Stavebnictví
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Stavebnictví

Od cihly a betonu
po stavební fyziku a řízení stavby

Venku mrzne, uvnitř je 21 °C. Oranžové částice jsou teplo, které dům ztrácí stěnami, okny, střechou a podlahou. Stěny postupně dostávají tepelnou izolaci (modrá vrstva) a ukazatele dole počítají, kolik tepla ještě uniká. Nejvíc pomohou první centimetry.

izolace na stěnách–
U stěny, W/(m²·K)–
tepelná ztráta domu–
roční potřeba tepla–
Úvodem

Jak průvodce používat

Stavebnictví spojuje fyziku, materiály, řemeslo, právo a řízení projektů. Průvodce začíná u otázek, které si klade každý, kdo staví nebo opravuje dům: z čeho stavět, co unese strop, proč se zakládá do hloubky. Postupně vede ke stavební fyzice, technickým zařízením budov a k látce úvodních vysokoškolských kurzů: ke vzpěru, Glaserově metodě, požární odolnosti dřeva, kritické cestě a k uhlíkové stopě budov.

🏗️

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si model vyzkoušíte posuvníky. Pod ní mise za XP. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, odvození, řešené příklady a příklady k procvičení s úplným řešením. Teorie je často o úroveň náročnější než úvodní text. Barevná tečka v obsahu ukazuje úroveň kapitoly. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Mapa průvodce

Tab. 0.1Kapitoly, úroveň a co se naučíte
KapitolaÚroveňCo se naučíte
1 Stavební materiályzákladybeton a železobeton, cihly a zdivo, dřevo, ocel; pevnost, tuhost, hustota, uhlíková stopa
2 Zatížení a nosníkyzákladydruhy zatížení, cesta břemene, reakce, ohybový moment, napětí a průhyb nosníku
3 Základy a zemní prácezákladyzeminy, únosnost a sedání, pasy, patky, desky a piloty, výkopy a jejich bezpečnost
4 Konstrukční systémy a stabilitastřední školastěnové a skeletové systémy, stropy a střechy, ztužení, vzpěr sloupů
5 Teplo a součinitel prostupu teplastřední školatepelný odpor, U, požadavky normy, teplotní průběh, tepelné mosty, tepelná ztráta domu
6 Vlhkost, rosný bod a hydroizolacestřední školavlhký vzduch, rosný bod, plísně, difuze páry, Glaserova metoda, hydroizolace a radon
7 Akustika a požární bezpečnoststřední školadecibely, zákon hmotnosti, kročejový hluk, dozvuk; požární odolnost a reakce na oheň
8 Technická zařízení budovstřední školavytápění a tepelná čerpadla, větrání a CO₂, rekuperace, voda a kanalizace
9 Dřevostavby a moderní metody výstavbyvysoká školasystémy dřevostaveb, skladby, vzduchotěsnost, dřevo v požáru, prefabrikace a 3D tisk
10 Stavební právo, povolování a normyvysoká školastavební zákon a jeho novely, územní plán, povolení a kolaudace, role ve výstavbě, normy
11 Řízení stavby: BIM, rozpočet, harmonogramvysoká školavýkaz výměr a rozpočet, Ganttův diagram, kritická cesta, PERT, metoda vydělané hodnoty, BIM
12 Udržitelnost a energetická náročnostvysoká školavtělený a provozní uhlík, životní cyklus budovy, PENB a třídy A–G, pasivní a bezemisní budovy

Co budete potřebovat

Pro úvodní texty a laboratoře stačí jednotky (N, kN, Pa, W), procenta a dosazení do vzorce. Rozbalovací teorie od kapitoly 2 používá mocniny a logaritmy, místy integrál nebo derivaci (průhyb, Eulerova úloha); kdo je nezná, může odvození přeskočit a pracovat s výsledným vzorcem.

  • Fyzika vykládá síly, momenty, pružnost, vedení tepla a vlnění, na které stavební mechanika, stavební fyzika a akustika navazují. Architektura se věnuje kompozici, dispozicím, dějinám slohů a urbanismu; zde jde o to, jak stavba stojí a funguje.
  • Energetika rozebírá zdroje energie, elektrickou soustavu a emisní faktory, s nimiž pracují kapitoly 8 a 12. Elektroinstalace do hloubky vykládá Elektrotechnika.
  • Nemovitosti jako investice a Hypotéka do hloubky navazují tam, kde jde o peníze: cenu stavby, financování, hodnotu nemovitosti a úspory energie. Právo vykládá obecné právní minimum, smlouvy a odpovědnost za vady.

Modelové předpoklady

Laboratoře pracují se zjednodušenými modely: s typickými hodnotami vlastností materiálů (Tab. 1.1), se zaokrouhlenými zatíženími, s modelovým rodinným domem a s modelovými cenami. Nejsou to podklady pro návrh skutečné stavby. Ten zpracovává autorizovaný projektant podle platných předpisů a norem s hodnotami výrobců. Předpisy a normy uvedené v textu mají v příloze C číslo a datum ověření.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Výpočet na číslech

Řešený příklad, který si můžete přepočítat. Všechna čísla v příkladech, laboratořích a procvičení jsou spočítaná skriptem.

Na stavbě

Jak se věc dělá v praxi, kde se chybuje, historie a zajímavé stavby.

Pomůcka

Pravidlo palce nebo způsob, jak si věc zapamatovat.

Pozor

Častá chyba v projektu, na stavbě nebo při rekonstrukci, případně bezpečnostní upozornění.

Studijní materiál, nenahrazuje učebnici, výuku ani projekt. Zásahy do nosných konstrukcí (bourání stěn, prorážení stropů, nové otvory, přitěžování) dělejte jen podle návrhu autorizovaného statika a s potřebným povolením. Práce ve výkopech, ve výškách, s elektřinou a plynem má přísná pravidla bezpečnosti (kapitoly 3, 8 a 10) a smějí ji vykonávat jen způsobilé osoby. Průvodce nejmenuje komerční produkty ani firmy. Právní předpisy a normy mají v příloze C zdroj a datum ověření (13. 10. 2026); stavební právo se právě mění, aktuální znění ověřte.

Rozsahem odpovídá: kapitoly 1–3 tématům RVP ZV (vzdělávací oblasti Člověk a příroda – fyzika: síly, tlak, teplo; Člověk a svět práce: materiály a pracovní činnosti); kapitoly 4–8 maturitní úrovni RVP G ve fyzice a odborným předmětům středních průmyslových škol stavebních (stavební konstrukce, stavební fyzika, TZB); kapitoly 9–12 a rozbalovací teorie úvodním vysokoškolským kurzům stavebních fakult (stavební mechanika, pružnost a pevnost, stavební fyzika, dřevěné konstrukce, stavební právo, ekonomika a řízení staveb, udržitelná výstavba).

Část IZáklady
1

Stavební materiályzáklady

Každý stavební materiál je kompromis. Beton dobře nese tlak, ale v tahu praská. Ocel je pevná v tahu i tlaku, ale těžká, drahá na uhlík a v požáru měkne. Dřevo je lehké a váže uhlík, ale bojí se vody. Cihla dobře akumuluje teplo a vydrží staletí, ale unese jen tlak. Stavař volí materiál podle toho, co má prvek dělat.

🐷

V pohádce o třech prasátkách vyhraje dům z cihel, protože ho vlk nesfoukne. Skutečný stavař se ptá víc: jak velké zatížení prvek nese, kolik váží, jak izoluje, jak se chová v ohni a ve vlhku, kolik stojí a kolik oxidu uhličitého vznikne při jeho výrobě. Na každou otázku vyhraje jiný materiál.

Sloup ze čtyř materiálů
Sloup má nést svislou sílu. Jak velký průřez potřebuje z betonu, oceli, dřeva a zdiva, kolik bude vážit a kolik CO₂ vznikne při výrobě materiálu? Změňte sílu a výšku a přepínejte, co graf porovnává.
LABORATOŘ
Model: čtvercový sloup namáhaný jen tlakem, bez vzpěru (ten přijde v kapitole 4). Návrhové pevnosti: beton C25/30 \(25/1{,}5 = 16{,}7\) MPa, ocel S235 235 MPa, dřevo C24 \(0{,}8\cdot 21/1{,}3 = 12{,}9\) MPa, zdivo z plných cihel modelově 2,0 MPa. Hustoty 2 400, 7 850, 420 a 1 800 kg/m³. Emise z výroby (moduly A1–A3) řádově 0,12; 1,6; 0,26 a 0,22 kg CO₂e/kg podle databáze ICE v3; u dřeva bez uhlíku uloženého ve dřevě. Skutečné hodnoty závisí na výrobě.
Minihra: poznáte materiál podle vlastnosti?
Ke každé vlastnosti přiřaďte materiál. Za 8 správných odpovědí z 10 získáte bonus.
MINIHRA
0 / 10
+Teorie: vlastnosti materiálů, beton a železobeton, zdivo, dřevo, ocel, měrná pevnost

1.1Jak se materiály porovnávají

Napětí je síla připadající na jednotku plochy průřezu, \(\sigma = F/A\), v pascalech; ve stavebnictví se používají megapascaly, \(1\ \text{MPa} = 1\ \text{N/mm}^2\). Pevnost je napětí, při kterém materiál selže (praskne, rozdrtí se nebo začne nevratně téct).stress, strength

Poměrné přetvoření \(\varepsilon = \Delta L/L\) je relativní prodloužení nebo zkrácení. V pružné oblasti platí Hookův zákon \(\sigma = E\varepsilon\), kde \(E\) je modul pružnosti: čím větší, tím tužší materiál.strain, modulus of elasticity

Pro stavbu jsou dále důležité objemová hmotnost (vlastní tíha konstrukce), součinitel tepelné vodivosti λ (kapitola 5), faktor difuzního odporu μ (kapitola 6), trvanlivost, chování v požáru (kapitola 7), cena a uhlíková stopa (kapitola 12).density, thermal conductivity, durability, embodied carbon

Tab. 1.1Typické vlastnosti čtyř hlavních materiálů (orientační hodnoty pro výuku)
Vlastnostbeton C25/30zdivo z plných ciheldřevo C24 (smrk)ocel S235
objemová hmotnost, kg/m³2 400 (železobeton 2 500)1 8004207 850
pevnost v tlaku, MPa25 (válec), 30 (krychle)zdivo 3 až 621 podél vláken235 (mez kluzu)
pevnost v tahu, MPaasi 2,6nepočítá se14 podél, 0,4 napříč235 kluz, 360 pevnost
modul pružnosti, GPa31řádově 3 až 511 podél vláken210
tepelná vodivost λ, W/(m·K)1,3 až 1,60,800,13 napříč vláken50
emise z výroby, kg CO₂e/kg≈ 0,12≈ 0,22≈ 0,26*≈ 1,6

Pevnosti podle ČSN EN 1992-1-1 (beton), ČSN EN 338 (dřevo C24) a ČSN EN 1993-1-1 (ocel S235, tloušťka do 40 mm). Emise řádově podle databáze ICE v3; * bez uhlíku uloženého ve dřevě (asi 1,8 kg CO₂ na kg suchého dřeva, kapitola 9).

1.2Beton a železobeton

Beton je umělý kámen ze směsi cementu, vody a kameniva (písek a štěrk), často s přísadami a příměsmi. Cement s vodou hydratuje: vznikají krystaly a gel, které kamenivo pevně slepí. Tuhnutí trvá hodiny, ale pevnost roste týdny; normová pevnost se zkouší po 28 dnech na válcích nebo krychlích. Beton proto potřebuje vlhké ošetřování, jinak povrch vyschne a popraská.concrete, cement hydration, curing

kamenivo 70 %voda 18 % 0 %100 % objemu písek a štěrk, 1 857 kg176 kg (v/c = 0,55) cement 10 %, 320 kgvzduch 2 %
Obr. 1.1 Modelové složení 1 m³ betonu (320 kg cementu, vodní součinitel 0,55). Objemově převažuje kamenivo; cement, který je zdrojem většiny emisí, tvoří jen desetinu objemu. Celková hmotnost vychází asi 2 350 kg.

Nejdůležitějším parametrem je vodní součinitel \(w/c\), poměr hmotnosti vody a cementu. K úplné hydrataci stačí asi \(w/c \approx 0{,}4\); voda navíc zlepší zpracovatelnost, ale po odpaření zanechá póry. Abrams (1918) ukázal, že pevnost s rostoucím \(w/c\) klesá přibližně exponenciálně.water–cement ratio, Abrams' law

Abramsův zákon (tvar závislosti; A, B jsou konstanty pro daný cement a kamenivo)\[f_c = \frac{A}{B^{\,w/c}}\]

Třída betonu C25/30 znamená charakteristickou pevnost v tlaku 25 MPa na válci a 30 MPa na krychli. Charakteristická hodnota je 5% kvantil: pod ni spadne jen asi 5 % zkušebních těles. Běžné jsou třídy C16/20 (podkladní betony) až C30/37 (nosné konstrukce), mosty a výškové budovy používají C40/50 a víc.strength class, characteristic value

V tahu beton snese jen asi desetinu tlakové pevnosti a praská. Železobeton proto dostává ocelovou výztuž (pruty B500B s mezí kluzu 500 MPa) do míst, kde vzniká tah. Spolupráce funguje, protože ocel a beton mají téměř stejnou teplotní roztažnost (asi \(10\) až \(12\cdot 10^{-6}\) K⁻¹) a zásadité prostředí betonu chrání ocel před korozí. Proto musí mít výztuž předepsanou krycí vrstvu. Předpjatý beton má výztuž napnutou předem, takže je beton stlačený ještě před zatížením.reinforced concrete, rebar, concrete cover, prestressed concrete

Příklad Kolik váží stropní deska

Železobeton má tíhu \(25\ \text{kN/m}^3\) (asi 2 500 kg/m³). Deska tloušťky 200 mm tedy váží \(0{,}2\cdot 25 = 5{,}0\ \text{kN/m}^2\), tj. asi 500 kg na každý metr čtvereční. To je víc než trojnásobek užitného zatížení bytu (1,5 kN/m², kapitola 2): u betonových staveb nese konstrukce hlavně sama sebe.

Pozor

Beton se dlouhodobě smršťuje (vysychá) a pod trvalým zatížením dotvaruje (průhyb roste ještě roky). Velké plochy proto potřebují dilatační spáry a nosníky se navrhují s ohledem na dlouhodobý průhyb.

1.3Zdivo

Zdivo je konstrukce z cihel nebo tvárnic spojených maltou. Pálené cihly vznikají vypalováním vytvarované hlíny v peci. Dnes převažují keramické tvarovky s dutinami a broušenými ložnými plochami, které se zdí na tenkovrstvou maltu nebo zdicí pěnu a mají nízkou tepelnou vodivost. Dále se používají tvárnice vápenopískové (těžké, únosné, dobře tlumí zvuk), pórobetonové (lehké, izolační, snadno se řežou) a betonové.masonry, clay block, calcium silicate, autoclaved aerated concrete

Pevnost zdiva je menší než pevnost samotné cihly, protože o ní rozhodují i malta, spáry a vazba (převazování cihel). Zdivo se navrhuje podle ČSN EN 1996-1-1 a počítá se jen s tlakem; tah přenáší až výztuž, věnce (železobetonové obvodové prstence v úrovni stropů) a překlady nad otvory.ring beam, lintel

Na stavbě

Zděné domy jsou v Česku tradiční. Stěna z tvarovek s izolačním plněním tloušťky kolem 44 až 50 cm dosáhne součinitele prostupu tepla kolem 0,15 až 0,2 W/(m²·K) bez další izolace (kapitola 5). Těžké zdivo zase tlumí letní přehřívání a zvuk.

1.4Dřevo

Dřevo je přírodní kompozit z celulózových vláken pojených ligninem. Je anizotropní: podél vláken je asi 30× tužší a mnohonásobně pevnější v tahu než napříč. Pro konstrukce se třídí do tříd pevnosti podle ČSN EN 338 (nejběžnější je C24, kde 24 je charakteristická pevnost v ohybu v MPa).timber, anisotropy, strength class

Dřevo sesychá a bobtná s vlhkostí, a to nejvíc ve směru letokruhů, nejméně podél vláken. Konstrukční dřevo se proto zabudovává vysušené (vlhkost do asi 18 %) a chrání se především konstrukčně: přesahy střech, odstup od terénu, odvětrání. Trvale vlhké dřevo napadají dřevokazné houby.shrinkage, moisture content, constructional protection

Inženýrské dřevo odstraňuje slabiny rostlého dřeva: lepené lamelové dřevo (GL) z lepených lamel pro velká rozpětí, křížem lepené dřevo (CLT) pro masivní stěny a stropy, deskové materiály (OSB, překližka, dřevovláknité desky). Více v kapitole 9.glued laminated timber, cross-laminated timber

1.5Ocel

Konstrukční ocel je slitina železa s malým množstvím uhlíku (u konstrukčních ocelí řádově desetiny procenta) a dalších prvků. Označení S235 nebo S355 udává mez kluzu v MPa. Ocel je pružná až po mez kluzu, pak se trvale přetváří (teče), zpevňuje a praskne až při mezi pevnosti. Tato tažnost je pro bezpečnost cenná: konstrukce se před zřícením viditelně deformuje.structural steel, yield strength, ultimate strength, ductility

přetvoření εnapětí σ mez kluzu 235 MPa mez pevnosti 360 MPapružná větevE = 210 GPa Ocel S235 (tah i tlak) zkrácení εtlak σ 25 MPa při asi 2 ‰drcení 3,5 ‰ tah: asi 2,6 MPa, pak trhlina Beton C25/30
Obr. 1.2 Schematické pracovní diagramy (osy nejsou ve stejném měřítku). Ocel má dlouhou plastickou větev a varuje před porušením. Beton nese tlak, v tahu praská téměř okamžitě, proto potřebuje výztuž.

Slabiny oceli: koroze (chrání se žárovým zinkováním, nátěry nebo krycí vrstvou betonu) a požár: při teplotách kolem 500 až 600 °C klesne pevnost zhruba na polovinu, proto se ocelové konstrukce chrání protipožárními obklady, nástřiky nebo zpěňujícími nátěry (kapitola 7). Ocel má také velmi vysokou tepelnou vodivost, každý průnik oceli izolací je tepelný most.corrosion, fire protection, thermal bridge

Pozor

Ocel je v tlaku stejně pevná jako v tahu, ale štíhlé ocelové pruty selhávají vzpěrem dávno před dosažením meze kluzu. Laboratoř nahoře ukazuje, že ocelovému sloupu stačí průřez 21 cm² – takový sloup by však při výšce 3 m vybočil. Proto se tlačené ocelové prvky dělají z profilů a trubek s velkým momentem setrvačnosti (kapitola 4).

1.6Měrná pevnost a volba materiálu

Pro lehké konstrukce rozhoduje měrná pevnost \(f/\rho\) a měrná tuhost \(E/\rho\). Porovnání na jeden kilogram materiálu dává překvapivé výsledky:

Tab. 1.2Měrná pevnost a tuhost
Materiálf/ρ, kN·m/kgE/ρ, MN·m/kg
ocel S355 (mez kluzu)45,226,8
dřevo C24 (ohyb)57,126,2
beton C25/30 (tlak)10,412,9

Dřevo má na kilogram srovnatelnou tuhost jako ocel a v ohybu dokonce vyšší pevnost. Ocel je ale v objemu mnohem kompaktnější, proto vítězí tam, kde je málo místa. Beton je nejtěžší na danou pevnost, zato levný, tvarovatelný, ohnivzdorný a tepelně akumulační.

Pomůcka

Tlak: beton a zdivo. Tah: ocel. Lehkost a uhlík: dřevo. Velká rozpětí: ocel, předpjatý beton, lepené dřevo. Voda a zemina: beton.

1.7Procvičení

1
Betonový sloup 300 × 300 mm z betonu C25/30 (návrhová pevnost 16,7 MPa) a dřevěný sloup 200 × 200 mm z C24 (12,9 MPa). Jakou sílu unese každý na čistý tlak (bez vzpěru)?
Beton: \(N = A\cdot f = 0{,}09\ \text{m}^2\cdot 16\,670\ \text{kPa} = \mathbf{1\,500\ kN}\). Dřevo: \(0{,}04\cdot 12\,920 = \mathbf{517\ kN}\). Pozor, štíhlý dřevěný sloup by o únosnosti rozhodl spíš vzpěr (kapitola 4).
2
Do směsi s 300 kg cementu se má přidat 150 l vody. Jaký je vodní součinitel? Jaký bude, když na stavbě přilijí dalších 30 l?
\(w/c = 150/300 = \mathbf{0{,}50}\); po přidání \(180/300 = \mathbf{0{,}60}\). Podle Abramsova zákona pevnost znatelně klesne a beton bude pórovitější a méně trvanlivý.
3
Ocelový nosník dlouhý 30 m se ohřeje o 40 °C. O kolik se prodlouží (\(\alpha = 12\cdot 10^{-6}\ \text{K}^{-1}\))?
\(\Delta L = \alpha L \Delta T = 12\cdot 10^{-6}\cdot 30\,000\ \text{mm}\cdot 40 = \mathbf{14{,}4\ mm}\). Uložení musí tento pohyb dovolit (posuvné ložisko, dilatace), jinak vzniknou velké síly.
4
Sloup má nést 500 kN a je vysoký 3 m. Kolik bude vážit z betonu a kolik ze dřeva (podle modelu laboratoře)?
Beton: \(A = 500/16\,670 = 0{,}030\ \text{m}^2\), objem \(0{,}09\ \text{m}^3\), hmotnost \(\mathbf{216\ kg}\) (strana 17,3 cm). Dřevo: \(A = 500/12\,920 = 0{,}0387\ \text{m}^2\), hmotnost \(0{,}0387\cdot 3\cdot 420 = \mathbf{48{,}7\ kg}\) (strana 19,7 cm). Dřevěný sloup je skoro stejně tlustý, ale 4,4× lehčí.
5
Proč se do železobetonu nedává hliníková výztuž, i když hliník nerezaví?
Hliník má asi dvojnásobnou teplotní roztažnost (asi \(23\cdot 10^{-6}\ \text{K}^{-1}\)) než beton, takže by se při změnách teploty porušovala soudržnost. Má třetinový modul pružnosti (asi 70 GPa), takže by se nosník víc prohýbal a trhliny by byly širší. A v zásaditém prostředí čerstvého betonu hliník reaguje a uvolňuje vodík. Ocel s betonem spolupracuje díky téměř stejné roztažnosti.
Co si odnést
  • Beton nese tlak, ocel tah; železobeton spojuje obojí díky stejné teplotní roztažnosti a ochraně oceli zásaditým betonem.
  • Pevnost betonu určuje hlavně vodní součinitel: voda navíc znamená póry a slabší beton.
  • Dřevo je lehké, na kilogram pevné a váže uhlík, ale musí být chráněné před trvalou vlhkostí.
  • Ocel má velkou pevnost a tažnost, ale velkou uhlíkovou stopu na kilogram, koroduje a v požáru měkne.
Část IZáklady
2

Zatížení a nosníkyzáklady

Na každou stavbu působí síly: vlastní tíha, lidé a nábytek, sníh, vítr. Konstrukce je musí převést až do základů a do zeminy. Vodorovné prvky – nosníky, trámy a desky – přitom nesou zatížení ohybem: nahoře se stlačují, dole natahují a prohýbají se.

📏

Položte pravítko naplocho mezi dvě knihy a zatlačte doprostřed: snadno se prohne. Postavte ho na výšku a zkuste to znovu: skoro se nepohne. Materiál i průřez jsou stejné, změnila se jen jeho poloha. Na tomhle pokusu stojí celá teorie nosníků.

Průhyb nosníku
Prostý nosník nese rovnoměrné zatížení. Zvolte materiál, rozpětí, zatížení a průřez. Nahoře je průhyb (zvětšený), dole ohybový moment. Sledujte, kdy přestane vyhovovat pevnost a kdy průhyb.
LABORATOŘ
Model: prostý nosník, rovnoměrné zatížení \(q\) (charakteristické, bez součinitelů) plus vlastní tíha nosníku. \(M = qL^2/8\), \(\sigma = M/W\), \(w = 5qL^4/(384EI)\). Moduly pružnosti: C24 11 GPa, GL24h 11,5 GPa, ocel 210 GPa. Využití v ohybu porovnává \(1{,}4\,\sigma\) (průměrný součinitel zatížení) s návrhovou pevností: C24 \(0{,}8\cdot 24/1{,}3 = 14{,}8\) MPa, GL24h \(0{,}8\cdot 24/1{,}25 = 15{,}4\) MPa, S235 235 MPa. Průhyb bez dotvarování, limit L/250. Profily IPE podle tabulek výrobců válcovaných profilů. Výuková pomůcka, ne statický výpočet.
+Teorie: zatížení, cesta břemene, reakce, vnitřní síly, napětí a průhyb, mezní stavy

2.1Síla, tíha a jednotky

Síla se měří v newtonech. Tíha tělesa o hmotnosti \(m\) je \(G = mg\), kde \(g \approx 9{,}81\ \text{m/s}^2\). Ve stavebnictví se počítá v kilonewtonech: \(1\ \text{kN}\) je tíha asi 102 kg, pro odhad „1 kN ≈ 100 kg“. Zatížení se udává jako osamělá síla (kN), spojité zatížení na délku (kN/m) nebo na plochu (kN/m², tedy kPa).point load, line load, area load

2.2Druhy zatížení

Normy pro zatížení (ČSN EN 1991, „Eurokód 1“) rozlišují zatížení stálá \(G\) (vlastní tíha konstrukcí, podlah, střešního pláště), proměnná \(Q\) (užitné, sníh, vítr, teplota) a mimořádná (náraz vozidla, výbuch plynu, požár). Zvlášť se řeší seizmicita (ČSN EN 1998).permanent, variable and accidental actions

Tab. 2.1Typické charakteristické hodnoty zatížení
ZatíženíHodnotaPoznámka
železobeton25 kN/m³deska 200 mm = 5,0 kN/m²
zdivo z plných cihel / dřevo C24 / ocel18 / 4,2 / 78,5 kN/m³z objemových hmotností
užitné zatížení obytných ploch1,5 kN/m²kategorie A, stropy; schodiště a balkony 3,0
přemístitelné příčky do 2 kN/m0,8 kN/m²náhradní rovnoměrné zatížení
sníh na zemi \(s_k\)0,7 až 4,0 kN/m²sněhové oblasti I až VII, vyšší individuálně
sníh na střeše se sklonem do 30°\(s = 0{,}8\,s_k\)tvarový součinitel \(\mu_1 = 0{,}8\)

Podle ČSN EN 1991-1-1 a ČSN EN 1991-1-3 s národními přílohami. Sněhovou oblast obce určuje mapa v národní příloze.

2.3Cesta zatížení

Zatížení musí mít nepřerušenou cestu do základů: ze střešní krytiny na latě, krokve a vaznice, z nich na obvodové zdi; ze stropu do nosných stěn nebo průvlaků a sloupů; po stěnách dolů do základů a do zeminy. Když v cestě chybí článek – například někdo vybourá nosnou stěnu – zatížení si najde jinou cestu, často takovou, která na to není stavěná.load path

sníh, krytinakrokve → pozednice→ obvodové zdi užitné zatížení stropustropní deska→ zdi a vnitřní stěna základyzemina pod základy
Obr. 2.1 Cesta zatížení v příčném řezu domem. Každý prvek předává zatížení dalšímu, až do zeminy. Vnitřní nosná stěna nese střed stropu; kdyby se vybourala, rozpětí stropu se zdvojnásobí a jeho průhyb vzroste až šestnáctkrát.
Pozor

Zda je stěna nosná, se nepozná podle tloušťky ani podle zvuku. Rozhoduje, co na ni působí shora. Bourání stěn, nové otvory, prorážení stropů a přitěžování (těžká knihovna, vana, akvárium, nová podlaha z kamene) patří vždy k autorizovanému statikovi a zásah do nosných konstrukcí vyžaduje povolení stavebního úřadu (kapitola 10).

2.4Rovnováha a reakce

Stojící konstrukce je v rovnováze: součet sil v každém směru i součet momentů k libovolnému bodu je nulový. Moment síly k bodu je síla krát kolmá vzdálenost, \(M = F\cdot a\) (kN·m). Z rovnováhy spočítáme reakce podpor.equilibrium, moment, support reaction

Podmínky rovnováhy v rovině\[\sum F_x = 0,\qquad \sum F_z = 0,\qquad \sum M = 0\]
Příklad Reakce nosníku s břemenem mimo střed

Nosník rozpětí 5 m nese sílu 10 kN ve vzdálenosti 2 m od podpory A. Momentová podmínka k bodu A: \(R_B\cdot 5 = 10\cdot 2\), tedy \(R_B = 4\) kN. Svislá podmínka: \(R_A = 10 - 4 = 6\) kN. Bližší podpora nese víc.

2.5Vnitřní síly: posouvající síla a ohybový moment

Když nosník v myšlenkách přeřízneme, musí si obě části předávat síly, aby každá zůstala v rovnováze. Posouvající síla \(V\) je svislá složka, ohybový moment \(M\) je dvojice sil, která nosník ohýbá. Pro prostý nosník s rovnoměrným zatížením \(q\) na rozpětí \(L\):shear force, bending moment

Prostý nosník, rovnoměrné zatížení\[R = \frac{qL}{2},\qquad V(x) = q\Big(\frac{L}{2} - x\Big),\qquad M(x) = \frac{qx(L - x)}{2},\qquad M_{\max} = \frac{qL^2}{8}\]
q ABL +qL/2−qL/2V M max = qL²/8M
Obr. 2.2 Prostý nosník (A pevný kloub, B posuvný kloub). Posouvající síla klesá lineárně z \(+qL/2\) na \(-qL/2\), ohybový moment je parabola s maximem uprostřed, kde je posouvající síla nulová. Moment se ve stavební praxi kreslí na stranu tažených vláken, tedy dolů.

U konzoly (balkon, markýza) délky \(L\) vetknuté na jednom konci je největší moment ve vetknutí, \(M = qL^2/2\), a tažená jsou horní vlákna. Proto má balkonová deska výztuž nahoře – opačně než strop.cantilever

2.6Napětí v ohybu

Ohybový moment vyvolá v průřezu napětí, které se mění lineárně od tlaku nahoře přes nulu v neutrální ose k tahu dole. Největší napětí v krajních vláknech je

Napětí v ohybu; obdélníkový průřez b × h\[\sigma = \frac{M}{W},\qquad I = \frac{bh^3}{12},\qquad W = \frac{I}{h/2} = \frac{bh^2}{6}\]

\(I\) je moment setrvačnosti průřezu, \(W\) průřezový modul. Výška \(h\) vstupuje ve druhé (pevnost) a třetí (tuhost) mocnině, šířka jen v první. Proto se trámy kladou na výšku a ocelové nosníky mají tvar I: materiál je soustředěný daleko od neutrální osy, kde nejvíc pracuje.neutral axis, second moment of area, section modulus

Příklad Dřevěný trám

Trám C24 100 × 200 mm, rozpětí 4 m, zatížení 3 kN/m. \(M = 3\cdot 4^2/8 = 6{,}0\) kN·m. \(W = 100\cdot 200^2/6 = 666\,667\ \text{mm}^3\), \(\sigma = 6\cdot 10^6/666\,667 = 9{,}0\) MPa. S návrhovým zatížením (asi 1,4×) je to 12,6 MPa, méně než návrhová pevnost 14,8 MPa: vyhoví. Vlastní tíha trámu (0,084 kN/m) zvýší napětí jen nepatrně.

2.7Průhyb

Zakřivení ohnutého nosníku je úměrné momentu a nepřímo úměrné ohybové tuhosti \(EI\): \(EI\,w''(x) = -M(x)\). Dvojí integrace s okrajovými podmínkami \(w(0) = w(L) = 0\) dá průhybovou čáru a největší průhyb uprostřed:deflection, flexural rigidity

Průhyb prostého nosníku\[w(x) = \frac{qx\,(L^3 - 2Lx^2 + x^3)}{24EI},\qquad w_{\max} = \frac{5qL^4}{384EI};\qquad \text{síla } F \text{ uprostřed: } w_{\max} = \frac{FL^3}{48EI}\]

Průhyb se omezuje kvůli funkci a vzhledu: popraskané příčky a omítky, kmitání, nedovírající dveře. U stropů se obvykle požaduje \(w \le L/250\), pod křehkými příčkami přísněji. Dřevo a beton se navíc pod trvalým zatížením dotvarují, takže konečný průhyb je větší než okamžitý.

Příklad Průhyb trámu z příkladu 2.6

\(I = 100\cdot 200^3/12 = 66{,}67\cdot 10^6\ \text{mm}^4\), \(E = 11\,000\) MPa. \(w = 5\cdot 3\cdot 4000^4/(384\cdot 11\,000\cdot 66{,}67\cdot 10^6) = 13{,}6\) mm. Limit \(L/250 = 16\) mm: vyhoví, ale s dotvarováním už těsně.

Pomůcka

Dvojnásobná výška = osminásobná tuhost a čtyřnásobná pevnost. Dvojnásobné rozpětí = čtyřnásobný moment a šestnáctinásobný průhyb. Rychlý odhad výšky dřevěného stropního trámu: asi L/20, železobetonové desky asi L/30.

2.8Mezní stavy a součinitele spolehlivosti

Eurokódy (ČSN EN 1990) ověřují mezní stavy únosnosti (zřícení, ztráta stability, únava) a mezní stavy použitelnosti (průhyb, trhliny, kmitání). Pro únosnost se zatížení zvětšují a pevnosti zmenšují dílčími součiniteli: typicky \(\gamma_G = 1{,}35\) pro stálé a \(\gamma_Q = 1{,}5\) pro proměnné zatížení, \(\gamma_M = 1{,}5\) pro beton, \(1{,}15\) pro výztuž, 1,3 pro rostlé dřevo, 1,0 pro ocelové průřezy. Pravděpodobnost selhání tak klesne na velmi malou hodnotu (pro běžné budovy řádově \(10^{-6}\) za rok).ultimate limit state, serviceability limit state, partial factors

Základní kombinace pro únosnost (zjednodušeně)\[E_d = \gamma_G\,G_k + \gamma_Q\,Q_{k,1} + \sum \gamma_Q\,\psi_{0,i}\,Q_{k,i} \;\le\; R_d = \frac{R_k}{\gamma_M}\]
Příklad Návrhové zatížení stropu bytu

Stálé: deska 200 mm 5,0 + podlaha 1,2 = 6,2 kN/m². Proměnné: užitné 1,5 + příčky 0,8 = 2,3 kN/m². Návrhové zatížení \(1{,}35\cdot 6{,}2 + 1{,}5\cdot 2{,}3 = 8{,}37 + 3{,}45 = 11{,}82\ \text{kN/m}^2\), charakteristické 8,5 kN/m². Tři čtvrtiny zatížení tvoří vlastní tíha.

2.9Procvičení

1
Trám C24 120 × 240 mm, rozpětí 5 m, zatížení 4 kN/m. Vyhoví pevností a průhybem (limit L/250)?
\(M = 4\cdot 25/8 = 12{,}5\) kN·m, \(W = 120\cdot 240^2/6 = 1{,}152\cdot 10^6\ \text{mm}^3\), \(\sigma = 10{,}85\) MPa; využití \(1{,}4\cdot 10{,}85/14{,}77 = \mathbf{1{,}03}\): nevyhoví těsně. Průhyb: \(I = 120\cdot 240^3/12 = 138{,}24\cdot 10^6\ \text{mm}^4\), \(w = 5\cdot 4\cdot 5000^4/(384\cdot 11\,000\cdot 138{,}24\cdot 10^6) = \mathbf{21{,}4\ mm} > 20\) mm: nevyhoví. Pomůže vyšší průřez (např. 120 × 260) nebo menší rozteč trámů.
2
Ocelový nosník IPE 200 (\(W = 194{,}3\cdot 10^3\ \text{mm}^3\), \(I = 1\,943\cdot 10^4\ \text{mm}^4\)) má rozpětí 5 m a nese 10 kN/m. Spočítejte napětí a průhyb.
\(M = 10\cdot 25/8 = 31{,}25\) kN·m, \(\sigma = 31{,}25\cdot 10^6/194{,}3\cdot 10^3 = \mathbf{160{,}8\ MPa}\) (pod 235 MPa, s návrhovým zatížením \(1{,}4\cdot 160{,}8 = 225\) MPa ještě vyhoví). \(w = 5\cdot 10\cdot 5000^4/(384\cdot 210\,000\cdot 1{,}943\cdot 10^7) = \mathbf{19{,}9\ mm}\), limit 20 mm: vyhoví na hraně.
3
Balkonová konzola vyložená 1,5 m nese 5 kN/m. Jaký je moment a posouvající síla ve vetknutí a kde má být výztuž?
\(M = qL^2/2 = 5\cdot 1{,}5^2/2 = \mathbf{5{,}625\ kN{\cdot}m}\), \(V = qL = \mathbf{7{,}5\ kN}\). Tažená jsou horní vlákna, hlavní výztuž patří nahoru. Napojení balkonu přes obvodovou stěnu je zároveň tepelný most (kapitola 5), řeší se izolačním nosným prvkem.
4
Střecha se sklonem 25° stojí ve sněhové oblasti III (\(s_k = 1{,}5\ \text{kN/m}^2\)). Jaké je zatížení sněhem na m² půdorysu?
\(s = \mu_1\,s_k = 0{,}8\cdot 1{,}5 = \mathbf{1{,}2\ kN/m^2}\) (při \(C_e = C_t = 1\)). Na střechu s půdorysem 10 × 12 m to je \(144\) kN, asi 14,7 t sněhu.
5
Nosník rozpětí 4 m nese uprostřed sílu 20 kN. Spočítejte reakce a největší moment.
Ze symetrie \(R_A = R_B = \mathbf{10\ kN}\). Největší moment pod silou \(M = R_A\cdot 2 = FL/4 = \mathbf{20\ kN{\cdot}m}\). Kdyby se tatáž síla rozložila rovnoměrně (5 kN/m), moment by byl jen \(5\cdot 16/8 = 10\) kN·m.
Co si odnést
  • Zatížení putuje od střechy po základy; každý prvek musí mít kam zatížení předat.
  • Prostý nosník: reakce \(qL/2\), moment \(qL^2/8\), průhyb \(5qL^4/(384EI)\).
  • Výška průřezu působí na pevnost ve druhé a na tuhost ve třetí mocnině, rozpětí na průhyb ve čtvrté.
  • Zásahy do nosných konstrukcí jen se statikem a s povolením.
Část IZáklady
3

Základy a zemní prácezáklady

Stavba je jen tak dobrá jako to, na čem stojí. Základy roznášejí zatížení do zeminy tak, aby ji nepřetížily a aby dům nesedal nerovnoměrně. Kolik zemina unese, záleží na jejím druhu, ulehlosti a vodě. Proto se před návrhem dělá průzkum a výkopy se zajišťují proti sesutí.

👠

Člověk v lodičkách s jehlovým podpatkem zanechá v měkkém trávníku díry, ve sněžnicích po něm přejde suchou nohou. Váha je stejná, liší se plocha, na kterou se rozloží. Základ je sněžnice domu: rozšiřuje plochu tak, aby tlak na zeminu byl menší, než kolik zemina unese.

Základový pas rodinného domu
Obvodová stěna nese střechu, stropy a sebe. Zvolte počet podlaží, druh stavby, sněhovou oblast a zeminu. Laboratoř spočítá zatížení na metr pasu, potřebnou šířku a hloubku založení a nakreslí řez.
LABORATOŘ
Model: dům hloubky 8 m, výška podlaží 3 m. Stěna zděného domu 3,5 kN/m² plochy (tloušťka 0,44 m), dřevostavby 0,6 kN/m² (0,30 m). Stropy: ŽB 6,2 kN/m², dřevěné 1,0 kN/m², užitné a příčky 2,3 kN/m², zatěžovací šířka 2,5 m. Střecha 1,0 kN/m² + sníh \(0{,}8\,s_k\) na šířce 4 m. Návrhové zatížení \(1{,}35G + 1{,}5Q\) plus vlastní tíha pasu (24 kN/m³ do nezámrzné hloubky). Návrhové únosnosti zemin modelově 400, 250, 200, 120 a 60 kPa, nezámrzná hloubka 0,8 / 0,8 / 1,0 / 1,0 / 1,2 m. Nejmenší šířka pasu = tloušťka stěny + 2 × 0,08 m. Skutečnou únosnost určí inženýrskogeologický průzkum a výpočet podle ČSN EN 1997-1.
Minihra: bezpečně, nebo nebezpečně?
Na staveništi se nejčastěji umírá pádem z výšky, zasypáním ve výkopu a pod strojem. Rozhodněte, zda je situace v pořádku. Za 7 z 8 získáte bonus.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: zeminy, průzkum, plošné a hlubinné základy, únosnost, sedání, výkopy a jejich bezpečnost

3.1Zemina jako stavební materiál

Zemina je směs pevných zrn, vody a vzduchu. Podle velikosti zrn se rozlišují štěrky (2 až 63 mm), písky (0,063 až 2 mm), prachy a jíly (zrna pod 0,002 mm). Štěrky a písky jsou nesoudržné: drží je pohromadě jen tření mezi zrny, popsané úhlem vnitřního tření φ. Jíly jsou soudržné: mají soudržnost \(c\), ale jejich chování silně závisí na vodě – podle konzistence jsou tvrdé, pevné, tuhé, měkké až kašovité.soil, gravel, sand, silt, clay, angle of internal friction, cohesion, consistency

Pod úrovní hladiny podzemní vody zemina ztrácí část únosnosti (vztlak) a výkop se zaplavuje. Jíly při vysychání sesychají a při navlhání bobtnají; prachovité zeminy jsou namrzavé.groundwater table, frost susceptibility

3.2Inženýrskogeologický průzkum

Před návrhem základů se zjišťuje, jaké vrstvy jsou pod pozemkem, jak jsou mocné, kde je podzemní voda a jaké mají vlastnosti. Používají se kopané sondy, vrty s odběrem vzorků a penetrační zkoušky, laboratorní zkoušky vzorků a geofyzikální metody. Rozsah průzkumu odpovídá geotechnické kategorii stavby podle ČSN EN 1997. U rodinného domu je typickým výstupem několik sond a doporučení hloubky a způsobu založení. Měří se i radonový index pozemku (kapitola 6).site investigation, borehole, penetration test, geotechnical category

3.3Druhy základů

Plošné základy přenášejí zatížení do zeminy těsně pod stavbou: pasy pod stěnami, patky pod sloupy a základové desky pod celou stavbou. Hlubinné základy – piloty, mikropiloty a podzemní stěny – přenášejí zatížení do hlubších a únosnějších vrstev, a to plášťovým třením po obvodu a tlakem pod patou.shallow foundation, strip footing, pad footing, raft, piles, skin friction, end bearing

terén paspod stěnou patkapod sloupem deskapod celou stavbou únosná vrstva pilotytření a pata nezámrzná hloubka
Obr. 3.1 Plošné základy (pas, patka, deska) a hlubinné založení na pilotách. Základová spára plošných základů leží pod nezámrznou hloubkou (modrá čára); deska se proti promrzání chrání tepelnou izolací po obvodě nebo pod deskou.

3.4Napětí v základové spáře

Základová spára je plocha, kterou základ tlačí na zeminu. Návrhová podmínka zjednodušeně říká, že průměrné napětí nesmí překročit návrhovou únosnost zeminy:bearing pressure, design bearing resistance

Centricky zatížený pas šířky b (na 1 m délky); patka s momentem M\[\sigma = \frac{F_d}{b} \le R_d,\qquad \sigma_{\max,\min} = \frac{N}{A} \pm \frac{M}{W},\quad W = \frac{B\,L^2}{6}\]
Příklad Výchozí nastavení laboratoře

Dvoupodlažní zděný dům ve sněhové oblasti III na středně ulehlém písku. Stálé zatížení pasu \(G = 40{,}5\) kN/m, proměnné \(Q = 10{,}6\) kN/m, návrhové \(1{,}35\cdot 40{,}5 + 1{,}5\cdot 10{,}6 = 70{,}5\) kN/m. Se zahrnutím vlastní tíhy pasu (\(1{,}35\cdot 24\cdot 0{,}8\cdot b\)) vyjde potřebná šířka \(b = 70{,}5/(250 - 25{,}9) = 0{,}31\) m. Rozhodne ale konstrukční minimum: stěna 0,44 m + přesahy, tedy 0,6 m. Na tuhém jílu (120 kPa) by bylo potřeba 0,8 m.

Příklad Patka s momentem

Patka 1,5 × 1,5 m nese \(N = 200\) kN a moment \(M = 20\) kN·m. \(A = 2{,}25\ \text{m}^2\), \(W = 1{,}5\cdot 1{,}5^2/6 = 0{,}5625\ \text{m}^3\). Napětí \(88{,}9 \pm 35{,}6\), tedy 124,4 kPa na jedné a 53,3 kPa na druhé hraně. Výstřednost \(e = M/N = 0{,}1\) m je menší než \(B/6 = 0{,}25\) m, takže celá spára zůstává tlačená.

3.5Únosnost podle Terzaghiho (pro zájemce)

Terzaghi (1943) odvodil, že únosnost pasu roste se soudržností, s hloubkou založení \(D\) (přitížení zeminou vedle základu) a s šířkou \(B\). Součinitele \(N_c, N_q, N_\gamma\) prudce rostou s úhlem vnitřního tření:

Únosnost pasu (tvar podle ČSN EN 1997-1, příloha D)\[q_{ult} = c\,N_c + \gamma D\,N_q + \tfrac12\,\gamma B\,N_\gamma,\qquad N_q = e^{\pi\tan\varphi}\tan^2\!\Big(45^\circ + \frac{\varphi}{2}\Big),\quad N_c = (N_q - 1)\cot\varphi,\quad N_\gamma = 2(N_q - 1)\tan\varphi\]
Příklad Pas na písku

Písek \(\varphi = 30^\circ\), \(c = 0\), \(\gamma = 18\ \text{kN/m}^3\), hloubka \(D = 1{,}0\) m, šířka \(B = 0{,}6\) m. \(N_q = 18{,}40\), \(N_\gamma = 20{,}09\). \(q_{ult} = 18\cdot 1\cdot 18{,}40 + 0{,}5\cdot 18\cdot 0{,}6\cdot 20{,}09 = 331{,}2 + 108{,}5 = 439{,}7\) kPa. S dílčím součinitelem odporu 1,4 je návrhová únosnost asi 314 kPa – stejný řád jako modelová hodnota 250 kPa v laboratoři.

3.6Sedání

Zemina pod zatížením se stlačuje a základ sedá. Pro odhad stačí představit si vrstvu tloušťky \(h\) jako pružinu s oedometrickým modulem \(E_{oed}\): \(s \approx \Delta\sigma\,h/E_{oed}\). Škodlivé není rovnoměrné sedání, ale nerovnoměrné: když jedna část domu sedne víc než druhá, zdivo praská šikmými trhlinami. Typické příčiny: různé zeminy pod domem, přístavba na jiném základu, vysychání jílu pod stromy, únik vody z kanalizace.settlement, oedometric modulus, differential settlement

Příklad Odhad sedání

Přitížení 100 kPa, stlačitelná vrstva 3 m s \(E_{oed} = 10\) MPa: \(s = 100\cdot 3/10\,000 = 0{,}030\) m, tedy 30 mm. Jíly sedají pomalu (konsolidace trvá měsíce až roky), písky téměř hned.

Na stavbě

Šikmá věž v Pise se začala naklánět už během stavby ve 12. století, protože stojí na měkkých jílovitých a písčitých usazeninách a její základ je na šířku věže mělký. V letech 1990 až 2001 se náklon zmenšil asi o 40 cm odtěžováním zeminy pod severní stranou. Je to učebnicový příklad nerovnoměrného sedání.

3.7Zemní práce a bezpečnost ve výkopu

Zemní práce zahrnují sejmutí ornice, výkopy stavební jámy a rýh, odvoz nebo uložení zeminy, zpětné zásypy a hutnění. Vykopaná zemina zvětší objem (nakypření, součinitel asi 1,1 až 1,4 podle druhu), zásypy se proto hutní po vrstvách. Ve stavební jámě pod hladinou podzemní vody je nutné čerpání nebo snížení hladiny.earthworks, bulking factor, compaction, dewatering

Stěny výkopu se zajišťují svahováním (sklon podle zeminy) nebo pažením (pažicí boxy, štětovnice, záporové pažení). Podle nařízení vlády č. 591/2006 Sb., příloha č. 3 část V, ve znění nařízení č. 319/2025 Sb. (účinné od 1. 11. 2025), se svislé stěny strojně hloubených výkopů, do kterých vstupují lidé, zajišťují proti sesutí od hloubky větší než 0,8 m; v nesoudržných, podmáčených nebo otřesům vystavených zeminách i mělčí. Jinou hloubku pažení (do 1,3 m v zastavěném a 1,5 m v nezastavěném území) lze stanovit jen v projektové dokumentaci na základě geologického posouzení. Do výkopu se nesmí sestupovat po rozpěrách pažení.sloping, trench shoring, trench box

výkopek svahovaný výkopsklon podle zeminy, vyžaduje místo svah výkopekodstup rozpěrapažení pažený výkopsvislé stěny, zajištění od hloubky nad 0,8 m
Obr. 3.2 Výkop svahovaný a pažený. Výkopek se ukládá v odstupu od hrany, aby stěnu nepřitěžoval. Zával ve výkopu je jednou z nejčastějších příčin smrtelných úrazů na stavbách – metr krychlový zeminy váží kolem dvou tun.
Pozor

Před výkopem je nutné zjistit polohu podzemních sítí (elektřina, plyn, voda, kanalizace, telekomunikace) u jejich správců; přeseknutý plynovod nebo kabel ohrožuje život. Okraje výkopů u komunikací se ohrazují a v noci osvětlují. Na staveništi platí také ochrana proti pádu z výšky (nařízení vlády č. 362/2005 Sb.) a povinnosti koordinace BOZP (zákon č. 309/2006 Sb., kapitola 10).

3.8Procvičení

1
Stavební jáma má dno 10 × 12 m, hloubku 1,5 m a svahy 1 : 1 (horní okraj je na každé straně o 1,5 m dál). Kolik je výkopu v rostlém stavu a kolik se odveze při nakypření 1,25?
Horní obdélník \(13\times 15 = 195\ \text{m}^2\), dolní \(120\ \text{m}^2\), střední řez \(11{,}5\times 13{,}5 = 155{,}25\ \text{m}^2\). Simpsonovo pravidlo: \(V = \tfrac{h}{6}(A_1 + 4A_m + A_2) = 0{,}25\cdot(120 + 621 + 195) = \mathbf{234\ m^3}\). K odvozu \(234\cdot 1{,}25 = \mathbf{292{,}5\ m^3}\).
2
Rýhy pro pasy mají celkovou délku 40 m, šířku 0,6 m a hloubku 1,0 m. Kolik jízd nákladního auta s korbou 10 m³ je potřeba (nakypření 1,25)?
Rostlá zemina \(40\cdot 0{,}6\cdot 1{,}0 = 24\ \text{m}^3\), nakypřená \(30\ \text{m}^3\), tedy 3 jízdy.
3
Pas má nést návrhově 90 kN/m na jílu s návrhovou únosností 150 kPa. Jak široký musí být, zanedbáte-li jeho vlastní tíhu? Jak se výsledek změní, když ji zahrnete (hloubka 1 m, 24 kN/m³, součinitel 1,35)?
Bez vlastní tíhy \(b = 90/150 = \mathbf{0{,}60\ m}\). S vlastní tíhou \(b = 90/(150 - 1{,}35\cdot 24\cdot 1) = 90/117{,}6 = \mathbf{0{,}77\ m}\).
4
Pod jednou polovinou domu je 4 m stlačitelného jílu (\(E_{oed} = 8\) MPa), pod druhou ulehlý štěrk (sedání zanedbatelné). Přitížení je 80 kPa. Jak velký bude rozdíl sedání a proč je to problém?
\(s = 80\cdot 4/8\,000 = 0{,}040\) m, tedy asi 40 mm rozdílu. Dům se „zlomí“ nad rozhraním a ve zdivu vzniknou šikmé trhliny. Řešením je jednotné založení (piloty pod jílovou částí, výměna podloží, tuhá deska) nebo dilatace domu na dva celky.
5
Spočítejte \(N_q\) a \(N_\gamma\) pro \(\varphi = 30^\circ\) a ověřte hodnoty z příkladu v oddílu 3.5.
\(\tan 30^\circ = 0{,}5774\), \(e^{\pi\cdot 0{,}5774} = 6{,}133\), \(\tan^2 60^\circ = 3\), tedy \(N_q = \mathbf{18{,}40}\). \(N_\gamma = 2\cdot 17{,}40\cdot 0{,}5774 = \mathbf{20{,}09}\), \(N_c = 17{,}40/0{,}5774 = 30{,}14\).
Co si odnést
  • Základ rozšiřuje plochu, přes kterou dům tlačí na zeminu: napětí = síla / plocha musí být menší než únosnost.
  • Zakládá se pod nezámrznou hloubku a na zeminu, kterou ověří průzkum; škodí hlavně nerovnoměrné sedání.
  • Na slabé nebo nestejnorodé podloží se používají desky, výměna zeminy nebo piloty.
  • Výkopy, do kterých vstupují lidé, se zajišťují proti sesutí – strojně hloubené se svislými stěnami už od 0,8 m.
Část IIStřední škola
4

Konstrukční systémy a stabilitastřední škola

Nosná konstrukce budovy musí unést svislé zatížení, ale také vodorovné síly od větru a nerovností, a nesmí ztratit stabilitu. Podle toho, jak se o tyto úkoly dělí stěny, sloupy, nosníky a desky, rozlišujeme konstrukční systémy. Štíhlé tlačené prvky přitom neselhávají drcením, ale vybočením – vzpěrem.

🃏

Domeček z karet unese překvapivě hodně, dokud na něj tlačíte shora. Stačí ale lehce foukat ze strany a celý se sklopí. Skutečná budova potřebuje prvky, které vodorovné síly zachytí: stěny, diagonální ztužidla nebo tuhé jádro. A každý sloup musí být dost tlustý, aby se pod tíhou neprohnul do oblouku jako stlačené pravítko.

Vzpěr sloupu
Modrá křivka je Eulerova kritická síla, oranžová čárkovaná únosnost průřezu bez vzpěru, zelená skutečná vzpěrná únosnost s vlivem nedokonalostí. Měňte délku, průřez a uložení konců a sledujte, kdy rozhoduje pevnost a kdy stabilita.
LABORATOŘ
Model: \(N_{cr} = \pi^2 EI/(\beta L)^2\) k ose menší tuhosti. Dřevo: \(E_{0,05} = 7\,400\) MPa, \(f_{c,0,k} = 21\) MPa, součinitel vzpěrnosti \(k_c\) podle ČSN EN 1995-1-1 (\(\beta_c = 0{,}2\)). Ocel: \(E = 210\) GPa, \(f_y = 235\) MPa, součinitel \(\chi\) podle ČSN EN 1993-1-1, křivka c (HEB k ose z). Únosnosti jsou charakteristické (bez dílčích součinitelů), průřezové hodnoty HEB podle tabulek válcovaných profilů.
Minihra: co který prvek dělá
Zařaďte prvky budovy podle jejich hlavní úlohy. Za 8 z 10 správně získáte bonus.
MINIHRA
0 / 10
+Teorie: konstrukční systémy, stropy a střechy, vodorovná stabilita, vzpěr, dilatace

4.1Úkoly nosné konstrukce

Nosná konstrukce musí mít dostatečnou únosnost (nic se nezlomí ani nerozdrtí), tuhost (průhyby a kmitání v mezích) a stabilitu (konstrukce se jako celek nepřevrátí, neposune ani nesklopí a žádný prvek nevybočí). K tomu přistupuje robustnost: místní poškození (výbuch plynu, náraz) nesmí vyvolat zřícení nepřiměřeně velké části budovy.resistance, stiffness, stability, robustness

4.2Stěnové systémy

Ve stěnovém systému nesou stropy svislé stěny. Podle směru nosných stěn je systém příčný, podélný nebo obousměrný. Stěny zároveň přenášejí vodorovné síly ve své rovině, takže stěnová budova bývá přirozeně tuhá. Nevýhodou je menší volnost dispozice: nosné stěny se nedají snadno přemístit. Typické jsou zděné rodinné a bytové domy a panelové domy.load-bearing wall system

příčný stěnovýstropy mezi příčnými stěnami skeletovýsloupy v rastru, volná dispozice jádro kombinovanýsloupy po obvodu, tuhé jádro
Obr. 4.1 Půdorysná schémata konstrukčních systémů (oranžově nosné prvky). Skelet dává volnou dispozici, ale vodorovnou stabilitu mu musí zajistit ztužení – v kombinovaném systému jádro se schodištěm a výtahy.

4.3Skeletové a kombinované systémy

Skelet tvoří sloupy, průvlaky (hlavní nosníky) a stropní desky. Obvodové a vnitřní stěny mohou být nenosné, dispozice se dá měnit. Skelety se dělají monolitické železobetonové, prefabrikované, ocelové nebo z lepeného dřeva. Kombinované systémy spojují skelet s nosnými stěnami nebo jádry, typicky ve výškových budovách. Pro velká rozpětí (haly, sportoviště, mosty) slouží rámy, příhradové konstrukce, oblouky, skořepiny a lanové nebo membránové konstrukce.frame, girder, truss, arch, shell, cable structure

4.4Stropy

Tab. 4.1Běžné stropní konstrukce (orientační rozpětí)
StropRozpětíPoznámka
monolitická ŽB deskado asi 6–7 m (jednosměrná)tloušťka asi L/30; obousměrná deska nebo hlavice umožní víc
keramický strop z nosníků a vložekdo asi 6–7 mmontovaný bez těžké techniky, s nadbetonávkou
předpjaté dutinové panelyasi 6–15 mrychlá montáž jeřábem, haly a bytové domy
dřevěný trámový stropdo asi 5 mlehký, nutné řešit akustiku a požár
CLT deska, spřažené ocelobetonové stropyasi 5–8 m, resp. 8–15 mmoderní lehké a rychlé systémy

4.5Střechy a krovy

Šikmé střechy nese krov. V krokevní soustavě se krokve opírají o sebe ve vrcholu a o pozednice na obvodových zdech, takže vodorovně tlačí do stěn; tento tah musí zachytit kleštiny nebo stropní konstrukce. Vaznicová soustava má podélné vaznice podepřené sloupky a krokve na nich leží. Ploché střechy (sklon do asi 5°) nese stropní deska a jejich hlavním problémem je spolehlivé odvodnění a hydroizolace (kapitola 6).roof truss, rafter, purlin, flat roof

4.6Vodorovná stabilita a ztužení

Vodorovné síly (vítr, šikmost sloupů, zemětřesení) se do základů přenášejí jen tehdy, když konstrukce obsahuje ztužující prvky: ztužidla (diagonály, táhla do X), ztužující stěny a jádra, nebo rámy s tuhými styky. Stropní desky fungují jako vodorovné tuhé desky (diafragmata), které síly rozdělí mezi ztužující prvky. Ztužení musí být ve dvou směrech a nesmí být rozmístěno nesymetricky, jinak se budova kroutí.bracing, shear wall, core, moment frame, diaphragm

klouby: mechanismussklopí se ztužidlodiagonála vytvoří trojúhelník tuhé rohy (rám)ohybově tuhé styky a vetknutí
Obr. 4.2 Tři způsoby, jak přenést vodorovnou sílu. Čtyřúhelník s klouby je pohyblivý mechanismus. Diagonála z něj udělá tuhé trojúhelníky; tuhé rohy a vetknuté patky z něj udělají rám, který vodorovnou sílu přenese ohybem.
Na stavbě

Ztužidla bývají vidět v halách a na ocelových konstrukcích jako diagonály do X. U zděných domů ztužují stavbu příčné stěny a věnce, u dřevostaveb oplášťování stěn deskami (OSB, sádrovláknité desky), které funguje jako stěnová tabule.

4.7Vzpěr

Ideálně přímý pružný prut stlačovaný silou \(N\) zůstane přímý jen do kritické síly. Při ní existuje i vybočená rovnovážná poloha: z rovnice \(EI\,w'' + N w = 0\) s podmínkami \(w(0) = w(L) = 0\) vyjde netriviální řešení \(w = A\sin(\pi x/L)\) právě při \(N = \pi^2 EI/L^2\). Euler tuto úlohu vyřešil v roce 1744. Jiná uložení konců se zahrnou vzpěrnou délkou \(L_{cr} = \beta L\).buckling, critical load, effective length

Eulerova kritická síla, štíhlost a poměrná štíhlost\[N_{cr} = \frac{\pi^2 EI}{(\beta L)^2},\qquad \lambda = \frac{\beta L}{i},\quad i = \sqrt{I/A},\qquad \bar\lambda = \sqrt{\frac{A f_y}{N_{cr}}}\]
β = 2konzola β = 1kloub–kloub β = 0,7vetknutí–kloub β = 0,5vetknutí–vetknutí kritická sílavůči kloubům:β = 2 → ¼×β = 0,7 → 2×β = 0,5 → 4×
Obr. 4.3 Vzpěrné délky pro základní uložení. Vetknutí zkracuje vybočenou vlnu a kritická síla roste s převrácenou hodnotou \(\beta^2\).

Skutečné pruty nejsou dokonale přímé, síla nepůsobí přesně v ose a ocel má vnitřní pnutí po válcování. Proto skutečná únosnost leží pod Eulerovou křivkou i pod únosností průřezu. Normy ji vyjadřují součinitelem vzpěrnosti \(\chi \le 1\): \(N_{b} = \chi A f_y\). Pro ocel podle ČSN EN 1993-1-1:

Součinitel vzpěrnosti (α = 0,49 pro křivku c)\[\Phi = \tfrac12\big[1 + \alpha(\bar\lambda - 0{,}2) + \bar\lambda^2\big],\qquad \chi = \frac{1}{\Phi + \sqrt{\Phi^2 - \bar\lambda^2}}\]
Příklad Ocelový sloup HEB 160, délka 3 m, klouby

K ose z: \(I_z = 889{,}2\cdot 10^4\ \text{mm}^4\), \(i_z = 40{,}5\) mm, \(A = 5\,430\ \text{mm}^2\). \(N_{cr} = \pi^2\cdot 210\,000\cdot 889{,}2\cdot 10^4/3000^2 = 2\,048\) kN, \(N_{pl} = 5\,430\cdot 235 = 1\,276\) kN. Štíhlost \(\lambda = 3000/40{,}5 = 74{,}1\), \(\bar\lambda = \sqrt{1\,276/2\,048} = 0{,}789\), \(\chi = 0{,}669\), vzpěrná únosnost \(N_b = 853\) kN. Vzpěr ubral třetinu únosnosti, i když kritická síla je vyšší než plastická.

Příklad Dřevěný sloup 120 × 120 mm, délka 3 m

\(I = 120^4/12 = 17{,}28\cdot 10^6\ \text{mm}^4\), \(N_{cr} = \pi^2\cdot 7\,400\cdot 17{,}28\cdot 10^6/3000^2 = 140\) kN. Únosnost průřezu \(14\,400\cdot 21 = 302\) kN. Štíhlost \(\lambda = 3000/34{,}6 = 86{,}6\), poměrná \(\lambda_{rel} = 1{,}47\), \(k_c = 0{,}393\). Návrhová únosnost \(0{,}393\cdot 14\,400\cdot 12{,}92 = 73\) kN – asi čtvrtina toho, co by průřez unesl bez vzpěru.

4.8Dilatace

Konstrukce se teplotou a vysycháním prodlužují a zkracují: \(\Delta L = \alpha L\,\Delta T\). Dlouhé budovy se proto dělí dilatačními spárami na celky (u železobetonových budov typicky po několika desítkách metrů), stejně jako budovy na rozdílném podloží nebo s výrazně různou výškou.

4.9Procvičení

1
Sloup HEB 160 z příkladu prodloužíte na 6 m. Jaká bude Eulerova kritická síla? A když ho na obou koncích vetknete?
Délka 2×: \(N_{cr} = 2\,048/4 = \mathbf{512\ kN}\). Vetknutí obou konců (\(\beta = 0{,}5\)) vrátí vzpěrnou délku na 3 m: \(\mathbf{2\,048\ kN}\).
2
Kolikrát se zvětší kritická síla dřevěného sloupu, když stranu čtvercového průřezu zvětšíte ze 120 na 140 mm?
\(I \propto a^4\): \((140/120)^4 = \mathbf{1{,}85}\). Plocha (a únosnost průřezu) vzroste jen \((140/120)^2 = 1{,}36\)×. Proto u štíhlých sloupů pomáhá zvětšit průřez víc, než by napovídala pevnost.
3
Železobetonová budova je dlouhá 50 m. O kolik se zkrátí při ochlazení o 30 °C (\(\alpha = 10\cdot 10^{-6}\ \text{K}^{-1}\))?
\(\Delta L = 10\cdot 10^{-6}\cdot 50\,000\cdot 30 = \mathbf{15\ mm}\). Bez dilatace by vznikaly trhliny, proto se taková budova obvykle rozdělí.
4
Odhadněte tloušťku a vlastní tíhu monolitické ŽB desky s rozpětím 6 m.
\(h \approx L/30 = \mathbf{200\ mm}\), tíha \(0{,}2\cdot 25 = \mathbf{5{,}0\ kN/m^2}\). Přesnou tloušťku určí výpočet průhybu a výztuže.
5
Proč skeletová budova s kloubovými styky sloupů a průvlaků nemůže stát bez ztužení, i když každý sloup sám unese svislou sílu?
Čtyřúhelník s klouby je mechanismus: pod libovolně malou vodorovnou silou se sklopí, protože nic nebrání jeho zkosení. Ztužidlo z něj udělá trojúhelníky, tuhé styky rám, ztužující stěna nebo jádro převezme vodorovnou sílu samo. Stropní desky musí vodorovné síly ke ztužujícím prvkům dopravit.
Co si odnést
  • Stěnový systém je přirozeně tuhý, skelet dává volnou dispozici, ale potřebuje ztužení.
  • Vodorovné síly přenášejí ztužidla, stěny, jádra a rámy; stropní desky je k nim rozvádějí.
  • Štíhlé tlačené pruty selhávají vzpěrem: \(N_{cr} = \pi^2 EI/(\beta L)^2\) klesá se čtvercem délky.
  • Dlouhé budovy se dělí dilatacemi, aby se mohly volně roztahovat.
Část IIStřední škola
5

Teplo a součinitel prostupu teplastřední škola

Teplo teče z teplého na studené a stěna ho může jen zpomalit. Kolik ho projde, říká součinitel prostupu tepla U: počet wattů, které proteče jedním metrem čtverečním při rozdílu teplot jeden stupeň. Z hodnot U a ploch se skládá tepelná ztráta domu, a tím i velikost zdroje tepla a účet za vytápění.

🧥

V mrazu nezahřeje jedna tlustá bavlněná mikina tolik jako tenká péřová bunda. Peří samo neohřívá, jen drží v klidu vzduch, který teplo vede velmi špatně. Tepelné izolace dělají totéž: minerální vlna, polystyren i dřevovláknité desky jsou hlavně uvězněný vzduch.

Tepelná ztráta stěny
Zvolte nosnou zeď a izolant a měňte tloušťku izolace. Graf ukazuje, jak U klesá s tloušťkou; čárkované čáry jsou požadavky normy pro vnější stěnu. Dlaždice přepočítají tok tepla v mrazu, roční ztrátu a náklad.
LABORATOŘ
Model: \(U = 1/(R_{si} + \sum d_i/\lambda_i + R_{se})\), \(R_{si} = 0{,}13\), \(R_{se} = 0{,}04\ \text{m}^2\text{K/W}\). Vrstvy: vnitřní omítka 15 mm (λ 0,88), zeď (plná cihla λ 0,80; tvarovka bez izolačního plnění λ 0,20; železobeton 1,58; pórobeton 0,10), izolant, vnější omítka zanedbána. Bez tepelných mostů od kotev a styků. Tok tepla při 21 °C uvnitř a −15 °C venku, roční ztráta s 3 500 denostupni (K·den). Požadavky ČSN 73 0540-2: požadovaná 0,30, doporučená 0,25, pro pasivní domy 0,18 až 0,12 W/(m²·K).
+Teorie: šíření tepla, tepelný odpor a U, požadavky normy, teplotní průběh, tepelné mosty, okna, tepelná ztráta budovy

5.1Jak se šíří teplo

Teplo se šíří vedením (kmity částic v pevné látce), prouděním (pohyb tekutiny – vzduch u povrchu, netěsnostmi) a sáláním (elektromagnetické záření, i ve vakuu). Uvnitř stěny převládá vedení, na jejích površích proudění a sálání. Ty se sloučí do odporu při přestupu tepla \(R_{si}\) uvnitř a \(R_{se}\) venku. Podrobně vykládá šíření tepla průvodce Fyzika.conduction, convection, radiation, surface resistance

Vedení popisuje Fourierův zákon: hustota tepelného toku je úměrná teplotnímu spádu, konstantou úměrnosti je součinitel tepelné vodivosti λ ve W/(m·K).Fourier's law, thermal conductivity

Fourierův zákon pro rovinnou vrstvu tloušťky d\[q = \lambda\,\frac{\theta_1 - \theta_2}{d}\quad [\text{W/m}^2]\]
Tab. 5.1Typické součinitele tepelné vodivosti λ (výukové hodnoty)
Materiálλ, W/(m·K)Materiálλ, W/(m·K)
ocel50pórobeton 400 kg/m³0,10
železobeton1,58izolační tvarovka (ekvivalentní)0,08
sklo1,0dřevovláknitá izolační deska0,043
vápenocementová omítka0,88minerální vlna0,035–0,040
plná pálená cihla0,80pěnový polystyren EPS (šedý)0,037 (0,031)
dřevo napříč vláken0,13polyisokyanurát PIR0,022
sádrokarton0,22vzduch v klidu0,025

5.2Tepelný odpor a součinitel prostupu tepla

Tepelný odpor vrstvy je \(R = d/\lambda\) v m²·K/W. Vrstvy jsou zapojeny za sebou jako elektrické odpory, proto se jejich odpory sčítají. Převrácená hodnota celkového odporu je součinitel prostupu tepla \(U\).thermal resistance, thermal transmittance

Odpor konstrukce a součinitel prostupu tepla (ČSN EN ISO 6946)\[R_T = R_{si} + \sum_i \frac{d_i}{\lambda_i} + R_{se},\qquad U = \frac{1}{R_T},\qquad \Phi = U\,A\,(\theta_i - \theta_e)\]
Příklad Stará cihlová zeď a její zateplení

Omítka 15 mm (\(R = 0{,}017\)) a plná cihla 450 mm (\(R = 0{,}45/0{,}80 = 0{,}5625\)): \(R_T = 0{,}13 + 0{,}017 + 0{,}5625 + 0{,}04 = 0{,}750\ \text{m}^2\text{K/W}\), \(U = 1{,}334\ \text{W/(m}^2\text{K)}\). Po přidání 140 mm EPS (\(R = 0{,}14/0{,}037 = 3{,}784\)): \(R_T = 4{,}533\), \(U = 0{,}221\). Ztráta stěnou klesne šestkrát a stěna splní i doporučenou hodnotu 0,25.

5.3Požadavky normy

ČSN 73 0540-2 (Tepelná ochrana budov – Požadavky) stanoví pro každou konstrukci požadovanou hodnotu \(U_N\), kterou musí splnit nové stavby i stavební úpravy, doporučenou hodnotu \(U_{rec}\) a rozmezí doporučené pro pasivní budovy. Podle ní projektant prokazuje tepelnou ochranu budovy; energetickou náročnost budovy jako celku pak posuzuje vyhláška č. 264/2020 Sb. (kapitola 12).required and recommended U-values

Tab. 5.2Vybrané požadavky ČSN 73 0540-2 pro budovy s převažující návrhovou vnitřní teplotou 18 až 22 °C, W/(m²·K)
Konstrukcepožadovanádoporučenápasivní budovy
stěna vnější0,300,250,18–0,12
střecha plochá a šikmá do 45°0,240,160,15–0,10
strop pod nevytápěnou půdou0,300,200,15–0,10
podlaha a stěna přilehlá k zemině0,450,300,22–0,15
okno ve vnější stěně1,51,20,8–0,6

5.4Teplotní průběh ve skladbě

Hustota tepelného toku \(q = U(\theta_i - \theta_e)\) je ve všech vrstvách stejná, takže teplota v každé vrstvě klesá úměrně jejímu odporu. Teplota v rozhraní za \(k\)-tou vrstvou je

Teplota v rozhraní vrstev\[\theta_k = \theta_i - q\Big(R_{si} + \sum_{j\le k} R_j\Big),\qquad q = U(\theta_i - \theta_e)\]
0 °C 21 °C20,0 °C15,4 °C−14,7 °Cvenku −15 °C bez izolace 14,8 °Cplná cihla 450 mmEPS 140 interiérexteriér omítka
Obr. 5.1 Teplotní průběh stěnou z plné cihly 450 mm s vnějším zateplením 140 mm EPS (oranžově) a bez něj (čárkovaně), uvnitř 21 °C, venku −15 °C. S izolací zůstává celé zdivo teplé (nad 15 °C) a vnitřní povrch má 20 °C; bez izolace má vnitřní povrch jen 14,8 °C a nulová izoterma leží uvnitř zdiva.

Z obrázku plyne, proč se izoluje zvenku: zdivo zůstane teplé, nepromrzá, akumuluje teplo a nehrozí v něm kondenzace. Při izolaci zevnitř by stejná vrstva EPS nechala zdivo prochladnout (na vnitřním líci cihly by bylo asi −10 °C) a pára z interiéru by se v něm srážela (kapitola 6).

5.5Tepelné mosty a okna

Tepelný most je místo, kde teplo uniká snadněji než okolní plochou: styk stěny a stropu, balkonová deska procházející izolací, ocelové kotvy, ostění oken, kout. Lineární tepelný most se popisuje lineárním činitelem prostupu ψ ve W/(m·K), bodový bodovým činitelem χ ve W/K. Ve výpočtu budovy se často nahradí přirážkou \(\Delta U\) ke všem plochám. Tepelné mosty mají chladný vnitřní povrch a vzniká na nich plíseň.thermal bridge, linear thermal transmittance

Součinitel prostupu tepla okna (ČSN EN ISO 10077-1)\[U_w = \frac{A_g U_g + A_f U_f + l_g\,\psi_g}{A_g + A_f}\]
Příklad Okno s trojsklem

Okno 1,23 × 1,48 m (\(A_w = 1{,}820\ \text{m}^2\)), rám široký 120 mm: zasklení \(A_g = 0{,}99\cdot 1{,}24 = 1{,}228\ \text{m}^2\), rám \(A_f = 0{,}593\ \text{m}^2\), obvod zasklení \(l_g = 4{,}46\) m. S \(U_g = 0{,}6\), \(U_f = 1{,}0\) a \(\psi_g = 0{,}04\): \(U_w = (0{,}737 + 0{,}593 + 0{,}178)/1{,}820 = 0{,}83\ \text{W/(m}^2\text{K)}\). Rám a distanční rámeček zhoršují samotné trojsklo asi o 40 %.

5.6Tepelná ztráta budovy

Měrná tepelná ztráta \(H\) ve W/K sčítá prostup všemi konstrukcemi a větrání. Konstrukce do zeminy nebo do nevytápěných prostor se násobí redukčním činitelem \(b\). Větrání ohřívá přiváděný vzduch: objemová tepelná kapacita vzduchu je asi \(1{,}2\cdot 1\,005/3\,600 = 0{,}34\ \text{Wh/(m}^3\text{K)}\).heat loss coefficient, transmission, ventilation

Tepelná ztráta a roční potřeba tepla (zjednodušeně)\[H = \sum_j b_j U_j A_j + \Delta U\sum A + 0{,}34\,n\,V,\qquad \Phi = H(\theta_i - \theta_e),\qquad Q_{rok} = \frac{24\,H\,D}{1\,000}\ [\text{kWh}]\]

\(n\) je intenzita výměny vzduchu (1/h), \(V\) objem vzduchu, \(D\) denostupně – součet rozdílů vnitřní a průměrné venkovní teploty za dny otopného období (v Česku řádově 3 000 až 4 500 K·den podle polohy). Výkon zdroje se navrhuje podle ČSN EN 12831 pro návrhovou venkovní teplotu místa (v Česku asi −12 až −21 °C). Zisky ze slunce a od lidí roční potřebu snižují; přesný výpočet je v kapitole 12.degree days, design outdoor temperature

starý důmnový dům stěny 36 %okna 16 %střechavětrání 513 W/K111 W/K stěny 28 %, okna 24 %, střecha 14 %,podlaha 11 %, vazby 7 %, větrání 15 %podlahavazby ztráta při −12 °C: 16,9 kW (starý), 3,7 kW (nový); roční potřeba asi 43 MWh, resp. 9,3 MWh
Obr. 5.2 Měrná tepelná ztráta modelového domu (stěny 140 m², okna 30 m², střecha a podlaha po 100 m², objem 400 m³). Starý dům: cihla 45 cm, stará okna U 2,7, střecha U 0,9, podlaha U 1,0, přirozené větrání 0,5 h⁻¹. Nový dům: U stěn 0,22, okna 0,9, střecha 0,16, podlaha 0,25, větrání s rekuperací 75 %. Podlaha na zemině s činitelem \(b = 0{,}5\).
Pomůcka

U nezatepleného domu se vyplatí začít tam, kde je velká plocha s velkým U: obvykle střecha nebo strop pod půdou, pak stěny a okna. Po zateplení se relativně zvětší podíl oken a větrání – proto mají úsporné domy kvalitní okna a rekuperaci.

Pozor

Hodnota U ze štítku izolantu platí pro ideální vrstvu. Spáry mezi deskami, kotvy, nedotažené detaily u oken a soklu, ale i promáčená izolace mohou skutečnou ztrátu zvýšit o desítky procent. Rozhoduje kvalita provedení detailů.

5.7Procvičení

1
Kolik milimetrů EPS (λ = 0,037) je potřeba na plnou cihlu 450 mm s omítkou (\(R_T = 0{,}750\)), aby stěna splnila požadovanou (0,30) a doporučenou (0,25) hodnotu?
Potřebný přídavek odporu \(1/U - 0{,}750\). Pro 0,30: \((3{,}333 - 0{,}750)\cdot 0{,}037 = \mathbf{96\ mm}\). Pro 0,25: \((4{,}000 - 0{,}750)\cdot 0{,}037 = \mathbf{120\ mm}\). V praxi se volí nejbližší vyráběná tloušťka a počítá se s vlivem kotev.
2
Železobetonová stěna 200 mm s 160 mm minerální vlny (λ = 0,038). Spočítejte U.
\(R_T = 0{,}13 + 0{,}2/1{,}58 + 0{,}16/0{,}038 + 0{,}04 = 0{,}13 + 0{,}127 + 4{,}211 + 0{,}04 = 4{,}507\), \(U = \mathbf{0{,}222\ W/(m^2K)}\). Beton sám k izolaci téměř nepřispívá.
3
Zateplením 100 m² stěny klesne U z 1,334 na 0,221. Kolik kWh a korun se ušetří ročně při 3 500 denostupních a ceně tepla 2,5 Kč/kWh?
\(\Delta Q = (1{,}334 - 0{,}221)\cdot 100\cdot 3\,500\cdot 24/1\,000 = \mathbf{9\,354\ kWh}\), tedy asi 23 400 Kč ročně. Skutečná úspora bývá menší (zisky, nižší teploty v části domu, tepelné mosty).
4
Jakou teplotu má vnitřní povrch nezateplené cihlové stěny (U = 1,334) a stěny zateplené (U = 0,221) při 21 °C uvnitř a −15 °C venku (\(R_{si} = 0{,}13\))?
\(\theta_{si} = \theta_i - U R_{si}(\theta_i - \theta_e)\). Nezateplená: \(21 - 1{,}334\cdot 0{,}13\cdot 36 = \mathbf{14{,}8\ °C}\); zateplená: \(21 - 0{,}221\cdot 0{,}13\cdot 36 = \mathbf{20{,}0\ °C}\). Chladný povrch se cítí jako „sálání chladu“ a v koutech na něm roste plíseň.
5
Nový dům z obr. 5.2 má měrnou ztrátu 110,7 W/K. Jaký výkon zdroje potřebuje při −12 °C a 21 °C a jaká je jeho roční potřeba tepla při 3 500 K·den (bez zisků)?
\(\Phi = 110{,}7\cdot 33 = \mathbf{3{,}65\ kW}\) (plus rezerva na ohřev vody). \(Q = 24\cdot 110{,}7\cdot 3\,500/1\,000 = \mathbf{9\,299\ kWh}\) ročně, se zisky ze slunce a od lidí výrazně méně.
Co si odnést
  • Odpory vrstev se sčítají, \(U = 1/R_T\); izolace funguje díky uvězněnému vzduchu.
  • Norma požaduje u vnější stěny U ≤ 0,30, doporučuje 0,25, pasivní domy mají 0,18 až 0,12 W/(m²·K).
  • Izolace zvenku drží zdivo teplé a suché; první centimetry izolace ušetří nejvíc.
  • Tepelná ztráta budovy = prostup konstrukcemi + tepelné mosty + větrání.
Část IIStřední škola
6

Vlhkost, rosný bod a hydroizolacestřední škola

Vzduch v bytě nese vodní páru z dýchání, vaření, sprchování a květin. Když se ochladí pod rosný bod, pára se sráží – na chladném okně, v koutě za skříní, nebo neviditelně uvnitř stěny. Druhým nepřítelem je voda zvenku: déšť, zemní vlhkost a podzemní voda. Proti oběma má stavba vlastní obranu.

🥤

Sklenice ledové limonády se v létě během chvíle orosí. Voda neprosákla sklem, srazila se ze vzduchu, který se u studené stěny sklenice ochladil pod rosný bod. Stejně se orosí studené okno v kuchyni – a stejně se může srážet pára uvnitř špatně navržené stěny, kde to nikdo nevidí, dokud se neobjeví plíseň.

Rosný bod ve skladbě
Nahoře teplota ve stěně, dole tlak vodní páry: oranžově tlak nasycené páry, modře skutečný tlak. Kde by se modrá dotkla oranžové, pára kondenzuje (červená plocha). Zkuste vnitřní izolaci bez parozábrany a pak parozábranu přidejte.
LABORATOŘ
Model: ustálený stav, Glaserova metoda (ČSN EN ISO 13788): skutečný tlak páry je nejkratší lomená čára mezi tlakem uvnitř a venku, která nepřekročí tlak nasycené páry; kondenzace = rozdíl toků páry do zóny a ze zóny, \(\delta_a = 2\cdot 10^{-10}\) kg/(m·s·Pa). Venku vlhkost 84 %. Skladby (zevnitř ven): A omítka 15 mm, plná cihla 450 mm, EPS, tenkovrstvá omítka; B sádrokarton 12,5 mm, minerální vlna, cihla 450 mm, omítka; C sádrokarton, minerální vlna, dřevovláknitá deska 60 mm, tenkovrstvá omítka. Faktory difuzního odporu μ: omítka 15, cihla 10, EPS 40, vlna 1, sádrokarton 10, dřevovlákno 5, tenkovrstvá omítka 40 (A) a 20 (C); parozábrana \(s_d = 20\) m. Povrchová teplota s \(R_{si} = 0{,}25\). Výsledek pro návrhové zimní podmínky, ne roční bilance.
+Teorie: vlhký vzduch, rosný bod, plísně, difuze, Glaserova metoda, parozábrany, hydroizolace a radon

6.1Vlhký vzduch

Vzduch obsahuje vodní páru, která má svůj částečný tlak \(p\). Při každé teplotě existuje největší možný tlak, tlak nasycené páry \(p_{sat}(\theta)\), který s teplotou prudce roste. Relativní vlhkost je jejich poměr, \(\varphi = p/p_{sat}\). Ohřátý vzduch má stejný obsah páry, ale nižší relativní vlhkost (proto je v zimě v bytech sucho); ochlazený naopak vyšší.partial vapour pressure, saturation pressure, relative humidity

Tlak nasycené páry v Pa (tvar podle ČSN 73 0540-3 a ČSN EN ISO 13788)\[p_{sat} = 610{,}5\,e^{\frac{17{,}269\,\theta}{237{,}3 + \theta}}\ (\theta \ge 0),\qquad p_{sat} = 610{,}5\,e^{\frac{21{,}875\,\theta}{265{,}5 + \theta}}\ (\theta \lt 0)\]
Tab. 6.1Tlak nasycené vodní páry
θ, °C−15−10−50510152025
\(p_{sat}\), Pa1652594016108721 2271 7042 3373 166

6.2Rosný bod

Rosný bod \(\theta_d\) je teplota, při které by byl vzduch s daným obsahem páry nasycený. Dostaneme ho obrácením vzorce pro \(p_{sat}\): pro \(p \ge 610{,}5\) Pa je \(\theta_d = 237{,}3\,x/(17{,}269 - x)\), kde \(x = \ln(p/610{,}5)\).dew point

Příklad Rosný bod v obývacím pokoji

21 °C a 50 %: \(p = 0{,}5\cdot 2\,486 = 1\,243\) Pa, \(x = \ln(1\,243/610{,}5) = 0{,}711\), \(\theta_d = 237{,}3\cdot 0{,}711/(17{,}269 - 0{,}711) = 10{,}2\) °C. Na každém povrchu chladnějším než 10,2 °C se bude srážet voda.

6.3Povrchová kondenzace a plísně

Plísně nepotřebují kapající vodu. Stačí, když relativní vlhkost vzduchu těsně u povrchu dlouhodobě přesahuje asi 80 %. Proto norma hodnotí kritickou povrchovou teplotu \(\theta_{si,cr}\), při které vlhkost u povrchu dosáhne 80 %, a bezrozměrný teplotní faktor vnitřního povrchu \(f_{Rsi}\), který nezávisí na okamžitých teplotách.mould growth, critical surface temperature, temperature factor

Teplotní faktor a kritická povrchová teplota (ČSN 73 0540-2 požaduje \(f_{Rsi} \ge f_{Rsi,cr}\))\[f_{Rsi} = \frac{\theta_{si} - \theta_e}{\theta_i - \theta_e},\qquad p_{sat}(\theta_{si,cr}) = \frac{\varphi_i\,p_{sat}(\theta_i)}{0{,}8},\qquad f_{Rsi,cr} = \frac{\theta_{si,cr} - \theta_e}{\theta_i - \theta_e}\]
Příklad Plíseň na staré zdi

Byt 20 °C a 50 %, venku −15 °C. \(p = 1\,168\) Pa, kritický tlak \(1\,168/0{,}8 = 1\,461\) Pa odpovídá \(\theta_{si,cr} = 12{,}6\) °C, tedy \(f_{Rsi,cr} = (12{,}6 + 15)/35 = 0{,}789\). Nezateplená cihla 45 cm má při \(R_{si} = 0{,}25\) faktor \(f_{Rsi} = 0{,}713\) (vnitřní povrch asi 10 °C): nevyhoví ani v ploše, v koutech je to ještě horší. Po zateplení 140 mm EPS je \(f_{Rsi} = 0{,}946\).

Pomůcka

Plíseň v bytě má tři příčiny, které se sčítají: studený povrch (tepelný most, nezateplená stěna), vysoká vlhkost (málo větrání po výměně oken, sušení prádla) a málo proudícího vzduchu (skříň u venkovní stěny). Pomáhá zateplení, pravidelné větrání a odstup nábytku od stěny.

6.4Difuze vodní páry

Pára se konstrukcí šíří difuzí z místa vyššího do místa nižšího částečného tlaku – v zimě zevnitř ven. Materiál klade páře odpor, který se vyjadřuje faktorem difuzního odporu μ (kolikrát víc než stejně tlustá vrstva vzduchu) nebo ekvivalentní difuzní tloušťkou \(s_d = \mu d\) v metrech.vapour diffusion, vapour resistance factor, equivalent air layer thickness

Hustota difuzního toku páry (\(\delta_a \approx 2\cdot 10^{-10}\) kg/(m·s·Pa))\[g = \delta_a\,\frac{p_1 - p_2}{\sum s_{d,i}}\quad [\text{kg/(m}^2\text{s)}]\]
Příklad Kolik páry projde cihlovou zdí

Omítka 15 mm (μ 15) a cihla 450 mm (μ 10): \(s_d = 0{,}225 + 4{,}5 = 4{,}725\) m. Při 21 °C a 50 % uvnitř (1 243 Pa) a −15 °C a 84 % venku (138 Pa) je \(g = 2\cdot 10^{-10}\cdot 1\,105/4{,}725 = 4{,}7\cdot 10^{-8}\) kg/(m²·s), tedy asi 4 g na m² za den. Difuzí odchází jen malá část vlhkosti z bytu – zbytek musí odvést větrání.

6.5Glaserova metoda

Glaser (1959) navrhl kreslit tlaky ne podle geometrické tloušťky, ale podle \(s_d\). Pak by byl průběh tlaku bez kondenzace přímkou. Pokud přímka protne křivku \(p_{sat}\), skutečný průběh se k ní přimkne: je to nejkratší lomená čára od \(p_i\) k \(p_e\), která leží pod \(p_{sat}\) (jako napnutá nit). Mezi body dotyku je kondenzační zóna; množství kondenzátu je rozdíl toku páry, který do ní přitéká, a toku, který z ní odtéká.Glaser method, condensation zone

ekvivalentní difuzní tloušťka s_dtlak páry p p_sat uvnitřp_ip_e kondenzační zóna přímka by překročila p_sat→ pára se sráží
Obr. 6.1 Glaserův diagram v souřadnicích \(s_d\). Čárkovaná přímka (průběh bez kondenzace) by překročila tlak nasycené páry, což není fyzikálně možné. Skutečný průběh (plná modrá) se dotkne křivky; mezi body dotyku pára kondenzuje. Strmost čáry je úměrná toku páry: do zóny přitéká víc, než z ní odtéká.
Množství kondenzátu v zóně mezi body dotyku \(s_1\) a \(s_2\)\[g_c = \delta_a\left(\frac{p_i - p_{sat}(s_1)}{s_1} - \frac{p_{sat}(s_2) - p_e}{s_T - s_2}\right)\]

Glaserova metoda při návrhových zimních podmínkách výsledek přehání. Norma ČSN 73 0540-2 proto posuzuje roční bilanci (měsíční výpočet podle ČSN EN ISO 13788 nebo ČSN 73 0540-4): kondenzace nesmí ohrozit funkci konstrukce, za rok se musí všechna vypařit a její množství je omezeno – zhruba na 0,1 kg/(m²·rok) u jednoplášťových střech, konstrukcí se zabudovaným dřevem a s vnějším zateplovacím systémem a na 0,5 kg/(m²·rok) u ostatních (případně nižší procento plošné hmotnosti vrstvy).

Tab. 6.2Výsledky laboratoře pro výchozí nastavení (21 °C a 50 % uvnitř, −15 °C a 84 % venku)
SkladbaU, W/(m²·K)kondenzace, g/(m²·den)
A cihla 450 + EPS 140 mm zvenku0,220
B cihla 450 + minerální vlna 80 mm zevnitř, bez parozábrany0,3476
B s parozábranou (\(s_d = 20\) m)0,340,1 (zanedbatelná)
C dřevostavba, vlna 200 mm + dřevovlákno 60 mm, bez parozábrany0,1544
C s parozábranou0,150

6.6Parozábrany a difuzně otevřené skladby

Zlaté pravidlo zní: uvnitř těsněji než venku. Vrstvy na teplé straně mají mít velký difuzní odpor (parozábrana, \(s_d\) řádově desítky metrů, nebo parobrzda s menším, často vlhkostně proměnným odporem), vrstvy na studené straně malý, aby vlhkost, která se do konstrukce přece jen dostane, mohla odejít ven. Parotěsná vrstva musí být souvislá, s přelepenými spoji a napojeními; jedna neutěsněná zásuvka nebo prostup pro potrubí může do skladby vpustit proudícím vzduchem mnohem víc páry než difuze celou plochou.vapour barrier, vapour retarder, vapour-open construction, airtightness

Pozor

Vnitřní zateplení je riskantní: zdivo za izolací prochladne a pára se na jeho rozhraní sráží. Používá se jen tam, kde to jinak nejde (památkově chráněná fasáda), a to s pečlivým návrhem – parotěsnou vrstvou nebo kapilárně aktivními izolanty, které vlhkost rozvádějí zpět do interiéru, a s posouzením tepelných mostů u stropů a příček.

6.7Voda zvenku a hydroizolace

Spodní stavbu ohrožuje zemní vlhkost (voda vázaná v pórech zeminy), stékající voda (srážková voda prosakující k základům) a tlaková podzemní voda. Podle namáhání se volí povlakové hydroizolace (asfaltové pásy, fólie z plastů), vodonepropustný beton (tzv. bílá vana s utěsněnými pracovními spárami) nebo jejich kombinace, doplněné drenáží, která vodu od stavby odvede. Hydroizolace musí tvořit souvislou vanu bez přerušení u prostupů a styků. Navrhuje se podle ČSN P 73 0600 a ČSN P 73 0606. Střechy chrání krytina (šikmé) nebo povlaková hydroizolace (ploché) s dostatečným spádem a odvodněním.soil moisture, groundwater, waterproofing membrane, watertight concrete, drainage

podkladní beton a štěrkový podsyp drenáž terén ochranná vrstva hydroizolace (vana) podlaha suterénusuterénní stěna stékající voda
Obr. 6.2 Hydroizolace spodní stavby jako souvislá vana: povlak na vnější straně stěny a pod podlahou, chráněný proti poškození zásypem, a drenáž, která odvádí stékající vodu. Při tlakové vodě se navrhuje vodonepropustná konstrukce nebo izolace, která tlak vody přenese.

6.8Radon

Radon je radioaktivní plyn, který vzniká v horninách rozpadem uranu a z podloží proniká netěsnostmi do domů. Česko má díky geologii poměrně vysoké hodnoty. Ochranu staveb upravuje atomový zákon (č. 263/2016 Sb.) a vyhláška č. 422/2016 Sb.; referenční úroveň pro průměrnou roční objemovou aktivitu radonu v pobytových prostorech je 300 Bq/m³. Navrhuje se podle ČSN 73 0601: protiradonová izolace (souvislá, se vzduchotěsnými prostupy), u vyššího rizika i odvětrání podloží. Pro posouzení zdravotních rizik odkazujeme na průvodce Jaderná fyzika a Všeobecná medicína.radon, reference level, radon barrier, sub-slab ventilation

6.9Procvičení

1
V koupelně je 24 °C a 70 %. Jaký je rosný bod? Bude se srážet voda na zrcadle o teplotě 18 °C?
\(p_{sat}(24) = 2\,982\) Pa, \(p = 0{,}7\cdot 2\,982 = 2\,088\) Pa, \(x = \ln(2\,088/610{,}5) = 1{,}229\), \(\theta_d = 237{,}3\cdot 1{,}229/(17{,}269 - 1{,}229) = \mathbf{18{,}2\ °C}\). Zrcadlo s 18 °C je pod rosným bodem: orosí se.
2
Byt 21 °C a 50 %, venku −15 °C. Jaká je kritická povrchová teplota pro plísně a teplotní faktor \(f_{Rsi,cr}\)?
\(p = 1\,243\) Pa, \(p_{sat,cr} = 1\,243/0{,}8 = 1\,553\) Pa, odpovídá \(\theta_{si,cr} = \mathbf{13{,}6\ °C}\). \(f_{Rsi,cr} = (13{,}6 + 15)/36 = \mathbf{0{,}794}\).
3
Polyethylenová fólie tloušťky 0,2 mm má \(s_d = 20\) m. Jaký je její faktor difuzního odporu? Kolik metrů cihelného zdiva (μ 10) by kladlo páře stejný odpor?
\(\mu = s_d/d = 20/0{,}0002 = \mathbf{100\,000}\). Zdivo: \(d = 20/10 = \mathbf{2\ m}\).
4
Proč skladba A (EPS zvenku) nekondenzuje, i když má EPS větší difuzní odpor (μ 40) než cihla (μ 10)?
Rozhoduje, kde je pára vzhledem k teplotě. Zdivo je za izolací teplé (asi 15 °C), takže tlak nasycené páry je v něm vysoký a skutečný tlak páry ho nedosáhne. V EPS teplota klesá, ale tlak páry v něm klesá také a ke studenému líci dorazí pod nasycením. Pro výchozí nastavení vyjde kondenzace nulová; při silnějším mrazu nebo vyšší vnitřní vlhkosti se u vnějšího líce izolace může objevit malá zóna, kterou norma připouští, pokud se za rok odpaří.
5
Kolik vody za měsíc (30 dní) by se uložilo do 10 m² skladby B bez parozábrany, kdyby návrhové podmínky trvaly celý měsíc? Proč je to přehnaný odhad?
\(76\ \text{g/(m}^2\text{den)}\cdot 10\cdot 30 \approx \mathbf{23\ kg}\) vody. Odhad je přehnaný, protože −15 °C netrvá celý měsíc; roční bilance podle ČSN EN ISO 13788 počítá s průměrnými měsíčními teplotami. I tak by skladba normu nesplnila a zdivo za izolací by bylo trvale vlhké.
Co si odnést
  • Rosný bod je teplota, pod kterou se pára sráží; při 21 °C a 50 % je to asi 10 °C.
  • Plísně hrozí už při 80 % vlhkosti u povrchu: chladné povrchy, málo větrání a nábytek u stěny.
  • Skladba má být uvnitř parotěsnější než venku; vnitřní zateplení bez parotěsné vrstvy kondenzuje.
  • Spodní stavbu chrání souvislá hydroizolační vana, drenáž a v radonových oblastech protiradonová izolace.
Část IIStřední škola
7

Akustika a požární bezpečnoststřední škola

Budova má chránit i před hlukem a ohněm. Zvuk od sousedů projde tím méně, čím je stěna těžší, nebo čím chytřeji je složená z vrstev s pružnou mezerou. Při požáru musí konstrukce určitou dobu nést, nepropustit plameny a nepřehřát se, aby lidé stihli odejít a hasiči zasáhnout.

🏀

Soused za stěnou si pustí hudbu a vy slyšíte hlavně basy. Soused nad vámi chodí v botách a slyšíte každý krok, i když jeho rozhovor neslyšíte vůbec. To jsou dvě různé úlohy: vzduchová neprůzvučnost (zvuk rozkmitá stěnu vzduchem) a kročejová (náraz rozkmitá přímo strop). Každá se řeší jinak.

Zákon hmotnosti a sčítání decibelů
Zvolte materiál a tloušťku jednoduché stěny mezi byty. Graf ukazuje odhad vážené neprůzvučnosti podle plošné hmotnosti; čárkovaná čára je hodnota, kterou stěna potřebuje, aby v budově splnila požadavek. Dole sečtěte dva zdroje hluku.
LABORATOŘ
Model: plošná hmotnost \(m' = \rho d\) + omítky 2 × 15 mm (48 kg/m²); objemové hmotnosti 2 400, 1 800, 1 900 a 500 kg/m³. Vážená neprůzvučnost jednoduché stěny \(R_w \approx 37{,}5\log m' - 42\) dB (empirický vztah z ČSN EN ISO 12354-1, platí pro \(m' \ge 150\) kg/m²). V budově se zvuk šíří i bočními cestami; model počítá \(R'_w \approx R_w - 2\) dB. Požadavek ČSN 73 0532 pro stěnu mezi byty \(R'_w \ge 53\) dB. Hladiny se sčítají energeticky: \(L = 10\log(10^{L_1/10} + 10^{L_2/10})\).
Minihra: jak materiál reaguje na oheň
Přiřaďte běžným stavebním výrobkům třídu reakce na oheň podle ČSN EN 13501-1. Za 7 z 8 získáte bonus.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: decibely, vzduchová a kročejová neprůzvučnost, požadavky, dozvuk; požární úseky, odolnost, reakce na oheň, normový požár

7.1Zvuk a decibely

Zvuk jsou tlakové vlny ve vzduchu. Ucho vnímá obrovský rozsah akustických tlaků, proto se používá logaritmická hladina akustického tlaku v decibelech, vztažená k prahu slyšení \(p_0 = 20\ \mu\text{Pa}\). Hluk se obvykle hodnotí s váhovým filtrem A, který napodobuje menší citlivost ucha na nízké a velmi vysoké kmitočty (dB(A)). Vlnění podrobně vykládá průvodce Fyzika.sound pressure level, A-weighting

Hladina akustického tlaku a energetický součet hladin\[L = 20\log\frac{p}{p_0} = 10\log\frac{p^2}{p_0^2},\qquad L_\Sigma = 10\log\sum_i 10^{L_i/10}\]
Pomůcka

Dva stejné zdroje: +3 dB. Deset stejných: +10 dB. Zdroj o 10 dB slabší přidá jen 0,4 dB. Změnu o 10 dB vnímáme zhruba jako dvojnásobnou nebo poloviční hlasitost; 3 dB je sotva znatelný rozdíl.

7.2Vzduchová neprůzvučnost

Neprůzvučnost \(R = 10\log(1/\tau)\) udává v dB, kolik zvukové energie konstrukce nepropustí (\(\tau\) je činitel průzvučnosti). Závisí na kmitočtu; pro jednoduché porovnání se z kmitočtové charakteristiky stanoví jedno číslo, vážená neprůzvučnost \(R_w\). V hotové budově se měří \(R'_w\) („s čárkou“), která zahrnuje i boční cesty přes navazující stěny a stropy a bývá o několik dB nižší.sound reduction index, weighted, flanking transmission

Pro jednoduchou masivní stěnu platí zákon hmotnosti: těžší stěna se hůř rozkmitá. Teoreticky \(R \approx 20\log(m' f) - 47\) dB, tedy +6 dB při zdvojnásobení plošné hmotnosti nebo kmitočtu. Proto jsou basy slyšet nejvíc. U lehkých tuhých desek se navíc při koincidenčním kmitočtu neprůzvučnost propadá.mass law, coincidence frequency

byt A (zdroj)byt Bbyt C pod bytem A přímá cesta stěnou boční cesta přes strop kroky → kročejový zvuk plovoucí podlaha
Obr. 7.1 Cesty zvuku mezi byty. Vzduchový zvuk prochází dělicí stěnou přímo i bočními cestami (\(R'_w\) zahrnuje obojí). Kroky rozkmitají strop přímo; proti nim pomáhá plovoucí podlaha, oddělená od nosné desky pružnou vrstvou a od stěn okrajovým páskem.

Dvojité konstrukce (sádrokarton na samostatných profilech s minerální vlnou v mezeře, předstěny) obcházejí zákon hmotnosti: dvě lehké desky s pružnou mezerou fungují jako soustava hmota–pružina–hmota a nad svým rezonančním kmitočtem izolují mnohem lépe, než by odpovídalo jejich hmotnosti. Jednoduchá sádrokartonová deska (asi 10 kg/m²) má podle zákona hmotnosti při 500 Hz jen asi 27 dB, dvojitá příčka s deskami na oddělených profilech a vlnou v mezeře dosahuje běžně 45 až 55 dB.double wall, mass–spring–mass resonance

Příklad Železobetonová stěna 200 mm

\(m' = 2\,400\cdot 0{,}2 = 480\ \text{kg/m}^2\) (bez omítek). \(R_w \approx 37{,}5\log 480 - 42 = 58{,}5\) dB. S odhadem vlivu bočních cest \(R'_w \approx 56{,}5\) dB, požadavek 53 dB je splněn. Pórobeton 150 mm s omítkami (123 kg/m²) by dal jen asi 36 dB – mezi byty nestačí.

7.3Kročejová neprůzvučnost

Kročejový hluk se měří normovým zdrojem (kladívka bušící do podlahy) jako hladina kročejového zvuku \(L'_{n,w}\) ve spodní místnosti – na rozdíl od neprůzvučnosti platí čím nižší, tím lépe. Masivní strop sám nestačí; rozhoduje plovoucí podlaha: roznášecí vrstva (betonový nebo anhydritový potěr) na pružné izolační vrstvě, oddělená od stěn. Jediný „akustický most“ (zatečený potěr ke zdi, pevně přišroubovaná lišta) může zlepšení z velké části zničit.impact sound pressure level, floating floor

7.4Požadavky na zvukovou izolaci

Tab. 7.1Vybrané požadavky ČSN 73 0532 pro bytové domy
Dělicí konstrukce\(R'_w\) nejméně\(L'_{n,w}\) nejvýše
stěna mezi byty53 dB–
strop mezi byty53 dB55 dB

Norma obsahuje řadu dalších požadavků (mezi bytem a chodbou, provozovnou, u řadových domů, na obvodový plášť podle venkovního hluku). Hygienické limity hluku v chráněných prostorech stanoví nařízení vlády č. 272/2011 Sb.

7.5Prostorová akustika a dozvuk

V uzavřené místnosti se zvuk odráží a doznívá. Doba dozvuku \(T\) je doba, za kterou hladina klesne o 60 dB. Sabine (asi 1900) zjistil, že je úměrná objemu místnosti a nepřímo úměrná ekvivalentní pohltivé ploše \(A = \sum \alpha_i S_i\), kde \(\alpha\) je činitel zvukové pohltivosti povrchu (0 odráží vše, 1 pohltí vše).reverberation time, Sabine formula, absorption coefficient

Sabinův vzorec (V v m³, A v m²)\[T = 0{,}161\,\frac{V}{A}\]
Příklad Prázdná třída

Třída 9 × 7 × 3,2 m má \(V = 201{,}6\ \text{m}^3\). Podlaha 63 m² (α 0,03), omítnutý strop 63 m² (0,05) a stěny 102,4 m² (0,04): \(A = 9{,}14\ \text{m}^2\), \(T = 3{,}55\) s – řeč by byla nesrozumitelná. Akustický podhled s α 0,7 zvýší \(A\) na 50,1 m² a dozvuk klesne na 0,65 s, což už vyhovuje výuce. Žáci a nábytek pohlcují další zvuk.

7.6Požární bezpečnost staveb

Požární bezpečnost řeší požárně bezpečnostní řešení (PBŘ), součást projektu. Budova se dělí na požární úseky oddělené požárně dělicími konstrukcemi a uzávěry (požární dveře), aby se oheň a kouř nešířily. Navrhují se únikové cesty (chráněné, s omezenou délkou), přístup a zásah hasičů, zdroje požární vody, odstupy od sousedních staveb a požárně bezpečnostní zařízení. Rodinné domy a byty musí mít zařízení autonomní detekce a signalizace požáru (vyhláška č. 23/2008 Sb.). Postupy jsou v normách řady ČSN 73 08xx (například 73 0802 pro nevýrobní objekty, 73 0833 pro budovy pro bydlení).fire safety design, fire compartment, escape route, smoke alarm

Požární odolnost je doba v minutách, po kterou konstrukce při zkoušce plní své funkce: R únosnost, E celistvost (nepropustí plameny a horké plyny), I izolace (odvrácená strana se neohřeje nad limit), dále W (radiace), M (mechanická odolnost), C (samozavírání), S (kouřotěsnost). Zápis REI 60 znamená všechny tři funkce po 60 minut. Reakce na oheň popisuje, jak výrobek přispívá k rozvoji požáru: třídy A1 (nehořlavé), A2, B, C, D, E, F, s doplňkovými třídami tvorby kouře s1 až s3 a hořících kapek d0 až d2 (ČSN EN 13501-1).fire resistance, integrity, insulation, reaction to fire

čas, minteplota plynů, °C 05001 000 306090120 842 °C945 °C1 049 °C ocel ztrácí asi polovinu pevnosti (≈ 550 °C)
Obr. 7.2 Normová teplotní křivka \(\theta = 20 + 345\log(8t + 1)\) (ISO 834, ČSN EN 1991-1-2), podle které se zkouší požární odolnost. Teplota plynů přesáhne 500 °C už za tři minuty. Nechráněný štíhlý ocelový prvek se ohřeje na kritickou teplotu za desítky minut, proto se ocel chrání.
Pozor

Většina obětí požárů v bytech umírá na otravu kouřem, ne na popáleniny. Proto jsou důležité hlásiče kouře, nezastavěné únikové cesty, samozavírací dveře mezi požárními úseky a vzduchotěsné prostupy instalací stěnami a stropy. Utěsnění prostupů se nesmí při rekonstrukci porušit.

7.7Procvičení

1
Na ulici je hluk 70 dB a k němu se přidá stroj se 80 dB. Jaká je celková hladina?
\(10\log(10^7 + 10^8) = 10\log(1{,}1\cdot 10^8) = \mathbf{80{,}4\ dB}\). Slabší zdroj téměř nic nepřidá.
2
V hale běží 10 stejných ventilátorů po 60 dB. Jaká je celková hladina? Kolik ventilátorů musíte vypnout, aby klesla o 3 dB?
\(60 + 10\log 10 = \mathbf{70\ dB}\). Pokles o 3 dB znamená poloviční energii: vypnout 5 ventilátorů.
3
Jakou plošnou hmotnost by podle empirického vztahu potřebovala jednoduchá stěna, aby měla \(R_w = 55\) dB (tedy \(R'_w \approx 53\) dB)? Jaká tloušťka plné cihly s omítkami to je?
\(\log m' = (55 + 42)/37{,}5 = 2{,}587\), \(m' = \mathbf{386\ kg/m^2}\). Bez omítek (48 kg/m²) zbývá 338 kg/m², tedy \(338/1\,800 = 0{,}19\) m: zdivo asi 190 mm, v praxi 200 mm a víc.
4
Jaká je teplota plynů podle normové křivky ISO 834 po 30 a po 90 minutách?
\(20 + 345\log(241) = \mathbf{842\ °C}\); \(20 + 345\log(721) = \mathbf{1\,006\ °C}\).
5
Posluchárna má objem 1 200 m³ a požadovanou dobu dozvuku 1,0 s. Jakou ekvivalentní pohltivou plochu potřebuje?
\(A = 0{,}161\cdot 1\,200/1{,}0 = \mathbf{193\ m^2}\). Část dodají posluchači a čalouněná sedadla, zbytek pohltivé obklady stěn a stropu.
Co si odnést
  • Decibely se sčítají energeticky: dva stejné zdroje = +3 dB.
  • Jednoduchá stěna izoluje podle hmotnosti; lehké dvojité konstrukce využívají pružnou mezeru.
  • Proti krokům pomáhá plovoucí podlaha bez akustických mostů.
  • Požární odolnost (R, E, I v minutách) je něco jiného než hořlavost výrobku (třídy A1 až F).
Část IIStřední škola
8

Technická zařízení budovstřední škola

Technická zařízení budov (TZB) jsou „vnitřní orgány“ stavby: vytápění, příprava teplé vody, větrání a chlazení, vodovod, kanalizace, plyn a elektroinstalace. U úsporného domu se jejich podíl na ceně i na spotřebě energie zvětšuje, protože obálka už ztrácí málo – teplo odchází hlavně větráním a teplou vodou.

🫁

Dům dýchá stejně jako lidé v něm. Dva spáči vydýchají za noc desítky litrů oxidu uhličitého a přes litr vody. Ve starém domě odcházely netěsnými okny. V novém těsném domě zůstanou v ložnici, pokud je neodvede větrání – a ráno se budíte s těžkou hlavou.

CO₂ v ložnici a rekuperace
Křivka ukazuje koncentraci CO₂ během osmi hodin spánku. Zvyšujte přívod čerstvého vzduchu a sledujte, kolik tepla tím odchází a kolik ho ušetří rekuperace.
LABORATOŘ
Model: dokonale promíchaný vzduch, \(dC/dt = [G - Q(C - C_e)]/V\), produkce CO₂ spícího dospělého 14 l/h (řádový odhad), venku 420 ppm, večer v ložnici 600 ppm. Tepelný výkon na ohřev větracího vzduchu \(0{,}34\,Q\,(\theta_i - \theta_e)(1 - \eta)\) při 21 °C uvnitř. Hodnota 1 200 ppm je limit aritmetického průměru CO₂ podle hygienické vyhlášky č. 43/2025 Sb. pro pobytové místnosti některých staveb (školy, zdravotnictví a další); pro byty ji berte jako orientační měřítko. Přívod 2 až 6 m³/h odpovídá netěsnostem při zavřených oknech.
+Teorie: vytápění a tepelná čerpadla, teplá voda, větrání a CO₂, rekuperace, chlazení, voda a kanalizace, elektro a plyn

8.1Co patří do TZB

TZB zahrnují vytápění, přípravu teplé vody, vzduchotechniku (větrání, klimatizaci), zdravotní techniku (vodovod, kanalizace, plynovod) a elektrotechnická zařízení (silnoproud, slaboproud, hromosvod, měření a regulace). Každý systém má zdroj, rozvod a koncové prvky; všechny potřebují místo v dispozici (technická místnost, instalační šachty) a koordinaci s konstrukcemi.building services, HVAC, plumbing

tepelnéčerpadlo TV podlahové topení 35/30 °C topení v patře rekuperace přívod do pokojůvenkovní vzduch odvětrání kanalizace kanalizace vodovod, vodoměr RE
Obr. 8.1 Zjednodušené schéma TZB úsporného rodinného domu: tepelné čerpadlo s nízkoteplotním podlahovým topením a zásobníkem teplé vody (TV), větrací jednotka s rekuperací, vodovodní přípojka, kanalizace s odvětráním nad střechu a elektrický rozvaděč (RE).

8.2Vytápění a tepelná čerpadla

Výkon zdroje se navrhuje podle tepelné ztráty (kapitola 5) a potřeby teplé vody. Otopná soustava rozvádí teplo vodou do otopných těles nebo podlahového či stěnového topení. Čím větší je teplosměnná plocha, tím nižší může být teplota vody: radiátory typicky 55/45 °C, podlahové topení 35/30 °C. Nízká teplota zlepšuje účinnost kondenzačních kotlů i tepelných čerpadel.heating system, flow and return temperature, underfloor heating

Tepelné čerpadlo přečerpává teplo z chladnějšího zdroje (venkovní vzduch, země, podzemní voda) na vyšší teplotu pomocí kompresorového oběhu chladiva. Poměr dodaného tepla a spotřebované elektřiny je topný faktor COP; průměr za sezonu je SCOP. Horní mez dává Carnotův cyklus (teploty v kelvinech):heat pump, coefficient of performance, seasonal COP

Topný faktor a jeho teoretická horní mez\[COP = \frac{Q_{teplo}}{W_{el}},\qquad COP_{Carnot} = \frac{T_h}{T_h - T_c}\]
Příklad Proč tepelné čerpadlo chce podlahové topení

Ohřev na 35 °C ze vzduchu o 0 °C: \(COP_{Carnot} = 308{,}15/35 = 8{,}8\). Ohřev na 55 °C: \(328{,}15/55 = 5{,}97\). Při −10 °C venku a 35 °C: \(308{,}15/45 = 6{,}85\). Skutečná čerpadla dosahují zhruba poloviny Carnotovy hodnoty; každý stupeň teploty topné vody navíc snižuje COP o několik procent.

8.3Příprava teplé vody

Ohřev vody je u úsporných domů často stejně velkou položkou jako vytápění. Energie na ohřev je \(Q = m c \Delta\theta\) (měrná tepelná kapacita vody 4 186 J/(kg·K)). Kvůli bakteriím Legionella se teplá voda v zásobníku udržuje na vyšší teplotě nebo se pravidelně přehřívá; ztráty zásobníku a cirkulace mohou dosáhnout desítek procent spotřeby.

Příklad Kolik energie stojí sprcha

50 litrů vody na osobu a den ohřátých z 10 na 55 °C: \(50\cdot 4\,186\cdot 45 = 9{,}42\) MJ, tedy 2,62 kWh. Čtyřčlenná domácnost: 10,5 kWh denně, asi 3 820 kWh ročně bez ztrát – přes 40 % potřeby tepla na vytápění nového domu z obr. 5.2 (9 300 kWh bez započtení zisků).

8.4Větrání

Větrání odvádí CO₂, vlhkost, pachy, škodliviny z nábytku a radon a přivádí kyslík. Přirozené větrání využívá okna, netěsnosti a rozdíl tlaků; v těsných domech je nespolehlivé. Nucené větrání pracuje s ventilátory: od jednoduchého odvodu z koupelny, WC a kuchyně až po řízené větrání s rekuperací, kde centrální jednotka přivádí čerstvý vzduch do obytných místností a odvádí znehodnocený z kuchyně a hygienických místností přes výměník tepla.natural ventilation, mechanical ventilation, heat recovery ventilation

Bilance CO₂ v místnosti (G produkce, Q přívod, V objem)\[V\frac{dC}{dt} = G - Q\,(C - C_e)\ \Rightarrow\ C(t) = C_\infty + (C_0 - C_\infty)\,e^{-Qt/V},\qquad C_\infty = C_e + \frac{G}{Q}\]
Příklad Ložnice z laboratoře

Dva spáči (\(G = 0{,}028\ \text{m}^3/\text{h}\)), \(V = 40\ \text{m}^3\), netěsnostmi \(Q = 6\ \text{m}^3/\text{h}\): \(C_\infty = 420 + 0{,}028/6\cdot 10^6 = 5\,087\) ppm, časová konstanta \(V/Q = 6{,}7\) h, ráno \(C = 5\,087 - 4\,487\,e^{-1{,}2} = 3\,735\) ppm. Pro ustálených 1 200 ppm je třeba \(Q = 0{,}028/0{,}000\,78 = 36\ \text{m}^3/\text{h}\), asi 18 m³/h na osobu.

Hygienická vyhláška č. 43/2025 Sb. (účinná od 1. 3. 2025, nahradila vyhlášku č. 6/2003 Sb.) stanoví pro pobytové místnosti některých staveb, že aritmetický průměr koncentrace CO₂ v měřeném intervalu nesmí překročit 1 200 ppm a okamžitá hodnota 2 500 ppm (§ 4 odst. 3). Množství větracího vzduchu se navrhuje podle počtu osob a činnosti.

Teplo na ohřev větracího vzduchu a účinnost rekuperace\[\Phi_V = 0{,}34\,Q\,(\theta_i - \theta_e)(1 - \eta)\ [\text{W}],\qquad \eta = \frac{\theta_{přívod} - \theta_e}{\theta_i - \theta_e}\]
výměníkη = 0,8 odpadní 22 °Cvýfuk 4,4 °C venku 0 °Cpřívod 17,6 °C proudy se nemísí, předává se jen teplo
Obr. 8.2 Rekuperační výměník s účinností 80 %: přiváděný vzduch se ohřeje z 0 °C na \(0 + 0{,}8\cdot 22 = 17{,}6\) °C, odpadní se ochladí na 4,4 °C (při stejných průtocích).

8.5Chlazení a letní přehřívání

Dobře izolované domy s velkými okny se v létě snadno přehřívají. Nejúčinnější je vnější stínění (žaluzie, rolety, markýzy, přesahy střech), které zachytí sluneční záření dřív, než projde sklem; vnitřní žaluzie teplo zachytí až v místnosti. Dále pomáhá tepelná akumulace masivních konstrukcí s nočním větráním a reverzní chod tepelného čerpadla. ČSN 73 0540-2 omezuje nejvyšší denní teplotu vzduchu v místnosti v letním období (pro nevýrobní budovy 27 °C).overheating, external shading, night ventilation

8.6Vodovod a kanalizace

Vodovodní přípojka přivádí pitnou vodu přes vodoměr do vnitřního vodovodu se studenou a teplou vodou (u delších rozvodů s cirkulací). Kanalizace je obvykle gravitační: zařizovací předměty mají zápachové uzávěrky (sifony), odpadní potrubí je odvětrané nad střechu, ležaté potrubí vede ve spádu do přípojky. Oddílná soustava odvádí splaškovou a dešťovou vodu zvlášť, jednotná společně. Dešťovou vodu se dnes předpisy snaží přednostně zadržet na pozemku a vsakovat nebo využít (zálivka, splachování); do kanalizace se odvádí až to, co nejde jinak.water supply, drainage, trap, vent stack, separate sewer, stormwater infiltration

8.7Elektroinstalace a plyn

Elektroinstalace (rozvaděč s jističi a proudovými chrániči, okruhy, uzemnění, ochrana před bleskem) a plynová zařízení jsou vyhrazená technická zařízení s přísnými pravidly. Práce na nich smějí dělat jen osoby s příslušnou odbornou způsobilostí a po dokončení se dělají revize. Elektroinstalace do hloubky vykládá průvodce Elektrotechnika, energetické zdroje průvodce Energetika.

Pozor

Domácí úpravy elektroinstalace a plynu jsou častou příčinou požárů a úrazů. Spaliny z plynových a pevných paliv obsahují oxid uhelnatý, který nelze ucítit: spotřebiče potřebují přívod vzduchu, funkční odtah spalin a pravidelné kontroly spalinových cest. Nové těsné okno může změnit tah komína.

8.8Procvičení

1
Ložnice pro dva: jaký přívod vzduchu udrží ustálenou koncentraci 1 000 ppm (14 l CO₂ za hodinu na osobu, venku 420 ppm)?
\(Q = G/(C - C_e) = 0{,}028/(1\,000 - 420)\cdot 10^6 = 0{,}028/0{,}000\,58 = \mathbf{48\ m^3/h}\), tedy 24 m³/h na osobu.
2
Větrací jednotka přivádí 50 m³/h, uvnitř je 21 °C, venku 0 °C. Kolik tepla odchází větráním bez rekuperace a s rekuperací 80 %?
\(0{,}34\cdot 50\cdot 21 = \mathbf{357\ W}\); s rekuperací \(357\cdot 0{,}2 = \mathbf{71\ W}\). Za den rozdíl \(286\cdot 24 = 6{,}9\) kWh.
3
Kolik energie ročně spotřebuje ohřev vody pro čtyři osoby (50 l na osobu a den, 10 → 55 °C), pokud ztráty zásobníku a rozvodů tvoří 30 % užitečného tepla?
Užitečné teplo \(3\,820\) kWh, se ztrátami \(3\,820\cdot 1{,}3 = \mathbf{4\,966\ kWh}\) ročně.
4
Dům potřebuje 9 300 kWh tepla na vytápění. Kolik elektřiny spotřebuje tepelné čerpadlo se SCOP 3,1 a kolik přímotopy (účinnost 100 %)?
Tepelné čerpadlo \(9\,300/3{,}1 = \mathbf{3\,000\ kWh}\), přímotopy \(\mathbf{9\,300\ kWh}\). Čerpadlo ušetří asi dvě třetiny elektřiny.
5
Proč se při nízkém přívodu vzduchu koncentrace CO₂ přes noc neustálí, i když se jí blíží?
Ustálení probíhá s časovou konstantou \(\tau = V/Q\). Pro 40 m³ a 6 m³/h je \(\tau = 6{,}7\) h, za osm hodin proběhne jen \(1 - e^{-1{,}2} = 70\) % přechodu. Při přívodu 36 m³/h je \(\tau\) jen 1,1 h a koncentrace se ustálí během první hodiny.
Co si odnést
  • Tepelné čerpadlo dodá na 1 kWh elektřiny 3 až 5 kWh tepla, nejlépe s nízkoteplotním topením.
  • Těsný dům potřebuje řízené větrání; rekuperace vrátí většinu tepla z odpadního vzduchu.
  • Ohřev vody je u úsporných domů velká položka spotřeby.
  • Elektro a plyn jen odborně způsobilé osoby, s revizemi.
Část IIIVysoká škola
9

Dřevostavby a moderní metody výstavbyvysoká škola

Dřevo se vrací do stavebnictví ve velkém: od rodinných domů z prefabrikovaných panelů po vícepodlažní budovy z křížem lepeného dřeva. Dřevostavba je lehká, rychlá a ukládá uhlík, ale vyžaduje přesnost: souvislou vzduchotěsnou vrstvu, skladbu, která vysychá ven, a promyšlenou požární ochranu. Výroba se přitom stěhuje ze staveniště do továrny.

🧩

Stavebnici z kostek nesložíte z rozbitých dílků a stejně tak prefabrikovaný dům nepostavíte z nepřesného projektu. Panely stěn přijedou z haly s okny, izolací i rozvody a za dva dny stojí hrubá stavba. Chyba, která by se na zděné stavbě „dorovnala maltou“, se tu musí vyřešit na papíře – nebo v digitálním modelu – předem.

Dřevěný nosník v požáru
Nosník hoří zespodu a z boků. Posuňte čas požáru a sledujte, jak ubývá účinný průřez (vpravo) a jeho únosnost v ohybu (oranžová křivka). Kde klesne pod moment od zatížení při požáru (modrá), nosník selže.
LABORATOŘ
Model: metoda redukovaného průřezu podle ČSN EN 1995-1-2: \(d_{ef} = \beta_n t + k_0 d_0\), \(d_0 = 7\) mm, \(k_0 = \min(1, t/20)\); rychlost zuhelnatění \(\beta_n = 0{,}8\) mm/min (rostlé jehličnaté dřevo) a 0,7 mm/min (lepené lamelové). Pevnost v ohybu při požáru \(f_{m,d,fi} = k_{fi} f_{m,k}\), \(k_{fi} = 1{,}25\) (rostlé) a 1,15 (lepené), \(f_{m,k} = 24\) MPa. Prostý nosník, \(M_{fi} = q_{fi}L^2/8\). Bez vlivu klopení a spojů; výuková pomůcka.
+Teorie: proč dřevo, systémy dřevostaveb, skladby a vzduchotěsnost, dřevo v požáru, ochrana dřeva, CLT a moderní metody výstavby

9.1Proč stavět ze dřeva

Dřevo je jediný běžný nosný materiál, který roste. Sušina dřeva je zhruba z poloviny uhlík odebraný z atmosféry; dokud dřevo v budově slouží, uhlík zůstává uložený (biogenní uhlík). Dřevostavby jsou lehké (méně náročné základy, nástavby na stávající domy), staví se suchým procesem bez technologických přestávek na vysychání a dají se přesně prefabrikovat. Slabiny jsou citlivost na vlhkost, menší akumulace tepla, akustika lehkých stropů a hořlavost, která se musí řešit návrhem.biogenic carbon, dry construction

Příklad Kolik CO₂ je v kubíku smrku

Smrkové řezivo o objemové hmotnosti 420 kg/m³ při vlhkosti 12 % obsahuje \(420/1{,}12 = 375\) kg sušiny, z toho asi 50 % uhlíku, tedy 187,5 kg C. To odpovídá \(187{,}5\cdot 44/12 = 687\) kg CO₂. Dřevostavba rodinného domu se 40 m³ dřeva tak ukládá asi 27,5 t CO₂ – srovnatelně s emisemi z výroby jejích ostatních materiálů (kapitola 12).

9.2Systémy dřevostaveb

Roubené stavby z vodorovně kladených trámů a hrázděné s vyzdívkou mezi trámy jsou tradiční. Dnes převládají lehké rámové (sloupkové) konstrukce: rám ze sloupků v rozteči asi 600 mm, oplášťovaný deskami, s izolací mezi sloupky. Staví se na místě nebo jako panelová prefabrikace (stěnové a stropní dílce z výrobní haly). Masivní dřevostavby z křížem lepeného dřeva (CLT) mají nosné stěny a stropy z velkoformátových desek; skeletové konstrukce z lepeného lamelového dřeva se uplatní u hal a vícepodlažních budov.log construction, half-timbering, light timber frame, prefabricated panels, mass timber, CLT

9.3Skladba obvodové stěny

interiérexteriér sádrokarton instalační mezera parotěsná a vzduchotěsná vrstva sloupky + minerální vlnanosná a izolační vrstva dřevovláknitá deska omítka difuzně otevřená vrstva:vlhkost může odejít ven
Obr. 9.1 Typická difuzně otevřená skladba obvodové stěny dřevostavby. Parotěsná a vzduchotěsná vrstva je chráněná instalační mezerou, takže ji elektrikář nepropíchá krabicemi. Vnější vrstvy jsou pro páru propustné, aby skladba vysychala ven.

Pravidlo „uvnitř těsněji než venku“ (kapitola 6) se u dřevostaveb vyjadřuje poměrem difuzních odporů vnitřních a vnějších vrstev. Vnitřní vrstva má zároveň zajistit vzduchotěsnost: plošné spoje se lepí, prostupy se těsní manžetami. Alternativou je difuzně uzavřená skladba s parotěsnou vrstvou i vnějším izolantem s velkým odporem; ta je citlivější na zabudovanou vlhkost.

9.4Vzduchotěsnost

Vzduchotěsnost obálky se měří tlakovou zkouškou (ČSN EN ISO 9972, „blower door“): ventilátor ve dveřích vytvoří rozdíl tlaků 50 Pa a měří se průtok vzduchu. Výsledkem je intenzita výměny vzduchu při 50 Pa \(n_{50}\) (1/h). ČSN 73 0540-2 doporučuje nejvýše 4,5 h⁻¹ při přirozeném větrání, 1,5 h⁻¹ při nuceném, 1,0 h⁻¹ při nuceném se zpětným získáváním tepla a 0,6 h⁻¹ u pasivních domů. Zkouška se dělá ve fázi, kdy jsou netěsnosti ještě opravitelné.airtightness, blower door test, air change rate at 50 Pa

9.5Dřevo v požáru

Dřevo hoří, ale masivní prvky odolávají požáru překvapivě dobře. Na povrchu vzniká zuhelnatělá vrstva, která izoluje vnitřek a zpomaluje další hoření; uhlíková fronta postupuje stálou rychlostí zuhelnatění (u jehličnatého dřeva kolem 0,65 až 0,8 mm/min). Pod ní je tenká zahřátá vrstva se sníženou pevností, jádro má plnou pevnost. Ocel naopak nehoří, ale měkne v celém průřezu.char layer, charring rate

účinnýprůřez84 × 252 b = 140 hoříhoříhoří zespodu d_ef = 0,7·30 + 7= 28 mm uhel 21 mm+ 7 mm bez pevnosti
Obr. 9.2 Metoda redukovaného průřezu: lepený nosník 140 × 280 mm po 30 minutách normového požáru (\(\beta_n = 0{,}7\) mm/min). Odhoří 21 mm, dalších 7 mm se počítá s nulovou pevností. Účinný průřez 84 × 252 mm má plnou pevnost.
Metoda redukovaného průřezu (ČSN EN 1995-1-2)\[d_{ef} = \beta_n t + k_0 d_0,\qquad b_{ef} = b - 2d_{ef},\ h_{ef} = h - d_{ef},\qquad M_{R,fi} = k_{fi}\,f_{m,k}\,\frac{b_{ef}h_{ef}^2}{6}\]
Příklad Výchozí nastavení laboratoře

GL24h 140 × 280 mm, rozpětí 5 m, zatížení při požáru 4 kN/m, \(M_{fi} = 4\cdot 25/8 = 12{,}5\) kN·m. Po 30 minutách \(d_{ef} = 28\) mm, \(W_{ef} = 84\cdot 252^2/6 = 889\,056\ \text{mm}^3\), \(M_{R,fi} = 1{,}15\cdot 24\cdot 0{,}889 = 24{,}5\) kN·m, využití 0,51. Únosnost klesne pod 12,5 kN·m po 55 minutách: nosník vydrží R 30 a R 45, ale ne R 60.

Pozor

U lehkých rámových dřevostaveb požární odolnost zajišťují hlavně obklady (protipožární sádrokarton, sádrovláknité desky) a nehořlavá izolace, ne samotné sloupky. Každý neutěsněný prostup obkladem je slabým místem. Pro vícepodlažní dřevostavby české předpisy u hořlavých konstrukčních systémů omezují výšku a velikost požárních úseků; potřebují pečlivé požárně bezpečnostní řešení.

9.6Ochrana dřeva

Dřevokazné houby potřebují dlouhodobě vlhkost dřeva nad asi 20 %. Proto má přednost konstrukční ochrana: suché zabudování, odstup od terénu a soklu, přesahy střech, odvětrané fasády, rychlé odvedení vody, žádné uzavřené vlhko. Chemická ochrana se volí podle třídy použití (ČSN EN 335, třídy 1 až 5 od suchého interiéru po styk se zemí nebo mořskou vodou). V interiéru a v suchých konstrukcích obvykle není potřeba.constructional wood protection, use class

9.7CLT a vícepodlažní dřevostavby

CLT (křížem lepené dřevo) se lepí z vrstev lamel orientovaných kolmo na sebe, obvykle 3 až 7 vrstev. Křížení potlačuje sesychání a dává desce tuhost ve dvou směrech, takže CLT nese jako stěna i jako deska. Ve světě vznikají dřevěné a hybridní budovy o výšce přes 80 m (například Mjøstårnet v Norsku, dokončený v roce 2019, 85,4 m). Hybridní konstrukce kombinují dřevo se železobetonovým jádrem a spřaženými dřevobetonovými stropy, které zlepšují akustiku a tuhost.cross-laminated timber, timber–concrete composite, hybrid structure

9.8Moderní metody výstavby

Moderní metody výstavby (MMC) přesouvají práci do továrny: 2D prefabrikace (stěnové a stropní panely), 3D modulová výstavba (hotové prostorové buňky včetně koupelen), prefabrikované komponenty (koupelnová jádra, schodiště, technické moduly) a aditivní výroba, tedy 3D tisk betonových stěn po vrstvách. Výhody: kvalita z řízeného prostředí, kratší doba na staveništi, méně odpadu, menší závislost na počasí. Nevýhody: doprava velkých dílů, jeřáb, menší možnost pozdních změn a nutnost rozhodnout o detailech dřív – což dobře podporuje BIM (kapitola 11).modern methods of construction, volumetric modular construction, 3D concrete printing

Na stavbě

Prefabrikace není nová: panelové domy stavěné zhruba od konce 50. do počátku 90. let 20. století jsou v Česku domovem velké části obyvatel měst. Dnešní prefabrikace se od nich liší přesností, tepelnou ochranou a hlavně variabilitou – digitální výroba umožňuje vyrábět rozdílné díly stejně levně jako opakované.

9.9Procvičení

1
Nosník GL24h 140 × 280 mm z příkladu: vyhoví po 60 minutách požáru?
\(d_{ef} = 0{,}7\cdot 60 + 7 = 49\) mm, \(b_{ef} = 42\) mm, \(h_{ef} = 231\) mm, \(W = 42\cdot 231^2/6 = 373\,527\ \text{mm}^3\), \(M_{R,fi} = 27{,}6\cdot 0{,}3735 = \mathbf{10{,}3\ kN{\cdot}m} \lt 12{,}5\): nevyhoví. Pomůže širší průřez – šířka rozhoduje, protože odhořívá ze dvou stran – nebo protipožární obklad.
2
Rostlý nosník C24 160 × 240 mm po 30 minutách (\(\beta_n = 0{,}8\)). Jakou má únosnost v ohybu?
\(d_{ef} = 0{,}8\cdot 30 + 7 = 31\) mm, účinný průřez \(98\times 209\) mm, \(W = 713\,456\ \text{mm}^3\), \(M_{R,fi} = 1{,}25\cdot 24\cdot 0{,}7135 = \mathbf{21{,}4\ kN{\cdot}m}\).
3
Dům má vnitřní objem 400 m³ a při zkoušce byl naměřen průtok 240 m³/h při 50 Pa. Jaké je \(n_{50}\) a splní dům doporučení pro pasivní dům?
\(n_{50} = 240/400 = \mathbf{0{,}6\ h^{-1}}\): právě na hranici doporučené hodnoty pro pasivní domy (0,6 h⁻¹).
4
Kolik CO₂ je uloženo v CLT stropní desce 6 × 8 m tloušťky 200 mm (470 kg/m³ při vlhkosti 12 %)?
Objem \(9{,}6\ \text{m}^3\), hmotnost 4 512 kg, sušina \(4\,512/1{,}12 = 4\,029\) kg, uhlík 2 014 kg, CO₂ \(2\,014\cdot 44/12 = \mathbf{7{,}4\ t}\).
5
Proč se v dřevostavbě vede elektroinstalace v instalační mezeře před parotěsnou vrstvou, a ne v izolaci za ní?
Každá krabice nebo kabel procházející parotěsnou a vzduchotěsnou vrstvou je netěsnost. Teplý vlhký vzduch by jí proudil do chladné izolace a kondenzoval by tam (kapitola 6). V instalační mezeře zůstává parotěsná vrstva neporušená a rozvody lze měnit bez zásahu do obálky.
Co si odnést
  • Dřevostavba ukládá uhlík (asi 0,7 t CO₂ v kubíku smrku) a staví se suše a rychle.
  • Uvnitř souvislá parotěsná a vzduchotěsná vrstva, venku difuzně otevřené vrstvy; n50 se ověřuje zkouškou.
  • Masivní dřevo v požáru uhelnatí rychlostí asi 0,7 až 0,8 mm/min; počítá se se zmenšeným průřezem.
  • Prefabrikace přesouvá práci do továrny a vyžaduje rozhodnutí v projektu předem.
Část IIIVysoká škola
10

Stavební právo, povolování a normyvysoká škola

Stavba zasahuje do okolí: mění krajinu, stíní sousedům, napojuje se na sítě a po desetiletí v ní budou žít lidé. Proto ji provází soustava pravidel – územní plán určuje, co a kde se smí stavět, stavební zákon jak záměr povolit a kontrolovat, vyhlášky a normy jakou kvalitu musí stavba mít, a další zákony kdo za co odpovídá.

📜

Chammurapiho zákoník, vytesaný v Babylonu asi v 18. století př. n. l., obsahuje jedno z nejstarších stavebních ustanovení: když stavitel postaví dům špatně a ten se zřítí a zabije majitele, má být stavitel potrestán smrtí. Dnešní právo je mírnější, ale myšlenka zůstala: kdo staví, odpovídá za bezpečnost ostatních.

Vejde se dům na pozemek?
Modelový územní plán obce stanoví pro plochy bydlení v rodinných domech největší koeficient zastavění pozemku, nejmenší podíl zeleně, nejvyšší počet podlaží a nejmenší výměru pozemku. Ověřte, zda váš záměr vyhoví.
LABORATOŘ
Model (smyšlená obec): koeficient zastavění pozemku KZP = zastavěná plocha / výměra ≤ 0,30; koeficient zeleně KZ = nezpevněné plochy / výměra ≥ 0,50; nejvýše 2 nadzemní podlaží a podkroví; nejmenší výměra pozemku pro rodinný dům 600 m². Skutečné hodnoty a jejich definice se liší obec od obce; zjistíte je v územním plánu nebo v územně plánovací informaci.
Minihra: kdo za co odpovídá
Přiřaďte úlohu účastníkovi výstavby. Za 7 z 8 získáte bonus.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: soustava předpisů, územní plánování, povolování a kolaudace, novely stavebního zákona, role a odpovědnost, technické normy, smlouva o dílo
Pozor

Nejde o právní poradenství. Stavební právo se v letech 2024 až 2026 opakovaně a zásadně mění (oddíl 10.4). Pro konkrétní záměr ověřte aktuální znění předpisů v e-Sbírce a postup u stavebního úřadu. Obecné právní minimum, smlouvy a odpovědnost vykládá průvodce Právo.

10.1Soustava předpisů

Na vrcholu jsou zákony, které stanoví práva, povinnosti a postupy. Prováděcí vyhlášky je konkretizují technickými požadavky. Technické normy popisují uznávaná technická pravidla; závazné jsou tam, kde na ně odkáže předpis nebo smlouva. Konkrétní stavbu nakonec určuje projektová dokumentace a smlouva mezi stavebníkem a zhotovitelem.act, implementing decree, technical standard

zákony vyhlášky, nařízení vlády, předpisy EU územní plán obce (opatření obecné povahy) technické normy (ČSN, ČSN EN, Eurokódy) → projektová dokumentace a smlouva o dílo pro konkrétní stavbu 283/2021 Sb., 406/2000 Sb.,309/2006 Sb., 360/1992 Sb. …
Obr. 10.1 Zjednodušená hierarchie pravidel pro stavbu. Normy nejsou obecně závazné, ale vyhlášky na ně odkazují a smlouvy je přebírají; zároveň vyjadřují stav techniky, podle kterého se posuzuje odborná péče.
Tab. 10.1Hlavní předpisy pro výstavbu (stav k 13. 10. 2026)
PředpisCo upravuje
zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákonúzemní plánování, povolování, kontrolu a užívání staveb, stavební úřady
vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu (novela č. 97/2026 Sb. od 1. 7. 2026)technické a urbanistické požadavky na stavby a pozemky
zákon č. 360/1992 Sb.autorizace architektů (ČKA) a inženýrů a techniků (ČKAIT)
zákon č. 22/1997 Sb.; nařízení (EU) č. 305/2011 a (EU) 2024/3110technické požadavky na výrobky a normy; stavební výrobky v EU
zákon č. 309/2006 Sb.; nařízení vlády č. 591/2006 Sb. a č. 362/2005 Sb.bezpečnost a ochrana zdraví při práci na staveništi, výkopy, práce ve výšce
zákon č. 406/2000 Sb.; vyhláška č. 264/2020 Sb.hospodaření energií, energetická náročnost budov, PENB (kapitola 12)
zákon č. 133/1985 Sb.; vyhláška č. 23/2008 Sb.požární ochrana, technické podmínky požární ochrany staveb
zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2586 a násl.smlouva o dílo, odpovědnost za vady stavby

10.2Územní plánování

Územní plánování rozhoduje, kde se smí stavět. Zásady územního rozvoje kraje řeší nadmístní záměry (koridory dálnic, železnic, vedení). Územní plán obce vymezuje zastavěné a zastavitelné plochy a jejich využití (bydlení, výroba, rekreace, zeleň) a stanoví podmínky prostorového uspořádání: koeficient zastavění, podíl zeleně, výškovou hladinu, uliční čáry. Podrobněji může území řešit regulační plán. Informaci o podmínkách pro konkrétní pozemek poskytne úřad územního plánování.regional development principles, land-use plan, regulatory plan

Příklad Výchozí nastavení laboratoře

Pozemek 800 m², dům se zastavěnou plochou 140 m², zpevněné plochy 80 m². KZP \(= 140/800 = 0{,}175\) (limit 0,30), KZ \(= (800 - 140 - 80)/800 = 0{,}725\) (minimum 0,50). Záměr vyhoví s rezervou; největší přípustná zastavěná plocha je \(0{,}30\cdot 800 = 240\ \text{m}^2\).

10.3Povolování a kolaudace podle zákona č. 283/2021 Sb.

Nový stavební zákon nabyl účinnosti pro vyhrazené stavby od 1. 1. 2024 a v plném rozsahu od 1. 7. 2024 (ve znění novely č. 152/2023 Sb.). Ve zjednodušení rozlišuje:

  • Stavby a terénní úpravy, které povolení nevyžadují – drobné stavby a úpravy vyjmenované v příloze č. 1 zákona; i ony však musí splňovat požadavky předpisů a územního plánu. Zásah do nosných konstrukcí mezi ně nepatří.
  • Stavby vyžadující povolení – stavebník podá žádost s projektovou dokumentací (elektronicky přes portál stavebníka nebo v listinné podobě), dotčené orgány (hygiena, hasiči, ochrana přírody, památková péče…) vydají závazná stanoviska a stavební úřad v jednom řízení vydá povolení záměru, které nahradilo dřívější oddělené územní a stavební řízení.
  • Vyhrazené stavby – dopravní a energetická infrastruktura a další vyjmenované stavby, o kterých rozhoduje specializovaný Dopravní a energetický stavební úřad.
  • Kolaudace – stavby, které vyžadují povolení, se zpravidla smějí užívat až po kolaudačním rozhodnutí, které ověří, že stavba odpovídá povolení a je bezpečná.
záměrÚP, informace projektČKA, ČKAIT řízenídotčené orgány povoleníprávní moc prováděnístavební deník kolaudaceprohlídka užíváníúdržba, revize Účastníky řízení jsou i sousedé, jejichž práva může stavba přímo dotknout.
Obr. 10.2 Zjednodušená cesta stavby vyžadující povolení. Konkrétní kroky a lhůty závisí na druhu stavby a na znění zákona v době podání žádosti.

10.4Novely stavebního zákona v roce 2026

Zákon byl od přijetí mnohokrát novelizován. Krátká novela č. 91/2026 Sb. (účinná od 11. 6. 2026) upravila přechodné ustanovení § 334b o používání jiných informačních systémů v době, kdy digitalizace stavebního řízení plně nefungovala. Rozsáhlou novelu (sněmovní tisk 67) schválila Poslanecká sněmovna 10. 7. 2026, Senát ji 20. 8. 2026 zamítl, Sněmovna 9. 9. 2026 na původním znění setrvala a prezident ji podepsal (oznámeno 17. 9. 2026). Podle dostupných zpráv zavádí soustavu státních stavebních úřadů s Úřadem rozvoje území a krajskými pobočkami, jedno sloučené řízení zakončené jedním povolením, rozhodování odvolacího úřadu bez vracení věci a rozšiřuje vyhrazené stavby i o velké bytové projekty s podlahovou plochou alespoň 10 000 m². Skupina senátorů ohlásila podání k Ústavnímu soudu. Číslo ve Sbírce a přesná data účinnosti jednotlivých částí ověřte v e-Sbírce; k 13. 10. 2026 se je nepodařilo spolehlivě ověřit.

10.5Účastníci výstavby a jejich odpovědnost

  • Stavebník – iniciuje a financuje stavbu, žádá o povolení, odpovídá za to, že se staví podle povolení a předpisů, určuje koordinátora BOZP a technický dozor.
  • Projektant – autorizovaný architekt nebo inženýr (zákon č. 360/1992 Sb.); odpovídá za správnost a úplnost dokumentace, statik za návrh nosné konstrukce. Autorský dozor kontroluje, zda se stavba provádí podle projektu.
  • Zhotovitel a stavbyvedoucí – odborně vede provádění, odpovídá za dodržení dokumentace, předpisů a BOZP, vede stavební deník.
  • Technický dozor stavebníka – kontroluje za stavebníka kvalitu, rozsah a cenu prací a přebírá zakryté konstrukce.
  • Koordinátor BOZP – je povinný, působí-li na staveništi více zhotovitelů. Zahájení prací se oznamuje oblastnímu inspektorátu práce, mají-li trvat déle než 30 pracovních dnů s více než 20 osobami současně po dobu delší než jeden den, nebo přesáhne-li objem prací 500 osobodnů (zákon č. 309/2006 Sb.).
  • Stavební úřad a dotčené orgány – vedou řízení, chrání veřejné zájmy, provádějí kontrolní prohlídky a kolaudaci.

10.6Technické normy

ČSN jsou české technické normy; převážná část dnes přebírá evropské (ČSN EN) a mezinárodní (ČSN ISO, ČSN EN ISO) normy. Pro navrhování konstrukcí platí soubor Eurokódů (ČSN EN 1990 až 1999) s národními přílohami, které volí některé parametry (sněhová mapa, součinitele). Podle zákona č. 22/1997 Sb. česká technická norma není obecně závazná; závaznou se stane odkazem v právním předpisu nebo dohodou ve smlouvě. Postupuje-li projektant podle normy, má jistotu, že splnil technický požadavek, na který předpis normou odkazuje. Připravuje se druhá generace Eurokódů.Czech technical standard, Eurocodes, national annex

10.7Smlouva o dílo a vady stavby

Vztah stavebníka a zhotovitele upravuje smlouva o dílo (§ 2586 a násl. občanského zákoníku): předmět a rozsah (projektem a výkazem výměr), cena (pevná, nebo podle skutečně provedených prací), termíny, předání a převzetí, záruka a sankce. U stavby může objednatel právo z vady uplatnit u soudu do pěti let od převzetí (§ 2629). Změny během stavby (vícepráce, méněpráce) se mají řešit písemnými dodatky. Financování a rizika podrobně rozebírají průvodci Hypotéka do hloubky a Nemovitosti jako investice.contract for work, defects liability

10.8Procvičení

1
Pozemek 600 m², dům 160 m², zpevněné plochy 120 m². Vyhoví záměr modelovému územnímu plánu? A když přidáte terasu 30 m²?
KZP \(= 160/600 = 0{,}267 \le 0{,}30\), KZ \(= 320/600 = 0{,}533 \ge 0{,}50\): vyhoví. S terasou: KZ \(= 290/600 = \mathbf{0{,}483} \lt 0{,}50\): nevyhoví. Pomůže například zatravňovací dlažba, pokud ji územní plán započítává do zeleně (definice se liší).
2
Jakou největší zastavěnou plochu smí mít dům na pozemku 900 m² při KZP 0,30? Kolik je to hrubé podlažní plochy při dvou podlažích?
\(0{,}30\cdot 900 = \mathbf{270\ m^2}\) zastavěné plochy; při dvou podlažích asi 540 m² hrubé podlažní plochy (bez podkroví).
3
Stavba rodinného domu potrvá 120 pracovních dnů, pracuje na ní průměrně 4 lidé, nejvýše 8 současně, a působí na ní tři zhotovitelé. Musí stavebník oznámit zahájení prací inspektorátu práce a určit koordinátora BOZP?
Objem \(120\cdot 4 = 480\) osobodnů je pod 500 a nikdy nepracuje víc než 20 osob: oznámení není povinné. Protože ale působí více zhotovitelů, musí stavebník určit koordinátora BOZP.
4
Smlouva o dílo odkazuje na ČSN 73 0532, ale v projektu je stěna, která požadavek nesplní. Kdo za to odpovídá a proč na normě záleží, když není obecně závazná?
Norma je závazná smlouvou (a pro akustiku i odkazem v předpisech). Za návrh odpovídá projektant; zhotovitel, který vadu zjistí, má na ni upozornit. Stavba nesplňující smluvenou kvalitu má vadu, kterou může objednatel uplatnit.
5
Proč stavební zákon mezi stavby bez povolení nezařazuje úpravy, při kterých se zasahuje do nosných konstrukcí?
Zásah do nosné konstrukce ohrožuje bezpečnost celé stavby a jejích uživatelů, často i sousedů (bytový dům). Vyžaduje odborný návrh statika a kontrolu, kterou zajišťuje povolovací proces. Drobné úpravy bez povolení jsou vyhrazeny zásahům, které bezpečnost a okolí neohrožují.
Co si odnést
  • Co a kde se smí stavět, určuje územní plán; jak se stavba povoluje, stavební zákon.
  • Většina staveb potřebuje povolení záměru v jednom řízení a kolaudaci; stavební právo se v roce 2026 znovu mění.
  • Projektant, stavbyvedoucí a statik jsou autorizované osoby; při více zhotovitelích je povinný koordinátor BOZP.
  • Normy nejsou obecně závazné, ale závaznými se stávají odkazem v předpisu nebo ve smlouvě.
Část IIIVysoká škola
11

Řízení stavby: BIM, rozpočet, harmonogramvysoká škola

Stavba je projekt s pevným rozpočtem, termínem a kvalitou, na kterém se střídají desítky profesí. Rozpočet vzniká z výkazu výměr a jednotkových cen, harmonogram ze sítě navazujících činností. Kritická cesta ukazuje, které činnosti nesmějí ujet ani o den. Digitální informační model stavby (BIM) pak drží geometrii, množství, čas i náklady na jednom místě.

🎼

Orchestr hraje podle partitury: smyčce nesmějí začít dřív, než dohrají dechy, a když se zpozdí sólista, čeká celé těleso. Na stavbě je partiturou harmonogram. Elektrikář nemůže před zdmi, omítkář před elektrikářem, podlahář před omítkářem. Některé party mají volné takty navíc, jiné žádné – to je kritická cesta.

Harmonogram rodinného domu
Ganttův diagram s kritickou cestou (oranžově); šedé čárkované pruhy jsou časové rezervy. Prodlužte hrubou stavbu nebo omítky, zpozděte dodávku oken a sledujte, kdy se posune termín dokončení a kolik to stojí. Dole křivka kumulovaných nákladů.
LABORATOŘ
Model: 11 činností s vazbami konec–začátek (Tab. 11.1), metoda kritické cesty (dopředný a zpětný průchod). Náklady činností celkem 8,65 mil. Kč rozložené rovnoměrně do doby činnosti, k tomu režie staveniště (zařízení staveniště, dozor, pronájmy) 25 000 Kč za týden. Modelová čísla, ne cenová nabídka.
+Teorie: fáze projektu, výkaz výměr a rozpočet, Gantt, metoda kritické cesty, PERT, metoda vydělané hodnoty, BIM

11.1Stavební projekt a jeho fáze

Stavba prochází fázemi přípravy (záměr, studie, průzkumy, projekt pro povolení, povolení), projektu pro provádění, výběru zhotovitele, realizace, předání a kolaudace a užívání, které trvá desítky let a stojí v součtu často víc než samotná výstavba. Rozhodnutí v raných fázích ovlivňují náklady nejvíc a stojí nejméně: změna na papíře je levná, změna na hotové stavbě drahá. Řízení stavby hledá rovnováhu trojimperativu čas – náklady – kvalita.project life cycle, life-cycle cost, iron triangle

11.2Výkaz výměr a rozpočet

Výkaz výměr (soupis prací) rozpisuje stavbu na položky s měrnými jednotkami (m³ betonu, m² zdiva, kusy oken) a množstvím. Položkový rozpočet k nim přiřadí jednotkové ceny z cenových soustav nebo z kalkulace: přímé náklady (materiál, mzdy, stroje), režie a zisk. Přidávají se vedlejší rozpočtové náklady (zařízení staveniště, inženýrská činnost, zkoušky) a DPH. Pro rané odhady se používají agregované ukazatele – cena za m³ obestavěného prostoru nebo m² podlahové plochy. U veřejných zakázek stanoví rozsah soupisu prací vyhláška č. 169/2016 Sb.bill of quantities, unit rate, overheads, cost estimate

Příklad Výřez z rozpočtu

Zdivo z tvarovek 120 m² × 1 450 Kč = 174 000 Kč; stropní konstrukce 110 m² × 1 900 Kč = 209 000 Kč; beton základů 18 m³ × 4 200 Kč = 75 600 Kč. Součet 458 600 Kč, s vedlejšími náklady 3 % 472 358 Kč, s DPH 12 % (snížená sazba u staveb pro sociální bydlení, např. rodinných domů do 350 m² podlahové plochy; jinak 21 %) 529 041 Kč. Jednotkové ceny jsou modelové.

Pozor

Nejčastější příčiny překročení rozpočtu: neúplný projekt (co není ve výkazu, není v ceně), změny během stavby, nepředvídané podmínky (podloží, stav stávající konstrukce při rekonstrukci) a růst cen materiálů. Rozumný rozpočet proto obsahuje rezervu a smlouva jasně řeší vícepráce.

11.3Harmonogram a metoda kritické cesty

Ganttův diagram (H. L. Gantt, 1910s) zobrazuje činnosti jako pruhy na časové ose. Vazby mezi nimi zachycuje síťový graf. Metoda kritické cesty (CPM; Kelley a Walker, 1959) spočítá pro každou činnost nejdřívější začátek a konec (ES, EF) dopředným průchodem a nejpozdější (LS, LF) zpětným průchodem. Rozdíl je celková rezerva; činnosti s nulovou rezervou tvoří kritickou cestu, nejdelší řetězec projektu.Gantt chart, network diagram, critical path method, total float

Dopředný a zpětný průchod, rezerva\[ES_j = \max_{i\to j} EF_i,\quad EF_j = ES_j + d_j;\qquad LF_i = \min_{i\to j} LS_j,\quad LS_i = LF_i - d_i;\qquad TF = LS - ES\]
Tab. 11.1Činnosti modelového domu z laboratoře (výchozí nastavení, týdny)
ČinnosttrvánípředchůdciES–EFrezervanáklady, mil. Kč
A příprava, přípojky2–0–200,30
B zemní práce, základy3A2–500,60
C hrubá stavba8B5–1302,00
D krov a střecha4C13–1700,90
E okna, vnější dveře2C13–1520,70
F rozvody TZB4D, E17–2100,90
G omítky, potěry4F21–2500,60
H fasáda, zateplení5E15–2080,80
I dokončovací práce6G25–3101,40
J venkovní úpravy3H20–2380,40
K kolaudace, předání1I, J31–3200,05
A · 20–2B · 32–5C · 85–13 D · 413–17E · 213–15 F · 417–21H · 515–20 G · 421–25J · 320–23 I · 625–31K · 131–32 rezerva 2rezerva 8 (H, J) kritická cesta A–B–C–D–F–G–I–K: 32 týdnů
Obr. 11.1 Síťový graf typu „činnost v uzlu“: písmeno, trvání v týdnech a nejdřívější začátek–konec. Oranžové uzly leží na kritické cestě. Okna (E) mohou ujet o 2 týdny, fasáda (H) s venkovními úpravami (J) o 8 týdnů bez posunu předání.

Kde je trvání nejisté, používá metoda PERT (vyvinutá v roce 1958 pro program ponorek Polaris) tři odhady – optimistický \(a\), nejpravděpodobnější \(m\) a pesimistický \(b\):

PERT: očekávané trvání a směrodatná odchylka činnosti, nejistota projektu\[t_e = \frac{a + 4m + b}{6},\qquad \sigma = \frac{b - a}{6},\qquad \sigma_T = \sqrt{\sum_{\text{kritická cesta}} \sigma_i^2}\]
Příklad Pravděpodobnost dodržení termínu

Kritická cesta obsahuje tři nejisté činnosti se směrodatnými odchylkami 1; 1,5 a 2 týdny. \(\sigma_T = \sqrt{1 + 2{,}25 + 4} = 2{,}69\) týdne. Pravděpodobnost, že projekt skončí nejpozději 3 týdny po očekávaném termínu, je při normálním rozdělení \(\Phi(3/2{,}69) = \Phi(1{,}11) \approx 0{,}87\). Teorie pravděpodobnosti je podrobně v průvodci Statistika a modely.

Pomůcka

Zrychlovat má smysl jen kritickou cestu – ale pozor, po zkrácení se kritickou může stát jiná cesta. Činnosti s rezervou lze naopak posouvat, aby se vyrovnalo nasazení lidí a strojů.

11.4Řízení realizace a metoda vydělané hodnoty

Stavbu řídí stavbyvedoucí; průběh se zapisuje do stavebního deníku, na kontrolních dnech se stavebníkem a dozory se řeší postup, kvalita a změny. Kvalitu zajišťuje kontrolní a zkušební plán (co, kdy a kdo kontroluje, včetně přejímek zakrývaných konstrukcí). Postup v čase a penězích současně hodnotí metoda vydělané hodnoty: plánovaná hodnota PV (rozpočet prací, které měly být hotové), vydělaná hodnota EV (rozpočet skutečně hotových prací) a skutečné náklady AC.site diary, inspection and test plan, earned value management

Metoda vydělané hodnoty\[SV = EV - PV,\quad CV = EV - AC,\quad SPI = \frac{EV}{PV},\quad CPI = \frac{EV}{AC},\quad EAC = \frac{BAC}{CPI}\]
Příklad Kontrolní den v 16. týdnu

Rozpočet stavby \(BAC = 8{,}65\) mil. Kč. Podle plánu mělo být hotovo za \(PV = 4{,}0\) mil., hotovo je za \(EV = 3{,}4\) mil. a utratilo se \(AC = 3{,}8\) mil. \(SV = -0{,}6\) mil., \(CV = -0{,}4\) mil., \(SPI = 0{,}85\) (stavba je ve skluzu), \(CPI = 0{,}895\) (za každou korunu se udělá práce za 89,5 haléře). Odhad konečných nákladů při stejné efektivitě \(EAC = 8{,}65/0{,}895 = 9{,}67\) mil. Kč.

11.5BIM: informační model stavby

BIM (informační modelování staveb) je způsob práce, při kterém všichni účastníci sdílejí digitální informační model: trojrozměrnou geometrii prvků s jejich vlastnostmi (materiál, výrobek, požární odolnost, cena, údržba). Z modelu se generují výkresy a výkazy výměr, kontrolují se kolize profesí (vzduchotechnika procházející nosníkem) a k prvkům se připojuje harmonogram (označováno jako 4D) a náklady (5D). Po dokončení slouží model ke správě budovy. Informace se vyměňují v otevřeném formátu IFC (ČSN EN ISO 16739-1) ve společném datovém prostředí (CDE) podle řady norem ČSN EN ISO 19650; potřebný rozsah informací určuje úroveň informačních potřeb (ČSN EN 17412-1).building information modelling, clash detection, IFC, common data environment, level of information need

informační modelCDE, formát IFCČSN EN ISO 19650 architektura správa budovy harmonogram (4D) statika TZB, kolize výkazy, náklady (5D)
Obr. 11.2 BIM jako sdílený zdroj informací. Místo výměny desítek výkresů mezi profesemi pracují všichni nad jedním koordinovaným modelem; každá profese odpovídá za svou část.

V Česku zavádění BIM koordinuje Česká agentura pro standardizaci podle vládní Koncepce zavádění metody BIM, která počítá s postupným využíváním BIM u veřejných zakázek. Správu digitálních informací o stavbách upravuje zákon č. 330/2025 Sb. o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí s účinností od 1. 1. 2027 (ověřte aktuální znění).

11.6Procvičení

1
V modelu z tab. 11.1 se dodávka oken (E) zpozdí o 3 týdny. O kolik se posune předání?
E trvá 5 týdnů: \(ES = 13\), \(EF = 18\). Rozvody F začnou až po E: \(ES_F = \max(17, 18) = 18\). Celá kritická větev se posune o 1 týden (rezerva oken byla 2 týdny), předání v 33. týdnu. Okna jsou nyní na kritické cestě.
2
Hrubá stavba (C) se kvůli počasí prodlouží z 8 na 10 týdnů. Jak se změní doba výstavby a náklady na režii staveniště (25 000 Kč za týden)?
C je kritická: doba se prodlouží o 2 týdny na 34 týdnů, režie vzroste o \(2\cdot 25\,000 = \mathbf{50\,000\ Kč}\) (celkem 8,65 + 34 · 0,025 = 9,50 mil. Kč místo 9,45 mil.).
3
Činnost má odhady 3, 5 a 13 týdnů. Spočítejte očekávané trvání a směrodatnou odchylku podle PERT.
\(t_e = (3 + 20 + 13)/6 = \mathbf{6}\) týdnů, \(\sigma = (13 - 3)/6 = \mathbf{1{,}67}\) týdne.
4
Na kontrolním dni je \(PV = 5{,}2\), \(EV = 5{,}5\), \(AC = 5{,}0\) mil. Kč při \(BAC = 8{,}65\). Jak si stavba stojí?
\(SPI = 5{,}5/5{,}2 = \mathbf{1{,}06}\) (v předstihu), \(CPI = 5{,}5/5{,}0 = \mathbf{1{,}10}\) (úspora), \(EAC = 8{,}65/1{,}10 = \mathbf{7{,}86}\) mil. Kč.
5
Proč se kolize vzduchotechniky a nosníku vyplatí najít v modelu, a ne na stavbě?
V modelu jde o přesun prvku v řádu hodin práce projektanta. Na stavbě to znamená dodatečné prostupy (se statikem a povolením), přepracování potrubí, zdržení navazujících profesí a často i spor o to, kdo vícenáklady zaplatí. Náklady na změnu rostou s postupem projektu.
Co si odnést
  • Rozpočet = výkaz výměr × jednotkové ceny + vedlejší náklady + DPH; neúplný výkaz znamená neúplnou cenu.
  • Kritická cesta je nejdelší řetězec činností s nulovou rezervou; její zpoždění posune předání.
  • Metoda vydělané hodnoty porovnává plán, skutečně hotovou práci a náklady.
  • BIM sdílí geometrii a informace mezi profesemi a odhalí kolize dřív, než se postaví.
Část IIIVysoká škola
12

Udržitelnost a energetická náročnostvysoká škola

Budovy spotřebují velkou část energie a jejich výstavba velkou část materiálů. Udržitelné stavění proto sleduje celý životní cyklus: emise z výroby materiálů (vtělený uhlík), energii za desítky let provozu (provozní uhlík) i to, co se se stavbou stane na konci. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) převádí provozní stránku do tříd A až G.

🎒

Každá budova si nese batoh uhlíku už v den kolaudace – z pálení cementu, tavení oceli, výroby izolací a dopravy. Pak do něj každý rok přidává provozem. U starých domů rozhodoval provoz, u velmi úsporných domů může být batoh z výstavby větší než všechno, co dům za desítky let „protopí“.

Uhlíková stopa domu za 50 let
Křivka sčítá emise z výstavby (výchozí hodnota v roce 0) a z provozu (vytápění a teplá voda). Porovnejte konstrukce, energetické standardy a zdroje tepla a vyzkoušejte, co udělá postupné „čištění“ elektřiny.
LABORATOŘ
Model: vtělené emise (moduly A1–A5) 350, 420 a 220 kg CO₂e na m² podlahové plochy, u dřevostavby bez uhlíku uloženého ve dřevě; řádové hodnoty pro výuku, skutečné se liší podle projektu. Potřeba tepla na vytápění 120, 50 nebo 15 kWh/(m²·rok), teplá voda 3 000 kWh tepla ročně. Plynový kotel účinnost 95 % a 0,20 kg CO₂/kWh plynu, tepelné čerpadlo SCOP 3,5, kotel na biomasu účinnost 85 % a 0,03 kg CO₂/kWh (řádově, bez uhlíku ze spalování biomasy). Emisní faktor elektřiny je modelový parametr; údržba, výměny a konec životnosti nejsou zahrnuty.
Minihra: vtělený, nebo provozní?
Přiřaďte zdroj emisí ke správné části životního cyklu budovy. Za 7 z 8 získáte bonus.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: stavby a klima, posuzování životního cyklu, energetická náročnost a PENB, pasivní a bezemisní budovy, obnovitelné zdroje, oběhové stavění, ekonomie úspor

12.1Stavby a klima

Podle Evropské komise připadá na budovy asi 40 % konečné spotřeby energie v EU a 36 % emisí skleníkových plynů souvisejících s energií. K tomu se přidávají emise z výroby stavebních materiálů – zejména cementu a oceli – a stavební a demoliční odpad, který tvoří víc než třetinu veškerého odpadu v EU. Udržitelnost staveb proto stojí na třech pilířích: méně energie v provozu, méně uhlíku a materiálu ve výstavbě a delší a oběhový život staveb a materiálů.operational carbon, embodied carbon, circularity

12.2Posuzování životního cyklu

Posuzování životního cyklu (LCA) budovy podle ČSN EN 15978 dělí život stavby na moduly: výroba materiálů (A1–A3), doprava a výstavba (A4–A5), užívání včetně údržby, výměn a provozní energie (B1–B7), konec životnosti (C1–C4) a přínosy mimo hranice systému, například recyklace (D). Hlavním ukazatelem je potenciál globálního oteplování GWP v kg CO₂e. Údaje o výrobcích poskytují environmentální prohlášení o produktu (EPD, ČSN EN 15804).life cycle assessment, global warming potential, environmental product declaration

A1–A3výrobasuroviny, výroba A4–A5výstavbadoprava, stavba B1–B7užíváníúdržba, energie C1–C4konecdemolice Drecyklace,opětovné užití vtělené emise (A, část B, C)provozní energie (B6) 0 letobvykle 50 let posuzovaného obdobíkonec
Obr. 12.1 Moduly životního cyklu budovy podle ČSN EN 15978. Vtělené emise vznikají hlavně při výrobě materiálů (A1–A3), ale také při výměnách během užívání a na konci životnosti; provozní emise pocházejí z energie spotřebované v budově (B6).
Příklad Výchozí nastavení laboratoře

Zděný dům 140 m² má vtělené emise \(350\cdot 140 = 49\) t CO₂e. Novostavba potřebuje \(50\cdot 140 = 7\,000\) kWh tepla na vytápění a 3 000 kWh na teplou vodu. Tepelné čerpadlo se SCOP 3,5 spotřebuje 2 857 kWh elektřiny, při 0,4 kg CO₂/kWh to je 1,14 t ročně a 57,1 t za 50 let. Provoz převýší výstavbu až ve 43. roce. Klesají-li emise elektřiny o 3 % ročně, provoz za 50 let vydá jen 29,8 t a výstavba zůstane větší položkou. Se stejným domem a plynovým kotlem by provoz za 50 let dal 105,3 t.

12.3Energetická náročnost budov a PENB

V Česku energetickou náročnost budov upravuje zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, a vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov (ve znění vyhlášky č. 222/2024 Sb.). Budova se porovnává s referenční budovou stejného tvaru a užívání s normativními vlastnostmi. Hodnotí se primární energie z neobnovitelných zdrojů, celková dodaná energie, průměrný součinitel prostupu tepla \(U_{em}\) a dílčí dodané energie (vytápění, chlazení, větrání, teplá voda, osvětlení). Nové budovy musí být od roku 2020 budovami s téměř nulovou spotřebou energie.energy performance of buildings, reference building, primary energy, nearly zero-energy building

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) zpracovává energetický specialista. Je potřeba u nových budov a větších změn dokončených budov, při prodeji a pronájmu budovy nebo jednotky (ukazatel se uvádí i v inzerci) a u budov užívaných orgány veřejné moci; platí 10 let. Konkrétní povinnosti a výjimky stanoví § 7a zákona č. 406/2000 Sb.energy performance certificate

Tab. 12.1Horní hranice klasifikačních tříd jako násobek referenční hodnoty (příloha č. 2 vyhlášky č. 264/2020 Sb.)
TřídaSlovní označeníprimární energie z neobnovitelných zdrojůcelková dodaná energie
Amimořádně úsporná0,80,7
Bvelmi úsporná1,20,9
Cúsporná1,61,2
Dméně úsporná2,31,5
Enehospodárná3,02,0
Fvelmi nehospodárná3,72,5
Gmimořádně nehospodárnánad Fnad F
Amimořádně úsporná Bvelmi úsporná Cúsporná Dméně úsporná Enehospodárná Fvelmi nehospodárná Gmimořádně nehospodárná
Obr. 12.2 Klasifikační stupnice PENB. Třída se určuje porovnáním s referenční budovou zvlášť pro každý ukazatel (Tab. 12.1); referenční hodnoty od roku 2022 odpovídají budově s téměř nulovou spotřebou energie.

Přepracovaná evropská směrnice o energetické náročnosti budov (EU) 2024/1275 zavádí bezemisní budovy: nové budovy ve vlastnictví orgánů veřejné moci mají být bezemisní od 1. 1. 2028, všechny nové budovy od 1. 1. 2030. Třída A má podle směrnice odpovídat bezemisním budovám a třída G nejhorším 15 % národního fondu budov; nové budovy mají vykazovat i uhlíkovou stopu za životní cyklus. Lhůta pro převzetí do národního práva uplynula 29. 5. 2026; stav české transpozice k 13. 10. 2026 ověřte (MPO, e-Sbírka).zero-emission building, EPBD recast

12.4Pasivní a bezemisní domy

Pasivní dům (koncept W. Feista; první dům v Darmstadtu-Kranichsteinu, 1991) má roční potřebu tepla na vytápění nejvýše 15 kWh/m², velmi kvalitní obálku bez tepelných mostů, okna s trojsklem, vzduchotěsnost \(n_{50} \le 0{,}6\ \text{h}^{-1}\) a řízené větrání s rekuperací. Teplo dodávají hlavně slunce, lidé a spotřebiče; zdroj tepla je malý. Nulový nebo plusový dům navíc během roku vyrobí (obvykle fotovoltaikou) tolik energie, kolik spotřebuje, nebo víc.passive house, net-zero energy building

12.5Obnovitelné zdroje v budovách

Na budovách se uplatní fotovoltaika (v Česku dá 1 kWp instalovaného výkonu řádově 1 000 kWh elektřiny ročně podle orientace a sklonu), solární ohřev vody, tepelná čerpadla (využívají energii okolí) a biomasa. Vlastní výroba se nejlépe využije, když se spotřeba přesune do slunečných hodin (ohřev vody, nabíjení) nebo se ukládá do baterie. Energetické systémy a emisní faktory elektřiny vykládá průvodce Energetika.photovoltaics, solar thermal, self-consumption

12.6Oběhové stavění, voda a zeleň

  • Rekonstrukce místo demolice: ponechaná nosná konstrukce šetří většinu vtělených emisí.
  • Navrhování pro demontáž: rozebíratelné spoje, čisté materiály, pasport materiálů v BIM, opětovné použití prvků.
  • Recyklace stavebního a demoličního odpadu na recyklované kamenivo; třídění na stavbě.
  • Hospodaření se srážkovou vodou: vsakování, retence, zelené střechy; zelené střechy a fasády zároveň zmírňují městský tepelný ostrov.
  • Nízkoemisní materiály: cementy s menším podílem slínku, recyklovaná ocel, dřevo z udržitelně obhospodařovaných lesů.

12.7Ekonomie úspor

Úsporné opatření se posuzuje prostou návratností (investice / roční úspora) nebo lépe náklady životního cyklu s diskontováním budoucích úspor a se započtením údržby a životnosti opatření. Cena energie v čase kolísá, proto se počítá s citlivostí na více scénářů. Hodnotu úspornosti pro cenu nemovitosti a financování rozebírají průvodci Nemovitosti jako investice a Hypotéka do hloubky.simple payback, life-cycle costing, discounting

Příklad Návratnost zateplení

Zateplení 100 m² stěny z kapitoly 5 ušetří 9 354 kWh tepla ročně, tedy asi 23 400 Kč při ceně 2,5 Kč/kWh. Při modelové ceně zateplení 2 500 Kč/m² (250 000 Kč) je prostá návratnost \(250\,000/23\,385 = 10{,}7\) roku; zateplení přitom vydrží několik desítek let a zlepší i komfort a ochranu zdiva.

12.8Procvičení

1
Stejný zděný dům 140 m² jako v příkladu, ale starší standard (120 kWh/m²) s plynovým kotlem. Jaké jsou provozní emise za rok a za 50 let a ve kterém roce převýší vtělené emise 49 t?
Teplo \(120\cdot 140 + 3\,000 = 19\,800\) kWh, plyn \(19\,800/0{,}95 = 20\,842\) kWh, emise \(\mathbf{4{,}17\ t}\) ročně, za 50 let 208,4 t. Vtělené emise převýší už ve 12. roce – u starých domů rozhoduje provoz.
2
Dřevostavba 140 m² (220 kg CO₂e/m²) s tepelným čerpadlem, novostavba, elektřina 0,4 kg/kWh s poklesem 3 % ročně. Kolik činí celková stopa za 50 let?
Vtělené \(220\cdot 140 = 30{,}8\) t, provozní 29,8 t (stejně jako u zděného domu), celkem 60,6 t proti 78,8 t u zděného domu.
3
Budova má primární neobnovitelnou energii 1,4násobek referenční hodnoty a celkovou dodanou energii 1,1násobek. Do kterých tříd spadá podle Tab. 12.1?
Primární energie: 1,2 < 1,4 ≤ 1,6, třída C. Celková dodaná energie: 0,9 < 1,1 ≤ 1,2, třída C.
4
Fotovoltaika 5 kWp na střeše vyrobí asi 1 000 kWh na kWp ročně. Jakou část spotřeby tepelného čerpadla z příkladu (2 857 kWh) pokryje v ročním součtu a proč to neznamená, že dům je v zimě soběstačný?
Výroba asi 5 000 kWh, tedy ročně víc než spotřeba čerpadla (175 %). Většina výroby ale připadá na léto, kdy čerpadlo skoro netopí, zatímco v prosinci a lednu je výroba malá. Bez sezonního úložiště dům v zimě odebírá ze sítě a v létě do ní dodává.
5
Dva domy mají stejnou celkovou stopu 80 t za 50 let: jeden 30 t vtělených a 50 t provozních, druhý 60 t vtělených a 20 t provozních. Který je z hlediska klimatu výhodnější v nejbližších desetiletích a proč?
První: vtělené emise vznikají hned na začátku, provozní se rozkládají do budoucnosti a mohou klesat s čistší energií. Pro dosažení klimatických cílů do poloviny století váží emise vypuštěné dnes víc. Druhý dům „vypustí“ většinu stopy okamžitě. Proto se dnes vedle provozní energie sleduje i vtělený uhlík.
Co si odnést
  • Uhlíková stopa budovy = vtělené emise (materiály, výstavba, výměny, konec) + provozní emise.
  • U úsporných domů a čisté elektřiny převažuje vtělený uhlík; rekonstrukce a dřevo ho snižují.
  • PENB řadí budovu do tříd A až G porovnáním s referenční budovou; nové budovy musí být téměř nulové.
  • Evropská směrnice 2024/1275 míří k bezemisním budovám od roku 2028 (veřejné) a 2030 (všechny nové).
PřílohaA

Slovníček

PřílohaB

Vzorce a hodnoty na jednom místě

Základy (kapitoly 1–3)

Napětí, Hookův zákon, teplotní roztažnost\[\sigma = \frac{F}{A},\qquad \sigma = E\varepsilon,\qquad \Delta L = \alpha L\,\Delta T\]
Prostý nosník s rovnoměrným zatížením; konzola\[R = \frac{qL}{2},\quad M_{\max} = \frac{qL^2}{8},\quad w_{\max} = \frac{5qL^4}{384EI};\qquad M_{konzola} = \frac{qL^2}{2},\quad w_{F} = \frac{FL^3}{48EI}\]
Obdélníkový průřez a napětí v ohybu\[I = \frac{bh^3}{12},\qquad W = \frac{bh^2}{6},\qquad \sigma = \frac{M}{W}\]
Kombinace zatížení a základová spára\[E_d = 1{,}35\,G_k + 1{,}5\,Q_k,\qquad \sigma = \frac{F_d}{b} \le R_d,\qquad \sigma_{\max,\min} = \frac{N}{A} \pm \frac{M}{W}\]
Únosnost pasu a sedání\[q_{ult} = cN_c + \gamma D N_q + \tfrac12\gamma B N_\gamma,\qquad s \approx \frac{\Delta\sigma\,h}{E_{oed}}\]

Střední škola (kapitoly 4–8)

Vzpěr\[N_{cr} = \frac{\pi^2 EI}{(\beta L)^2},\quad \lambda = \frac{\beta L}{i},\quad \bar\lambda = \sqrt{\frac{Af_y}{N_{cr}}},\quad \chi = \frac{1}{\Phi + \sqrt{\Phi^2 - \bar\lambda^2}}\]
Prostup tepla a tepelná ztráta\[U = \frac{1}{R_{si} + \sum d_i/\lambda_i + R_{se}},\quad \Phi = UA\Delta\theta,\quad H = \sum bUA + 0{,}34\,nV,\quad Q_{rok} = \frac{24HD}{1\,000}\]
Vlhký vzduch a difuze\[\varphi = \frac{p}{p_{sat}},\quad p_{sat} = 610{,}5\,e^{\frac{17{,}269\theta}{237{,}3+\theta}},\quad f_{Rsi} = \frac{\theta_{si} - \theta_e}{\theta_i - \theta_e},\quad g = \delta_a\frac{\Delta p}{\sum s_d}\]
Akustika\[L_\Sigma = 10\log\sum 10^{L_i/10},\quad R_w \approx 37{,}5\log m' - 42,\quad T = 0{,}161\,\frac{V}{A}\]
Normový požár a TZB\[\theta = 20 + 345\log(8t + 1),\quad COP_{Carnot} = \frac{T_h}{T_h - T_c},\quad C_\infty = C_e + \frac{G}{Q},\quad \Phi_V = 0{,}34\,Q\,\Delta\theta\,(1-\eta)\]

Vysoká škola (kapitoly 9–12)

Dřevo v požáru\[d_{ef} = \beta_n t + k_0 d_0,\qquad M_{R,fi} = k_{fi} f_{m,k} \frac{(b - 2d_{ef})(h - d_{ef})^2}{6}\]
Metoda kritické cesty a PERT\[ES_j = \max EF_i,\quad LF_i = \min LS_j,\quad TF = LS - ES,\quad t_e = \frac{a + 4m + b}{6},\quad \sigma = \frac{b-a}{6}\]
Metoda vydělané hodnoty\[SPI = \frac{EV}{PV},\qquad CPI = \frac{EV}{AC},\qquad EAC = \frac{BAC}{CPI}\]
Tab. B.1Hodnoty, které se hodí znát
VeličinaHodnota
tíha železobetonu, zdiva z plných cihel, dřeva, oceli25; 18; 4,2; 78,5 kN/m³
užitné zatížení bytu; sníh na střeše do 30°1,5 kN/m²; \(0{,}8\,s_k\)
moduly pružnosti: ocel, beton C25/30, dřevo C24210; 31; 11 GPa
\(R_{si}\), \(R_{se}\) (vodorovný tok)0,13 a 0,04 m²·K/W; pro posouzení povrchu \(R_{si} = 0{,}25\)
U vnější stěny: požadovaná / doporučená / pasivní0,30 / 0,25 / 0,18–0,12 W/(m²·K)
rosný bod při 21 °C a 50 %10,2 °C
stěna mezi byty \(R'_w\); strop \(L'_{n,w}\)≥ 53 dB; ≤ 55 dB
CO₂: průměr / maximum v pobytových místnostech některých staveb1 200 / 2 500 ppm
\(n_{50}\) pro pasivní dům≤ 0,6 h⁻¹
zuhelnatění rostlého / lepeného dřeva0,8 / 0,7 mm/min
PřílohaC

Zdroje a předpoklady

Právní předpisy (ověřeno 13. 10. 2026)

  • Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, účinný pro vyhrazené stavby od 1. 1. 2024, v plném rozsahu od 1. 7. 2024 (ve znění zákona č. 152/2023 Sb.); novela č. 91/2026 Sb. účinná od 11. 6. 2026 (§ 334b). Rozsáhlá novela, sněmovní tisk 67: schválena Poslaneckou sněmovnou 10. 7. 2026, zamítnuta Senátem 20. 8. 2026, Sněmovna setrvala 9. 9. 2026, podpis prezidenta oznámen 17. 9. 2026 (zpravodajství ČTK, TZB-info a Právní prostor). Číslo ve Sbírce a účinnost nebyly k datu ověření spolehlivě dohledány.
  • Vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu, ve znění vyhlášky č. 97/2026 Sb. (účinná od 1. 7. 2026).
  • Nařízení vlády č. 591/2006 Sb. o bližších minimálních požadavcích na BOZP na staveništích, příloha č. 3 část V (zajištění stěn výkopů), ve znění nařízení č. 319/2025 Sb. účinného od 1. 11. 2025: zajištění svislých stěn strojně hloubených výkopů od hloubky větší než 0,8 m; nejmenší světlá šířka 0,6 m (hloubka 0,8–1,2 m) a 0,8 m (nad 1,2 m). Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. (práce ve výšce); zákon č. 309/2006 Sb. (koordinátor BOZP, oznámení zahájení prací).
  • Vyhláška č. 43/2025 Sb. o hygienických limitech pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb, účinná od 1. 3. 2025, § 4 odst. 3: CO₂ aritmetický průměr nejvýše 1 200 ppm, okamžitě nejvýše 2 500 ppm.
  • Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií (§ 7, § 7a); vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, ve znění vyhlášky č. 222/2024 Sb., příloha č. 2 (klasifikační třídy). Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1275 o energetické náročnosti budov (přepracované znění), lhůta pro transpozici 29. 5. 2026; stav české transpozice nebyl k datu ověření potvrzen.
  • Další: zákon č. 360/1992 Sb. (autorizace), zákon č. 22/1997 Sb. (technické požadavky na výrobky, normy), nařízení (EU) č. 305/2011 a (EU) 2024/3110 (stavební výrobky), zákon č. 133/1985 Sb. a vyhláška č. 23/2008 Sb. (požární ochrana), zákon č. 263/2016 Sb. a vyhláška č. 422/2016 Sb. (radon, referenční úroveň 300 Bq/m³), nařízení vlády č. 272/2011 Sb. (hluk), zákon č. 89/2012 Sb. (§ 2586 a násl., § 2629), vyhláška č. 169/2016 Sb. (soupis stavebních prací), zákon č. 330/2025 Sb. o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí (účinnost 1. 1. 2027 podle přehledu předpisů; ověřte).

Technické normy

  • ČSN EN 1990 (zásady navrhování), ČSN EN 1991-1-1 a 1991-1-3 (zatížení, sníh), ČSN EN 1991-1-2 (požár, normová teplotní křivka), ČSN EN 1992-1-1 (beton), ČSN EN 1993-1-1 (ocel), ČSN EN 1995-1-1 a 1995-1-2 (dřevo, dřevo v požáru), ČSN EN 1996-1-1 (zdivo), ČSN EN 1997-1 (geotechnika), vždy s národními přílohami; ČSN EN 338 (třídy pevnosti dřeva).
  • ČSN 73 0540-2:2011 (tepelná ochrana budov – požadavky), ČSN 73 0540-3 (návrhové hodnoty veličin), ČSN EN ISO 6946 (tepelný odpor a U), ČSN EN ISO 10077-1 (okna), ČSN EN ISO 13788 (vlhkost, Glaser), ČSN EN 12831 (tepelný výkon), ČSN EN ISO 9972 (vzduchotěsnost).
  • ČSN 73 0532 (zvuková izolace – požadavky), ČSN EN ISO 12354-1 (výpočet neprůzvučnosti), ČSN EN 13501-1 (reakce na oheň), normy požární bezpečnosti řady ČSN 73 08xx, ČSN P 73 0600 a ČSN P 73 0606 (hydroizolace), ČSN 73 0601 (ochrana staveb proti radonu), ČSN EN 335 (třídy použití dřeva).
  • ČSN EN 15978 (posuzování environmentálních vlastností budov), ČSN EN 15804 (EPD), ČSN EN ISO 19650 (řízení informací, BIM), ČSN EN ISO 16739-1 (IFC), ČSN EN 17412-1 (úroveň informačních potřeb).

Literatura

  • Ching, F. D. K.: Building Construction Illustrated. 6. vyd. Hoboken: Wiley, 2020.
  • Allen, E.; Iano, J.: Fundamentals of Building Construction: Materials and Methods. 7. vyd. Hoboken: Wiley, 2019.
  • Neville, A. M.: Properties of Concrete. 5. vyd. Harlow: Pearson, 2011.
  • Hibbeler, R. C.: Structural Analysis. Pearson (více vydání).
  • Terzaghi, K.: Theoretical Soil Mechanics. New York: Wiley, 1943.
  • Hens, H.: Building Physics – Heat, Air and Moisture. 3. vyd. Berlin: Ernst & Sohn, 2017.
  • Glaser, H.: Graphisches Verfahren zur Untersuchung von Diffusionsvorgängen. Kältetechnik 11 (1959), s. 345–349.
  • Abrams, D. A.: Design of Concrete Mixtures. Bulletin 1, Structural Materials Research Laboratory, Lewis Institute, Chicago, 1918.
  • Kelley, J. E.; Walker, M. R.: Critical-path planning and scheduling. Proceedings of the Eastern Joint Computer Conference, 1959.
  • Sacks, R.; Eastman, C.; Lee, G.; Teicholz, P.: BIM Handbook. 3. vyd. Hoboken: Wiley, 2018.
  • Jones, C.; Hammond, G.: Inventory of Carbon and Energy (ICE), verze 3.0. University of Bath a Circular Ecology, 2019 (databáze emisních faktorů materiálů).

Modelové předpoklady

  • Vlastnosti materiálů v Tab. 1.1 a 5.1 jsou typické výukové hodnoty; pro návrh se používají hodnoty výrobců a norem.
  • Laboratoře 1, 2, 4 a 9 počítají bez úplného souboru ověření podle Eurokódů (smyk, klopení, spoje, dotvarování); laboratoř 3 s modelovými únosnostmi zemin; laboratoř 6 se zjednodušenou Glaserovou metodou pro návrhové zimní podmínky.
  • Denostupně 3 500 K·den, návrhová venkovní teplota −15 °C (laboratoř 5) a −12 °C (obr. 5.2, záhlaví); cena tepla volitelná; emise elektřiny a vtělené emise v laboratoři 12 jsou modelové parametry.
  • Harmonogram a náklady v kapitole 11 a modelový územní plán v kapitole 10 jsou smyšlené.

Studijní materiál, nenahrazuje projekt, statický výpočet, právní ani odbornou radu. Stav předpisů k 13. 10. 2026.

Stavebnictví – interaktivní průvodce · VzdělávAI · říjen 2026