Podvojné účetnictví v praxi
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Podvojné účetnictví v praxi

Od deníku po daň z příjmů –
jak výkazy vznikají a co z nich plyne

Animace: první účetní rok modelové firmy Gama, s.r.o. Každý účetní případ zapíše stejnou částku na stranu Má dáti jednoho účtu a na stranu Dal jiného. Oranžový sloupec jsou obraty Má dáti, modrý obraty Dal: rostou spolu a na konci roku se rovnají do koruny. Bílá čára nahoře ukazuje, jak se během roku skládá výsledek hospodaření, modrá stav peněz na účtu. Zisk a peníze se rozcházejí.

zaúčtováno případů–
obraty MD = obraty D–
výsledek hospodaření–
peníze na účtu–
Úvodem

Jak průvodce používat

Podvojné účetnictví je jazyk, kterým firma mluví o penězích. Tento průvodce ho vykládá očima toho, kdo výkazy sestavuje: od prvního zápisu v deníku přes uzávěrku až k dani z příjmů a k penězům, které skončí u majitele. Je pro podnikatele, který přechází z daňové evidence na s.r.o., pro majitele malé firmy, který chce rozumět tomu, co mu účetní předkládá, pro investora, který chce vědět, odkud se čísla ve výkazech berou, i pro studenta.

📒

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si zaúčtujete, spočítáte a porovnáte na modelové firmě. Pod ní mise za XP: od pokladníka až po finančního ředitele. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: přesná pravidla s odkazy na paragrafy, vzorce, předkontace, řešené příklady a příklady k procvičení. Barevná tečka v obsahu ukazuje náročnost. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Pro koho a podle jakých pravidel

Průvodce popisuje českou účetní jednotku, která je podnikatelem účtujícím v soustavě podvojného účetnictví, typicky malou společnost s ručením omezeným. Vychází ze zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví (dále ZoÚ), z vyhlášky č. 500/2002 Sb. (dále vyhláška), z Českých účetních standardů pro podnikatele (ČÚS) a ze zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále ZDP), ve znění účinném k 13. 10. 2026. Paragrafy bez označení předpisu patří k předpisu, o kterém je v daném odstavci řeč. Banky, pojišťovny, neziskové organizace a účetní jednotky veřejného sektoru mají vlastní vyhlášky a průvodce je nepopisuje.

Kde se pravidla pro rok 2026 liší od předchozích let, průvodce to říká. Nový zákon o účetnictví, který má současný zákon nahradit, je k 13. 10. 2026 stále v Poslanecké sněmovně (podrobně v kapitole 1 a v příloze C).

Gama, s.r.o.: jedna firma pro celý průvodce

Všechny laboratoře a většina příkladů počítají s jednou smyšlenou firmou. Gama, s.r.o. vznikla v lednu 2026, má jediného společníka, který je zároveň jednatelem, a jednoho zaměstnance. V pronajaté dílně renovuje nábytek na zakázku pro firmy a přes e-shop prodává nakoupené doplňky do bytu. Je dobrovolně registrovaná k DPH a účetním obdobím je kalendářní rok. Čísla na sebe navazují: případy, které zaúčtujete v kapitole 2, se v kapitole 3 složí do výkazů, v kapitole 8 do daňového přiznání a v kapitole 10 do podílu na zisku.

Tab. 0.1Gama, s.r.o. v prvním roce (2026) v kostce
ÚdajHodnota
Základní kapitál (vklad jediného společníka)200 000 Kč
Bankovní úvěr na stroj (splatný do 5 let, splátka 60 000 Kč ročně)300 000 Kč
Dřevoobráběcí stroj (odpisová skupina 2)360 000 Kč
Tržby za služby / za zboží (bez DPH)1 100 000 / 960 000 Kč
Hrubá mzda zaměstnance40 000 Kč měsíčně
Výsledek hospodaření před zdaněním283 960 Kč
Daň z příjmů právnických osob74 550 Kč
Výsledek hospodaření po zdanění209 410 Kč
Kategorie účetní jednotkymikro

Modelové předpoklady

Tento průvodce nepočítá s tržními výnosy aktiv; modelové výnosy z průvodce Investování v něm nepotřebujete. Pracuje se sazbami daní a pojistného platnými pro rok 2026. Kde zákon stanoví částku podle průměrné mzdy, vychází průvodce z průměrné mzdy pro rok 2026, stejně jako průvodce Daně investora.

Tab. 0.2Daňové a odvodové parametry pro rok 2026, se kterými průvodce počítá
ParametrHodnota
Sazba daně z příjmů právnických osob (§ 21 odst. 1 ZDP)21 %
Srážková daň z podílu na zisku (§ 36 odst. 2 písm. a) ZDP)15 %
Daň z příjmů fyzických osob (§ 16 ZDP)15 % / 23 %
Průměrná mzda, hranice 23% sazby (36násobek), měsíčně u záloh (3násobek)48 967 / 1 762 812 / 146 901 Kč
Základní sleva na poplatníka (§ 35ba ZDP)30 840 Kč ročně
Sazby DPH (§ 47 zákona o DPH)21 % / 12 %
Pojistné zaměstnavatele: sociální + zdravotní24,8 % + 9 % = 33,8 %
Pojistné zaměstnance: sociální + zdravotní7,1 % + 4,5 % = 11,6 %
Maximální vyměřovací základ sociálního pojištění (48násobek průměrné mzdy)2 350 416 Kč
Minimální mzda22 400 Kč měsíčně
OSVČ: sociální pojištění 29,2 % z 55 % zisku, zdravotní 13,5 % z 50 % zisku29,2 % / 13,5 %
Zdroje a datum ověření v příloze C. Výpočty zaokrouhlují na celé koruny; zákonné zaokrouhlení (základ daně právnické osoby na tisíce dolů, základ zálohy na daň ze mzdy na stokoruny nahoru, pojistné na koruny nahoru) průvodce používá tam, kde to příklad výslovně uvádí.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Výpočet na číslech

Modelový výpočet, který si můžete přepočítat. Všechna čísla v příkladech, tabulkách a misích jsou spočítaná skriptem.

Z praxe

Jak se s pravidlem zachází v reálné účtárně: zvyklosti, pasti a souvislosti.

Pravidlo palce

Rychlý odhad bez kalkulačky. Ke kontrole, ne k rozhodnutí.

Pozor

Místo, kde se nejčastěji chybuje.

Studijní materiál, ne účetní, daňové, investiční ani právní poradenství a ne doporučení. Průvodce nejmenuje účetní programy, banky ani jiné poskytovatele; Gama, s.r.o. je smyšlená firma. Účetní a daňová pravidla se mění a každý případ má své okolnosti: před rozhodnutím si ověřte aktuální znění předpisů, případně se poraďte s účetním, daňovým poradcem nebo auditorem. Údaje o zákonech mají v příloze C zdroj a datum ověření.

Teorie odpovídá rozsahem a hloubkou látce programu CFA® pro analýzu finančních výkazů (Financial Statement Analysis, Level I a II): akruální účetnictví, vazby mezi výkazy, zásoby, dlouhodobý majetek, daně z příjmů, kvalita finančního výkaznictví. Česká pravidla jsou vyložena vedle mezinárodních standardů IFRS a amerických US GAAP. CFA® a Chartered Financial Analyst® jsou ochranné známky CFA Institute; průvodce s CFA Institute nesouvisí.

Část IJak podvojnost funguje
1

Proč podvojnězačátečník

Podvojné účetnictví zapisuje každou událost dvakrát: odkud hodnota přišla a kam odešla. Proto neukazuje jen peníze, ale i to, co firma vlastní, komu dluží a kolik za rok opravdu vydělala – i když peníze ještě nepřišly nebo už dávno odešly.

🧭

Daňová evidence je jako peněženka: víte, co přišlo a co odešlo. Podvojné účetnictví je jako mapa celé domácnosti: co v ní je, kolik zbývá splatit z hypotéky a o kolik jste za rok bohatší, i když je zrovna na účtu prázdno, protože jste koupili auto.

Aktiva = vlastní kapitál + cizí zdroje
Klikejte na účetní operace v libovolném pořadí. Levý sloupec ukazuje majetek (aktiva), pravý jeho zdroje (pasiva). Každá operace změní dvě položky a sloupce zůstanou stejně vysoké. Operace, které by v daném stavu nedávaly smysl, jsou zašedlé.
LABORATOŘ
Zatím se nic nestalo. Firma bez majetku a bez zdrojů: 0 = 0 + 0.
Model: zjednodušená Gama, s.r.o. bez DPH a bez daně z příjmů. Zisk z prodeje a náklady na nájem a odpisy se v rozvaze projeví ve vlastním kapitálu jako výsledek hospodaření běžného období.
Minihra: zisk, nebo peníze?
Deset událostí v Gama, s.r.o. U každé určete, co se v daném okamžiku změní: jen výsledek hospodaření (zisk), jen peníze na účtu, obojí, nebo ani jedno. DPH a daň z příjmů pomíjíme.
MINIHRA
0 / 10
+Teorie: daňová evidence a účetnictví, kdo účtuje, akruální princip a účetní rovnice

1.1Daňová evidence, nebo účetnictví

Podnikající fyzická osoba, která nevede účetnictví a neuplatňuje výdaje paušálem, vede daňovou evidenci podle § 7b ZDP. Zachycuje příjmy a výdaje v okamžiku, kdy peníze přijdou nebo odejdou, a vedle toho eviduje majetek a dluhy. Je to v podstatě peněžní (hotovostní) báze: co nebylo zaplaceno, jako by se pro daň zatím nestalo.tax records, cash basis

Podvojné účetnictví je naproti tomu akruální: výnosy a náklady se zapisují do období, se kterým věcně a časově souvisejí, bez ohledu na to, kdy se platí (§ 3 odst. 1 ZoÚ). Každý zápis má dvě strany, takže účetnictví zachycuje nejen výsledek, ale i stav majetku a zdrojů jeho krytí a je samo sebe kontrolující.double-entry bookkeeping, accrual basis

Tab. 1.1Daňová evidence a podvojné účetnictví na stejných událostech
UdálostDaňová evidence (§ 7b ZDP)Podvojné účetnictví
Faktura za službu vystavená v prosinci, zaplacená v lednupříjem až v lednuvýnos v prosinci, v lednu jen změna pohledávky na peníze
Nákup zboží zaplacený v listopadu, prodaný až příští rokvýdaj v listopaduzásoba v rozvaze, náklad až při prodeji
Nájem zaplacený předem na rokvýdaj celý v roce zaplacenínáklad rozdělený do období, kterých se týká
Stroj za 360 000 Kčvýdaj přes daňové odpisynáklad přes účetní odpisy, daň přes daňové odpisy
Vklad majitele, úvěr, splátka jistinynení příjem ani výdajzměna rozvahy, výsledek hospodaření se nemění
Výstup na konci rokupříjmy, výdaje a přehled o majetku a dluzíchrozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha, případně přehled o peněžních tocích
20262027 Faktura za službuvystavená v prosinci výnos platba v lednu Zboží na skladzaplacené v listopadu platba zásoba náklad až při prodeji Nájem předem na rokzaplacený 1. 7. 2026 náklad 2026náklad 2027 Stroj 360 000 Kčzaplacený v lednu 2026 odpisy 66 00072 000 a dál až do roku 2031 Úvěr 300 000 Kčpřipsaný v lednu 2026 ani výnos, ani náklad: výsledek se nemění platba (peníze) výnos náklad
Obr. 1.1 Peníze a výsledek se v čase rozcházejí. Tečka ukazuje okamžik platby, pruh období, do kterého podvojné účetnictví zařadí výnos (zeleně) nebo náklad (oranžově). Daňová evidence se drží hlavně teček; dlouhodobý majetek ale i v ní jde do výdajů přes odpisy. Úvěr i vklad přinesou peníze, výnosem ale nejsou.
Z praxe Přechod z živnosti do s.r.o.

Kdo podnikal jako fyzická osoba v daňové evidenci a založí s.r.o., nepřechází s firmou na účetnictví: s.r.o. je nová osoba a účetnictví vede od svého vzniku. Živnostník ale musí vyřešit, jak do společnosti převede majetek (vkladem, prodejem, nebo nájmem), a při ukončení vlastní činnosti upravit podle ZDP svůj poslední základ daně o neuhrazené pohledávky, zásoby a závazky. Daňová evidence totiž „nedotáhla“ to, co účetnictví zachytí průběžně. Podrobnosti je dobré projít s daňovým poradcem ještě před založením.

1.2Kdo musí účtovat

Okruh účetních jednotek vymezuje § 1 odst. 2 ZoÚ. Pro podnikatele jsou podstatné tyto skupiny:reporting entity

  • právnické osoby se sídlem v ČR, tedy každá s.r.o., a.s., družstvo i spolek, a zahraniční osoby, které v ČR podnikají;
  • fyzické osoby zapsané v obchodním rejstříku;
  • ostatní podnikající fyzické osoby, jejichž obrat podle zákona o DPH (včetně osvobozených plnění) přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok 25 000 000 Kč, a to od prvního dne následujícího kalendářního roku;
  • fyzické osoby, které se pro účetnictví rozhodnou dobrovolně, a další skupiny (svěřenské fondy, některé fondy, společníci společnosti podle občanského zákoníku, je-li jiný společník účetní jednotkou).

Malé spolky, odborové organizace, církve a honební společenstva s příjmy i majetkem do 3 mil. Kč, které nejsou plátci DPH, mohou vést jednoduché účetnictví (§ 1f ZoÚ). Pro podnikatele tato možnost neexistuje.

1.3Kategorie účetních jednotek

ZoÚ dělí účetní jednotky na mikro, malé, střední a velké (§ 1b). Do kategorie patří ta, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň dvě ze tří hraničních hodnot. Zákon č. 316/2025 Sb. hranice od 1. 1. 2026 zvýšil zhruba o pětinu (například u mikro účetní jednotky z 9 na 11 mil. Kč aktiv a z 18 na 22 mil. Kč obratu) a zároveň zrušil povinný audit malých účetních jednotek.micro, small, medium-sized and large entities

Tab. 1.2Kategorie účetních jednotek od 1. 1. 2026 (§ 1b a § 20 ZoÚ)
KategorieAktiva celkemRoční čistý obratZaměstnanci (průměr)Hlavní důsledky
mikro11 mil. Kč22 mil. Kč10rozvaha jen v položkách označených písmeny, bez přehledu o peněžních tocích, bez auditu, nezveřejňuje výkaz zisku a ztráty
malá120 mil. Kč240 mil. Kč50zkrácená rozvaha, bez přehledu o peněžních tocích, od roku 2026 bez povinného auditu, nezveřejňuje výkaz zisku a ztráty
střední600 mil. Kč1 200 mil. Kč250plný rozsah závěrky, přehled o peněžních tocích a o změnách vlastního kapitálu, povinný audit
velkápřekračuje alespoň dvě hodnoty střední jednotkyplný rozsah, audit; subjekt veřejného zájmu (banka, pojišťovna, kótovaný emitent) je velkou jednotkou vždy

Hodnoty jsou horní hranice, které jednotka nesmí překročit u aspoň dvou ukazatelů. Kategorie se mění až tehdy, když jednotka hranice překročí (nebo je přestane překračovat) ke dvěma po sobě jdoucím rozvahovým dnům (§ 1e odst. 2 ZoÚ). Výkaz zisku a ztráty sestavuje obchodní společnost vždy v plném rozsahu, i když je mikro účetní jednotkou (§ 3a odst. 4 vyhlášky).

Příklad Do které kategorie patří Gama a její odběratel

Gama, s.r.o. má k 31. 12. 2026 aktiva 840 680 Kč, čistý obrat 2 060 000 Kč a jednoho zaměstnance. Nepřekračuje žádnou hranici mikro účetní jednotky, je tedy mikro.

Její odběratel, výrobní s.r.o., má aktiva 15 mil. Kč, obrat 20 mil. Kč a 12 zaměstnanců. Hranice mikro jednotky překračuje u aktiv i zaměstnanců, tedy u dvou ze tří, a mikro není. Hranice malé jednotky nepřekračuje u žádného ukazatele: je malou účetní jednotkou. Audit povinný nemá.

Pozor

Kategorie podle ZoÚ není totéž co definice malého a středního podniku pro dotace (doporučení Evropské komise), která počítá jinak a v eurech. A povinný audit může uložit i jiný předpis nebo podmínka banky či dotace.

1.4Akruální princip a základní účetní zásady

Účetnictví má podávat věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace, aby podle něj mohl uživatel ekonomicky rozhodovat (§ 7 odst. 1 ZoÚ). K tomu slouží několik zásad, které se v průvodci budou stále vracet:true and fair view

  • Akruální princip (§ 3 odst. 1): výnosy a náklady patří do období, se kterým věcně a časově souvisejí, ne do období platby. Na něm stojí pohledávky, závazky, časové rozlišení i dohadné položky.accrual principle, matching
  • Předpoklad nepřetržitého trvání (§ 7 odst. 3): účetní jednotka účtuje tak, jako by v činnosti pokračovala. Ví-li o skutečnosti, která to omezuje, musí tomu přizpůsobit metody a uvést to v příloze.going concern
  • Opatrnost (§ 25 odst. 3): k rozvahovému dni se berou v úvahu jen zisky, které byly dosaženy, ale všechna předvídatelná rizika a možné ztráty známé do sestavení závěrky. Odtud opravné položky a rezervy (kapitola 7).prudence
  • Zákaz kompenzace (§ 7 odst. 6): aktiva a pasiva ani náklady a výnosy se vzájemně nezúčtovávají, pokud to účetní metody výslovně nepřipouštějí. Pohledávka za odběratelem a závazek k němu zůstávají v rozvaze odděleně.no offsetting
  • Oceňování historickými cenami (§ 25 odst. 1): majetek se zpravidla oceňuje pořizovací cenou, peníze a pohledávky jmenovitou hodnotou. Reálnou hodnotou se oceňují jen vybrané položky, například cenné papíry k obchodování.historical cost

Mezinárodní standardy IFRS opírají totéž o Koncepční rámec IASB (2018): základními kvalitativními vlastnostmi užitečné informace jsou relevance a věrné zobrazení, zesilujícími srovnatelnost, ověřitelnost, včasnost a srozumitelnost. Akruální báze a předpoklad trvání podniku jsou společné oběma světům. Podrobněji, očima analytika, rozebírá Koncepční rámec průvodce Akciová analýza v kapitole o finančních výkazech.Conceptual Framework, relevance, faithful representation

Kdy je výnos výnosem

ČÚS č. 019 Náklady a výnosy i IFRS 15 spojují výnos s okamžikem, kdy firma splní, co zákazníkovi slíbila. IFRS 15 to rozepisuje do pěti kroků: identifikovat smlouvu, identifikovat povinnosti plnění, určit cenu transakce, rozvrhnout ji na povinnosti a uznat výnos, když (nebo jak) je povinnost splněna. U Gamy je to jednoduché: renovace je hotová a předaná, zboží odeslané. Složitější je to u dlouhých zakázek, předplatného nebo balíčků zboží se službou.revenue recognition, IFRS 15

Příklad Zisk Gamy není přírůstek peněz

Gama vykázala za rok 2026 výsledek hospodaření po zdanění 209 410 Kč. Peněz na účtu jí přibylo 320 780 Kč. Rozdíl nedělá chyba, ale tři odlišné příběhy:

  • provozní činnost přinesla 240 780 Kč, víc než zisk, protože odpisy 66 000 Kč, opravná položka a rezerva snížily zisk, ale ne peníze, zatímco zásoby a pohledávky peníze vázaly;
  • nákup stroje odčerpal 360 000 Kč, ve výsledku se ale objevil jen odpis 66 000 Kč;
  • vklad společníka 200 000 Kč a úvěr po splátce 240 000 Kč přinesly peníze, ale zisk není.

\(240\,780 - 360\,000 + 440\,000 = 320\,780\) Kč. Celý rozpis je v kapitole 3.

1.5Účetní rovnice a čtyři typy změn rozvahy

Rozvaha zachycuje k jednomu dni majetek firmy (aktiva) a zdroje, ze kterých byl pořízen (pasiva). Zdroje jsou buď vlastní (vlastní kapitál: vklady a nerozdělené zisky), nebo cizí (cizí zdroje: dluhy, rezervy). Každá koruna majetku má nějaký zdroj, a proto platí bilanční (účetní) rovnice:balance sheet, assets, equity, liabilities, accounting equation

Účetní rovnice\[\text{Aktiva} = \text{Vlastní kapitál} + \text{Cizí zdroje}\]

Každý účetní případ, který se týká jen rozvahy, ji změní jedním ze čtyř způsobů. Součet obou stran se buď nezmění, nebo se změní o stejnou částku:

Tab. 1.3Čtyři typy rozvahových změn na případech Gama, s.r.o.
TypCo se stanePříklad z GamyBilanční suma
A+ A−jedno aktivum vzroste, jiné klesnenákup zboží za hotové, inkaso pohledávkybeze změny
P+ P−jeden zdroj vzroste, jiný klesnedodavatel přemění neuhrazenou fakturu na úvěrbeze změny
A+ P+aktivum i zdroj vzrostouúvěr 300 000 Kč připsaný na účet+300 000 Kč
A− P−aktivum i zdroj klesnousplátka jistiny 60 000 Kč−60 000 Kč
Aktiva840 680 Kč Vlastní kapitál409 410 Kč + Cizí zdroje431 270 Kč Gama, s.r.o. k 31. 12. 2026: 840 680 = 409 410 + 431 270 A+ A−P+ P−A+ P+A− P− +− +− ++ −− APAP APAP nákup zboží za hotovésuma beze změny faktura změněná v úvěrsuma beze změny úvěr připsaný na účetsuma +300 000 Kč splátka jistiny úvěrusuma −60 000 Kč
Obr. 1.2 Účetní rovnice jako váhy. Majetek Gamy na levé misce vyvažují zdroje jeho krytí na pravé. Každý rozvahový případ změní dvě položky jedním ze čtyř způsobů (zeleně položka, která roste, oranžově položka, která klesá): váhy zůstanou v rovnováze buď beze změny bilanční sumy, nebo se obě strany změní o stejnou částku.

Kde je v rovnici zisk

Náklady a výnosy rozvahu přímo nemění, ale během roku se střádají na výsledkových účtech a na konci roku se jejich rozdíl, výsledek hospodaření, přičte k vlastnímu kapitálu. Rozšířená rovnice proto zní

Rozšířená účetní rovnice\[\text{A} = \underbrace{\text{ZK} + \text{fondy} + \text{VH minulých let} + (\text{Výnosy} - \text{Náklady})}_{\text{vlastní kapitál}} + \text{CZ}\]

Výnos zvyšuje vlastní kapitál, náklad ho snižuje. Proto se v laboratoři prodej zboží se ziskem projeví zvýšením vlastního kapitálu, i když do firmy nikdo nic nevložil. Gama měla k 31. 12. 2026 aktiva 840 680 Kč, cizí zdroje 431 270 Kč a vlastní kapitál 409 410 Kč = základní kapitál 200 000 Kč + výsledek hospodaření 209 410 Kč.

Pravidlo palce

Když nevíte, jak případ zaúčtovat, zeptejte se: „Které dvě položky rovnice se pohnou a kterým směrem?“ Jakmile víte to, víte i strany účtů (kapitola 2).

Pozor

Vlastní kapitál není hromádka peněz. Je to zbytková hodnota: aktiva minus cizí zdroje. Firma s vlastním kapitálem 409 410 Kč ho má „uložený“ ve stroji, zásobách a pohledávkách stejně jako na účtu.

1.6Procvičení

1
Gama v prosinci 2026 vystaví fakturu za renovaci 100 000 Kč bez DPH se splatností v lednu a zároveň zaplatí 30 000 Kč nájmu za leden 2027. Jak se obě události projeví ve výsledku hospodaření a v penězích roku 2026?
Faktura: výnos 100 000 Kč v roce 2026 (služba je provedena), peníze až v lednu, v prosinci jen pohledávka. Nájem: týká se ledna 2027, v roce 2026 je to náklad příštích období (aktivum), ne náklad. Výsledek 2026 tedy +100 000 Kč, peníze 2026 −30 000 Kč. V daňové evidenci by to bylo naopak: příjem 0, výdaj 30 000 Kč.
2
Určete typ rozvahové změny: (a) nákup materiálu na fakturu, (b) úhrada faktury dodavateli, (c) výběr hotovosti z účtu do pokladny, (d) zápočet závazku vůči dodavateli proti úvěru od téhož dodavatele, kterým se faktura změní na půjčku.
(a) A+ P+ (zásoba a závazek), (b) A− P− (peníze a závazek), (c) A+ A− (pokladna a účet), (d) P+ P− (úvěr roste, závazek z obchodního vztahu klesá).
3
Živnostník mimo obchodní rejstřík měl v roce 2025 obrat 27 mil. Kč. Musí vést účetnictví? Od kdy? A musí ho vést s.r.o. s obratem 300 000 Kč?
Ano: obrat za bezprostředně předcházející rok přesáhl 25 mil. Kč, je tedy účetní jednotkou od 1. 1. 2026 (§ 1 odst. 2 písm. e) ZoÚ). S.r.o. vede účetnictví vždy, bez ohledu na obrat, protože je právnickou osobou se sídlem v ČR.
4
Firma má k rozvahovému dni aktiva 130 mil. Kč, čistý obrat 230 mil. Kč a 45 zaměstnanců; ke stejnému dni předchozího roku měla 125 mil. Kč, 210 mil. Kč a 48 zaměstnanců. Je malou, nebo střední účetní jednotkou a musí mít audit?
Hranice malé jednotky (120 mil. Kč, 240 mil. Kč, 50 zaměstnanců) překračuje v obou letech jen u aktiv, tedy u jednoho ukazatele ze tří. Zůstává malou účetní jednotkou a od roku 2026 nemá povinný audit (pokud jí ho neukládá jiný předpis). Podle hranic platných do roku 2025 (malá jednotka do 100 mil. Kč aktiv a 200 mil. Kč obratu) by byla střední jednotkou a audit by měla.
5
Gama má na konci roku aktiva 840 680 Kč a cizí zdroje 431 270 Kč. Jaký je vlastní kapitál a z čeho se skládá, víte-li, že základní kapitál je 200 000 Kč a do konce roku nic nevyplatila?
Vlastní kapitál = 840 680 − 431 270 = 409 410 Kč. Po odečtení základního kapitálu 200 000 Kč zbývá 209 410 Kč, což je výsledek hospodaření běžného období (zisk po zdanění). Rovnice sedí: 840 680 = 409 410 + 431 270.
Co si odnést
  • S.r.o. vede podvojné účetnictví vždy; fyzická osoba zpravidla až nad 25 mil. Kč obratu nebo po zápisu do obchodního rejstříku.
  • Účetnictví je akruální: zisk patří do období, kdy se věc stala, peníze tečou podle splatnosti. Zisk a peníze se proto skoro nikdy nerovnají.
  • Aktiva = vlastní kapitál + cizí zdroje platí po každém zápisu. Zisk zvyšuje vlastní kapitál, ne nutně peníze.
  • Od roku 2026 platí vyšší hranice kategorií a povinný audit mají jen střední a velké účetní jednotky.
Část IJak podvojnost funguje
2

Účty, MD a Dzačátečník

Účet je jen dvoustranný záznam o jedné položce. Levá strana se jmenuje Má dáti, pravá Dal, a celé umění podvojnosti spočívá ve dvou otázkách: které dva účty se změní a na které straně každého z nich. Když na ně umíte odpovědět, umíte účtovat.

⚖️

Představte si dvě misky vah. Na jednu položíte závaží, a aby se váhy nepohnuly, musíte stejné závaží položit i na druhou. Účetní zápis je totéž: stejná částka jde vždy na stranu Má dáti jednoho účtu a na stranu Dal jiného. Proto se na konci obě strany všech účtů rovnají.

Leden v Gama, s.r.o.: případ 1 z 13
Interaktivní deník. U každého případu klikněte nejdřív na účet, který se zapíše na stranu Má dáti (MD), a pak na účet na straně Dal (D). Správný zápis se propíše do T-účtů a do obratové předvahy; při chybě dostanete nápovědu. Tlačítko „Zaúčtovat za mě“ ukáže správné řešení.
LABORATOŘ
Vyberte účet na straně Má dáti.
Model: lednové případy Gama, s.r.o. podle tabulky 2.4. Účty a jejich čísla podle směrné účtové osnovy pro podnikatele. Za zaúčtování celého ledna bez použití nápovědy získáte 15 XP navíc.
Minihra: předkontace
Osm běžných případů. U každého vyberte správnou předkontaci ve tvaru MD / D. Za aspoň sedm správných 20 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: účet, pravidla zápisu, účtová osnova, deník, hlavní kniha a předvaha

2.1Účet a jeho dvě strany

Účet je záznam, ve kterém se sleduje stav a pohyb jedné položky: peněz na bankovním účtu, závazků vůči dodavatelům, mzdových nákladů. Má dvě strany. Levá se jmenuje Má dáti (MD), pravá Dal (D). Názvy jsou historické: první tištěný výklad podvojného účetnictví publikoval Luca Pacioli v roce 1494 v knize Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalita a účty tehdy zachycovaly, kdo „má dát“ a kdo „dal“. Dnes jsou to jen značky pro levou a pravou stranu.account, debit (Dr), credit (Cr)

Pro výuku se účet kreslí jako písmeno T: nahoře číslo a název, vlevo MD, vpravo D. Součet zápisů na jedné straně za období je obrat, rozdíl obou stran je zůstatek (saldo). Pro rozvahové účty platí

Konečný zůstatek\[KZ_{\text{aktivní}} = PS + O_{MD} - O_{D},\qquad KZ_{\text{pasivní}} = PS + O_{D} - O_{MD}\]

\(PS\) je počáteční stav, \(O_{MD}\) a \(O_{D}\) obraty stran. Výsledkové účty (náklady a výnosy) počáteční stav nemají: začínají každý rok od nuly.

Příklad Bankovní účet Gamy po prvních dnech
Tab. 2.1T-účet 221 Peněžní prostředky na účtech
Má dátiKčDalKč
splacený vklad společníka200 000úhrada faktury za stroj435 600
úvěr od banky300 000
obrat MD500 000obrat D435 600
konečný zůstatek (MD)64 400

Účet 221 je aktivní, počáteční stav 0, takže \(KZ = 0 + 500\,000 - 435\,600 = 64\,400\) Kč.

2.2Pravidla zápisu

Z účetní rovnice plyne, na které straně který účet roste. Aktiva stojí v rovnici vlevo, a proto rostou vlevo (MD). Pasiva stojí vpravo a rostou vpravo (D). Náklady snižují vlastní kapitál, chovají se tedy opačně než pasiva a rostou na MD; výnosy ho zvyšují a rostou na D.

Tab. 2.2Pravidla zápisu na účtech
Druh účtuPočáteční stavZvýšeníSníženíZůstatek
aktivní (majetek)MDMDDMD
pasivní (vlastní kapitál, závazky, rezervy)DDMDD
nákladový–MDD (oprava, převod)MD, převádí se do výsledku
výnosový–DMD (oprava, převod)D, převádí se do výsledku
korekční k aktivům (oprávky, opravné položky)DDMDD, snižuje aktivum
221 Peněžní prostředky na účtech Má dáti (MD)Dal (D) PS0 vklad200 000 úvěr300 000 stroj435 600 obrat500 000 obrat435 600 zůstatek64 400 KZ = PS + obrat MD − obrat D = 0 + 500 000 − 435 600 = 64 400 Kč Rozvahové účty aktivní (majetek)pasivní (zdroje) MDD MDD PS+ rostezůstatek− klesá − klesáPS+ rostezůstatek Výsledkové účty nákladovývýnosový MDD MDD + náklad− opravapřevod 710 − opravapřevod 710+ výnos
Obr. 2.1 Vlevo anatomie účtu: bankovní účet Gamy po prvních lednových dnech (tabulka 2.1). Vpravo pravidla zápisu. Aktiva stojí v účetní rovnici vlevo a rostou vlevo (MD), pasiva vpravo a rostou vpravo (D). Náklady snižují vlastní kapitál, proto rostou na MD; výnosy ho zvyšují a rostou na D. Na konci roku se jejich zůstatky převedou na účet 710.

Některé účty mohou mít zůstatek na kterékoli straně. Typickým příkladem je účet 343 Daň z přidané hodnoty: převažuje-li daň na výstupu, je to závazek vůči státu (zůstatek D); převažuje-li daň na vstupu, například v měsíci velké investice, je to pohledávka, takzvaný nadměrný odpočet (zůstatek MD).

Podvojnost a souvztažnost

Každý případ se zapíše na dva účty stejnou částkou, jednou na MD, jednou na D. To je podvojnost. Vztah mezi těmito dvěma účty je souvztažnost a jeho zápis ve tvaru „MD 221 / D 411“ se nazývá předkontace. Má-li případ víc položek, třeba faktura s cenou a DPH, vznikne složený zápis: jedna strana D (321 celkem 435 600 Kč) a dvě strany MD (042 360 000 Kč a 343 75 600 Kč). Součet MD i D je pořád stejný.double entry, journal entry, compound entry

2.3Účtová osnova a účtový rozvrh

Účty se číslují podle účtové osnovy. Vyhláška č. 500/2002 Sb. v příloze č. 4 stanoví závazně účtové třídy (první číslice) a účtové skupiny (první dvě číslice). Konkrétní trojmístné syntetické účty si účetní jednotka určí ve svém účtovém rozvrhu (§ 14 ZoÚ); v praxi se téměř všichni drží zažitého číslování směrné účtové osnovy, které používá i tento průvodce. Syntetické účty se dál dělí na analytické, například 311.100 tuzemští odběratelé a 311.200 zahraniční odběratelé, nebo 343.121 DPH na vstupu 21 %.chart of accounts, general ledger account, subsidiary ledger

Tab. 2.3Účtové třídy a účty, se kterými pracuje Gama
TřídaObsahPříklady účtů Gamy
0dlouhodobý majetek022 hmotné movité věci, 042 pořízení dlouhodobého hmotného majetku, 082 oprávky
1zásoby112 materiál na skladě, 132 zboží na skladě
2krátkodobý finanční majetek, peníze, krátkodobé úvěry211 pokladna, 221 bankovní účty
3zúčtovací vztahy (pohledávky, závazky, časové rozlišení)311 odběratelé, 321 dodavatelé, 331 zaměstnanci, 336 sociální a zdravotní pojištění, 341 daň z příjmů, 342 ostatní přímé daně, 343 DPH, 381 náklady příštích období, 389 dohadné účty pasivní, 391 opravná položka
4kapitálové účty a dlouhodobé závazky411 základní kapitál, 428 nerozdělený zisk, 431 výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení, 459 ostatní rezervy, 461 bankovní úvěr, 481 odložená daň
5náklady501 materiál, 502 energie, 504 prodané zboží, 513 reprezentace, 518 služby, 521 mzdy, 524 pojistné, 543 dary, 545 pokuty, 548 ostatní provozní náklady, 551 odpisy, 554 rezervy, 559 opravné položky, 562 úroky, 568 ostatní finanční náklady, 591 splatná daň
6výnosy602 tržby z prodeje služeb, 604 tržby za zboží
7závěrkové a podrozvahové účty701 počáteční účet rozvažný, 702 konečný účet rozvažný, 710 účet zisků a ztrát; skupiny 75–79 podrozvaha

Třídy 8 a 9 jsou volné pro vnitropodnikové účetnictví (kalkulace, střediska). Podrozvahové účty sledují skutečnosti, které nejsou majetkem ani závazkem, ale je dobré o nich vědět: najatý majetek, přijaté záruky, majetek v zástavě. Zapisují se jednostranně, bez protiúčtu.off-balance-sheet accounts

2.4Doklad, deník a hlavní kniha

Každý zápis musí mít účetní doklad s náležitostmi podle § 11 ZoÚ: označení dokladu, obsah případu a jeho účastníky, peněžní částku (nebo cenu za jednotku a množství), okamžik vyhotovení, okamžik uskutečnění případu, liší-li se, a podpisové záznamy osob odpovědných za případ a za jeho zaúčtování. Zapisuje se průběžně (§ 12) do účetních knih (§ 13):source document, journal, general ledger

  • deník řadí zápisy chronologicky: co se stalo, kdy a s jakou předkontací;
  • hlavní kniha je řadí věcně, po syntetických účtech: počáteční stavy, obraty a zůstatky;
  • knihy analytických účtů rozvádějí syntetické účty do detailu (saldokonto odběratelů a dodavatelů, karty majetku, skladové karty);
  • knihy podrozvahových účtů.
1Účetní doklad průkazný záznam (§ 11 ZoÚ)výpis z účtu, leden 2026:tržby e-shopu 60 000 Kč+ DPH 12 600 Kč 2Deník zápisy podle data9: MD 221 / D 604 60 00010: MD 221 / D 343 12 600 3Hlavní kniha zápisy podle účtů221 Peníze: MD 72 600604 Tržby: D 60 000343 DPH: D 12 600 4Obratová předvaha obraty a zůstatky účtůrok 2026: obraty MD i D10 720 200 Kč,rovnají se do koruny 5Uzavření knih k 31. 12. 2026náklady a výnosy → 710:zisk 209 410 Kčrozvahové účty → 702 6Účetní závěrka rozvaha, výsledovka, přílohaaktiva 840 680 Kč= pasiva 840 680 Kčzisk 209 410 Kč ve VK
Obr. 2.2 Cesta účetního případu od dokladu k závěrce na lednových tržbách e-shopu Gamy (případy 9 a 10 z tabulky 2.4). Deník řadí zápisy podle času, hlavní kniha podle účtů, předvaha kontroluje, že se obě strany rovnají, a uzávěrka převede zůstatky do výkazů.
Tab. 2.4Deník Gama, s.r.o.: leden 2026 (případy laboratoře)
Č.PřípadMDDKč
1upsání vkladu do základního kapitálu353411200 000
2splacení vkladu na účet221353200 000
3bankovní úvěr221461300 000
4faktura za stroj: cena042321360 000
5faktura za stroj: DPH 21 %34332175 600
6zařazení stroje do užívání022042360 000
7úhrada faktury za stroj321221435 600
8faktura za zboží na sklad132321300 000
9tržby e-shopu za leden (bez DPH)22160460 000
10DPH na výstupu z tržeb e-shopu22134312 600
11vyskladnění prodaného zboží (100 ks po 300 Kč)50413230 000
12hrubá mzda za leden52133140 000
13pojistné zaměstnavatele (33,8 %)52433613 520
součet obratů MD = součet obratů D2 387 320

Celoroční deník Gamy má 46 případů se 69 řádky; najdete ho v laboratoři kapitoly 3. Pro přehled jsou v něm stejné případy za pololetí sloučené do jednoho zápisu.

2.5Otevření a uzavření účetních knih

Knihy se otevírají k prvnímu dni účetního období nebo ke dni vzniku účetní jednotky a uzavírají k poslednímu dni (§ 17 ZoÚ, ČÚS č. 002). Postup je mechanický:

  1. Na začátku roku se zůstatky rozvahových účtů převezmou přes 701 Počáteční účet rozvažný: aktiva MD aktivum / D 701, pasiva MD 701 / D pasivum.
  2. Na konci roku se zůstatky nákladových a výnosových účtů převedou na 710 Účet zisků a ztrát. Jeho saldo je výsledek hospodaření.
  3. Výsledek se převede na 702 Konečný účet rozvažný spolu se zůstatky všech rozvahových účtů. Strany účtu 702 se musí rovnat.
  4. V novém roce se výsledek otevře na účtu 431 Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení, kde čeká na rozhodnutí valné hromady (kapitola 10).
Příklad Účet zisků a ztrát Gamy za rok 2026

Na 710 přejdou na stranu D výnosy 2 060 000 Kč (602 a 604) a na stranu MD náklady 1 776 040 Kč a daň 74 550 Kč. Zůstatek na straně D je zisk 209 410 Kč a zapíše se MD 710 / D 702. Na účtu 702 pak stojí na straně MD aktiva v celkové hodnotě 840 680 Kč (oprávky a opravná položka ponížené), na straně D pasiva 631 270 Kč (bez výsledku) plus zisk 209 410 Kč, tedy rovněž 840 680 Kč.

2.6Obratová předvaha

Obratová předvaha je tabulka všech účtů hlavní knihy s jejich počátečními stavy, obraty a zůstatky. Protože každý zápis má stejnou částku na MD i D, musí se rovnat součty obratů MD a D všech účtů i součty zůstatků MD a D. U Gamy je součet obratů za rok 2026 na obou stranách 10 720 200 Kč.trial balance

Tab. 2.5Výřez z obratové předvahy Gama, s.r.o. za rok 2026 (Kč)
ÚčetObrat MDObrat DZůstatek
221 Peněžní prostředky na účtech2 931 6002 610 820320 780 MD
311 Pohledávky z obchodních vztahů1 331 0001 270 00061 000 MD
132 Zboží na skladě660 000516 000144 000 MD
321 Závazky z obchodních vztahů1 796 8501 821 05024 200 D
343 Daň z přidané hodnoty418 600432 60014 000 D
331 Zaměstnanci448 070480 00031 930 D
461 Závazky k úvěrovým institucím60 000300 000240 000 D
504 Prodané zboží516 0000516 000 MD
604 Tržby za zboží0960 000960 000 D
Všechny účty celkem10 720 20010 720 200rozdíl 0
Pozor Co předvaha neodhalí

Vyrovnaná předvaha dokazuje jen to, že každý zápis měl stejnou částku na obou stranách. Neodhalí chybnou souvztažnost (nájem zaúčtovaný na 511 místo 518), vynechaný doklad, dvakrát zaúčtovanou fakturu, stejnou chybu na obou stranách (přehozené číslice 4 356 místo 4 536 na MD i D) ani vzájemně se rušící chyby. Na ty slouží saldokonto, odsouhlasení s bankovními výpisy, inventarizace a kontrola vazeb výkazů.

Z praxe Jak se chyby opravují

Zaúčtovaný zápis se nemaže. V běžném roce se opraví stornem (stejný zápis se zápornou částkou, takzvaně červeně, nebo s opačnou souvztažností) a novým správným zápisem; obojí musí mít opravný doklad. Významné chyby minulých let, zjištěné po uzavření knih, se podle ČÚS neúčtují do běžného výsledku, ale do vlastního kapitálu jako jiný výsledek hospodaření minulých let, aby nezkreslily výsledek roku, ve kterém se na ně přišlo.

2.7Procvičení

1
Zaúčtujte: (a) výběr 20 000 Kč z bankovního účtu do pokladny, (b) přijatou fakturu za opravu stroje 8 000 Kč bez DPH od neplátce, (c) úhradu této faktury z pokladny.
(a) MD 211 / D 221 20 000 Kč (v praxi často přes 261 Peníze na cestě: MD 261 / D 221 a MD 211 / D 261). (b) MD 511 Opravy a udržování / D 321 8 000 Kč; dodavatel není plátce, DPH není. (c) MD 321 / D 211 8 000 Kč.
2
Účet 321 měl počáteční stav 50 000 Kč, během měsíce přišly faktury za 180 000 Kč a firma zaplatila 205 000 Kč. Jaký je konečný zůstatek a na které straně?
Pasivní účet: \(KZ = PS + O_D - O_{MD} = 50\,000 + 180\,000 - 205\,000 = 25\,000\) Kč, zůstatek na straně D (firma stále dluží 25 000 Kč).
3
Gama přijala fakturu za nájem 15 000 Kč plus 21 % DPH. Napište složený zápis a ověřte, že se strany rovnají.
DPH = 0,21 · 15 000 = 3 150 Kč. MD 518 15 000 Kč, MD 343 3 150 Kč / D 321 18 150 Kč. Součet MD 18 150 Kč = D 18 150 Kč.
4
Účetní omylem zaúčtovala úhradu faktury dodavateli 12 100 Kč jako MD 311 / D 221 místo MD 321 / D 221. Je předvaha vyrovnaná? Jak chybu opravit?
Předvaha vyrovnaná je, protože MD i D mají 12 100 Kč; chyba je v souvztažnosti. Oprava: storno chybného zápisu (MD 311 / D 221 −12 100 Kč) a správný zápis MD 321 / D 221 12 100 Kč. Stejný výsledek dá i jediný přeúčtovací zápis MD 321 / D 311 12 100 Kč s opravným dokladem. Bez opravy by Gama vykazovala o 12 100 Kč nižší pohledávky i o 12 100 Kč vyšší závazky.
5
Po zaúčtování všech lednových případů z tabulky 2.4: jaký je zůstatek účtu 221 a 132 a jaký je výsledek hospodaření za leden?
221: MD 200 000 + 300 000 + 60 000 + 12 600 = 572 600, D 435 600, zůstatek 137 000 Kč MD. 132: 300 000 − 30 000 = 270 000 Kč MD. Výsledek: výnosy 60 000 − náklady (30 000 + 40 000 + 13 520) = −23 520 Kč, tedy lednová ztráta. Nájem, energie a odpisy přitom ještě nejsou zaúčtované.
Co si odnést
  • Aktiva a náklady rostou na straně Má dáti, pasiva a výnosy na straně Dal.
  • Každý případ má stejnou částku na MD i D; složený zápis má víc řádků, ale stejné součty.
  • Třídy a skupiny účtů jsou závazné, trojmístné účty si firma určí v účtovém rozvrhu.
  • Vyrovnaná předvaha je nutná, ne postačující podmínka správného účetnictví.
Část IJak podvojnost funguje
3

Rozvaha, výsledovka, cash flowmírně pokročilý

Výkazy nejsou nic jiného než přehledně sečtené zůstatky účtů. Rozvaha sečte účty tříd 0 až 4 k jednomu dni, výkaz zisku a ztráty sečte náklady a výnosy za rok a přehled o peněžních tocích vysvětlí, proč se změnily peníze. Kdo ví, odkud se která řádka bere, pozná i to, kde se dá s čísly hýbat.

🧾

Rozvaha je fotografie, výsledovka a cash flow jsou filmy. Fotografie ukáže, jak firma vypadá 31. prosince v poledne. Filmy ukážou, co se během roku dělo: jeden z pohledu bohatnutí (výnosy a náklady), druhý z pohledu peněženky (příjmy a výdaje). Oba filmy končí na stejné fotografii.

Od deníku k výkazům
Celý rok 2026 Gama, s.r.o. v 46 případech. Posuvníkem zaúčtujte libovolný počet případů a přepínačem zvolte výkaz. Graf ukazuje rozvahu: levý sloupec aktiva, pravý pasiva. V každém okamžiku se oba sloupce rovnají, výsledek hospodaření průběžně přitéká do vlastního kapitálu a přehled o peněžních tocích přesně vysvětlí stav účtu.
LABORATOŘ
Model: deník Gama, s.r.o. za rok 2026 (případy za pololetí sloučené). Rozvaha ve zkráceném rozsahu, výkaz zisku a ztráty v druhovém členění, přehled o peněžních tocích nepřímou metodou podle ČÚS č. 023. Část úvěru splatná v příštím roce (60 000 Kč) je mezi krátkodobými závazky.
+Teorie: účetní závěrka, struktura výkazů podle vyhlášky, nepřímá metoda a vazby mezi výkazy

3.1Účetní závěrka a její rozsah

Účetní závěrka je nedílný celek tvořený rozvahou, výkazem zisku a ztráty a přílohou (§ 18 odst. 1 ZoÚ). Obchodní společnosti k ní přidávají přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu; malé a mikro účetní jednotky je sestavovat nemusejí (§ 18 odst. 2). Řádná závěrka se sestavuje k poslednímu dni účetního období, mimořádná například při likvidaci nebo přeměně (§ 19).financial statements, balance sheet, income statement, notes

Tab. 3.1Co sestavuje obchodní společnost podle kategorie (od roku 2026)
SoučástMikroMaláStřední a velká
Rozvahajen položky s písmenypísmena a římské čísliceplný rozsah
Výkaz zisku a ztrátyplný rozsah (obchodní společnost nesmí zkracovat, § 3a odst. 4 vyhlášky)
Přílohaminimální rozsahrozšířenýplný
Přehled o peněžních tocích a o změnách vlastního kapitálunemusínemusíano
Ověření auditoremneneano
Zveřejnění výkazu zisku a ztrátynemusínemusíano

Zkrácená rozvaha a nezveřejnění výkazu zisku a ztráty platí pro malé a mikro jednotky bez povinnosti auditu (§ 3a vyhlášky, § 21a odst. 9 ZoÚ). Přehled o peněžních tocích může vyžadovat banka nebo poskytovatel dotace; v laboratoři ho Gama sestavuje dobrovolně.

3.2Rozvaha

Rozvaha podle přílohy č. 1 vyhlášky řadí aktiva od nejméně likvidních (dlouhodobý majetek) po nejlikvidnější (peníze) a pasiva od vlastního kapitálu po krátkodobé závazky. U každé položky aktiv se v plném rozsahu uvádí brutto (pořizovací cena), korekce (oprávky a opravné položky) a netto; vedle běžného období stojí i minulé.gross, accumulated depreciation, net carrying amount

Tab. 3.2Rozvaha Gama, s.r.o. k 31. 12. 2026 (Kč, netto)
AKTIVAKč
A. Pohledávky za upsaný základní kapitál0
B. Stálá aktiva294 000
B.II. Dlouhodobý hmotný majetek (brutto 360 000, oprávky −66 000)294 000
C. Oběžná aktiva528 680
C.I. Zásoby (zboží 144 000, materiál 15 000)159 000
C.II. Pohledávky (brutto 61 000, opravná položka −12 100)48 900
C.IV. Peněžní prostředky320 780
D. Časové rozlišení aktiv18 000
AKTIVA CELKEM840 680
PASIVAKč
A. Vlastní kapitál409 410
A.I. Základní kapitál200 000
A.V. Výsledek hospodaření běžného účetního období209 410
B.+C. Cizí zdroje431 270
B. Rezervy20 000
C.I. Dlouhodobé závazky (úvěr splatný po roce 2027)180 000
C.II. Krátkodobé závazky231 270
D. Časové rozlišení pasiv0
PASIVA CELKEM840 680

Krátkodobé závazky 231 270 Kč tvoří splátka úvěru v roce 2027 (60 000), neuhrazená faktura za materiál (24 200), prosincové mzdy (31 930), pojistné (18 160) a záloha na daň ze mzdy (3 430), DPH za prosinec (14 000), daň z příjmů (74 550) a dohadná položka na energii (5 000). Gama jako mikro jednotka by směla vykázat jen řádky s písmeny; římské číslice jsou tu pro názornost.

Pozor

Dlouhodobý úvěr se v rozvaze dělí podle zbytkové splatnosti: část splatná do jednoho roku patří mezi krátkodobé závazky. Kdo ji nechá celou v dlouhodobých, zlepší si zdánlivě likviditu. Totéž platí obráceně u pohledávek se splatností nad rok.

3.3Výkaz zisku a ztráty v druhovém členění

Výkaz zisku a ztráty podle přílohy č. 2 vyhlášky třídí náklady podle druhu: co firma spotřebovala (materiál, služby, práci, odpisy), ne na co (výroba, prodej, správa). Výsledek se počítá ve třech patrech: provozní výsledek hospodaření, finanční výsledek hospodaření a jejich součet, výsledek hospodaření před zdaněním, od kterého se odečte daň. Vyhláška připouští i účelové členění (náklady na prodané výrobky, odbytové a správní náklady), které je bližší mezinárodní praxi.income statement by nature, by function

Tab. 3.3Výkaz zisku a ztráty Gama, s.r.o. za rok 2026 (Kč)
PoložkaKč
I. Tržby z prodeje výrobků a služeb1 100 000
II. Tržby za prodej zboží960 000
A. Výkonová spotřeba1 003 100
A.1. Náklady vynaložené na prodané zboží516 000
A.2. Spotřeba materiálu a energie295 000
A.3. Služby (nájem 180 000, reprezentace 12 100)192 100
D. Osobní náklady642 240
D.1. Mzdové náklady480 000
D.2. Náklady na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění162 240
E. Úpravy hodnot v provozní oblasti78 100
E.1. Odpisy dlouhodobého majetku66 000
E.3. Úpravy hodnot pohledávek12 100
F. Ostatní provozní náklady37 000
F.4. Rezervy v provozní oblasti20 000
F.5. Jiné provozní náklady (dar 10 000, pokuta 1 000, pojištění 6 000)17 000
* Provozní výsledek hospodaření299 560
J. Nákladové úroky a podobné náklady12 000
K. Ostatní finanční náklady3 600
* Finanční výsledek hospodaření−15 600
** Výsledek hospodaření před zdaněním283 960
L. Daň z příjmů (splatná)74 550
** Výsledek hospodaření po zdanění = *** za účetní období209 410
* Čistý obrat za účetní období2 060 000

Řádky B. Změna stavu zásob vlastní činnosti a C. Aktivace má Gama nulové, protože nic nevyrábí na sklad. Výrobní firma by na nich vyrovnávala to, že náklady na nedokončené a nehotové výrobky zaúčtovala v druhovém členění, ale výnos z nich ještě nemá.

Pravidlo palce

Provozní výsledek hospodaření je blízký mezinárodnímu EBIT. Přičtením odpisů dostanete přibližně EBITDA: u Gamy \(299\,560 + 66\,000 = 365\,560\) Kč. Definice EBITDA ale není právně dána a firmy ji počítají různě, třeba i s opravnými položkami a rezervami (pak by u Gamy vyšla 397 660 Kč).

3.4Přehled o peněžních tocích

Přehled o peněžních tocích (ČÚS č. 023) vysvětluje změnu peněžních prostředků a ekvivalentů ve třech činnostech: provozní (běžné podnikání), investiční (nákup a prodej dlouhodobého majetku) a finanční (vlastní kapitál a úvěry). Provozní část lze sestavit přímou metodou (příjmy od odběratelů, výdaje dodavatelům a zaměstnancům) nebo nepřímou metodou, která vychází z výsledku hospodaření a upravuje ho o položky, které nebyly peněžní.cash flow statement, direct and indirect method

Nepřímá metoda (provozní činnost)\[CFO = VH_{\text{před zdaněním}} + \text{nepeněžní náklady} - \text{nepeněžní výnosy} - \Delta\text{pohledávek} - \Delta\text{zásob} + \Delta\text{krátk. závazků} - \text{úroky} - \text{daň zaplacená}\]
Tab. 3.4Přehled o peněžních tocích Gama, s.r.o. za rok 2026, nepřímá metoda (Kč)
PoložkaKč
P. Počáteční stav peněžních prostředků0
Z. Účetní zisk před zdaněním283 960
A.1. Úpravy o nepeněžní operace: odpisy 66 000, opravná položka a rezerva 32 100, nákladové úroky 12 000110 100
A.* Peněžní tok z provozní činnosti před změnami pracovního kapitálu394 060
A.2. Změna pracovního kapitálu: pohledávky −61 000, časové rozlišení −18 000, zásoby −159 000, krátkodobé závazky +96 720−141 280
A.3. Vyplacené úroky−12 000
A.5. Zaplacená daň z příjmů0
A.*** Čistý peněžní tok z provozní činnosti240 780
B.*** Čistý peněžní tok z investiční činnosti (stroj)−360 000
C.1. Úvěr přijatý 300 000, splacený −60 000240 000
C.2. Splacený základní kapitál200 000
C.*** Čistý peněžní tok z finanční činnosti440 000
F. Čistá změna peněžních prostředků = R. Konečný stav320 780

Mezi krátkodobými závazky v řádku A.2 nejsou daň z příjmů (ta patří do A.5) a úvěr (finanční činnost). Daň za rok 2026 Gama zaplatí až v roce 2027, proto je A.5 nulové.

283 960+110 100−141 280−12 000 240 780−360 000+440 000320 780 zisk předzdaněním nepeněžníúpravy pracovníkapitál zaplacenéúroky provoznípeněžní tok investicedo stroje vklada úvěr penízek 31. 12.
Obr. 3.1 Od zisku k penězům Gamy za rok 2026 (Kč). Nepeněžní úpravy vracejí odpisy, opravnou položku, rezervu a úroky, které se uvádějí zvlášť. Růst zásob, pohledávek a časového rozlišení peníze vázal, růst závazků je přinesl. Bez vkladu společníka a úvěru by provozní peníze na stroj nestačily. Daň z příjmů za rok 2026 Gama zaplatí až v roce 2027.
Příklad Stejný provozní tok přímou metodou

Příjmy od zákazníků včetně DPH 2 431 600 Kč, výdaje dodavatelům bez investice 1 436 850 Kč, zaměstnancům a na jejich pojistné a daň 588 720 Kč, ostatní provozní výdaje (pojištění, pohoštění, pokuta, dar, poplatky) 50 700 Kč, odvod DPH 102 550 Kč a úroky 12 000 Kč:

\[2\,431\,600 - 1\,436\,850 - 588\,720 - 50\,700 - 102\,550 - 12\,000 = 240\,780\ \text{Kč}.\]

Přímá metoda je názornější pro majitele, nepřímá pro analytika: ukazuje, kde se zisk „zasekl“ v pracovním kapitálu.

3.5Vazby mezi výkazy

Tři výkazy jsou propojené přesnými rovnostmi. Na nich stojí kontrola každé závěrky i laboratoř nahoře:articulation of financial statements

  • Výsledek → vlastní kapitál: výsledek hospodaření po zdanění je řádkem A.V. rozvahy. Obecně \(VK_{1} = VK_{0} + VH - \text{výplaty podílů} + \text{vklady}\).
  • Peníze → přehled o peněžních tocích: konečný stav peněz v přehledu se rovná řádku C.IV. rozvahy.
  • Pracovní kapitál: změny pohledávek, zásob a závazků v rozvaze jsou přesně řádkem A.2.
  • Investice: změna dlouhodobého majetku v rozvaze = pořízení − odpisy − zůstatková cena vyřazeného majetku.
Odsouhlasení majetku\[\text{DHM}_{1} = \text{DHM}_{0} + \text{capex} - \text{odpisy} - \text{ZC vyřazeného}\quad\Rightarrow\quad 294\,000 = 0 + 360\,000 - 66\,000 - 0\]
Rozvaha1. 1. 2026vše 0 Kč(Gama vzniká) Výkaz zisku a ztráty 2026 výnosy2 060 000 − náklady1 776 040 − daň z příjmů74 550 = výsledek209 410 Přehled o peněžních tocích počáteční stav0 + provozní240 780 + investiční−360 000 + finanční440 000 = konečný stav320 780 Rozvaha 31. 12. 2026 AKTIVA dlouhodobý majetek294 000 zásoby159 000 pohledávky48 900 peníze320 780 časové rozlišení18 000 aktiva celkem840 680 PASIVA základní kapitál200 000 výsledek hospodaření209 410 cizí zdroje431 270 pasiva celkem840 680
Obr. 3.2 Vazby mezi výkazy Gamy. Rozvaha je fotografie na začátku a na konci roku, výkaz zisku a ztráty a přehled o peněžních tocích jsou filmy mezi nimi. Výsledek po zdanění se objeví ve vlastním kapitálu (oranžově), konečný stav peněz v řádku peněžních prostředků (modře). Stejně se dá odsouhlasit i majetek: 0 + 360 000 − 66 000 = 294 000 Kč.

3.6Přehled o změnách vlastního kapitálu a příloha

Přehled o změnách vlastního kapitálu rozvádí řádek po řádku, jak se změnil základní kapitál, fondy a nerozdělené zisky: vklady, výsledek, výplaty podílů, převody do fondů. Příloha vysvětluje použité účetní metody (způsob oceňování zásob, odpisové plány, tvorbu opravných položek), rozvádí významné položky a uvádí, co rozvaha nezachytí: záruky, zástavy, soudní spory, události po rozvahovém dni. Rozsah přílohy stanoví vyhláška podle kategorie; nejméně informací uvádí mikro účetní jednotka. Pro analytika je příloha často nejcennější částí závěrky.statement of changes in equity, notes to the financial statements

3.7Česká závěrka očima analytika

IFRS (IAS 1) předepisují obsah výkazů, ale ne pevné formuláře; české výkazy mají řádky dané vyhláškou, což usnadňuje srovnání malých firem. Při čtení české závěrky podle IFRS zvyklostí pomáhá vědět, že úroky jsou podle ČÚS v provozní činnosti (IAS 7 dovoluje i finanční), že mimořádné položky od roku 2016 ve výkazu nejsou a že odložená daň se u menších firem často neúčtuje (kapitola 9).

Akruály, tedy rozdíl mezi ziskem a provozním peněžním tokem, jsou podle výzkumu méně trvalé než peněžní část zisku. Sloan (1996) ukázal, že firmy s vysokou akruální složkou zisku mají v dalších letech nižší zisky a že trh to zpočátku nedoceňuje. Dechow a Dichev (2002) měří kvalitu akruálů tím, jak dobře se pracovní kapitál „promění“ v peníze v předchozím, běžném a příštím roce. U Gamy je zisk 209 410 Kč nižší než provozní peněžní tok 240 780 Kč (poměr 1,15), akruály jsou tedy záporné: \(209\,410 - 240\,780 = -31\,370\) Kč, tedy −7,5 % průměrných aktiv. To je u firmy s odpisy a rezervami obvyklé. Poměrové ukazatele a varovné signály podrobně rozebírá průvodce Akciová analýza v kapitolách o finančních výkazech a kvalitě zisků.accruals, earnings quality, cash conversion

Pozor

U první závěrky (počáteční stavy nula) se všechny změny pracovního kapitálu rovnají konečným stavům. V dalších letech je třeba odečítat stav na konci od stavu na začátku; nejčastější chybou je zaměnit znaménko: růst pohledávek peníze spotřebovává, růst závazků je přináší.

3.8Procvičení

1
Gama by místo opravné položky 12 100 Kč pohledávku vůbec neupravila. Jak by se změnil výsledek před zdaněním, aktiva a provozní peněžní tok (bez vlivu daně)?
Výsledek před zdaněním by byl o 12 100 Kč vyšší (296 060 Kč), pohledávky a tím aktiva o 12 100 Kč vyšší. Provozní peněžní tok by se nezměnil: v nepřímé metodě by byla úprava o nepeněžní operace o 12 100 Kč nižší a zisk o 12 100 Kč vyšší. Opravná položka je čistě akruální položka.
2
Firma má zisk před zdaněním 500 000 Kč, odpisy 120 000 Kč, pohledávky vzrostly o 80 000 Kč, zásoby klesly o 30 000 Kč, závazky k dodavatelům vzrostly o 40 000 Kč, zaplatila úroky 20 000 Kč (zahrnuté v nákladech) a daň 90 000 Kč. Jaký je provozní peněžní tok?
\(500\,000 + 120\,000 + 20\,000\) (úroky vrátit do úprav) \(- 80\,000 + 30\,000 + 40\,000 - 20\,000 - 90\,000 = 520\,000\) Kč.
3
Na začátku roku měla firma vlastní kapitál 1 200 000 Kč. Zisk po zdanění byl 300 000 Kč, společníkům vyplatila 180 000 Kč a nový společník vložil 100 000 Kč. Jaký je vlastní kapitál na konci roku?
\(1\,200\,000 + 300\,000 - 180\,000 + 100\,000 = 1\,420\,000\) Kč.
4
Stroj s účetní hodnotou 50 000 Kč firma prodala za 80 000 Kč. Kde se transakce objeví v nepřímé metodě?
Zisk z prodeje 30 000 Kč je ve výsledku hospodaření, ale peněžní příjem 80 000 Kč patří do investiční činnosti. V provozní části se proto zisk 30 000 Kč odečte jako nepeněžní (nesouvisející) výnos a v investiční části se uvede příjem 80 000 Kč.
5
Spočítejte z tabulek 3.2 a 3.4 podíl provozního peněžního toku na zisku po zdanění a podíl investic na odpisech Gamy. Co z toho plyne?
\(240\,780/209\,410 = 1{,}15\): zisk je kryt penězi. \(360\,000/66\,000 = 5{,}45\): v prvním roce firma investuje mnohem víc, než odpisuje, což je u nové firmy přirozené. U zavedené firmy by poměr trvale pod 1 naznačoval, že majetek stárne.
Co si odnést
  • Rozvaha je stav k jednomu dni, výkaz zisku a ztráty a přehled o peněžních tocích popisují rok.
  • Výsledek po zdanění se objeví ve vlastním kapitálu, konečný stav peněz v rozvaze.
  • Nepřímá metoda: zisk plus nepeněžní náklady minus růst pracovního kapitálu.
  • Malé a mikro s.r.o. sestavují rozvahu zkráceně a cash flow nemusí, výkaz zisku a ztráty ale v plném rozsahu.
Část IIÚčetní případy v praxi
4

Nákup, prodej, zásoby a DPHmírně pokročilý

Většina zápisů v malé firmě jsou faktury: přijaté a vydané, se zbožím, materiálem a daní z přidané hodnoty. Dvě rozhodnutí přitom hýbou ziskem víc, než se zdá: jak se ocení zboží, které odešlo ze skladu, a jestli firma z nákupů dostane DPH zpět.

📦

Ve spíži máte dvě sklenice medu: starší za 120 Kč a novou za 150 Kč. Sníte jednu. Stála vás 120, nebo 150 Kč? Fyzicky je to jedno, med je stejný. Účetně to rozhoduje o tom, jak drahá byla snídaně a kolik má spíž hodnotu. U firmy se tisíci kusy to rozhoduje i o dani.

Zásoby: FIFO, nebo vážený průměr
Sklad zboží Gama, s.r.o. v roce 2026. V lednu nakoupí 1 000 kusů po 300 Kč a v prvním pololetí prodá 700 kusů. V červenci nakoupí dalších 1 000 kusů za cenu, kterou nastavíte, a ve druhém pololetí prodá zvolený počet. Porovnejte náklady na prodané zboží, konečné zásoby, hrubou marži a daň z příjmů podle metody ocenění úbytků.
LABORATOŘ
náklady na prodané zbožíkonečné zásobynad sloupcem hrubá marže
Model: vážený průměr počítaný průběžně po každém příjmu (vyhláška vyžaduje přepočet nejméně jednou za měsíc). LIFO je jen pro srovnání: v ČR ani podle IFRS se používat nesmí. Daň 21 % z rozdílu hrubé marže, ostatní náklady stejné.
DPH za zdaňovací období
Měsíc plátce DPH. Nastavte tržby a nákupy bez daně; laboratoř spočítá daň na výstupu, nárok na odpočet a výsledek: buď daň k odvodu, nebo nadměrný odpočet, který finanční úřad vrátí. Přijaté stavební práce v režimu přenesení daňové povinnosti zvýší výstup i vstup o stejnou částku.
LABORATOŘ
Model: všechny nákupy slouží ke zdanitelným plněním a mají daňový doklad, takže je nárok na plný odpočet. Reprezentace a další plnění bez nároku na odpočet nejsou zahrnuty. Přiznání i kontrolní hlášení podává právnická osoba do 25. dne po skončení měsíce.
+Teorie: faktury a saldokonto, zásoby způsobem A a B, FIFO a průměr, DPH, přenesená daňová povinnost

4.1Faktury, pohledávky a závazky

Vydaná faktura vytvoří pohledávku (311) a výnos, přijatá faktura závazek (321) a náklad, zásobu nebo majetek. Rozhoduje okamžik uskutečnění účetního případu, typicky dodání zboží nebo provedení služby, ne datum vystavení faktury ani platby. Faktury se v analytické evidenci sledují jednotlivě po odběratelích a dodavatelích; tomuto přehledu se říká saldokonto a je hlavním nástrojem kontroly nezaplacených pohledávek.accounts receivable, accounts payable, subsidiary ledger

  • Zálohy: poskytnutá záloha dodavateli je pohledávka (314), přijatá záloha od odběratele závazek (324). Výnos ani náklad z ní nevzniká, dokud se nedodá. U plátce DPH vzniká z přijaté úplaty před dodáním povinnost přiznat daň.
  • Dobropis (opravný daňový doklad) snižuje tržbu a pohledávku, u dodavatele obráceně.
  • Zápočet vzájemných pohledávek a závazků se v účetnictví zachytí zápisem MD 321 / D 311; zákaz kompenzace se týká vykazování, ne skutečně provedeného zápočtu.

4.2Zásoby a způsoby jejich účtování

Zásoby se oceňují pořizovací cenou: cenou pořízení a vedlejšími pořizovacími náklady (doprava, clo, provize, pojištění při přepravě), u vlastní výroby vlastními náklady (§ 25 ZoÚ, § 49 vyhlášky). ČÚS č. 015 popisuje dva způsoby účtování:inventory, cost of purchase, perpetual and periodic system

  • Způsob A (průběžná evidence): nákup jde na sklad (111 Pořízení materiálu, 112 Materiál na skladě; 131 a 132 u zboží), spotřeba nebo prodej se účtuje při každém výdeji (MD 501 / D 112, MD 504 / D 132). Účet zásob ukazuje kdykoli skutečný stav. Tak Gama účtuje zboží.
  • Způsob B (periodická evidence): nákup jde rovnou do nákladů (MD 501 / D 321) a teprve na konci období se podle inventury zaúčtuje konečný stav (MD 112 / D 501). Na začátku dalšího období se počáteční stav vrátí do nákladů (MD 501 / D 112). Tak Gama účtuje drobný materiál: z nákupů 250 000 Kč zbylo na skladě 15 000 Kč, spotřeba tedy činí 235 000 Kč.
Tab. 4.1Předkontace zásob způsobem A a B
PřípadZpůsob AZpůsob B
Přijatá faktura za materiálMD 111 / D 321 (DPH MD 343)MD 501 / D 321 (DPH MD 343)
Doprava materiálu (vedlejší náklad)MD 111 / D 321MD 501 / D 321
Příjem na skladMD 112 / D 111–
Výdej do spotřebyMD 501 / D 112–
Konečný stav k 31. 12.zůstatek účtu 112, ověřený inventurouMD 112 / D 501 podle inventury
Počáteční stav 1. 1.převzetí přes 701převzetí přes 701 a pak MD 501 / D 112
Způsob A: zboží (průběžná evidence) 321Dodavatelé 132Zboží na skladězůstatek 144 000 504Prodané zbožínáklad nákupy 660 000MD 132 / D 321 prodeje 516 000MD 504 / D 132 Způsob B: materiál (periodicky, s inventurou) 321Dodavatelé 501Spotřeba materiálunáklad 235 000 112Materiál na skladězůstatek 15 000 nákupy 250 000MD 501 / D 321 31. 12.: 15 000MD 112 / D 501 1. 1. 2027 zpět do spotřeby: MD 501 / D 112
Obr. 4.1 Dva způsoby účtování zásob na číslech Gamy za rok 2026 (Kč bez DPH). Způsobem A jde zboží nejdřív na sklad a do nákladů při každém prodeji; zůstatek účtu 132 je kdykoli skutečný stav. Způsobem B jde materiál rovnou do nákladů a sklad se zachytí jen inventurou k 31. 12.; v novém roce se vrátí do spotřeby.
Pozor

Způsob B neznamená, že se zásoby neinventarizují. Bez inventury na konci roku by byl celý nákup nákladem a zisk by byl podhodnocený. Významné zásoby, například zboží na prodej, je rozumné vést způsobem A: manko se pak pozná hned, ne až v prosinci.

4.3Ocenění úbytků: FIFO a vážený průměr

Nakupuje-li firma stejné zboží za různé ceny, musí určit, za jakou cenu odchází ze skladu. ZoÚ připouští dva postupy (§ 25 odst. 4): vážený aritmetický průměr pořizovacích cen a FIFO, kdy se první cena přírůstku použije jako první cena úbytku. Vyhláška žádá přepočítávat průměr nejméně jednou za měsíc (§ 49). Metoda LIFO (poslední dovnitř, první ven) není v ČR ani podle IFRS (IAS 2) dovolena.first in, first out (FIFO), weighted average cost, LIFO

Vážený průměr po příjmu\[\bar c = \frac{Q_{\text{zůst}}\,c_{\text{zůst}} + Q_{\text{příjem}}\,c_{\text{příjem}}}{Q_{\text{zůst}} + Q_{\text{příjem}}},\qquad \text{COGS} = \text{PS} + \text{nákupy} - \text{KS}\]

Druhý vzorec je rovnice zásob: náklady na prodané zboží (COGS) se rovnají počátečnímu stavu plus nákupům minus konečnému stavu. Metoda tedy jen rozhodne, jakou část nákupů nechá v rozvaze a jakou pošle do výsledovky.cost of goods sold, inventory equation

Příklad Zboží Gamy v roce 2026

Leden: nákup 1 000 ks po 300 Kč. První pololetí: prodej 700 ks. Červenec: nákup 1 000 ks po 360 Kč. Druhé pololetí: prodej 900 ks. Celkem prodáno 1 600 ks po 600 Kč bez DPH, tržby 960 000 Kč.

Tab. 4.2Tři metody na stejném skladu (Kč)
MetodaNáklady na prodané zbožíKonečné zásobyHrubá marže
FIFO: 1 000 × 300 + 600 × 360516 000144 000444 000
Vážený průměr: 700 × 300 + 900 × 346,15521 538138 462438 462
LIFO (jen srovnání): 700 × 300 + 900 × 360534 000126 000426 000

Průměr po červencovém nákupu: \((300\cdot 300 + 1\,000\cdot 360)/1\,300 = 346{,}15\) Kč. Při rostoucích cenách dává FIFO nejvyšší marži a nejvyšší zásoby; průměr je o 5 538 Kč níž, což při sazbě 21 % znamená o 1 163 Kč nižší daň. Součet nákladů a konečných zásob je ve všech řádcích 660 000 Kč.

nákupy leden: 1 000 ks po 300 Kččervenec: 1 000 ks po 360 Kč 1. pololetí: 700 ks2. pololetí: 900 ks FIFO 700 × 300300 × 300600 × 360400 × 360 náklady 516 000 Kč · zásoba 144 000 Kč 1. pololetí: 700 ks2. pololetí: 900 ks vážený průměr 700 × 300900 × 346,15400 × 346,15 náklady 521 538 Kč · zásoba 138 462 Kč cena po červenci: (300 × 300 + 1 000 × 360) / 1 300 = 346,15 Kč
Obr. 4.2 Kterou cenou odchází zboží Gamy ze skladu (kusy × Kč). FIFO prodává nejdřív nejstarší kusy, takže na skladě zůstanou ty nejnovější a nejdražší. Vážený průměr po červencovém nákupu smíchá zbylé lednové a nové kusy do jedné ceny. Oranžově náklady na prodané zboží, modře konečná zásoba; součet je u obou metod 660 000 Kč.

Pohled analytika: LIFO rezerva

Americké firmy podle US GAAP smějí LIFO používat a v příloze uvádějí LIFO rezervu, tedy rozdíl mezi zásobami podle FIFO a podle LIFO. Analytik podle ní převádí výkazy na srovnatelný základ:LIFO reserve

Převod z LIFO na FIFO\[\text{Zásoby}_{\text{FIFO}} = \text{Zásoby}_{\text{LIFO}} + R,\qquad \text{COGS}_{\text{FIFO}} = \text{COGS}_{\text{LIFO}} - (R_{1} - R_{0})\]

\(R\) je LIFO rezerva, \(R_{0}\) a \(R_{1}\) na začátku a konci období. Při růstu cen má FIFO lepší rozvahu (zásoby blíž současným cenám), LIFO věrnější výsledovku (náklady blíž současným cenám). Obrat zásob počítaný z FIFO výkazů vychází nižší a marže vyšší než z LIFO výkazů.

Snížení hodnoty zásob

Klesne-li prodejní cena zásob pod jejich ocenění (zastarání, poškození, módní výkyv), vytvoří se podle zásady opatrnosti opravná položka (MD 557 / D 19x), u trvalého snížení se zásoba odepíše. IAS 2 to formuluje jako ocenění nižší z pořizovací ceny a čisté realizovatelné hodnoty. Inventurní rozdíly se účtují jako manko (náklad 549, u zboží v rámci norem přirozených úbytků do 504) nebo přebytek.net realisable value, write-down

4.4DPH: princip a registrace

Daň z přidané hodnoty platí konečný spotřebitel; plátci ji jen vybírají a odvádějí. Plátce připočte k ceně svých plnění daň na výstupu a od ní odečte daň na vstupu zaplacenou v nákupech. Státu odvede rozdíl, tedy daň z hodnoty, kterou sám přidal. Pro výsledek hospodaření plátce je DPH neutrální: tržby i náklady se účtují bez daně a daň jde přes účet 343.value added tax, output tax, input tax

Daňová povinnost za období\[\text{DPH k odvodu} = \sum \text{daň na výstupu} - \sum \text{odpočet daně}\quad(<0:\ \text{nadměrný odpočet})\]
Dodavatelprodá kus za 300 Kč Gama, s.r.o.prodá kus za 600 Kč Zákazníkkonečný spotřebitel 726 Kč600 + DPH 126 363 Kč300 + DPH 63 nese celou daň 126 Kčbez nároku na odpočet Finanční úřadz řetězce 63 + 63 = 126 Kč daň 63 Kč odvededodavatel a plátcipřed ním výstup 126 − odpočet 63= odvod 63 Kč Gama za rok 2026 daň na výstupu432 600 − odpočet316 050 = povinnost116 550 zaplaceno v roce102 550 zbývá (343, D)14 000
Obr. 4.3 DPH platí konečný spotřebitel, plátci ji jen vybírají a odvádějí. Na jednom kusu zboží Gamy: zákazník zaplatí 726 Kč, z toho 126 Kč daně. Gama odvede jen daň z hodnoty, kterou sama přidala (21 % z 300 Kč); zbylých 63 Kč odvede dodavatel spolu s plátci před ním. Vpravo dole celý rok 2026 Gamy na účtu 343.
  • Sazby (§ 47 zákona č. 235/2004 Sb.): základní 21 %, snížená 12 % (od roku 2024 je snížená sazba jen jedna). Některá plnění jsou osvobozená (například nájem bytů, finanční služby, pojištění).
  • Registrace (§ 6): osoba povinná k dani se stává plátcem od 1. ledna roku následujícího po roce, ve kterém její obrat v tuzemsku překročil 2 000 000 Kč. Překročí-li obrat v kalendářním roce 2 536 500 Kč, je plátcem už ode dne následujícího po překročení. Registrovat se lze i dobrovolně, jako to udělala Gama.
  • Zdaňovací období (§ 99 a 99a): kalendářní měsíc; čtvrtletí si za podmínek § 99a může zvolit plátce, jehož obrat za předchozí rok nepřesáhl 15 mil. Kč.
  • Přiznání a kontrolní hlášení podává plátce do 25 dnů po skončení zdaňovacího období, a to elektronicky; právnická osoba podává kontrolní hlášení měsíčně i při čtvrtletním období (§ 101e).
  • Nárok na odpočet (§ 72 a 73): přijaté plnění musí sloužit k uskutečnění zdanitelných plnění a plátce musí mít daňový doklad. Nárok lze uplatnit nejdříve za období, kdy jsou splněny podmínky, a nejpozději do konce druhého kalendářního roku po jeho vzniku. Na reprezentaci nárok na odpočet není (§ 72 odst. 6).
Příklad DPH Gamy za rok 2026

Daň na výstupu: e-shop \(201\,600\) Kč a služby \(231\,000\) Kč, celkem 432 600 Kč. Odpočet: stroj 75 600, zboží 138 600, materiál 52 500, nájem 37 800 a energie 11 550 Kč, celkem 316 050 Kč. Povinnost za rok \(432\,600 - 316\,050 = 116\,550\) Kč, z toho během roku odvedeno 102 550 Kč a za prosinec zbývá závazek 14 000 Kč (účet 343 se zůstatkem D). V lednu, kdy Gama koupila stroj, vznikl nadměrný odpočet, který stát vrátil.

4.5Přenesená daňová povinnost a pořízení z EU

U vybraných plnění mezi plátci daň nepřiznává dodavatel, ale odběratel. Dodavatel vystaví fakturu bez daně s poznámkou „daň odvede zákazník“, odběratel daň sám vypočte, přizná ji na výstupu a zároveň, má-li nárok, si ji odečte na vstupu. Pro rozpočet se tím zamezí podvodům, kdy dodavatel daň vybere a zmizí. Zákon tak upravuje mimo jiné dodání zlata (§ 92b), zboží z přílohy č. 5 zákona, například odpadu a šrotu (§ 92c), dodání nemovité věci, u které se plátce rozhodl pro uplatnění daně (§ 92d), a stavební a montážní práce odpovídající oddílům 41 až 43 klasifikace CZ-CPA (§ 92e).reverse charge

Účetně to u odběratele vypadá jako dva zápisy na tentýž účet: MD 343 (odpočet) / D 343 (výstup). Stejný mechanismus platí při pořízení zboží z jiného členského státu EU (§ 25): dodavatel fakturuje bez české daně a Gama ji sama přizná i odečte.

Z praxe Neplátce DPH

Firma, která plátcem není, si DPH z nákupů neodečte: daň je pro ni součástí ceny, tedy nákladu nebo pořizovací ceny majetku. Neplátce by stroj Gamy zaúčtoval v ceně 435 600 Kč a odpisoval by ho z této částky. Výhodou je jednodušší administrativa a nižší cena pro koncové zákazníky; nevýhodou dražší nákupy a obtížnější prodej firmám, které si chtějí daň odečíst.

4.6Procvičení

1
Firma účtuje způsobem A. Přijme fakturu za materiál 50 000 Kč + 21 % DPH a fakturu za dopravu 2 000 Kč + 21 % DPH, materiál přijme na sklad a vydá do spotřeby materiál za 30 000 Kč. Zaúčtujte.
MD 111 / D 321 50 000; MD 343 / D 321 10 500; MD 111 / D 321 2 000; MD 343 / D 321 420; příjem na sklad MD 112 / D 111 52 000 (pořizovací cena včetně dopravy); výdej MD 501 / D 112 30 000 Kč.
2
Počáteční stav 200 ks po 50 Kč, nákup 300 ks po 60 Kč, poté výdej 400 ks. Spočítejte náklady na vydané kusy a konečný stav metodou FIFO a váženým průměrem.
FIFO: \(200\cdot 50 + 200\cdot 60 = 22\,000\) Kč, konečný stav \(100\cdot 60 = 6\,000\) Kč. Průměr: \((10\,000 + 18\,000)/500 = 56\) Kč, výdej \(400\cdot 56 = 22\,400\) Kč, konečný stav 5 600 Kč. Součet je v obou případech 28 000 Kč.
3
Plátce má za měsíc tržby 300 000 Kč se sazbou 21 % a 50 000 Kč se sazbou 12 %, nákupy od plátců 180 000 Kč se sazbou 21 % a pohoštění obchodních partnerů 6 000 Kč + 21 % DPH. Kolik odvede?
Výstup: \(0{,}21\cdot 300\,000 + 0{,}12\cdot 50\,000 = 69\,000\) Kč. Odpočet: \(0{,}21\cdot 180\,000 = 37\,800\) Kč; z pohoštění nárok není. Odvod \(69\,000 - 37\,800 = 31\,200\) Kč. Pohoštění se zaúčtuje do nákladů včetně daně 7 260 Kč.
4
Podnikatel měl v roce 2025 obrat 1,9 mil. Kč. V roce 2026 překročil 2 mil. Kč v září a 2 536 500 Kč 20. listopadu. Od kdy je plátcem DPH?
Překročení 2 mil. Kč samo o sobě by znamenalo plátcovství od 1. 1. 2027. Protože ale v roce 2026 překročil i 2 536 500 Kč, stal se plátcem už dnem následujícím po překročení, tedy 21. 11. 2026 (§ 6 zákona o DPH). Plnění, kterým hranici překročil, musí sám zdanit.
5
Gama si objedná opravu podlahy dílny (stavební práce, CZ-CPA 43) za 100 000 Kč od plátce. Jak vypadá faktura a zápisy u Gamy?
Dodavatel fakturuje 100 000 Kč bez daně. Gama zaúčtuje MD 511 / D 321 100 000 Kč a daň 21 000 Kč přizná sama: MD 343 (odpočet) / D 343 (výstup) 21 000 Kč. Čistý dopad na odvod je nulový; do kontrolního hlášení se plnění uvede v oddílech pro přenesení daňové povinnosti.
6
Americká firma účtující metodou LIFO má náklady na prodané zboží 900 mil. USD, zásoby 400 mil. USD a LIFO rezervu 120 mil. USD na začátku a 150 mil. USD na konci roku. Přepočtěte na FIFO.
\(\text{COGS}_{\text{FIFO}} = 900 - (150 - 120) = 870\) mil. USD, \(\text{zásoby}_{\text{FIFO}} = 400 + 150 = 550\) mil. USD. Zisk před zdaněním by byl o 30 mil. USD vyšší; rostoucí rezerva prozrazuje rostoucí ceny.
Co si odnést
  • Výnos a náklad vzniká dodáním, ne fakturou ani platbou; pohledávky a závazky se sledují v saldokontu.
  • Zásoby lze účtovat průběžně (způsob A), nebo periodicky (způsob B) s inventurou na konci roku.
  • V ČR jen FIFO nebo vážený průměr; při rostoucích cenách dává FIFO vyšší zisk i daň.
  • DPH je pro plátce průtoková položka na účtu 343; od roku 2026 sazby 21 % a 12 %, registrace nad 2 mil. Kč obratu.
Část IIÚčetní případy v praxi
5

Dlouhodobý majetek a odpisymírně pokročilý

Stroj za 360 000 Kč není náklad roku, kdy ho firma zaplatila, ale roků, kdy na něm pracuje. Odpisy rozkládají jeho cenu v čase. V Česku ale běží dva odpisové plány vedle sebe: účetní, který má co nejvěrněji vystihnout opotřebení, a daňový, který stanoví zákon. Jejich rozdíl se promítne do daně i do odložené daně.

🛠️

Koupíte si auto za 600 000 Kč a jezdíte s ním deset let. Kdybyste celou cenu „spotřebovali“ v roce koupě, vypadal by ten rok katastrofálně a dalších devět let byste jezdili zadarmo. Odpis je férové rozpočítání ceny na roky, kdy auto slouží. Stát vám k tomu dá vlastní tabulku, jak rychle smíte cenu rozpočítat pro daň.

Účetní a daňové odpisy rok po roce
Účetní odpisy jsou rovnoměrné po zvolenou dobu použitelnosti a začínají měsícem po zařazení. Daňové odpisy počítá laboratoř podle § 31 nebo § 32 ZDP pro zvolenou odpisovou skupinu. Sloupce ukazují roční odpisy, čára přechodný rozdíl mezi daňovou a účetní zůstatkovou cenou, ze kterého se počítá odložená daň (kapitola 9).
LABORATOŘ
Model: nulová zbytková hodnota, bez technického zhodnocení a bez přerušení odpisů. Daňový odpis se uplatní v plné roční výši i v roce zařazení (bez ohledu na měsíc), účetní odpisy měsíčně. Odložená daň sazbou 21 %. Výchozí nastavení je stroj Gama, s.r.o.
+Teorie: pořízení a ocenění, technické zhodnocení, účetní a daňové odpisy, prodej a vyřazení

5.1Co je dlouhodobý majetek

Dlouhodobý hmotný majetek slouží firmě déle než rok a jeho cena přesahuje hranici, kterou si účetní jednotka stanoví ve vnitřním předpisu. ZDP má vlastní definici: hmotným majetkem jsou samostatné movité věci a soubory s vlastním technicko-ekonomickým určením se vstupní cenou vyšší než 80 000 Kč a provozně-technickými funkcemi delšími než jeden rok, dále budovy, stavby a další položky (§ 26 odst. 2). Většina malých firem proto stanoví účetní hranici také na 80 000 Kč, aby se oba světy co nejvíc kryly.property, plant and equipment (PP&E), capitalisation threshold

Věci pod hranicí jsou drobný majetek: při pořízení jdou rovnou do nákladů (501, 518), firma je ale obvykle sleduje v operativní evidenci. Dlouhodobý nehmotný majetek (software, ocenitelná práva) se od roku 2021 i pro daňové účely odpisuje podle účetních pravidel.

5.2Pořízení a ocenění

Majetek se oceňuje pořizovací cenou: cenou pořízení a náklady s pořízením souvisejícími (doprava, montáž, clo, projekt). DPH, kterou si plátce odečte, součástí ceny není. Úroky z úvěru na pořízení může účetní jednotka do ceny zahrnout jen do doby uvedení do užívání a musí tak postupovat jednotně. Během pořizování se náklady shromažďují na účtu 042 Pořízení dlouhodobého hmotného majetku a po uvedení do užívání se majetek zařadí na účet 02x (MD 022 / D 042). Od zařazení se odpisuje.cost model, capitalisation, assets under construction

Tab. 5.1Životní cyklus stroje Gamy v předkontacích
PřípadMDDKč
faktura za stroj042321360 000
DPH na vstupu34332175 600
zařazení do užívání022042360 000
účetní odpis 202655108266 000
prodej (vydaná faktura, bez DPH)311641tržba
vyřazení: zúčtování oprávek082022oprávky
vyřazení: zůstatková cena do nákladů541022zůstatková cena
1 Pořízeníleden 2026MD 042 / D 321360 000 KčDPH 75 600 na 343 2 Zařazeníleden 2026MD 022 / D 042360 000 Kčodpisy od února 3 Odpisy6 000 Kč měsíčněMD 551 / D 0822026: 66 0002027, 2028: 72 000 4 Prodejkonec roku 2028tržba 200 000 (641)ZC 150 000 (541)zisk 50 000 Kč Rozvaha: pořizovací cena (brutto) 360 000 Kč = zůstatková cena (netto) + oprávky 31. 12. 2026 netto 294 00066 000 31. 12. 2027 222 000oprávky 138 000 31. 12. 2028 150 000oprávky 210 000 prodej za 200 000 zůstatková cena 150 000zisk 50 000
Obr. 5.1 Životní cyklus stroje Gamy. Nahoře předkontace, dole jeho hodnota v rozvaze: pořizovací cena 360 000 Kč zůstává na účtu 022, oprávky na účtu 082 rostou o roční odpisy a jejich rozdíl je zůstatková cena. Při prodeji na konci roku 2028 za 200 000 Kč jde do nákladů zůstatková cena 150 000 Kč a účetní zisk z prodeje je 50 000 Kč (příklad v oddílu 5.6).

5.3Oprava, nebo technické zhodnocení

Oprava odstraňuje opotřebení a vrací majetek do původního stavu; je nákladem (511). Technické zhodnocení jsou výdaje na dokončené nástavby, přístavby, stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace, které u jednotlivého majetku v úhrnu za zdaňovací období převýšily 80 000 Kč (§ 33 ZDP); mění účel nebo technické parametry, rozšiřují vybavenost či použitelnost. Zvyšuje vstupní cenu majetku a odpisuje se spolu s ním. Účetní jednotka může stanovit i nižší hranici pro účetní účely.repairs and maintenance, capital improvement

Výdaj na majetek nová věcvýdaj na existující věc vstupní cena nad 80 000 Kča použitelnost déle než rok? vrací majetek do původního stavu,nebo mění jeho parametry a účel? anoneobnovazlepšení Dlouhodobýmajetek042 → 022, odpisy Drobný majeteknáklad 501, 518evidence v operativě Opravanáklad 511i nad 80 000 Kč Technickézhodnocenízvýší vstupní cenu hranice 80 000 Kč je daňová, účetně lze nižší nad 80 000 Kč za rok,jinak zpravidla náklad
Obr. 5.2 Kdy výdaj na majetek jde rovnou do nákladů a kdy se aktivuje a odpisuje (modře). Hranice 80 000 Kč pochází ze ZDP (§ 26 a § 33); účetní jednotka si pro účetnictví může stanovit nižší. Zda jde o opravu, nebo o zhodnocení, rozhoduje obsah výdaje, ne jeho výše ani název na faktuře.
Pozor

Výměna opotřebené součásti za stejnou je oprava, i když stojí 150 000 Kč. Výměna za výkonnější, která přidá novou funkci, je technické zhodnocení, i když stojí méně. Rozhoduje obsah, ne částka ani název na faktuře. Chybné zařazení je jednou z nejčastějších oprav při daňových kontrolách.

5.4Účetní odpisy

Účetní odpisy vyjadřují opotřebení majetku za dobu jeho používání. Účetní jednotka sestaví odpisový plán (§ 56 vyhlášky, ČÚS č. 013) a v něm určí dobu použitelnosti, metodu a případnou zbytkovou hodnotu. Odpisovat lze podle času i podle výkonu.depreciation, useful life, residual value

  • Rovnoměrně (lineárně): \(\text{odpis} = (\text{pořizovací cena} - \text{zbytková hodnota})/\text{doba použitelnosti}\). Gama: \(360\,000/60 = 6\,000\) Kč měsíčně od února 2026, v roce 2026 tedy 66 000 Kč, v letech 2027 až 2030 po 72 000 Kč a v lednu 2031 posledních 6 000 Kč.
  • Výkonově: podle hodin chodu, kilometrů, kusů. Kdyby Gama čekala, že stroj vydrží 6 000 hodin, odpisovala by 60 Kč za hodinu; při 1 100 hodinách v roce 2026 by odpis činil 66 000 Kč.
  • Komponentně (§ 56a vyhlášky): významné části s odlišnou životností se odpisují zvlášť. Kdyby vřeteno stroje v ceně 40 000 Kč vydrželo dva roky, odpisovalo by se 20 000 Kč ročně a zbytek 320 000 Kč po 64 000 Kč ročně. Výměna komponenty je pak pořízením, ne opravou, a rezervu na opravy taková jednotka netvoří (§ 57 odst. 2 vyhlášky).

Mezinárodní IAS 16 vyžaduje komponentní přístup u všech významných částí, přezkoumání doby použitelnosti a zbytkové hodnoty nejméně jednou ročně a dovoluje i model přecenění na reálnou hodnotu. Pokles hodnoty nad rámec odpisů řeší IAS 36 testem na snížení hodnoty; česká úprava používá opravné položky k majetku (556).IAS 16, component approach, impairment (IAS 36)

5.5Daňové odpisy

Daňové odpisy upravují § 26 až 33 ZDP. Majetek se zařadí do odpisové skupiny podle přílohy č. 1 ZDP (klasifikace CZ-CPA a CZ-CC); skupina určuje minimální dobu odpisování. Poplatník si pro každý majetek při zahájení odpisování zvolí rovnoměrné (§ 31), nebo zrychlené odpisy (§ 32) a nemůže je během odpisování měnit. Daňové odpisy jsou maximální: lze uplatnit méně, nebo odpisování přerušit (§ 26 odst. 8), a pokračovat pak tam, kde se skončilo.tax depreciation, straight-line, accelerated

Tab. 5.2Odpisové skupiny a sazby rovnoměrných odpisů (§ 30 a § 31 ZDP)
SkupinaDobaTypický majetek1. rokdalší rokyzvýšená vstupní cena
13 rokypočítače, kancelářské stroje, nářadí20 %40 %33,3 %
25 letosobní a nákladní auta, většina strojů11 %22,25 %20 %
310 lettěžší stroje a energetická zařízení (např. turbíny)5,5 %10,5 %10 %
420 letdřevostavby, potrubí, některé stavby2,15 %5,15 %5 %
530 letbudovy a stavby, které nepatří do skupiny 4 ani 61,4 %3,4 %3,4 %
650 letadministrativní budovy, hotely, obchodní domy1,02 %2,02 %2 %

Typický majetek je orientační; o zařazení rozhoduje příloha č. 1 ZDP. Sazby pro zvýšenou vstupní cenu se použijí po technickém zhodnocení. Zákon u skupin 1 až 3 zná i varianty se zvýšeným odpisem v prvním roce.

Zrychlené odpisy používají koeficienty (§ 32): ve skupině 1 jsou 3 a 4, ve skupině 2 5 a 6, ve skupině 3 10 a 11, ve skupině 4 20 a 21, ve skupině 5 30 a 31 a ve skupině 6 50 a 51.

Zrychlené odpisy (§ 32 ZDP)\[\text{1. rok: } \frac{VC}{k_1},\qquad \text{další roky: } \frac{2\cdot ZC}{k_2 - n}\]

\(VC\) je vstupní cena, \(ZC\) zůstatková cena na začátku roku, \(k_1\) a \(k_2\) koeficienty pro první a další roky a \(n\) počet let, po které se už odpisovalo.

Příklad Stroj Gamy: 360 000 Kč ve 2. skupině
Tab. 5.3Daňové odpisy stroje (Kč)
RokRovnoměrněZrychleněÚčetně
202639 60072 00066 000
202780 100115 20072 000
202880 10086 40072 000
202980 10057 60072 000
203080 10028 80072 000
2031006 000
Celkem360 000360 000360 000

Rovnoměrně: \(0{,}11\cdot 360\,000 = 39\,600\) a pak \(0{,}2225\cdot 360\,000 = 80\,100\) Kč. Zrychleně: \(360\,000/5 = 72\,000\); \(2\cdot 288\,000/(6-1) = 115\,200\); \(2\cdot 172\,800/(6-2) = 86\,400\); \(2\cdot 86\,400/(6-3) = 57\,600\); \(2\cdot 28\,800/(6-4) = 28\,800\) Kč. Gama zvolila rovnoměrné odpisy; v roce 2026 je účetní odpis o 26 400 Kč vyšší než daňový a o tolik se zvýší základ daně (kapitola 8).

  • Vyřazení během roku: v roce vyřazení lze uplatnit polovinu ročního daňového odpisu.
  • Osobní automobily kategorie M1: výdaje se od roku 2024 uznávají nejvýše z částky 2 000 000 Kč (§ 30e ZDP), dražší auto se tedy daňově odpisuje jen z této částky.
  • Nehmotný majetek a majetek odpisovaný jen účetně: daňovým výdajem jsou účetní odpisy (§ 24 odst. 2 písm. v)).
Pravidlo palce

Zrychlené odpisy dají víc daňových výdajů v prvních letech, celkový součet je ale stejný. Firma, která čeká rostoucí zisky, nebo je v daňové ztrátě, může raději zvolit rovnoměrné odpisy či odpisy přerušit, aby jí nepropadly (ztráta se uplatní jen pět let dopředu, kapitola 8).

5.6Prodej a vyřazení

Při prodeji se účtuje tržba (641) a zůstatková cena do nákladů (541) po zúčtování oprávek; výsledek z prodeje je jejich rozdíl. Při likvidaci (sešrotování) se zůstatková cena účtuje rovněž na 541. Daňově je zůstatková cena výdajem (§ 24 odst. 2 písm. b) ZDP), ale počítá se z daňových odpisů, takže účetní a daňový výsledek z prodeje se liší.disposal, gain on sale, carrying amount

Příklad Gama prodá stroj na konci roku 2028 za 200 000 Kč

Účetně: oprávky \(66\,000 + 72\,000 + 72\,000 = 210\,000\), zůstatková cena 150 000 Kč, zisk z prodeje \(200\,000 - 150\,000 = 50\,000\) Kč.

Daňově (rovnoměrně): v roce 2028 jen poloviční odpis \(80\,100/2 = 40\,050\) Kč; daňová zůstatková cena \(360\,000 - 39\,600 - 80\,100 - 40\,050 = 200\,250\) Kč, daňový výsledek z prodeje −250 Kč.

V roce 2028 účetní výsledek snížil odpis 72 000 Kč a zvýšil zisk z prodeje 50 000 Kč, celkem −22 000 Kč; základ daně snížil odpis 40 050 Kč a ztráta z prodeje 250 Kč, celkem −40 300 Kč. Rozdíl 18 300 Kč se při výpočtu daně odečte. Je to přesně přechodný rozdíl, který se u stroje nastřádal do konce roku 2027 (tabulka 9.1): prodejem se rozpustil.

5.7Majetek očima analytika

Z rozvahy a přílohy lze odhadnout, jak starý majetek firma má a jak rychle ho obnovuje:

Ukazatele stáří majetku\[\text{průměrné stáří} \approx \frac{\text{oprávky}}{\text{roční odpisy}},\quad \text{celková životnost} \approx \frac{\text{brutto}}{\text{roční odpisy}},\quad \text{zbývající životnost} \approx \frac{\text{netto}}{\text{roční odpisy}}\]

Poměr investic (capex) k odpisům dlouhodobě pod jedničkou naznačuje, že firma „jí ze zásob“ a zisk je dočasně nadsazený tím, že neobnovuje majetek. Prodloužení doby použitelnosti zvýší zisk bez jediné koruny navíc; proto analytici sledují změny odpisových plánů v příloze. Česká a mezinárodní úprava se výrazně liší u leasingu: podle IFRS 16 má nájemce v rozvaze právo k užívání a závazek z leasingu, podle české vyhlášky se nájemné (i finanční leasing) u nájemce účtuje do nákladů a majetek v rozvaze nevykazuje. Podrobně v průvodci Akciová analýza.capex-to-depreciation, IFRS 16 leases

5.8Procvičení

1
Stroj za 1 000 000 Kč ve 3. odpisové skupině. Spočítejte daňové odpisy za první tři roky rovnoměrně i zrychleně.
Rovnoměrně: \(0{,}055\cdot 1\,000\,000 = 55\,000\) Kč, pak \(0{,}105\cdot 1\,000\,000 = 105\,000\) Kč ve 2. i 3. roce. Zrychleně: \(1\,000\,000/10 = 100\,000\); \(2\cdot 900\,000/(11-1) = 180\,000\); \(2\cdot 720\,000/(11-2) = 160\,000\) Kč. Za tři roky rovnoměrně 265 000 Kč, zrychleně 440 000 Kč.
2
Na začátku roku 2028 Gama provede na stroji technické zhodnocení za 100 000 Kč. Jak se změní rovnoměrné daňové odpisy?
Zvýšená vstupní cena \(360\,000 + 100\,000 = 460\,000\) Kč, zvýšená zůstatková cena \(240\,300 + 100\,000 = 340\,300\) Kč. Sazba pro zvýšenou vstupní cenu ve 2. skupině je 20 %, roční odpis \(0{,}20\cdot 460\,000 = 92\,000\) Kč: v letech 2028 až 2030 po 92 000 Kč a v roce 2031 zbývajících 64 300 Kč.
3
Gama by stroj odpisovala zrychleně a prodala ho na konci roku 2028 za 200 000 Kč. Jaký by byl daňový výsledek z prodeje?
Daňová zůstatková cena na začátku 2028 je 172 800 Kč, v roce vyřazení se uplatní polovina odpisu \(86\,400/2 = 43\,200\) Kč, zůstatková cena 129 600 Kč. Daňový zisk z prodeje \(200\,000 - 129\,600 = 70\,400\) Kč, účetní zisk zůstává 50 000 Kč.
4
Firma vymění na střeše dílny poškozené plechy za stejné za 95 000 Kč a zároveň na střechu instaluje fotovoltaiku za 400 000 Kč. Jak obě položky zaúčtovat?
Výměna plechů za stejné je oprava, náklad 511 v plné výši, i když přesahuje 80 000 Kč. Fotovoltaika je samostatný majetek (nebo technické zhodnocení stavby, podle způsobu instalace a posouzení), pořizuje se přes 042 a odpisuje. Zařazení je dobré konzultovat, protože rozhoduje o odpisové skupině.
5
Firma má dlouhodobý hmotný majetek v brutto hodnotě 10 mil. Kč, oprávky 6 mil. Kč a roční odpisy 1 mil. Kč. Odhadněte průměrné stáří, celkovou a zbývající životnost.
Průměrné stáří \(6/1 = 6\) let, celková životnost \(10/1 = 10\) let, zbývající \(4/1 = 4\) roky. Firma bude v nejbližších letech potřebovat výraznější investice; jestli na ně má, ukáže přehled o peněžních tocích.
Co si odnést
  • Majetek nad hranici (daňově 80 000 Kč) se neúčtuje do nákladů, ale odpisuje; pořizuje se přes 042.
  • Účetní odpisy podle odpisového plánu, daňové podle § 26 až 33 ZDP; v součtu se rovnají, v čase ne.
  • Technické zhodnocení nad 80 000 Kč zvyšuje cenu majetku, oprava je nákladem.
  • Rozdíl účetních a daňových odpisů upravuje základ daně a je typickým přechodným rozdílem pro odloženou daň.
Část IIÚčetní případy v praxi
6

Mzdy a odvodyzačátečník

Hrubá mzda je jen prostředek tří částek: firmu stojí víc, zaměstnanci přijde na účet méně a rozdíl si rozdělí sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň. V účetnictví se z jedné výplatní pásky stane pět zápisů a čtyři odvody.

💼

Výplatní páska je jako účtenka z restaurace, na které je napsaná jen cena jídla. Zaměstnavatel k ní ještě připlatí třetinu za „obsluhu“ (pojistné), a z té ceny, kterou vidíte, si stát vezme dalších zhruba dvacet procent, než vám zbytek pošle na účet.

Mzdová kalkulačka 2026
Nastavte hrubou měsíční mzdu. Pruh ukazuje, jak se celkové náklady zaměstnavatele rozdělí na čistou mzdu, zálohu na daň a pojistné; křivka podíl čisté mzdy na nákladech práce v celém rozsahu mezd. Sleva na poplatníka se uplatní, jen pokud zaměstnanec podepsal prohlášení.
LABORATOŘ
čistá mzdazáloha na daňpojistné zaměstnancepojistné zaměstnavatele
Model: zaměstnanec v pracovním poměru, sazby roku 2026, jeden měsíc. Pojistné zaokrouhleno na koruny nahoru, základ zálohy na stokoruny nahoru, záloha 15 % a 23 % z části základu nad 146 901 Kč (3násobek průměrné mzdy). Bez daňového zvýhodnění na děti, bez benefitů a bez ročního stropu sociálního pojištění (ten se projeví až v průběhu roku).
+Teorie: pojistné a záloha na daň v roce 2026, účtování mezd, lhůty a jednotné měsíční hlášení

6.1Hrubá mzda, čistá mzda a cena práce

Hrubá mzda je částka sjednaná ve smlouvě nebo mzdovém výměru. Zaměstnanci z ní zaměstnavatel srazí pojistné zaměstnance a zálohu na daň z příjmů a zbytek, čistou mzdu, mu vyplatí (případně po dalších srážkách, například exekučních). Navíc zaplatí pojistné zaměstnavatele. Součet hrubé mzdy a pojistného zaměstnavatele je cena práce, tedy mzdový náklad firmy. Pojem „superhrubá mzda“ dnes už v zákoně není: do roku 2020 byl základem daně zaměstnance.gross pay, net pay, total employment cost

Mzda v roce 2026\[\text{cena práce} = G\,(1 + 0{,}338),\qquad \text{čistá mzda} = G - 0{,}116\,G - \text{záloha}\]

6.2Pojistné

Tab. 6.1Sazby pojistného pro zaměstnance v pracovním poměru (2026)
PojištěníZaměstnavatelZaměstnanecStrop
Důchodové pojištění21,5 %6,5 %roční vyměřovací základ nejvýše 2 350 416 Kč (48násobek průměrné mzdy)
Nemocenské pojištění2,1 %0,6 %
Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti1,2 %–
Sociální zabezpečení celkem24,8 %7,1 %
Veřejné zdravotní pojištění (celkem 13,5 %)9 %4,5 %bez stropu; minimum z minimální mzdy 22 400 Kč
Celkem33,8 %11,6 %

Vyměřovacím základem je zpravidla hrubá mzda. U zdravotního pojištění hradí zaměstnanec třetinu celkové částky; je-li mzda nižší než minimální mzda, doplácí rozdíl do minima zpravidla zaměstnanec (výjimky stanoví zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění). Vyšší sazbu nemocenského platí zaměstnavatelé s rizikovou prací.

6.3Záloha na daň z příjmů

Zaměstnavatel je plátcem daně: ze mzdy každý měsíc srazí zálohu podle § 38h ZDP. Základem pro výpočet je hrubá mzda zaokrouhlená na celé stokoruny nahoru; záloha činí 15 % ze základu do trojnásobku průměrné mzdy (v roce 2026 146 901 Kč měsíčně) a 23 % z části nad ním a zaokrouhluje se na celé koruny nahoru. Podepsal-li zaměstnanec u zaměstnavatele prohlášení poplatníka, odečte se měsíční sleva na poplatníka 2 570 Kč (1/12 z 30 840 Kč), případně další slevy a daňové zvýhodnění na děti. Po skončení roku provede zaměstnavatel na žádost roční zúčtování, nebo podá zaměstnanec přiznání sám.payroll withholding, personal allowance

Příklad Zaměstnanec Gamy: 40 000 Kč hrubého

Pojistné zaměstnance: sociální \(0{,}071\cdot 40\,000 = 2\,840\) Kč, zdravotní \(0{,}045\cdot 40\,000 = 1\,800\) Kč. Záloha: \(0{,}15\cdot 40\,000 - 2\,570 = 3\,430\) Kč. Čistá mzda \(40\,000 - 2\,840 - 1\,800 - 3\,430 = 31\,930\) Kč.

Zaměstnavatel přidá \(0{,}248\cdot 40\,000 = 9\,920\) Kč a \(0{,}09\cdot 40\,000 = 3\,600\) Kč, cena práce je 53 520 Kč. Ze 100 Kč nákladů dostane zaměstnanec 59,66 Kč; státu a pojišťovnám připadne 21 590 Kč měsíčně. Za rok Gama zaplatí 642 240 Kč, z toho 383 160 Kč čistého zaměstnanci.

Tab. 6.2Měsíční mzda v roce 2026 při uplatnění slevy na poplatníka (Kč)
Hrubá mzdaPojistné zaměstnanceZáloha na daňČistá mzdaPojistné zaměstnavateleCena práceČistá / cena práce
22 4002 59979019 0117 57229 97263,4 %
40 0004 6403 43031 93013 52053 52059,7 %
48 9675 6814 78038 50616 55165 51858,8 %
60 0006 9606 43046 61020 28080 28058,1 %
150 00017 40020 178112 42250 700200 70056,0 %

22 400 Kč je minimální mzda, 48 967 Kč průměrná mzda pro rok 2026. Pojistné zaokrouhleno na koruny nahoru po složkách.

6.4Účtování mezd

Tab. 6.3Předkontace mezd na příkladu Gamy (měsíc)
PřípadMDDKč
hrubá mzda (předpis)52133140 000
pojistné zaměstnavatele52433613 520
pojistné zaměstnance sražené ze mzdy3313364 640
záloha na daň sražená ze mzdy3313423 430
výplata čisté mzdy33122131 930
odvod pojistného (ČSSZ a zdravotní pojišťovna)33622118 160
odvod zálohy na daň finančnímu úřadu3422213 430

Mzda za prosinec se vyplácí a odvádí až v lednu. Proto má Gama k 31. 12. 2026 závazky 31 930 Kč vůči zaměstnanci (331), 18 160 Kč vůči institucím (336) a 3 430 Kč vůči finančnímu úřadu (342), přestože náklad patří do roku 2026. To je akruální princip v praxi.

náklad (výsledovka)závazek (rozvaha)kdo dostane peníze 521Mzdové náklady40 000 524Zákonné pojištění13 520 331 Zaměstnancihrubá mzda 40 000srážky 4 640 a 3 430 342 Daňzáloha 3 430 336 Pojištění13 520 + 4 640= 18 160 Zaměstnanecčistá mzda 31 930 Finanční úřad3 430 sociální pojištění12 760 zdravotní pojištění5 400 40 000 13 520 3 430 4 640 31 930 3 430 12 760 5 400 cena práce 53 520 Kč = 31 930 + 12 760 + 5 400 + 3 430
Obr. 6.1 Kam putuje cena práce zaměstnance Gamy (měsíčně, Kč). Náklad 53 520 Kč se nejdřív zapíše jako závazek vůči zaměstnanci a institucím; srážky ze mzdy přesunou část hrubé mzdy z účtu 331 na 336 a 342. Sociální pojištění 12 760 Kč tvoří 9 920 Kč za zaměstnavatele a 2 840 Kč za zaměstnance, zdravotní 3 600 a 1 800 Kč. Výplata a odvody přijdou až v následujícím měsíci, u prosincové mzdy v lednu 2027.
Z praxe Lhůty a jednotné měsíční hlášení

Pojistné i zálohy na daň se odvádějí za kalendářní měsíc obvykle do 20. dne měsíce následujícího. Od 1. dubna 2026 podávají zaměstnavatelé jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele (zákon č. 323/2025 Sb.) do 20. dne následujícího měsíce; postupně nahrazuje přehledy pro správu sociálního zabezpečení, evidenční listy důchodového pojištění a některá hlášení úřadu práce. Hlášení za leden až březen 2026 se podávala dodatečně do 30. 6. 2026. Zdravotní pojišťovny zatím zapojené nejsou a hlásí se jim samostatně. Změny zdanění drobných příjmů ze zaměstnání od roku 2027 popisuje průvodce Daně investora.

6.5Společník a jednatel

Majitel malé s.r.o. bývá zároveň jednatelem. Za výkon funkce může dostávat odměnu podle smlouvy o výkonu funkce, kterou schvaluje valná hromada; vedle toho může mít se společností pracovní smlouvu na jinou činnost. Obojí je příjmem ze závislé činnosti podle § 6 ZDP, zdaňuje se zálohami jako mzda a podléhá pojistnému; podmínky účasti na nemocenském pojištění a minimální základy se u členů orgánů od zaměstnanců v detailech liší. Pro společnost je odměna daňově uznatelným nákladem (521, u společníka obvykle 522 Příjmy společníků obchodní korporace ze závislé činnosti). Srovnání mzdy a podílu na zisku najdete v kapitole 10.director’s remuneration

6.6Zaměstnanecké požitky v IFRS

IAS 19 vyžaduje časově rozlišit všechny krátkodobé požitky, včetně nevyčerpané dovolené k rozvahovému dni a prémií za rok, které se vyplatí až příští rok. České malé firmy prémie za rok obvykle zachytí dohadnou položkou nebo rezervou; nevyčerpanou dovolenou často neřeší, což analytik srovnávající s IFRS výkazy musí vzít v úvahu. Penzijní plány se stanovenými požitky, které v IFRS výkazech velkých firem vytvářejí velké závazky, české malé firmy nemají.IAS 19 employee benefits

6.7Procvičení

1
Spočítejte čistou mzdu a cenu práce pro hrubou mzdu 60 000 Kč se slevou na poplatníka.
Pojistné zaměstnance \(4\,260 + 2\,700 = 6\,960\) Kč, záloha \(0{,}15\cdot 60\,000 - 2\,570 = 6\,430\) Kč, čistá mzda 46 610 Kč. Pojistné zaměstnavatele \(14\,880 + 5\,400 = 20\,280\) Kč, cena práce 80 280 Kč.
2
Jak se vypočte záloha z hrubé mzdy 150 000 Kč?
Základ 150 000 Kč. Do 146 901 Kč sazba 15 %: 22 035,15 Kč; z části 3 099 Kč sazba 23 %: 712,77 Kč. Celkem 22 747,92, zaokrouhleno 22 748 Kč, po slevě 20 178 Kč. Čistá mzda \(150\,000 - 17\,400 - 20\,178 = 112\,422\) Kč.
3
Zaměstnanec Gamy prohlášení poplatníka nepodepsal. Jaká je jeho čistá mzda z 40 000 Kč a o kolik přijde?
Záloha bez slevy 6 000 Kč, čistá mzda \(40\,000 - 4\,640 - 6\,000 = 29\,360\) Kč, tedy o 2 570 Kč méně. Slevu si ale může uplatnit zpětně v daňovém přiznání za rok; ročně jde o 30 840 Kč.
4
Manažer má hrubou mzdu 250 000 Kč měsíčně po celý rok. Kdy přestane platit sociální pojištění a kolik ročně ušetří on a zaměstnavatel?
Roční strop 2 350 416 Kč dosáhne v říjnu (po 9 měsících má 2 250 000 Kč). Z ročního příjmu 3 000 000 Kč se sociální pojištění neplatí z 649 584 Kč: zaměstnanec ušetří \(0{,}071\cdot 649\,584 = 46\,120\) Kč, zaměstnavatel \(0{,}248\cdot 649\,584 = 161\,097\) Kč. Zdravotní pojištění strop nemá.
5
Které účty mzdové agendy má Gama k 31. 12. 2026 se zůstatkem a proč?
331 Zaměstnanci 31 930 Kč (prosincová čistá mzda), 336 Zúčtování s institucemi 18 160 Kč (prosincové pojistné zaměstnance i zaměstnavatele) a 342 Ostatní přímé daně 3 430 Kč (prosincová záloha). Všechny se vypořádají v lednu 2027; náklad 521 a 524 patří do roku 2026.
Co si odnést
  • V roce 2026 platí zaměstnavatel 33,8 % a zaměstnanec 11,6 % pojistného z hrubé mzdy.
  • Záloha na daň: 15 % (23 % nad 146 901 Kč měsíčně) ze základu zaokrouhleného na stovky, minus sleva 2 570 Kč.
  • Z mzdy 40 000 Kč dostane zaměstnanec 31 930 Kč, firmu stojí 53 520 Kč.
  • Mzdy se účtují na 521 a 524 proti 331, 336 a 342; prosincové mzdy jsou na konci roku závazkem.
Část IIÚčetní případy v praxi
7

Časové rozlišení, rezervy, opravné položky, kurzypokročilý

Uzávěrka je chvíle, kdy se účetnictví přestane dívat na doklady a začne se dívat na skutečnost. Co z placeného patří do příštího roku, co sice není vyfakturované, ale už se spotřebovalo, která rizika a ztráty jsou známé a kolik korun mají dnes cizí měny. Každá taková úprava změní zisk; jen některé z nich změní i daň.

🗓️

Silvestr v domácnosti: předplatné časopisu na celý příští rok jste už zaplatili, za prosincovou elektřinu ještě nepřišel účet, kamarád vám dluží tisícovku, ale tušíte, že ji neuvidíte, a v peněžence zbylo pár eur z dovolené. Kolik jste letos opravdu utratili a kolik máte? Uzávěrka odpovídá přesně na tuhle otázku.

Uzávěrkové úpravy Gama, s.r.o.
Zapínejte a vypínejte úpravy, které Gama dělá (nebo by mohla dělat) k 31. 12. 2026. Modré sloupce ukazují dopad na výsledek hospodaření, oranžové dopad na základ daně. Kde se liší, vzniká připočitatelná položka a zpravidla i přechodný rozdíl pro odloženou daň.
LABORATOŘ
Model: výchozí stav je skutečný rok 2026 Gamy (první čtyři úpravy zapnuté). Ostatní úpravy základu daně (reprezentace, pokuta, rozdíl odpisů 26 400 Kč a dar, který se přičte a jako odčitatelná položka zase odečte) se nemění. Základ zaokrouhlen na tisíce dolů, sazba 21 %. Kurzový rozdíl z přepočtu k rozvahovému dni se do základu daně promítá stejně jako do výsledku.
+Teorie: časové rozlišení, dohadné položky, rezervy účetní a zákonné, opravné položky, kurzové rozdíly a inventarizace

7.1Časové rozlišení

Akruální princip (§ 3 odst. 1 ZoÚ) se na konci roku uplatní na platby, které se týkají jiného období, než do kterého časově spadají. Částka i období jsou přitom známé; v tom se časové rozlišení liší od dohadných položek a rezerv.prepaid expenses, accrued expenses, deferred income, accrued income

Tab. 7.1Čtyři účty časového rozlišení
ÚčetPenízeNáklad / výnosPříklad
381 Náklady příštích období (aktivum)výdaj letosnáklad příští rokpojistné nebo nájem placené předem
383 Výdaje příštích období (pasivum)výdaj příští roknáklad letosnájem za prosinec placený zpětně v lednu
384 Výnosy příštích období (pasivum)příjem letosvýnos příští rokpředplatné přijaté od zákazníka na příští rok
385 Příjmy příštích období (aktivum)příjem příští rokvýnos letosúroky z vkladu za rok, připsané až v lednu
Příklad Pojištění Gamy

1. 10. 2026 Gama zaplatí roční pojistné 24 000 Kč (MD 548 / D 221). Na rok 2026 připadají tři měsíce, tedy 6 000 Kč. K 31. 12. přesune 18 000 Kč do nákladů příštích období: MD 381 / D 548. V lednu 2027 zápis rozpustí: MD 548 / D 381 18 000 Kč. Bez časového rozlišení by zisk 2026 byl o 18 000 Kč nižší a zisk 2027 o 18 000 Kč vyšší.

20262027 381 náklady příštích obdobíaktivum · pojištění Gamy 6 00018 000 přes 381 383 výdaje příštích obdobípasivum · nájem za prosinec náklad platba v lednu 384 výnosy příštích obdobípasivum · předplatné příjem výnos příštího roku 385 příjmy příštích obdobíaktivum · úroky za rok výnos letošního roku příjem v lednu platba náklad výnos
Obr. 7.1 Čtyři účty časového rozlišení. Tečka je platba, pruh období, do kterého patří náklad (oranžově) nebo výnos (zeleně). Kde platba předběhne náklad nebo výnos, vzniká aktivum 381 nebo pasivum 384; kde se opozdí, pasivum 383 nebo aktivum 385. Nahoře pojištění Gamy: z 24 000 Kč zaplacených 1. 10. 2026 patří do roku 2026 jen 6 000 Kč.

ČÚS připouští časově nerozlišovat nevýznamné a pravidelně se opakující částky (například měsíční předplatné), pokud to neohrozí věrný a poctivý obraz. Rozhodnutí o hranici významnosti patří do vnitřního předpisu.

7.2Dohadné položky

Je-li jisté, že náklad nebo výnos patří do běžného období, ale chybí přesná částka (faktura ještě nepřišla), zaúčtuje se odhadem na 389 Dohadné účty pasivní (očekávaný závazek), případně 388 Dohadné účty aktivní (očekávaná pohledávka, například pojistné plnění nebo bonus od dodavatele). Gama zaúčtovala prosincovou energii dohadem: MD 502 / D 389 5 000 Kč. Přijde-li v lednu faktura na 5 400 Kč bez DPH, zúčtuje se MD 389 5 000, MD 502 400 a DPH MD 343 / D 321. Rozdíl 400 Kč je nákladem roku 2027.accruals based on estimates

7.3Rezervy

Rezervy se tvoří na budoucí závazky nebo výdaje, jejichž účel je znám a vznik pravděpodobný, ale není jistá jejich výše nebo okamžik (§ 26 ZoÚ, ČÚS č. 004). Tvorba se účtuje do nákladů, čerpání a zrušení ve prospěch nákladů (§ 57 vyhlášky). Rezerva nesmí mít aktivní zůstatek. IAS 37 formuluje tři podmínky: existuje současná povinnost z minulé události, odliv prostředků je pravděpodobný a částku lze spolehlivě odhadnout.provisions, IAS 37

  • Účetní (ostatní) rezervy (MD 554 / D 459): záruční opravy, soudní spory, pokuty, restrukturalizace. Daňově jsou neuznatelné: ZDP uznává jen rezervy podle zákona o rezervách (§ 24 odst. 2 písm. i) ZDP). Výdaj se uzná, až když skutečně nastane. Patří sem i rezerva na daň z příjmů (453), sestavuje-li se závěrka dřív, než je daň vyčíslena.
  • Zákonné rezervy (MD 552 / D 451) podle zákona č. 593/1992 Sb. Pro podnikatele je podstatná rezerva na opravy hmotného majetku (§ 7): smí se tvořit jen k majetku s dobou odpisování pět a více let, nejdéle po dobu 3 zdaňovacích období ve 2. odpisové skupině, 6 ve 3. skupině, 8 ve 4. skupině a 10 v 5. a 6. skupině, a nejméně dvě období. Roční tvorba je rozpočet opravy dělený počtem období. Peníze ve výši rezervy musí poplatník do lhůty pro podání přiznání převést na zvláštní účet u banky v EU, jinak se rezerva zruší; zruší se i tehdy, nezačne-li oprava včas. Je daňově uznatelná.
Příklad Generální oprava stroje Gamy

Gama plánuje na rok 2029 generální opravu stroje (2. odpisová skupina, doba odpisování 5 let) za 90 000 Kč. Nejvýše tři období tvorby: 2026, 2027 a 2028 po 30 000 Kč (MD 552 / D 451), vždy s převodem 30 000 Kč na vázaný účet. V roce 2029 se oprava zaúčtuje do nákladů (511) a rezerva se čerpá (MD 451 / D 552). Za čtyři roky je náklad stejný, jen rozložený; daň se ale snížila už v letech tvorby.

7.4Opravné položky

Opravná položka vyjadřuje přechodné snížení hodnoty majetku zjištěné při inventarizaci; trvalé snížení se řeší odpisem (§ 26 ZoÚ, § 55 vyhlášky, ČÚS č. 005). Nejčastěji se tvoří k pohledávkám, dále k zásobám (557) a k dlouhodobému majetku (556). V rozvaze snižuje hodnotu aktiva (sloupec korekce).allowance, impairment of receivables

Tab. 7.2Opravné položky k pohledávkám podle zákona o rezervách (daňově uznatelné, účet 558)
UstanoveníPodmínkaAž do výše
§ 8pohledávka přihlášená do insolvenčního řízení dlužníka (zruší se, je-li popřena)100 %
§ 8aod splatnosti uplynulo více než 18 měsíců50 %
§ 8aod splatnosti uplynulo více než 30 měsíců100 %
§ 8cdrobná pohledávka: při vzniku nejvýše 50 000 Kč, nejméně 12 měsíců po splatnosti, vůči témuž dlužníkovi souhrnně nejvýše 50 000 Kč100 %

Opravné položky nelze tvořit mimo jiné k pohledávkám vůči spojeným osobám, k úvěrům a zápůjčkám, zálohám, smluvním pokutám a úrokům z prodlení, ani pokud má věřitel vůči dlužníkovi splatný dluh a nezapočte ho (§ 2 zákona o rezervách). U pohledávek nabytých postoupením nad 200 000 Kč zákon požaduje probíhající soudní, rozhodčí nebo správní řízení.

Účetní opravné položky (MD 559 / D 391) vyjadřují odhad rizika, který zákonu o rezervách nemusí odpovídat; daňově jsou neuznatelné. Gama vytvořila v roce 2026 účetní opravnou položku 12 100 Kč (50 %) k faktuře 24 200 Kč po splatnosti od zákazníka v potížích. Pokud nezaplatí, bude moci po 18 měsících od splatnosti tvořit zákonnou opravnou položku do 50 % a po 30 měsících do 100 %. Samotný odpis pohledávky (546) je daňově uznatelný jen v případech, které vyjmenovává ZDP (například po skončení insolvence nebo při zániku dlužníka bez nástupce). Opravu základu DPH u nedobytné pohledávky upravuje zákon o DPH zvlášť.

IFRS 9 pracuje s modelem očekávaných úvěrových ztrát: opravnou položku k obchodním pohledávkám tvoří firma od prvního dne podle historické ztrátovosti a výhledu, typicky maticí procent podle počtu dní po splatnosti. Česká praxe je opatrnější až po vzniku signálu; analytik srovnávající firmy podle obou úprav by měl sledovat stáří pohledávek v příloze.expected credit loss (ECL), IFRS 9

7.5Kurzové rozdíly

Majetek a závazky v cizí měně se přepočítávají na koruny kurzem ČNB ke dni účetního případu, nebo pevným kurzem, který si účetní jednotka stanoví vnitřním předpisem jako kurz prvního dne zvoleného období, nejdéle účetního období (§ 24c a § 24d ZoÚ). K rozvahovému dni se peníze, pohledávky a závazky v cizí měně přepočtou kurzem ČNB k tomuto dni; rozdíl je kurzový zisk (663) nebo ztráta (563) (ČÚS č. 006). Zálohy, zásoby a dlouhodobý majetek se nepřepočítávají. Od roku 2024 může účetní jednotka, jejíž funkční měnou je euro, americký dolar nebo britská libra, vést v této měně celé účetnictví (§ 24a ZoÚ).foreign exchange differences, functional currency, IAS 21

Příklad Pohledávka 2 000 EUR

Gama vyfakturuje rakouskému odběrateli 2 000 EUR v den, kdy je kurz 24,60 Kč/EUR: pohledávka 49 200 Kč. K 31. 12. je kurz 24,30: pohledávka se přecení na 48 600 Kč a vznikne kurzová ztráta 600 Kč (MD 563 / D 311). V lednu odběratel zaplatí při kurzu 24,45: na účet přijde 48 900 Kč, pohledávka zanikne a kurzový zisk je 300 Kč (MD 221 48 900 / D 311 48 600 a D 663 300). Za oba roky dohromady je výsledek +300 − 600 = −300 Kč, přesně \(2\,000\cdot(24{,}45-24{,}60)\).

faktura (2026)31. 12. 2026úhrada v lednu 2027 49 200 Kč (kurz 24,60) 48 600 Kč (kurz 24,30) na účet 48 900 Kčkurz 24,45 −600 kurzová ztráta (563) +300 kurzový zisk (663)
Obr. 7.2 Pohledávka 2 000 EUR v korunách. K rozvahovému dni se přecení kurzem ČNB a kurzová ztráta 600 Kč jde do výsledku roku 2026; při úhradě v lednu vznikne kurzový zisk 300 Kč v roce 2027. Za oba roky dohromady −300 Kč, tedy 2 000 × (24,45 − 24,60).

7.6Inventarizace

Účetní jednotky ověřují inventarizací, zda stav v účetnictví odpovídá skutečnosti (§ 29 a 30 ZoÚ). Periodická inventarizace se provádí ke dni sestavení závěrky, průběžná je možná jen u zásob a movitého dlouhodobého majetku v soustavném pohybu, a to alespoň jednou za období. Fyzická inventura může začít nejdříve čtyři měsíce před rozvahovým dnem a skončit nejpozději dva měsíce po něm (§ 30 odst. 6). Pohledávky, závazky a bankovní účty se inventarizují dokladově (odsouhlasení s výpisy a protistranou). Inventurní soupisy se uschovávají 5 let.stocktaking, physical count

Inventarizační rozdíl se zaúčtuje do období, za které se inventarizace provádí: manko do nákladů (549), u zboží v mezích norem přirozených úbytků do spotřeby, přebytek ve prospěch nákladů nebo výnosů. Manko nad náhradu od odpovědné osoby je daňově neuznatelné (§ 25 odst. 1 písm. n) ZDP).

7.7Uzávěrka krok za krokem

Částka i období jsou známé, jen platbaspadá do jiného roku? Náklad nebo výnos patří do letoška,chybí ale faktura a přesná částka? Budoucí závazek se známým účelem,ale nejistou výší nebo okamžikem? Klesla přechodně hodnota majetku?(trvalé snížení se řeší odpisem) Majetek nebo dluh v cizí měně? časové rozlišení (381 až 385)Gama: pojištění 18 000 Kč dohadná položka (388, 389)Gama: energie 5 000 Kč rezerva (459, 451)Gama: záruční opravy 20 000 Kč opravná položkaGama: 12 100 Kč k pohledávce (391) přepočet kurzem ČNB k 31. 12.kurzový rozdíl 563 nebo 663 anoanoanoanoano nenenene
Obr. 7.3 Rozcestník uzávěrkových úprav s případy Gamy za rok 2026. Časové rozlišení přesouvá známou částku mezi roky, dohadná položka odhaduje chybějící fakturu, rezerva pokrývá budoucí závazek a opravná položka přechodné snížení hodnoty. U rezerv a opravných položek rozhoduje o dopadu na daň, zda jsou zákonné, nebo jen účetní (kapitola 8).
  1. Inventarizace majetku, zásob, pohledávek a závazků; zaúčtovat rozdíly.
  2. Účetní odpisy podle odpisového plánu; vyřazení majetku.
  3. Časové rozlišení a dohadné položky.
  4. Rezervy a opravné položky, účetní i zákonné.
  5. Přepočet cizích měn kurzem k rozvahovému dni.
  6. Kontrola DPH (soulad 343 s přiznáním) a mezd za prosinec.
  7. Daň z příjmů: splatná (kapitola 8) a případně odložená (kapitola 9).
  8. Uzavření účtů přes 710 a 702, sestavení výkazů a přílohy.
Pozor

Uzávěrkové odhady jsou nejsnazší místo, kde se dá zisk „dolaďovat“: vyšší nebo nižší rezerva, opatrnější nebo optimističtější opravná položka. Účetní předpisy vyžadují stálost metod a zdůvodnění, analytik sleduje pohyby rezerv a opravných položek v příloze (podrobně průvodce Akciová analýza, kapitola o kvalitě zisků).

7.8Procvičení

1
Firma 1. 4. 2026 zaplatí roční licenci na software 12 000 Kč (drobný nehmotný majetek, náklad). Kolik je nákladem roku 2026 a jak zaúčtovat konec roku?
Na rok 2026 připadá 9 měsíců: \(12\,000\cdot 9/12 = 9\,000\) Kč. K 31. 12. MD 381 / D 518 3 000 Kč, v lednu 2027 MD 518 / D 381 3 000 Kč.
2
Nájem dílny za prosinec 15 000 Kč se podle smlouvy platí až 10. ledna na základě faktury. Faktura přijde v lednu. Jak zachytit prosinec?
Částka i období jsou známé: MD 518 / D 383 Výdaje příštích období 15 000 Kč, v lednu MD 383 / D 321 (DPH podle faktury MD 343 / D 321). Kdyby výše nebyla jistá, použila by se dohadná položka 389.
3
Firma plánuje opravu stroje 3. odpisové skupiny za 120 000 Kč s předpokládaným zahájením v roce 2032. Kolik může tvořit zákonnou rezervu ročně, začne-li v roce 2026?
Ve 3. skupině nejvýše 6 zdaňovacích období: 2026 až 2031. Roční tvorba \(120\,000/6 = 20\,000\) Kč, každý rok převod na vázaný účet do lhůty pro přiznání. Nezačne-li oprava nejpozději v období následujícím po předpokládaném zahájení, rezerva se zruší ve prospěch výnosů.
4
Pohledávka 80 000 Kč byla splatná 31. 3. 2025 a k 31. 12. 2026 není uhrazená, dlužník není v insolvenci. Jakou zákonnou opravnou položku lze tvořit k 31. 12. 2026 a k 31. 12. 2027?
K 31. 12. 2026 uplynulo 21 měsíců od splatnosti, tedy víc než 18: až 50 %, 40 000 Kč (MD 558 / D 391), daňově uznatelná. K 31. 12. 2027 uplyne 33 měsíců, víc než 30: až 100 %, tedy dalších 40 000 Kč.
5
Závazek 5 000 EUR byl zaúčtován kurzem 24,80 Kč/EUR, kurz k 31. 12. je 24,30. Jaký kurzový rozdíl vznikne a jak se zaúčtuje?
Závazek klesne z 124 000 na 121 500 Kč, kurzový zisk 2 500 Kč: MD 321 / D 663. Silnější koruna snižuje závazky i pohledávky v cizí měně.
Co si odnést
  • Časové rozlišení přesouvá známé částky mezi roky, dohadné položky odhadují chybějící faktury.
  • Účetní rezervy a opravné položky snižují zisk, ale ne základ daně; zákonné podle zákona o rezervách ano, za přísných podmínek.
  • Cizí měny se k rozvahovému dni přepočítají kurzem ČNB; kurzové rozdíly jdou do výsledku i do daně.
  • Inventarizace je podmínkou průkaznosti; uzávěrkové odhady jsou nejčastějším nástrojem řízení zisku.
Část IIIUzávěrka a daně
8

Od účetního zisku k dani z příjmůmírně pokročilý

Daň z příjmů právnických osob se nepočítá z peněz ani z tržeb, ale z účetního výsledku hospodaření, který se upraví podle zákona o daních z příjmů. Co účetnictví považuje za náklad, nemusí uznat daňový zákon, a naopak. Mezi výsledovkou a přiznáním proto vede daňový můstek.

🌉

Účetní zisk je jako váha zavazadla doma na koupelnové váze. Na letišti ho převáží znovu podle svých pravidel: tašku přes rameno nepočítají, deštník ano, a když máte kredit z minulého letu, něco odečtou. Účet za nadváhu se platí podle letištní váhy, ne podle té domácí.

Daňový můstek Gama, s.r.o. za rok 2026
Výchozí čísla jsou skutečné hodnoty Gamy. Měňte daňově neuznatelné náklady, výši daru a daňovou ztrátu z minulých let. Graf vede od výsledku hospodaření přes připočitatelné a odčitatelné položky k základu daně a dani. Sledujte, co se děje se ziskem po zdanění a s efektivní sazbou.
LABORATOŘ
Model: ostatní náklady a výnosy Gamy beze změny; každý neuznatelný náklad snižuje výsledek hospodaření. Pokuta 1 000 Kč a rozdíl odpisů 26 400 Kč jsou pevné. Dar se jako náklad přičte a jako odčitatelná položka odečte, nejvýše do 10 % základu po odečtu ztráty a jen od 2 000 Kč. Ztráta se odečte nejvýše do výše základu. Základ zaokrouhlen na tisíce dolů, sazba 21 %.
Minihra: uznatelný, nebo neuznatelný?
Dvanáct nákladů s.r.o. Rozhodněte, zda snižují základ daně hned, vůbec, nebo až po zaplacení. Za aspoň deset správných 15 XP.
MINIHRA
0 / 12
+Teorie: základ daně z výsledku hospodaření, připočitatelné a odečitatelné položky, ztráta, dary, zálohy a lhůty

8.1Kde začíná základ daně

U poplatníka, který vede účetnictví, se základ daně odvozuje od výsledku hospodaření (zisku nebo ztráty) bez vlivu Mezinárodních účetních standardů (§ 23 odst. 2 ZDP). Ten se pak upraví podle § 23 odst. 3 a dalších ustanovení: o položky, které zákon nepovažuje za daňové výdaje nebo které výsledek neoprávněně snížily (připočitatelné položky), a o položky, které výsledek zvýšily, ale zdanit se nemají (odečitatelné položky). Teprve od takto zjištěného základu se odečtou odčitatelné položky podle § 34 a dary podle § 20 odst. 8.book-tax reconciliation, taxable income

Daňový můstek\[\text{daň} = 0{,}21\cdot\Big\lfloor VH + \text{připočitatelné} - \text{odečitatelné} - \text{ztráta} - \text{dary}\Big\rfloor_{1000}\]

Hranaté závorky s indexem znamenají zaokrouhlení na celé tisíce korun dolů (§ 20 odst. 11 a § 21 odst. 1 ZDP). Sazba daně právnických osob je od roku 2024 21 %.

8.2Připočitatelné položky

Daňově uznatelné jsou výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů (§ 24 odst. 1 ZDP). Vybrané výdaje vyjmenovává jako uznatelné § 24, výdaje, které uznatelné nejsou, § 25. Nejčastější připočitatelné položky malé firmy:

Tab. 8.1Typické daňově neuznatelné náklady
NákladUstanovení ZDPPoznámka
reprezentace: pohoštění, občerstvení, dary obchodním partnerům§ 25 odst. 1 písm. t)reklamní předmět s logem do 500 Kč bez DPH darem není
pokuty a penále (od úřadů), přirážky k pojistnému§ 25 odst. 1 písm. f)smluvní pokuty a úroky z prodlení jsou uznatelné po zaplacení (§ 24 odst. 2 písm. zi))
manka a škody přesahující náhrady§ 25 odst. 1 písm. n)s výjimkami podle § 24 (živelní pohroma, neznámý pachatel)
účetní odpisy dlouhodobého majetku§ 25 odst. 1 písm. zg)místo nich se uplatní daňové odpisy (§ 24 odst. 2 písm. a))
účetní rezervy a opravné položky§ 24 odst. 2 písm. i) a § 25uznatelné jsou jen podle zákona o rezervách
daň z příjmů placená poplatníkem§ 25 odst. 1 písm. s)splatná i odložená daň
výdaje na osobní spotřebu§ 25 odst. 1 písm. u)i opravy majetku mimo obchodní majetek
úroky z úvěrů od spojených osob nad limit§ 25 odst. 1 písm. w)nízká kapitalizace: nad čtyřnásobek vlastního kapitálu
technické zhodnocení§ 25 odst. 1 písm. p)neuplatní se jednorázově, odpisuje se
dary (bezúplatná plnění)§ 20 odst. 8náklad se připočte, ale lze ho odečíst od základu jako dar

Připočíst se musí i pojistné, které zaměstnavatel srazil zaměstnancům, ale neodvedl včas (§ 23 odst. 3 písm. a) bod 5), a výdaje, které zvýšily náklady, ale podle smluv dosud nebyly zaplaceny tam, kde zákon platbu vyžaduje.

Pozor

Neuznatelný náklad nezvýší daň, jen ji nesníží. Gama, která utratí 12 100 Kč za pohoštění, zaplatí stejnou daň, jako kdyby neutratila nic; zisk po zdanění jí ale klesne o celých 12 100 Kč místo o 9 559 Kč u uznatelného nákladu. Efektivní sazba přitom vzroste, protože stejná daň připadá na menší zisk.

8.3Odečitatelné položky

  • Daňové odpisy vyšší než účetní: rozdíl se odečte (u Gamy od roku 2027 po 8 100 Kč ročně, kapitola 5).
  • Zrušení nebo čerpání účetních rezerv a opravných položek, které byly při tvorbě připočteny: výnos ze zrušení se odečte, protože se nikdy nezdanila jejich tvorba (§ 23 odst. 3 písm. c)).
  • Smluvní pokuty a úroky z prodlení, které byly připočteny jako nezaplacené a v dalším roce zaplaceny.
  • Osvobozené příjmy, například podíly na zisku od dceřiné společnosti, v níž mateřská společnost drží aspoň 10 % po dobu nejméně 12 měsíců (§ 19 odst. 1 písm. ze) ZDP).

8.4Ztráta, výzkum a vývoj, dary

Daňovou ztrátu lze odečíst od základu daně v pěti zdaňovacích obdobích bezprostředně následujících a od roku 2020 i ve dvou obdobích bezprostředně předcházejících, zpětně však nejvýše 30 mil. Kč (§ 34 odst. 1 ZDP). Zpětné uplatnění se provádí dodatečným přiznáním za předchozí období. Ztráta, kterou firma nestihne využít, propadne.tax loss carryforward, carryback

nejvýše 30 mil. Kč2 období zpět daňová ztráta 20242025202620272028 2029203020312032 5 období dopředunejvýše do výše základu daně propadne dodatečnýmpřiznáním
Obr. 8.1 Kam lze přenést daňovou ztrátu (§ 34 odst. 1 ZDP). Ztrátu roku 2026 lze odečíst ve dvou předchozích obdobích dodatečným přiznáním (zpětně nejvýše 30 mil. Kč) nebo v pěti následujících obdobích; co se do roku 2031 nevyužije, propadne.

Od základu daně lze dále odečíst odpočet na podporu výzkumu a vývoje a odpočet na podporu odborného vzdělávání (§ 34 odst. 4 a § 34f až 34h). Dary na vymezené veřejně prospěšné účely (věda a vzdělávání, kultura, zdravotnictví, sociální oblast, sport a další) lze odečíst, činí-li alespoň 2 000 Kč, nejvýše však do 10 % základu daně sníženého o ztrátu (§ 20 odst. 8 ZDP).

8.5Daňový můstek Gamy

Tab. 8.2Od výsledku hospodaření k dani: Gama, s.r.o. za rok 2026 (Kč)
PoložkaKč
Výsledek hospodaření před zdaněním283 960
+ reprezentace12 100
+ pokuta1 000
+ dar (jako náklad)10 000
+ účetní odpisy 66 000 − daňové odpisy 39 60026 400
+ účetní opravná položka12 100
+ účetní rezerva20 000
Základ daně před odčitatelnými položkami365 560
− daňová ztráta z minulých let0
− dar (limit 10 % je 36 556 Kč)10 000
Základ daně snížený355 560
Základ zaokrouhlený na tisíce dolů355 000
Daň 21 %74 550
Výsledek hospodaření po zdanění209 410
Efektivní sazba (daň / výsledek před zdaněním)26,25 %

Efektivní sazba převyšuje zákonných 21 %, protože základ daně je o 71 600 Kč vyšší než účetní výsledek. Část rozdílu je trvalá (reprezentace, pokuta), část přechodná (odpisy, opravná položka, rezerva) a v dalších letech se obrátí. Jak tento rozdíl zachytí odložená daň, ukazuje kapitola 9.

Uznatelné hnedmzdy a pojistné, nájem, materiál, zboží,úroky, daňové odpisy 39 600 Kčzáklad daně se neupravuje Neuznatelné nikdy: trvalý rozdílreprezentace 12 100 Kč, pokuta 1 000 Kč(dále daň z příjmů, manka, osobní spotřeba)+13 100 Kč natrvalo: vyšší efektivní sazba Uznatelné později: přechodný rozdílúčetní odpisy nad daňové 26 400 Kč,opravná položka 12 100, rezerva 20 000 Kč+58 500 Kč teď, později zpět: odložená daň Dar: přičte se a zase odečtedar škole 10 000 Kč není daňový náklad,od základu se odečte (nejvýše 10 %)čistý vliv na základ 0 Kč základ daně = 283 960 + 13 100 + 58 500 = 355 560 Kč zaokrouhleno na 355 000 Kč, daň 21 % = 74 550 Kč
Obr. 8.2 Náklady Gamy za rok 2026 podle toho, jak s nimi zachází zákon o daních z příjmů. Trvale neuznatelné náklady zvyšují základ daně natrvalo, a proto i efektivní sazbu. Přechodné rozdíly zvyšují základ jen letos a v dalších letech ho o stejnou částku sníží; právě je vyrovnává odložená daň (kapitola 9).

8.6Účtování daně a zálohy

Splatná daň se zaúčtuje k rozvahovému dni: MD 591 / D 341 74 550 Kč. Zaplacené zálohy se účtují MD 341 / D 221; převýší-li zálohy daň, má účet 341 zůstatek MD a je pohledávkou za státem. Sestavuje-li firma závěrku dřív, než je daň přesně vyčíslena, vytvoří rezervu na daň z příjmů (453) a v rozvaze ji vykáže sníženou o zaplacené zálohy.

Zálohy na daň v dalším roce určuje poslední známá daňová povinnost (§ 38a ZDP): do 30 000 Kč se zálohy neplatí; nad 30 000 Kč do 150 000 Kč se platí dvě pololetní zálohy ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti, splatné do 15. června a 15. prosince; nad 150 000 Kč čtyři čtvrtletní zálohy po čtvrtině, splatné do 15. března, června, září a prosince. Gama s daní 74 550 Kč zaplatí v roce 2027 dvě zálohy po \(0{,}4\cdot 74\,550 = 29\,820\) Kč, celkem 59 640 Kč.tax prepayments

8.7Přiznání a lhůty

Přiznání k dani z příjmů právnických osob se podává do 3 měsíců po skončení zdaňovacího období, do 4 měsíců, je-li podáno elektronicky, a do 6 měsíců, podává-li ho daňový poradce nebo má-li poplatník povinný audit (§ 136 daňového řádu). Ve stejné lhůtě je daň splatná. Právnická osoba s datovou schránkou, tedy každá s.r.o., musí podat přiznání elektronicky. Přílohou přiznání je účetní závěrka. Za rok 2025 byly lhůty 1. 4., 4. 5. a 1. 7. 2026 (shodně s průvodcem Daně investora), za rok 2026 to bude 1. 4. 2027, 3. 5. 2027 (1. 5. připadá na sobotu) a 1. 7. 2027.

Z praxe Kontrolní otázky před podáním

Sedí rozdíl účetních a daňových odpisů s kartami majetku? Jsou rezervy a opravné položky rozdělené na zákonné a účetní? Byly zaplaceny smluvní pokuty a úroky z prodlení, které jsou v nákladech? Nejsou v nákladech výdaje majitele na osobní spotřebu? Je dar doložený darovací smlouvou a jde na zákonný účel? Platí odpočet ztráty a nepropadla jí lhůta?

8.8Procvičení

1
Výsledek před zdaněním 1 000 000 Kč, reprezentace 30 000 Kč, účetní odpisy 200 000 Kč a daňové 150 000 Kč, tvorba účetní rezervy 50 000 Kč, výnos ze zrušení loňské účetní rezervy 20 000 Kč, dar škole 25 000 Kč a nevyužitá ztráta z roku 2024 100 000 Kč. Spočítejte daň a efektivní sazbu.
\(1\,000\,000 + 30\,000 + 50\,000 + 50\,000 - 20\,000 + 25\,000 = 1\,135\,000\); minus ztráta 100 000 = 1 035 000; dar 25 000 je pod limitem 103 500, základ 1 010 000 Kč. Daň \(0{,}21\cdot 1\,010\,000 = 212\,100\) Kč, efektivní sazba \(212\,100/1\,000\,000 = 21{,}21\ \%\).
2
Poslední známá daňová povinnost firmy je 200 000 Kč. Jak bude platit zálohy?
Nad 150 000 Kč: čtyři čtvrtletní zálohy po \(200\,000/4 = 50\,000\) Kč, splatné do 15. 3., 15. 6., 15. 9. a 15. 12.
3
Firma v prosinci 2026 zaúčtuje smluvní pokutu 40 000 Kč za pozdní dodávku a zaplatí ji v únoru 2027. Jak se pokuta projeví v základu daně?
V roce 2026 je nákladem, ale uznatelná je až po zaplacení: připočíst 40 000 Kč. V roce 2027, kdy ji zaplatí, ji odečte. Účetně je celý náklad v roce 2026.
4
Firma má za rok 2026 daňovou ztrátu 300 000 Kč a za rok 2025 základ daně 400 000 Kč. Jaké má možnosti?
Zpětně ji může odečíst v dodatečném přiznání za rok 2025 (a 2024), čímž získá zpět daň \(0{,}21\cdot 300\,000 = 63\,000\) Kč hned, nebo ji odečítat v letech 2027 až 2031. Zpětné uplatnění zlepší peněžní tok dřív, ale vyžaduje dodatečné přiznání.
5
Základ daně po odečtu ztráty je 50 000 Kč. Firma darovala škole 8 000 Kč a spolku pro děti 1 500 Kč. Kolik může odečíst?
Limit 10 % ze základu 50 000 Kč je 5 000 Kč. Dar spolku 1 500 Kč nedosahuje minimální hodnoty 2 000 Kč, do odpočtu se tedy nezapočítá; dar škole 8 000 Kč se odečte jen do limitu. Odpočet je 5 000 Kč, zbytek daru je daňově bez účinku.
Co si odnést
  • Základ daně = výsledek hospodaření + připočitatelné − odečitatelné položky − ztráta − dary, zaokrouhlený na tisíce dolů.
  • Sazba daně právnických osob je 21 %; neuznatelný náklad daň nezvýší, jen ji nesníží.
  • Ztráta: pět let dopředu, dva roky zpět (do 30 mil. Kč); dary od 2 000 Kč do 10 % základu.
  • Gama: základ 355 000 Kč, daň 74 550 Kč, efektivní sazba 26,25 %; zálohy 2 × 29 820 Kč.
Část IIIUzávěrka a daně
9

Odložená daň a efektivní sazbapokročilý

Splatná daň se řídí daňovým zákonem, zisk účetními pravidly. Kdyby se do výsledovky dávala jen splatná daň, kolísala by efektivní sazba podle toho, jak se zrovna rozcházejí účetní a daňové odpisy. Odložená daň tyto časové posuny vyrovná: daň ve výsledovce pak odpovídá zisku ve výsledovce a zbývající rozdíly prozrazují trvalé odchylky.

⏳

Zaplatíte-li v prosinci nájem za leden, máte v prosinci méně peněz, ale ne vyšší náklady: jen jste je zaplatili dopředu. Odložená daňová pohledávka je totéž u daně: firma zaplatila daň „dopředu“, protože si náklady uplatní až později. Odložený daňový závazek je opak: dnes platí méně a později doplatí.

Odložená daň z rozdílu odpisů po letech
Jeden stroj, konstantní výsledek před odpisy a daní a trvale neuznatelné náklady. Sloupce ukazují rok po roce splatnou daň (oranžově) a celkový daňový náklad včetně odložené daně (modře); přerušovaná čára je 21 % účetního výsledku. Bez trvalých rozdílů se modré sloupce s čarou kryjí.
LABORATOŘ
splatná daňdaňový náklad včetně odložené daněpřerušovaně: 21 % účetního výsledku
Model: zařazení v lednu, účetní odpisy od února, daňové v plné roční výši od prvního roku. Sazba 21 % po celou dobu, základ bez zaokrouhlení. Daňová ztráta se převádí do dalších let a odložená daňová pohledávka z ní se vykazuje (předpokládá se dost budoucích zisků). Ostatní přechodné rozdíly (rezervy, opravné položky) model nezahrnuje.
+Teorie: přechodné a trvalé rozdíly, rozvahová metoda, česká úprava, efektivní sazba a pohled analytika

9.1Proč odložená daň

Daňový náklad ve výsledovce má odpovídat zisku, který výsledovka vykazuje. Splatná daň to nesplňuje, kdykoli účetní a daňová pravidla zachytí stejný náklad nebo výnos v jiném roce. Gama v roce 2026 vykázala zisk před zdaněním 283 960 Kč a splatnou daň 74 550 Kč (26,25 %). Část z toho ale jen „předběhla“ budoucnost: účetní odpisy, opravná položka a rezerva se daňově uplatní později a daň v těch letech bude nižší. Odložená daň tento časový posun přesune do správného období.deferred tax, income tax expense

Daňový náklad\[\text{daň z příjmů ve výsledovce} = \underbrace{\text{splatná daň}}_{591} + \underbrace{\Delta\,\text{odložený daňový závazek} - \Delta\,\text{odložená daňová pohledávka}}_{592}\]

9.2Přechodné a trvalé rozdíly

Rozvahová (závazková) metoda porovnává u každého aktiva a závazku účetní hodnotu s jeho daňovou základnou, tedy hodnotou, kterou mu přisuzuje daňový zákon (u stroje daňová zůstatková cena, u účetní rezervy nula). Rozdíl, který se v budoucnu vyrovná, je přechodný (dočasný) rozdíl:carrying amount, tax base, temporary difference

  • Zdanitelný přechodný rozdíl vzniká, když je účetní hodnota aktiva vyšší než jeho daňová základna (typicky zrychlené daňové odpisy). V budoucnu zvýší základ daně, vzniká odložený daňový závazek.taxable temporary difference, deferred tax liability (DTL)
  • Odčitatelný přechodný rozdíl vzniká, když je účetní hodnota aktiva nižší než daňová základna (účetní odpisy rychlejší než daňové, účetní opravná položka) nebo když účetnictví vykazuje závazek, který daňově neexistuje (účetní rezerva). V budoucnu sníží základ daně, vzniká odložená daňová pohledávka; stejně tak z nevyužité daňové ztráty.deductible temporary difference, deferred tax asset (DTA)
  • Trvalé rozdíly se nikdy nevyrovnají: reprezentace, pokuty, osvobozené příjmy. Odložená daň z nich nevzniká, mění ale efektivní sazbu.permanent difference
Odložená daň k rozvahovému dni\[ODP\ \text{nebo}\ ODZ = t\cdot\sum_i \big(\text{daňová základna}_i - \text{účetní hodnota}_i\big)\ \ \text{(u aktiv)},\qquad t = \text{sazba pro rok vyrovnání}\]

Kladný součet znamená odloženou daňovou pohledávku (ODP), záporný závazek (ODZ). U závazků a rezerv je znaménko obrácené: účetní rezerva 20 000 Kč s daňovou základnou 0 je odčitatelný rozdíl 20 000 Kč.

Rozdíl mezi účetnictvím a daní nevyrovná sevyrovná se v dalších letech Trvalý rozdílreprezentace, pokuty,osvobozené příjmyGama: 13 100 Kč odložená daň nevzniká,mění efektivní sazbu Přechodný rozdíl sníží základzvýší základ Odčitatelný rozdílodložená daňovápohledávka (ODP) stroj 26 400, OP 12 100,rezerva 20 000 Kč58 500 × 21 %= 12 285 Kč Zdanitelný rozdílodložený daňovýzávazek (ODZ) zrychlené daňové odpisy:Gama 2026 rozdíl 6 000 Kč6 000 × 21 %= 1 260 Kč
Obr. 9.1 Které rozdíly mezi účetnictvím a daní vedou k odložené dani, na číslech Gamy k 31. 12. 2026. Trvalé rozdíly odložená daň nevyrovná, přechodné ano: podle toho, zda v budoucnu základ daně sníží, nebo zvýší, vzniká odložená daňová pohledávka, nebo závazek. Závazek by Gamě vznikl jen při zrychlených daňových odpisech.

9.3Česká úprava

Odloženou daň upravuje § 59 vyhlášky a ČÚS č. 003. Povinně ji účtují a vykazují účetní jednotky, které sestavují účetní závěrku v plném rozsahu (střední a velké, případně menší jednotky s auditem), a jednotky tvořící konsolidační celek; ostatní, tedy i Gama, se mohou rozhodnout samy. Používá se závazková metoda založená na rozvahovém přístupu a sazba daně platná pro období, kdy se rozdíl vyrovná; není-li známa, sazba platná pro následující období. Odložený závazek se účtuje vždy, odložená pohledávka s ohledem na zásadu opatrnosti, tedy jen tehdy, je-li reálné, že ji firma v budoucnu uplatní.liability method, prudence

  • Účet 481 Odložený daňový závazek a pohledávka zachycuje saldo; změna se účtuje na 592 Daň z příjmů – odložená: vznik pohledávky MD 481 / D 592, vznik závazku MD 592 / D 481.
  • Při prvním zaúčtování se část týkající se minulých let účtuje do vlastního kapitálu (skupina 42), část běžného roku přes 59.
  • Změní-li se sazba, celý zůstatek se přepočte a rozdíl jde přes skupinu 59. Tak se české firmy v roce 2023 přizpůsobily zvýšení sazby z 19 % na 21 % od roku 2024.
Příklad Stroj Gamy: přechodný rozdíl rok po roce
Tab. 9.1Účetní a daňová zůstatková cena stroje (rovnoměrné daňové odpisy, Kč)
Konec rokuÚčetní ZCDaňová ZCRozdílOdložená daň 21 %
2026294 000320 40026 4005 544 (ODP)
2027222 000240 30018 3003 843 (ODP)
2028150 000160 20010 2002 142 (ODP)
202978 00080 1002 100441 (ODP)
20306 0000−6 0001 260 (ODZ)
20310000

Při zrychlených daňových odpisech by od prvního roku vznikal závazek: 1 260 Kč na konci roku 2026, 10 332 Kč v roce 2027 a nejvíc 13 356 Kč v roce 2028 (rozdíl −63 600 Kč). Kdyby Gama prodala stroj na konci roku 2028, rozpustil by se v roce prodeje rozdíl 18 300 Kč nastřádaný do konce roku 2027 (kapitola 5).

Příklad Kdyby Gama účtovala odloženou daň za rok 2026
Tab. 9.2Odčitatelné přechodné rozdíly Gamy k 31. 12. 2026 (Kč)
PoložkaÚčetní hodnotaDaňová základnaRozdíl
stroj (aktivum)294 000320 40026 400
pohledávka (aktivum, po opravné položce)12 10024 20012 100
rezerva na záruční opravy (závazek)20 000020 000
Celkem58 500

Odložená daňová pohledávka \(0{,}21\cdot 58\,500 = 12\,285\) Kč: MD 481 / D 592. Daňový náklad by klesl na \(74\,550 - 12\,285 = 62\,265\) Kč a zisk po zdanění by vzrostl na 221 695 Kč. Pohledávku by ale Gama vykázala jen tehdy, kdyby rozumně očekávala dost budoucích zdanitelných zisků; jako mikro jednotka ji účtovat nemusí a z opatrnosti to nedělá.

9.4Efektivní daňová sazba a její odsouhlasení

Efektivní daňová sazba (ETR) je daňový náklad dělený výsledkem před zdaněním. Velké firmy podle IFRS (IAS 12) i US GAAP v příloze odsouhlasují efektivní sazbu se zákonnou: začnou teoretickou daní ze zisku a postupně přičtou vliv trvalých rozdílů, rozdílných sazeb v zahraničí, nevykázaných odložených pohledávek a úprav minulých let.effective tax rate (ETR), tax rate reconciliation

Efektivní sazba\[ETR = \frac{\text{splatná daň} + \text{odložená daň}}{VH_{\text{před zdaněním}}},\qquad ETR_{\text{hotovostní}} = \frac{\text{zaplacená daň}}{VH_{\text{před zdaněním}}}\]
Tab. 9.3Odsouhlasení efektivní sazby Gamy za rok 2026 (s odloženou daní, Kč)
PoložkaKč% zisku
Teoretická daň: 21 % × 283 96059 631,6021,00 %
+ trvale neuznatelné náklady (reprezentace 12 100, pokuta 1 000) × 21 %2 751,000,97 %
− zaokrouhlení základu na tisíce (−560) × 21 %−117,60−0,04 %
Daňový náklad (splatná 74 550 − odložená 12 285)62 265,0021,93 %

Bez odložené daně vychází efektivní sazba 26,25 % a v dalších letech, až se přechodné rozdíly obrátí, by klesla pod 21 %. S odloženou daní zbývají jen trvalé rozdíly a efektivní sazba je stabilní a vysvětlitelná.

přechodné splatná daň74 550 Kč = 26,25 % 21 % × 283 960 = 59 63212 285 trvalé 2 751 daňový náklad62 265 Kč = 21,93 % 21 % × 283 960 = 59 63212 285 21 % účetního ziskudo rozvahy (481)
Obr. 9.2 Proč je splatná daň Gamy 26,25 % zisku a daňový náklad s odloženou daní jen 21,93 % (Kč). Široký pruh je 21 % účetního zisku, oranžově vliv trvale neuznatelných nákladů, modře přechodné rozdíly 58 500 Kč × 21 %. Odložená daň přesune modrou část z výsledovky do rozvahy jako pohledávku, která se v dalších letech rozpustí. Zaokrouhlení základu daně snižuje obě částky o 117,60 Kč.

9.5Co odložená daň prozradí analytikovi

  • Efektivní sazba hluboko pod zákonnou: osvobozené příjmy, daňové pobídky, zisky v zemích s nižší sazbou, nebo využití dříve nevykázaných ztrát. Analytik zkoumá, zda jsou opakovatelné.
  • Rostoucí odložený daňový závazek u rostoucí firmy, která stále investuje, se nemusí nikdy vyrovnat; část analytiků ho proto považuje spíš za vlastní kapitál než za dluh.
  • Odložená daňová pohledávka z daňových ztrát má hodnotu jen při budoucích ziscích. Podle US GAAP se snižuje valuation allowance, podle IAS 12 se vykazuje jen v pravděpodobné výši. Změna odhadu se propíše přímo do zisku, a proto je i nástrojem řízení zisku.
  • Rozdíl mezi splatnou a vykázanou daní a mezi daní vykázanou a zaplacenou (přehled o peněžních tocích) ukazuje, jak velká část zisku se zatím neproměnila v daňový základ.

Přehled výzkumu podávají Graham, Raedy a Shackelford (2012): zkoumají, zda manažeři využívají daňové účty k řízení zisku (zejména odhady odložených pohledávek) a zda trh odloženou daň správně oceňuje. Jak se daně promítají do výnosu investora, rozebírá průvodce Daně investora.valuation allowance, earnings management

Pozor

Odložená daň není závazek vůči finančnímu úřadu ani pohledávka za ním. Nikdo ji nevyměří ani nevrátí; je to účetní odhad budoucího daňového dopadu dnešních rozdílů. Diskontovat se nesmí ani podle českých předpisů, ani podle IAS 12.

9.6Procvičení

1
Firma vytvoří účetní rezervu na soudní spor 50 000 Kč. Jaký přechodný rozdíl vznikne a jaká odložená daň při sazbě 21 %?
Rezerva je v účetnictví závazkem 50 000 Kč, daňová základna je nula. Odčitatelný přechodný rozdíl 50 000 Kč, odložená daňová pohledávka \(0{,}21\cdot 50\,000 = 10\,500\) Kč (MD 481 / D 592), je-li její uplatnění pravděpodobné.
2
Gama by odpisovala stroj daňově zrychleně. Jaký by byl odložený daňový závazek na konci roku 2027 a o kolik by se změnil proti konci roku 2026?
Účetní zůstatková cena 222 000 Kč, daňová 172 800 Kč, zdanitelný rozdíl 49 200 Kč, závazek \(0{,}21\cdot 49\,200 = 10\,332\) Kč. Na konci 2026 byl 1 260 Kč, změna +9 072 Kč (MD 592 / D 481) zvyšuje daňový náklad roku 2027.
3
Výsledek před zdaněním 1 000 000 Kč, trvale neuznatelné náklady 40 000 Kč, osvobozená dividenda od dceřiné společnosti 100 000 Kč, žádné přechodné rozdíly. Spočítejte daň a efektivní sazbu.
Základ \(1\,000\,000 + 40\,000 - 100\,000 = 940\,000\) Kč, daň 197 400 Kč, ETR 19,74 %. Odsouhlasení: 210 000 + 8 400 (neuznatelné) − 21 000 (osvobozený příjem) = 197 400 Kč.
4
Firma měla odložený daňový závazek 100 000 Kč spočtený sazbou 19 %. Zákon zvýší sazbu na 21 % pro období, kdy se rozdíly vyrovnají. Jak se změní závazek a výsledek?
Přechodné rozdíly jsou \(100\,000/0{,}19 = 526\,316\) Kč, nový závazek \(0{,}21\cdot 526\,316 = 110\,526\) Kč. Zvýšení o 10 526 Kč se zaúčtuje MD 592 / D 481 a sníží výsledek roku, kdy byla změna sazby schválena.
5
Proč efektivní sazba Gamy bez odložené daně (26,25 %) v dalších letech klesne pod 21 %, i když se nic nezmění?
V letech 2027 až 2029 budou daňové odpisy (80 100 Kč) vyšší než účetní (72 000 Kč) a čerpání rezervy a opravné položky sníží základ daně bez vlivu na účetní výsledek. Splatná daň tak bude nižší než 21 % zisku. Odložená daň oba roky vyrovná.
Co si odnést
  • Přechodné rozdíly se vyrovnají, trvalé ne; odložená daň vzniká jen z přechodných.
  • Účetní odpisy rychlejší než daňové, účetní rezervy a opravné položky dávají odloženou daňovou pohledávku, zrychlené daňové odpisy závazek.
  • Povinně ji účtují jednotky s plným rozsahem závěrky; mikro a malé se rozhodují samy.
  • Efektivní sazba s odloženou daní odráží jen trvalé rozdíly; Gama 21,93 % místo 26,25 %.
Část IIIUzávěrka a daně
10

Majitel a firmamírně pokročilý

Zisk s.r.o. nepatří automaticky majiteli. Nejdřív ho musí schválit valná hromada, musí projít testy, které chrání věřitele, a po cestě ho zdaní stát dvakrát: daní firmy a srážkovou daní společníka. Kdo chce z firmy peníze, volí mezi podílem na zisku, mzdou a dalšími cestami; každá má jinou cenu i jiné důsledky.

🔑

S.r.o. je jako trezor, do kterého jste dali peníze a klíč svěřili sami sobě v roli jednatele. Jako majitel si z něj smíte vzít jen tolik, kolik dovolí pravidla trezoru, a jen tak, aby zůstalo na účty firmy. Kdo bere bokem, riskuje, že ho za to jednou zažaluje insolvenční správce.

Kolik majiteli zbyde z 1 mil. Kč zisku
Zisk před zdaněním a před odměnou majitele. Porovnejte čtyři cesty: celý zisk jako podíl na zisku, celý jako mzda, kombinaci mzdy (nastavte měsíční hrubou mzdu) a zbytku jako podílu na zisku, a pro srovnání stejný zisk dosažený jako OSVČ bez s.r.o. Sloupec ukazuje, kolik zůstane majiteli a kolik odvede státu a pojišťovnám.
LABORATOŘ
zůstane majitelidaněpojistné
Model: roční pohled, sazby 2026, jediný společník bez dalších příjmů, uplatní jen základní slevu na poplatníka, bez dětí. Mzda v pracovním poměru (pojistné 33,8 % a 11,6 %, strop sociálního pojištění, zdravotní pojištění nejméně z minimální mzdy). Daň právnické osoby 21 % ze základu zaokrouhleného na tisíce, celý zisk po zdanění vyplacen jako podíl se srážkou 15 %. OSVČ s hlavní činností: sociální 29,2 % z 55 % zisku, zdravotní 13,5 % z 50 % zisku, s minimy pro rok 2026. Model nehodnotí nárok na důchod a nemocenskou, který mzda a podnikání vytvářejí a podíl na zisku ne.
Smí Gama vyplatit podíl na zisku?
Rozvaha Gamy k 31. 12. 2026 a zisk 209 410 Kč. Zvolte výši podílu na zisku a sledujte zákonné testy (§ 34 a § 40 zákona o obchodních korporacích) a likviditu po výplatě.
LABORATOŘ
Model: nerozdělený zisk minulých let ani volné fondy Gama nemá, společenská smlouva nepředepisuje příděly do fondů. Likvidita je jen orientační ukazatel; test insolvence posuzuje, zda by firma po výplatě dokázala platit splatné dluhy, a vyžaduje výhled peněžních toků.
+Teorie: rozdělení zisku, zákonné testy, srážková daň, mzda, podíl na zisku a OSVČ, půjčky společníkovi, zveřejnění závěrky

10.1Komu patří zisk a jak se rozděluje

Řádnou účetní závěrku i rozdělení zisku nebo úhradu ztráty schvaluje valná hromada (§ 190 odst. 2 písm. g) zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, dále ZOK). Řádnou závěrku musí projednat nejpozději do šesti měsíců od posledního dne účetního období (§ 181 odst. 2). U jediného společníka rozhoduje on sám v působnosti valné hromady. Podíl na zisku se stanoví na základě řádné nebo mimořádné závěrky (§ 34 odst. 1) a dělí se mezi společníky podle poměru podílů, nestanoví-li společenská smlouva jinak (§ 161 odst. 1). Je splatný do tří měsíců od rozhodnutí, pokud smlouva nebo valná hromada neurčí jinak (§ 34 odst. 4).dividend declaration, profit distribution

Povinný rezervní fond zákon o obchodních korporacích od roku 2014 nezná; fond může zřídit společenská smlouva a příděly do něj se pak odečítají od zisku k rozdělení.

Tab. 10.1Rozdělení zisku Gamy za rok 2026 (rozhodnutí v roce 2027)
PřípadMDDKč
zisk 2026 otevřen v novém roce701431209 410
rozhodnutí o podílu na zisku431364150 000
zbytek do nerozděleného zisku43142859 410
srážková daň 15 %36434222 500
výplata společníkovi364221127 500
odvod srážkové daně finančnímu úřadu34222122 500

10.2Kdy se zisk rozdělit nesmí

  • Limit zdrojů (§ 34 odst. 2 ZOK): rozdělit lze nejvýše výsledek posledního období zvýšený o nerozdělený zisk minulých let a volné fondy a snížený o neuhrazenou ztrátu a příděly do fondů podle zákona a smlouvy. Rozhodnutí nad tuto částku nemá právní účinky.
  • Bilanční test (§ 40 odst. 1): vlastní kapitál nesmí po rozdělení klesnout pod upsaný základní kapitál zvýšený o fondy, které nelze rozdělit. Neodepsané náklady na vývoj částku k rozdělení snižují (§ 40 odst. 2).
  • Test insolvence (§ 40 odst. 3): korporace nesmí vyplatit podíl na zisku ani zálohu, pokud by si tím přivodila úpadek podle insolvenčního zákona. Jednatel musí posoudit, zda firma po výplatě zvládne platit splatné dluhy; vychází z výhledu peněžních toků, ne jen z rozvahy.
  • Zálohy na podíl na zisku (§ 35) lze vyplatit jen na základě mezitímní účetní závěrky, která prokáže dostatek zdrojů. Ukáže-li řádná závěrka méně, společník zálohu vrací.
  • Bezúplatná plnění společníkovi a osobám mu blízkým korporace poskytovat nesmí, s výjimkou obvyklých příležitostných darů a dalších výjimek (§ 40 odst. 5).
Příklad Kolik smí Gama vyplatit

Limit zdrojů: zisk 2026 209 410 Kč, nic dalšího. Bilanční test: vlastní kapitál 409 410 Kč minus podíl nesmí klesnout pod 200 000 Kč, podíl tedy nejvýše 209 410 Kč. Oba testy dávají stejnou hranici, protože Gama nemá jiné fondy ani ztráty. Test insolvence: po výplatě 150 000 Kč zůstane na účtu 170 780 Kč proti krátkodobým závazkům 231 270 Kč (okamžitá likvidita 0,74, běžná 1,64). Část závazků je splatná až během roku a v lednu přitékají peníze od odběratelů, výplata 150 000 Kč je proto obhajitelná; výplata celých 209 410 Kč by už spoléhala na včasné inkaso pohledávek.

Zisk 209 410 Kčjediný společník v působnosti valné hromadyrozhodne o podílu 150 000 Kč (do 30. 6. 2027) 1 Limit zdrojůrozdělit lze jen zisk a volné zdroje po ztrátáchnejvýše 209 410 Kč 2 Bilanční testvlastní kapitál nesmí klesnout pod základní kapitál409 410 − 150 000 = 259 410 Kč ≥ 200 000 Kč 3 Test insolvencevýplata nesmí firmu dostat do úpadkuzbude 170 780 Kč na krátkodobé závazky 231 270 Kč projdeprojdeobhajitelné společníkovi127 500 Kč srážková daň 15 %22 500 Kč finančnímu úřadu nerozdělený zisk (428)59 410 Kč zůstává ve firmě
Obr. 10.1 Cesta zisku Gamy za rok 2026 ke společníkovi při výplatě 150 000 Kč. Rozhodnutí musí projít třemi testy (§ 34 a § 40 ZOK). První dva se ověří z rozvahy, třetí vyžaduje úsudek jednatele o budoucích penězích; okamžitá likvidita po výplatě je 0,74, běžná 1,64.

10.3Srážková daň a dvojí zdanění

Podíl na zisku vyplácený fyzické osobě, rezidentovi, je samostatným základem daně pro zvláštní sazbu 15 % (§ 36 odst. 2 písm. a) ZDP). Plátcem je společnost: daň srazí při výplatě (nejpozději do konce třetího měsíce po rozhodnutí o rozdělení) a odvede ji do konce následujícího měsíce (§ 38d). Srážkou je daňová povinnost společníka splněna; do přiznání podíl neuvádí. Pravidla jsou shodná s dividendami z českých akcií v průvodci Daně investora. Je-li společníkem jiná firma s podílem aspoň 10 % drženým nejméně 12 měsíců, je podíl na zisku osvobozen (§ 19 odst. 1 písm. ze)).

Celkové zdanění zisku vypláceného majiteli\[t_{\text{celk}} = 1 - (1 - t_{\text{PO}})(1 - t_{\text{sráž}}) = 1 - 0{,}79\cdot 0{,}85 = 32{,}85\ \%\]

Z 1 000 000 Kč zisku zaplatí firma 210 000 Kč daně, vyplatí 790 000 Kč a stát srazí 118 500 Kč; majiteli zůstane 671 500 Kč. Zisk, který zůstane ve firmě, se zatím daní jen 21 %: odklad výplaty je i odkladem druhé daně.double taxation, integrated tax rate

10.4Mzda, podíl na zisku, nebo živnost

Mzda (nebo odměna jednatele) je pro firmu daňově uznatelným nákladem, takže snižuje daň právnické osoby, ale podléhá pojistnému a dani fyzické osoby. Podíl na zisku se platí z již zdaněného zisku, ale pojistné z něj neplyne. OSVČ bez s.r.o. platí jen jednu daň z příjmů a pojistné z poloviny až 55 % zisku.

Tab. 10.2Kolik majiteli zbyde z 1 000 000 Kč zisku (2026, modelově)
CestaDaněPojistnéMajiteli zbydeCelkové zatížení
Jen podíl na zisku328 5000671 50032,85 %
Jen podíl na zisku + zdravotní pojištění bez příjmů328 50036 288635 21236,48 %
Minimální mzda (22 400 Kč měsíčně), zbytek podíl na zisku219 772122 035658 19334,18 %
Jen mzda (hrubá 747 384 Kč ročně)81 268339 312579 42042,06 %
OSVČ bez s.r.o. (pro srovnání)119 160228 100652 74034,73 %

Daně u kombinace: daň ze mzdy 9 480 Kč, daň právnické osoby 134 400 Kč a srážková daň 75 892 Kč. Pojistné u kombinace i mzdy zahrnuje část zaměstnavatele i zaměstnance. Hodnoty spočítala laboratoř nahoře.

Na mezní koruně zisku je rozdíl ještě zřetelnější: podíl na zisku ji zatíží 32,85 %, mzda 45,14 % (s 23% sazbou 51,12 %) a podnikání OSVČ 37,81 % (s 23% sazbou 45,81 %). Proč se tedy majitelé mzdu vůbec vyplácejí? Mzda, odměna jednatele i podnikání zakládají nárok na důchod a nemocenskou, mzda ve výši aspoň minimální mzdy řeší zdravotní pojištění bez zvláštních plateb a slevu na poplatníka 30 840 Kč lze využít jen proti dani z příjmů ze mzdy nebo podnikání, ne proti srážkové dani. Banky navíc při posuzování hypotéky často vidí mzdu raději než podíly na zisku.

Pozor Zjednodušení modelu

Model počítá roční částky, ne měsíční zálohy, a předpokládá, že majitel nemá jiné příjmy ani děti. Nezohledňuje hodnotu budoucího důchodu, různé podmínky pojištění jednatelů, daňové zvýhodnění na děti, paušální výdaje OSVČ ani to, že zisk ponechaný ve firmě se dál zhodnocuje. Optimalizace odměny majitele je individuální a patří k daňovému poradci; posuzování skutečného obsahu (například zda jde opravdu o práci, nebo o skrytý podíl na zisku) je na správci daně.

10.5Půjčky společníkovi a jiné toky mezi firmou a majitelem

Peníze s.r.o. nejsou peníze majitele. Častou zkratkou je zápůjčka společníkovi (účet 355 Ostatní pohledávky za společníky). Je legální, ale nese rizika:

  • Daňově jde o vztah spojených osob: úrok má odpovídat ceně obvyklé, jinak správce daně upraví základ daně společnosti o rozdíl (§ 23 odst. 7 ZDP). Nesplácená nebo opakovaně prodlužovaná zápůjčka může být posouzena jako skrytá výplata podílu na zisku.
  • Obchodně-právně nesmí jít o bezúplatné plnění (§ 40 odst. 5 ZOK), jednatel musí jednat s péčí řádného hospodáře a smlouvy s členy orgánů podléhají pravidlům o střetu zájmů (§ 55 až 57 ZOK).
  • V insolvenci insolvenční správce pohledávku vymáhá a výplaty v době hrozícího úpadku může napadnout; jednatel za porušení povinností ručí.

Opačným směrem plyne zápůjčka od společníka firmě (365): úroky z ní jsou pro firmu uznatelné jen do limitu nízké kapitalizace a v obvyklé výši, pro společníka zdanitelným příjmem z kapitálového majetku.

Gama, s.r.o.firma Společníka jednatelfyzická osoba podíl na zisku: daň 21 % + srážka 15 %z 1 000 000 Kč zbude 671 500 Kč mzda nebo odměna jednatele (521, 522)náklad firmy; z 1 000 000 Kč zbude 579 420 Kč zápůjčka společníkovi (355)obvyklý úrok a skutečné splácení vklad do základního kapitálu (411)Gama: 200 000 Kč, není to výnos zápůjčka od společníka (365)úrok jen v obvyklé výši a do limitu × bezúplatné plněnízakázáno, až na výjimky
Obr. 10.2 Kudy tečou peníze mezi s.r.o. a majitelem. Oranžově toky k majiteli, modře do firmy, čárkovaně zápůjčky, které se vracejí. Podíl na zisku a mzda se liší tím, kdo a kolik zdaní: z 1 000 000 Kč zisku před zdaněním a odměnou zbude majiteli jako podíl na zisku 671 500 Kč, jako mzda 579 420 Kč (tabulka 10.2). Bezúplatná plnění společníkovi zakazuje § 40 odst. 5 ZOK.

10.6Schválení a zveřejnění závěrky

Účetní jednotky zapsané ve veřejném rejstříku zveřejňují účetní závěrku uložením do sbírky listin obchodního rejstříku (§ 21a ZoÚ). Jednotky s povinným auditem tak činí do 30 dnů od schválení a ověření, nejpozději do 12 měsíců od rozvahového dne; ostatní nejpozději do 12 měsíců od rozvahového dne. Malé a mikro jednotky bez povinnosti auditu nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty (§ 21a odst. 9). Za nesplnění povinností hrozí pokuta podle ZoÚ odvozená z hodnoty aktiv (až několik procent) a rejstříkový soud může vyzvat k nápravě; v krajním případě může nečinnost vést až ke zrušení společnosti soudem. Účetní závěrka se uchovává 10 let, účetní doklady a knihy 5 let (§ 31 ZoÚ); daňové lhůty mohou vyžadovat delší úschovu.

Tab. 10.3Kalendář Gamy po skončení roku 2026
TermínÚkon
20. 1. 2027odvod pojistného a zálohy na daň za prosinec, jednotné měsíční hlášení
25. 1. 2027přiznání k DPH a kontrolní hlášení za prosinec, doplatek 14 000 Kč
3. 5. 2027elektronické přiznání k dani z příjmů právnických osob se závěrkou, doplatek 74 550 Kč
15. 6. 2027první pololetní záloha 29 820 Kč
do 30. 6. 2027schválení závěrky a rozhodnutí o rozdělení zisku jediným společníkem
do 3 měsíců od rozhodnutívýplata podílu na zisku, srážka a odvod daně
15. 12. 2027druhá pololetní záloha 29 820 Kč
31. 12. 2027nejzazší termín pro uložení závěrky za rok 2026 do sbírky listin
Z praxe Povinný audit od roku 2026

Zákon č. 316/2025 Sb. zrušil povinný audit malých účetních jednotek; od roku 2026 ho mají jen střední a velké účetní jednotky a subjekty, kterým ho ukládá zvláštní předpis. Malá s.r.o., která dosud audit měla, si ho může ponechat dobrovolně, například kvůli bance, investorovi nebo dotaci. Nový zákon o účetnictví, který vláda předložila Poslanecké sněmovně v prosinci 2025 (sněmovní tisk 63), byl k 13. 10. 2026 po prvním čtení a jeho účinnost se předpokládá nejdříve od roku 2028.

10.7Procvičení

1
Jaký nejvyšší podíl na zisku smí Gama za rok 2026 vyplatit a proč?
209 410 Kč: limit zdrojů podle § 34 odst. 2 ZOK je zisk 2026 (nic dalšího Gama nemá) a bilanční test podle § 40 odst. 1 dovolí snížit vlastní kapitál 409 410 Kč nejvýše na základní kapitál 200 000 Kč. Ještě je třeba projít test insolvence.
2
S.r.o. má zisk před zdaněním 500 000 Kč bez rozdílů mezi účetním a daňovým základem a celý zisk po zdanění vyplatí jedinému společníkovi. Kolik dostane a jaké je celkové zatížení?
Daň právnické osoby \(0{,}21\cdot 500\,000 = 105\,000\) Kč, podíl 395 000 Kč, srážková daň 59 250 Kč, společníkovi 335 750 Kč. Zatížení 32,85 %.
3
Kolik by firma z otázky 2 musela vynaložit na mzdu majitele, aby mu čistého zůstalo stejných 335 750 Kč (ročně, se slevou na poplatníka, sazba 15 %)?
Čistá mzda \(= G(1 - 0{,}116 - 0{,}15) + 30\,840 = 0{,}734\,G + 30\,840\). Z toho \(G = (335\,750 - 30\,840)/0{,}734 = 415\,409\) Kč a náklady firmy \(1{,}338\,G = 555\,817\) Kč. To je o 55 817 Kč víc než zisk 500 000 Kč, ze kterého podíl na zisku vyšel; mzda je dražší, ale přináší nárok na důchod a nemocenskou.
4
Jednatel chce vyplatit zálohu na podíl na zisku v září. Co k tomu potřebuje?
Mezitímní účetní závěrku, ze které plyne, že společnost má dost zdrojů k rozdělení (§ 35 ZOK), a musí projít test insolvence (§ 40 odst. 3). Srážková daň se z zálohy sráží stejně jako z podílu. Ukáže-li řádná závěrka, že zisk na zálohu nestačí, společník ji vrací.
5
Společník si od své s.r.o. půjčí 500 000 Kč bez úroku na pět let. Jaká rizika to nese?
Bezúročná zápůjčka spojené osobě se odchyluje od ceny obvyklé: správce daně může společnosti zvýšit základ daně o obvyklý úrok (§ 23 odst. 7 ZDP). Může být posouzena jako bezúplatné plnění zakázané § 40 odst. 5 ZOK nebo jako skrytý podíl na zisku. V případě potíží firmy ji insolvenční správce vymáhá a jednatel může ručit za škodu. Bezpečnější je smlouva s obvyklým úrokem, splátkovým kalendářem a skutečným splácením.
Co si odnést
  • Zisk schvaluje valná hromada; před výplatou musí projít limit zdrojů, bilanční test a test insolvence.
  • Podíl na zisku se zdaní 21 % ve firmě a 15 % srážkou: celkem 32,85 %.
  • Mzda je pro firmu uznatelná, ale s pojistným vychází dráž; zakládá ale nárok na důchod a nemocenskou.
  • Malé a mikro s.r.o. ukládají do sbírky listin rozvahu a přílohu do 12 měsíců od rozvahového dne.
PřílohaA

Slovníček

Pojmy z průvodce česky a anglicky, včetně termínů mezinárodních standardů IFRS a amerických US GAAP. Hledat můžete v obou jazycích.

PřílohaB

Účtová osnova a vzorce

Směrná účtová osnova v kostce

Třídy a skupiny stanoví závazně příloha č. 4 vyhlášky č. 500/2002 Sb.; trojmístné účty jsou podle zažitého číslování směrné účtové osnovy pro podnikatele, se kterým pracuje i tento průvodce. Účetní jednotka si je upraví ve svém účtovém rozvrhu.

Tab. B.1Nejčastější účty malé obchodní firmy
TřídaSkupinyNejčastější syntetické účty
0 Dlouhodobý majetek01 DNM, 02 odpisovaný DHM, 03 neodpisovaný DHM, 04 nedokončený DM, 05 zálohy, 06 DFM, 07 a 08 oprávky, 09 opravné položky013 software, 021 stavby, 022 hmotné movité věci, 031 pozemky, 041 a 042 pořízení DNM a DHM, 073 a 082 oprávky
1 Zásoby11 materiál, 12 zásoby vlastní činnosti, 13 zboží, 15 poskytnuté zálohy na zásoby, 19 opravné položky111 pořízení materiálu, 112 materiál na skladě, 121 nedokončená výroba, 123 výrobky, 131 pořízení zboží, 132 zboží na skladě
2 Krátkodobý finanční majetek a peníze21 peníze, 22 účty v bankách, 23 krátkodobé úvěry, 25 cenné papíry, 26 převody211 pokladna, 213 ceniny, 221 bankovní účty, 231 krátkodobé úvěry, 261 peníze na cestě
3 Zúčtovací vztahy31 pohledávky, 32 závazky, 33 zaměstnanci a instituce, 34 daně a dotace, 35 pohledávky za společníky, 36 závazky ke společníkům, 37 jiné, 38 přechodné účty, 39 opravné položky a vnitřní zúčtování311 odběratelé, 314 poskytnuté zálohy, 321 dodavatelé, 324 přijaté zálohy, 331 zaměstnanci, 336 zúčtování se SZ a ZP, 341 daň z příjmů, 342 ostatní přímé daně, 343 DPH, 353 pohledávky za upsaný ZK, 355 ostatní pohledávky za společníky, 364 závazky ze zisku, 365 ostatní závazky ke společníkům, 381 až 385 časové rozlišení, 388 a 389 dohadné účty, 391 opravná položka
4 Kapitálové účty a dlouhodobé závazky41 základní kapitál a kapitálové fondy, 42 fondy ze zisku a VH minulých let, 43 VH ve schvalovacím řízení, 45 rezervy, 46 úvěry, 47 dlouhodobé závazky, 48 odložená daň, 49 individuální podnikatel411 základní kapitál, 412 ážio, 413 ostatní kapitálové fondy, 421 fondy ze zisku, 428 nerozdělený zisk, 429 neuhrazená ztráta, 431 VH ve schvalovacím řízení, 451 zákonné rezervy, 453 rezerva na daň, 459 ostatní rezervy, 461 závazky k úvěrovým institucím, 481 odložená daň
5 Náklady50 spotřebované nákupy, 51 služby, 52 osobní náklady, 53 daně a poplatky, 54 jiné provozní náklady, 55 odpisy, rezervy a opravné položky, 56 finanční náklady, 57 rezervy a OP ve finanční oblasti, 58 změny stavu zásob a aktivace, 59 daně z příjmů a převodové účty501 materiál, 502 energie, 504 prodané zboží, 511 opravy, 512 cestovné, 513 reprezentace, 518 ostatní služby, 521 mzdy, 524 zákonné pojištění, 527 zákonné sociální náklady, 531 silniční daň, 538 ostatní daně, 541 ZC prodaného DM, 543 dary, 544 smluvní pokuty, 545 ostatní pokuty a penále, 546 odpis pohledávky, 548 ostatní provozní náklady, 549 manka a škody, 551 odpisy, 552 zákonné rezervy, 554 ostatní rezervy, 557 až 559 opravné položky, 562 úroky, 563 kurzové ztráty, 568 ostatní finanční náklady, 591 daň splatná, 592 daň odložená
6 Výnosy60 tržby za vlastní výkony a zboží, 64 jiné provozní výnosy, 66 finanční výnosy601 výrobky, 602 služby, 604 zboží, 641 prodej DM, 642 prodej materiálu, 644 smluvní pokuty, 648 ostatní provozní výnosy, 662 úroky, 663 kurzové zisky
7 Závěrkové a podrozvahové účty70 účty rozvažné, 71 účet zisků a ztrát, 75 až 79 podrozvaha701 počáteční účet rozvažný, 702 konečný účet rozvažný, 710 účet zisků a ztrát

Předkontace, které se hodí nejčastěji

Tab. B.2Rychlý přehled předkontací
PřípadMD / D
vydaná faktura za službu / za zboží (DPH 343)311 / 602, 311 / 604, 311 / 343
přijatá faktura za služby, materiál do spotřeby, energie518, 501, 502 / 321; 343 / 321
úhrada od odběratele / dodavateli221 / 311; 321 / 221
prodané zboží (způsob A)504 / 132
mzda, pojistné, srážky, výplata521 / 331; 524 / 336; 331 / 336; 331 / 342; 331 / 221
pořízení a zařazení majetku, odpis042 / 321; 022 / 042; 551 / 082
časové rozlišení, dohadná položka381 / 5xx; 5xx / 383; 5xx / 389
účetní rezerva, opravná položka554 / 459; 559 / 391 (zákonná 558 / 391)
kurzová ztráta / zisk k rozvahovému dni563 / 311 (321); 311 (321) / 663
splatná daň, zálohy, odložená daň591 / 341; 341 / 221; 592 / 481 nebo 481 / 592
rozdělení zisku, srážková daň, výplata431 / 364, 431 / 428; 364 / 342; 364 / 221

Vzorce na jednom místě

Účet a rovnice (kapitoly 1 a 2)

Účetní rovnice\[\text{Aktiva} = \text{Vlastní kapitál} + \text{Cizí zdroje},\qquad VK = ZK + \text{fondy} + VH_{\text{min. let}} + (\text{Výnosy} - \text{Náklady})\]
Zůstatek účtu\[KZ_{\text{akt}} = PS + O_{MD} - O_{D},\qquad KZ_{\text{pas}} = PS + O_{D} - O_{MD}\]

Výkazy (kapitola 3)

Nepřímá metoda\[CFO = VH_{\text{před zd.}} + \text{odpisy} + \Delta\text{OP a rezerv} - \Delta\text{pohledávek} - \Delta\text{zásob} + \Delta\text{závazků} - \text{úroky} - \text{daň}\]
Vazby\[VK_{1} = VK_{0} + VH - \text{výplaty} + \text{vklady},\qquad \text{DHM}_{1} = \text{DHM}_{0} + \text{capex} - \text{odpisy} - ZC_{\text{vyřaz.}}\]

Zásoby a DPH (kapitola 4)

Zásoby\[\text{COGS} = PS + \text{nákupy} - KS,\qquad \bar c = \frac{Q_{z}c_{z} + Q_{p}c_{p}}{Q_{z} + Q_{p}},\qquad \text{COGS}_{\text{FIFO}} = \text{COGS}_{\text{LIFO}} - \Delta R\]
DPH\[\text{DPH k odvodu} = \sum \text{daň na výstupu} - \sum \text{odpočet}\]

Odpisy (kapitola 5)

Daňové odpisy\[\text{rovnoměrně: } s_1\,VC,\ s\,VC;\qquad \text{zrychleně: } \frac{VC}{k_1},\ \frac{2\,ZC}{k_2 - n}\]

Mzdy (kapitola 6)

Mzda 2026\[\text{cena práce} = 1{,}338\,G,\qquad \text{čistá} = G - 0{,}116\,G - \big(0{,}15\,\lceil G\rceil_{100} - 2\,570\big)\]

Daňový můstek a odložená daň (kapitoly 8 a 9)

Daň právnické osoby\[\text{daň} = 0{,}21\cdot\Big\lfloor VH + \text{připočitatelné} - \text{odečitatelné} - \text{ztráta} - \text{dary}\Big\rfloor_{1000}\]
Odložená daň a ETR\[OD = t\sum(\text{daňová základna} - \text{účetní hodnota}),\qquad ETR = \frac{\text{splatná} + \text{odložená daň}}{VH_{\text{před zd.}}}\]

Majitel (kapitola 10)

Zdanění podílu na zisku\[t_{\text{celk}} = 1 - (1 - 0{,}21)(1 - 0{,}15) = 32{,}85\ \%\]

Daňový můstek Gama, s.r.o. 2026 v jednom řádku

\(283\,960 + 12\,100 + 1\,000 + 10\,000 + 26\,400 + 12\,100 + 20\,000 = 365\,560\); minus dar 10 000 = 355 560; zaokrouhleno 355 000; daň \(0{,}21\cdot 355\,000 = 74\,550\) Kč; zisk po zdanění 209 410 Kč.

PřílohaC

Zdroje a předpoklady

Předpisy

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění účinném od 1. 1. 2026 (zakonyprolidi.cz/cs/1991-563): § 1 odst. 2 (účetní jednotky, obrat fyzické osoby 25 mil. Kč), § 1b (kategorie: 11/22/10, 120/240/50, 600/1 200/250), § 1e odst. 2 (změna kategorie po dvou rozvahových dnech), § 1f (jednoduché účetnictví), § 3 odst. 1, § 7 odst. 1, 3 a 6, § 9, § 11 až 14, § 17 až 19, § 18 odst. 2 (přehledy nemusí malé a mikro jednotky), § 20 odst. 1 (audit střední a velké), § 21a (zveřejnění, odst. 9 výkaz zisku a ztráty), § 24a až 24d (funkční měna, kurzy), § 25 odst. 1, 3 a 4, § 26, § 29 až 31. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 316/2025 Sb. (účinnost 1. 1. 2026) – zvýšení hraničních hodnot kategorií účetních jednotek (mikro z 9/18 na 11/22 mil. Kč, malá ze 100/200 na 120/240 mil. Kč, střední z 500/1 000 na 600/1 200 mil. Kč), zrušení § 20 odst. 1 písm. c) a d) ZoÚ, tedy povinného auditu malých jednotek; přechodná ustanovení čl. II. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Vládní návrh nového zákona o účetnictví, sněmovní tisk 63 (psp.cz): předložen 12. 12. 2025, první čtení 12. 3. 2026, rozpočtový výbor 30. 4. 2026 projednávání přerušil, tisk navržen na program 34. schůze od 13. 10. 2026; předpokládaná účinnost podle MF a odborných zdrojů nejdříve 1. 1. 2028. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Vyhláška č. 500/2002 Sb. pro podnikatele účtující v soustavě podvojného účetnictví (zakonyprolidi.cz/cs/2002-500): § 3a (rozsah rozvahy a výkazu zisku a ztráty, obchodní společnosti v plném rozsahu), přílohy č. 1 a 2 (rozvaha, výkaz zisku a ztráty v druhovém členění), příloha č. 4 (účtová osnova), § 49 (zásoby, průměr nejméně jednou měsíčně), § 55, § 56 a 56a (odpisy, komponenty), § 57 (rezervy), § 59 (odložená daň). Ověřeno 13. 10. 2026; zobrazené znění je k 1. 1. 2024, případné pozdější změny ověřte.
  • České účetní standardy pro podnikatele (MF, Finanční zpravodaj): č. 001 až 006, 013, 015, 017, 019 a 023 (změny č. 001, 002, 006, 013, 016 a 023 s účinností od 1. 1. 2024). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném od 1. 8. 2026 (zakonyprolidi.cz/cs/1992-586): § 6, § 7b, § 16, § 19 odst. 1 písm. ze) a odst. 3, § 20 odst. 8 a 11, § 21 odst. 1 (21 %), § 23 odst. 2, 3 a 7, § 24 odst. 1 a 2 písm. a), b), i), v), zi), § 25 odst. 1 písm. f), n), p), s), t), u), w), zg), § 26 odst. 2 (80 000 Kč) a odst. 8, § 30, § 30e (2 000 000 Kč u vozidel M1), § 31, § 32, § 33 (80 000 Kč), § 34 odst. 1 (5 let dopředu, 2 roky zpět do 30 mil. Kč) a odst. 4, § 34f až 34h, § 35ba, § 36 odst. 2 písm. a) (15 %), § 38a (zálohy 30 000 a 150 000 Kč), § 38d, § 38h (základ na stokoruny, 3násobek průměrné mzdy). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách, ve znění od 1. 1. 2026: § 2, § 7 (rezerva na opravy: 3/6/8/10 období, vázaný účet), § 8, § 8a (50 % po 18 měsících, 100 % po 30 měsících), § 8c (drobné pohledávky do 50 000 Kč). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění od 1. 1. 2026: § 4a, § 6 (2 000 000 Kč a 2 536 500 Kč), § 25, § 47 (21 % a 12 %), § 72 a 73, § 92a až 92e, § 99 a 99a (čtvrtletí do 15 mil. Kč obratu), § 101, § 101e. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích: § 34, § 35, § 40 odst. 1 až 5, § 55 až 57, § 161, § 181 odst. 2, § 190 odst. 2 písm. g). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, § 136 (lhůty 3, 4 a 6 měsíců), shodně s průvodcem Daně investora; lhůty za rok 2025 1. 4., 4. 5. a 1. 7. 2026. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, a ČSSZ, stránka Sazby pojistného: zaměstnavatel 24,8 % (21,5 + 2,1 + 1,2), zaměstnanec 7,1 % (6,5 + 0,6), OSVČ 29,2 % z 55 % zisku; maximální vyměřovací základ 2 350 416 Kč. Zákon č. 90/2026 Sb. (podle odborných zdrojů; schválen po přehlasování veta Senátu, účinnost od poloviny roku 2026 se zpětným dopadem na celý rok) – minimální vyměřovací základ OSVČ v hlavní činnosti 35 % průměrné mzdy místo 40 %. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění: 13,5 % (zaměstnavatel 9 %, zaměstnanec 4,5 %), OSVČ z 50 % zisku, osoby bez zdanitelných příjmů 3 024 Kč měsíčně při minimální mzdě 22 400 Kč (2026). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Nařízení vlády č. 365/2025 Sb. – průměrná mzda pro rok 2026 48 967 Kč (shodně s průvodcem Daně investora). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 323/2025 Sb., o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (účinnost 1. 1. 2026, povinné hlášení od 1. 4. 2026, do 20. dne následujícího měsíce), podle informací MPSV. Ověřeno 13. 10. 2026.

Literatura

  • Pacioli, L. (1494): Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalita. Benátky.
  • Robinson, T. R., Henry, E., Pirie, W. L., Broihahn, M. A. (2015): International Financial Statement Analysis. 3. vyd. Hoboken: Wiley (CFA Institute Investment Series).
  • CFA Institute (2025–2026): Financial Statement Analysis. CFA Program Curriculum, Level I a Level II.
  • Sloan, R. G. (1996): Do Stock Prices Fully Reflect Information in Accruals and Cash Flows about Future Earnings? The Accounting Review 71 (3), 289–315.
  • Dechow, P. M., Dichev, I. D. (2002): The Quality of Accruals and Earnings: The Role of Accrual Estimation Errors. The Accounting Review 77 (Supplement), 35–59.
  • Graham, J. R., Raedy, J. S., Shackelford, D. A. (2012): Research in Accounting for Income Taxes. Journal of Accounting and Economics 53 (1–2), 412–434.
  • IASB (2018): Conceptual Framework for Financial Reporting; IAS 1, IAS 2, IAS 7, IAS 12, IAS 16, IAS 19, IAS 21, IAS 36, IAS 37, IFRS 9, IFRS 15, IFRS 16. London: IFRS Foundation.

Modelové předpoklady

Gama, s.r.o. je smyšlená mikro účetní jednotka, plátce DPH, s kalendářním účetním obdobím a jediným společníkem. Deník za rok 2026 slučuje stejné případy za pololetí. Zboží se oceňuje metodou FIFO a účtuje způsobem A, materiál způsobem B. Stroj je zařazen ve 2. odpisové skupině jako ilustrace; skutečné zařazení vždy podle přílohy č. 1 ZDP. Odložená daň se v závěrce Gamy neúčtuje (volba mikro jednotky), kapitola 9 ukazuje, jak by vypadala. Mzdové a odvodové výpočty používají sazby roku 2026 a zaokrouhlení podle zákona, laboratoř kapitoly 10 počítá roční částky bez měsíčních záloh. Kurzy cizích měn v příkladech jsou ilustrační. Průvodce nepostihuje konsolidaci, přeměny společností, účetnictví ve funkční měně v detailu, IFRS výkaznictví ani zvláštní režimy (paušální daň, skupinová registrace k DPH); v takových případech se obraťte na účetního, daňového poradce nebo auditora.

Interaktivní průvodce Podvojné účetnictví v praxi (říjen 2026). Studijní materiál, ne účetní, daňové, investiční ani právní poradenství a ne doporučení. Právní stav k 13. 10. 2026; pravidla se mění, před rozhodnutím si je ověřte.