Všeobecná medicína
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Všeobecná medicína

Jak funguje lidské tělo
a jak medicína uvažuje

Na pozadí běží modelový monitor: oranžová EKG křivka srdce, modrá pulzní vlna z prstu. Ukazatele se počítají ze stejného modelu jako laboratoř v kapitole 4 – srdeční výdej je tep krát tepový objem. Smyšlený pacient, skutečná fyziologie.

tep–
krevní tlak–
saturace SpO₂–
srdeční výdej–
Úvodem

Jak průvodce používat

Medicína stojí na dvou nohách. První je porozumění tělu: z čeho je postavené, jak udržuje stálé vnitřní prostředí a co se děje, když regulace selže. Druhá je způsob uvažování: jak číst výsledek testu, jak poznat, že lék opravdu pomáhá, a jak rozhodovat v nejistotě. Průvodce vede od první pomoci, kterou zvládne každý, až po pojmy z úvodních kurzů lékařských fakult.

🩺

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si jev vyzkoušíte na modelu. Pod ní mise za XP: od laika až po kritického čtenáře studií. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, řešené příklady a příklady k procvičení. Teorie bývá o úroveň náročnější než úvod kapitoly. Barevná tečka v obsahu ukazuje náročnost. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Mapa průvodce

Tab. 0.1Kapitoly, úroveň a co se v nich naučíte
KapitolaÚroveňCo se naučíte
1 Jak je tělo postavenézákladybuňky, tkáně, orgány a soustavy; homeostáza a zpětná vazba
2 První pomoczákladybezpečí, volání 155 a 112, resuscitace podle ERC 2025, AED, krvácení, dušení
3 Zdravý životní stylzákladyenergetická bilance, výživa, pohyb a spánek podle WHO
4 Srdce a krevní oběhstřední školasrdeční cyklus, krevní tlak, srdeční výdej, princip EKG
5 Dýchání a krevstřední školavýměna plynů, saturace, hemoglobin, krevní skupiny a transfuze
6 Trávení, metabolismus a hormonystřední školatrávení, inzulin a glukóza, princip diabetu
7 Nervová soustava a smyslystřední školaneuron, membránový potenciál, vedení vzruchu, reflexy, smysly
8 Imunita, infekce a očkovánístřední školavrozená a získaná imunita, R₀, kolektivní imunita, model SIR
9 Farmakologievysoká školafarmakokinetika, poločas, ustálený stav, receptory, terapeutické okno
10 Diagnostika a testyvysoká školasenzitivita, specificita, prediktivní hodnoty, Bayes, ROC, pasti screeningu
11 Medicína založená na důkazechvysoká školatypy studií, RCT, absolutní a relativní riziko, NNT, metaanalýza
12 Patofyziologie a klinické uvažovánívysoká školazánět, šok, selhání orgánů, diferenciální diagnóza, lékařská etika

Co budete potřebovat

Pro první část stačí zvědavost a běžné počty. Od kapitoly 4 se hodí zlomky, procenta a jednoduché vzorce, od kapitoly 9 exponenciála a logaritmus a od kapitoly 10 základy pravděpodobnosti. Kde je potřeba víc, průvodce to vysvětlí na místě.

Navazující látku najdete v sousedních průvodcích: stavbu buňky, genetiku a evoluci v průvodci Biologie, chemii živin a enzymů v průvodci Chemie, proudění, tlak a elektřinu v průvodci Fyzika, mozek, chování a duševní zdraví v průvodci Psychologie, pravděpodobnost a statistiku do hloubky v průvodci Statistika a modely, kognitivní zkreslení v průvodci Logika a kritické myšlení, etiku jako filozofickou disciplínu v průvodci Filozofie a ekonomii zdravotnictví a tržní selhání v průvodci Ekonomie.

Modelový člověk

Laboratoře počítají s modelovým dospělým. Jeho hodnoty jsou učebnicové a zaokrouhlené: slouží k pochopení principu, ne jako norma, se kterou byste měli srovnávat sebe.

Veličina (modelově)HodnotaKde se používá
Hmotnost70 kg (v kapitole 3 80 kg)tělesné tekutiny, energetická bilance
Tepová frekvence v klidu72 /minkapitola 4, hero
Tepový objem70 mlsrdeční výdej 5,04 l/min
Hemoglobin150 g/lobsah kyslíku v krvi
Glykémie nalačnokolem 5 mmol/lkapitola 6
Smyšlený lék „Modelin“Vd 50 l, CL 5 l/hkapitola 9; reálné léky průvodce neuvádí
Normální hodnoty se liší podle věku, pohlaví, laboratoře a metody měření. Přehled s tímto upozorněním je v příloze B.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Výpočet na číslech

Řešený příklad, který si můžete přepočítat.

Ve skutečnosti

Kde se látka používá v nemocnici, v laboratoři nebo ve výzkumu, a jak k poznatkům lidé došli.

Pomůcka

Mnemotechnika nebo rychlé pravidlo. Ke kontrole a zapamatování, ne k rozhodování o zdraví.

Pozor

Místo, kde se nejčastěji chybuje, nebo nebezpečný omyl.

Studijní materiál, nenahrazuje učebnici ani výuku. Nenahrazuje ani lékaře: nestanovuje diagnózy ani dávkování a laboratoře jsou modelové, nejsou to diagnostické nástroje pro vás ani pro druhé. Při ohrožení života volejte 155 (zdravotnická záchranná služba) nebo 112. Průvodce nejmenuje komerční produkty, léčivé přípravky ani firmy; lék v příkladech je smyšlený. Doporučené postupy mají v příloze C zdroj a datum ověření (stav k 13. 10. 2026).

Rozsahem odpovídá: základy – RVP ZV (Přírodopis, biologie člověka; Výchova ke zdraví včetně první pomoci); střední škola – RVP G (Biologie, biologie člověka; Výchova ke zdraví), maturitní úroveň; vysoká škola – úvodní kurzy lékařských a zdravotnických fakult: fyziologie, farmakologie, epidemiologie, medicína založená na důkazech, patofyziologie a lékařská etika.

Část IZáklady
1

Jak je tělo postavenézáklady

Tělo je stavebnice o několika patrech: buňky tvoří tkáně, tkáně orgány, orgány soustavy. Aby celek fungoval, musí udržovat vnitřní prostředí – teplotu, množství vody, cukru a solí – v úzkém rozmezí. Tomu se říká homeostáza a stojí na ní celá medicína: nemoc je často porucha regulace.

🏙️

Představte si tělo jako město. Buňky jsou obyvatelé, tkáně řemeslné cechy, orgány budovy a soustavy městské služby: doprava (krevní oběh), zásobování (trávení), kanalizace (ledviny) a telefonní síť (nervy). Homeostáza je radnice, která hlídá, aby ve městě nebylo příliš horko, sucho ani hlad – a když něco ujede, pošle opraváře.

buňkacellula tkáňnapř. srdeční sval orgánsrdce soustavaoběhová organismusčlověk
Obr. 1.1 Úrovně organizace těla. Každé vyšší patro má vlastnosti, které nižší nemá: jednotlivá buňka srdečního svalu se stahuje, ale pumpovat krev umí až celé srdce.
Termostat těla
Modelová teplota jádra těla během čtyř hodin v prostředí, které zvolíte. Modrá křivka: s regulací (třes, pocení, změna prokrvení kůže). Šedá čárkovaná: kdyby regulace nefungovala. Zelený pás: běžné rozmezí kolem 36–37 °C. Přepněte na kladnou zpětnou vazbu a sledujte, co se stane.
LABORATOŘ
Model: jednoduchá bilance tepla. Teplo se ztrácí úměrně rozdílu teplot těla a prostředí; v neutrálním prostředí 22 °C je bilance vyrovnaná. Regulace přidává nebo odebírá teplo úměrně odchylce od 37 °C (proporcionální regulátor) s omezeným výkonem. Skutečná termoregulace je složitější a zahrnuje i chování (oblékneme se). Ne předpověď pro konkrétního člověka.
Minihra: kam orgán patří?
Přiřaďte orgán k soustavě, jejíž je hlavní součástí. Za aspoň sedm správných odpovědí z osmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: buňky, tkáně, soustavy, tělesné tekutiny a regulace

1.1Od buňky k tkáni

Buňka je nejmenší jednotka, která je sama o sobě živá: přijímá látky, získává z nich energii, reaguje na okolí a může se dělit. Lidská buňka je eukaryotní – má jádro s genetickou informací a membránou ohraničené organely.cell, eukaryotic cell Podle odhadu Sendera, Fuchse a Mila (2016) má tělo dospělého muže zhruba 30 bilionů (3·10¹³) lidských buněk; asi 84 % z nich tvoří červené krvinky. Bakterií v tlustém střevě je řádově stejně, přibližně 38 bilionů.

mitochondrietvorba ATP (buněčné dýchání) Golgiho aparátúprava a třídění bílkovin jádro a jadérkoDNA, tvorba ribozomů ribozomysyntéza bílkovin endoplazmatické retikulum lyzozomtrávení uvnitř buňky membránahranice buňky
Obr. 1.2 Zjednodušené schéma živočišné buňky. Velikosti organel nejsou ve skutečném poměru. Stavbu buňky podrobně vykládá průvodce Biologie.

Buňky stejného původu a funkce tvoří tkáň.tissue Lidské tělo má čtyři základní typy tkání:

Tab. 1.1Čtyři základní tkáně
TkáňHlavní úkolPříklady
epitelová (výstelková)kryje povrchy, vystýlá dutiny, tvoří žlázypokožka, výstelka střeva a cév, slinné žlázy
pojivováspojuje, podpírá, přenáší látkyvazivo, chrupavka, kost, tuková tkáň, krev
svalovástahuje se a vytváří pohybkosterní (vůlí ovládaný), srdeční, hladký (stěna střev a cév)
nervovápřijímá, vede a zpracovává signályneurony a podpůrné gliové buňky
Pozor

Krev je tkáň, a to pojivová: má buňky rozptýlené v mezibuněčné hmotě, kterou je tekutá krevní plazma. Žáci ji často zařazují do „žádné tkáně“.

1.2Orgány a soustavy

Orgán je ohraničená část těla složená z více tkání, která plní určitou funkci (srdce, ledvina). Soustava je skupina orgánů, které spolupracují na společném úkolu.organ, organ system

Tab. 1.2Orgánové soustavy a kde o nich průvodce píše
SoustavaHlavní orgányÚkolKapitola
oběhovásrdce, cévy, krevrozvádí kyslík, živiny, teplo a signály4, 5
dýchacídýchací cesty, plícevýměna kyslíku a oxidu uhličitého5
trávicítrávicí trubice, játra, slinivkarozklad a vstřebání potravy6
vylučovací (močová)ledviny, močovody, močový měchýřodstraňuje odpad, řídí vodu a soli9, 12
nervová a smyslovámozek, mícha, nervy, smyslové orgányrychlé řízení a vnímání7
hormonální (endokrinní)hypofýza, štítná žláza, nadledviny, slinivkapomalejší řízení pomocí hormonů6
imunitní a mízníkostní dřeň, brzlík, mízní uzliny, slezinaobrana proti infekci8
opěrná a pohybovákosti, klouby, svalyopora, pohyb, ochrana orgánů3
kožníkůže, vlasy, nehty, žlázybariéra, termoregulace1, 2
rozmnožovacípohlavní žlázy a orgányvznik nového jedince(Biologie)

1.3Tělesné tekutiny a vnitřní prostředí

Dospělý muž má asi 60 % hmotnosti tvořené vodou, žena kvůli vyššímu podílu tuku o něco méně. Dvě třetiny vody jsou uvnitř buněk (intracelulární tekutina), třetina mimo ně (extracelulární tekutina). Z extracelulární tekutiny je zhruba čtvrtina krevní plazma a tři čtvrtiny tkáňový mok mezi buňkami (intersticium).intracellular fluid (ICF), extracellular fluid (ECF), interstitial fluid

Příklad Kolik vody má modelový člověk

Při hmotnosti 70 kg: celková voda \(0{,}6\cdot 70 = 42\) l, uvnitř buněk \(\tfrac23\cdot 42 = 28\) l, mimo buňky 14 l, z toho tkáňový mok asi 10,5 l a plazma asi 3,5 l. Učebnice uvádějí zaokrouhleně 11 l a 3 l (Guyton a Hall). Krve jako celku (plazma i krvinky) je kolem 5 l.

Extracelulární tekutina je vnitřní prostředí, ve kterém buňky žijí. Pojem zavedl v 19. století francouzský fyziolog Claude Bernard: „stálost vnitřního prostředí je podmínkou svobodného života“. Liší se od nitra buněk složením: venku převažuje sodík (Na⁺, kolem 140 mmol/l), uvnitř draslík (K⁺, kolem 140 mmol/l). Na tomto rozdílu stojí elektrické jevy nervů a svalů (kapitola 7).internal environment, milieu intérieur

1.4Homeostáza a zpětná vazba

Homeostáza je udržování vnitřního prostředí v úzkém rozmezí navzdory změnám venku. Termín zavedl americký fyziolog Walter B. Cannon v roce 1926 a proslavil ho knihou The Wisdom of the Body (1932).homeostasis Regulovanými veličinami jsou například teplota, glykémie, krevní tlak, pH, koncentrace sodíku a draslíku nebo množství vody.

Každá regulační smyčka má tři části: receptor (čidlo) zachytí odchylku, řídicí centrum ji porovná s žádanou hodnotou a efektor provede nápravu.receptor, control centre, set point, effector

odchylkateplota těla klesne receptorytermoreceptory kůže a mozku řídicí centrumhypotalamus, žádaná hodnota efektorytřes, stažení cév v kůži odezvavíc tepla, menší ztráty −odezva tlumí odchylku
Obr. 1.3 Záporná zpětná vazba při poklesu teploty. Odezva působí proti původní odchylce, a proto smyčka teplotu stabilizuje.

Záporná a kladná zpětná vazba

Při záporné zpětné vazbě odezva působí proti odchylce: když teplota klesne, tělo vyrobí víc tepla; když stoupne glykémie, slinivka vyplaví inzulin a glykémie klesne. Takto pracuje naprostá většina regulací.negative feedback

Při kladné zpětné vazbě odezva odchylku zesiluje. Smyčka sama nic nestabilizuje; v těle se uplatňuje jen tam, kde má děj rychle doběhnout do konce: stahy dělohy při porodu (oxytocin), srážení krve (aktivované faktory aktivují další) nebo vzestup hormonu LH před ovulací. Jako porucha se objevuje v bludných kruzích nemocí: například při těžkém krvácení klesne tlak, srdce je hůř prokrvené, pumpuje slaběji a tlak klesá dál (kapitola 12).positive feedback, vicious circle

Proč regulace nikdy nevrátí hodnotu úplně přesně

Laboratoř nahoře používá jednoduchý model. Bez regulace se teplota těla \(T\) mění podle rozdílu oproti prostředí \(T_e\); se zesílením regulace \(g\) přibude teplo úměrné odchylce od 37 °C. V ustáleném stavu vyjde odchylka

Odchylka proporcionální regulace\[T_{\infty}-37 = \frac{T_e-22}{1+g}\]

Číslo 22 °C je v modelu neutrální teplota prostředí, při které je bilance vyrovnaná. Čím větší zesílení, tím menší zbytková odchylka, ale nulová není nikdy. Tak se chová každý proporcionální regulátor: potřebuje nějakou odchylku, aby vůbec měl důvod zasahovat.proportional control, steady-state error

Příklad Pobyt v prostředí o teplotě 0 °C

Při zesílení \(g = 10\): \(T_{\infty} = 37 + (0-22)/11 = 35{,}0\) °C. Při \(g = 20\): \(37 - 22/21 = 35{,}95\) °C. Bez regulace (\(g = 0\)) by teplota mířila až k 15 °C; za čtyři hodiny by v modelu klesla na 28,6 °C. Ve skutečnosti se člověk navíc oblékne nebo se přesune do tepla – to je behaviorální termoregulace.

Ve skutečnosti

Horečka není selhání termoregulace, ale posun žádané hodnoty. Látky z imunitní reakce (pyrogeny) přes prostaglandin E₂ „přenastaví“ termostat v hypotalamu výš. Tělo je pak vůči nové žádané hodnotě podchlazené: člověku je zima, třese se a teplota stoupá. Když příčina pomine, žádaná hodnota klesne, člověk se potí a teplota klesá.

1.5Anatomické názvosloví

Anatomie popisuje polohu vždy vůči anatomické poloze: člověk stojí vzpřímeně, dívá se dopředu, paže visí podél těla a dlaně směřují dopředu. Strany se určují z pohledu pacienta – „levá“ je jeho levá.anatomical position

Tab. 1.3Základní směry a roviny
ČeskyLatinskyVýznam
horní – dolnícranialis – caudalissměrem k hlavě – k patě (u trupu)
přední – zadníventralis (anterior) – dorsalis (posterior)směrem k břichu – k zádům
středový – postrannímedialis – lateralisblíž ke střední čáře – dál od ní
bližší – vzdálenějšíproximalis – distalisna končetině blíž k trupu – dál od trupu
povrchový – hlubokýsuperficialis – profundusblíž k povrchu – hlouběji
pravý – levýdexter – sinisterz pohledu pacienta
rovina středováplanum medianum (sagittale)dělí tělo na pravou a levou polovinu
rovina čelníplanum frontalerovnoběžná s čelem, dělí na přední a zadní část
rovina příčnáplanum transversalevodorovná, dělí na horní a dolní část
Pomůcka

Proximus znamená latinsky „nejbližší“: proximální konec končetiny je ten u trupu. Loket je proximálně od zápěstí, prsty jsou distálně od dlaně. A dexter je základ slova „dexterita“ (zručnost): pravá ruka je u většiny lidí ta šikovnější.

1.6Procvičení

1
Kolik litrů vody má člověk vážící 60 kg, je-li voda 60 % hmotnosti? Kolik je jí uvnitř buněk a kolik mimo ně?
Celkem \(0{,}6\cdot 60 = 36\) l. Uvnitř buněk dvě třetiny, tedy 24 l, mimo buňky 12 l; z toho zhruba 9 l tkáňový mok a 3 l plazma.
2
V modelu termostatu je prostředí −10 °C a zesílení regulace \(g = 20\). Na jaké teplotě se tělo ustálí?
\(T_{\infty} = 37 + (-10-22)/21 = 37 - 1{,}52 = 35{,}48\) °C. I silná regulace nechá malou odchylku; v realitě ji doplní chování (oblečení, úkryt).
3
Proč na začátku horečky bývá člověku zima a třese se, přestože má teplotu nad 37 °C?
Pyrogeny posunou žádanou hodnotu v hypotalamu nahoru. Proti nové žádané hodnotě je skutečná teplota nízká, a řídicí centrum proto spustí efektory, které teplo vyrábějí a šetří: třes a stažení cév v kůži (bledost, pocit chladu).
4
Zařaďte do tkání: srdeční sval, kost, výstelka tenkého střeva, mícha, krev.
Srdeční sval – svalová; kost – pojivová; výstelka střeva – epitelová; mícha – nervová (neurony a glie); krev – pojivová (tekutá mezibuněčná hmota).
5
Doplňte: loket je vůči zápěstí …, nos je vůči uším …, páteř je vůči hrudní kosti … .
Loket je proximálně (blíž k trupu), nos je mediálně (blíž ke střední čáře), páteř je dorzálně (vzadu).
6
Vysvětlete, proč je srážení krve řízeno kladnou zpětnou vazbou a proč to tělu neškodí.
Aktivovaný srážecí faktor aktivuje další faktory, a reakce se tak lavinovitě zesiluje – během minut vznikne zátka. Smyčka je ale omezená místem poranění a vypínají ji přirozené inhibitory srážení a rozpuštění sraženiny (fibrinolýza). Kladná zpětná vazba je výhodná tam, kde má děj rychle a úplně proběhnout.
Co si odnést
  • Buňka → tkáň → orgán → soustava → organismus; čtyři tkáně: epitelová, pojivová, svalová, nervová.
  • Homeostáza drží vnitřní prostředí v úzkém rozmezí; většinou zápornou zpětnou vazbou.
  • Kladná zpětná vazba zesiluje odchylku: užitečná u porodu a srážení krve, nebezpečná jako bludný kruh nemoci.
Část IZáklady
2

První pomoczáklady

Největší chybou v první pomoci je nedělat nic. Postup u člověka, který nereaguje, se vejde do jedné věty: zajistit bezpečí, zavolat 155, a pokud nedýchá normálně, stlačovat hrudník 100–120krát za minutu, dokud nepřijede pomoc nebo defibrilátor. Operátor záchranné služby vás celou dobu povede.

🫀

Když se srdce zastaví, vaše ruce se na pár minut stanou jeho náhradou. Nepumpují tolik krve jako zdravé srdce, ale dost na to, aby mozek přežil do chvíle, kdy defibrilátor nebo záchranáři srdce znovu rozběhnou. Bez vás tahle šance s každou minutou mizí.

Pozor

Tato kapitola nenahrazuje kurz první pomoci. Stlačování hrudníku, vdechy a použití defibrilátoru se nejlépe naučíte na figuríně s instruktorem. Při skutečné události volejte 155 (nebo 112) a řiďte se pokyny operátora.

Je místo bezpečné? Reaguje na oslovení a zatřesení? ano: zjistit, co se stalo,sledovat, podle potřeby 155 Nereaguje: volat 155 / 112hlasitý odposlech, poslat pro AED Dýchá normálně?záklon hlavy, kontrola do 10 s ano: zotavovací poloha,stále kontrolovat dýchání Ne (nebo lapavě): stlačování100–120/min, 5–6 cm; vyškolení 30 : 2 AED: zapnout, řídit se pokynypokračovat do příjezdu pomoci analýza rytmuzhruba každé 2 min
Obr. 2.1 Základní neodkladná resuscitace dospělého podle doporučení Evropské resuscitační rady (ERC) z roku 2025, zjednodušeně. Novinkou je zdůraznění, že se volá hned u každého, kdo nereaguje; dýchání se kontroluje, zatímco se čeká na spojení.
Metronom pro stlačování hrudníku
Spusťte metronom a klepejte do velkého tlačítka v rytmu, jako byste stlačovali hrudník. Graf ukazuje tempo každého klepnutí; zelený pás je 100–120 za minutu. V režimu 30 : 2 metronom po třiceti dobách připomene dva vdechy. Když udržíte tempo v pásmu, získáte 15 XP.
LABORATOŘ
Klepejte i bez metronomu; tempo se počítá z odstupů mezi klepnutími.
Nácvik rytmu, ne kurz. Hloubku stlačení (u dospělého 5–6 cm) ani úplné uvolnění hrudníku telefon nezměří; to se naučíte jen na figuríně. Tempo se počítá z odstupu dvou klepnutí; pauzy delší než 3 s (vdechy) se nezapočítávají.
Minihra: správné pořadí kroků
Našli jste dospělého, který leží a nereaguje. Klikejte na kroky v pořadí, v jakém je provedete. Při nejvýš jedné chybě získáte 15 XP.
MINIHRA
krok 1 z 7
+Teorie: resuscitace podle ERC 2025, AED, děti, krvácení, dušení a další naléhavé stavy

2.1Proč rozhodují minuty

Při zástavě oběhu srdce přestane účinně čerpat krev. U dospělých je nejčastější příčinou náhlá porucha rytmu, při které se srdeční sval chaoticky chvěje místo stahů (fibrilace komor). Mozek bez přísunu kyslíku ztratí vědomí během několika sekund a během několika minut začíná nevratné poškození.cardiac arrest, ventricular fibrillation

Stlačování hrudníku obnoví část průtoku krve mozkem a srdcem. Fibrilaci samo neukončí; to umí jen elektrický výboj defibrilátoru. Šance na přežití proto závisí na tom, jak rychle někdo začne stlačovat a jak rychle přijde výboj. Tuto posloupnost popisuje řetězec přežití: včasné rozpoznání a přivolání pomoci, včasná resuscitace, včasná defibrilace a rozšířená péče záchranářů a nemocnice.chain of survival

Ve skutečnosti

Operátor zdravotnického operačního střediska umí laika vést po telefonu: řekne mu, kam položit ruce, a počítá s ním tempo. Tomu se říká telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace (TANR). Proto ERC 2025 doporučuje zapnout hlasitý odposlech a nechat telefon u postiženého.

2.2Postup u dospělého podle ERC 2025

Evropská resuscitační rada (ERC) vydává doporučené postupy zhruba po pěti letech; aktuální verze vyšla v říjnu 2025 v časopise Resuscitation. V Česku je zavádí Česká resuscitační rada. Základní postup pro laiky:

  1. Bezpečí. Zkontrolujte, že nehrozí nebezpečí vám ani postiženému (doprava, elektřina, oheň, plyn).
  2. Reakce. Hlasitě ho oslovte a jemně zatřeste rameny.
  3. Volání. Nereaguje-li, hned volejte 155 (nebo 112), telefon dejte na hlasitý odposlech. Je-li vás víc, jeden volá a další běží pro automatizovaný externí defibrilátor (AED).
  4. Dýchání. Zatímco čekáte na spojení, zakloňte hlavu a nadzvedněte bradu; nejvýš 10 sekund sledujte, zda dýchá normálně.
  5. Stlačování. Nedýchá-li normálně, nebo máte-li pochybnost, začněte stlačovat hrudník.
  6. AED. Jakmile je k dispozici, zapněte ho a řiďte se hlasovými pokyny.
  7. Pokračovat do příjezdu záchranářů, do chvíle, kdy se člověk probouzí a dýchá normálně, nebo dokud nejste vyčerpaní.

Lapavé dechy (ojedinělé, namáhavé nádechy jako u ryby na suchu) nejsou normální dýchání, ale typický příznak zástavy. Na začátku zástavy se mohou objevit i krátké křeče. Při pochybnosti se jedná, jako by šlo o zástavu.agonal breathing, gasping

2.3Kvalitní stlačování hrudníku

  • Hranu dlaně položte na dolní polovinu hrudní kosti (střed hrudníku), druhou ruku na ni, prsty propleťte.
  • Paže držte natažené, ramena kolmo nad hrudníkem; stlačujte vahou těla.
  • Tempo 100–120 za minutu, hloubka nejméně 5 cm a nejvýš 6 cm.
  • Po každém stlačení nechte hrudník úplně vrátit, neopírejte se o něj.
  • Přerušení minimalizujte. Je-li vás víc, střídejte se zhruba po dvou minutách; únava rychle snižuje kvalitu.
  • Nejlépe se stlačuje na pevné podložce. Leží-li člověk v posteli, ERC 2025 doporučuje nepřetahovat ho na zem, začít na posteli a stlačovat hlouběji.
srdce páteř 100–120 /min 5–6 cm dolní polovina hrudní kosti
Obr. 2.2 Stlačení hrudní kosti o 5–6 cm k páteři zmenší objem hrudníku a vytlačí krev ze srdce; při uvolnění se srdce znovu plní. Čárkovaně poloha hrudní stěny při stlačení. Schéma, ne anatomicky přesný řez.

Přerušení stlačování na vdechy nebo analýzu rytmu snižuje průměrný průtok krve. Užitečnou mírou je podíl stlačování: jaká část času se opravdu stlačuje.chest compression fraction

Podíl stlačování\[\text{podíl} = \frac{t_{\text{stlačování}}}{t_{\text{stlačování}} + t_{\text{pauzy}}},\qquad t_{\text{stlačování}} = \frac{30}{f}\cdot 60\ \text{s}\]
Příklad Kolik stlačení za minutu skutečně proběhne

Tempo \(f = 110\) za minutu: 30 stlačení trvá \(30/110\cdot 60 = 16{,}36\) s. Dva vdechy s přesunem zaberou 6 s, cyklus tedy trvá 22,36 s. Podíl stlačování je \(16{,}36/22{,}36 = 73{,}2\) % a za minutu proběhne \(30\cdot 60/22{,}36 = 80{,}5\) stlačení. Kdyby pauza trvala 10 s, klesne podíl na 62,1 % a počet stlačení na 68,3 za minutu.

2.4Vdechy, nebo jen stlačování?

Kdo je ve vdechování vyškolen, střídá 30 stlačení a 2 vdechy. Vdech má jen tolik vzduchu, aby se hrudník začal zvedat; přílišné vdechování škodí. Kdo vyškolen není, provádí nepřerušované stlačování bez vdechů – operátor laiky navádí právě takto, pokud volající neřekne, že vdechy umí. Nepodaří-li se po dvou pokusech hrudník vdechem zvednout, je třeba myslet na cizí těleso v dýchacích cestách.rescue breaths, compression-only CPR

2.5Automatizovaný externí defibrilátor (AED)

AED je přístroj, který sám analyzuje srdeční rytmus a při fibrilaci komor (nebo komorové tachykardii bez pulzu) doporučí či rovnou provede výboj. Výboj srdce „nenastartuje“ ze stavu bez elektrické aktivity; zastaví chaotickou elektrickou činnost, aby se mohl obnovit vlastní rytmus ze srdečního převodního systému.automated external defibrillator (AED), shockable rhythm

  • Použít ho smí kdokoli; přístroj mluví a vede.
  • Elektrody nalepte na odhalený hrudník podle obrázku na nich. Je-li vás víc, druhý mezitím stlačuje.
  • Během analýzy a výboje se nikdo nesmí postiženého dotýkat.
  • Po výboji (i když výboj doporučen nebyl) hned pokračujte ve stlačování a dál se řiďte pokyny.
Pozor

AED nikoho „nezabije omylem“: výboj podá jen při rytmu, který výboj vyžaduje. Bát se ho není důvod; zbytečným čekáním se ztrácí nejcennější čas.

2.6Děti a kojenci

U dětí bývá zástava častěji důsledkem nedostatku kyslíku (dušení, tonutí) než poruchy rytmu, proto mají vdechy větší význam. Podle doporučení ERC 2025 pro děti:

  • po uvolnění dýchacích cest a kontrole dýchání (nejvýš 10 s) se podá 5 úvodních vdechů;
  • kdo je vyškolen v resuscitaci dětí, stlačuje v poměru 15 : 2; kdo vyškolen není nebo umí jen postup pro dospělé, použije 30 : 2;
  • tempo je stejné, 100–120 za minutu; hloubka nejméně třetina předozadního průměru hrudníku, v žádném věku víc než 6 cm;
  • u kojenců se stlačuje dolní polovina hrudní kosti dvěma palci s obejmutím hrudníku rukama.
Pomůcka

Jakákoli resuscitace je lepší než žádná. Nevíte-li si rady s dítětem, použijte postup pro dospělé a poslouchejte operátora.

2.7Zotavovací poloha

Člověka se sníženou reakcí (nereaguje nebo reaguje jen málo), který dýchá normálně, uložte do stabilizované polohy na boku: jazyk nezapadne a zvratky mohou odtéct z úst. Dýchání průběžně kontrolujte; přestane-li dýchat normálně, otočte ho na záda a začněte resuscitovat. Zotavovací poloha není pro člověka, který lapavě dýchá – ten potřebuje stlačování.recovery position

2.8Život ohrožující krvácení

  1. Volejte 155 a na ránu tlačte přímým silným tlakem (rukou přes čistou látku, obvaz, oblečení).
  2. Hlubokou ránu lze vyplnit obvazem (ideálně hemostatickým, jinak čistou látkou) a dál tlačit.
  3. Po zastavení krvácení přiložte tlakový obvaz.
  4. Krvácení z končetiny, které tlak nezastaví, řeší škrtidlo (turniket): 5–7 cm nad ranou, ne přes kloub, utáhnout, dokud krvácení neustane. Zapište čas přiložení. Uvolnit ho smí jen zdravotník.

2.9Dušení cizím tělesem

Dospělý, který se dusí, se obvykle chytá za krk a nemůže mluvit. Postup podle ERC 2025:

  1. Zeptejte se: „Dusíte se?“ Kašle-li účinně, povzbuzujte ke kašli.
  2. Přestává-li kašel být účinný: nakloňte ho dopředu a dejte až 5 úderů dlaní mezi lopatky.
  3. Nepomohou-li údery: až 5 stlačení nadbřišku (Heimlichův manévr) – zezadu, pěst mezi pupek a dolní konec hrudní kosti, prudce dovnitř a nahoru.
  4. Nepomůže-li to, volejte 155 a dál střídejte 5 úderů a 5 stlačení.
  5. Upadne-li do bezvědomí, začněte resuscitaci.

Slepé vytírání úst prstem se nedoporučuje, může těleso zatlačit hlouběji. Kdo podstoupil stlačení nadbřišku, má být vyšetřen lékařem: manévr může poranit vnitřní orgány. U kojenců se nadbřišek nestlačuje; střídají se údery do zad a stlačení hrudníku.foreign body airway obstruction, back blows, abdominal thrusts

2.10Další naléhavé stavy

Tab. 2.1Co dělat do příjezdu pomoci (zjednodušeně)
StavJak ho poznatCo udělat
cévní mozková příhodatest FAST: pokleslý koutek (Face), slabost paže (Arm), porucha řeči (Speech)ihned 155, zapamatovat čas (Time) začátku příznaků
bolest na hruditlak či pálení na hrudi, může vyzařovat do paže, krku, zad155, klid, nenechat samotného; léky jen podle pokynů operátora
těžká alergická reakceotok, dušnost, vyrážka, slabost po bodnutí nebo jídle155; má-li postižený předepsaný autoinjektor s adrenalinem, pomoci mu ho použít
nízký cukr u diabetikapocení, třes, zmatenost, neobvyklé chovánípři vědomí podat cukr ústy (sladký nápoj, glukóza); nezlepší-li se do 15 min, opakovat; bezvědomí – 155
křeče (záchvat)bezvědomí, záškuby, pak spavostchránit před úrazem, nic nevkládat do úst; po záchvatu zotavovací poloha; 155 při záchvatu nad 5 min, opakovaném, s úrazem nebo prvním v životě
popáleninazarudnutí, puchýře, bílá nebo černá kůžechladit tekoucí chladnou (ne ledovou) vodou, obvykle se uvádí kolem 20 min; krýt čistě; rozsáhlé – 155
otravapodle látky: zvracení, ospalost, zmatenost155 při závažných příznacích; jinak Toxikologické informační středisko (nonstop 224 919 293 nebo 224 915 402); obal od látky schovat

2.11Tísňové linky a zákon

Tab. 2.2Tísňové linky v Česku
ČísloKdoKdy
155zdravotnická záchranná službaohrožení života a zdraví
112jednotné evropské číslo tísňového voláníkdekoli v EU; když je potřeba víc složek nebo nevíte, kam volat; spojí i přes síť jiného operátora
150hasičský záchranný sborpožár, nehoda s nutností vyprošťování, únik nebezpečných látek
158Policie ČRtrestný čin, ohrožení bezpečnosti
156obecní (městská) policiemístní záležitosti; není všude

Operátorovi řekněte co se stalo, kde (co nejpřesněji) a kdo volá. Odpovídejte na otázky a nezavěšujte jako první. Neposkytnutí pomoci je v Česku trestným činem (§ 150 trestního zákoníku): dopustí se ho ten, kdo osobě v nebezpečí smrti nebo s příznaky vážné poruchy zdraví neposkytne potřebnou pomoc, ač to může udělat bez nebezpečí pro sebe nebo jiného. Přivolání odborné pomoci je také pomoc.

2.12Procvičení

1
Kolik stlačení proběhne za 2 minuty při tempu 110 za minutu bez přerušení? A kolik v režimu 30 : 2, když každá pauza na vdechy trvá 6 s?
Bez přerušení \(2\cdot 110 = 220\) stlačení. Cyklus 30 : 2 trvá \(16{,}36 + 6 = 22{,}36\) s; za 120 s proběhne \(120/22{,}36 = 5{,}37\) cyklu, tedy \(5{,}37\cdot 30 \approx 161\) stlačení.
2
Jaký je časový odstup mezi dvěma stlačeními při tempu 100 a 120 za minutu?
\(60\,000/100 = 600\) ms a \(60\,000/120 = 500\) ms. Správné tempo tedy znamená stlačovat zhruba dvakrát za sekundu.
3
Dítě má předozadní průměr hrudníku 15 cm. Jak hluboko stlačovat?
Nejméně třetinu průměru: \(15/3 = 5\) cm; v žádném věku víc než 6 cm.
4
Na zastávce leží muž, nereaguje a asi jednou za deset sekund se namáhavě nadechne. Co uděláte?
Ověříte bezpečí, zavoláte 155 (hlasitý odposlech), pošlete pro AED a začnete stlačovat hrudník. Lapavé dechy nejsou normální dýchání, ale příznak zástavy; zotavovací poloha by byla chybou.
5
Při tempu 100 za minutu trvají vdechy 10 s. Jaký je podíl stlačování a kolik stlačení proběhne za minutu?
30 stlačení trvá 18 s, cyklus 28 s. Podíl \(18/28 = 64{,}3\) %, za minutu \(30\cdot 60/28 = 64{,}3\) stlačení. Rychlejší vdechy i správné tempo zvyšují skutečný počet stlačení.
6
Z hluboké rány na stehně silně teče krev a přímý tlak ji nezastaví. Jak postupovat?
Volat 155 (nebo to nechat na někom dalším), ránu vyplnit obvazem nebo čistou látkou a tlačit. Nestačí-li to, přiložit škrtidlo 5–7 cm nad ranou, ne přes kloub, utáhnout do zastavení krvácení a zapsat čas. Škrtidlo nepovolovat; to udělá až zdravotník.
Co si odnést
  • Nereaguje? Volat 155 (hlasitý odposlech). Nedýchá normálně? Stlačovat 100–120/min do hloubky 5–6 cm.
  • AED smí použít každý; přístroj vede hlasem a výboj podá jen tehdy, je-li potřeba.
  • Dušení: kašel → 5 úderů mezi lopatky → 5 stlačení nadbřišku; krvácení: přímý tlak, případně škrtidlo.
Část IZáklady
3

Zdravý životní stylzáklady

Tělo se řídí energetickou bilancí: co přijme v potravě, to buď spálí, nebo uloží. Výživa, pohyb a spánek přitom působí víc než na váhu – na srdce, cévy, psychiku i imunitu. Kapitola shrnuje fakta a doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro populaci; osobní doporučení dává lékař nebo nutriční terapeut.

🔋

Energetická bilance je jako bankovní účet: příjmy (jídlo) minus výdaje (dýchání buněk, trávení, pohyb) dávají změnu zůstatku (zásoby v těle). Jenže tento účet má zvláštnost: když zůstatek klesne, sníží se i výdaje. Proto hubnutí ani přibírání nepokračuje stejným tempem donekonečna.

příjem energie sacharidy 17 kJ/g tuky 37 kJ/g bílkoviny 17 kJ/g alkohol 29 kJ/g výdej energie bazální metabolismuszhruba 60–70 % trávení, zhruba 10 % pohyb, zbytek (nejproměnlivější) rozdíl = změna zásob (glykogen, tuk, svaly) Energetické hodnoty podle nařízení EU 1169/2011; podíly složek výdeje platí zhruba pro člověka se sedavým zaměstnáním.
Obr. 3.1 Energetická bilance. Když příjem dlouhodobě převyšuje výdej, rozdíl se ukládá převážně jako tuk; když je nižší, tělo zásoby čerpá.
Energetická bilance v čase
Modelová osoba váží 80 kg a je v rovnováze. Od zítřka bude trvale jíst o zvolený počet kilokalorií denně víc nebo méně. Červená čárkovaná: „statické pravidlo“ 7 700 kcal na kilogram, které předpokládá stálé tempo. Modrá: dynamický model, ve kterém s hmotností klesá či roste i výdej.
LABORATOŘ
Model: konečná změna hmotnosti = změna příjmu / 24 kcal na kg denně (pravidlo palce Halla a kol., 2011, 100 kJ ≈ 24 kcal), dosahovaná exponenciálně s časovou konstantou 1 rok. Statické pravidlo počítá se 7 700 kcal na kg bez změny výdeje. Průměrný dospělý, ne předpověď ani rada pro konkrétního člověka.
Minihra: pravda, nebo mýtus?
Rozhodněte o každém tvrzení podle doporučení WHO a odborných společností. Za aspoň šest správných odpovědí ze sedmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 7
+Teorie: energie, výdej, dynamika hmotnosti, doporučení WHO, spánek a BMI

3.1Energie v potravě

Energie se v Evropě uvádí v kilojoulech (kJ), běžně i v kilokaloriích (kcal): \(1\ \text{kcal} = 4{,}184\ \text{kJ}\). Pro označování potravin v EU se počítá s pevnými hodnotami: sacharidy a bílkoviny 17 kJ/g (4 kcal/g), tuky 37 kJ/g (9 kcal/g), alkohol 29 kJ/g (7 kcal/g) a vláknina 8 kJ/g (2 kcal/g).kilojoule, kilocalorie, energy value

Příklad Energie svačiny

Svačina obsahuje 30 g sacharidů, 10 g tuku a 5 g bílkovin: \(17\cdot 30 + 37\cdot 10 + 17\cdot 5 = 510 + 370 + 85 = 965\) kJ, tedy \(965/4{,}184 = 231\) kcal. Tuk dodá 38 % energie, i když tvoří jen 22 % hmotnosti živin.

3.2Kam energie odchází

Bazální metabolismus (BMR) je výdej v klidu, nalačno a v teple: práce srdce, dýchání, udržování iontových gradientů, tvorba bílkovin. U člověka se sedavým zaměstnáním tvoří zhruba 60–70 % denního výdeje. Asi 10 % spotřebuje trávení a zpracování potravy (termický efekt potravy), zbytek pohyb – a ten se mezi lidmi liší nejvíc.basal metabolic rate (BMR), thermic effect of food, physical activity

Bazální metabolismus lze odhadnout rovnicí Mifflina a St Jeora (1990), hmotnost \(m\) v kg, výška \(h\) v cm, věk \(a\) v letech:

Odhad BMR (kcal/den)\[BMR = 10\,m + 6{,}25\,h - 5\,a + s,\qquad s = +5\ \text{(muži)},\ s = -161\ \text{(ženy)}\]

Celkový výdej je \(BMR \cdot PAL\), kde PAL (úroveň pohybové aktivity) je podle FAO/WHO/UNU (2004) zhruba 1,40–1,69 při sedavém nebo lehce aktivním životě, 1,70–1,99 při aktivním a 2,00–2,40 při velmi aktivním.physical activity level (PAL)

Příklad Modelový muž z laboratoře

Muž 80 kg, 180 cm, 40 let: \(BMR = 800 + 1\,125 - 200 + 5 = 1\,730\) kcal/den. Při PAL 1,6 je celkový výdej \(1\,730\cdot 1{,}6 = 2\,768\) kcal, při PAL 1,4 jen 2 422 kcal. Rozdíl pohybu mezi kanceláří a aktivním životem je tak kolem 350 kcal denně.

Intenzita pohybu se vyjadřuje v MET (metabolický ekvivalent): 1 MET je výdej v klidném sedu, přibližně 1 kcal na kilogram za hodinu. Středně intenzivní aktivita má 3–6 MET (svižná chůze), intenzivní nad 6 MET (běh).metabolic equivalent of task (MET)

Pozor

Rovnice odhadují průměr skupiny lidí. U jednotlivce se skutečný výdej může lišit o desítky procent. Žádný výpočet z této kapitoly není jídelníček ani dietní plán.

3.3Proč hmotnost nemění tempo lineárně

Staré „statické“ pravidlo říká, že kilogram tělesné hmoty odpovídá asi 7 700 kcal (3 500 kcal na libru), takže denní schodek 500 kcal znamená úbytek asi 0,45 kg týdně – a to stále. Pravidlo ale zapomíná, že lehčí tělo spotřebuje méně energie. Schodek se tím postupně zmenšuje, až zmizí: hmotnost se ustálí na nové rovnováze.static weight-loss rule, dynamic energy balance

Hall a kolegové (2011) z matematického modelu odvodili pravidlo palce pro průměrného dospělého s nadváhou: trvalá změna příjmu o 100 kJ (asi 24 kcal) denně vede ke konečné změně hmotnosti asi 1 kg; polovina změny proběhne zhruba za rok a 95 % zhruba za tři roky. Laboratoř to aproximuje jednou exponenciálou:

Dynamická aproximace\[\Delta m(t) = \frac{\Delta E}{\varepsilon}\Big(1-e^{-t/\tau}\Big),\qquad \varepsilon = 24\ \tfrac{\text{kcal}}{\text{kg}\cdot\text{den}},\ \tau = 1\ \text{rok}\]

S časovou konstantou 1 rok proběhne 95 % změny za tři roky a polovina asi za osm měsíců; jedna exponenciála obě čísla Halla a kol. najednou nesplní, plný model je na začátku pomalejší.

Příklad O 500 kcal denně méně

Statické pravidlo: za rok \(500\cdot 365/7\,700 = 23{,}7\) kg, za tři roky 71,1 kg – zjevný nesmysl. Dynamická aproximace: konečná změna \(500/24 = 20{,}8\) kg, za rok \(20{,}8\cdot(1-e^{-1}) = 13{,}2\) kg, za tři roky 19,8 kg. Totéž platí obráceně pro přibírání: trvalý přebytek 250 kcal denně (třeba jedna sladká limonáda a sušenka) znamená po dvou letech modelově +9,0 kg.

3.4Výživa podle WHO

Tab. 3.1Zdravá strava podle WHO (informační list z 26. 1. 2026, dospělí)
SložkaDoporučení
ovoce a zeleninaaspoň 400 g denně (u dětí 2–5 let aspoň 250 g, 6–9 let aspoň 350 g); brambory se nepočítají
vlákninaaspoň 25 g denně z přirozených zdrojů (celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce, zelenina)
tuky celkemnejvýš 30 % energie
nasycené tukynejvýš 10 % energie
trans-tukynejvýš 1 % energie
volné cukryméně než 10 % energie, ideálně pod 5 %
sůlméně než 5 g denně (2 g sodíku), sůl jodizovaná
draslíkaspoň 3 510 mg (90 mmol) denně

Volné cukry jsou cukry přidané do jídel a nápojů výrobcem, kuchařem či strávníkem a také cukry přirozeně obsažené v medu, sirupech a ovocných šťávách. Cukr v celém ovoci, zelenině a mléce mezi ně nepatří.free sugars

Příklad Kolik je 10 % energie z cukru

Při příjmu 2 000 kcal je 10 % energie 200 kcal, tedy \(200/4 = 50\) g volných cukrů (asi 12 kávových lžiček); 5 % je 25 g.

3.5Pohyb podle WHO (2020)

Tab. 3.2Doporučená pohybová aktivita podle WHO (2020)
SkupinaAerobní aktivitaPosilování a další
děti a dospívající 5–17 letv průměru aspoň 60 min denně středně až vysoce intenzivní, převážně aerobníintenzivní aktivita a posilování svalů a kostí aspoň 3 dny v týdnu
dospělí 18–64 let150–300 min týdně středně intenzivní, nebo 75–150 min intenzivní, nebo kombinaceposilování velkých svalových skupin aspoň 2 dny v týdnu
dospělí nad 65 letjako dospělínavíc pestrá aktivita s důrazem na rovnováhu a sílu aspoň 3 dny v týdnu
všichniomezit dlouhé sezení; každý pohyb je lepší než žádný
Pomůcka

150 minut týdně je zhruba 21 minut denně, nebo pětkrát týdně půlhodina. „Středně intenzivní“ znamená, že se při ní zadýcháte, ale ještě zvládnete mluvit.

3.6Spánek

Spánek není pasivní vypnutí. Střídají se v něm cykly dlouhé zhruba 90 minut: lehký spánek (fáze N1 a N2), hluboký spánek (N3) a REM spánek s rychlými pohyby očí a živými sny. Hluboký spánek převládá v první polovině noci, REM ve druhé. Časování řídí vnitřní hodiny v suprachiasmatickém jádře hypotalamu, které reagují na světlo a řídí mimo jiné vyplavování melatoninu.non-REM sleep, REM sleep, circadian rhythm

bděníREMN1N2N3 hluboký usnutí1,5 h3 h4,5 h6 h7,5 h oranžově REM: v průběhu noci se prodlužuje; hluboký spánek N3 je hlavně v první polovině
Obr. 3.2 Schematický hypnogram jedné noci: pět cyklů po zhruba 90 minutách. Skutečný průběh je u každého člověka a každou noc jiný.
Tab. 3.3Doporučená délka spánku (za 24 hodin, včetně zdřímnutí u malých dětí)
VěkDoporučeníZdroj
0–3 měsíce14–17 hWHO (2019)
4–11 měsíců12–16 hWHO (2019)
1–2 roky11–14 hWHO (2019)
3–4 roky10–13 hWHO (2019)
6–12 let9–12 hAASM, Paruthi a kol. (2016)
13–18 let8–10 hAASM, Paruthi a kol. (2016)
dospělípravidelně aspoň 7 hAASM a SRS, Watson a kol. (2015)
WHO vydala doporučení o spánku jen pro děti do 5 let; pro starší děti a dospělé se uvádějí konsenzy amerických odborných společností pro spánkovou medicínu (AASM, SRS).

3.7Index tělesné hmotnosti a jeho meze

Index tělesné hmotnosti (BMI) je hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech. WHO dělí dospělé na podváhu (pod 18,5), normální hmotnost (18,5–24,9), nadváhu (25,0–29,9) a obezitu (30 a více).body mass index (BMI)

BMI\[BMI = \frac{m}{h^{2}}\qquad \text{např. } \frac{80}{1{,}80^{2}} = 24{,}7\ \text{kg/m}^{2}\]

BMI je užitečný pro populační statistiky, ale nerozliší svaly od tuku ani neukáže, kde je tuk uložený (břišní tuk je rizikovější). Hodnotí se proto spolu s obvodem pasu a dalšími údaji – a hodnotí ho lékař, ne vzorec.

3.8Alkohol a tabák

Evropská kancelář WHO v roce 2023 shrnula, že pro zdraví neexistuje bezpečná míra pití alkoholu: riziko například nádorových onemocnění roste už od malých dávek. Tabák podle WHO zabije až polovinu svých dlouhodobých uživatelů. Na rozdíl od jiných rizik jde o faktory, které lze ovlivnit; s odvykáním pomáhají praktičtí lékaři a specializovaná centra.

3.9Procvičení

1
Kolik volných cukrů odpovídá limitu 10 % a 5 % energie při příjmu 2 000 kcal?
10 % je 200 kcal, děleno 4 kcal/g dává 50 g; 5 % je 25 g.
2
Odhadněte bazální metabolismus a celkový výdej modelové ženy: 65 kg, 168 cm, 35 let, PAL 1,6.
\(BMR = 650 + 1\,050 - 175 - 161 = 1\,364\) kcal/den; celkový výdej \(1\,364\cdot 1{,}6 = 2\,182\) kcal/den. Je to odhad průměru, ne její skutečný výdej.
3
Kolik energie spotřebuje člověk vážící 70 kg za 30 minut chůze o intenzitě 3,5 MET? Kolik dní by podle statického pravidla trvalo „spálit“ 1 kg?
\(3{,}5\cdot 70\cdot 0{,}5 = 122{,}5\) kcal (celkový výdej během chůze včetně klidového). Statické pravidlo: \(7\,700/122{,}5 = 62{,}9\) dne. Ve skutečnosti část energie spotřebujete i bez chůze a tělo se přizpůsobí, takže výsledek bývá menší.
4
Trvalý přebytek je 250 kcal denně. O kolik hmotnost vzroste za 2 roky podle statického pravidla a podle dynamické aproximace?
Statické: \(250\cdot 730/7\,700 = 23{,}7\) kg. Dynamické: \(250/24\cdot(1-e^{-2}) = 10{,}4\cdot 0{,}865 = 9{,}0\) kg; konečně by se ustálila asi o 10,4 kg výš.
5
Spočítejte BMI pro 95 kg a 1,75 m a zařaďte ho podle WHO. Co BMI neprozradí?
\(95/1{,}75^{2} = 31{,}0\), tedy kategorie obezity podle WHO. Neprozradí, zda jde o tuk, nebo svaly, ani rozložení tuku; u silového sportovce může být zavádějící.
6
Kolik energie dodá 100 ml nápoje s 10 g cukru a jak dlouho trvá hodina „spalování“ při 1 MET u člověka o hmotnosti 70 kg?
10 g cukru je \(10\cdot 17 = 170\) kJ, tedy asi 41 kcal (\(170/4{,}184 = 40{,}6\)). Při 1 MET spotřebuje 70kg člověk asi 70 kcal za hodinu, takže 100 ml nápoje odpovídá asi 35 minutám klidného sezení.
Co si odnést
  • Energetická bilance: příjem − výdej = změna zásob; hmotnost se ale mění stále pomaleji a ustálí se na nové rovnováze.
  • WHO: aspoň 400 g ovoce a zeleniny, méně než 5 g soli, volné cukry pod 10 % energie; dospělí 150–300 min pohybu týdně a posilování.
  • Spánek, pohyb i strava působí na celé tělo; individuální rady patří lékaři.
Část IIJak tělo funguje
4

Srdce a krevní oběhstřední škola

Srdce jsou dvě čerpadla vedle sebe: pravé posílá krev do plic, levé do celého těla. Za minutu přečerpá v klidu kolem pěti litrů krve. Krevní tlak vzniká tím, že tento průtok naráží na odpor drobných tepen – stejně jako tlak ve vodovodu závisí na tom, kolik vody teče a jak úzké jsou trubky.

🚰

Vezměte zahradní hadici. Když pustíte víc vody, tlak stoupne. Když konec hadice přimáčknete prstem, tlak stoupne taky – ale za prstem vody proteče méně. Srdce je kohoutek, tepénky jsou prst. Tělo reguluje tlak oběma způsoby: mění výkon srdce i šířku cév.

plícekrev se okysličí tělo (orgány)krev odevzdá kyslík pravá síňRA pravákomora levá síňLA levákomora plicnice(odkysličená krev) plicní žíly aorta duté žíly malý (plicní) oběh nahořevelký (tělní) oběh dole
Obr. 4.1 Dva oběhy zapojené za sebou. Schéma je kreslené z pohledu pacienta zepředu, proto je jeho pravá strana srdce vlevo. Modře odkysličená krev, oranžově okysličená. Plicnice je tepna, i když vede odkysličenou krev: tepna je céva vedoucí krev ze srdce.
Tlak, tep a srdeční výdej
Model tepenného řečiště jako pružné nádrže s odtokem. Srdce při každém stahu vypudí tepový objem; pružné tepny ho pojmou a v diastole posílají dál přes odpor tepének. Graf ukazuje tlak v aortě během tří sekund. Zkuste předvolby nebo měňte veličiny sami.
LABORATOŘ
Model: dvouprvkový „pružník“ (Windkessel): tlak v tepnách roste přítokem ze srdce a klesá odtokem přes periferní odpor; centrální žilní tlak 3 mmHg, trvání systoly modelově úměrné odmocnině délky cyklu. Odpor je v mmHg·min/l, poddajnost v ml/mmHg. Učební model, ne měření ani hodnocení konkrétního člověka.
Minihra: cesta krve
Červená krvinka se vrací z nohy dutou žilou. Klikejte na zastávky v pořadí, jak jimi projde, než znovu odejde aortou do těla. Při nejvýš jedné chybě získáte 15 XP.
MINIHRA
krok 1 z 10
+Teorie: stavba srdce, srdeční cyklus, výdej, krevní tlak, hemodynamika a EKG

4.1Stavba srdce a dva oběhy

Srdce (cor) je dutý sval velikosti pěsti uložený v hrudníku za hrudní kostí, zhruba ze dvou třetin vlevo od střední čáry. Stěnu tvoří vnitřní výstelka (endokard), svalovina (myokard) a obal (epikard); celé je v osrdečníku (perikard). Pravou a levou polovinu odděluje přepážka; každá má síň (atrium) a komoru (ventriculus).atrium, ventricle, myocardium

Jednosměrný tok zajišťují chlopně. Mezi síněmi a komorami jsou cípaté chlopně (vpravo trojcípá, vlevo dvojcípá neboli mitrální), na výstupu z komor poloměsíčité (plicnicová a aortální). Srdeční sval sám vyživují věnčité (koronární) tepny, které odstupují z aorty hned nad aortální chlopní; jejich ucpání je podstatou infarktu myokardu.valves, coronary arteries

Malý (plicní) a velký (tělní) oběh jsou zapojené za sebou. Proto oběma musí v průměru protékat stejné množství krve: kdyby pravá komora přečerpala o 1 % víc než levá, hromadila by se krev v plicích.

Pozor

Tepna a žíla se nerozlišují podle kyslíku, ale podle směru: tepna (arterie) vede krev ze srdce, žíla (véna) do srdce. Plicnice je tepna s odkysličenou krví, plicní žíly vedou okysličenou krev.

4.2Srdeční cyklus

Jeden cyklus se skládá ze stahu komor (systola) a jejich uvolnění a plnění (diastola). Při tepu 75 za minutu trvá cyklus 0,8 s; systola komor zhruba 0,3 s, diastola 0,5 s. Při rychlejším tepu se zkracuje hlavně diastola.systole, diastole, cardiac cycle

  1. Izovolumická kontrakce: komora se začne stahovat, cípaté chlopně se zavřou (1. ozva), tlak prudce roste, ale všechny chlopně jsou zavřené a objem se nemění.
  2. Ejekce: tlak v komoře převýší tlak v aortě, aortální chlopeň se otevře a krev vytéká.
  3. Izovolumická relaxace: komora ochabuje, tlak klesne pod tlak v aortě, poloměsíčitá chlopeň se zavře (2. ozva, zářez na aortální křivce).
  4. Plnění: tlak v komoře klesne pod tlak v síni, cípatá chlopeň se otevře a komora se plní – nejprve rychle, nakonec pomůže stah síně.
12080400 mmHg IKejekceIRplnění komory tlak v aortělevá komoralevá síň 120 ml50 mlobjem levé komory EKGPQRST 1. ozva2. ozva
Obr. 4.2 Zjednodušený Wiggersův diagram jednoho srdečního cyklu (0,8 s). IK – izovolumická kontrakce, IR – izovolumická relaxace. Tepový objem je rozdíl objemů na konci diastoly (120 ml) a na konci systoly (50 ml). Křivky jsou schematické.

4.3Srdeční výdej

Tepový objem (SV) je množství krve vypuzené komorou při jednom stahu, srdeční výdej (Q, CO) množství za minutu.stroke volume (SV), cardiac output (CO)

Srdeční výdej\[Q = TF\cdot SV,\qquad SV = EDV - ESV,\qquad EF = \frac{SV}{EDV}\]

\(TF\) je tepová frekvence, \(EDV\) objem komory na konci diastoly, \(ESV\) na konci systoly a \(EF\) ejekční frakce – podíl náplně, který komora vypudí.ejection fraction (EF) U zdravého srdce bývá EF kolem 55–70 %; Evropská kardiologická společnost hovoří o srdečním selhání se sníženou EF při hodnotě 40 % a nižší.

Příklad Modelové srdce

EDV 120 ml, ESV 50 ml: \(SV = 70\) ml, \(EF = 70/120 = 58{,}3\) %. Při tepu 72/min je \(Q = 72\cdot 0{,}070 = 5{,}04\) l/min. Při zátěži s tepem 150/min a tepovým objemem 100 ml vychází 15 l/min; trénovaní vytrvalci zvládnou i přes 20 l/min.

Tepový objem řídí tři vlivy:

  • Předtížení (preload): čím víc se komora v diastole naplní a natáhne, tím silněji se stáhne – Frankův–Starlingův zákon. Díky němu levá komora automaticky přečerpá, co jí pošle pravá.preload, Frank–Starling law
  • Stažlivost (kontraktilita): sympatikus a adrenalin zvyšují sílu stahu při stejné náplni.contractility
  • Dotížení (afterload): odpor, proti kterému komora vypuzuje krev. Vysoký tlak v aortě tepový objem snižuje.afterload

Fickův princip

Srdeční výdej lze změřit nepřímo: kyslík, který tělo za minutu spotřebuje (\(\dot V_{O_2}\)), musí krev v plicích přijmout. Každý litr krve přitom přibere rozdíl obsahu kyslíku mezi tepennou a smíšenou žilní krví:

Fickův princip (1870)\[Q = \frac{\dot V_{O_2}}{C_{aO_2}-C_{vO_2}} = \frac{250\ \text{ml/min}}{(200-150)\ \text{ml/l}} = 5\ \text{l/min}\]

4.4Krevní tlak

Systolický tlak (STK) je nejvyšší tlak v tepnách během cyklu, diastolický (DTK) nejnižší. Rozdíl je tlaková amplituda (pulzní tlak). Střední arteriální tlak (SAT, MAP) je průměr tlaku v čase; protože diastola trvá déle než systola, leží blíž diastolickému:systolic, diastolic, pulse pressure, mean arterial pressure (MAP)

Střední arteriální tlak (odhad)\[SAT \approx DTK + \tfrac13\,(STK - DTK)\]
Příklad 120/80 mmHg

Tlaková amplituda 40 mmHg, \(SAT \approx 80 + 40/3 = 93{,}3\) mmHg. Pro 140/90 vychází 106,7 mmHg. Tlak se v Česku uvádí v milimetrech rtuťového sloupce (mmHg); 1 mmHg = 0,133 kPa.

Tab. 4.1Kategorie tlaku měřeného v ordinaci podle Evropské kardiologické společnosti (ESC, 2024), dospělí
KategorieSystolickýDiastolický
nezvýšený tlakpod 120apod 70
zvýšený tlak120–139nebo70–89
hypertenze140 a vícenebo90 a více
Diagnózu stanoví lékař z opakovaných měření, často doplněných měřením doma nebo 24hodinovým monitorováním; jedno měření nestačí. Tabulka slouží k pochopení, ne k hodnocení vlastních čísel.

Tlak se měří manžetou na paži ve výšce srdce, po pěti minutách klidu vsedě, s opřenými zády a nohama na zemi; použije se průměr více měření. U části lidí je tlak v ordinaci vyšší než doma (efekt bílého pláště).white-coat effect

4.5Hemodynamika: průtok, tlak a odpor

Pro proudění krve platí obdoba Ohmova zákona: rozdíl tlaků je průtok krát odpor. Pro celý velký oběh dává systémový cévní odpor (SVR):systemic vascular resistance (SVR)

„Ohmův zákon“ oběhu\[\Delta P = Q\cdot R,\qquad SVR = \frac{SAT - CVP}{Q} = \frac{93-3}{5} = 18\ \tfrac{\text{mmHg}\cdot\text{min}}{\text{l}}\]

\(CVP\) je centrální žilní tlak u pravé síně. V klinických jednotkách je to \(18\cdot 80 = 1\,440\ \text{dyn}\cdot\text{s}\cdot\text{cm}^{-5}\). Odpor se mění hlavně v arteriolách (tepénkách), které mají silnou svalovou stěnu; proto se jim říká odporové cévy. Žíly naopak pojmou zhruba dvě třetiny krve a slouží jako zásobník.

Odpor trubice při laminárním proudění popisuje Poiseuilleův zákon:Poiseuille’s law

Poiseuilleův zákon\[R = \frac{8\,\eta\,L}{\pi\,r^{4}}\]

\(\eta\) je viskozita, \(L\) délka a \(r\) poloměr cévy. Čtvrtá mocnina je klíčová: zúžení poloměru o 10 % zvýší odpor 1,52krát, o 20 % 2,44krát a na polovinu šestnáctkrát. Proto malé změny šířky tepének mocně řídí tlak i rozdělení krve mezi orgány, a proto i částečné zúžení tepny aterosklerózou omezí průtok víc, než by napovídala jeho velikost.

Ve skutečnosti

Laboratoř nahoře používá model pružníku (Windkessel), který popsal Otto Frank roku 1899. Pružné tepny se při systole roztáhnou a v diastole stahují; proto teče krev do orgánů nepřetržitě, přestože srdce pumpuje nárazově. S věkem tepny tuhnou, jejich poddajnost klesá, systolický tlak a tlaková amplituda rostou – typický nález u starších lidí. Vyzkoušejte v laboratoři předvolbu „ztuhlé tepny“.

4.6EKG v principu

Srdce si vzruch tvoří samo. Vzniká v sinoatriálním (SA) uzlu v pravé síni, šíří se síněmi do atrioventrikulárního (AV) uzlu, kde se krátce zdrží (síně stihnou dočerpat krev do komor), a pak Hisovým svazkem, Tawarovými raménky a Purkyňovými vlákny do svaloviny komor.sinoatrial node, atrioventricular node, bundle of His, Purkinje fibres

Elektrokardiogram (EKG) zaznamenává z povrchu těla elektrické pole, které při šíření vzruchu vzniká. Běžný záznam má 12 svodů (6 končetinových a 6 hrudních), každý „pohled“ z jiného směru. Za vynález praktického elektrokardiografu dostal Willem Einthoven Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 1924.electrocardiogram (ECG)

PQRST RR = 0,8 s = 20 mm → 75 /min PQQT velký čtverec = 5 mm = 0,2 s při 25 mm/s
Obr. 4.3 Schematická EKG křivka. Vlna P odpovídá depolarizaci síní, komplex QRS depolarizaci komor, vlna T jejich repolarizaci. Interval PQ ukazuje převod vzruchu přes AV uzel, QT celkovou elektrickou systolu komor.

Při standardní rychlosti posunu papíru 25 mm/s odpovídá 1 mm času 0,04 s a jeden velký čtverec (5 mm) 0,2 s. Tepovou frekvenci lze odhadnout z intervalu RR:

Tep z EKG při 25 mm/s\[TF = \frac{60}{RR\ [\text{s}]} = \frac{1\,500}{RR\ [\text{mm}]} = \frac{300}{\text{počet velkých čtverců}}\]
Pomůcka

R-vlny vzdálené 1, 2, 3, 4, 5 a 6 velkých čtverců znamenají tep 300, 150, 100, 75, 60 a 50 za minutu. Stačí si zapamatovat řadu „300 – 150 – 100 – 75 – 60 – 50“.

EKG odhalí poruchy rytmu, poruchy převodu, známky nedokrvení nebo prodělaného infarktu a změny při poruchách iontů (například vysoký draslík, kapitola 7). Hodnocení záznamu patří lékaři; i chytré hodinky s jednosvodovým záznamem jen upozorní na možný problém.

4.7Procvičení

1
Jaký je srdeční výdej při tepu 60/min a tepovém objemu 80 ml? A při zátěži s tepem 150/min a tepovým objemem 100 ml?
\(60\cdot 0{,}080 = 4{,}8\) l/min v klidu; \(150\cdot 0{,}100 = 15\) l/min při zátěži, tedy více než trojnásobek.
2
Odhadněte střední arteriální tlak pro 140/90 a 110/70 mmHg.
\(90 + 50/3 = 106{,}7\) mmHg; \(70 + 40/3 = 83{,}3\) mmHg.
3
Komora má na konci diastoly 150 ml a na konci systoly 90 ml. Jaký je tepový objem a ejekční frakce?
\(SV = 150 - 90 = 60\) ml, \(EF = 60/150 = 40\) %. Komora je zvětšená a vypuzuje jen menší část náplně – obraz sníženého výkonu.
4
Arteriola se stáhne tak, že její poloměr klesne o 10 %. Kolikrát vzroste její odpor?
\(R \propto r^{-4}\), takže \(1/0{,}9^{4} = 1/0{,}6561 = 1{,}52\). Odpor vzroste asi o 52 %.
5
Na EKG při 25 mm/s jsou R-vlny 4 velké čtverce od sebe. Jaký je tep? A jaký je tep při intervalu RR 0,6 s?
\(300/4 = 75\)/min; \(60/0{,}6 = 100\)/min.
6
Spotřeba kyslíku je 300 ml/min, tepenná krev obsahuje 200 ml O₂ v litru, smíšená žilní 140 ml. Jaký je srdeční výdej podle Fickova principu?
\(Q = 300/(200-140) = 300/60 = 5\) l/min.
Co si odnést
  • Srdeční výdej = tep × tepový objem, v klidu kolem 5 l/min.
  • Tlak = průtok × odpor; odpor řídí hlavně tepénky a závisí na čtvrté mocnině poloměru.
  • EKG zachycuje elektrickou aktivitu: P síně, QRS komory, T jejich zotavení.
Část IIJak tělo funguje
5

Dýchání a krevstřední škola

Plíce a krev tvoří dopravní systém pro kyslík. V plicních sklípcích kyslík přejde difuzí do krve, naváže se na hemoglobin v červených krvinkách a krev ho rozveze do tkání; oxid uhličitý putuje opačně. Krev ale není jen přepravník: nese protilátky, srážecí faktory a antigeny krevních skupin, které rozhodují o tom, kdo komu smí darovat krev.

🚚

Hemoglobin je flotila nákladních aut. V plicích, kde je kyslíku dost, nakládají skoro do plna. Ve tkáních vykládají – a čím je tkáň kyselejší a teplejší (třeba pracující sval), tím ochotněji. Tak se kyslík dostane tam, kde je ho nejvíc potřeba.

průdušnice (trachea)průdušky (bronchy)průdušinkyplicní sklípky (alveoly) sklípekPO₂ 13,3 kPa · PCO₂ 5,3 kPa kapilára O₂ CO₂ přitéká: PO₂ 5,3 kPa, PCO₂ 6,1 kPaodtéká: PO₂ ≈ 13 kPa, PCO₂ 5,3 kPa
Obr. 5.1 Dýchací cesty se větví zhruba ve 23 generacích až do plicních sklípků. Přes tenkou stěnu sklípku a kapiláry (necelý mikrometr) přechází kyslík do krve a oxid uhličitý opačně, vždy ve směru nižšího parciálního tlaku.
Kyslík v krvi a nadmořská výška
Křivka ukazuje, jak saturace hemoglobinu závisí na tlaku kyslíku (disociační křivka). Oranžový bod je tepenná krev, modrý typická žilní krev ve tkáních. Změňte výšku a sledujte, jak klesá tlak kyslíku ve sklípcích. Hyperventilace (nižší CO₂) a zásaditější krev část poklesu vyrovnají.
LABORATOŘ
Model: tlak vzduchu podle standardní atmosféry, alveolární rovnice s respiračním kvocientem 0,8 a tlakem vodní páry 6,3 kPa, rozdíl mezi alveoly a tepennou krví 0,7 kPa, Hillova rovnice (P₅₀ 3,6 kPa při pH 7,40, n = 2,7) s Bohrovým posunem. Předvolby pro hory jsou orientační hodnoty aklimatizovaného člověka. Nejde o hodnocení konkrétního člověka; pobyt ve výškách patří k lékařské a horolezecké přípravě.
Minihra: smí darovat krev?
Jde o transfuzi erytrocytů (červených krvinek). Rozhodněte, zda dárce smí darovat příjemci z hlediska systémů AB0 a Rh. Osm kol; za aspoň sedm správných odpovědí získáte 20 XP.
MINIHRA
dárce erytrocytů–
→
příjemce–
kolo 1 z 8
+Teorie: mechanika dýchání, výměna plynů, hemoglobin, acidobazická rovnováha, krev a krevní skupiny

5.1Dýchací cesty a mechanika dýchání

Vzduch prochází nosní dutinou (ohřátí, zvlhčení, zachycení prachu), hltanem, hrtanem s hlasivkami, průdušnicí, průduškami a průdušinkami až do plicních sklípků (alveolů). Dospělé plíce mají v průměru kolem 480 milionů sklípků (Ochs a kol., 2004) a výměnnou plochu v řádu desítek metrů čtverečních.trachea, bronchi, alveoli

Nádech je aktivní: stáhne se bránice a zevní mezižeberní svaly, hrudník se zvětší, tlak v plicích klesne pod atmosférický (Boyleův zákon \(pV = \text{konst.}\)) a vzduch proudí dovnitř. Klidný výdech je pasivní: pružné plíce se smrští. Sklípky by se vlivem povrchového napětí slepovaly, kdyby je nevystýlal surfaktant; jeho nedostatek ohrožuje předčasně narozené děti.diaphragm, surfactant

5.2Plicní objemy a ventilace

V klidu se nadechujeme 12–20krát za minutu a jeden dech (dechový objem, \(V_T\)) má kolem 500 ml. Asi 150 ml z něj zůstane v dýchacích cestách, kde k výměně plynů nedochází (anatomický mrtvý prostor, \(V_D\)).tidal volume, dead space

Minutová a alveolární ventilace\[\dot V_E = V_T\cdot f,\qquad \dot V_A = (V_T - V_D)\cdot f\]
Příklad Proč mělké dýchání nestačí

Klidné dýchání: \(0{,}5\ \text{l}\cdot 12 = 6\) l/min, z toho do sklípků \((0{,}5-0{,}15)\cdot 12 = 4{,}2\) l/min. Rychlé mělké dýchání \(0{,}25\ \text{l}\cdot 24\) dává stejných 6 l/min, ale do sklípků jen \((0{,}25-0{,}15)\cdot 24 = 2{,}4\) l/min. Mrtvý prostor se „platí“ při každém dechu.

Vitální kapacita (největší objem, který lze vydechnout po maximálním nádechu) bývá u dospělých kolem 4–5 l a závisí na výšce, věku a pohlaví. Měří se spirometrií.vital capacity, spirometry

5.3Výměna plynů

Plyny se pohybují difuzí podle rozdílu parciálních tlaků. Podle Daltonova zákona je parciální tlak plynu jeho podíl krát celkový tlak směsi. Suchý vzduch má 20,95 % kyslíku; ve vdechovaném vzduchu, nasyceném vodní párou (6,3 kPa při 37 °C), je u moře \(P_{IO_2} = 0{,}2095\cdot(101{,}3-6{,}3) = 19{,}9\) kPa.partial pressure, Dalton’s law

Ve sklípcích se kyslík zároveň odebírá a přibývá oxid uhličitý. Tlak kyslíku ve sklípcích udává alveolární rovnice:

Alveolární rovnice\[P_{AO_2} = F_{IO_2}\,(P_B - P_{H_2O}) - \frac{P_{aCO_2}}{RQ} = 19{,}9 - \frac{5{,}3}{0{,}8} = 13{,}3\ \text{kPa}\]

\(F_{IO_2}\) je podíl kyslíku ve vdechovaném vzduchu, \(P_B\) barometrický tlak, \(RQ\) respirační kvocient (poměr vyloučeného CO₂ a spotřebovaného O₂, typicky 0,8). Rovnice vysvětluje laboratoř: ve výšce klesá \(P_B\), a s ním \(P_{AO_2}\). Hyperventilace sníží \(P_{aCO_2}\), a tím část poklesu vyrovná.

Tab. 5.1Typické parciální tlaky u moře (kPa; 1 kPa = 7,5 mmHg)
MístoO₂CO₂
suchý vzduch21,20,04
plicní sklípky13,35,3
tepenná krev12,5–13,35,3
smíšená žilní krev5,36,1

Rychlost difuze popisuje Fickův zákon: je úměrná ploše membrány a rozdílu tlaků a nepřímo úměrná její tloušťce. Oxid uhličitý difunduje asi dvacetkrát snadněji než kyslík, protože se mnohem lépe rozpouští; při nemoci plic proto vázne nejdřív okysličení krve.

5.4Hemoglobin a disociační křivka

Hemoglobin je bílkovina ze čtyř podjednotek, každá s jedním hemem, který váže jednu molekulu kyslíku. Gram hemoglobinu pojme nejvýš asi 1,34 ml kyslíku. Vazba je kooperativní: navázání prvních molekul usnadní vazbu dalších, proto má disociační křivka tvar písmene S.haemoglobin, oxygen dissociation curve, cooperativity

Hillova rovnice\[S_{O_2} = \frac{P_{O_2}^{\,n}}{P_{O_2}^{\,n} + P_{50}^{\,n}},\qquad P_{50}\approx 3{,}6\ \text{kPa},\ n\approx 2{,}7\]

\(P_{50}\) je tlak, při kterém je hemoglobin nasycen z poloviny. Horní plochá část křivky je pojistka: i když tepenný tlak kyslíku klesne z 13,3 na 8 kPa, saturace podle modelu klesne jen z 97 % na 90 %. Pod 8 kPa však křivka strmě padá.

Posun doprava (vyšší \(P_{50}\), snazší uvolnění kyslíku) způsobuje kyselost, vyšší CO₂ (Bohrův efekt), vyšší teplota a látka 2,3-bisfosfoglycerát. Posun doleva způsobuje zásaditost, chlad, fetální hemoglobin a oxid uhelnatý. Oxid uhelnatý se na hemoglobin váže více než dvousetkrát pevněji než kyslík, vytlačí ho a navíc ztíží uvolnění zbytku.Bohr effect, carbon monoxide

Obsah kyslíku v tepenné krvi\[C_{aO_2} = 1{,}34\cdot Hb\cdot S_{aO_2} + 0{,}03\cdot P_{aO_2}\ [\text{mmHg}] \quad (\text{ml/l, Hb v g/l})\]
Příklad Saturace není obsah

Hb 150 g/l, saturace 98 %, \(P_{aO_2}\) 100 mmHg (13,3 kPa): \(C_{aO_2} = 1{,}34\cdot 150\cdot 0{,}98 + 0{,}03\cdot 100 = 197 + 3 = 200\) ml/l. Při chudokrevnosti s Hb 100 g/l je saturace stále 98 %, ale obsah jen 134 ml/l, o třetinu méně. Rozpuštěný kyslík (3 ml/l) hraje roli jen při dýchání čistého kyslíku nebo v přetlakové komoře. Při srdečním výdeji 5 l/min dodá krev tkáním \(5\cdot 200 = 1\,000\) ml kyslíku za minutu.

Pozor

Pulzní oxymetr měří saturaci (SpO₂) podle pohlcování červeného a infračerveného světla. Karboxyhemoglobin při otravě oxidem uhelnatým ale „vidí“ jako okysličený hemoglobin, takže může ukázat normální hodnotu u těžce otráveného člověka. Měření zkreslí i studené prsty, pohyb nebo lak na nehtech a u tmavší kůže může saturaci nadhodnocovat (Sjoding a kol., 2020).

5.5Oxid uhličitý a acidobazická rovnováha

Oxid uhličitý se v krvi přenáší hlavně jako hydrogenuhličitan (asi 70 %), vázaný na bílkoviny (přes 20 %) a rozpuštěný (zbytek). Klíčová je reakce urychlovaná enzymem karboanhydrázou:

Hydrogenuhličitanový pufr\[\text{CO}_2 + \text{H}_2\text{O} \rightleftharpoons \text{H}_2\text{CO}_3 \rightleftharpoons \text{H}^{+} + \text{HCO}_3^{-},\qquad \text{pH} = 6{,}1 + \log\frac{[\text{HCO}_3^{-}]}{0{,}03\cdot P_{aCO_2}\ [\text{mmHg}]}\]

Při \([\text{HCO}_3^-] = 24\) mmol/l a \(P_{aCO_2} = 40\) mmHg (5,3 kPa) vychází \(\text{pH} = 6{,}1 + \log 20 = 7{,}40\). Plíce tak řídí pH během minut (dechem), ledviny během hodin a dnů (vylučováním kyselin a zpětným vstřebáním hydrogenuhličitanu).Henderson–Hasselbalch equation, acid–base balance

Tab. 5.2Čtyři základní poruchy (zjednodušeně)
PoruchaPrvotní změnaPříkladKompenzace
respirační acidóza↑ PaCO₂útlum dýchání: PaCO₂ 60 mmHg → pH 7,22ledviny zadržují HCO₃⁻
respirační alkalóza↓ PaCO₂hyperventilace, pobyt ve výšceledviny vylučují HCO₃⁻
metabolická acidóza↓ HCO₃⁻HCO₃⁻ 12 mmol/l → pH 7,10hyperventilace: PaCO₂ 25 mmHg → pH 7,30
metabolická alkalóza↑ HCO₃⁻opakované zvracenímělčí dýchání

5.6Krev

Krve má dospělý zhruba 5 l (asi 7 % hmotnosti). Tvoří ji tekutá plazma (voda, bílkoviny, ionty, živiny, hormony) a krvinky; podíl krvinek na objemu je hematokrit, u dospělých zhruba 0,35–0,50 podle pohlaví.plasma, haematocrit

  • Červené krvinky (erytrocyty) nemají jádro, žijí asi 120 dní a vznikají v kostní dřeni pod vlivem hormonu erytropoetinu z ledvin. Ve výškách ho ledviny tvoří víc, a krvinek tak přibude.
  • Bílé krvinky (leukocyty) slouží obraně (kapitola 8).
  • Krevní destičky (trombocyty) spolu se srážecími faktory zastavují krvácení: céva se stáhne, destičky vytvoří zátku a síť fibrinu ji zpevní.

5.7Krevní skupiny a transfuze

Systém AB0 popsal Karl Landsteiner roku 1901 (Nobelova cena 1930). Čtyři skupiny nezávisle roztřídil roku 1907 český psychiatr Jan Janský; jeho označení I–IV se dříve používalo i v Česku. Na erytrocytech jsou antigeny A, B, obojí, nebo žádný. V plazmě jsou přirozeně protilátky proti chybějícím antigenům: člověk se skupinou A má anti-B, skupina 0 má anti-A i anti-B, skupina AB žádné.ABO blood group system

A B AB 0 antigen Aplazma: anti-B antigen Bplazma: anti-A antigeny A i Bplazma: žádné bez antigenů A, Bplazma: anti-A i anti-B
Obr. 5.2 Antigeny systému AB0 na povrchu erytrocytu (trojúhelník A, čtverec B) a protilátky v plazmě. Transfuze je nebezpečná, když protilátky příjemce narazí na antigen dárcových krvinek.

Systém Rh (Landsteiner a Wiener, 1940) se v praxi týká hlavně antigenu D: kdo ho má, je Rh pozitivní. Rh negativní člověk protilátky anti-D přirozeně nemá; vytvoří si je až po kontaktu s Rh pozitivní krví (transfuze, porod Rh pozitivního dítěte). V další těhotenství mohou poškodit krvinky Rh pozitivního plodu, proto Rh negativní matky dostávají preventivně protilátky anti-D.Rh factor, haemolytic disease of the newborn

Tab. 5.3Kdo smí dostat erytrocyty kterého dárce (✓ = slučitelné v AB0 a Rh)
dárce \ příjemce0−0+A−A+B−B+AB−AB+
0−✓✓✓✓✓✓✓✓
0+–✓–✓–✓–✓
A−––✓✓––✓✓
A+–––✓–––✓
B−––––✓✓✓✓
B+–––––✓–✓
AB−––––––✓✓
AB+–––––––✓
Pravidlo: dárcovy erytrocyty nesmějí nést antigen, který příjemce nemá. U plazmy platí opak (univerzálním dárcem plazmy je AB). V praxi se vždy dělá předtransfuzní vyšetření včetně zkoušky slučitelnosti a podává se pokud možno krev shodné skupiny; existují i další skupinové systémy.
Pomůcka

„Nula dává všem, AB bere od všech“ – ale jen u erytrocytů a jen v systémech AB0 a Rh. Rh pozitivní krev nesmí dostat Rh negativní příjemce.

Dědičnost AB0 určují tři alely: \(I^A\) a \(I^B\) jsou kodominantní, \(i\) recesivní. Rodiče s genotypy \(I^A i\) (skupina A) a \(I^B i\) (skupina B) mohou mít dítě s každou ze čtyř skupin, každou s pravděpodobností 25 %. Podrobněji o genetice v průvodci Biologie.

5.8Procvičení

1
Dechový objem je 400 ml, dechová frekvence 15/min, mrtvý prostor 150 ml. Jaká je minutová a alveolární ventilace?
\(\dot V_E = 0{,}4\cdot 15 = 6{,}0\) l/min; \(\dot V_A = (0{,}4-0{,}15)\cdot 15 = 3{,}75\) l/min.
2
Spočítejte tlak kyslíku ve sklípcích u moře v kPa, je-li \(P_{aCO_2}\) 5,3 kPa a \(RQ = 0{,}8\).
\(P_{IO_2} = 0{,}2095\cdot(101{,}3-6{,}3) = 19{,}9\) kPa; \(P_{AO_2} = 19{,}9 - 5{,}3/0{,}8 = 19{,}9 - 6{,}6 = 13{,}3\) kPa.
3
Podle Hillovy rovnice (\(P_{50}\) 3,6 kPa, \(n = 2{,}7\)) určete saturaci při \(P_{O_2}\) 8 kPa (60 mmHg) a 5,3 kPa (40 mmHg).
\(S = 60^{2,7}/(60^{2,7}+26{,}8^{2,7}) = 89{,}8\) %; při 40 mmHg 74,7 %. Tkáně tedy z každého litru krve s Hb 150 g/l odeberou asi \(1{,}34\cdot 150\cdot(0{,}97-0{,}75) \approx 45\) ml kyslíku.
4
Jaké je pH krve s \([\text{HCO}_3^-]\) 24 mmol/l a \(P_{aCO_2}\) 60 mmHg? O jakou poruchu jde?
\(\text{pH} = 6{,}1 + \log\big(24/(0{,}03\cdot 60)\big) = 6{,}1 + \log 13{,}3 = 7{,}22\). Respirační acidóza, například při útlumu dýchání.
5
Kdo smí dostat erytrocyty dárce A Rh−?
Příjemci, kteří mají antigen A a na Rh nezáleží: A−, A+, AB−, AB+. Skupiny 0 a B mají protilátky anti-A.
6
Proč může pulzní oxymetr u otravy oxidem uhelnatým ukázat 98 %, přestože člověk trpí nedostatkem kyslíku?
Karboxyhemoglobin pohlcuje červené světlo podobně jako oxyhemoglobin, oxymetr ho tedy počítá jako nasycený kyslíkem. Skutečný obsah kyslíku je přitom nízký a uvolňování zbytku ztížené. Diagnózu potvrdí rozbor krve (CO-oxymetrie).
Co si odnést
  • Kyslík přechází difuzí podle parciálních tlaků; ve výšce klesá tlak vzduchu, ne procento kyslíku.
  • Disociační křivka má tvar S: saturace dlouho drží, pak strmě padá; obsah kyslíku závisí i na hemoglobinu.
  • Erytrocyty: dárce nesmí mít antigen, který příjemce nemá; 0 Rh− dává všem, AB Rh+ bere od všech.
Část IIJak tělo funguje
6

Trávení, metabolismus a hormonystřední škola

Trávicí soustava rozloží potravu na malé molekuly, které se vstřebají do krve. Co se s nimi stane dál – zda se hned spálí, nebo uloží – řídí hormony. Nejlépe je to vidět na glukóze: inzulin a glukagon ji drží v úzkém pásmu, a když tato regulace selže, vzniká cukrovka.

🏦

Glukóza v krvi je hotovost v peněžence: musí jí být akorát. Glykogen v játrech a svalech je běžný účet, ze kterého se rychle vybírá. Tuk je dlouhodobý vklad. Inzulin je bankéř, který po výplatě (jídle) ukládá přebytky; glukagon je ten, kdo mezi výplatami vybírá z účtu.

ústa a jícenslinná amyláza, polykání žaludekkyselina, pepsin slinivka břišníenzymy, inzulin, glukagon játražluč, glykogen,přeměna látek žlučník tenké střevotrávení a vstřebávání(klky, asi 30 m²) tlusté střevovoda, soli, mikrobiota
Obr. 6.1 Zjednodušené schéma trávicí soustavy z pohledu zepředu (játra jsou na pravé straně pacienta, tedy vlevo na obrázku). Poloha a velikost orgánů nejsou ve skutečném poměru.
Glykemická křivka
Modelový člověk vypije roztok glukózy (jako při orálním glukózovém tolerančním testu) nebo sní jídlo. Graf ukazuje glykémii a pod ní inzulin během čtyř hodin. Měňte citlivost tkání na inzulin a jeho tvorbu ve slinivce a sledujte, jak se křivka mění. Čárkovaně hranice 7,8 a 11,1 mmol/l ve 120. minutě, se kterými pracují kritéria WHO.
LABORATOŘ
Model: zjednodušený model glukózy a inzulinu inspirovaný minimálním modelem Bergmana a kol. (1979): vstřebávání ze střeva, tvorba glukózy v játrech tlumená inzulinem, vychytávání závislé i nezávislé na inzulinu, tvorba inzulinu úměrná glykémii. Parametry jsou nastavené na učebnicový průběh, ne na konkrétního člověka. Model neukazuje ketoacidózu ani jiné akutní komplikace. Není to diagnostický nástroj; vlastní hodnoty glykémie hodnotí lékař.
Minihra: který hormon?
Přiřaďte popis k hormonu. Za aspoň šest správných odpovědí ze sedmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 7
+Teorie: trávení, metabolismus, hormonální řízení, regulace glykémie a diabetes

6.1Trávicí soustava

Trávení je rozklad velkých molekul potravy na malé, které projdou stěnou střeva: škroby na glukózu, bílkoviny na aminokyseliny a krátké peptidy, tuky na mastné kyseliny a monoacylglyceroly. Pracují enzymy – bílkovinné katalyzátory, z nichž každý štěpí určitý typ vazby.digestion, enzymes

Tab. 6.1Hlavní trávicí enzymy
EnzymKde se tvoříCo štěpí
amylázaslinné žlázy, slinivkaškrob na kratší cukry
pepsinžaludek (aktivuje ho kyselina)bílkoviny na peptidy
trypsin, chymotrypsinslinivka (do dvanáctníku)bílkoviny a peptidy
lipázaslinivkatuky (s pomocí žluči, která je emulguje)
disacharidázy (např. laktáza)stěna tenkého střevadisacharidy na monosacharidy

Žaludeční šťáva obsahuje kyselinu chlorovodíkovou (pH kolem 1–3), která ničí mikroby a aktivuje pepsin. Ve dvanáctníku ji neutralizuje hydrogenuhličitan ze slinivky. Hlavním místem vstřebávání je tenké střevo: řasy, klky a mikroklky zvětšují jeho povrch; podle měření Helandera a Fändrikse (2014) má sliznice trávicí trubice plochu kolem 32 m², téměř celou v tenkém střevě. Tlusté střevo vstřebává vodu a soli a žije v něm bohatá mikrobiota.villi, microvilli, gut microbiota

Játra dostávají krev ze střeva vrátnicovou žílou. Ukládají glukózu jako glykogen, tvoří bílkoviny krevní plazmy a žluč, přeměňují a odbourávají léky a jedy (kapitola 9).

6.2Metabolismus a energie

Metabolismus je souhrn chemických přeměn v těle: katabolismus rozkládá látky a uvolňuje energii, anabolismus energii spotřebovává na stavbu. Univerzální energetickou „měnou“ buňky je ATP (adenosintrifosfát).metabolism, catabolism, anabolism, ATP

Při buněčném dýchání se glukóza rozloží glykolýzou v cytoplazmě a pak v mitochondriích (citrátový cyklus a dýchací řetězec) až na CO₂ a vodu; podle současných odhadů vznikne asi 30–32 molekul ATP na molekulu glukózy. Bez kyslíku proběhne jen glykolýza, která dá 2 ATP a laktát. Chemii těchto dějů vykládá průvodce Chemie a Biologie.cellular respiration, glycolysis

Příklad Zásoby energie

Glykogenu je v játrech kolem 100 g a ve svalech kolem 400 g, tedy asi \(500\cdot 4 = 2\,000\) kcal – zásoba zhruba na den. Tuk u člověka s 12 kg tukové tkáně představuje asi \(12\cdot 7\,700 \approx 92\,000\) kcal. Mozek přitom spotřebuje kolem 120 g glukózy denně a v krvi jí je jen asi 4,5 g (5 l × 5 mmol/l × 180 g/mol) – proto musí být regulace rychlá.

6.3Hormonální řízení

Hormon je signální látka vylučovaná žlázou do krve, která působí na vzdálené buňky s vhodným receptorem. Hormonální řízení je pomalejší než nervové, ale dlouhodobější. Nadřazeným centrem je hypotalamus, který řídí hypofýzu, a ta další žlázy.hormone, endocrine gland, hypothalamus, pituitary

Tab. 6.2Vybrané žlázy a hormony
ŽlázaHormonHlavní účinek
hypotalamusliberiny a statiny, ADH (vazopresin), oxytocinřídí hypofýzu; ADH šetří vodu v ledvinách
hypofýzaTSH, ACTH, růstový hormon, FSH, LH, prolaktinřídí další žlázy, růst, rozmnožování
štítná žlázatyroxin (T₄), trijodtyronin (T₃)rychlost metabolismu, vývoj mozku
příštítná tělískaparathormonzvyšuje vápník v krvi
nadledvinykortizol, aldosteron, adrenalinstres a glukóza; sodík a voda; rychlá poplachová reakce
slinivka (ostrůvky)inzulin (beta-buňky), glukagon (alfa-buňky)snižuje, resp. zvyšuje glykémii
pohlavní žlázyestrogeny, progesteron, testosteronpohlavní znaky a rozmnožování

Typickou osou se zápornou zpětnou vazbou je hypotalamus → TRH → hypofýza → TSH → štítná žláza → T₄ a T₃, které zpětně tlumí TRH i TSH. Při nedostatku jódu štítná žláza hormony netvoří, TSH stoupá a žláza se zvětšuje (struma).

6.4Regulace glykémie

glykémiekolem 4–6 mmol/l po jídle: glykémie ↑beta-buňky slinivky inzulindo krve játra, svaly, tukpřijímají a ukládají glukózu nalačno: glykémie ↓alfa-buňky slinivky glukagondo krve játraštěpí glykogen, tvoří glukózu glykémie klesá glykémie stoupá
Obr. 6.2 Dvě protichůdné smyčky záporné zpětné vazby. Proti inzulinu působí kromě glukagonu i adrenalin, kortizol a růstový hormon; inzulin je jediný hormon, který glykémii snižuje.

Inzulin umožní svalovým a tukovým buňkám přijímat glukózu (přesunem přenašečů GLUT4 do membrány), podpoří tvorbu glykogenu, tuku a bílkovin a utlumí tvorbu glukózy v játrech. Glukagon působí hlavně na játra: štěpí glykogen a podporuje tvorbu glukózy z jiných látek (glukoneogeneze).insulin, glucagon, gluconeogenesis

Pozor

Jednotky: v Česku se glykémie udává v mmol/l, v USA v mg/dl. Přepočet: \(\text{mg/dl} = 18\cdot\text{mmol/l}\). Hodnota 100 mg/dl je 5,6 mmol/l, 126 mg/dl je 7,0 mmol/l.

6.5Diabetes mellitus (princip)

Diabetes mellitus (cukrovka) je skupina onemocnění s trvale zvýšenou glykémií.diabetes mellitus

  • Diabetes 1. typu: imunitní systém zničí beta-buňky, inzulin chybí. Vzniká často v dětství, ale může kdykoli. Léčba inzulinem je nezbytná.
  • Diabetes 2. typu: tkáně hůř reagují na inzulin (inzulinová rezistence), slinivka to zpočátku vyrovná zvýšenou tvorbou, postupně ale selhává. Souvisí s dědičností, obezitou a nedostatkem pohybu.
  • Těhotenská (gestační) cukrovka a další, vzácnější typy.
Tab. 6.3Diagnostické hranice podle WHO (žilní plazma)
UkazatelDiabetesPřechodné pásmo
glykémie nalačno≥ 7,0 mmol/l6,1–6,9 mmol/l (porušená glykémie nalačno)
glykémie 2 h po 75 g glukózy (oGTT)≥ 11,1 mmol/l7,8–11,0 mmol/l (porušená glukózová tolerance)
glykovaný hemoglobin HbA1c≥ 48 mmol/mol (6,5 %)–
náhodná glykémie s typickými příznaky≥ 11,1 mmol/l–
Bez typických příznaků je třeba výsledek potvrdit opakovaným vyšetřením jiný den. Diagnózu stanoví lékař; měření glukometrem ani laboratoř tohoto průvodce k tomu neslouží.

HbA1c je hemoglobin s navázanou glukózou. Protože erytrocyt žije asi 120 dní, odráží průměrnou glykémii za poslední zhruba dva až tři měsíce. Dlouhodobě zvýšená glykémie poškozuje drobné cévy (sítnice, ledviny, nervy) i velké tepny (infarkt, cévní mozková příhoda). Typickými příznaky vysoké glykémie jsou žízeň, časté močení, únava a hubnutí.

6.6Matematické modely glykémie

Laboratoř vychází z minimálního modelu Bergmana a kolegů (1979), který popisuje glykémii \(G\) a „vzdálený“ účinek inzulinu \(X\) dvěma rovnicemi:Bergman minimal model

Minimální model\[\frac{dG}{dt} = -(S_G + X)\,G + S_G\,G_b + \frac{R_a(t)}{V},\qquad \frac{dX}{dt} = -p_2\,X + p_2\,S_I\,(I - I_b)\]

\(S_G\) je účinnost glukózy (vychytávání nezávislé na inzulinu), \(S_I\) citlivost na inzulin, \(R_a\) vstup glukózy ze střeva, \(V\) distribuční objem, index \(b\) značí bazální (výchozí) hodnotu. Z odběrů krve během testu se parametry odhadují a citlivost na inzulin tak lze změřit bez náročnějších metod. V epidemiologii se používá jednodušší index HOMA-IR (Matthews a kol., 1985):

HOMA-IR\[\text{HOMA-IR} = \frac{G_0\,[\text{mmol/l}]\cdot I_0\,[\mu\text{U/ml}]}{22{,}5}\]
Příklad Index inzulinové rezistence

Glykémie nalačno 5,0 mmol/l a inzulin 8 µU/ml: \(5\cdot 8/22{,}5 = 1{,}78\). Glykémie 6,0 a inzulin 20: \(6\cdot 20/22{,}5 = 5{,}33\) – stejná glukóza je udržována trojnásobným množstvím inzulinu. Index slouží hlavně ve výzkumu; hranice „normy“ se mezi populacemi a laboratořemi liší.

6.7Procvičení

1
Převeďte 126 mg/dl a 200 mg/dl na mmol/l (molární hmotnost glukózy 180,16 g/mol).
\(126/18{,}016 = 6{,}99 \approx 7{,}0\) mmol/l; \(200/18{,}016 = 11{,}1\) mmol/l. Proto hranice 7,0 a 11,1 mmol/l odpovídají „kulatým“ 126 a 200 mg/dl.
2
Kolik je 75 g glukózy v milimolech a kolik energie obsahuje?
\(75\,000/180{,}16 = 416\) mmol; energie \(75\cdot 17 = 1\,275\) kJ, tedy asi 300 kcal.
3
Kolik gramů glukózy je v krvi dospělého (5 l, glykémie 5 mmol/l)?
\(5\ \text{l}\cdot 5\ \text{mmol/l} = 25\) mmol; \(25\cdot 180{,}16/1\,000 = 4{,}5\) g – zhruba kávová lžička. Jedno sladké jídlo obsahuje mnohonásobek, proto musí být regulace rychlá.
4
Spočítejte HOMA-IR pro glykémii nalačno 6,0 mmol/l a inzulin 20 µU/ml.
\(6\cdot 20/22{,}5 = 5{,}33\).
5
Proč může mít člověk s inzulinovou rezistencí dlouho normální glykémii nalačno?
Beta-buňky tvoří víc inzulinu a necitlivost tkání vyrovnají. Glykémie se zvýší až tehdy, když jejich výkon nestačí; nejdřív bývá patrná po jídle (vyšší a delší křivka). V laboratoři zkuste snížit citlivost a pak i tvorbu inzulinu.
6
Při nedostatku jódu klesne tvorba T₄. Co se stane s TSH a proč?
TSH stoupne: chybí zpětné tlumení hypotalamu a hypofýzy hormony štítné žlázy. Vysoké TSH pak dlouhodobě stimuluje růst žlázy a vzniká struma.
Co si odnést
  • Trávení rozloží potravu na malé molekuly; vstřebávají se hlavně v tenkém střevě.
  • Inzulin glykémii snižuje, glukagon zvyšuje; regulace je záporná zpětná vazba.
  • Diabetes 1. typu: chybí inzulin. 2. typu: tkáně na něj hůř reagují a slinivka postupně nestačí.
Část IIJak tělo funguje
7

Nervová soustava a smyslystřední škola

Nervová soustava je nejrychlejší řídicí systém těla. Nervové buňky si předávají signály elektricky po své délce a chemicky přes synapse. Elektřina v nervu nevzniká jako v drátu pohybem elektronů, ale pohybem iontů sodíku a draslíku přes membránu. Proto koncentrace iontů v krvi tolik záleží – i pro srdce.

📡

Nervy jsou telegrafní síť se dvěma druhy linek. Rychlé linky jsou obalené izolací (myelinem) a signál po nich přeskakuje rychlostí desítek metrů za sekundu – jako expres, který staví jen ve stanicích. Pomalé linky izolaci nemají a signál se po nich plíží zhruba metrem za sekundu. Proto ucítíte dotek dřív než pálivou bolest.

dendritytělo s jádrem myelinová pochvaRanvierův zářez axonvzruch se šíří → zakončenísynapse s další buňkou
Obr. 7.1 Neuron přijímá signály dendrity a tělem, vede je axonem a předává na synapsích. Myelin tvoří v periferních nervech Schwannovy buňky, v mozku a míše oligodendrocyty. Délky nejsou v měřítku: axon může měřit přes metr.
Klidový membránový potenciál
Napětí na membráně neuronu podle Goldmanovy–Hodgkinovy–Katzovy rovnice. Měňte koncentraci draslíku a sodíku mimo buňku (v krvi a tkáňovém moku). Modrá křivka: membránový potenciál; šedá čárkovaná: rovnovážný potenciál draslíku. Přepnutím na vrchol akčního potenciálu zvýšíte propustnost pro sodík.
LABORATOŘ
Model: 37 °C, uvnitř buňky K⁺ 140, Na⁺ 15, Cl⁻ 10 mmol/l, venku Cl⁻ 110 mmol/l; propustnosti v klidu pK : pNa : pCl = 1 : 0,04 : 0,45 (klasické hodnoty Hodgkina a Katze). Skutečné neurony a srdeční buňky se liší; model ukazuje princip, ne hodnoty pro konkrétní tkáň.
Rychlost vedení vzruchu
Za jak dlouho dorazí signál z místa podnětu do míchy? Sloupce ukazují čas pro čtyři typy nervových vláken. Posuňte vzdálenost (prst u nohy je od míchy zhruba metr).
LABORATOŘ
Model: typické rychlosti podle klasifikace Erlangera a Gassera: Aα 80 m/s (rozmezí 70–120), Aβ 50 m/s (30–70), Aδ 15 m/s (5–30), C 1 m/s (0,5–2). Zpoždění na synapsích a v mozku není započteno.
Minihra: sympatikus, nebo parasympatikus?
Autonomní nervstvo má dvě části s převážně opačnými účinky. Přiřaďte účinek. Za aspoň sedm správných odpovědí z osmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: neuron, membránový potenciál, akční potenciál, synapse, reflexy, mozek a smysly

7.1Uspořádání nervové soustavy

Centrální nervová soustava (CNS) je mozek a mícha, periferní tvoří nervy a nervová ganglia. Podle funkce rozlišujeme somatický systém (vědomé vnímání a ovládání kosterních svalů) a autonomní (vegetativní) systém, který řídí orgány bez naší vůle. Ten má dvě hlavní části: sympatikus připravuje tělo na zátěž a poplach („bojuj, nebo uteč“), parasympatikus podporuje klid, trávení a obnovu.central and peripheral nervous system, autonomic nervous system

Lidský mozek má podle počítání Azevedové a kolegů (2009) asi 86 miliard neuronů a podobný počet gliových buněk, které neurony vyživují, izolují a chrání. Podrobněji o mozku, chování a psychice v průvodci Psychologie, o stavbě nervové tkáně v průvodci Biologie.

7.2Klidový membránový potenciál

Uvnitř buňky je hodně draslíku a málo sodíku, venku naopak. Rozdíl udržuje sodno-draselná pumpa (Na⁺/K⁺-ATPáza), která za jednu molekulu ATP přenese 3 Na⁺ ven a 2 K⁺ dovnitř. V klidu je membrána propustná hlavně pro draslík: ten má snahu unikat ven po koncentračním spádu, odnáší kladný náboj a vnitřek buňky zůstane záporný.sodium–potassium pump, resting membrane potential

Tab. 7.1Modelové koncentrace iontů (mmol/l)
Ionvně buňkyuvnitř buňkyrovnovážný potenciál (37 °C)
Na⁺14515+61 mV
K⁺4140−95 mV
Cl⁻11010−64 mV

Napětí, při kterém je tok jednoho iontu v rovnováze, udává Nernstova rovnice; pro více iontů najednou Goldmanova–Hodgkinova–Katzova (GHK) rovnice:Nernst equation, Goldman–Hodgkin–Katz equation

Nernst a GHK\[E_K = \frac{RT}{F}\ln\frac{[K^+]_o}{[K^+]_i},\qquad V_m = \frac{RT}{F}\ln\frac{p_K[K^+]_o + p_{Na}[Na^+]_o + p_{Cl}[Cl^-]_i}{p_K[K^+]_i + p_{Na}[Na^+]_i + p_{Cl}[Cl^-]_o}\]

\(R\) je molární plynová konstanta, \(F\) Faradayova konstanta, \(T\) teplota v kelvinech; při 37 °C je \(RT/F = 26{,}7\) mV (hodnoty konstant podle CODATA). Indexy \(o\) a \(i\) značí vně a uvnitř, \(p\) propustnosti.

Příklad Potenciál neuronu

\(E_K = 26{,}7\cdot\ln(4/140) = -95{,}0\) mV. S propustnostmi 1 : 0,04 : 0,45 dává GHK: čitatel \(4 + 0{,}04\cdot 145 + 0{,}45\cdot 10 = 14{,}3\), jmenovatel \(140 + 0{,}04\cdot 15 + 0{,}45\cdot 110 = 190{,}1\), \(V_m = 26{,}7\cdot\ln(14{,}3/190{,}1) = -69{,}1\) mV. Potenciál leží blízko \(E_K\), protože membrána je v klidu nejpropustnější pro draslík.

Ve skutečnosti

Proto je nebezpečná porucha draslíku v krvi. Při hyperkalemii (třeba při selhání ledvin) se membrány srdečních buněk depolarizují: v modelu vzroste K⁺ ze 4 na 7 mmol/l a potenciál se posune z −69 na −64 mV. Část sodíkových kanálů se tím inaktivuje, vedení vzruchu se zpomalí a hrozí závažné poruchy rytmu. Draslík v krvi se proto u nemocných pečlivě sleduje.

7.3Akční potenciál

Když podnět depolarizuje membránu nad práh (kolem −55 mV), otevřou se napěťově řízené sodíkové kanály, sodík vtrhne dovnitř a membrána se během zlomku milisekundy přepóluje až ke +30 až +40 mV. Pak se sodíkové kanály uzavřou, otevřou se draslíkové, draslík odtéká ven a potenciál se vrátí, krátce i pod klidovou hodnotu. Během refrakterní fáze nelze vyvolat nový vzruch, takže se signál šíří jen jedním směrem.action potential, threshold, refractory period

+400 mV−55−70−90 práh klidpodnět depolarizaceNa⁺ dovnitř repolarizaceK⁺ ven hyperpolarizace 1 ms4 ms
Obr. 7.2 Schematický akční potenciál neuronu. Velikost vzruchu nezávisí na síle podnětu („vše, nebo nic“); silnější podnět vyvolá vzruchy častěji. Akční potenciál srdeční svaloviny trvá stokrát déle a má fázi plató.

Mechanismus popsali Alan Hodgkin a Andrew Huxley roku 1952 na obřím axonu olihně soustavou rovnic, která je dodnes základem výpočetní neurovědy; Nobelovu cenu dostali v roce 1963 (spolu s Johnem Ecclesem).

7.4Vedení vzruchu a synapse

V nemyelinizovaném vláknu se akční potenciál šíří souvisle a pomalu. V myelinizovaném vláknu „přeskakuje“ mezi Ranvierovými zářezy (saltatorní vedení) a je mnohonásobně rychlejší. Rychlost roste i s průměrem vlákna. Při roztroušené skleróze imunitní systém poškozuje myelin v CNS a vedení se zpomaluje nebo přerušuje.saltatory conduction, multiple sclerosis

Tab. 7.2Typy nervových vláken (klasifikace Erlangera a Gassera)
VláknoMyelinRychlostCo vede
Aαsilný70–120 m/spohyb kosterních svalů, svalová vřeténka
Aβano30–70 m/sdotek, tlak
Aδtenký5–30 m/sostrá „první“ bolest, chlad
Cne0,5–2 m/stupá pálivá bolest, teplo, autonomní vlákna

Na chemické synapsi vzruch v zakončení otevře vápníkové kanály, váčky vylijí neurotransmiter do štěrbiny a ten se naváže na receptory další buňky. Hlavním budivým přenašečem mozku je glutamát, hlavním tlumivým GABA; acetylcholin přenáší signál na kosterní svaly a v parasympatiku, noradrenalin v sympatiku; dopamin a serotonin modulují náladu, motivaci a pohyb. Na synapsích působí velká část léků (kapitola 9).synapse, neurotransmitter

7.5Mícha, reflexy a mozek

Reflex je automatická odpověď na podnět. Jeho dráha (reflexní oblouk) má pět částí: receptor, dostředivé (aferentní) vlákno, centrum v míše nebo mozkovém kmeni, odstředivé (eferentní) vlákno a efektor. Při poklepu na šlachu pod čéškou se natáhne sval, vřeténka vyšlou signál a ten se v míše přes jedinou synapsi přepojí na motoneuron stejného svalu – noha vykopne (monosynaptický reflex).reflex arc, monosynaptic reflex

šedá hmotamícha (řez) sval (stehenní) receptor (vřeténko) aferentní (senzitivní) vlákno eferentní (motorické) vlákno synapse
Obr. 7.3 Napínací (patelární) reflex. Signál nemusí do mozku; celý oblouk trvá desítky milisekund. Mozek se o podnětu dozví paralelní drahou a může reflex tlumit nebo zesilovat.

V mozku řídí koncový mozek vědomé funkce (čelní lalok plánování a pohyb, temenní tělesné vnímání, spánkový sluch a paměť, týlní zrak), mozeček koordinaci pohybu a mozkový kmen životně důležité funkce: dýchání, krevní oběh, polykání. Hypotalamus propojuje nervové a hormonální řízení (kapitoly 1 a 6).

7.6Smysly

Smyslové receptory převádějí podnět (světlo, tlak, teplotu, chemickou látku) na elektrický signál. Podle podnětu rozlišujeme foto-, mechano-, termo-, chemo- a nociceptory (bolest).sensory receptor, nociceptor

  • Zrak: sítnice má v průměru asi 92 milionů tyčinek (vidění za šera) a 4,6 milionu čípků (barvy a ostrost, nahuštěné ve žluté skvrně; Curcio a kol., 1990).
  • Sluch: mladý člověk slyší zhruba 20 Hz až 20 kHz. Hlasitost se měří v decibelech: o 10 dB vyšší hladina znamená desetkrát vyšší intenzitu. Dlouhodobý hluk poškozuje vláskové buňky vnitřního ucha nevratně; evropská směrnice 2003/10/ES stanoví pro pracoviště horní akční hodnotu 85 dB(A).
  • Rovnováha: vestibulární ústrojí ve vnitřním uchu měří otáčení a zrychlení hlavy.
  • Čich a chuť: chuťové buňky rozliší sladkou, slanou, kyselou, hořkou chuť a umami; většinu „chuti“ jídla ve skutečnosti tvoří čich.
  • Kůže: dotek, tlak, vibrace, teplo, chlad a bolest.
Pomůcka

Weberův–Fechnerův zákon: vnímaná síla podnětu roste zhruba s logaritmem fyzikální intenzity. Proto se hlasitost měří logaritmickou stupnicí a dvojnásobná intenzita zvuku (+3 dB) nezní dvakrát hlasitěji.

Duševní zdraví

Psychické potíže jsou stejně skutečné jako tělesné. Kde hledat pomoc: praktický lékař, psycholog či psychiatr; nonstop Linka první psychické pomoci 116 123 (pro dospělé) a Linka bezpečí 116 111 (pro děti a studenty do 26 let). Při bezprostředním ohrožení života volejte 155 nebo 112. Více v průvodci Psychologie.

7.7Procvičení

1
Spočítejte rovnovážný potenciál draslíku při koncentraci K⁺ vně 7 mmol/l a 2,5 mmol/l (uvnitř 140 mmol/l, \(RT/F = 26{,}7\) mV).
\(26{,}7\cdot\ln(7/140) = 26{,}7\cdot(-3{,}00) = -80{,}1\) mV; \(26{,}7\cdot\ln(2{,}5/140) = -107{,}6\) mV. Nízký draslík membránu hyperpolarizuje, vysoký depolarizuje.
2
Jak se v modelu GHK změní klidový potenciál, vzroste-li K⁺ vně ze 4 na 7 mmol/l?
Čitatel vzroste z 14,3 na 17,3, jmenovatel zůstane 190,1: \(V_m = 26{,}7\cdot\ln(17{,}3/190{,}1) = -64{,}1\) mV, tedy depolarizace asi o 5 mV.
3
Jak dlouho jde signál 1,8 m vláknem Aα (70 m/s) a vláknem C (1 m/s)?
\(1{,}8/70 = 0{,}0257\) s = 25,7 ms; \(1{,}8/1 = 1{,}8\) s. Rozdíl je skoro sedmdesátinásobný.
4
Odhadněte dobu patelárního reflexu: dráha k míše a zpět 2 × 0,8 m rychlostí 70 m/s a zpoždění na synapsi 0,5 ms.
\(1{,}6/70 = 22{,}9\) ms, plus 0,5 ms, celkem asi 23,4 ms. Měřená doba je o něco delší (aktivace receptoru, přenos na sval, stah).
5
Hladina hluku 95 dB je o kolik intenzivnější než 85 dB?
Rozdíl 10 dB znamená \(10^{10/10} = 10\)krát vyšší intenzitu. Proto se při vyšší hlasitosti doba bezpečné expozice rychle zkracuje.
6
Proč lokální anestezie u zubaře utlumí bolest, ale ne vědomí?
Lokální anestetika blokují napěťově řízené sodíkové kanály v nervech v místě podání. Bez nich nevznikne akční potenciál, signál z daného místa nedojde do míchy a mozku. Mozek sám zůstává nedotčen.
Co si odnést
  • Klidový potenciál (asi −70 mV) určuje hlavně draslík; vysoký draslík membrány depolarizuje.
  • Akční potenciál: sodík dovnitř, draslík ven; myelin vedení mnohonásobně zrychluje.
  • Sympatikus připravuje na zátěž, parasympatikus na klid a trávení.
Část IIJak tělo funguje
8

Imunita, infekce a očkovánístřední škola

Imunitní systém má dvě vrstvy. Vrozená imunita zasahuje okamžitě a proti všemu, co vypadá cize. Získaná imunita se rozjíždí několik dní, zato míří přesně a pamatuje si. Očkování tuto paměť trénuje bez nemoci. A protože se nemoci šíří mezi lidmi, chrání očkování nejen jednotlivce, ale při dostatečném pokrytí i ty, kdo očkováni být nemohou.

🔥

Šíření nákazy je jako lesní požár. Číslo R₀ říká, kolik stromů zapálí jeden hořící strom v suchém lese. Když je mezi stromy dost průseků – lidí, kteří se nemohou nakazit –, oheň nemá kam přeskočit a uhasne sám. Nemusí být průsek všude, stačí, aby jich bylo dost.

vrozená imunitaminuty až hodiny · nespecifická · bez paměti bariéry: kůže, sliznice, hlen, kyselina fagocyty: neutrofily, makrofágy NK buňky, komplement, interferony zánět a horečka získaná (adaptivní) imunitadny · přesně cílená · s pamětí B-lymfocyty→ plazmatické buňky→ protilátky T-lymfocytypomocné (CD4)cytotoxické (CD8) paměťové buňky: rychlejší druhá odpověď očkování trénuje právě tuto vrstvu předáníantigenu
Obr. 8.1 Dvě vrstvy obrany. Buňky vrozené imunity (hlavně dendritické buňky a makrofágy) předávají kousky cizích struktur lymfocytům, a propojují tak obě vrstvy.
Epidemie v modelu SIR
Populace se dělí na vnímavé (S, modře), nakažené (I, oranžově) a uzdravené či imunní (R, zeleně). Na začátku je nakažen jeden člověk z deseti tisíc. Očkovaní s účinnou ochranou začínají rovnou ve skupině R. Najděte proočkovanost, při které se epidemie nerozběhne.
LABORATOŘ
Model: klasický deterministický model SIR (Kermack a McKendrick, 1927) s homogenním mícháním populace, bez narození, úmrtí a ztráty imunity; očkování chrání s danou účinností úplně, nebo vůbec. Předvolby používají střední hodnoty R₀ z přílohy C. Skutečné epidemie ovlivňuje chování lidí, sezóna, věková struktura a opatření. Ne předpověď.
Minihra: vrozená, nebo získaná?
Patří mechanismus k vrozené, nebo získané imunitě? Za aspoň sedm správných odpovědí z osmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: původci nemocí, vrozená a získaná imunita, očkování, R₀ a model SIR

8.1Původci nemocí a jejich přenos

Infekční nemoci způsobují viry (nebuněčné částice, které se množí jen v hostitelských buňkách), bakterie (jednobuněčné prokaryotní organismy), houby, parazité (prvoci, červi) a výjimečně priony (chybně sbalené bílkoviny). Ne každý mikrob škodí: tělo osidlují biliony neškodných a užitečných bakterií.pathogen, virus, bacterium

Tab. 8.1Cesty přenosu (příklady)
CestaPříklady nemocíCo pomáhá
kapénky a aerosolchřipka, spalničky, covid-19očkování, větrání, zakrývání úst při kašli, roušky
přímý a nepřímý kontaktstřevní viry, kožní infekcemytí rukou, hygiena povrchů
potrava a voda (fekálně-orální)salmonelóza, žloutenka typu Ahygiena, tepelná úprava, čistá voda
krev a pohlavní stykHIV, žloutenka typu B a Cbezpečné postupy, prezervativ, očkování (žloutenka B)
přenašeči (vektory)klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, malárieochrana před klíšťaty a komáry, očkování

8.2Vrozená imunita

První linii tvoří bariéry: kůže, sliznice s hlenem a řasinkami, kyselina v žaludku, enzym lysozym v slzách a slinách a „obsazené místo“ v podobě vlastní mikrobioty. Mikroby, které proniknou, rozpoznají buňky vrozené imunity podle typických molekulárních vzorů (například receptory TLR). Fagocyty (neutrofily a makrofágy) je pohltí a stráví, NK buňky ničí buňky napadené viry, komplement (soustava plazmatických bílkovin) je označí a děruje jejich membránu. Celý děj provází zánět (kapitola 12) a často horečka.innate immunity, phagocytes, complement, natural killer cells

8.3Získaná imunita

Lymfocyty nesou receptory, z nichž každý rozpozná jinou cizí strukturu – antigen. Když se lymfocyt se „svým“ antigenem setká a dostane pomocné signály, množí se a vznikne celý klon stejných buněk (klonální selekce, Burnet 1957). Část z nich se stane dlouhověkými paměťovými buňkami.adaptive immunity, antigen, clonal selection, memory cells

  • B-lymfocyty dozrávají v plazmatické buňky, které tvoří protilátky (imunoglobuliny). Protilátka se naváže na antigen, neutralizuje toxin či virus a označí mikrob pro fagocyty.
  • Pomocné T-lymfocyty (CD4) koordinují odpověď; jejich ničení virem HIV vede k AIDS.
  • Cytotoxické T-lymfocyty (CD8) zabíjejí buňky napadené virem, které jim antigen ukazují na molekulách HLA (MHC).
Tab. 8.2Třídy protilátek
TřídaKde a kdy
IgMprvní při novém setkání s antigenem; jejich nález svědčí o čerstvé infekci
IgGnejvíc v krvi, dlouhodobá ochrana, přechází placentou k plodu
IgAna sliznicích, ve slinách a v mateřském mléce
IgEobrana proti parazitům, alergické reakce
1. setkání2. setkání(nebo posilovací dávka) primární odpověďpomalá, menší, nejdřív IgM sekundární odpověďrychlá, silná, hlavně IgG 014 dní3060 dní množství protilátek (logaritmická osa)
Obr. 8.2 Schematický průběh protilátkové odpovědi. Paměťové buňky z prvního setkání způsobí, že druhá odpověď přijde dřív a je o řád silnější. Na tom stojí očkování i posilovací dávky.

Aktivní imunita vzniká, když si tělo protilátky a paměť vytvoří samo (po nemoci nebo očkování). Pasivní imunita znamená hotové protilátky zvenčí: od matky přes placentu a v mléce, nebo jako léčivý přípravek. Chrání hned, ale jen týdny až měsíce.active and passive immunity

8.4Očkování

Očkovací látka (vakcína) ukáže imunitnímu systému antigen bez rizika skutečné nemoci. Edward Jenner v roce 1796 chránil lidi před pravými neštovicemi očkováním kravskými neštovicemi; díky celosvětovému očkování prohlásila Světová zdravotnická organizace v roce 1980 pravé neštovice za vymýcené.vaccine, immunisation

Tab. 8.3Typy očkovacích látek (princip)
TypCo obsahujePříklady
živé oslabenéoslabený mikrob, který se omezeně množíspalničky, zarděnky, příušnice
inaktivovanéusmrcený mikrobklíšťová encefalitida, žloutenka A
podjednotkové a toxoidyvybrané bílkoviny nebo zneškodněný toxintetanus, záškrt, žloutenka B
mRNA a vektorovénávod, podle kterého si buňky krátce vyrobí antigencovid-19

Běžné reakce po očkování jsou mírné a krátké (bolest v místě vpichu, únava, zvýšená teplota); závažné nežádoucí účinky jsou vzácné a sledují se. V Česku přijímá hlášení podezření na nežádoucí účinky Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tvrzení o souvislosti očkování s autismem vzešlo z článku z roku 1998, který časopis The Lancet v roce 2010 stáhl; rozsáhlé studie souvislost nepotvrdily.

8.5Reprodukční číslo a kolektivní imunita

Základní reprodukční číslo R₀ je průměrný počet lidí, které nakazí jeden nemocný v populaci, kde jsou všichni vnímaví. Závisí na nemoci (nakažlivost, doba nakažlivosti) i na společnosti (počet kontaktů). Když je část populace imunní, platí efektivní reprodukční číslo \(R_{\text{eff}} = R_0\cdot s\), kde \(s\) je podíl vnímavých. Nákaza ustupuje, když \(R_{\text{eff}} \lt 1\).basic and effective reproduction number

Prah kolektivní imunity\[R_0\,(1-p) \lt 1 \;\Longrightarrow\; p_c = 1-\frac{1}{R_0},\qquad v_c = \frac{1-1/R_0}{E}\]

\(p_c\) je potřebný podíl imunních, \(v_c\) potřebná proočkovanost při účinnosti vakcíny \(E\). Vychází-li \(v_c\) nad 100 %, samotné očkování s touto účinností šíření nezastaví.

Tab. 8.4Odhady R₀ a vypočtený prah kolektivní imunity
NemocR₀\(1-1/R_0\)Zdroj odhadu
spalničky12–1892–94 %často citované rozpětí; studie se liší víc (Guerra a kol., 2017)
černý kašel12–1792–94 %učebnicové rozpětí
zarděnky6–783–86 %učebnicové rozpětí
příušnice4–775–86 %učebnicové rozpětí
pravé neštovice5–780–86 %učebnicové rozpětí
covid-19, původní varianta (2020)medián 2,7964 %přehled Liu a kol. (2020)
pandemická chřipka 1918medián 1,8044 %Biggerstaff a kol. (2014)
sezónní chřipkamedián 1,2822 %Biggerstaff a kol. (2014)
R₀ není přírodní konstanta: liší se podle populace, období a metody odhadu. Prahy jsou spočítané vzorcem z uvedených hodnot. Plné citace v příloze C.
Příklad Spalničky

Při R₀ = 15 je prah \(1-1/15 = 93{,}3\) %. S vakcínou účinnou z 97 % musí být proočkováno \(0{,}933/0{,}97 = 96{,}2\) %. Při proočkovanosti 90 % je \(R_{\text{eff}} = 15\cdot(1-0{,}9\cdot 0{,}97) = 1{,}91\) a ohniska se mohou šířit; při 95 % vychází 1,18. Proto u spalniček rozhodují i jednotky procent proočkovanosti.

8.6Model SIR

Model, který v roce 1927 publikovali William Kermack a Anderson McKendrick, popisuje podíly vnímavých \(S\), nakažených \(I\) a uzdravených \(R\):SIR model

S I R β·S·I γ·I očkování (přímo do R)
Obr. 8.3 Přechody v modelu SIR. β je rychlost přenosu, γ rychlost uzdravování (převrácená hodnota doby nakažlivosti).
Model SIR\[\frac{dS}{dt} = -\beta S I,\qquad \frac{dI}{dt} = \beta S I - \gamma I,\qquad \frac{dR}{dt} = \gamma I,\qquad R_0 = \frac{\beta}{\gamma}\]

Počet nakažených roste, dokud \(R_0 S \gt 1\); vrchol nastane přesně ve chvíli, kdy podíl vnímavých klesne na \(1/R_0\), tedy když populace dosáhne prahu kolektivní imunity. Epidemie ale setrvačností pokračuje dál (přestřelení). Konečný podíl nakažených \(z\) v plně vnímavé populaci splňuje rovnici

Konečný rozsah epidemie\[z = 1 - e^{-R_0 z}\]

Pro R₀ = 1,5 vychází \(z = 58{,}3\) %, pro 2 je to 79,7 % a pro 3 je to 94,0 %, výrazně víc než prah (33 %, 50 % a 67 %). Na začátku roste počet nakažených exponenciálně s rychlostí \(r = \gamma(R_0-1)\) a doba zdvojnásobení je \(T_d = \ln 2/r\).

Příklad Jak rychle se nákaza šíří

R₀ = 2,5 a doba nakažlivosti 5 dní: \(\gamma = 0{,}2\) za den, \(r = 0{,}2\cdot 1{,}5 = 0{,}3\) za den, \(T_d = 0{,}693/0{,}3 = 2{,}3\) dne. Z deseti nemocných by bez opatření bylo za tři týdny (9 zdvojnásobení) přes pět tisíc.

Pozor

Model SIR předpokládá, že se každý potkává s každým stejně. Skutečné sítě kontaktů jsou nerovnoměrné, imunita může slábnout a lidé mění chování. Modely proto ukazují mechanismy a scénáře, ne přesné předpovědi.

8.7Antibiotika a rezistence

Antibiotika zasahují do stavby nebo metabolismu bakterií (buněčná stěna, ribozomy). Na viry nepůsobí. Při každém použití přežijí přednostně odolné bakterie a jejich podíl roste; tak vzniká antimikrobiální rezistence, kterou WHO řadí k hlavním globálním hrozbám pro veřejné zdraví. Brání se jí rozumným předepisováním, dodržením léčby podle lékaře, hygienou rukou a očkováním.antibiotics, antimicrobial resistance

8.8Procvičení

1
Nemoc má R₀ = 6. Jaký je prah kolektivní imunity a jaká proočkovanost je potřeba při účinnosti vakcíny 90 %?
\(p_c = 1-1/6 = 83{,}3\) %; \(v_c = 0{,}833/0{,}9 = 92{,}6\) %.
2
Polovina populace je imunní, R₀ = 4. Jaké je efektivní reprodukční číslo a co to znamená?
\(R_{\text{eff}} = 4\cdot 0{,}5 = 2\). Nákaza se stále šíří, každý nemocný v průměru nakazí dva další.
3
Jaká proočkovanost je potřeba u nemoci s R₀ = 1,28 a vakcínou účinnou ze 60 %?
\(p_c = 1-1/1{,}28 = 21{,}9\) %; \(v_c = 0{,}219/0{,}6 = 36{,}5\) %. U nemocí s nízkým R₀ stačí i méně účinná vakcína, je-li proočkovanost dostatečná.
4
Ověřte, že při R₀ = 2 nakazí epidemie v plně vnímavé populaci asi 80 % lidí.
Dosazením \(z = 0{,}797\): \(1-e^{-2\cdot 0{,}797} = 1-e^{-1{,}594} = 1-0{,}203 = 0{,}797\). Rovnice platí; prah kolektivní imunity je přitom jen 50 %.
5
Spočítejte dobu zdvojnásobení na začátku epidemie s R₀ = 3 a dobou nakažlivosti 7 dní.
\(\gamma = 1/7 = 0{,}143\), \(r = 0{,}143\cdot 2 = 0{,}286\) za den, \(T_d = 0{,}693/0{,}286 = 2{,}43\) dne.
6
U pacienta jsou vysoké protilátky třídy IgM proti určitému viru, IgG zatím nízké. Co to naznačuje?
Čerstvou (primární) infekci: IgM se tvoří jako první, IgG nastupují později a přetrvávají. Vysoké IgG bez IgM naopak svědčí spíš o prodělané nemoci nebo očkování. Výsledky vždy hodnotí lékař spolu s dalšími údaji.
Co si odnést
  • Vrozená imunita je rychlá a nespecifická, získaná pomalejší, cílená a s pamětí.
  • Prah kolektivní imunity je \(1-1/R_0\); při neúplně účinné vakcíně je potřeba vyšší proočkovanost.
  • Epidemie pokračuje i za prahem (přestřelení); antibiotika na viry nepůsobí.
Část IIIJak medicína uvažuje
9

Farmakologievysoká škola

Farmakologie se ptá dvakrát. Co dělá tělo s lékem – jak ho vstřebá, rozvede, přemění a vyloučí (farmakokinetika)? A co dělá lék s tělem – na jaký cíl se naváže a jak silně působí (farmakodynamika)? Ze dvou odpovědí se skládá dávkování. Celá kapitola počítá jen se smyšlenou látkou „Modelin“ v modelových jednotkách; skutečné léky a dávky tu nejsou a nepatří sem.

🛁

Představte si vanu s otevřeným odtokem. Dávky léku jsou kbelíky vody, které do ní pravidelně vléváte; odtok jsou játra a ledviny. Hladina po každém kbelíku stoupne a pak klesá. Po několika kbelících se ustálí: kolik přitéká, tolik odtéká. Větší kbelíky zvednou hladinu, ucpaný odtok také – a vana může přetéct.

Pozor

Nic z této kapitoly není návod k užívání léků. Dávku a režim určuje lékař podle konkrétního pacienta; co dělat při vynechané dávce, uvádí příbalová informace daného přípravku a lékárník. Látka „Modelin“ neexistuje.

tabletatrávicí trubice játraprvní průchod krevní oběhvolná a vázanána albumin tkáně a cílreceptory → účinek játra (metabolismus)enzymy CYP450 ledviny, žlučvyloučení nitrožilní podání (F = 1) ADME
Obr. 9.1 Farmakokinetika zkratkou ADME: absorpce (vstřebání), distribuce (rozdělení do tkání), metabolismus (přeměna) a exkrece (vyloučení). Látka podaná ústy projde játry dřív, než se dostane do celého oběhu (efekt prvního průchodu).
Koncentrace smyšleného léku v čase
Modelin se podává opakovaně. Zelený pás je modelové terapeutické okno (2–10 j./l): pod ním lék nepůsobí, nad ním hrozí toxicita. Měňte poločas, interval a dávku a sledujte, jak se koncentrace ustálí. Vyzkoušejte i vynechanou dávku.
LABORATOŘ
Model: jednokompartmentový model s kinetikou prvního řádu, distribuční objem 50 l, clearance = 0,693 · Vd / t½. Ústy: biologická dostupnost 0,8, rychlost vstřebání 1,5 /h (rychlé) nebo 0,3 /h (pomalé). Vynechána je šestá dávka. Smyšlená látka v modelových jednotkách (j.), žádné skutečné dávkování.
Minihra: co se s lékem děje?
Zařaďte děj do fáze ADME. Za aspoň sedm správných odpovědí z osmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: farmakokinetika, poločas, ustálený stav, receptory a terapeutické okno

9.1Základní pojmy

Léčivá látka je chemická látka s léčebným účinkem, léčivý přípravek je hotový výrobek (tableta, injekce, náplast) s léčivou látkou a pomocnými látkami. Podání může být ústy, pod jazyk, injekcí do žíly (intravenózně), do svalu nebo pod kůži, vdechnutím, přes kůži nebo konečníkem. Cesta podání ovlivní, kolik látky a jak rychle se dostane do krve.active substance, medicinal product, route of administration

9.2Absorpce a biologická dostupnost

Biologická dostupnost \(F\) je podíl dávky, který se dostane nezměněný do celkového oběhu. U nitrožilního podání je 1. Po podání ústy bývá nižší: část se nevstřebá a část zachytí játra při prvním průchodu. Měří se porovnáním ploch pod křivkou koncentrace (AUC) po stejné dávce ústy a do žíly.bioavailability, first-pass effect, area under the curve (AUC)

Biologická dostupnost\[F = \frac{AUC_{\text{ústy}}}{AUC_{\text{i.v.}}}\qquad\text{např. } \frac{60}{80} = 0{,}75\]

9.3Distribuce

Distribuční objem je myšlený objem, ve kterém by se celá dávka musela rozpustit, aby měla stejnou koncentraci jako v plazmě. Látky, které se hromadí v tukové tkáni nebo se vážou ve tkáních, mají distribuční objem mnohem větší než skutečný objem těla.volume of distribution

Distribuční objem\[V_d = \frac{D}{C_0}\qquad\text{Modelin: } \frac{200\ \text{j.}}{4\ \text{j./l}} = 50\ \text{l}\]

V krvi se léčiva často vážou na bílkoviny (hlavně albumin); působit a vylučovat se může jen volná část. Do mozku pronikají jen látky, které projdou hematoencefalickou bariérou.

9.4Metabolismus, vylučování a poločas

Játra přeměňují léčiva enzymy, především rodinou cytochromu P450 (oxidace, I. fáze) a připojováním polárních skupin (konjugace, II. fáze). Většina metabolitů je méně účinná a lépe rozpustná ve vodě, takže je ledviny vyloučí močí; některé látky se vylučují žlučí. Některé jídlo, nápoje nebo jiné léky enzymy tlumí či naopak „povzbudí“, a tak mění hladinu léku (lékové interakce).cytochrome P450, drug interactions

Clearance (CL) je objem plazmy, který se za jednotku času úplně zbaví léčiva. Při kinetice prvního řádu se za stejný čas vyloučí stejný podíl, ne stejné množství:clearance, first-order kinetics, half-life

Kinetika prvního řádu\[C(t) = C_0\,e^{-kt},\qquad k = \frac{CL}{V_d},\qquad t_{1/2} = \frac{\ln 2}{k} = \frac{0{,}693\,V_d}{CL}\]
Příklad Poločas Modelinu

\(V_d = 50\) l, \(CL = 5\) l/h: \(k = 0{,}1\) za hodinu a \(t_{1/2} = 6{,}93\) h. Klesne-li clearance na polovinu (třeba při selhání ledvin u látky vylučované ledvinami), poločas se zdvojnásobí na 13,9 h a při stejném dávkování stoupne i průměrná hladina na dvojnásobek. Proto se u nemocných ledvin dávky upravují.

Když se eliminační enzymy nasytí, přejde kinetika v nulový řád: za hodinu se odbourá stále stejné množství bez ohledu na koncentraci. Tak se chová například alkohol. Malé zvýšení přísunu pak může vést k nepřiměřenému vzestupu hladiny.zero-order kinetics

9.5Opakované podávání a ustálený stav

Podává-li se dávka \(D\) v intervalu \(\tau\), každá nová dávka přibude ke zbytku předchozích. Koncentrace roste, dokud se množství vyloučené za interval nevyrovná dávce: nastane ustálený stav. Vztahy pro nitrožilní podání:steady state, accumulation

Ustálený stav\[R = \frac{1}{1-e^{-k\tau}},\qquad \bar C_{ss} = \frac{F\,D}{CL\,\tau},\qquad C_{max,ss} = \frac{D}{V_d}\,R,\qquad C_{min,ss} = C_{max,ss}\,e^{-k\tau}\]

\(R\) je kumulační faktor. Průměrná ustálená koncentrace závisí jen na dávkovací rychlosti \(D/\tau\) a clearance, ne na poločasu. Poločas ale určuje, jak rychle se ustáleného stavu dosáhne: po \(n\) poločasech je to \(1-0{,}5^{n}\), po čtyřech 93,75 %, po pěti 96,9 %; 90 % za 3,32 poločasu.

Příklad Modelin 200 j. každých 8 hodin do žíly

\(k\tau = 0{,}8\), \(R = 1/(1-e^{-0{,}8}) = 1{,}82\). \(C_{max,ss} = 4\cdot 1{,}82 = 7{,}26\) j./l, \(C_{min,ss} = 7{,}26\cdot e^{-0{,}8} = 3{,}26\) j./l a průměr \(200/(5\cdot 8) = 5{,}0\) j./l. Celý interval leží v terapeutickém okně 2–10 j./l.

Tab. 9.1Stejná denní dávka 600 j. Modelinu, jiný interval (nitrožilně, t½ 6,93 h)
RežimRCmax,ssCmin,ssprůměr
100 j. á 4 h3,036,074,075,0
200 j. á 8 h1,827,263,265,0
300 j. á 12 h1,438,592,595,0
600 j. á 24 h1,1013,201,205,0
Koncentrace v j./l. Průměr je ve všech režimech stejný, kolísání ale roste s intervalem; jednou denně by hladina překročila horní mez okna a pak klesla pod dolní. Proto mají látky s krátkým poločasem lékové formy s pomalým uvolňováním.

Má-li účinek nastoupit hned, podá se nasycovací dávka, která cílovou koncentraci rovnou „naplní“: \(D_L = C_{cíl}\cdot V_d/F\). Pro cílovou koncentraci 5 j./l je to u Modelinu \(5\cdot 50 = 250\) j.loading dose

9.6Farmakodynamika: receptory a vztah dávky a účinku

Většina léčiv působí navázáním na receptor, enzym, iontový kanál nebo přenašeč. Agonista receptor aktivuje, antagonista ho obsadí bez aktivace a brání účinku agonisty, částečný agonista aktivuje jen zčásti. Afinita je síla vazby, účinnost (efficacy) schopnost po navázání vyvolat odpověď a potence koncentrace potřebná k danému účinku.agonist, antagonist, partial agonist, affinity, efficacy, potency

Model Emax\[E = \frac{E_{max}\,C^{\,n}}{EC_{50}^{\,n} + C^{\,n}}\]

\(EC_{50}\) je koncentrace pro polovinu maximálního účinku, \(n\) Hillův koeficient (strmost). Pro \(n = 1\): při \(C = EC_{50}\) je účinek 50 %, při \(9\cdot EC_{50}\) 90 % a při \(EC_{50}/9\) 10 %. Mezi 10 a 90 % účinku tak leží koncentrace lišící se \(9 : \tfrac19 = 81\)krát, téměř o dva řády; proto se křivky kreslí na logaritmické ose.

100 %50 %0 0,1110100koncentrace agonisty (násobky EC₅₀, logaritmicky) plný agonista (EC₅₀ = 1)potentnější agonista (EC₅₀ 0,1)+ kompetitivní antagonista (10×)částečný agonista (max 50 %)
Obr. 9.2 Křivky dávka–účinek. Kompetitivní antagonista posouvá křivku doprava (při dost vysoké koncentraci agonisty se účinek vrátí), částečný agonista nedosáhne maxima ani při vysoké koncentraci.

Kompetitivní antagonista v koncentraci \([B]\) s disociační konstantou \(K_B\) posune křivku agonisty doprava o faktor \(1 + [B]/K_B\) (Gaddumova a Schildova analýza): při \([B] = 9K_B\) desetkrát. Nekompetitivní antagonista snižuje dosažitelné maximum.

9.7Terapeutické okno a rozdíly mezi lidmi

Terapeutické okno je rozmezí koncentrací mezi minimální účinnou a minimální toxickou. Terapeutický index \(TI = TD_{50}/ED_{50}\) porovnává dávku, která je toxická pro polovinu jedinců, s dávkou účinnou pro polovinu; například \(400/20 = 20\). Látky s úzkým oknem vyžadují měření hladin.therapeutic window, therapeutic index

Tentýž lék působí u různých lidí různě: děti nejsou „malí dospělí“, ve stáří klesá funkce ledvin, nemoci jater a ledvin mění clearance, lékové interakce mění metabolismus a genetické varianty enzymů dělají z některých lidí pomalé nebo naopak velmi rychlé metabolizátory (farmakogenetika). Proto dávku vždy určuje lékař.pharmacogenetics

Ve skutečnosti

Nový lék prochází preklinickým výzkumem a klinickými studiemi fáze I (bezpečnost u malé skupiny), II (účinnost a dávka), III (srovnání ve velkých randomizovaných studiích, kapitola 11) a po registraci fází IV (sledování v praxi). O registraci v EU rozhoduje Evropská léková agentura a národní úřady, v Česku Státní ústav pro kontrolu léčiv.

9.8Procvičení

1
Po nitrožilním podání 300 j. smyšlené látky je počáteční koncentrace 6 j./l. Jaký je distribuční objem?
\(V_d = 300/6 = 50\) l.
2
Látka má \(V_d = 70\) l a \(CL = 10\) l/h. Jaký je poločas? Jak se změní, klesne-li clearance na 5 l/h?
\(t_{1/2} = 0{,}693\cdot 70/10 = 4{,}85\) h; při \(CL = 5\) l/h 9,70 h.
3
Za jak dlouho se dosáhne 90 % ustálené koncentrace u látky s poločasem 12 h?
\(1-0{,}5^{n} = 0{,}9 \Rightarrow n = \log_2 10 = 3{,}32\) poločasu, tedy \(3{,}32\cdot 12 = 39{,}9\) h, necelé dva dny. Nezávisí na dávce ani intervalu.
4
Interval se rovná poločasu (\(\tau = t_{1/2}\)). Jaký je kumulační faktor a poměr maximální a minimální ustálené koncentrace?
\(k\tau = \ln 2\), \(e^{-k\tau} = 0{,}5\), \(R = 1/(1-0{,}5) = 2\). \(C_{max,ss} = 2D/V_d\), \(C_{min,ss} = D/V_d\); poměr 2.
5
Jaká je průměrná ustálená koncentrace při \(F = 0{,}8\), dávce 200 j. každých 12 h a clearance 5 l/h?
\(\bar C_{ss} = 0{,}8\cdot 200/(5\cdot 12) = 2{,}67\) j./l – na spodní hraně modelového okna.
6
Kompetitivní antagonista je přítomen v koncentraci \(4K_B\). Kolikrát vyšší koncentrace agonisty je potřeba pro stejný účinek?
Posun \(1 + [B]/K_B = 1 + 4 = 5\); potřeba je pětinásobná koncentrace agonisty. Maximum se nemění.
Co si odnést
  • ADME: vstřebání, distribuce, metabolismus, vylučování; poločas \(t_{1/2} = 0{,}693\,V_d/CL\).
  • Ustálený stav nastane za 4–5 poločasů; průměrná hladina závisí na dávkovací rychlosti a clearance.
  • Potence (EC₅₀) není totéž co účinnost (maximum); dávku vždy určuje lékař.
Část IIIJak medicína uvažuje
10

Diagnostika a testyvysoká škola

Žádný test není dokonalý. Výsledek proto neříká „nemoc ano, nebo ne“, ale posouvá pravděpodobnost. O kolik, to závisí na vlastnostech testu (senzitivitě a specificitě) i na tom, jak častá je nemoc mezi testovanými. U vzácné nemoci může být většina pozitivních výsledků falešná – a to není chyba testu, ale aritmetika.

🚨

Kouřový hlásič v kuchyni zachytí každý požár, ale houká i při připálených topinkách: je citlivý, ale málo specifický. Když zahouká v domě, kde se nevaří, je to vážnější signál než v kuchyni o polední špičce. Stejný alarm, jiná předchozí pravděpodobnost.

Test a prevalence: co znamená pozitivní výsledek
Tisíc testovaných lidí. Oranžově nemocní (plný čtverec: test je zachytil, obrys: test je minul), modře zdraví s falešně pozitivním výsledkem, šedě zdraví s negativním výsledkem. Graf dole ukazuje, jak pozitivní prediktivní hodnota závisí na prevalenci.
LABORATOŘ
nemocný, test pozitivnínemocný, test negativnízdravý, test pozitivnízdravý, test negativní
Model: smyšlený test se zvolenou senzitivitou a specificitou, které nezávisí na prevalenci. Počty v poli jsou zaokrouhlené očekávané hodnoty na 1 000 lidí. Laboratoř učí číst výsledky, nehodnotí žádný skutečný test ani výsledek konkrétního člověka.
Práh testu a ROC křivka
Hodnota měřeného ukazatele má u zdravých (modře) a nemocných (oranžově) různé rozdělení, která se překrývají. Posuňte práh, nad kterým test hlásí „pozitivní“, a sledujte, jak se mění senzitivita a specificita. Dole ROC křivka: všechny možné prahy najednou.
LABORATOŘ
Model: binormální model – ukazatel má u zdravých normální rozdělení N(0; 1), u nemocných N(d′; 1). Plocha pod ROC křivkou je pak Φ(d′/√2).
Minihra: pasti screeningu
Každá situace ilustruje jednu past při hodnocení screeningu. Přiřaďte ji. Za aspoň pět správných odpovědí ze šesti získáte 20 XP.
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: čtyřpolní tabulka, Bayesova věta, věrohodnostní poměry, ROC a screening

10.1Diagnostika jako práce s pravděpodobností

Lékař začíná anamnézou (rozhovorem o potížích a jejich průběhu) a fyzikálním vyšetřením; už ty často určí, co je pravděpodobné. Laboratorní a zobrazovací vyšetření pak pravděpodobnosti zpřesňují. Každý test má smysl jen tehdy, když jeho výsledek může změnit další postup.history taking, physical examination, pre-test probability

10.2Čtyřpolní tabulka

Tab. 10.1Výsledky testu proti skutečnosti (referenční metodě)
nemocnízdravícelkem
test pozitivnískutečně pozitivní (TP)falešně pozitivní (FP)TP + FP
test negativnífalešně negativní (FN)skutečně negativní (TN)FN + TN
Vlastnosti testu a výsledku\[Se = \frac{TP}{TP+FN},\quad Sp = \frac{TN}{TN+FP},\quad PPV = \frac{TP}{TP+FP},\quad NPV = \frac{TN}{TN+FN}\]

Senzitivita (citlivost) je podíl nemocných, které test zachytí; specificita podíl zdravých, které správně vyloučí. Jsou to vlastnosti testu (v dané populaci). Prediktivní hodnoty odpovídají na otázku pacienta: „Mám pozitivní výsledek – jak pravděpodobně jsem nemocný?“ Ty závisejí i na prevalenci.sensitivity, specificity, positive and negative predictive value

Pomůcka

SnNOut: vysoce senzitivní test, když je negativní, nemoc vylučuje (rule out). SpPIn: vysoce specifický test, když je pozitivní, nemoc potvrzuje (rule in). Mnemotechniku zpopularizoval Sackett se spolupracovníky.

10.3Prevalence a Bayesova věta

Z Bayesovy věty plyne pro pozitivní prediktivní hodnotu při prevalenci \(p\):Bayes’ theorem, prevalence

Pozitivní prediktivní hodnota\[PPV = \frac{Se\cdot p}{Se\cdot p + (1-Sp)(1-p)}\]
Příklad Senzitivita 90 %, specificita 95 %, prevalence 1 %

Na 1 000 testovaných: 10 nemocných, z nich 9 pozitivních (1 falešně negativní); 990 zdravých, z nich 49,5 falešně pozitivních. Pozitivních je 58,5 a nemocných mezi nimi jen 9: \(PPV = 9/58{,}5 = 15{,}4\) %. Negativní výsledek je naopak velmi spolehlivý: \(NPV = 940{,}5/941{,}5 = 99{,}9\) %.

Tab. 10.2Tentýž test (Se 90 %, Sp 95 %) při různé prevalenci
PrevalencePPVNPVSituace (příklad)
1 %15,4 %99,9 %plošné vyšetření lidí bez potíží
10 %66,7 %98,8 %lidé s rizikovými faktory
30 %88,5 %95,7 %pacienti s typickými příznaky

Výpočty srozumitelně ukazují přirozené četnosti („z 1 000 lidí…“) místo podmíněných pravděpodobností; Gigerenzer a Hoffrage (1995) ukázali, že s nimi lidé, včetně lékařů, počítají mnohem úspěšněji. Bayesovu větu podrobně vykládá průvodce Statistika a modely.

10.4Věrohodnostní poměry

Věrohodnostní poměr říká, kolikrát je daný výsledek pravděpodobnější u nemocného než u zdravého. Pracuje se s ním v řeči šancí (odds) \(o = p/(1-p)\):likelihood ratio, odds

Bayes v řeči šancí\[LR^{+} = \frac{Se}{1-Sp},\qquad LR^{-} = \frac{1-Se}{Sp},\qquad o_{\text{po testu}} = o_{\text{před testem}}\cdot LR\]
Příklad Předtestová pravděpodobnost 20 %

Se 90 %, Sp 95 %: \(LR^+ = 0{,}9/0{,}05 = 18\), \(LR^- = 0{,}1/0{,}95 = 0{,}105\). Šance před testem \(0{,}2/0{,}8 = 0{,}25\). Po pozitivním výsledku \(0{,}25\cdot 18 = 4{,}5\), tedy pravděpodobnost \(4{,}5/5{,}5 = 81{,}8\) %. Po negativním \(0{,}25\cdot 0{,}105 = 0{,}026\), pravděpodobnost 2,6 %.

Orientačně se \(LR^+\) nad 10 a \(LR^-\) pod 0,1 považují za výrazný posun. Graficky lze výpočet provést Faganovým nomogramem (1975). Výhodou věrohodnostních poměrů je, že je lze za sebou násobit pro více nezávislých nálezů (kapitola 12).

Dva nezávislé testy (každý Se 90 %, Sp 95 %) lze kombinovat sériově (pozitivní jen při obou pozitivních): Se klesne na \(0{,}9^2 = 81\) %, Sp vzroste na \(1-0{,}05^2 = 99{,}75\) %. Nebo paralelně (pozitivní při kterémkoli): Se 99 %, Sp \(0{,}95^2 = 90{,}25\) %.

10.5Práh testu a ROC křivka

zdravínemocnípráh falešně negativní ←→ falešně pozitivní
Obr. 10.1 Rozdělení ukazatele u zdravých a nemocných se překrývají. Posunutím prahu doprava ubude falešně pozitivních (vyšší specificita) za cenu více falešně negativních (nižší senzitivita) – a naopak.

ROC křivka (receiver operating characteristic) vynáší senzitivitu proti \(1-Sp\) pro všechny možné prahy. Plocha pod ní (AUC) je pravděpodobnost, že náhodně vybraný nemocný má vyšší hodnotu ukazatele než náhodně vybraný zdravý: 0,5 znamená test bezcenný jako hod mincí, 1 dokonalý. V binormálním modelu laboratoře platí \(AUC = \Phi(d'/\sqrt2)\): pro \(d' = 1\) je to 0,76, pro 2 je to 0,92 a pro 3 je to 0,98.ROC curve, area under the curve (AUC)

Kde práh nastavit, nerozhodne statistika, ale důsledky chyb. U nebezpečné, dobře léčitelné nemoci se volí vysoká senzitivita (raději víc falešných poplachů), u testu, který vede k riskantní léčbě, vysoká specificita. Často používaný Youdenův index \(J = Se + Sp - 1\) chyby obou druhů váží stejně.

10.6Referenční meze

„Normální“ rozmezí laboratorní hodnoty bývá stanoveno tak, aby do něj padlo 95 % zdravých lidí. Z definice je tedy 5 % zdravých mimo ně. Při dvaceti nezávislých testech je pravděpodobnost, že aspoň jeden výsledek „vybočí“, \(1-0{,}95^{20} = 64\) %; při deseti testech 40 %. Proto se výsledky mimo rozmezí hodnotí v souvislostech a proto zbytečné testování škodí.reference interval

10.7Screening

Screening je vyhledávání nemoci u lidí bez příznaků. Wilson a Jungner sepsali pro WHO v roce 1968 zásady, které platí dodnes: nemoc má být závažná, s rozpoznatelným bezpříznakovým stadiem a účinnou léčbou v tomto stadiu; test má být přijatelný a spolehlivý; program se má vyplatit a běžet soustavně. V Česku běží organizované screeningové programy hrazené ze zdravotního pojištění, například nádorů prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla.screening, Wilson–Jungner criteria

Při hodnocení screeningu číhají pasti, kvůli kterým může program vypadat úspěšně, i když nikomu nepomáhá:

  • Zkreslení předstihem (lead-time bias): nemoc se zjistí dřív, a „přežití od diagnózy“ se prodlouží, i kdyby člověk zemřel ve stejný den.
  • Zkreslení délkou (length bias): pomalu rostoucí nádory mají dlouhé bezpříznakové období, a screening je proto zachytí častěji než rychle rostoucí, agresivní.
  • Nadměrná diagnostika (overdiagnosis): najdou se nádory, které by za života nikdy nezpůsobily potíže. Člověk se stane pacientem a podstoupí léčbu bez užitku.
  • Falešně pozitivní výsledky: úzkost a další vyšetření, někdy s komplikacemi.
vznik nemocinález screeningemnález podle příznakůúmrtí „přežití od diagnózy“ se screeningem bez screeningu předstih (lead time)
Obr. 10.2 Zkreslení předstihem. Úmrtí nastalo ve stejný den, přesto se „přežití od diagnózy“ prodloužilo. Přínos screeningu proto ukazuje jen pokles úmrtnosti v populaci, ideálně v randomizované studii, ne delší přežití od diagnózy.
Ve skutečnosti

V Jižní Koreji se po roce 2000 rozšířilo ultrazvukové vyšetřování štítné žlázy u lidí bez potíží. Počet diagnóz rakoviny štítné žlázy mnohonásobně vzrostl, úmrtnost na ni se ale prakticky nezměnila (Ahn a kol., 2014) – učebnicový příklad nadměrné diagnostiky.

10.8Procvičení

1
Test má senzitivitu 80 % a specificitu 90 %, prevalence je 5 %. Spočítejte PPV a NPV.
Na 1 000: TP 40, FN 10, FP 95, TN 855. \(PPV = 40/135 = 29{,}6\) %, \(NPV = 855/865 = 98{,}8\) %.
2
Test má senzitivitu 95 % a specificitu 98 %. Jaké jsou věrohodnostní poměry?
\(LR^+ = 0{,}95/0{,}02 = 47{,}5\); \(LR^- = 0{,}05/0{,}98 = 0{,}051\).
3
Předtestová pravděpodobnost je 20 %, výsledek testu z příkladu (Se 90 %, Sp 95 %) je negativní. Jaká je pravděpodobnost nemoci po testu?
Šance \(0{,}25\cdot 0{,}105 = 0{,}0263\), pravděpodobnost \(0{,}0263/1{,}0263 = 2{,}6\) %.
4
Pacient má 10 nezávislých laboratorních testů, každý s rozmezím pokrývajícím 95 % zdravých. Jaká je pravděpodobnost, že aspoň jeden bude mimo rozmezí, i když je zdravý?
\(1-0{,}95^{10} = 1-0{,}599 = 40{,}1\) %.
5
Dva nezávislé testy (Se 90 %, Sp 95 %) se kombinují sériově a paralelně. Jak se změní senzitivita a specificita?
Sériově: Se \(0{,}81\), Sp \(1-0{,}05^{2} = 0{,}9975\). Paralelně: Se \(1-0{,}1^{2} = 0{,}99\), Sp \(0{,}95^{2} = 0{,}9025\). Sériové spojení zvyšuje specificitu (potvrzení), paralelní senzitivitu (vyloučení).
6
Proč „pětileté přežití od diagnózy“ není vhodné měřítko přínosu screeningu?
Zkresluje ho předstih (dřívější diagnóza prodlouží přežití od diagnózy bez prodloužení života), délka (zachycení pomalých nádorů) i nadměrná diagnostika (do statistiky přibudou „nádory“, na které by člověk nikdy nezemřel). Spolehlivým měřítkem je úmrtnost na nemoc (a celková úmrtnost) v randomizované studii.
Co si odnést
  • Senzitivita a specificita popisují test; prediktivní hodnoty závisejí i na prevalenci.
  • U vzácné nemoci bývá většina pozitivních výsledků falešná; počítejte v přirozených četnostech.
  • Přínos screeningu ukazuje pokles úmrtnosti, ne delší přežití od diagnózy.
Část IIIJak medicína uvažuje
11

Medicína založená na důkazechvysoká škola

Že léčba funguje, nestačí věřit, ani to vidět u několika pacientů: lidé se uzdravují i sami, očekávání mění pocity a lékař si lépe pamatuje úspěchy. Medicína založená na důkazech (EBM) proto spojuje nejlepší dostupné výsledky výzkumu se zkušeností lékaře a hodnotami pacienta. Klíčovou dovedností je číst čísla: relativní snížení rizika zní vždy působivěji než absolutní.

📰

Titulek hlásá: „Nový lék snižuje riziko o 50 %.“ Je to pokles z 2 na 1 ze sta, nebo z 2 na 1 z deseti tisíc? V prvním případě stačí léčit sto lidí, aby jeden z nich měl prospěch. Ve druhém deset tisíc – a každý z nich nese riziko nežádoucích účinků.

SR + MA randomizované studie kohortové studie studie případů a kontrol série případů, kazuistiky názor odborníka, mechanistické úvahy méně zkreslení ↑SR + MA = systematický přehleda metaanalýza
Obr. 11.1 Tradiční pyramida síly důkazů o účinku léčby. Je to jen hrubé vodítko: špatně provedená randomizovaná studie může dát slabší důkaz než pečlivá kohortová studie; systém GRADE proto hodnotí jistotu důkazů jednotlivě.
Relativní a absolutní riziko
Dvě skupiny po tisíci lidech, každý čtverec je jeden člověk. Červeně ti, kdo za dobu studie utrpěli sledovanou událost (třeba infarkt), zeleně v léčené skupině ti, kterým léčba událost odvrátila. Graf dole: kolik lidí je třeba léčit (NNT) při stejném relativním účinku a různém výchozím riziku.
LABORATOŘ
událostudálost odvrácená léčboubez události
Model: smyšlená studie se dvěma stejně velkými skupinami a výsledky přesně podle zvolených rizik. Interval spolehlivosti absolutního rozdílu je Waldův (normální aproximace) a ukazuje, jak velikost studie ovlivňuje jistotu. Ilustrace pojmů, ne hodnocení skutečné léčby.
Minihra: seřaďte důkazy
Klikejte na typy studií od nejsilnějšího důkazu o účinku léčby po nejslabší (podle tradiční pyramidy). Při nejvýš jedné chybě získáte 15 XP.
MINIHRA
krok 1 z 6
+Teorie: typy studií, RCT, zkreslení, míry účinku, intervaly spolehlivosti, metaanalýza a GRADE

11.1Co je medicína založená na důkazech

Sackett a kolegové (1996) ji definovali jako svědomité, výslovné a uvážlivé používání nejlepších současných důkazů při rozhodování o péči o jednotlivé pacienty. Důkazy přitom netvoří celé rozhodnutí: patří k nim klinická zkušenost lékaře a hodnoty a přání pacienta.evidence-based medicine (EBM)

  1. Položit otázku ve struktuře PICO: pacient či populace (P), intervence (I), srovnání (C), výsledek (O). Například: „U dospělých s vysokým tlakem (P) snižuje lék X (I) proti placebu (C) počet cévních mozkových příhod (O)?“
  2. Najít nejlepší důkazy (databáze, systematické přehledy, doporučené postupy).
  3. Kriticky zhodnotit jejich platnost, velikost účinku a použitelnost.
  4. Použít je u konkrétního pacienta spolu s jeho hodnotami.
  5. Vyhodnotit výsledek a vlastní postup.

11.2Typy studií

Tab. 11.1Základní typy studií
TypJak probíháSilná stránkaSlabina
průřezováv jednom okamžiku změří expozici i nemocrychlá, odhad prevalenceneurčí, co bylo dřív
případů a kontrolsrovná nemocné s podobnými zdravými a pátrá zpět po expozicivhodná pro vzácné nemocizkreslení vzpomínkami, výběrem kontrol
kohortovásleduje skupiny s expozicí a bez ní dopředu v časečasová posloupnost, víc výsledkůzavádějící faktory, náklady, čas
randomizovaná kontrolovaná (RCT)účastníky náhodně přidělí k léčbě nebo kontrolevyrovná známé i neznámé faktorydrahá, vybraná populace, ne vždy etická

11.3Randomizovaná kontrolovaná studie

způsobilísouhlas účastníků randomizaceutajené přidělení intervencenová léčba kontrolaplacebo nebo standard srovnání výsledkůpodle přidělení (ITT) zaslepení: účastníci,lékaři, hodnotitelé
Obr. 11.2 Schéma randomizované kontrolované studie. Výsledky se analyzují podle skupiny, do které byl účastník přidělen (intention-to-treat), i když léčbu nedokončil; jinak by se rovnováha vytvořená náhodou ztratila.

Randomizace zajistí, že se skupiny v průměru neliší v ničem kromě léčby – ani ve faktorech, o kterých nevíme. Utajení přidělení brání tomu, aby kdokoli ovlivnil, kdo kam půjde. Zaslepení brání tomu, aby očekávání ovlivnila hlášení potíží a hodnocení výsledků; placebo umožňuje zaslepit kontrolní skupinu. Pravidla pro popis studií shrnuje doporučení CONSORT.randomisation, allocation concealment, blinding, intention-to-treat

Ve skutečnosti

Jako jeden z prvních srovnávacích pokusů se uvádí pokus lodního lékaře Jamese Linda z roku 1747, který u námořníků s kurdějemi porovnal šest způsobů léčby a zjistil účinek citrusů. Za první moderní randomizovanou studii se považuje britská studie streptomycinu u tuberkulózy publikovaná roku 1948.

11.4Zkreslení a zavádějící faktory

Zkreslení (bias) je systematická chyba, která se s větší studií nezmenší. Výběrové zkreslení vzniká, když se srovnávané skupiny liší už na začátku; informační, když se expozice či výsledek měří u skupin různě. Zavádějící faktor (confounder) souvisí s expozicí i s výsledkem: pijáci kávy mají v některých starších studiích víc rakoviny plic, protože mezi nimi bylo víc kuřáků.bias, confounding

Korelace sama kauzalitu nedokazuje. Austin Bradford Hill (1965) navrhl hlediska, která pro příčinnou souvislost svědčí: síla a konzistence asociace, časová posloupnost (příčina před následkem), vztah dávky a účinku, biologická věrohodnost, soulad s jinými poznatky a experimentální doklad. Kognitivní pasti při úsudcích rozebírá průvodce Logika a kritické myšlení.

11.5Míry účinku

Označme riziko události v kontrolní skupině CER (control event rate) a v léčené EER (experimental event rate).relative risk, absolute risk reduction, number needed to treat, odds ratio

Míry účinku\[RR = \frac{EER}{CER},\quad RRR = 1-RR,\quad ARR = CER-EER,\quad NNT = \frac{1}{ARR},\quad OR = \frac{EER/(1-EER)}{CER/(1-CER)}\]
Příklad Riziko infarktu za 5 let z 2 % na 1,5 %

\(RR = 1{,}5/2 = 0{,}75\), relativní snížení 25 %, absolutní snížení 0,5 procentního bodu, \(NNT = 1/0{,}005 = 200\): dvě stě lidí musí pět let užívat léčbu, aby jeden infarkt nenastal; zbylých 199 z ní tento prospěch nemá. Při výchozím riziku 40 % a stejném relativním účinku (na 30 %) je ARR 10 p. b. a NNT jen 10.

Tab. 11.2Stejné relativní snížení, různé absolutní
CEREERRRRARRNNTOR
0,02 %0,01 %50 %0,01 p. b.10 0000,50
2 %1,5 %25 %0,5 p. b.2000,75
10 %8 %20 %2 p. b.500,78
40 %30 %25 %10 p. b.100,64
Poměr šancí (OR) se blíží relativnímu riziku jen u vzácných událostí; u častých je od 1 dál než RR. Studie případů a kontrol umí odhadnout jen OR.

Obdobou NNT pro škody je NNH (number needed to harm): vyskytne-li se nežádoucí účinek u 3 % léčených a 1 % kontrol, je \(NNH = 1/0{,}02 = 50\). Rozhodnutí o léčbě je vždy vážení NNT proti NNH a proti hodnotám pacienta.

Pozor

Relativní čísla se dobře prodávají. „Snížení rizika o 50 %“ může znamenat pokles z 0,02 % na 0,01 %, tedy NNT 10 000. Při čtení zprávy o léčbě vždy hledejte absolutní rizika v obou skupinách, dobu sledování a údaje o nežádoucích účincích.

11.6Nejistota: intervaly spolehlivosti

Výsledek studie je odhad zatížený náhodou. 95% interval spolehlivosti pro absolutní rozdíl rizik dvou skupin velikosti \(n_1\) a \(n_2\) lze přibližně spočítat jako

Interval pro ARR (Wald)\[ARR \pm 1{,}96\sqrt{\frac{CER(1-CER)}{n_1}+\frac{EER(1-EER)}{n_2}}\]
Příklad Stejný účinek, jiná velikost studie

CER 10 %, EER 8 %. Při 1 000 lidech ve skupině vychází interval −0,5 až +4,5 p. b.; zahrnuje nulu, studie tedy účinek neprokázala (ani nevyvrátila). Při 5 000 lidech ve skupině je interval 0,9 až 3,1 p. b. a NNT leží zhruba mezi 32 a 114.

„Statisticky významný“ neznamená „klinicky důležitý“: velmi velká studie prokáže i zanedbatelný účinek. A „nevýznamný“ neznamená „neúčinný“: malá studie nemusí mít dost síly účinek zachytit. Podrobněji o p-hodnotách a síle testu v průvodci Statistika a modely.confidence interval, statistical vs clinical significance

11.7Systematické přehledy a metaanalýzy

Systematický přehled podle předem daného protokolu vyhledá všechny studie k otázce, zhodnotí jejich kvalitu a shrne je. Metaanalýza jejich výsledky statisticky sloučí; v nejjednodušší verzi (s pevným efektem) jako vážený průměr logaritmů RR s váhami \(w_i = 1/SE_i^{2}\). Na tvorbě přehledů v medicíně se podílí mezinárodní nezisková síť Cochrane, pojmenovaná po epidemiologovi Archiem Cochranovi; jejich popis řídí doporučení PRISMA.systematic review, meta-analysis, forest plot

studieRR (95% IS) Studie A0,60 (0,30–1,19) Studie B0,71 (0,45–1,13) Studie C0,89 (0,35–2,24) Studie D0,69 (0,49–0,96) Studie E0,45 (0,16–1,26) souhrn0,68 (0,54–0,86) 0,250,512 ← ve prospěch léčbykontroly →
Obr. 11.3 Lesní graf smyšlené metaanalýzy. Čtverec je odhad RR jedné studie (velikost podle váhy), úsečka 95% interval spolehlivosti, kosočtverec souhrn. Žádná z menších studií sama účinek neprokázala (interval překračuje 1); souhrn ano. Studie D má díky velikosti téměř polovinu celkové váhy.

Metaanalýza je tak dobrá jako studie, které shrnuje. Problémem je heterogenita (studie se liší populací či léčbou) a publikační zkreslení: studie s „negativním“ výsledkem vycházejí méně často, takže souhrn může účinek nadhodnotit. Odhaluje ho například nesymetrický trychtýřový graf.heterogeneity, publication bias, funnel plot

11.8Jistota důkazů: GRADE

Systém GRADE (Guyatt a kol., 2008) hodnotí jistotu důkazů pro každý výsledek zvlášť ve čtyřech stupních: vysoká, střední, nízká, velmi nízká. Randomizované studie začínají vysoko, ale mohou ztratit body kvůli riziku zkreslení, nekonzistenci, nepřímosti, nepřesnosti a publikačnímu zkreslení. Observační studie začínají nízko a mohou body získat, například za velmi silný účinek nebo vztah dávky a účinku. Doporučené postupy pak rozlišují silná a slabá (podmíněná) doporučení.GRADE, certainty of evidence

Pomůcka

Šest otázek ke každé zprávě o léčbě: Na kom to zkoušeli? S čím srovnávali? Jaký výsledek měřili (skutečný, nebo jen laboratorní náhradní)? Jaká jsou absolutní čísla a NNT? Jaké škody (NNH)? Kdo studii platil a prošla recenzí? (Podrobně Greenhalgh: How to Read a Paper.)

11.9Procvičení

1
Riziko v kontrolní skupině je 20 %, v léčené 15 %. Spočítejte RR, RRR, ARR a NNT.
\(RR = 0{,}75\), \(RRR = 25\) %, \(ARR = 5\) p. b. = 0,05, \(NNT = 20\).
2
Reklama tvrdí „snižuje riziko o polovinu“. Riziko bez léčby je 0,02 %. Jaké je NNT?
EER = 0,01 %, ARR = 0,0001, NNT = 10 000.
3
Nežádoucí účinek se objevil u 3 % léčených a u 1 % v kontrolní skupině. Jaké je NNH?
Absolutní nárůst rizika 2 p. b., \(NNH = 1/0{,}02 = 50\).
4
Při CER 40 % a EER 30 % spočítejte RR a OR. Proč se liší?
\(RR = 0{,}75\); \(OR = (0{,}3/0{,}7)/(0{,}4/0{,}6) = 0{,}429/0{,}667 = 0{,}64\). U častých událostí se šance a pravděpodobnost výrazně liší, OR je proto dál od 1 než RR.
5
CER 2 %, EER 1,5 %, v každé skupině 10 000 lidí. Spočítejte 95% interval spolehlivosti ARR a rozmezí NNT.
\(SE = \sqrt{0{,}02\cdot 0{,}98/10\,000 + 0{,}015\cdot 0{,}985/10\,000} = 0{,}0018\); \(ARR = 0{,}005 \pm 1{,}96\cdot 0{,}0018\), tedy 0,14 až 0,86 p. b. NNT leží mezi \(1/0{,}0086 = 116\) a \(1/0{,}0014 = 732\).
6
Pozorovací studie zjistila, že lidé užívající vitamín X méně umírají. Uveďte tři důvody, proč to ještě nedokazuje účinek vitamínu.
Zavádějící faktory (uživatelé vitamínů bývají zdravější, víc se hýbou, méně kouří, mají vyšší příjmy); obrácená kauzalita (nemocní lidé mohou vitamíny přestat brát); výběrové a informační zkreslení (kdo se zúčastní, jak se příjem měří). Odpověď dá až randomizovaná studie.
Co si odnést
  • EBM = nejlepší důkazy + zkušenost lékaře + hodnoty pacienta.
  • Hledejte absolutní čísla: ARR, NNT a NNH; relativní snížení samo o sobě klame.
  • Randomizace vyrovná i neznámé faktory; metaanalýza sloučí studie, ale nevyléčí jejich chyby.
Část IIIJak medicína uvažuje
12

Patofyziologie a klinické uvažovánívysoká škola

Patofyziologie vysvětluje, co se v těle děje při nemoci: zánět, šok a selhání orgánů jsou poruchy regulací z předchozích kapitol. Klinické uvažování je způsob, jak z příznaků dojít k diagnóze – ne hádáním, ale postupným ověřováním hypotéz. A protože medicína rozhoduje o lidech, patří k ní i etika: autonomie, prospěch, neškodnost a spravedlnost.

🕵️

Lékař pracuje jako detektiv. Sepíše seznam podezřelých (diferenciální diagnózu), každá stopa jim mění pravděpodobnost a nejnebezpečnější podezřelé prověří jako první, i když nejsou nejpravděpodobnější. Ani detektiv, ani lékař si nemůže dovolit uzavřít případ příliš brzy.

poškozeníinfekce, úraz, teplo mediátoryhistamin, prostaglandiny rozšíření cévvíc krve propustné cévytekutina do tkáně bílé krvinkyneutrofily, makrofágy rubor (zarudnutí)calor (teplo)tumor (otok)dolor (bolest)functio laesa(porucha funkce)
Obr. 12.1 Akutní zánět. Čtyři známky popsal římský autor Celsus, pátou (poruchu funkce) doplnila pozdější tradice. Zánět je obranná reakce; škodí, když je nepřiměřený, nebo když nekončí.
Typy šoku a kompenzace
Model oběhu z kapitoly 4: střední tlak = srdeční výdej × periferní odpor + centrální žilní tlak. Vyberte typ šoku a jeho závažnost a sledujte, jak tělo kompenzuje zrychlením tepu a zúžením cév. Pak kompenzaci vypněte. Sloupce ukazují hodnoty v procentech normálu.
LABORATOŘ
Model: učební schéma. Hypovolemie a obstrukce snižují tepový objem, selhání srdce také, distribuční šok snižuje periferní odpor. Kompenzace (sympatikus) zvyšuje tep, u distribučního šoku i tepový objem, u ostatních periferní odpor. Hranice středního tlaku 65 mmHg odpovídá cíli, který používají definice septického šoku. Ne nástroj k posouzení skutečného pacienta – podezření na šok znamená volat 155.
Minihra: o jaký typ šoku jde?
Přiřaďte popis k typu šoku. Za aspoň pět správných odpovědí ze šesti získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 6
Minihra: který etický princip?
Který ze čtyř principů Beauchampa a Childresse daná situace nejvíc ilustruje? Za aspoň šest správných odpovědí ze sedmi získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 7
+Teorie: zánět, sepse, šok, selhání orgánů, diferenciální diagnóza a lékařská etika

12.1Zdraví, nemoc a patofyziologie

Ústava Světové zdravotnické organizace (1946) chápe zdraví jako stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, ne pouze nepřítomnost nemoci. Etiologie je příčina nemoci, patogeneze mechanismus, kterým příčina vede k poruše. Symptomy jsou subjektivní potíže pacienta (bolest, dušnost), znaky (příznaky objektivní) zjistí vyšetření (horečka, šelest).aetiology, pathogenesis, symptom, sign

Mnoho nemocí lze chápat jako selhání homeostázy (kapitola 1): tělo nejprve odchylku kompenzuje, a když kompenzace nestačí, nastává dekompenzace. Nebezpečné jsou bludné kruhy kladné zpětné vazby, v nichž porucha sama sebe zhoršuje.compensation, decompensation

12.2Zánět

Akutní zánět začíná uvolněním mediátorů z poškozených buněk a žírných buněk. Cévy se rozšíří (zarudnutí, teplo) a zpropustní (otok); mediátory dráždí nervová zakončení (bolest). Bílé krvinky, nejprve neutrofily, pak makrofágy, vycestují podle chemických signálů (chemotaxe) do tkáně a likvidují mikroby a trosky. Po odstranění příčiny se zánět aktivně ukončí a tkáň se hojí.acute inflammation, chemotaxis

Při rozsáhlejším zánětu reaguje celé tělo: cytokiny (interleukin 1 a 6, TNF) vyvolají horečku, únavu a v játrech tvorbu bílkovin akutní fáze, například C-reaktivního proteinu (CRP), jehož měření pomáhá sledovat zánět. Chronický zánět trvá týdny až roky, převažují v něm lymfocyty a makrofágy a vede k jizvení; podílí se například na ateroskleróze a autoimunitních nemocech.cytokines, C-reactive protein, chronic inflammation

Sepse je podle konsenzu Sepsis-3 (Singer a kol., 2016) život ohrožující selhání orgánů způsobené neregulovanou odpovědí těla na infekci. Septický šok je sepse, při které je i po dostatečném doplnění tekutin třeba léků zužujících cévy, aby střední tlak zůstal aspoň 65 mmHg, a laktát je nad 2 mmol/l. Sepse je stav vyžadující neodkladnou péči: rozhodují hodiny.

12.3Šok

Šok je akutní oběhové selhání, při kterém tkáně nedostávají nebo nedokážou využít dost kyslíku (Vincent a De Backer, 2013). Buňky přejdou na anaerobní metabolismus a stoupá laktát. Podle mechanismu se rozlišují čtyři typy:shock, lactate

Tab. 12.1Typy šoku a jejich typický hemodynamický profil
TypPříklady příčinvýdejodporCŽT
hypovolemickýkrvácení, ztráty tekutin (průjem, popáleniny)↓↑↓
kardiogennírozsáhlý infarkt, porucha rytmu, selhání chlopně↓↑↑
obstrukčníplicní embolie, tamponáda srdce, tenzní pneumotorax↓↑↑
distribučnísepse, anafylaxe, poranění míchy↑ nebo normální↓↓ nebo normální
CŽT – centrální žilní tlak (tlak u pravé síně), ukazatel náplně a odtoku z žil. Profil je typický, ne pravidlo; typy se mohou kombinovat.
Determinanty tlaku\[SAT = Q\cdot SVR + CVP,\qquad Q = TF\cdot SV,\qquad SI = \frac{TF}{STK}\]

Kompenzace začíná během sekund: baroreceptory v aortě a krkavicích zaznamenají pokles tlaku a sympatikus zrychlí tep, zesílí stahy srdce a zúží cévy kůže a útrob (bledost, studený pot). Během minut až hodin se přidá systém renin–angiotenzin–aldosteron a antidiuretický hormon, které šetří vodu a sůl. Proto bývá tlak v časném šoku normální a prvními známkami jsou rychlý tep, bledost, neklid a málo moči. Šokový index \(TF/STK\) bývá u zdravých dospělých zhruba 0,5–0,7; při tepu 120 a tlaku 90 je 1,33.baroreflex, renin–angiotensin–aldosterone system, shock index

Pozor

Normální tlak šok nevylučuje: u kompenzovaného krvácení může být tlak ještě v pořádku, zatímco tep a dýchání jsou zrychlené. Pokles tlaku je pozdní známka. Při podezření na šok volejte 155, zastavte viditelné krvácení, uložte postiženého vleže, chraňte ho před prochladnutím a nepodávejte jídlo ani pití.

12.4Selhání orgánů

  • Srdeční selhání: srdce nedokáže přečerpat krev podle potřeb těla. Při selhání levé komory se krev hromadí v plicích (dušnost, plicní otok), při selhání pravé v žilách těla (otoky nohou, zvětšená játra).
  • Respirační selhání: typ I (hypoxemické) s nízkým PaO₂, například při zápalu plic; typ II (hyperkapnické) s vysokým PaCO₂ při nedostatečné ventilaci (kapitola 5).
  • Selhání ledvin: akutní (často při šoku nebo otravě) nebo chronické. Funkci ledvin vyjadřuje glomerulární filtrace (GFR); podle KDIGO se chronické onemocnění ledvin třídí do stadií G1 (≥ 90 ml/min/1,73 m²), G2 (60–89), G3a (45–59), G3b (30–44), G4 (15–29) a G5 (pod 15).
  • Selhání jater: žloutenka, poruchy srážení krve (játra netvoří srážecí faktory), porucha vědomí (encefalopatie).

Orgány jsou propojené: šok poškodí ledviny, selhání ledvin zvýší draslík a ohrozí srdce (kapitola 7), selhání srdce zhorší funkci plic. Současné selhávání více orgánů (MODS) je hlavní příčinou úmrtí na intenzivní péči.multiple organ dysfunction syndrome (MODS)

12.5Klinické uvažování a diferenciální diagnóza

Klinické uvažování je cyklus: sběr údajů (anamnéza, vyšetření) → tvorba hypotéz → volba testů → aktualizace pravděpodobností → rozhodnutí. Diferenciální diagnóza je seznam možných příčin seřazený podle dvou hledisek: jak jsou pravděpodobné a jak nebezpečné by bylo je přehlédnout.clinical reasoning, differential diagnosis

Tab. 12.2Ilustrace: bolest na hrudi – co nesmí být přehlédnuto a co je časté
Nebezpečné (vyloučit jako první)Častější a méně nebezpečné
akutní koronární syndrom (infarkt), plicní embolie, disekce aorty, tenzní pneumotoraxbolest svalů a kloubů hrudní stěny, pálení žáhy (reflux), úzkost
Tabulka ilustruje způsob uvažování, ne návod k posouzení vlastních potíží. Bolest na hrudi je důvod volat 155.

Každý nález mění pravděpodobnost podle svého věrohodnostního poměru (kapitola 10); nezávislé nálezy lze řetězit násobením šancí.

Příklad Řetězení nálezů

Předtestová pravděpodobnost nemoci je 10 % (šance 0,111). Nález s \(LR = 4\) ji zvýší na šanci 0,444, tedy 30,8 %. Následný negativní test s \(LR^- = 0{,}1\) ji sníží na šanci 0,0444, tedy 4,3 %. Řetězit lze jen nálezy, které jsou (při dané nemoci) na sobě nezávislé.

netestovat, neléčittestovatléčit bez dalšího testu práh testovánípráh léčby 0 %100 %pravděpodobnost nemoci
Obr. 12.2 Prahový model rozhodování (Pauker a Kassirer, 1980). Test má smysl jen v pásmu, kde jeho výsledek může rozhodnutí změnit. Polohu prahů určují přínosy a škody léčby a rizika testu.

Je-li přínos léčby pro nemocného \(B\) a škoda pro zdravého \(H\) (ve stejných jednotkách), vyplatí se léčit, když pravděpodobnost nemoci přesáhne práh \(p^{*} = H/(H+B)\). Například pro \(B = 20\) % a \(H = 5\) % je to 20 %.

Uvažování kazí kognitivní zkreslení: ukotvení na první hypotéze, předčasné uzavření, heuristika dostupnosti (nedávný případ se zdá pravděpodobnější) a konfirmační zkreslení. Pomáhá vědomě se ptát „co jiného by to mohlo být?“ a „co nesmím přehlédnout?“. Obecněji v průvodci Logika a kritické myšlení.anchoring, premature closure, availability heuristic

12.6Lékařská etika

Beauchamp a Childress formulovali čtyři principy, které se v medicíně zvažují proti sobě:principles of biomedical ethics

  • Respekt k autonomii: svéprávný pacient rozhoduje o sobě; podmínkou je pravdivá a srozumitelná informace.
  • Neškodit (non-maleficence): nezpůsobovat zbytečnou újmu.
  • Prospívat (beneficence): jednat v zájmu pacienta.
  • Spravedlnost: férově rozdělovat přínosy, zátěže a omezené zdroje.

V Česku stanoví zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, že zdravotní služby lze poskytnout jen se svobodným a informovaným souhlasem pacienta (§ 28 odst. 1), pokud zákon nestanoví jinak. Informace o zdravotním stavu a navrhované péči upravují §§ 31–33, souhlas §§ 34–35, dříve vyslovené přání § 36 a výjimky, kdy lze péči poskytnout bez souhlasu (například neodkladnou péči u pacienta, který nemůže projevit vůli), § 38. Pacient má právo léčbu odmítnout. Ochranu lidských práv v medicíně upravuje i Úmluva o lidských právech a biomedicíně (Oviedo, 1997; v Česku č. 96/2001 Sb. m. s.).informed consent, advance directive

Ve skutečnosti

Pravidla výzkumu na lidech vznikla jako reakce na zločiny: Norimberský kodex (1947) po procesu s nacistickými lékaři, Helsinská deklarace Světové lékařské asociace (1964, opakovaně revidovaná). Požadují dobrovolný informovaný souhlas, nezávislé posouzení etickou komisí a převahu přínosu nad rizikem.

Principy se mohou dostat do konfliktu: přání pacienta (autonomie) proti tomu, co lékař považuje za prospěšné; zájem jednotlivce proti spravedlivému rozdělení omezených zdrojů. Etika nedává jednu správnou odpověď na každý případ, ale strukturu, jak argumentovat. Různé etické teorie srovnává průvodce Filozofie.

12.7Procvičení

1
Srdeční výdej je 7 l/min, systémový odpor 8 mmHg·min/l a centrální žilní tlak 3 mmHg. Jaký je střední tlak a o jaký profil jde?
\(SAT = 7\cdot 8 + 3 = 59\) mmHg, pod hranicí 65 mmHg. Vysoký výdej s nízkým odporem odpovídá distribučnímu šoku (například septickému).
2
Pacient po úrazu má tep 120/min a systolický tlak 90 mmHg. Spočítejte šokový index.
\(SI = 120/90 = 1{,}33\), výrazně nad obvyklými hodnotami 0,5–0,7; ukazuje na oběhovou nestabilitu i tam, kde tlak ještě není dramaticky nízký.
3
Předtestová pravděpodobnost je 30 %, nález má věrohodnostní poměr 0,2. Jaká je pravděpodobnost po nálezu?
Šance \(0{,}3/0{,}7 = 0{,}429\), po nálezu \(0{,}429\cdot 0{,}2 = 0{,}0857\), pravděpodobnost \(0{,}0857/1{,}0857 = 7{,}9\) %.
4
Léčba přinese nemocnému prospěch 20 % (absolutní snížení rizika úmrtí) a zdravému, který by ji dostal zbytečně, škodu 5 %. Od jaké pravděpodobnosti nemoci je rozumné léčit?
\(p^{*} = 5/(5+20) = 20\) %. Je-li pravděpodobnost nižší, má smysl nejdřív testovat (pokud test dokáže rozhodnutí změnit).
5
Do kterého stadia podle KDIGO patří glomerulární filtrace 50 ml/min/1,73 m²?
G3a (45–59). Zařazení do stadia chronického onemocnění ledvin ale vyžaduje trvání poruchy aspoň tři měsíce a hodnotí ho lékař spolu s dalšími ukazateli (například bílkovinou v moči).
6
Pacient v bezvědomí po nehodě potřebuje neodkladnou operaci. Nemůže dát souhlas. Jak postupovat podle zásad informovaného souhlasu?
Neodkladnou péči lze poskytnout bez souhlasu, pokud pacient nemůže projevit vůli (zákon č. 372/2011 Sb., § 38). Přihlíží se k jeho dříve vyslovenému přání, pokud je k dispozici a splňuje zákonné podmínky (§ 36). Jakmile to jeho stav dovolí, musí být informován.
Co si odnést
  • Zánět je obrana; škodí, když je nepřiměřený (sepse) nebo trvalý (chronický zánět).
  • Šok = nedostatek kyslíku pro tkáně; tlak = výdej × odpor + CŽT; normální tlak šok nevylučuje.
  • Diferenciální diagnóza řadí příčiny podle pravděpodobnosti i nebezpečnosti; etika stojí na autonomii, prospěchu, neškodnosti a spravedlnosti.
PřílohaA

Slovníček

Česká hesla s anglickým, případně latinským termínem. Hledat lze v obou jazycích.

PřílohaB

Vzorce a normální hodnoty

Vzorce na jednom místě

Homeostáza (kap. 1)\[T_{\infty}-37 = \frac{T_e-22}{1+g}\]
Podíl stlačování (kap. 2)\[\text{podíl} = \frac{t_{\text{stlačování}}}{t_{\text{stlačování}}+t_{\text{pauzy}}}\]
Energie a BMI (kap. 3)\[BMR = 10m + 6{,}25h - 5a + s,\qquad \Delta m(t) = \frac{\Delta E}{24}\big(1-e^{-t/\tau}\big),\qquad BMI = \frac{m}{h^{2}}\]
Oběh (kap. 4)\[Q = TF\cdot SV,\quad EF = \frac{SV}{EDV},\quad SAT \approx DTK + \tfrac13(STK-DTK),\quad SVR = \frac{SAT-CVP}{Q},\quad R = \frac{8\eta L}{\pi r^{4}}\]
Dýchání a krev (kap. 5)\[P_{AO_2} = F_{IO_2}(P_B-P_{H_2O}) - \frac{P_{aCO_2}}{RQ},\quad C_{aO_2} = 1{,}34\,Hb\,S_{aO_2} + 0{,}03\,P_{aO_2},\quad \text{pH} = 6{,}1 + \log\frac{[\text{HCO}_3^-]}{0{,}03\,P_{aCO_2}}\]
Glukóza (kap. 6)\[\text{mg/dl} = 18\cdot\text{mmol/l},\qquad \text{HOMA-IR} = \frac{G_0\,I_0}{22{,}5}\]
Membrána (kap. 7)\[E_{ion} = \frac{RT}{zF}\ln\frac{[\text{ion}]_o}{[\text{ion}]_i},\qquad \frac{RT}{F} = 26{,}7\ \text{mV při 37 °C}\]
Epidemie (kap. 8)\[p_c = 1-\frac{1}{R_0},\quad v_c = \frac{p_c}{E},\quad R_{\text{eff}} = R_0\,s,\quad z = 1-e^{-R_0 z},\quad T_d = \frac{\ln 2}{\gamma(R_0-1)}\]
Farmakokinetika (kap. 9)\[t_{1/2} = \frac{0{,}693\,V_d}{CL},\quad R = \frac{1}{1-e^{-k\tau}},\quad \bar C_{ss} = \frac{F D}{CL\,\tau},\quad E = \frac{E_{max} C}{EC_{50}+C}\]
Diagnostika (kap. 10)\[PPV = \frac{Se\,p}{Se\,p+(1-Sp)(1-p)},\quad LR^{+} = \frac{Se}{1-Sp},\quad LR^{-} = \frac{1-Se}{Sp},\quad o_{po} = o_{před}\cdot LR\]
Míry účinku (kap. 11)\[ARR = CER-EER,\quad NNT = \frac{1}{ARR},\quad RR = \frac{EER}{CER},\quad OR = \frac{EER/(1-EER)}{CER/(1-CER)}\]
Šok a rozhodování (kap. 12)\[SAT = Q\cdot SVR + CVP,\qquad SI = \frac{TF}{STK},\qquad p^{*} = \frac{H}{H+B}\]

Orientační normální hodnoty u dospělých

Pozor

Hodnoty jsou zaokrouhlené učebnicové orientační údaje. Každá laboratoř uvádí vlastní referenční meze podle metody, věku a pohlaví a mnoho hodnot se liší i podle situace (spánek, zátěž, těhotenství). Tabulka slouží k pochopení výkladu, ne k hodnocení vlastních výsledků – ty vždy posoudí lékař.

Tab. B.1Fyziologické funkce
UkazatelOrientačněPoznámka
tepová frekvence v klidu60–100 /minu trénovaných i méně
krevní tlak v ordinacinezvýšený pod 120/70 mmHghypertenze od 140/90 (ESC 2024)
dechová frekvence12–20 /min
saturace SpO₂ (u moře)zhruba 95–100 %nižší ve výškách a u některých plicních nemocí
tělesná teplotakolem 36–37 °Czávisí na místě měření a denní době
srdeční výdej v klidu4–8 l/minejekční frakce zhruba 55–70 %
index tělesné hmotnosti18,5–24,9 kg/m²kategorie WHO; neříká nic o rozložení tuku
Tab. B.2Laboratorní hodnoty (krev)
UkazatelOrientačněPoznámka
glykémie nalačno (žilní plazma)3,9–5,5 mmol/ldiabetes od 7,0 mmol/l (WHO)
HbA1cpod 42 mmol/moldiabetes od 48 mmol/mol (WHO)
hemoglobinmuži 135–175 g/l, ženy 120–160 g/l
leukocyty4–10 · 10⁹/l
trombocyty150–400 · 10⁹/l
sodík / draslík136–145 / 3,5–5,1 mmol/ldraslík ovlivňuje srdeční rytmus
pH tepenné krve7,35–7,45
PaO₂ / PaCO₂10–13,3 / 4,7–6,0 kPaPaO₂ klesá s věkem
hydrogenuhličitan22–26 mmol/l
laktátpod 2 mmol/lvyšší při zátěži a v šoku
CRPobvykle pod 5 mg/lstoupá při zánětu
glomerulární filtrace (eGFR)90 a více ml/min/1,73 m²stadia G1–G5 podle KDIGO
PřílohaC

Zdroje

Doporučené postupy, předpisy a instituce

  • Evropská resuscitační rada (ERC): Guidelines 2025 – Greif R, Nolan JP a kol.: European Resuscitation Council Guidelines 2025 Executive Summary. Resuscitation 215 (Suppl 1): 110770, říjen 2025. Kapitoly Adult Basic Life Support (110771), Paediatric Life Support (doi 10.1016/j.resuscitation.2025.110767) a Djärv T, Rogers J, Semeraro F a kol.: First Aid (110752). Z nich: tempo 100–120/min, hloubka 5–6 cm, 30 : 2 pro vyškolené, nepřerušované stlačování pro nevyškolené, volání u každého, kdo nereaguje, děti 5 úvodních vdechů a 15 : 2 (vyškolení) nebo 30 : 2, dušení, krvácení, zotavovací poloha. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • HZS ČR: Tísňové linky – 112, 150, 155, 156, 158. Toxikologické informační středisko (Všeobecná fakultní nemocnice v Praze): 224 919 293, 224 915 402. Linka první psychické pomoci 116 123, Linka bezpečí 116 111. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, § 150 – neposkytnutí pomoci. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách – § 28 (práva pacienta, svobodný a informovaný souhlas), §§ 31–33 (informace o zdravotním stavu), §§ 34–35 (souhlas), § 36 (dříve vyslovené přání), § 38 (péče bez souhlasu). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Úmluva o lidských právech a biomedicíně (Oviedo, 1997), sdělení č. 96/2001 Sb. m. s.
  • WHO: Healthy diet, informační list ze 26. 1. 2026 (ovoce a zelenina, vláknina, tuky, volné cukry, sůl, draslík). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Bull FC a kol. (2020): World Health Organization 2020 guidelines on physical activity and sedentary behaviour. British Journal of Sports Medicine 54(24): 1451–1462.
  • WHO (2019): Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age. Ženeva: WHO.
  • Watson NF a kol. (2015): Recommended amount of sleep for a healthy adult: a joint consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. Sleep 38(6): 843–844.
  • Paruthi S a kol. (2016): Recommended amount of sleep for pediatric populations: a consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine. Journal of Clinical Sleep Medicine 12(6): 785–786.
  • McEvoy JW a kol. (2024): 2024 ESC Guidelines for the management of elevated blood pressure and hypertension. European Heart Journal 45(38): 3912–4018.
  • WHO (2006): Definition and diagnosis of diabetes mellitus and intermediate hyperglycaemia; WHO (2011): Use of glycated haemoglobin (HbA1c) in the diagnosis of diabetes mellitus. Ženeva: WHO.
  • Singer M a kol. (2016): The Third International Consensus Definitions for Sepsis and Septic Shock (Sepsis-3). JAMA 315(8): 801–810.
  • KDIGO (2024): Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease. Kidney International 105(4S).
  • Nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, příloha XIV (energetické hodnoty živin); směrnice 2003/10/ES o hluku na pracovišti.

Učebnice

  • Hall JE, Hall ME (2021): Guyton and Hall Textbook of Medical Physiology. 14. vyd. Philadelphia: Elsevier.
  • Silbernagl S, Despopoulos A (2016): Atlas fyziologie člověka. 4. české vyd. Praha: Grada.
  • Čihák R (2011, 2013, 2016): Anatomie 1, 2, 3. 3. vyd. Praha: Grada.
  • Ritter JM, Flower RJ, Henderson G, Loke YK, MacEwan D, Robinson E, Fullerton J (2023): Rang & Dale’s Pharmacology. 10. vyd. Elsevier.
  • Sackett DL, Richardson WS, Rosenberg W, Haynes RB (1997): Evidence-Based Medicine: How to Practice and Teach EBM. New York: Churchill Livingstone.
  • Greenhalgh T (2019): How to Read a Paper: The Basics of Evidence-Based Medicine and Healthcare. 6. vyd. Wiley-Blackwell.
  • Beauchamp TL, Childress JF (2019): Principles of Biomedical Ethics. 8. vyd. New York: Oxford University Press.
  • Anderson RM, May RM (1991): Infectious Diseases of Humans: Dynamics and Control. Oxford University Press.

Články

  • Kermack WO, McKendrick AG (1927): A contribution to the mathematical theory of epidemics. Proceedings of the Royal Society A 115(772): 700–721.
  • Sackett DL, Rosenberg WMC, Gray JAM, Haynes RB, Richardson WS (1996): Evidence based medicine: what it is and what it isn’t. BMJ 312: 71–72.
  • Guerra FM a kol. (2017): The basic reproduction number (R₀) of measles: a systematic review. Lancet Infectious Diseases 17(12): e420–e428.
  • Biggerstaff M, Cauchemez S, Reed C, Gambhir M, Finelli L (2014): Estimates of the reproduction number for seasonal, pandemic, and zoonotic influenza. BMC Infectious Diseases 14: 480.
  • Liu Y, Gayle AA, Wilder-Smith A, Rocklöv J (2020): The reproductive number of COVID-19 is higher compared to SARS coronavirus. Journal of Travel Medicine 27(2): taaa021.
  • Fine PEM (1993): Herd immunity: history, theory, practice. Epidemiologic Reviews 15(2): 265–302; Fine P, Eames K, Heymann DL (2011): „Herd immunity“: a rough guide. Clinical Infectious Diseases 52(7): 911–916.
  • Hall KD a kol. (2011): Quantification of the effect of energy imbalance on bodyweight. Lancet 378(9793): 826–837.
  • Mifflin MD, St Jeor ST a kol. (1990): A new predictive equation for resting energy expenditure in healthy individuals. American Journal of Clinical Nutrition 51(2): 241–247.
  • Bergman RN, Ider YZ, Bowden CR, Cobelli C (1979): Quantitative estimation of insulin sensitivity. American Journal of Physiology 236(6): E667–E677.
  • Matthews DR a kol. (1985): Homeostasis model assessment: insulin resistance and β-cell function from fasting plasma glucose and insulin concentrations in man. Diabetologia 28(7): 412–419.
  • Hodgkin AL, Huxley AF (1952): A quantitative description of membrane current and its application to conduction and excitation in nerve. Journal of Physiology 117(4): 500–544.
  • Sender R, Fuchs S, Milo R (2016): Revised estimates for the number of human and bacteria cells in the body. PLoS Biology 14(8): e1002533.
  • Ochs M a kol. (2004): The number of alveoli in the human lung. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine 169(1): 120–124.
  • Azevedo FAC a kol. (2009): Equal numbers of neuronal and nonneuronal cells make the human brain an isometrically scaled-up primate brain. Journal of Comparative Neurology 513(5): 532–541.
  • Curcio CA, Sloan KR, Kalina RE, Hendrickson AE (1990): Human photoreceptor topography. Journal of Comparative Neurology 292(4): 497–523.
  • Helander HF, Fändriks L (2014): Surface area of the digestive tract – revisited. Scandinavian Journal of Gastroenterology 49(6): 681–689.
  • Sjoding MW a kol. (2020): Racial bias in pulse oximetry measurement. New England Journal of Medicine 383(25): 2477–2478.
  • Gigerenzer G, Hoffrage U (1995): How to improve Bayesian reasoning without instruction: frequency formats. Psychological Review 102(4): 684–704.
  • Fagan TJ (1975): Nomogram for Bayes’s theorem. New England Journal of Medicine 293: 257.
  • Wilson JMG, Jungner G (1968): Principles and Practice of Screening for Disease. Public Health Papers 34. Ženeva: WHO.
  • Ahn HS, Kim HJ, Welch HG (2014): Korea’s thyroid-cancer “epidemic” – screening and overdiagnosis. New England Journal of Medicine 371: 1765–1767.
  • Hill AB (1965): The environment and disease: association or causation? Proceedings of the Royal Society of Medicine 58(5): 295–300.
  • Guyatt GH a kol. (2008): GRADE: an emerging consensus on rating quality of evidence and strength of recommendations. BMJ 336: 924–926.
  • Pauker SG, Kassirer JP (1980): The threshold approach to clinical decision making. New England Journal of Medicine 302: 1109–1117.
  • Vincent JL, De Backer D (2013): Circulatory shock. New England Journal of Medicine 369: 1726–1734.

Modelové předpoklady

  • Termostat (kap. 1): lineární bilance tepla s neutrální teplotou prostředí 22 °C a proporcionální regulací s omezeným výkonem.
  • Metronom (kap. 2): tempo z odstupu klepnutí; hloubku stlačení neměří.
  • Energetická bilance (kap. 3): konečná změna ΔE/24 kg (pravidlo palce Halla a kol.), exponenciální přiblížení s časovou konstantou 1 rok; statické pravidlo 7 700 kcal/kg.
  • Oběh (kap. 4 a 12): dvouprvkový pružník (Windkessel), centrální žilní tlak 3 mmHg; šok jako učební schéma změn tepového objemu, odporu a tepu.
  • Kyslík (kap. 5): standardní atmosféra, alveolární rovnice, Hillova rovnice s P₅₀ 3,6 kPa a n = 2,7, Bohrův posun −0,48 log₁₀ jednotky na jednotku pH.
  • Glukóza (kap. 6): zjednodušený model inspirovaný minimálním modelem; parametry nastavené na učebnicový průběh testu, ne odhadnuté z dat pacientů.
  • Membrána (kap. 7): rovnice GHK s klasickými poměry propustností 1 : 0,04 : 0,45.
  • Epidemie (kap. 8): deterministický model SIR s homogenním mícháním.
  • Farmakokinetika (kap. 9): smyšlená látka Modelin, jednokompartmentový model, Vd 50 l, terapeutické okno 2–10 j./l.
  • Diagnostika a studie (kap. 10 a 11): smyšlené testy a studie; binormální model ROC; Waldův interval pro rozdíl rizik.

Všechny výpočty v příkladech, tabulkách a úlohách byly ověřeny skriptem. Údaje o R₀ prvních pěti nemocí v tab. 8.4 jsou běžně citovaná učebnicová rozpětí; konkrétní odhady se mezi studiemi liší (viz Guerra a kol. 2017 pro spalničky).

Interaktivní průvodce Všeobecná medicína (říjen 2026). Studijní materiál, nenahrazuje učebnici, výuku ani lékaře; nestanovuje diagnózy ani léčbu či dávkování a laboratoře jsou modelové. V ohrožení života volejte 155 nebo 112.