Biotechnologie
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Biotechnologie

Od kvašení po genové terapie –
jak se z buněk stávají továrny

Na pozadí běží vsádková kultivace v bioreaktoru. Míchadlo rozhání bublinky vzduchu, buňky (modře) se dělí a spotřebovávají cukr. Dokud je ho dost, rostou exponenciálně, pak se růst zastaví. Ukazatele počítá Monodův model z kapitoly 9.

biomasa–
zbývá cukru–
čas kultivace–
fáze–
Úvodem

Jak průvodce používat

Biotechnologie využívají živé buňky, jejich části a enzymy k výrobě věcí, které lidé potřebují: chleba, sýra, piva, léků, vakcín, pracích prostředků, krmiv i čisté vody. Průvodce vede od kvašení, které lidé znají tisíce let, přes enzymy, rekombinantní DNA a výrobu léčiv až k bioreaktorům, čistírnám odpadních vod, bioinformatice a otázkám etiky a bezpečnosti. Je pro zvídavé dospělé, středoškoláky, vysokoškoláky i rodiče.

🧫

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si věc vyzkoušíte na modelu: necháte kvasinky zkvasit cukr, nakrmíte bioreaktor, zvětšíte výrobu z baňky na tank nebo spočítáte, kolik genomu přečtete. Pod ní mise za XP. Dole rozbalovací teorie pro ty, kdo chtějí jít do hloubky: definice, vzorce, řešené příklady a příklady k procvičení. Barevná tečka v obsahu ukazuje náročnost. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Mapa průvodce

Kapitoly jsou řazené od základní školy po úvodní kurzy vysoké školy. Rozbalovací teorie jde v každé kapitole zhruba o úroveň výš než úvodní text.

Tab. 0.1Kapitoly, úroveň a co se naučíte
KapitolaÚroveňCo se naučíte
1 Co jsou biotechnologiezákladyod kvašení po moderní obor, „barvy“ biotechnologií, bilance kvašení cukru
2 Mikroorganismy a fermentacezákladybakterie, kvasinky a plísně, růstová křivka, doba zdvojení, aerobní a anaerobní metabolismus
3 Enzymy v průmysluzákladyjak enzym urychluje reakci, teplota a pH, Michaelisova–Mentenové kinetika, inhibice, imobilizace
4 Rekombinantní DNA v principustřední školaco znamená přenést gen, vektor a hostitel, PCR jako exponenciální kopírování, CRISPR v principu
5 Léčiva z buněkstřední školainzulin, protilátky, vakcíny; upstream a downstream, výtěžek čištění, kvalita
6 Buněčné kultury a tkáňové inženýrstvístřední školaživočišné buňky v kultuře, kmenové buňky, nosiče, difuze kyslíku do tkáně
7 Genové terapie a mRNAstřední školajak dopravit gen nebo mRNA do buňky, kinetika mRNA a bílkoviny, somatické a zárodečné úpravy
8 Zemědělské biotechnologie, GMO a NGTstřední školašlechtění od křížení po editaci genomu, Bt plodiny a refugia, regulace GMO a NGT v EU
9 Bioprocesní inženýrstvívysoká školaMonodův model, výtěžkové koeficienty, vsádka, přítok a chemostat, kLa a přenos kyslíku, scale-up
10 Environmentální biotechnologievysoká školaaktivovaný kal a stáří kalu, anaerobní digesce a bioplyn, bioremediace, biologické plasty
11 Bioinformatikavysoká školasekvenování a pokrytí, skládání genomu, databáze a podobnost, predikce struktury
12 Etika a biologická bezpečnostvysoká školabiosafety a biosecurity, vrstvy ochrany, dvojí užití, zákony a mezinárodní úmluvy

Co budete potřebovat

  • Biologie: buňka, DNA, přepis a překlad, enzymy. Základy najdete v průvodci Biologie (kapitoly 2, 4 a 6), dědičnost, mutace a genomiku do hloubky v průvodci Genetika. Tady se genetika jen používá: biotechnologie jsou aplikace.
  • Chemie a matematika: molární hmotnost a látkové množství, procenta, exponenciála a logaritmus, jednoduché rovnice. Pomůže průvodce Chemie a Matematika. Lidské tělo a léky obecně vykládá průvodce Všeobecná medicína, zemědělství průvodce Zemědělství, ekosystémy průvodce Ekologie, etiku obecně průvodce Filozofie.

Jak číst laboratoře

Laboratoře jsou matematické modely s ilustračními parametry: ukazují princip a směr účinku (víc kyslíku, rychlejší růst; delší stáří kalu, čistší voda), ne čísla pro konkrétní výrobu. Nejsou to laboratorní postupy a průvodce žádné postupy, receptury ani kroky práce s organismy neuvádí.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Řešený příklad

Výpočet krok za krokem, který si můžete přepočítat.

Ve skutečnosti

Kde se látka používá, jak k objevu došlo a jak se s ním zachází v praxi.

Pomůcka

Rychlé pravidlo nebo odhad, který se dá udržet v hlavě.

Pozor

Častá chyba nebo rozšířený omyl.

Studijní materiál, nenahrazuje učebnici ani výuku. Nenahrazuje lékaře: léčiva a terapie jsou vyloženy jen v principu, bez dávkování a doporučení; v ohrožení života volejte 155 nebo 112. Průvodce záměrně neobsahuje laboratorní protokoly, receptury, sekvence ani postupy práce s organismy; genové inženýrství, PCR a CRISPR vykládá jen v principu a vždy spolu s etikou, biologickou bezpečností a regulací. Nejmenuje komerční produkty ani firmy. Předpisy a údaje mají v příloze C zdroj a datum ověření, stav k 13. 10. 2026.

Rozsahem odpovídá biologii a chemii v RVP ZV (kapitoly 1–3), biologii v RVP G a maturitní úrovni s přesahem do biochemie (kapitoly 4–8) a úvodním vysokoškolským kurzům biotechnologie, bioinženýrství, technické mikrobiologie a bioinformatiky (kapitoly 9–12 a rozbalovací teorie). Hloubkou se drží standardních učebnic, např. Shuler a Kargi: Bioprocess Engineering, Glick a Patten: Molecular Biotechnology, Doran: Bioprocess Engineering Principles (příloha C).

Část IZáklady
1

Co jsou biotechnologiezáklady

Biotechnologie jsou využití živých organismů, buněk nebo jejich částí k výrobě a ke službám, které lidé potřebují. Nejstarší biotechnologií je kvašení: kvasinky mění cukr na alkohol a oxid uhličitý, bakterie mléčného kvašení mění mléko na jogurt. Moderní biotechnologie k tomu přidaly cílené změny dědičné informace, bioreaktory o objemu desítek tisíc litrů a počítačovou analýzu genomů.

🍞

Když kynete těsto, pracuje pro vás miliarda drobných pomocníků. Kvasinky v teple sní trochu cukru a škrobu, vydýchají oxid uhličitý a těsto nafouknou. Pekař nemusí vědět nic o enzymech, a přesto řídí biotechnologický proces: hlídá teplotu, čas a „krmení“ kvasinek. Přesně to dělá i inženýr u bioreaktoru, jen s měřidly a rovnicemi.

Kvašení cukru: kolik vznikne alkoholu a plynu
Kvasinky bez kyslíku mění glukózu na etanol a oxid uhličitý. Zvolte, kolik cukru je v litru kvasu, kolik litrů kvasíte a jakou část teoretického výtěžku kvasinky dosáhnou (zbytek spotřebují na růst a vedlejší produkty).
LABORATOŘ
Model: C₆H₁₂O₆ → 2 C₂H₅OH + 2 CO₂ (Gay-Lussacova rovnice), molární hmotnosti 180,16 / 46,07 / 44,01 g/mol, hustota etanolu 0,789 g/ml, objem CO₂ jako ideální plyn při 20 °C a 101,325 kPa. Cukr počítán jako glukóza; objemové procento zjednodušeně bez kontrakce směsi.
Minihra: jakou barvu má tahle biotechnologie?
Obor se často dělí podle barev: červená (medicína), zelená (zemědělství a rostliny), bílá (průmysl), šedá (životní prostředí), modrá (moře a vodní organismy). Přiřaďte příklady.
MINIHRA
0 / 8
pravěkkvašení 1857Pasteur:kvašení dělajímikroby 1897Buchner:enzymy 1928penicilin 1973rekomb.DNA 1982lidskýinzulin 1983PCR 2012CRISPR 2020mRNAvakcíny tradiční biotechnologiemoderní (molekulární) biotechnologie
Obr. 1.1 Hlavní milníky (osa není v měřítku). Tradiční biotechnologie využívají organismy tak, jak jsou; moderní mění jejich dědičnou informaci nebo pracují s jednotlivými molekulami.
+Teorie: definice, dějiny, obory a bilance kvašení

1.1Definice

Úmluva o biologické rozmanitosti (1992) definuje biotechnologii jako jakoukoli technologickou aplikaci, která využívá biologické systémy, živé organismy nebo jejich deriváty k výrobě či úpravě produktů nebo procesů pro určité použití.biotechnology Definice je záměrně široká: patří sem pekař i výroba protilátek. Užší pojem moderní biotechnologie (Cartagenský protokol, 2000) znamená techniky, které mění nukleové kyseliny in vitro nebo spojují buňky nepříbuzných taxonů, tedy to, co tradiční šlechtění nedokáže.modern biotechnology

Biotechnologie stojí na průsečíku mikrobiologie, biochemie, molekulární biologie a inženýrství. Biolog najde vhodný organismus nebo enzym, inženýr navrhne proces, ve kterém pracuje spolehlivě, levně a bezpečně ve velkém.

1.2Stručné dějiny

  • Tradiční období: pivo, víno, kynutý chléb, sýry, kysané zelí a ocet vznikaly tisíce let bez znalosti mikrobů. Řemeslníci předávali „kvas“ z várky do várky a nevědomky tak vybírali vhodné kmeny.
  • Louis Pasteur ukázal v letech 1857–1860, že kvašení způsobují živé mikroorganismy a že různé mikroby dávají různé produkty. Eduard Buchner roku 1897 zkvasil cukr šťávou z rozdrcených kvasinek bez živých buněk, a dokázal tak, že práci dělají enzymy (Nobelova cena za chemii 1907).
  • Slovo biotechnologie použil maďarský inženýr Karl Ereky roku 1919. Alexander Fleming objevil penicilin (1928); průmyslová výroba v hlubinných fermentorech za druhé světové války založila moderní bioprocesní inženýrství.
  • Molekulární éra: první rekombinantní DNA (Cohen, Boyer a spol., 1973), konference v Asilomaru o bezpečnosti (1975), lidský inzulin z bakterií schválen roku 1982, PCR (Mullis, 1983), přečtení lidského genomu (2001–2003), editace genomu CRISPR-Cas9 (Charpentier a Doudna, 2012; Nobelova cena 2020), mRNA vakcíny (2020; Karikó a Weissman, Nobelova cena 2023).

1.3Barvy biotechnologií

Tab. 1.1Neformální dělení oboru podle barev
BarvaOblastPříklady
červenámedicína a farmacierekombinantní léčiva, vakcíny, diagnostika, genové terapie
zelenázemědělství, rostlinyšlechtění, odolné odrůdy, množení rostlin v kultuře
bíláprůmyslenzymy do pracích prášků, bioetanol, kyselina mléčná, bioplasty
šedáživotní prostředíčistírny odpadních vod, bioremediace, kompostování
modrámoře a vodní organismylátky z mořských organismů, řasy, akvakultura
Pozor

Biotechnologie neznamená automaticky „genetické úpravy“. Většina objemu biotechnologické výroby (pivo, sýry, kvasinky, čištění vody, kompost) pracuje s přirozenými organismy. Genetické modifikace jsou jen jeden z nástrojů.

1.4Bilance kvašení

Alkoholové kvašení popisuje souhrnná Gay-Lussacova rovnice. Kvasinky z jedné molekuly glukózy získají jen 2 molekuly ATP (při dýchání až kolem 30), proto při kvašení spotřebují hodně cukru a vytvoří hodně produktu.alcoholic fermentation

Alkoholové kvašení\[\mathrm{C_6H_{12}O_6 \longrightarrow 2\,C_2H_5OH + 2\,CO_2}\]
glukóza100 g (0,555 mol) kvasinkybez O₂ etanol51,1 g (64,8 ml) oxid uhličitý48,9 g (26,7 l) hmotnost se zachovává:51,1 + 48,9 = 100 gobjem plynu při 20 °Ca normálním tlaku
Obr. 1.2 Teoretická bilance kvašení 100 g glukózy. Ve skutečnosti kvasinky dosáhnou asi 90–95 % teoretického výtěžku, zbytek cukru jde na růst buněk a vedlejší produkty (glycerol, vyšší alkoholy).
Příklad Kolik cukru na jedno procento alkoholu

Z 1 g glukózy vznikne teoreticky \(2\cdot 46{,}07/180{,}16 = 0{,}511\) g etanolu. Jedno objemové procento v litru je 10 ml etanolu, tj. \(10\cdot 0{,}789 = 7{,}89\) g. Potřebný cukr: \(7{,}89/0{,}511 = 15{,}4\) g/l teoreticky, při výtěžku 90 % asi \(15{,}4/0{,}9 = 17{,}1\) g/l. Kvas s 200 g cukru v litru tedy při 90 % dá asi 11,7 % obj. alkoholu.

Pomůcka

Zhruba 17 g zkvašeného cukru na litr dá 1 % obj. alkoholu. Polovina hmotnosti cukru odejde jako alkohol, polovina jako plyn.

Ve skutečnosti

Kvasinky snesou jen omezenou koncentraci etanolu (u běžných kmenů zhruba 12–15 % obj.), pak se kvašení zastaví samo. Proto se silnější nápoje vyrábějí destilací. Stejný princip, kdy produkt brzdí svého výrobce (inhibice produktem), řeší i průmyslová výroba bioetanolu.

1.5Procvičení

1
Kolik gramů etanolu a oxidu uhličitého vznikne teoreticky z 360 g glukózy?
360 g / 180,16 g/mol = 1,998 mol glukózy. Etanol: 2 · 1,998 · 46,07 = 184,1 g; CO₂: 2 · 1,998 · 44,01 = 175,9 g. Kontrola: 184,1 + 175,9 = 360 g.
2
Kvas obsahuje 150 g cukru v litru a kvasinky dosáhnou 90 % teoretického výtěžku. Kolik procent alkoholu vznikne?
Etanol = 150 · 0,511 · 0,9 = 69,0 g/l, objem 69,0 / 0,789 = 87,5 ml/l, tj. asi 8,7 % obj.
3
Proč Buchnerův pokus z roku 1897 změnil pohled na kvašení?
Ukázal, že kvašení probíhá i ve šťávě bez živých buněk. Za přeměnu tedy nemůže „životní síla“, ale chemické katalyzátory – enzymy, které lze z buněk izolovat. To otevřelo cestu biochemii i průmyslovému využití enzymů (kapitola 3).
4
Zařaďte podle barev: výroba bioplynu z kalu, rostliny množené v kultuře, rekombinantní vakcína, enzym v pracím prášku.
Bioplyn z kalu – šedá (životní prostředí); množení rostlin v kultuře – zelená; vakcína – červená; enzym v pracím prášku – bílá (průmysl).
5
Kolik litrů CO₂ (20 °C, 101,325 kPa) uvolní 20 l kvasu s 200 g cukru v litru při 90 % výtěžku?
Cukr celkem 4 000 g = 22,20 mol; zkvašeno 90 % = 19,98 mol; CO₂ = 2 · 19,98 = 39,97 mol. Objem V = nRT/p = 39,97 · 8,314 · 293,15 / 101 325 = 0,961 m³, tedy asi 961 litrů. Proto musí kvasná nádoba plyn bezpečně odvádět.
Co si odnést
  • Biotechnologie = využití organismů, buněk a enzymů k výrobě a službám; nejstarší je kvašení.
  • Moderní biotechnologie přidávají cílenou práci s DNA; většina objemu výroby ale stále stojí na přirozených organismech.
  • Kvašení glukózy: polovina hmotnosti jde na etanol, polovina na CO₂; asi 17 g cukru na litr na 1 % obj.
Část IZáklady
2

Mikroorganismy a fermentacezáklady

Bakterie, kvasinky a plísně jsou hlavní pracovní síla biotechnologií. Jsou malé, množí se rychle, nenáročně a dokážou přeměnit levný cukr nebo odpad na cenné látky. Kdo s nimi chce pracovat, musí rozumět tomu, jak rostou: v kultuře procházejí typickými fázemi od rozjezdu přes exponenciální růst až po zastavení a odumírání.

🦠

Bakterie, která se dělí každých dvacet minut, by teoreticky za dva dny vytvořila potomstvo těžší než Země. Nestane se to, protože jí dojde potrava a otráví ji vlastní odpad. Biotechnolog dělá totéž co dobrý hospodář: dává buňkám jídlo a odvádí odpad tak, aby rostly přesně tak dlouho a tak rychle, jak potřebuje.

Růstová křivka bakteriální kultury
Nastavte počáteční počet buněk v mililitru, dobu zdvojení, délku rozjezdové fáze, kapacitu prostředí a rychlost odumírání. Graf má logaritmickou osu: exponenciální růst je na ní přímka.
LABORATOŘ
Model: do konce rozjezdu N = N₀; poté logistický růst s rychlostí μ = ln 2 / td a kapacitou K; po 6 h stacionární fáze odumírání první řádu s konstantou kd. Počty v buňkách na mililitr, čas v hodinách. Ilustrační parametry.
časlog počtu buněk lagpřizpůsobení exponenciálníμ ≈ μmax stacionárnísekundární metabolity odumíránílyze buněk
Obr. 2.1 Typická růstová křivka vsádkové kultury. V exponenciální fázi je na logaritmické ose přímka, jejíž sklon udává specifickou růstovou rychlost μ. Antibiotika a další sekundární metabolity vznikají hlavně ve stacionární fázi.
+Teorie: mikroorganismy, kinetika růstu, typy kvašení a metabolismus

2.1Kdo pracuje v biotechnologiích

  • Bakterie (prokaryota): rychlý růst, jednoduchá genetika. Bakterie mléčného kvašení (jogurty, siláž), octové bakterie (ocet), půdní aktinomycety (většina přírodních antibiotik), Escherichia coli jako laboratorní a výrobní „modelový pracant“.bacteria
  • Kvasinky (jednobuněčné houby): pekařská a pivovarská kvasinka Saccharomyces cerevisiae; jsou to eukaryota, takže umějí některé úpravy bílkovin, které bakterie nezvládnou.yeasts
  • Vláknité houby (plísně): kyselina citronová, penicilin, enzymy, zrání sýrů.filamentous fungi
  • Řasy a sinice: fotosyntetické, pěstují se na potraviny, krmiva a barviva.

Pro výrobu se volí kmeny bezpečné a dobře popsané. V EU hodnotí bezpečnost mikroorganismů v potravinovém řetězci Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) systémem QPS (kvalifikovaný předpoklad bezpečnosti).qualified presumption of safety

2.2Exponenciální růst

Bakterie se množí binárním dělením: z jedné buňky dvě. Za dobu zdvojení \(t_d\) se počet zdvojnásobí. Specifická růstová rychlost \(\mu\) říká, o kolik se biomasa zvětšuje za jednotku času vztaženo na množství, které už je.specific growth rate, doubling time

Exponenciální růst\[N(t)=N_0\,2^{t/t_d}=N_0\,e^{\mu t},\qquad \mu=\frac{\ln 2}{t_d},\qquad \mu=\frac{\ln N_2-\ln N_1}{t_2-t_1}\]
Příklad Jak dlouho to potrvá

Kultura má na začátku exponenciální fáze \(10^5\) buněk/ml a doba zdvojení je 30 min. Kdy dosáhne \(10^9\) buněk/ml? Počet generací \(\log_2(10^9/10^5)=\log_2 10^4=13{,}3\), čas \(13{,}3\cdot 0{,}5 = 6{,}6\) h. Specifická růstová rychlost \(\mu=\ln2/0{,}5=1{,}39\ \mathrm{h^{-1}}\).

Pozor

Exponenciála v přírodě nikdy netrvá dlouho. Kdyby buňka o hmotnosti asi 1 pg rostla s dobou zdvojení 20 minut 48 hodin, prošla by 144 generacemi a vážilo by její potomstvo \(2^{144}\cdot 10^{-15}\approx 2\cdot 10^{28}\) kg, asi 3 700× víc než Země. Dřív dojde potrava a kyslík.

2.3Fáze růstu a jak se měří

Lag fáze je doba přizpůsobení: buňky po přenesení do nového média syntetizují enzymy a nedělí se. Délka závisí na stavu inokula a na tom, jak moc se liší staré a nové prostředí. V exponenciální fázi je růst maximální, ve stacionární se dělení a odumírání vyrovná, protože chybí živiny nebo se hromadí produkty, ve fázi odumírání počet živých buněk klesá.lag, exponential, stationary and death phase

Počet buněk se měří přímo (počítání v mikroskopu, průtoková cytometrie), nepřímo zákalem kultury (optická hustota, OD) nebo jako počet kolonií, které vyrostou z ředěného vzorku (KTJ, kolonie tvořící jednotky). Zákal počítá živé i mrtvé buňky, kolonie jen živé.optical density, colony forming units (CFU)

2.4Metabolismus: dýchání a kvašení

Při aerobním dýchání se glukóza oxiduje až na CO₂ a vodu a buňka získá kolem 30 ATP na molekulu glukózy. Při kvašení (fermentaci v biochemickém smyslu) chybí vnější akceptor elektronů, glukóza se rozloží jen částečně a buňka získá 2 ATP. Fakultativně anaerobní organismy (kvasinky, E. coli) umějí obojí.aerobic respiration, fermentation, facultative anaerobe

glukóza glykolýza pyruvát s kyslíkem: dýcháníCO₂ + H₂O, asi 30 ATP bez kyslíku: kvašení, 2 ATPetanol + CO₂ nebo laktát
Obr. 2.2 Rozcestí metabolismu. Pro výrobu biomasy (pekařské droždí) se kultivuje se vzduchem, pro výrobu etanolu bez kyslíku. Kvasinky ale kvasí i za přítomnosti kyslíku, je-li cukru hodně (Crabtreeův efekt), proto se droždí vyrábí s pozvolným přidáváním cukru.
Tab. 2.1Hlavní typy kvašení a jejich využití
KvašeníOrganismusProduktVyužití
alkoholovékvasinkyetanol + CO₂pivo, víno, pečivo, bioetanol
mléčné (homofermentativní)bakterie mléčného kvašení2 laktát z glukózyjogurt, zelí, siláž, kyselina mléčná pro bioplasty
propionovépropionové bakteriepropionát, acetát, CO₂oka ementálu
octové (ve skutečnosti oxidace)octové bakterie, aerobněkyselina octová z etanoluocet

2.5Primární a sekundární metabolity

Primární metabolity (etanol, kyselina mléčná, aminokyseliny) vznikají při růstu, jejich tvorba roste s biomasou. Sekundární metabolity (antibiotika, barviva) buňka k růstu nepotřebuje a tvoří je hlavně ve stacionární fázi, často při nedostatku některé živiny. Výrobní proces se proto ladí jinak: u primárních produktů se podporuje rychlý růst, u sekundárních dlouhá produkční fáze.primary and secondary metabolites

Ve skutečnosti

Průmyslové kmeny pro výrobu penicilinu vznikly desetiletími šlechtění (náhodné mutace a výběr nejlepších) a produkují mnohonásobně víc než původní Flemingova plíseň. Kultivace probíhá ve sterilních tancích: jediná kontaminace jiným mikrobem může zničit celou várku, proto se médium i vzduch sterilizují.

2.6Procvičení

1
V čase 1 h je v kultuře \(2\cdot10^7\) buněk/ml, v čase 3 h \(3{,}2\cdot10^8\). Spočítejte μ a dobu zdvojení.
\(\mu = \ln(3{,}2\cdot10^8/2\cdot10^7)/2 = \ln 16/2 = 1{,}386\ \mathrm{h^{-1}}\); \(t_d=\ln2/\mu = 0{,}5\) h = 30 min (počet se za 2 h zvětšil 16× = čtyři zdvojení).
2
Kolik buněk vznikne z jediné buňky za 10 h exponenciálního růstu s dobou zdvojení 20 min?
30 generací: \(2^{30} = 1\,073\,741\,824\), tedy asi \(1{,}07\cdot10^9\) buněk.
3
Kultura s \(10^6\) buněk/ml roste exponenciálně s \(t_d\) = 25 min. Kolik buněk bude mít za 4 h?
\(N = 10^6\cdot 2^{240/25} = 10^6\cdot 2^{9{,}6} = 7{,}76\cdot10^8\) buněk/ml.
4
Proč se zákal kultury (OD) a počet kolonií v pozdní stacionární fázi rozcházejí?
Zákal měří všechny buňky, které rozptylují světlo, tedy živé i mrtvé. Kolonie vytvoří jen buňky schopné dělení. Ve stacionární fázi a při odumírání podíl mrtvých buněk roste, takže OD zůstává vysoká, zatímco počet KTJ klesá.
5
Výroba antibiotika má krátkou růstovou fázi a dlouhou produkční. Jak to souvisí s typem metabolitu?
Antibiotika jsou sekundární metabolity: buňky je tvoří hlavně po skončení rychlého růstu, ve stacionární fázi. Proces proto rychle vytvoří biomasu a pak ji co nejdéle udržuje v produkčním stavu (často řízeným přidáváním živin).
Co si odnést
  • Mikroorganismy rostou exponenciálně: N = N₀ · 2t/td, μ = ln 2 / td.
  • Vsádková kultura prochází fázemi lag, exponenciální, stacionární a odumírání.
  • Dýchání dává asi 30 ATP, kvašení 2 ATP na glukózu; podle produktu se kultivuje s kyslíkem, nebo bez něj.
Část IZáklady
3

Enzymy v průmysluzáklady

Enzymy jsou bílkoviny, které urychlují chemické reakce, často milionkrát a víc, a přitom pracují ve vodě, za běžné teploty a velmi výběrově. Proto je průmysl používá v pracích prášcích, při výrobě sirupů, sýrů, chleba, papíru i léčiv. Kdo chce enzym dobře využít, potřebuje znát jeho rychlost, optimální teplotu a pH a vědět, co ho brzdí.

🔑

Enzym je jako zkušený zámečník s jediným klíčem. Vezme molekulu, která do jeho „zámku“ přesně pasuje, rychle s ní provede jednu operaci a pustí ji. Když je molekul málo, zámečník čeká; když je jich hodně, pracuje naplno a rychleji už to nejde. Teplo ho zprvu povzbudí, ale v horku se „rozpustí“.

Rychlost enzymové reakce
Zvolte enzym, koncentraci substrátu, Michaelisovu konstantu, inhibitor, teplotu a pH. Plná čára je rychlost reakce v aktuálních podmínkách, čárkovaná bez inhibitoru při optimu.
LABORATOŘ
Model: v = Vmax·[S]/(Km+[S]), Vmax = 100 jednotek při optimu. Kompetitivní inhibice: Km se násobí (1+[I]/Ki); nekompetitivní: Vmax se dělí (1+[I]/Ki). Teplota: Q₁₀ = 2 krát podíl nedenaturovaného enzymu (logistická křivka kolem Tm), pH: Gaussova křivka kolem optima (šířka 1,2). Ilustrační parametry enzymů: proteáza pH 10, Tm 62 °C; amyláza pH 6, Tm 95 °C; lipáza pH 8, Tm 50 °C.
průběh reakceenergie substrátprodukt bez enzymus enzymem Eₐ bez enzymu ΔG reakce enzym nemění
Obr. 3.1 Enzym snižuje aktivační energii tím, že stabilizuje přechodový stav v aktivním místě. Rovnováhu ani celkovou změnu Gibbsovy energie reakce nemění: urychlí cestu tam i zpět.
+Teorie: jak enzymy pracují, Michaelisova–Mentenové kinetika, inhibice, průmyslové využití

3.1Enzym jako katalyzátor

Enzym je biologický katalyzátor, nejčastěji bílkovina. Substrát se váže do aktivního místa, kde postranní řetězce aminokyselin a případně kofaktory (kovové ionty, koenzymy) usnadní přeměnu. Specifitu dřív popisoval model „zámku a klíče“ (Fischer, 1894); dnes se zdůrazňuje indukované přizpůsobení (Koshland, 1958): aktivní místo se po navázání substrátu dotvaruje.enzyme, active site, induced fit

Rychlost roste s teplotou (typicky asi dvojnásobně na 10 °C, \(Q_{10}\approx 2\)), ale nad určitou teplotou se bílkovina denaturuje: rozbalí se a ztratí tvar aktivního místa. pH mění náboje postranních řetězců, takže každý enzym má pH optimum. Enzymy z termofilních mikroorganismů snesou i teploty kolem 90 °C, což průmysl využívá.denaturation, pH optimum, thermostable enzyme

3.2Michaelisova–Mentenové kinetika

Leonor Michaelis a Maud Mentenová (1913) popsali reakci E + S ⇌ ES → E + P. Za předpokladu ustáleného stavu komplexu ES (Briggs a Haldane, 1925) platí:

Rovnice Michaelise a Mentenové\[v=\frac{V_{\max}[S]}{K_m+[S]},\qquad V_{\max}=k_{cat}[E]_0,\qquad K_m=\frac{k_{-1}+k_{cat}}{k_1}\]

\(K_m\) je koncentrace substrátu, při které enzym běží polovinou maximální rychlosti; malé \(K_m\) znamená, že enzym „chytá“ substrát už při nízké koncentraci. Číslo přeměny \(k_{cat}\) říká, kolik molekul substrátu přemění jedno aktivní místo za sekundu. Poměr \(k_{cat}/K_m\) (katalytická účinnost) rozhoduje při nízkých koncentracích substrátu.Michaelis constant, turnover number, catalytic efficiency

Příklad Kolik rychlosti při jaké koncentraci

\(V_{\max}=100\), \(K_m=2\) mM. Při [S] = 2 mM je \(v=50\); při 8 mM \(v=100\cdot8/10=80\); pro 90 % \(V_{\max}\) potřebujete \([S]=9K_m=18\) mM. Rychlost tedy roste stále pomaleji: zvýšit [S] z 8 na 18 mM přidá jen 10 jednotek.

Příklad Číslo přeměny

Vzorek obsahuje 0,5 nmol enzymu a \(V_{\max}=100\) µmol/min. Pak \(k_{cat}=V_{\max}/[E]_0=(100\cdot10^{-6}/60)/(0{,}5\cdot10^{-9})=3\,333\ \mathrm{s^{-1}}\): každé aktivní místo přemění přes tři tisíce molekul za sekundu.

3.3Inhibice a linearizace

  • Kompetitivní inhibitor se váže do aktivního místa a soupeří se substrátem. Zdánlivé \(K_m\) roste na \(K_m(1+[I]/K_i)\), \(V_{\max}\) se nemění: dost substrátu inhibitor „přehlasuje“.competitive inhibition
  • Nekompetitivní inhibitor se váže jinde a snižuje \(V_{\max}\) na \(V_{\max}/(1+[I]/K_i)\); přidání substrátu nepomůže.non-competitive inhibition
  • Inhibice produktem: produkt sám brzdí enzym; v průmyslu se proto produkt často průběžně odvádí.
Lineweaverova–Burkova linearizace\[\frac1v=\frac{K_m}{V_{\max}}\cdot\frac1{[S]}+\frac1{V_{\max}}\]

V grafu \(1/v\) proti \(1/[S]\) je přímka s průsečíkem \(1/V_{\max}\) na svislé ose a \(-1/K_m\) na vodorovné. Je názorná, ale zesiluje chyby měření při nízkých koncentracích; dnes se parametry odhadují nelineární regresí přímo z hyperboly.

3.4Enzymy v průmyslu

Tab. 3.1Příklady průmyslových enzymů
OdvětvíEnzymCo dělá
prací prostředkyproteázy, amylázy, lipázy, celulázyštěpí skvrny z bílkovin, škrobu a tuků už při nízké teplotě praní
škrob a sirupyα-amyláza, glukoamyláza, glukózaizomerázaškrob → dextriny → glukóza → směs glukózy a fruktózy
mlékárenstvíchymosin, laktázasrážení mléka na sýr; mléko bez laktózy
pečivo, pivovarnictvíamylázy, glukanázyzlepšení kynutí, rozklad polysacharidů
krmivafytázauvolní fosfor z rostlinné potravy, méně fosforu v hnoji
farmacie, chemielipázy, transaminázyvýběrová syntéza jednoho z optických izomerů
substrátprodukt zrnka nosičes navázanýmenzymem enzym zůstáváv koloně a sloužítýdny až měsíce
Obr. 3.2 Imobilizovaný enzym: enzym je navázaný na nosič nebo uzavřený v gelu, roztok substrátu protéká kolonou a odtéká jako produkt. Enzym se nemusí od produktu oddělovat a dá se použít opakovaně.
Ve skutečnosti

Chymosin k srážení mléka se dříve získával jen ze žaludků telat. Od 90. let se většina vyrábí mikroorganismy, do kterých byl vložen gen pro tento enzym; produkt je chemicky stejný. Je to jeden z prvních příkladů rekombinantní výroby v potravinářství (kapitola 4).

Pomůcka

Při [S] = Km je rychlost poloviční, při [S] = 9 Km devadesátiprocentní, při [S] = Km/9 desetiprocentní.

3.5Procvičení

1
Enzym má \(V_{\max}=100\) a \(K_m=2\) mM. Jaká je rychlost při [S] = 0,5 mM a při 20 mM?
\(v(0{,}5)=100\cdot0{,}5/2{,}5=20\); \(v(20)=100\cdot20/22=90{,}9\).
2
K témuž enzymu přidáme kompetitivní inhibitor s [I] = Ki. Jaká je rychlost při [S] = 2 mM a 8 mM?
Zdánlivé \(K_m = 2\cdot(1+1)=4\) mM. \(v(2)=100\cdot2/6=33{,}3\); \(v(8)=100\cdot8/12=66{,}7\). Při vysokém [S] se rychlost blíží zase ke 100.
3
Kolikrát se zrychlí reakce při ohřátí z 25 na 37 °C, je-li Q₁₀ = 2 a enzym se ještě nedenaturuje?
\(2^{(37-25)/10}=2^{1{,}2}=2{,}30\), tedy asi 2,3×.
4
Proč mají enzymy do pracích prášků optimum v zásaditém pH a snášejí vyšší teploty?
Prací lázeň je zásaditá (pH asi 9–10,5) a obsahuje tenzidy a oxidační látky. Enzym musí v tomto prostředí zůstat složený a aktivní. Proto se vybírají enzymy z mikroorganismů ze zásaditých prostředí a jejich stabilita se zlepšuje cílenými změnami bílkoviny (proteinové inženýrství).
5
Uveďte dvě výhody imobilizovaného enzymu oproti volnému.
Enzym se nemusí oddělovat od produktu (čistší produkt, jednodušší zpracování) a dá se použít opakovaně v nepřetržitém provozu. Navázání často zvýší i jeho stabilitu. Nevýhodou může být pomalejší přístup substrátu k enzymu (difuzní omezení).
Co si odnést
  • Enzym snižuje aktivační energii, rovnováhu reakce nemění; je citlivý na teplotu a pH.
  • v = Vmax[S]/(Km+[S]); při [S] = Km je rychlost poloviční.
  • Kompetitivní inhibitor zvyšuje zdánlivé Km, nekompetitivní snižuje Vmax.
  • Průmyslové enzymy: prací prášky, sirupy, sýry, krmiva; imobilizace umožní opakované použití.
Část IINástroje a aplikace
4

Rekombinantní DNA v principustřední škola

Genetický kód je u všech organismů téměř stejný. Bakterie proto dokáže „přečíst“ lidský gen a vyrobit podle něj lidskou bílkovinu. Rekombinantní DNA znamená spojit úseky DNA z různých zdrojů a vložit je do hostitelské buňky, která pak vyrábí požadovaný produkt. Kapitola vysvětluje, co tyto nástroje dělají a proč, ne jak se s nimi pracuje; každý takový zásah podléhá zákonům o bezpečnosti.

📖

Představte si kuchařku psanou písmem, kterému rozumějí všechny kuchyně světa. Rekombinantní DNA je, jako byste z jedné kuchařky vystřihli recept a vlepili ho do kuchařky jiné kuchyně. Ta pak vaří jídlo, které nikdy neznala. Aby to šlo bezpečně, musí být jasné, jaký recept, do jaké kuchyně a s jakým dozorem.

PCR: exponenciální kopírování úseku DNA
Polymerázová řetězová reakce v každém cyklu ideálně zdvojnásobí počet kopií vybraného úseku. Nastavte počet výchozích kopií, účinnost cyklu a počet cyklů. Model zahrnuje i nasycení reakce. Diagnostika hledá cyklus, ve kterém signál překročí práh detekce.
LABORATOŘ
Model: Nk+1 = Nk · (1 + E · (1 − Nk/Nmax)), Nmax = 10¹² kopií (vyčerpání složek reakce), práh detekce 10¹⁰ kopií. Ideální reakce bez nasycení: N₀ · (1+E)ⁿ. Jde o matematický model principu, ne o pracovní postup.
Minihra: vyberte hostitele
Bakterie jsou levné a rychlé, ale neumějí složité úpravy bílkovin; kvasinky a plísně je umějí zčásti a dobře vylučují produkt do média; savčí buňky jsou drahé a pomalé, ale bílkovinu upraví jako lidské tělo. Kam se který produkt hodí nejlépe?
MINIHRA
0 / 6
gennávod na bílkovinu vektornosič, např. plazmid hostitelbakterie, kvasinka, buňka bílkovinapo vyčištění produkt vše v uzavřeném prostoru, s povolením nebo ohlášením podle zákona o GMO
Obr. 4.1 Princip rekombinantní výroby. Gen pro žádanou bílkovinu se pomocí nosiče (vektoru) dostane do hostitelské buňky, ta podle něj bílkovinu vyrábí. Konkrétní postupy jsou předmětem odborného vzdělání a jsou regulované.
+Teorie: nástroje genového inženýrství v principu, PCR, CRISPR, bezpečnost a regulace

4.1Proč to funguje

Gen je úsek DNA, podle kterého buňka přepisem a překladem vyrobí bílkovinu (podrobně v průvodci Biologie, kapitola 6, a v průvodci Genetika). Protože je genetický kód univerzální, bakterie přeloží lidskou mRNA na stejnou bílkovinu jako lidská buňka. Některé rozdíly ale zůstávají: geny eukaryot obsahují introny, které bakterie neumí vystřihnout, proto se do bakterií vkládá verze genu bez intronů přepsaná z mRNA (cDNA). Bakterie také neumějí přidat na bílkovinu cukerné řetězce (glykosylace).universal genetic code, intron, complementary DNA, glycosylation

4.2Nástroje: nůžky, lepidlo, nosič, hostitel

  • Restrikční endonukleázy („molekulární nůžky“) jsou bakteriální enzymy, které štěpí DNA v určitých krátkých sekvencích. Bakteriím slouží k obraně proti virům. Za jejich objev dostali Arber, Nathans a Smith Nobelovu cenu (1978).restriction enzyme
  • DNA ligáza („lepidlo“) spojí konce úseků DNA.DNA ligase
  • Vektor je nosič, který gen do buňky dopraví a umožní jeho udržení a přepis: bakteriální plazmid (malá kruhová DNA), u rostlin přirozený přenašeč genů z půdní bakterie, v genové terapii upravené viry, které se nemohou množit (kapitola 7).vector, plasmid
  • Selekce: jen malá část buněk vektor přijme, proto vektor nese značku, podle které se úspěšné buňky odliší. Volba značek a jejich bezpečnost je součástí posouzení rizik.

4.3PCR v principu

Polymerázová řetězová reakce (Kary Mullis, 1983; Nobelova cena za chemii 1993) mnohonásobně namnoží vybraný úsek DNA. Opakuje se cyklus tří kroků: oddělení vláken DNA teplem, nasednutí krátkých primerů, které vymezují úsek, a dosyntetizování nových vláken teplotně odolnou DNA-polymerázou. Každý cyklus počet kopií ideálně zdvojnásobí.polymerase chain reaction, primer

Kopie po n cyklech\[N_n=N_0\,(1+E)^n,\qquad n_{\text{práh}}=\frac{\log(N_{\text{práh}}/N_0)}{\log(1+E)}\]

Při kvantitativní PCR se sleduje signál v každém cyklu a zaznamená se cyklus, kdy překročí práh (Ct, cycle threshold). Desetkrát víc výchozích kopií znamená asi o 3,3 cyklu dřívější práh (log₂ 10 = 3,32). Tak se v diagnostice odhaduje množství genetického materiálu ve vzorku.quantitative PCR, cycle threshold

Příklad Účinnost hraje roli

Po 30 cyklech z jedné kopie: při E = 1 je \(2^{30}=1{,}07\cdot10^9\) kopií, při E = 0,9 jen \(1{,}9^{30}=2{,}30\cdot10^8\), tedy asi 4,7× méně. Malý rozdíl v účinnosti se exponenciálou zesílí.

Ve skutečnosti

PCR je pracovní kůň diagnostiky infekcí, soudní genetiky, testů původu potravin a výzkumu. Její citlivost je zároveň slabina: stopová kontaminace cizí DNA se namnoží stejně jako vzorek, proto diagnostické laboratoře pracují s přísnými kontrolami.

4.4Editace genomu CRISPR v principu

Systém CRISPR-Cas je původně bakteriální imunita proti virům. Emmanuelle Charpentier a Jennifer Doudna (2012) ukázaly, že se dá přeprogramovat: krátká naváděcí RNA najde v genomu odpovídající místo a enzym Cas9 tam přestřihne obě vlákna DNA. Buňka zlom opraví; oprava bývá nepřesná a gen tím vyřadí, nebo se při ní podle dodané předlohy provede cílená změna. Novější varianty (editory bází, „prime editing“) mění jednotlivá písmena bez dvouvláknového zlomu.CRISPR-Cas9, guide RNA, genome editing, base editing

Cas9 naváděcí RNA 1. najde shodné místo 2. dvouvláknový střih 3. buňka opraví: vyřazení genunebo cílená změna
Obr. 4.2 Editace genomu v principu. Přesnost závisí na tom, zda naváděcí RNA nenajde i podobná místa jinde v genomu (nežádoucí zásahy mimo cíl), proto se výsledky pečlivě ověřují.

4.5Bezpečnost, regulace, etika

Už v roce 1975 se vědci na konferenci v Asilomaru sami dohodli na pravidlech bezpečné práce s rekombinantní DNA: postupné stupně uzavření podle rizika a slabé („oslabené“) hostitelské kmeny, které mimo laboratoř nepřežijí. Na tom stojí i dnešní právo.

  • V ČR upravuje práci s geneticky modifikovanými organismy zákon č. 78/2004 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty, a vyhláška č. 209/2004 Sb. Uzavřené nakládání (laboratoř, výrobna) se dělí do čtyř kategorií rizika (1 žádné nebo zanedbatelné, 2 malé, 3 střední, 4 vysoké) s odpovídajícími ochrannými opatřeními; dozor vykonává Ministerstvo životního prostředí. Vyšší kategorie vyžadují povolení.contained use, risk class
  • Uvádění GMO do životního prostředí a na trh řeší právo EU (kapitola 8). Mezinárodně Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti a Úmluva o biologických zbraních (kapitola 12).
  • Etické otázky: zásahy do lidské zárodečné linie (kapitola 7 a 12), vlastnictví a patenty, rovný přístup k léčbě, dvojí užití znalostí.
Pozor

„Geneticky upravený“ neznamená sám o sobě nebezpečný ani bezpečný. Riziko se posuzuje podle konkrétního organismu, vložené vlastnosti a způsobu použití, ne podle techniky. Proto zákony vyžadují posouzení případ od případu.

4.6Procvičení

1
Kolik kopií vznikne ze 100 výchozích kopií po 30 cyklech při účinnosti 95 % (bez nasycení)?
\(100\cdot1{,}95^{30}=5{,}02\cdot10^{10}\) kopií.
2
Po kolika ideálních cyklech (E = 1) dosáhne 10 výchozích kopií prahu \(10^{10}\)?
\(n=\log_2(10^{10}/10)=\log_2 10^9=29{,}9\), tedy asi ve 30. cyklu.
3
Vzorek A dosáhl prahu v cyklu 24, vzorek B v cyklu 27,3. Kolikrát víc výchozí DNA měl vzorek A při E = 1?
Rozdíl 3,3 cyklu: \(2^{3{,}3}=9{,}8\), tedy asi desetkrát víc.
4
Proč se lidský gen pro bakteriální výrobu vkládá ve formě cDNA?
Lidské geny obsahují introny, které se u eukaryot vystřihují z pre-mRNA sestřihem. Bakterie sestřih nemají, takže by přeložily i introny a vznikla by nesmyslná bílkovina. cDNA vzniká přepisem zralé mRNA, introny už nemá.
5
Co rozhoduje o zařazení práce s GMO do kategorie rizika?
Vlastnosti výchozího (hostitelského) organismu, vložené genetické informace, vektoru a výsledného GMO: zda může vyvolat onemocnění lidí, zvířat či rostlin, přežít a šířit se v prostředí, a jaké jsou následky případného úniku. Hodnocení dělá uživatel a schvaluje či eviduje ho úřad.
Co si odnést
  • Univerzální genetický kód umožňuje, aby hostitelská buňka vyráběla cizí bílkovinu.
  • Nástroje: restrikční enzymy, ligáza, vektor, hostitel; u bakterií cDNA bez intronů.
  • PCR kopíruje úsek DNA exponenciálně: N₀(1+E)ⁿ; CRISPR stříhá DNA na místě určeném naváděcí RNA.
  • Práce s GMO je regulovaná (zákon 78/2004 Sb., čtyři kategorie rizika) a vyžaduje posouzení rizik.
Část IINástroje a aplikace
5

Léčiva z buněkstřední škola

Inzulin, protilátky proti nádorům a autoimunitním nemocem, srážecí faktory, hormony růstu i mnoho vakcín se dnes vyrábějí v živých buňkách. Jsou to velké a složité molekuly, které chemickou syntézou levně vyrobit nejde. Výroba má dvě poloviny: buňky produkt vyrobí (upstream) a pak se z kultury musí vyčistit tak, aby byl bezpečný pro pacienta (downstream).

💉

Před rokem 1982 se inzulin pro diabetiky získával z vepřových a hovězích slinivek. Na roční zásobu jednoho pacienta bylo potřeba velké množství zvířecích orgánů. Dnes ho vyrábějí mikroorganismy v tancích jako pivovar, jen s mnohem přísnějšími pravidly čistoty.

Výtěžek výroby: od bioreaktoru k čistému produktu
Buňky vytvoří v bioreaktoru určitou koncentraci produktu (titr). Každý krok čištění část produktu ztratí. Kolik kilogramů čisté látky vznikne z jedné šarže a za rok?
LABORATOŘ
Model: produkt na šarži = titr × objem × yn (stejná výtěžnost y každého z n kroků), počet šarží za rok = ⌊365 / délka cyklu⌋ pro jeden bioreaktor bez odstávek. Ilustrační čísla; skutečné procesy mají kroky s různou výtěžností a ztráty i mezi šaržemi.
těžký řetězec (2×)lehký řetězec (2×) vazebná místa pro antigen(variabilní oblasti, 2×) Fab: rozpoznání cíle Fc: spolupráce s imunitou,dlouhý poločas v krvi disulfidové můstky asi 150 kDa, s cukernými řetězci na Fc
Obr. 5.1 Protilátka třídy IgG. Variabilní konce ramen rozpoznají jeden konkrétní cíl (antigen), stopka Fc určuje, jak protilátka spolupracuje s imunitním systémem. Molekula je asi 26× těžší než inzulin (5,8 kDa).
+Teorie: inzulin, monoklonální protilátky, vakcíny, upstream a downstream, kvalita

5.1Biologická léčiva

Biologické léčivo je léčivo, jehož účinnou látku vyrábí nebo z něhož ji získává živý systém. Na rozdíl od malých molekul (acetylsalicylová kyselina má 21 atomů) jsou to bílkoviny o tisících atomů se složitou prostorovou strukturou a úpravami. Malá změna výrobního procesu může produkt změnit, proto se říká „proces je produkt“.biologic, biopharmaceutical

5.2Inzulin

Inzulin objevili Frederick Banting a Charles Best (1921–1922) a první pacienti dostávali inzulin ze zvířecích slinivek. Lidský inzulin má dva řetězce (A s 21 a B s 30 aminokyselinami) spojené disulfidovými můstky, molekulová hmotnost je asi 5,8 kDa. Roku 1982 byl schválen první lékový přípravek vyrobený rekombinantní technologií: lidský inzulin z bakterií. Dnes se vyrábí v bakteriích i kvasinkách, často jako prekurzor, který se pak enzymaticky upraví na zralou molekulu. Drobné změny pořadí aminokyselin (analogy inzulinu) mění rychlost vstřebávání a délku účinku.recombinant insulin, insulin analogue

5.3Monoklonální protilátky

Georges Köhler a César Milstein (1975) spojili buňku produkující protilátku s nádorovou buňkou a získali hybridom: nesmrtelnou linii vyrábějící jedinou protilátku (Nobelova cena 1984). Myší protilátky ale lidský imunitní systém rozpoznal jako cizí; postupně vznikly chimérické, humanizované a plně lidské protilátky. Vyrábějí se převážně v savčích buňkách (často linie z vaječníků křečíka čínského), protože potřebují správnou glykosylaci. Moderní procesy dosahují titrů v jednotkách gramů na litr.monoclonal antibody, hybridoma, humanized antibody

Protilátky se využívají v léčbě nádorů, autoimunitních a zánětlivých onemocnění, k prevenci některých infekcí a v diagnostice (těhotenské a antigenní testy). Rozšířením jsou konjugáty protilátek s léčivem a bispecifické protilátky, které vážou dva různé cíle.

5.4Vakcíny v principu

Tab. 5.1Typy vakcín (principy, bez konkrétních přípravků)
TypCo obsahujePoznámka
inaktivovanáusmrcený původcebezpečná, obvykle potřebuje více dávek
oslabená živáoslabený původcesilná imunita; nevhodná pro lidi s oslabenou imunitou
podjednotková, rekombinantníjen vybraná bílkovina původce vyrobená v hostitelských buňkáchnapř. povrchový antigen viru hepatitidy B vyráběný v kvasinkách (od 80. let)
virům podobné částiceprázdné obaly viru bez genetické informacenemohou se množit (např. vakcíny proti HPV)
vektorováneškodný nemnožící se virus nesoucí gen antigenukapitola 7
mRNAmRNA pro antigen v lipidových nanočásticíchkapitola 7; rychlý vývoj

5.5Upstream, downstream a kvalita

UPSTREAM: buňky vyrobí produktDOWNSTREAM: čištění bankabuněk očkovacířada bioreaktorvýroba odděleníbuněk chromato-grafie odstraněnívirů formulace, plnění v každém kroku kontrola kvalitya záznamy podle správné výrobní praxe Každý krok čištění ztratí část produktu: celková výtěžnost = součin výtěžností kroků.
Obr. 5.2 Zjednodušený tok výroby. Downstream bývá dražší než samotná kultivace, protože z kultury je nutné odstranit buňky, bílkoviny hostitele, DNA, případné viry a zbytky živin.
Výtěžnost řady kroků\[Y_{\text{celk}}=\prod_{i=1}^{n} y_i,\qquad m=c_{\text{titr}}\cdot V\cdot Y_{\text{celk}}\]
Příklad Kolik kilogramů za šarži

Titr 5 g/l, objem 10 000 l, pět kroků po 90 %. Celková výtěžnost \(0{,}9^5=0{,}590\), produkt \(5\cdot10\,000\cdot0{,}590=29\,525\) g, tedy asi 29,5 kg. Při cyklu 14 dní je to 26 šarží ročně, asi 768 kg. Jediný krok navíc s 90 % ubere desetinu.

Výroba léčiv se řídí správnou výrobní praxí (GMP). Biologická léčiva v EU schvaluje centrálně Evropská komise na základě hodnocení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v ČR dozoruje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Po vypršení patentu mohou přijít biologicky podobné přípravky (biosimilars): protože bílkovina nikdy není atom po atomu stejná, musí výrobce prokázat srovnatelnou kvalitu, bezpečnost a účinnost.good manufacturing practice, biosimilar

Pozor

Průvodce popisuje principy výroby, ne léčbu. O použití jakéhokoli léčiva rozhoduje lékař; nic zde není doporučení ani dávkování.

5.6Procvičení

1
Titr 2 g/l, objem 20 000 l, tři kroky s výtěžností 80 %, 85 % a 90 %. Kolik produktu získáte?
Celková výtěžnost \(0{,}8\cdot0{,}85\cdot0{,}9=0{,}612\); produkt \(2\cdot20\,000\cdot0{,}612=24\,480\) g, asi 24,5 kg.
2
Je lepší zvýšit titr z 5 na 6 g/l, nebo vynechat jeden z pěti kroků s výtěžností 90 %?
Vyšší titr: 6 · 10 000 · 0,590 = 35,4 kg (+20 %). Bez kroku: 5 · 10 000 · 0,9⁴ = 32,8 kg (+11 %). Kvantitativně je lepší vyšší titr; krok čištění se navíc smí vynechat jen tehdy, když produkt bez něj splní požadavky na čistotu.
3
Proč se protilátky nevyrábějí v bakteriích jako inzulin?
Protilátka je velká molekula ze čtyř řetězců s disulfidovými můstky a cukernými řetězci na části Fc, které ovlivňují její funkci a poločas. Bakterie glykosylaci lidského typu neprovádějí a složité skládání zvládají hůř; savčí buňky to umějí. (Fragmenty protilátek bez Fc se v mikroorganismech vyrábět dají.)
4
Čím se liší podjednotková rekombinantní vakcína od oslabené živé?
Podjednotková obsahuje jen vybranou bílkovinu původce vyrobenou v hostitelských buňkách; nemůže vyvolat infekci, často potřebuje adjuvans a více dávek. Oslabená živá obsahuje množivého, ale oslabeného původce, vyvolá silnou imunitu, ale není vhodná pro osoby s oslabenou imunitou.
5
Proč se u biologických léčiv říká „proces je produkt“?
Vlastnosti bílkoviny (skládání, glykosylace, nečistoty) závisejí na buněčné linii, podmínkách kultivace a čištění. Změna procesu může produkt změnit, i když je pořadí aminokyselin stejné. Proto se proces validuje a každá jeho změna musí být posouzena.
Co si odnést
  • Biologická léčiva jsou velké bílkoviny vyráběné v buňkách: inzulin v mikroorganismech, protilátky v savčích buňkách.
  • Upstream vyrobí produkt, downstream ho vyčistí; celková výtěžnost je součin výtěžností kroků.
  • Vakcíny: inaktivované, oslabené, podjednotkové, virům podobné částice, vektorové, mRNA.
Část IINástroje a aplikace
6

Buněčné kultury a tkáňové inženýrstvístřední škola

Živočišné a rostlinné buňky lze pěstovat mimo organismus. Buněčné kultury vyrábějí léčiva a vakcíny, slouží k testování látek bez pokusů na zvířatech a jsou základem tkáňového inženýrství, které se snaží vypěstovat náhrady kůže, chrupavky nebo cév. Hlavní překážky jsou praktické: buňky potřebují správné prostředí, signály a hlavně zásobování kyslíkem.

🏗️

Postavit tkáň je jako postavit město. Potřebujete obyvatele (buňky), budovy a ulice, po kterých se pohybují (nosič), pravidla a zprávy, co mají dělat (signální molekuly), a hlavně zásobování. Bez silnic se do středu města nedostane jídlo; bez cév se do středu tkáně nedostane kyslík a buňky tam odumřou.

Kolik tkáně uživí difuze kyslíku
Kyslík proniká do vrstvy buněk jen difuzí a buňky ho po cestě spotřebovávají. Nastavte hustotu buněk, spotřebu kyslíku jednou buňkou, tloušťku vrstvy a zda je zásobovaná z jedné, nebo z obou stran.
LABORATOŘ
Model: ustálená difuze s rovnoměrnou spotřebou (kinetika nultého řádu): D·C″ = q, q = hustota × spotřeba buňky. D = 2·10⁻⁹ m²/s, koncentrace kyslíku na povrchu C₀ = 0,2 mol/m³ (médium v rovnováze se vzduchem při 37 °C, zaokrouhleno). Hloubka průniku L = √(2DC₀/q). Spotřeba v amol/s (10⁻¹⁸ mol/s) na buňku. Ilustrační parametry.
buňkyvlastní, kmenové nosičlešení signályrůstové faktory bioreaktorživiny, O₂, pohyb náhradatkáně
Obr. 6.1 Tkáňové inženýrství spojuje buňky, nosič (lešení, které dává tvar a postupně se rozkládá) a signální molekuly. V bioreaktoru tkáň zraje za přísunu živin a mechanických podnětů.
+Teorie: buněčné kultury, rostlinné kultury, kmenové buňky, tkáňové inženýrství, difuzní limit, regulace

6.1Živočišné buňky v kultuře

Primární kultura pochází přímo z tkáně a má omezenou životnost: normální lidské buňky se rozdělí jen asi 40–60krát (Hayflickův limit, 1961), protože se jim zkracují telomery. Buněčné linie jsou „nesmrtelné“ (z nádorů nebo upravené) a dají se pěstovat neomezeně. Většina buněk těla roste adherentně (přisedle na povrchu), krvinky a výrobní linie často v suspenzi, což usnadňuje velkou výrobu.primary culture, cell line, Hayflick limit, adherent, suspension culture

Buňky potřebují kultivační médium s živinami, aminokyselinami, vitaminy a růstovými faktory, teplotu těla, stálé pH a sterilitu. Když přisedlé buňky zaplní povrch, přestanou se dělit (kontaktní inhibice) a musí se rozdělit do nových nádob (pasážování). Rostou pomaleji než mikroby: doba zdvojení bývá 20–40 h.contact inhibition, passaging

Příklad Pomalý růst

Ze \(10^5\) buněk s dobou zdvojení 24 h bude za 5 dní \(10^5\cdot2^{5}=3{,}2\cdot10^6\) buněk; při 30 h jen \(10^5\cdot2^{120/30}=1{,}6\cdot10^6\). Bakterie s dobou zdvojení 30 min by za stejnou dobu narazily na strop prostředí po necelém dni.

6.2Rostlinné tkáňové kultury

Rostlinné buňky jsou často totipotentní: z kousku listu nebo z kalusu (neorganizované hmoty buněk) lze za vhodného poměru rostlinných hormonů (auxinů a cytokininů) vypěstovat celou rostlinu. Mikropropagace tak rychle namnoží geneticky shodné rostliny (orchideje, jahody, brambory), kultura vrcholových pletiv pomáhá získat rostliny bez virů.totipotency, callus, micropropagation

6.3Kmenové buňky

totipotentnízygota pluripotentníembryonální, iPS multipotentníkrvetvorné aj. specializovanéneuron, sval… reprogramování (iPS) klesá schopnost dát vznik různým typům buněk →
Obr. 6.2 Kmenové buňky podle potence. Indukované pluripotentní buňky (iPS) vznikají reprogramováním dospělých buněk, tedy bez embrya.

Embryonální kmenové buňky se z lidských embryí poprvé získaly roku 1998; jejich využití je eticky sporné a právně omezené (v ČR zákon č. 227/2006 Sb.). Shinya Yamanaka ukázal roku 2006, že vnesení několika regulačních genů přemění dospělou buňku na indukovanou pluripotentní (iPS); s Johnem Gurdonem dostal Nobelovu cenu 2012. Dospělé kmenové buňky (krvetvorné, mezenchymální) se už desítky let využívají při transplantaci kostní dřeně.embryonic stem cell, induced pluripotent stem cell

6.4Tkáňové inženýrství a jeho limity

Nosiče bývají z biologicky rozložitelných polymerů, kolagenu, nebo z decelularizované tkáně, ze které se odstraní buňky a zůstane přirozená mimobuněčná hmota. Klinicky se uplatnily hlavně tenké nebo málo prokrvené tkáně: kožní náhrady, chrupavka, rohovka. Organoidy jsou trojrozměrné miniaturní struktury z kmenových buněk podobné orgánu; slouží k výzkumu nemocí a testování léčiv. Velké orgány zatím brzdí cévní zásobení.scaffold, decellularization, organoid, vascularization

Hloubka průniku kyslíku (spotřeba nultého řádu)\[D\frac{d^2C}{dx^2}=q,\qquad L=\sqrt{\frac{2\,D\,C_0}{q}},\qquad C(x)=C_0\Big(1-\frac{x}{L}\Big)^2\ \text{pro}\ x\le L\]
Příklad Proč 0,2 milimetru

Hustota \(3\cdot10^8\) buněk/ml (\(3\cdot10^{14}\) m⁻³), spotřeba 50 amol/s na buňku: \(q=3\cdot10^{14}\cdot5\cdot10^{-17}=0{,}015\) mol/(m³·s). \(L=\sqrt{2\cdot2\cdot10^{-9}\cdot0{,}2/0{,}015}=2{,}31\cdot10^{-4}\) m, tedy asi 230 µm. Proto jsou buňky v těle obvykle nejvýše asi 0,1–0,2 mm od kapiláry.

Pomůcka

L ∝ 1/√q: desetkrát hustší tkáň má asi třikrát (√10 = 3,16) menší hloubku průniku.

6.5Regulace a etika

Přípravky z genů, buněk a tkání určené k léčbě jsou v EU léčivé přípravky pro moderní terapie (ATMP) podle nařízení (ES) č. 1394/2007 a hodnotí je EMA. Etické otázky: původ buněk a souhlas dárců, embryonální buňky, nebezpečí nádorového bujení u pluripotentních buněk a nabídky neověřených „kmenových terapií“ na soukromých klinikách, před kterými odborné společnosti varují.advanced therapy medicinal product

6.6Procvičení

1
Spočítejte hloubku průniku kyslíku pro hustotu \(10^8\) a \(10^9\) buněk/ml při spotřebě 50 amol/s na buňku (D a C₀ jako v příkladu).
\(q=10^{14}\cdot5\cdot10^{-17}=0{,}005\): \(L=\sqrt{8\cdot10^{-10}/0{,}005}=4{,}0\cdot10^{-4}\) m = 400 µm. Pro \(10^9\): \(q=0{,}05\), \(L=126\) µm.
2
Vrstva je 400 µm silná, L = 230 µm. Přežijí buňky uprostřed, když je vrstva zásobovaná z jedné strany? A z obou?
Z jedné strany pronikne kyslík jen do 230 µm, zbytek (asi 170 µm, 43 %) je bez kyslíku. Z obou stran stačí 200 µm z každé strany < 230 µm, takže je okysličená celá vrstva.
3
Proč jsou výrobní buněčné linie častěji suspenzní než adherentní?
Suspenzní buňky rostou rozptýlené v celém objemu míchaného bioreaktoru, takže výroba se zvětšuje zvětšením objemu. Adherentní buňky potřebují povrch, který roste mnohem hůř (nosičové kuličky, stohy misek).
4
Jaká je výhoda iPS buněk oproti embryonálním a jaké je riziko obou?
iPS se získají z dospělé buňky dárce bez embrya a mohou být geneticky shodné s pacientem (nižší riziko odmítnutí). Riziko obou typů: nediferencované pluripotentní buňky mohou po transplantaci tvořit nádory (teratomy), proto se musí bezpečně odstranit.
5
Kolik buněk vyroste z \(2\cdot10^5\) buněk za 6 dní při době zdvojení 36 h, pokud nedojde k zastavení růstu?
144 h / 36 h = 4 zdvojení: \(2\cdot10^5\cdot16=3{,}2\cdot10^6\) buněk.
Co si odnést
  • Buněčné kultury: primární vs. linie, adherentní vs. suspenzní; rostou pomaleji než mikroby.
  • Kmenové buňky: totipotentní → pluripotentní (ES, iPS) → multipotentní → specializované.
  • Tkáňové inženýrství = buňky + nosič + signály; limitem je difuze kyslíku (L = √(2DC₀/q), řádově 0,1–0,4 mm).
Část IINástroje a aplikace
7

Genové terapie a mRNAstřední škola

Genová terapie léčí nemoc tím, že do buněk pacienta dopraví genetickou informaci: funkční kopii poškozeného genu, nástroj, který vadný gen vypne nebo opraví, nebo nový „návod“ pro imunitní buňky. mRNA přípravky jsou příbuzná myšlenka: buňka dostane jen dočasný pracovní příkaz, podle kterého chvíli vyrábí bílkovinu, a pak ho rozloží. Obojí je technicky náročné, drahé a přísně regulované.

✉️

Gen vložený do buňky je jako nový zákon zapsaný do ústavy: platí dlouho. mRNA je jako e-mail s pokynem na tento týden: buňka ho přečte, udělá, co se po ní chce, a zpráva se smaže. Proto se trvalé genové terapie hodí pro vrozené nemoci a mRNA pro vakcíny a dočasné zásahy.

Kolik bílkoviny a jak dlouho: mRNA proti trvalému genu
Po dodání mRNA se zpráva postupně rozkládá a buňka podle ní vyrábí bílkovinu, která se také rozkládá. Nastavte poločasy rozpadu. Pro srovnání přepněte na gen trvale přítomný v buňce, který se přepisuje stále.
LABORATOŘ
Model: dm/dt = −kmm (u trvalého genu m = konst.), dp/dt = ktm − kpp, k = ln 2 / poločas. Bílkovina v relativních jednotkách (100 = maximum v grafu). Model principu, ne farmakokinetika žádného přípravku.
ex vivo (mimo tělo)in vivo (v těle) pacient odběr buněk úprava v laboratořivektor nese gen kontrola, namnoženíupravených buněk vrácení buněk vektor / nanočástices genem nebo mRNA pacient podání do krve,svalu nebo orgánu např. upravené T lymfocyty, krvetvorné buňkynapř. vektor do jater, sítnice, svalu
Obr. 7.1 Dvě cesty genové terapie. Ex vivo se upravují odebrané buňky a lze je před vrácením zkontrolovat; in vivo se vektor podává přímo, takže záleží na tom, do kterých buněk se dostane.
+Teorie: strategie, vektory, ex vivo terapie, poučení z historie, mRNA, kinetika, regulace a etika

7.1Strategie genové terapie

  • Doplnění genu: buňky dostanou funkční kopii genu, který pacientovi chybí nebo je poškozený (vhodné pro recesivní nemoci, kde stačí část funkční bílkoviny).gene addition
  • Umlčení nebo vyřazení: potlačení škodlivé verze genu (RNA interference, antisense oligonukleotidy, editace).
  • Editace genomu: cílená změna DNA v buňkách pacienta (kapitola 4). První léčba založená na CRISPR byla v Evropě a USA schválena koncem roku 2023 pro srpkovitou anémii a β-talasemii (ex vivo úprava krvetvorných buněk).genome editing therapy
  • Buněčné imunoterapie: T lymfocyty pacienta dostanou gen pro chimérický antigenní receptor (CAR), který jim umožní rozpoznat nádorové buňky (CAR-T, používané u některých krevních nádorů).chimeric antigen receptor T cells

Rozhodující hranice: somatická terapie mění jen buňky léčeného člověka, zárodečná by změnila vajíčka, spermie nebo embrya a změna by se dědila. Úmluva o lidských právech a biomedicíně (Oviedo, 1997; pro ČR v platnosti od roku 2001) v článku 13 dovoluje zásahy do lidského genomu jen z preventivních, diagnostických nebo léčebných důvodů a jen tehdy, nemají-li za cíl změnu genomu potomků.somatic vs. germline gene therapy

7.2Vektory

Tab. 7.1Hlavní nosiče genetické informace (v principu)
NosičVlastnostiTypické použití
adeno-asociovaný virus (AAV), upravenýmalá kapacita (asi 4,7 kb), většinou se nezačleňuje do chromozomu, dlouhodobá exprese v nedělících se buňkáchin vivo: sítnice, játra, sval, nervová soustava
lentivirus, upravenýzačleňuje se do chromozomu, předává se dceřiným buňkámex vivo: krvetvorné buňky, T lymfocyty
lipidové nanočásticenevirové, nesou mRNA nebo editační nástroje, přechodný účinekvakcíny, editace v játrech

Virové vektory jsou upravené tak, aby se nemohly samy množit: chybí jim geny pro replikaci a nahradí je terapeutický gen. Jejich výroba a použití podléhají i pravidlům pro GMO.

7.3Poučení z historie

První klinická genová terapie (1990) léčila těžkou vrozenou imunodeficienci z nedostatku adenosindeaminázy. Roku 1999 zemřel v klinické studii osmnáctiletý Jesse Gelsinger na prudkou imunitní reakci na vektor; vyšetřování ukázalo i nedostatky v informování účastníků. Na začátku 2000. let se u několika dětí léčených retrovirovým vektorem rozvinula leukemie, protože se vektor začlenil vedle protoonkogenu (inzerční mutageneze). Tyto zkušenosti vedly k bezpečnějším vektorům, dlouhodobému sledování pacientů a přísnějším pravidlům studií.insertional mutagenesis

7.4mRNA

Syntetická mRNA nese návod na bílkovinu (u vakcín antigen). Zabalená do lipidových nanočástic vstoupí do buněk, ribozomy podle ní vyrobí bílkovinu a imunitní systém se ji naučí rozpoznat. mRNA nevstupuje do jádra a nemění DNA; buňka ji během hodin až dnů rozloží. Klíčový objev Katalin Karikó a Drewa Weissmana (2005): nahrazení uridinu upraveným nukleosidem (pseudouridinem) potlačí nežádoucí zánětlivou reakci na cizí RNA a zvýší tvorbu bílkoviny (Nobelova cena 2023).messenger RNA, lipid nanoparticle, modified nucleoside

lipidovánanočástice jádro mRNA ribozom antigen DNA beze změny imunitnípaměť mRNA se v buňce během hodin až dnů rozloží
Obr. 7.2 mRNA vakcína v principu. Buňka vyrobí podle mRNA antigen, imunitní systém si ho zapamatuje. mRNA se do jádra nedostane a dědičnou informaci buňky nemění.

7.5Kinetika mRNA a bílkoviny

Dvoustupňový model\[m(t)=m_0e^{-k_mt},\quad p(t)=\frac{k_tm_0}{k_p-k_m}\big(e^{-k_mt}-e^{-k_pt}\big),\quad t^*=\frac{\ln(k_p/k_m)}{k_p-k_m}\]

Maximum bílkoviny nastává v čase \(t^*\). Čím stabilnější mRNA i bílkovina, tím později a tím vyšší. U trvale přítomného genu (konstantní \(m\)) bílkovina roste k ustálené hodnotě \(k_tm/k_p\).

Příklad Kdy je bílkoviny nejvíc

Poločas mRNA 10 h (\(k_m=0{,}0693\ \mathrm{h^{-1}}\)), bílkoviny 24 h (\(k_p=0{,}0289\ \mathrm{h^{-1}}\)). \(t^*=\ln(0{,}0289/0{,}0693)/(0{,}0289-0{,}0693)=21{,}7\) h. Po 48 h zbývá \(0{,}5^{4{,}8}=3{,}6\) % mRNA.

7.6Regulace a etika

Genové a buněčné terapie jsou v EU léčivé přípravky pro moderní terapie (nařízení (ES) č. 1394/2007). Otázky k diskusi: velmi vysoká cena jednorázové léčby a kdo ji zaplatí, dlouhodobá bezpečnost, informovaný souhlas, hranice mezi léčbou a „vylepšováním“ a zákaz zásahů do zárodečné linie. Případ z roku 2018, kdy čínský vědec He Ťien-kchuej oznámil narození dětí s editovanými embryi, odborná komunita jednoznačně odsoudila a autor byl odsouzen k trestu odnětí svobody.

Pozor

Kapitola vysvětluje principy. Nejde o informace o léčbě konkrétních onemocnění; o vhodnosti jakékoli terapie rozhoduje lékař a klinické studie.

7.7Procvičení

1
Spočítejte čas maxima bílkoviny pro poločas mRNA 2 h a bílkoviny 24 h.
\(k_m=0{,}347\), \(k_p=0{,}0289\ \mathrm{h^{-1}}\); \(t^*=\ln(0{,}0289/0{,}347)/(0{,}0289-0{,}347)=7{,}8\) h.
2
Poločas mRNA je 10 h, bílkoviny 5 h. Kdy je bílkoviny nejvíc?
\(k_p=2k_m\): \(t^*=\ln 2/(k_m)=10\) h. (Obecně pro \(k_p=2k_m\) je \(t^*\) rovno poločasu mRNA.)
3
Proč se pro ex vivo úpravu krvetvorných buněk používají vektory, které se začleňují do chromozomu, kdežto pro sítnici AAV?
Krvetvorné kmenové buňky se dělí a dávají vznik dalším buňkám; gen se musí předávat dceřiným buňkám, tedy začlenit do chromozomu. Buňky sítnice se nedělí, takže stačí, když gen zůstane v jádře mimo chromozom (AAV), a riziko inzerční mutageneze je menší.
4
Vysvětlete rozdíl mezi somatickou a zárodečnou genovou terapií a proč je zárodečná zakázaná.
Somatická mění buňky jednoho pacienta, změna se nedědí. Zárodečná by změnila genom potomků, kteří nemohli dát souhlas, s neznámými dlouhodobými riziky a s dopadem na lidský genofond. Oviedská úmluva (čl. 13) zásahy s cílem změnit genom potomků zakazuje.
5
Kolik procent mRNA zbude po 3 dnech, je-li poločas 10 h?
72/10 = 7,2 poločasu: \(0{,}5^{7{,}2}=0{,}0068\), tedy asi 0,7 %.
Co si odnést
  • Genová terapie: doplnění, umlčení nebo editace genu; ex vivo nebo in vivo; povolená jen somatická.
  • Vektory: AAV (in vivo, malá kapacita), lentiviry (začlenění, ex vivo), lipidové nanočástice (mRNA).
  • mRNA působí přechodně, nevstupuje do jádra a nemění DNA; maximum bílkoviny v čase t* = ln(kp/km)/(kp−km).
Část IINástroje a aplikace
8

Zemědělské biotechnologie, GMO a NGTstřední škola

Lidé mění dědičné vlastnosti plodin a zvířat od počátků zemědělství: vybíráním, křížením, později i náhodnými mutacemi vyvolanými zářením. Genetické modifikace a nové genomické techniky (NGT) dovolují měnit vlastnosti cíleně a rychleji. Spolu s tím přišla otázka, jak je regulovat. Evropská unie v roce 2026 přijala nová pravidla pro rostliny z NGT; použitelná budou od července 2028.

🌽

Pole se škůdcem je jako třída, kde učitel zavede nový test. Většina žáků propadne, ale pár jich test projde a jejich „recept“ se rychle rozšíří. Refugium je kout pole bez testu, kde přežívají i „neodolní“ škůdci a ředí geny odolných. Proto se má i dobrá technologie používat chytře, ne naplno všude.

Bt plodina a refugium: jak rychle se škůdce přizpůsobí
Rostlina s genem pro Bt bílkovinu zabíjí citlivé larvy škůdce. Odolnost je dána jednou alelou r. Zvolte podíl refugia (pole s běžnou plodinou), dominanci odolnosti (kolik přežijí heterozygoti na Bt poli) a počáteční četnost alely r.
LABORATOŘ
Model: náhodné páření v celé populaci, jedna generace ročně. Přežití: rr = 1; rs = f + (1−f)·h; ss = f (na Bt poli žádný citlivý jedinec nepřežije, „vysoká dávka“). p′ = (p²·wrr + pq·wrs) / w̄. Zjednodušený model populační genetiky (Hardy–Weinberg a selekce jsou podrobně v průvodci Genetika).
Minihra: kam patří podle nových pravidel EU?
Zařaďte rostliny podle nařízení (EU) 2026/1388 tak, jak bude platit od 17. 7. 2028: mimo pravidla GMO (klasické šlechtění), NGT kategorie 1 (zachází se s nimi jako s konvenčními, po ověření), nebo pravidla GMO (NGT kategorie 2 a transgenní rostliny).
MINIHRA
0 / 6
metodaco se měnípřesnost / rychlost křížení a výběrkombinace tisíců genů obou rodičůmalá / roky až desetiletí mutageneze (záření, chemie)náhodné mutace po celém genomužádná cílenost / roky transgeneze (GMO)vložení genu i z jiného druhucílená vlastnost / roky editace genomu (NGT)cílená malá změna vlastních genůvysoká / roky
Obr. 8.1 Metody šlechtění. Produkty klasické mutageneze se v EU za GMO nepovažují (výjimka ze směrnice 2001/18/ES), i když mění genom náhodně a ve velkém rozsahu; transgenní a dosud i editované rostliny pravidla GMO splnit musí.
+Teorie: šlechtění, transgenní plodiny, Bt a refugia, editace, regulace v EU a ČR, spory

8.1Od domestikace po mutagenezi

Kukuřice vznikla z planého teosinte tisíciletým výběrem; pšenice je kříženec tří druhů trav. Gregor Mendel v Brně (1865) položil základy genetiky, na nichž stojí moderní šlechtění (podrobně v průvodci Genetika). Od poloviny 20. století se mutace vyvolávají zářením nebo chemikáliemi a vybírají se užitečné; tak vznikly tisíce odrůd. Hybridní osivo využívá heterózy, tedy vyšší výkonnosti potomstva dvou čistých linií.domestication, mutation breeding, heterosis

8.2Transgenní plodiny

  • Odolnost k hmyzu (Bt): gen z půdní bakterie Bacillus thuringiensis pro bílkovinu, která se váže na receptory ve střevě určitých skupin hmyzu a ničí ho. Savci ani většina jiného hmyzu tyto receptory nemají. Bt přípravky se postřikem používají i v ekologickém zemědělství.Bt crop
  • Tolerance k herbicidu: plodina snese herbicid, který hubí plevel. Usnadní hubení plevelů, ale vede k vývoji odolných plevelů a ke sporům o používání herbicidů.
  • Odolnost k virům, kvalita (vyšší obsah provitaminu A v rýži, méně akrylamidotvorných látek v bramborách), odolnost k suchu.

GM plodiny se ve světě pěstovaly zhruba na 190 milionech hektarů (údaj ISAAA za rok 2019), hlavně sója, kukuřice, bavlník a řepka v Americe a Asii. V EU je k pěstování povolena jen jedna Bt kukuřice; v Česku se pěstovala od roku 2005, v posledních letech se GM plodiny komerčně nepěstují (aktuální údaje zveřejňuje Ministerstvo zemědělství).

8.3Odolnost škůdců a strategie refugií

Silný selekční tlak vyvolá evoluci odolnosti, stejně jako u antibiotik. Strategie vysoké dávky a refugia spoléhá na to, že odolnost je recesivní (heterozygoti na Bt poli zahynou) a že vzácní odolní jedinci se páří s citlivými z refugia. Potomci jsou heterozygoti a zahynou, takže alela r se šíří pomalu.high-dose/refuge strategy

Tab. 8.1Počet generací, než četnost alely r dosáhne 50 % (model z laboratoře, p₀ = 0,001)
Refugiumh = 0h = 0,1h = 0,5
0 %111
5 %5964
20 %258177
50 %více než 5005318
Pozor

Refugium pomáhá hlavně tehdy, je-li odolnost recesivní (h blízko 0). Je-li částečně dominantní, odolnost se rozšíří za pár let i při velkém refugiu. Ve skutečnosti se odolné populace některých škůdců objevily tam, kde se refugia nedodržovala nebo dávka nebyla dost vysoká.

8.4Nové genomické techniky

NGT jsou techniky, které mění genetický materiál organismu cíleně, typicky editace genomu (CRISPR a příbuzné nástroje, kapitola 4). Často vytvoří změnu, která by mohla vzniknout i přirozeně nebo klasickým šlechtěním, a výsledná rostlina nemusí obsahovat žádnou cizí DNA. Proto se vedl spor, zda je regulovat jako GMO. Soudní dvůr EU rozhodl 25. 7. 2018 (věc C-528/16), že organismy z nových technik mutageneze jsou GMO podle směrnice 2001/18/ES.new genomic techniques, genome editing

rostlina z NGT změny odpovídají kritériím rovnocennostis konvenční rostlinou (příloha I) a nejde o toleranci k herbicidu? ano ne NGT kategorie 1ověření, pak jako konvenční;značení osiva, ne v ekologickém NGT kategorie 2pravidla GMO: hodnocení rizik,značení, státy mohou zakázat pěstování
Obr. 8.2 Princip zařazení podle nařízení (EU) 2026/1388 (zjednodušeno). Nařízení je v platnosti od 16. 7. 2026 a použitelné od 17. 7. 2028; do té doby se na rostliny z NGT vztahují pravidla pro GMO.

8.5Regulace v EU a v ČR

  • Směrnice 2001/18/ES o záměrném uvolňování GMO do životního prostředí: hodnocení rizik případ od případu, veřejné registry, monitorování.
  • Nařízení (ES) č. 1829/2003 o GM potravinách a krmivech (centrální povolení, hodnocení EFSA) a č. 1830/2003 o sledovatelnosti a označování: potraviny s obsahem povoleného GMO nad 0,9 % v dané složce se musí označit.
  • Směrnice (EU) 2015/412: členské státy mohou omezit nebo zakázat pěstování GM plodin na svém území.
  • Nařízení (EU) 2026/1388 o rostlinách získaných některými novými genomickými technikami (Úř. věst. L 26. 6. 2026): kategorie NGT-1 zahrnuje rostliny se změnami, které by mohly vzniknout přirozeně nebo šlechtěním (mj. záměny a vložení nejvýše 20 nukleotidů, delece libovolné délky); po ověření se s nimi zachází jako s konvenčními, osivo se označuje, v ekologickém zemědělství jsou zakázány. Rostliny tolerantní k herbicidům a ostatní NGT patří do kategorie NGT-2 s pravidly GMO a s možností státu zakázat pěstování. Nařízení upravuje i informace o patentech. Použitelné od 17. 7. 2028.
  • ČR: zákon č. 78/2004 Sb. (uvádění do prostředí a do oběhu, registr, správní orgán Ministerstvo životního prostředí, ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a zdravotnictví).

8.6Argumenty v debatě

Pro: vyšší výnosy a menší ztráty, méně insekticidů u Bt plodin, odolnost k suchu a chorobám bez dlouhých let šlechtění, lepší výživa. Rozsáhlé přehledy vědeckých akademií (např. Národní akademie věd USA, 2016) nenašly doklady, že by povolené GM potraviny byly méně bezpečné než konvenční. Proti a obavy: evoluce odolných škůdců a plevelů, vliv na necílové organismy a biodiverzitu, souběžné pěstování s ekologickým zemědělstvím, patenty a koncentrace trhu s osivem, právo spotřebitele na informaci. Mnoho sporů se netýká techniky samotné, ale zemědělského systému a ekonomiky, ve kterém se používá.

8.7Procvičení

1
V modelu (h = 0, p₀ = 0,001) stoupne počet generací do 50 % z 59 na 258, když se refugium zvětší z 5 na 20 %. Proč tak výrazně?
Při recesivní odolnosti přežije na Bt poli jen homozygot rr, kterého je zpočátku p² = 10⁻⁶. Refugium dodává citlivé jedince, se kterými se odolní páří; heterozygoti na Bt poli umírají. Čím větší refugium, tím slabší je selekce (relativní zdatnost rr oproti ss je 1/f) a tím pomalejší šíření alely r.
2
Podle čeho se v EU od 17. 7. 2028 rozliší rostlina NGT-1 od NGT-2?
NGT-1 musí splnit kritéria rovnocennosti s konvenčními rostlinami (omezený rozsah a druh změn, např. záměny a vložení do 20 nukleotidů, delece) a nesmí jít o toleranci k herbicidům. Ostatní rostliny z NGT jsou NGT-2 a podléhají pravidlům GMO.
3
Výrobek obsahuje složku z povolené GM sóji v podílu 0,5 % této složky, který vznikl náhodně a technicky nevyhnutelně. Musí být označen?
Ne: podle nařízení č. 1829/2003 se neoznačuje náhodná nebo technicky nevyhnutelná přítomnost povoleného GMO do 0,9 % v dané složce. Při záměrném použití se označuje vždy.
4
Proč Bt bílkovina škodí housenkám škůdce, ale ne člověku?
Působí až po aktivaci v zásaditém střevě určitého hmyzu a váže se na specifické receptory na buňkách jeho střeva. Člověk má kyselý žaludek, bílkovinu tráví a tyto receptory nemá. Bezpečnost se přesto u každé plodiny hodnotí (EFSA).
5
Proč rozsudek C-528/16 z roku 2018 vedl k novému nařízení?
Soud rozhodl, že editované rostliny jsou GMO, i když se nemusejí lišit od produktů přirozené mutace. Musely by tedy projít drahým povolením GMO, ačkoli klasická mutageneze je vyňata. Komise proto navrhla (2023) a EU přijala (2026) zvláštní pravidla, která odstupňují požadavky podle druhu změny.
Co si odnést
  • Šlechtění: výběr a křížení → mutageneze → transgeneze → cílená editace (NGT).
  • Refugia zpomalují evoluci odolných škůdců, hlavně když je odolnost recesivní.
  • EU: GMO podle směrnice 2001/18/ES a nařízení 1829/2003 (značení nad 0,9 %); NGT podle nařízení 2026/1388, použitelného od 17. 7. 2028.
Část IIIBiotechnologie na vysoké škole
9

Bioprocesní inženýrstvívysoká škola

Bioprocesní inženýrství převádí objev z baňky do výroby. Popisuje růst buněk a tvorbu produktu rovnicemi (Monodův model, výtěžkové koeficienty), navrhuje provoz bioreaktoru (vsádka, přítok, kontinuální kultivace) a řeší fyziku: míchání, přenos kyslíku a odvod tepla. Největší past je zvětšování měřítka: co funguje v deseti litrech, nemusí fungovat v deseti kubících.

⚙️

Vařit polévku pro čtyři je snadné, pro tisíc lidí už ne: velký hrnec se ohřívá nerovnoměrně, u dna se připaluje a míchat ho je dřina. Bioreaktor je hrnec, ve kterém buňky ještě dýchají. Inženýr musí zajistit, aby každá buňka v tanku o výšce domu dostala dost kyslíku a cukru a nikde se nepřehřála.

Vsádková kultivace podle Monoda
Buňky rostou rychlostí μ = μmax·S/(Ks+S), spotřebovávají substrát podle výtěžku YX/S a tvoří produkt vázaný na růst. Nastavte parametry a sledujte biomasu X, substrát S a produkt P.
LABORATOŘ
Model: dX/dt = μX, dS/dt = −μX/YX/S, dP/dt = α·μX (Luedekingův–Piretův model jen s růstovou složkou), μ = μmaxS/(Ks+S); Eulerova metoda s krokem 0,005 h. Bez odumírání a údržbového metabolismu. Koncentrace v g/l, čas v h. Ilustrační parametry.
Scale-up a kyslík: z 10 litrů do velkého tanku
Laboratorní bioreaktor 10 l s míchadlem 600 ot./min a příkonem 1 000 W/m³. Zvětšujeme geometricky podobně. Zvolte cílový objem a pravidlo zvětšení; model spočítá otáčky, příkon, obvodovou rychlost, dobu míchání a schopnost dodat kyslík.
LABORATOŘ
Model: geometrická podobnost, lineární měřítko s = (V/0,01 m³)1/3; turbulentní režim: P/V ∝ N³D², obvodová rychlost ∝ ND, doba míchání ∝ 1/N. kLa = 0,026·(P/V)0,4·vs0,5 (s⁻¹; korelace van ’t Rieta pro koalescentní kapaliny). OTRmax = kLa·(C* − Ckrit), C* = 0,21 mmol/l pro vzduch (×4,76 pro čistý kyslík), Ckrit = 20 % C*. OUR = qO₂·X. Přibližné inženýrské vztahy.
motor vzduch odplyn přítok živin pH, teplota, rozpuštěný O₂ míchadla (turbíny) narážky proti víru plášť s chladicí vodou probublávač hladina, nad ní pěna a plyn
Obr. 9.1 Míchaný bioreaktor (stirred tank) v řezu. Míchadlo rozbíjí bubliny a promíchává obsah, narážky brání vzniku víru, plášť odvádí teplo z metabolismu. Čidla řídí pH, teplotu, rozpuštěný kyslík a přítok živin.
+Teorie: bilance, Monod, vsádka, přítok, chemostat, přenos kyslíku, zvětšování měřítka

9.1Bilance a výtěžkové koeficienty

Základem je látková bilance: akumulace = vstup − výstup + tvorba − spotřeba. Výtěžkový koeficient \(Y_{X/S}=\Delta X/(-\Delta S)\) říká, kolik gramů biomasy vznikne z gramu substrátu (aerobně na glukóze typicky 0,4–0,5 g/g, při kvašení mnohem méně); \(Y_{P/S}\) obdobně pro produkt.mass balance, yield coefficient

9.2Monodův model

Jacques Monod (1942, 1949) popsal závislost růstové rychlosti na koncentraci limitujícího substrátu stejným tvarem, jaký mají enzymy (kapitola 3):

Monod a bilance vsádky\[\mu=\mu_{\max}\frac{S}{K_s+S},\qquad \frac{dX}{dt}=\mu X,\qquad \frac{dS}{dt}=-\frac{\mu X}{Y_{X/S}},\qquad \frac{dP}{dt}=\alpha\,\mu X+\beta X\]

\(K_s\) bývá u cukrů velmi malé (desetiny až setiny g/l), takže buňky rostou téměř maximální rychlostí, dokud substrát skoro nedojde, a pak se růst prudce zastaví. Pirt doplnil údržbový metabolismus: část substrátu buňka spotřebuje na udržení života i bez růstu. Luedekingův–Piretův model rozlišuje produkt vázaný na růst (\(\alpha\)) a na biomasu (\(\beta\)).Monod kinetics, maintenance, Luedeking–Piret

Příklad Vsádka bez počítače

\(X_0=0{,}1\) g/l, \(S_0=20\) g/l, \(Y_{X/S}=0{,}5\), \(\mu_{\max}=0{,}5\ \mathrm{h^{-1}}\), \(K_s=0{,}2\) g/l. Konečná biomasa \(X\approx X_0+Y_{X/S}S_0=10{,}1\) g/l. Doba růstu \(t\approx\ln(10{,}1/0{,}1)/0{,}5=9{,}2\) h; numerické řešení dává vyčerpání substrátu za 9,4 h (na konci se růst zpomaluje).

9.3Vsádka, přítok, kontinuální kultivace

vsádkanic nepřitéká, V konst. přítokroste V, řízený přísun chemostatpřítok = odtok, μ = D
Obr. 9.2 Tři režimy provozu. Vsádka s přítokem (fed-batch) je v průmyslu nejčastější: koncentraci substrátu drží nízko, a tím brání tvorbě vedlejších produktů a přehřátí.

Vsádka s přítokem: aby kultura rostla stálou rychlostí \(\mu\), musí přítok růst exponenciálně, \(F=\mu XV/(Y_{X/S}S_F)\). Například pro \(X=10\) g/l, \(V=1\,000\) l, \(\mu=0{,}1\ \mathrm{h^{-1}}\), \(Y_{X/S}=0{,}5\) a koncentraci přiváděného roztoku \(S_F=500\) g/l je \(F=0{,}1\cdot10\cdot1000/(0{,}5\cdot500)=4\) l/h.fed-batch

Chemostat: přítok \(F\) se rovná odtoku, rychlost zřeďování \(D=F/V\). V ustáleném stavu platí \(\mu=D\): rychlost růstu řídí inženýr čerpadlem.chemostat, dilution rate, washout

Ustálený chemostat (bez odumírání)\[S^*=\frac{K_sD}{\mu_{\max}-D},\qquad X^*=Y_{X/S}(S_0-S^*),\qquad D_{\text{krit}}=\frac{\mu_{\max}S_0}{K_s+S_0}\]
Příklad Chemostat

\(\mu_{\max}=0{,}5\), \(K_s=0{,}2\), \(Y=0{,}5\), \(S_0=20\) g/l, \(D=0{,}3\ \mathrm{h^{-1}}\): \(S^*=0{,}2\cdot0{,}3/0{,}2=0{,}3\) g/l, \(X^*=0{,}5\cdot19{,}7=9{,}85\) g/l, produktivita biomasy \(DX^*=2{,}96\) g/(l·h). Při \(D>D_{\text{krit}}=0{,}495\ \mathrm{h^{-1}}\) se buňky vyplaví.

9.4Přenos kyslíku

Kyslík se ve vodě rozpouští špatně: ve vodě v rovnováze se vzduchem při 37 °C je ho jen asi 0,2 mmol/l (asi 7 mg/l). Buňky v hustých kulturách ho přitom spotřebují za hodinu desítky až stovky mmol/l. Kyslík musí být dodáván nepřetržitě z bublin; rychlost určuje objemový koeficient přestupu hmoty \(k_La\).volumetric mass transfer coefficient

Rychlost přenosu a spotřeby kyslíku\[OTR=k_La\,(C^*-C),\qquad OUR=q_{O_2}X,\qquad k_La\approx0{,}026\Big(\frac{P}{V}\Big)^{0{,}4}v_s^{0{,}5}\]
Příklad Kolik biomasy uživí vzduch

\(P/V=1\,000\) W/m³, \(v_s=0{,}005\) m/s: \(k_La=0{,}026\cdot1000^{0{,}4}\cdot0{,}005^{0{,}5}=0{,}0291\ \mathrm{s^{-1}}=105\ \mathrm{h^{-1}}\). Při \(C^*=0{,}21\) mmol/l a kritické koncentraci 20 % je \(OTR_{\max}=105\cdot0{,}168=17{,}6\) mmol/(l·h). Buňky se spotřebou 10 mmol/(g·h) tedy uživí jen asi 1,8 g/l. Husté kultury proto potřebují vyšší příkon, víc vzduchu, přetlak nebo kyslíkem obohacený vzduch.

9.5Zvětšování měřítka (scale-up)

Při geometrické podobnosti a zvětšení objemu \(1\,000\times\) roste průměr \(10\times\). Nelze zachovat všechno najednou:

Tab. 9.1Zvětšení z 10 l na 10 m³ (lineární měřítko 10, výchozí 600 ot./min)
ZachovatOtáčkyP/VObvodová rychlostDoba míchání
příkon na objem129 ot./min1×2,15×4,6×
obvodovou rychlost60 ot./min0,1×1×10×
otáčky600 ot./min100×10×1×

Zachovat otáčky je nemožné (stokrát větší příkon na objem). Nejčastěji se drží \(P/V\) nebo \(k_La\), ale doba míchání se prodlouží: ve velkém tanku vznikají zóny s přebytkem cukru u přítoku a s nedostatkem kyslíku u hladiny. Buňky jimi kolují a mohou reagovat jinak než v malém. Proto se používá scale-down: malé pokusy, které tyto gradienty napodobí. Další omezení je odvod tepla: teplo roste s objemem (∝ s³), plocha pláště jen ∝ s².scale-up, scale-down, mixing time

Pomůcka

Z obvodové rychlosti hrozí poškození buněk smykem (citlivé savčí buňky), z doby míchání gradienty, z kLa nedostatek kyslíku, z poměru plochy a objemu přehřátí. Scale-up je kompromis mezi nimi.

9.6Procvičení

1
Jaká je specifická růstová rychlost při S = Ks a při S = 9 Ks?
\(\mu=\mu_{\max}/2\) a \(\mu=0{,}9\,\mu_{\max}\) (stejně jako u Michaelise–Mentenové).
2
Vsádka: X₀ = 0,2 g/l, S₀ = 30 g/l, YX/S = 0,45. Jaká bude konečná biomasa a kolik generací buňky projdou?
\(X=0{,}2+0{,}45\cdot30=13{,}7\) g/l; generace \(\log_2(13{,}7/0{,}2)=6{,}1\).
3
V chemostatu s μmax = 0,5 h⁻¹, Ks = 0,2 g/l a S₀ = 20 g/l nastavíte D = 0,45 h⁻¹. Jaká bude koncentrace substrátu na výtoku a biomasa (Y = 0,5)?
\(S^*=0{,}2\cdot0{,}45/0{,}05=1{,}8\) g/l; \(X^*=0{,}5\cdot(20-1{,}8)=9{,}1\) g/l. Blízko kritického D roste nevyužitý substrát.
4
Kolikrát se zvýší OTRmax, když místo vzduchu použijete čistý kyslík (při stejném kLa)?
Rovnovážná koncentrace C* je úměrná parciálnímu tlaku kyslíku: 1/0,21 = 4,76×. Hnací síla C* − Ckrit (Ckrit = 20 % C*) i OTRmax vzrostou 4,76×. (Pokud by Ckrit zůstalo na hodnotě pro vzduch, vzrostla by hnací síla dokonce asi 5,7×.)
5
Pro scale-up 1 000× při stálém P/V spočítejte nové otáčky z 600 ot./min a změnu obvodové rychlosti.
\(N_2=N_1(D_1/D_2)^{2/3}=600\cdot10^{-2/3}=129\) ot./min; obvodová rychlost \(\propto ND\): \(129/600\cdot10=2{,}15\times\) vyšší.
Co si odnést
  • Monod: μ = μmaxS/(Ks+S); vsádka X ≈ X₀ + YX/SS₀; chemostat μ = D, vyplavení nad Dkrit.
  • Kyslík je často limitující: OTR = kLa(C* − C), musí pokrýt OUR = qO₂X.
  • Scale-up nezachová všechno: stálé P/V znamená delší míchání a vyšší obvodovou rychlost.
Část IIIBiotechnologie na vysoké škole
10

Environmentální biotechnologievysoká škola

Největší biotechnologické provozy na světě nevyrábějí léky, ale čistou vodu. Čistírna odpadních vod je bioreaktor, ve kterém směs mikroorganismů rozkládá znečištění; z kalu se v anaerobních nádržích vyrábí bioplyn. Mikroorganismy pomáhají i se sanací kontaminované půdy, s kompostováním a s výrobou biologicky rozložitelných plastů. Inženýrské principy jsou stejné jako v kapitole 9, jen buňky si nevybíráte: pracuje přirozeně se vyvíjející společenstvo.

💧

Aktivovaný kal je jako dobře vedená restaurace pro bakterie: voda s „jídlem“ přitéká, bakterie se najedí a přes dosazovací nádrž je posíláte zpátky do jídelny. Kdybyste je pouštěli ven spolu s vodou, odešli by hosté dřív, než se stihnou rozmnožit, a restaurace by zela prázdnotou.

Aktivovaný kal: stáří kalu a kvalita vyčištěné vody
Stáří kalu (SRT) je průměrná doba, kterou bakterie stráví v systému. Zvolte SRT, koncentraci rozložitelného znečištění na přítoku a teplotu vody. Graf ukazuje zbytkové znečištění na odtoku v závislosti na stáří kalu.
LABORATOŘ
Model: Lawrenceův–McCartyho model ideálně míchané aktivace s recirkulací kalu: S = Ks(1+b·SRT)/(SRT(μmax−b)−1); při SRT pod minimem se biomasa vyplaví (S = S₀). Heterotrofní bakterie, rozložitelná CHSK: μmax = 6 d⁻¹ a b = 0,2 d⁻¹ při 20 °C (teplotní koeficienty 1,07 a 1,04 na °C), Ks = 20 mg/l, Y = 0,6 g/g. Pozorovaný výtěžek kalu Yobs = Y/(1+b·SRT). Ilustrační parametry učebnicového řádu.
česle,lapák písku usazovacínádrž aktivacebakterie + vzduch dosazovacínádrž vyčištěnávoda do řeky vratný kal přebytečný kalprimární kal vyhnívacínádrž bioplyn → teplo a elektřina; vyhnilý kal se odvodní
Obr. 10.1 Mechanicko-biologická čistírna. Usazený kal z dosazovací nádrže se vrací do aktivace (proto je stáří kalu delší než doba zdržení vody); přebytečný kal a primární kal se stabilizují anaerobně a vzniká bioplyn.
+Teorie: ukazatele znečištění, aktivovaný kal, odstraňování dusíku a fosforu, anaerobní digesce, bioremediace, bioplasty

10.1Jak se znečištění měří

BSK₅ (biochemická spotřeba kyslíku za 5 dní) měří kyslík, který mikroorganismy spotřebují na rozklad organických látek; CHSK (chemická spotřeba kyslíku) kyslík potřebný k úplné chemické oxidaci. Velikost čistírny se udává v ekvivalentních obyvatelích (EO): 1 EO odpovídá 60 g BSK₅ za den. Pravidla pro městské odpadní vody v EU dnes stanoví přepracovaná směrnice (EU) 2024/3019, která mimo jiné zpřísňuje odstraňování živin a zavádí čtvrtý stupeň čištění u velkých čistíren.BOD, COD, population equivalent

10.2Aktivovaný kal

V aktivaci se odpadní voda provzdušňuje a směs bakterií, prvoků a dalších organismů (aktivovaný kal) tvoří vločky, které rozkládají organické látky. V dosazovací nádrži se vločky usadí a vrací se. Rozlišujeme dobu zdržení vody (HRT = V/Q, hodiny) a stáří kalu (SRT, dny). Díky recirkulaci je SRT mnohem delší než HRT, takže se v systému udrží i pomalu rostoucí organismy.activated sludge, hydraulic retention time, solids retention time

Lawrence a McCarty (1970), ustálený stav\[S=\frac{K_s(1+b\,\mathrm{SRT})}{\mathrm{SRT}(\mu_{\max}-b)-1},\qquad \mathrm{SRT}_{\min}\approx\frac{1}{\mu_{\max}\frac{S_0}{K_s+S_0}-b},\qquad Y_{\text{obs}}=\frac{Y}{1+b\,\mathrm{SRT}}\]
Příklad Odtok a produkce kalu

\(\mu_{\max}=6\ \mathrm{d^{-1}}\), \(b=0{,}2\ \mathrm{d^{-1}}\), \(K_s=20\) mg/l, SRT = 10 d: \(S=20\cdot3/(10\cdot5{,}8-1)=60/57=1{,}05\) mg/l. Při \(S_0=300\) mg/l je minimální SRT \(1/(6\cdot300/320-0{,}2)=0{,}18\) d. Pozorovaný výtěžek \(0{,}6/(1+0{,}2\cdot10)=0{,}2\) g kalu na gram odstraněné CHSK: delší SRT znamená méně přebytečného kalu.

10.3Dusík a fosfor

Amoniakální dusík oxidují nitrifikační bakterie (amoniak → dusitan → dusičnan). Jsou autotrofní a rostou mnohem pomaleji než heterotrofové, proto nitrifikace potřebuje stáří kalu řádově deset dní a víc, v zimě déle. Denitrifikace v zónách bez kyslíku mění dusičnan na plynný dusík. Fosfor se odstraňuje biologicky (bakterie hromadící polyfosfát při střídání anaerobních a oxických podmínek) nebo srážením. Dusík a fosfor ve vodách způsobují eutrofizaci (průvodce Ekologie).nitrification, denitrification, enhanced biological phosphorus removal

10.4Anaerobní digesce a bioplyn

hydrolýzapolymery → cukry acidogeneze→ mastné kyseliny acetogeneze→ acetát, H₂ metanogeneze→ CH₄ + CO₂ bakteriearchea (metanogeny): nejpomalejší krok
Obr. 10.2 Anaerobní rozklad organické hmoty. Metanogenní archea rostou pomalu a jsou citlivá na pH a přetížení, proto bývá metanogeneze krokem, který omezuje celý proces.

Teoreticky vznikne 0,35 m³ metanu (při 0 °C a 101,325 kPa) na každý kilogram odstraněné CHSK. Bioplyn obsahuje obvykle 55–70 % metanu, zbytek je hlavně CO₂. Spaluje se v kogeneračních jednotkách na elektřinu a teplo nebo se čistí na biometan.anaerobic digestion, biogas, methanogenesis

Příklad Energie z kalu

Do vyhnívací nádrže přitéká 1 000 kg CHSK denně, odstraní se 80 %. Metan: \(0{,}35\cdot800=280\) m³/d. Výhřevnost metanu asi 35,8 MJ/m³: \(280\cdot35{,}8=10\,024\) MJ = 2 784 kWh denně; při elektrické účinnosti 38 % asi 1 058 kWh elektřiny a zbytek hlavně teplo.

10.5Bioremediace

Bioremediace využívá mikroorganismy (nebo rostliny – fytoremediace) k odstranění znečištění z půdy a vody, typicky ropných látek. Biostimulace podpoří domácí mikroby kyslíkem a živinami, bioaugmentace přidá vybrané kultury. Rozklad se často popisuje kinetikou prvního řádu \(C=C_0e^{-kt}\). Těžké kovy mikroby nerozloží, mohou je jen přeměnit nebo zachytit.bioremediation, phytoremediation, biostimulation

Příklad Jak dlouho to trvá

\(k=0{,}05\ \mathrm{d^{-1}}\): poločas \(\ln2/0{,}05=13{,}9\) d; snížení na 10 % trvá \(\ln10/0{,}05=46\) dní.

10.6Biologické plasty

Kyselina polymléčná (PLA) vzniká polymerací kyseliny mléčné z mléčného kvašení; polyhydroxyalkanoáty (PHA) si bakterie ukládají jako zásobní látku. „Biologický původ“ a „biologická rozložitelnost“ jsou dvě různé věci: PLA se rozkládá hlavně v průmyslovém kompostu, ne v přírodě ani v moři.polylactic acid, polyhydroxyalkanoates

Pozor

Delší stáří kalu není vždy lepší: zlepší odtok a sníží produkci kalu, ale potřebuje větší nádrže nebo víc biomasy a víc vzduchu. Volba je inženýrský a ekonomický kompromis.

10.7Procvičení

1
Spočítejte koncentraci na odtoku pro SRT 2 d a 20 d (parametry jako v příkladu).
SRT 2: \(S=20\cdot1{,}4/(2\cdot5{,}8-1)=28/10{,}6=2{,}64\) mg/l. SRT 20: \(S=20\cdot5/(20\cdot5{,}8-1)=100/115=0{,}87\) mg/l.
2
Kolik BSK₅ denně přivádí do čistírny obec s 10 000 EO?
\(10\,000\cdot60\) g = 600 kg BSK₅ za den.
3
Proč je nitrifikace v zimě obtížnější?
Nitrifikační bakterie rostou pomalu a jejich rychlost růstu s klesající teplotou výrazně klesá. Minimální stáří kalu, při kterém se v systému udrží, proto v zimě roste; čistírna musí mít dost objemu nebo biomasy, jinak se nitrifikanti vyplaví a amoniak odchází do řeky.
4
Při rozkladu prvního řádu klesla koncentrace za 30 dní na 40 %. Jaká je konstanta k a poločas?
\(k=-\ln0{,}4/30=0{,}0305\ \mathrm{d^{-1}}\), poločas \(\ln2/k=22{,}7\) d.
5
Proč se nádrže s anaerobní digescí neprovzdušňují a proč jsou citlivé na náhlé přetížení?
Metanogenní archea jsou striktně anaerobní, kyslík je inhibuje. Při přetížení rychlé acidogenní bakterie vytvoří víc kyselin, než pomalé metanogeny stačí zpracovat; pH klesne, metanogeny se zastaví a proces se „zakyselí“.
Co si odnést
  • Čistírna je bioreaktor; recirkulace kalu oddělí stáří kalu (dny) od doby zdržení vody (hodiny).
  • S = Ks(1+b·SRT)/(SRT(μmax−b)−1); pod minimálním SRT se biomasa vyplaví.
  • Anaerobní digesce: 0,35 m³ CH₄ na kg odstraněné CHSK; bioremediace často kinetikou prvního řádu.
Část IIIBiotechnologie na vysoké škole
11

Bioinformatikavysoká škola

Moderní biotechnologie produkují obrovské množství dat: přečíst lidský genom dnes trvá hodiny, ale výsledkem jsou stovky milionů krátkých úseků, které je třeba složit, porovnat s databázemi a vyložit. Bioinformatika spojuje biologii, statistiku a informatiku. Kapitola vysvětluje, kolik čtení je potřeba, jak se z nich skládá genom, jak se hledá podobnost sekvencí a co z dat plyne pro soukromí a bezpečnost.

🧩

Představte si, že tisíc výtisků téže knihy rozstříháte na proužky po pár slovech a promícháte. Z překrývajících se proužků knihu složíte, pokud jich máte dost a pokud kniha neobsahuje stejné odstavce na více místech. Přesně to dělá skládání genomu: pokrytí je počet výtisků, repetice jsou opakované odstavce.

Pokrytí při sekvenování: kolik čtení stačí
Čtení dopadají na genom náhodně. Zvolte velikost genomu, délku čtení a průměrné pokrytí (kolikrát je každá báze v průměru přečtena). Lander–Watermanův model spočítá, kolik genomu zůstane nepřečteno a kolik vznikne mezer.
LABORATOŘ
Model: Lander a Waterman (1988): počet čtení N = cG/L, počet čtení pokrývajících bázi má Poissonovo rozdělení se střední hodnotou c, nepokrytá část = e−c, počet ostrůvků (souvislých úseků) ≈ N·e−c (bez požadavku na minimální překryv). Repetice, chyby a nerovnoměrnost pokrytí model nezahrnuje.
vzorekDNA, RNA sekvenátormiliony čtení kontrolakvality skládánínebo mapování anotacegeny výkladdatabáze laboratořvýpočty: algoritmy, statistika, strojové učení
Obr. 11.1 Od vzorku k výkladu. Většina práce a nákladů se dnes přesunula z laboratoře do výpočetní části.
+Teorie: databáze, sekvenování, pokrytí, skládání, podobnost a E-hodnota, -omiky, struktura bílkovin, data a bezpečnost

11.1Databáze

Veřejné sekvence nukleových kyselin sdílí mezinárodní konsorcium tří databází (INSDC: americká, evropská a japonská, které se denně synchronizují). Bílkoviny shromažďuje UniProt, prostorové struktury Protein Data Bank (PDB). Otevřená data jsou základem oboru: každý nový gen se porovná se vším, co už je známé.sequence database, UniProt, Protein Data Bank

11.2Generace sekvenování

  • Sangerovo sekvenování (1977): dlouhá přesná čtení po jednom úseku; přečetlo první lidský genom (projekt dokončen 2003).
  • Masivně paralelní sekvenování krátkých čtení (od poloviny 2000. let): miliardy čtení o délce zhruba 100–300 bází najednou, levné a přesné.
  • Dlouhá čtení jednotlivých molekul (desítky tisíc bází a více): překlenou repetice; díky nim konsorcium T2T roku 2022 publikovalo první skutečně úplnou sekvenci lidského genomu.

Podrobný výklad genomiky a jejích lékařských využití najdete v průvodci Genetika.

11.3Pokrytí

Lander–Watermanův model\[c=\frac{NL}{G},\qquad P(\text{báze nepřečtena})=e^{-c},\qquad \text{počet ostrůvků}\approx N\,e^{-c}\]
Tab. 11.1Bakteriální genom 4,6 Mb, čtení 150 bází
PokrytíPočet čteníNepokrytá částNepokrytých bází
1×30 66736,8 %1 692 245
3×92 0004,98 %229 021
5×153 3330,67 %30 995
10×306 6670,0045 %209
30×920 0009,4·10⁻¹² %prakticky 0

V praxi se volí pokrytí 30× i více, protože čtení nejsou rozložena rovnoměrně, obsahují chyby a pro spolehlivé určení varianty je třeba ji vidět vícekrát. Pro lidský genom (3,1 Gb) při 30× a čteních po 150 bázích to je \(30\cdot3{,}1\cdot10^9/150=6{,}2\cdot10^8\) čtení.

11.4Skládání a mapování

Mapování zarovná čtení na známý referenční genom (rychlé, hledají se odchylky). Skládání de novo staví genom bez reference z překryvů čtení; moderní algoritmy rozloží čtení na krátká slova (k-mery) a hledají cestu v grafu, kde uzly jsou k-mery a hrany jejich překryvy (de Bruijnův graf). Hlavní problém jsou repetice delší než čtení: algoritmus neví, kde opakování začíná a končí, a genom se rozpadne na souvislé úseky (kontigy).read mapping, de novo assembly, k-mer, contig

repetice kontig 1kontig 2 čtení (nahoře) se skládají podle překryvů; úsek, který se v genomu opakujea je delší než čtení, nelze jednoznačně umístit
Obr. 11.2 Princip skládání. Dlouhá čtení, která repetici překlenou, umožní kontigy spojit.

11.5Podobnost sekvencí a E-hodnota

Zarovnání dvou sekvencí (dynamické programování podle Needlemana–Wunsche a Smitha–Watermana, vyložené v průvodci Biologie, kapitola 12) je přesné, ale pro celé databáze pomalé. Heuristické vyhledávání najde krátká přesně shodná „semínka“ a teprve kolem nich zarovnání rozšíří. Výsledek doprovází E-hodnota: očekávaný počet stejně dobrých shod, které by v databázi dané velikosti vznikly náhodou. Čím menší, tím spíš jde o skutečnou příbuznost (homologii).sequence alignment, seed-and-extend, E-value, homology

Příklad Náhodná shoda

Pravděpodobnost, že náhodný úsek 20 bází odpovídá dané dvacítce, je \(4^{-20}=9{,}1\cdot10^{-13}\). V lidském genomu (obě vlákna, asi \(6{,}2\cdot10^9\) pozic) je očekávaný počet náhodných výskytů \(6{,}2\cdot10^9\cdot9{,}1\cdot10^{-13}=0{,}0056\). Dvacet bází tedy obvykle určuje místo v genomu jednoznačně; proto mají primery i naváděcí RNA zhruba tuto délku.

11.6-omiky a struktura

Transkriptomika (RNA-seq) měří, které geny jsou přepisovány; proteomika bílkoviny (hmotnostní spektrometrie); metagenomika čte DNA celých společenstev, například střevních mikrobů nebo aktivovaného kalu (kapitola 10), bez kultivace. Predikce struktury bílkovin z pořadí aminokyselin udělala skok díky hlubokému učení; za výpočetní návrh bílkovin a predikci jejich struktury byla udělena Nobelova cena za chemii 2024 (David Baker; Demis Hassabis a John Jumper). Strojové učení obecně vykládá průvodce Statistika a modely.transcriptomics, proteomics, metagenomics, protein structure prediction

11.7Data, soukromí, bezpečnost

Genetické údaje jsou podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR, čl. 9) zvláštní kategorií osobních údajů. Genom prozradí něco i o příbuzných a anonymizace je obtížná. Z hlediska biologické bezpečnosti se diskutuje, jak sdílet otevřená data a nástroje, a přitom bránit zneužití: poskytovatelé syntetické DNA objednávky prověřují (screening sekvencí a zákazníků) a vědecké komunity přijímají zásady pro výzkum s potenciálem dvojího užití (kapitola 12).

Pozor

Podobnost sekvence neznamená automaticky stejnou funkci. Anotace v databázích se často přenášejí z jedné sekvence na druhou a chyby se šíří; výsledky je třeba ověřovat experimentem.

11.8Procvičení

1
Kolik čtení o délce 150 bází potřebujete pro 30násobné pokrytí genomu 12 Mb (kvasinka)?
\(N=30\cdot12\cdot10^6/150=2{,}4\cdot10^6\) čtení.
2
Jaká část genomu zůstane podle Landera–Watermana nepřečtena při pokrytí 3× a 10×?
\(e^{-3}=0{,}0498\) (asi 5 %), \(e^{-10}=4{,}5\cdot10^{-5}\) (0,0045 %).
3
Proč dlouhá čtení zlepšují skládání, i když mají vyšší chybovost než krátká?
Délka rozhoduje o tom, zda čtení překlene repetici: pak je jasné, které úseky po obou stranách k sobě patří. Náhodné chyby se při dostatečném pokrytí vyruší porovnáním mnoha čtení (konsenzus), kdežto nejednoznačnost repetic se krátkými čteními vyřešit nedá.
4
Vyhledávání vrátilo shodu s E-hodnotou 10⁻³⁰ a jinou s E-hodnotou 2. Jak je vyložíte?
E = 10⁻³⁰: náhodou by se tak dobrá shoda prakticky nevyskytla, sekvence jsou téměř jistě homologní. E = 2: v databázi by náhodou vznikly asi dvě stejně dobré shody, výsledek nemá vypovídací hodnotu.
5
Kolik náhodných výskytů úseku 15 bází čekáte v genomu se \(6{,}2\cdot10^9\) pozicemi?
\(4^{-15}=9{,}3\cdot10^{-10}\); \(6{,}2\cdot10^9\cdot9{,}3\cdot10^{-10}=5{,}8\). Patnáct bází už v lidském genomu jednoznačné místo neurčí.
Co si odnést
  • Pokrytí c = NL/G; nepokrytá část e−c; v praxi 30× a více kvůli chybám a nerovnoměrnosti.
  • Skládání brzdí repetice delší než čtení; mapování porovnává s referencí.
  • E-hodnota = očekávaný počet náhodných stejně dobrých shod; genetická data jsou zvláštní kategorie osobních údajů.
Část IIIBiotechnologie na vysoké škole
12

Etika a biologická bezpečnostvysoká škola

Biotechnologie zachraňují životy a živí lidi, ale stejné znalosti lze použít neopatrně nebo zneužít. Biologická bezpečnost chrání lidi a prostředí před nechtěným únikem, biologická ochrana (biosecurity) před úmyslným zneužitím, bioetika se ptá, co je správné dělat a kdo o tom rozhoduje. Kapitola shrnuje principy hodnocení rizik, vrstvy ochrany, problém dvojího užití a právní rámec od laboratoře po mezinárodní úmluvy.

🧀

Každá ochranná vrstva je jako plátek ementálu: má díry. Školení, ochranné pomůcky, technické vybavení budovy i dozor úřadu mohou selhat. Nehoda nastane, jen když se díry ve všech plátcích seřadí za sebou. Proto se vrstvy skládají přes sebe a proto je nebezpečné, když je jedna příčina (spěch, nedbalá kultura) prorazí všechny najednou.

Vrstvy ochrany: model ementálu
Nastavte, s jakou pravděpodobností selže každá ze čtyř nezávislých vrstev při jedné rizikové události, a pravděpodobnost společné příčiny, která vyřadí všechny vrstvy najednou (například špatná bezpečnostní kultura). Graf ukazuje, jak riziko klesá s přidáváním vrstev.
LABORATOŘ
Model: P(selhání všech) = c + (1 − c)·∏ pi, kde pi jsou pravděpodobnosti selhání nezávislých vrstev a c pravděpodobnost společné příčiny. Logaritmická osa. Abstraktní model hodnocení rizik (Reasonův model švýcarského sýra), ne popis konkrétního pracoviště.
Minihra: bezpečnost, ochrana, nebo etika?
Biosafety chrání před nechtěnou nákazou a únikem, biosecurity před krádeží a úmyslným zneužitím, bioetika řeší, co je správné a spravedlivé. Kam patří které opatření nebo otázka?
MINIHRA
0 / 8
riziková událost nehoda jenpři souhře děr postupyzařízenípomůckydozor druhá vrstva tuto událost zachytila
Obr. 12.1 Model švýcarského sýra (James Reason, 1990). Žádná vrstva není dokonalá; bezpečnost vzniká jejich skládáním a nezávislostí.
+Teorie: pojmy, hodnocení rizik, stupně ochrany, dvojí užití, mezinárodní a české právo, bioetické principy

12.1Tři pojmy

  • Biologická bezpečnost (biosafety): zásady a opatření, která brání nechtěné expozici lidí biologickým agens a jejich úniku do prostředí.biosafety
  • Biologická ochrana (biosecurity): opatření proti ztrátě, krádeži, zneužití a úmyslnému uvolnění biologických materiálů a citlivých informací.biosecurity
  • Bioetika: hodnoty a pravidla jednání v biologii a medicíně; klasické principy respektu k autonomii, nepoškozování, prospěšnosti a spravedlnosti (Beauchamp a Childress).bioethics

12.2Hodnocení rizik

Riziko se posuzuje jako kombinace pravděpodobnosti a závažnosti následků: jaké vlastnosti má organismus nebo materiál, jaké činnosti se s ním dělají, kdo je exponován a jaké jsou následky úniku. Opatření se volí podle hierarchie: vyloučit nebo nahradit nebezpečný postup, technická opatření (uzavřené prostory, filtrace vzduchu), organizační opatření (postupy, školení, přístup) a nakonec osobní ochranné prostředky. Dobrá praxe je posuzovat riziko znovu při každé změně.risk assessment, hierarchy of controls

Nezávislé vrstvy a společná příčina\[P=c+(1-c)\prod_{i=1}^{n}p_i\]
Příklad Proč záleží na kultuře

Tři nezávislé vrstvy, každá selže s pravděpodobností 0,1: \(P=0{,}1^3=0{,}001\). Přidá-li se společná příčina s \(c=0{,}01\), je \(P=0{,}01+0{,}99\cdot0{,}001=0{,}011\), tedy jedenáctkrát víc. Další vrstva by pomohla málo; pomůže odstranit společnou příčinu.

12.3Stupně ochrany

Práce s mikroorganismy a GMO se řadí do čtyř stupňů podle rizika (v laboratořích označovaných BSL-1 až BSL-4, u GMO kategorie rizika 1–4 podle směrnice 2009/41/ES a zákona č. 78/2004 Sb.). S rostoucím stupněm přibývají technická a organizační opatření a omezení přístupu; nejvyšší stupeň mají jen specializovaná pracoviště pro nejnebezpečnější původce. Příručka WHO pro biologickou bezpečnost laboratoří (4. vydání, 2020) klade důraz na hodnocení rizik místo mechanického přiřazení úrovně.biosafety level, containment

12.4Dvojí užití

Výzkum s potenciálem dvojího užití přináší znalosti, které mají legitimní cíl (vakcíny, diagnostika, porozumění nemocem), ale mohly by být zneužity ke škodě. Debata se vyostřila po zprávě Národní rady pro výzkum USA (2004) a kolem pokusů zvyšujících přenosnost ptačí chřipky mezi savci (2011–2012), které vedly k dočasnému moratoriu a k novým pravidlům dohledu nad tímto výzkumem. Odborné komunity od té doby řeší, co publikovat v jaké podrobnosti, jak prověřovat objednávky syntetické DNA a jak posuzovat rizika nástrojů umělé inteligence v biologii. Tento průvodce proto vykládá jen principy.dual-use research of concern

mezinárodní Úmluva o biologických zbraních (1972, platná 1975) · Cartagenský protokol (2000)Úmluva o lidských právech a biomedicíně (Oviedo 1997) · Nagojský protokol (2010) Evropská unie 2001/18/ES uvolňování GMO · 2009/41/ES uzavřené nakládání · 1829/2003 GM potraviny2026/1388 NGT rostliny · 1394/2007 moderní terapie · 2021/821 zboží dvojího užití Česká republika 78/2004 Sb. GMO a vyhláška 209/2004 Sb. · 281/2002 Sb. zákaz biologických zbraní227/2006 Sb. lidské embryonální kmenové buňky · zákon o léčivech
Obr. 12.2 Hlavní předpisy (výběr). Mezinárodní závazky provádí právo EU a české zákony; podrobnosti a data ověření jsou v příloze C.

12.5Úmluva o biologických zbraních a její provádění

Úmluva o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní a o jejich zničení byla otevřena k podpisu roku 1972 a vstoupila v platnost 26. 3. 1975; Česká republika je smluvní stranou. Zakazuje vyvíjet, vyrábět, hromadit nebo jinak získávat biologická agens a toxiny v druzích a množstvích, které nejsou odůvodněny ochrannými, preventivními nebo jinými mírovými účely. Úmluva nemá vlastní ověřovací orgán; státy si vyměňují informace o opatřeních k budování důvěry. V ČR ji provádí zákon č. 281/2002 Sb. (dozor Státní úřad pro jadernou bezpečnost), vývoz citlivého zboží kontroluje nařízení (EU) 2021/821 o zboží dvojího užití.Biological Weapons Convention

12.6Otevřené etické otázky

  • Zásahy do zárodečné linie člověka: mezinárodní shoda je dnes nepovolovat (kapitola 7).
  • Genové pohony (gene drive): úprava, která se v populaci šíří rychleji, než by odpovídalo dědičnosti, například k potlačení komárů přenášejících malárii. Velký přínos, ale nevratné zásahy do ekosystémů přes hranice států.
  • Patenty na biotechnologické vynálezy (směrnice 98/44/ES): podpora inovací proti přístupu k léčbě a osivu; spravedlivé sdílení přínosů z genetických zdrojů (Nagojský protokol).
  • Zvířata ve výzkumu: zásada 3R – nahradit, omezit, zjemnit (Russell a Burch, 1959).
  • Princip předběžné opatrnosti proti nákladům nečinnosti: zakázat nejistou technologii také něco stojí (neléčené nemoci, vyšší spotřeba pesticidů). Rozumná regulace váží obojí a posuzuje případ od případu.
Ve skutečnosti

Konference v Asilomaru (1975) je příkladem, kdy si vědci uložili pravidla dřív, než je vyžadoval zákon. Kritici upozorňují, že tehdy chyběla veřejnost a že dnešní otázky (umělá inteligence, syntetická biologie, globální přístup k léčbě) potřebují širší dialog.

Pozor

Etické otázky nemají jednu „vědeckou“ odpověď. Fakta (co technika umí, jaká jsou rizika) je třeba oddělit od hodnot (co je přijatelné a kdo nese náklady). Obecnou etiku podrobněji vykládá průvodce Filozofie.

12.7Procvičení

1
Tři nezávislé vrstvy selhávají s pravděpodobností 0,1, 0,05 a 0,01. Jaká je pravděpodobnost selhání všech? A při společné příčině c = 0,001?
\(0{,}1\cdot0{,}05\cdot0{,}01=5\cdot10^{-5}\). Se společnou příčinou \(0{,}001+0{,}999\cdot5\cdot10^{-5}=1{,}05\cdot10^{-3}\): společná příčina dominuje (riziko 21× vyšší).
2
Čtyři vrstvy po 0,2. Jaké je riziko a jak se změní po zlepšení jedné vrstvy na 0,02?
\(0{,}2^4=1{,}6\cdot10^{-3}\); po zlepšení \(0{,}2^3\cdot0{,}02=1{,}6\cdot10^{-4}\), desetkrát méně (při nezávislosti vrstev).
3
Uveďte rozdíl mezi biosafety a biosecurity na příkladu evidence vzorků.
Biosafety: evidence pomáhá vědět, s čím se pracuje a jak, aby nedošlo k nechtěné nákaze nebo úniku (správné ochranné stupně, likvidace odpadu). Biosecurity: evidence a kontrola přístupu brání tomu, aby vzorek někdo odcizil nebo zneužil; ztráta se odhalí.
4
Proč Úmluva o biologických zbraních nezakazuje výzkum vakcín a diagnostiky?
Zakazuje agens a toxiny v druzích a množstvích, které nejsou odůvodněny ochrannými, preventivními nebo jinými mírovými účely. Vakcíny, diagnostika a ochrana jsou legitimní mírové účely; úmluva tedy hodnotí účel a množství, ne obor. Právě proto je důležitá transparentnost a opatření k budování důvěry.
5
Vyložte na genovém pohonu, jak se střetává princip předběžné opatrnosti s náklady nečinnosti.
Předběžná opatrnost: zásah je potenciálně nevratný, šíří se přes hranice a jeho ekologické následky nejsou známé, proto je nutné postupovat po krocích, s hodnocením rizik a souhlasem dotčených komunit. Náklady nečinnosti: malárie každoročně zabíjí statisíce lidí, odklad má také oběti. Rozhodnutí je hodnotové a mělo by být demokratické, informované a mezinárodně koordinované.
Co si odnést
  • Biosafety = ochrana před nechtěným únikem, biosecurity = před zneužitím, bioetika = co je správné.
  • Riziko = pravděpodobnost × závažnost; nezávislé vrstvy se násobí, společná příčina je prorazí najednou.
  • Rámec: Úmluva o biologických zbraních (1972/1975), Cartagenský protokol, Oviedská úmluva; v EU směrnice o GMO a nařízení o NGT; v ČR zákony 78/2004 Sb. a 281/2002 Sb.
PřílohaA

Slovníček

Hlavní pojmy průvodce česky a anglicky. Hledat lze v obou jazycích i bez diakritiky.

PřílohaB

Vzorce na jednom místě

Kvašení (kap. 1)\[\mathrm{C_6H_{12}O_6\to2\,C_2H_5OH+2\,CO_2},\qquad m_{\text{EtOH}}=0{,}511\,m_{\text{glc}}\,\eta\]
Růst (kap. 2)\[N=N_0\,2^{t/t_d}=N_0e^{\mu t},\qquad \mu=\frac{\ln2}{t_d}\]
Enzymy (kap. 3)\[v=\frac{V_{\max}[S]}{K_m+[S]},\qquad K_m^{\text{zdán}}=K_m\Big(1+\frac{[I]}{K_i}\Big),\qquad k_{cat}=\frac{V_{\max}}{[E]_0}\]
PCR (kap. 4)\[N_n=N_0(1+E)^n\]
Výtěžnost výroby (kap. 5)\[m=c_{\text{titr}}\,V\prod y_i\]
Difuze kyslíku do tkáně (kap. 6)\[L=\sqrt{\frac{2DC_0}{q}}\]
mRNA a bílkovina (kap. 7)\[t^*=\frac{\ln(k_p/k_m)}{k_p-k_m},\qquad k=\frac{\ln2}{t_{1/2}}\]
Selekce na alelu odolnosti (kap. 8)\[p'=\frac{p^2w_{rr}+pq\,w_{rs}}{p^2w_{rr}+2pq\,w_{rs}+q^2w_{ss}}\]
Bioreaktor (kap. 9)\[\mu=\mu_{\max}\frac{S}{K_s+S},\quad S^*=\frac{K_sD}{\mu_{\max}-D},\quad OTR=k_La(C^*-C),\quad k_La\approx0{,}026\Big(\frac PV\Big)^{0{,}4}v_s^{0{,}5}\]
Aktivovaný kal a rozklad (kap. 10)\[S=\frac{K_s(1+b\,\mathrm{SRT})}{\mathrm{SRT}(\mu_{\max}-b)-1},\qquad C=C_0e^{-kt}\]
Pokrytí (kap. 11)\[c=\frac{NL}{G},\qquad P_{\text{nepokryto}}=e^{-c}\]
Vrstvy ochrany (kap. 12)\[P=c+(1-c)\prod p_i\]
PřílohaC

Zdroje a předpisy

Předpisy a úmluvy

  • Zákon č. 78/2004 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty, ve znění pozdějších předpisů (poslední zjištěná novela č. 132/2022 Sb.); vyhláška č. 209/2004 Sb. – uzavřené nakládání ve čtyřech kategoriích rizika, uvádění do prostředí a do oběhu, dozor MŽP. Ověřeno 13. 10. 2026; aktuální znění ověřte v e-Sbírce.
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2026/1388 o rostlinách získaných některými novými genomickými technikami a o potravinách a krmivech z nich (Úř. věst. L 26. 6. 2026) – v platnosti od 16. 7. 2026, použitelné od 17. 7. 2028; kategorie NGT-1 a NGT-2, vyloučení tolerance k herbicidům z NGT-1, značení osiva NGT-1, zákaz v ekologickém zemědělství, informace o patentech. Ověřeno 13. 10. 2026 (text Rady PE-24/2026, prováděcí strategie Komise).
  • Rozsudek Soudního dvora EU ze dne 25. 7. 2018, C-528/16 – organismy z nových technik mutageneze jsou GMO.
  • Směrnice 2001/18/ES (záměrné uvolňování GMO), 2009/41/ES (uzavřené nakládání s GM mikroorganismy), (EU) 2015/412 (možnost zakázat pěstování); nařízení (ES) č. 1829/2003 a č. 1830/2003 (GM potraviny a krmiva, sledovatelnost, prah značení 0,9 %).
  • Nařízení (ES) č. 1394/2007 o léčivých přípravcích pro moderní terapie; směrnice 98/44/ES o právní ochraně biotechnologických vynálezů; nařízení (EU) 2021/821 o zboží dvojího užití; směrnice (EU) 2024/3019 o čištění městských odpadních vod.
  • Úmluva o zákazu bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní (otevřena k podpisu 1972, v platnosti od 26. 3. 1975); zákon č. 281/2002 Sb. o některých opatřeních souvisejících se zákazem bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní.
  • Úmluva o biologické rozmanitosti (1992, čl. 2 – definice biotechnologie), Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti (2000), Nagojský protokol (2010); Úmluva o lidských právech a biomedicíně (Oviedo 1997, čl. 13; pro ČR v platnosti od 2001); zákon č. 227/2006 Sb. o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách.

Literatura

  • Shuler, M. L., Kargi, F., DeLisa, M. (2017): Bioprocess Engineering: Basic Concepts. 3. vyd. Pearson.
  • Doran, P. M. (2013): Bioprocess Engineering Principles. 2. vyd. Academic Press.
  • Glick, B. R., Patten, C. L. (2022): Molecular Biotechnology: Principles and Applications of Recombinant DNA. 6. vyd. ASM Press / Wiley.
  • Rittmann, B. E., McCarty, P. L. (2020): Environmental Biotechnology: Principles and Applications. 2. vyd. McGraw-Hill.
  • Lawrence, A. W., McCarty, P. L. (1970): Unified basis for biological treatment design and operation. Journal of the Sanitary Engineering Division ASCE 96(3), 757–778.
  • Monod, J. (1949): The growth of bacterial cultures. Annual Review of Microbiology 3, 371–394.
  • Lander, E. S., Waterman, M. S. (1988): Genomic mapping by fingerprinting random clones: a mathematical analysis. Genomics 2(3), 231–239.
  • van ’t Riet, K. (1979): Review of measuring methods and results in nonviscous gas-liquid mass transfer in stirred vessels. Industrial & Engineering Chemistry Process Design and Development 18(3), 357–364.
  • Reason, J. (1990): Human Error. Cambridge University Press.
  • National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine (2016): Genetically Engineered Crops: Experiences and Prospects. National Academies Press.
  • WHO (2020): Laboratory Biosafety Manual. 4. vyd. Ženeva: World Health Organization.
  • Beauchamp, T. L., Childress, J. F. (2019): Principles of Biomedical Ethics. 8. vyd. Oxford University Press.

Modelové předpoklady

Všechny laboratoře jsou zjednodušené matematické modely s ilustračními parametry (uvedenými pod každou laboratoří). Fyzikální konstanty: R = 8,314 J/(mol·K); molární hmotnosti z relativních atomových hmotností C 12,011, H 1,008, O 15,999. Rozpustnost kyslíku a difuzní koeficient jsou zaokrouhlené učebnicové hodnoty. Údaj o ploše GM plodin (asi 190 mil. ha) je z výroční zprávy ISAAA za rok 2019; novější souhrnné údaje se liší podle zdroje.

Interaktivní průvodce Biotechnologie (říjen 2026). Studijní materiál, nenahrazuje učebnici, výuku ani lékaře; neobsahuje laboratorní postupy. Údaje o předpisech ověřeny 13. 10. 2026.