Zdravý životní styl
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Zdravý životní styl

Výživa, pohyb, spánek a prevence
podle důkazů, ne podle módy

Na pozadí běží den modelového člověka jako 24hodinový ciferník: modře spánek, oranžově pohyb, šedě sezení. Ukazatele se počítají ze stejných pravidel jako laboratoře v kapitolách 3, 5 a 8. Smyšlený člověk, skutečná doporučení.

čas dne–
spánek–
pohyb dnes–
týdně vůči WHO–
Úvodem

Jak průvodce používat

O zdravém životním stylu slyšíme denně, a často protichůdně. Tento průvodce se drží toho, co je doložené: doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), českých odborných institucí a velkých studií. Ukazuje, proč doporučení zní tak, jak zní, jak se pozná dobrý důkaz od reklamy a proč se návyky mění tak těžko. Nejde o dietu ani o tréninkový plán, ale o porozumění.

🧭

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si jev vyzkoušíte na modelu. Pod ní mise za XP. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, řešené příklady, procvičení. Teorie bývá o úroveň náročnější než úvod kapitoly. Barevná tečka v obsahu ukazuje úroveň. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Mapa průvodce

Tab. 0.1Kapitoly, úroveň a co se v nich naučíte
KapitolaÚroveňCo se naučíte
1 Zdraví a co říkají důkazyzákladyco je zdraví, korelace a příčina, typy studií, absolutní a relativní riziko
2 Výživa: živiny a talířzákladymakroživiny a energie, doporučení WHO, volné cukry, sůl, pitný režim
3 Pohyb každý denzákladydoporučení WHO 2020, intenzita, test řečí, MET-minuty, týdenní plán
4 Energetická bilance a hmotnoststřední školasložky výdeje, adaptace, proč tělo není kalkulačka, BMI a obvod pasu
5 Spánekstřední školacirkadiánní rytmus, model dvou procesů, spánkový dluh, spánková hygiena
6 Stres a duševní pohodastřední školastresová reakce, alostatická zátěž, zvládání stresu, kde hledat pomoc
7 Alkohol a kouřenístřední školagramy alkoholu, rizika bez „bezpečné dávky“, balíčkoroky, odvykání a linky pomoci
8 Sedavý život a ergonomiestřední školasezení jako samostatné riziko, přerušování sezení, pracovní místo, zrak
9 Výživa do hloubky a doplňkyvysoká školamikroživiny, referenční hodnoty, etikety, zpracované potraviny, důkazy o doplňcích
10 Trénink a kondicevysoká školaVO₂max, zóny intenzity, model zdatnosti a únavy, dávka a odpověď
11 Prevence a screeningy v ČRvysoká školaprimární až terciární prevence, preventivní prohlídky, screeningové programy, paradox prevence
12 Změna návykůvysoká školamodel COM-B, záměry „když–pak“, automatičnost návyku, prostředí a pobídky

Co budete potřebovat

Pro první část stačí zvědavost a procenta. Od kapitoly 4 se hodí zlomky a jednoduché vzorce, od kapitoly 10 exponenciála. Kde je potřeba víc, průvodce to vysvětlí na místě.

Navazující látku najdete v sousedních průvodcích: stavbu a fyziologii těla a první pomoc v průvodci Všeobecná medicína, konkrétní nemoci (hypertenze, diabetes, nádory) v průvodci Klinická medicína, závislosti a jejich léčbu do hloubky v průvodci Drogy a závislosti, emoce, motivaci a duševní zdraví v průvodci Psychologie, typy studií a statistické pasti v průvodcích Logika a kritické myšlení a Statistika a modely, chemii živin v průvodci Chemie.

Modelový člověk a předpoklady

Laboratoře počítají s modelovými hodnotami. Slouží k pochopení principu, ne jako norma, se kterou byste měli srovnávat sebe.

Veličina (modelově)HodnotaKde se používá
Hmotnost dospělého70 kg (v kap. 4 80 kg)energie pohybu, bilance
Energetická hodnota živin17 / 37 / 17 / 29 / 8 kJ/gsacharidy, tuky, bílkoviny, alkohol, vláknina (nařízení EU 1169/2011)
Hustota energie změněné tkáně7 700 kcal/kgkapitola 4, zjednodušení
Změna výdeje s hmotností24 kcal/kg denněkapitola 4 (Hall a kol. 2011)
Hustota etanolu0,789 g/mlkapitola 7
Intenzita pohybustředně 4 MET, intenzivně 8 METkapitoly 3 a 10 (konvence pro MET-minuty)
Tělo není kalkulačka: skutečné hodnoty se liší člověk od člověka o desítky procent. Laboratoře ukazují směr a řád velikosti, ne osobní výsledek.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Výpočet na číslech

Řešený příklad, který si můžete přepočítat.

Ve skutečnosti

Co ukázaly velké studie, jak doporučení vznikla a kde se látka používá.

Pomůcka

Rychlé pravidlo nebo způsob, jak si věc zapamatovat.

Pozor

Častý omyl, mýtus nebo místo, kde se chybuje.

Studijní materiál, nenahrazuje učebnici ani výuku. Nenahrazuje ani lékaře, nutričního terapeuta či psychologa: nestanovuje diagnózy, nesestavuje individuální jídelníčky ani tréninkové plány a nedoporučuje doplňky stravy. Laboratoře jsou modelové. Při ohrožení života volejte 155 nebo 112; kontakty na linky pomoci (odvykání, psychická krize, poruchy příjmu potravy) jsou v kapitolách 6 a 7 a v příloze C. Průvodce nejmenuje firmy ani produkty. Doporučení a čísla mají v příloze C zdroj a datum ověření (stav k 13. 10. 2026).

Rozsahem odpovídá: základy – RVP ZV, vzdělávací obor Výchova ke zdraví (zdravý způsob života, výživa, pohyb, prevence závislostí); střední škola – RVP G, Výchova ke zdraví a biologie člověka, maturitní úroveň; vysoká škola – úvodní kurzy veřejného zdravotnictví, epidemiologie neinfekčních nemocí, nutriční epidemiologie, fyziologie zátěže a behaviorální medicíny (podpora zdraví).

Část IZáklady
1

Zdraví a co říkají důkazyzáklady

Zdraví neurčují jen geny a lékaři, ale z velké části každodenní návyky: co jíme, kolik se hýbeme, jak spíme, jestli kouříme a pijeme. Abychom poznali, které návyky opravdu pomáhají, potřebujeme důkazy – a umět je číst. Dvě věci, které se objevují spolu, ještě nemusejí být příčina a následek.

🍦

V létě se prodává víc zmrzliny a víc lidí se utopí. Zmrzlina topení nezpůsobuje: obojí má společnou příčinu, teplo. Stejně tak lidé, kteří berou vitaminy, bývají zdravější – ale možná proto, že zároveň víc sportují, nekouří a chodí k lékaři. Této skryté společné příčině se říká matoucí proměnná.

aktivní životní styl(matoucí proměnná) užívá doplněk(expozice) méně nemocí(výsledek) skutečný účinek? (často žádný) aktivní lidé ho berou častěji aktivní lidé méně stůňou
Obr. 1.1 Matoucí proměnná. Pozorujeme souvislost mezi doplňkem a zdravím, ale vytváří ji třetí faktor, který působí na obojí. Randomizace (náhodné přidělení) tuto cestu přeruší.
Pozorování versus pokus
Smyšlená populace 2 000 lidí: polovina žije aktivně (modelové riziko nemoci 3 %), polovina neaktivně (9 %). Někteří berou „doplněk X“. Nastavte, jak silně aktivní lidé doplněk preferují a jaký má doplněk skutečný účinek. Pak porovnejte pozorovací studii s pokusem, kde o doplňku rozhoduje los.
LABORATOŘ
Model: očekávané počty bez náhodného kolísání. Aktivní 1 000 lidí s rizikem 3 %, neaktivní 1 000 s rizikem 9 %; doplněk násobí riziko zvoleným relativním rizikem. V pozorovací studii bere doplněk zvolený podíl aktivních a doplněk tohoto podílu u neaktivních, v pokusu polovina z každé skupiny. Čísla jsou smyšlená.
Minihra: jak silný je důkaz?
Zařaďte každé tvrzení podle toho, z jakého druhu důkazu vychází. Za aspoň pět správných ze šesti získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: co je zdraví, determinanty, příčina a souvislost, typy studií, riziko

1.1Co je zdraví

Ústava Světové zdravotnické organizace (přijatá 1946, platná od 1948) definuje zdraví jako stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, a nejen nepřítomnost nemoci nebo vady. Definice je ideál, ne laťka, kterou musí každý splnit; připomíná ale, že zdraví má i duševní a společenskou stránku.health, well-being

Determinanty zdraví jsou faktory, které zdraví ovlivňují. Známé „duhové“ schéma Dahlgrena a Whiteheadové (1991) je řadí do vrstev: uprostřed věk, pohlaví a dědičnost, které změnit nelze; kolem nich individuální životní styl; dál sociální a komunitní sítě; pak životní a pracovní podmínky (vzdělání, práce, bydlení, zdravotní péče) a nejvně obecné socioekonomické, kulturní a environmentální podmínky.determinants of health

věk, geny životní styl sociální a komunitní sítě životní a pracovní podmínky vzdělání · práce · bydlení · voda · zdravotní péče socioekonomické, kulturní a environmentální podmínky
Obr. 1.2 Vrstvy determinant zdraví (podle Dahlgrena a Whiteheadové, 1991, zjednodušeno). Průvodce se věnuje hlavně oranžové vrstvě – návykům –, ale ty vždy vznikají v širších podmínkách.
Ve skutečnosti

Nejčastější příčinou úmrtí v Česku jsou dlouhodobě nemoci oběhové soustavy, na druhém místě nádory (ČSÚ, statistika příčin smrti). U obou skupin hrají velkou roli ovlivnitelné rizikové faktory: kouření, alkohol, strava, nedostatek pohybu, obezita a vysoký krevní tlak. Podrobnosti o samotných nemocech jsou v průvodci Klinická medicína.

1.2Souvislost není příčina

Korelace (souvislost) znamená, že se dvě veličiny mění spolu. Kauzalita (příčinnost) znamená, že změna jedné způsobí změnu druhé. Souvislost bez příčinnosti vzniká třemi hlavními cestami:correlation, causation

  • matoucí proměnná – třetí faktor ovlivňuje obojí (obr. 1.1);confounding
  • obrácená příčinnost – nemoc mění chování, ne naopak (nemocní lidé přestávají pít alkohol, takže mezi abstinenty jsou i bývalí pijáci se zhoršeným zdravím);reverse causation
  • náhoda a výběr – malý vzorek nebo zkreslený výběr účastníků.chance, selection bias
Příklad Doplněk bez účinku, který „pomáhá“

V laboratoři bere doplněk 75 % aktivních a 25 % neaktivních. Mezi uživateli je tedy 750 aktivních a 250 neaktivních: očekávaně \(750\cdot 0{,}03 + 250\cdot 0{,}09 = 22{,}5 + 22{,}5 = 45\) nemocných z 1 000, tedy 4,5 %. Mezi neuživateli je 250 aktivních a 750 neaktivních: \(7{,}5 + 67{,}5 = 75\) nemocných, 7,5 %. Pozorované relativní riziko \(4{,}5/7{,}5 = 0{,}6\) – zdánlivě o 40 % méně nemocí, přestože doplněk nedělá nic.

1.3Typy studií v kostce

Důkazy mají různou sílu. Tabulka shrnuje hlavní typy; podrobně je rozebírají průvodce Všeobecná medicína (kapitola o medicíně založené na důkazech) a Logika a kritické myšlení.

Tab. 1.1Typy důkazů o vlivu životního stylu
TypJak fungujeSilná stránkaSlabina
osobní zkušenost, anekdota„mně to pomohlo“podnět k otázcebez srovnání, placebo, náhoda
laboratorní a zvířecí studiebuňky, myši, mechanismusukáže, jak by to mohlo fungovatčlověk není myš, dávky bývají nereálné
průřezová studiejeden snímek populacelevná, rychlánevíme, co bylo dřív
kohortová studiesleduje lidi roky dopředudlouhodobé výsledky, velké vzorkymatoucí proměnné
randomizovaná kontrolovaná studieo zásahu rozhoduje losvyrovná známé i neznámé faktorykrátká, drahá, často malá
systematický přehled a metaanalýzasouhrn všech studií k otázcenejúplnější obraztak dobrá, jak dobré jsou studie v ní

Randomizovaná kontrolovaná studie (RCT) rozdělí účastníky losem do skupin, takže se skupiny v průměru liší jen zásahem. U životního stylu je ale často nemožná: nelze nikoho losem přinutit 30 let kouřit. Proto se tu víc než jinde spoléhá na kohortové studie a na souhlas mnoha linií důkazů.randomized controlled trial, cohort study

Ve skutečnosti

Že kouření způsobuje rakovinu plic, se prokázalo bez randomizace. Richard Doll a Austin Bradford Hill publikovali v roce 1950 studii případů a kontrol a od roku 1951 sledovali desítky tisíc britských lékařů. Bradford Hill pak v roce 1965 sepsal hlediska, podle kterých lze z pozorování usuzovat na příčinu: síla souvislosti, konzistence, časová posloupnost, vztah dávky a účinku, biologická věrohodnost a další.

1.4Absolutní a relativní riziko

Relativní riziko (RR) je poměr rizik ve dvou skupinách. Absolutní rozdíl rizik (ARR) je jejich rozdíl. Titulky rády uvádějí relativní změnu, protože zní dramaticky; pro rozhodování je ale důležitý i absolutní rozdíl.relative risk, absolute risk reduction

Míry rizika\[RR = \frac{r_1}{r_0},\qquad RRR = \frac{r_0-r_1}{r_0},\qquad ARR = r_0-r_1,\qquad NNT = \frac{1}{ARR}\]

\(r_0\) je riziko bez zásahu, \(r_1\) se zásahem, RRR relativní snížení rizika a NNT počet lidí, kteří musí zásah podstoupit, aby se jednomu zabránilo nežádoucí události.number needed to treat

Příklad „O 25 % méně“

Riziko klesne z 2 % na 1,5 %. Relativně \(RRR = 0{,}5/2 = 25\ \%\), absolutně jen o 0,5 procentního bodu a \(NNT = 1/0{,}005 = 200\). Obojí je pravda; kdo uvede jen první číslo, dojem zesiluje.

Příklad Zpracované maso

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) v roce 2015 shrnula, že každých 50 g zpracovaného masa denně zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku asi o 18 %. Je-li modelové celoživotní riziko 5 %, stoupne na \(5 \cdot 1{,}18 = 5{,}9\ \%\): o 0,9 procentního bodu, tedy zhruba 9 lidí z 1 000. Na úrovni celé populace jde o tisíce případů, pro jednotlivce o malý, ale skutečný rozdíl.

Pozor

Zařazení do „skupiny 1“ u IARC (kam patří tabák i zpracované maso) říká, jak jistý je důkaz, že látka rakovinu způsobuje – ne jak velké riziko je. Kouření zvyšuje riziko rakoviny plic mnohonásobně, zpracované maso riziko rakoviny střeva o desítky procent.

1.5Jak číst zprávu o zdraví

Pomůcka

Šest otázek ke každému titulku: 1. Na kom se to zkoumalo – na lidech, myších, buňkách? 2. Jde o pokus, nebo jen pozorování? 3. Kolik lidí a jak dlouho? 4. Jak velký je absolutní rozdíl? 5. Souhlasí to s jinými studiemi a s doporučeními odborných institucí? 6. Neprodává mi ten, kdo to píše, řešení?

Doporučení WHO a odborných společností vznikají systematickým přehledem důkazů a hodnocením jejich jistoty (například systémem GRADE). Jedna nová studie je proto zřídka důvodem měnit chování; mění se, až když se důkazy nahromadí.systematic review, certainty of evidence

1.6Procvičení

1
Ve studii mělo infarkt 30 z 1 000 lidí bez zásahu a 20 z 1 000 se zásahem. Spočítejte RR, RRR, ARR a NNT.
\(r_0 = 3\ \%\), \(r_1 = 2\ \%\). \(RR = 2/3 = 0{,}67\); \(RRR = 1/3 = 33\ \%\); \(ARR = 1\) procentní bod; \(NNT = 1/0{,}01 = 100\).
2
Lidé, kteří pijí hodně kávy, mají v jedné průřezové studii méně často vysoký krevní tlak. Navrhněte dvě vysvětlení, která nejsou „káva tlak snižuje“.
Obrácená příčinnost: lidé s vysokým tlakem mohli kávu omezit na radu lékaře. Matoucí proměnná: pijáci kávy se mohou lišit věkem, prací nebo jinými návyky. Průřezová studie navíc neukáže, co bylo dřív.
3
V laboratoři nastavte, že doplněk bere 90 % aktivních. Jaké relativní riziko ukáže pozorovací studie, když doplněk nemá účinek?
Uživatelé: 900 aktivních a 100 neaktivních, \(27 + 9 = 36\) nemocných, 3,6 %. Neuživatelé: 100 aktivních a 900 neaktivních, \(3 + 81 = 84\), 8,4 %. \(RR = 3{,}6/8{,}4 = 0{,}43\). Čím silnější je souvislost doplňku s aktivitou, tím víc zkreslení.
4
Proč randomizace odstraní i matoucí proměnné, o kterých nevíme?
Los nepřihlíží k žádné vlastnosti účastníků. Ve velkých skupinách se proto všechny vlastnosti – změřené i nezměřené – rozdělí do skupin v průměru rovnoměrně a jediným systematickým rozdílem zůstane zásah.
5
Titulek: „Jídlo X zvyšuje riziko nemoci o 50 %.“ Základní riziko je 0,2 %. Jak se riziko změní v absolutních číslech?
\(0{,}2\cdot 1{,}5 = 0{,}3\ \%\), tedy o 0,1 procentního bodu: 1 člověk navíc z 1 000. Zpráva by měla uvést obě čísla.
Co si odnést
  • Zdraví je víc než nepřítomnost nemoci a ovlivňují ho geny, návyky i životní podmínky.
  • Souvislost není příčina: hledejte matoucí proměnné a obrácenou příčinnost.
  • U každého „o X % víc“ se ptejte na absolutní riziko a na to, co říkají souhrnná doporučení.
Část IZáklady
2

Výživa: živiny a talířzáklady

Jídlo dodává tělu energii a stavební látky. Energii nesou tři makroživiny – sacharidy, tuky a bílkoviny –, k tomu potřebujeme vitaminy, minerální látky, vlákninu a vodu. Zdravá strava není seznam zakázaných potravin, ale poměr: hodně zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnných obilovin, málo volných cukrů, soli a nasycených tuků.

🏗️

Tělo je jako stavba, která se nikdy nedokončí. Sacharidy a tuky jsou hlavně palivo pro stroje, bílkoviny cihly a lešení, vitaminy a minerální látky šroubky a nářadí, voda rozvod, vláknina úklidová četa. Když je paliva moc, stavba si ho uloží do skladu; když chybějí šroubky, nepomůže ani spousta cihel.

zeleninaa ovocepolovina celozrnnépřílohy bílkovinyluštěniny, ryby,maso, vejce voda rostlinné oleje místoztužených a živočišných tuků sůl méně než 5 g denně volné cukry pod 10 % energie ovoce a zelenina aspoň 400 g mléčné výrobky podle zvyklostí
Obr. 2.1 Talířový model, jak ho v různých podobách používají veřejné zdravotní instituce. Popisuje poměry na talíři, ne množství; vpravo hlavní populační doporučení WHO.
Skladba jednoho dne
Nastavte, kolik gramů živin obsahuje modelový jídelníček za den. Laboratoř spočítá energii, podíl jednotlivých živin na energii a porovná je s populačními doporučeními WHO. Výchozí hodnoty odpovídají běžnému dni dospělého.
LABORATOŘ
Model: energie podle nařízení EU 1169/2011 (sacharidy a bílkoviny 17 kJ/g, tuky 37 kJ/g, vláknina 8 kJ/g); 1 kcal = 4,184 kJ. Limity WHO pro dospělé: tuky nejvýš 30 % energie, nasycené nejvýš 10 %, volné cukry pod 10 %, sůl pod 5 g, vláknina aspoň 25 g. Nejde o jídelníček ani individuální potřebu.
Minihra: je to volný cukr?
WHO počítá do volných cukrů jen některé cukry. Rozhodněte u každé položky. Za aspoň pět správných ze šesti získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: makroživiny, sacharidy, tuky, bílkoviny, doporučení WHO, voda

2.1Živiny a energie

Makroživiny (sacharidy, tuky, bílkoviny) potřebujeme v gramech denně a dodávají energii. Mikroživiny (vitaminy a minerální látky) potřebujeme v miligramech či mikrogramech a energii nedodávají. Zvlášť stojí vláknina (nestravitelné části rostlin) a voda.macronutrients, micronutrients, dietary fibre

sacharidy17 kJ/g (4 kcal) bílkoviny17 kJ/g (4 kcal) tuky37 kJ/g (9 kcal) alkohol29 kJ/g (7 kcal) vláknina8 kJ/g (2 kcal) délka pruhu úměrná energii; hodnoty podle nařízení EU 1169/2011
Obr. 2.2 Kolik energie dodá jeden gram. Tuk má více než dvojnásobek energie sacharidů, proto tučná jídla mají vysokou energetickou hustotu i v malém objemu.
Příklad Snídaně

Snídaně obsahuje 60 g sacharidů, 15 g tuku, 20 g bílkovin a 8 g vlákniny: \(17\cdot 60 + 37\cdot 15 + 17\cdot 20 + 8\cdot 8 = 1\,020 + 555 + 340 + 64 = 1\,979\) kJ, tedy \(1\,979/4{,}184 = 473\) kcal. Sacharidy dodají 51,5 % energie, tuky 28,0 %, bílkoviny 17,2 % a vláknina 3,2 %.

2.2Sacharidy a vláknina

Sacharidy zahrnují cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza, laktóza), škroby a vlákninu. Škroby z celozrnných obilovin, luštěnin a brambor se tráví pomaleji než přidaný cukr a přinášejí i vlákninu, vitaminy a minerální látky.carbohydrates, starch, sugars

Volné cukry jsou podle WHO cukry přidané do potravin a nápojů výrobcem, kuchařem nebo strávníkem a také cukry přirozeně přítomné v medu, sirupech, ovocných šťávách a koncentrátech šťáv. Cukry v celém ovoci, zelenině a mléce mezi ně nepatří – jsou „zabalené“ ve struktuře potraviny s vlákninou a dalšími živinami.free sugars

Vláknina podporuje trávení, zasytí a v kohortových studiích souvisí s nižším rizikem srdečních nemocí, cukrovky 2. typu a rakoviny tlustého střeva (Reynolds a kol., Lancet 2019). WHO (2023) doporučuje dospělým aspoň 25 g přirozeně se vyskytující vlákniny denně.dietary fibre

2.3Tuky

Tuky jsou zdrojem energie, nesou vitaminy A, D, E a K a jsou součástí buněčných membrán. Liší se mastnými kyselinami: nasycené (máslo, sádlo, tučné maso, kokosový a palmový tuk) zvyšují v krvi LDL cholesterol; nenasycené (rostlinné oleje, ořechy, ryby) ho při náhradě nasycených snižují; trans-mastné kyseliny z průmyslově částečně ztužených tuků jsou nejškodlivější. Omega-3 mastné kyseliny patří mezi nenasycené.saturated fat, unsaturated fat, trans fat

Pozor

Nejde jen o to, kolik tuku sníme, ale čím ho nahradíme. Když se nasycené tuky nahradí rafinovanými sacharidy a cukrem, přínos mizí; když nenasycenými tuky nebo celozrnnými potravinami, riziko srdečních nemocí klesá.

2.4Bílkoviny

Bílkoviny se skládají z aminokyselin; devět z nich si tělo neumí vyrobit (esenciální aminokyseliny). Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA, 2012) stanovil referenční příjem pro dospělé 0,83 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně. Většina lidí v Evropě ho překračuje; zdroje se liší tím, co přinášejí navíc (luštěniny vlákninu, ryby omega-3, zpracované maso sůl).protein, essential amino acids, population reference intake

Příklad Kolik bílkovin

Pro dospělého o hmotnosti 70 kg je referenční hodnota \(0{,}83\cdot 70 = 58\) g denně, pro 55 kg asi 46 g. Je to populační referenční hodnota, pokrývající potřebu téměř všech zdravých lidí, ne individuální cíl.

2.5Doporučení WHO pro dospělé

Tab. 2.1Zdravá strava podle WHO (shrnutí informačního listu a směrnic z let 2015–2023)
SložkaDoporučeníPři 2 000 kcal
ovoce a zeleninaaspoň 400 g denně (bez brambor)–
vlákninaaspoň 25 g denně–
tuky celkemnejvýš 30 % energie67 g
nasycené tukynejvýš 10 % energie22 g
trans-tukynejvýš 1 % energie2 g
volné cukrypod 10 % energie, ideálně pod 5 %50 g, ideálně 25 g
sůlpod 5 g denně (2 g sodíku), jodizovaná–
Příklad Jedna limonáda

Půllitr limonády s 10 g cukru ve 100 ml obsahuje 50 g volných cukrů – celý denní limit 10 % energie pro příjem 2 000 kcal. Dodá \(50\cdot 17 = 850\) kJ, asi 200 kcal, a nezasytí.

Pomůcka

Na etiketě bývá uveden sodík nebo sůl. Sůl \(\approx 2{,}5 \times\) sodík: 2 g sodíku odpovídají 5 g soli. Většina soli v našem jídle nepochází ze slánky, ale z pečiva, uzenin, sýrů a hotových jídel.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) a česká odborná veřejnost vycházejí z těchže principů jako WHO; podrobné referenční hodnoty živin pro Evropu stanovuje EFSA. Jak číst etiketu a co jsou referenční hodnoty příjmu, rozebírá kapitola 9.

2.6Voda a pitný režim

EFSA (2010) uvádí jako dostatečný celkový příjem vody pro dospělé 2,0 l denně u žen a 2,5 l u mužů. Do toho se počítá i voda z jídla (zhruba 20–30 %). Potřeba roste v horku, při pohybu a horečce. Nejlepším nápojem je voda; slazené nápoje přinášejí volné cukry.adequate intake of water

Pozor – poruchy příjmu potravy

Počítání živin může u někoho přerůst v úzkostné hlídání každého sousta, vynechávání jídel nebo přejídání s pocitem ztráty kontroly. To nejsou slabosti vůle, ale možné příznaky poruchy příjmu potravy, které se dobře léčí, když se začne včas. Pomoc nabízí praktický lékař, psycholog, specializované poradny a linky (kontakty v kapitole 6 a příloze C).

2.7Procvičení

1
Den obsahuje 250 g sacharidů, 70 g tuku a 80 g bílkovin. Kolik je to energie a jaký podíl energie tvoří tuk?
\(17\cdot 250 + 37\cdot 70 + 17\cdot 80 = 4\,250 + 2\,590 + 1\,360 = 8\,200\) kJ, tedy 1 960 kcal. Tuk: \(2\,590/8\,200 = 31{,}6\ \%\), mírně nad doporučeným maximem 30 %.
2
Kolik gramů nasycených tuků odpovídá 10 % energie při příjmu 2 000 kcal?
10 % je 200 kcal; \(200/9 = 22{,}2\) g, zaokrouhleně 22 g.
3
Výrobek obsahuje 0,8 g sodíku ve 100 g. Kolik je to soli a jakou část limitu WHO tvoří porce 150 g?
\(0{,}8\cdot 2{,}5 = 2{,}0\) g soli ve 100 g; porce 150 g obsahuje 3,0 g soli, tedy 60 % limitu 5 g.
4
Patří do volných cukrů laktóza v mléce a cukr ve 100% pomerančové šťávě?
Laktóza v mléce ne. Cukr v ovocné šťávě ano, i když jde o přirozený cukr a šťáva je „100%“: lisováním se z ovoce uvolní a chybí vláknina.
5
Jaká je referenční hodnota příjmu bílkovin podle EFSA pro dospělého o hmotnosti 80 kg?
\(0{,}83\cdot 80 = 66{,}4\) g denně, zaokrouhleně 66 g.
Co si odnést
  • Makroživiny nesou energii (tuk nejvíc), mikroživiny, vláknina a voda jsou stejně nezbytné.
  • WHO: aspoň 400 g ovoce a zeleniny a 25 g vlákniny, volné cukry pod 10 % energie, sůl pod 5 g, nasycené tuky nejvýš 10 %.
  • Rozhoduje skladba stravy jako celku, ne jednotlivé „zázračné“ nebo „zakázané“ potraviny.
Část IZáklady
3

Pohyb každý denzáklady

Pohyb je jeden z nejlépe doložených „léků“ bez předpisu: snižuje riziko srdečních nemocí, cukrovky 2. typu, některých nádorů, deprese i předčasného úmrtí. Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým 150–300 minut středně intenzivního pohybu týdně a posilování dvakrát týdně. Každý pohyb se ale počítá a každý krok navíc pomáhá.

🚲

Tělo funguje podle pravidla „co nepoužíváš, to ztrácíš“. Svaly, kosti, srdce i cévy se přizpůsobují tomu, co po nich chceme. Když po nich nechceme nic, přizpůsobí se i tomu – zeslábnou. Pohyb není trest za jídlo, ale údržba stroje, který máme jen jeden.

sezenílehkástředně intenzivníintenzivní 11,53 MET6 MET televize,počítač pomalá chůze,vaření svižná chůze, kolo,zahrada, tanec běh, rychlé plavání,kolo do kopce mluvit jde, zpívat už ne jen pár slov zpívat jde test řečí: hrubý, ale praktický odhad intenzity bez měřicích přístrojů
Obr. 3.1 Intenzita pohybu v násobcích klidového výdeje (MET). Hranice 3 a 6 MET používá WHO; 1 MET odpovídá klidnému sezení.
Týdenní pohybový plán
Sestavte modelový týden: u každého dne vyberte jednu aktivitu (chůze svižně 30 min, kolo 45 min, běh 25 min, síla = posilování, tanec 60 min) a nastavte, kolik minut denně chodíte svižně do práce nebo do školy (pět dní v týdnu). Laboratoř sečte minuty, převede intenzivní pohyb na středně intenzivní ekvivalent a porovná týden s doporučením WHO pro dospělé.
LABORATOŘ
Model: WHO 2020 pro dospělé 18–64 let: 150–300 min středně intenzivní aktivity, nebo 75–150 min intenzivní, nebo ekvivalentní kombinace (1 min intenzivní = 2 min středně intenzivní); posilování aspoň 2 dny v týdnu. MET-minuty počítají středně intenzivní pohyb jako 4 MET a intenzivní jako 8 MET. Posilování se v modelu nezapočítává do aerobních minut.
Minihra: jak intenzivní to je?
Zařaďte činnosti podle intenzity (lehká pod 3 MET, středně intenzivní 3–6 MET, intenzivní nad 6 MET). Za aspoň pět správných ze šesti získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: přínosy pohybu, doporučení WHO 2020, intenzita a MET, kroky

3.1Co pohyb dělá

Pohybová aktivita je jakýkoli pohyb vyvolaný kosterními svaly, při kterém roste výdej energie – nejen sport, ale i chůze, práce na zahradě nebo cesta na kole. Cvičení je pohyb plánovaný a opakovaný s cílem zlepšit zdatnost. Tělesná zdatnost je soubor vlastností (vytrvalost, síla, pohyblivost, rovnováha), které z pohybu vyplývají.physical activity, exercise, physical fitness

Podle WHO (2020) snižuje pravidelný pohyb u dospělých riziko úmrtí ze všech příčin, srdečně-cévních nemocí, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu, některých nádorů (například tlustého střeva a prsu), deprese a úzkosti, zlepšuje spánek a kognitivní funkce. U dětí podporuje zdatnost, zdravé kosti a duševní zdraví, u starších lidí snižuje riziko pádů.

Ve skutečnosti

Jeden z prvních důkazů přinesl Jeremy Morris (1953): londýnští průvodčí v patrových autobusech, kteří celý den chodili po schodech, měli méně infarktů než řidiči, kteří seděli. Dnes podle WHO (informační list z roku 2024) nesplňuje doporučení asi 31 % dospělých na světě (údaj za rok 2022) a zhruba čtyři z pěti dospívajících.

3.2Doporučení WHO

děti 5–17 let 60 min denněv průměru, středně ažvysoce intenzivní intenzivní a posilováníaspoň 3 dny v týdnu dospělí 18–64 let 150–300 min týdněstředně intenzivní, nebo75–150 min intenzivní posilování velkých svalůaspoň 2 dny v týdnu 65 let a více jako dospělípodle možnostía zdravotního stavu navíc rovnováha a sílaaspoň 3 dny v týdnu pro všechny: omezit sezení, každý pohyb se počítá, víc je lépe
Obr. 3.2 Doporučení WHO pro pohybovou aktivitu a sedavé chování (2020). Platí i pro těhotné, lidi s chronickými nemocemi a s postižením, s úpravou podle možností a po poradě s lékařem.

Pro děti do 5 let vydala WHO samostatné doporučení (2019): děti ve věku 3–4 roky by měly strávit aspoň 180 minut denně různými pohybovými aktivitami, z toho aspoň 60 minut středně až vysoce intenzivními. Doporučení z roku 2020 už nepožaduje, aby pohyb trval aspoň 10 minut v kuse – počítají se i krátké úseky.WHO guidelines on physical activity and sedentary behaviour

3.3Intenzita a MET

MET (metabolický ekvivalent) vyjadřuje výdej energie jako násobek klidového výdeje. Klidné sezení má 1 MET, což u dospělého odpovídá zhruba 1 kcal na kilogram za hodinu. WHO označuje 3–6 MET za středně intenzivní a nad 6 MET za intenzivní pohyb. Hodnoty pro stovky činností uvádí Kompendium tělesných aktivit (Ainsworth a kol.).metabolic equivalent of task (MET), Compendium of Physical Activities

Ekvivalent a MET-minuty\[t_{ekv} = t_{stř} + 2\,t_{int},\qquad \text{MET-min} = \sum_i \text{MET}_i\cdot t_i,\qquad E\ [\text{kcal}] \approx \text{MET}\cdot m\,[\text{kg}]\cdot t\,[\text{h}]\]
Příklad Týden se dvěma běhy

Třikrát 30 minut svižné chůze a dvakrát 20 minut běhu: \(t_{ekv} = 90 + 2\cdot 40 = 170\) minut, doporučení je splněno. V MET-minutách \(90\cdot 4 + 40\cdot 8 = 680\); dolní hranice doporučení odpovídá \(150\cdot 4 = 600\) MET-min.

Příklad Energie procházky

Člověk o hmotnosti 60 kg jde 30 minut svižně (3,5 MET): \(3{,}5\cdot 60\cdot 0{,}5 = 105\) kcal celkového výdeje včetně klidového. Pohyb má cenu hlavně pro zdraví, jako „spalovač“ jídla je méně účinný, než se zdá (kapitola 4).

Pomůcka

150 minut týdně je zhruba 21 minut denně nebo pět půlhodin. Středně intenzivní pohyb poznáte tak, že se zadýcháte a zahřejete, ale ještě zvládnete mluvit v celých větách.

3.4Kroky

Cíl 10 000 kroků denně nevznikl ve vědecké studii, ale v japonské reklamě na krokoměr v 60. letech. Metaanalýza Palucha a kol. (Lancet Public Health, 2022) ukázala, že riziko úmrtí klesá s počtem kroků a u lidí nad 60 let se zlepšení zplošťuje zhruba kolem 6 000–8 000 kroků denně, u mladších kolem 8 000–10 000. Pro nejméně aktivní je největší přínos v prvních tisících kroků navíc.step count, dose–response

Pozor

Kdo dlouho necvičil, má nějakou chronickou nemoc nebo potíže při námaze (bolest na hrudi, dušnost, závratě), má zátěž zvyšovat postupně a poradit se s lékařem. Doporučení WHO jsou cílem pro populaci, ne povinností od prvního dne.

3.5Procvičení

1
Kolik minut denně odpovídá 150 a 300 minutám týdně?
\(150/7 = 21{,}4\) a \(300/7 = 42{,}9\) minuty denně.
2
Dvakrát týdně 25 minut běhu a dvakrát 30 minut svižné chůze. Je splněna dolní hranice doporučení?
\(t_{ekv} = 60 + 2\cdot 50 = 160\) minut, tedy ano (aspoň 150).
3
Kolik MET-minut týdně představuje pětkrát 30 minut svižné chůze (4 MET)?
\(5\cdot 30\cdot 4 = 600\) MET-min, přesně dolní hranice doporučení.
4
Kolik minut středně až vysoce intenzivního pohybu týdně má mít podle WHO dvanáctiletý žák a co dalšího doporučení obsahuje?
V průměru aspoň 60 minut denně, tedy aspoň \(7\cdot 60 = 420\) minut týdně; navíc intenzivní aktivitu a posilování svalů a kostí aspoň 3 dny v týdnu a méně času u obrazovek.
5
Proč WHO v roce 2020 zrušila požadavek, aby se počítal jen pohyb trvající aspoň 10 minut?
Novější studie ukázaly, že zdravotní přínos závisí na celkovém množství pohybu a krátké úseky (schody, chůze na zastávku) přispívají také. Zrušení požadavku zároveň snižuje bariéru pro začátečníky.
Co si odnést
  • Dospělí: 150–300 min středně intenzivního pohybu týdně (nebo polovinu intenzivního) a posilování 2 dny v týdnu; děti v průměru 60 min denně.
  • Intenzivní minuta se počítá za dvě středně intenzivní; počítají se i krátké úseky.
  • Největší přínos má přechod od nečinnosti k trochu pohybu.
Část IINávyky do hloubky
4

Energetická bilance a hmotnoststřední škola

Hmotnost se mění, když se liší příjem a výdej energie. To je fyzika. Jenže výdej není pevné číslo: s hmotností se mění, tělo šetří, když dostává méně, a hlad je řízen hormony. Proto „méně jez a víc se hýbej“ funguje pomaleji a jinak, než slibuje kalkulačka – a proto je dlouhodobé udržení hmotnosti těžší než krátkodobé hubnutí.

🌡️

Tělo se nechová jako kasička, do které se házejí mince, ale spíš jako byt s termostatem. Když otevřete okno (snížíte příjem), topení začne pracovat úsporněji a vy začnete hledat svetr (hlad). Teplota trochu klesne a pak se ustálí – ne na nule, ale na nové rovnováze.

nižší příjem energie hmotnost klesá(tuk i část svalů) výdej klesámenší tělo, úspornost, méně pohybu hlad rosteleptin ↓, ghrelin ↑ tlačí příjem zpět schodek se zmenšuje
Obr. 4.1 Proč hubnutí zpomaluje. Pokles hmotnosti snižuje výdej (menší tělo spotřebuje méně a navíc „šetří“) a zvyšuje hlad. Obě zpětné vazby zmenšují schodek, dokud se hmotnost neustálí.
Tělo není kalkulačka
Modelová osoba váží 80 kg a je v rovnováze. Od zítřka trvale změní příjem a přidá pohyb. Porovnejte tři modely: „kalkulačku“ se stálým tempem 7 700 kcal na kilogram, dynamický model, ve kterém s hmotností klesá výdej, a dynamický model navíc s adaptací těla a s částečnou kompenzací pohybu.
LABORATOŘ
Model: změna hmotnosti \(\Delta m' = (D - 24\,\Delta m)/7\,700\) na den, kde \(D\) je denní schodek (záporný) či přebytek v kcal a 24 kcal/kg denně změna výdeje s hmotností (Hall a kol. 2011); časová konstanta 7 700/24 = 321 dní. Ve třetím modelu tělo vyrovná zvolený podíl rozdílu adaptací a 28 % energie pohybu navíc kompenzuje jinde (průměr podle Careaua a kol. 2021). Zjednodušení pro průměrného dospělého, ne předpověď ani plán.
+Teorie: složky výdeje, dynamika hmotnosti, adaptace, hlad, měření, citlivost tématu

4.1Z čeho se skládá výdej

Celkový denní výdej energie (TEE) má tři složky. Klidový (bazální) metabolismus udržuje orgány v chodu; u člověka se sedavým zaměstnáním tvoří zhruba 60–70 % výdeje a závisí hlavně na velikosti těla a podílu svalů. Termický efekt potravy (asi 10 %) je energie na trávení a zpracování živin – nejvyšší u bílkovin. Energie pohybu se dělí na cvičení a na NEAT, termogenezi z běžných činností mimo cvičení (chůze, stání, domácí práce, „vrtění se“), která se mezi lidmi liší i o stovky kilokalorií denně (Levine a kol., Science 1999).total energy expenditure, resting metabolic rate, thermic effect of food, non-exercise activity thermogenesis

Bilance\[\underbrace{E_{in}}_{\text{příjem}} - \underbrace{(RMR + TEF + AEE)}_{\text{výdej}} = \underbrace{\Delta E_{\text{zásob}}}_{\text{změna glykogenu, tuku, bílkovin}}\]

Jak výdej odhadnout rovnicí (Mifflin–St Jeor) a co je PAL, vysvětluje kapitola o zdravém životním stylu v průvodci Všeobecná medicína. Zde jde o to, jak se výdej mění.

4.2Dynamika hmotnosti

Statické pravidlo („7 700 kcal na kilogram“) předpokládá, že schodek trvá stále stejný. Ve skutečnosti s klesající hmotností klesá i výdej, zhruba o \(\varepsilon \approx 24\) kcal na kilogram denně (Hall a kol., Lancet 2011, pravidlo palce pro průměrného dospělého). Vzniká rovnice prvního řádu s exponenciálním řešením:energy balance dynamics, steady state

Dynamický model\[\rho\,\frac{d\,\Delta m}{dt} = D - \varepsilon\,\Delta m\quad\Rightarrow\quad \Delta m(t) = \frac{D}{\varepsilon}\Big(1-e^{-t/\tau}\Big),\qquad \tau = \frac{\rho}{\varepsilon}\]

\(\rho \approx 7\,700\) kcal/kg je energie uložená v kilogramu změněné tkáně, \(D\) denní schodek nebo přebytek. Časová konstanta \(\tau = 7\,700/24 = 321\) dní, poločas změny \(\tau\ln 2 = 222\) dní, asi sedm měsíců. Konečná změna \(D/\varepsilon\) nezávisí na čase: trvalá změna stravy posune hmotnost na novou rovnováhu.

Příklad O 500 kcal denně méně

Statické pravidlo: za rok \(500\cdot 365/7\,700 = 23{,}7\) kg, za tři roky 71,1 kg – zjevně nesmysl. Dynamický model: nová rovnováha \(500/24 = 20{,}8\) kg pod výchozí hmotností, za rok \(20{,}8\cdot(1-e^{-365/321}) = 14{,}2\) kg, za tři roky 20,2 kg. S adaptací, která vyrovná 15 % rozdílu, je nová rovnováha \(0{,}85\cdot 20{,}8 = 17{,}7\) kg a za rok 12,0 kg.

Pozor

Úbytek v prvních dnech je z velké části voda: glykogen se v těle váže s vodou, a když se jeho zásoby vyčerpají, ubude i voda. Rychlý pokles na začátku proto neznamená, že stejné tempo vydrží.

4.3Adaptace: tělo se brání

Po úbytku hmotnosti klesá výdej víc, než by odpovídalo menšímu tělu – jev se nazývá adaptivní termogeneze (Rosenbaum a Leibel, 2010). Zároveň klesá hladina leptinu (hormonu z tukové tkáně, který signalizuje zásoby) a roste ghrelin (hormon hladu ze žaludku). Sumithran a kol. (NEJM 2011) ukázali, že tyto změny přetrvávají nejméně rok po zhubnutí. To vysvětluje, proč je udržení hmotnosti obtížné a proč nejde o „slabou vůli“.adaptive thermogenesis, leptin, ghrelin

Podobně pohyb nepřidává výdej v plné výši. Podle hypotézy omezeného výdeje energie (Pontzer a kol., 2016) tělo část energie pohybu ušetří jinde. Analýza Careaua a kol. (Current Biology 2021) odhadla, že lidé v průměru vyrovnají asi 28 % energie vydané navíc pohybem, u lidí s vyšším podílem tuku víc. Pohyb tedy pro hmotnost pomáhá, ale méně, než udávají počítadla kalorií – jeho hlavní přínos je pro zdraví (kapitola 3).constrained energy expenditure, energy compensation

Ve skutečnosti

Lovci a sběrači z kmene Hadza v Tanzanii nachodí denně mnoho kilometrů, a přesto mají celkový výdej po přepočtu na velikost těla podobný jako lidé v průmyslových zemích (Pontzer a kol., 2012). Rozdíly v obezitě mezi populacemi proto souvisejí víc s příjmem a prostředím než s výdejem.

4.4Jak hmotnost měřit a co číslo neřekne

BMI (hmotnost/výška²) je užitečný v populaci, ale nerozliší svaly od tuku. Pro riziko je důležité, kde tuk leží: viscerální tuk v dutině břišní je metabolicky aktivnější a rizikovější než podkožní. Proto se měří obvod pasu a poměr pasu k výšce (WHtR). Britský NICE (2022) doporučuje udržovat obvod pasu menší než polovinu výšky (WHtR pod 0,5).waist circumference, waist-to-height ratio, visceral fat

Poměr pasu k výšce\[WHtR = \frac{\text{obvod pasu}}{\text{výška}}\qquad\text{např. } \frac{94\ \text{cm}}{180\ \text{cm}} = 0{,}52\]
Tab. 4.1Ukazatele hmotnosti a rozložení tuku u dospělých
UkazatelHraniceZdroj
BMI18,5–24,9 normální; 25–29,9 nadváha; 30 a více obezitaWHO
obvod pasu – zvýšené rizikomuži od 94 cm, ženy od 80 cm (evropská populace)WHO 2008, IDF
obvod pasu – výrazně zvýšenémuži od 102 cm, ženy od 88 cmWHO 2008
poměr pasu k výšcepod 0,5 nízké riziko; 0,5–0,59 zvýšené; od 0,6 vysokéNICE 2022
Hranice platí pro dospělé; u dětí se používají percentilové grafy. Hodnocení patří lékaři, ne kalkulačce.

4.5Hmotnost citlivě

Hmotnost je jen jeden ukazatel zdraví. Pohyb, strava, spánek a nekouření mají přínos i tehdy, když se hmotnost nezmění. Stigmatizace kvůli hmotnosti zdraví neprospívá a odrazuje lidi od péče. Obezita je podle odborných společností chronická nemoc s řadou příčin a její léčba patří lékaři; podrobnosti v průvodci Klinická medicína.

Pozor – poruchy příjmu potravy

Výpočty v této kapitole nejsou návod k hubnutí. Pokud jídlo, hmotnost nebo tvar těla ovládají vaše myšlenky, držíte velmi přísné diety, zvracíte, nadměrně cvičíte nebo se přejídáte s pocitem ztráty kontroly, svěřte se blízkému člověku, praktickému lékaři nebo psychologovi. Poruchy příjmu potravy jsou léčitelné nemoci. Pomoc: Linka bezpečí 116 111 (děti a studenti do 26 let, nonstop), Linka první psychické pomoci 116 123 a specializované poradny pro poruchy příjmu potravy (příloha C).

4.6Procvičení

1
Schodek 300 kcal denně. Kolik ubude za rok podle statického pravidla a podle dynamického modelu? Kde se hmotnost ustálí?
Statické: \(300\cdot 365/7\,700 = 14{,}2\) kg. Dynamické: rovnováha \(300/24 = 12{,}5\) kg, za rok \(12{,}5\cdot(1-e^{-365/321}) = 8{,}5\) kg, za tři roky 12,1 kg.
2
Odvoďte poločas změny hmotnosti v dynamickém modelu.
Polovina konečné změny nastane, když \(e^{-t/\tau} = 1/2\), tedy \(t = \tau\ln 2 = 321\cdot 0{,}693 = 222\) dní.
3
Trvalý přebytek 100 kcal denně (třeba sušenka navíc). Jak se liší statický a dynamický pohled?
Statické pravidlo slibuje +4,7 kg každý rok donekonečna (\(100\cdot 365/7\,700\)). Dynamický model: hmotnost se ustálí asi o \(100/24 = 4{,}2\) kg výš. Malé trvalé přebytky přesto vysvětlují pozvolné přibírání během let.
4
Někdo přidá pohyb za 300 kcal denně a 28 % kompenzuje. O kolik se modelově změní rovnovážná hmotnost?
Efektivní schodek \(300\cdot 0{,}72 = 216\) kcal; rovnováha \(216/24 = 9{,}0\) kg pod výchozí hmotností (bez další adaptace).
5
Spočítejte WHtR pro obvod pasu 80 cm a výšku 165 cm a pro 102 cm a 175 cm.
\(80/165 = 0{,}48\) (pod 0,5); \(102/175 = 0{,}58\) (pásmo zvýšeného rizika 0,5–0,59).
Co si odnést
  • Trvalá změna příjmu posune hmotnost na novou rovnováhu; tempo se zpomaluje, statické pravidlo 7 700 kcal/kg přehání.
  • Tělo se brání: klesá výdej, roste hlad a část pohybu se kompenzuje. Udržení je těžší než zhubnutí.
  • Obvod pasu říká o riziku víc než samotné BMI; hodnocení a léčba obezity patří lékaři.
Část IINávyky do hloubky
5

Spánekstřední škola

Spánek není ztracený čas, ale aktivní stav, ve kterém mozek ukládá vzpomínky, tělo obnovuje tkáně a hormony se seřizují na další den. Dospělí potřebují pravidelně aspoň sedm hodin, dospívající osm až deset. Chronický nedostatek se sčítá jako dluh, který víkend nesplatí celý – a jeho dopady na pozornost si člověk sám nevšimne.

🔋

Bdění vybíjí baterii a spánek ji nabíjí. Když ji každou noc nabijete jen na 80 %, ráno se cítíte „v pohodě“, protože jste si na to zvykli. Testy pozornosti ale po dvou týdnech ukazují výkon jako po probdělé noci. Baterie navíc nemá jen jednu ručičku: vnitřní hodiny rozhodují, kdy se spí dobře a kdy ne.

7:0015:0023:007:00 spánek proces S: spánkový tlak (adenosin) proces C: cirkadiánní bdělost velký rozdíl= snadné usnutí
Obr. 5.1 Model dvou procesů (Borbély, 1982), schematicky. Spánkový tlak (S) roste během bdění a klesá ve spánku; cirkadiánní signál bdělosti (C) kolísá s vnitřními hodinami. Usínáme nejsnáz, když je tlak vysoký a cirkadiánní bdělost klesá.
Spánkový dluh
Nastavte, kolik spánku modelový člověk potřebuje, kolik spí v pracovní dny a kolik o víkendu, a o kolik později chodí o víkendu spát. Graf ukazuje nahromaděný dluh za čtyři týdny, výstup i „sociální jet lag“ – posun středu spánku mezi pracovními dny a víkendem.
LABORATOŘ
Model: dluh po noci = max(0; dluh + potřeba − spánek). Spánek nad potřebu splácí dluh hodinou za hodinu, což je optimistické: studie ukazují, že víkendové dospání neobnoví plně pozornost ani metabolické ukazatele. Večerka v pracovní dny 23:00. Sociální jet lag = posun středu spánku = víkendový posun večerky + (víkendový − všední spánek)/2. Potřeba spánku je modelová; skutečná se mezi lidmi liší.
+Teorie: funkce spánku, vnitřní hodiny, model dvou procesů, spánkový dluh, dospívání, spánková hygiena

5.1K čemu je spánek

Během spánku se upevňují vzpomínky a dovednosti (konsolidace paměti), obnovuje se schopnost soustředit se a ovládat emoce, mění se vyplavování hormonů (růstového hormonu, kortizolu, hormonů hladu) a podle pokusů na zvířatech se z mozku účinněji odplavují odpadní látky (Xie a kol., Science 2013). Nedostatek spánku zhoršuje pozornost, náladu a úsudek, zvyšuje chuť k jídlu a v dlouhodobých studiích souvisí s vyšším rizikem obezity, cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku a nehod.memory consolidation, sleep deprivation

Spánek probíhá v cyklech asi po 90 minutách, ve kterých se střídají fáze non-REM (N1–N3) a REM; průběh jedné noci (hypnogram) ukazuje průvodce Všeobecná medicína. Doporučená délka: dospělí pravidelně aspoň 7 hodin (AASM a SRS, 2015), dospívající 13–18 let 8–10 hodin, děti 6–12 let 9–12 hodin (AASM, 2016).

5.2Vnitřní hodiny

Cirkadiánní rytmus (z latinského circa diem, „asi den“) je vnitřní cyklus s periodou blízkou 24 hodinám. Řídí ho suprachiasmatické jádro v hypotalamu, které seřizuje hlavně světlo dopadající na sítnici. Večer, když světla ubývá, epifýza vyplavuje melatonin, signál tmy. Jasné světlo večer (včetně obrazovek) jeho vyplavování opožďuje, ranní denní světlo hodiny posouvá dřív.circadian rhythm, suprachiasmatic nucleus, melatonin, zeitgeber

Chronotyp je přirozená preference dřívějšího („skřivan“) nebo pozdějšího („sova“) spánku. Je zčásti dědičný a mění se s věkem: v dospívání se posouvá k pozdnímu, kolem dvaceti let je nejpozdější a pak se vrací dřív (Roenneberg a kol., 2004).chronotype

6:0012:0018:0024:006:00 denní světlomelatonin večerní světlo oddálí nástup
Obr. 5.2 Světlo a melatonin, schematicky. Denní světlo ráno a přes den hodiny seřizuje; jasné světlo večer oddaluje vzestup melatoninu, a tím i ospalost.

5.3Spánkový dluh

Spánkový dluh je rozdíl mezi potřebným a skutečným spánkem nasčítaný za více nocí. Van Dongen a kol. (Sleep 2003) omezili zdravým dospělým spánek na 4, 6 nebo 8 hodin po dobu dvou týdnů. Skupina se 6 hodinami měla na konci výpadky pozornosti srovnatelné s jednou až dvěma nocemi bez spánku – a přitom svou ospalost hodnotila jen jako mírnou. Chronický nedostatek se tedy hůř pozná zevnitř.sleep debt, chronic sleep restriction

Model dluhu (laboratoř)\[D_{k+1} = \max\big(0,\ D_k + n - s_k\big)\qquad\text{sociální jet lag} = \big|MS_{víkend} - MS_{všední}\big|\]

\(n\) je potřeba, \(s_k\) spánek v noci \(k\), \(MS\) střed spánku. Sociální jet lag (Wittmann a kol., 2006) vzniká, když biologické hodiny chtějí spát jindy, než dovolí škola či práce: v týdnu se budíme proti vnitřním hodinám, o víkendu dospáváme později, jako bychom každý týden přelétali časová pásma.social jet lag

Příklad Týden po šesti a půl hodinách

Potřeba 8 h, v pracovní dny 6,5 h: za pět nocí \(5\cdot 1{,}5 = 7{,}5\) h dluhu. O víkendu dvakrát 9 h splatí v modelu \(2\cdot 1 = 2\) h, do dalšího týdne zbývá 5,5 h. Po čtyřech stejných týdnech je dluh \(4\cdot 5{,}5 = 22\) h – a to za optimistického předpokladu, že se splácí hodinou za hodinu.

Příklad Sociální jet lag

V týdnu spánek 23:00–6:30 (7,5 h), střed ve 2:45. O víkendu 0:30–9:30 (9 h), střed v 5:00. Sociální jet lag \(5{,}00 - 2{,}75 = 2{,}25\) h, tedy 2 h 15 min – jako přelet přes dvě časová pásma každý víkend.

Pozor – únava za volantem

Po 17–19 hodinách bdění je výkon v testech podobný jako s 0,5 promile alkoholu v krvi (Williamson a Feyer, 2000). Mikrospánek trvá jen několik sekund, ale při 90 km/h za tu dobu auto ujede desítky metrů. Káva ani otevřené okno spánek nenahradí.

5.4Dospívání a škola

V pubertě se chronotyp posouvá později a spánkový tlak roste pomaleji, takže dospívající přirozeně usínají později – a přitom vstávají do školy brzy. Americká pediatrická akademie (2014) proto doporučila, aby střední školy začínaly nejdřív v 8:30. Studie ze škol, které začátek posunuly, ukazují delší spánek a lepší docházku.

5.5Spánková hygiena a kdy k lékaři

Pomůcka

Pravidelnost (stejná doba vstávání i o víkendu, nejvýš s malým posunem), ráno denní světlo, přes den pohyb, večer tlumené světlo a klid, kofein nejpozději odpoledne, alkohol ne jako „uspávadlo“ (zhoršuje kvalitu spánku ve druhé polovině noci), postel na spaní, ne na práci, chladnější a tmavá ložnice.

Dlouhodobá nespavost (potíže s usnutím či udržením spánku aspoň tři noci týdně po dobu tří měsíců) se léčí přednostně kognitivně-behaviorální terapií nespavosti (KBT-I), kterou doporučují evropské i americké směrnice jako první volbu. Chrápání s pauzami v dýchání a výraznou denní spavostí může znamenat obstrukční spánkovou apnoi, kterou je třeba vyšetřit. O lécích na spaní a o melatoninu rozhoduje lékař.insomnia, CBT-I, obstructive sleep apnoea

5.6Procvičení

1
Potřeba 7,5 h, v pracovní dny 6 h, o víkendu 8,5 h. Jaký je dluh v pátek ráno a po víkendu (model laboratoře)?
Pět nocí po 1,5 h: 7,5 h. O víkendu se splatí \(2\cdot 1 = 2\) h, zbývá 5,5 h.
2
Proč je těžké odhadnout vlastní spánkový dluh?
Při chronickém omezení spánku se subjektivní ospalost po několika dnech ustálí, zatímco objektivní výkon dál klesá (Van Dongen a kol. 2003). Člověk si zvykne na pocit, ne na výkon.
3
V týdnu spánek 22:30–6:00, o víkendu 1:00–10:00. Spočítejte sociální jet lag.
Střed ve všední dny \(22{,}5 + 7{,}5/2 = 26{,}25\), tj. 2:15. O víkendu \(25 + 9/2 = 29{,}5\), tj. 5:30. Rozdíl 3,25 h = 3 h 15 min.
4
Kolik zhruba devadesátiminutových cyklů proběhne za 7,5 h spánku?
\(7{,}5\cdot 60/90 = 5\) cyklů. Délka cyklů se ale během noci i mezi lidmi liší, proto jde jen o hrubý odhad.
5
Vysvětlete pomocí modelu dvou procesů, proč odpolední zdřímnutí na dvě hodiny zhorší usínání večer.
Dlouhý spánek odpoledne sníží spánkový tlak (proces S). Večer pak tlak nestačí převážit cirkadiánní bdělost a usnutí se oddálí. Krátké zdřímnutí (do 20–30 min) tlak sníží jen málo.
Co si odnést
  • Dospělí aspoň 7 h, dospívající 8–10 h; pravidelnost je skoro stejně důležitá jako délka.
  • Spánkový dluh se sčítá, víkend ho nesplatí celý a jeho dopady si člověk sám podceňuje.
  • Světlo ráno, tma večer; dlouhodobá nespavost a chrápání s denní spavostí patří k lékaři.
Část IINávyky do hloubky
6

Stres a duševní pohodastřední škola

Stres je přirozená reakce, která nás připraví na výzvu: zrychlí tep, zbystří pozornost, uvolní energii. Problém nastává, když zátěž trvá dlouho a chybí zotavení. Duševní pohoda pak není jen nepřítomnost nemoci, ale schopnost zvládat běžné nároky, pracovat a mít blízké vztahy. Pomáhá spánek, pohyb, lidé kolem nás – a když to nestačí, odborná pomoc, o kterou si říct není selhání.

🏋️

Stres je jako zátěž při posilování. Krátká zátěž s odpočinkem posiluje, ale kdo by zvedal činku celý den bez pauzy, svaly si nepomůže, jen je zraní. Rozhoduje poměr zátěže a zotavení, ne to, jestli zátěž vůbec je.

mozek: hrozba? sympatikus hypotalamus→ hypofýza (CRH, ACTH) dřeň nadledvin:adrenalin (sekundy) kůra nadledvin:kortizol (minuty–hodiny) brzda: zápornázpětná vazba tep a tlak ↑, glukóza do krve ↑, pozornost ↑, trávení a imunita přechodně ↓
Obr. 6.1 Stresová reakce. Rychlá větev (sympatikus a adrenalin) působí během sekund, pomalejší osa hypotalamus–hypofýza–nadledviny vyplavuje kortizol. Kortizol sám reakci tlumí zápornou zpětnou vazbou – pokud zátěž neustále neobnovujeme.
Zátěž a zotavení
Ilustrativní model „vědra“: každý den do něj přiteče zátěž a podle míry zotavení (spánek, pohyb, vztahy, odpočinek) část odteče. Nastavte zátěž v pracovní dny, schopnost zotavení a to, jestli jsou víkendy volné. Model neměří skutečný stres, ukazuje princip rovnováhy.
LABORATOŘ
Model: \(A_{t+1} = (1-r)A_t + L_t\), kde \(L_t\) je zátěž dne (o volném víkendu 1), \(r = 0{,}15 + 0{,}06\cdot\)zotavení podíl, který za den „odteče“. Rovnováha \(A^{*} = L/r\). Hranice 15 je zvolená pro ilustraci. Jednotky jsou smyšlené, model nic nediagnostikuje.
Minihra: co pomáhá dlouhodobě?
Rozhodněte, zda strategie zvládání stresu pomáhá dlouhodobě, nebo přináší jen krátkou úlevu s rizikem, že se problém zhorší. Za aspoň šest správných z osmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: stres, alostáza, duševní zdraví, co pomáhá, kdy a kde hledat pomoc

6.1Co je stres

Stresor je podnět, který narušuje rovnováhu nebo ji ohrožuje (zkouška, konflikt, nemoc, hluk, finanční potíže). Stresová reakce je odpověď organismu. Hans Selye ve 30. letech 20. století popsal obecný adaptační syndrom: poplach, odolávání a při trvající zátěži vyčerpání. Zda situaci vnímáme jako ohrožení, nebo zvládnutelnou výzvu, závisí podle transakčního modelu Lazara a Folkmanové (1984) na hodnocení: jak velká je hrozba a jaké máme zdroje ji zvládnout.stressor, stress response, general adaptation syndrome, appraisal

6.2Akutní a chronický stres, alostáza

Akutní stres je užitečný: mobilizuje energii a po skončení zátěže odezní. Alostáza je schopnost udržet stabilitu změnou (tep, tlak a hormony se přizpůsobí nárokům). Když jsou stresové systémy aktivovány opakovaně a dlouho, nebo se po zátěži nevypnou, vzniká alostatická zátěž (McEwen, NEJM 1998) – „opotřebení“, které se projevuje například horším spánkem, vyšším krevním tlakem, ukládáním břišního tuku a sníženou odolností.allostasis, allostatic load

Model vědra (laboratoř)\[A_{t+1} = (1-r)\,A_t + L_t\qquad\Rightarrow\qquad A^{*} = \frac{L}{r}\]
Příklad Rovnováha bez víkendu

Zátěž 6 každý den a zotavení 4 dávají \(r = 0{,}15 + 0{,}24 = 0{,}39\) a rovnováhu \(A^{*} = 6/0{,}39 = 15{,}4\) – nad ilustrační hranicí 15. Zvýšení zotavení na 6 dá \(r = 0{,}51\) a \(A^{*} = 11{,}8\). Stejného efektu by dosáhlo snížení zátěže na \(0{,}39\cdot 11{,}8 = 4{,}6\). V modelu i v životě vedou ke stejnému cíli dvě cesty: méně zátěže, nebo víc zotavení.

6.3Duševní zdraví

WHO definuje duševní zdraví jako stav pohody, který lidem umožňuje zvládat životní stres, rozvíjet své schopnosti, dobře se učit a pracovat a přispívat svému společenství. Podle WHO (2022) žil v roce 2019 s duševní poruchou zhruba každý osmý člověk na světě (asi 970 milionů lidí), nejčastěji s úzkostnými a depresivními poruchami.mental health, mental disorder

vysoká pohodanízká pohoda bezpotížívážnépotíže daří sedobrá pohoda, bez nemoci zvládání s nemocínemoc, ale dobrá pohoda strádáníbez diagnózy, ale je zle potřeba péčenemoc i nízká pohoda
Obr. 6.2 Model dvou kontinuí (podle Keyese, 2002). Duševní pohoda a duševní nemoc jsou dvě různé osy: i člověk bez diagnózy může strádat a člověk s léčenou nemocí se může mít dobře. Pečovat o pohodu má smysl v každém kvadrantu.

6.4Co pomáhá podle důkazů

  • Pohyb: metaanalýzy randomizovaných studií ukazují, že pravidelný pohyb zmírňuje příznaky deprese a úzkosti (například Singh a kol., British Journal of Sports Medicine 2023).
  • Spánek: nedostatek spánku zhoršuje regulaci emocí; vztah funguje oběma směry (kapitola 5).
  • Vztahy: metaanalýza Holt-Lunstadové a kol. (PLoS Medicine 2010) zjistila u lidí se silnějšími sociálními vazbami asi o 50 % vyšší pravděpodobnost přežití během sledování.
  • Dovednosti zvládání: řešení problému po krocích, plánování, změna úhlu pohledu, relaxační a dechová cvičení, programy všímavosti (mírné účinky na úzkost a depresi podle Goyala a kol., JAMA Internal Medicine 2014).
  • Méně alkoholu a jiných „rychlých úlev“: krátkodobě tlumí napětí, dlouhodobě zhoršují spánek, náladu i problémy (kapitola 7).
Pomůcka

Pomalé dýchání kolem šesti dechů za minutu (asi 4 s nádech a 6 s výdech, tedy 10 s na dech) aktivuje parasympatikus a mnoha lidem pomáhá zklidnit se v akutním napětí. Je to nástroj na chvíli, ne léčba.

Pozor

Rady o „pozitivním myšlení“ nejsou léčba deprese ani úzkostné poruchy. Trvá-li smutek, ztráta zájmu, úzkost nebo nespavost déle než dva týdny a narušuje-li běžný život, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Podrobnosti o duševních poruchách jsou v průvodci Psychologie.

6.5Kde hledat pomoc

Tab. 6.1Kontakty pomoci v ČR (ověřeno 13. 10. 2026)
SituaceKam se obrátit
bezprostřední ohrožení života (i myšlenky na sebevraždu s plánem)155 nebo 112
krize, potřeba si promluvit (dospělí)Linka první psychické pomoci 116 123 – nonstop, zdarma
děti a studenti do 26 letLinka bezpečí 116 111 – nonstop, zdarma, i chat
poruchy příjmu potravyspecializované poradny, např. linka Anabell 774 467 293 (v pracovní dny; čísla a časy ověřte na webu poskytovatele)
dlouhodobé potížepraktický lékař, klinický psycholog, psychiatr; ve škole výchovný poradce a školní psycholog

Kontakty se mohou měnit; aktuální přehled krizových linek vedou například Ministerstvo vnitra a Policie ČR na svých webech. Je v pořádku zavolat, i když si nejste jisti, jestli je situace „dost vážná“.

6.6Procvičení

1
V modelu je zátěž 8 a zotavení 2 bez víkendů. Spočítejte rovnováhu.
\(r = 0{,}15 + 0{,}12 = 0{,}27\); \(A^{*} = 8/0{,}27 = 29{,}6\), téměř dvojnásobek ilustrační hranice.
2
Jaké zotavení je v modelu potřeba, aby při zátěži 6 bez víkendů zůstala rovnováha pod 15?
Potřeba \(r > 6/15 = 0{,}4\), tedy \(0{,}15 + 0{,}06z > 0{,}4\) a \(z > 4{,}17\): zotavení aspoň 5 (na posuvníku po celých číslech).
3
Podle WHO žil v roce 2019 s duševní poruchou asi každý osmý člověk. Kolik je to zhruba ve třídě 30 lidí? Proč nejde o přesnou předpověď?
\(30/8 = 3{,}75\), tedy asi čtyři lidé. Jde o průměr celé světové populace všech věků; výskyt se liší podle věku, země i způsobu zjišťování a třída není náhodný vzorek.
4
Čím se liší alostáza od homeostázy?
Homeostáza udržuje veličiny kolem stálé žádané hodnoty. Alostáza znamená, že se žádané hodnoty (tep, tlak, hormony) mění podle očekávaných nároků. Opakovaná nebo trvalá aktivace vede k alostatické zátěži.
5
Kolik dechů za minutu odpovídá rytmu 4 s nádech a 6 s výdech?
Jeden dech trvá 10 s, za minutu tedy \(60/10 = 6\) dechů.
Co si odnést
  • Stres sám o sobě škodlivý není; škodí dlouhá zátěž bez zotavení (alostatická zátěž).
  • Pohyb, spánek a vztahy jsou nejlépe doložené ochranné faktory; alkohol a únik dávají jen krátkou úlevu.
  • V krizi: 116 123, do 26 let 116 111, při ohrožení života 155 nebo 112.
Část IINávyky do hloubky
7

Alkohol a kouřenístřední škola

Tabák a alkohol patří v Česku k největším ovlivnitelným příčinám nemocí a předčasných úmrtí. U obou platí, že méně je lépe a nic je nejlépe: pro alkohol podle WHO neexistuje množství bezpečné pro zdraví a kouření škodí od první cigarety. Kapitola uvádí fakta bez moralizování – a kontakty, kde pomohou se změnou.

⚖️

Riziko z alkoholu a tabáku funguje jako tíha na misce vah, která se přidává po zrnkách. Jedno zrnko misku nepohne, ale zrnka se sčítají roky. Dobrá zpráva: když přidávání přestane, váhy se začnou vracet – u kouření měřitelně už během týdnů a let.

pivo 0,5 l, 5 % obj.19,7 g alkoholu víno 0,2 l, 12 % obj.18,9 g alkoholu panák 0,04 l, 40 % obj.12,6 g alkoholu gramy = objem v ml × obsah alkoholu × 0,789 g/ml (hustota etanolu)
Obr. 7.1 Půllitr piva a dvojka vína obsahují zhruba stejně alkoholu. Tělo nerozlišuje druh nápoje, jen množství etanolu.
Kolik je to gramů
Zadejte modelový týden: počet piv (0,5 l, 5 %), sklenek vína (0,2 l, 12 %) a panáků (0,04 l, 40 %). Laboratoř přepočte vše na gramy čistého alkoholu, energii a roční litry a porovná je s průměrnou spotřebou v Česku.
LABORATOŘ
Model: hustota etanolu 0,789 g/ml, energie 7 kcal (29 kJ) na gram alkoholu. Průměr ČR: zhruba 10 l čistého alkoholu na obyvatele a rok (Zpráva o alkoholu v ČR 2024), tj. asi 21,6 g denně a 151 g týdně na každého obyvatele včetně dětí. Nejde o hranici bezpečného pití – taková podle WHO neexistuje.
Balíčkoroky a cena kouření
Balíčkorok (pack-year) je míra celoživotní expozice tabákovému kouři: jedna krabička (20 cigaret) denně po dobu jednoho roku. Nastavte modelového kuřáka a cenu krabičky.
LABORATOŘ
Model: balíčkoroky = cigarety denně / 20 × roky; výdaje v dnešních cenách bez inflace a bez zhodnocení ušetřených peněz. Hranice 20 balíčkoroků je jednou z podmínek programu časného záchytu karcinomu plic v ČR (kapitola 11). Cena je modelová.
+Teorie: alkohol v těle, rizika, situace v ČR, tabák a nikotin, odvykání, linky pomoci

7.1Alkohol v číslech

Obsah alkoholu se udává v objemových procentech. Množství čistého etanolu v gramech spočítáme z objemu a hustoty:

Gramy alkoholu\[m\ [\text{g}] = V\ [\text{ml}]\cdot \frac{\%\ \text{obj.}}{100}\cdot 0{,}789\ \tfrac{\text{g}}{\text{ml}}\]

Mnoho zemí používá standardní nápoj, ale jeho velikost se liší (v řadě evropských zemí 10 g, v USA 14 g). Proto průvodce počítá rovnou v gramech. Alkohol dodává 29 kJ (7 kcal) na gram; v půllitru piva je jen z alkoholu \(19{,}7\cdot 7 = 138\) kcal.alcohol by volume, standard drink

Ve skutečnosti

Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu: zhruba 10 litrů čistého alkoholu na obyvatele ročně, tedy asi 22 g denně na každého včetně dětí a seniorů. Rizikově pije podle Zprávy o alkoholu v ČR až 1,3 milionu dospělých (Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, Úřad vlády, 2024).

7.2Co alkohol dělá

Etanol se v játrech odbourává přes acetaldehyd, látku toxickou a karcinogenní. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) řadí alkoholické nápoje do skupiny 1 karcinogenů; alkohol přispívá nejméně k sedmi druhům rakoviny (mimo jiné dutiny ústní, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva a prsu). Evropská kancelář WHO v roce 2023 shrnula, že pro zdraví neexistuje bezpečná míra pití: riziko rakoviny prsu roste už od malých dávek. Dlouhodobé pití dále poškozuje játra, srdce, mozek a slinivku, zvyšuje krevní tlak, zhoršuje spánek a náladu.acetaldehyde, carcinogen, no safe level

Pozor – mýtus o zdravé skleničce

Starší pozorovací studie ukazovaly, že lidé pijící málo mají méně srdečních nemocí než abstinenti. Mezi „abstinenty“ ale byli i bývalí pijáci, kteří přestali kvůli nemoci (obrácená příčinnost, kapitola 1), a mírně pijící bývali i jinak zdravější. Novější analýzy, které tato zkreslení opravují, ochranný účinek nepotvrzují.

Akutně alkohol zhoršuje úsudek a reakce, zvyšuje riziko úrazů, násilí a otravy. Pro řidiče platí v Česku nulová tolerance. Alkohol by neměly pít děti a dospívající, těhotné a kojící ženy a lidé užívající léky, které s ním reagují. Závislost na alkoholu a její léčbu podrobně vykládá průvodce Drogy a závislosti.

7.3Tabák a nikotin

Tabákový kouř obsahuje tisíce chemických látek, z nichž desítky jsou karcinogenní, a oxid uhelnatý, který snižuje přenos kyslíku krví. Kouření způsobuje rakovinu plic a mnoha dalších orgánů, chronickou obstrukční plicní nemoc, infarkty a mozkové mrtvice. Nikotin sám rakovinu nezpůsobuje, ale vyvolává silnou závislost. Podle WHO tabák zabíjí až polovinu svých dlouhodobých uživatelů a ročně přes 8 milionů lidí, z toho asi 1,3 milionu nekuřáků vystavených pasivnímu kouření.tobacco smoke, carbon monoxide, nicotine dependence, second-hand smoke

Ve skutečnosti

Studie britských lékařů sledovala 34 439 mužů po 50 let (Doll a kol., BMJ 2004). Kuřáci zemřeli v průměru asi o 10 let dříve. Kdo přestal ve 30 letech, vyhnul se téměř celému nadměrnému riziku; přestat ve 40, 50 nebo 60 letech znamenalo získat zpět zhruba 9, 6 a 3 roky života. Na odvykání tedy není nikdy pozdě.

V Česku kouřilo v roce 2024 tabákové výrobky 22,4 % lidí starších 15 let (studie NAUTA, SZÚ) a nějaký nikotinový výrobek užívala aspoň jednou měsíčně asi třetina populace. Elektronické cigarety, zahřívaný tabák a nikotinové sáčky neobsahují kouř ze spalování, nejsou ale neškodné, vyvolávají závislost na nikotinu a jejich dlouhodobé účinky se teprve zkoumají. Pro děti a dospívající, těhotné a nekuřáky nejsou vhodné vůbec.e-cigarettes, heated tobacco, nicotine pouches

20 min12 h2–12 týdnů1–9 měsíců1 rok5–15 let10–15 let tep a tlakklesají oxid uhelnatýv krvi normální lepší krevníoběh a plíce méně kašlea dušnosti riziko ICHSo polovinu nižší riziko mrtvicejako nekuřák rakovina plic: riziko úmrtíasi poloviční (10 let) po 15 letech je riziko ischemické choroby srdeční podobné jako u nekuřáka ICHS = ischemická choroba srdeční; srovnání s kuřákem, který pokračuje
Obr. 7.2 Přínosy přestání kouření v čase podle shrnutí WHO. Časy jsou průměrné a orientační; přínosy se týkají každého věku.

7.4Jak se odvyká

Bez pomoci se trvale podaří přestat jen malé části kuřáků v jednom pokusu. Šance zvyšuje kombinace poradenství (telefonického i osobního) a léčby, o které rozhoduje lékař. Pomáhá stanovit den D, odstranit cigarety z dosahu, předem si naplánovat, co dělat v situacích, kdy se chuť vrací (kapitola 12), a nevzdávat se po prvním selhání – většina bývalých kuřáků přestala až na několikátý pokus.smoking cessation, relapse

Tab. 7.1Kde hledat pomoc (ověřeno 13. 10. 2026)
SlužbaKontakt
Národní linka pro odvykání – kouření, alkohol, hazard, drogy; od 15 let; zdarma800 350 000 (pracovní doba linky podle webu provozovatele)
praktický lékař, centra pro léčbu závislosti na tabáku, adiktologické ambulancepřes praktického lékaře nebo zdravotní pojišťovnu
akutní otrava alkoholem, bezvědomí155 nebo 112

7.5Procvičení

1
Kolik gramů alkoholu obsahuje 0,33 l piva s 5 % obj.?
\(330\cdot 0{,}05\cdot 0{,}789 = 13{,}0\) g.
2
Někdo vypije dvě piva (0,5 l, 5 %) denně. Kolik je to gramů týdně a litrů čistého alkoholu ročně?
\(14\cdot 19{,}7 = 276\) g týdně; ročně \(276\cdot 52/789 = 18{,}2\) l čistého alkoholu – téměř dvojnásobek českého průměru na obyvatele.
3
Spočítejte balíčkoroky: 10 cigaret denně po 30 let; 15 cigaret denně po 25 let.
\(10/20\cdot 30 = 15\) balíčkoroků; \(15/20\cdot 25 = 18{,}75\) balíčkoroku.
4
Kolik stojí rok kouření krabičky denně při modelové ceně 150 Kč a kolik deset let (bez inflace)?
\(150\cdot 365 = 54\,750\) Kč za rok, \(547\,500\) Kč za deset let.
5
Proč srovnání „mírní pijáci versus abstinenti“ v pozorovacích studiích nadhodnocovalo přínos alkoholu?
Skupina abstinentů zahrnovala i bývalé pijáky, kteří přestali kvůli nemoci (obrácená příčinnost), a mírní pijáci se lišili i jinými vlastnostmi (příjem, vzdělání, pohyb) – matoucí proměnné. Po oddělení bývalých pijáků a úpravě na tyto faktory ochranný účinek mizí.
Co si odnést
  • Alkohol se počítá v gramech; bezpečná dávka pro zdraví podle WHO neexistuje, méně je vždy lépe.
  • Kouření zkracuje život v průměru asi o 10 let; přestat se vyplatí v každém věku.
  • Pomoc: Národní linka pro odvykání 800 350 000, praktický lékař; v ohrožení života 155 nebo 112.
Část IINávyky do hloubky
8

Sedavý život a ergonomiestřední škola

Dá se splnit doporučení pohybu a přesto prosedět většinu dne. Sezení je samostatný rizikový faktor: dlouhé nepřerušované sezení zhoršuje metabolismus a v kohortových studiích souvisí s vyšší úmrtností. Pomáhá přerušovat sezení, víc se hýbat a mít pracovní místo uspořádané tak, aby nebolela záda, krk ani oči.

🪑

Sval je jako motor, který se nikdy úplně nevypne – kromě dlouhého sezení. Když sedíte, velké svaly nohou skoro nepracují a „volnoběh“ metabolismu klesne. Každé vstání a pár kroků motor znovu nastartuje. Proto záleží nejen na tom, kolik se hýbete, ale i jak často přerušujete sezení.

horní okraj obrazovky v úrovni očí nebo níž vzdálenost asi na délku paže lokty asi v pravém úhlu oporabeder chodidla na zemi stehna zhruba vodorovně
Obr. 8.1 Uspořádání pracovního místa, schematicky. Nejlepší poloha je ale ta další – žádná poloha není dobrá, když v ní vydržíte celý den.
Den v sedě
Modelový pracovní den: nastavte, kolik hodin v kuse se sedí, jak často sezení přerušíte chůzí a na jak dlouho, a kolik minut středně až vysoce intenzivního pohybu máte za den celkem. Laboratoř spočítá přestávky, nejdelší úsek sezení, chůzi navíc a zařadí den podle analýzy Ekelunda a kol. (2016).
LABORATOŘ
Model: přestávky rovnoměrně během sezení (počet = zaokrouhleno nahoru sezení/interval − 1); chůze 3,0 MET, sezení 1,3 MET (Kompendium tělesných aktivit), modelová hmotnost 70 kg. Kategorie podle Ekelunda a kol. (Lancet 2016): při 60–75 minutách středně intenzivního pohybu denně souvislost mezi dobou sezení a úmrtností v jejich datech mizela. Nejde o osobní riziko.
+Teorie: sedavé chování, důkazy o sezení, 24hodinový den, ergonomie, oči, záda

8.1Co je sedavé chování

Sedavé chování je podle mezinárodní sítě výzkumníků (Tremblay a kol., 2017) jakékoli chování v bdělém stavu s výdejem nejvýš 1,5 MET v sedě, v pololeže nebo vleže – sezení u počítače, ve škole, v autě, před televizí. Není to totéž co nedostatek pohybu: člověk může ráno běhat a zbytek dne prosedět („aktivní gaučový povaleč“).sedentary behaviour, physical inactivity, active couch potato

8.2Co říkají studie

Harmonizovaná metaanalýza Ekelunda a kol. (Lancet 2016) s více než milionem dospělých zjistila, že vysoká doba sezení souvisí s vyšší úmrtností hlavně u lidí, kteří se málo hýbou. U nejaktivnější čtvrtiny, odpovídající zhruba 60–75 minutám středně intenzivního pohybu denně, se zvýšené riziko spojené se sezením v datech neprojevilo; u sledování televize se oslabilo, ale nezmizelo. Laboratorní pokusy ukazují, že přerušování sezení krátkou chůzí každých 20–30 minut snižuje vzestup glukózy a inzulinu po jídle (Dunstan a kol., Diabetes Care 2012).sitting time, breaking up sitting

Příklad Devět hodin s přestávkami

Devět hodin sezení s přestávkou každých 30 minut: \(\lceil 540/30\rceil - 1 = 17\) přestávek. Při 3 minutách chůze je to 51 minut chůze navíc. Rozdíl výdeje proti sezení na jednu přestávku \((3{,}0 - 1{,}3)\cdot 70\cdot 3/60 = 5{,}95\) kcal, za den asi \(17\cdot 5{,}95 = 101\) kcal. Hlavní přínos ale není energie, nýbrž pravidelná práce svalů a nižší výkyvy glukózy.

Ve skutečnosti

WHO ve směrnicích z roku 2020 poprvé doporučila omezit sedavý čas a nahradit ho pohybem jakékoli intenzity – i lehkým. Pro děti do 5 let doporučuje (2019) nesedět dlouho připoutané (kočárek, autosedačka) déle než hodinu v kuse, u dětí do 2 let žádný čas u obrazovky a u dětí 2–4 let nejvýš hodinu denně.

8.3Den jako celek

Den má vždy 24 hodin: čas, který přidáme pohybu, ubereme jinde. Novější výzkum proto hodnotí den jako celek (kompoziční analýza) a doporučení některých zemí spojují spánek, sedavé chování a pohyb do jednoho 24hodinového doporučení.24-hour movement behaviours, compositional data analysis

den Aden B spánek 7,5 hsezení 10 hlehký 5 h spánek 7,5 hsezení 12,5 h3,5 h 1,5 h0,5 h modře spánek, šedě sezení, zeleně lehký pohyb, oranžově středně až vysoce intenzivní
Obr. 8.2 Dva modelové dny se stejným spánkem. Den B přesunul 2,5 hodiny z pohybu do sezení. Délka pruhů je úměrná času.

8.4Ergonomie pracoviště

Ergonomie přizpůsobuje práci a pracovní místo člověku. U práce s počítačem jde hlavně o výšku stolu a židle (lokty zhruba v pravém úhlu, chodidla na zemi), polohu obrazovky (horní okraj v úrovni očí nebo mírně pod ní, vzdálenost asi na délku paže), osvětlení bez odlesků a možnost měnit polohu – třeba výškově nastavitelným stolem. Požadavky na pracoviště stanoví v ČR nařízení vlády č. 361/2007 Sb., o podmínkách ochrany zdraví při práci.ergonomics, workstation

Pozor

Stání celý den není řešení: dlouhé stání v jedné poloze má vlastní potíže (nohy, záda, žíly). Cílem je střídání poloh a pohyb, ne výměna jednoho strnulého postoje za jiný.

8.5Oči a záda

Při dlouhé práci na blízko oči méně mrkají a unavují se. Pomůcka „20-20-20“: každých 20 minut se na 20 sekund podívat do dálky asi 20 stop (6 m). U dětí čas venku na denním světle snižuje riziko vzniku krátkozrakosti; v randomizované studii ve školách v Kantonu přidání 40 minut venku denně snížilo výskyt krátkozrakosti za tři roky z 39,5 % na 30,4 % (He a kol., JAMA 2015).digital eye strain, myopia, outdoor time

Bolest dolní části zad je velmi častá a většinou nezávažná. Směrnice (například NICE 2016) doporučují zůstat v pohybu a pokračovat v běžných činnostech; klid na lůžku se nedoporučuje. K lékaři patří bolest po úrazu, s horečkou, se slabostí nohou, poruchou citlivosti v rozkroku nebo potížemi s močením.low back pain

8.6Procvičení

1
Osm hodin sezení s přestávkou každých 45 minut po 2 minutách chůze. Kolik je přestávek a minut chůze?
\(\lceil 480/45\rceil - 1 = 11 - 1 = 10\) přestávek, 20 minut chůze.
2
Kolik energie navíc (proti sezení) spotřebuje 70kg člověk za 10 přestávek po 2 minutách chůze?
\((3{,}0-1{,}3)\cdot 70\cdot 2/60 = 3{,}97\) kcal na přestávku, za deset přestávek asi 40 kcal.
3
Je čtení knihy vleže sedavé chování? A stání u stolu?
Čtení vleže v bdělém stavu ano (nejvýš 1,5 MET vleže). Stání podle definice sedavým chováním není (není to sed ani leh), i když výdej je jen o málo vyšší.
4
Podle obr. 8.2 přesunul den B 2,5 hodiny ze středně intenzivního a lehkého pohybu do sezení. Kolik hodin z každé kategorie?
Intenzivnější pohyb klesl z 1,5 na 0,5 h (o 1 h), lehký z 5 na 3,5 h (o 1,5 h); sezení vzrostlo o 2,5 h, z 10 na 12,5 h.
5
V Kantonu klesl výskyt krátkozrakosti z 39,5 % na 30,4 %. Spočítejte absolutní a relativní snížení.
Absolutně o 9,1 procentního bodu; relativně \(9{,}1/39{,}5 = 23\ \%\).
Co si odnést
  • Sezení a nedostatek pohybu jsou dvě různá rizika; přerušujte sezení každých 30–60 minut.
  • Hodně pohybu (kolem hodiny denně) riziko dlouhého sezení v datech do velké míry vyrovná.
  • Ergonomie: obrazovka v úrovni očí nebo níž, lokty v pravém úhlu, hlavně ale střídat polohy.
Část IIIVěda o prevenci
9

Výživa do hloubky a doplňkyvysoká škola

Nutriční věda pracuje se třemi úrovněmi: živinami (vitaminy, minerální látky, mastné kyseliny), potravinami a stravovacími vzorci. Nejsilnější důkazy máme pro vzorce jako celek – středomořskou stravu nebo stravu s hodně rostlinnými potravinami –, nejslabší pro izolované látky v tabletách. Doplňky stravy jsou v EU potraviny, ne léky: jejich účinnost se před uvedením na trh neověřuje.

🎼

Strava je jako orchestr. Můžete zkoumat jednotlivé nástroje (živiny), ale skladbu tvoří jejich souhra. Když vyjmete housle a hrajete je samotné nahlas (doplněk ve vysoké dávce), nezní to jako orchestr – a někdy to dokonce ruší.

EARprůměrná potřeba PRIpokryje 97,5 % lidí ULhorní hranicebezpečného příjmu bezpečné pásmo počet lidí s danou potřeboupříjem živiny →
Obr. 9.1 Referenční hodnoty EFSA, schematicky. Potřeba živiny se mezi lidmi liší; populační referenční příjem (PRI) je zvolen tak, aby pokryl potřebu téměř všech. Nad horní hranicí (UL) roste riziko škodlivosti – „víc“ není automaticky „lépe“.
Čtení etikety
Vyberte modelový výrobek nebo nastavte hodnoty na 100 g a velikost porce. Laboratoř spočítá energii, podíl na referenčních hodnotách příjmu (RI) podle nařízení EU 1169/2011 a barvy podle britských kritérií pro přední stranu obalu.
LABORATOŘ
Model: sacharidy celkem, bílkoviny a vláknina jsou u každého modelového výrobku pevné (A 60/9/6 g, B 2/25/0 g, C 11/0/0 g na 100 g; cukry nemohou přesáhnout sacharidy). RI pro dospělé: energie 8 400 kJ, tuky 70 g, nasycené 20 g, cukry 90 g, sůl 6 g. Barvy na 100 g podle britských kritérií pro potraviny: tuky nízké do 3 g, vysoké nad 17,5 g; nasycené do 1,5 / nad 5 g; cukry do 5 / nad 22,5 g; sůl do 0,3 / nad 1,5 g. Výrobky jsou smyšlené.
Minihra: doloženo, nebo ne?
Rozhodněte, zda tvrzení podpořily randomizované studie a odborná doporučení, nebo je nedoložené či vyvrácené. Za aspoň pět správných ze šesti získáte 20 XP.
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: mikroživiny, referenční hodnoty, etikety, zpracování potravin, stravovací vzorce, doplňky, mýty

9.1Mikroživiny

Vitaminy jsou organické látky, které si tělo neumí vyrobit vůbec nebo v dostatečném množství. Dělí se na rozpustné v tucích (A, D, E, K – ukládají se, takže hrozí i předávkování) a ve vodě (skupina B a C). Minerální látky zahrnují makroprvky (vápník, hořčík, draslík, sodík, fosfor) a stopové prvky (železo, zinek, jód, selen).fat-soluble and water-soluble vitamins, minerals, trace elements

Ve skutečnosti

Historie výživy je historií objevů nedostatku. James Lind v roce 1747 na lodi porovnal šest léčebných postupů u námořníků se kurdějemi a citrusy jako jediné pomohly – jeden z prvních kontrolovaných pokusů. Joseph Goldberger ve 20. letech 20. století prokázal, že pelagra na jihu USA souvisí s jednostrannou stravou, ne s infekcí (později se ukázalo, že jde o nedostatek niacinu). V českých zemích byl rozšířený nedostatek jódu se strumou; jodizace soli ho prakticky odstranila.

9.2Referenční hodnoty

EFSA stanovuje referenční hodnoty pro příjem živin (DRV): průměrnou potřebu (AR, v angloamerické literatuře EAR), populační referenční příjem (PRI, příjem pokrývající potřebu 97,5 % zdravých lidí, při normálním rozdělení \(PRI = AR + 2\,SD\)), přiměřený příjem (AI, když data na AR nestačí) a horní hranici příjmu (UL).dietary reference values, average requirement, population reference intake, adequate intake, tolerable upper intake level

Populační referenční příjem\[PRI = AR + 2\,SD = AR\,(1 + 2\,CV)\qquad P(\text{potřeba} > PRI) = 1-\Phi(2) = 2{,}3\ \%\]
Příklad Bílkoviny

EFSA (2012) odvodila průměrnou potřebu bílkovin dospělých 0,66 g/kg denně. Pro ilustraci: s variačním koeficientem 12 % by vzorec dal \(PRI = 0{,}66\cdot(1 + 2\cdot 0{,}12) = 0{,}82\) g/kg. EFSA odvodila PRI 0,83 g/kg jako 97,5. percentil rozdělení potřeby (kapitola 2) – princip je stejný.

Pozor

Referenční hodnoty slouží k plánování a hodnocení stravy skupin. Že jednotlivec nedosáhne PRI, ještě neznamená, že má nedostatek – jeho potřeba může být nižší. Nedostatek posuzuje lékař, často s laboratorním vyšetřením.

9.3Etiketa

Nařízení EU č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům vyžaduje výživové údaje na 100 g nebo 100 ml: energii, tuky, nasycené mastné kyseliny, sacharidy, cukry, bílkoviny a sůl. Dobrovolně lze uvést i podíl na referenčních hodnotách příjmu (RI) pro průměrného dospělého (8 400 kJ / 2 000 kcal). Údaj „cukry“ na etiketě zahrnuje všechny cukry, i laktózu a cukr z ovoce – není to totéž co volné cukry WHO.nutrition declaration, reference intakes

Tab. 9.1Referenční hodnoty příjmu pro dospělého (nařízení EU 1169/2011, příloha XIII)
ŽivinaRI za denŽivinaRI za den
energie8 400 kJ / 2 000 kcalcukry90 g
tuky70 gbílkoviny50 g
nasycené mastné kyseliny20 gsůl6 g
sacharidy260 g
Příklad Výrobek A z laboratoře

Na 100 g: tuky 12 g, nasycené 4 g, sacharidy 60 g, z toho cukry 24 g, bílkoviny 9 g, vláknina 6 g, sůl 0,8 g. Energie \(17\cdot 60 + 37\cdot 12 + 17\cdot 9 + 8\cdot 6 = 1\,665\) kJ (398 kcal). Porce 50 g: 833 kJ (9,9 % RI), tuky 6 g (8,6 %), nasycené 2 g (10 %), cukry 12 g (13,3 %), sůl 0,4 g (6,7 %). Podle britských kritérií na 100 g: cukry vysoké (nad 22,5 g), ostatní střední.

9.4Zpracování potravin

1 nezpracovanéovoce, zelenina,vejce, luštěniny,mléko, maso 2 kuchyňskéolej, máslo,cukr, sůl,mouka 3 zpracovanéchléb, sýr,konzervy,uzené ryby 4 ultrazpracovanéslazené nápoje,sladkosti, instantnía hotová jídla roste míra průmyslového zpracování a podíl přídatných látek a izolovaných složek
Obr. 9.2 Klasifikace NOVA (Monteiro a kol.). Hranice mezi skupinami nejsou vždy ostré a skupina 4 je velmi různorodá, proto je klasifikace v odborné debatě sporná.

Ultrazpracované potraviny souvisejí v kohortových studiích s vyšším rizikem obezity, cukrovky 2. typu a dalších nemocí. Kevin Hall a kol. (Cell Metabolism 2019) v malém randomizovaném pokusu na metabolickém oddělení podávali 20 dospělým dva týdny ultrazpracovanou a dva týdny nezpracovanou stravu, se stejnou nabídkou energie, cukru, tuku a vlákniny, a nechali je jíst podle chuti. Při ultrazpracované stravě snědli asi o 500 kcal denně víc a přibrali asi 0,9 kg; při nezpracované asi tolik zhubli. Proč, zatím není jasné (rychlost jídla, energetická hustota, chuť).ultra-processed foods, NOVA classification

9.5Stravovací vzorce

Lidé nejedí živiny, ale jídla. Nejsilnější důkazy proto máme pro stravovací vzorce. Středomořská strava (hodně zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných obilovin, ořechů a olivového oleje, ryby, méně červeného masa a sladkostí) snížila ve španělské randomizované studii PREDIMED výskyt závažných srdečně-cévních příhod asi o 30 % relativně (Estruch a kol., NEJM 2018, opravená analýza). Strava DASH snížila krevní tlak (Appel a kol., NEJM 1997). Společné rysy zdravých vzorců jsou důležitější než jejich název.dietary pattern, Mediterranean diet, DASH

9.6Doplňky stravy

Doplněk stravy je podle práva EU (směrnice 2002/46/ES) potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu, a je koncentrovaným zdrojem živin či jiných látek. V ČR se před uvedením na trh oznamuje Ministerstvu zemědělství; na rozdíl od léčiva se neschvaluje na základě klinických studií a nesmí slibovat léčbu nemocí. Zdravotní tvrzení na obalu smí být jen ta, která schválila Evropská komise na základě posudku EFSA (nařízení 1924/2006).food supplement, health claim

Ve skutečnosti

Randomizované studie často nepotvrdily naděje z pozorování. Ve finské studii ATBC (NEJM 1994) dostávali kuřáci beta-karoten a vitamin E; ve skupině s beta-karotenem bylo víc rakoviny plic. Americká studie CARET byla ze stejného důvodu předčasně ukončena (1996). Velká studie VITAL (Manson a kol., NEJM 2019) nezjistila, že by doplňování vitaminu D u běžné populace snížilo výskyt rakoviny nebo srdečně-cévních příhod. Systematický přehled Cochrane (Bjelakovic a kol., 2012) nenašel u antioxidačních doplňků snížení úmrtnosti.

Doplnění živiny má smysl u prokázaného nedostatku nebo ve zvláštních situacích, které určují odborná doporučení – například kyselina listová před početím a v časném těhotenství snižuje riziko vrozených vad neurální trubice; u veganské stravy je třeba zajistit zdroj vitaminu B12. O tom, zda a co doplňovat, rozhoduje lékař. Doplňky mohou reagovat s léky a u vitaminů rozpustných v tucích a některých minerálních látek hrozí překročení UL.

Tab. 9.2Časté mýty o výživě
TvrzeníCo říkají důkazy
„Detoxikační“ kúry čistí tělo.Odstraňování látek zajišťují játra a ledviny; pro „detox“ přípravky chybí důkazy i definice toxinů.
Sacharidy večer se mění v tuk.Rozhoduje celková bilance za delší dobu, ne hodina jídla.
Strava bez lepku je zdravější pro každého.Nutná je u celiakie a některých dalších onemocnění (diagnóza lékařem); jinak přínos doložen není.
Cukr způsobuje hyperaktivitu dětí.Dvojitě zaslepené studie to nepotvrdily (metaanalýza Wolraich a kol., JAMA 1995); škodí hlavně zubům a energetické bilanci.
„Superpotravina“ X má zázračné účinky.Marketingový pojem bez právní definice; jednotlivá potravina stravovací vzorec nenahradí.
Alkalická strava mění pH krve.pH krve udržují plíce a ledviny v úzkém rozmezí; strava ho prakticky nemění (změní pH moči).

9.7Procvičení

1
Limonáda obsahuje 10,6 g cukrů ve 100 ml. Kolik cukru je v 330 ml a jakou část tvoří z RI pro cukry a z limitu volných cukrů WHO 50 g?
\(3{,}3\cdot 10{,}6 = 35{,}0\) g; z RI 90 g je to 38,9 %, z limitu 50 g 70,0 %. (V limonádě jde celé o volné cukry.)
2
Výrobek uvádí 400 mg sodíku na 100 g. Kolik soli obsahuje porce 200 g a jakou část RI to je?
Sůl \(0{,}4\cdot 2{,}5 = 1{,}0\) g na 100 g, v porci 2,0 g, tedy 33,3 % z RI 6 g.
3
Proč je PRI nastavený na průměrnou potřebu plus dvě směrodatné odchylky? Jaký podíl lidí má potřebu vyšší?
Aby pokryl potřebu téměř všech zdravých lidí. Při normálním rozdělení má potřebu nad \(AR + 2SD\) jen \(1-\Phi(2) = 2{,}3\ \%\) lidí.
4
V pozorovacích studiích lidé s vysokým příjmem beta-karotenu ze stravy měli méně rakoviny plic. Proč pokus ATBC dopadl opačně?
Beta-karoten ve stravě byl ukazatelem stravy bohaté na zeleninu a ovoce a celkově zdravějšího života (matoucí proměnné). Izolovaná látka ve vysoké dávce se chová jinak než potravina a u kuřáků riziko dokonce zvýšila.
5
Spočítejte energii 100 g výrobku: tuky 30 g, sacharidy 50 g, bílkoviny 6 g, vláknina 3 g. Jaký podíl energie pochází z tuku?
\(37\cdot 30 + 17\cdot 50 + 17\cdot 6 + 8\cdot 3 = 1\,110 + 850 + 102 + 24 = 2\,086\) kJ (499 kcal). Tuk: \(1\,110/2\,086 = 53{,}2\ \%\).
Co si odnést
  • Nejsilnější důkazy jsou pro stravovací vzorce (středomořský, DASH), nejslabší pro izolované látky.
  • Doplňky stravy jsou potraviny bez povinného důkazu účinnosti; víc není lépe a o doplňování rozhoduje lékař.
  • Na etiketě hledejte cukry, sůl a nasycené tuky na 100 g a velikost porce.
Část IIIVěda o prevenci
10

Trénink a kondicevysoká škola

Tělo se zátěži přizpůsobuje: srdce zvětší tepový objem, svaly přidají mitochondrie a kapiláry, kosti zpevní. K adaptaci je ale potřeba zátěž postupně zvyšovat a dát tělu čas na zotavení. Kardiorespirační zdatnost (VO₂max) přitom patří k nejsilnějším ukazatelům budoucího zdraví – a dobře se dá zlepšit v každém věku.

🧱

Trénink je jako stavba hráze. Každý trénink přinese pytel písku (zdatnost), ale také rozvíří vodu (únavu). Voda se uklidní za pár dní, hráz se rozpadá pomalu, za týdny. Kdo nosí pytle bez přestávky, nevidí hráz pro zvířenou vodu; kdo před závodem ubere, uvidí ji v plné výšce.

10 s30 s2 min10 min1 h ATP a kreatinfosfátanaerobní glykolýzaaerobní metabolismus podíl
Obr. 10.1 Energetické systémy, schematicky. Při krátkém maximálním výkonu převažují rychlé anaerobní zdroje, při výkonu delším než zhruba dvě minuty aerobní metabolismus. Systémy pracují vždy současně, mění se jen jejich podíl.
Zdatnost, únava a forma
Banisterův model: každý trénink zvýší zdatnost (pomalu se vytrácí, časová konstanta 42 dní) i únavu (rychle odezní, 7 dní). Forma = zdatnost − 2 × únava. Nastavte zátěž v prvním týdnu, týdenní nárůst, rytmus a délku vyladění (snížení zátěže) před „závodem“ na konci 12. týdne.
LABORATOŘ
Model: impulzní model Banistera a kol. (1975) s \(\tau_1 = 42\) d, \(\tau_2 = 7\) d, \(k_1 = 1\), \(k_2 = 2\); zátěž v libovolných jednotkách rozložená do 5 tréninkových dnů v týdnu, v lehkém týdnu a při vyladění na 40 %. Parametry jsou typické učebnicové hodnoty, u každého člověka jiné. Nejde o tréninkový plán.
+Teorie: složky zdatnosti, VO₂max, intenzita a tep, principy tréninku, Banisterův model, síla, dávka a odpověď

10.1Složky zdatnosti

Zdravotně orientovaná zdatnost má pět složek: kardiorespirační zdatnost (vytrvalost), svalovou sílu a svalovou vytrvalost, pohyblivost a složení těla. U starších lidí přistupuje rovnováha, která chrání před pády.health-related fitness, cardiorespiratory fitness, muscular strength

10.2VO₂max a MET

Maximální spotřeba kyslíku (VO₂max) je největší množství kyslíku, které tělo dokáže přijmout a využít za minutu; udává se v ml na kg za minutu. Podle Fickova principu je součinem srdečního výdeje a rozdílu obsahu kyslíku v tepenné a žilní krvi. Protože 1 MET odpovídá 3,5 ml O₂/kg/min, dá se VO₂max vyjádřit i v MET.maximal oxygen uptake, Fick principle

Fickův princip a MET\[\dot V O_{2} = Q\cdot\big(C_{aO_2} - C_{\bar vO_2}\big),\qquad \text{MET}_{max} = \frac{VO_{2max}}{3{,}5\ \text{ml}\cdot\text{kg}^{-1}\cdot\text{min}^{-1}}\]
Příklad Převod na MET

VO₂max 42 ml/kg/min odpovídá \(42/3{,}5 = 12\) MET, VO₂max 35 ml/kg/min 10 MET. Metaanalýza Kodamy a kol. (JAMA 2009) zjistila, že každý 1 MET zdatnosti navíc souvisel asi s o 13 % nižším rizikem úmrtí; pro rozdíl 2 MET to znamená zhruba \(0{,}87^{2} = 0{,}76\), tedy asi o 24 % nižší riziko (pozorovací data, za předpokladu multiplikativního efektu).

10.3Intenzita a tepová frekvence

Intenzitu lze řídit podle tepu, podle vnímané námahy nebo podle testu řečí. Maximální tepovou frekvenci (TFmax) odhaduje vzorec Tanaky a kol. (2001); starší vzorec 220 − věk je méně přesný u starších lidí. Karvonenova metoda počítá s tepovou rezervou, rozdílem maximální a klidové frekvence. Borgova škála vnímané námahy (6–20) dovoluje intenzitu odhadnout i bez měřiče.maximal heart rate, heart rate reserve, rating of perceived exertion

Odhady tepu\[TF_{max} \approx 208 - 0{,}7\cdot\text{věk},\qquad TF_{cíl} = TF_{klid} + q\,(TF_{max} - TF_{klid})\]
Příklad Čtyřicetiletý člověk

\(TF_{max} \approx 208 - 28 = 180\) /min (vzorec 220 − věk dá také 180, ve 20 letech 194 vs. 200, v 60 letech 166 vs. 160). S klidovou frekvencí 60 /min a podílem rezervy 60–80 % je pásmo \(60 + 0{,}6\cdot 120 = 132\) až \(60 + 0{,}8\cdot 120 = 156\) /min. Odchylka skutečného maxima od odhadu bývá ±10 /min i víc.

Pozor

Vzorce odhadují průměr. Kdo užívá léky ovlivňující tep (například betablokátory), má nemoc srdce nebo při námaze pociťuje bolest na hrudi, dušnost či závrať, má intenzitu konzultovat s lékařem a řídit se spíš vnímanou námahou.

10.4Principy tréninku

  • Přetížení a progrese: adaptace nastane, jen když zátěž překročí obvyklou úroveň, a pokračuje, jen když se zátěž postupně zvyšuje.overload, progression
  • Specifičnost: tělo se přizpůsobuje tomu, co trénuje (běh zlepší běh víc než plavání).specificity
  • Zotavení: adaptace probíhá v odpočinku; bez něj hrozí přetrénování a zranění.recovery, overtraining
  • Vratnost: co se nepoužívá, ztrácí se – zdatnost klesá po týdnech nečinnosti.reversibility
  • Individualita: stejný trénink vyvolá u různých lidí různou odpověď.

Banisterův impulzní model (1975) popisuje výkon jako rozdíl dvou odpovědí na tréninkovou zátěž \(w(s)\): pomalu doznívající zdatnosti a rychle doznívající únavy.fitness–fatigue model, impulse-response model

Model zdatnosti a únavy\[p(t) = p_0 + k_1\sum_{s \tau_2,\ k_2 > k_1\]
Příklad Proč se před závodem ubírá

Při stálé denní zátěži 50 jednotek se zdatnost ustálí na \(50/(1-e^{-1/42}) = 2\,125\) a únava na \(50/(1-e^{-1/7}) = 376\), forma \(2\,125 - 2\cdot 376 = 1\,374\). Když trénink úplně vysadíme, únava mizí rychleji než zdatnost a forma je nejvyšší v čase \(t^{*} = \ln\!\big(\tfrac{k_2 h_0 \tau_1}{k_1 g_0 \tau_2}\big)\big/\big(\tfrac{1}{\tau_2}-\tfrac{1}{\tau_1}\big) = 6{,}3\) dne. Proto vytrvalci před závodem zátěž na týden až dva snižují (vyladění, „taper“).

1,00,80,6 0<1×1–2×2–3×3–5×5–10×≥10× 0,800,690,630,610,610,69 násobek minimálního doporučení (7,5 MET-h týdně)relativní riziko úmrtí
Obr. 10.2 Množství volnočasového pohybu a riziko úmrtí v souhrnu šesti kohort (Arem a kol., JAMA Internal Medicine 2015, poměry rizik proti lidem bez pohybu). Největší přínos přinese první krok od nuly, nad 3–5násobek doporučení už riziko dál neklesá, ale ani neroste. Osa y začíná od 0,6.

10.5Síla a svaly

Silový trénink zvětšuje průřez svalových vláken (hypertrofie) a zlepšuje řízení svalů nervovou soustavou – v prvních týdnech přírůstek síly pochází hlavně z této nervové adaptace. Svaly ovlivňují i metabolismus glukózy a chrání kosti. S věkem ubývá svalové hmoty i síly (sarkopenie); posilování ji zpomaluje i u lidí po osmdesátce. Proto WHO doporučuje posilovat všem dospělým aspoň dvakrát týdně.resistance training, hypertrophy, neural adaptation, sarcopenia

10.6Procvičení

1
Odhadněte TFmax šedesátiletého člověka podle Tanaky a podle 220 − věk. Jaké je pásmo 60–70 % tepové rezervy při klidové frekvenci 70 /min (Tanaka)?
Tanaka \(208 - 42 = 166\), druhý vzorec 160. Rezerva \(166 - 70 = 96\); pásmo \(70 + 0{,}6\cdot 96 = 127{,}6\) až \(70 + 0{,}7\cdot 96 = 137{,}2\), tedy asi 128–137 /min.
2
Kolik MET odpovídá VO₂max 28 ml/kg/min? Zvládne takový člověk dlouhodobě běh za 8 MET?
\(28/3{,}5 = 8\) MET. Běh za 8 MET by byl na hranici maxima, dlouhodobě udržet nejde; vytrvalostní zátěž se drží zhruba v polovině až třech čtvrtinách maxima.
3
Proč v Banisterově modelu výkon po jednorázovém tvrdém tréninku nejdřív klesne a pak stoupne nad výchozí úroveň?
Trénink zvýší únavu (váha \(k_2 = 2\)) víc než zdatnost (\(k_1 = 1\)), takže forma klesne. Únava ale odeznívá rychleji (\(\tau_2 = 7\) d) než zdatnost (\(\tau_1 = 42\) d), takže po několika dnech převáží zbylá zdatnost.
4
Podle obr. 10.2 klesá riziko úmrtí z 1,00 na 0,80 už při pohybu pod minimem doporučení. O kolik procent je riziko nižší při 1–2násobku a o kolik procentních bodů se liší od 3–5násobku?
Při 1–2násobku \(1 - 0{,}69 = 31\ \%\). Při 3–5násobku \(1 - 0{,}61 = 39\ \%\); rozdíl 8 procentních bodů. Největší krok (20 %) přinese přechod z nuly k trochu pohybu.
5
Zdatnost se zlepší o 1 MET a podle Kodamy a kol. to souvisí s o 13 % nižším rizikem. Proč nelze říct, že trénink sníží riziko právě o 13 %?
Jde o pozorovací souvislost: zdatnost je zčásti dědičná a souvisí i s dalšími faktory (nemoci, kouření, hmotnost). Účinek změny zdatnosti tréninkem nemusí být stejný jako rozdíl mezi lidmi s různou zdatností.
Co si odnést
  • Adaptace = zátěž + zotavení + postupné zvyšování; únava odeznívá rychle, zdatnost pomalu.
  • VO₂max je silný ukazatel zdraví; vzorce pro maximální tep jsou jen hrubé odhady.
  • Největší přínos má přechod od nuly k pravidelnému pohybu; posilování patří ke každému věku.
Část IIIVěda o prevenci
11

Prevence a screeningy v ČRvysoká škola

Prevence má několik pater: předcházet vzniku rizika, předcházet nemoci, zachytit ji včas a zabránit jejím následkům. V Česku hradí veřejné zdravotní pojištění preventivní prohlídky a organizované screeningové programy. Screening ale není kouzelné „vyšetři mě na všechno“: má přínosy i rizika, a proto se nabízí jen tam, kde přínos převažuje.

🧯

Prevence je jako požární ochrana domu. Nekouřit v posteli (primární prevence) je lepší než mít hlásič kouře (screening), a hlásič je lepší než hasit celý dům (léčba). Hlásič, který houká při každém pečení topinek, ale lidi unaví a vyděsí – i screening musí mít dobrou rovnováhu mezi zachycením a planým poplachem.

zdravý, bez rizikarizikové faktorynemoc bez příznakůnemoc s příznaky primordiálnízdravé prostředí,zákony, ceny primárníočkování, nekouření,pohyb, strava sekundárníscreening,včasný záchyt terciárnírehabilitace,prevence komplikací kvartérní prevencechránit před zbytečnými vyšetřeními a léčbou
Obr. 11.1 Úrovně prevence podél vývoje nemoci. Kvartérní prevence prochází všemi úrovněmi: připomíná, že i vyšetření a léčba mohou škodit.
Programy prevence podle věku
Nastavte věk, pohlaví a u kuřáků a bývalých kuřáků balíčkoroky (kapitola 7). Laboratoř ukáže, na které programy hrazené z veřejného zdravotního pojištění má modelový člověk podle pravidel nárok. O konkrétních vyšetřeních vždy rozhoduje lékař.
LABORATOŘ
Model: věková pásma podle přehledu Národního screeningového centra (ÚZIS, ověřeno 13. 10. 2026) a novely vyhlášky č. 70/2012 Sb. o preventivních prohlídkách (č. 403/2025 Sb., účinná od 1. 1. 2026). Zjednodušeno: podmínky programů mají další kritéria a výjimky (například u lidí s vyšším rizikem nebo s příznaky platí jiný postup). Nejde o doporučení pro konkrétního člověka.
+Teorie: úrovně prevence, preventivní prohlídky, screeningové programy v ČR, přínosy a rizika screeningu, paradox prevence

11.1Úrovně prevence

Primární prevence brání vzniku nemoci (očkování, nekouření, pohyb). Sekundární prevence zachycuje nemoc v časném, bezpříznakovém stadiu, kdy je léčba účinnější (screening). Terciární prevence omezuje následky již rozvinuté nemoci (rehabilitace, prevence komplikací). Někdy se rozlišuje i primordiální prevence (bránit vzniku rizikových faktorů úpravou prostředí) a kvartérní prevence (chránit pacienty před nadměrnou medicínou).primary, secondary, tertiary, primordial and quaternary prevention

11.2Preventivní prohlídky

Rozsah preventivních prohlídek stanoví vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách. Dospělí mají od 18 let nárok na všeobecnou preventivní prohlídku u praktického lékaře jednou za dva roky; děti a dorost chodí na prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost v pevném harmonogramu. Novela č. 403/2025 Sb. od 1. 1. 2026 rozšířila laboratorní vyšetření: například jednorázové vyšetření lipoproteinu(a) při vstupní prohlídce, lipidogram (cholesterol a jeho složky) ve 25 a 30 letech, pak po čtyřech letech a od 40 let každé dva roky, glykémii každé dva roky, a doplnila měření obvodu pasu.preventive check-up

Prohlídka je i příležitost probrat kouření, alkohol, pohyb, očkování a rodinnou anamnézu (nemoci v rodině). Podrobnosti o nemocech, které se tím zachycují (hypertenze, diabetes, poruchy lipidů), vykládá průvodce Klinická medicína.

11.3Screeningové programy

Tab. 11.1Programy hrazené z veřejného zdravotního pojištění (Národní screeningové centrum ÚZIS, ověřeno 13. 10. 2026)
ProgramPro kohoVyšetření a interval
karcinom děložního hrdlaženy od 15 letgynekologická prohlídka s cytologií jednou ročně; test na lidský papilomavirus (HPV) ve 35, 45 a 55 letech
karcinom prsuženy od 45 letmamografie jednou za 2 roky
kolorektální karcinomženy a muži 45–74 lettest na skryté krvácení do stolice (TOKS/FIT) jednou za 2 roky, nebo screeningová kolonoskopie jednou za 10 let
karcinom plic55–74 let, kuřáci a bývalí kuřáci s aspoň 20 balíčkorokynízkodávkové CT podle pravidel programu; vstup přes praktického lékaře nebo pneumologa
karcinom prostatymuži 50–69 letvyšetření PSA z krve, případně urologické vyšetření
aneurysma břišní aortymuži 65–67 letjednorázový ultrazvuk břišní aorty
Pojišťovny od roku 2014 rozesílají adresné zvaní lidem, kteří se programu neúčastní. Podmínky se vyvíjejí (například věková hranice screeningu kolorektálního karcinomu byla snížena na 45 let s účinností od roku 2026); před vyšetřením ověřte aktuální pravidla u lékaře nebo na webu Národního screeningového centra.
Ve skutečnosti

Program screeningu kolorektálního karcinomu běží v Česku od roku 2000 a patřil k prvním v Evropě. Česko mělo dříve jednu z nejvyšších úmrtností na tento nádor na světě; s rostoucí účastí ve screeningu a lepší léčbou úmrtnost klesá. Přínos ale závisí na účasti: test, který si člověk neudělá, nezachytí nic.

11.4Přínosy a rizika screeningu

Klasická kritéria Wilsona a Jungnera (WHO, 1968) říkají, že screening má smysl u závažné nemoci se známým průběhem, která má rozpoznatelné časné stadium, přijatelný test a účinnou léčbu, a jejíž přínos převáží náklady a škody. Mezi škody patří falešně pozitivní výsledky (zbytečný strach a další vyšetření), falešně negativní výsledky (falešný pocit bezpečí) a overdiagnostika – zachycení nádorů, které by člověka za života nikdy neohrozily. Jak se počítá prediktivní hodnota testu, vysvětluje průvodce Všeobecná medicína (kapitola o diagnostice).screening criteria, false positive, overdiagnosis

Účinnost screeningu se měří snížením úmrtnosti v randomizovaných studiích, ne delším přežitím od diagnózy. Přežití od diagnózy zkresluje zkreslení dobou předstihu (diagnóza dřív, smrt ve stejnou dobu) a zkreslení délkou (screening zachytí spíš pomalu rostoucí nádory).lead-time bias, length bias

Počet vyšetřených na jedno odvrácené úmrtí\[NNS = \frac{1}{r_{bez} - r_{se}}\]
Příklad Hypotetický program

Za 10 let zemře na nemoc 0,60 % nescreenovaných a 0,45 % screenovaných. Relativně o 25 % méně úmrtí, absolutně o 0,15 procentního bodu: \(NNS = 1/0{,}0015 = 667\). Aby se odvrátilo jedno úmrtí, musí se 10 let vyšetřovat 667 lidí – a u části z nich dojde k planému poplachu. Čísla jsou smyšlená, ilustrují způsob výpočtu.

11.5Paradox prevence

Geoffrey Rose (1985) upozornil, že většina případů nemoci nevzniká u malé skupiny s vysokým rizikem, ale u velkého počtu lidí se středním rizikem. Strategie vysokého rizika hledá a léčí rizikové jedince; populační strategie posouvá celé rozložení rizikového faktoru (například méně soli v potravinách, zdanění slazených nápojů, zákaz kouření v restauracích). Paradoxem je, že opatření, které populaci přinese velký užitek, přinese každému jednotlivci jen malý.prevention paradox, population strategy, high-risk strategy

160 mmHg 80100120140160180 průměr 130: nad 160 je 2,3 %průměr 125: 1,0 % systolický krevní tlak (mmHg), směrodatná odchylka 15
Obr. 11.2 Paradox prevence na modelovém rozložení krevního tlaku (normální rozdělení, čísla ilustrační). Posun průměru celé populace o 5 mmHg sníží podíl lidí nad 160 mmHg z 2,3 % na 1,0 % a nad 140 mmHg z 25,2 % na 15,9 %.
Pomůcka

Velká opatření na úrovni populace (složení potravin, ceny, prostředí, zákony) bývají účinnější než apely na jednotlivce, protože nevyžadují, aby každý každý den odolával pokušení. Tomu se věnuje i kapitola 12.

11.6Procvičení

1
Zařaďte úroveň prevence: očkování proti HPV; mamografie; rehabilitace po infarktu; zákaz reklamy na tabák.
Očkování – primární; mamografie – sekundární; rehabilitace – terciární; zákaz reklamy – primordiální (populační úprava prostředí, aby rizikové chování vůbec nevznikalo).
2
Na které programy z tab. 11.1 má podle pravidel nárok 60letý muž, který 30 let vykouřil krabičku denně a před 5 lety přestal?
Preventivní prohlídka každé 2 roky; screening kolorektálního karcinomu (45–74); časný záchyt karcinomu prostaty (50–69); karcinom plic (55–74, 30 balíčkoroků je víc než 20, bývalý kuřák). Aneurysma aorty až v 65–67 letech.
3
Spočítejte NNS, když screening sníží úmrtnost z 1,2 % na 0,9 %.
\(ARR = 0{,}3\) procentního bodu, \(NNS = 1/0{,}003 = 333\). Relativní snížení je 25 %.
4
Proč delší přežití od diagnózy u screenovaných neprokazuje, že screening zachraňuje životy?
Zkreslení dobou předstihu: diagnóza je dřív, takže přežití od diagnózy je delší, i když člověk zemře ve stejném věku. Zkreslení délkou a overdiagnostika přidávají do statistik pomalu rostoucí a neškodné nádory s dobrou prognózou. Rozhoduje úmrtnost v randomizovaných studiích.
5
V modelu z obr. 11.2 klesne podíl lidí nad 160 mmHg z 2,3 % na 1,0 %. Kolik je to lidí v populaci 1 milionu dospělých?
Z \(22\,750\) na \(9\,815\), tedy asi o \(12\,900\) lidí méně, přestože se tlak každého změnil jen o 5 mmHg (z přesných hodnot 2,275 % a 0,982 %).
Co si odnést
  • Prevence má patra: od prostředí a návyků přes screening po prevenci komplikací – a ochranu před nadbytečnou medicínou.
  • V ČR: preventivní prohlídka každé 2 roky od 18 let a screeningy děložního hrdla, prsu, tlustého střeva, plic, prostaty a aneurysmatu aorty.
  • Screening má přínosy i rizika; o přínosu rozhoduje snížení úmrtnosti a účast.
Část IIIVěda o prevenci
12

Změna návykůvysoká škola

Většina lidí ví, co je zdravé. Mezi vědět a dělat ale leží propast, kterou psychologie nazývá mezerou mezi záměrem a chováním. Vědomá vůle je drahý a omezený zdroj; dlouhodobě udrží změnu hlavně návyky spouštěné prostředím a prostředí, které zdravou volbu usnadňuje. Změna proto nejvíc vychází z plánování, opakování a úpravy podmínek, ne ze sebetrýznění.

🛤️

Návyk je jako vyšlapaná cesta v trávě. Poprvé se jde těžko, ale každým průchodem je cesta zřetelnější, až po ní nohy jdou samy. Když jeden den nepůjdete, cesta nezaroste. Zaroste, když ji opustíte na dlouho – a stará cesta vedle ní, kudy jste chodili roky, je pořád vidět.

schopnost (C)fyzická: dovednost, sílapsychická: znalost, plánování příležitost (O)fyzická: čas, místo, cenasociální: normy, podpora motivace (M)reflektivní: cíle, plányautomatická: emoce, zvyky chování (B) chování zpětněmění C, O i M
Obr. 12.1 Model COM-B (Michie, van Stralen a West, 2011). Aby chování nastalo, je potřeba schopnost, příležitost i motivace; schopnost a příležitost ovlivňují i motivaci. Model pomáhá najít, kde změna vázne.
Jak roste návyk
Modelový člověk zkouší nový návyk (třeba sklenici vody ke snídani nebo procházku po obědě). Každé provedení zvýší automatičnost o kousek zbývající cesty, vynechaný den ji mírně oslabí. Nastavte, jak často se návyk daří, jak je náročný a jak moc vynechání škodí.
LABORATOŘ
Model: \(A_{t+1} = A_t + k\,(1-A_t)\) v den provedení, \(A_{t+1} = A_t\,(1-m)\) v den vynechání; \(k = 1 - 0{,}05^{1/66} = 0{,}044\) pro střední návyk (při každodenním provedení 95 % maxima za 66 dní, medián podle Lallyové a kol. 2010), u jednoduchého 1,5×, u náročného 0,5×. Dny provedení losuje generátor náhodných čísel. Ilustrace, ne předpověď.
Minihra: kde změna vázne?
Přiřaďte každou techniku ke složce modelu COM-B, kterou hlavně posiluje. Za aspoň pět správných ze šesti získáte 20 XP.
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: mezera mezi záměrem a chováním, COM-B, záměry „když–pak“, návyky, prostředí a pobídky, modely fází, relaps

12.1Proč vědět nestačí

Metaanalýza Webba a Sheerana (Psychological Bulletin 2006) shrnula pokusy, které změnily záměr lidí: středně velká až velká změna záměru (efekt d = 0,66) vedla jen k malé až střední změně chování (d = 0,36), tedy asi k polovičnímu účinku. Tomuto rozdílu se říká mezera mezi záměrem a chováním. Přispívá k ní preference přítomnosti: odměna teď (sladkost, gauč) váží víc než odměna za roky (zdraví).intention–behaviour gap, present bias

12.2Model COM-B a kolo změny chování

Model COM-B (obr. 12.1) tvoří jádro kola změny chování (Michie a kol., Implementation Science 2011), které propojuje složky chování s typy intervencí (vzdělávání, přesvědčování, pobídky, trénink, úprava prostředí, příklad, regulace) a s nástroji politik. Smyslem je nejprve zjistit, co chybí – schopnost, příležitost, nebo motivace –, a teprve pak vybrat zásah. Kdo nemá kde bezpečně jezdit na kole (příležitost), tomu nepomůže další leták o přínosech pohybu (motivace).behaviour change wheel, COM-B

12.3Záměry „když–pak“

Implementační záměr (Gollwitzer, 1999) je plán ve tvaru „když nastane situace X, udělám Y“ – například „když po obědě odložím tác, půjdu deset minut ven“. Situace se stane spouštěčem a rozhodnutí se přesune z okamžiku pokušení do chvíle plánování. Metaanalýza Gollwitzera a Sheerana (2006) našla u dosahování cílů středně velký účinek (d = 0,65). Stejně se plánuje i zvládání překážek: „když budu mít chuť zapálit si u kávy, vezmu si místo toho …“.implementation intention, if–then plan, coping plan

Pomůcka

Dobrý plán je konkrétní (co, kdy, kde), malý (aby se dal splnit i ve špatný den), navázaný na existující zvyk („po čištění zubů …“) a má plán B pro překážky. Měřit pokrok pomáhá; trestat se za výpadky ne.

12.4Jak vzniká návyk

Návyk je chování spouštěné automaticky situací, ve které bylo opakovaně provedeno. Lallyová a kol. (European Journal of Social Psychology 2010) sledovali 96 dobrovolníků, kteří si 12 týdnů budovali nový každodenní zvyk v jídle, pití nebo pohybu. Automatičnost rostla zpočátku rychle a pak se zplošťovala; 95 % svého maxima dosáhla v mediánu po 66 dnech, u jednotlivců v rozmezí 18 až 254 dnů. Jeden vynechaný den proces podstatně nenarušil. „21 dní na nový zvyk“ je tedy mýtus.habit, automaticity, context cue

Asymptotický růst automatičnosti\[A(t) = 1 - (1-k)^{t}\quad\Rightarrow\quad t_{95} = \frac{\ln 0{,}05}{\ln(1-k)},\qquad k = 1 - 0{,}05^{1/66} = 0{,}044\]
Příklad Polovina cesty

Při každodenním provedení a \(k = 0{,}044\) dosáhne automatičnost poloviny maxima za \(\ln 0{,}5/\ln(1-0{,}044) = 15{,}3\) dne a 95 % za 66 dní. Jednoduchý návyk s \(k\) o polovinu vyšším (0,067) dosáhne 95 % za 43,5 dne, náročný s poloviční \(k\) (0,022) za 133,5 dne.

Ve skutečnosti

Návyky jsou vázány na kontext. Proto je změna snazší při životních zlomech (stěhování, nová práce, nová škola), kdy staré spouštěče zmizí – Wendy Wood to nazývá hypotézou přerušení návyku. Naopak návrat do starého prostředí (stejná hospoda, stejní lidé) staré návyky rychle oživí.

12.5Prostředí, pobídky a postrčení

Architektura volby je způsob, jakým jsou možnosti uspořádány: co je po ruce, co je výchozí, co je vidět. Postrčení (nudge, Thaler a Sunstein 2008) mění chování úpravou prostředí bez zákazů a bez výrazné změny ceny – například voda místo slazených nápojů u pokladny, menší talíře, zdravé jídlo jako výchozí volba v jídelně. Na úrovni populace působí i fiskální nástroje: WHO doporučuje zdanění slazených nápojů a tabáku, protože vyšší cena snižuje spotřebu zvlášť u mladých lidí.choice architecture, nudge, default, fiscal policy

12.6Fáze změny a relaps

Transteoretický model (Prochaska a DiClemente, 1983) popisuje fáze předzvažování, zvažování, přípravy, akce a udržování. Je populární a pomáhá mluvit o připravenosti ke změně, ale důkazy, že intervence „šité na fázi“ fungují lépe než jiné, jsou slabé a hranice fází jsou umělé. Motivační rozhovor (Miller a Rollnick) je doložený způsob, jak s člověkem mluvit o změně bez nátlaku, s důrazem na jeho vlastní důvody.transtheoretical model, motivational interviewing

Relaps (návrat ke starému chování) je běžná součást změny, ne důkaz selhání. Pomáhá s ním počítat předem, rozpoznat rizikové situace a po výpadku pokračovat. Sebelaskavost (vlídný postoj k vlastním chybám) souvisí s menší pravděpodobností, že jeden výpadek přeroste v úplné vzdání se („už je to stejně jedno“).relapse, abstinence violation effect, self-compassion

Pozor

U závislostí (tabák, alkohol, hazard, drogy) nejde jen o návyk, ale o změnu v regulaci odměny v mozku. Vůle a plánování pomáhají, často je ale potřeba odborná pomoc: Národní linka pro odvykání 800 350 000, praktický lékař, adiktologické služby. Do hloubky v průvodci Drogy a závislosti.

12.7Procvičení

1
Přeformulujte předsevzetí „budu se víc hýbat“ na implementační záměr.
Například: „Když v pondělí, ve středu a v pátek vystoupím z autobusu, půjdu poslední dvě zastávky pěšky. Když prší, projdu se po obědě deset minut po budově.“ Konkrétní spouštěč, malé chování, plán B.
2
Odvoďte \(k\), aby se při každodenním provedení dosáhlo 95 % automatičnosti za 30 dní.
\((1-k)^{30} = 0{,}05\), tedy \(k = 1 - 0{,}05^{1/30} = 1 - 0{,}905 = 0{,}095\).
3
Webb a Sheeran: změna záměru d = 0,66, změna chování d = 0,36. Jak velký podíl účinku na záměr se „přenese“ do chování?
\(0{,}36/0{,}66 = 0{,}55\), tedy asi polovina. Proto samotné přesvědčování nestačí a přidávají se plánování, úprava prostředí a podpora.
4
Ke které složce COM-B patří: a) neumím vařit luštěniny, b) v práci je jen automat se sladkostmi, c) cvičení mě nebaví?
a) schopnost (psychická/fyzická dovednost), b) příležitost (fyzické prostředí), c) motivace (automatická: emoce, potěšení).
5
Proč je populační opatření (například voda zdarma ve školní jídelně) často účinnější než přednáška o zdravém pití?
Mění příležitost a výchozí volbu pro všechny a nevyžaduje, aby každý žák každý den vědomě odolával – působí i na lidi s nízkou motivací. Přednáška mění hlavně znalost a záměr, a ty se do chování přenášejí jen zčásti.
Co si odnést
  • Záměr se do chování přenáší jen zčásti; pomáhají plány „když–pak“ a úprava prostředí.
  • Návyk roste opakováním ve stejném kontextu v řádu týdnů až měsíců (medián 66 dní); jeden výpadek nevadí.
  • Hledejte, co chybí (schopnost, příležitost, motivace); u závislostí využijte odbornou pomoc.
PřílohaA

Slovníček

Česká hesla s anglickým termínem. Hledat lze v obou jazycích.

PřílohaB

Vzorce a doporučení

Vzorce na jednom místě

Riziko (kap. 1 a 11)\[RR = \frac{r_1}{r_0},\quad RRR = \frac{r_0-r_1}{r_0},\quad ARR = r_0-r_1,\quad NNT = NNS = \frac{1}{ARR}\]
Energie potravin (kap. 2 a 9)\[E\ [\text{kJ}] = 17\,S + 37\,T + 17\,B + 29\,A + 8\,V,\qquad 1\ \text{kcal} = 4{,}184\ \text{kJ},\qquad \text{sůl} \approx 2{,}5\times\text{sodík}\]
Pohyb (kap. 3)\[t_{ekv} = t_{stř} + 2\,t_{int},\qquad \text{MET-min} = \sum \text{MET}_i\,t_i,\qquad E \approx \text{MET}\cdot m\cdot t_{[h]}\]
Hmotnost (kap. 4)\[\Delta m(t) = \frac{D}{\varepsilon}\big(1-e^{-t/\tau}\big),\quad \varepsilon \approx 24\ \tfrac{\text{kcal}}{\text{kg}\cdot\text{den}},\quad \tau = \frac{7\,700}{24} = 321\ \text{dní},\qquad WHtR = \frac{\text{pas}}{\text{výška}}\]
Spánek (kap. 5)\[D_{k+1} = \max(0,\ D_k + n - s_k),\qquad SJL = |MS_{víkend} - MS_{všední}|\]
Zátěž a zotavení (kap. 6)\[A_{t+1} = (1-r)A_t + L_t,\qquad A^{*} = L/r\]
Alkohol a tabák (kap. 7)\[m_{alk}\ [\text{g}] = V_{[ml]}\cdot\frac{\%\,\text{obj.}}{100}\cdot 0{,}789,\qquad \text{balíčkoroky} = \frac{\text{cigaret denně}}{20}\cdot\text{roky}\]
Referenční hodnoty (kap. 9)\[PRI = AR + 2\,SD\]
Trénink (kap. 10)\[TF_{max} \approx 208 - 0{,}7\,\text{věk},\quad TF_{cíl} = TF_{klid} + q\,(TF_{max}-TF_{klid}),\quad p(t) = p_0 + k_1 g(t) - k_2 h(t)\]
Návyk (kap. 12)\[A(t) = 1-(1-k)^t,\qquad t_{95} = \frac{\ln 0{,}05}{\ln(1-k)}\]

Hlavní doporučení pro dospělé

Tab. B.1Přehled populačních doporučení (stav k 13. 10. 2026)
OblastDoporučeníZdroj
ovoce a zeleninaaspoň 400 g denněWHO
vlákninaaspoň 25 g denněWHO 2023
volné cukrypod 10 % energie, ideálně pod 5 %WHO 2015
tukycelkem nejvýš 30 %, nasycené nejvýš 10 %, trans nejvýš 1 % energieWHO 2023
sůlpod 5 g denně, jodizovanáWHO
pohyb150–300 min středně intenzivního (nebo 75–150 min intenzivního) týdně, posilování 2 dny v týdnu, omezit sezeníWHO 2020
spánekpravidelně aspoň 7 h (dospívající 8–10 h)AASM a SRS 2015, AASM 2016
alkoholbezpečná míra pro zdraví neexistuje; méně je lépeWHO Europe 2023
tabák a nikotinnekouřit; přestat se vyplatí v každém věkuWHO
prevencepreventivní prohlídka každé 2 roky od 18 let, screeningové programy podle věku (tab. 11.1)vyhl. 70/2012 Sb., NSC ÚZIS
Doporučení platí pro populaci zdravých dospělých. Pro děti, těhotné, seniory a lidi s nemocemi platí upravená doporučení; individuální rady dává lékař.
PřílohaC

Zdroje a pomoc

Kde hledat pomoc (ověřeno 13. 10. 2026)

SituaceKontakt
ohrožení života155 zdravotnická záchranná služba, 112 jednotné evropské číslo
odvykání kouření, alkoholu, hazardu, drogNárodní linka pro odvykání 800 350 000 (zdarma, od 15 let; staré číslo 844 600 500 už neplatí)
psychická krize, dospělíLinka první psychické pomoci 116 123 (nonstop, zdarma)
děti a studenti do 26 letLinka bezpečí 116 111 (nonstop, zdarma, i chat)
poruchy příjmu potravyspecializované poradny, např. linka Anabell 774 467 293 (v pracovní dny), praktický lékař, psycholog
Telefonní čísla a provozní doby se mohou měnit; ověřte je na webech poskytovatelů nebo v přehledu krizových linek Ministerstva vnitra.

Doporučení, předpisy a data (ověřeno 13. 10. 2026)

  • WHO (2020): WHO guidelines on physical activity and sedentary behaviour. Ženeva: WHO. Shrnutí: Bull FC a kol., British Journal of Sports Medicine 54: 1451–1462.
  • WHO (2019): Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age.
  • WHO: Healthy diet, informační list; WHO (2015): Guideline: Sugars intake for adults and children; WHO (2023): Carbohydrate intake and Total fat intake for adults and children (guidelines).
  • WHO (2024): Physical activity, informační list (podíl nedostatečně aktivních dospělých 31 % v roce 2022).
  • WHO (2022): World mental health report (970 milionů lidí s duševní poruchou v roce 2019).
  • WHO Regional Office for Europe (2023): No level of alcohol consumption is safe for our health. Lancet Public Health 8(1): e6–e7.
  • WHO: Tobacco, informační list; Health benefits of smoking cessation.
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, příloha XIII (referenční hodnoty příjmu) a příloha XIV (přepočítací koeficienty energie).
  • Směrnice 2002/46/ES o doplňcích stravy; nařízení (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních.
  • EFSA (2010): Scientific Opinion on Dietary Reference Values for water; EFSA (2012): Scientific Opinion on Dietary Reference Values for protein.
  • Vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách, ve znění vyhlášky č. 403/2025 Sb. (účinnost 1. 1. 2026).
  • Národní screeningové centrum ÚZIS ČR: Průvodce screeningovými programy (nsc.uzis.cz), ověřeno 13. 10. 2026; VZP ČR: Preventivní prohlídky budou podrobnější (19. 11. 2025).
  • Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
  • Státní zdravotní ústav (2025): Užívání tabáku a alkoholu v ČR 2024 (studie NAUTA) – 22,4 % kuřáků tabákových výrobků mezi lidmi staršími 15 let.
  • Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, Úřad vlády ČR (2025): Souhrn Zprávy o alkoholu v České republice 2024 – zhruba 10 l čistého alkoholu na obyvatele ročně, až 1,3 milionu rizikově pijících dospělých.
  • NICE (2022): aktualizace doporučení k identifikaci a hodnocení obezity – poměr pasu k výšce pod 0,5 (převzato i do novějšího doporučení NICE o nadváze a obezitě). NICE (2016): Low back pain and sciatica in over 16s (NG59).
  • American Academy of Sleep Medicine a Sleep Research Society: Watson NF a kol. (2015), Sleep 38(6): 843–844; Paruthi S a kol. (2016), Journal of Clinical Sleep Medicine 12(6): 785–786.

Literatura

  • Dahlgren G, Whitehead M (1991): Policies and strategies to promote social equity in health. Stockholm: Institute for Futures Studies.
  • Doll R, Hill AB (1950): Smoking and carcinoma of the lung. BMJ 2(4682): 739–748.
  • Doll R, Peto R, Boreham J, Sutherland I (2004): Mortality in relation to smoking: 50 years’ observations on male British doctors. BMJ 328: 1519.
  • Hill AB (1965): The environment and disease: association or causation? Proceedings of the Royal Society of Medicine 58(5): 295–300.
  • Bouvard V a kol. (2015): Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. Lancet Oncology 16(16): 1599–1600.
  • Reynolds A a kol. (2019): Carbohydrate quality and human health: a series of systematic reviews and meta-analyses. Lancet 393: 434–445.
  • Morris JN a kol. (1953): Coronary heart-disease and physical activity of work. Lancet 262: 1053–1057.
  • Paluch AE a kol. (2022): Daily steps and all-cause mortality: a meta-analysis of 15 international cohorts. Lancet Public Health 7(3): e219–e228.
  • Hall KD a kol. (2011): Quantification of the effect of energy imbalance on bodyweight. Lancet 378: 826–837.
  • Levine JA, Eberhardt NL, Jensen MD (1999): Role of nonexercise activity thermogenesis in resistance to fat gain in humans. Science 283: 212–214.
  • Rosenbaum M, Leibel RL (2010): Adaptive thermogenesis in humans. International Journal of Obesity 34: S47–S55.
  • Sumithran P a kol. (2011): Long-term persistence of hormonal adaptations to weight loss. NEJM 365: 1597–1604.
  • Pontzer H a kol. (2012): Hunter-gatherer energetics and human obesity. PLoS ONE 7(7): e40503; Pontzer H a kol. (2016): Constrained total energy expenditure and metabolic adaptation to physical activity in adult humans. Current Biology 26: 410–417.
  • Careau V a kol. (2021): Energy compensation and adiposity in humans. Current Biology 31: 4659–4666.
  • Borbély AA (1982): A two process model of sleep regulation. Human Neurobiology 1: 195–204.
  • Van Dongen HPA a kol. (2003): The cumulative cost of additional wakefulness. Sleep 26(2): 117–126.
  • Wittmann M a kol. (2006): Social jetlag: misalignment of biological and social time. Chronobiology International 23: 497–509.
  • Roenneberg T a kol. (2004): A marker for the end of adolescence. Current Biology 14: R1038–R1039.
  • Williamson AM, Feyer AM (2000): Moderate sleep deprivation produces impairments in cognitive and motor performance equivalent to legally prescribed levels of alcohol intoxication. Occupational and Environmental Medicine 57: 649–655.
  • Xie L a kol. (2013): Sleep drives metabolite clearance from the adult brain. Science 342: 373–377.
  • McEwen BS (1998): Protective and damaging effects of stress mediators. NEJM 338: 171–179.
  • Lazarus RS, Folkman S (1984): Stress, Appraisal, and Coping. New York: Springer.
  • Keyes CLM (2002): The mental health continuum: from languishing to flourishing in life. Journal of Health and Social Behavior 43: 207–222.
  • Holt-Lunstad J, Smith TB, Layton JB (2010): Social relationships and mortality risk: a meta-analytic review. PLoS Medicine 7(7): e1000316.
  • Goyal M a kol. (2014): Meditation programs for psychological stress and well-being. JAMA Internal Medicine 174(3): 357–368.
  • Singh B a kol. (2023): Effectiveness of physical activity interventions for improving depression, anxiety and distress: an overview of systematic reviews. British Journal of Sports Medicine 57: 1203–1209.
  • Tremblay MS a kol. (2017): Sedentary Behavior Research Network (SBRN) – Terminology Consensus Project. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 14: 75.
  • Ekelund U a kol. (2016): Does physical activity attenuate, or even eliminate, the detrimental association of sitting time with mortality? Lancet 388: 1302–1310.
  • Dunstan DW a kol. (2012): Breaking up prolonged sitting reduces postprandial glucose and insulin responses. Diabetes Care 35: 976–983.
  • He M a kol. (2015): Effect of time spent outdoors at school on the development of myopia among children in China. JAMA 314(11): 1142–1148.
  • Hall KD a kol. (2019): Ultra-processed diets cause excess calorie intake and weight gain. Cell Metabolism 30: 67–77.
  • Estruch R a kol. (2018): Primary prevention of cardiovascular disease with a Mediterranean diet supplemented with extra-virgin olive oil or nuts. NEJM 378: e34.
  • Appel LJ a kol. (1997): A clinical trial of the effects of dietary patterns on blood pressure. NEJM 336: 1117–1124.
  • The ATBC Cancer Prevention Study Group (1994): The effect of vitamin E and beta carotene on the incidence of lung cancer and other cancers in male smokers. NEJM 330: 1029–1035.
  • Manson JE a kol. (2019): Vitamin D supplements and prevention of cancer and cardiovascular disease. NEJM 380: 33–44.
  • Bjelakovic G a kol. (2012): Antioxidant supplements for prevention of mortality in healthy participants and patients with various diseases. Cochrane Database of Systematic Reviews, CD007176.
  • Wolraich ML, Wilson DB, White JW (1995): The effect of sugar on behavior or cognition in children: a meta-analysis. JAMA 274: 1617–1621.
  • Banister EW a kol. (1975): A systems model of training for athletic performance. Australian Journal of Sports Medicine 7: 57–61.
  • Tanaka H, Monahan KD, Seals DR (2001): Age-predicted maximal heart rate revisited. Journal of the American College of Cardiology 37: 153–156.
  • Kodama S a kol. (2009): Cardiorespiratory fitness as a quantitative predictor of all-cause mortality and cardiovascular events. JAMA 301: 2024–2035.
  • Arem H a kol. (2015): Leisure time physical activity and mortality: a detailed pooled analysis of the dose-response relationship. JAMA Internal Medicine 175(6): 959–967.
  • Wilson JMG, Jungner G (1968): Principles and Practice of Screening for Disease. Public Health Papers 34. Ženeva: WHO.
  • Rose G (1985): Sick individuals and sick populations. International Journal of Epidemiology 14: 32–38.
  • Webb TL, Sheeran P (2006): Does changing behavioral intentions engender behavior change? Psychological Bulletin 132: 249–268.
  • Michie S, van Stralen MM, West R (2011): The behaviour change wheel. Implementation Science 6: 42.
  • Gollwitzer PM (1999): Implementation intentions. American Psychologist 54: 493–503; Gollwitzer PM, Sheeran P (2006): Advances in Experimental Social Psychology 38: 69–119.
  • Lally P a kol. (2010): How are habits formed: modelling habit formation in the real world. European Journal of Social Psychology 40: 998–1009.
  • Thaler RH, Sunstein CR (2008): Nudge. New Haven: Yale University Press.
  • Prochaska JO, DiClemente CC (1983): Stages and processes of self-change of smoking. Journal of Consulting and Clinical Psychology 51: 390–395.

Modelové předpoklady

  • Matoucí proměnná (kap. 1): očekávané počty bez náhody, rizika 3 % a 9 %, smyšlený doplněk.
  • Skladba dne (kap. 2) a etiketa (kap. 9): energetické koeficienty podle nařízení EU 1169/2011; výrobky smyšlené; barvy podle britských kritérií pro přední stranu obalu.
  • Týdenní plán (kap. 3): chůze a kolo středně intenzivní (4 MET), běh intenzivní (8 MET), posilování mimo aerobní minuty.
  • Energetická bilance (kap. 4): lineární model s ε = 24 kcal/kg/den a ρ = 7 700 kcal/kg; adaptace jako podíl rozdílu; kompenzace pohybu 28 %.
  • Spánkový dluh (kap. 5): splácení hodinou za hodinu (optimistické), večerka 23:00.
  • Zátěž a zotavení (kap. 6): ilustrační model „vědra“ se smyšlenými jednotkami.
  • Alkohol a tabák (kap. 7): hustota etanolu 0,789 g/ml; ceny krabičky modelové, bez inflace.
  • Den v sedě (kap. 8): chůze 3,0 MET, sezení 1,3 MET, 70 kg; kategorie pohybu podle Ekelunda a kol. zjednodušeně.
  • Trénink (kap. 10): Banisterův model s τ₁ = 42 d, τ₂ = 7 d, k₁ = 1, k₂ = 2.
  • Programy prevence (kap. 11): zjednodušená věková pásma, bez dalších kritérií programů.
  • Návyk (kap. 12): asymptotický růst kalibrovaný na medián 66 dní (Lallyová a kol. 2010), náhodné vynechání dní.

Všechny výpočty v příkladech, tabulkách a úlohách byly ověřeny skriptem. Čísla z citovaných studií jsou zaokrouhlená tak, jak je uvádějí jejich souhrny. Programy prevence a kontakty pomoci se mohou měnit – ověřujte je u lékaře, zdravotní pojišťovny nebo na webech poskytovatelů.

Interaktivní průvodce Zdravý životní styl (říjen 2026). Studijní materiál, nenahrazuje učebnici, výuku ani lékaře; nesestavuje individuální jídelníčky, tréninkové plány ani nedoporučuje doplňky stravy a laboratoře jsou modelové. V ohrožení života volejte 155 nebo 112.