Energetika
Od zdroje po zásuvku:
výroba, síť, trh a přechod
Za vámi běží jeden modelový letní den v elektrizační soustavě. Modrá čára je zatížení, které musí výroba v každém okamžiku pokrýt. Dole stojí stálý základ, přes poledne přibývá slunce (oranžově) a večer musí pružné zdroje rychle převzít jeho roli. Frekvence kolem 50 Hz prozrazuje, jak přesně se rovnováha drží.
Jak průvodce používat
Energetika se zabývá tím, jak lidé získávají energii z přírodních zdrojů, přeměňují ji na elektřinu a teplo, dopravují ji ke spotřebitelům a obchodují s ní. Průvodce začíná u rozdílu mezi energií a výkonem a vede přes zdroje, elektrizační soustavu a českou energetickou bilanci až k trhu s elektřinou, emisím a ekonomice elektráren na úrovni úvodních vysokoškolských kurzů.
Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si model vyzkoušíte posuvníky. Pod ní mise za XP. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, řešené příklady a příklady k procvičení s úplným řešením. Teorie je často o úroveň náročnější než úvodní text. Barevná tečka v obsahu ukazuje úroveň kapitoly. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.
Mapa průvodce
| Kapitola | Úroveň | Co se naučíte |
|---|---|---|
| 1 Energie a výkon | základy | joule, watt, kilowatthodina, převody jednotek, spotřeba spotřebičů |
| 2 Zdroje energie | základy | fosilní paliva, jádro, voda, vítr, slunce, biomasa, geotermie; využití výkonu |
| 3 Účinnost a ztráty | základy | řetězec přeměn, Carnotova mez, ztráty v síti, primární a konečná energie |
| 4 Elektrizační soustava | střední škola | výroba, přenos, distribuce, napěťové hladiny, frekvence a regulace |
| 5 Bilance a mix ČR | střední škola | skutečná data ERÚ za rok 2025: výroba, spotřeba, export, instalovaný výkon |
| 6 Denní diagram a obnovitelné zdroje | střední škola | zatížení během dne a roku, kachní křivka, flexibilita |
| 7 Akumulace energie | střední škola | baterie, přečerpávací elektrárny, vodík, účinnost cyklu |
| 8 Teplárenství a kogenerace | střední škola | soustavy zásobování teplem, KVET, úspora primární energie, tepelná čerpadla |
| 9 Trh s elektřinou | vysoká škola | merit order, marginální cena, denní a vnitrodenní trh, složení ceny |
| 10 Domácnost, úspory a FVE na střeše | vysoká škola | spotřeba domácnosti, vlastní spotřeba, baterie, návratnost |
| 11 Emise a energetický přechod | vysoká škola | emisní intenzita, životní cyklus, EU ETS, cesty dekarbonizace |
| 12 Ekonomika zdrojů a LCOE | vysoká škola | diskontování, LCOE, citlivost na WACC, systémové náklady |
Co budete potřebovat
Pro úvodní texty a laboratoře stačí násobení, procenta a čtení grafu. Teorie od kapitoly 4 používá mocniny, jednoduché rovnice a geometrickou řadu (diskontování v kapitole 12). Kdo chce pochopit elektřinu samotnou (napětí, proud, střídavý proud, transformátor), najde ji do hloubky v průvodci Elektrotechnika; zde jen v rozsahu, který energetik potřebuje.
- Fyzika vykládá energii, práci a termodynamiku obecně; kapitoly 1 a 3 na ni navazují.
- Jaderná fyzika vysvětluje štěpení, reaktory a radiační ochranu do hloubky. Zde je jádro jen jako jeden ze zdrojů v soustavě.
- Ekonomie vykládá nabídku, poptávku a externality; kapitoly 9, 11 a 12 je používají na trh s elektřinou. Zeměpis a planeta Země a Ekologie rozebírají klima a dopady na přírodu.
Modelové předpoklady
Skutečné údaje o české soustavě (výroba, spotřeba, instalovaný výkon, teplo) pocházejí z ročních zpráv Energetického regulačního úřadu za rok 2025 a mají v příloze C zdroj a datum. Všechno ostatní je modelové a zaokrouhlené, aby šlo vidět mechanismus:
| Veličina | Hodnota | Poznámka |
|---|---|---|
| cena elektřiny pro domácnost (vše včetně DPH) | 6 Kč/kWh | pro výpočty úspor; skutečná cena se liší podle tarifu a smlouvy |
| výkupní cena přetoku z domácí FVE | 1,5 Kč/kWh | modelová, ve skutečnosti se mění |
| cena zemního plynu pro elektrárny | 35 €/MWh | výhřevnost paliva (MWh tepelné energie) |
| cena emisní povolenky | 80 €/t CO₂ | modelová, v laboratořích nastavitelná |
| investiční náklady zdrojů (LCOE) | kapitola 12 | řádové hodnoty pro výuku, ne nabídky ani prognózy |
Čtyři druhy rámečků
Řešený příklad, který si můžete přepočítat. Všechna čísla v příkladech a procvičení jsou spočítaná skriptem.
Jak to vypadá v české nebo evropské soustavě, historie a čísla z praxe.
Rychlé pravidlo nebo způsob, jak si věc zapamatovat.
Místo, kde se nejčastěji chybuje – ve škole, v médiích i doma. Sem patří i bezpečnost.
Studijní materiál, nenahrazuje učebnici ani výuku. Nejde o investiční ani energetické poradenství; průvodce nejmenuje firmy, dodavatele, výrobce ani akcie. Elektřinu doma vykládá jen v principu: elektrická instalace pod napětím je životu nebezpečná a zasahovat do ní smí jen osoba s odbornou elektrotechnickou kvalifikací. Údaje o české soustavě mají v příloze C zdroj a datum ověření (13. 10. 2026).
Rozsahem odpovídá: kapitoly 1–3 tématům energie, výkonu a zdrojů v RVP ZV (fyzika, člověk a příroda); kapitoly 4–8 a jejich teorie fyzice a geografii podle RVP G a maturitní úrovni, ve větší hloubce; kapitoly 9–12 a rozbalovací teorie úvodním vysokoškolským kurzům energetiky, elektroenergetických soustav a ekonomiky energetiky na technických a ekonomických fakultách.
Energie a výkonzáklady
Energie je schopnost konat práci nebo ohřívat; výkon říká, jak rychle se energie přeměňuje. Na elektroměru se platí energie v kilowatthodinách, na štítku spotřebiče je výkon ve wattech. Kdo tyto dvě veličiny nesplete, rozumí polovině energetických zpráv.
Představte si vanu. Množství vody ve vaně je energie, průtok z kohoutku je výkon. Plnou vanu napustíte slabým proudem za dlouho, nebo silným proudem rychle – vody bude stejně. Konvice s výkonem 2 kW uvaří vodu za tři minuty, ale spotřebuje jen desetinu kilowatthodiny. Lednička má výkon jen pár desítek wattů, ale běží celý rok.
+Teorie: energie, práce, výkon, jednotky a jejich převody, formy energie
1.1Energie a práce
Energie je fyzikální veličina, která popisuje schopnost tělesa nebo soustavy konat práci nebo předávat teplo. Jednotkou v soustavě SI je joule (J): práce, kterou vykoná síla 1 N po dráze 1 m.energy, work, joule
Platí zákon zachování energie: energie nevzniká ani nezaniká, jen se přeměňuje z jedné formy na jinou. Když energetik mluví o „výrobě“ nebo „spotřebě“ energie, myslí tím vždy přeměnu – například chemické energie uhlí na teplo, teplo na mechanickou práci turbíny a tu na elektřinu. Část energie se přitom vždy přemění na teplo, které už nedokážeme užitečně využít (kapitola 3).conservation of energy
| Forma | Příklad | Kde se přeměňuje |
|---|---|---|
| chemická | uhlí, plyn, biomasa, benzín | spalování v kotli, motoru |
| jaderná | uran v palivu | štěpení v reaktoru (podrobně Jaderná fyzika) |
| polohová (potenciální) | voda v nádrži | vodní a přečerpávací elektrárna |
| pohybová (kinetická) | vítr, tekoucí voda, rotor turbíny | větrná turbína, generátor |
| záření | sluneční světlo | fotovoltaický článek, solární kolektor |
| tepelná (vnitřní) | pára, horká voda, nitro Země | turbína, výměník, geotermální vrt |
| elektrická | proud v síti | spotřebiče, motory, baterie |
1.2Výkon
Výkon je energie přeměněná za jednotku času. Jednotkou je watt (W) = J/s. U elektráren se rozlišuje instalovaný výkon (nejvyšší výkon, na který je zdroj stavěn) a skutečný okamžitý výkon, který bývá nižší.power, watt, installed capacity
Konvice s výkonem 2 kW ohřívá 1,5 litru vody z 15 °C na 100 °C. Měrná tepelná kapacita vody je 4 186 J/(kg·K), účinnost konvice 90 %.
Teplo pro vodu: \(Q = m\,c\,\Delta T = 1{,}5\cdot 4\,186\cdot 85 = 533\,715\) J ≈ 534 kJ = 0,148 kWh. Konvice dodá užitečně \(0{,}9\cdot 2\,000 = 1\,800\) W, takže ohřev trvá \(533\,715 / 1\,800 \approx 297\) s, tedy asi 4,9 minuty. Spotřebovaná elektřina je \(0{,}148/0{,}9 \approx 0{,}165\) kWh, při 6 Kč/kWh asi 1 Kč.
1.3Kilowatthodina a další jednotky
Joule je pro energetiku malá jednotka. Proto se elektřina měří v kilowatthodinách: 1 kWh je energie, kterou spotřebič o výkonu 1 kW přemění za 1 hodinu. Pro soustavu se používají MWh, GWh a TWh (předpony mega 10⁶, giga 10⁹, tera 10¹²). Pro paliva a teplo se používají gigajouly (GJ) a terajouly (TJ), v mezinárodních statistikách i tuna ropného ekvivalentu (toe = 41,868 GJ).kilowatt-hour, tonne of oil equivalent
kW není kWh. „Elektrárna vyrobila 500 MW“ je chybná věta: výkon se nevyrábí, vyrábí se energie (MWh). Správně: „elektrárna má výkon 500 MW“ nebo „vyrobila 3 TWh za rok“. Stejně „kWh za hodinu“ je jen jinak zapsaný kW.
1.4Průměrný výkon a spotřeba společnosti
Roční spotřebu lze převést na průměrný výkon dělením počtem hodin v roce (8 760). Tuzemská brutto spotřeba elektřiny ČR byla v roce 2025 podle ERÚ 68 685,5 GWh. Průměrné zatížení soustavy tedy bylo \(68\,685{,}5 / 8\,760 \approx 7{,}84\) GW. Na jednoho z přibližně 10,9 milionu obyvatel připadá asi 6,3 MWh za rok, tedy průměrný výkon kolem 720 W – jako by každý nepřetržitě napájel menší vysavač. Do tohoto čísla patří i průmysl, doprava a služby, ne jen domácnosti.average load, per-capita consumption
Elektřina je jen část spotřeby energie. Velkou část pokrývá teplo (kapitola 8), pohonné hmoty v dopravě a plyn v průmyslu a domácnostech. Proto se rozlišuje spotřeba primárních energetických zdrojů (uhlí, plyn, ropa, uran, obnovitelné zdroje „na vstupu“) a konečná spotřeba energie (to, co se dostane ke spotřebiteli). Rozdíl tvoří hlavně ztráty při přeměně v elektrárnách.
1.5Procvičení
- Energie (J, kWh) je „kolik“, výkon (W, kW) je „jak rychle“. Platí \(E = P\cdot t\).
- 1 kWh = 3,6 MJ; soustavy se počítají v GWh a TWh.
- Spotřeba ČR 68,7 TWh za rok 2025 odpovídá průměrnému zatížení asi 7,8 GW.
Zdroje energiezáklady
Skoro všechna energie, kterou lidé používají, pochází ze Slunce – přímo, nebo oklikou přes vítr, vodu, rostliny a pravěké organismy, z nichž vzniklo uhlí a plyn. Výjimkou je jaderná energie a teplo zemského nitra. Zdroje se liší tím, zda se obnovují, kolik vypouštějí emisí a jak spolehlivě vyrábějí.
Fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 MW a jaderný blok o výkonu 1 MW nevyrobí za rok zdaleka stejně elektřiny. Panely v Česku pracují jen ve dne a nejvíc v létě; jaderný blok jede většinu roku naplno. Instalovaný výkon je jako velikost motoru auta – o tom, kolik ujedete, rozhoduje, jak dlouho jedete.
+Teorie: primární zdroje, tepelné elektrárny, obnovitelné zdroje, koeficient využití a hustota energie
2.1Primární zdroje a nositelé energie
Primární zdroj energie je energie v podobě, v jaké se vyskytuje v přírodě: uhlí, ropa, zemní plyn, uran, sluneční záření, vítr, vodní tok, biomasa, geotermální teplo. Nositel energie (sekundární zdroj) je forma, do které se primární energie přeměňuje, aby ji šlo dopravit a použít: elektřina, teplo v horké vodě, benzín, vodík.primary energy source, energy carrier
Obnovitelné zdroje (OZE) se doplňují přirozenými procesy v lidském časovém měřítku: slunce, vítr, voda, biomasa, geotermální energie. Neobnovitelné jsou fosilní paliva a jaderné palivo – jejich zásoby jsou omezené. Jaderná energie je neobnovitelná, ale téměř bezemisní, proto se v debatách o klimatu řadí spolu s OZE mezi nízkoemisní zdroje.renewable, non-renewable, low-carbon
2.2Tepelné elektrárny
Uhelné, plynové parní, jaderné, biomasové i geotermální elektrárny fungují na stejném principu: teplo vyrobí páru, pára roztočí turbínu, turbína pohání generátor a zbylé teplo se odvede v kondenzátoru do chladicí věže nebo řeky. Liší se jen zdroj tepla. Proto mají všechny tepelné elektrárny podobné fyzikální meze účinnosti (kapitola 3).thermal power plant, steam turbine, condenser
Jaderná elektrárna se liší jen zdrojem tepla: místo kotle má reaktor, kde se uvolňuje energie štěpením jader uranu. Jak štěpení probíhá, jak se reaktor řídí a jak funguje radiační ochrana, vykládá průvodce Jaderná fyzika. Pro energetiku je důležité, že jaderný blok má vysoké investiční a nízké palivové náklady a je stavěn na dlouhý a stálý provoz.
2.3Obnovitelné zdroje
- Vodní elektrárny využívají polohovou energii vody: \(P = \eta\,\rho\,g\,Q\,h\), kde \(Q\) je průtok (m³/s) a \(h\) spád. Průtočné elektrárny na řekách závisí na srážkách, akumulační mají nádrž.hydropower, run-of-river
- Větrné elektrárny přeměňují kinetickou energii větru. Výkon větru roste se třetí mocninou rychlosti: \(P = \tfrac12\rho A v^3\). Dvojnásobná rychlost znamená osminásobný výkon. Turbína může fyzikálně odebrat nejvýš 16/27 ≈ 59,3 % (Betzova mez).wind power, Betz limit
- Fotovoltaika (FVE) přeměňuje sluneční záření přímo na elektřinu v polovodičových článcích. Na kolmou plochu za jasného poledne dopadá řádově 1 000 W/m²; běžný panel přemění kolem 20 % (podrobně o polovodičích v průvodci Elektrotechnika).photovoltaics
- Biomasa a bioplyn se spalují v kotlích nebo motorech; uhlík v nich rostliny nedávno odebraly ze vzduchu. Udržitelné jsou jen tehdy, když se biomasa obnovuje stejně rychle, jako se těží.biomass, biogas
- Geotermální energie využívá teplo zemského nitra; v Česku zatím hlavně k vytápění přes tepelná čerpadla, ne k výrobě elektřiny.geothermal energy
2.4Koeficient využití
Koeficient (faktor) využití instalovaného výkonu je podíl skutečné roční výroby a výroby, kterou by zdroj dal při nepřetržitém provozu na plný výkon. Často se udává jako počet hodin plného výkonu \(T = 8\,760\,k\).capacity factor, full-load hours
Fotovoltaika vyrobila 4 374,8 GWh. Instalovaný výkon vzrostl ze 4 050,4 MW na 4 740,1 MW, průměr 4 395,3 MW. \(k = 4\,374{,}8 / (4{,}3953\cdot 8{,}76) \approx\) 0,114, tedy asi 995 hodin plného výkonu.
Vítr: 666,2 GWh, průměrný výkon 371,5 MW → \(k \approx\) 0,205 (1 794 h). Jádro: 32 066,6 GWh, průměrný výkon 4 318 MW → \(k \approx\) 0,848 (7 426 h).
Na výrobu 1 TWh za rok je tedy potřeba asi 1 005 MW fotovoltaiky, 558 MW větrných elektráren, nebo 135 MW jaderného výkonu.
Nízký koeficient využití neznamená „špatný zdroj“, jen jiný. Fotovoltaika má nízké náklady na instalovaný kW, takže levná může být i při 1 000 hodinách. Při srovnávání zdrojů je proto nutné srovnávat vyrobenou energii (MWh) a náklady na MWh (kapitola 12), ne instalované megawatty.
2.5Hustota energie paliv
Výhřevnost udává, kolik tepla se uvolní spálením 1 kg (nebo 1 m³) paliva, bez tepla zkondenzované vodní páry. České hnědé uhlí má výhřevnost řádově 10–12 MJ/kg, černé uhlí kolem 25 MJ/kg, zemní plyn asi 34 MJ/m³, dřevo podle vlhkosti 10–15 MJ/kg. Jaderné palivo má hustotu energie o mnoho řádů vyšší, proto ho elektrárna spotřebuje jen desítky tun za rok.net calorific value, lower heating value
2.6Procvičení
- Většina zdrojů je přeměněná sluneční energie; výjimkou je jádro, geotermie a slapy.
- Tepelné elektrárny (uhlí, jádro, biomasa) mají stejný princip: pára, turbína, generátor, kondenzátor.
- Koeficient využití rozhoduje o roční výrobě: v ČR 2025 jádro 0,85, vítr 0,20, FVE 0,11.
Účinnost a ztrátyzáklady
Při každé přeměně energie se část energie změní na teplo, které už nedokážeme užitečně využít. Účinnost říká, jaký podíl vstupní energie se přemění na to, co chceme. Když se přeměny řetězí, účinnosti se násobí – a ztráty rychle rostou.
Ze 100 jednotek energie v uhlí přemění uhelná elektrárna na elektřinu asi 38. Po cestě sítí jich zbude 36. Klasická žárovka z nich udělá světlo jen z necelých dvou jednotek, LED asi ze třinácti. Kdo šetří elektřinu u spotřebiče, ušetří na začátku řetězce mnohem víc paliva.
+Teorie: účinnost, druhý termodynamický zákon, Carnotova mez, paroplynový cyklus, ztráty v síti
3.1Účinnost
Účinnost je poměr užitečné výstupní energie (nebo výkonu) a vstupní energie. Vždy platí \(\eta \le 1\); co chybí do 100 %, jsou ztráty, téměř vždy ve formě tepla.efficiency, losses
3.2Druhý termodynamický zákon a Carnotova mez
Teplo nelze beze zbytku přeměnit na práci. Tepelný stroj (turbína, motor) pracuje mezi teplým zdrojem o teplotě \(T_H\) a studenou lázní \(T_C\) a část tepla musí vždy odevzdat studené lázni. Nejvyšší myslitelnou účinnost má ideální vratný Carnotův cyklus. Teploty se dosazují v kelvinech.second law of thermodynamics, Carnot efficiency
Uhelná elektrárna: pára 540 °C (813,15 K), kondenzátor 30 °C (303,15 K). \(\eta_C = 1 - 303{,}15/813{,}15 \approx\) 62,7 %. Skutečně kolem 38–42 %.
Jaderná elektrárna: pára 285 °C (558,15 K). \(\eta_C = 1 - 303{,}15/558{,}15 \approx\) 45,7 %. Skutečně kolem 33 %.
Paroplynový cyklus spojuje plynovou turbínu (spaliny přes 1 300 °C) s parním cyklem, který využije teplo jejích výfukových plynů. Díky vysoké horní teplotě dosahuje elektrické účinnosti kolem 55–62 %. Kogenerace (kapitola 8) jde jinou cestou: odpadní teplo nevyhazuje, ale prodá jako teplo pro vytápění.combined-cycle gas turbine (CCGT)
3.3Ztráty v síti
Při průchodu proudu vedením se část energie mění v teplo podle Jouleova zákona: \(P_z = R I^2\). Při daném přenášeném výkonu \(P = U I\) je proud tím menší, čím vyšší je napětí. Proto se elektřina přenáší vysokým napětím (kapitola 4; střídavé obvody a trojfázová soustava jsou podrobně v průvodci Elektrotechnika).transmission and distribution losses, Joule heating
Podle ERÚ činily v roce 2025 ztráty v sítích ČR 3 161,7 GWh: 1 047,2 GWh v přenosové soustavě a 2 114,5 GWh v distribučních soustavách. Vztaženo k tuzemské brutto spotřebě 68 685,5 GWh je to 4,6 %. Ztráty jsou větší v distribuci, protože tam jsou nižší napětí a mnohem delší vedení.
3.4Primární a konečná energie
Účinnost řetězce rozhoduje o tom, kolik primární energie stojí jednotka užitečné služby. Pro LED v modelu: \(1/(0{,}38\cdot 0{,}954\cdot 0{,}35) \approx 7{,}9\) kWh paliva na 1 kWh světla, pro žárovku asi 55 kWh. Proto se úspora u spotřebiče násobí: každá ušetřená kilowatthodina elektřiny z uhelné elektrárny šetří asi 2,8 kWh paliva. Statistiky to vyjadřují faktorem primární energie.primary energy factor
Účinnosti v řetězci se násobí, ne sčítají. Tři kroky po 90 % dají jen 73 %, ne 70 % ani 90 %. Nejslabší článek rozhoduje nejvíc.
Tepelné čerpadlo „má účinnost 300 %“ jen zdánlivě. Nevyrábí teplo z elektřiny, ale přečerpává teplo z okolí; místo účinnosti se u něj uvádí topný faktor COP (kapitola 8). Zákon zachování energie platí i tady.
3.5Procvičení
- Účinnosti v řetězci se násobí; úspora u spotřebiče se v palivu několikanásobí.
- Tepelné elektrárny omezuje Carnotova mez \(1 - T_C/T_H\); největší ztrátou je teplo v kondenzátoru.
- Ztráty v sítích ČR byly v roce 2025 asi 4,6 % spotřeby, většinou v distribuci.
Elektrizační soustavastřední škola
Elektrizační soustava je obří stroj, ve kterém se elektřina vyrábí ve stejném okamžiku, kdy se spotřebovává. Elektrárny, přenosová a distribuční síť a miliony spotřebičů jsou propojené a točí se v jednom rytmu: 50 otáček magnetického pole za sekundu. Frekvence je teploměr rovnováhy.
Představte si tandem, na kterém šlapou všechny elektrárny kontinentální Evropy a do kopce se veze veškerá spotřeba. Když někdo přestane šlapat, kolo zpomalí – frekvence klesne. Ostatní musí okamžitě přidat. Čím víc jezdců a čím těžší setrvačník, tím pomaleji kolo zpomaluje a tím víc času na reakci.
+Teorie: přenos a distribuce, proč vysoké napětí, frekvence, setrvačnost, regulace a podpůrné služby
4.1Části soustavy
Elektrizační soustava je propojený soubor zařízení pro výrobu, přenos, transformaci a distribuci elektřiny. V Česku ji tvoří výrobny, přenosová soustava (PS, 400 a 220 kV, provozovatel ČEPS) a distribuční soustavy (DS, 110 kV a nižší, tři velcí regionální provozovatelé a řada menších lokálních). Česká soustava je součástí synchronně propojené soustavy kontinentální Evropy, kterou koordinuje sdružení provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E.power system, transmission system operator (TSO), distribution system operator (DSO)
Elektřina se v síti nedá „poslat“ konkrétní cestou: teče podle fyzikálních zákonů všemi paralelními vedeními a nejvíc tam, kde je nejmenší impedance. Proto se obchod s elektřinou a fyzické toky liší a při velkých přetocích přes sousední státy vznikají neplánované (kruhové) toky.loop flows
4.2Proč vysoké napětí
Přenášený výkon trojfázového vedení je \(P = \sqrt3\,U I\cos\varphi\). Ztráty na odporu vedení jsou \(P_z = 3 R I^2\). Při stejném výkonu je proud nepřímo úměrný napětí, takže ztráty klesají s druhou mocninou napětí. Transformátory umožňují napětí cestou zvyšovat a snižovat – proto se v soustavách používá střídavý proud (podrobně průvodce Elektrotechnika).three-phase system, I²R losses
Při 400 kV: \(I = 500\cdot10^6/(\sqrt3\cdot 400\cdot 10^3) \approx 722\) A, ztráty \(3\cdot 5\cdot 722^2 \approx\) 7,8 MW (1,6 %).
Při 110 kV: \(I \approx 2\,624\) A, ztráty 103 MW (20,7 %) – a takový proud by vedení ani neuneslo. Proto se velké výkony na velké vzdálenosti přenášejí nejvyšším napětím.
4.3Frekvence a výkonová rovnováha
Generátory velkých elektráren jsou synchronní stroje: jejich otáčky jsou pevně svázané s frekvencí sítě (50 Hz). Když spotřeba převýší výrobu, chybějící energie se odebere z kinetické energie všech točících se rotorů a frekvence klesá; při přebytku stoupá. Jmenovitá frekvence je 50 Hz, běžné odchylky jsou v desítkách mHz.synchronous generator, system frequency
Setrvačnost soustavy se vyjadřuje konstantou setrvačnosti \(H\): kolik sekund by uložená kinetická energie dokázala dodávat jmenovitý výkon. Pro velké tepelné bloky je \(H\) asi 2–9 s. Fotovoltaika a většina moderních větrných elektráren se připojují přes výkonovou elektroniku a vlastní setrvačnost do soustavy nedodávají; s jejich podílem proto roste význam syntetické setrvačnosti a rychlých záloh.inertia constant, grid-forming inverter
Kontinentální Evropa: zatížení 300 GW, \(H = 5\) s, výpadek 3 000 MW. RoCoF \(= 3\,000\cdot 50/(2\cdot5\cdot 300\,000) = \) 0,05 Hz/s.
Ostrov velikosti ČR: 8 GW, výpadek 1 000 MW: RoCoF \(= 1\,000\cdot 50/(2\cdot 5\cdot 8\,000) = \) 0,625 Hz/s – dvanáctkrát rychleji. Propojení dává malým soustavám obrovskou stabilitu.
4.4Regulace a podpůrné služby
Primární regulace (FCR, frequency containment reserve) je automatická a sdílená celou synchronní oblastí: každý regulující zdroj změní výkon úměrně odchylce frekvence. V kontinentální Evropě je dimenzovaná na výpadek 3 000 MW, plně aktivovaná při odchylce 200 mHz a nejdéle do 30 s. Po jejím zásahu frekvence zůstane mírně pod 50 Hz (kvazistacionární odchylka).frequency containment reserve, droop
Sekundární regulace (aFRR) působí jen v oblasti, kde porucha vznikla, a vrací frekvenci na 50 Hz a plánovaná saldo výměn se sousedy. Terciární regulace (mFRR) uvolní sekundární zálohy pro další poruchu. Tyto zálohy nakupuje provozovatel přenosové soustavy jako podpůrné služby od elektráren, baterií i velkých spotřebitelů. Když frekvence přesto klesne pod 49,0 Hz, začne automatické frekvenční odlehčování: vypínání části odběru, které zabrání rozpadu celé soustavy.ancillary services, automatic frequency restoration reserve, under-frequency load shedding
Kontinentální Evropa zažila velké poruchy, při nichž se soustava rozdělila na části s různou frekvencí (například 4. 11. 2006 nebo 8. 1. 2021) a pomohlo právě odlehčování a rychlé zálohy. Rozsáhlý výpadek na Pyrenejském poloostrově 28. 4. 2025 ukázal, že kromě frekvence je stejně důležitá regulace napětí. Podrobné rozbory zveřejňuje ENTSO-E.
Síťové napětí 230/400 V je životu nebezpečné. Vše, co tento průvodce vykládá o sítích, je výklad principů. Do elektrické instalace smí zasahovat jen osoba s odbornou elektrotechnickou kvalifikací; vedení vn a vvn i rozvodny jsou životu nebezpečné i bez dotyku.
4.5Procvičení
- Výroba a spotřeba se musí rovnat v každém okamžiku; nerovnováhu prozradí frekvence.
- Přenos (400 a 220 kV) šetří ztráty, které klesají s druhou mocninou napětí; distribuce vede elektřinu ke spotřebitelům.
- Setrvačnost, FCR, aFRR a mFRR tvoří sled regulace; propojení s Evropou dává soustavě stabilitu.
Bilance a mix ČRstřední škola
Česká republika vyrábí víc elektřiny, než spotřebuje, a přebytek vyváží. Výrobu nesou dva pilíře – jaderné a uhelné elektrárny – a rychle roste fotovoltaika. Kapitola pracuje se skutečnými daty Energetického regulačního úřadu za rok 2025 a ukazuje, jak číst energetickou bilanci.
Energetická bilance je jako rodinný rozpočet: na jedné straně příjmy (výroba a dovoz), na druhé výdaje (spotřeba, vývoz, ztráty). Musí sedět na kilowatthodinu. Kdo ji umí číst, pozná, co se za titulkem „Česko je vývozce elektřiny“ skutečně skrývá.
+Teorie: pojmy bilance, výroba a spotřeba brutto a netto, saldo, instalovaný výkon, maximum a minimum zatížení
5.1Pojmy energetické bilance
Výroba brutto je elektřina naměřená na svorkách generátorů. Část spotřebuje elektrárna sama (čerpadla, ventilátory, mlýny na uhlí) – to je technologická vlastní spotřeba; po jejím odečtení zbývá výroba netto. Tuzemská brutto spotřeba (TBS) je výroba brutto plus přeshraniční saldo. Tuzemská netto spotřeba vznikne odečtením vlastní spotřeby elektráren, ztrát v sítích a spotřeby na čerpání v přečerpávacích elektrárnách.gross and net generation, own consumption, gross inland consumption
5.2Mix výroby v roce 2025
| Palivo / technologie | GWh | Podíl |
|---|---|---|
| jaderné palivo | 32 066,6 | 42,0 % |
| hnědé uhlí | 25 231,5 | 33,0 % |
| obnovitelné zdroje celkem | 12 450,7 | 16,3 % |
| z toho fotovoltaika | 4 374,8 | 5,7 % |
| biomasa | 3 051,9 | 4,0 % |
| bioplyn | 2 588,9 | 3,4 % |
| vodní | 1 601,7 | 2,1 % |
| větrné | 666,2 | 0,9 % |
| BRKO (biologicky rozložitelná část odpadu) | 167,2 | 0,2 % |
| zemní plyn | 3 584,0 | 4,7 % |
| černé uhlí | 1 132,3 | 1,5 % |
| přečerpávací vodní elektrárny | 1 055,2 | 1,4 % |
| ostatní | 847,4 | 1,1 % |
| celkem | 76 367,7 | 100 % |
Rok 2025 byl pro vodní elektrárny suchý: vyrobily o 39,9 % méně než v roce 2024. Jaderné elektrárny naopak vyrobily o 2,4 TWh víc (+8 %), mimo jiné díky zvýšení výkonu bloků (instalovaný jaderný výkon vzrostl z 4 290 MW na 4 346 MW). Fotovoltaika přidala 0,8 TWh (+21,1 %). Tuzemská brutto spotřeba vzrostla o 2,2 % na 68,7 TWh, nejvíc v domácnostech (+6,5 %).
5.3Instalovaný výkon a výroba nejsou totéž
K 31. 12. 2025 měla ČR instalovaný výkon 23 823,5 MW. Fotovoltaika tvoří téměř pětinu výkonu, ale jen 5,7 % výroby; jádro 18,2 % výkonu a 42 % výroby. Důvodem jsou rozdílné koeficienty využití (kapitola 2).
5.4Maximum a minimum zatížení
Zatížení soustavy je okamžitý výkon, který soustava dodává spotřebě. V roce 2025 bylo roční maximum 11 720 MW (19. 2. 2025 v 8:45, zimní pracovní ráno) a minimum 4 479 MW (3. 8. 2025 v 5:45, letní nedělní svítání). V okamžiku minima jádro pokrývalo 90 % zatížení a soustava vyvážela 1 345 MW; v okamžiku maxima pokrývaly jaderné a parní elektrárny 84 % a fotovoltaika 12 %.peak load, minimum load
Kladné saldo v bilanci neznamená, že Česko nikdy nedováží. Saldo je roční součet; v jednotlivých hodinách se tok obrací podle cen a počasí. V roce 2025 se dovezlo 17,2 TWh a vyvezlo 24,6 TWh – obě čísla jsou mnohem větší než saldo.
5.5Procvičení
- ČR 2025: výroba brutto 76,4 TWh, spotřeba brutto 68,7 TWh, čistý vývoz 7,4 TWh (ERÚ).
- Jádro 42,0 %, hnědé uhlí 33,0 %, obnovitelné zdroje 16,3 % výroby brutto.
- Instalovaný výkon a výroba se liší; brutto, netto a saldo je třeba číst přesně.
Denní diagram a obnovitelné zdrojestřední škola
Spotřeba elektřiny se během dne i roku mění – ráno roste, v noci klesá, v zimě je vyšší než v létě. Fotovoltaika vyrábí přes poledne a v létě, vítr podle počasí. Úkolem soustavy je v každé čtvrthodině pokrýt to, co zbývá: zbytkové zatížení.
Když se na letní denní diagram zatížení odečte výroba fotovoltaiky, zbytek připomíná kachnu: kulaté bříško přes poledne a vztyčený krk večer, kdy slunce zapadá a lidé se vracejí domů. Čím víc panelů, tím hlubší bříško a strmější krk. Kalifornský provozovatel soustavy tak ten graf v roce 2013 skutečně pojmenoval.
+Teorie: diagram zatížení, základní a špičkové zdroje, roční průběh, kachní křivka, flexibilita, záporné ceny
6.1Denní diagram zatížení
Denní diagram zatížení ukazuje, jak se během dne mění výkon, který soustava dodává spotřebě. Pracovní den má ranní nárůst, denní plató a večerní špičku; noc a víkend jsou nižší. Podle polohy v diagramu se rozlišuje základní zatížení (pod nejnižším bodem dne), pološpičkové a špičkové zatížení.daily load curve, base load, mid-merit, peak load
Seřadí-li se hodinová zatížení celého roku od největšího po nejmenší, vznikne křivka trvání zatížení. Plocha pod ní je roční spotřeba; z jejího tvaru se odhaduje, kolik výkonu je potřeba na kolik hodin ročně. Výkon pro posledních několik set hodin špičky je drahý, protože se využije málo – proto se na špičky hodí zdroje s nízkými investičními náklady nebo řízení spotřeby.load duration curve
6.2Roční průběh
Slunce a spotřeba jsou v Česku v ročním průběhu v protifázi: nejvíc slunce je v létě, nejvíc spotřeby v zimě. Tuto mezeru denní baterie nevyrovnají; řeší ji jiné zdroje, dovoz, vítr (v zimě silnější) a do budoucna sezonní akumulace (kapitola 7).
6.3Kachní křivka a strmé rampy
Zbytkové zatížení (residual load) je zatížení minus výroba proměnlivých zdrojů (FVE a vítr). Musí ho pokrýt řiditelné zdroje, akumulace, dovoz nebo úpravy spotřeby. S rostoucí FVE klesá v poledne a večer prudce stoupá – rampa se udává v GW za hodinu.residual (net) load, ramp rate, duck curve
Když zbytkové zatížení klesne pod výkon, který nelze snadno snížit (jaderné bloky, teplárny vázané dodávkou tepla, minimální výkon pro regulaci), vzniká přebytek. Projeví se vývozem, ukládáním, nízkými nebo zápornými cenami na trhu a nakonec omezováním výroby (curtailment) – panely se odpojí, přestože svítí slunce.negative prices, curtailment
Instalovaný výkon FVE ke konci roku 2025 byl 4 740,1 MW. Za jasného letního poledne dává fotovoltaika v modelu 68 % instalovaného výkonu: \(4{,}74\cdot 0{,}68 \approx 3{,}2\) GW. Při letním poledním zatížení kolem 7,6 GW pokryje FVE asi 42 %. V zimě s \(k_{\max} = 0{,}3\): \(4{,}74\cdot 0{,}3 \approx 1{,}4\) GW. Pro srovnání: v okamžiku zimního maxima 19. 2. 2025 v 8:45 dávala FVE podle ERÚ 1 445,9 MW.
6.4Flexibilita
Flexibilita je schopnost soustavy rychle měnit výrobu nebo spotřebu. Zdroje flexibility jsou:
- pružné zdroje – plynové turbíny, motory, vodní elektrárny; uhelné a jaderné bloky jsou méně pružné,
- akumulace – baterie a přečerpávací elektrárny (kapitola 7),
- řízení poptávky – ohřev vody, tepelná čerpadla, nabíjení elektromobilů a průmyslové procesy přesunuté do hodin přebytku (dříve hromadné dálkové ovládání, dnes chytré elektroměry a agregátoři),
- propojení se sousedními soustavami – počasí v Evropě se liší a přebytky lze sdílet.
Kromě flexibility potřebuje soustava přiměřenost zdrojů (resource adequacy): dostatek výkonu i v bezvětrném zimním večeru. Tu posuzují provozovatelé soustav v pravděpodobnostních studiích (v Evropě ENTSO-E, v ČR ČEPS).flexibility, demand response, resource adequacy
Roční podíl OZE nevypovídá o tom, zda soustava zvládne každou hodinu. Soustava se 100 % „ročně“ pokryté fotovoltaikou by v létě v poledne měla obrovské přebytky a v zimních nocích nic. Rozhoduje časový soulad výroby a spotřeby.
6.5Procvičení
- Zatížení se mění během dne a roku; v ČR je nejvyšší v zimní ráno, nejnižší za letního víkendového svítání.
- Fotovoltaika prohlubuje polední pokles a zostřuje večerní rampu zbytkového zatížení (kachní křivka).
- Flexibilitu dávají pružné zdroje, akumulace, řízení poptávky a propojení soustav.
Akumulace energiestřední škola
Elektřinu ve velkém skladovat nejde – musí se přeměnit na jinou formu: polohovou energii vody, chemickou energii v baterii nebo vodíku, teplo. Každá přeměna tam a zpět něco stojí. Akumulace se vyplatí, když je rozdíl cen mezi nabíjením a vybíjením větší než ztráty a opotřebení.
Akumulace je jako spíž. Koupíte, když je zboží levné a je ho dost, a sníte, když je drahé. Jenže každá spíž něco „sní“ sama: v baterii se ztratí desetina, v přečerpávací elektrárně skoro čtvrtina, u vodíku víc než dvě třetiny. Čím delší skladování, tím horší účinnost a tím vyšší musí být cenový rozdíl.
+Teorie: parametry akumulace, přečerpávací elektrárny, baterie, vodík, tepelná akumulace, arbitráž a služby
7.1Parametry akumulace
Akumulační zařízení popisují dva rozměry: výkon (MW, jak rychle lze nabíjet a vybíjet) a kapacita (MWh, kolik energie se vejde). Jejich poměr je doba vybíjení: baterie 100 MW / 200 MWh vybije plnou kapacitu za 2 hodiny. Dalšími parametry jsou účinnost cyklu (round-trip efficiency), samovybíjení, životnost v cyklech a rychlost odezvy.power rating, energy capacity, duration, round-trip efficiency
7.2Přečerpávací vodní elektrárny
Přečerpávací elektrárna (PVE) ukládá energii jako polohovou energii vody. Je to dosud největší forma akumulace elektřiny na světě. V ČR je instalováno 1 171,5 MW (ERÚ 2025); největší je PVE Dlouhé stráně (650 MW).pumped-storage hydropower
1 m³ vody (1 000 kg) ve výšce 500 m: \(E = 1\,000\cdot 9{,}80665\cdot 500 \approx 4{,}90\) MJ = 1,36 kWh. Málo – proto potřebuje PVE velkou nádrž a velký spád.
Nádrž 2 mil. m³, spád 500 m, účinnost výroby 90 %: \(E = 0{,}9\cdot 2\cdot 10^9\cdot 9{,}80665\cdot 500 \approx 8{,}83\cdot 10^{12}\) J ≈ 2 450 MWh, tedy asi 3,8 hodiny plného výkonu 650 MW.
7.3Baterie
Lithium-iontové baterie ukládají energii chemicky: při nabíjení putují lithné ionty z katody do anody, při vybíjení zpět. Mají vysokou účinnost cyklu (kolem 85–95 %), reagují za zlomek sekundy a jsou modulární. Omezuje je cena za kWh kapacity, životnost (tisíce cyklů, s postupným úbytkem kapacity) a doba vybíjení obvykle 1–4 hodiny. V soustavě poskytují podpůrné služby (FCR, aFRR), arbitráž a odklad investic do sítí. Princip elektrochemického článku vykládá průvodce Chemie a Elektrotechnika.lithium-ion battery, battery energy storage system (BESS)
Velké baterie i domácí bateriová úložiště obsahují velké množství energie a při poškození, přebíjení nebo vadné instalaci mohou vzplanout; požár lithiových článků se obtížně hasí. Instalaci a zapojení smí provádět jen odborná firma podle výrobcem stanovených podmínek; do zařízení nezasahujte.
7.4Vodík a další chemické nosiče
Elektrolýza rozkládá vodu elektřinou na vodík a kyslík. Vodík lze dlouho skladovat a zpětně přeměnit na elektřinu v palivovém článku nebo turbíně (power-to-gas-to-power), případně ho použít přímo v průmyslu (oceli, hnojiva, rafinerie). Řetězec má nízkou účinnost: v modelu \(0{,}65\cdot 0{,}9\cdot 0{,}5 \approx 29\) %. Proto se vodík hodí hlavně tam, kde přímá elektrifikace nejde, a na sezonní zálohu.electrolysis, power-to-gas, green hydrogen
7.5Ekonomika akumulace
Arbitráž znamená nabíjet levně a vybíjet draze. Aby cyklus přinesl zisk, musí být prodejní cena vyšší než \(p_b/\eta\) plus náklady na opotřebení. Kromě arbitráže vydělávají akumulace na podpůrných službách, na snižování odchylek a na přiměřenosti (platby za dostupný výkon). Akumulace sama energii nevyrábí – soustavě ji naopak ubírá ztrátami.energy arbitrage, degradation cost
Nabíjení za 50 €/MWh. Baterie (η = 0,90): prodávat musí aspoň za \(50/0{,}9 \approx\) 55,6 €/MWh. PVE (η = 0,772): 64,8 €/MWh. Vodík (η = 0,2925): 170,9 €/MWh.
Česká soustava akumulace používá desítky let: přečerpávací elektrárny čerpají v noci a o víkendech a vyrábějí ve špičkách; akumulační kamna a bojlery spínané hromadným dálkovým ovládáním ukládají teplo v nízkém tarifu. Nové jsou velké bateriové systémy a domácí baterie u fotovoltaik. Akumulací je i teplárenská soustava se zásobníkem horké vody (kapitola 8).
7.6Procvičení
- Akumulaci popisuje výkon (MW), kapacita (MWh) a účinnost cyklu.
- Baterie ~90 %, české PVE 77 % (ERÚ 2025), vodík kolem 30 %; s délkou skladování účinnost klesá.
- Cyklus se vyplatí, jen když je prodejní cena vyšší než nákupní dělená účinností (a ještě pokryje opotřebení).
Teplárenství a kogeneracestřední škola
Zhruba každá třetí česká domácnost topí teplem z dálkových soustav. Teplárna, která vyrábí elektřinu a teplo zároveň, využije palivo mnohem lépe než elektrárna, která teplo vyhazuje do chladicí věže. Teplárenství je proto spojnicí mezi elektroenergetikou a vytápěním – a jednou z nejtěžších částí přechodu od uhlí.
Elektrárna z kapitoly 3 vyhodí přes polovinu energie paliva jako teplo do vzduchu. Teplárna stejné teplo pošle potrubím do radiátorů ve městě. Je to jako vařit polévku a vodu z vaření těstovin nevylít, ale použít jako základ: z jednoho hrnce dvě jídla.
+Teorie: soustavy zásobování teplem, kombinovaná výroba elektřiny a tepla, úspora primární energie, tepelná čerpadla, data ERÚ o teple
8.1Soustavy zásobování teplem
Soustava zásobování teplem (SZT, centrální zásobování teplem, dálkové vytápění) dodává teplo z centrálního zdroje do mnoha budov potrubní sítí. Teplonosnou látkou byla dříve pára, dnes převažuje horká voda; moderní soustavy „čtvrté generace“ pracují s teplotami pod 70 °C, což snižuje ztráty a umožňuje zapojit odpadní teplo a velká tepelná čerpadla.district heating
8.2Kombinovaná výroba elektřiny a tepla
Kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET, kogenerace) využívá odpadní teplo z výroby elektřiny k vytápění. Parní teplárna místo hlubokého vakua v kondenzátoru ochlazuje páru vodou pro dálkové vytápění (protitlaká nebo odběrová turbína); plynové motory a turbíny využívají teplo spalin a chlazení. Elektrická účinnost se tím mírně sníží, ale celkové využití paliva vzroste až na 80–90 %.combined heat and power (CHP), cogeneration
KVET: ze 100 jednotek paliva 30 elektřiny a 55 tepla. Odděleně: elektrárna s účinností 45 % potřebuje \(30/0{,}45 \approx 66{,}7\), kotel s 90 % \(55/0{,}9 \approx 61{,}1\), celkem 127,8 jednotek paliva. KVET spotřebuje 100.
\(PES = 1 - 1/(0{,}55/0{,}9 + 0{,}30/0{,}45) = 1 - 1/1{,}278 \approx\) 21,7 %.
Kogenerace je úsporná jen tehdy, když se teplo opravdu využije. V létě, kdy je potřeba jen teplá voda, musí teplárny jet s nízkým výkonem nebo vyrábět elektřinu kondenzačně s horší účinností. Proto má výroba tepla výrazný roční průběh: v lednu 2025 se v ČR vyrobilo 2,65× víc tepla než v červenci (ERÚ).
8.3Teplo v ČR v roce 2025
Podle ERÚ se v roce 2025 vyrobilo 137 334,5 TJ tepla brutto; dodávky odběratelům tvořily asi 56 %, technologická vlastní spotřeba 6 % a ztráty 9 % (zbytek spotřebovaly podniky samy). Domácnosti spotřebovaly 48 % dodaného tepla. Kombinovaná výroba dala 85 172,7 TJ užitečného tepla, tedy 66 % výroby tepla netto. Výměna uhelných zdrojů tepla (za biomasu, plyn, odpady, velká tepelná čerpadla a elektrokotle) je jedním z hlavních úkolů české energetiky v příštích letech.
8.4Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo přečerpává teplo z chladnějšího prostředí (vzduch, země, voda) do teplejšího (otopná voda). Práci k tomu dodává kompresor poháněný elektřinou. Topný faktor COP je poměr dodaného tepla a spotřebované elektřiny; teoretickou horní mez dává obrácený Carnotův cyklus. COP klesá, když roste rozdíl teplot – proto tepelné čerpadlo vzduch–voda v mrazu topí hůř a nejlépe pracuje s podlahovým topením o nízké teplotě.heat pump, coefficient of performance (COP), seasonal performance factor
Plynový kotel s účinností 95 %: \(1/0{,}95 \approx\) 1,05 MWh plynu. Tepelné čerpadlo s COP 3 napájené z elektrárny s účinností 40 %: \(1/(3\cdot 0{,}4) \approx\) 0,83 MWh paliva v elektrárně. S nízkoemisní elektřinou je výhoda tepelného čerpadla ještě větší.
Údaj „COP 4,5“ z katalogu platí pro konkrétní teploty (například vzduch 7 °C a voda 35 °C). Za celou topnou sezonu je průměr (sezonní topný faktor, SCOP) nižší, zvlášť při vyšší teplotě otopné vody. Pro odhad spotřeby se počítá se sezonní hodnotou.
8.5Procvičení
- Kogenerace využije odpadní teplo z výroby elektřiny a šetří palivo (v příkladu asi 22 %), pokud je teplo kam dodat.
- Teplo v ČR 2025: 38,1 TWh brutto, hnědé uhlí 34 %, plyn 22 %, biomasa 21 % (ERÚ).
- Tepelné čerpadlo přečerpává teplo z okolí; jeho COP klesá s rozdílem teplot.
Trh s elektřinouvysoká škola
Na velkoobchodním trhu se cena elektřiny tvoří v každé hodině (dnes už v každé čtvrthodině) zvlášť. Zdroje se seřadí od nejlevnějšího provozu po nejdražší a cenu určí poslední zdroj, který je ještě potřeba. Tomu se říká merit order. Vysvětluje, proč drahý plyn zdražil elektřinu i z jádra a proč slunečné poledne přináší záporné ceny.
Představte si aukci na sto pytlů jablek. Prodejci napíšou, za kolik prodají; kupci, kolik chtějí. Pytle se nakupují od nejlevnějšího a všichni prodejci dostanou cenu posledního prodaného pytle – i ti, kdo nabízeli levněji. Levný prodejce tak vydělá na rozdílu. Stejně funguje denní trh s elektřinou.
+Teorie: segmenty trhu, merit order a marginální cena, inframarginální renta, odchylky, regulovaná složka ceny, kritika a reformy
9.1Segmenty trhu
Elektřina se obchoduje v několika časových vrstvách. Termínový (forwardový) trh slouží k zajištění ceny na měsíce a roky dopředu. Denní trh (day-ahead) uzavírá obchody na každou obchodní periodu následujícího dne; v EU je propojený do jednotné aukce (SDAC), ve které se ceny jednotlivých zón počítají najednou s ohledem na přeshraniční kapacity. Vnitrodenní trh (intraday) umožňuje doladit pozice až krátce před dodávkou. Co se nevyrovná obchodem, řeší provozovatel přenosové soustavy regulační energií a účtuje jako odchylku. V ČR organizuje krátkodobé trhy a vyhodnocuje odchylky operátor trhu (OTE).forward market, day-ahead market, intraday market, imbalance settlement
9.2Merit order a marginální cena
Ve funkčním trhu nabízí každý zdroj elektřinu za cenu blízkou svým mezním (krátkodobým proměnným) nákladům – palivo, povolenky, proměnná údržba. Investice a fixní náklady se už nedají ovlivnit, a proto se vyplatí vyrábět, kdykoli cena pokryje alespoň proměnné náklady. Nabídky se seřadí vzestupně do křivky merit order, poptávka se s ní protne a všechny přijaté nabídky dostanou jednotnou rovnovážnou cenu (pay-as-clear).merit order, short-run marginal cost, uniform pricing, pay-as-clear
Plyn 35 €/MWh, povolenka 80 €/t. Paroplyn (η = 0,55): \(35/0{,}55 + 80\cdot 0{,}202/0{,}55 + 3 \approx 63{,}6 + 29{,}4 + 3 = \) 96,0 €/MWh. Hnědouhelný blok (η = 0,36, uhlí 9 €/MWh): \(25{,}0 + 80{,}9 + 4 = \) 109,9 €/MWh. Paroplyn je levnější.
Při povolence 30 €/t: paroplyn 77,7 €/MWh, uhlí 59,3 €/MWh – pořadí se obrátí. Hranice, kde jsou oba stejné, leží v modelu u povolenky asi 58 €/t. Tomu se říká přepínání paliv (fuel switching) – hlavní mechanismus, kterým cena povolenky snižuje emise v krátkém období.
Zdroje s mezními náklady pod tržní cenou získávají inframarginální rentu \((P - MC)\cdot Q\). Ta jim platí fixní náklady a investice – zdroj, který by vždy dostával jen své mezní náklady, by nikdy nesplatil elektrárnu. V dlouhém období se proto v rovnováze trhu „energy-only“ mají renty rovnat fixním nákladům; ve špičce, kdy jsou zdroje vyčerpané, musí cena vystoupat nad mezní náklady posledního zdroje (cena nedostatku).inframarginal rent, scarcity pricing, missing money
Merit order neznamená, že „elektřina z jádra stojí tolik co z plynu“. Výrobní náklady jsou různé; stejná je jen cena, za kterou se elektřina v dané hodině obchoduje. Proto v roce 2022, kdy extrémně zdražil plyn, vznikly velké renty nízkonákladových zdrojů a EU je dočasně omezila stropem na tržní příjmy (nařízení Rady (EU) 2022/1854).
9.3Záporné ceny a vliv OZE
Větrné a sluneční zdroje mají mezní náklady téměř nulové, takže posouvají celou křivku doprava a snižují cenu (merit-order efekt). Když je jich v poledne víc, než soustava spotřebuje a vyveze, může cena klesnout pod nulu: některé zdroje se nechtějí nebo nemohou vypnout (podpora za vyrobenou MWh, technická minima, teplárny, smlouvy) a jsou ochotné za odběr zaplatit. Záporné ceny jsou signálem pro akumulaci a přesun spotřeby.merit-order effect, negative prices, cannibalisation
9.4Co platí domácnost
9.5Kritika a reformy
Marginální oceňování je efektivní v krátkém období: využívá nejlevnější zdroje a dává správný signál, kdy vyrábět a spotřebovávat. Kritici upozorňují na volatilitu cen pro spotřebitele a na nejisté příjmy pro investice do zdrojů s vysokými fixními náklady. Reforma uspořádání trhu EU z roku 2024 proto zachovala marginální oceňování, ale podporuje dlouhodobé smlouvy (smlouvy o nákupu elektřiny, PPA) a oboustranné rozdílové smlouvy (CfD) pro nové zdroje s veřejnou podporou: když je tržní cena nad dohodnutou, výrobce rozdíl vrací, když je pod ní, dostane doplatek.power purchase agreement, two-sided contract for difference
9.6Procvičení
- Zdroje se řadí podle mezních nákladů; cenu určí poslední potřebný zdroj a dostanou ji všichni.
- Cena povolenky a plynu mění pořadí uhlí a plynu; OZE s nulovými mezními náklady cenu snižují.
- Inframarginální renta splácí investice; koncová cena má tržní a regulovanou část.
Domácnost, úspory a FVE na střeševysoká škola
Nejlevnější kilowatthodina je ta, kterou nespotřebujete. Domácnost může šetřit chováním, lepšími spotřebiči a zateplením, a může si část elektřiny vyrobit. U střešní fotovoltaiky ale nerozhoduje, kolik vyrobí, nýbrž kolik z toho sama spotřebuje – a za kolik prodá zbytek.
Střešní elektrárna vyrábí nejvíc v poledne v létě, kdy rodina sedí v práci a ve škole a dům skoro nic nespotřebovává. Večer a v zimě je to naopak. Kilowatthodina spotřebovaná doma ušetří plnou cenu elektřiny, kilowatthodina prodaná do sítě vynese jen zlomek. Proto se počítá vlastní spotřeba.
+Teorie: kam jde energie domácnosti, úsporná opatření, tarify, vlastní spotřeba a soběstačnost, návratnost a čistá současná hodnota, sdílení elektřiny
10.1Kam jde energie domácnosti
V českém rodinném domě tvoří největší část spotřeby energie vytápění, následuje ohřev vody, pak vaření, světlo a spotřebiče. Elektřina na spotřebiče (bez vytápění a ohřevu vody) dělá v typické domácnosti řádově 2–4 MWh za rok. Proto mají největší potenciál úspor zateplení, okna, regulace vytápění a účinný zdroj tepla – ne vypínání nabíječek.space heating, domestic hot water
Pořadí úspor: 1) nepotřebovat (zateplení, těsnost, regulace), 2) účinně přeměnit (tepelné čerpadlo, LED, úsporné spotřebiče), 3) vyrobit si (fotovoltaika, solární ohřev). Kdo začne od konce, často platí za zbytečně velkou elektrárnu.
Úspory chováním jsou malé, ale bez investice. Pohotovostní spotřeba 10 W po celý rok je \(10\cdot 8\,760 = 87{,}6\) kWh, tedy asi 526 Kč. Snížení teploty v bytě o 1 °C se často uvádí jako úspora kolem 6 % energie na vytápění (orientační pravidlo, závisí na budově a klimatu).
Energetický štítek spotřebičů v EU má od roku 2021 třídy A až G bez plusů; u pračky, myčky, chladničky a televize uvádí roční spotřebu v kWh. Pro budovy se používá průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).energy label, energy performance certificate
10.2Tarify a cena
Domácnost platí za silovou elektřinu (cena od obchodníka), regulované složky (distribuce, systémové služby, podpora OZE) a daně (kapitola 9). Distribuční sazby s nízkým tarifem (NT) zvýhodňují domácnosti, které topí nebo ohřívají vodu elektřinou v hodinách určených distributorem. Smlouvy s dynamickou cenou přenášejí na zákazníka hodinové nebo čtvrthodinové ceny z denního trhu; vyplatí se tomu, kdo umí přesouvat spotřebu (elektromobil, bojler, tepelné čerpadlo) do levných hodin.time-of-use tariff, dynamic pricing
10.3Vlastní spotřeba a soběstačnost
Dva ukazatele se často pletou. Míra vlastní spotřeby je podíl výroby FVE, který se spotřebuje v domě (přímo nebo přes baterii). Míra soběstačnosti je podíl spotřeby domu, který pokryje vlastní FVE.self-consumption rate, self-sufficiency rate
10.4Ekonomika: návratnost a čistá současná hodnota
Roční přínos FVE je úspora za vlastní spotřebu plus tržba za přetoky: \(B = E_{\text{vl}}\,p_{\text{odběr}} + E_{\text{přetok}}\,p_{\text{výkup}}\). Prostá návratnost je investice dělená ročním přínosem. Je názorná, ale ignoruje časovou hodnotu peněz, stárnutí panelů (úbytek výkonu řádově 0,5 % ročně), výměnu střídače a změny cen. Přesnější je čistá současná hodnota (kapitola 12).simple payback, net present value
Výroba \(8\cdot 1\,000 = 8\,000\) kWh/rok. Bez baterie předpokládejme vlastní spotřebu 35 %: úspora \(2\,800\cdot 6 = 16\,800\) Kč, přetoky \(5\,200\cdot 1{,}5 = 7\,800\) Kč, celkem 24 600 Kč/rok. Investice \(8\cdot 28\,000 = 224\,000\) Kč, prostá návratnost 9,1 roku.
S baterií 10 kWh a vlastní spotřebou 60 %: přínos \(4\,800\cdot 6 + 3\,200\cdot 1{,}5 = 33\,600\) Kč, investice 344 000 Kč, návratnost 10,2 roku. Baterie zvýší soběstačnost, ale při nízkém rozdílu cen se nemusí ekonomicky vyplatit. Všechny hodnoty jsou modelové.
Fotovoltaika, baterie a jejich připojení k síti vyžadují projekt, revizi a souhlas provozovatele distribuční soustavy; zapojení smí provést jen odborně způsobilá osoba. Nepřipojujte panely ani baterie do zásuvky a nezasahujte do rozvaděče. Na střeše hrozí pád; stejnosměrná část FVE je pod napětím, kdykoli svítí světlo.
10.5Sdílení a komunitní energetika
Novela energetického zákona z roku 2024 umožnila v Česku sdílení elektřiny: přebytek z jedné výrobny lze započítat spotřebě v jiných odběrných místech (například v bytovém domě, mezi příbuznými nebo v obci) a sdílení vyhodnocuje Elektroenergetické datové centrum. Podmínky (počet míst, poplatky, registrace) se vyvíjejí; aktuální stav ověřte na webu ERÚ nebo ministerstva průmyslu a obchodu. Sdílení zvyšuje využití vyrobené elektřiny bez baterie.energy sharing, energy community
10.6Procvičení
- Největší úspory jsou ve vytápění a ohřevu vody; nejdřív nepotřebovat, pak účinně přeměnit, pak vyrábět.
- U domácí FVE rozhoduje míra vlastní spotřeby a rozdíl mezi cenou odběru a výkupu.
- Instalace a zásahy do elektroinstalace patří odborníkům; průvodce vykládá jen principy.
Emise a energetický přechodvysoká škola
Spalování fosilních paliv je největším zdrojem skleníkových plynů. Energetický přechod znamená nahradit je nízkoemisními zdroji, elektrifikovat dopravu a vytápění a přitom udržet soustavu spolehlivou a cenově dostupnou. Kapitola ukazuje, jak se emise počítají a jakými nástroji je EU snižuje.
Kilowatthodina z uhelné elektrárny nese v celém životním cyklu kolem 820 gramů CO₂, z větrné nebo jaderné kolem 12 gramů – rozdíl je skoro sedmdesátinásobný. Česká elektřina je někde mezi: zhruba třetina z uhlí, dvě pětiny z jádra. Kam se posune, záleží na tom, co uhlí nahradí.
+Teorie: emisní faktory a životní cyklus, české hodnoty, EU ETS a cena uhlíku, klimatické cíle, cesty dekarbonizace a jejich omezení
11.1Emisní faktory
Emisní faktor paliva udává hmotnost CO₂ uvolněnou spálením jednotky energie paliva (t CO₂/TJ nebo t/MWh tepla). Podle výchozích hodnot IPCC je to pro zemní plyn kolem 56 t/TJ (0,20 t/MWh), pro černé uhlí kolem 95 t/TJ a pro hnědé uhlí a lignit kolem 101 t/TJ (0,36 t/MWh). Na kilowatthodinu elektřiny se emise přepočítávají účinností: \(e_{\text{el}} = e_f/\eta\).emission factor, carbon intensity
Hnědouhelný blok, \(e_f = 0{,}364\) t/MWh tepla, \(\eta = 0{,}36\): \(e_{\text{el}} = 0{,}364/0{,}36 \approx\) 1,01 t/MWh = 1 011 g/kWh přímo z komína. Paroplyn, \(0{,}202/0{,}55 \approx\) 0,37 t/MWh. Hodnoty v obr. 11.1 jsou mediány přes mnoho elektráren a celý životní cyklus, proto se liší.
Hodnocení životního cyklu (LCA) sčítá emise od těžby surovin přes výrobu panelů, turbín nebo betonu, provoz, palivový cyklus až po likvidaci. U fosilních zdrojů převažuje spalování (a úniky metanu při těžbě a dopravě plynu), u obnovitelných a jaderných zdrojů výroba zařízení a stavba.life-cycle assessment (LCA)
11.2Česká elektřina v číslech
Vážením mediánů IPCC podle mixu ERÚ 2025 (uhlí 35,1 %, jádro 42,7 %, plyn 5,6 %, biomasa a bioplyn 7,7 %, FVE 5,8 %, voda 2,1 %, vítr 0,9 % z hlavních kategorií) vychází emisní intenzita výroby kolem 340 g CO₂-ekv./kWh v životním cyklu. Přímé emise z komínů jsou vyšší, protože česká hnědouhelná elektrárna emituje víc než medián uhelných elektráren. Výsledek je hrubý odhad pro výuku, ne oficiální statistika.
11.3Emisní obchodování a cena uhlíku
Systém pro obchodování s emisními povolenkami EU (EU ETS, od roku 2005) funguje na principu cap and trade: stanoví se strop celkových emisí elektráren, tepláren, průmyslu a letectví, vydá se odpovídající počet povolenek (1 povolenka = 1 t CO₂) a strop se každý rok snižuje. Podniky musí za každou tunu odevzdat povolenku; mohou je kupovat a prodávat. Kdo umí snížit emise levně, prodá přebytek. Výsledkem je jednotná cena uhlíku, která se promítá do mezních nákladů (kapitola 9).EU Emissions Trading System, cap and trade, carbon price
Rezerva tržní stability (MSR) od roku 2019 odebírá z trhu přebytečné povolenky. Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) má zabránit přesunu emisí mimo EU. Pro budovy a silniční dopravu vzniká samostatný systém ETS2; termín jeho spuštění byl posunut, aktuální stav ověřte.Market Stability Reserve, CBAM, ETS2
Daň z uhlíku pevně stanoví cenu a nechá trh určit množství emisí. Cap and trade pevně stanoví množství a nechá trh určit cenu. Ekonomicky jde o dvě strany téhož nástroje (Pigouova daň a Coaseho přístup – průvodce Ekonomie, kapitola 10).
11.4Cíle a cesty dekarbonizace
Evropský klimatický právní rámec (nařízení (EU) 2021/1119) stanoví klimatickou neutralitu EU do roku 2050 a snížení čistých emisí skleníkových plynů nejméně o 55 % do roku 2030 proti roku 1990 (balíček Fit for 55). Pro energetiku z toho plynou hlavní cesty:
- úspory a účinnost – nejlevnější tuna CO₂ je ta, kterou není třeba vyrobit,
- elektrifikace – tepelná čerpadla, elektromobily a průmyslové procesy zvyšují spotřebu elektřiny, ale snižují spotřebu fosilní energie,
- nízkoemisní výroba – obnovitelné zdroje a jádro místo uhlí; plyn jako přechodový a záložní zdroj,
- flexibilita a sítě – akumulace, řízení spotřeby a posílení přenosových a distribučních sítí,
- teplárenství – náhrada uhelných zdrojů tepla (kapitola 8),
- pro těžko elektrifikovatelná odvětví vodík a zachytávání uhlíku (CCS) – zatím drahé a v počátcích.
Nízké emise z komína neznamenají nulový dopad. Každý zdroj má jiné dopady: jádro radioaktivní odpad a riziko havárie, vodní elektrárny zásahy do řek, větrné elektrárny krajinu a ptáky, fotovoltaika zábor půdy, biomasa tlak na lesy a půdu, těžba kovů pro baterie. Volba mixu je kompromis mezi emisemi, spolehlivostí, cenou a dalšími dopady – a otázkou hodnot, kterou samotná data nerozhodnou.
11.5Procvičení
- Emise kilowatthodiny = emisní faktor paliva / účinnost; v životním cyklu uhlí ~820, plyn ~490, jádro a vítr ~12 g/kWh (IPCC).
- Česká výroba 2025 vychází v hrubém odhadu kolem 340 g/kWh; uhlí kleslo z 50 % (2016) na 34,5 %.
- EU ETS stanoví strop emisí a cenu uhlíku; přechod stojí na úsporách, elektrifikaci, nízkoemisních zdrojích a flexibilitě.
Ekonomika zdrojů a LCOEvysoká škola
Kolik stojí megawatthodina z nové elektrárny? Nejpoužívanějším měřítkem jsou vyrovnané náklady na elektřinu (LCOE): průměrná cena, za kterou by musel zdroj po celou životnost prodávat, aby splatil investici, provoz a palivo včetně požadovaného výnosu. LCOE je užitečný, ale má slepá místa – nezná čas, kdy se elektřina vyrábí.
Jaderná elektrárna je jako dům koupený na hypotéku: skoro všechno zaplatíte předem a pak desítky let splácíte. Plynová elektrárna je jako nájem: vstupní náklad je malý, ale každý měsíc platíte za palivo. U hypotéky rozhoduje úroková sazba, u nájmu cena paliva. Proto stejná elektrárna vychází levně nebo draze podle toho, kdo a za jaký úrok ji financuje.
+Teorie: časová hodnota peněz, NPV, anuita, LCOE a jeho odvození, citlivost na WACC, hodnota výroby, systémové náklady, LCOS
12.1Časová hodnota peněz
Koruna dnes má větší hodnotu než koruna za deset let: dá se investovat a nese riziko. Současná hodnota budoucí platby \(C_t\) je \(C_t/(1+r)^t\), kde \(r\) je diskontní sazba. U projektů se jako \(r\) používá vážený průměr nákladů kapitálu (WACC) – průměr požadovaných výnosů věřitelů a vlastníků vážený jejich podílem na financování.present value, discount rate, weighted average cost of capital (WACC)
Řada stejných ročních plateb \(A\) po dobu \(n\) let má současnou hodnotu \(A\cdot\frac{1-(1+r)^{-n}}{r}\) (součet geometrické řady). Obráceně: investici \(I\) lze „rozpustit“ do stejných ročních splátek \(A = I\cdot CRF\), kde faktor návratnosti kapitálu CRF je převrácená hodnota anuitního faktoru – stejný vzorec jako u splátky hypotéky (podrobně průvodce Hypotéka do hloubky).annuity, capital recovery factor
12.2Vyrovnané náklady na elektřinu
LCOE je taková stálá cena elektřiny, při které je čistá současná hodnota projektu nulová. Jinak řečeno: současná hodnota všech nákladů dělená současnou hodnotou vyrobené energie. Diskontuje se i energie – ne proto, že by megawatthodina „ztrácela fyzikální hodnotu“, ale protože se diskontují příjmy, které za ni přijdou.levelized cost of electricity (LCOE)
| Zdroj | 3 % | 6 % | 9 % | 12 % |
|---|---|---|---|---|
| FVE (800 €/kW, k 0,11, 30 let) | 57,9 | 75,9 | 96,4 | 118,6 |
| vítr (1 500 €/kW, k 0,25, 25 let) | 57,6 | 71,8 | 88,0 | 105,6 |
| jádro (7 000 €/kW, k 0,90, 60 let) | 57,3 | 80,2 | 105,6 | 131,9 |
| paroplyn (1 000 €/kW, k 0,50, 30 let) | 113,4 | 118,3 | 123,9 | 130,1 |
Tabulka ukazuje hlavní poučení: zdroje s vysokými investičními náklady (jádro, FVE, vítr) jsou velmi citlivé na WACC; u jádra je kapitálová složka při 6 % asi 69 % LCOE a LCOE při 9 % je 1,84× vyšší než při 3 %. Paroplyn je citlivý hlavně na cenu plynu a povolenek. Proto se o jaderných projektech vede spor hlavně o financování a riziko výstavby, u plynu o budoucí ceny paliva a uhlíku.
Investice 800 €/kW, fixní provoz 15 €/kW za rok, \(k = 0{,}11\), 30 let, WACC 6 %. \(CRF = 0{,}06/(1 - 1{,}06^{-30}) \approx 0{,}07265\). Roční splátka investice \(800\cdot 0{,}07265 \approx 58{,}1\) €/kW. Roční výroba \(8{,}76\cdot 0{,}11 = 0{,}9636\) MWh/kW.
Kapitálová složka \(58{,}1/0{,}9636 \approx 60{,}3\) €/MWh, fixní \(15/0{,}9636 \approx 15{,}6\) €/MWh, palivo 0. LCOE ≈ 75,9 €/MWh.
12.3Co LCOE neříká
LCOE srovnává náklady na průměrnou megawatthodinu, ale megawatthodiny nejsou stejně cenné. Elektřina ve večerní zimní špičce má větší hodnotu než elektřina v poledne slunečného července, kdy vyrábějí všechny panely najednou. Průměrná cena, kterou zdroj na trhu skutečně získá, se nazývá zachycená cena (capture price); její poměr k průměrné ceně je hodnotový faktor. U FVE s rostoucím podílem klesá (kanibalizace). Mezinárodní energetická agentura proto doplňuje LCOE ukazatelem VALCOE, který zohledňuje hodnotu energie, výkonu a flexibility.capture price, value factor, VALCOE
Podobně se počítají vyrovnané náklady akumulace (LCOS) – náklady na vybitou MWh včetně ceny nabíjecí elektřiny a ztrát (kapitola 7). Pro rozhodnutí o investici se používá NPV a vnitřní výnosové procento (IRR) ze skutečně očekávaných cen, ne LCOE samotný.levelized cost of storage, internal rate of return
Čísla LCOE z různých studií se liší podle předpokladů: WACC, cena paliva a povolenky, koeficient využití, životnost, doba výstavby, zda jsou zahrnuty daně, dotace a vyřazení z provozu. Před srovnáním vždy zjistěte, s čím autor počítal. Hodnoty v této kapitole jsou modelové a slouží k pochopení mechanismu.
12.4Procvičení
- LCOE = současná hodnota nákladů / současná hodnota výroby; pro stálé hodnoty \((I\cdot CRF + F)/(8\,760\,k) + V\).
- Kapitálově náročné zdroje jsou citlivé na WACC, palivové na ceny paliva a CO₂.
- LCOE nezachycuje hodnotu času výroby ani systémové náklady; investice se rozhodují podle NPV ze skutečně očekávaných cen.
Slovníček
Vzorce a jednotky na jednom místě
Jednotky a převody
| Jednotka | Veličina | Převod |
|---|---|---|
| J, kJ, MJ, GJ, TJ, PJ | energie, teplo | 1 GJ = 277,8 kWh |
| Wh, kWh, MWh, GWh, TWh | energie (elektřina) | 1 kWh = 3,6 MJ; 1 TWh = 3 600 TJ |
| toe | energie (statistiky) | 1 toe = 41,868 GJ = 11,63 MWh |
| W, kW, MW, GW | výkon | 1 W = 1 J/s |
| MWe, MWt | elektrický, tepelný výkon | rozlišení u tepláren a jaderných bloků |
| kWp | špičkový výkon FVE | výkon při standardních podmínkách (1 000 W/m², 25 °C) |
| €/MWh, Kč/kWh | cena energie | 1 €/MWh = 0,1 euroctu/kWh |
| g CO₂/kWh, t CO₂/MWh | emisní intenzita | 1 t/MWh = 1 000 g/kWh |
Základy (kapitoly 1–3)
Střední škola (kapitoly 4–8)
Vysoká škola (kapitoly 9–12)
Zdroje a předpoklady
Údaje o české soustavě (ověřeno 13. 10. 2026)
- Energetický regulační úřad: Roční zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR 2025 (eru.gov.cz, zveřejněno 2026). Výroba elektřiny brutto 76 367,7 GWh, netto 71 320,8 GWh, tuzemská brutto spotřeba 68 685,5 GWh, netto 59 109,8 GWh, přeshraniční saldo −7 432,5 GWh (vývoz 24 605,4, dovoz 17 172,9 GWh), ztráty v sítích 3 161,7 GWh, čerpání PVE 1 367,0 GWh; výroba podle paliv (tab. 3.6) za roky 2016–2025; instalovaný výkon k 31. 12. 2025 23 823,5 MW podle typů (kap. 6); maximum zatížení 11 720 MW 19. 2. 2025 v 8:45, minimum 4 479 MW 3. 8. 2025 v 5:45 a struktura jejich pokrytí (kap. 9); měsíční výroba FVE a TBS. Koeficienty využití v kapitole 2 jsou dopočteny z těchto údajů (výroba / průměr výkonu na začátku a konci roku / 8 760 h).
- Energetický regulační úřad: Roční zpráva o provozu teplárenských soustav ČR 2025 (eru.gov.cz). Výroba tepla brutto 137 334,5 TJ, podíly paliv, dodávky 77 093,1 TJ, ztráty a vlastní spotřeba, KVET 85 172,7 TJ (66 % tepla netto), spotřeba domácností 48 %.
- ČEPS (ceps.cz) – provozovatel přenosové soustavy: napěťové hladiny 400 a 220 kV, podpůrné služby. ENTSO-E (entsoe.eu) – pravidla provozu synchronní oblasti kontinentální Evropy: referenční výpadek 3 000 MW pro FCR, plná aktivace FCR při 200 mHz do 30 s, frekvenční odlehčování od 49,0 Hz; zprávy o poruchách 2006, 2021 a 2025.
- IPCC (2014): Climate Change 2014: Mitigation of Climate Change. Contribution of Working Group III to the Fifth Assessment Report, Annex III (Schlömer a kol.), tab. A.III.2 – mediány emisí v životním cyklu. IPCC (2006): Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories, Vol. 2 Energy – výchozí emisní faktory paliv.
- Právní předpisy EU: nařízení (EU) 2021/1119 (Evropský klimatický zákon); směrnice 2003/87/ES (EU ETS) v platném znění; nařízení Rady (EU) 2022/1854 (mimořádný zásah, strop tržních příjmů); nařízení (EU) 2024/1747 a směrnice (EU) 2024/1711 (reforma uspořádání trhu s elektřinou); směrnice (EU) 2023/1791 o energetické účinnosti (metodika úspory primární energie). Novela energetického zákona (zákon č. 458/2000 Sb.) z roku 2024 zavedla sdílení elektřiny – podmínky ověřte v aktuálním znění.
Literatura
- Energetika obecně: MacKay, D. J. C. (2009): Sustainable Energy – Without the Hot Air. UIT Cambridge. – Smil, V. (2017): Energy and Civilization: A History. MIT Press. – Kirschen, D. S., Strbac, G. (2018): Fundamentals of Power System Economics. 2. vyd. Wiley.
- Elektrizační soustavy: Kundur, P. (1994): Power System Stability and Control. McGraw-Hill. – Machowski, J., Lubosny, Z., Bialek, J. W., Bumby, J. R. (2020): Power System Dynamics: Stability and Control. 3. vyd. Wiley.
- Trh a ekonomika: Stoft, S. (2002): Power System Economics: Designing Markets for Electricity. IEEE Press/Wiley. – Joskow, P. L. (2011): Comparing the Costs of Intermittent and Dispatchable Electricity Generating Technologies. American Economic Review 101(3), 238–241. – Hirth, L. (2013): The market value of variable renewables. Energy Economics 38, 218–236. – Ueckerdt, F., Hirth, L., Luderer, G., Edenhofer, O. (2013): System LCOE: What are the costs of variable renewables? Energy 63, 61–75.
- Termodynamika a zdroje: Çengel, Y. A., Boles, M. A.: Thermodynamics: An Engineering Approach. McGraw-Hill (různá vydání). – Burton, T., Jenkins, N., Sharpe, D., Bossanyi, E. (2011): Wind Energy Handbook. 2. vyd. Wiley.
Modelové předpoklady
Laboratoře používají stylizované modely: hodinové profily zatížení a výroby FVE, jednouzlový model frekvence, merit order se zaokrouhlenými parametry zdrojů, modelové ceny (elektřina pro domácnost 6 Kč/kWh, výkup 1,5 Kč/kWh, plyn 35 €/MWh, povolenka 80 €/t) a řádové investiční náklady. Nejde o předpovědi, nabídky ani doporučení. Skutečné údaje o ČR jsou výhradně z ročních zpráv ERÚ za rok 2025. Simulace v záhlaví ukazuje modelový letní den s instalovaným výkonem FVE podle stavu ke konci roku 2025.