energie krmiva a konverzního faktoru \(Y_m\) (podíl energie, který se ztratí jako metan; u dojnic podle užitkovosti asi 5,7 až 6,5 %). Oxid dusný vzniká při nitrifikaci a denitrifikaci dusíku v půdě; výchozí faktor IPCC počítá s 1 % aplikovaného dusíku jako přímou emisí N₂O-N, další část vzniká nepřímo z amoniaku a vyplaveného dusíku.enteric fermentation, methane conversion factor, nitrous oxide emission factor
Dojnice přijme 20 kg sušiny denně, tedy 7 300 kg za rok s hrubou energií \(7\,300\cdot 18{,}45 = 134\,685\) MJ. Při \(Y_m = 6{,}5\) % vyprodukuje \(134\,685\cdot 0{,}065/55{,}65 = 157\) kg CH₄, tedy \(157\cdot 28 = 4{,}4\) t CO₂e ročně. Pole 100 ha hnojené 150 kg N/ha: přímá emise \(15\,000\cdot 0{,}01 = 150\) kg N₂O-N, tedy \(150\cdot 44/28 = 236\) kg N₂O a \(236\cdot 265 = 62{,}5\) t CO₂e.
12.3Inventura emisí
Státy každoročně vykazují emise podle metodiky IPCC (směrnice 2006 a zpřesnění 2019). Postupuje se po úrovních: Tier 1 s výchozími faktory, Tier 2 s národními údaji (užitkovost, krmení, hnojení), Tier 3 s modely. Sektor zemědělství (sektor 3) zahrnuje trávení, nakládání se statkovými hnojivy, zemědělské půdy, pěstování rýže, vápnění a močovinu; emise a propady z využití půdy (orná půda, travní porosty, lesy) se vykazují zvlášť v sektoru LULUCF. V Česku inventuru zpracovává Český hydrometeorologický ústav. Uhlíková stopa produktu (například kg CO₂e na kg mléka) se počítá metodou posuzování životního cyklu (LCA) a zahrnuje i výrobu krmiv, hnojiv a energie.GHG inventory, IPCC tiers, LULUCF, life cycle assessment
12.4Uhlík v půdě
Půdy obsahují víc uhlíku než atmosféra a vegetace dohromady. Zvýšit zásobu organického uhlíku pomáhají meziplodiny (metaanalýza Poeplaua a Dona, 2015: průměrně 0,32 t C/ha za rok), zatravnění orné půdy, organická hnojiva, omezení orby na erozních svazích a agrolesnictví. Iniciativa „4 promile“ (COP21, 2015) upozornila, že roční nárůst zásoby půdního uhlíku o 0,4 % by výrazně přispěl ke zmírnění změny klimatu. EU nařízení (EU) 2024/3012 zavedlo rámec pro certifikaci pohlcování uhlíku včetně uhlíkového zemědělství.soil organic carbon, carbon farming, 4 per 1000
Ornice z kapitoly 1 obsahuje 48,7 t C/ha. Nárůst o 0,4 % ročně je \(48{,}7\cdot 0{,}004 = 0{,}195\) t C, tedy \(0{,}195\cdot 44/12 = 0{,}71\) t CO₂ na hektar a rok. Meziplodina podle Poeplaua a Dona uloží asi \(0{,}32\cdot 44/12 = 1{,}17\) t CO₂/ha.
Ukládání uhlíku v půdě má tři háčky: nasycení (po desetiletích se půda dostane do nové rovnováhy a další ukládání ustane), vratnost (rozorání nebo sucho uhlík zase uvolní) a měřitelnost (změny jsou malé proti obrovské zásobě a prostorové variabilitě). Proto je ukládání uhlíku doplňkem, ne náhradou snižování emisí.
12.5Dopady oteplení na zemědělství
Vyšší teploty urychlují vývoj (kratší doba plnění zrna), zvyšují výpar (kapitola 7) a v kritických fázích (kvetení) poškozují opylení. Zhao a kol. (2017) sloučili čtyři nezávislé metody a odhadli, že každý stupeň globálního oteplení sníží bez adaptace průměrné světové výnosy pšenice o 6,0 %, rýže o 3,2 %, kukuřice o 7,4 % a sóji o 3,1 % (Obr. 12.2). Vyšší koncentrace CO₂ část ztrát u C3 plodin vyrovnává (hnojivý efekt CO₂), ale snižuje obsah bílkovin a některých minerálů v zrnu.climate impacts on yields, CO₂ fertilization
V Česku se posouvají výrobní oblasti: prodlužuje se vegetační období, šíří se kukuřice, slunečnice, sója i vinná réva do vyšších poloh, zato přibývá jarních přísušků, letních veder a riziko pozdních mrazů po časném rašení ovocných stromů. Objevují se teplomilní škůdci a choroby.
12.6Zmírňování a adaptace
| Zmírňování (méně emisí, víc uhlíku) | Adaptace (odolnost vůči změně) |
|---|---|
| vyšší účinnost dusíku (kapitoly 4 a 9), inhibitory nitrifikace | odolné odrůdy a plodiny, dřívější setí, pestřejší osevní postupy |
| krmení a doplňky krmiv snižující tvorbu metanu, delší produkční život krav | zadržování vody v půdě a krajině, půdoochranné zpracování, mulč |
| bioplynové stanice a zakryté jímky na kejdu | závlahy u cenných plodin, protimrazová ochrana sadů |
| meziplodiny, zatravnění, agrolesnictví, ochrana mokřadů a rašelinišť | pojištění, diverzifikace, předpovědní systémy sucha a chorob |
| méně plýtvání potravinami (kapitola 11), změna jídelníčku | stínění a chlazení stájí, welfare v horku |
Některá opatření pomáhají obojímu: organická hmota v půdě ukládá uhlík a zároveň zadržuje vodu; meziplodiny chrání před erozí, poutají dusík i uhlík. Jiná jdou proti sobě: závlaha zvýší výnos, ale spotřebuje energii a vodu.
12.7Procvičení
- Zemědělství a využití půdy odpovídají asi za pětinu světových emisí, potravinový systém celkem asi za třetinu.
- Hlavními plyny jsou metan z trávení přežvýkavců a oxid dusný z hnojených půd; počítají se metodikou IPCC.
- Půda může uhlík ukládat, ale omezeně, vratně a obtížně měřitelně.
- Oteplení snižuje výnosy hlavních plodin; adaptace a zmírňování se často dají spojit.
Slovníček
Vzorce a hodnoty na jednom místě
Základy (kapitoly 1–3)
Střední škola (kapitoly 4–8)
Vysoká škola (kapitoly 9–12)
| Veličina | Hodnota |
|---|---|
| polní kapacita / bod vadnutí | −33 kPa (pF ≈ 2,5) / −1 500 kPa (pF ≈ 4,2) |
| 1 mm srážek | 1 l/m² = 10 m³/ha |
| humus z organického uhlíku; C → CO₂ | × 1,724; × 44/12 |
| dobytčí jednotka | 500 kg živé hmotnosti |
| nitrátová směrnice (ČR, 6. akční program) | 170 kg N/ha z organických hnojiv; přebytek bilance nejvýš 70 kg N/ha orné půdy (průměr 3 let) |
| fixace v bilanci dusíku | jetel a vojtěška 180, hrách, bob a sója 120, ostatní bobovité 80 kg N/ha |
| limit dusičnanů v pitné vodě | 50 mg/l |
| GWP100 (IPCC AR5) | CH₄ 28, N₂O 265 |
| nafta | 2,68 kg CO₂/l |
| NDVI hustého porostu / holé půdy / vody | nad 0,6 / kolem 0,1 / pod 0 |
Zdroje a předpoklady
Právní předpisy (ověřeno 13. 10. 2026)
- Směrnice Rady 91/676/EHS (nitrátová směrnice); nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu, ve znění nařízení vlády č. 193/2024 Sb. (6. akční program 2024–2028, účinnost 1. 7. 2024): § 7a bilance dusíku (do konce února, nejvýš 70 kg N/ha orné půdy v průměru tří let, výjimka do 30 ha orné půdy), § 8 limit 170 kg N/ha; podle metodiky VÚRV k 6. akčnímu programu (2024). Vodní zákon č. 254/2001 Sb. (§ 33); zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech; vyhláška č. 377/2013 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv.
- Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, mimo jiné ve znění zákona č. 255/2017 Sb. (zákaz kožešinových farem od roku 2019) a zákona č. 501/2020 Sb. (zákaz chovu nosnic v klecích od roku 2027; podle dostupných zpráv nebyl termín k datu ověření změněn). Směrnice 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES.
- Nařízení (EU) 2018/848 o ekologické produkci a označování ekologických produktů (použitelné od 1. 1. 2022); zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství.
- Směrnice 2009/128/ES o udržitelném používání pesticidů (příloha III: obecné zásady integrované ochrany, povinné od 1. 1. 2014); nařízení (ES) č. 1107/2009 (přípravky na ochranu rostlin); nařízení (ES) č. 396/2005 (maximální limity reziduí); zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči.
- SZP 2023–2027: nařízení (EU) 2021/2115 (strategické plány), 2021/2116 (financování, řízení a sledování), 2021/2117 (společná organizace trhů), zjednodušení nařízením (EU) 2024/1468; nařízení vlády č. 73/2023 Sb. (podmíněnost). SZP po roce 2027: návrh Komise z července 2025 (národní a regionální partnerské plány, nejméně 293,7 mld. EUR vyčleněno na podporu příjmů); stav k červenci 2026: částečný obecný přístup Rady, návrh zprávy zpravodaje EP; jednání probíhají.
- Potraviny: nařízení (ES) č. 178/2002, (ES) č. 852/2004, (EU) 2017/625, (EU) č. 1169/2011; zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích (povinnost obchodů nad 400 m² nabízet neprodejné bezpečné potraviny neziskovým organizacím od roku 2018). Směrnice (EU) 2025/1892, kterou se mění směrnice 2008/98/ES o odpadech (vyhlášena 26. 9. 2025, účinnost 16. 10. 2025): cíle snížení odpadu z potravin do 31. 12. 2030 o 10 % ve zpracování a výrobě a o 30 % na osobu v obchodě, stravování a domácnostech; výchozí období podle konečného znění ověřte.
- Klima: nařízení (EU) 2024/3012 (certifikace pohlcování uhlíku a uhlíkového zemědělství).
Data o zemědělství
- ČÚZK: Souhrnné přehledy o půdním fondu z údajů katastru nemovitostí ČR, stav k 31. 12. 2025 (zemědělské pozemky 4 188 927 ha, 53,11 % území; orná půda 2 881 228 ha; trvalé travní porosty 1 046 470 ha; změny za rok 2025).
- ČSÚ: definitivní údaje o sklizni 2025 (průměrný výnos obilovin 6,51 t/ha, podle krajské zprávy ČSÚ); stavy skotu k 31. 12. 2025 (1 389 710 kusů, z toho 566 498 krav; podle komoditní karty MZe, červenec 2026); drůbež k 31. 12. 2025 asi 23,5 milionu (odvozeno z údajů ČSÚ o meziroční změně a podílu krajů); prasata k 30. 6. 2026 celkem 1 432 903 (ČSÚ).
- MZe: Ročenka Ekologické zemědělství v České republice 2023 (5 345 farem, 595 190 ha, 16,82 % zemědělské půdy v LPIS ke konci roku 2023).
- VÚRV: Metodika k 6. akčnímu programu nitrátové směrnice (2024) – obsahy živin ve statkových hnojivech, limity přívodu dusíku, koeficienty fixace.
- FAO: Food Loss Index (ztráty 13,2 % v roce 2021); UNEP: Food Waste Index Report 2024 (1,05 mld. t v roce 2022, 132 kg na osobu, domácnosti 60 %, 79 kg na osobu).
- IPCC (2022): Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change, příspěvek pracovní skupiny III k 6. hodnotící zprávě, Shrnutí pro politiky (AFOLU 22 % čistých emisí v roce 2019). IPCC (2019): 2019 Refinement to the 2006 IPCC Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories, svazek 4 (AFOLU).
Literatura
- Brady, N. C.; Weil, R. R.: The Nature and Properties of Soils. 15. vyd. Harlow: Pearson, 2017.
- Němeček, J. a kol.: Taxonomický klasifikační systém půd České republiky. 2. vyd. Praha: ČZU, 2011.
- Saxton, K. E.; Rawls, W. J.: Soil water characteristic estimates by texture and organic matter for hydrologic solutions. Soil Science Society of America Journal 70 (2006), s. 1569–1578.
- Wischmeier, W. H.; Smith, D. D.: Predicting Rainfall Erosion Losses. Agriculture Handbook 537. Washington: USDA, 1978.
- Jenny, H.: Factors of Soil Formation. New York: McGraw-Hill, 1941.
- Angus, J. F. a kol.: Break crops and rotations for wheat. Crop and Pasture Science 66 (2015), s. 523–552.
- National Research Council: Nutrient Requirements of Dairy Cattle. 7. vyd. Washington: National Academies Press, 2001.
- GfE (Gesellschaft für Ernährungsphysiologie): Empfehlungen zur Energie- und Nährstoffversorgung der Milchkühe und Aufzuchtrinder. Frankfurt: DLG-Verlag, 2001.
- Mottet, A. a kol.: Livestock: On our plates or eating at our table? A new analysis of the feed/food debate. Global Food Security 14 (2017), s. 1–8.
- Mellor, D. J. a kol.: The 2020 Five Domains Model: Including human–animal interactions in assessments of animal welfare. Animals 10 (2020), 1870.
- Erisman, J. W. a kol.: How a century of ammonia synthesis changed the world. Nature Geoscience 1 (2008), s. 636–639.
- Stern, V. M.; Smith, R. F.; van den Bosch, R.; Hagen, K. S.: The integrated control concept. Hilgardia 29 (1959), s. 81–101.
- Pedigo, L. P.; Hutchins, S. H.; Higley, L. G.: Economic injury levels in theory and practice. Annual Review of Entomology 31 (1986), s. 341–368.
- Oerke, E.-C.: Crop losses to pests. Journal of Agricultural Science 144 (2006), s. 31–43.
- Söhne, W.: Fundamentals of pressure distribution and soil compaction under tractor tires. Agricultural Engineering 39 (1958), s. 276–281, 290.
- Håkansson, I.; Reeder, R. C.: Subsoil compaction by vehicles with high axle load – extent, persistence and crop response. Soil and Tillage Research 29 (1994), s. 277–304.
- Schjønning, P. a kol.: Driver-Pressure-State-Impact-Response (DPSIR) analysis and risk assessment for soil compaction – a European perspective. Advances in Agronomy 133 (2015), s. 183–237.
- Allen, R. G.; Pereira, L. S.; Raes, D.; Smith, M.: Crop Evapotranspiration. FAO Irrigation and Drainage Paper 56. Řím: FAO, 1998.
- Doorenbos, J.; Kassam, A. H.: Yield Response to Water. FAO Irrigation and Drainage Paper 33. Řím: FAO, 1979.
- Seufert, V.; Ramankutty, N.; Foley, J. A.: Comparing the yields of organic and conventional agriculture. Nature 485 (2012), s. 229–232.
- Ponisio, L. C. a kol.: Diversification practices reduce organic to conventional yield gap. Proceedings of the Royal Society B 282 (2015), 20141396.
- Tuomisto, H. L. a kol.: Does organic farming reduce environmental impacts? A meta-analysis of European research. Journal of Environmental Management 112 (2012), s. 309–320.
- Tuck, S. L. a kol.: Land-use intensity and the effects of organic farming on biodiversity: a hierarchical meta-analysis. Journal of Applied Ecology 51 (2014), s. 746–755.
- Green, R. E. a kol.: Farming and the fate of wild nature. Science 307 (2005), s. 550–555.
- Rouse, J. W. a kol.: Monitoring vegetation systems in the Great Plains with ERTS. In: Third ERTS Symposium, NASA SP-351 (1974), s. 309–317. Tucker, C. J.: Red and photographic infrared linear combinations for monitoring vegetation. Remote Sensing of Environment 8 (1979), s. 127–150.
- Ezekiel, M.: The cobweb theorem. Quarterly Journal of Economics 52 (1938), s. 255–280.
- Crippa, M. a kol.: Food systems are responsible for a third of global anthropogenic GHG emissions. Nature Food 2 (2021), s. 198–209.
- Zhao, C. a kol.: Temperature increase reduces global yields of major crops in four independent estimates. PNAS 114 (2017), s. 9326–9331.
- Poeplau, C.; Don, A.: Carbon sequestration in agricultural soils via cultivation of cover crops – A meta-analysis. Agriculture, Ecosystems and Environment 200 (2015), s. 33–41.
- FAO: The State of Food and Agriculture 2019. Moving forward on food loss and waste reduction. Řím: FAO, 2019. UNEP: Food Waste Index Report 2024. Nairobi: UNEP, 2024.
Modelové předpoklady
- Laboratoře jsou výukové modely se zaokrouhlenými parametry z uvedené literatury; nejsou podkladem pro hnojení, ochranu rostlin, krmení zvířat ani investiční rozhodnutí.
- Koeficienty vlivu předplodiny (kapitola 2), obsahy dusíku v produktech (kapitola 4), model populace mšic (kapitola 5), spotřeby nafty (kapitola 6), potřeby vody plodin (kapitola 7), náklady a ceny (kapitoly 8 a 10) a mapa pole (kapitola 9) jsou modelové hodnoty.
- Výpočty emisí (kapitola 12) používají výchozí faktory IPCC a zahrnují jen hlavní zdroje; nejde o úplnou inventuru ani LCA.
Studijní materiál, nenahrazuje učebnici, výuku ani agronomické, veterinární či právní poradenství. Neobsahuje návody k používání přípravků na ochranu rostlin. Stav předpisů a dat k 13. 10. 2026.