Strojírenství
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Strojírenství

Od páky a šroubu
po metodu konečných prvků

Malé oranžové kolo pohání velké modré a to pohání třetí. Zuby musí do sebe přesně zapadat, a proto se otáčky dělí poměrem počtu zubů. Prostřední kolo jen mění směr otáčení, převod určuje první a poslední kolo. Co se ztratí na otáčkách, získá se na točivém momentu.

převodový poměr–
otáčky výstupu při 1 500 1/min–
moment výstupu při 10 N·m–
otáček vstupního kola–
Úvodem

Jak průvodce používat

Strojírenství navrhuje, počítá a vyrábí stroje: od kladkostroje a jízdního kola po převodovky, motory, hydraulické lisy a obráběcí centra. Spojuje fyziku, matematiku a znalost materiálů s praktickou otázkou: vydrží to, bude to fungovat a dá se to vyrobit? Průvodce začíná u páky a síly, kterou zná každý z dílny, a postupně vede k látce úvodních vysokoškolských kurzů: k pružnosti a pevnosti, ke strojním součástem, termodynamice motorů, k únavě materiálu a metodě konečných prvků.

⚙️

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si model vyzkoušíte posuvníky. Pod ní mise za XP. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, odvození, řešené příklady a příklady k procvičení s úplným řešením. Teorie je často o úroveň náročnější než úvodní text. Barevná tečka v obsahu ukazuje úroveň kapitoly. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Mapa průvodce

Tab. 0.1Kapitoly, úroveň a co se naučíte
KapitolaÚroveňCo se naučíte
1 Síly, momenty a jednoduché strojezákladysíla jako vektor, moment, rovnováha, reakce nosníku, páka, kladkostroj, nakloněná rovina, tření
2 Materiály a tahová zkouškazákladyocel, litina, slitiny, plasty a kompozity, tahový diagram, tvrdost, tepelné zpracování
3 Technické kreslení a tolerancezákladypromítání, řezy, kótování, tolerance a uložení, drsnost, měření posuvkou a mikrometrem
4 Pevnost a pružnoststřední školanapětí a deformace, tah, smyk, ohyb, krut, vzpěr, redukované napětí
5 Strojní součástistřední školašrouby a předpětí, hřídele, ložiska, ozubená kola a převodovky, pružiny
6 Výrobní technologie a bezpečnoststřední školaslévání, tváření, obrábění, svařování, 3D tisk, bezpečnost práce u strojů
7 Tepelné stroje a motorystřední školaOttův a Dieselův cyklus, výkon a moment motoru, měrná spotřeba, turbíny
8 Hydraulika a pneumatikastřední školaPascalův zákon, průtok a ztráty, válce, čerpadla, ventily, schémata obvodů
9 Mechanismy a kinematikavysoká školastupně volnosti, čtyřkloub, klikový mechanismus, vačky, planetové převody, setrvačník
10 Únava a lomová mechanikavysoká školaWöhlerova křivka, vruby, střední napětí, Minerovo pravidlo, faktor intenzity napětí, růst trhliny
11 Konstrukce, CAD a MKPvysoká školakonstrukční proces, parametrické CAD, matice tuhosti, síť a konvergence, chyby výpočtů
12 Průmysl 4.0 a údržbavysoká školakyberneticko-fyzikální systémy, digitální dvojče, OEE, prediktivní údržba, udržitelnost

Co budete potřebovat

Pro úvodní texty a laboratoře stačí násobení, zlomky, procenta a čtení grafu. Rozbalovací teorie od kapitoly 4 používá goniometrické funkce a místy derivace a integrály; kdo je nezná, může odvození přeskočit a pracovat s výsledným vzorcem. Výpočty se dělají v jednotkách SI: síla v newtonech (N), napětí v megapascalech (1 MPa = 1 N/mm²), délky na výkresech v milimetrech.

  • Fyzika vykládá Newtonovy zákony, práci a energii a zákony termodynamiky. Zde je jen stručně připomínáme a stavíme na nich (kapitoly 1, 7 a 9).
  • Matematika dává vektory, goniometrii, derivace a integrály a lineární algebru; matice tuhosti v kapitole 11 je přímá aplikace soustav lineárních rovnic.
  • Elektrotechnika popisuje elektromotory, pohony a řízení, Robotika průmyslové roboty a jejich řízení, Energetika elektrárny a energetické soustavy. Na ně odkazujeme v kapitolách 7, 8 a 12.

Modelové předpoklady

Laboratoře pracují s učebnicovými modely: s lineárně pružným materiálem, ideálními oběhy, modelovými materiálovými hodnotami blízkými normovým minimům a se zaokrouhlenými konstantami. Ocel má modul pružnosti 210 GPa, tíhové zrychlení je 9,81 m/s². Výsledky ukazují mechanismus a řád hodnot. Nejsou podkladem k dimenzování skutečných konstrukcí; to vyžaduje platné normy, ověřené materiálové listy, posouzení zkušeným konstruktérem a u staveb a tlakových zařízení i autorizovanou osobu.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Výpočet na číslech

Řešený příklad, který si můžete přepočítat. Všechna čísla v příkladech, tabulkách a procvičení jsou spočítaná skriptem.

Z praxe

Kde se to v provozu nebo v historii techniky použilo, co se pokazilo a co se z toho inženýři naučili.

Pomůcka

Pravidlo palce, kontrola řádu výsledku nebo způsob, jak si vzorec zapamatovat.

Pozor

Častá chyba ve výpočtu nebo nebezpečí v dílně.

Studijní materiál, nenahrazuje učebnici ani výuku a není návodem k práci na strojích. Práce na obráběcích strojích, svařování, práce s tlakovými kapalinami a plyny a s elektrickým zařízením vyžaduje zaškolení, předepsané ochranné prostředky a u řady činností odbornou způsobilost. Výpočty v průvodci jsou modelové a nesmějí sloužit k návrhu nosných nebo bezpečnostně důležitých dílů. Průvodce nejmenuje komerční produkty ani firmy; normy a předpisy mají v příloze C zdroj a datum ověření (13. 10. 2026).

Rozsahem odpovídá: kapitoly 1–3 tématům RVP ZV (fyzika: síla, páka, kladka; člověk a svět práce: práce s technickými materiály, technické kreslení); kapitoly 4–8 fyzice podle RVP G a odborným předmětům středních průmyslových škol oboru strojírenství (mechanika, strojnictví, strojírenská technologie, technické kreslení), ve větší hloubce; kapitoly 9–12 a rozbalovací teorie úvodním vysokoškolským kurzům statiky, pružnosti a pevnosti, částí a mechanismů strojů, termomechaniky, technologie a konstruování (úroveň učebnic Shigley, Hibbeler, Kalpakjian).

Část IZáklady
1

Síly, momenty a jednoduché strojezáklady

Každý stroj přenáší a přeměňuje síly. Rozhodující není jen to, jak velká síla je, ale i kde a jakým směrem působí. Síla na delším rameni otáčí silněji. Jednoduché stroje, páka, kladka a nakloněná rovina, umožňují malou silou zvednout velké břemeno, ale vždy za cenu delší dráhy.

🔧

Zarezlá matice na kole nepovolí, ani když se do klíče opřete celou vahou. Navlečete na klíč trubku a matice povolí skoro sama. Trubka nepřidala sílu, přidala rameno. Stejný princip zvedá auta zvedákem, otevírá plechovky a drží v rovnováze jeřáb s tunami oceli.

břemenoFpodpěra dvojzvratnánůžky, kleště, houpačka břemenoFpodpěra jednozvratná, břemeno uprostředstavební kolečko, louskáček břemenoFpodpěra jednozvratná, síla uprostředpinzeta, předloktí Rovnováha: F · b = G · a
Obr. 1.1 Tři uspořádání páky. U dvojzvratné leží podpěra mezi silou a břemenem, u jednozvratné působí obě síly na stejné straně podpěry. Páka se silou uprostřed (pinzeta) sílu nezvětšuje, ale zvětšuje dráhu a rychlost konce.
Páka, kladkostroj a nakloněná rovina
Zvolte jednoduchý stroj, hmotnost břemene a jeho parametr. Sledujte, jak se zmenšuje potřebná síla a o kolik se prodlužuje dráha. Užitečná práce zůstává stejná a se ztrátami třením vynaložená práce roste.
LABORATOŘ
Model: tíhové zrychlení 9,81 m/s². Páka: rameno břemene 0,5 m, dráha pro zdvih břemene o 10 cm. Kladkostroj a nakloněná rovina: zdvih o 1 m. Účinnost zahrnuje všechny ztráty (čep, kladky, tření o rovinu) jedním číslem; potřebná síla je síla bez ztrát dělená účinností.
Minihra: který jednoduchý stroj?
Každý nástroj v seznamu je v jádru jedním z jednoduchých strojů. Přiřaďte ho.
MINIHRA
0 / 9
+Teorie: síla jako vektor, moment, rovnováha a uvolňování, jednoduché stroje, tření a samosvornost

1.1Síla jako vektor

Síla je vektor: má velikost, směr a působiště. Jednotkou je newton, 1 N = 1 kg·m/s². Tíha tělesa o hmotnosti 1 kg je na Zemi asi 9,81 N, takže kilogram „váží“ zhruba deset newtonů. Síly se sčítají vektorově, graficky podle rovnoběžníku sil, početně po složkách.force, vector, resultant

Rozklad síly\[F_x = F\cos\alpha,\qquad F_y = F\sin\alpha,\qquad F = \sqrt{F_x^{2} + F_y^{2}}\]

Síly, které na těleso působí, dělíme na vnější (zatížení, tíha, reakce vazeb) a vnitřní, kterými na sebe působí části tělesa; vnitřní síly jsou předmětem pružnosti a pevnosti v kapitole 4. Newtonovy zákony podrobně vykládá průvodce Fyzika.

1.2Moment síly

Moment síly k bodu (ose) je síla krát rameno, tedy kolmá vzdálenost nositelky síly od osy. Působí-li síla šikmo, uplatní se jen její složka kolmá na spojnici s osou.moment of a force, lever arm

Moment síly\[M = F\,r\,\sin\alpha\quad[\mathrm{N\cdot m}]\]

Znaménko určuje smysl otáčení: běžně je kladný moment proti směru hodinových ručiček. Dvě stejně velké opačné síly na různých nositelkách tvoří dvojici sil; ta těleso jen otáčí a její moment je stejný ke kterémukoli bodu. Volant, šroubovák nebo klíč na matice přenášejí právě moment.couple

Příklad Utahovací moment

Matici je předepsáno utáhnout momentem 50 N·m. Klíčem s ramenem 25 cm je potřeba síla \(F = M/r = 50/0{,}25 = 200\) N, tedy asi jako tíha 20 kg. S ramenem 50 cm by stačilo 100 N.

1.3Rovnováha a uvolňování

Těleso je v rovnováze, je-li výslednice všech sil nulová a výsledný moment ke kterémukoli bodu nulový. V rovině to dává tři rovnice, a lze z nich tedy spočítat tři neznámé reakce.static equilibrium

Podmínky rovnováhy v rovině\[\sum F_x = 0,\qquad \sum F_y = 0,\qquad \sum M = 0\]

Základní metodou statiky je uvolnění tělesa: těleso se nakreslí samostatně a každá vazba (podpora, kloub, vetknutí) se nahradí silami a momenty, kterými na něj působí. Kloubová podpora přenáší sílu v libovolném směru (dvě složky), posuvná podpora jen sílu kolmou k podložce, vetknutí dvě síly a moment.free body diagram, support reactions

F = 6 kN reakce A: 4,5 kN reakce B: 1,5 kN 1 m3 m AB
Obr. 1.2 Uvolněný nosník délky 4 m: podpora A je kloubová, B posuvná. Síla 6 kN působí 1 m od A. Z momentové rovnováhy k bodu A vychází \(R_B = 6\cdot 1/4 = 1{,}5\) kN, ze silové \(R_A = 4{,}5\) kN. Bližší podpora nese víc.
Pomůcka

Momentovou rovnici pište k bodu, kterým prochází co nejvíc neznámých sil: jejich momenty jsou nulové a z rovnice zbude jediná neznámá. Výsledek zkontrolujte silovou rovnicí.

1.4Jednoduché stroje

Jednoduché stroje mění velikost nebo směr síly. Platí pro ně zlaté pravidlo mechaniky: bez ztrát je práce vykonaná silou rovna práci vykonané na břemeni, \(F\,s = G\,h\). Co se ušetří na síle, přidá se na dráze. Mechanická výhoda je poměr \(G/F\), účinnost poměr užitečné a vynaložené práce.simple machines, mechanical advantage, efficiency

Tab. 1.1Jednoduché stroje bez ztrát
StrojPodmínka rovnováhyMechanická výhoda
páka\(F\,b = G\,a\)\(b/a\)
pevná kladka\(F = G\)1 (mění jen směr)
volná kladka\(F = G/2\)2
kladkostroj s \(n\) nosnými průřezy\(F = G/n\)\(n\)
kolo na hřídeli (rumpál)\(F\,R = G\,r\)\(R/r\)
nakloněná rovina se sklonem \(\alpha\)\(F = G\sin\alpha\)\(1/\sin\alpha\)
šroub se stoupáním \(P\), klika \(R\)\(F\cdot 2\pi R = G\,P\)\(2\pi R/P\)
Příklad Kladkostroj v dílně

Břemeno 200 kg (tíha 1 962 N) se zvedá kladkostrojem se čtyřmi nosnými průřezy lana a účinností 0,9. Potřebná síla \(F = G/(n\,\eta) = 1\,962/(4\cdot 0{,}9) = 545\) N. Pro zdvih o 1 m je třeba vytáhnout 4 m lana.

Příklad Bedna na rampě

Bednu 100 kg tlačíme po rampě se sklonem 20°. Bez tření stačí síla \(G\sin 20^\circ = 981\cdot 0{,}342 = 335{,}5\) N. Se součinitelem smykového tření 0,1 přibude třecí síla \(f\,G\cos 20^\circ = 92{,}2\) N, celkem 427,7 N. To je stále méně než polovina tíhy.

Z praxe

Zákon páky matematicky odvodil Archimédés ve 3. století př. n. l.; připisuje se mu výrok „Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí“. Páky, kladky a šrouby tvoří dodnes jádro mechanismů: od hydraulicky ovládaného ramene bagru po pákové mechanismy brzd. Šroub je nakloněná rovina navinutá na válec, klín je nakloněná rovina, kterou se pohybuje.

1.5Tření a samosvornost

Smykové tření působí proti pohybu a podle Coulombova modelu je úměrné normálové síle: \(F_t = f\,N\). Součinitel \(f\) závisí na dvojici materiálů a stavu povrchu (ocel na oceli za sucha od zhruba 0,15 u běžných technických povrchů po více než 0,5 u čistých kovových povrchů, s mazáním řádově 0,05 až 0,1). Valivý odpor kola je mnohem menší než smykové tření, a proto stroje používají valivá ložiska a kola.dry friction, coefficient of friction, rolling resistance

Úhel, pro který \(\tan\varphi = f\), se nazývá třecí úhel. Těleso na nakloněné rovině nesjede samo, je-li sklon menší než třecí úhel. Stejně klín, šroub nebo šnekový převod jsou samosvorné, je-li jejich úhel stoupání menší než třecí úhel: zátěž je nedokáže sama roztočit zpět. Při \(f = 0{,}1\) je třecí úhel 5,71°.angle of friction, self-locking

Pozor

Samosvornost závisí na tření, a to se mění s mazáním, vibracemi a teplotou. U zvedacích zařízení se proto na samotnou samosvornost nespoléhá a používají se brzdy a pojistky. Pod zvednuté břemeno, které drží jen zvedák, se nikdy nelézá; auto se podpírá stojany.

1.6Procvičení

1
Páka nese břemeno 600 N na rameni 0,3 m. Jakou silou musíte působit na rameni 1,2 m?
\(F = G\,a/b = 600\cdot 0{,}3/1{,}2 = \) 150 N. Rameno je čtyřikrát delší, síla čtyřikrát menší.
2
Nosník délky 5 m na dvou podporách nese sílu 4 kN ve vzdálenosti 1 m od podpory A a sílu 6 kN ve vzdálenosti 3,5 m od A. Spočítejte reakce.
Momenty k A: \(R_B\cdot 5 = 4\cdot 1 + 6\cdot 3{,}5 = 25\), tedy \(R_B = 5\) kN. Silová rovnice: \(R_A = 4 + 6 - 5 = \) 5 kN. Kontrola momenty k B: \(R_A\cdot 5 = 4\cdot 4 + 6\cdot 1{,}5 = 25\). Souhlasí.
3
Na konec klíče dlouhého 0,3 m působíte silou 200 N, která svírá s klíčem úhel 60°. Jaký moment vyvoláte?
\(M = F\,r\sin\alpha = 200\cdot 0{,}3\cdot\sin 60^\circ = \) 52,0 N·m. Kolmou silou byste dosáhli 60 N·m.
4
Rumpál má kliku s poloměrem 0,35 m a buben s poloměrem 0,1 m. Jakou silou na klice udržíte vědro s vodou o hmotnosti 80 kg (bez tření)?
\(F = G\,r/R = 80\cdot 9{,}81\cdot 0{,}1/0{,}35 = \) 224 N. Mechanická výhoda je 3,5.
5
Bednu 100 kg dostanete do výšky 1 m po rampě dlouhé 4 m, když ji táhnete silou 300 N rovnoběžně s rampou. Jaká je účinnost?
Užitečná práce \(m\,g\,h = 100\cdot 9{,}81\cdot 1 = 981\) J, vynaložená \(F\,s = 300\cdot 4 = 1\,200\) J. Účinnost \(981/1\,200 = \) 81,8 %; zbytek se třením změnil v teplo.
Co si odnést
  • Moment je síla krát kolmé rameno; delší rameno znamená menší potřebnou sílu.
  • Rovnováha v rovině dává tři rovnice: součet sil ve dvou směrech a součet momentů. Před výpočtem těleso uvolněte.
  • Jednoduché stroje mění sílu za cenu dráhy; práci nezmenší, tření ji ještě zvětší.
  • Samosvornost závisí na tření; u zvedání břemen se na ni samotnou nespoléhá.
Část IZáklady
2

Materiály a tahová zkouškazáklady

Konstruktér nevybírá jen tvar, ale i materiál. Ocel je pevná a levná, hliník lehký, litina se dobře odlévá a tlumí chvění, plasty jsou lehké a izolují. Jak se materiál chová pod zatížením, ukáže tahová zkouška: tyč se natahuje, dokud se nepřetrhne, a z grafu se odečtou čísla, se kterými se pak počítá.

🧲

Ohněte kancelářskou sponku trochu: vrátí se. Ohněte ji víc: zůstane ohnutá. Ohýbejte ji sem a tam: po chvíli praskne. V těch třech pokusech je pružná deformace, plastická deformace a únava materiálu. Strojař potřebuje vědět, kde přesně leží hranice mezi nimi.

Technické materiály kovy polymery keramika a sklo kompozity železné:oceli, litinyneželezné:Al, Cu, Ti, Mg, Nia jejich slitiny termoplastyPE, PP, PA, POM, ABSreaktoplastyepoxid, fenolickéelastomerypryž, silikon technická keramikaAl₂O₃, SiC, Si₃N₄sklotvrdé, křehké,žáruvzdorné vláknovéuhlík nebo sklo v pryskyřicičásticovéslinuté karbidy, beton
Obr. 2.1 Čtyři rodiny technických materiálů. Kovy jsou pevné, houževnaté a vodivé; polymery lehké a izolační, ale málo tuhé a citlivé na teplotu; keramika tvrdá a žáruvzdorná, ale křehká; kompozity spojují výhody vláken a matrice.
Tahový diagram
Posuvníkem natahujte zkušební tyč a sledujte bod na křivce. Za mezí kluzu se objeví čárkovaná přímka odlehčení: ukazuje, jaké trvalé prodloužení zůstane, když tyč pustíte. Porovnejte houževnatou ocel, pevnou zušlechtěnou ocel, hliník a křehkou litinu. Přepínač „detail“ zvětší pružnou oblast.
LABORATOŘ
Model: smluvní napětí \(\sigma = F/S_0\) a prodloužení vztažené k počáteční délce. Hodnoty jsou modelové, blízké normovým minimům (S235, S355 podle EN 10025-2; 42CrMo4 zušlechtěná, průměr 16–40 mm; EN AW-6061 T6; EN-GJL-250). Oceli S mají výraznou mez kluzu s prodlevou, zušlechtěná ocel a hliník plynulý přechod (Ramberg–Osgoodův tvar), litina je křehká. „Práce do lomu“ je plocha pod křivkou.
Minihra: z čeho to je?
Přiřaďte součásti materiál, ze kterého se obvykle vyrábí. Po kliknutí se ukáže důvod.
MINIHRA
0 / 9
+Teorie: vlastnosti materiálů, tahová zkouška, tvrdost, oceli a jejich tepelné zpracování, neželezné kovy, plasty a kompozity

2.1Vlastnosti materiálů

Vlastnosti se dělí na fyzikální (hustota, tepelná a elektrická vodivost, teplotní roztažnost), mechanické (pevnost, tuhost, tvrdost, houževnatost, tažnost) a technologické, které říkají, jak se materiál zpracovává (slévatelnost, tvařitelnost, obrobitelnost, svařitelnost). Pro konstrukci je často důležitější poměr vlastnosti k hmotnosti než vlastnost sama.physical, mechanical and technological properties

Tab. 2.1Orientační vlastnosti vybraných materiálů při pokojové teplotě
MateriálHustota [kg/m³]E [GPa]Rm [MPa]E/ρ [MJ/kg]
konstrukční ocel S2357 850210360–51026,8
zušlechtěná ocel 42CrMo47 850210900–1 30026,8
šedá litina EN-GJL-2507 200≈ 11025015,3
hliníková slitina EN AW-6061 T62 70069260–31025,6
titanová slitina Ti-6Al-4V4 430114≈ 900–1 00025,7
měď (žíhaná)8 960≈ 120≈ 200–25013,4
polyamid PA6 (suchý)1 140≈ 2,8≈ 70–852,5

Hodnoty jsou orientační (normy a materiálové listy uvádějí rozsahy podle tloušťky a stavu). Měrná tuhost E/ρ v MJ/kg = GPa / (g/cm³).

Pomůcka

Ocel, hliník i titan mají skoro stejnou měrnou tuhost, asi 26 MJ/kg. Lehčí materiál proto sám o sobě nedá tužší tyč stejné hmotnosti. Výhra lehkých kovů přichází v ohybu tenkých stěn: hliníkový plech stejné hmotnosti je 2,9× tlustší než ocelový, a protože ohybová tuhost roste s třetí mocninou tloušťky, je asi 8× tužší.

2.2Tahová zkouška

Zkouška tahem kovů za pokojové teploty se provádí podle ČSN EN ISO 6892-1. Zkušební tyč s počáteční průřezovou plochou \(S_0\) a počáteční měřenou délkou \(L_0\) (u krátké poměrné tyče \(L_0 = 5{,}65\sqrt{S_0}\), u kruhové tyče tedy pětinásobek průměru) se plynule natahuje a měří se síla a prodloužení.tensile test, gauge length

Smluvní napětí a prodloužení\[\sigma = \frac{F}{S_0},\qquad \varepsilon = \frac{\Delta L}{L_0},\qquad \sigma = E\,\varepsilon\ \ \text{(Hookeův zákon, pružná oblast)}\]
L₀ = 50 mmd₀ = 10 mm Lᵤ = 63 mm (po přetržení)krček, dᵤ = 6 mm
Obr. 2.2 Kruhová zkušební tyč před zkouškou (nahoře) a po přetržení (dole). Měřená délka se prodloužila z 50 na 63 mm a v místě lomu se vytvořil krček. Z toho plyne tažnost A = 26 % a kontrakce Z = 64 %.

Z diagramu se odečítá:

  • Modul pružnosti \(E\): sklon počáteční přímky. Ocel 210 GPa, hliník 70 GPa: hliníková tyč se při stejném napětí protáhne třikrát víc.modulus of elasticity
  • Mez kluzu: napětí, kdy začne plastická deformace. Oceli s výraznou mezí kluzu mají horní \(R_{eH}\) a dolní \(R_{eL}\); materiály s plynulým přechodem mají smluvní mez kluzu \(R_{p0,2}\), napětí s trvalým prodloužením 0,2 %.yield strength, 0.2% proof stress
  • Mez pevnosti \(R_m = F_{max}/S_0\). Za ní se tyč zužuje v krčku a smluvní napětí klesá, i když skutečné napětí v krčku dál roste.ultimate tensile strength, necking
  • Tažnost \(A = (L_u - L_0)/L_0\) a kontrakce \(Z = (S_0 - S_u)/S_0\) měří plasticitu: kolik se materiál před lomem deformuje.elongation after fracture, reduction of area
Příklad Vyhodnocení zkoušky

Tyč o průměru 10 mm má \(S_0 = \pi\cdot 10^{2}/4 = 78{,}54\) mm². Největší síla 31,4 kN dává \(R_m = 31\,400/78{,}54 = 400\) MPa. Měřená délka 50 mm se prodloužila na 63 mm: \(A = 13/50 = 26\) %. Průměr v krčku 6 mm: \(Z = 1 - 6^{2}/10^{2} = 64\) %. Odpovídá to konstrukční oceli S235.

Pozor

Konstrukce se dimenzují na mez kluzu, ne na mez pevnosti: trvale zdeformovaná součást většinou přestane plnit funkci dávno před přetržením. Výjimkou jsou křehké materiály (litina, keramika), které mez kluzu nemají a navrhují se s velkou bezpečností k mezi pevnosti.

2.3Tvrdost a houževnatost

Tvrdost je odpor proti vnikání tvrdšího tělesa. Podle Brinella (HBW) se vtlačuje kulička ze slinutého karbidu, podle Vickerse (HV) diamantový jehlan, podle Rockwella (HRC) diamantový kužel a měří se hloubka vtisku. U ocelí platí hrubý převod \(R_m \approx 3{,}5\cdot\mathrm{HB}\) MPa; zkouška tvrdosti je rychlá a téměř nedestruktivní.hardness: Brinell, Vickers, Rockwell

Houževnatost je schopnost pohltit energii před lomem. Rázová zkouška ohybem podle Charpyho (ČSN EN ISO 148-1) měří práci potřebnou k přeražení vrubované tyčinky kladivem. Mnohé oceli jsou za chladu křehké: pod přechodovou teplotou nárazová práce prudce klesá. Proto má označení S235JR doplněk JR: zaručenou nárazovou práci 27 J při 20 °C; varianty J0 a J2 ji zaručují při 0 °C a −20 °C.toughness, Charpy impact test, ductile-to-brittle transition

2.4Ocel, litina a tepelné zpracování

Ocel je slitina železa s uhlíkem do zhruba 2,1 % (v praxi většinou pod 1 %), litina má uhlíku víc, typicky 2,5 až 4 %. Uhlík zvyšuje pevnost a tvrdost a snižuje tažnost a svařitelnost. Struktura oceli závisí na teplotě: za pokojové teploty je to ferit (kubická prostorově středěná mřížka) a cementit Fe₃C, často v lamelární směsi zvané perlit; nad zhruba 727 až 912 °C (podle obsahu uhlíku) přechází na austenit (plošně středěná mřížka), který rozpustí víc uhlíku. Tyto přeměny popisuje rovnovážný diagram železo–uhlík.steel, cast iron, ferrite, cementite, pearlite, austenite

  • Žíhání: ohřev a pomalé ochlazení. Odstraní pnutí, změkčí materiál, zjemní zrno (normalizační žíhání).annealing, normalizing
  • Kalení: ohřev do austenitu a rychlé ochlazení ve vodě nebo oleji. Uhlík nestihne difundovat a vznikne tvrdý, křehký martenzit.quenching, martensite
  • Popouštění: ohřev zakalené oceli na nižší teplotu; sníží křehkost. Kalení a vysoké popouštění se nazývá zušlechťování a dává pevnost i houževnatost (hřídele, šrouby 8.8 a vyšší).tempering, quenching and tempering
  • Povrchové zpracování: povrchové kalení (indukční, plamenem), cementace (nauhličení povrchu a kalení; tvrdý povrch a houževnaté jádro ozubených kol), nitridace.case hardening, carburizing, nitriding
Tab. 2.2Jak číst evropské označení ocelí (EN 10027-1)
OznačeníVýznam
S235JRocel pro ocelové konstrukce, nejmenší mez kluzu 235 MPa, nárazová práce 27 J při 20 °C
E295ocel pro strojní součásti, nejmenší mez kluzu 295 MPa
C45nelegovaná ušlechtilá ocel se středním obsahem uhlíku 0,45 %
42CrMo4nízkolegovaná ocel, 0,42 % C, chrom 4/4 = 1 % (násobitel 4), molybden
X5CrNi18-10vysokolegovaná (X): 0,05 % C, 18 % Cr, 10 % Ni; austenitická korozivzdorná ocel
EN-GJL-250, EN-GJS-400-15šedá litina s lupínkovým grafitem, Rm 250 MPa; tvárná litina s kuličkovým grafitem, Rm 400 MPa, tažnost 15 %

V české praxi se dodnes setkáte i se starším číselným značením podle ČSN 41 xxxx, kde třídy 10 až 17 rozlišují druh oceli; například 11 373 přibližně odpovídá S235JR a 12 050 oceli C45.

2.5Neželezné kovy

Hliník má třetinovou hustotu oceli a chrání ho tenká oxidová vrstva. Slitiny se označují čtyřmístným číslem: řada 6xxx (Al-Mg-Si) je univerzální pro protlačované profily, řada 7xxx (Al-Zn) nejpevnější pro letectví; stav T6 značí rozpouštěcí žíhání a umělé stárnutí (precipitační vytvrzení). Měď vede elektřinu a teplo; její slitiny jsou mosaz (Cu-Zn) a bronz (Cu-Sn, kluzná ložiska). Titan je pevný, lehký a biokompatibilní (letectví, implantáty), hořčík nejlehčí konstrukční kov, niklové superslitiny drží pevnost i nad 1 000 °C v lopatkách turbín.aluminium alloys, precipitation hardening, brass, bronze, superalloys

2.6Plasty, keramika a kompozity

Termoplasty se ohřevem opakovaně změkčují a tvarují (vstřikování, vytlačování), reaktoplasty se vytvrzením nevratně zesíťují, elastomery snesou velké vratné deformace. Plasty jsou lehké, odolné proti korozi a levně se tvarují, ale jejich modul pružnosti je zhruba stokrát menší než u oceli, za tepla rychle klesá a pod trvalým zatížením se pomalu deformují (creep).thermoplastics, thermosets, elastomers, creep

Kompozit spojuje tuhá vlákna s matricí, která je drží pohromadě a přenáší mezi nimi zatížení. Ve směru vláken platí pravidlo směsí:rule of mixtures

Pravidlo směsí\[E_c = V_f\,E_f + (1 - V_f)\,E_m\]
Příklad Uhlíkový laminát

Uhlíková vlákna (\(E_f = 230\) GPa) v epoxidu (\(E_m = 3{,}5\) GPa) s objemovým podílem vláken 60 %: \(E_c = 0{,}6\cdot 230 + 0{,}4\cdot 3{,}5 = 139{,}4\) GPa podél vláken při hustotě kolem 1 600 kg/m³. Napříč vlákny je tuhost řádově desetkrát menší, proto se vrstvy skládají v různých směrech.

Technická keramika (oxid hlinitý, karbid a nitrid křemíku) je velmi tvrdá a snese vysoké teploty, ale je křehká. Používá se na řezné destičky, ložiskové kuličky, těsnicí kroužky a tepelné bariéry.

2.7Procvičení

1
Ocelový drát o průměru 2 mm má mez pevnosti 1 600 MPa. Jakou silou se přetrhne?
\(S = \pi\cdot 2^{2}/4 = 3{,}14\) mm², \(F = R_m S = 1\,600\cdot 3{,}14 = 5\,027\) N, tedy asi 5,0 kN (tíha zhruba 500 kg).
2
Tyč z S235 o průměru 10 mm: při jaké síle začne téct a při jaké se přetrhne (Rm = 400 MPa)?
\(S_0 = 78{,}54\) mm². Mez kluzu: \(235\cdot 78{,}54 = \) 18,5 kN. Největší síla: \(400\cdot 78{,}54 = \) 31,4 kN.
3
Tyč dlouhá 2 m je namáhána napětím 100 MPa. O kolik se prodlouží, je-li z oceli (210 GPa), a o kolik, je-li z hliníku (70 GPa)?
\(\Delta L = \sigma L/E\). Ocel: \(100\cdot 2\,000/210\,000 = \) 0,95 mm; hliník: \(100\cdot 2\,000/70\,000 = \) 2,86 mm, třikrát víc.
4
Co znamenají označení 42CrMo4 a X5CrNi18-10? Kterou z nich byste použili na hřídel a kterou na kuchyňský dřez?
42CrMo4 je nízkolegovaná ocel s 0,42 % C a 1 % Cr s molybdenem, zušlechťuje se: hřídel. X5CrNi18-10 je vysokolegovaná korozivzdorná ocel s 18 % Cr a 10 % Ni: dřez.
5
Plech z oceli a plech z hliníku mají stejnou hmotnost i plochu. Kolikrát je hliníkový tlustší a kolikrát tužší v ohybu (ohybová tuhost úměrná \(E\,t^{3}\))?
Tloušťka v poměru hustot \(7\,850/2\,700 = \) 2,91×. Tuhost: \(69\cdot 2{,}91^{3}/(210\cdot 1) = 69\cdot 24{,}6/210 = \) asi 8×. Proto se z hliníku dělají potahy letadel a kapoty aut.
Co si odnést
  • Tahová zkouška dává modul pružnosti, mez kluzu, mez pevnosti a tažnost; na mez kluzu se navrhuje.
  • Ocel je slitina železa s uhlíkem; kalením, popouštěním a povrchovým zpracováním lze její vlastnosti měnit v širokém rozsahu.
  • Ocel, hliník a titan mají podobnou měrnou tuhost; lehké kovy vítězí u tenkých stěn namáhaných ohybem.
  • Plasty jsou lehké, ale poddajné a citlivé na teplotu; kompozity jsou tuhé hlavně ve směru vláken.
Část IZáklady
3

Technické kreslení a tolerancezáklady

Výkres je jazyk, kterým konstruktér říká výrobě, co přesně má vyrobit. Musí být jednoznačný: tvar ukazují pohledy a řezy, velikost kóty, přesnost tolerance. Žádný kus nevyjde přesně na jmenovitý rozměr, a proto výkres říká, o kolik se smí lišit, aby díl ještě fungoval.

📐

Ložisko z jedné továrny musí pasovat na hřídel z jiné továrny na druhém konci světa, a nikdo ho nemusí dobrušovat. Zajistí to několik tisícin milimetru zapsaných na výkrese: tolerance a uložení podle mezinárodní normy. Bez nich by neexistovaly náhradní díly.

náryspůdorys (pod nárysem)bokorys zlevačárkovaně:skrytá hrana evropský způsob promítání ISO-E izometriepohled zepředu
Obr. 3.1 Stupňovitý hranol 60 × 40 × 30 mm v pravoúhlém promítání. Evropským způsobem (ISO-E) se pohled shora kreslí pod nárys a pohled zleva vpravo od něj. V bokorysu zleva je hrana schodu zakrytá vyšší částí, proto je čárkovaná. Tenké čárkované spojnice ukazují, že pohledy spolu souvisejí rozměry.
Tolerance a uložení
Díra má vždy toleranční pole H7 (dolní úchylka nula). Vyberte toleranční pole hřídele a průměr. Modrý obdélník je toleranční pole díry, barevný hřídele. Leží-li hřídel celý pod dírou, je vždy vůle; leží-li nad ní, je vždy přesah; překrývají-li se, je uložení přechodné.
LABORATOŘ

Model: mezní úchylky podle ISO 286-2 pro rozsahy jmenovitých rozměrů nad 10 do 18, nad 18 do 30 a nad 30 do 50 mm (v µm). Díra H7: 0 až +IT7. Hřídele f7, g6, h6 mají horní úchylku danou písmenem, k6, n6, p6, s6 dolní.
Minihra: přečtěte posuvné měřítko
Celé milimetry odečtete na hlavním měřítku pod nulou nonia (číslice jsou centimetry). Desetiny a setiny určuje čárka nonia, která se přesně kryje s některou čárkou hlavního měřítka. Nonius má 20 dílků, jeden dílek znamená 0,05 mm. Tři správné odpovědi dají XP.
MINIHRA
0 / 3
+Teorie: čáry a formáty, promítání, řezy, kótování, tolerance a uložení podle ISO 286, geometrické tolerance, drsnost, měření

3.1Výkres, formáty a čáry

Technické výkresy se řídí mezinárodními normami ISO převzatými jako ČSN EN ISO (zásady zobrazování řada ISO 128, kótování ISO 129-1, promítání ISO 5456). Formáty řady A mají poměr stran \(1:\sqrt{2}\), A4 měří 210 × 297 mm a každý větší formát je dvojnásobkem menšího. Měřítko zmenšení se píše 1 : 2, 1 : 5, zvětšení 2 : 1; kóty ale vždy udávají skutečné rozměry. Popisové pole v pravém dolním rohu nese název, číslo výkresu, materiál, měřítko, metodu promítání a podpisy.drawing sheet sizes, scale, title block

Tab. 3.1Nejdůležitější druhy čar
ČáraPoužití
souvislá tlustáviditelné hrany a obrysy
souvislá tenkákótovací a pomocné čáry, šrafování, odkazové čáry
čárkovaná tenkáskryté (neviditelné) hrany
čerchovaná tenkáosy souměrnosti, roztečné kružnice
čerchovaná tlustáplochy se zvláštním požadavkem (například povrchová úprava)
tenká se zlomy nebo volnápřerušení zobrazení, hranice místního řezu

3.2Pravoúhlé promítání

Předmět se promítá kolmo na navzájem kolmé průmětny. Hlavní pohled (nárys) má ukázat předmět v nejcharakterističtější poloze, další pohledy se přidávají, jen pokud jsou nutné. V Evropě se používá evropský způsob ISO-E: předmět leží mezi pozorovatelem a průmětnou, pohled shora se kreslí pod nárys a pohled zleva vpravo. Americký způsob ISO-A má umístění opačné. Použitá metoda se vyznačuje značkou s komolým kuželem v popisovém poli.orthographic projection, first-angle (ISO-E) and third-angle (ISO-A) method

Pro názornost se kreslí axonometrie; nejčastější je izometrie, kde tři osy svírají úhly 120° a délky ve všech třech směrech se zkracují stejně. Moderní CAD vytváří pohledy i izometrii automaticky z 3D modelu (kapitola 11).axonometric, isometric view

3.3Řezy a průřezy

Vnitřní tvar (díry, drážky, dutiny) by v pohledech tvořil spleť čárkovaných čar. Proto se předmět myšleně rozřízne rovinou a nakreslí se, co je za ní; plochy materiálu se šrafují tenkými čarami pod úhlem 45°. Úplný řez vede celým předmětem, poloviční řez u souměrných součástí ukazuje polovinu pohledu a polovinu řezu, místní řez jen malou oblast. Průřez ukazuje jen plochu v rovině řezu. V podélném řezu se neřežou plné součásti jako hřídele, šrouby, kolíky a žebra.section view, hatching, half section, local section

3.4Kótování

Každý rozměr potřebný k výrobě a kontrole se kótuje jednou a na nejvhodnějším místě. Kóta se skládá z kótovací čáry s hraničními značkami (šipkami), pomocných čar a kótovacího čísla v milimetrech bez jednotky. Průměr se značí Ø, poloměr R, čtverec □. Kóty se vztahují k základnám, tedy k plochám, od kterých se při výrobě a měření vychází.dimension line, extension line, datum

Pozor

Kótování v řetězci sčítá tolerance. Tři navazující délky 20 ± 0,1 mm dají celkovou délku 60 mm s nejhorší možnou odchylkou ± 0,3 mm. Statistický odhad (nezávislé náhodné odchylky) dává \(\sqrt{3}\cdot 0{,}1 = \pm 0{,}17\) mm, ale na výkrese se počítá s nejhorším případem. Důležitý rozměr proto kótujte přímo, ne jako součet jiných.

3.5Tolerance a uložení

Jmenovitý rozměr je rozměr z výkresu, skutečný rozměr je naměřený. Horní a dolní mezní úchylka určují, o kolik smí být skutečný rozměr větší nebo menší; jejich rozdíl je tolerance. Soustava ISO 286 označuje polohu tolerančního pole písmenem (velké pro díry, malé pro hřídele) a velikost tolerance tolerančním stupněm IT (číslem).nominal size, limit deviations, tolerance, tolerance grade

Základní tolerance\[i = 0{,}45\sqrt[3]{D} + 0{,}001\,D\ [\mu\mathrm{m}],\qquad IT6 = 10\,i,\quad IT7 = 16\,i\]

Za \(D\) se dosazuje geometrický průměr mezí rozsahu v mm. Pro rozsah nad 18 do 30 mm je \(D = \sqrt{18\cdot 30} = 23{,}24\), \(i = 1{,}307\) µm, takže IT6 = 13 µm a IT7 = 21 µm. Tolerance roste s rozměrem jen pomalu, zhruba s třetí odmocninou.

Uložení popisuje vztah díry a hřídele stejného jmenovitého rozměru. V soustavě jednotné díry má díra pole H (dolní úchylka 0) a druh uložení se volí hřídelem; díra se totiž vyrábí hůř (vystružník, vyvrtávací tyč) než hřídel. Uložení s vůlí dovolí pohyb, přechodné dá podle skutečných rozměrů malou vůli nebo malý přesah, uložení s přesahem se lisuje a přenáší sílu třením.fit: clearance, transition, interference; hole-basis system

Příklad Tři uložení na jednom výkrese

Ø 25 H7/g6: díra 25,000 až 25,021 mm, hřídel 24,980 až 24,993 mm. Vůle 0,007 až 0,041 mm, přesné posuvné uložení.

Ø 40 H7/p6: díra 40,000 až 40,025 mm, hřídel 40,026 až 40,042 mm. Přesah 0,001 až 0,042 mm, pouzdro se nalisuje.

Ø 40 H7/k6: hřídel 40,002 až 40,018 mm. Největší vůle 0,025 − 0,002 = 0,023 mm, největší přesah 0,018 mm; přechodné uložení.

3.6Geometrické tolerance a drsnost povrchu

Rozměrová tolerance neomezuje tvar: hřídel může mít správný průměr a přitom být ohnutý nebo oválný. Geometrické tolerance podle ISO 1101 předepisují tvar (přímost, rovinnost, kruhovitost, válcovitost), orientaci (rovnoběžnost, kolmost), polohu a házení. Zapisují se do rámečku: značka vlastnosti, hodnota tolerance v mm a případně písmeno základny.geometrical tolerancing, form, orientation, location, run-out

60 Ø25 g6 Ra 0,8 ○0,005 pomocnáčára rámeček geometrickétolerance (kruhovitost) kótovací čára s šipkami a kótovacím číslem
Obr. 3.2 Kótovaný hřídel. Průměr Ø25 g6 nese toleranční pole, značka drsnosti předepisuje Ra nejvýš 0,8 µm, rámeček omezuje kruhovitost na 0,005 mm. Délka 60 mm se kótuje mezi pomocnými čarami.

Drsnost povrchu se nejčastěji udává parametrem Ra, aritmetickým průměrem odchylek profilu od střední čáry v mikrometrech (dnes podle ISO 21920-2). Orientačně: soustružení na čisto dává Ra kolem 0,8 až 3,2 µm, broušení 0,1 až 0,8 µm, frézování 1,6 až 6,3 µm. Hladší povrch je dražší, a proto se předepisuje jen tam, kde je potřeba: v uložení, v těsnění, na kluzných plochách.surface roughness, arithmetical mean deviation Ra

3.7Měření

Posuvné měřítko má hlavní stupnici v milimetrech a pohyblivý nonius. U nonia 1/20 je 19 mm rozděleno na 20 dílků, každý měří 0,95 mm; posune-li se nonius o 0,05 mm, kryje se s čárkou hlavního měřítka jeho první čárka, o 0,10 mm druhá a tak dále. Mikrometr má šroub se stoupáním 0,5 mm a buben s 50 dílky, rozlišení je tedy 0,01 mm. V sériové výrobě se díry a hřídele kontrolují mezními kalibry: dobrá strana musí projít, zmetková nesmí.vernier caliper, micrometer, limit gauge (go / no-go)

Pomůcka

Referenční teplota pro geometrické specifikace je 20 °C (ISO 1). Ocelový díl dlouhý 100 mm se při ohřátí o 10 K prodlouží o \(11{,}5\cdot 10^{-6}\cdot 100\cdot 10 = 0{,}0115\) mm, tedy o 11,5 µm. To je víc než polovina tolerance IT7 pro tento rozměr. Přesné měření proto probíhá v klimatizovaných měrovnách a díly se nechávají vychladnout.

Z praxe

Vyměnitelnost dílů, bez které není sériová výroba, se prosadila v 19. století ve výrobě zbraní a šicích strojů. Dnešní soustava tolerancí ISO vychází z národních systémů první poloviny 20. století a umožňuje, aby ložisko vyrobené kdekoli na světě pasovalo na hřídel podle výkresu.

3.8Procvičení

1
Pouzdro Ø 40 H7 (0 / +0,025) se nalisuje na čep Ø 40 p6 (+0,026 / +0,042). Jaký je nejmenší a největší přesah?
Nejmenší přesah: nejmenší čep minus největší díra \(40{,}026 - 40{,}025 = \) 0,001 mm. Největší: \(40{,}042 - 40{,}000 = \) 0,042 mm.
2
Spočítejte toleranci IT7 pro rozsah nad 30 do 50 mm.
\(D = \sqrt{30\cdot 50} = 38{,}73\), \(i = 0{,}45\cdot 38{,}73^{1/3} + 0{,}001\cdot 38{,}73 = 1{,}561\) µm. IT7 = \(16\,i = 24{,}98\), zaokrouhleno 25 µm, jak uvádí tabulka normy.
3
Součást má tři navazující délky 20 ± 0,1 mm kótované v řetězci. V jakém rozmezí může být celková délka?
Nejhorší případ: 59,7 až 60,3 mm (± 0,3). Statisticky by většina kusů ležela v ± 0,17 mm, ale funkční rozměr je bezpečnější kótovat přímo.
4
Nula nonia leží mezi čárkami 37 a 38 mm a s čárkou hlavního měřítka se kryje 13. dílek nonia 1/20. Kolik je naměřeno?
\(37 + 13\cdot 0{,}05 = \) 37,65 mm.
5
Hliníkový díl (α = 23 · 10⁻⁶ 1/K) má při 20 °C délku 200 mm. Změříte ho hned po obrábění při 28 °C. O kolik naměříte víc?
\(\Delta L = \alpha L\,\Delta T = 23\cdot 10^{-6}\cdot 200\cdot 8 = \) 0,037 mm (37 µm). Při toleranci několika setin by šlo dobrý díl omylem vyřadit nebo špatný přijmout.
Co si odnést
  • V Evropě se promítá způsobem ISO-E: pohled shora pod nárys, pohled zleva vpravo; skryté hrany jsou čárkované.
  • Tolerance je dovolený rozdíl mezních rozměrů; písmeno určuje polohu pole, číslo IT jeho velikost.
  • Uložení s vůlí, přechodné, nebo s přesahem se v soustavě jednotné díry volí tolerančním polem hřídele.
  • Tvar a povrch se předepisují zvlášť: geometrickými tolerancemi a drsností Ra. Přesně se měří při 20 °C.
Část IIStřední škola
4

Pevnost a pružnoststřední škola

Pružnost a pevnost odpovídá na dvě otázky každé konstrukce: vydrží to (napětí musí zůstat pod mezí kluzu s dostatečnou rezervou) a nebude se to příliš prohýbat (deformace musí být malá). U nosníků v ohybu rozhoduje tvar průřezu víc než množství materiálu.

📏

Pravítko položené naplocho mezi dvě knihy se pod prstem prohne. Postavené na výšku se skoro nepohne, přestože je to stejné pravítko a stejný materiál. Tuhost v ohybu roste s třetí mocninou výšky průřezu. Proto mají nosníky tvar I a trámy se kladou na výšku.

tahσ = F/S tlakpozor na vzpěr smykτ = F/S ohybσ = M/W krutτ = T/Wₖ
Obr. 4.1 Pět základních druhů namáhání. Tah a tlak vyvolávají normálové napětí rovnoměrně po průřezu, smyk a krut smyková napětí, ohyb normálové napětí rostoucí od neutrální osy k okrajům.
Ohyb nosníku
Nosník na dvou podporách nebo vetknutý (konzola), zatížený osamělou silou nebo rovnoměrně. Horní graf je průběh ohybového momentu, dolní průhybová čára. Porovnejte tři profily s podobnou plochou nebo momentem průřezu a sledujte napětí, průhyb a hmotnost.
LABORATOŘ
Model: ocel S235, E = 210 GPa, mez kluzu 235 MPa; lineární pružnost a malé průhyby, vlastní tíha nosníku se zanedbává. Průřezové charakteristiky: obdélník 60 × 120 mm I = 864 cm⁴, W = 144 cm³; IPE 160 I = 869,3 cm⁴, W = 108,7 cm³; trubka 114,3 × 6,3 mm I = 312,7 cm⁴, W = 54,7 cm³. Orientační kritéria „vyhovuje“: bezpečnost k mezi kluzu aspoň 1,5 a průhyb nejvýš L/250. U skutečných konstrukcí platí normy (Eurokódy) s dílčími součiniteli.
+Teorie: napětí a Hookeův zákon, bezpečnost, teplotní napětí, smyk, ohyb, krut, kombinované namáhání, vzpěr

4.1Napětí a deformace

Normálové napětí je vnitřní síla kolmá k průřezu dělená jeho plochou, \(\sigma = N/S\). Jednotkou je pascal; ve strojírenství se používá megapascal, 1 MPa = 1 N/mm², takže se síla v newtonech dělí plochou v mm². V pružné oblasti platí Hookeův zákon a tyč se prodlouží úměrně síle:normal stress, Hooke’s law

Tah a tlak\[\sigma = \frac{N}{S},\qquad \varepsilon = \frac{\sigma}{E},\qquad \Delta L = \frac{N\,L}{E\,S},\qquad \varepsilon_{\text{příčná}} = -\nu\,\varepsilon\]

Při podélném prodloužení se tyč zároveň zužuje; poměr příčné a podélné deformace je Poissonovo číslo \(\nu\), u kovů kolem 0,3.Poisson’s ratio

Příklad Táhlo

Ocelové táhlo o průměru 20 mm a délce 2 m nese 50 kN. \(S = 314{,}2\) mm², \(\sigma = 50\,000/314{,}2 = 159{,}2\) MPa, \(\Delta L = 50\,000\cdot 2\,000/(210\,000\cdot 314{,}2) = 1{,}52\) mm. Bezpečnost k mezi kluzu oceli S235: \(235/159{,}2 = 1{,}48\).

4.2Bezpečnost a dovolené napětí

Bezpečnost je poměr mezního stavu ke skutečnému stavu, například \(k = R_e/\sigma\). Klasický strojařský postup volí dovolené napětí \(\sigma_D = R_e/k\) a ověřuje \(\sigma \le \sigma_D\). Volba \(k\) (typicky 1,5 až 3 pro statické zatížení houževnatých materiálů) zohledňuje nejistotu zatížení, materiálu, výpočtu i následky poruchy. Stavební konstrukce se podle Eurokódů posuzují metodou mezních stavů s dílčími součiniteli zvlášť pro zatížení a pro materiál.safety factor, allowable stress, limit state design

4.3Teplotní napětí

Volná tyč se při ohřátí prodlouží o \(\alpha L\,\Delta T\). Brání-li jí v tom vazby, vznikne napětí, jako by ji někdo stlačil zpět:

Teplotní napětí\[\sigma = E\,\alpha\,\Delta T\]

Ocel (\(\alpha = 12\cdot 10^{-6}\) 1/K) sevřená na obou koncích a ohřátá o 40 K: \(\sigma = 210\,000\cdot 12\cdot 10^{-6}\cdot 40 = 100{,}8\) MPa, nezávisle na délce i průřezu. Proto mají mosty dilatační spáry, potrubí kompenzátory a bezstyková kolej se pokládá při předepsané upínací teplotě.thermal stress

4.4Smyk

Síly, které se snaží posunout sousední vrstvy materiálu proti sobě, vyvolávají smykové napětí \(\tau\). Pro čepy, nýty, pera a kolíky se počítá zjednodušeně jako průměrné napětí \(\tau = F/S\). Smykové napětí a úhel zkosu \(\gamma\) spojuje modul pružnosti ve smyku \(G\):shear stress, shear modulus

Smyk\[\tau = G\,\gamma,\qquad G = \frac{E}{2(1 + \nu)}\quad(\text{ocel: } G \approx 80{,}8\ \mathrm{GPa})\]
Příklad Dvojstřižný čep

Čep o průměru 10 mm spojuje vidlici a oko a přenáší 20 kN. Je střižen ve dvou průřezech: \(\tau = 20\,000/(2\cdot 78{,}54) = 127{,}3\) MPa.

4.5Ohyb

V nosníku vznikají posouvající síla \(T\) a ohybový moment \(M\); platí \(dM/dx = T\), takže moment je největší tam, kde posouvající síla mění znaménko. Při ohybu se jedna strana průřezu natahuje a druhá stlačuje. Mezi nimi leží neutrální osa, kde je napětí nulové, a napětí roste lineárně se vzdáleností od ní:shear force, bending moment, neutral axis

Ohyb\[\sigma = \frac{M\,y}{I},\qquad \sigma_{max} = \frac{M}{W},\qquad W = \frac{I}{e_{max}},\qquad I = \int_S y^{2}\,dS\]
neutrální osa MM horní vlákna se zkracujídolní vlákna se prodlužují tlak, −σ maxtah, +σ maxσ = 0 e max napětí v průřezuohýbaný úsek nosníku
Obr. 4.2 Při ohybu se horní vlákna zkracují a dolní prodlužují. Normálové napětí roste lineárně od nuly na neutrální ose k největší hodnotě na okrajích ve vzdálenosti \(e_{max}\). Materiál blízko neutrální osy je využit málo, proto se odsouvá do pásnic.
Tab. 4.1Kvadratický moment a průřezový modul základních průřezů (k ose ohybu)
PrůřezIW
obdélník šířky b a výšky h\(b h^{3}/12\)\(b h^{2}/6\)
kruh o průměru d\(\pi d^{4}/64\)\(\pi d^{3}/32\)
mezikruží D, d\(\pi (D^{4} - d^{4})/64\)\(\pi (D^{4} - d^{4})/(32 D)\)

Pro složené průřezy se používá Steinerova věta \(I = I_T + S\,a^{2}\): plocha \(S\) vzdálená o \(a\) od osy přidá \(S a^{2}\). Proto pásnice daleko od osy tolik pomáhají.second moment of area, section modulus, parallel axis theorem

Tab. 4.2Největší moment a průhyb základních nosníků (konstantní EI)
Uložení a zatížení\(M_{max}\)\(w_{max}\)
na dvou podporách, síla F uprostřed\(FL/4\)\(FL^{3}/(48EI)\)
na dvou podporách, spojité q\(qL^{2}/8\)\(5qL^{4}/(384EI)\)
konzola, síla F na konci\(FL\)\(FL^{3}/(3EI)\)
konzola, spojité q\(qL^{2}/2\)\(qL^{4}/(8EI)\)

Vzorce plynou z diferenciální rovnice průhybové čáry \(E I\,w'' = -M(x)\), kterou lze dvakrát integrovat a konstanty určit z okrajových podmínek (na podpoře \(w = 0\), ve vetknutí i \(w' = 0\)).elastic curve, Euler–Bernoulli beam

Příklad Stejná tuhost, čtvrtinová hmotnost

Nosník 4 m na dvou podporách nese uprostřed 10 kN: \(M = 10\cdot 4/4 = 10\) kN·m. Z IPE 160: \(\sigma = 10\cdot 10^{6}/108\,700 = 92{,}0\) MPa, \(w = 10\,000\cdot 4\,000^{3}/(48\cdot 210\,000\cdot 869{,}3\cdot 10^{4}) = 7{,}30\) mm, tedy L/548. Z plného obdélníku 60 × 120 mm: \(\sigma = 69{,}4\) MPa a \(w = 7{,}35\) mm, prakticky stejně tuhý, ale váží 56,5 kg/m místo 15,8 kg/m.

Pozor

Nejčastější chyba je míchání jednotek. Počítejte konzistentně v N a mm (napětí vyjde v MPa) a moment převeďte z kN·m na N·mm násobkem \(10^{6}\). Kvadratický moment z tabulek v cm⁴ převeďte na mm⁴ násobkem \(10^{4}\).

4.6Krut

Hřídel přenášející kroutící moment \(T\) je namáhán smykem, který roste od osy k povrchu. Pro kruhový průřez:torsion, polar moment of area

Krut kruhového hřídele\[\tau_{max} = \frac{T}{W_k},\quad W_k = \frac{\pi d^{3}}{16},\qquad \varphi = \frac{T\,L}{G\,J_p},\quad J_p = \frac{\pi d^{4}}{32}\]

Materiál u osy je opět využit málo. Dutý hřídel 40/30 mm má stejnou plochu (a hmotnost) jako plný hřídel o průměru 26,5 mm, ale jeho průřezový modul v krutu je 8 590 mm³ proti 3 636 mm³, tedy 2,36× větší. Proto jsou kardanové hřídele aut trubky.

4.7Kombinované namáhání

Hřídel bývá zároveň ohýbán i kroucen. V bodě pak působí normálové napětí \(\sigma\) i smykové \(\tau\) a k porovnání s mezí kluzu se počítá redukované napětí podle některé hypotézy pevnosti. Pro houževnaté kovy se nejčastěji používá hypotéza HMH (von Mises), konzervativnější je Trescova hypotéza největšího smykového napětí:equivalent stress, von Mises, Tresca

Redukované napětí\[\sigma_{red,HMH} = \sqrt{\sigma^{2} + 3\tau^{2}},\qquad \sigma_{red,T} = \sqrt{\sigma^{2} + 4\tau^{2}}\]

Pro \(\sigma = 120\) MPa a \(\tau = 50\) MPa dává HMH 148,0 MPa a Tresca 156,2 MPa. Hlavní napětí jsou \(\sigma_{1,2} = \sigma/2 \pm \sqrt{(\sigma/2)^{2} + \tau^{2}} = 138{,}1\) a \(-18{,}1\) MPa; graficky je ukazuje Mohrova kružnice.principal stresses, Mohr’s circle

4.8Vzpěr

Štíhlý tlačený prut neselže rozdrcením, ale náhle se vybočí do strany. Kritickou sílu odvodil Leonhard Euler v 18. století:buckling, Euler critical load

Eulerova kritická síla\[F_{kr} = \frac{\pi^{2} E\,I_{min}}{L_k^{2}},\qquad L_k = L\ (\text{kloub–kloub}),\ 2L\ (\text{vetknutí–volný konec}),\ 0{,}7L,\ 0{,}5L\]
Příklad Tlačená tyč

Ocelová tyč o průměru 30 mm a délce 2 m, oba konce kloubové: \(I = \pi\cdot 30^{4}/64 = 39\,761\) mm⁴, \(F_{kr} = \pi^{2}\cdot 210\,000\cdot 39\,761/2\,000^{2} = 20{,}6\) kN. Na mez kluzu by tyč vydržela \(235\cdot 706{,}9 = 166{,}1\) kN, osmkrát víc. Rozhoduje vzpěr. Štíhlost \(\lambda = L/i = 2\,000/7{,}5 = 267\), Eulerův vzorec platí pro velké štíhlosti; pro krátké pruty se používají vzpěrné křivky norem.

4.9Procvičení

1
Konzola délky 1,5 m z obdélníku 40 × 80 mm (výška 80 svisle) nese na konci 2 kN. Spočítejte největší napětí a průhyb (E = 210 GPa).
\(M = 2\,000\cdot 1\,500 = 3\cdot 10^{6}\) N·mm, \(W = 40\cdot 80^{2}/6 = 42\,667\) mm³, \(\sigma = 70{,}3\) MPa. \(I = 40\cdot 80^{3}/12 = 1{,}707\cdot 10^{6}\) mm⁴, \(w = 2\,000\cdot 1\,500^{3}/(3\cdot 210\,000\cdot 1{,}707\cdot 10^{6}) = \) 6,28 mm.
2
Nosník IPE 200 (I = 1 943 cm⁴, W = 194 cm³) na dvou podporách vzdálených 6 m nese rovnoměrné zatížení 5 kN/m. Vyhoví na napětí a na průhyb L/250?
\(M = 5\cdot 6^{2}/8 = 22{,}5\) kN·m, \(\sigma = 22{,}5\cdot 10^{6}/194\,000 = 116\) MPa, bezpečnost k mezi kluzu S235 je 2,03. \(w = 5\cdot 5\cdot 6\,000^{4}/(384\cdot 210\,000\cdot 1\,943\cdot 10^{4}) = \) 20,7 mm = L/290, vyhoví (limit 24 mm).
3
Hřídel o průměru 30 mm a délce 0,5 m přenáší kroutící moment 200 N·m. Jaké je největší smykové napětí a úhel zkroucení (G = 80,8 GPa)?
\(\tau = 16\cdot 200\,000/(\pi\cdot 30^{3}) = \) 37,7 MPa. \(J_p = \pi\cdot 30^{4}/32 = 79\,522\) mm⁴, \(\varphi = 200\,000\cdot 500/(80\,769\cdot 79\,522) = 0{,}0156\) rad = 0,89°.
4
Hliníková tyč (E = 70 GPa, α = 23 · 10⁻⁶ 1/K) je upnuta mezi dvě pevné stěny a ohřeje se o 30 K. Jaké napětí v ní vznikne?
\(\sigma = 70\,000\cdot 23\cdot 10^{-6}\cdot 30 = \) 48,3 MPa v tlaku. U štíhlé tyče může dojít i ke vzpěru.
5
Tyč z příkladu o vzpěru (Ø 30 mm, 2 m) bude dole vetknutá a nahoře volná. Jaká je kritická síla?
Vzpěrná délka \(L_k = 2L = 4\) m, kritická síla klesne se čtvercem: \(20{,}6/4 = \) 5,15 kN.
Co si odnést
  • Napětí v MPa = síla v N / plocha v mm²; v pružné oblasti platí σ = Eε.
  • V ohybu je napětí největší na okrajích průřezu, σ = M/W; průhyb roste s třetí až čtvrtou mocninou délky.
  • Tvar průřezu rozhoduje: profil I a trubka dávají velkou tuhost při malé hmotnosti, v ohybu i v krutu.
  • Kombinované namáhání se převádí na redukované napětí; štíhlé tlačené pruty selhávají vzpěrem dřív než pevností.
Část IIStřední škola
5

Strojní součástistřední škola

Stroje se skládají z opakujících se součástí: šrouby a pera spojují, hřídele přenášejí točivý moment, ložiska je drží a ozubená kola mění otáčky a moment. Většina z nich je normalizovaná, a konstruktér je proto nevymýšlí, ale správně vybírá a počítá.

🚲

Na jízdním kole řadíte převody: s velkým kolečkem vzadu se do kopce šlape lehce, ale pomalu, s malým rychle, ale ztěžka. Výkon vašich nohou se nemění, mění se poměr mezi silou a rychlostí. Převodovka v autě, v pračce i ve větrné elektrárně dělá totéž.

pastorek z₁ = 12, kolo z₂ = 24modul m (zde 8 jednotek) čárkovaně: roztečné kružniced₁ = m z₁, d₂ = m z₂ spojnice středů: osovávzdálenost a = m (z₁ + z₂)/2 oranžově: záběrová přímka,záběrový úhel α = 20°tečka: valivý bod
Obr. 5.1 Pastorek s 12 zuby a kolo s 24 zuby. Roztečné kružnice se po sobě odvalují bez prokluzu, proto se otáčky dělí poměrem počtu zubů: i = 24/12 = 2. Síla mezi zuby působí podél záběrové přímky skloněné o 20° (zuby jsou ve skutečnosti evolventní, zde zjednodušeně).
Převodovka
Dvoustupňová čelní převodovka: pastorek z₁ pohání kolo z₂, na stejné předlohové hřídeli sedí pastorek z₃, který pohání výstupní kolo z₄. Nastavte počty zubů, otáčky a výkon motoru a splňte zadaný převod.
LABORATOŘ
Model: účinnost jednoho záběru 98 %, 1. stupeň modul 2 mm, 2. stupeň modul 3 mm (výstupní stupeň přenáší větší moment, má proto větší zuby). Výkon \(P = 2\pi n M\), převod \(i = (z_2/z_1)(z_4/z_3)\). Šipky ↻ ↺ ukazují, že každý záběr obrací smysl otáčení. Kolo z₂ a pastorek z₃ leží ve skutečnosti za sebou na jedné hřídeli.
+Teorie: spoje, šrouby a předpětí, hřídele, valivá ložiska a trvanlivost, ozubené a řemenové převody, pružiny, spojky

5.1Spoje

Rozebíratelné spoje (šrouby, pera, drážkování, kolíky, svěrné spoje) lze opakovaně rozebrat. Nerozebíratelné (svary, nýty, lisované, lepené a pájené spoje) jen zničením spojovacího prvku. Spoj může přenášet sílu tvarem (pero v drážce, zub, čep) nebo třením (předepnutý šroubový spoj, nalisovaný náboj); třecí spoje dobře snášejí střídavé zatížení, tvarové jsou jednodušší na výpočet.detachable and permanent joints, form-fit and friction-fit

5.2Šrouby a předpětí

Metrický závit ISO má profil s vrcholovým úhlem 60°. Hrubé stoupání je normalizované: M10 má 1,5 mm, M12 1,75 mm, M16 2 mm. Pro pevnost se počítá s napěťovým průřezem \(A_s\) (M10 58,0 mm², M12 84,3 mm², M16 157 mm²). Pevnostní třída podle ISO 898-1, například 8.8, znamená mez pevnosti 8 · 100 = 800 MPa a mez kluzu 0,8 · 800 = 640 MPa; 10.9 dává 1 000 a 900 MPa.metric thread, tensile stress area, property class

Šroub se utahuje tak, aby vznikla předpínací síla, která sevře spojované díly. Předepnutý spoj se pod provozním zatížením nerozevře a šroub cítí jen malou část kolísající vnější síly, což výrazně zvyšuje jeho únavovou životnost (kapitola 10). Vztah mezi utahovacím momentem a předpětím závisí hlavně na tření v závitu a pod hlavou:preload, tightening torque

Předpětí a utahovací moment\[F_V \approx 0{,}7\,R_e\,A_s,\qquad M_A \approx K\,F_V\,d,\quad K \approx 0{,}2\]
Příklad Šroub M12 třídy 8.8

\(F_V = 0{,}7\cdot 640\cdot 84{,}3 = 37{,}8\) kN. Utahovací moment \(M_A \approx 0{,}2\cdot 37\,800\cdot 0{,}012 = 91\) N·m. Tabulky utahovacích momentů, které počítají s konkrétním součinitelem tření a využitím meze kluzu, uvádějí pro tento šroub hodnoty řádově 80 až 100 N·m; rozptyl předpětí při utahování momentovým klíčem bývá ± 20 až 30 %.

Pozor

Mazaný závit při stejném momentu dá mnohem větší předpětí než suchý a šroub se může přetáhnout. Utahujte podle předpisu výrobce stroje a se správným mazáním; šrouby utahované za mez kluzu (hlavy válců, ojnice) se znovu nepoužívají.

5.3Hřídele

Hřídel přenáší výkon \(P = 2\pi n T\) a je namáhán krutem a často i ohybem od sil ozubených kol nebo řemenů. Pro první odhad průměru se počítá jen krut s nízkým dovoleným napětím (20 až 40 MPa), které kryje ohyb, vruby a únavu:shaft design, power transmission

Předběžný průměr hřídele\[T = \frac{P}{2\pi n},\qquad d \ge \sqrt[3]{\frac{16\,T}{\pi\,\tau_D}}\]
Příklad Hřídel elektromotoru

Motor 7,5 kW při 1 450 1/min: \(T = 7\,500/(2\pi\cdot 1\,450/60) = 49{,}4\) N·m. Při \(\tau_D = 40\) MPa vychází \(d \ge \sqrt[3]{16\cdot 49\,400/(\pi\cdot 40)} = 18{,}5\) mm, volí se 20 mm (napětí pak 31,4 MPa). Kontrola pak zahrnuje ohyb, vruby u osazení a drážky pro pero, průhyb v místě ozubení a kritické otáčky.

Náboj se s hřídelí spojuje perem v drážce, drážkováním (více zubů po obvodu, posuvné spoje), svěrným nebo lisovaným spojem. Hřídel má vlastní frekvenci ohybového kmitání; pracovní otáčky se drží mimo kritické otáčky, jinak hrozí rezonance.key, spline, critical speed

5.4Ložiska

Kluzná ložiska nesou hřídel na tenké vrstvě maziva; při dostatečných otáčkách vytvoří olej nosný hydrodynamický klín a povrchy se nedotýkají. Jsou tichá a snesou rázy (klikové hřídele motorů, turbíny). Valivá ložiska mají mezi kroužky kuličky nebo válečky, malé tření i při rozběhu a jsou normalizovaná: kuličková (radiální i menší axiální síly), válečková (velké radiální síly), kuželíková (kombinované zatížení, náboje kol), soudečková (naklopení), jehlová (malý prostor).plain (journal) bearing, rolling bearing

vnější kroužek (v tělese stroje) kuličky, valivá tělesa klec drží rozestupy kuliček vnitřní kroužek (na hřídeli)
Obr. 5.2 Kuličkové ložisko v čelním pohledu. Kuličky se odvalují po oběžných drahách kroužků; zatížení přenáší jen několik kuliček v zatížené zóně, proto se každá dráha cyklicky namáhá a ložisko nakonec selže únavou povrchu (pitting).

Životnost valivého ložiska je statistická. Základní trvanlivost \(L_{10}\) podle ISO 281 je počet otáček, který přežije 90 % ložisek; \(C\) je dynamická únosnost z katalogu a \(P\) ekvivalentní zatížení:basic rating life, dynamic load rating

Trvanlivost ložiska\[L_{10} = \left(\frac{C}{P}\right)^{p}\ [10^{6}\ \text{otáček}],\quad p = 3\ \text{(kuličková)},\ p = \tfrac{10}{3}\ \text{(válečková)},\qquad L_{10h} = \frac{10^{6}\,L_{10}}{60\,n}\]
Příklad Kuličkové ložisko

\(C = 30\) kN, \(P = 3\) kN, \(n = 1\,500\) 1/min: \(L_{10} = 10^{3} = 1\,000\) milionů otáček, \(L_{10h} = 10^{9}/(60\cdot 1\,500) = 11\,111\) hodin. Válečkové ložisko s \(C = 50\) kN při 8 kN a 800 1/min: \(L_{10} = 6{,}25^{10/3} = 450\) milionů otáček, 9 369 hodin.

Pomůcka

Dvojnásobné zatížení zkrátí život kuličkového ložiska osmkrát. Proto je důležité znát skutečné síly včetně rázů a nevyváženosti; přesné uložení, čisté mazivo a správné předpětí prodlouží život víc než větší katalogové ložisko.

5.5Ozubené, řemenové a řetězové převody

Velikost zubu udává modul \(m\) v milimetrech; kola v záběru musí mít stejný modul. Platí:module, pitch diameter, centre distance, gear ratio

Čelní ozubení\[d = m\,z,\quad d_a = m(z + 2),\quad d_f = m(z - 2{,}5),\quad p = \pi m,\quad a = \frac{m(z_1 + z_2)}{2},\quad i = \frac{z_2}{z_1} = \frac{n_1}{n_2},\quad M_2 = M_1\,i\,\eta\]

Boky zubů mají tvar evolventy; díky ní je převodový poměr konstantní i při malé změně osové vzdálenosti. Normalizovaný záběrový úhel je 20°. Pastorek s příliš malým počtem zubů (u nekorigovaného ozubení pod 17) by byl při výrobě odvalováním podřezán; řeší se to posunutím profilu.involute profile, pressure angle, undercut, profile shift

  • Čelní kola s přímými zuby jsou jednoduchá; se šikmými zuby tišší a únosnější, ale vytvářejí axiální sílu.
  • Kuželová kola převádějí pohyb mezi různoběžnými osami (diferenciál).
  • Šnekový převod dá v jednom stupni převod 10 až 100, může být samosvorný, ale má nižší účinnost.
  • Planetové převody dávají velký převod v malém prostoru (kapitola 9).
  • Řemeny (klínové, ploché, ozubené) jsou tiché a tlumí rázy, klínové mohou mírně prokluzovat; řetězy přenesou velké síly bez prokluzu.
Příklad Převodovka z laboratoře

Stupně 20/60 a 18/72: \(i = 3\cdot 4 = 12\). Motor 4 kW při 1 450 1/min má moment \(4\,000/(2\pi\cdot 1\,450/60) = 26{,}3\) N·m. Výstup: \(1\,450/12 = 120{,}8\) 1/min a \(26{,}3\cdot 12\cdot 0{,}98^{2} = 303{,}6\) N·m, výkon \(4\cdot 0{,}98^{2} = 3{,}84\) kW. Osová vzdálenost prvního stupně s modulem 2 mm je \(2\cdot(20 + 60)/2 = 80\) mm.

5.6Pružiny

Šroubová tlačná pružina z drátu o průměru \(d\), se středním průměrem vinutí \(D\) a \(n\) činnými závity má tuhost

Tuhost šroubové pružiny\[k = \frac{G\,d^{4}}{8\,D^{3}\,n}\]

Pro ocelový drát (G ≈ 81,5 GPa), \(d = 4\) mm, \(D = 32\) mm a 8 závitů: \(k = 81\,500\cdot 4^{4}/(8\cdot 32^{3}\cdot 8) = 9{,}95\) N/mm. Drát pružiny je namáhán hlavně krutem; protože tuhost roste se čtvrtou mocninou \(d\), malá změna drátu výrazně změní pružinu.helical compression spring, spring rate

5.7Spojky a brzdy

Spojky spojují hřídele. Pevné vyžadují přesnou souosost, pružné vyrovnají malou nesouosost a tlumí rázy, třecí (lamelové, kotoučové) umožňují spojovat a rozpojovat za chodu a při přetížení prokluzují, hydrodynamické přenášejí moment kapalinou. Brzdy přeměňují kinetickou energii na teplo a jejich návrh je hlavně tepelný problém.couplings, clutches, brakes

5.8Procvičení

1
Šroub M16 třídy 10.9 (As = 157 mm², Re = 900 MPa). Odhadněte předpětí a utahovací moment.
\(F_V = 0{,}7\cdot 900\cdot 157 = \) 98,9 kN, \(M_A \approx 0{,}2\cdot 98\,900\cdot 0{,}016 = \) 317 N·m.
2
Zatížení kuličkového ložiska (C = 30 kN) vzroste ze 3 na 6 kN. Jak se změní trvanlivost?
\(L_{10} = (30/6)^{3} = 125\) milionů otáček místo 1 000. Trvanlivost klesne osmkrát.
3
Motor má 1 450 1/min, pracovní stroj potřebuje asi 100 1/min. Navrhněte dvoustupňovou převodovku se stejnými stupni a pastorky s 20 zuby.
Potřebný převod \(1\,450/100 = 14{,}5\), na stupeň \(\sqrt{14{,}5} = 3{,}81\), tedy kola se 76 zuby: 20/76 a 20/76, \(i = 3{,}8^{2} = 14{,}44\), výstup 100,4 1/min.
4
Pružina z odstavce 5.6 (k = 9,95 N/mm) se zatíží silou 100 N. O kolik se stlačí?
\(x = F/k = 100/9{,}95 = \) 10,05 mm.
5
Odhadněte průměr hřídele, který přenáší 15 kW při 960 1/min, je-li \(\tau_D = 35\) MPa.
\(T = 15\,000/(2\pi\cdot 960/60) = 149{,}2\) N·m, \(d \ge \sqrt[3]{16\cdot 149\,200/(\pi\cdot 35)} = 27{,}9\) mm. Volí se 30 mm.
Co si odnést
  • Šroub má pracovat jako předepnutá pružina; pevnostní třída 8.8 znamená Rm 800 a Re 640 MPa.
  • Hřídel se předběžně navrhuje na krut s nízkým dovoleným napětím, pak se kontroluje ohyb, vruby a otáčky.
  • Trvanlivost valivého ložiska klesá s třetí mocninou zatížení.
  • Převod mění otáčky a moment v opačném poměru; výkon se zmenší jen o ztráty.
Část IIStřední škola
6

Výrobní technologie a bezpečnoststřední škola

Stejnou součást lze odlít, vykovat, vyfrézovat z plného nebo vytisknout. Volba technologie rozhoduje o ceně, přesnosti, pevnosti i o tom, kolik kusů se vyplatí vyrobit. A u každého stroje platí, že bezpečná práce má přednost před rychlostí.

🏭

Klikový hřídel motoru se vykove, aby vlákna materiálu sledovala jeho tvar, potom se soustruží a brousí na tisíciny milimetru. Plechový blatník se během několika sekund vylisuje z rovného plechu. Prototyp držáku vyjede přes noc z 3D tiskárny. Každá cesta má své místo.

výroba součástí slévání tváření obrábění spojování aditivní výroba pískové formytlakové litípřesné lití(vytavitelný model) kováníválcováníprotlačování, taženístříhání, ohýbáníhluboké tažení soustruženífrézování, vrtáníbroušenílaser, vodní paprsekelektroeroze svařovánípájení, lepeníšrouby, nýtylisované spoje vytlačování vláknafotopolymeracespékání práškutavení kovu v loži mění tvar bez úběru třískyodebírá materiálpřidává materiál
Obr. 6.1 Hlavní skupiny výrobních technologií. Slévání a tváření dávají tvar s malým odpadem a velkou produktivitou v sériích, obrábění vysokou přesnost, aditivní výroba volnost tvaru v malých počtech. Většina součástí projde několika technologiemi za sebou.
Řezné podmínky při soustružení
Zvolte obráběný materiál, průměr obrobku a řezné podmínky. Vyšší řezná rychlost zkrátí strojní čas, ale nástroj se rychleji opotřebí (Taylorův vztah). Větší posuv zvýší úběr, ale zhorší drsnost povrchu.
LABORATOŘ
Model: nástroj ze slinutého karbidu, poloměr špičky 0,8 mm. Doporučená řezná rychlost a měrná řezná síla kc: ocel 200 m/min a 2 000 N/mm², korozivzdorná ocel 140 a 2 500, hliník 500 a 800, litina 180 a 1 200. Taylorův vztah s exponentem 0,25: při doporučené rychlosti vydrží břit 15 minut řezu. Stroj má nejvýš 4 000 1/min a 15 kW. Hodnoty jsou modelové; skutečné řezné podmínky udávají katalogy nástrojů.
Minihra: jakou technologií?
Vyberte pro každou úlohu hlavní technologii, která se pro ni typicky používá.
MINIHRA
0 / 9
+Teorie: slévání, tváření, obrábění a řezné podmínky, nekonvenční metody, svařování, aditivní výroba, bezpečnost práce

6.1Slévání

Roztavený kov se nalije do formy a po ztuhnutí vznikne odlitek. Slévání dává složité tvary s dutinami (bloky motorů, skříně čerpadel, lože strojů) v jednom kroku. Kov při tuhnutí smršťuje, proto je model větší než odlitek a na místa, která tuhnou poslední, se přidávají nálitky, aby nevznikly staženiny. Pískové formy slouží pro kusovou výrobu a velké odlitky, tlakové lití do kovových forem pro velké série hliníkových a zinkových dílů, přesné lití na vytavitelný model pro lopatky turbín a šperky.casting, mould, shrinkage, riser, sand casting, die casting, investment casting

6.2Tváření

Tváření mění tvar plastickou deformací. Za studena se materiál zpevňuje, dosáhne se dobré přesnosti a povrchu, ale potřebné síly jsou velké. Za tepla (nad teplotou rekrystalizace) jsou síly menší a materiál se nezpevňuje. Objemové tváření zahrnuje kování (volné a zápustkové), válcování (plechy, profily, kolejnice), protlačování a tažení drátu; plošné tváření stříhání, ohýbání a hluboké tažení plechů. Výkovek má vlákna materiálu orientovaná podle tvaru, a proto snáší únavu lépe než díl vyfrézovaný z tyče.forming, cold and hot working, forging, rolling, deep drawing

Příklad Síla na děrování

Do plechu S235 tloušťky 2 mm se děruje otvor Ø 20 mm. Střižná pevnost se odhaduje jako 0,8 Rm = 320 MPa. Střižená plocha je obvod krát tloušťka: \(\pi\cdot 20\cdot 2 = 125{,}7\) mm², síla \(F = 125{,}7\cdot 320 = 40{,}2\) kN.

6.3Obrábění

Při obrábění se z polotovaru odebírá materiál ve formě třísky břitem nástroje. Při soustružení rotuje obrobek a nůž se posouvá, při frézování rotuje vícebřitý nástroj, vrtáním vznikají díry, broušení dává nejvyšší přesnost a nejmenší drsnost. Řídí se třemi veličinami: řeznou rychlostí, posuvem a hloubkou řezu.machining: turning, milling, drilling, grinding

sklíčidlo původní průměr D nůž posuv f [mm/ot] ap n [1/min] řezná rychlost vc = π D n
Obr. 6.2 Podélné soustružení. Obrobek rotuje s otáčkami n, nůž se za každou otáčku posune o posuv f a odebírá vrstvu tloušťky ap (hloubka řezu). Obvodová rychlost obrobku v místě řezu je řezná rychlost.
Řezné podmínky při soustružení\[n = \frac{1\,000\,v_c}{\pi D},\quad v_f = f\,n,\quad t_s = \frac{L}{f\,n},\quad Q = v_c\,a_p\,f,\quad F_c = k_c\,a_p\,f,\quad P_c = \frac{F_c\,v_c}{60\,000},\quad R_t \approx \frac{f^{2}}{8\,r_\varepsilon}\]

Jednotky: \(v_c\) v m/min, \(D\), \(f\), \(a_p\), \(L\) v mm, \(n\) v 1/min, \(t_s\) v min, \(Q\) v cm³/min, \(F_c\) v N, \(P_c\) v kW.

Příklad Hřídel z oceli

D = 50 mm, \(v_c = 200\) m/min: \(n = 1\,273\) 1/min. Posuv 0,2 mm/ot dá posuvovou rychlost 254,6 mm/min a 150 mm se osoustruží za 0,59 min. Při hloubce 2 mm je úběr \(200\cdot 2\cdot 0{,}2 = 80\) cm³/min, řezná síla \(2\,000\cdot 2\cdot 0{,}2 = 800\) N a výkon 2,67 kW. Teoretická drsnost s poloměrem špičky 0,8 mm: \(0{,}2^{2}/(8\cdot 0{,}8) = 6{,}25\) µm.

Opotřebení nástroje popsal F. W. Taylor (1907) vztahem \(v_c\,T^{n} = C\), kde \(T\) je trvanlivost břitu; pro slinuté karbidy je \(n\) zhruba 0,2 až 0,3. S exponentem 0,25 zkrátí zvýšení řezné rychlosti o 20 % trvanlivost z 15 na 7,2 minuty, snížení o 20 % ji prodlouží na 36,6 minuty. Optimum leží tam, kde se vyrovná cena strojního času a cena nástrojů a jejich výměny.tool life, Taylor equation

Materiály nástrojů: rychlořezná ocel (vrtáky, závitníky), slinutý karbid (vyměnitelné břitové destičky, dnes nejběžnější), cermet, řezná keramika, kubický nitrid boru (kalené oceli) a polykrystalický diamant (hliník, kompozity). Stroje řídí CNC systém podle programu v G-kódu (ISO 6983), který dnes většinou generuje CAM software z 3D modelu.high-speed steel, cemented carbide, CBN, PCD, CNC, CAM

6.4Nekonvenční metody

Laser řeže plechy rychle a přesně, vodní paprsek s abrazivem řeže téměř cokoli bez tepelného ovlivnění, elektroerozivní obrábění (drátem nebo tvarovou elektrodou) zvládne kalené oceli a ostré vnitřní rohy forem, plazma řeže silné plechy levně, ale méně přesně.laser cutting, waterjet, electrical discharge machining

6.5Svařování

Svařování vytváří nerozebíratelný spoj natavením základního materiálu, obvykle s přídavným kovem. Mezi tavné metody patří svařování obalenou elektrodou (metoda 111 podle ISO 4063), v ochranném plynu MAG/MIG (135/131), wolframovou elektrodou v inertním plynu TIG (141), laserem a elektronovým paprskem; mezi tlakové odporové bodové svařování karoserií a svařování třením. Kolem svaru vzniká tepelně ovlivněná oblast se změněnou strukturou, vnitřní pnutí a deformace.welding processes, heat-affected zone, residual stress

Svařitelnost ocelí zhoršuje uhlík a legury, které podporují vznik tvrdého martenzitu a trhlin za studena. Orientačně ji vyjadřuje uhlíkový ekvivalent (vzorec IIW):weldability, carbon equivalent

Uhlíkový ekvivalent\[CEV = C + \frac{Mn}{6} + \frac{Cr + Mo + V}{5} + \frac{Ni + Cu}{15}\quad[\%]\]

Ocel s 0,18 % C, 1,4 % Mn, 0,05 % Cr, 0,02 % Mo, 0,01 % V, 0,1 % Ni a 0,1 % Cu má CEV = 0,44 %. Kolem 0,45 % a výš se u silnějších průřezů obvykle předepisuje předehřev; konkrétní postup určuje specifikace svařovacího postupu podle norem.

Pájení spojuje díly roztaveným pájkou bez natavení základního materiálu (měkké pod 450 °C, tvrdé nad), lepení konstrukčními lepidly umožňuje spojovat různé materiály a rozkládá napětí po ploše.

6.6Aditivní výroba

Aditivní výroba (3D tisk) staví díl po vrstvách přímo z 3D modelu. Norma ISO/ASTM 52900 rozlišuje sedm skupin, mimo jiné vytlačování materiálu (tavené plastové vlákno), fotopolymeraci v nádrži (vytvrzování pryskyřice světlem), tavení v práškovém loži (spékání plastového prášku, tavení kovového prášku laserem nebo elektronovým paprskem), tryskání materiálu nebo pojiva a přímé nanášení energií.additive manufacturing, material extrusion, vat photopolymerization, powder bed fusion

Výhody: tvarová volnost (vnitřní kanálky, mřížkové struktury z topologické optimalizace, kapitola 11), žádné nástroje, rychlé prototypy a malé série. Nevýhody: pomalost, cena na kus ve velkých sériích, anizotropie (díl je ve směru vrstev slabší), podpory a dokončovací operace (tepelné zpracování, izostatické lisování za tepla, obrábění funkčních ploch).

6.7Bezpečnost práce

Ochrana před riziky má pevné pořadí: nejdřív nebezpečí odstranit nebo nahradit, potom technická opatření (ochranné kryty, blokování dveří stroje, nouzové zastavení, odsávání), pak organizační opatření (školení, pracovní postupy, značení) a teprve nakonec osobní ochranné pracovní prostředky. Povinnosti zaměstnavatele a zaměstnanců upravuje zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb., část pátá), bezpečný provoz strojů nařízení vlády č. 378/2001 Sb. a poskytování ochranných prostředků nařízení vlády č. 390/2021 Sb.hierarchy of controls, personal protective equipment

  • Soustruh, vrtačka, fréza: obrobek pevně upnout, klíč ze sklíčidla vždy vyjmout, ochranné brýle, přiléhavý oděv, sepnuté vlasy, žádné šperky. U rotujícího nástroje nebo obrobku se nenosí rukavice, které se mohou namotat. Třísky se odstraňují háčkem nebo smetáčkem po zastavení stroje, nikdy rukou ani stlačeným vzduchem do obličeje.
  • Úhlová bruska: ochranný kryt nesundávat, kotouč s dovolenými otáčkami nejméně rovnými otáčkám brusky, ochrana očí, sluchu a obličeje; při rozběhu nestát v rovině kotouče.
  • Svařování: ultrafialové a infračervené záření oblouku poškozuje oči a kůži (svářečská kukla s filtrem, ochrana okolí zástěnami), dýmy vyžadují odsávání, jiskry zapalují hořlaviny v okolí (požární dohled i po skončení práce), tlakové lahve musí být zajištěny proti pádu. Svařovat smí jen osoba s předepsanou kvalifikací.
  • 3D tisk: horká tryska a podložka; při tavení plastů vznikají jemné částice a výpary, tiskne se ve větrané místnosti. Tekuté pryskyřice dráždí kůži (nitrilové rukavice, brýle). Kovové prášky jsou hořlavé a zdraví škodlivé; tisk z kovu patří jen do profesionálních provozů s inertní atmosférou.
Pozor

Většina vážných úrazů u strojů nastává při seřizování, čištění a odstraňování poruch, kdy jsou kryty otevřené. Stroj se před zásahem vypne, zajistí proti nečekanému spuštění (uzamčení hlavního vypínače) a počká se na úplné zastavení. Ochranná zařízení se nikdy nevyřazují z činnosti.

Z praxe

Stroje uváděné na trh v EU musejí splňovat základní požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví. Dosud je stanovuje směrnice 2006/42/ES (v Česku nařízení vlády č. 176/2008 Sb.), od 20. 1. 2027 ji nahradí přímo použitelné nařízení (EU) 2023/1230 o strojních zařízeních, které nově výslovně řeší i bezpečnostní software a kybernetickou bezpečnost strojů.

6.8Procvičení

1
Vrták z rychlořezné oceli o průměru 10 mm má řeznou rychlost 25 m/min. Jaké otáčky nastavíte?
\(n = 1\,000\cdot 25/(\pi\cdot 10) = \) 796 1/min.
2
Ocelový obrobek Ø 80 mm, \(v_c = 200\) m/min, posuv 0,25 mm/ot, délka 300 mm. Jak dlouho trvá jeden průchod?
\(n = 795{,}8\) 1/min, \(v_f = 0{,}25\cdot 795{,}8 = 198{,}9\) mm/min, \(t_s = 300/198{,}9 = \) 1,51 min.
3
Jak se změní teoretická drsnost, když posuv zvýšíte z 0,1 na 0,3 mm/ot (poloměr špičky 0,8 mm)?
\(R_t = f^{2}/(8r)\): 1,56 µm a 14,06 µm, tedy devětkrát víc. Drsnost roste s druhou mocninou posuvu, proto se na čisto obrábí malým posuvem.
4
Kolik kusů z příkladu (0,59 min na kus) obrobí jeden břit, vydrží-li 15 minut? A při řezné rychlosti o 20 % vyšší?
Při doporučené rychlosti \(15/0{,}59 = \) 25 kusů. Při 240 m/min je strojní čas 0,49 min a trvanlivost 7,23 min, tedy asi 15 kusů: hotovo rychleji, ale s větší spotřebou břitů.
5
Spočítejte uhlíkový ekvivalent oceli s 0,20 % C a 1,5 % Mn (ostatní prvky zanedbejte).
\(CEV = 0{,}20 + 1{,}5/6 = \) 0,45 %. Ocel je na hranici, kde se u silných průřezů zvažuje předehřev.
Co si odnést
  • Slévání a tváření dávají tvar levně v sériích, obrábění přesnost, aditivní výroba tvarovou volnost v malých počtech.
  • Otáčky se počítají z řezné rychlosti a průměru, n = 1 000 vc/(π D); vyšší rychlost zkracuje život nástroje.
  • Svařitelnost oceli zhoršuje uhlík a legury, orientačně ji udává uhlíkový ekvivalent.
  • Bezpečnost: nejdřív technická opatření, ochranné prostředky až nakonec; u rotujících částí žádné rukavice ani volný oděv.
Část IIStřední škola
7

Tepelné stroje a motorystřední škola

Tepelný stroj přeměňuje teplo ze spalování na mechanickou práci. Plyn se stlačí, ohřeje, rozepne a předá práci pístu nebo lopatkám turbíny. Kolik práce z tepla získáme, omezuje druhý zákon termodynamiky: čím vyšší kompresní poměr a teplota, tím vyšší účinnost, ale nikdy sto procent.

🚗

Z litru benzinu se v motoru auta uvolní přes 30 megajoulů tepla. Na kola se z toho dostane zhruba třetina, zbytek odejde výfukem a chladičem. Proč nelze víc a proč mají dieselové motory vyšší účinnost než benzinové? Odpověď je ve dvou křivkách na p–v diagramu.

1 sánísací 2 kompreseventily zavřené hoření3 expanzepracovní zdvih 4 výfukvýfukový
Obr. 7.1 Čtyři doby zážehového motoru. Píst nasaje směs (1), stlačí ji (2), po zapálení jiskrou rozpínající se plyny tlačí píst dolů a konají práci (3), píst vytlačí spaliny (4). Cyklus trvá dvě otáčky klikového hřídele, práci koná jen třetí doba; ostatní pohání setrvačník.
Ottův a Dieselův cyklus
Ideální oběhy se vzduchem jako pracovní látkou v p–v diagramu. Plocha uvnitř cyklu je práce. Měňte kompresní poměr ε, přivedené teplo a Poissonovu konstantu κ. U Ottova cyklu se teplo přivádí okamžitě při stálém objemu (svislá úsečka 2–3), u Dieselova při stálém tlaku (vodorovná).
LABORATOŘ
Model: vzduch jako ideální plyn, r = 287 J/(kg·K), stálé měrné tepelné kapacity (cv = r/(κ − 1)), počáteční stav p₁ = 0,1 MPa a T₁ = 300 K. Vratné adiabatické děje, žádné ztráty, únik ani výměna náplně. Skutečné motory mají účinnost zhruba poloviční a jejich diagram má zaoblené rohy. Klepání a meze materiálu model nezná.
+Teorie: zákony termodynamiky, děje v ideálním plynu, Ottův a Dieselův cyklus, výkon a spotřeba motoru, turbíny a další tepelné stroje

7.1Termodynamika v kostce

Zákony termodynamiky podrobně vykládá průvodce Fyzika (kapitola 7); zde je používáme. První zákon: teplo dodané plynu se rozdělí na změnu vnitřní energie a vykonanou práci, \(q = \Delta u + w\). Druhý zákon: teplo nelze cyklicky celé přeměnit na práci, část musí odejít do chladnější lázně. Nejvyšší možnou účinnost mezi teplotami \(T_h\) a \(T_c\) má Carnotův cyklus:first and second law of thermodynamics, Carnot efficiency

Carnotova účinnost\[\eta_C = 1 - \frac{T_c}{T_h}\]

Mezi 2 400 K (hoření) a 300 K (okolí) je to 87,5 %. Skutečné stroje jsou daleko pod touto mezí, protože teplo nepřivádějí jen při nejvyšší teplotě a mají ztráty.

7.2Děje v ideálním plynu

Vzduch a spaliny se v teorii motorů modelují jako ideální plyn se stavovou rovnicí \(p\,v = r\,T\) (pro vzduch \(r = 287\) J/(kg·K)) a Poissonovou konstantou \(\kappa = c_p/c_v \approx 1{,}4\). Rychlá komprese nebo expanze, při které se nestihne vyměnit teplo se stěnami, je adiabatická:ideal gas, adiabatic (isentropic) process, ratio of specific heats

Vratný adiabatický děj\[p\,v^{\kappa} = \text{konst.},\qquad \frac{T_2}{T_1} = \left(\frac{v_1}{v_2}\right)^{\kappa - 1} = \varepsilon^{\kappa - 1},\qquad \frac{p_2}{p_1} = \varepsilon^{\kappa}\]
Příklad Komprese ve válci

Vzduch o teplotě 300 K a tlaku 0,1 MPa se adiabaticky stlačí v poměru 8 : 1. Teplota \(T_2 = 300\cdot 8^{0{,}4} = 689\) K (416 °C), tlak \(p_2 = 0{,}1\cdot 8^{1{,}4} = 1{,}84\) MPa. Ve vznětovém motoru se stlačuje víc a teplota vzduchu stačí ke vznícení vstříknuté nafty.

7.3Ottův cyklus

Ideální oběh zážehového motoru tvoří adiabatická komprese 1–2, přívod tepla při stálém objemu 2–3 (okamžité shoření směsi), adiabatická expanze 3–4 a odvod tepla při stálém objemu 4–1 (výfuk). Účinnost závisí jen na kompresním poměru \(\varepsilon = V_1/V_2\):Otto cycle, compression ratio

Účinnost Ottova cyklu\[\eta_{Otto} = 1 - \frac{1}{\varepsilon^{\kappa - 1}}\]

Pro κ = 1,4 je účinnost při ε = 8 rovna 56,5 %, při ε = 10 60,2 % a při ε = 12 63,0 %. Odvození: přivedené teplo \(q_{23} = c_v(T_3 - T_2)\), odvedené \(q_{41} = c_v(T_4 - T_1)\), a protože \(T_2/T_1 = T_3/T_4 = \varepsilon^{\kappa-1}\), je \(\eta = 1 - q_{41}/q_{23} = 1 - T_1/T_2\).

Příklad Cyklus s přívodem 1 200 kJ/kg

ε = 8, T₁ = 300 K: \(T_2 = 689\) K, \(T_3 = 689 + 1\,200/0{,}718 = 2\,361\) K, \(T_4 = 2\,361/8^{0{,}4} = 1\,027\) K. Práce \(w = 1\,200\cdot 0{,}565 = 677{,}7\) kJ/kg. Měrný objem \(v_1 = 0{,}287\cdot 300/100 = 0{,}861\) m³/kg, střední indikovaný tlak \(w/(v_1 - v_2) = 0{,}90\) MPa, nejvyšší tlak 6,29 MPa.

Zvyšování kompresního poměru zážehových motorů brání klepání: směs se před čelem plamene samovolně vznítí, tlak prudce kmitá a může poškodit píst. Odolnost paliva vyjadřuje oktanové číslo. Sériové zážehové motory mají kompresní poměr zhruba 10 až 13 a nejlepší dosahují užitečné účinnosti kolem 40 %; v běžném provozu je průměr nižší.knock, octane number

7.4Dieselův cyklus

Ve vznětovém motoru se stlačuje jen vzduch a palivo se vstřikuje až na konci komprese; hoří postupně, ideálně při stálém tlaku. Účinnost závisí i na plnicím poměru \(\rho = v_3/v_2\):Diesel cycle, cut-off ratio

Účinnost Dieselova cyklu\[\eta_{Diesel} = 1 - \frac{1}{\varepsilon^{\kappa - 1}}\cdot\frac{\rho^{\kappa} - 1}{\kappa(\rho - 1)}\]

Pro ε = 18 a ρ = 2 vychází 63,2 %. Při stejném kompresním poměru by Ottův cyklus dal víc (68,5 %), ale vznětový motor klepáním neomezený pracuje s kompresním poměrem 15 až 20, a proto je ve skutečnosti účinnější. Osobní vznětové motory dosahují užitečné účinnosti přes 40 %, velké pomaloběžné lodní dvoudobé motory přes 50 %.

palivo100 % práce na hřídeli ≈ 25–35 % výfukové plyny ≈ 35–45 % chladicí kapalina ≈ 20–25 % nedokonalé spalování, sálání
Obr. 7.2 Orientační rozdělení energie paliva v zážehovém motoru při vyšším zatížení. Na hřídel se dostane menšina, většina odchází jako teplo výfukem a chlazením. Při malém zatížení (pomalá jízda městem) je podíl práce ještě nižší. Hodnoty jsou zaokrouhlené rozsahy z učebnicové literatury, závisejí na motoru a režimu.

7.5Motor jako stroj

Zdvihový objem motoru je \(V_z = \frac{\pi D^{2}}{4}\,s\,z\) (vrtání \(D\), zdvih \(s\), počet válců \(z\)). Užitečnou práci jednoho cyklu vyjadřuje střední efektivní tlak \(p_{me}\): stálý tlak, který by během jednoho zdvihu vykonal stejnou práci. Čtyřdobý motor koná pracovní cyklus každou druhou otáčku:displacement, brake mean effective pressure, torque, power

Výkon čtyřdobého motoru\[P = \frac{p_{me}\,V_z\,n}{2},\qquad P = 2\pi n M,\qquad b_e = \frac{1}{\eta_e\,H_u}\]
Příklad Motor 1,5 litru

\(p_{me} = 1{,}0\) MPa, \(V_z = 1{,}5\cdot 10^{-3}\) m³, 3 000 1/min = 50 1/s: \(P = 10^{6}\cdot 1{,}5\cdot 10^{-3}\cdot 50/2 = 37{,}5\) kW, točivý moment \(M = 37\,500/(2\pi\cdot 50) = 119{,}4\) N·m. Při užitečné účinnosti 30 % a výhřevnosti benzinu 43 MJ/kg je měrná spotřeba \(b_e = 3{,}6\cdot 10^{6}/(0{,}30\cdot 43\cdot 10^{6}) = 0{,}279\) kg/kWh, tedy 279 g/kWh.

Pomůcka

Výkon je moment krát úhlová rychlost. Motor s velkým momentem při nízkých otáčkách „táhne“ od spodu, motor s vysokými otáčkami dá velký výkon i s menším momentem. Převodovka (kapitola 5) pak moment přizpůsobí kolům.

7.6Turbíny a další tepelné stroje

  • Plynová turbína pracuje podle Braytonova cyklu (adiabatická komprese, přívod tepla při stálém tlaku, expanze v turbíně). Ideální účinnost \(\eta = 1 - r_p^{(1-\kappa)/\kappa}\) roste s tlakovým poměrem kompresoru; pro \(r_p = 10\) je 48,2 %. Proudové motory letadel jsou plynové turbíny.Brayton cycle, gas turbine
  • Parní turbína elektráren pracuje podle Rankinova cyklu s vodou a párou; podrobně v průvodci Energetika. Účinnost parních bloků je 35 až 45 %, paroplynové cykly kombinují obě turbíny a přesahují 60 %.
  • Vodní turbíny nejsou tepelné stroje, ale strojírenství je navrhuje stejně: Peltonova pro velké spády, Francisova pro střední a Kaplanova s natáčivými lopatkami pro malé spády. Kaplanovu turbínu vynalezl Viktor Kaplan v Brně v letech 1912–1913.
  • Tepelné čerpadlo a chladnička jsou tepelné stroje „pozpátku“: prací přečerpávají teplo z chladného do teplého prostředí. Ideální topný faktor mezi 0 °C a 35 °C je \(308{,}15/35 = 8{,}8\), skutečný zhruba třetinový až poloviční.
Z praxe

James Watt si roku 1769 patentoval oddělený kondenzátor, který zlepšil účinnost parního stroje několikanásobně, a stal se symbolem průmyslové revoluce. Nikolaus Otto postavil roku 1876 čtyřdobý plynový motor, Rudolf Diesel získal patent na vznětový motor roku 1893. Elektromotory (průvodce Elektrotechnika) dnes dosahují účinnosti přes 90 %, a proto spalovací motory v řadě aplikací nahrazují; ty zůstávají tam, kde je potřeba velká energie v malé hmotnosti paliva.

7.7Procvičení

1
Jaká je ideální účinnost Ottova cyklu s kompresním poměrem 12 (κ = 1,4)?
\(\eta = 1 - 12^{-0{,}4} = \) 63,0 %.
2
Porovnejte Dieselův cyklus (ε = 18, ρ = 2) s Ottovým cyklem při ε = 18 a při ε = 10.
Diesel 63,2 %, Otto při ε = 18 68,5 %, Otto při ε = 10 60,2 %. Při stejném ε je Otto účinnější, ale reálně zážehový motor nemůže mít ε = 18.
3
Čtyřválec má vrtání 80 mm a zdvih 90 mm. Jaký je jeho zdvihový objem?
\(V_z = \pi\cdot 0{,}8^{2}/4\cdot 0{,}9\cdot 4 = \) 1,81 litru (počítáno v decimetrech).
4
Motor má při 2 000 1/min točivý moment 250 N·m. Jaký je jeho výkon?
\(P = 2\pi\cdot (2\,000/60)\cdot 250 = 52\,360\) W, tedy 52,4 kW.
5
Auto potřebuje při 100 km/h výkon 15 kW. Motor má v tomto bodě měrnou spotřebu 280 g/kWh. Kolik litrů benzinu (0,745 kg/l) spotřebuje na 100 km?
Za hodinu ujede 100 km a spotřebuje \(15\cdot 0{,}28 = 4{,}2\) kg, tedy \(4{,}2/0{,}745 = \) 5,6 l/100 km.
Co si odnést
  • Účinnost tepelného stroje omezuje druhý zákon termodynamiky; Carnotova mez je horní hranice.
  • Účinnost Ottova cyklu roste s kompresním poměrem, zážehové motory omezuje klepání.
  • Vznětové motory smějí mít vyšší kompresní poměr, a proto mají vyšší skutečnou účinnost.
  • Výkon je moment krát úhlová rychlost; měrná spotřeba je převrácená hodnota účinnosti krát výhřevnost.
Část IIStřední škola
8

Hydraulika a pneumatikastřední škola

Hydraulika přenáší sílu a výkon tlakovou kapalinou, pneumatika stlačeným vzduchem. Hydraulický válec malých rozměrů vyvine desítky tun, a proto pohání bagry, lisy, jeřáby a podvozky letadel. Pneumatika je lehká, čistá a rychlá, ideální pro automatizované linky.

🚜

Rameno bagru zvedne lžíci s tunou zeminy a přitom ho ovládáte malou pákou. Mezi pákou a lžící je olej pod tlakem přes sto atmosfér. Kapalina je téměř nestlačitelná a tlak se v ní šíří všude stejně: malý píst s malou silou vytvoří tlak, který na velkém pístu dá velkou sílu.

F₁ = 100 N F₂ = 10 000 N S₁ = 2 cm²S₂ = 200 cm² tlak p = F₁/S₁ = 0,5 MPa všude stejný dráha s₁ = 100 mmdráha s₂ = 1 mm
Obr. 8.1 Hydraulický lis. Tlak vyvolaný malým pístem se kapalinou přenáší beze změny na velký píst, síly jsou v poměru ploch: 200/2 = 100. Objem kapaliny se ale zachovává, takže velký píst se posune stokrát méně. Práce zůstává stejná, jako u páky v kapitole 1.
Hydraulický válec
Dvojčinný válec s jednostrannou pístnicí. Při vysouvání tlačí olej na celou plochu pístu, při zasouvání jen na mezikruží kolem pístnice. Měňte tlak, průměr pístu a pístnice a průtok čerpadla a sledujte síly a rychlosti.
LABORATOŘ
Model: ideální válec bez tření a netěsností, průtok čerpadla celý do válce, zdvih 500 mm. Síla \(F = p\,S\) (1 bar = 0,1 N/mm²), rychlost \(v = Q/S\). Průměry pístu z běžné normalizované řady 25 až 200 mm. Skutečný válec ztrácí třením v těsněních několik procent síly.
+Teorie: tlak a Pascalův zákon, proudění a tlakové ztráty, prvky obvodů, výkon, pneumatika, bezpečnost

8.1Tlak a Pascalův zákon

Tlak je síla na jednotku plochy, \(p = F/S\), jednotkou je pascal; v hydraulice se používá bar (1 bar = 10⁵ Pa = 0,1 MPa = 0,1 N/mm²). Pascalův zákon: tlak vyvolaný vnější silou na kapalinu v uzavřené nádobě je ve všech místech stejný. K němu se přičítá hydrostatický tlak \(p = \rho g h\); deset metrů vody dává 0,98 bar, proti stovkám barů v hydraulice zanedbatelně.pressure, Pascal’s law, hydrostatic pressure

Hydraulický převod\[p = \frac{F_1}{S_1} = \frac{F_2}{S_2}\ \Rightarrow\ F_2 = F_1\,\frac{S_2}{S_1},\qquad s_1 S_1 = s_2 S_2\]
Příklad Válec z laboratoře

Píst Ø 63 mm má plochu \(\pi\cdot 63^{2}/4 = 3\,117\) mm². Při 160 bar = 16 N/mm² tlačí silou \(16\cdot 3\,117 = 49\,876\) N, tedy 49,9 kN, jako tíha asi 5 tun. Při zasouvání s pístnicí Ø 36 mm zbývá mezikruží 2 099 mm² a síla 33,6 kN.

8.2Proudění a tlakové ztráty

Průtok \(Q\) je objem za čas; v potrubí s průřezem \(S\) platí rovnice kontinuity \(Q = S\,v\), takže v užším místě kapalina teče rychleji. Energetickou bilanci ideálního proudění popisuje Bernoulliho rovnice \(p + \tfrac{1}{2}\rho v^{2} + \rho g h = \text{konst.}\) Skutečná kapalina má viskozitu a třením o stěny ztrácí tlak.flow rate, continuity equation, Bernoulli equation

Reynoldsovo číslo a ztráty v potrubí\[Re = \frac{v\,d}{\nu},\qquad \Delta p = \lambda\,\frac{L}{d}\,\frac{\rho v^{2}}{2},\qquad \lambda = \frac{64}{Re}\ \ (\text{laminární proudění, } Re < 2\,300)\]
Příklad Tlaková ztráta v hadici

Olej ISO VG 46 (kinematická viskozita 46 mm²/s při 40 °C, hustota 870 kg/m³) teče průtokem 20 l/min potrubím o vnitřním průměru 12 mm. Rychlost \(v = Q/S = 2{,}95\) m/s, \(Re = 2{,}95\cdot 0{,}012/46\cdot 10^{-6} = 769\), proudění je laminární, \(\lambda = 64/769 = 0{,}083\). Na 5 m délky: \(\Delta p = 0{,}083\cdot (5/0{,}012)\cdot 870\cdot 2{,}95^{2}/2 = 1{,}31\) bar.

Pomůcka

Orientační rychlosti oleje: v sacím potrubí čerpadla do 1,5 m/s (jinak hrozí kavitace), ve zpětném do 3 m/s, v tlakovém 3 až 6 m/s. Studený olej má viskozitu mnohonásobně vyšší, proto stroje po ranním startu pracují nejprve s většími ztrátami.

8.3Prvky hydraulických obvodů

Obvod tvoří zdroj tlakové kapaliny, řídicí prvky a spotřebiče; kreslí se značkami podle ISO 1219-1.

dvojčinný válec AB rozvaděč 4/3(4 cesty, 3 polohy) PT čerpadlo nádrž M pojistný ventil
Obr. 8.2 Základní hydraulický obvod (zjednodušené značky podle ISO 1219-1). Čerpadlo poháněné motorem M nasává olej z nádrže a tlačí ho do větve P. V zobrazené (zvýrazněné) poloze rozvaděče proudí olej z větve P do strany A válce a ze strany B zpět do nádrže T; píst se vysouvá. Krajní polohy rozvaděče tok obracejí nebo zastaví. Pojistný ventil otevře, překročí-li tlak nastavenou mez.
  • Čerpadla (zubová, lamelová, axiální pístová) jsou objemová: za otáčku přečerpají geometrický objem \(V_g\), průtok je \(Q = V_g\,n\,\eta_v\). Tlak nevytvářejí sama, ten vzniká až odporem zátěže.positive-displacement pump, displacement
  • Hydromotory a válce přeměňují tlak a průtok zpět na moment a otáčky nebo na sílu a rychlost.
  • Rozvaděče řídí směr toku, tlakové ventily (pojistný, redukční) tlak, škrticí ventily a regulátory průtoku rychlost, zpětné ventily propustí tok jen jedním směrem.directional, pressure and flow control valves, check valve
  • Akumulátory uchovávají tlakovou energii, filtry drží olej čistý; většina poruch hydrauliky souvisí s nečistotami v oleji.

8.4Výkon a účinnost

Hydraulický výkon\[P = p\,Q,\qquad P\,[\mathrm{kW}] = \frac{p\,[\mathrm{bar}]\cdot Q\,[\mathrm{l/min}]}{600}\]

Čerpadlo dodávající 30 l/min při 200 bar předává kapalině 10 kW. Všechny ztráty (škrcení, tření v potrubí, netěsnosti) se mění v teplo, a proto větší hydraulické stroje potřebují chladič oleje. Celková účinnost hydrostatického převodu bývá 60 až 85 %; hydraulika vítězí velkou silou a výkonem v malém prostoru, ne účinností.

8.5Pneumatika

Pneumatika používá stlačený vzduch s běžným pracovním přetlakem kolem 6 bar. Je čistá (vzduch se vypouští do okolí), rychlá, snese přetížení i výbušné prostředí a prvky jsou levné. Vzduch je ale stlačitelný, takže přesné polohování je obtížné, síly jsou menší a výroba stlačeného vzduchu je energeticky náročná; netěsnosti v rozvodech znamenají trvalé ztráty. Vzduch se před použitím upravuje: filtruje, reguluje tlak a případně přimazává. Vakuové přísavky se používají k uchopování dílů.pneumatics, compressed air, air preparation unit, vacuum gripper

Příklad Pneumatický proti hydraulickému válci

Pneumatický válec Ø 50 mm při 6 bar: \(0{,}6\cdot\pi\cdot 50^{2}/4 = 1\,178\) N. Hydraulický válec Ø 63 mm při 160 bar vyvine 49,9 kN, tedy 42× víc.

8.6Bezpečnost

Pozor

Tenký proud oleje z netěsnosti pod vysokým tlakem pronikne kůží. Takové injekční poranění vypadá zpočátku nenápadně, ale vyžaduje okamžité chirurgické ošetření. Netěsnost se nikdy nehledá rukou (používá se kousek kartonu), hadice se kontrolují a nahrazují včas. Před zásahem do obvodu se stroj odstaví, spustí se zvednuté části do bezpečné polohy, vypustí tlak včetně akumulátorů a zajistí se proti spuštění. Stlačený vzduch se nemíří na tělo a při ofukování se chrání oči.

8.7Procvičení

1
Válec má píst Ø 100 mm a pístnici Ø 56 mm, tlak 200 bar. Jaké jsou síly při vysouvání a zasouvání?
\(S_1 = 7\,854\) mm², vysouvání \(20\cdot 7\,854 = \) 157,1 kN. Mezikruží \(\pi(100^{2} - 56^{2})/4 = 5\,391\) mm², zasouvání 107,8 kN.
2
Čerpadlo dodává 20 l/min do válce Ø 63 mm. Jak rychle se vysouvá a za jak dlouho urazí 500 mm?
\(v = Q/S = (20\cdot 10^{6}/60)/3\,117 = 106{,}9\) mm/s = 0,107 m/s, zdvih za \(500/106{,}9 = \) 4,68 s.
3
Jaký výkon předává čerpadlo při 200 bar a 30 l/min?
\(P = 200\cdot 30/600 = \) 10 kW.
4
Zubové čerpadlo má geometrický objem 16 cm³ na otáčku, otáčky 1 450 1/min a objemovou účinnost 0,95. Jaký je průtok?
\(Q = 16\cdot 1\,450\cdot 0{,}95 = 22\,040\) cm³/min = 22,0 l/min.
5
Malý píst hydraulického zvedáku má plochu 3 cm², velký 150 cm². Jakou silou zvednete auto o tíze 12 kN a kolikrát musíte pumpnout, má-li se auto zvednout o 10 cm při zdvihu malého pístu 25 mm?
\(F_1 = 12\,000\cdot 3/150 = \) 240 N. Objem pro zdvih: \(150\cdot 10 = 1\,500\) cm³, jeden zdvih malého pístu přečerpá \(3\cdot 2{,}5 = 7{,}5\) cm³, tedy 200 zdvihů.
Co si odnést
  • Tlak se v kapalině šíří všude stejně; síla je tlak krát plocha, rychlost je průtok dělený plochou.
  • Hydraulický výkon je tlak krát průtok; ztráty se mění v teplo.
  • Pneumatika je rychlá a čistá, ale slabší a pružná; hydraulika dává velké síly v malém prostoru.
  • Tlaková energie zůstává v obvodu i po vypnutí čerpadla; netěsnosti se nikdy nehledají rukou.
Část IIIVysoká škola
9

Mechanismy a kinematikavysoká škola

Mechanismus je soustava těles spojených vazbami tak, že přeměňuje jeden pohyb na jiný: otáčení na posuv, rovnoměrné otáčení na kývání, rychlé otáčky na pomalé. Kinematika popisuje polohy, rychlosti a zrychlení bez ohledu na síly, dynamika přidá síly a hmotnosti.

🪟

Stěrač na skle auta kmitá sem a tam, ale motor pod kapotou se točí stále jedním směrem. Mezi nimi je čtyřkloubový mechanismus ze čtyř tyčí a čtyř čepů. Píst motoru jezdí nahoru a dolů a klikový hřídel se otáčí. Stejné myšlenky řeší i šicí stroj, bagr a robot.

rám (l = 240)klika (s = 70)ojnice (p = 220)vahadlo (q = 160) Grashofova podmínkas + l ≤ p + q70 + 240 = 310 ≤ 380: splněna nejkratší člen je klika:klikovahadlový mechanismusnejkratší je rám: dvojklikovýnejkratší je ojnice: dvojvahadlový
Obr. 9.1 Čtyřkloubový mechanismus. Klika (oranžově) se otáčí dokola kolem pevného kloubu, ojnice (modře) přenáší pohyb na vahadlo (zeleně), které jen kývá. Délky jsou v libovolných jednotkách; splněná Grashofova podmínka znamená, že nejkratší člen může vykonat celou otáčku.
Klikový mechanismus
Klikový mechanismus spalovacího motoru: klika o poloměru r, ojnice délky l, píst. Posuvníkem natočte kliku nebo spusťte animaci a sledujte polohu, rychlost a zrychlení pístu. Zrychlení v horní úvrati dosahuje tisícinásobku tíhového zrychlení.
LABORATOŘ
Model: centrický klikový mechanismus, stálé otáčky, přesné vztahy (bez zanedbání vyšších řádů λ), φ = 0° v horní úvrati (HÚ). Hmotnost pístu se skupinou 0,4 kg pro setrvačnou sílu. Kladná rychlost znamená pohyb od HÚ k dolní úvrati (DÚ).
+Teorie: kinematika bodu a tělesa, kinematické dvojice a stupně volnosti, čtyřkloub, klikový mechanismus, vačky, planetové převody, setrvačník

9.1Kinematika bodu a tělesa

Rychlost je derivace polohy podle času, zrychlení derivace rychlosti. Při otáčení kolem pevné osy má bod ve vzdálenosti \(r\) obvodovou rychlost \(v = \omega r\), dostředivé (normálové) zrychlení \(a_n = \omega^{2} r\) a při změně otáček tečné zrychlení \(a_t = \varepsilon r\), kde \(\omega = 2\pi n/60\) je úhlová rychlost a \(\varepsilon\) úhlové zrychlení. Obecný rovinný pohyb tělesa lze v každém okamžiku chápat jako otáčení kolem okamžitého středu otáčení (pólu pohybu).angular velocity, normal and tangential acceleration, instantaneous centre of rotation

9.2Kinematické dvojice a stupně volnosti

Kinematická dvojice je pohyblivé spojení dvou členů. Nižší dvojice mají plošný styk: rotační (kloub, čep), posuvná (vedení) a šroubová; v rovině odebírají dva ze tří stupňů volnosti. Vyšší dvojice mají styk v bodě nebo na přímce: zuby ozubených kol, vačka se zdvihátkem, kolo na kolejnici; v rovině odebírají jeden stupeň volnosti.kinematic pair, lower and higher pairs

Grüblerova–Kutzbachova rovnice (rovinný mechanismus)\[i = 3(n - 1) - 2p_1 - p_2\]

\(n\) je počet členů včetně rámu, \(p_1\) počet nižších a \(p_2\) vyšších dvojic. Čtyřkloub: \(3\cdot 3 - 2\cdot 4 = 1\). Klikový mechanismus (rám, klika, ojnice, píst; tři rotační a jedna posuvná dvojice): také 1. Pětikloub: \(3\cdot 4 - 2\cdot 5 = 2\), potřebuje dva pohony. Prostorový mechanismus má \(i = 6(n - 1) - \sum (6 - f_j)\), kde \(f_j\) jsou stupně volnosti jednotlivých dvojic; průmyslový robot se šesti rotačními klouby v řadě má šest stupňů volnosti (podrobně průvodce Robotika).mobility, degrees of freedom, Grübler–Kutzbach criterion

Pozor

Rovnice počítá jen „obecně“. Speciální geometrie (rovnoběžníkový mechanismus, nadbytečné vazby) může dát pohyblivý mechanismus, i když vzorec vrátí nulu. Takové nadbytečné vazby jsou citlivé na výrobní nepřesnosti a při montáži vnášejí pnutí.

9.3Čtyřkloubový mechanismus

Označme nejkratší člen \(s\), nejdelší \(l\) a zbylé \(p\), \(q\). Splňuje-li mechanismus Grashofovu podmínku \(s + l \le p + q\), může se nejkratší člen otáčet dokola. Je-li nejkratší klika (sousedí s rámem), vznikne klikovahadlový mechanismus, je-li nejkratší rám, dvojklikový, je-li nejkratší ojnice, dvojvahadlový. Kvalitu přenosu síly vyjadřuje přenosový úhel mezi ojnicí a vahadlem; ideální je 90°, pod zhruba 40° se mechanismus zadírá.four-bar linkage, Grashof condition, crank-rocker, transmission angle

Z praxe

Čtyřkloub najdete ve stěračích, v zavěšení kol, ve zvedacím mechanismu nakladače, v kancelářské sešívačce i v kolenním kloubu. James Watt si roku 1784 patentoval přímovod, čtyřkloub, jehož bod na ojnici opisuje téměř přímou čáru; vedl jím pístnici parního stroje.

9.4Klikový mechanismus

Poloha pístu od horní úvratě v závislosti na úhlu kliky \(\varphi\), s poměrem \(\lambda = r/l\):slider-crank mechanism, piston displacement, connecting rod ratio

Klikový mechanismus\[x = r(1 - \cos\varphi) + l\left(1 - \sqrt{1 - \lambda^{2}\sin^{2}\varphi}\right),\qquad v \approx r\omega\left(\sin\varphi + \tfrac{\lambda}{2}\sin 2\varphi\right),\qquad a \approx r\omega^{2}(\cos\varphi + \lambda\cos 2\varphi)\]

Zrychlení je největší v horní úvrati, \(a_{max} = r\omega^{2}(1 + \lambda)\). Setrvačná síla posuvných hmot má složku s frekvencí otáček (1. řád) a složku s dvojnásobnou frekvencí (2. řád, úměrnou \(\lambda\)). Řadový čtyřválec má síly 1. řádu vyvážené, ale síly 2. řádu se sčítají; proto mají některé motory vyvažovací hřídele otáčející se dvojnásobnými otáčkami.primary and secondary inertia forces, balancing

Příklad Píst při 6 000 1/min

\(r = 40\) mm, \(l = 140\) mm, \(\lambda = 0{,}286\), \(\omega = 628{,}3\) rad/s. \(a_{max} = 0{,}04\cdot 628{,}3^{2}\cdot 1{,}286 = 20\,303\) m/s², asi 2 070 g. Na píst se skupinou o hmotnosti 0,4 kg působí setrvačná síla 8,1 kN. Střední pístová rychlost \(2\cdot 0{,}08\cdot 100 = 16\) m/s, největší rychlost 26,1 m/s.

9.5Vačkové mechanismy

Vačka je těleso se zakřiveným obrysem, které při otáčení posouvá nebo kývá zdvihátkem; ovládá ventily motorů, automaty a textilní stroje. Návrh začíná zdvihovou závislostí \(h(\varphi)\). Skok ve zrychlení znamená ráz, hluk a opotřebení, proto se místo jednoduchého lineárního nebo harmonického průběhu volí cykloidní nebo polynomiální zdvihové závislosti se spojitým zrychlením.cam, follower, motion law, cycloidal motion

9.6Planetové převody

části planetového převoducentrální kolo (slunce) zS = 24satelity zP = 24 (tři)korunové kolo zK = 72 (vnitřní ozubení)unašeč satelitů (zeleně) Willisova rovnice(nS − nU) / (nK − nU) = − zK / zSkorunové kolo stojí: i = 1 + zK/zS = 4
Obr. 9.2 Planetový převod s centrálním kolem, třemi satelity na unašeči a korunovým kolem s vnitřním ozubením. Zabrzděním různých členů vzniknou různé převody; toho využívají automatické převodovky. Výkon se dělí mezi několik satelitů, převod je proto kompaktní.

V planetovém převodu se osy satelitů pohybují s unašečem. Vztah mezi otáčkami slunce \(n_S\), korunového kola \(n_K\) a unašeče \(n_U\) dává Willisova rovnice (pohled z unašeče, kde je převod obyčejný):planetary (epicyclic) gear train, Willis equation, carrier

Willisova rovnice\[\frac{n_S - n_U}{n_K - n_U} = -\frac{z_K}{z_S},\qquad z_K = z_S + 2z_P\]

Stojí-li korunové kolo (\(n_K = 0\)), vychází \(i_{SU} = n_S/n_U = 1 + z_K/z_S\); pro 24 a 72 zubů je to 4 a satelity mají \((72 - 24)/2 = 24\) zubů. Aby šly tři satelity rovnoměrně rozmístit, musí být \((z_S + z_K)/3\) celé číslo: 96/3 = 32. Stojí-li unašeč, je převod obyčejný se změnou smyslu otáčení, \(i = -z_K/z_S = -3\). Spojením dvou členů se celek otáčí jako jeden kus, \(i = 1\).

9.7Setrvačník a nerovnoměrnost chodu

Pístový motor nebo lis odebírá či dodává práci nerovnoměrně během otáčky. Setrvačník s momentem setrvačnosti \(J\) vyrovnává kolísání otáček: přebytek práce uloží jako kinetickou energii \(E = \tfrac{1}{2}J\omega^{2}\) a při nedostatku ji vydá. Kolísání vyjadřuje stupeň nerovnoměrnosti \(\delta = (\omega_{max} - \omega_{min})/\omega_s\); pro přebytek práce \(\Delta E\) platí \(\Delta E = J\,\omega_s^{2}\,\delta\).flywheel, coefficient of speed fluctuation

Příklad Energie setrvačníku

Setrvačník s \(J = 0{,}5\) kg·m² při 3 000 1/min (\(\omega = 314{,}2\) rad/s) má energii \(\tfrac{1}{2}\cdot 0{,}5\cdot 314{,}2^{2} = 24{,}7\) kJ. Má-li stroj při 1 500 1/min vyrovnat přebytek 500 J s nerovnoměrností 2 %, potřebuje \(J = 500/(157{,}1^{2}\cdot 0{,}02) = 1{,}01\) kg·m².

9.8Procvičení

1
Kolik stupňů volnosti má rovinný pětikloub (rám a čtyři pohyblivé členy, pět rotačních dvojic)?
\(i = 3\cdot 4 - 2\cdot 5 = \) 2. Potřebuje dva pohony, například dva motory paralelního robotu.
2
Čtyřkloub má rám 50, kliku 90, ojnici 120 a vahadlo 100 mm. Splňuje Grashofovu podmínku a jaký je to typ?
\(s + l = 50 + 120 = 170 \le p + q = 90 + 100 = 190\): splňuje. Nejkratší je rám, takže se oba členy připojené k rámu mohou otáčet dokola: dvojklikový mechanismus.
3
Motor má zdvih 90 mm (r = 45 mm). Jaká je střední pístová rychlost při 4 000 1/min?
\(c_s = 2\,s\,n/60 = 2\cdot 0{,}09\cdot 4\,000/60 = \) 12 m/s.
4
Planetový převod z obrázku 9.2 (zS = 24, zK = 72): slunce stojí, pohání korunové kolo, výstupem je unašeč. Jaký je převod?
Z Willisovy rovnice s \(n_S = 0\): \(n_U/n_K = z_K/(z_S + z_K)\), převod \(i_{KU} = 1 + z_S/z_K = 1 + 24/72 = \) 1,33.
5
Jak velký moment setrvačnosti musí mít setrvačník, aby přebytek práce 500 J při 1 500 1/min způsobil kolísání otáček nejvýš 2 %?
\(\omega_s = 157{,}1\) rad/s, \(J = \Delta E/(\omega_s^{2}\delta) = 500/(24\,674\cdot 0{,}02) = \) 1,01 kg·m².
Co si odnést
  • Stupně volnosti rovinného mechanismu dává Grüblerova rovnice; čtyřkloub a klikový mechanismus mají jeden.
  • Grashofova podmínka rozhodne, zda se nejkratší člen čtyřkloubu může otáčet dokola.
  • Zrychlení pístu roste s druhou mocninou otáček a dosahuje tisíců g; setrvačné síly je třeba vyvažovat.
  • Planetové převody dávají velký převod v malém prostoru; otáčky členů spojuje Willisova rovnice.
Část IIIVysoká škola
10

Únava a lomová mechanikavysoká škola

Součást, která snese statické zatížení s velkou rezervou, může prasknout, když se zatížení milionkrát opakuje. Únava začíná malou trhlinou ve vrubu nebo vadě povrchu, trhlina pomalu roste a nakonec zbylý průřez náhle praskne. Lomová mechanika říká, jak velká trhlina je ještě bezpečná a jak rychle poroste.

✈️

V roce 1954 se nad Středozemním mořem během tří měsíců rozpadly ve vzduchu dva první proudové dopravní letouny. Vyšetřování ukázalo únavové trhliny, které vyrostly z rohů otvorů v přetlakovém trupu, namáhaném při každém letu. Od té doby se letadla navrhují tak, aby trhlinu bylo možné včas najít, než se stane kritickou.

10³10⁴10⁵10⁶10⁷10⁸ počet cyklů do lomu N (logaritmicky)amplituda napětí σa [MPa] 0200400600 ocel, Rm = 600 MPamez únavy ≈ 300 MPahliník: bez meze únavy nízkocyklovávysokocyklová
Obr. 10.1 Wöhlerova křivka (S–N) při souměrném střídavém zatížení. Ocel má mez únavy: pod ní vydrží prakticky neomezeně, zlom křivky leží kolem 10⁶ až 10⁷ cyklů. Hliníkové slitiny mez únavy nemají a únavová pevnost se pro ně udává při zvoleném počtu cyklů. Průběhy jsou schematické.
Růst únavové trhliny
Okrajová trhlina v ocelové součásti roste při každém zátěžném cyklu podle Parisova zákona. Zvolte materiál, počáteční velikost trhliny (například nejmenší, kterou zachytí kontrola), rozkmit napětí a počet cyklů denně. Svislá čára ukazuje interval prohlídek: polovinu doby, za kterou trhlina doroste do kritické velikosti.
LABORATOŘ
Model: okrajová trhlina v široké desce, \(K = 1{,}12\,\sigma\sqrt{\pi a}\), míjivé zatížení (σmin = 0, σmax = Δσ). Parisův zákon \(da/dN = C\,\Delta K^{m}\) s konstantami podle Barsoma a Rolfeho: feriticko-perlitické oceli C = 6,9 · 10⁻¹², m = 3,0; austenitické 5,6 · 10⁻¹², m = 3,25; martenzitické 1,35 · 10⁻¹⁰, m = 2,25 (da/dN v m/cyklus, ΔK v MPa·√m). Lomové houževnatosti 100, 150 a 50 MPa·√m jsou modelové. Práh šíření 5 MPa·√m, tloušťka součásti 50 mm.
+Teorie: mechanismus únavy, cyklus napětí, Wöhlerova křivka a Basquinův vztah, vruby, střední napětí, Minerovo pravidlo, lomová mechanika, Parisův zákon a přípustné poškození

10.1Co je únava

Únava je postupné porušování materiálu opakovaným namáháním, často hluboko pod mezí kluzu. Probíhá ve třech stadiích: iniciace mikrotrhliny v místě koncentrace napětí (vrub, rýha, vměstek, svar), šíření trhliny při každém cyklu o nepatrný kousek a dolom, když zbylý průřez nevydrží. Únava je nejčastější příčinou provozních lomů strojních součástí, protože hřídele, ozubení, pružiny, šrouby i svary jsou namáhány proměnlivě.fatigue, crack initiation, crack propagation, final fracture

iniciace na povrchu (vrub, rýha) hladká únavová oblasts odpočinkovými čarami hrubá oblast dolomuzbylý průřez praskl naráz
Obr. 10.2 Typická lomová plocha únavového lomu hřídele. Trhlina vznikla na povrchu nahoře a šířila se dolů; odpočinkové čáry (při změnách zatížení) jsou soustředné kolem místa iniciace. Velikost oblasti dolomu napovídá, jak velké bylo zatížení: čím menší, tím menší napětí.
Z praxe

August Wöhler zkoumal v 50. a 60. letech 19. století lomy železničních náprav a ukázal, že rozhoduje počet a velikost cyklů napětí. Únava stála za ztrátou dvou letounů v roce 1954, za převrácením obytné plošiny Alexander L. Kielland v Severním moři v roce 1980 (trhlina u svaru výztuhy, 123 obětí) a za neštěstím rychlíku u německého Eschede v roce 1998 (únavový lom obruče kola, 101 obětí). Každé z těchto vyšetřování změnilo předpisy pro konstrukci a kontrolu.

10.2Cyklus napětí

Parametry cyklu\[\sigma_m = \frac{\sigma_{max} + \sigma_{min}}{2},\qquad \sigma_a = \frac{\sigma_{max} - \sigma_{min}}{2},\qquad R = \frac{\sigma_{min}}{\sigma_{max}}\]

Rotující hřídel s ohybem má souměrný střídavý cyklus (R = −1, σm = 0), šroub nebo lano zatěžované a odlehčované míjivý cyklus (R = 0).mean stress, stress amplitude, stress ratio

10.3Wöhlerova křivka

Únavové zkoušky dávají Wöhlerovu křivku: amplitudu napětí v závislosti na počtu cyklů do lomu (obr. 10.1). V oblasti konečné životnosti se často popisuje Basquinovým vztahem:S–N curve, Basquin equation, endurance limit

Basquinův vztah\[\sigma_a = \sigma_f'\,(2N)^{b}\]

Pro hladké ocelové vzorky se mez únavy odhaduje jako \(\sigma_c' \approx 0{,}5\,R_m\) pro meze pevnosti do zhruba 1 400 MPa (nad nimi přibližně 700 MPa). Se stoupající pevností tedy únavová odolnost neroste neomezeně, protože pevné oceli jsou citlivější na vruby a vady.

Příklad Životnost podle Basquina

\(\sigma_f' = 900\) MPa, \(b = -0{,}09\), amplituda 300 MPa: \(2N = (300/900)^{1/(-0{,}09)} = 3^{11{,}1} \approx 2{,}0\cdot 10^{5}\), tedy asi 100 000 cyklů. Snížení amplitudy o 10 % na 270 MPa prodlouží život přibližně třikrát: malá změna napětí, velká změna životnosti.

10.4Vruby, povrch a velikost

Ve vrubu (osazení, díra, drážka pro pero, závit) je napětí \(K_t\)krát vyšší než nominální; \(K_t\) je součinitel tvaru z teorie pružnosti. Při únavě se uplatní o něco méně, podle vrubové citlivosti \(q\) materiálu (0 až 1, pevné oceli blízko 1):stress concentration factor, notch sensitivity, fatigue notch factor

Součinitel vrubu\[K_f = 1 + q\,(K_t - 1)\]

Pro osazení s \(K_t = 2{,}2\) a \(q = 0{,}8\) je \(K_f = 1{,}96\): únavová pevnost v osazení je skoro poloviční. Mez únavy skutečné součásti dále snižují drsnost povrchu, velikost (větší objem obsahuje víc vad), teplota a požadovaná spolehlivost; v Shigleyho postupu se to vyjadřuje součiniteli \(k_a, k_b, \dots\) (Marinovy součinitele). Únavovou pevnost zvyšují velká zaoblení přechodů, leštění, kuličkování a válečkování (vnesou tlaková zbytková napětí) a povrchové kalení.Marin factors, shot peening, residual compressive stress

10.5Vliv středního napětí

Tahové střední napětí únavovou odolnost snižuje. Kombinace amplitudy a středního napětí se posuzuje v Haighově diagramu; nejpoužívanější je konzervativní Goodmanova přímka, kde \(\sigma_c\) je mez únavy součásti a \(k\) bezpečnost:Haigh diagram, Goodman relation

Goodmanova podmínka\[\frac{\sigma_a}{\sigma_c} + \frac{\sigma_m}{R_m} = \frac{1}{k}\]
Příklad Předepnutá součást

\(\sigma_c = 200\) MPa (již se všemi součiniteli), \(R_m = 600\) MPa, \(\sigma_m = 150\) MPa, \(\sigma_a = 100\) MPa: \(1/k = 100/200 + 150/600 = 0{,}75\), bezpečnost \(k = 1{,}33\). Bez středního napětí by byla 2,0.

10.6Kumulace poškození

Skutečné zatížení kolísá. Podle Palmgrenova–Minerova pravidla každý cyklus s amplitudou, pro kterou je životnost \(N_i\), spotřebuje zlomek \(1/N_i\) života a lom nastane při \(D = \sum n_i/N_i = 1\). Spektrum zatížení se získává z měření a počítá metodou stékajícího deště (rainflow).Palmgren–Miner rule, damage sum, rainflow counting

Pozor

Minerovo pravidlo neuvažuje pořadí zatížení a experimentálně se lom objevuje při součtu D zhruba od 0,3 do 3. Pro odpovědné součásti se proto volí dovolený součet poškození menší než 1 nebo se životnost ověřuje zkouškami.

10.7Lomová mechanika

Klasická pevnost předpokládá materiál bez vad. Lomová mechanika počítá s trhlinou délky \(a\) a popisuje pole napětí u jejího čela jediným parametrem, faktorem intenzity napětí (G. R. Irwin, 1957, navazující na Griffithovu energetickou teorii lomu skla z roku 1921). Lom nastane, když \(K\) dosáhne materiálové konstanty, lomové houževnatosti \(K_{IC}\):linear elastic fracture mechanics, stress intensity factor, fracture toughness

Faktor intenzity napětí a kritická trhlina\[K_I = Y\,\sigma\sqrt{\pi a},\qquad a_c = \frac{1}{\pi}\left(\frac{K_{IC}}{Y\,\sigma}\right)^{2}\]
Příklad Pevná ocel je méně tolerantní

Vysokopevnostní ocel s \(K_{IC} = 50\) MPa·√m zatížená napětím 500 MPa (okrajová trhlina, Y = 1,12): \(a_c = (1/\pi)(50/560)^{2} = 2{,}5\) mm. Konstrukční ocel s houževnatostí 150 MPa·√m při 200 MPa snese trhlinu 143 mm. Pevnější materiál dovolí vyšší napětí, ale kritická trhlina je malá a těžko se hledá.

Za chladu se mnohé oceli stávají křehkými (přechodová teplota, kapitola 2). Za druhé světové války praskaly svařované lodě typu Liberty, některé v klidném přístavu; spolu s křehkou ocelí za nízkých teplot přispěly ostré rohy a vady svarů. Moderní předpisy proto požadují zaručenou houževnatost při provozní teplotě.

10.8Růst trhliny a přípustné poškození

P. C. Paris ukázal začátkem 60. let, že rychlost růstu únavové trhliny závisí na rozkmitu faktoru intenzity napětí \(\Delta K\) mocninně (Parisův zákon). Pod prahovou hodnotou \(\Delta K_{th}\) se trhlina prakticky nešíří:Paris law, threshold stress intensity range

Parisův zákon a počet cyklů\[\frac{da}{dN} = C\,\Delta K^{m},\qquad N = \int_{a_0}^{a_c}\frac{da}{C\left(Y\,\Delta\sigma\sqrt{\pi a}\right)^{m}}\]
Příklad Kolik cyklů zbývá

Feriticko-perlitická ocel (C = 6,9 · 10⁻¹², m = 3, Kc = 100 MPa·√m), Δσ = 200 MPa: kritická délka \(a_c = (1/\pi)(100/224)^{2} = 63{,}4\) mm. Integrací z \(a_0 = 1\) mm vychází asi 128 000 cyklů, z \(a_0 = 2\) mm jen 85 000. Většina života se spotřebuje, dokud je trhlina malá; proto záleží na tom, jak malou trhlinu umí kontrola najít.

Podle toho se volí filozofie návrhu: bezpečný život (součást se vymění po předepsané době, například podvozek letadla), bezpečné porušení (konstrukce vydrží i se selháním jednoho prvku) a přípustné poškození (trhlina se smí vyskytnout, ale prohlídky ji musí najít včas; typické pro trup a křídla letadel). Trhliny se hledají nedestruktivními metodami: ultrazvukem, magnetickou práškovou a kapilární (penetrační) metodou, vířivými proudy a prozařováním.safe-life, fail-safe, damage tolerance, non-destructive testing

10.9Procvičení

1
Napětí kolísá mezi +300 a −100 MPa. Určete střední napětí, amplitudu a součinitel asymetrie.
\(\sigma_m = (300 - 100)/2 = \) 100 MPa, \(\sigma_a = (300 + 100)/2 = \) 200 MPa, \(R = -100/300 = \) −0,33.
2
Ocel má Rm = 800 MPa. Odhadněte mez únavy hladkého vzorku a součásti se součinitelem povrchu 0,8 a velikosti 0,85.
\(\sigma_c' \approx 0{,}5\cdot 800 = \) 400 MPa, součást \(400\cdot 0{,}8\cdot 0{,}85 = \) 272 MPa.
3
Součást má mez únavy 250 MPa a Rm = 700 MPa. Pracuje se středním napětím 200 MPa a amplitudou 120 MPa. Jaká je bezpečnost podle Goodmana?
\(1/k = 120/250 + 200/700 = 0{,}480 + 0{,}286 = 0{,}766\), k = 1,31.
4
Hliníková slitina má KIC = 30 MPa·√m. Jak dlouhá okrajová trhlina (Y = 1,12) je kritická při napětí 200 MPa?
\(a_c = (1/\pi)(30/(1{,}12\cdot 200))^{2} = 0{,}00571\) m = 5,7 mm.
5
Součást absolvovala 10 000 cyklů na hladině s životností 50 000 cyklů a 100 000 cyklů na hladině s životností 1 000 000 cyklů. Kolik cyklů ještě vydrží na hladině s životností 200 000 cyklů?
Spotřebováno \(10^{4}/(5\cdot 10^{4}) + 10^{5}/10^{6} = 0{,}2 + 0{,}1 = 0{,}3\). Zbývá 0,7, tedy \(0{,}7\cdot 200\,000 = \) 140 000 cyklů (podle Minerova pravidla, bez rezervy).
Co si odnést
  • Únava způsobuje lomy při napětí pod mezí kluzu; začíná ve vrubech a vadách povrchu.
  • Životnost silně závisí na amplitudě napětí; vruby, drsnost a tahové střední napětí ji snižují.
  • Lomová mechanika: K = Yσ√(πa); kritická trhlina je tím menší, čím vyšší napětí a menší houževnatost.
  • Trhlina roste podle Parisova zákona; prohlídky musí najít trhlinu dřív, než doroste do kritické délky.
Část IIIVysoká škola
11

Konstrukce, CAD a MKPvysoká škola

Konstruování je řízený postup od požadavků k výrobní dokumentaci. Dnes se odehrává v počítači: tvar vzniká jako parametrický 3D model, z něj se odvozují výkresy a výpočetní modely. Metoda konečných prvků rozdělí součást na tisíce malých kousků a spočítá napětí tam, kam ruční vzorce nedosáhnou. Výsledek je ale jen tak dobrý jako model a ten, kdo ho čte.

🖥️

Barevný obrázek z výpočtu vypadá přesvědčivě: červená místa, čísla na tři desetinná místa. Přesto zkušený výpočtář nejdřív udělá odhad na papíře a pak zkouší, jestli se výsledek změní, když síť zjemní. Program vyřeší přesně tu úlohu, kterou mu zadáte, i když je zadaná špatně.

1 Zadánípožadavky, funkce, normy 2 Konceptvarianty a jejich hodnocení 3 Návrh3D model, výpočty, MKP 4 Dopracovánívýkresy, kusovník, návody 5 Prototyp a zkouškyověření, měření, úpravy 6 Výrobasériová výroba, servis iterace: zkoušky vracejí do návrhu
Obr. 11.1 Konstrukční proces v pořadí podle metodiky VDI 2221 a učebnice Pahla a Beitze, doplněný o prototyp a výrobu. Ve skutečnosti se fáze překrývají a vracejí: výsledky výpočtů a zkoušek mění návrh, někdy i koncept.
MKP v kostce
Kuželová ocelová tyč délky 1 m je nahoře vetknutá a na volném konci tažena silou F. Metoda konečných prvků ji rozdělí na n prutových prvků se stálým průřezem. Porovnejte posuvy (horní graf) a napětí (dolní graf) s přesným řešením a sledujte, jak chyba klesá se zjemňováním sítě. Pro malý počet prvků se ukáže celá soustava rovnic.
LABORATOŘ
Model: plocha průřezu klesá lineárně z 400 mm² u vetknutí na 100 nebo 200 mm² na konci (nebo je stálá), E = 210 GPa. Každý prvek má plochu ze svého středu a tuhost \(k_e = E A_e/L_e\). Přesné řešení \(u(x) = \frac{F}{E}\int_0^x \frac{d\xi}{A(\xi)}\). Soustava se řeší Gaussovou eliminací přímo v prohlížeči.
+Teorie: metodika konstruování, zásady a bezpečnost, CAD, princip MKP, matice tuhosti, konvergence a singularity, další analýzy

11.1Metodika konstruování

Systematický postup popisuje například směrnice VDI 2221 a učebnice Pahla a Beitze. Začíná požadavkovým listem: co musí výrobek splnit (pevné požadavky) a co je žádoucí (přání), včetně norem, ceny a počtu kusů. Koncipování hledá funkční strukturu a řešení dílčích funkcí; přehledně je řadí morfologická matice, kde každý řádek je funkce a sloupce možná řešení. Varianty se porovnávají váženým hodnocením. Pak následuje navrhování (rozvržení, dimenzování, výpočty) a dopracování (výkresy, kusovník, technická dokumentace).systematic design, requirements list, morphological matrix, weighted evaluation

Příklad Vážené hodnocení dvou variant

Kritéria a váhy: cena 0,4, hmotnost 0,3, vyrobitelnost 0,3. Varianta A má body 8, 6, 7, varianta B 6, 9, 8 (z 10). A: \(0{,}4\cdot 8 + 0{,}3\cdot 6 + 0{,}3\cdot 7 = 7{,}1\); B: \(0{,}4\cdot 6 + 0{,}3\cdot 9 + 0{,}3\cdot 8 = 7{,}5\). Vítězí B, ale výsledek je citlivý na váhy, a proto se vyplatí zkusit, zda pořadí přežije jejich rozumnou změnu.

11.2Zásady konstruování a bezpečnost

  • Jednoduchost a jednoznačnost: málo dílů, jasná cesta síly, každá funkce jednou součástí.
  • Vyrobitelnost a montáž (DFM, DFA): tvar vhodný pro zvolenou technologii, co nejvolnější tolerance, normalizované díly, montáž z jednoho směru.design for manufacturing and assembly
  • Bezpečnost: posouzení rizika podle ČSN EN ISO 12100 v pořadí: konstrukčně bezpečné řešení, ochranná opatření (kryty, blokování), informace pro uživatele. Totéž pořadí jako u bezpečnosti práce v kapitole 6.risk assessment, inherently safe design
  • Životní cyklus: údržba, opravitelnost, demontáž a recyklace (kapitola 12).

11.3CAD

Moderní CAD pracuje s objemovými 3D modely. Při parametrickém modelování se tvar skládá z prvků (vysunutí skici, rotace, díra, zaoblení, zkosení) uložených ve stromu historie; skici jsou určeny kótami a geometrickými vazbami, takže změna jedné kóty přestaví celý model. Díly se spojují do sestav pomocí vazeb, z modelu se generují výkresy, kusovník a vstupy pro výpočty (CAE) a programy pro CNC stroje (CAM). Data spravují systémy PDM a PLM. Pro výměnu mezi systémy slouží formát STEP (ISO 10303), pro 3D tisk STL nebo 3MF.parametric feature-based modelling, assembly, CAE, CAM, PDM/PLM, STEP

Pomůcka

Dobrý parametrický model se staví jako výrobek: od základního tělesa k detailům, zaoblení a zkosení až nakonec. Skici plně určené kótami a vazbami a rozumně pojmenované kóty šetří hodiny při pozdějších změnách.

11.4Princip metody konečných prvků

Metoda konečných prvků (MKP) rozdělí těleso na prvky spojené v uzlech. Uvnitř prvku se posuvy aproximují jednoduchými tvarovými funkcemi z hodnot v uzlech. Pro každý prvek se sestaví vztah mezi uzlovými silami a posuvy, \(\mathbf{k}_e\mathbf{u}_e = \mathbf{f}_e\), a z prvků se poskládá globální soustava lineárních rovnic:finite element method, nodes, shape functions, stiffness matrix

Prutový prvek a globální soustava\[\mathbf{k}_e = \frac{E A}{L}\begin{bmatrix} 1 & -1\\ -1 & 1\end{bmatrix},\qquad \mathbf{K}\,\mathbf{u} = \mathbf{F}\]

Postup: diskretizace, sestavení matice tuhosti \(\mathbf{K}\) (přičtením matic prvků na místa jejich uzlů), zavedení okrajových podmínek (vetknuté posuvy se odstraní), řešení soustavy, výpočet deformací \(\varepsilon\) a napětí \(\sigma = E\varepsilon\) z posuvů a jejich zobrazení. Matice je řídká a pásová, a proto lze řešit i miliony neznámých.

Příklad Dva prvky ručně

Ocelový prut (A = 200 mm²) ze dvou prvků po 500 mm, uzel 0 vetknutý, na uzlu 2 síla 10 kN. Tuhost prvku \(k = 210\,000\cdot 200/500 = 84\,000\) N/mm. Soustava pro uzly 1 a 2: \(\begin{bmatrix} 2k & -k\\ -k & k\end{bmatrix}\begin{bmatrix} u_1\\ u_2\end{bmatrix} = \begin{bmatrix} 0\\ 10\,000\end{bmatrix}\), řešení \(u_1 = 0{,}119\) mm, \(u_2 = 0{,}238\) mm, napětí v obou prvcích 50 MPa.

Ve 2D a 3D se používají trojúhelníkové a čtyřúhelníkové prvky, čtyřstěny a šestistěny, pro tenké stěny skořepiny a pro rámy nosníkové prvky. Matematické základy položil R. Courant (1943), inženýrskou metodu pro letecké konstrukce publikovali M. J. Turner, R. W. Clough, H. C. Martin a L. J. Topp (1956) a název „finite element“ zavedl Clough roku 1960.

síť konečných prvkůjemnější u otvoru, kde se napětírychle mění oranžově: největší napětínad a pod otvorem, přibližnětrojnásobek nominálního (Kt ≈ 3)deska tažená ve vodorovném směru
Obr. 11.2 Deska s otvorem tažená ve vodorovném směru, rozdělená na čtyřúhelníkové prvky s úhlopříčkami (trojúhelníky). Síť se zjemňuje tam, kde se napětí mění nejrychleji. Pro velkou desku je známo analytické řešení (Kirsch, 1898): u okraje otvoru je napětí trojnásobkem nominálního, což slouží jako kontrola výpočtu.

11.5Chyby a ověřování výpočtu

  • Konvergence sítě: výsledek se počítá na postupně jemnějších sítích, dokud se sledovaná veličina nepřestane měnit. Chyba lineárních prvků klesá zhruba s druhou mocninou velikosti prvku (laboratoř).mesh convergence study
  • Singularity: v dokonale ostrém vnitřním rohu, pod bodovou silou nebo bodovou podporou teorie dává nekonečné napětí a výsledek se zjemňováním roste bez konce. Řešením je skutečný rádius, rozložení síly na plochu, nebo vyhodnocení jinde.stress singularity
  • Okrajové podmínky: dokonale tuhé vetknutí je ve skutečnosti poddajné; špatná okrajová podmínka zkreslí výsledek víc než hrubá síť.
  • Linearita: lineární výpočet platí jen pod mezí kluzu, pro malé deformace a bez kontaktů; jinak je třeba nelineární analýza (plasticita, kontakt, velké deformace).
  • Verifikace a validace: verifikace ověřuje, že rovnice jsou vyřešeny správně (ruční odhad, známé řešení, například \(K_t \approx 3\) u otvoru), validace, že model popisuje skutečnost (měření tenzometry, zkoušky).verification and validation
Pozor

Nejčastější chyby nejsou v programu, ale v zadání: záměna jednotek (mm a m, MPa a Pa), chybějící nebo nadbytečné vazby, špatný materiál, zapomenutá tíha nebo předpětí. Před každým výpočtem si udělejte ruční odhad řádu výsledku; když se liší o řád, chyba je skoro jistě v modelu.

11.6Další analýzy

Modální analýza hledá vlastní frekvence a tvary kmitů; pro jednoduchý oscilátor \(f = \frac{1}{2\pi}\sqrt{k/m}\). Stroj nesmí běžet v rezonanci se svou konstrukcí. Dále se počítají teplotní pole a teplotní napětí, dynamická odezva, proudění (CFD, zpravidla metodou konečných objemů) a topologická optimalizace, která v zadaném prostoru ponechá jen materiál, který nese zatížení; výsledné organické tvary se často vyrábějí 3D tiskem (kapitola 6). Model propojený s daty ze skutečného stroje se nazývá digitální dvojče (kapitola 12).modal analysis, natural frequency, CFD, topology optimization

11.7Procvičení

1
Ocelový prut má průřez 100 mm² a délku 1 m. Jaká je jeho tuhost a o kolik se prodlouží silou 5 kN?
\(k = 210\,000\cdot 100/1\,000 = \) 21 000 N/mm, \(u = 5\,000/21\,000 = \) 0,238 mm.
2
Tři prvky v sérii mají tuhosti 30, 60 a 20 kN/mm, na konci působí 12 kN. Jaký je posuv konce a celková tuhost?
Každým prvkem prochází celá síla: prodloužení 0,4 + 0,2 + 0,6 = 1,2 mm, celková tuhost \(12/1{,}2 = \) 10 kN/mm, tedy \(1/(1/30 + 1/60 + 1/20)\).
3
V laboratoři má kuželová tyč (zúžení na 1/4) chybu posuvu −13,4 % pro 1 prvek, −4,9 % pro 2, −1,45 % pro 4 a −0,39 % pro 8 prvků. Jak rychle chyba klesá?
Při zdvojnásobení počtu prvků klesne postupně 2,8krát, 3,4krát a 3,8krát a blíží se čtyřnásobku: pro jemnou síť je chyba úměrná druhé mocnině velikosti prvku.
4
Motor o hmotnosti 10 kg je na držáku s tuhostí 10⁶ N/m. Jeho rotor se točí 3 000 1/min. Je to problém?
\(f = \frac{1}{2\pi}\sqrt{10^{6}/10} = \) 50,3 Hz, otáčky 3 000 1/min = 50 Hz. Nevyváženost rotoru by budila držák téměř v rezonanci; držák je třeba vyztužit nebo změkčit, aby se frekvence vzdálily.
5
Pro variantu B z příkladu v 11.1 snížíte body za hmotnost z 9 na 7. Změní se pořadí?
B: \(0{,}4\cdot 6 + 0{,}3\cdot 7 + 0{,}3\cdot 8 = 6{,}9\) < 7,1. Ano, vyhraje A. Pořadí bylo citlivé na jedno hodnocení, rozhodnutí si zaslouží další data.
Co si odnést
  • Konstruování postupuje od požadavků přes koncept a návrh k dokumentaci a opakovaně se vrací.
  • Parametrický CAD model je zdrojem výkresů, výpočtů i programů pro výrobu.
  • MKP skládá matice tuhosti prvků do soustavy K u = F; přesnost roste se zjemňováním sítě.
  • Výpočet ověřte ručním odhadem a konvergencí; singularity a okrajové podmínky jsou nejčastější pasti.
Část IIIVysoká škola
12

Průmysl 4.0 a údržbavysoká škola

Stroje dnes nejen vyrábějí, ale i měří a komunikují. Senzory hlásí vibrace, teploty a spotřebu, data proudí do řídicích systémů a modelů a z nich zpět do plánu výroby a údržby. Cílem není technika sama, ale vyšší efektivita, kvalita a spolehlivost, a to bez ztráty bezpečnosti.

📡

Ložisko velkého ventilátoru nezačne selhávat naráz. Týdny předem se v jeho vibracích objeví slabá složka na charakteristické frekvenci vady. Kdo ji měří a umí číst, vymění ložisko o víkendu za pár tisíc. Kdo ne, zastaví linku v pondělí ráno a čeká na náhradní díl.

1234 konec 18. st.přelom 19. a 20. st.od 70. let 20. st.od 2010s mechanizacepára a voda,mechanické stavy elektrifikacehromadná výroba,montážní linka automatizaceelektronika, IT,programovatelné automaty propojeníkyberneticko-fyzikálnísystémy, data, AI pojem Industrie 4.0 byl veřejně představen v Německu roku 2011
Obr. 12.1 Obvyklé dělení průmyslových revolucí. Je to zjednodušení: technologie se šířily postupně a různě rychle v různých odvětvích. Čtvrtá „revoluce“ byla pojmenována předem, jako program průmyslové politiky.
Celková efektivita zařízení OEE
Za směnu se ztrácí čas prostoji (porucha, přestavba), pomalým chodem a mikroprostoji a výrobou zmetků. Graf ukazuje, jak se z plánovaného času stává čas, za který vznikly dobré kusy. OEE je jejich poměr.
LABORATOŘ
Model: dostupnost = (plánovaný čas − prostoje) / plánovaný čas; výkonnost = vyrobené kusy × ideální takt / provozní čas; kvalita = dobré kusy / vyrobené kusy; OEE = dostupnost × výkonnost × kvalita. Vyrobit nelze víc kusů, než dovolí provozní čas a takt.
Minihra: jaký druh údržby?
Rozhodněte, zda jde o údržbu reaktivní (po poruše), preventivní (podle kalendáře nebo motohodin), nebo prediktivní (podle měřeného stavu).
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: Průmysl 4.0, architektura a standardy, digitální dvojče, údržba a spolehlivost, OEE a štíhlá výroba, udržitelnost, člověk ve výrobě

12.1Co je Průmysl 4.0

Pojem Industrie 4.0 zazněl veřejně na veletrhu v Hannoveru roku 2011 a stal se součástí německé hospodářské strategie; Česko na něj navázalo Iniciativou Průmysl 4.0 Ministerstva průmyslu a obchodu z roku 2016. Jádrem jsou kyberneticko-fyzikální systémy: stroje se senzory, výpočetní kapacitou a komunikací, propojené mezi sebou i s plánováním výroby. Patří sem průmyslový internet věcí (IIoT), zpracování dat na okraji sítě i v cloudu, strojové učení (podrobněji průvodce Informatika a Statistika a modely), kolaborativní a mobilní roboti (Robotika), aditivní výroba a rozšířená realita při servisu.Industry 4.0, cyber-physical systems, industrial internet of things

12.2Architektura a standardy

Klasicky se řízení podniku popisuje automatizační pyramidou (model ISA-95, norma IEC 62264): dole senzory a akční členy, nad nimi řízení strojů (PLC) a dispečerské systémy (SCADA), výše řízení výroby (MES) a nahoře podnikové plánování (ERP). Průmysl 4.0 pyramidu prolamuje: data z čidla mohou jít přímo do analytiky. Referenční architektonický model RAMI 4.0 (DIN SPEC 91345) popisuje komponenty ve třech osách: vrstvy (od fyzického zařízení po obchodní procesy), životní cyklus a hierarchii. Pro výměnu dat mezi stroji různých výrobců se prosazuje standard OPC UA (IEC 62541).automation pyramid, ISA-95, RAMI 4.0, OPC UA

Pozor

Připojený stroj je i zranitelný stroj. Provozní technologie (OT) se chrání segmentací sítí, řízením přístupu a aktualizacemi podle řady norem IEC 62443; nové nařízení o strojních zařízeních (EU) 2023/1230 požaduje ochranu proti poškození, které by mohlo vést k nebezpečné situaci. Podrobně průvodce Kybernetická bezpečnost.

12.3Digitální dvojče

fyzický strojkonkrétní kus v provozu digitální modelgeometrie, fyzika, historie data ze senzorů: vibrace, teploty, zatížení rozhodnutí: seřízení, plán údržby, změna režimu simulace, odhadzbývající životnosti
Obr. 12.2 Digitální dvojče je model konkrétního stroje, který se průběžně aktualizuje daty z něj a jehož výsledky se vracejí do provozu. Pokud data tečou jen jedním směrem a rozhodnutí dělá člověk, mluví se často o „digitálním stínu“.

Digitální dvojče spojuje model (CAD geometrie, MKP, model řízení) s daty konkrétního kusu v provozu. Umožňuje virtuální uvedení do provozu (program PLC se odladí na simulaci linky dřív, než je postavena), optimalizaci režimů a odhad zbývající životnosti součástí. Jeho hodnota stojí na kvalitě modelu a dat; i zde platí ověřování z kapitoly 11.digital twin, virtual commissioning, remaining useful life

12.4Údržba a spolehlivost

Reaktivní údržba opravuje po poruše (vhodná pro levné a nekritické věci), preventivní mění díly v pevných intervalech, prediktivní (podle stavu) zasahuje podle měřených veličin. Metodika RCM volí strategii pro každou součást podle následků poruchy, koncept TPM zapojuje do péče o stroj i obsluhu.reactive, preventive, predictive maintenance, RCM, TPM

časné poruchy(vady výroby, montáže) náhodné poruchy, intenzita stáláopotřebení, únava doba provozuintenzita poruch
Obr. 12.3 Vanová křivka. Na začátku života se projeví výrobní vady, pak přichází období náhodných poruch a nakonec opotřebení. Preventivní výměna má smysl jen pro součásti v poslední fázi; u náhodných poruch výměna „pro jistotu“ nepomůže.
Spolehlivost a dostupnost\[A = \frac{MTBF}{MTBF + MTTR},\qquad A_{\text{sériově}} = \prod A_i,\qquad A_{\text{paralelně}} = 1 - \prod (1 - A_i),\qquad R(t) = e^{-(t/\eta)^{\beta}}\]

Stroj se střední dobou mezi poruchami 200 h a střední dobou opravy 4 h má dostupnost 98,0 %. Tři stroje v lince s dostupností 95 % dají jen 85,7 %, dva paralelní stroje s 90 % dají 99 %. Životnost součástí často popisuje Weibullovo rozdělení: tvarový parametr β < 1 odpovídá časným poruchám, β = 1 náhodným, β > 1 opotřebení.MTBF, MTTR, availability, Weibull distribution

Stav strojů se sleduje vibrodiagnostikou (celková mohutnost vibrací se hodnotí podle řady norem ISO 20816, frekvenční analýza rozliší nevyváženost na otáčkové frekvenci, nesouosost na jejích násobcích a vady ložisek na jejich charakteristických frekvencích), termografií, rozborem oleje a ultrazvukem.condition monitoring, vibration analysis, thermography, oil analysis

12.5OEE a štíhlá výroba

Celková efektivita zařízení (OEE), zavedená S. Nakadžimou v rámci TPM, násobí tři složky: dostupnost (ztráty prostoji), výkonnost (ztráty pomalým chodem a mikroprostoji) a kvalitu (ztráty zmetky a náběhem). Výsledek odpovídá podílu plánovaného času, za který vznikly dobré kusy ideálním taktem.overall equipment effectiveness, six big losses

Příklad Směna z laboratoře

Plán 480 min, prostoje 48 min: dostupnost 432/480 = 90,0 %. Vyrobeno 800 kusů s ideálním taktem 30 s, tedy 400 min čisté práce z 432: výkonnost 92,6 %. Zmetky 2 %: kvalita 98,0 %. OEE = 0,900 · 0,926 · 0,980 = 81,7 %; dobrých kusů je 784 z 960 teoreticky možných.

Štíhlá výroba (lean) systematicky odstraňuje plýtvání; tradičně se uvádí sedm druhů: nadvýroba, čekání, zbytečná doprava, zbytečné zpracování, zásoby, zbytečné pohyby a vady. Nástroji jsou výroba právě včas (JIT), tahový systém s kanbanem, rychlé přestavby (SMED), pořádek na pracovišti (5S) a neustálé zlepšování (kaizen). Digitalizace štíhlou výrobu nenahrazuje: automatizovat chaos znamená mít rychlejší chaos.lean manufacturing, muda, just-in-time, kanban, SMED, kaizen

12.6Udržitelnost

Dopady výrobku na životní prostředí v celém životním cyklu, od těžby surovin po recyklaci, hodnotí posuzování životního cyklu (LCA, ČSN EN ISO 14040 a 14044). U strojů obvykle převažuje spotřeba energie v provozu, a proto má smysl účinnost pohonů (elektromotory tříd účinnosti IE podle IEC 60034-30-1, požadavky na ekodesign stanoví nařízení Komise (EU) 2019/1781), odstraňování netěsností stlačeného vzduchu a lehké konstrukce. Oběhové hospodářství preferuje opravu, repasování a znovupoužití před recyklací; konstruktér pro ně musí výrobek navrhnout (rozebíratelné spoje, označené materiály). Energetické souvislosti podrobně vykládá průvodce Energetika.life cycle assessment, circular economy, motor efficiency classes

12.7Člověk ve výrobě

Kolaborativní roboti pracují vedle lidí bez ochranných plotů díky omezení síly a rychlosti a bezpečnostním funkcím (ISO 10218, technická specifikace ISO/TS 15066). Rutinní práce ubývá, roste potřeba lidí, kteří rozumějí strojům, datům i procesu. Zásady bezpečnosti z kapitoly 6 platí beze změny: software, který obchází ochranné zařízení, je stejně nebezpečný jako sundaný kryt.collaborative robots, human–robot collaboration

12.8Procvičení

1
Plán 420 min, prostoje 60 min, ideální takt 20 s, vyrobeno 900 kusů, z toho 27 zmetků. Spočítejte OEE.
Dostupnost 360/420 = 85,7 %, výkonnost \(900\cdot 20/60/360 = 300/360 = 83{,}3\) %, kvalita 873/900 = 97,0 %. OEE = 69,3 %. Kontrola: dobré kusy krát takt \(873\cdot 20/60 = 291\) min z 420 min.
2
Stroj má MTBF 200 h a MTTR 4 h. Jaká je jeho dostupnost?
\(A = 200/204 = \) 98,0 %.
3
Linka má tři stroje za sebou, každý s dostupností 95 %. Jaká je dostupnost linky? Co přinese zdvojení prostředního stroje (dva paralelně)?
Sériově \(0{,}95^{3} = \) 85,7 %. Dva paralelní stroje mají \(1 - 0{,}05^{2} = 99{,}75\) %, linka pak \(0{,}95\cdot 0{,}9975\cdot 0{,}95 = \) 90,0 %.
4
Životnost ložiska v aplikaci sleduje Weibullovo rozdělení s β = 2 a η = 10 000 h. Jaký podíl ložisek přežije 5 000 h?
\(R = e^{-(5\,000/10\,000)^{2}} = e^{-0{,}25} = \) 77,9 %. Přibližně každé páté selže před polovinou charakteristické životnosti; to je argument pro sledování stavu.
5
Neplánovaná odstávka linky kvůli ložisku trvá 8 h, hodina stojí 20 000 Kč. Plánovaná výměna podle vibrací trvá 2 h a díl stojí 5 000 Kč. Kolik ušetří jedna včas zachycená vada (díl se platí v obou případech)?
Neplánovaně \(8\cdot 20\,000 + 5\,000 = 165\,000\) Kč, plánovaně \(2\cdot 20\,000 + 5\,000 = 45\,000\) Kč. Úspora 120 000 Kč, z níž se platí měřicí systém a čas diagnostika.
Co si odnést
  • Průmysl 4.0 propojuje stroje, data a plánování v kyberneticko-fyzikálních systémech; standardy jako OPC UA a RAMI 4.0 umožňují spolupráci různých výrobců.
  • Digitální dvojče je model konkrétního stroje živený jeho daty; má cenu jen tehdy, když je ověřený.
  • Údržba podle stavu zasahuje včas, ale ne zbytečně; vanová křivka říká, kdy má preventivní výměna smysl.
  • OEE je součin dostupnosti, výkonnosti a kvality; malé ztráty v každé složce se násobí.
PřílohaA

Slovníček

PřílohaB

Vzorce na jednom místě

Jednotky: síla v N, délky v mm, napětí v MPa = N/mm², moment v N·mm (1 N·m = 1 000 N·mm, 1 kN·m = 10⁶ N·mm), otáčky n v 1/min, úhlová rychlost \(\omega = 2\pi n/60\) v rad/s.

Základy (kapitoly 1–3)

Tab. B.1Statika, materiály, tolerance
VeličinaVzorecKde
moment síly\(M = F\,r\sin\alpha\)1.2
rovnováha v rovině\(\sum F_x = 0,\ \sum F_y = 0,\ \sum M = 0\)1.3
páka, kladkostroj, nakloněná rovina\(F b = G a,\ F = G/n,\ F = G\sin\alpha\)1.4
tření, třecí úhel\(F_t = f N,\ \tan\varphi = f\)1.5
smluvní napětí, prodloužení, Hooke\(\sigma = F/S_0,\ \varepsilon = \Delta L/L_0,\ \sigma = E\varepsilon\)2.2
tažnost, kontrakce\(A = (L_u - L_0)/L_0,\ Z = (S_0 - S_u)/S_0\)2.2
pravidlo směsí\(E_c = V_f E_f + (1 - V_f)E_m\)2.6
základní tolerance\(i = 0{,}45\sqrt[3]{D} + 0{,}001D,\ IT6 = 10i,\ IT7 = 16i\)3.5
vůle a přesah\(S_{max} = D_{max} - d_{min},\ S_{min} = D_{min} - d_{max}\)3.5
teplotní roztažnost\(\Delta L = \alpha L\,\Delta T\)3.7

Střední škola (kapitoly 4–8)

Tab. B.2Pružnost a pevnost, součásti, technologie, motory, hydraulika
VeličinaVzorecKde
tah a tlak\(\sigma = N/S,\ \Delta L = NL/(ES)\)4.1
teplotní napětí\(\sigma = E\alpha\Delta T\)4.3
smyk\(\tau = F/S,\ G = E/(2(1 + \nu))\)4.4
ohyb\(\sigma = M/W,\ W = I/e_{max},\ EIw'' = -M\)4.5
obdélník, kruh\(I = bh^{3}/12,\ W = bh^{2}/6;\ I = \pi d^{4}/64,\ W = \pi d^{3}/32\)4.5
krut\(\tau = T/W_k,\ W_k = \pi d^{3}/16,\ \varphi = TL/(GJ_p)\)4.6
redukované napětí HMH\(\sigma_{red} = \sqrt{\sigma^{2} + 3\tau^{2}}\)4.7
Eulerův vzpěr\(F_{kr} = \pi^{2}EI/L_k^{2}\)4.8
předpětí šroubu, utahovací moment\(F_V \approx 0{,}7R_eA_s,\ M_A \approx 0{,}2F_Vd\)5.2
výkon a moment, průměr hřídele\(P = 2\pi nT,\ d \ge \sqrt[3]{16T/(\pi\tau_D)}\)5.3
trvanlivost ložiska\(L_{10} = (C/P)^{p},\ L_{10h} = 10^{6}L_{10}/(60n)\)5.4
ozubení\(d = mz,\ a = m(z_1 + z_2)/2,\ i = z_2/z_1,\ M_2 = M_1 i\eta\)5.5
tuhost šroubové pružiny\(k = Gd^{4}/(8D^{3}n)\)5.6
řezné podmínky\(n = 1\,000v_c/(\pi D),\ t_s = L/(fn),\ F_c = k_c a_p f\)6.3
Taylorův vztah, drsnost\(v_c T^{n} = C,\ R_t \approx f^{2}/(8r_\varepsilon)\)6.3
uhlíkový ekvivalent\(CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15\)6.5
Carnot, adiabata\(\eta_C = 1 - T_c/T_h,\ pv^{\kappa} = \text{konst.}\)7.1, 7.2
Ottův a Dieselův cyklus\(\eta = 1 - \varepsilon^{1-\kappa};\ \eta = 1 - \varepsilon^{1-\kappa}(\rho^{\kappa} - 1)/(\kappa(\rho - 1))\)7.3, 7.4
výkon čtyřdobého motoru, měrná spotřeba\(P = p_{me}V_z n/2,\ b_e = 1/(\eta_e H_u)\)7.5
Pascal, kontinuita\(F_2 = F_1 S_2/S_1,\ Q = Sv\)8.1, 8.2
Reynolds, tlaková ztráta\(Re = vd/\nu,\ \Delta p = \lambda (L/d)\rho v^{2}/2\)8.2
hydraulický výkon\(P[\mathrm{kW}] = p[\mathrm{bar}]\,Q[\mathrm{l/min}]/600\)8.4

Vysoká škola (kapitoly 9–12)

Tab. B.3Mechanismy, únava a lom, MKP, spolehlivost
VeličinaVzorecKde
stupně volnosti rovinného mechanismu\(i = 3(n - 1) - 2p_1 - p_2\)9.2
Grashofova podmínka\(s + l \le p + q\)9.3
klikový mechanismus\(a_{max} = r\omega^{2}(1 + \lambda),\ \lambda = r/l\)9.4
Willisova rovnice\((n_S - n_U)/(n_K - n_U) = -z_K/z_S\)9.6
setrvačník\(E = J\omega^{2}/2,\ \Delta E = J\omega_s^{2}\delta\)9.7
Basquin, mez únavy oceli\(\sigma_a = \sigma_f'(2N)^{b},\ \sigma_c' \approx 0{,}5R_m\)10.3
součinitel vrubu, Goodman\(K_f = 1 + q(K_t - 1),\ \sigma_a/\sigma_c + \sigma_m/R_m = 1/k\)10.4, 10.5
Palmgren–Miner\(D = \sum n_i/N_i\)10.6
faktor intenzity napětí, kritická trhlina\(K = Y\sigma\sqrt{\pi a},\ a_c = (K_{IC}/(Y\sigma))^{2}/\pi\)10.7
Parisův zákon\(da/dN = C\,\Delta K^{m}\)10.8
prutový prvek, soustava MKP\(k_e = EA/L,\ \mathbf{K}\mathbf{u} = \mathbf{F}\)11.4
vlastní frekvence\(f = \sqrt{k/m}/(2\pi)\)11.6
dostupnost, Weibull\(A = MTBF/(MTBF + MTTR),\ R(t) = e^{-(t/\eta)^{\beta}}\)12.4
OEEdostupnost × výkonnost × kvalita12.5
PřílohaC

Zdroje a předpoklady

Předpisy (ověřeno 13. 10. 2026)

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, část pátá (bezpečnost a ochrana zdraví při práci, § 101–108); zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
  • Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí.
  • Nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků (účinné od 1. 11. 2021, nahradilo nařízení vlády č. 495/2001 Sb.).
  • Směrnice 2006/42/ES o strojních zařízeních, v Česku nařízení vlády č. 176/2008 Sb.; nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1230 o strojních zařízeních, použitelné od 20. 1. 2027 (adaptace zákonem č. 236/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 90/2016 Sb.).
  • Nařízení Komise (EU) 2019/1781, kterým se stanoví požadavky na ekodesign elektromotorů a regulačních pohonů.

Předpisy se mění; před praktickým použitím ověřte aktuální znění v e-Sbírce nebo na EUR-Lex.

Normy citované v textu

  • Materiály: ČSN EN ISO 6892-1 (zkouška tahem kovů), ČSN EN ISO 148-1 (zkouška rázem v ohybu podle Charpyho), EN 10025-2 (konstrukční oceli), EN 10027-1 (systém označování ocelí), ISO 898-1 (pevnostní třídy šroubů).
  • Technická dokumentace a geometrie: řada ISO 128, ISO 129-1, ISO 5456-2, ISO 286-1 a ISO 286-2 (soustava tolerancí a uložení), ISO 1101 (geometrické tolerance), ISO 21920-2 (struktura povrchu), ISO 1 (referenční teplota 20 °C).
  • Součásti a technologie: ISO 281 (trvanlivost valivých ložisek), ISO 4063 (číselné označení metod svařování), ISO/ASTM 52900 (aditivní výroba, terminologie), ISO 1219-1 (značky pro hydrauliku a pneumatiku), ISO 6983 (programování NC strojů).
  • Konstrukce, bezpečnost a průmysl 4.0: ČSN EN ISO 12100 (posouzení rizika strojů), ISO 10303 (STEP), IEC 62264 (ISA-95), DIN SPEC 91345 (RAMI 4.0), IEC 62541 (OPC UA), řada IEC 62443, řada ISO 20816 (vibrace strojů), ISO 10218 a ISO/TS 15066 (průmysloví a kolaborativní roboti), ČSN EN ISO 14040 a 14044 (LCA), IEC 60034-30-1 (třídy účinnosti motorů).

Učebnice a příručky

  • Budynas, R. G., Nisbett, J. K. (2020): Shigley’s Mechanical Engineering Design. 11. vyd. New York: McGraw-Hill Education. Česky starší vydání: Shigley, J. E., Mischke, C. R., Budynas, R. G. (2010): Konstruování strojních součástí. Brno: VUTIUM.
  • Hibbeler, R. C. (2017): Mechanics of Materials. 10. vyd. Pearson. – Hibbeler, R. C.: Engineering Mechanics: Statics. Pearson.
  • Leinveber, J., Vávra, P.: Strojnické tabulky. Úvaly: Albra (doplněná vydání 2005, 2006, aktuální vydání 2021).
  • Callister, W. D., Rethwisch, D. G. (2018): Materials Science and Engineering: An Introduction. 10. vyd. Wiley.
  • Kalpakjian, S., Schmid, S. R. (2014): Manufacturing Engineering and Technology. 7. vyd. Pearson.
  • Çengel, Y. A., Boles, M. A. (2019): Thermodynamics: An Engineering Approach. 9. vyd. McGraw-Hill. – Heywood, J. B. (2018): Internal Combustion Engine Fundamentals. 2. vyd. McGraw-Hill.
  • Çengel, Y. A., Cimbala, J. M. (2018): Fluid Mechanics: Fundamentals and Applications. 4. vyd. McGraw-Hill.
  • Uicker, J. J., Pennock, G. R., Shigley, J. E. (2017): Theory of Machines and Mechanisms. 5. vyd. Oxford University Press.
  • Dowling, N. E. (2013): Mechanical Behavior of Materials. 4. vyd. Pearson. – Anderson, T. L. (2017): Fracture Mechanics: Fundamentals and Applications. 4. vyd. CRC Press. – Barsom, J. M., Rolfe, S. T. (1999): Fracture and Fatigue Control in Structures. 3. vyd. ASTM (konstanty Parisova zákona pro oceli).
  • Zienkiewicz, O. C., Taylor, R. L., Zhu, J. Z. (2013): The Finite Element Method: Its Basis and Fundamentals. 7. vyd. Butterworth-Heinemann.
  • Pahl, G., Beitz, W., Feldhusen, J., Grote, K.-H. (2007): Engineering Design: A Systematic Approach. 3. vyd. Springer.
  • Nakajima, S. (1988): Introduction to TPM: Total Productive Maintenance. Productivity Press. – Kagermann, H., Wahlster, W., Helbig, J. (2013): Recommendations for implementing the strategic initiative INDUSTRIE 4.0. acatech.

Původní práce citované v kapitolách

  • Kirsch, G. (1898): Die Theorie der Elastizität und die Bedürfnisse der Festigkeitslehre. Zeitschrift des Vereines deutscher Ingenieure 42, 797–807.
  • Taylor, F. W. (1907): On the Art of Cutting Metals. Transactions of the ASME 28.
  • Griffith, A. A. (1921): The Phenomena of Rupture and Flow in Solids. Philosophical Transactions of the Royal Society A 221, 163–198. – Irwin, G. R. (1957): Analysis of Stresses and Strains Near the End of a Crack Traversing a Plate. Journal of Applied Mechanics 24, 361–364.
  • Paris, P., Erdogan, F. (1963): A Critical Analysis of Crack Propagation Laws. Journal of Basic Engineering 85(4), 528–533.
  • Turner, M. J., Clough, R. W., Martin, H. C., Topp, L. J. (1956): Stiffness and Deflection Analysis of Complex Structures. Journal of the Aeronautical Sciences 23(9), 805–823.

Modelové předpoklady

Laboratoře používají učebnicové modely se zaokrouhlenými konstantami: ocel E = 210 GPa, G = 80,8 GPa, α = 12 · 10⁻⁶ 1/K, hustota 7 850 kg/m³; tíhové zrychlení 9,81 m/s²; vzduch jako ideální plyn (r = 287 J/(kg·K), κ = 1,4). Materiálové hodnoty v tahovém diagramu jsou modelové a blízké normovým minimům, řezné podmínky, Parisovy konstanty a lomové houževnatosti jsou typické učebnicové hodnoty. Soukolí v záhlaví počítá převod jen z počtu zubů a s účinností 98 % na záběr. Žádný z výpočtů nenahrazuje návrh podle platných norem a ověřených materiálových listů.

Interaktivní průvodce Strojírenství (říjen 2026). Studijní materiál, nenahrazuje učebnici ani výuku a není návodem k práci na strojích; výpočty jsou modelové a neslouží k dimenzování skutečných konstrukcí.