Doprava
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Doprava

Od brzdné dráhy a křižovatky
po logistiku a autonomní vozidla

Na okružní silnici bez jediné překážky jezdí auta dokola. Stačí, aby jeden řidič na okamžik přibrzdil, a za ním se vytvoří kolona, která se pomalu sune proti směru jízdy – „fantomová zácpa“. Oranžová auta právě stojí nebo se plazí, modrá jedou volně. Kolona vznikla bez nehody i bez semaforu.

hustota, voz./km–
průměrná rychlost–
intenzita, voz./h–
vozidel v koloně–
Úvodem

Jak průvodce používat

Doprava je přemisťování lidí a věcí v prostoru a čase. Stojí za ní fyzika (síly, energie, tření, vztlak), pravidla, která umožňují, aby se na jedné silnici bezpečně potkaly tisíce lidí, a inženýrské a ekonomické úvahy o tom, jak sítě navrhovat a provozovat. Průvodce začíná u toho, co zná každý chodec, cyklista a řidič, a vede až k látce úvodních vysokoškolských kurzů dopravního inženýrství, logistiky a plánování.

🚦

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si model vyzkoušíte posuvníky. Pod ní mise za XP. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, odvození, řešené příklady a příklady k procvičení s úplným řešením. Teorie bývá o úroveň náročnější než úvodní text. Barevná tečka v obsahu ukazuje úroveň kapitoly. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Mapa průvodce

Tab. 0.1Kapitoly, úroveň a co se naučíte
KapitolaÚroveňCo se naučíte
1 Druhy dopravyzákladysilniční, železniční, letecká, vodní a potrubní doprava; rychlost, kapacita, energie, emise; dělba přepravní práce
2 Fyzika jízdyzákladyreakční doba, brzdná a celková dráha zastavení, tření a adheze, jízda zatáčkou, kinetická energie
3 Pravidla silničního provozuzákladyproč pravidla existují, přednost v jízdě, rychlostní limity, chodci a cyklisté, alkohol a telefon, bodový systém
4 Bezpečnoststřední školastatistiky nehodovosti, rychlost a následky, pasivní a aktivní bezpečnost, Haddonova matice, Vize nula
5 Dopravní tokstřední školaintenzita, hustota a rychlost, fundamentální diagram, kapacita, rázové vlny a fantomové kolony
6 Křižovatky a semaforystřední školakonfliktní body, okružní křižovatky, signální plán, cyklus a fáze, Websterův vzorec, zdržení a fronty
7 Železnicestřední školakolo a kolejnice, adheze, jízdní doba, zabezpečovací zařízení, kapacita trati, vysokorychlostní tratě
8 Letectvístřední školavztlak a odpor, vzlet a přistání, atmosféra, řízení letového provozu, dolet a Breguetova rovnice
9 Vodní doprava a kontejneryvysoká školaplavání a výtlak, odpor a výkon lodi, pomalá plavba, plavební komory, kontejnery a přístavy
10 Logistika a řetězcevysoká školadodavatelský řetězec, zásoby a EOQ, pojistná zásoba, efekt biče, cross-docking, poslední míle
11 Městská mobilita a plánovánívysoká školakapacita uličního prostoru, čtyřstupňový model, gravitační model, volba dopravního prostředku (logit), indukovaná poptávka
12 Emise, elektromobilita, autonomní vozidlavysoká školaemise v dopravě, životní cyklus vozidla, baterie a nabíjení, úrovně automatizace SAE, senzory a odpovědnost

Co budete potřebovat

Pro úvodní texty a laboratoře stačí převádět km/h na m/s (dělit 3,6), počítat s procenty a dosadit do vzorce. Rozbalovací teorie používá kvadratickou funkci, logaritmus a místy derivaci (maximum intenzity, optimální objednávka); odvození lze přeskočit a pracovat s výsledkem.

  • Fyzika vykládá pohyb, síly, tření, energii a proudění, na které kapitoly 2, 7, 8 a 9 navazují. Matematika a průvodce Statistika a modely vysvětlují funkce, pravděpodobnost a regresi používané v kapitolách 4, 5 a 11.
  • Energetika rozebírá výrobu elektřiny a emisní faktory, s nimiž pracuje kapitola 12; Strojírenství motory a převody. Zeměpis a planeta Země a Geografie popisují sídla a regiony, Ekonomie externality, veřejné statky a regulaci.
  • Právo vykládá obecné právní minimum; zde jde o pravidla silničního provozu v principu, ne o výklad konkrétních případů. Robotika a Informatika jdou hlouběji do řízení a strojového vnímání autonomních vozidel.

Modelové předpoklady

Laboratoře pracují se zjednodušenými modely a s typickými, zaokrouhlenými hodnotami: zpomalení při brzdění na suchém asfaltu 7 m/s², na mokru 5, na sněhu 2,5 a na ledu 1 m/s²; reakční doba 1 s; volná rychlost a hustota zahlcení v modelu dopravního toku; modelové časy a emise druhů dopravy. Skutečné hodnoty závisejí na vozidle, pneumatikách, povrchu, počasí a člověku a mohou se výrazně lišit. Laboratoře nejsou podkladem pro znalecké posudky, návrh křižovatky ani řízení vozidla. Statistiky a předpisy mají v příloze C zdroj a datum ověření.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Výpočet na číslech

Řešený příklad, který si můžete přepočítat. Všechna čísla v příkladech, laboratořích a procvičení jsou spočítaná skriptem.

Ve skutečnosti

Jak se věc dělá v praxi, historie, zajímavé stavby a projekty.

Pomůcka

Pravidlo palce nebo způsob, jak si věc zapamatovat.

Pozor

Častá chyba v úvahách nebo v provozu, případně bezpečnostní upozornění.

Studijní materiál, nenahrazuje učebnici, výuku ani autoškolu. Výklad pravidel silničního provozu je zjednodušený a nenahrazuje znění zákona ani právní poradenství; platí vždy aktuální znění předpisů a dopravní značení. Laboratoře jsou modelové: skutečná brzdná dráha může být mnohem delší (opotřebené pneumatiky, náklad, únava, alkohol). Průvodce nejmenuje komerční produkty ani firmy. Předpisy a statistiky mají v příloze C zdroj a datum ověření (13. 10. 2026). Při dopravní nehodě se zraněním volejte 155 nebo 112.

Rozsahem odpovídá: kapitoly 1–3 tématům RVP ZV (Člověk a příroda – fyzika: pohyb, síla, tření, energie; Výchova ke zdraví a dopravní výchova; Zeměpis – doprava); kapitoly 4–8 maturitní úrovni RVP G ve fyzice a zeměpisu a odborným předmětům středních škol dopravních; kapitoly 9–12 a rozbalovací teorie úvodním vysokoškolským kurzům dopravních fakult (dopravní inženýrství, teorie dopravního proudu, železniční a letecká doprava, logistika, dopravní plánování, udržitelná mobilita).

Část IZáklady
1

Druhy dopravy a jejich vlastnostizáklady

Pěšky, na kole, autem, vlakem, letadlem, lodí nebo potrubím – každý druh dopravy má jinou rychlost, kapacitu, cenu a spotřebu energie. Žádný není nejlepší na všechno. Na krátkou vzdálenost vyhrává kolo, na střední auto nebo vlak, na dlouhou letadlo; těžký náklad jede nejúsporněji po kolejích nebo po vodě.

🧳

Do školy dva kilometry jedete na kole, k babičce do sousedního kraje vlakem, na dovolenou k moři letadlem. Nikdo vám to nepřikázal – podvědomě porovnáváte čas „ode dveří ke dveřím“, cenu a pohodlí. Přesně takhle volí dopravu i firmy, jen místo kufru vozí kontejnery.

Co je nejrychlejší ode dveří ke dveřím
Graf ukazuje celkovou dobu cesty podle vzdálenosti (obě osy logaritmické). Každý druh dopravy má „startovní čas“ (cesta na nádraží, parkování, odbavení) a cestovní rychlost. Posuňte vzdálenost a sledujte, kdo vyhrává.
LABORATOŘ
Model: doba = startovní čas + vzdálenost / cestovní rychlost. Pěšky 0 min a 5 km/h, kolo 2 min a 16 km/h, auto 8 min a 60 km/h, vlak 20 min a 80 km/h, letadlo 150 min (cesta na letiště, odbavení, výdej zavazadel) a 650 km/h. Emise CO₂ v provozu (modelové řádové hodnoty): auto 160 g/km dělených počtem osob, vlak 30 g, letadlo 150 g na osobokilometr. Skutečnost závisí na trase, spojích a vozidle.
Minihra: čím to poslat?
Přiřaďte každé přepravě druh dopravy, který se pro ni typicky používá. Za osm správných odpovědí získáte 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: přepravní výkon, vlastnosti druhů dopravy, jízdní odpory, dělba přepravní práce

1.1Doprava, přeprava a jak se měří

Doprava je cílevědomé přemisťování osob, věcí a informací (u nás zejména osob a nákladu) pomocí dopravních prostředků po dopravní cestě. Přeprava je výsledek dopravy z pohledu zákazníka: přemístění konkrétního cestujícího nebo zásilky z bodu A do bodu B.transport, carriage

Objem dopravy se měří dvěma způsoby. Přepravní objem je počet přepravených osob nebo tun. Přepravní výkon (přepravní práce) bere v úvahu i vzdálenost: osobokilometr (oskm) je přeprava jedné osoby na vzdálenost 1 km, tunokilometr (tkm) přeprava jedné tuny na 1 km.passenger-kilometre, tonne-kilometre

Přepravní výkon\[V_{os} = \sum_i n_i\,d_i\ \ [\text{oskm}],\qquad V_{n} = \sum_j m_j\,d_j\ \ [\text{tkm}]\]
Příklad Vlak a kamion

Vlak se 300 cestujícími ujede 120 km: \(300\cdot 120 = 36\,000\) oskm. Kamion veze 25 t nákladu 400 km: \(25\cdot 400 = 10\,000\) tkm. Přepravní objem kamionu je jen 25 t, výkon zohledňuje i to, jak daleko je vezl.

1.2Prvky dopravního systému

Každý druh dopravy se skládá z dopravní cesty (silnice, trať, vodní cesta, letový koridor, potrubí), dopravních prostředků (vozidla, plavidla, letadla), terminálů (nádraží, přístavy, letiště, logistická centra), kde se nastupuje a překládá, a z řízení provozu (pravidla, signalizace, dispečink, řízení letového provozu). Uživatelé a energie systém uvádějí do pohybu.infrastructure, vehicle, terminal, traffic control

Terminál Anádraží, přístav Terminál Bletiště, sklad dopravní cesta (silnice, trať, řeka, koridor) vozidlo Řízení provozupravidla, signalizace, dispečink Uživatelécestující, odesílatelé Energiepalivo, elektřina, svaly
Obr. 1.1 Prvky dopravního systému. Kapacitu celku určuje nejslabší článek: rychlá trať nepomůže, když nádraží nestihne odbavit cestující, a široká dálnice, když na jejím konci chybí parkování.

1.3Vlastnosti druhů dopravy

Tab. 1.1Druhy dopravy v kostce (typické vlastnosti, ne pravidla)
DruhSilné stránkySlabé stránkyTypické užití
silničníode dveří ke dveřím, pružná, hustá síťenergie a emise na jednotku, nehodovost, kongesce, zábor místakrátké a střední cesty, distribuce zboží
železničnímalý valivý odpor, vysoká kapacita, elektrický pohonpevná trasa, překládka, drahá infrastrukturahromadné substráty, kontejnery, dojížďka, rychlé spojení měst
vodnínejnižší energie na tkm, obří loděpomalá, závislá na vodních cestách a stavu vodymezikontinentální obchod, sypké substráty
leteckánejrychlejší na velké vzdálenosti, přes překážkyvysoká energie a emise na jednotku, terminálový časdálkové cesty, cenné a spěšné zásilky
potrubnínepřetržitá, levná v provozu, bezpečnájen tekutiny a plyny, jedna trasaropa, zemní plyn, voda

1.4Proč je kolej a voda úspornější: jízdní odpory

Vozidlo při jízdě konstantní rychlostí musí přemáhat valivý odpor (deformace kola a podložky) a odpor vzduchu; do kopce navíc složku tíhy a při rozjezdu setrvačnost.rolling resistance, aerodynamic drag

Valivý a aerodynamický odpor\[F_{val} = c_{r}\,m\,g,\qquad F_{vz} = \tfrac12\,\rho\,c_x\,A\,v^2,\qquad P = F\,v\]

\(c_r\) je součinitel valivého odporu (pneumatika na asfaltu asi 0,006 až 0,012, ocelové kolo na kolejnici asi 0,001 až 0,002), \(\rho \approx 1{,}2\ \text{kg/m}^3\) hustota vzduchu, \(c_x\) součinitel odporu tvaru, \(A\) čelní plocha. Odpor vzduchu roste s druhou mocninou rychlosti, potřebný výkon se třetí.

pneumatika: velká stopa, součinitel 0,0198 N na tunu ocel na oceli: malá stopa, součinitel 0,001515 N na tunu silniceželeznice
Obr. 1.2 Valivý odpor jedné tuny (\(F = c_r m g\)). Ocelové kolo se na kolejnici téměř nedeformuje, proto stačí asi šestina síly. Totéž platí pro loď: voda ji nadnáší a při pomalé plavbě je odpor malý (kapitola 9).
Příklad Odpor vzduchu osobního auta

Auto s \(c_x = 0{,}30\) a \(A = 2{,}2\ \text{m}^2\) jede 90 km/h (25 m/s): \(F = 0{,}5\cdot 1{,}2\cdot 0{,}30\cdot 2{,}2\cdot 25^2 = 247{,}5\) N, výkon \(247{,}5\cdot 25 = 6{,}2\) kW. Při 130 km/h je odpor 516 N a výkon 18,6 kW – třikrát víc. Valivý odpor auta o hmotnosti 1 500 kg (\(c_r = 0{,}01\)) je 147 N bez ohledu na rychlost.

Pomůcka

O 44 % vyšší rychlost (90 → 130 km/h) znamená asi dvojnásobný odpor vzduchu a trojnásobný výkon. Na dálnici rozhoduje o spotřebě hlavně vzduch, ve městě rozjezdy a brzdění.

1.5Rychlost ode dveří ke dveřím a kapacita

Cestující nevnímá maximální rychlost vozidla, ale celkovou dobu cesty: přístup na zastávku, čekání, jízdu, přestupy a cestu z cíle. Proto letadlo na krátké vzdálenosti prohrává s vlakem i autem. Kapacita je největší počet osob nebo vozidel, které projedou daným místem za hodinu. Jízdní pruh dálnice pojme kolem 1 800 až 2 000 osobních aut za hodinu, při obsazenosti 1,3 osoby tedy asi 2 300 osob; tramvajová nebo železniční trať v jednom směru několikanásobně víc (kapitola 11).door-to-door travel time, capacity

1.6Dělba přepravní práce a intermodalita

Dělba přepravní práce (modal split) udává podíl jednotlivých druhů dopravy na přepravním výkonu nebo na počtu cest. V Evropské unii připadají ve vnitrozemské nákladní dopravě (bez námořní a letecké) zhruba tři čtvrtiny tunokilometrů na silnici, zbytek na železnici, vnitrozemské vodní cesty a potrubí; v osobní dopravě dominuje osobní automobil. Intermodální přeprava vozí náklad v jedné ložné jednotce (kontejner, výměnná nástavba, návěs) postupně více druhy dopravy bez manipulace se samotným zbožím; multimodální cestování kombinuje druhy dopravy na jedné cestě (kolo – vlak – pěšky).modal split, intermodal transport

Ve skutečnosti

Přesné podíly kolísají podle roku a metodiky; aktuální čísla zveřejňuje Eurostat (Statistical pocketbook EU Transport in figures) a pro Česko Ministerstvo dopravy v Ročence dopravy. Vždy si ověřte, zda jde o podíl na tunách, nebo na tunokilometrech – lodě a železnice vozí daleko, takže jejich podíl na tkm bývá vyšší než na tunách.

Pozor

Srovnání „g CO₂ na osobokilometr“ platí jen při určité obsazenosti. Poloprázdný autobus může mít na cestujícího vyšší emise než plně obsazené auto. Modely v laboratoři jsou řádové, ne přesné.

1.7Procvičení

1
Autobus veze 40 cestujících 75 km a nákladní vlak 1 200 t nákladu 250 km. Spočítejte přepravní výkony.
Autobus: \(40\cdot 75 = \mathbf{3\,000\ oskm}\). Vlak: \(1\,200\cdot 250 = \mathbf{300\,000\ tkm}\).
2
Jakou silou je třeba překonávat valivý odpor vagonu o hmotnosti 80 t (\(c_r = 0{,}0015\)) a kamionu o hmotnosti 40 t (\(c_r = 0{,}006\))? Kolik je to na tunu?
Vagon: \(0{,}0015\cdot 80\,000\cdot 9{,}81 = \mathbf{1\,177\ N}\), tj. 14,7 N/t. Kamion: \(0{,}006\cdot 40\,000\cdot 9{,}81 = \mathbf{2\,354\ N}\), tj. 58,9 N/t. Na tunu je odpor kamionu čtyřikrát větší.
3
V modelu laboratoře (auto 8 min + 60 km/h, vlak 20 min + 80 km/h) najděte vzdálenost, od které je vlak rychlejší než auto.
Rovnost \(8 + 60d/60 = 20 + 60d/80\), tedy \(d - 0{,}75d = 12\), \(d = \mathbf{48\ km}\). Nad 48 km vyhrává v modelu vlak. Ve skutečnosti záleží na tom, jak daleko máte na nádraží a jak často vlaky jezdí.
4
Cesta je dlouhá 300 km. Porovnejte modelové emise CO₂ na osobu: auto s jedním a se čtyřmi lidmi (160 g/km na vůz), vlak (30 g/oskm), letadlo (150 g/oskm).
Auto s 1 osobou \(300\cdot 0{,}160 = \mathbf{48\ kg}\), se 4 osobami \(\mathbf{12\ kg}\) na osobu, vlak \(300\cdot 0{,}030 = \mathbf{9\ kg}\), letadlo \(\mathbf{45\ kg}\). Obsazenost auta mění výsledek čtyřikrát.
5
Kolikrát vzroste odpor vzduchu a výkon potřebný k jeho překonání, když auto zrychlí z 90 na 130 km/h?
Odpor \((130/90)^2 = \mathbf{2{,}09\times}\), výkon \((130/90)^3 = \mathbf{3{,}01\times}\). Podle příkladu v oddílu 1.4: z 247,5 N na 516 N a z 6,2 kW na 18,6 kW.
Co si odnést
  • Přepravní výkon se měří v osobokilometrech a tunokilometrech.
  • Rozhoduje doba ode dveří ke dveřím, ne nejvyšší rychlost vozidla.
  • Kolej a voda mají malý valivý odpor, proto jsou energeticky úsporné pro těžký náklad.
  • Odpor vzduchu roste s druhou, výkon se třetí mocninou rychlosti.
Část IZáklady
2

Fyzika jízdy: reakce a brzdná dráhazáklady

Než auto zastaví, ujede nejdřív reakční dráhu – řidič překážku vidí, ale ještě nebrzdí – a pak brzdnou dráhu. Reakční dráha roste s rychlostí přímo úměrně, brzdná s druhou mocninou. Dvojnásobná rychlost znamená čtyřnásobnou brzdnou dráhu.

⚽

Z chodníku vyběhne za míčem dítě. Za jednu sekundu, než noha sjede z plynu na brzdu, ujede auto při 50 km/h téměř 14 metrů – délku tří aut. Teprve potom začne zpomalovat. Při 60 km/h by na stejném místě, kde auto z padesáti právě zastaví, narazilo ještě rychlostí 40 km/h.

Dráha zastavení
Nastavte rychlost, reakční dobu a povrch. Pruh nahoře ukazuje reakční (modře) a brzdnou (oranžově) dráhu v metrech, svislá čára překážku. Graf dole ukazuje celkovou dráhu pro všechny rychlosti.
LABORATOŘ
Model: rovnoměrný pohyb během reakční doby \(t_r\), pak rovnoměrné zpomalení \(a\): \(s = v\,t_r + v^2/(2a)\). Zpomalení: suchý asfalt 7 m/s², mokro 5, sníh 2,5, led 1 m/s² (typické hodnoty s ABS a dobrými pneumatikami). Rychlost nárazu z \(v_n^2 = v^2 - 2a(x - v\,t_r)\). Neobsahuje náběh brzd, sklon vozovky ani zatížení vozidla.
Minihra: změřte si reakční dobu
Klepněte na Start a pak co nejrychleji na plochu, jakmile zoranžoví. Po třech pokusech spočítáme, kolik metrů byste „projeli“ při 50 km/h. Jednoduchý reakční test je rychlejší než skutečná reakce za volantem – tam musíte nebezpečí nejdřív rozpoznat a přesunout nohu.
MINIHRA
Klepněte na Start
0 / 3
+Teorie: kinematika brzdění, tření a adheze, ABS, rychlost nárazu, jízda zatáčkou

2.1Rychlost a jednotky

Rychlost v dopravě udáváme v km/h, fyzikální výpočty děláme v m/s: \(1\ \text{m/s} = 3{,}6\ \text{km/h}\). Za jednu sekundu ujede auto při 50 km/h \(50/3{,}6 = 13{,}9\) m, při 90 km/h 25 m a při 130 km/h 36,1 m.

2.2Reakční doba

Reakční doba je čas od objevení nebezpečí do začátku brzdění. Skládá se z vnímání (podnět si musíme všimnout), rozpoznání a rozhodnutí, přesunu nohy z plynu na brzdu a náběhu brzdové soustavy. U pozorného řidiče, který nebezpečí čeká, bývá kolem 0,7 s, u nečekané události 1 až 1,5 s, u unaveného, rozptýleného nebo ovlivněného řidiče i přes 2 s. Jako modelová hodnota se často užívá 1 s.perception–reaction time

Pozor

Pohled do telefonu na dvě sekundy znamená při 50 km/h 27,8 m jízdy „naslepo“, při 90 km/h 50 m. Proto zákon zakazuje za jízdy držet telefon v ruce nebo ho jinak používat (kapitola 3). Alkohol, únava a některé léky reakční dobu prodlužují a zhoršují odhad vzdálenosti i rychlosti.

2.3Brzdná dráha

Při rovnoměrném zpomalení \(a\) klesá rychlost lineárně, \(v(t) = v_0 - at\), a vozidlo zastaví za dobu \(t_b = v_0/a\). Ujetá dráha je plocha pod grafem rychlosti, tedy trojúhelník:braking distance

Brzdná dráha a celková dráha zastavení\[s_b = \frac{v_0\,t_b}{2} = \frac{v_0^2}{2a},\qquad s_z = v_0\,t_r + \frac{v_0^2}{2a},\qquad t_z = t_r + \frac{v_0}{a}\]

Stejný výsledek dává energie: kinetická energie \(\tfrac12 mv^2\) se při brzdění mění v teplo práci síly \(F = ma\) na dráze \(s_b\), tedy \(\tfrac12 mv^2 = mas_b\). Hmotnost se zkrátí – těžší auto potřebuje silnější brzdy, ale při stejném zpomalení má stejnou brzdnou dráhu.

čas trychlost v reakční dráhav₀ · tᵣ brzdná dráhav₀² / 2a v₀tᵣ (reakce)t_b = v₀ / a dvojnásobná rychlost:reakční dráha 2×, brzdná 4×
Obr. 2.1 Dráha zastavení je plocha pod grafem rychlosti. Reakční část je obdélník (roste s rychlostí lineárně), brzdná trojúhelník (roste s druhou mocninou, protože se zvětší výška i délka). Čárkovaně průběh při dvojnásobné rychlosti.
Tab. 2.1Celková dráha zastavení při reakční době 1 s (m)
Rychlostreakční dráhasuchý asfalt (7 m/s²)mokro (5)sníh (2,5)led (1)
30 km/h8,313,315,322,243,1
50 km/h13,927,733,252,5110,3
70 km/h19,446,557,395,1208,5
90 km/h25,069,687,5150,0337,5
130 km/h36,1129,3166,5296,9688,1

2.4Tření, adheze a ABS

Brzdnou sílu nakonec přenáší jen styk pneumatiky s vozovkou, plocha asi velikosti dlaně u každého kola. Největší síla, kterou lze přenést, je \(F = \mu\,m\,g\), kde \(\mu\) je součinitel adheze (tření). Odtud největší zpomalení \(a = \mu g\): na suchém asfaltu \(\mu \approx 0{,}8\) až 1 (\(a \approx 7{,}8\) až 9,8 m/s²), na mokru asi 0,5, na ujetém sněhu 0,2 až 0,3, na ledu kolem 0,1.tyre–road friction coefficient, adhesion

Kolo, které se při brzdění zablokuje a smýká, má menší tření (kinetické) než kolo, které se ještě otáčí s malým skluzem (blízko statického maxima). Zablokovaná přední kola navíc nejdou řídit. ABS (protiblokovací systém) proto mnohokrát za sekundu uvolňuje a znovu přitahuje brzdu tak, aby kola pracovala blízko optimálního skluzu, zhruba 10 až 20 %.anti-lock braking system, slip

Ve skutečnosti

Hloubka dezénu výrazně ovlivňuje brzdění na mokru: pneumatika odvádí vodu drážkami, a když to nestihne, auto „plave“ na vodním klínu (aquaplaning). Zákonné minimum hloubky dezénu je nižší, než doporučují testy pneumatik; brzdná dráha s ojetou pneumatikou může být na mokru o desítky procent delší.

2.5Rychlost nárazu

Pokud je překážka ve vzdálenosti \(x\) a vozidlo nestihne zastavit, narazí rychlostí \(v_n = \sqrt{v^2 - 2a\,(x - v\,t_r)}\) (pokud \(x > v\,t_r\); jinak narazí plnou rychlostí, ještě než začne brzdit).

Příklad 50, nebo 60 km/h v obci?

Z 50 km/h zastaví auto na suchu (1 s, 7 m/s²) na 27,7 m. Řidič jedoucí 60 km/h (16,67 m/s) ujede za reakční dobu 16,7 m a zbývá mu 11,0 m brzdění: \(v_n^2 = 16{,}67^2 - 2\cdot 7\cdot 11{,}0 = 123{,}8\), \(v_n = 11{,}1\ \text{m/s} = \mathbf{40\ km/h}\). Jen o 10 km/h rychlejší jízda znamená, že místo zastavení narazí rychlostí 40 km/h. Při 70 km/h by to bylo 58 km/h.

2.6Jízda zatáčkou a Kammova kružnice

V zatáčce o poloměru \(r\) potřebuje auto dostředivou sílu \(mv^2/r\), kterou opět dodá jen tření: \(mv^2/r \le \mu m g\). Největší rychlost v rovinné zatáčce je tedy \(v_{max} = \sqrt{\mu g r}\). Klopení vozovky (sklon dovnitř zatáčky) ji zvyšuje.cornering, centripetal force

Pneumatika má jen jeden „rozpočet“ tření: součet podélné (brzdění, zrychlení) a boční síly nesmí překročit \(\mu m g\). Graficky je to Kammova kružnice. Kdo v zatáčce na hraně adheze prudce brzdí, ubere si z boční síly a auto vyjede ven.friction circle

zrychleníbrzděníboční síla(doleva) výslednice ≤ μmghranice adheze
Obr. 2.2 Kammova kružnice. Brzdná a boční síla se sčítají jako vektory; dokud výslednice zůstává uvnitř kružnice o poloměru \(\mu m g\), pneumatika drží.
Příklad Zatáčka o poloměru 50 m

Sucho, \(\mu = 0{,}8\): \(v = \sqrt{0{,}8\cdot 9{,}81\cdot 50} = 19{,}8\ \text{m/s} = 71\ \text{km/h}\). Mokro (\(\mu = 0{,}5\)) 56 km/h, sníh (0,2) 36 km/h, led (0,1) 25 km/h. Bez rezervy na brzdění a nerovnosti.

2.7Bezpečná vzdálenost

Za vozidlem vpředu je třeba ponechat takovou vzdálenost, abyste zastavili, i když náhle zabrzdí. Protože i ono má brzdnou dráhu, rozhoduje hlavně vaše reakční dráha. Prakticky se používá pravidlo dvou sekund: když vozidlo vpředu mine pevný bod, měli byste ho minout nejdřív za dvě sekundy. Při 90 km/h je to 50 m.two-second rule, headway

Pomůcka

Brzdná dráha na suchu v metrech ≈ (rychlost v km/h / 10)² · 0,55. Pro 50 km/h: 25 · 0,55 = 13,8 m. Reakční dráha za 1 s ≈ rychlost / 3,6. Na mokru počítejte s brzdnou dráhou asi o 40 % delší, na sněhu s téměř trojnásobnou.

2.8Procvičení

1
Auto jede po mokré silnici 90 km/h, reakční doba 1 s, zpomalení 5 m/s². Jaká je celková dráha zastavení?
\(v = 25\) m/s. Reakční dráha \(25\cdot 1 = 25\) m, brzdná \(25^2/(2\cdot 5) = 62{,}5\) m, celkem 87,5 m.
2
Za jak dlouho auto z 50 km/h na suchu (7 m/s², reakce 1 s) zastaví?
\(t_z = t_r + v/a = 1 + 13{,}89/7 = 1 + 1{,}98 = \mathbf{2{,}98\ s}\).
3
Řidič jede v obci 70 km/h. Před ním je překážka 27,7 m daleko, tedy přesně tam, kde by z 50 km/h zastavil. Jakou rychlostí narazí (sucho, 1 s)?
\(v = 19{,}44\) m/s, za reakční dobu ujede 19,4 m, na brzdění zbývá 8,2 m. \(v_n^2 = 19{,}44^2 - 2\cdot 7\cdot 8{,}2 = 263\), \(v_n = 16{,}2\ \text{m/s} = \mathbf{58\ km/h}\). Brzdění skoro nestihne začít.
4
Kolikrát se prodlouží brzdná dráha, když se rychlost zdvojnásobí? A celková dráha zastavení z 50 a ze 100 km/h na suchu?
Brzdná dráha \(\propto v^2\): 4×. Celková: z 50 km/h \(13{,}9 + 13{,}8 = 27{,}7\) m, ze 100 km/h \(27{,}8 + 55{,}1 = 82{,}9\) m, tedy asi 3× (reakční část roste jen dvakrát).
5
Jakou největší rychlostí lze projet rovinnou zatáčku o poloměru 50 m na ledu (\(\mu = 0{,}1\))?
\(v = \sqrt{0{,}1\cdot 9{,}81\cdot 50} = 7{,}0\ \text{m/s} = \mathbf{25\ km/h}\).
Co si odnést
  • Dráha zastavení = reakční dráha \(v\,t_r\) + brzdná dráha \(v^2/(2a)\).
  • Dvojnásobná rychlost: čtyřnásobná brzdná dráha. 10 km/h navíc může rozhodnout mezi zastavením a nárazem.
  • Brzdit i zatáčet lze jen do meze adheze \(\mu g\); na ledu je asi osmkrát menší než na suchu.
  • Telefon, alkohol a únava prodlužují reakční dobu; dodržujte aspoň dvousekundový odstup.
Část IZáklady
3

Pravidla silničního provozu v principuzáklady

Na jedné silnici se denně potkají tisíce lidí, kteří se neznají a nemohou se domluvit. Pravidla silničního provozu jsou společný jazyk: každý ví, kdo má přednost, jak rychle se smí jet a co od ostatních čekat. V Česku je stanoví zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, a dopravní značení.

🤝

Představte si chodbu školy o přestávce, kde by nikdo nevěděl, na kterou stranu uhnout. Lidé by se pořád srážkou zastavovali. Jedno jednoduché pravidlo – „drž se vpravo“ – a chodba plyne. Pravidla nezdržují; dělají provoz předvídatelným, a tedy rychlejším i bezpečnějším.

Vyplatí se spěch?
Zvolte délku trasy, povolenou rychlost a o kolik ji překročíte. Graf ukazuje ušetřený čas (při plynulé jízdě bez zastavení) a výstupy, co za něj zaplatíte: delší dráhu zastavení a vyšší energii při nárazu.
LABORATOŘ
Model: celá trasa stálou rychlostí, bez křižovatek, kolon a zastavení; ve skutečnosti je ušetřený čas ještě menší. Dráha zastavení na suchu (reakce 1 s, 7 m/s²), kinetická energie \(\tfrac12 mv^2\) roste s druhou mocninou rychlosti. Riziko usmrcení podle mocninného modelu \((v_1/v_0)^4\) (kapitola 4).
Minihra: kdo pojede první?
U každé situace rozhodněte, zda jedete vy, nebo dáváte přednost. Předpokládejte, že pokud není uvedeno jinak, na místě nejsou značky ani semafory. Za osm správných odpovědí 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: zákon o silničním provozu, přednost, rychlost, chodci a cyklisté, alkohol, bodový systém

3.1Proč a odkud pravidla

Pravidla silničního provozu řeší koordinační problém: je jedno, zda se jezdí vpravo, nebo vlevo, ale všichni musí jezdit stejně. Mezinárodně je sjednocuje Úmluva o silničním provozu (Vídeň, 1968), k níž Česko patří; proto jsou značky a základní pravidla v Evropě podobné. V Česku platí zákon č. 361/2000 Sb. (často „zákon o silničním provozu“), jeho prováděcí vyhláška o pravidlech a o značení a dopravní značky na místě. Zákon se často novelizuje; aktuální znění je ve Sbírce zákonů (e-Sbírka).Vienna Convention on Road Traffic

Řízení provozu má pevnou hierarchii: pokyny policisty (a dalších oprávněných osob) mají přednost před světelnými signály, ty před dopravními značkami a značky před obecnými pravidly. Svislá značka má přednost před vodorovnou, přechodné značení (žluté) před stálým.

pokyny policisty světelné signály (semafor) dopravní značky obecná pravidla (např. přednost zprava) má přednostpřed vším pod ním nejvyššínejnižší
Obr. 3.1 Hierarchie prostředků řízení provozu. Když semafor nesvítí nebo bliká žlutě, řídí se provoz značkami; když nejsou ani značky, platí obecná pravidla.

3.2Základní povinnosti

Každý účastník provozu musí být ohleduplný a ukázněný, aby neohrozil život, zdraví ani majetek jiného, a řídit se pravidly a značením (§ 4). Řidič mimo jiné musí věnovat se plně řízení a sledovat situaci, přizpůsobit jízdu stavu vozovky, počasí a svým schopnostem, umožnit chodci, který je na přechodu nebo ho zjevně hodlá použít, bezpečné přejití, a dbát zvýšené opatrnosti vůči dětem, starým a zdravotně postiženým lidem (§ 5). Princip omezené důvěry: na dodržování pravidel ostatními lze spoléhat, pokud z okolností nevyplývá opak.principle of limited trust

3.3Přednost v jízdě

Na křižovatce, kde přednost neurčují značky ani semafor, musí řidič dát přednost vozidlům přijíždějícím zprava (§ 22). Přednost upravují značky „Hlavní pozemní komunikace“, „Dej přednost v jízdě!“ a „Stůj, dej přednost v jízdě!“. Kdo odbočuje vlevo, dává přednost protijedoucím vozidlům; kdo vyjíždí z místa mimo pozemní komunikaci (z parkoviště, z pole, z čerpací stanice), dává přednost všem na silnici. Vozidlům s právem přednostní jízdy (modrý maják a siréna) je třeba umožnit bezpečný průjezd.right of way, priority to the right

A B A: dám přednostB přijíždí zprava bez značek a semaforuplatí přednost zprava
Obr. 3.2 Přednost zprava. Řidič A má vozidlo B po pravé ruce, proto mu dá přednost. Kdyby B přijíždělo zleva, jel by A první.

3.4Rychlost

Řidič musí rychlost přizpůsobit svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, stavu a povaze vozovky, povětrnostním podmínkám a dalším okolnostem a jet jen tak rychle, aby dokázal zastavit na vzdálenost, na kterou má rozhled (§ 18 odst. 1). Nejvyšší dovolené rychlosti stanoví § 18 odst. 3 a 4 a mohou je snížit nebo zvýšit dopravní značky.speed limit

Tab. 3.1Obecné rychlostní limity pro osobní auta a motocykly (§ 18 zákona č. 361/2000 Sb.)
KdeNejvyšší rychlost
v obci50 km/h
v obci na dálnici a silnici pro motorová vozidla80 km/h
mimo obec90 km/h
silnice pro motorová vozidla mimo obec110 km/h
dálnice mimo obec130 km/h

Platí pro vozidla do 3,5 t a autobusy; ostatní motorová vozidla mimo obec nejvýše 80 km/h. Zjednodušeno, platí aktuální znění a značení na místě.

Příklad Kolik času ušetří rychlejší jízda

Trasa 20 km mimo obec: při 90 km/h \(20/90\cdot 60 = 13{,}3\) min, při 110 km/h 10,9 min. Úspora 2,4 minuty, a to jen za ideálně plynulé jízdy. Kinetická energie přitom vzroste \((110/90)^2 = 1{,}49\)krát a dráha zastavení z 69,6 m na 97,2 m. V obci 5 km při 60 místo 50 km/h ušetří 1 minutu.

3.5Chodci a cyklisté

Chodec jde po chodníku, a kde chodník není, po levé krajnici nebo levém okraji vozovky. Mimo obec za snížené viditelnosti, kde není veřejné osvětlení, musí mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu (§ 53 odst. 9). Cyklista mladší 18 let musí mít na hlavě ochrannou přilbu schváleného typu (§ 58 odst. 1); dítě mladší 10 let smí jet po silnici jen pod dohledem osoby starší 15 let (§ 58 odst. 2).retroreflective elements, helmet

Ve skutečnosti

Řidič s potkávacími světly rozpozná tmavě oblečeného chodce teprve na vzdálenost kolem 20 až 30 m, chodce s reflexními prvky na stovky metrů. Při 90 km/h je dráha zastavení 70 m – tmavě oblečený chodec na krajnici je pro řidiče prakticky neviditelný.

3.6Alkohol, telefon, pásy

Řidič nesmí požít alkohol nebo jinou návykovou látku během jízdy ani řídit bezprostředně po požití nebo v době, kdy by mohl být ještě pod jejich vlivem (§ 5 odst. 2). V Česku tedy platí nulová tolerance. Nesmí za jízdy držet v ruce nebo jinak používat telefonní přístroj (§ 7 odst. 1 písm. c) a musí být připoután bezpečnostním pásem, pokud je jím sedadlo vybaveno (§ 6). Děti se přepravují v dětských zádržných systémech podle hmotnosti nebo výšky.

Pozor

Alkohol se z krve odbourává pomalu – řádově o 0,1 až 0,15 promile za hodinu a kávou ani spánkem se to neurychlí. Po večerní oslavě může být řidič ráno stále pod vlivem.

3.7Bodové hodnocení řidičů

Za vybrané přestupky a trestné činy se řidiči zaznamenávají body (§ 123a a násl. a příloha zákona). Od 1. 1. 2024 se přestupky hodnotí 2, 4 nebo 6 body. Kdo dosáhne 12 bodů, pozbývá řidičské oprávnění a o jeho vrácení může požádat po uplynutí jednoho roku. Systém má odradit hlavně od opakovaného porušování pravidel.penalty point system

3.8Proč se pravidla mění

Pravidla reagují na techniku a poznatky o nehodách: povinné celoroční svícení, přilby, reflexní prvky, střídavé zařazování („zip“), záchranářská ulička na dálnici. Od 1. 1. 2026 zákon výslovně upravuje i provoz automatizovaných vozidel (§ 79b): v režimu automatizovaného řízení se pravidla, která plní samo vozidlo, na řidiče nevztahují, ale musí být připraven řízení převzít (kapitola 12).

3.9Procvičení

1
Na dálnici jedete 100 km rychlostí 150 místo 130 km/h. Kolik času ušetříte a kolikrát vzroste kinetická energie?
\(100/130\cdot 60 = 46{,}2\) min, \(100/150\cdot 60 = 40{,}0\) min, úspora 6,2 min. Energie \((150/130)^2 = \mathbf{1{,}33\times}\).
2
V obci jedete 10 km rychlostí 70 místo 50 km/h. Kolik ušetříte (za ideálně plynulé jízdy) a jak se změní dráha zastavení na suchu?
\(12{,}0 - 8{,}6 = \mathbf{3{,}4\ min}\). Dráha zastavení z 27,7 m na 46,5 m, tedy o 68 % delší. Ve městě navíc semafory a křižovatky úsporu většinou smažou.
3
Na křižovatce bez značek přijíždíte zdola. Zleva přijíždí auto, které chce jet rovně, proti vám auto, které odbočuje vlevo. Kdo pojede první?
Auto zleva má vás po pravé ruce, dává přednost vám. Protijedoucí odbočující vlevo dává přednost vám (protijedoucímu jedoucímu rovně). Jedete první vy, pak auto zleva (protijedoucí odbočující vlevo mu musí dát přednost zprava), nakonec odbočující.
4
Proč pravidlo „jeď jen tak rychle, abys zastavil na vzdálenost, na kterou máš rozhled“ platí i tehdy, když je limit vyšší?
Limit je horní mez pro dobré podmínky. V mlze s rozhledem 50 m je nejvyšší bezpečná rychlost na suchu taková, při níž je dráha zastavení 50 m: z \(v + v^2/14 = 50\) vychází \(v = 20{,}3\ \text{m/s} \approx \mathbf{73\ km/h}\), na mokru (\(v + v^2/10 = 50\)) jen asi 64 km/h, i když limit je 90.
5
Řidič má na kontě 8 bodů a spáchá přestupek hodnocený 4 body. Co nastane?
Dosáhne 12 bodů, pozbývá řidičské oprávnění; vrátit si ho může nejdřív po roce (se splněním podmínek, např. přezkoušení a dopravně psychologického vyšetření).
Co si odnést
  • Pravidla dělají provoz předvídatelným; hierarchie: policista → semafor → značky → obecná pravidla.
  • Bez značek platí přednost zprava; kdo odbočuje vlevo nebo vyjíždí z parkoviště, dává přednost.
  • Limit 50 / 90 / 110 / 130 km/h je horní mez; rychlost se přizpůsobuje rozhledu a podmínkám.
  • Nulová tolerance alkoholu, telefon jen handsfree, pásy, přilba do 18 let, reflexní prvky mimo obec.
Část IIStřední škola
4

Bezpečnost silničního provozustřední škola

V roce 2025 zemřelo na českých silnicích podle Policie ČR 421 lidí – nejméně od roku 1961, a přesto víc než jeden člověk denně. Moderní přístup k bezpečnosti nepočítá s tím, že lidé přestanou chybovat. Navrhuje silnice, vozidla a rychlosti tak, aby chyba nekončila smrtí ani těžkým zraněním.

🪂

Náraz auta rychlostí 50 km/h do pevné překážky odpovídá pádu z výšky asi 10 metrů – ze třetího patra. Při 30 km/h je to 3,5 metru. Lidské tělo je stejné jako před sto lety; rychlost aut ne.

Rychlost a následky nehod
Mocninný model říká, jak se změní počet nehod se zraněním, těžkých zranění a úmrtí, když se změní průměrná rychlost na silnici. Zvolte výchozí průměrnou rychlost a změnu.
LABORATOŘ
Model: mocninný model (Nilsson): počet nehod se zraněním \(\propto v^2\), s těžkým zraněním \(\propto v^3\), usmrcených \(\propto v^4\). Platí pro malé změny průměrné rychlosti na celé síti, ne pro jednotlivou nehodu; pozdější metaanalýzy (Elvik) uvádějí exponenty podle typu silnice. Ekvivalentní výška pádu \(h = v^2/(2g)\).
Minihra: Haddonova matice
Zařaďte opatření podle toho, kdy působí: před nehodou (aby nenastala), při nehodě (aby byla mírnější), nebo po nehodě (aby zraněný přežil). Za osm správných 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: měření nehodovosti, statistiky ČR, mocninný model, biomechanika nárazu, Haddonova matice, bezpečný systém

4.1Jak se měří nehodovost

Statistika rozlišuje nehody podle následků: usmrcení, těžce a lehce zranění a nehody jen s hmotnou škodou. Mezinárodně se za oběť považuje ten, kdo zemře do 30 dnů od nehody; průběžné přehledy mohou pracovat s kratší lhůtou, proto se čísla z různých zdrojů a v různých termínech mírně liší. Pro srovnání se používají relativní ukazatele: usmrcení na 100 000 obyvatel (riziko pro společnost), na miliardu ujetých vozokilometrů (riziko na jízdu) nebo na 10 000 vozidel.road fatality (30-day definition), fatality rate

Tab. 4.1Nehody šetřené Policií ČR v letech 2024 a 2025
Ukazatel20242025Změna
nehody92 21785 518−7,3 %
usmrcení438421−3,9 %
těžce zranění1 6091 647+2,4 %
lehce zranění23 97125 013+4,3 %

Zdroj: Policejní prezidium ČR, Informace o nehodovosti za prosinec 2025 (leden 2026); hodnoty za rok 2024 dopočteny z uvedených meziročních změn. Odhadnutá hmotná škoda v roce 2025 činila 8 346,9 mil. Kč. Nejvíce obětí bylo v roce 1969 (1 758). Ověřeno 13. 10. 2026.

Příklad Relativní ukazatel

Česko mělo kolem 10,9 milionu obyvatel: \(421/10{,}9\cdot 10^6\cdot 10^5 = 3{,}9\) usmrcených na 100 000 obyvatel. V roce 1969 zemřelo \(1\,758/421 = 4{,}2\)krát víc lidí, přestože aut bylo mnohonásobně méně.

4.2Rychlost, energie a mocninný model

Rychlost ovlivňuje bezpečnost dvakrát: zvyšuje pravděpodobnost nehody (delší dráha zastavení, méně času na reakci) a zvyšuje její následky (kinetická energie \(\tfrac12 mv^2\)). Švédský výzkumník Göran Nilsson z dat odvodil mocninný model: když se průměrná rychlost změní z \(v_0\) na \(v_1\), změní se počty takto:power model of speed and safety

Mocninný model (Nilsson 2004)\[\frac{N_1}{N_0} = \Big(\frac{v_1}{v_0}\Big)^{k},\qquad k = 2 \text{ (nehody se zraněním)},\ 3 \text{ (těžká zranění)},\ 4 \text{ (usmrcení)}\]
Příklad Snížení o 5 km/h

Průměrná rychlost klesne z 90 na 85 km/h: \((85/90)^4 = 0{,}796\), tedy o 20 % méně usmrcených, \((85/90)^3\) o 16 % méně těžce zraněných a \((85/90)^2\) o 11 % méně nehod se zraněním. Z 50 na 45 km/h je to −34 % usmrcených.

3,5 m9,8 m19,3 m31,9 m 30 km/h50 km/h70 km/h90 km/h přízemí3. patro6. patro10. patro Náraz do pevné překážky = pád z výšky h = v² / 2g
Obr. 4.1 Ekvivalentní výška pádu pro různé rychlosti nárazu (výška sloupců v měřítku, patro asi 3 m). Mezi 50 a 90 km/h se rychlost zvýší 1,8krát, energie i „výška“ 3,2krát.

4.3Biomechanika nárazu: proč pomáhá deformační zóna a pás

Zranění nezpůsobuje rychlost, ale prudká změna rychlosti – zpomalení. Při zastavení z rychlosti \(v\) na dráze \(s\) je průměrné zpomalení \(a = v^2/(2s)\). Deformační zóna auta a bezpečnostní pás s předpínačem a omezovačem síly prodlužují dráhu, na které cestující zastaví; airbag rozloží sílu na větší plochu.crumple zone, seat belt, airbag

Příklad Zastavení z 50 km/h

Na deformační dráze 0,5 m: \(a = 13{,}89^2/(2\cdot 0{,}5) = 193\ \text{m/s}^2 \approx 19{,}7\,g\); na tělo o hmotnosti 80 kg působí průměrně 15,4 kN. Nepřipoutaný cestující, který narazí na palubní desku a zastaví na 0,1 m, zažije asi \(98\,g\) – pětkrát víc.

4.4Haddonova matice

William Haddon (1972) rozdělil opatření do matice: tři fáze (před nehodou, při nehodě, po nehodě) krát tři činitelé (člověk, vozidlo, prostředí). Každá buňka nabízí jiný druh opatření a ukazuje, že bezpečnost není jen věcí řidiče.Haddon matrix

člověkvozidloprostředí před nehodoupři nehoděpo nehodě výcvik, střízlivost,nepoužívat telefon ABS, brzdy, světla,nouzové brzdění osvětlení, značení,limity, kruhové objezdy připoutání, přilba,dětská sedačka deformační zóna,airbagy, pevná kabina svodidla, ustupujícísloupy, volné okolí první pomoc,volání 155 / 112 automatické tísňovévolání (eCall) dojezd záchranky,traumacentra
Obr. 4.2 Haddonova matice s příklady opatření. Účinná strategie kombinuje buňky: když selže člověk, má zachránit vozidlo nebo silnice.

4.5Bezpečný systém a Vize nula

Švédský parlament přijal v roce 1997 Vizi nula: v silničním provozu by nikdo neměl zemřít ani být vážně zraněn. Na ní stojí přístup bezpečného systému: lidé chybují, lidské tělo snese jen omezenou energii nárazu, a za bezpečnost proto sdílí odpovědnost i ti, kdo navrhují silnice, vozidla a pravidla. Rychlosti se mají volit podle toho, jaký náraz na daném místě hrozí: kde se míchají chodci s auty, kolem 30 km/h; kde hrozí boční náraz na křižovatce, kolem 50 km/h; kde hrozí čelní srážka, oddělit směry svodidlem.Vision Zero, Safe System approach

Ve skutečnosti

Česko má Národní strategii bezpečnosti silničního provozu, kterou koordinuje oddělení BESIP Ministerstva dopravy; Evropská unie si stanovila cíl snížit do roku 2030 počet usmrcených i těžce zraněných na polovinu oproti roku 2019. Nejvíce obětí je u nás na silnicích mimo obec, typickými příčinami jsou nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti a nepozornost.

Pozor

Statistika jednoho roku kolísá náhodou: 17 obětí rozdílu mezi lety 2024 a 2025 je méně, než činí běžné náhodné kolísání (pro Poissonovo rozdělení se směrodatnou odchylkou asi \(\sqrt{430} \approx 21\)). Trend se posuzuje z více let.

4.6Procvičení

1
V obci se průměrná rychlost sníží z 50 na 45 km/h. O kolik procent klesne podle mocninného modelu počet usmrcených a nehod se zraněním?
Usmrcení \((45/50)^4 = 0{,}656\): −34,4 %. Nehody se zraněním \((0{,}9)^2 = 0{,}81\): −19 %.
2
Na dálnici vzroste průměrná rychlost ze 120 na 130 km/h. Jak se podle modelu změní počet usmrcených?
\((130/120)^4 = 1{,}377\): asi o 38 % víc usmrcených (při jinak stejném provozu).
3
Jaké výšce pádu odpovídá náraz při 70 km/h?
\(h = v^2/(2g) = 19{,}44^2/(2\cdot 9{,}81) = \mathbf{19{,}3\ m}\), asi šesté patro.
4
Auto narazí z 50 km/h, deformační zóna se zmáčkne o 0,7 m. Jaké je průměrné zpomalení cestujícího?
\(a = 13{,}89^2/(2\cdot 0{,}7) = 137{,}8\ \text{m/s}^2 = \mathbf{14{,}0\,g}\). Delší deformační dráha = menší zpomalení.
5
Do které buňky Haddonovy matice patří a) dětská autosedačka, b) systém nouzového brzdění, c) svodidlo mezi jízdními pásy?
a) člověk – při nehodě (pasivní ochrana cestujícího), b) vozidlo – před nehodou (aktivní bezpečnost, nehodě předchází), c) prostředí – při nehodě (mění čelní srážku na mírnější boční náraz do svodidla).
Co si odnést
  • 2025: 85 518 nehod, 421 usmrcených (nejméně od roku 1961), přesto víc než jeden mrtvý denně.
  • Malá změna průměrné rychlosti má velký vliv: počet usmrcených roste zhruba se čtvrtou mocninou.
  • Deformační zóna, pás a airbag prodlužují dráhu zastavení těla a snižují zpomalení.
  • Bezpečný systém počítá s lidskou chybou a navrhuje silnice a rychlosti tak, aby nebyla smrtelná.
Část IIStřední škola
5

Dopravní tok: rychlost, hustota, intenzitastřední škola

Proud aut na dálnici se chová trochu jako kapalina v potrubí. Popisují ho tři veličiny – intenzita (kolik vozidel projede za hodinu), hustota (kolik jich je na kilometru) a rychlost – spojené rovnicí \(q = k\,v\). Nejvíc aut neprojede při nejvyšší rychlosti ani při největší hustotě, ale někde mezi.

🐜

Prázdnou dálnicí projede za hodinu málo aut, i když jedou rychle – prostě jich tam moc není. V zácpě je aut plno, ale skoro stojí. Maximum leží uprostřed: auta jedou hustě a ještě docela rychle. Kdo tento bod přejede, spadne do kolony – a ta se pak šíří proti směru jízdy.

Fundamentální diagram
Křivka ukazuje intenzitu podle hustoty pro jeden jízdní pruh. Modrý bod je provoz před vámi (vlevo proti proudu), oranžový provoz za překážkou nebo v koloně (po proudu). Spojnice bodů má sklon rovný rychlosti rázové vlny – rozhraní mezi oběma stavy.
LABORATOŘ
Model: Greenshields \(v = v_f(1 - k/k_j)\), \(q = kv\). Trojúhelníkový model: \(q = v_f k\) do kritické hustoty, pak \(q = w(k_j - k)\) se zpětnou rychlostí vln \(w = 18\) km/h. Rychlost rázové vlny \(u = (q_2 - q_1)/(k_2 - k_1)\); záporná znamená, že se rozhraní šíří proti směru jízdy. Hustoty nad \(k_j\) model omezí na \(k_j\).
+Teorie: veličiny dopravního proudu, fundamentální diagram, kapacita, rázové vlny (LWR), fantomové kolony

5.1Tři veličiny

Intenzita \(q\) je počet vozidel, která projedou profilem za jednotku času (voz./h). Hustota \(k\) je počet vozidel na jednotce délky v jednom okamžiku (voz./km). Rychlost \(v\) (km/h). Převrácené hodnoty jsou časový odstup \(h = 1/q\) (s mezi průjezdy dvou vozidel) a prostorový odstup \(s = 1/k\) (m mezi předními nárazníky).flow, density, speed, headway, spacing

Základní rovnice dopravního proudu\[q = k\,\bar v_s,\qquad h = \frac{3\,600}{q}\ [\text{s}],\qquad s = \frac{1\,000}{k}\ [\text{m}]\]

Rovnice platí s prostorovou střední rychlostí \(\bar v_s\) (průměr rychlostí vozidel na úseku v jednom okamžiku). Radar u silnice měří časovou střední rychlost (průměr vozidel, která projela bodem), a ta je vždy aspoň tak velká, protože rychlá auta projíždějí bodem častěji. Prostorová střední rychlost je harmonický průměr bodových měření.space-mean speed, time-mean speed

Příklad Pruh dálnice

Na kilometru pruhu je 25 aut a jedou 80 km/h: \(q = 25\cdot 80 = 2\,000\) voz./h, časový odstup \(3\,600/2\,000 = 1{,}8\) s, prostorový odstup \(1\,000/25 = 40\) m.

5.2Greenshieldsův model a kapacita

Bruce Greenshields v roce 1935 z fotografií provozu zjistil, že rychlost klesá s hustotou přibližně lineárně. Z \(v = v_f(1 - k/k_j)\) plyne parabolický vztah intenzity a hustoty – fundamentální diagram:fundamental diagram, free-flow speed, jam density

Greenshields: intenzita, maximum (kapacita)\[q(k) = v_f\,k - \frac{v_f}{k_j}\,k^2,\qquad \frac{dq}{dk} = v_f - \frac{2v_f}{k_j}k = 0 \;\Rightarrow\; k_c = \frac{k_j}{2},\quad v_c = \frac{v_f}{2},\quad q_{max} = \frac{v_f\,k_j}{4}\]

Největší intenzita se nazývá kapacita. Každé intenzitě menší než kapacita odpovídají dvě hustoty: nízká (volný proud, vysoká rychlost) a vysoká (kongesce, nízká rychlost). Jedno číslo „1 800 aut za hodinu“ proto nic neříká o tom, zda provoz plyne, nebo stojí.capacity, congested and uncongested regime

hustota krychlost vv_fk_j hustota kintenzita qq_maxvolnýkongesce intenzita qrychlost vvolný proudkongesce
Obr. 5.1 Fundamentální diagram v Greenshieldsově modelu ze tří stran. Stejnou intenzitu lze mít při vysoké i nízké rychlosti; přechod přes vrchol paraboly je přechod do kongesce.
Příklad Kapacita pruhu

\(v_f = 90\) km/h, \(k_j = 100\) voz./km: \(q_{max} = 90\cdot 100/4 = 2\,250\) voz./h při \(k_c = 50\) voz./km a rychlosti 45 km/h. Měřená kapacita dálničního pruhu bývá kolem 1 800 až 2 200 voz./h; Greenshieldsův model s reálnou hustotou zahlcení (130 až 150 voz./km) kapacitu nadhodnocuje a kritickou rychlost podhodnocuje.

5.3Trojúhelníkový diagram

Měření ukazují, že ve volném proudu jedou auta skoro stejně rychle až téměř ke kapacitě, a v kongesci se poruchy šíří proti proudu stálou rychlostí \(w\) asi 15 až 20 km/h. Odtud trojúhelníkový fundamentální diagram (Newell, Daganzo): \(q = \min(v_f k,\ w(k_j - k))\). Pro \(v_f = 100\) km/h, \(k_j = 140\) voz./km a \(w = 18\) km/h je kritická hustota \(k_c = wk_j/(v_f + w) = 21{,}4\) voz./km a kapacita 2 136 voz./h – realistické hodnoty.triangular fundamental diagram

Ve skutečnosti

Po vzniku kolony bývá intenzita odjíždějících vozidel o několik procent nižší než kapacita před jejím vznikem (capacity drop). Proto se vyplatí kolonám předcházet – proměnnými rychlostními limity, regulací nájezdů (ramp metering) nebo včasným a plynulým střídavým zařazováním („zip“).

5.4Rázové vlny: model LWR

Lighthill a Whitham (1955) a nezávisle Richards (1956) popsali dopravní proud jako spojité médium: počet vozidel se zachovává, \(\partial k/\partial t + \partial q/\partial x = 0\), a \(q = q(k)\) je dána fundamentálním diagramem. Kde se potkají dva stavy, vzniká rázová vlna – rozhraní, které se pohybuje rychlostíkinematic wave theory, shock wave

Rychlost rázové vlny\[u = \frac{q_2 - q_1}{k_2 - k_1}\]

Geometricky je to sklon spojnice obou stavů ve fundamentálním diagramu. Když volný proud (malá hustota) narazí na kolonu (velká hustota, malá intenzita), je \(u\) záporné: konec kolony couvá proti směru jízdy.

Příklad Nehoda zúží dálnici

Proti proudu \(k_1 = 20\) voz./km při 90 km/h (\(q_1 = 1\,800\) voz./h). Za místem nehody se auta plazí: \(k_2 = 100\) voz./km, 6 km/h, \(q_2 = 600\) voz./h. \(u = (600 - 1\,800)/(100 - 20) = -15\) km/h. Konec kolony se posouvá dozadu 15 km/h – za 10 minut je o 2,5 km dál.

časpoloha (směr jízdy nahoru) rázová vlna: konec kolonycouvá proti směru jízdy rozjezd z kolony
Obr. 5.2 Časoprostorový diagram. Sklon trajektorie je rychlost vozidla. V koloně se trajektorie „položí“; místa zlomu (začátek brzdění) tvoří čáru, která se s časem posouvá níž – rázová vlna se šíří proti směru jízdy, i když všechna auta jedou dopředu.

5.5Fantomové kolony

Kolona může vzniknout i bez překážky. V pokusu Sugiyamy a kolegů (2008) jezdilo 22 aut po okruhu dlouhém 230 m a požádaných o stálou rychlost 30 km/h; po chvíli vznikla vlna stop-and-go, která obíhala proti směru jízdy. Příčinou je nestabilita jízdy v proudu: řidič reaguje se zpožděním a přebrzdí, ten za ním přebrzdí ještě víc. Nad určitou hustotou se malá porucha nezmenšuje, ale roste. Totéž ukazuje animace v úvodu průvodce.phantom traffic jam, string instability

Pomůcka

Větší odstup tlumí vlny: kdo nechává mezeru a brzdí plynule, „pohltí“ poruchu a nepředá ji dál. Adaptivní tempomaty a automatizovaná vozidla mohou proud stabilizovat, pokud jsou nastavená na dostatečný odstup.

5.6Procvičení

1
Jaká je hustota a prostorový odstup, když pruhem projíždí 1 500 voz./h rychlostí 100 km/h?
\(k = q/v = 1\,500/100 = \mathbf{15\ voz./km}\), odstup \(1\,000/15 = \mathbf{66{,}7\ m}\), časový odstup 2,4 s.
2
Greenshields s \(v_f = 90\) km/h a \(k_j = 100\) voz./km. Při jakých hustotách a rychlostech je intenzita 1 800 voz./h?
\(90k - 0{,}9k^2 = 1\,800 \Rightarrow k^2 - 100k + 2\,000 = 0\), \(k = 50 \pm \sqrt{500}\): 27,6 voz./km při 65,1 km/h (volný proud) a 72,4 voz./km při 24,9 km/h (kongesce).
3
Dvě poloviny vozidel projíždějících měřicím bodem jedou 40 a 120 km/h. Jaká je časová a prostorová střední rychlost?
Časová: \((40 + 120)/2 = \mathbf{80\ km/h}\). Prostorová (harmonický průměr): \(2/(1/40 + 1/120) = \mathbf{60\ km/h}\). Pomalá auta jsou na úseku déle, proto jich je na něm v daném okamžiku víc.
4
Volný proud 2 000 voz./h při 20 voz./km narazí na stojící kolonu (140 voz./km, intenzita 0). Jak rychle roste kolona?
\(u = (0 - 2\,000)/(140 - 20) = \mathbf{-16{,}7\ km/h}\): konec kolony couvá 16,7 km/h, za 6 minut o 1,7 km.
5
Proč se na dálnici neopakuje „čím rychleji jedeme, tím víc aut projede“?
Rychlejší jízda vyžaduje větší odstupy (dráha zastavení roste s \(v^2\)), takže hustota klesá. Intenzita \(q = kv\) proto nad kritickou rychlostí neroste, ale klesá; v Greenshieldsově modelu je maximum při polovině volné rychlosti, v trojúhelníkovém při volné rychlosti a kritické hustotě.
Co si odnést
  • \(q = k\,v\): intenzita = hustota × prostorová střední rychlost.
  • Kapacita je vrchol fundamentálního diagramu; stejné intenzitě odpovídá volný proud i kongesce.
  • Rázová vlna má rychlost \(\Delta q/\Delta k\); konec kolony se šíří proti směru jízdy.
  • Kolony vznikají i bez překážky z nestability; plynulá jízda s odstupem je tlumí.
Část IIStřední škola
6

Křižovatky a semaforystřední škola

Křižovatka je místo, kde se proudy vozidel kříží, a proto omezuje kapacitu celé sítě a soustředí nehody. Semafor rozděluje čas: každý směr dostane kus cyklu. Příliš krátký cyklus ztrácí čas přepínáním, příliš dlouhý nechává auta zbytečně stát. Optimum lze spočítat.

⏱️

Na červenou se před semaforem hromadí auta jako voda za hrází. Když naskočí zelená, fronta se rozjíždí jen omezenou rychlostí – zhruba jedno auto za dvě sekundy. Pokud zelená skončí dřív, než fronta odjede, zbytek čeká na další cyklus a fronta roste.

Semafor na křižovatce dvou směrů
Dvě fáze: hlavní směr A a vedlejší B. Nastavte intenzity, délku cyklu a podíl zelené pro A. Graf ukazuje frontu ve směru A během tří cyklů. Zkuste najít nastavení s nejmenším průměrným zdržením – tlačítko spočítá Websterovo optimum.
LABORATOŘ
Model: saturovaný tok 1 800 voz./h zelené v každém směru, ztrátový čas 5 s na fázi (10 s za cyklus), efektivní zelená \(g_A = \text{podíl}\cdot(C - 10)\). Zdržení podle Webstera \(d \approx 0{,}9\,[\,C(1-\lambda)^2/(2(1-\lambda x)) + x^2/(2q(1-x))\,]\), optimální cyklus \(C_0 = (1{,}5L + 5)/(1 - Y)\). Při stupni saturace \(x \ge 1\) fronta roste bez omezení. Fronta v grafu je deterministická (pravidelné příjezdy). Za nalezení nastavení se zdržením nejvýš o 10 % horším než optimum získáte 15 XP.
+Teorie: konfliktní body, okružní křižovatky, signální plán, kapacita, Websterův vzorec, fronty, zelená vlna

6.1Typy křižovatek

Úrovňové křižovatky mají proudy v jedné rovině: styková (tvar T), průsečná (X), okružní; řízené značkami, nebo světelnou signalizací. Mimoúrovňové oddělují proudy mosty a rampami (dálniční křižovatky a mimoúrovňové křižovatky) – mají největší kapacitu i plochu a cenu. Volba závisí na intenzitách, rychlostech, bezpečnosti, místě a nákladech.at-grade and grade-separated intersection, roundabout

6.2Konfliktní body

V místě, kde se dráhy dvou proudů kříží, sbíhají nebo rozbíhají, vzniká konfliktní bod. Průsečná křižovatka dvou obousměrných silnic jich má 32: 16 křížení, 8 sbíhání a 8 rozbíhání. Jednopruhová okružní křižovatka se čtyřmi rameny má jen 8 (4 sbíhání a 4 rozbíhání) a žádné křížení. Nejnebezpečnější jsou křížení – vedou k bočním a čelním srážkám.conflict point

průsečná: 32 bodůz toho 16 křížení (oranžově) okružní: 8 bodůjen sbíhání a rozbíhání
Obr. 6.1 Konfliktní body v průsečné a okružní křižovatce (schematicky; vyznačeno 16 křížení vlevo, 8 sbíhání a rozbíhání vpravo). Okružní křižovatka nutí zpomalit a mění kolmé střety na ostré úhly s malou rozdílovou rychlostí.
Ve skutečnosti

Přestavba průsečné křižovatky na okružní obvykle výrazně sníží počet nehod se zraněním a zejména usmrcených, protože odpadnou boční nárazy ve vysoké rychlosti. Kapacita jednopruhové okružní křižovatky je ale omezená; při velkých intenzitách se volí vícepruhové turbookružní křižovatky nebo světelné řízení.

6.3Světelná signalizace a signální plán

Světelné signalizační zařízení (SSZ) střídá signály v cyklu délky \(C\). Cyklus se dělí na fáze – části, v nichž mají současně volno vzájemně nekolizní proudy. Mezi fázemi jsou mezičasy (žlutá, červená se žlutou, vyklizovací doba), aby vozidla stihla opustit křižovatku dřív, než do ní vjedou kolizní. Část cyklu, kterou nelze využít k odjezdu, je ztrátový čas \(L\).signal cycle, phase, intergreen, lost time

směr Asměr B zelenáčervenáčervenázelená cyklus C žlutáčervená + žlutá
Obr. 6.2 Signální plán se dvěma fázemi. Oranžově mezičasy (žlutá, červená se žlutou). V Česku po červené následuje krátce červená se žlutou, pak zelená, žlutá a červená.

6.4Kapacita a stupeň saturace

Saturovaný tok \(s\) je intenzita, s jakou odjíždí fronta, když svítí zelená – typicky kolem 1 800 až 2 000 voz./h na pruh (jedno auto za 1,8 až 2 s). Kapacita vjezdu je úměrná podílu efektivní zelené \(\lambda = g/C\); stupeň saturace \(x\) porovnává poptávku s kapacitou.saturation flow, degree of saturation

Kapacita vjezdu, stupeň saturace, poměr toků\[c = s\,\frac{g}{C},\qquad x = \frac{q}{c},\qquad y = \frac{q}{s},\qquad Y = \sum_{\text{fáze}} y_{i,\max}\]

Křižovatka může fungovat jen při \(Y < 1 - L/C\); pro \(Y \to 1\) neexistuje cyklus, který by poptávku obsloužil.

6.5Websterův vzorec

F. V. Webster (1958) odvodil z teorie front a simulací průměrné zdržení vozidla na vjezdu a cyklus, který celkové zdržení minimalizuje:Webster's delay formula, optimum cycle length

Websterovo zdržení (zjednodušeně) a optimální cyklus\[d \approx 0{,}9\left[\frac{C(1-\lambda)^2}{2(1-\lambda x)} + \frac{x^2}{2q(1-x)}\right],\qquad C_0 = \frac{1{,}5\,L + 5}{1 - Y}\]

První člen je pravidelné zdržení (auta přijíždějící na červenou), druhý náhodné (kolísání příjezdů); se stupněm saturace blízko 1 roste nade všechny meze. Zelené se rozdělí v poměru poměrů toků: \(g_i = (C_0 - L)\,y_i/Y\).

Příklad Optimální cyklus

\(q_A = 600\), \(q_B = 450\) voz./h, \(s = 1\,800\), \(L = 10\) s. \(Y = 600/1\,800 + 450/1\,800 = 0{,}583\). \(C_0 = (1{,}5\cdot 10 + 5)/(1 - 0{,}583) = 48\) s. Efektivní zelené \(38\cdot 0{,}333/0{,}583 = 21{,}7\) s pro A a 16,3 s pro B. Pro A: \(\lambda = 0{,}452\), kapacita 814 voz./h, \(x = 0{,}737\), zdržení asi 15,3 s; pro B 20,0 s. S cyklem 90 s by zdržení vzrostlo na 18,1 a 25,2 s.

6.6Deterministická fronta

Při pravidelných příjezdech s intenzitou \(q\) roste během červené \(r\) fronta lineárně na \(q\,r\) vozidel. Po rozsvícení zelené odjíždí rychlostí \(s\), přijíždějí další \(q\), takže fronta klesá rychlostí \(s - q\) a zmizí za \(t = qr/(s - q)\). Když \(t\) přesáhne zelenou, zbytková fronta se přenáší do dalšího cyklu.deterministic queueing (D/D/1)

Příklad Fronta na červenou

\(q = 600\) voz./h (1/6 voz./s), červená 34 s: fronta \(34/6 = 5{,}7\) vozidla. Odjíždí rychlostí \(1\,800 - 600 = 1\,200\) voz./h, tj. 1/3 voz./s, zmizí za 17 s zelené.

6.7Koordinace: zelená vlna

Na tahu s více semafory se signální plány koordinují tak, aby kolona projíždějící návrhovou rychlostí dostávala zelenou na další křižovatce. Časový posun (ofset) sousedních semaforů je doba jízdy mezi nimi.signal coordination, green wave, offset

Pomůcka

Ofset = vzdálenost / rychlost. Semafory 400 m od sebe a zelená vlna pro 50 km/h: \(400/13{,}9 = 28{,}8\) s. Kdo jede rychleji, přijede na červenou – zelená vlna odměňuje dodržování rychlosti.

Pozor

Delší zelená pro hlavní směr nemusí pomoci: když vedlejší směr dostane méně, než potřebuje (\(x \ge 1\)), jeho fronta poroste bez omezení a může zablokovat i hlavní směr.

6.8Procvičení

1
Vjezd má saturovaný tok 1 800 voz./h, cyklus 60 s a efektivní zelenou 30 s. Jaká je kapacita a stupeň saturace při 750 voz./h?
\(c = 1\,800\cdot 30/60 = \mathbf{900\ voz./h}\), \(x = 750/900 = \mathbf{0{,}83}\).
2
Dvoufázová křižovatka má poměry toků 0,40 a 0,30 a ztrátový čas 10 s. Spočítejte optimální cyklus a efektivní zelené.
\(Y = 0{,}70\), \(C_0 = (15 + 5)/0{,}30 = \mathbf{66{,}7\ s}\). Efektivní zelená celkem 56,7 s, rozdělená \(56{,}7\cdot 0{,}4/0{,}7 = \mathbf{32{,}4\ s}\) a \(\mathbf{24{,}3\ s}\).
3
Kolik má konfliktních bodů průsečná a kolik okružní čtyřramenná křižovatka? Kterých je víc nebezpečných?
Průsečná 32 (16 křížení, 8 sbíhání, 8 rozbíhání), jednopruhová okružní 8 (4 sbíhání, 4 rozbíhání). Nejnebezpečnější jsou křížení, která okružní křižovatka nemá vůbec.
4
Během červené 40 s přijíždí 720 voz./h, saturovaný tok je 1 800 voz./h. Jak dlouhá je fronta a za jak dlouho po rozsvícení zelené zmizí?
\(q = 0{,}2\) voz./s, fronta \(0{,}2\cdot 40 = \mathbf{8\ voz.}\). Klesá rychlostí \(0{,}5 - 0{,}2 = 0{,}3\) voz./s, zmizí za \(8/0{,}3 = \mathbf{26{,}7\ s}\).
5
Proč Websterův vzorec dává při \(Y = 0{,}95\) velmi dlouhý cyklus a co to znamená v praxi?
\(C_0 = (1{,}5L + 5)/(1 - Y)\): pro \(L = 10\) s vychází \(20/0{,}05 = \mathbf{400\ s}\). Křižovatka je na hranici kapacity; v praxi se cyklus omezuje (zhruba na 120 s) a je třeba zvýšit kapacitu (další pruh, jiné fázování) nebo snížit poptávku.
Co si odnést
  • Průsečná křižovatka má 32 konfliktních bodů, okružní 8 a žádné křížení.
  • Kapacita vjezdu \(c = s\,g/C\); při stupni saturace blízko 1 zdržení prudce roste.
  • Optimální cyklus \(C_0 = (1{,}5L + 5)/(1 - Y)\), zelené v poměru poměrů toků.
  • Zelená vlna: ofset = vzdálenost / rychlost.
Část IIStřední škola
7

Železnicestřední škola

Ocelové kolo na ocelové kolejnici má malý valivý odpor, ale také malou adhezi: vlak se pomalu rozjíždí a hlavně dlouho brzdí. Proto vlak nemůže „jezdit na dohled“ jako auto. Bezpečnost železnice stojí na zabezpečovacím zařízení, které vlakům přiděluje volné úseky trati.

🚆

Auto zastaví ze 100 km/h asi na 55 metrech. Osobní vlak při běžném provozním brzdění na více než půl kilometru, ze 160 km/h na 1,4 km. Strojvedoucí za zatáčkou nevidí tak daleko – musí mu to říct návěstidlo, které „ví“, že kolej před ním je volná.

Jízda vlaku mezi zastávkami
Vlak se rozjíždí se zrychlením \(a\), jede nejvyšší rychlostí a brzdí se zpomalením 0,7 m/s². Graf ukazuje rychlost podél trati. Zjistěte, kdy se vyplatí vyšší nejvyšší rychlost a kolik času stojí jedna zastávka navíc.
LABORATOŘ
Model: lichoběžníkový průběh rychlosti (rozjezd se stálým zrychlením, jízda stálou rychlostí, brzdění 0,7 m/s²); když je úsek krátký, vlak nejvyšší rychlosti nedosáhne. Bez jízdních odporů, sklonů a omezení rychlosti v obloucích. Ztráta zastavením zahrnuje 30 s pobytu ve stanici.
+Teorie: kolo a kolejnice, adheze a trakce, jízdní doba, zabezpečení a kapacita, trakční soustavy, vysokorychlostní tratě

7.1Kolo a kolejnice

Železniční dvojkolí má obě kola pevně spojená nápravou. Jízdní plocha kol je mírně kuželová a na vnitřní straně má okolek. Když se dvojkolí vychýlí do strany, vnější kolo jede po větším průměru a vnitřní po menším; dvojkolí se tím natáčí zpět ke středu. Vzniká vlnivý, tzv. sinusový pohyb dvojkolí, který při vysoké rychlosti musí tlumit podvozek. Okolek je pojistka proti vykolejení, ne „vedení“ kola.wheelset, conicity, flange, hunting oscillation

náprava (obě kola se točí společně) kuželová jízdní plocha: vychýlené dvojkolíse samo vrací ke středu okolekokolek rozchod 1 435 mm (normální)
Obr. 7.1 Dvojkolí v řezu (přehnaně). Kužel jízdní plochy zajišťuje samostředění a průjezd oblouky, okolky na vnitřní straně jsou pojistkou. Normální rozchod 1 435 mm má většina tratí v Evropě včetně Česka.

7.2Adheze a trakce

Síla, kterou může lokomotiva přenést na kolejnici, je omezena adhezí: \(F_{max} = \mu\,m_{adh}\,g\), kde \(m_{adh}\) je hmotnost na hnaných nápravách a \(\mu\) součinitel adheze ocel–ocel, za sucha asi 0,25 až 0,35, za mokra nebo na listí i pod 0,1. Proto se při rozjezdu sype písek a moderní pohony hlídají skluz kol podobně jako ABS.adhesion, tractive effort, wheel slip

Příklad Kolik utáhne lokomotiva

Lokomotiva 84 t se všemi nápravami hnanými, \(\mu = 0{,}3\): \(F_{max} = 0{,}3\cdot 84\,000\cdot 9{,}81 = 247\) kN. S vlakem 600 t (celkem 684 t) je největší zrychlení \(247\,000/684\,000 = 0{,}36\ \text{m/s}^2\), ještě bez jízdních odporů. Těžký nákladní vlak do stoupání proto potřebuje postrk nebo druhou lokomotivu.

7.3Jízdní doba

Na krátkém úseku rozhoduje zrychlení, na dlouhém nejvyšší rychlost. Dráha rozjezdu je \(v^2/(2a)\), brzdění \(v^2/(2b)\); zbytek vlak jede stálou rychlostí. Když se rozjezd a brzdění nevejdou, dosáhne vlak jen špičkové rychlosti \(v_p = \sqrt{2Dab/(a+b)}\).running time, acceleration, braking

Jízdní doba lichoběžníkového profilu (pro \(D \ge v^2/2a + v^2/2b\))\[t = \frac{D}{v} + \frac{v}{2a} + \frac{v}{2b}\]
Příklad Příměstský vlak

Zastávky po 5 km, 120 km/h, \(a = 0{,}5\), \(b = 0{,}7\ \text{m/s}^2\). Rozjezd 1 111 m, brzdění 794 m, jízda stálou rychlostí 3 095 m. Jízdní doba 207 s (3,45 min), průměr 86,9 km/h. Každá zastávka navíc stojí \(v/2a + v/2b + 30 = 33{,}3 + 23{,}8 + 30 = 87\) s. Na 100 km s \(a = 0{,}4\) zkrátí zvýšení nejvyšší rychlosti ze 160 na 200 km/h jízdu z 39,0 na 31,8 min.

7.4Zabezpečení a kapacita trati

Trať je rozdělena na traťové oddíly (bloky); v jednom oddílu smí být jen jeden vlak. Volnost kolejí zjišťují kolejové obvody nebo počítače náprav a návěstidla na hranicích oddílů ukazují, zda a jakou rychlostí smí vlak pokračovat. Vlakový zabezpečovač sleduje, zda strojvedoucí návěsti respektuje, a v případě potřeby vlak zabrzdí. Evropský standard ETCS (součást ERTMS) přenáší povolení k jízdě přímo na stanoviště strojvedoucího a hlídá rychlost průběžně.block section, signalling, train protection, ETCS

oddíl 1oddíl 2oddíl 3oddíl 4 vlak A → vlak B → volno výstraha stůj oddíl 4 obsazen → návěstidlo před ním „stůj“, předchozí „výstraha“ (připrav se zastavit)
Obr. 7.2 Princip automatického bloku (zjednodušeně). Vzdálenost mezi návěstidlem „výstraha“ a „stůj“ musí být aspoň zábrzdná vzdálenost. Kratší oddíly zvyšují kapacitu trati, ale vyžadují víc návěstidel nebo kabinovou signalizaci.

Minimální interval mezi vlaky zhruba odpovídá době, za kterou vlak ujede svou zábrzdnou dráhu, délku oddílu a vlastní délku. Pro 160 km/h, provozní brzdění 0,7 m/s² (1 411 m), oddíl 1 500 m a vlak 400 m: \((1\,411 + 1\,500 + 400)/44{,}4 = 74{,}5\) s, teoreticky asi 48 vlaků za hodinu. Skutečná kapacita je nižší – omezují ji stanice, výhybky, různé rychlosti vlaků a rezervy v jízdním řádu.

7.5Trakce a síť v Česku

Železniční síť v Česku měří asi 9 350 km, z toho asi 3 300 km (zhruba 35 %) je elektrizováno. Historicky se používají dvě trakční soustavy: stejnosměrná 3 kV na severu a střídavá 25 kV, 50 Hz na jihu; vícesystémové lokomotivy jezdí po obou. Elektrická trakce umí při brzdění vracet energii do sítě (rekuperace).traction power system, electrification

Ve skutečnosti

Vysokorychlostní tratě (v Evropě nad 250 km/h) mají velké poloměry oblouků, mírné sklony, žádné úrovňové přejezdy a kabinovou signalizaci, protože návěstidla u trati by strojvedoucí při 300 km/h nestihl spolehlivě číst. Zábrzdná dráha vlaku z 300 km/h je při 0,7 m/s² téměř 5 km. Česko vysokorychlostní tratě (projekty „Rychlá spojení“) připravuje; stav projektů zveřejňuje Správa železnic.

Pozor

Na železničním přejezdu má vlak vždy přednost – nemůže uhnout ani rychle zastavit. Výstražné světlo a zvukové znamení znamenají stůj, i když vlak ještě není vidět. Vstup do kolejiště mimo přechody je nebezpečný a zakázaný.

7.6Procvičení

1
Porovnejte zábrzdnou dráhu vlaku (0,7 m/s²) a auta (7 m/s²) ze 100 km/h, bez reakční doby.
Vlak \(27{,}78^2/(2\cdot 0{,}7) = \mathbf{551\ m}\), auto \(27{,}78^2/14 = \mathbf{55\ m}\). Desetinásobné zpomalení znamená desetinovou dráhu.
2
Zastávky jsou 1,5 km od sebe, vlak smí 160 km/h, \(a = 0{,}5\), \(b = 0{,}7\ \text{m/s}^2\). Dosáhne nejvyšší rychlosti? Jak dlouho jede?
Rozjezd na 160 km/h potřebuje 1 975 m – víc než celý úsek. Špičková rychlost \(v_p = \sqrt{2\cdot 1\,500\cdot 0{,}5\cdot 0{,}7/1{,}2} = 29{,}6\ \text{m/s} = \mathbf{106\ km/h}\), jízdní doba \(v_p/a + v_p/b = \mathbf{101\ s}\). Na krátkých úsecích vysoká nejvyšší rychlost nepomůže.
3
Metro má stanice po 1 km, \(a = b = 1\ \text{m/s}^2\), 80 km/h a pobyt 30 s. Jaká je cestovní rychlost?
Rozjezd a brzdění po 247 m, jízda 506 m: \(t = 22{,}2 + 22{,}2 + 22{,}8 = 67{,}2\) s, s pobytem 97,2 s na kilometr: 37 km/h.
4
Lokomotiva 84 t, \(\mu\) za mokra 0,15. Jakou největší tažnou sílu přenese?
\(0{,}15\cdot 84\,000\cdot 9{,}81 = \mathbf{124\ kN}\) – polovina proti suchu. Proto se v listopadu na listí rozjíždí vlak tak těžko.
5
Jaký nejkratší interval vlaků dává výpočet v oddílu 7.4, když se oddíl zkrátí na 1 000 m?
\((1\,411 + 1\,000 + 400)/44{,}4 = \mathbf{63{,}3\ s}\), asi 57 vlaků za hodinu teoreticky (proti 48).
Co si odnést
  • Kolej má malý valivý odpor i malou adhezi: vlak brzdí asi desetkrát déle než auto.
  • Bezpečnost zajišťují traťové oddíly, návěstidla a vlakový zabezpečovač (ETCS), ne rozhled.
  • Na krátkých úsecích rozhoduje zrychlení a počet zastávek, na dlouhých nejvyšší rychlost.
  • V Česku asi 9 350 km tratí, třetina elektrizovaná; dvě trakční soustavy 3 kV a 25 kV.
Část IIStřední škola
8

Letectvístřední škola

Letadlo drží ve vzduchu vztlak křídla, který roste s hustotou vzduchu, plochou křídla a druhou mocninou rychlosti. Proto musí dopravní letadlo před vzletem zrychlit na 250 až 300 km/h, proto potřebuje v horku a na horských letištích delší dráhu a proto létá vysoko, kde je řídký vzduch a menší odpor.

✈️

Vystrčte z okna jedoucího auta dlaň a mírně ji nakloňte: vzduch ji zvedá. Křídlo dělá totéž, jen je tvarované tak, aby vzduch odklonilo dolů co nejúčinněji a s malým odporem. Sedmdesátitunové letadlo nese plocha křídla velikosti menšího bytu.

Vzletová rychlost a délka rozjezdu
Modelové dvoumotorové dopravní letadlo (plocha křídla 122,6 m², tah 2 × 120 kN). Změňte vzletovou hmotnost, nadmořskou výšku letiště, teplotu a polohu vztlakových klapek. Graf ukazuje vzletovou rychlost podle hmotnosti.
LABORATOŘ
Model: pádová rychlost \(v_S = \sqrt{2mg/(\rho S C_{L,max})}\), vzletová rychlost \(1{,}2\,v_S\); hustota podle mezinárodní standardní atmosféry (ISA) s posunem teploty. Délka rozjezdu \(v^2/(2a)\) se zrychlením \(a = T/m - 0{,}02\,g\) (bez odporu vzduchu a poklesu tahu s rychlostí) – skutečná požadovaná délka dráhy je výrazně delší, zahrnuje výstup nad překážku a rezervu pro vysazení motoru.
+Teorie: čtyři síly, vztlak a úhel náběhu, pád, standardní atmosféra, odpor a jemnost, Breguetova rovnice, řízení letového provozu

8.1Čtyři síly

Na letadlo v ustáleném vodorovném letu působí čtyři síly v rovnováze: vztlak \(L\) vyrovnává tíhu \(G = mg\) a tah motorů \(T\) vyrovnává odpor \(D\). Když tah převýší odpor, letadlo zrychluje nebo stoupá.lift, weight, thrust, drag

vztlak L tíha G = mg tah T odpor D ustálený vodorovný let: L = G, T = D
Obr. 8.1 Čtyři síly na letadle. Poměr \(L/D\) (jemnost) říká, kolikrát menší tah stačí k udržení letu, než je tíha letadla.

8.2Vztlak

Křídlo odklání proud vzduchu dolů; podle zákona akce a reakce působí vzduch na křídlo silou nahoru. Ekvivalentně: nad profilem proudí vzduch rychleji a má nižší tlak než pod ním (Bernoulliho rovnice). Obě vysvětlení jsou dvě strany téhož proudového pole.lift equation, angle of attack

Vztlak a odpor\[L = \tfrac12\,\rho\,v^2\,S\,C_L,\qquad D = \tfrac12\,\rho\,v^2\,S\,C_D\]

\(\rho\) je hustota vzduchu, \(S\) plocha křídla, \(C_L\) součinitel vztlaku, který roste s úhlem náběhu (úhel mezi tětivou profilu a proudem vzduchu) přibližně lineárně, asi o 0,1 na stupeň. Nad kritickým úhlem (u běžných profilů kolem 15°) se proudění od horní plochy odtrhne, vztlak prudce klesne – nastává pád (stall). Vztlakové klapky a sloty při vzletu a přistání zvětší zakřivení a plochu křídla a zvýší \(C_{L,max}\) asi z 1,5 na 2,5 až 3.

proud vzduchuúhel náběhu α rychleji, nižší tlakpomaleji, vyšší tlak proud za křídlem odkloněn dolů úhel náběhu αC_L ≈ 15°pád
Obr. 8.2 Profil křídla (vlevo) a závislost součinitele vztlaku na úhlu náběhu (vpravo, schematicky). Za kritickým úhlem se proudění odtrhne a vztlak klesne.
Pozor

Rozšířené vysvětlení „vzduch nad křídlem musí urazit delší cestu za stejný čas“ je chybné: částice nad a pod profilem se za odtokovou hranou nesetkají, horní je tam dřív. Vztlak vzniká odkloněním proudu (a s ním spojeným rozdílem tlaků), ne vynuceným „dohnáním“.

Příklad Kolik unese křídlo

Křídlo 122,6 m², \(C_L = 2{,}0\) (vysunuté klapky), 250 km/h (69,4 m/s) u hladiny moře (\(\rho = 1{,}225\)): \(L = 0{,}5\cdot 1{,}225\cdot 69{,}4^2\cdot 122{,}6\cdot 2{,}0 = 724\) kN, tedy tíha 73,8 t.

8.3Standardní atmosféra a „hot and high“

Mezinárodní standardní atmosféra (ISA) předpokládá u hladiny moře 15 °C a 1 013,25 hPa, \(\rho = 1{,}225\ \text{kg/m}^3\), a pokles teploty o 6,5 °C na kilometr do 11 km. Hustota klesá: ve 2 000 m asi 1,007, v 10 000 m 0,413 kg/m³. V horku je vzduch ještě řidší. Vzletová rychlost roste s \(1/\sqrt{\rho}\) a délka rozjezdu s \(1/\rho\).International Standard Atmosphere, density altitude

Příklad Horské letiště v létě

Letadlo 70 t, klapky \(C_{L,max} = 2{,}4\). U moře při 15 °C je vzletová rychlost (1,2 \(v_S\)) 267 km/h. Na letišti v 1 600 m při teplotě o 20 °C vyšší než ISA je \(\rho = 0{,}977\) a vzletová rychlost 299 km/h; modelová délka rozjezdu se prodlouží o 25 %.

8.4Odpor, jemnost a cestovní let

Odpor má dvě složky: parazitní (tření a tvar, roste s \(v^2\)) a indukovaný (daň za vztlak, víry na koncích křídel, klesá s rychlostí). Jejich součet má minimum při určité rychlosti; tam je největší jemnost \(L/D\) – u dopravních letadel kolem 15 až 20. Ve výšce 10 až 12 km je hustota asi třetinová, takže stejný vztlak vznikne při vyšší rychlosti a s menším odporem tření; proudové motory jsou tam navíc účinnější.parasite drag, induced drag, lift-to-drag ratio

Pomůcka

Jemnost 17 znamená, že letadlo bez motorů doklouže z výšky 10 km asi 170 km daleko, a že k udržení letu 70t letadla stačí tah asi 40 kN (tíha / 17).

8.5Dolet: Breguetova rovnice

Letadlo během letu spaluje palivo a lehne. Integrací vychází Breguetova rovnice doletu:Breguet range equation

Breguetova rovnice (proudový motor)\[R = \frac{v}{g\,c_T}\cdot\frac{L}{D}\cdot\ln\frac{m_0}{m_1}\]

\(c_T\) je měrná spotřeba paliva (kg za sekundu na newton tahu), \(m_0\) a \(m_1\) hmotnost na začátku a na konci letu. Dolet zvyšuje rychlost, jemnost (aerodynamika), úspornost motoru a podíl paliva.

Příklad Dolet modelového letadla

\(v = 230\) m/s, \(L/D = 17\), \(c_T = 1{,}61\cdot 10^{-5}\ \text{kg/(N·s)}\), palivo tvoří 20 % vzletové hmotnosti (\(m_0/m_1 = 1{,}25\)): \(R = 230/(9{,}81\cdot 1{,}61\cdot 10^{-5})\cdot 17\cdot\ln 1{,}25 = 5\,510\) km (bez rezerv). S 30 % paliva by to bylo 8 808 km – logaritmus „trestá“ další palivo, které je třeba také nést.

8.6Řízení letového provozu

Mezinárodní pravidla civilního letectví sjednocuje Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO, Chicagská úmluva 1944). Vzdušný prostor se dělí na třídy a sektory; v řízeném prostoru dostávají letadla od řídících letového provozu povolení k letu a jsou udržována v rozstupech – typicky 5 námořních mil vodorovně (radarový rozstup na trati, v okolí letišť i méně) nebo 1 000 stop (asi 300 m) svisle. Letadla létají v letových hladinách odvozených od standardního tlaku. V Česku poskytuje letové provozní služby státní podnik Řízení letového provozu ČR.air traffic control, separation, flight level

Ve skutečnosti

Letecká doprava patří mezi nejbezpečnější druhy dopravy na osobokilometr. Její bezpečnost stojí na systematickém vyšetřování nehod (v Česku Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod), na hlášení incidentů bez hledání viníka a na redundanci – letadlo musí bezpečně vzlétnout i při vysazení jednoho motoru v nejhorším okamžiku rozjezdu.

8.7Procvičení

1
Jaká je pádová a vzletová rychlost letadla 60 t u hladiny moře (\(\rho = 1{,}225\)), \(S = 122{,}6\ \text{m}^2\), \(C_{L,max} = 2{,}4\)?
\(v_S = \sqrt{2\cdot 60\,000\cdot 9{,}81/(1{,}225\cdot 122{,}6\cdot 2{,}4)} = 57{,}1\ \text{m/s} = \mathbf{206\ km/h}\), vzletová \(1{,}2\,v_S = \mathbf{247\ km/h}\).
2
Kolikrát se zvětší modelová délka rozjezdu, když se hustota vzduchu sníží o 20 % (při stejném tahu)?
Délka \(\propto v^2 \propto 1/\rho\): \(1/0{,}8 = \mathbf{1{,}25\times}\), o 25 % delší.
3
Letadlo 70 t letí ve výšce 11 km (\(\rho \approx 0{,}36\)) rychlostí 230 m/s, \(S = 122{,}6\ \text{m}^2\). Jaký musí mít součinitel vztlaku?
\(C_L = mg/(\tfrac12\rho v^2 S) = 686\,700/(0{,}5\cdot 0{,}364\cdot 230^2\cdot 122{,}6) = \mathbf{0{,}58}\) – v cestovním letu stačí malý úhel náběhu.
4
Jaký tah potřebuje letadlo 70 t v ustáleném letu s jemností 17?
\(T = D = mg/(L/D) = 70\,000\cdot 9{,}81/17 = \mathbf{40{,}4\ kN}\), asi šestina maximálního vzletového tahu modelu.
5
Podle Breguetovy rovnice: o kolik procent se prodlouží dolet, když se jemnost zlepší ze 17 na 18,7?
Dolet je přímo úměrný \(L/D\): \(18{,}7/17 = 1{,}10\), o 10 % (nebo stejný dolet s menším množstvím paliva).
Co si odnést
  • Vztlak \(L = \tfrac12\rho v^2 S C_L\); nad kritickým úhlem náběhu nastává pád.
  • Řidší vzduch (výška, horko) = vyšší vzletová rychlost a delší rozjezd.
  • Jemnost \(L/D\) určuje potřebný tah; Breguetova rovnice dolet.
  • Bezpečnost letectví stojí na rozstupech, řízení provozu, redundanci a vyšetřování nehod.
Část IIIVysoká škola
9

Vodní doprava a kontejneryvysoká škola

Po moři putuje většina světového obchodu podle objemu. Loď nese voda a při pomalé plavbě má malý odpor, takže tuna nákladu spotřebuje na kilometr méně energie než v jakékoli jiné dopravě. Revoluci přinesl obyčejný ocelový kontejner: zboží se přestalo překládat po kusech.

🚢

Trička, telefony i hračky v obchodě nejspíš přepluly půl zeměkoule v kontejneru, který po cestě nikdo neotevřel: z továrny na kamion, do přístavu, na loď, do jiného přístavu, na vlak a nakonec do skladu. Na dopravu jednoho trička po moři připadá jen zlomek jeho ceny.

Pomalá plavba
Velká kontejnerová loď pluje z východní Asie do severní Evropy (modelově 10 500 námořních mil). Spotřeba paliva za den roste zhruba se třetí mocninou rychlosti. Najděte rychlost, při které je cesta ještě rozumně rychlá a spotřeba přijatelná. Graf: spotřeba paliva na jednu plavbu podle rychlosti.
LABORATOŘ
Model: denní spotřeba \(F(v) = F_{24}\,(v/24)^3\), spotřeba na plavbu \(F(v)\cdot D/(24v)\) roste s \(v^2\). Emise 3,114 t CO₂ na tunu těžkého topného oleje (emisní faktor IMO). Týdenní linka: oběh = 2 plavby + 8 dní v přístavech; počet lodí = oběh / 7 zaokrouhleno nahoru. Bez vlivu počasí, ponoru a zanesení trupu.
+Teorie: plování a nosnost, odpor lodi a Froudovo číslo, pomalá plavba, vnitrozemské vodní cesty, kontejnerizace, regulace

9.1Plování, výtlak a nosnost

Loď plave, protože vytlačí vodu o stejné hmotnosti, jako má sama (Archimédův zákon). Výtlak je hmotnost lodi s nákladem, nosnost (DWT, deadweight) hmotnost nákladu, paliva, zásob a posádky, kterou loď unese. Ponor je hloubka nejnižšího bodu trupu pod hladinou; na boku ho ukazuje ponorová stupnice.displacement, deadweight, draught

Plování a přírůstek ponoru\[m = \rho\,V_{pon},\qquad \Delta m \approx \rho\,A_{w}\,\Delta T\]

\(A_w\) je plocha vodorysky (plocha průřezu lodi v úrovni hladiny), \(\Delta T\) změna ponoru. Ve slané vodě (\(\rho \approx 1\,025\ \text{kg/m}^3\)) loď plave o něco výš než ve sladké.

náklad navíc Δm ponor T ΔT vodoryska, plocha A_wvztlak = tíha vytlačené vody
Obr. 9.1 Ponor a vodoryska. Náklad navíc zvětší ponor o \(\Delta T = \Delta m/(\rho A_w)\). Když řeka opadne, musí loď vézt méně, aby nenajela na dno.
Příklad Říční loď při nízkém stavu vody

Říční nákladní loď 80 × 9,5 m, plocha vodorysky asi 90 % obdélníku: \(A_w = 684\ \text{m}^2\). Jeden centimetr ponoru ve sladké vodě odpovídá \(1\,000\cdot 684\cdot 0{,}01 = 6{,}84\) t nákladu. Když musí kvůli nízké vodě plout o 50 cm méně ponořená, unese o 342 t méně – to je náklad asi 14 kamionů.

9.2Odpor lodi a Froudovo číslo

Odpor lodi tvoří hlavně třecí odpor (smáčená plocha, roste asi s \(v^2\)) a vlnový odpor – loď spotřebovává energii na tvorbu vln. Vlnový odpor prudce roste, když se délka vlny, kterou loď vytváří, blíží délce lodi. Rozhoduje Froudovo číslo:frictional and wave-making resistance, Froude number

Froudovo číslo a výkon\[Fr = \frac{v}{\sqrt{g\,L}},\qquad P \approx \text{konst.}\cdot v^3\ \ (\text{v obvyklém rozsahu rychlostí})\]

Výtlakové lodě jezdí hospodárně do \(Fr\) asi 0,25 až 0,3; kolem 0,4 („trupová rychlost“) se vlnový odpor stává zdí. Kontejnerová loď dlouhá 366 m má při 24 uzlech \(Fr = 0{,}21\), při 16 uzlech 0,14. Výkon roste přibližně se třetí mocninou rychlosti, spotřeba na ujetou míli proto s druhou.

9.3Pomalá plavba

Po roce 2008, kdy zdražilo palivo a poklesla poptávka, začaly linky jezdit pomaleji – slow steaming. Zpomalení z 24 na 16 uzlů sníží spotřebu na plavbu na \((16/24)^2 = 44\) %, ale plavba trvá déle a k udržení týdenní linky je třeba víc lodí. Zboží je déle „na cestě“, což zvyšuje náklady na zásoby (kapitola 10).slow steaming

Příklad Asie – Evropa

10 500 námořních mil, spotřeba 225 t/den při 24 uzlech. Při 24 uzlech plavba 18,2 dne a 4 102 t paliva (12 772 t CO₂); při 16 uzlech 27,3 dne a 1 823 t (5 677 t CO₂). Týdenní linka potřebuje při 24 uzlech 7 lodí (oběh 44,5 dne), při 16 uzlech 9 lodí (62,7 dne).

9.4Vnitrozemské vodní cesty

Řeky se splavňují jezy, které zvednou hladinu, a plavebními komorami, které převádějí lodě mezi úrovněmi. Komora se naplní nebo vypustí gravitací – bez čerpadel. Vodní cesta Labe–Vltava spojuje Česko s Hamburkem, ale splavnost dolního Labe závisí na průtoku; v suchých obdobích lodě nemohou plout plně naložené.navigation lock, inland waterway

loď komora: hladina stoupá dolní vodahorní voda plnění obtokem z horní vody spád
Obr. 9.2 Plavební komora. Loď vjede, vrata se zavřou, komora se naplní z horní vody (nebo vypustí do dolní) a loď vyjede na druhé úrovni. Na jedno proplavení se spotřebuje objem vody délka × šířka × spád.
Příklad Voda na jedno proplavení

Komora 85 × 12 m se spádem 5 m: \(85\cdot 12\cdot 5 = 5\,100\ \text{m}^3\) vody na jedno proplavení nahoru i dolů. Při malém průtoku řeky to omezuje počet proplavení.

9.5Kontejnerizace

Kontejner podle ISO 668 má standardní rozměry a rohové prvky, za které ho jeřáby, kamiony, vagony i lodě uchytí stejně. Jednotkou kapacity je TEU (twenty-foot equivalent unit): kontejner dlouhý 20 stop (6,06 m), široký 2,44 m a vysoký 2,59 m, objem asi 38 m³; čtyřicetistopý kontejner je 2 TEU. Americký podnikatel Malcolm McLean nechal v roce 1956 převézt první kontejnery na upraveném tankeru z Newarku do Houstonu; od 60. let se kontejner rozšířil po celém světě. Největší kontejnerové lodě dnes pojmou přes 24 000 TEU.container, TEU, intermodal transport

Ve skutečnosti

Kontejner zkrátil pobyt lodi v přístavu z týdnů na hodiny, omezil krádeže a poškození a umožnil vznik globálních dodavatelských řetězců. Námořní cesty mají úzká hrdla – Suezský a Panamský průplav, úžiny. Když se na Rudém moři v letech 2023–2024 zhoršila bezpečnost, objížděly linky Afriku; cesta z východní Asie do severní Evropy se tím prodloužila zhruba o 10 až 14 dní.

9.6Regulace a emise

Námořní dopravu reguluje Mezinárodní námořní organizace (IMO): úmluva SOLAS o bezpečnosti lidského života na moři (vznikla po potopení Titanicu), úmluva MARPOL o znečištění z lodí, limity síry v palivu a ukazatele energetické účinnosti lodí. Strategie IMO z roku 2023 si klade za cíl dosáhnout čistých nulových emisí skleníkových plynů z mezinárodní lodní dopravy kolem roku 2050. V EU je námořní doprava od roku 2024 postupně zahrnuta do systému obchodování s emisními povolenkami.IMO, SOLAS, MARPOL

Pozor

Malá spotřeba na tunokilometr neznamená malé emise celkem: obří lodě vozí obrovské objemy na velké vzdálenosti a spalovaly převážně těžký topný olej. Lodní doprava produkuje řádově 2 až 3 % světových emisí CO₂.

9.7Procvičení

1
Kolik vody je třeba na jedno proplavení komorou 190 × 12 m se spádem 8 m?
\(190\cdot 12\cdot 8 = \mathbf{18\,240\ m^3}\).
2
O kolik se zvětší ponor říční lodi s plochou vodorysky 684 m², když naloží 205 t (sladká voda)?
\(\Delta T = 205\,000/(1\,000\cdot 684) = \mathbf{0{,}30\ m}\).
3
Loď spotřebuje 225 t paliva denně při 24 uzlech. Kolik za den a kolik na plavbu 10 500 mil při 20 uzlech?
Za den \(225\cdot(20/24)^3 = \mathbf{130{,}2\ t}\). Plavba trvá \(10\,500/(20\cdot 24) = 21{,}9\) dne, spotřeba 2 848 t (8 870 t CO₂).
4
Jaké je Froudovo číslo říční lodi dlouhé 80 m při 10 uzlech? Jaká by byla její „trupová rychlost“ při \(Fr = 0{,}4\)?
\(v = 10\cdot 1{,}852/3{,}6 = 5{,}14\) m/s, \(Fr = 5{,}14/\sqrt{9{,}81\cdot 80} = \mathbf{0{,}18}\). Při \(Fr = 0{,}4\): \(v = 0{,}4\sqrt{785} = 11{,}2\ \text{m/s} \approx \mathbf{21{,}8\ uzlů}\) – tam už by vlnový odpor byl obrovský.
5
Kolik kamionů (každý veze jeden čtyřicetistopý kontejner) by bylo potřeba na náklad lodi s 24 000 TEU?
\(24\,000/2 = \mathbf{12\,000}\) kamionů – kolona dlouhá (při 20 m na soupravu bez mezer) 240 km.
Co si odnést
  • Loď plave podle Archimédova zákona; ponor a nosnost závisejí na hustotě a hloubce vody.
  • Výkon roste asi s \(v^3\), spotřeba na míli s \(v^2\): pomalá plavba šetří palivo, ale potřebuje víc lodí.
  • Plavební komora zvedá lodě gravitací; splavnost řek omezuje sucho.
  • Standardní kontejner (TEU) umožnil globální intermodální řetězce.
Část IIIVysoká škola
10

Logistika a dodavatelské řetězcevysoká škola

Logistika zajišťuje, aby správné zboží bylo ve správném množství, stavu, čase a místě za přiměřené náklady. Doprava je jen jedna její část; stejně důležité jsou zásoby, sklady a informace. Velkou část úvah tvoří kompromisy: velké dávky šetří dopravu, ale zvětšují zásoby; rychlá doprava šetří zásoby, ale stojí víc.

📦

Doma také řešíte logistiku: chodit pro mléko každý den je otrava (náklady na „objednávku“), koupit ho na měsíc dopředu nejde – nevejde se do lednice a zkazí se (náklady na držení zásoby). Někde mezi je rozumný nákup. Firmy ten bod počítají vzorcem starým přes sto let.

Kolik objednat a kdy
Sklad prodá ročně \(D\) kusů zboží v ceně 500 Kč. Každá objednávka stojí pevnou částku (doprava, administrativa), držení zásoby stojí 20 % ceny ročně. Graf ukazuje roční náklady podle velikosti objednávky. Dole pojistná zásoba pro kolísavou poptávku.
LABORATOŘ
Model: klasický model EOQ (stálá poptávka, okamžitá dodávka celé dávky, bez slev za množství), 250 pracovních dní v roce. Náklady \(C(Q) = (D/Q)\,S + (Q/2)\,H\), \(H = 0{,}2\cdot 500 = 100\) Kč za kus a rok. Pojistná zásoba \(z\,\sigma\sqrt{L}\) pro normálně rozdělenou denní poptávku a pevnou dodací lhůtu.
Minihra: kam to v řetězci patří?
Zařaďte činnosti do části dodavatelského řetězce. Za osm správných 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: dodavatelský řetězec, zásoby a EOQ, pojistná zásoba, Littleův zákon, efekt biče, distribuce a poslední míle

10.1Dodavatelský řetězec

Dodavatelský řetězec zahrnuje všechny články od těžby surovin přes výrobu dílů, montáž a distribuci až k zákazníkovi a zpět (vratky, recyklace). Proudí jím materiál (směrem k zákazníkovi), informace (objednávky, předpovědi, stav zásob – oběma směry) a peníze (směrem od zákazníka). Logistika plánuje a řídí tok a skladování zboží a souvisejících informací v řetězci.supply chain, logistics, reverse logistics

dodavatelvýrobcedistribučnícentrumprodejnazákazník materiál a zboží peníze informace oběma směry: objednávky, předpovědi, stav zásob
Obr. 10.1 Tři toky v dodavatelském řetězci. Mezi každými dvěma články je doprava a obvykle i zásoba.

10.2Proč existují zásoby a co stojí

Zásoby vyrovnávají rozdíly mezi dodávkami a spotřebou: cyklická zásoba vzniká, protože se nakupuje po dávkách, pojistná chrání před výkyvy poptávky a dodací lhůty, sezónní pokrývá špičky a zásoba na cestě (pipeline) je zboží právě převáženého. Náklady na držení zásob zahrnují vázaný kapitál, sklad, pojištění, ztráty a zastarání – obvykle 15 až 30 % hodnoty ročně.cycle stock, safety stock, pipeline inventory, holding cost

časzásoba pojistná zásoba bod znovuobjednání L Q
Obr. 10.2 Pilový diagram. Zásoba klesá se spotřebou; když dosáhne bodu znovuobjednání, odejde objednávka a za dodací lhůtu \(L\) přijde dávka \(Q\). Průměrná cyklická zásoba je \(Q/2\).

10.3Ekonomická velikost objednávky (EOQ)

Ford W. Harris odvodil v roce 1913 vzorec, který vyvažuje náklady na objednávky (\(D/Q\) objednávek ročně po \(S\)) a na držení průměrné zásoby \(Q/2\) (po \(H\) za kus a rok). Derivace podle \(Q\) položená rovna nule dává:economic order quantity (EOQ)

Model EOQ\[C(Q) = \frac{D}{Q}\,S + \frac{Q}{2}\,H,\qquad C'(Q) = -\frac{DS}{Q^2} + \frac{H}{2} = 0 \;\Rightarrow\; Q^* = \sqrt{\frac{2DS}{H}},\qquad C(Q^*) = \sqrt{2DSH}\]

V optimu se náklady na objednávky rovnají nákladům na držení. Funkce je u optima plochá – mírná odchylka od \(Q^*\) stojí málo.

Příklad Sklad dílů

\(D = 12\,000\) ks/rok, \(S = 2\,000\) Kč, \(H = 100\) Kč/ks/rok. \(Q^* = \sqrt{2\cdot 12\,000\cdot 2\,000/100} = 693\) ks, 17,3 objednávky ročně, náklady 69 282 Kč. Objednávka 1 000 ks stojí 74 000 Kč (+6,8 %), 400 ks 80 000 Kč (+15,5 %).

10.4Pojistná zásoba a bod znovuobjednání

Když denní poptávka kolísá se směrodatnou odchylkou \(\sigma\) a dodací lhůta je \(L\) dní, kolísá poptávka během lhůty se směrodatnou odchylkou \(\sigma\sqrt{L}\) (nezávislé dny). Pojistná zásoba pokryje výkyvy s pravděpodobností danou úrovní služby:service level, reorder point

Pojistná zásoba a bod znovuobjednání\[SS = z\,\sigma\sqrt{L},\qquad ROP = \bar d\,L + SS\]
Příklad 95% úroveň služby

Průměrně 48 ks denně (12 000 / 250), \(\sigma = 15\), \(L = 9\) dní. \(SS = 1{,}645\cdot 15\cdot 3 = 74\) ks, \(ROP = 48\cdot 9 + 74 = 506\) ks. Pro 99 % \(SS = 105\) ks – posledních pár procent spolehlivosti je nejdražších.

10.5Littleův zákon a zásoby na cestě

Pro každý ustálený systém platí Littleův zákon: průměrná zásoba v systému = propustnost × průměrná doba průchodu, \(I = \lambda\,W\). Platí pro auta ve frontě, pacienty v čekárně i zboží na lodi.Little's law

Příklad Pomalá plavba stojí kapitál

Firma dováží zboží v hodnotě 10 mil. Kč denně a plavba trvá 27 dní: na moři je trvale \(10\cdot 27 = 270\) mil. Kč zboží. Prodloužení o 9 dní (pomalá plavba, kapitola 9) přidá 90 mil. Kč vázaného kapitálu; při 8 % ročně to stojí 7,2 mil. Kč za rok.

10.6Efekt biče

Malé výkyvy poptávky zákazníků se směrem proti proudu řetězce zesilují: prodejna objedná trochu víc „pro jistotu“, velkoobchod ještě víc a výrobce surovin zažívá prudké vlny. Tento efekt biče popsal Jay Forrester (1961) a příčiny shrnuli Lee, Padmanabhan a Whang (1997): aktualizace předpovědí, objednávání v dávkách, cenové akce a přidělování při nedostatku. Lék je sdílení dat o skutečné poptávce, menší dávky, stabilní ceny a kratší dodací lhůty.bullwhip effect

10.7Distribuce a poslední míle

Cross-docking: zboží v distribučním centru jen přeloží z příchozích na odchozí vozidla, bez skladování. Just-in-time: díly přicházejí k lince přesně ve chvíli potřeby – malé zásoby, ale zranitelnost při výpadku dopravy. Poslední míle (doručení ke dveřím) bývá nejdražší částí cesty zásilky; řeší ji výdejní místa a boxy, svozové trasy a nákladní kola.cross-docking, just-in-time, last mile

Plánování tras je úloha okružního rozvozu (vehicle routing problem), zobecnění problému obchodního cestujícího. Počet různých okruhů přes \(n\) bodů (včetně skladu) je \((n-1)!/2\): pro 10 bodů 181 440, pro 20 bodů \(6\cdot 10^{16}\). Proto se používají heuristiky, které dají dobré (ne nutně optimální) řešení rychle.vehicle routing problem, travelling salesman problem

Pozor

Optimalizace jednoho článku může poškodit celek. Dopravce, který vozí jen plné kamiony, šetří dopravu, ale prodejně narostou zásoby; výrobce s obřími dávkami šetří přestavování linky, ale zásoby rostou v celém řetězci.

10.8Procvičení

1
\(D = 5\,000\) ks ročně, \(S = 1\,500\) Kč, \(H = 60\) Kč/ks/rok. Spočítejte EOQ, počet objednávek a roční náklady.
\(Q^* = \sqrt{2\cdot 5\,000\cdot 1\,500/60} = \mathbf{500\ ks}\), 10 objednávek ročně, \(C = 10\cdot 1\,500 + 250\cdot 60 = \mathbf{30\,000\ Kč}\).
2
Náklady na objednávku klesnou čtyřikrát (elektronické objednávání). Jak se změní EOQ a celkové náklady?
\(Q^* \propto \sqrt{S}\), \(C^* \propto \sqrt{S}\): obojí klesne na polovinu (\(\sqrt{4} = 2\)). Menší a častější dávky jsou levnější – základ přístupu just-in-time.
3
Průměrná denní poptávka 60 ks, \(\sigma = 20\), dodací lhůta 4 dny, úroveň služby 99 % (\(z = 2{,}326\)). Spočítejte pojistnou zásobu a bod znovuobjednání.
\(SS = 2{,}326\cdot 20\cdot\sqrt 4 = \mathbf{93\ ks}\), \(ROP = 60\cdot 4 + 93 = \mathbf{333\ ks}\).
4
Distribuční centrem projde 200 palet denně a paleta v něm stráví průměrně 3 dny. Kolik palet je tam průměrně?
Littleův zákon: \(I = 200\cdot 3 = \mathbf{600\ palet}\). Cross-docking, který zkrátí pobyt na 0,5 dne, sníží zásobu na 100 palet.
5
Kolik různých okružních tras existuje přes 10 zastávek (start ve skladu se nepočítá, směr jízdy nerozlišujeme)? A když je skladem 11. bod?
Okruh přes \(n\) bodů má \((n-1)!/2\) variant. 10 zastávek + sklad = 11 bodů: \(10!/2 = \mathbf{1\,814\,400}\). Kdyby šlo o 10 bodů včetně skladu: \(9!/2 = 181\,440\).
Co si odnést
  • Řetězcem tečou materiál, informace a peníze; mezi články jsou doprava a zásoby.
  • EOQ \(\sqrt{2DS/H}\) vyvažuje náklady na objednávky a na držení; optimum je ploché.
  • Pojistná zásoba \(z\sigma\sqrt L\); poslední procenta spolehlivosti jsou nejdražší.
  • Littleův zákon: zásoba = propustnost × doba průchodu. Pomalá doprava váže kapitál.
Část IIIVysoká škola
11

Městská mobilita a dopravní plánovánívysoká škola

Ve městě je nejvzácnější surovinou místo. Ulice má danou šířku a o tom, kolik lidí jí projde, rozhoduje, čím jedou. Dopravní plánování odhaduje, kolik lidí kam a čím pojede, a hledá opatření, která zlepší dostupnost města, ne jen rychlost aut. Přitom musí počítat s tím, že lidé na každou změnu reagují.

🏙️

Šedesát lidí jede do práce. V autech zaberou kus ulice dlouhý jako fotbalové hřiště, v jedné tramvaji několik desítek metrů, na kolech něco mezi. Stejná ulice, stejní lidé – jen jiné rozhodnutí každého z nich. A to rozhodnutí ovlivňuje cena parkování, čekání na zastávce nebo bezpečná cyklostezka.

Čím pojedu? Model volby dopravního prostředku
Multinomický logit model rozdělí cesty mezi auto, městskou hromadnou dopravu (MHD) a kolo podle času a ceny. Měňte délku cesty, cenu parkování a interval MHD a sledujte podíly. Graf ukazuje podíly podle délky cesty.
LABORATOŘ
Model (ilustrativní parametry, ne odhad pro konkrétní město): auto 10 min (cesta k autu, parkování) + jízda 25 km/h, 4 Kč/km + parkování; MHD 8 min chůze + polovina intervalu + jízda 18 km/h, jízdenka 30 Kč; kolo 2 min + 15 km/h, s penalizací 0,15 za km (únava, počasí). Užitek \(U = ASC - 0{,}06\cdot\text{čas [min]} - 0{,}02\cdot\text{cena [Kč]}\), konstanty 0 / −0,3 / −0,8; hodnota času 3 Kč/min. Podíl \(P_i = e^{U_i}/\sum_j e^{U_j}\).
+Teorie: kapacita ulice, čtyřstupňový model, gravitační model, logit, přidělení na síť a Wardrop, Braessův paradox, indukovaná poptávka

11.1Mobilita, dostupnost a čas

Mobilita je schopnost se pohybovat, dostupnost (přístupnost) schopnost dostat se k cílům – práci, škole, obchodům. Cílem plánování je dostupnost: město, kde je škola za rohem, je dostupné i bez rychlé silnice. Lidé v různých zemích a dobách věnují cestování průměrně kolem hodiny denně (tzv. Marchettiho konstanta); rychlejší doprava proto často nevede ke kratšímu cestování, ale k delším cestám a rozpínání měst.mobility, accessibility, travel time budget

11.2Prostor a kapacita

auto (1 800 voz. × 1,3)autobus (60 × 70)tramvaj (30 × 200)metro (30 × 1 000) 2 3404 2006 00030 000 osob/h osob za hodinu v jednom směru, měřítko lineární (modelové hodnoty)
Obr. 11.1 Modelová kapacita jednoho pruhu nebo koleje v osobách za hodinu. Skutečné hodnoty závisejí na obsazenosti, intervalech, zastávkách a křižovatkách; řádový rozdíl ale platí.

Osobní auto stojí asi 23 hodin denně a zabírá parkovací místo kolem 12 m²; za jízdy potřebuje s bezpečným odstupem mnohem víc. Kapacita ulice pro lidi proto závisí hlavně na tom, kolik z nich jede hromadnou dopravou, na kole nebo jde pěšky.

11.3Čtyřstupňový model

Klasický nástroj dopravního plánování, používaný od 50. let 20. století, rozkládá poptávku do čtyř kroků. Území se rozdělí na dopravní okrsky (zóny) a pro každý se odhadne počet obyvatel, pracovních míst a dalších cílů.four-step model, traffic analysis zone

1 generováníkolik cest 2 rozděleníodkud kam 3 dělbačím 4 přiděleníkudy zpětná vazba: doby jízdy v zatížené síti
Obr. 11.2 Čtyřstupňový model. Doby jízdy z přidělení se vracejí do rozdělení a dělby, dokud se výsledek neustálí.

11.4Gravitační model

Rozdělení cest mezi cíle se odhaduje analogií s gravitací: počet cest ze zóny \(i\) do \(j\) roste s „hmotností“ obou zón (počet vznikajících cest, atraktivita cíle) a klesá s náklady cesty.gravity model, impedance function

Gravitační model s mocninnou odporovou funkcí\[T_{ij} = P_i\,\frac{A_j\,c_{ij}^{-\beta}}{\sum_k A_k\,c_{ik}^{-\beta}}\]
Příklad Kam za prací

Ze zóny A vzniká 1 000 cest do práce. Zóna B má 500 pracovních míst ve vzdálenosti 5 km, zóna C 1 500 míst v 10 km, \(\beta = 2\). Váhy \(500/25 = 20\) a \(1\,500/100 = 15\): do B jede \(1\,000\cdot 20/35 = 571\) cest, do C 429. S \(\beta = 1\) (lidé méně citliví na vzdálenost) by to bylo 400 a 600.

11.5Volba dopravního prostředku: logit

Každá alternativa má užitek \(U_i = V_i + \varepsilon_i\), kde \(V_i\) je pozorovatelná část (čas, cena, pohodlí) a \(\varepsilon_i\) náhodná. Pokud jsou \(\varepsilon_i\) nezávislé s Gumbelovým rozdělením, vychází multinomický logit (McFadden, Nobelova cena za ekonomii 2000). Poměr koeficientů času a ceny je hodnota času.multinomial logit, random utility, value of time

Multinomický logit a hodnota času\[P_i = \frac{e^{V_i}}{\sum_j e^{V_j}},\qquad VoT = \frac{\beta_t}{\beta_c}\]
Příklad Tři alternativy

\(V_{auto} = -1{,}2\), \(V_{MHD} = -1{,}5\), \(V_{kolo} = -2{,}0\): podíly 45,7 %, 33,8 % a 20,5 %. Zlepšení MHD o 0,3 (například o 5 minut kratší čekání při \(\beta_t = -0{,}06\)) dá podíly 40,8 %, 40,8 % a 18,3 % – část nových cestujících přejde z auta, část z kola.

Pozor

Logit má vlastnost nezávislosti na irelevantních alternativách (IIA): nová alternativa bere ostatním podíly v poměru jejich velikostí. Klasický protipříklad „červený a modrý autobus“: přidání druhého, jinak stejného autobusu by v logitu ubralo i autům, ve skutečnosti si autobusy rozdělí jen cestující autobusem. Řeší to vnořený logit.

11.6Přidělení na síť a Wardropův princip

Řidiči volí trasu podle doby jízdy, ta ale roste se zatížením. Běžně se užívá funkce BPR: \(t = t_0\,[1 + 0{,}15\,(V/C)^4]\). Rovnováhu popsal John Wardrop (1952): v uživatelské rovnováze mají všechny používané trasy mezi dvěma místy stejnou dobu jízdy a žádná nepoužívaná není rychlejší. Systémové optimum (nejmenší celkový čas) se od ní obecně liší.traffic assignment, Wardrop equilibrium, BPR function

Příklad Braessův paradox

4 000 řidičů jede z A do B dvěma trasami; každá má úsek s dobou \(V/100\) minut a úsek se stálými 45 minutami. V rovnováze jede každou trasou 2 000 aut: \(20 + 45 = 65\) min. Postaví se rychlá spojka s nulovou dobou jízdy mezi oběma „proměnnými“ úseky. Každý řidič ji začne používat (je pro něj výhodnější), všichni jedou přes oba proměnné úseky a doba vzroste na \(40 + 40 = 80\) min. Nová silnice zhoršila provoz všem (Braess 1968).

11.7Indukovaná poptávka

Když se rozšíří silnice, zkrátí se doba jízdy; víc lidí pak jezdí autem, jezdí dál nebo v jinou dobu, a za několik let je silnice opět plná. Empirické studie (např. Duranton a Turner 2011 pro města v USA) zjistily, že ujeté kilometry rostou zhruba úměrně s délkou silniční sítě. Kapacita sama kongesci trvale neodstraní; účinnější bývá kombinace kvalitní hromadné dopravy, řízení parkování a zpoplatnění.induced demand, fundamental law of road congestion

Ve skutečnosti

Evropská města připravují plány udržitelné městské mobility (SUMP), které stavějí na dostupnosti, bezpečnosti a kvalitě veřejného prostoru. Typické nástroje: priorita tramvají a autobusů na křižovatkách, souvislá síť cyklotras, zóny 30, placené parkování, rozvoj území kolem stanic (transit-oriented development) a myšlenka „města krátkých vzdáleností“.

11.8Procvičení

1
Úsek má volnou dobu jízdy 10 min. Jaká je doba podle BPR při \(V/C = 1{,}0\) a \(1{,}2\)?
\(10\,(1 + 0{,}15) = \mathbf{11{,}5\ min}\), \(10\,(1 + 0{,}15\cdot 1{,}2^4) = \mathbf{13{,}1\ min}\).
2
V modelu laboratoře: cesta 5 km, parkování zdarma, interval MHD 10 min. Jaké jsou podíly? A co při parkovném 100 Kč?
Zdarma: auto 58,8 %, MHD 22,5 %, kolo 18,6 %. Při 100 Kč klesne užitek auta o 2: auto 16,2 %, MHD 45,9 %, kolo 37,9 %. Parkovné je v modelu silnější nástroj než zkrácení intervalu MHD na 5 min (auto 15,1 %).
3
Koeficienty \(\beta_t = -0{,}06\) za minutu a \(\beta_c = -0{,}02\) za korunu. Jaká je hodnota času?
\(0{,}06/0{,}02 = \mathbf{3\ Kč/min} = 180\ \text{Kč/h}\). Cestující je ochoten zaplatit 3 Kč za ušetřenou minutu.
4
V gravitačním příkladu (B: 500 míst v 5 km, C: 1 500 míst v 10 km) spočítejte rozdělení 1 000 cest pro \(\beta = 1\).
Váhy \(500/5 = 100\), \(1\,500/10 = 150\): B 400, C 600 cest. Čím menší \(\beta\), tím víc lidí jede za vzdálenějšími, ale většími cíli.
5
Proč v Braessově příkladu nepomůže, když se řidiči „domluví“ a spojku nepoužijí?
Domluva by dala 65 min všem (systémové optimum), ale není stabilní: každý jednotlivec, který by spojku použil, by jel kratší dobu (\(20 + 0 + 20 = 40\) min místo 65, pokud ostatní zůstanou). Uživatelská rovnováha je Nashova rovnováha, ne optimum – podobně jako vězňovo dilema.
Co si odnést
  • Ve městě rozhoduje prostor: pruh pro tramvaj nebo metro přepraví mnohonásobně víc lidí než pruh pro auta.
  • Čtyřstupňový model: generování, rozdělení (gravitační model), dělba (logit), přidělení (Wardrop).
  • Logit převádí čas a cenu na podíly; poměr koeficientů je hodnota času.
  • Nová silnice může provoz zhoršit (Braess) a přitáhnout nové jízdy (indukovaná poptávka).
Část IIIVysoká škola
12

Emise, elektromobilita a autonomní vozidlavysoká škola

Doprava je jedním z mála odvětví, kde emise skleníkových plynů v Evropě dlouho neklesaly. Elektromobil nemá výfuk, ale jeho výroba je náročnější a elektřina má vlastní emise – srovnávat je třeba za celý životní cyklus. Automatizace jízdy slibuje méně nehod, ale přináší nové otázky: jak dokázat, že je systém bezpečný, a kdo odpovídá, když řídí software.

🔋

Dva vozy vyjedou z továrny. Elektromobil si nese „uhlíkový dluh“ z výroby baterie a každým kilometrem ho splácí, protože jezdí s menšími emisemi. Za kolik kilometrů ho splatí, záleží hlavně na tom, z čeho se vyrábí elektřina, kterou se nabíjí.

Uhlíková stopa za život vozidla
Kumulované emise CO₂e benzinového auta (oranžově) a elektromobilu (modře) od výroby po ujeté kilometry. Změňte emisní intenzitu elektřiny, velikost baterie a roční nájezd.
LABORATOŘ
Model (řádové hodnoty): výroba vozu bez baterie 7 t CO₂e u obou, baterie 75 kg CO₂e na kWh kapacity. Benzinové auto 6,5 l/100 km, 2,8 kg CO₂e na litr včetně těžby a výroby paliva. Elektromobil 17 kWh/100 km plus 10 % ztrát při nabíjení. Emisní intenzita elektřiny je stálá po celou dobu (ve skutečnosti se mění v čase i během dne). Bez recyklace a konce životnosti. Skutečné hodnoty závisejí na voze, výrobci baterie a metodice.
Minihra: úroveň automatizace podle SAE
Zařaďte systémy do úrovní SAE J3016. Za aspoň sedm správných z osmi 15 XP.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: emise z dopravy, chemie spalování, regulace EU, elektromobily a baterie, životní cyklus, úrovně automatizace, senzory, ověřování bezpečnosti, odpovědnost

12.1Co doprava vypouští

Rozlišujeme skleníkové plyny (hlavně CO₂), které působí globálně a dlouhodobě, a látky znečišťující ovzduší – oxidy dusíku NOₓ, jemné částice PM (z výfuku, ale i z otěru brzd a pneumatik), těkavé organické látky – které škodí zdraví lokálně, hlavně ve městech. K tomu hluk. Doprava (včetně mezinárodní letecké a námořní) vytváří podle Evropské agentury pro životní prostředí zhruba čtvrtinu emisí skleníkových plynů EU, z toho většinu silniční doprava.greenhouse gases, air pollutants, non-exhaust emissions

12.2Kolik CO₂ dá litr benzínu

Benzín je směs uhlovodíků s hustotou asi 0,74 kg/l a hmotnostním podílem uhlíku asi 85 %. Každý atom uhlíku (12 g/mol) shoří na CO₂ (44 g/mol):

Hmotnost CO₂ ze spálení paliva\[m_{CO_2} = \rho\,V\,w_C\cdot\frac{44}{12} = 0{,}74\cdot 1\cdot 0{,}85\cdot 3{,}667 = 2{,}31\ \text{kg na litr}\]

Litr paliva o hmotnosti 0,74 kg tedy vytvoří víc než třikrát těžší CO₂ – přibírá kyslík ze vzduchu. Auto se spotřebou 6,5 l/100 km vypustí výfukem 150 g CO₂ na km; s těžbou, rafinací a dopravou paliva (well-to-wheel) asi o pětinu víc.

12.3Regulace v EU

Znečišťující látky z nových vozidel omezují emisní normy Euro; nejnovější Euro 7 (nařízení (EU) 2024/1257) poprvé zahrnuje i částice z brzd a požadavky na životnost baterií. CO₂ omezují flotilové limity výrobců (nařízení (EU) 2019/631 ve znění nařízení (EU) 2023/851): pro nové osobní automobily snížení o 55 % do roku 2030 a o 100 % od roku 2035 oproti roku 2021. Evropská komise v prosinci 2025 navrhla cíl pro rok 2035 zmírnit na 90 % s kompenzací zbylých emisí; k červnu 2026 o návrhu Rada i Parlament dále jednaly – platné znění si ověřte.Euro emission standards, CO₂ fleet targets

12.4Elektromobily a baterie

Elektromotor přemění na pohyb kolem 85 až 90 % energie z baterie a při brzdění část vrátí (rekuperace); spalovací motor v provozu kolem 20 až 35 %. Proto elektromobil spotřebuje na 100 km zhruba třetinu energie oproti benzinovému autu (17 kWh proti asi 57 kWh v 6,5 l benzínu). Slabinou je baterie: lithium-iontové články uloží řádově 150 až 250 Wh na kilogram, benzín přes 12 000 Wh/kg. Doba nabíjení \(t \approx \Delta E/P\); rychlonabíječka zpomaluje nad zhruba 80 % kapacity, aby baterii nepoškodila.battery electric vehicle, regenerative braking, energy density

Ve skutečnosti

V roce 2025 tvořily bateriové elektromobily v EU 17,4 % registrací nových osobních aut (13,6 % v roce 2024), plug-in hybridy 9,4 % a hybridy bez nabíjení 34,5 % (podle sdružení evropských výrobců automobilů). Podíl se mezi státy velmi liší.

12.5Posuzování životního cyklu

Posuzování životního cyklu (LCA) sčítá emise výroby surovin a vozidla, výroby a distribuce energie, provozu, údržby a konce životnosti. Elektromobil má vyšší emise při výrobě (baterie), nižší v provozu. Bod zvratu \(x^*\) (km), kdy se emise vyrovnají:life-cycle assessment, break-even distance

Bod zvratu elektromobilu\[x^* = \frac{E_{výr}^{EV} - E_{výr}^{ICE}}{e_{ICE} - e_{EV}},\qquad e_{EV} = c_{EV}\cdot g_{el}\]
Příklad Model laboratoře

Baterie 60 kWh: dluh \(60\cdot 75 = 4{,}5\) t CO₂e. Benzín \(6{,}5\cdot 2{,}8 = 18{,}2\) kg/100 km, elektromobil \(18{,}7\ \text{kWh}\cdot 0{,}4 = 7{,}48\) kg/100 km. \(x^* = 4\,500/(0{,}182 - 0{,}0748) = 41\,978\) km, při 15 000 km ročně za 2,8 roku. Za 200 000 km: 43,4 t proti 26,5 t. S elektřinou 700 g/kWh bod zvratu 88 000 km, s 900 g/kWh 328 000 km.

12.6Úrovně automatizace

Norma SAE J3016 rozlišuje šest úrovní. Na úrovni 0 až 2 řídí člověk a systémy mu jen pomáhají – i když úroveň 2 drží pruh i rychlost, řidič musí neustále sledovat provoz. Na úrovni 3 řídí systém v určených podmínkách sám a řidič se smí věnovat něčemu jinému, ale musí na výzvu převzít řízení. Úroveň 4 zvládne celou jízdu v provozní oblasti (ODD) bez člověka, úroveň 5 kdekoli.SAE levels of driving automation, operational design domain

012345 varovánívolant nebopedályvolant i pedály podmíněnávysoká (ODD)úplná řídí a sleduje člověkřídí systém (v ODD)
Obr. 12.1 Úrovně automatizace jízdy podle SAE J3016. Hlavní předěl je mezi úrovní 2 a 3: kdo odpovídá za sledování okolí.

12.7Jak autonomní vozidlo „vidí“

Vozidlo kombinuje kamery (barvy, značky, rozpoznávání objektů; potíže ve tmě a protisvětle), radary (vzdálenost a rychlost i v mlze, malé rozlišení), lidary (přesný 3D obraz laserem, dražší, citlivé na hustý déšť) a ultrazvuk (parkování). Fúze senzorů spojuje jejich data, lokalizace porovnává okolí s přesnou mapou, plánování volí trajektorii a řízení ji provede. Rozpoznávání stojí na strojovém učení (podrobněji v průvodcích Robotika a Informatika).sensor fusion, lidar, perception, planning

radar (daleko)kameralidar 360°ultrazvuk
Obr. 12.2 Zorná pole senzorů (schematicky, ne v měřítku). Každý senzor má jiné slabiny; jejich kombinace dává redundanci.

12.8Jak dokázat bezpečnost

Lidští řidiči v USA způsobili podle statistik kolem roku 2013 přibližně 1,09 úmrtí na 100 milionů mil. Kalra a Paddock (2016) spočítali, kolik kilometrů bez úmrtí by musela flotila ujet, aby s 95% spolehlivostí prokázala aspoň stejnou bezpečnost: pro Poissonův proces s nulou událostí \(P(0) = e^{-\lambda n} \le 0{,}05\), tedy \(n \ge \ln 20/\lambda \approx 3/\lambda\), asi 275 milionů mil. Proto se bezpečnost ověřuje kombinací simulací, testů scénářů a analýzy systému, ne jen ujetými kilometry.safety validation, scenario-based testing

12.9Pravidla a odpovědnost

Schvalování vozidel s automatizovaným řízením upravuje v EU nařízení (EU) 2019/2144 a jeho prováděcí předpisy a na úrovni OSN předpis EHK OSN č. 157 o systémech automatizovaného udržování v jízdním pruhu (úroveň 3 na dálnici). V Česku od 1. 1. 2026 (zákon č. 130/2025 Sb.) zákon o silničním provozu výslovně upravuje provoz automatizovaných vozidel: řidičem je i osoba na místě řidiče automatizovaného vozidla; v režimu automatizovaného řízení se na ni nevztahují povinnosti, které plní vozidlo, ale musí být připravena řízení bezpečně převzít a na výzvu ho převzít neprodleně (§ 79b). Policii musí zpřístupnit údaje o tom, zda řídilo vozidlo, jinak se má za to, že řídil člověk.type approval, ALKS, liability

Pozor

Asistent úrovně 2 není autopilot. Řidič odpovídá za jízdu stejně, jako by řídil sám, a nesmí se věnovat telefonu. Většina vozů v provozu dnes nabízí nejvýš úroveň 2.

12.10Procvičení

1
Ověřte výpočtem, kolik CO₂ vznikne spálením 1 litru benzínu (0,74 kg/l, 85 % uhlíku).
\(0{,}74\cdot 0{,}85 = 0{,}629\) kg uhlíku, \(0{,}629\cdot 44/12 = \mathbf{2{,}31\ kg\ CO_2}\).
2
Elektromobil spotřebuje 18,7 kWh/100 km ze zásuvky. Kolik g CO₂ na km odpovídá elektřině 100 g/kWh a 700 g/kWh? Srovnejte s benzinovým autem (182 g/km well-to-wheel).
\(187\ \text{Wh/km}\cdot 0{,}1 = \mathbf{18{,}7\ g/km}\), \(187\cdot 0{,}7 = \mathbf{130{,}9\ g/km}\). V obou případech méně než 182 g/km, ale při uhelné elektřině je rozdíl malý.
3
Kolik trvá nabití baterie 60 kWh z 20 na 80 % ze střídavé nabíječky 11 kW (bez ztrát)?
\(\Delta E = 0{,}6\cdot 60 = 36\) kWh, \(t = 36/11 = \mathbf{3{,}3\ h}\).
4
V modelu laboratoře s elektřinou 400 g/kWh: o kolik se posune bod zvratu, když se baterie zvětší z 60 na 90 kWh?
Dluh vzroste o \(30\cdot 75 = 2{,}25\) t na 6,75 t: \(x^* = 6\,750/0{,}1072 = \mathbf{62\,966\ km}\) místo 41 978 km (spotřebu považujeme za stejnou, ve skutečnosti těžší vůz spotřebuje víc).
5
Kolik mil bez nehody by musela flotila ujet, aby s 95% spolehlivostí prokázala, že má méně než 1 úmrtí na 100 milionů mil?
\(n = \ln 20/\lambda = 3{,}0/10^{-8} = \mathbf{300\ milionů\ mil}\) (asi 480 milionů km). Pro λ = 1,09 · 10⁻⁸ vychází 275 milionů mil.
Co si odnést
  • Litr benzínu = 2,31 kg CO₂; doprava tvoří asi čtvrtinu emisí skleníkových plynů EU.
  • Elektromobil je účinnější, ale nese emise výroby baterie; bod zvratu závisí hlavně na elektřině.
  • SAE: do úrovně 2 sleduje provoz člověk, od úrovně 3 systém ve vymezených podmínkách.
  • V Česku od 1. 1. 2026 § 79b: řidič automatizovaného vozidla musí být připraven převzít řízení.
PřílohaA

Slovníček

PřílohaB

Vzorce a hodnoty na jednom místě

Základy (kapitoly 1–3)

Přepravní výkon, jízdní odpory, výkon\[V = \sum n_i d_i,\qquad F_{val} = c_r m g,\qquad F_{vz} = \tfrac12\rho c_x A v^2,\qquad P = Fv\]
Dráha a doba zastavení, rychlost nárazu\[s_z = v\,t_r + \frac{v^2}{2a},\qquad t_z = t_r + \frac{v}{a},\qquad v_n = \sqrt{v^2 - 2a(x - v\,t_r)}\]
Adheze a zatáčka\[a_{max} = \mu g,\qquad v_{max} = \sqrt{\mu g r}\]

Střední škola (kapitoly 4–8)

Mocninný model a ekvivalentní výška pádu\[\frac{N_1}{N_0} = \Big(\frac{v_1}{v_0}\Big)^{k},\ k = 2,3,4;\qquad h = \frac{v^2}{2g},\qquad a = \frac{v^2}{2s}\]
Dopravní proud: Greenshields, trojúhelník, rázová vlna\[q = kv,\quad q = v_f k\Big(1 - \frac{k}{k_j}\Big),\quad q_{max} = \frac{v_f k_j}{4},\quad q = \min\big(v_f k,\,w(k_j - k)\big),\quad u = \frac{q_2 - q_1}{k_2 - k_1}\]
Světelná signalizace (Webster)\[c = s\frac{g}{C},\quad x = \frac{q}{c},\quad C_0 = \frac{1{,}5L + 5}{1 - Y},\quad d \approx 0{,}9\Big[\frac{C(1-\lambda)^2}{2(1-\lambda x)} + \frac{x^2}{2q(1-x)}\Big]\]
Železnice: adheze, jízdní doba, špičková rychlost\[F_{max} = \mu m_{adh} g,\qquad t = \frac{D}{v} + \frac{v}{2a} + \frac{v}{2b},\qquad v_p = \sqrt{\frac{2Dab}{a+b}}\]
Letectví: vztlak, pádová rychlost, Breguet\[L = \tfrac12\rho v^2 S C_L,\qquad v_S = \sqrt{\frac{2mg}{\rho S C_{L,max}}},\qquad R = \frac{v}{g c_T}\frac{L}{D}\ln\frac{m_0}{m_1}\]

Vysoká škola (kapitoly 9–12)

Loď: ponor, Froudovo číslo, spotřeba\[\Delta m = \rho A_w \Delta T,\qquad Fr = \frac{v}{\sqrt{gL}},\qquad F_{den} \propto v^3,\quad F_{plavba} \propto v^2\]
Zásoby: EOQ, pojistná zásoba, Littleův zákon\[Q^* = \sqrt{\frac{2DS}{H}},\qquad SS = z\sigma\sqrt{L},\qquad ROP = \bar d L + SS,\qquad I = \lambda W\]
Plánování: gravitační model, logit, BPR\[T_{ij} = P_i\frac{A_j c_{ij}^{-\beta}}{\sum_k A_k c_{ik}^{-\beta}},\qquad P_i = \frac{e^{V_i}}{\sum_j e^{V_j}},\qquad t = t_0\Big[1 + 0{,}15\Big(\frac{V}{C}\Big)^4\Big]\]
Emise a bod zvratu, ověření bezpečnosti\[m_{CO_2} = \rho V w_C\frac{44}{12},\qquad x^* = \frac{\Delta E_{výr}}{e_{ICE} - e_{EV}},\qquad n \ge \frac{\ln 20}{\lambda}\]
Tab. B.1Užitečné hodnoty
VeličinaHodnota
převod rychlosti1 m/s = 3,6 km/h; 1 uzel = 1,852 km/h; 1 námořní míle = 1 852 m
tíhové zrychlení9,81 m/s²
zpomalení (model)suchý asfalt 7, mokro 5, sníh 2,5, led 1 m/s²; vlak provozně 0,7 m/s²
hustota vzduchu (ISA)1,225 kg/m³ u moře, 1,007 ve 2 km, 0,413 v 10 km
saturovaný tokasi 1 800 až 2 000 voz./h zelené na pruh
CO₂ z palivabenzín 2,31 kg/l (výfuk); těžký topný olej 3,114 t/t (IMO)
kvantily normálního rozdělení90 %: 1,282; 95 %: 1,645; 99 %: 2,326
PřílohaC

Zdroje a předpoklady

Předpisy a dokumenty

  • Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění účinném od 1. 1. 2026: § 4 a 5 (povinnosti účastníka a řidiče, alkohol § 5 odst. 2), § 6 (bezpečnostní pás), § 7 odst. 1 písm. c) (telefon), § 18 (nejvyšší dovolená rychlost: 50 v obci, 80 v obci na dálnici a silnici pro motorová vozidla, 90 mimo obec, 110 na silnici pro motorová vozidla, 130 na dálnici), § 19 (bezpečná vzdálenost), § 22 (přednost zprava), § 53 odst. 9 (retroreflexní prvky chodců), § 58 odst. 1 a 2 (přilba cyklistů do 18 let, děti do 10 let pod dohledem), § 79b (automatizovaná vozidla), § 123a a násl. (bodové hodnocení, 12 bodů). Ověřeno 13. 10. 2026 (zakonyprolidi.cz, aktuální znění 1. 1. 2026 – 31. 12. 2026).
  • Zákon č. 130/2025 Sb. – novela, kterou se s účinností od 1. 1. 2026 upravuje provoz automatizovaných vozidel (definice řidiče v § 2, nový § 79b zákona č. 361/2000 Sb.). Ověřeno 13. 10. 2026 (odborné komentáře epravo.cz a pravniprostor.cz; přesné znění ověřte v e-Sbírce).
  • Úprava bodového hodnocení účinná od 1. 1. 2024 (přestupky po 2, 4 nebo 6 bodech, 12 bodů znamená pozbytí oprávnění na 1 rok). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Nařízení (EU) 2019/631 o emisních normách CO₂ pro nové osobní automobily a lehká užitková vozidla, ve znění nařízení (EU) 2023/851 (−55 % v roce 2030, −100 % od 2035). Návrh Komise ze 16. 12. 2025 na zmírnění cíle 2035 na 90 % byl k červnu 2026 projednáván (zpráva Rady o pokroku 15. 6. 2026). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Nařízení (EU) 2024/1257 (Euro 7); nařízení (EU) 2019/2144 o obecné bezpečnosti vozidel; předpis EHK OSN č. 157 (ALKS); SAE J3016 (2021), Taxonomy and Definitions for Terms Related to Driving Automation Systems.
  • Úmluva o silničním provozu (Vídeň, 1968); Úmluva o mezinárodním civilním letectví (Chicago, 1944); úmluvy IMO SOLAS a MARPOL; Strategie IMO pro snižování emisí skleníkových plynů z lodí (2023); norma ISO 668 (kontejnery).

Statistiky a data

  • Policejní prezidium ČR: Informace o nehodovosti na pozemních komunikacích v České republice, prosinec 2025 (zveřejněno 9. 1. 2026): 85 518 nehod, 421 usmrcených, 1 647 těžce a 25 013 lehce zraněných, škoda 8 346,9 mil. Kč; meziročně −7,3 % nehod, −3,9 % usmrcených; nejvíce obětí v roce 1969 (1 758). Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Správa železnic: délka sítě asi 9 350 km, z toho asi 3 300 km elektrizovaných (k 31. 12. 2023: 9 349 km, 3 258 km). Ověřeno 13. 10. 2026; aktuální čísla ve výroční zprávě SŽ.
  • ACEA: New car registrations 2025 – bateriové elektromobily 17,4 % (2024: 13,6 %), plug-in hybridy 9,4 %, hybridy 34,5 % registrací v EU. Ověřeno 13. 10. 2026.
  • Evropská agentura pro životní prostředí (EEA): emise skleníkových plynů z dopravy v EU; Eurostat: EU transport in figures (dělba přepravní práce); Ministerstvo dopravy: Ročenka dopravy ČR.
  • IMO: Fourth IMO GHG Study 2020 (podíl lodní dopravy na světových emisích); emisní faktor 3,114 t CO₂/t těžkého topného oleje.

Literatura

  • Mannering, F. L., Washburn, S. S. (2020): Principles of Highway Engineering and Traffic Analysis. 7. vyd. Wiley.
  • Garber, N. J., Hoel, L. A. (2015): Traffic and Highway Engineering. 5. vyd. Cengage Learning.
  • Treiber, M., Kesting, A. (2013): Traffic Flow Dynamics: Data, Models and Simulation. Springer.
  • Greenshields, B. D. (1935): A study of traffic capacity. Proceedings of the Highway Research Board 14, 448–477.
  • Lighthill, M. J., Whitham, G. B. (1955): On kinematic waves II. A theory of traffic flow on long crowded roads. Proceedings of the Royal Society A 229, 317–345.
  • Webster, F. V. (1958): Traffic Signal Settings. Road Research Technical Paper No. 39. HMSO, Londýn.
  • Sugiyama, Y. a kol. (2008): Traffic jams without bottlenecks – experimental evidence for the physical mechanism of the formation of a jam. New Journal of Physics 10, 033001.
  • Nilsson, G. (2004): Traffic Safety Dimensions and the Power Model to Describe the Effect of Speed on Safety. Lund Institute of Technology, Bulletin 221.
  • Elvik, R. (2009): The Power Model of the relationship between speed and road safety. TØI report 1034/2009, Oslo.
  • Haddon, W. (1972): A logical framework for categorizing highway safety phenomena and activity. Journal of Trauma 12(3), 193–207.
  • Anderson, J. D. (2016): Introduction to Flight. 8. vyd. McGraw-Hill.
  • Rodrigue, J.-P. (2020): The Geography of Transport Systems. 5. vyd. Routledge.
  • Chopra, S., Meindl, P. (2019): Supply Chain Management: Strategy, Planning, and Operation. 7. vyd. Pearson.
  • Lee, H. L., Padmanabhan, V., Whang, S. (1997): Information distortion in a supply chain: the bullwhip effect. Management Science 43(4), 546–558.
  • Ortúzar, J. de D., Willumsen, L. G. (2011): Modelling Transport. 4. vyd. Wiley.
  • Wardrop, J. G. (1952): Some theoretical aspects of road traffic research. Proceedings of the Institution of Civil Engineers 1(3), 325–378.
  • Braess, D. (1968): Über ein Paradoxon aus der Verkehrsplanung. Unternehmensforschung 12, 258–268.
  • Duranton, G., Turner, M. A. (2011): The fundamental law of road congestion: evidence from US cities. American Economic Review 101(6), 2616–2652.
  • Kalra, N., Paddock, S. M. (2016): Driving to safety: how many miles of driving would it take to demonstrate autonomous vehicle reliability? Transportation Research Part A 94, 182–193.
  • Levinson, M. (2006): The Box: How the Shipping Container Made the World Smaller and the World Economy Bigger. Princeton University Press.

Modelové předpoklady

Laboratoře používají zjednodušené modely s typickými hodnotami (viz popisky „Model“ u každé laboratoře): rovnoměrné zpomalení, Greenshieldsův a trojúhelníkový diagram, Websterův vzorec, lichoběžníkový profil jízdy vlaku, standardní atmosféru, kubickou závislost spotřeby lodi na rychlosti, model EOQ, ilustrativní logit a řádové emisní hodnoty. Slouží k pochopení principů, ne k návrhu, posudku ani k řízení vozidla.

Interaktivní průvodce Doprava (říjen 2026). Studijní materiál, nenahrazuje učebnici, výuku, autoškolu ani znění předpisů; neposkytuje právní poradenství. Při nehodě se zraněním volejte 155 nebo 112.