Akciová analýza
INTERAKTIVNÍ PRŮVODCE · ŘÍJEN 2026

Akciová analýza

Od celého trhu přes sektor
k hodnotě jedné akcie

Za vámi právě protéká trychtýřem 240 modelových akcií. Pohled na trh, výběr sektorů a rozbor jednotlivých firem z nich nechá jen hrstku, kterou má smysl podrobně ocenit. Tomu se říká analýza shora dolů.

akcií v univerzu240
po pohledu na trh–
po výběru sektorů–
k ocenění–
Úvodem

Jak průvodce používat

Akciová analýza odpovídá na dvě otázky: kolik firma doopravdy vydělává a kolik za to dnes chce trh. Průvodce prochází obě cesty, které k odpovědi vedou: shora dolů od ekonomiky přes sektor k firmě a zdola nahoru od výkazů jedné firmy k její hodnotě.

🔍

Tři patra každé kapitoly. Nahoře krátké vysvětlení a laboratoř, kde si věc vyzkoušíte na modelových číslech, často i s minihrou. Pod ní mise za XP: od stážisty po hlavního stratéga. Dole rozbalovací teorie se vzorci, řešenými příklady a příklady k procvičení. Barevná tečka v obsahu ukazuje náročnost. Postup se ukládá jen ve vašem prohlížeči.

Co v průvodci najdete

Deset kapitol v pěti částech. Rámec (kapitoly 1–2): co je akcie, jak se s ní obchoduje, nákup na úvěr a krátký prodej, akciové indexy, efektivita trhu a postup analýzy od pochopení firmy k rozhodnutí včetně pravidel pro práci s vnitřními informacemi. Shora dolů (3–4): hospodářský cyklus, sazby a inflace, riziková prémie a očekávaný výnos celého trhu, ocenění indexu, klasifikace odvětví, pět konkurenčních sil, koncentrace a provozní páka. Firma zblízka (5–7): finanční výkazy podle IFRS, volné peněžní toky, poměrové ukazatele s DuPontovým rozkladem a kvalita zisků včetně Beneishova a Altmanova skóre. Ocenění (8–9): náklady kapitálu, dividendové modely a DCF, terminální hodnota, citlivost a reverzní DCF, násobky a model reziduálního zisku. Rozhodnutí (10): scénáře, bezpečnostní marže, rizika, investiční teze, velikost pozice a analytická zpráva. Přílohy shrnují slovníček pojmů s anglickými ekvivalenty, nejdůležitější vzorce a použité zdroje.

Jedna firma pro celý průvodce

Výkazy, poměrové ukazatele, ocenění i investiční teze se počítají na stejné smyšlené firmě Alfa, a.s., středně velkém výrobci kuchyňských spotřebičů. Díky tomu je vidět, jak na sebe jednotlivé kroky navazují: z výkazů vzejdou ukazatele, z ukazatelů předpoklady ocenění a z ocenění rozhodnutí. Pro kontrast přidává kapitola 7 smyšlenou firmu Omega, a.s., jejíž výkazy nesou varovné signály.

Tab. 0.1Alfa, a.s. v kostce (rok 2025, mil. Kč, pokud není uvedeno jinak)
PoložkaHodnota
Tržby4 800
Provozní zisk (EBIT)480
Čistý zisk316
Vlastní kapitál2 300
Čistý dluh (dluh 1 200 minus hotovost 300)900
Počet akcií10 mil. ks
Cena akcie400 Kč
Tržní kapitalizace4 000
Smyšlená firma, modelová čísla. Podobnost s jakoukoli skutečnou společností je náhodná.

Modelový trh

Laboratoře počítají s modelovým středoevropským akciovým trhem. Čísla jsou rozumně řazená, ale nejsou to předpovědi ani historické průměry konkrétního trhu.

Předpoklad (modelově)Hodnota
Bezriziková sazba (výnos desetiletého státního dluhopisu)4,0 %
Riziková prémie akciového trhu5,5 %
Očekávaný výnos akciového trhu9,5 %
Inflace2,5 %
Sazba daně z příjmů právnických osob21 %
Modelový trh je středoevropský: má vyšší dividendový výnos i rizikovou prémii než světový akciový index z průvodce Investování.

Čtyři druhy rámečků

Příklad Výpočet na číslech

Modelový výpočet, který si můžete přepočítat.

Z praxe

Jak se s věcí zachází v práci analytika: zvyklosti, pasti a souvislosti.

Pravidlo palce

Rychlý odhad bez kalkulačky. Ke kontrole, ne k rozhodnutí.

Pozor

Místo, kde se nejčastěji chybuje.

Studijní materiál, ne investiční doporučení ani nabídka. Průvodce nehodnotí žádnou skutečnou společnost ani cenný papír. Minulé ani modelové výnosy nejsou zárukou budoucích.

Teorie odpovídá rozsahem a hloubkou látce akciové a finanční analýzy v programu CFA®. CFA® a Chartered Financial Analyst® jsou ochranné známky CFA Institute; průvodce s CFA Institute nesouvisí.

Část IRámec
1

Akcie a akciový trhzačátečník

Akcie je podíl na firmě: na jejím zisku, majetku i rozhodování. Obchoduje se s ní přes příkazy, které mají svou cenu a svá rizika, a celý trh se shrnuje do indexů. Než začneme firmy oceňovat, je dobré vědět, co přesně kupujeme a jak trh tvoří cenu.

🍰

Firma peče dort z tržeb. Nejdřív si ukrojí dodavatelé, zaměstnanci, banka a stát. Akcionář dostane, co zbude: v dobrém roce většinu dortu, ve špatném drobky. Zato jen on hlasuje o tom, kdo bude péct dál.

Tři způsoby, jak spočítat index
Pět modelových akcií, tři indexy. Posuňte cenu drahé, ale malé akcie Zéta a levné, ale velké akcie Éta. Sloupce ukazují změnu cenově váženého, tržně váženého (podle volně obchodovatelných akcií) a rovnoměrně váženého indexu. Ostatní tři akcie se mění pevně: Théta +4 %, Jota −6 %, Kappa +2 %.
LABORATOŘ
Modelové akcie a čísla. Váha v tržně váženém indexu se počítá z tržní kapitalizace volně obchodovatelných akcií (free float). Split mění cenu akcie, ne hodnotu firmy: tržně a rovnoměrně vážený index se nezmění, cenově vážený ano.
Nákup na úvěr
Koupíte 100 akcií a část ceny vám půjčí obchodník s cennými papíry. Modrá čára ukazuje, kolik z účtu patří vám (vlastní kapitál) při různé ceně akcie, oranžová přerušovaná, kolik musí v účtu zůstat. Kde se protnou, přichází výzva k doplnění zajištění.
LABORATOŘ
Modelový výpočet na jeden rok bez dividend, poplatků a daní. Přerušovaná šedá čára: stejný vlastní vklad bez úvěru. Červené pásmo: ceny, při kterých přichází výzva k doplnění (vzorec bez úroků). Tečka: cena na konci roku.
Minihra: který příkaz zadat?
Šest přání investora. Splní je tržní, limitní, nebo stop příkaz?
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: akcie, obchodování, páka, indexy a efektivní trh

1.1Co je akcie

Akcie je cenný papír, který představuje podíl na vlastním kapitálu akciové společnosti. Akcionář je vlastník firmy, ne její věřitel: firma mu nic nedluží a nic mu neslíbila. Jeho postavení popisují tři práva a jedna ochrana.

  • Nárok na zbytek. Z tržeb se nejdřív platí dodavatelé, zaměstnanci, úroky věřitelům a daně. Co zbude, tedy čistý zisk, patří akcionářům: firma jim ho vyplatí jako dividendu, nebo ho ponechá a investuje. Stejně je tomu při likvidaci, kdy akcionáři dostanou jen to, co zbude po uspokojení všech věřitelů. Proto se akcii říká reziduální nárok.residual claim
  • Hlasovací právo. Na valné hromadě akcionáři volí členy orgánů společnosti, schvalují účetní závěrku a rozdělení zisku a rozhodují o zásadních změnách, jako je vydání nových akcií nebo fúze. Obvykle platí, že jedna akcie má jeden hlas.
  • Právo na peněžní toky. Podíl na dividendách a na likvidačním zůstatku v poměru k počtu akcií. Při vydání nových akcií mívají stávající akcionáři přednostní právo je upsat, aby jejich podíl nebyl rozředěn.
  • Omezené ručení. Akcionář za dluhy firmy neručí. Nejvýš přijde o to, co za akcii zaplatil. Ztráta je tedy omezená, zisk ne.limited liability

Z toho plyne asymetrie, na které stojí celá akciová analýza. Věřitel dostane nanejvýš smluvený úrok a jistinu, a proto ho zajímá hlavně to, zda firma nezkrachuje. Akcionáři patří všechno nad tento rámec, a proto ho zajímá, kolik firma vydělá, kolik z toho musí znovu investovat a jak dlouho jí to vydrží. Hodnota akcie je hodnotou budoucích peněžních toků, které po zaplacení všech ostatních připadnou vlastníkům (kapitola 8).

tržby 4 800 − dodavatelé, zaměstnanci a odpisy 4 320 = EBIT 480 mil. Kč rok 2025EBIT 480 úroky 80 daň 84 akcionáři 316: dividenda 120 + ve firmě 196 tržby 4 320 − provozní náklady 4 032 = EBIT 288 (pokles tržeb z oddílu 4.7) tržby −10 %EBIT 288 80 43,7 akcionáři 164,3 o 151,7 méně (−48 %)
Obr. 1.1 Akcionář dostane, co zbude. Z provozního zisku Alfy (mil. Kč) si nejdřív vezmou věřitelé úroky a stát daň. Když tržby klesnou o 10 % (modelová struktura nákladů z oddílu 4.7), úroky zůstanou stejné a zbytek pro akcionáře se zmenší o 48 %. Při likvidaci platí stejné pořadí: věřitelé, prioritní akcionáři a nakonec kmenoví.

1.2Kmenové a prioritní akcie, třídy akcií

Kmenové akcie nesou všechna práva v plném rozsahu a stojí v pořadí nároků poslední. Jsou proto nejrizikovější a mají nejvyšší očekávaný výnos. Když průvodce mluví o akcii bez přívlastku, myslí kmenovou akcii.

Prioritní akcie stojí mezi dluhem a kmenovými akciemi. Mají přednost při výplatě dividendy i při likvidaci, dividenda bývá pevná (procento jmenovité hodnoty), hlasovací právo ale zpravidla chybí. Na rozdíl od úroku není dividenda z prioritní akcie dluhem: když ji firma nevyplatí, nejde o úpadek. Prioritní akcie mají několik variant:preferred shares

  • kumulativní: nevyplacené dividendy se sčítají a musí se doplatit dřív, než kmenoví akcionáři dostanou cokoli; u nekumulativních propadají,
  • participující: kromě pevné dividendy se podílejí i na zisku nad určitou mez,
  • konvertibilní: lze je v předem daném poměru vyměnit za kmenové akcie,
  • s právem zpětného odkupu nebo zpětného prodeje: emitent je smí za danou cenu koupit zpět (callable), respektive držitel je smí prodat zpět emitentovi (putable).

Firma může mít i několik tříd kmenových akcií s různými právy, nejčastěji s různým počtem hlasů na akcii. Zakladatelé si tak udrží kontrolu, i když vlastní menšinu kapitálu. Podíl na zisku a podíl na moci se pak liší a menšinový akcionář nese riziko, že se bude rozhodovat v zájmu ovládající osoby. Analytik to zohlední v ocenění i v hodnocení rizik (kapitola 10).

Tab. 1.1Dluh, prioritní a kmenové akcie
VlastnostDluhPrioritní akcieKmenové akcie
Pořadí při likvidaciprvnídruhéposlední
Výnossmluvený úrokpevná dividendazbytkový zisk
Když firma neplatíúpadekdividenda se nevyplatí (u kumulativních se odloží)dividenda se nevyplatí
Hlasovací právonezpravidla neano
Daňově u firmyúrok zpravidla snižuje základ daněvyplácí se ze zisku po zdaněnívyplácí se ze zisku po zdanění
Riziko a očekávaný výnosnejnižšístřednínejvyšší

1.3Primární a sekundární trh

Na primárním trhu firma vydává nové akcie a peníze z prodeje dostává ona. Na sekundárním trhu si investoři vyměňují už vydané akcie mezi sebou a firma z obchodu nedostane nic. Sekundární trh je přesto pro firmu zásadní: investoři kupují nové akcie jen proto, že je budou moci kdykoli prodat. Čím likvidnější sekundární trh, tím levnější je pro firmu vlastní kapitál.primary market, secondary market

  • Prvotní veřejná nabídka (IPO): firma poprvé nabídne akcie veřejnosti a nechá je přijmout k obchodování na burze. Vede ji investiční banka jako upisovatel: zjistí poptávku velkých investorů, navrhne cenu a buď převezme celou emisi na sebe, nebo se jen zaváže prodat co nejvíc.initial public offering (IPO)
  • Následná nabídka: už kótovaná firma vydá další akcie. Pokud se místo toho prodávají akcie dosavadních velkých akcionářů, peníze nedostane firma, ale oni. Nabídka s přednostním právem dává každému akcionáři možnost upsat nové akcie v poměru k jeho dosavadnímu podílu.
  • Soukromé umístění: akcie se prodají přímo úzkému okruhu investorů bez veřejné nabídky. Je to rychlejší a levnější, investoři ale chtějí slevu za horší obchodovatelnost.
Primární trh Sekundární trh Firma (emitent) Upisovatelinvestiční banka Noví investoři akciepeníze akciepeníze Alfa: 1 mil. nových akcií po 380 Kč → firmě přibude 380 mil. Kč Firma (emitent) z obchodu nic nedostane Burzapáruje příkazy Prodávající Kupující akciepeníze Likvidní sekundární trh zlevňuje firmě vlastní kapitál
Obr. 1.2 Na primárním trhu dostává peníze za nové akcie firma, na sekundárním si investoři vyměňují už vydané akcie mezi sebou a firma z obchodu nedostane nic. Modré šipky značí tok akcií, oranžové tok peněz. Příklad vlevo je hypotetická následná nabídka Alfy z příkladu níže.
Příklad Ředění při následné nabídce

Hypoteticky: Alfa má 10 mil. akcií, čistý zisk 316 mil. Kč (zisk na akcii 31,60 Kč) a cenu 400 Kč. Vydá 1 mil. nových akcií za 380 Kč, tedy se slevou 5 %, a získá 380 mil. Kč.

  • Akcionář se 100 000 akciemi měl 1,00 % firmy, po emisi má \(100\,000/11\,000\,000 = 0{,}909\ \%\).
  • Kdyby nové peníze nic nevydělaly, klesne zisk na akcii na \(316/11 = 28{,}73\) Kč, tedy o 9,1 %.
  • Pokud je firma investuje s výnosem 11,85 % po zdanění jako dosavadní kapitál (ROIC Alfy, kapitola 6), přibude zisk \(380\cdot 0{,}1185 = 45{,}0\) mil. Kč a zisk na akcii vzroste na \((316+45{,}0)/11 = 32{,}82\) Kč, o 3,9 %.
  • Sleva 20 Kč na akcii přenese hodnotu od starých akcionářů k novým. Byla-li firma před emisí férově oceněná na 4 000 mil. Kč, má po emisi hodnotu 4 380 mil. Kč, tedy \(4\,380/11 = 398{,}18\) Kč na akcii. Starým akcionářům ubude \(10\cdot 1{,}82 \approx 18{,}2\) mil. Kč.

Rozředění podílu tedy samo o sobě neznamená ztrátu hodnoty. Rozhoduje, zda nový kapitál vydělá víc, než stojí, a za jakou cenu se akcie vydávají.

1.4Burzy, příkazy a likvidita

Akcie se obchodují na burzách, v alternativních obchodních systémech a mimo burzu přímo s obchodníkem. Podle toho, kdo zajišťuje protistranu, rozlišujeme dva základní typy trhů:

  • Trh řízený příkazy: kupující a prodávající zadávají příkazy do knihy příkazů a systém je páruje podle pravidel. Přednost má lepší cena, při stejné ceně dřívější příkaz. Tak funguje většina akciových burz.
  • Trh řízený kotacemi: obchodník (tvůrce trhu) průběžně kotuje cenu, za kterou nakoupí (bid), a cenu, za kterou prodá (ask), a obchoduje z vlastní pozice. Typické pro dluhopisy a méně likvidní akcie.

Obchodní den obvykle začíná a končí aukcí, v níž se příkazy provedou najednou za jednu cenu; mezi aukcemi probíhá průběžné obchodování. Závěrečná aukce obvykle určuje kurz, ze kterého se počítají indexy.

Druhy příkazů

  • Tržní příkaz: kup nebo prodej hned za nejlepší dostupnou cenu. Provedení je téměř jisté, cena ne.
  • Limitní příkaz: kup nejvýš za limit, nebo prodej nejméně za limit. Cena je zaručená, provedení ne. Neprovedený limitní příkaz zůstává v knize a poskytuje likviditu ostatním.market order, limit order
  • Stop příkaz: když cena dosáhne aktivační úrovně, stane se z něj tržní příkaz. Prodejní stop pod tržní cenou omezuje ztrátu dlouhé pozice, nákupní stop nad tržní cenou omezuje ztrátu krátké pozice. Varianta stop limit se po aktivaci změní v limitní příkaz.stop order, stop-limit order
Tab. 1.2Kniha příkazů modelové akcie (nejlepší tři úrovně)
Poptávka (ks)Nákupní cena (bid)Prodejní cena (ask)Nabídka (ks)
600398 Kč402 Kč600
1 500397 Kč403 Kč800
2 000396 Kč405 Kč1 200

Rozpětí a likvidita

Rozdíl mezi nejlepší prodejní a nejlepší nákupní cenou je kotované rozpětí (spread). Je to cena za okamžitost: kdo chce obchodovat hned, kupuje za ask a prodává za bid. Střed mezi nimi (midpoint) slouží jako odhad „férové“ ceny okamžiku. Skutečný náklad obchodu měří efektivní rozpětí, dvojnásobek vzdálenosti průměrné ceny obchodu od středu:quoted spread, effective spread

Rozpětí\[S_{\text{kot}} = \frac{P^{\text{ask}} - P^{\text{bid}}}{M},\qquad S_{\text{ef}} = \frac{2\,\lvert P_t - M\rvert}{M},\qquad M = \frac{P^{\text{ask}} + P^{\text{bid}}}{2}\]

\(P_t\) je průměrná cena, za kterou se obchod provedl, \(M\) střed kotací v okamžiku zadání příkazu. Efektivní rozpětí je větší než kotované, když velký příkaz „projde knihou“ přes několik cenových úrovní, a menší, když se obchod provede uvnitř rozpětí.

Likvidita je schopnost rychle zobchodovat větší objem bez velkého pohybu ceny. Má tři rozměry: úzké rozpětí, hloubku knihy (kolik kusů je na nejlepších cenách) a odolnost (jak rychle se kniha po velkém obchodu doplní). Nelikvidní akcie mají širší rozpětí a vyšší dopad obchodu na cenu; investoři za to chtějí vyšší očekávaný výnos.

Příklad Kolik stojí tržní příkaz

V knize z tabulky 1.2 je střed \(M = (398+402)/2 = 400\) Kč a kotované rozpětí \(4/400 = 1{,}0\ \%\). Tržní nákup 1 000 akcií vybere 600 kusů za 402 Kč a 400 kusů za 403 Kč:

\[P_t = \frac{600\cdot 402 + 400\cdot 403}{1\,000} = 402{,}40\ \text{Kč},\qquad S_{\text{ef}} = \frac{2\cdot 2{,}40}{400} = 1{,}2\ \%.\]

Proti středu zaplatil kupující navíc \(2{,}40\cdot 1\,000 = 2\,400\) Kč, tedy 0,6 % objemu. Kdyby nakoupil limitním příkazem za 400 Kč, mohl tuto částku ušetřit, ale riskoval by, že se příkaz neprovede a cena mu uteče.

Pozor

Stop příkaz nezaručuje cenu. Když trh otevře s cenovou mezerou, například po špatných výsledcích zveřejněných přes noc, provede se prodejní stop za první dostupnou cenu, klidně hluboko pod aktivační úrovní. Stop limit tomu zabrání, ale pak se nemusí provést vůbec.

1.5Dlouhá a krátká pozice

Kdo akcii vlastní, má dlouhou pozici: vydělá, když cena roste, a nejvýš ztratí, co zaplatil. Krátká pozice vydělává na poklesu. Investor si akcie vypůjčí, prodá je, později je na trhu koupí zpět a vrátí půjčovateli.short selling

Krátký prodávající platí poplatek za zápůjčku, musí půjčovateli uhradit dividendy vyplacené během zápůjčky a nechává u obchodníka zajištění, které se při růstu ceny musí doplňovat. Jeho ztráta je neomezená, protože cena může růst bez horní meze; když mnoho krátkých prodávajících kupuje zpět najednou, vyženou cenu ještě výš (short squeeze). Půjčovatel navíc může akcie odvolat v nevhodnou chvíli.

Zisk krátké pozice\[\Pi = n\,(P_0 - P_1) - n\,D - \text{poplatek za zápůjčku}\]

\(n\) je počet akcií, \(P_0\) prodejní a \(P_1\) zpětná nákupní cena, \(D\) dividenda na akcii vyplacená během zápůjčky. Krátké prodeje jsou pro trh užitečné: dávají hlas investorům, kteří považují akcii za předraženou. Kde jsou krátké prodeje omezené, mohou ceny zůstat nadsazené, protože se v nich odráží jen názor optimistů (Miller, 1977).

1.6Nákup na úvěr

Při nákupu na úvěr (na marži) zaplatí investor jen část ceny ze svého a zbytek mu půjčí obchodník s cennými papíry. Koupené akcie slouží jako zástava. Klíčové jsou dvě sazby:

  • Počáteční marže IM je podíl vlastních peněz na hodnotě pozice při nákupu. Při IM = 50 % zaplatí investor polovinu.initial margin
  • Udržovací marže MM je nejnižší dovolený podíl vlastního kapitálu na aktuální hodnotě pozice. Když ho pokles ceny podkročí, přichází výzva k doplnění zajištění: investor musí doplnit peníze, jinak obchodník pozici prodá.maintenance margin, margin call

Úvěr je pevný, kdežto hodnota akcií se mění. Veškerý zisk i ztráta proto dopadají na menší vlastní kapitál a násobí se pákou, poměrem hodnoty pozice k vlastnímu kapitálu. Z úvěru se navíc platí úrok:

Páka a výnos s pákou\[\text{páka} = \frac{1}{\text{IM}},\qquad R_E = \frac{R - (1-\text{IM})\,r_L}{\text{IM}}\]

\(R\) je výnos akcie za období (změna ceny plus dividenda vůči nákupní ceně), \(r_L\) úroková sazba úvěru za totéž období a \(R_E\) výnos vlastního kapitálu investora. Při IM = 50 % se výnos akcie zdvojnásobí a odečte se úrok z úvěru, který je stejně velký jako vlastní vklad: \(R_E = 2R - r_L\).

Cenu, při které přijde výzva, odvodíme z podmínky, že vlastní kapitál klesne právě na udržovací marži. Na akcii je úvěr \(L = P_0(1-\text{IM})\), vlastní kapitál při ceně \(P\) je \(P - L\), a výzva přijde, když \((P-L)/P = \text{MM}\):

Cena výzvy k doplnění\[P^{*} = \frac{L}{1-\text{MM}} = P_0\,\frac{1-\text{IM}}{1-\text{MM}}\]
Příklad Alfa na úvěr

Investor koupí 1 000 akcií Alfy za 400 Kč, tedy za 400 000 Kč. Počáteční marže je 50 % (vlastních 200 000 Kč, úvěr 200 000 Kč s úrokem 6 % ročně), udržovací marže 25 %. Během roku Alfa vyplatí dividendu 12 Kč na akcii.

  • Cena vzroste na 480 Kč (+20 %). Pozice má hodnotu 480 000 Kč, dividendy dají 12 000 Kč, úrok stojí \(200\,000\cdot 0{,}06 = 12\,000\) Kč. Vlastní kapitál je \(480\,000 - 200\,000 + 12\,000 - 12\,000 = 280\,000\) Kč, výnos +40 %. Bez úvěru by investor vydělal \((480-400+12)/400 = 23\ \%\). Podle vzorce: \((0{,}23 - 0{,}5\cdot 0{,}06)/0{,}5 = 0{,}40\).
  • Cena klesne na 320 Kč (−20 %). Vlastní kapitál je \(320\,000 - 200\,000 = 120\,000\) Kč (dividendy tu shodou okolností právě pokryjí úrok), výnos −40 %. Bez úvěru −17 %.
  • Výzva k doplnění přijde při ceně \(P^{*} = 400\cdot 0{,}5/0{,}75 = 266{,}67\) Kč, tedy po poklesu o 33,3 %. Kontrola: vlastní kapitál \(266\,667 - 200\,000 = 66\,667\) Kč je právě 25 % hodnoty pozice.
  • Při ceně 250 Kč má investor vlastní kapitál 50 000 Kč, jen 20 % hodnoty. Na obnovení udržovací marže musí doplnit \(0{,}25\cdot 250\,000 - 50\,000 = 12\,500\) Kč. Obchodníci, kteří chtějí návrat až na počáteční marži, požadují \(0{,}5\cdot 250\,000 - 50\,000 = 75\,000\) Kč.
Pravidlo palce

Páka násobí výnos i ztrátu převrácenou hodnotou počáteční marže a ještě ubírá úrok. Při marži 50 % smaže pokles ceny o polovinu celý vlastní vklad; při marži 25 % na to stačí pokles o čtvrtinu.

Pozor

Výzva k doplnění přichází v nejhorší chvíli, po poklesu ceny. Kdo nemá volnou hotovost, je nucen prodat se ztrátou a dočasný propad se mu změní v trvalý. Páka je tak hlavně riziko nucené prodeje, ne jen vyšší kolísání.

1.7Akciové indexy

Akciový index měří vývoj skupiny akcií jedním číslem. Slouží jako měřítko trhu, jako srovnávací základna pro hodnocení správců portfolií, jako podklad pro indexové fondy a deriváty a jako „trh“ při odhadu bety (kapitola 3). Tvůrce indexu volí trh, akcie, váhy a frekvenci úprav; nejvíc výsledek ovlivní váhy.

Pro všechny způsoby vážení platí, že výnos indexu za období je vážený průměr výnosů akcií s vahami na začátku období:

Výnos indexu\[R_I = \sum_{i=1}^{N} w_i\,R_i,\qquad \sum_{i=1}^{N} w_i = 1\]

Cenově vážený index

Sčítá ceny akcií a dělí je dělitelem. Váha akcie je její podíl na součtu cen, takže drahé akcie mají velkou váhu bez ohledu na velikost firmy:price-weighted index

Cenově vážený index\[I_t = \frac{\sum_i P_{i,t}}{D_t},\qquad w_i = \frac{P_{i,0}}{\sum_j P_{j,0}},\qquad R_I = \frac{\sum_i P_{i,1}}{\sum_i P_{i,0}} - 1\]

Když se akcie rozdělí (split), její cena klesne, ale hodnota firmy se nezmění. Dělitel se proto upraví tak, aby se index v okamžiku splitu nepohnul. Akcie po splitu ale v indexu ztratí váhu. Cenově vážené jsou dnes jen některé historické indexy, nejznámější je americký Dow Jones Industrial Average.

Index vážený tržní kapitalizací

Váha akcie je její podíl na tržní kapitalizaci všech akcií v indexu. Index pak odpovídá portfoliu, které drží všechny akcie trhu v poměru k jejich velikosti. Většina dnešních indexů je navíc upravená o free float: počítá jen akcie, které jsou volně obchodovatelné, a vynechává podíly státu, zakladatelů nebo strategických vlastníků, které na trh nepřijdou. Faktor \(f_i\) je podíl volně obchodovatelných akcií:float-adjusted market-cap weighting

Tržně vážený index (free float)\[w_i = \frac{f_i\,Q_i\,P_{i,0}}{\sum_j f_j\,Q_j\,P_{j,0}}\]

\(Q_i\) je počet vydaných akcií a \(P_{i,0}\) cena na začátku období. Tržně vážený index se „vyvažuje sám“: váhy se mění s cenami, takže stačí málo obchodů. Má ale sklon přidávat váhu akciím, které podražily, tedy i těm, které jsou předražené, a je silně zatížen největšími firmami.

Rovnoměrně vážený a fundamentálně vážený index

Rovnoměrně vážený index dává každé akcii váhu \(1/N\). Malé firmy v něm mají stejnou váhu jako velké, takže je nakloněn k malým firmám. Protože se váhy s cenami rozcházejí, je třeba ho pravidelně vyvažovat, a to stojí transakční náklady.

Fundamentálně vážený index odvozuje váhy z účetních veličin, jako jsou tržby, zisk, vlastní kapitál nebo dividendy (Arnott, Hsu a Moore, 2005). Váhy nezávisí na ceně, takže index po růstu ceny akcii relativně ubírá a po poklesu přidává. Má proto sklon k levným, „hodnotovým“ akciím. Výnos se počítá stejným vzorcem \(R_I = \sum_i w_i R_i\), jen s vahami podle zvolené účetní veličiny.

Příklad Jeden trh, tři výnosy

Pět modelových akcií z laboratoře, výchozí nastavení:

Tab. 1.3Pět modelových akcií a jejich váhy
AkcieCenaAkcií (mil.)Free floatKapitalizace free float (mld. Kč)Změna cenyVáha cenověVáha tržně
Zéta2 400 Kč250 %2,4+10 %68,0 %6,1 %
Éta150 Kč12070 %12,6−5 %4,2 %31,8 %
Théta600 Kč2090 %10,8+4 %17,0 %27,3 %
Jota80 Kč10060 %4,8−6 %2,3 %12,1 %
Kappa300 Kč30100 %9,0+2 %8,5 %22,7 %
Celkem3 530 Kč39,6100 %100 %
  • Cenově: součet cen vzroste z 3 530 na \(2\,640 + 142{,}5 + 624 + 75{,}2 + 306 = 3\,787{,}7\) Kč, výnos \(3\,787{,}7/3\,530 - 1 = +7{,}30\ \%\). S dělitelem 3,53 jde index z 1 000 na 1 073,0 bodu.
  • Tržně (free float): změny kapitalizace v mld. Kč jsou \(0{,}240 - 0{,}630 + 0{,}432 - 0{,}288 + 0{,}180 = -0{,}066\), výnos \(-0{,}066/39{,}6 = -0{,}17\ \%\).
  • Rovnoměrně: \((10 - 5 + 4 - 6 + 2)/5 = +1{,}0\ \%\).

Na stejném trhu tak jeden index vykáže růst přes 7 %, druhý mírný pokles. Cenově vážený index ovládá Zéta jen proto, že je drahá: tvoří 68 % součtu cen, ale jen 6 % volně obchodovatelné kapitalizace. Po splitu Zéty 4 : 1 klesne součet cen na 1 730 Kč, dělitel se upraví na 1,73, váha Zéty spadne na 34,7 % a stejné změny cen dají cenově váženému indexu jen +4,49 %.

Vyvažování, změny složení, cenový a výnosový index

Rebalancování vrací váhy k pravidlům indexu (u rovnoměrně váženého typicky čtvrtletně). Rekonstituce mění složení: akcie, které přestaly splňovat kritéria, vypadnou a nové přibudou. Indexové fondy chtějí změny provést ke dni účinnosti, a proto ceny přidávaných akcií kolem rekonstituce často dočasně rostou.

Cenový index zachycuje jen změnu cen. Výnosový index (total return) navíc předpokládá, že se dividendy znovu investují. Čistá varianta odečítá srážkovou daň z dividend. Pro srovnání výsledků portfolia s trhem je správný výnosový index, protože portfolio dividendy dostává.total return index

Celkový výnos\[R^{\text{TR}} = \frac{P_1 - P_0 + D_1}{P_0} = \underbrace{\frac{P_1 - P_0}{P_0}}_{\text{cenový výnos}} + \underbrace{\frac{D_1}{P_0}}_{\text{dividendový výnos}}\]
Pravidlo palce

Rozdíl mezi cenovým a výnosovým indexem se za dlouhou dobu nasčítá. Na modelovém trhu s dividendovým výnosem 3,5 % a cenovým růstem 6 % ročně je výnosový index po 20 letech zhruba 1,9krát výš než cenový: \((1{,}095/1{,}06)^{20} = 1{,}92\).

1.8Efektivní trh a co z něj plyne pro analýzu

Trh je informačně efektivní, pokud ceny plně odrážejí dostupné informace. Nové informace přicházejí nepředvídatelně, a proto se i ceny na efektivním trhu mění nepředvídatelně. Efektivita neznamená, že ceny jsou vždy „správné“, jen že z dostupných informací nejde soustavně odhadnout, kterým směrem se odchýlí. Fama (1970) rozlišil tři formy podle toho, o jaké informace jde; třídění převzal od H. Robertse (1967):efficient market hypothesis

Tab. 1.4Tři formy efektivity trhu
FormaCeny odrážejíCo nepřinese nadprůměrný výnosCo ukazují studie
slabáminulé ceny a objemytechnická analýzakrátkodobé výnosy jsou téměř nezávislé; výjimkou je momentum v horizontu 3–12 měsíců
středně silnávšechny veřejné informacefundamentální analýza veřejných údajůceny reagují na zprávy rychle, ale některé reakce jsou neúplné
silnávšechny informace včetně neveřejnýchani obchodování insiderůneplatí: insideři dosahují nadprůměrných výnosů; obchodování s vnitřní informací je navíc zakázané (oddíl 2.8)

Důkazy a anomálie

Studie událostí ukazují, že ceny na nové veřejné informace reagují rychle a většinou bez soustavného přestřelení (průkopnická studie o splitech akcií: Fama, Fisher, Jensen a Roll, 1969). Většina aktivně spravovaných fondů po nákladech dlouhodobě nepřekoná svůj index; ukazují to pravidelné zprávy SPIVA od S&P Dow Jones Indices a připomíná to i průvodce Investování. Vedle toho literatura popsala řadu anomálií, tedy pravidelností, které by na dokonale efektivním trhu existovat neměly:

  • Momentum: akcie, které rostly posledních 3–12 měsíců, v dalších měsících v průměru překonávají ty, které klesaly (Jegadeesh a Titman, 1993); v horizontu několika let se vztah naopak obrací (De Bondt a Thaler, 1985).
  • Pomalá reakce na výsledky: po nečekaně dobrých nebo špatných výsledcích pokračuje cena týdny ve stejném směru (Ball a Brown, 1968; Bernard a Thomas, 1989).
  • Hodnota a velikost: akcie s nízkou cenou vůči účetní hodnotě a malé firmy dosahovaly v minulosti vyšších výnosů, než odpovídalo jejich betě (Fama a French, 1992).
  • Akruály: firmy, jejichž zisk stojí víc na účetních odhadech než na penězích, měly v dalších letech horší výnosy akcií (Sloan, 1996); po zveřejnění efekt výrazně zeslábl. K tomu se vrací kapitola 7.

Každá anomálie má tři možná vysvětlení. Může jít o odměnu za riziko, které model nezachytil; každý test efektivity je totiž zároveň testem modelu očekávaného výnosu, takže nelze říct, které z obou selhalo (problém sdružené hypotézy, Fama 1991). Může jít o skutečné chybné ocenění, například kvůli zkreslením investorů nebo omezením arbitráže. A může jít o náhodu nalezenou opakovaným hledáním v datech. Po zveřejnění studií výnosy anomálií v průměru výrazně, zhruba o polovinu, klesly (McLean a Pontiff, 2016), což ukazuje, že je trh částečně „vyarbitrážoval“.joint hypothesis problem

Paradox efektivity a smysl analýzy

Grossman a Stiglitz (1980) ukázali, že dokonale efektivní trh nemůže existovat. Kdyby ceny odrážely všechny informace, nikdo by za jejich sběr a rozbor neplatil, a pak by je ceny odrážet přestaly. V rovnováze je proto trh efektivní právě natolik, aby se analytikům práce v průměru jen zaplatila. Z toho plynou tři pravidla pro celý průvodce:

  1. Tržní cena je výchozí hypotéza. Kdo tvrdí, že se trh mýlí, musí umět říct, co trh přehlíží nebo špatně váží (kapitola 2).
  2. Výhoda se hledá tam, kde je trh méně efektivní: u menších a méně sledovaných firem, ve složitých účetních situacích, při mimořádných událostech.
  3. Odhad hodnoty je sám nejistý. Rozdíl mezi hodnotou a cenou musí být dost velký, aby pokryl chybu odhadu i náklady obchodu.
Z praxe

U velkých firem čtou stejná čísla desítky analytiků a výhodu spíš přinese lepší úsudek o budoucnosti než lepší přístup k minulosti. Malé firmy sleduje málokdo, ale nižší likvidita zvyšuje náklady obchodu. Předpokládanou chybu trhu je proto třeba vždy porovnat s rozpětím a dopadem obchodu na cenu (oddíl 1.4).

Pozor

Efektivní trh neznamená stabilní ceny. Akcie může spadnout o 40 % a trh přesto mohl být efektivní, pokud pád způsobila nová, nepředvídatelná informace. A naopak: že cena po zveřejnění zprávy ještě týdny pokračuje stejným směrem, ukazuje na neefektivitu jen tehdy, když to po započtení rizika a nákladů přináší soustavný zisk.

1.9Procvičení

1
Index tvoří tři akcie: A za 50 Kč (1 mil. akcií), B za 100 Kč (300 000 akcií) a C za 250 Kč (40 000 akcií). Za období se A zvýší o 10 %, B klesne o 5 % a C klesne o 10 %. Jaký je výnos cenově váženého, tržně váženého a rovnoměrně váženého indexu?
Cenově: součet cen klesne ze 400 na \(55 + 95 + 225 = 375\) Kč, výnos \(375/400 - 1 = -6{,}25\ \%\). Tržně: kapitalizace jsou 50, 30 a 10 mil. Kč (celkem 90), váhy 55,6 %, 33,3 % a 11,1 %; výnos \(0{,}556\cdot 10 - 0{,}333\cdot 5 - 0{,}111\cdot 10 = +2{,}78\ \%\) (kapitalizace vzroste na 92,5 mil. Kč). Rovnoměrně: \((10 - 5 - 10)/3 = -1{,}67\ \%\). Cenově vážený index „poslouchá“ nejdražší akcii C, přestože je nejmenší.
2
Cenově vážený index z příkladu 1 má na začátku dělitel 3 (hodnota 133,33). Akcie C se rozdělí v poměru 5 : 1. Jaký bude nový dělitel?
Po splitu stojí C 50 Kč a součet cen je \(50 + 100 + 50 = 200\) Kč. Index se nesmí pohnout: \(200/D = 133{,}33\), tedy \(D = 1{,}5\). Váha C v indexu klesne z 62,5 % na 25 %.
3
Investor koupí 200 akcií za 250 Kč s počáteční marží 60 % a udržovací marží 30 %. Úrok z úvěru je 5 % ročně. Po roce stojí akcie 230 Kč a vyplatila dividendu 5 Kč. Jaký je výnos s pákou a bez ní? Při jaké ceně by přišla výzva k doplnění?
Pozice 50 000 Kč, vlastní kapitál 30 000 Kč, úvěr 20 000 Kč, úrok 1 000 Kč, dividendy 1 000 Kč. Vlastní kapitál na konci: \(46\,000 - 20\,000 - 1\,000 + 1\,000 = 26\,000\) Kč, výnos \(-13{,}33\ \%\). Bez páky: \((230 - 250 + 5)/250 = -6{,}0\ \%\); kontrola vzorcem \((-0{,}06 - 0{,}4\cdot 0{,}05)/0{,}6 = -13{,}33\ \%\). Výzva: \(P^{*} = 250\cdot 0{,}4/0{,}7 = 142{,}86\) Kč.
4
Investor prodá nakrátko 1 000 akcií za 400 Kč. Poplatek za zápůjčku je 1 % ročně z hodnoty při prodeji, během roku se vyplatí dividenda 12 Kč. Po roce akcie koupí zpět za 340 Kč. Jaký je zisk? A jaký by byl, kdyby cena vzrostla na 520 Kč?
\(\Pi = 1\,000\cdot(400 - 340) - 1\,000\cdot 12 - 4\,000 = 60\,000 - 12\,000 - 4\,000 = 44\,000\) Kč. Při ceně 520 Kč: \(1\,000\cdot(400 - 520) - 12\,000 - 4\,000 = -136\,000\) Kč. Dividendu platí krátký prodávající, takže snižuje jeho zisk v obou případech.
5
Kotace jsou 99,80 / 100,20 Kč. Tržní nákup 2 000 akcií se provede po 1 500 kusech za 100,20 Kč a 500 kusech za 100,30 Kč. Jaké je kotované a efektivní rozpětí a kolik stál obchod proti středu?
Střed 100,00 Kč, kotované rozpětí \(0{,}40/100 = 0{,}40\ \%\). Průměrná cena \((1\,500\cdot 100{,}20 + 500\cdot 100{,}30)/2\,000 = 100{,}225\) Kč, efektivní rozpětí \(2\cdot 0{,}225/100 = 0{,}45\ \%\). Náklad proti středu \(0{,}225\cdot 2\,000 = 450\) Kč. Efektivní rozpětí je větší, protože příkaz prošel dvěma cenovými úrovněmi.
6
Studie zjistí, že akcie firem s nečekaně dobrými výsledky rostou ještě 60 dní po jejich zveřejnění. Kterou formu efektivity to zpochybňuje? Proč to ještě nemusí znamenat, že na tom lze vydělat?
Středně silnou: výsledky jsou veřejná informace a cena by je měla odrazit hned. Zisk ale nemusí být dosažitelný: po započtení transakčních nákladů (u malých firem s širokým rozpětím) může zmizet, výnos může být odměnou za riziko, které použitý model nezachytil (problém sdružené hypotézy), a po zveřejnění studie mohl efekt zeslábnout.
Co si odnést
  • Akcie je reziduální nárok: akcionáři patří, co zbude po všech ostatních, ztrátu mají omezenou, zisk ne.
  • Za okamžité provedení se platí rozpětím a dopadem na cenu; limitní příkaz šetří cenu, ale riskuje, že se neprovede.
  • Úvěr násobí výnos i ztrátu převrácenou hodnotou počáteční marže a výzva k doplnění přichází při ceně \(P_0(1-\text{IM})/(1-\text{MM})\).
  • Index je hlavně volba vah: cenově vážený nadržuje drahým akciím, tržně vážený velkým firmám, rovnoměrně vážený malým.
  • Trh je převážně, ne dokonale efektivní. Analýza má smysl, jen když umí říct, v čem se trh mýlí, a rozdíl pokryje chybu odhadu i náklady.
Část IRámec
2

Shora dolů, zdola nahoruzačátečník

Nikdo nedokáže podrobně ocenit tisíc firem. Analytik si musí vybrat, kterými začne, a postupovat tak, aby z pozorování vznikl odhad hodnoty a z něj rozhodnutí. Kapitola ukazuje dvě cesty výběru, pět kroků od firmy k hodnotě a pravidla, která platí pro práci s informacemi.

🧭

Hledat akcii je jako hledat byt. Můžete začít městem, čtvrtí a ulicí a teprve pak chodit na prohlídky. Nebo projíždíte všechny inzeráty podle ceny za metr bez ohledu na adresu. První cesta vás nikdy nezavede k výhodnému bytu ve čtvrti, kterou jste škrtli. Druhá vás může nechat koupit tři byty v jedné ulici u řeky.

Screener: shora dolů, nebo zdola nahoru?
Modelové univerzum 40 akcií z osmi sektorů. Shora dolů nejdřív vyberete sektory a teprve v nich filtrujete firmy. Zdola nahoru projde stejný filtr celé univerzum a na sektor nehledí. Trychtýř ukazuje, kolik akcií zbývá po každém kroku, tabulka kandidáty.
LABORATOŘ
Modelová data, ne skutečné firmy. Alfa a její konkurenti Beta až Epsilon mají čísla z průběžného příkladu (Alfa: rok 2025 při ceně 400 Kč, růst podle prvního roku základního scénáře z kapitoly 8); dividendový výnos konkurentů je modelově dopočtený z výplatního poměru 1 − g/ROE (oddíl 6.7). Ostatních 35 akcií jsou smyšlené modelové firmy.
Minihra: kterým směrem?
Šest kroků z práce analytika. Patří k postupu shora dolů, zdola nahoru, nebo k oběma?
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: proces analýzy, dva směry výběru, hodnota a cena, teze a etika

2.1Pět kroků od firmy k hodnotě

Akciová analýza převádí informace o firmě na odhad hodnoty akcie a ten na rozhodnutí. Učebnice oceňování ji obvykle dělí do pěti kroků (Pinto a kol., 2020):valuation process

  1. Pochopit podnikání. Jak firma vydělává, v jakém odvětví a s jakou konkurenční pozicí, jakou má strategii a jak věrně o výsledcích informuje. Patří sem rozbor výkazů a účetních voleb.
  2. Předpovědět výsledky. Tržby, marže, investice a financování na několik let dopředu, v souladu s výhledem ekonomiky a odvětví.
  3. Zvolit model ocenění. Absolutní modely (diskontované peněžní toky, dividendy, reziduální zisk) odvozují hodnotu z budoucích toků, relativní (násobky) z cen srovnatelných firem. Volba závisí na povaze firmy, dostupných datech a účelu ocenění.
  4. Převést prognózy na hodnotu. Dosadit prognózy do modelu, ověřit citlivost na klíčové předpoklady, sestavit scénáře a zvážit případné přirážky a srážky, například za kontrolu nebo za nižší obchodovatelnost.
  5. Použít závěr. Porovnat hodnotu s cenou, sepsat investiční tezi, rozhodnout o pozici a určit, co se bude sledovat.

Kroky se v praxi opakují ve smyčce. Citlivostní analýza ve čtvrtém kroku ukáže, na kterém předpokladu hodnota nejvíc závisí, a analytik se vrací k prvním dvěma krokům, aby ho lépe podložil. Ocenění také neslouží jen k výběru akcií. Používá se k odhadu toho, co trh v ceně očekává: cena Alfy 400 Kč odpovídá podle zpětného DCF trvalému růstu jen 0,81 % ročně (kapitola 8). Dále slouží při fúzích a akvizicích, posudcích o přiměřenosti ceny, oceňování nekótovaných firem a interním plánování.

1. Pochopitpodnikání 2. Předpovědětvýsledky 3. Zvolitmodel 4. Převéstna hodnotu 5. Použítzávěr kap. 3–5odvětví, výkazy kap. 6–7marže, ROE kap. 8–9DCF, násobky kap. 8–9499,6 Kč na akcii kap. 10teze, pozice citlivost ukáže, který předpoklad podložit lépe: zpět ke krokům 1 a 2
Obr. 2.1 Pět kroků ocenění a kapitoly průvodce, ve kterých je Alfa prochází (tab. 2.5). Citlivostní analýza ve čtvrtém kroku vrací analytika k prvním dvěma krokům, protože chyby vznikají hlavně v předpokladech, ne ve vzorci.
Pravidlo palce

Chyby ocenění vznikají většinou v prvních dvou krocích, ne ve vzorci. Model jen přepočítá předpoklady na koruny. Kdo neumí říct, proč má být marže 10 %, a ne 8 %, nezíská přesností výpočtu na haléře nic.

2.2Shora dolů

Analýza shora dolů začíná ekonomikou a postupně zužuje pohled: od celkového výhledu přes akciový trh a sektory až k jednotlivým firmám. Každá úroveň odpovídá na jiné otázky a dává rámec té další.top-down analysis

Tab. 2.1Úrovně analýzy shora dolů
ÚroveňTypické otázkyNástrojeKapitola
EkonomikaV jaké fázi je hospodářský cyklus? Kam se pohnou sazby, inflace a kurz koruny?výhled HDP, předstihové ukazatele, výnosová křivka3
Akciový trhKolik může trh vynést? Je drahý, nebo levný proti vlastní historii a dluhopisům?riziková prémie, Grinold–Kroner, P/E trhu3
SektorKterým odvětvím výhled prospívá? Jaká je konkurence, životní cyklus a regulace?citlivost na cyklus, pět sil, sektorová ocenění4
FirmaJe to vítěz odvětví? Jaké očekávání je v ceně a je přehnané?výkazy, ukazatele, kvalita zisků, ocenění5–9

Sektory se nejčastěji třídí podle standardu GICS (MSCI a S&P Dow Jones Indices, oddíl 4.2), který člení trh na sektory a další úrovně až po pododvětví, nebo podle obdobné klasifikace ICB. Pro analýzu shora dolů je ještě důležitější dělení podle citlivosti na hospodářský cyklus. Cyklické sektory (zboží zbytné spotřeby, průmysl, materiály) mají tržby a zisky silně závislé na fázi cyklu. Defenzivní sektory (zboží základní spotřeby, zdravotnictví, veřejné služby) prodávají zboží a služby, které lidé kupují i v recesi. Investor, který čeká oživení, cyklické sektory nadváží; kdo čeká zpomalení, dává přednost defenzivním. Pravidelnému přesouvání vah podle fáze cyklu se říká sektorová rotace.cyclical vs defensive sectors, sector rotation

Příklad Alfa v trychtýři shora dolů
  • Ekonomika. Alfa vyváží zhruba 60 % produkce do EU. Poptávka po kuchyňských spotřebičích sleduje příjmy a důvěru domácností, bytovou výstavbu a úrokové sazby, za kterými stojí hypotéky. Pro Alfu je důležitý výhled eurozóny a kurz koruny k euru.
  • Trh. Modelový středoevropský trh má očekávaný výnos 9,5 % a rizikovou prémii 5,5 % (kapitola 3).
  • Sektor. Spotřebiče pro domácnost patří do cyklického sektoru zboží zbytné spotřeby. Čtyři modeloví konkurenti mají medián P/E 14,25, medián ROE 15 % a medián čistého dluhu k EBITDA 1,0.
  • Firma. Alfa má P/E 12,66, tedy \(12{,}66/14{,}25 - 1 = -11{,}2\ \%\) pod mediánem konkurentů. Zároveň má nižší ROE (13,74 %) a vyšší zadlužení (1,25).

Sleva proti konkurentům je tedy zčásti oprávněná. Zda je přiměřená, nebo příliš velká, ukážou kapitoly 6 až 9. Všechna čísla jsou modelová.

2.3Zdola nahoru

Analýza zdola nahoru začíná u jednotlivé firmy. Nápad může přinést vlastní zkušenost zákazníka nebo dodavatele, mimořádná událost (odštěpení divize, restrukturalizace, nové vedení, vstup na burzu) nebo screening, tedy filtrování celého trhu podle zvolených ukazatelů. Ekonomika a sektor do analýzy vstupují až zprostředka, přes prognózu konkrétní firmy. Investorům, kteří takto vybírají jednotlivé tituly, se říká stock pickeři.bottom-up analysis, stock screen

Filtry se obvykle skládají z několika typů kritérií. Hodnotová hledají nízké násobky (P/E, P/B) nebo vysoký dividendový výnos, růstová rychlý růst zisku, kvalitativní vysokou ziskovost kapitálu, stabilní marže a nízký dluh, momentová rostoucí cenu. Kombinací vzniknou styly jako „růst za rozumnou cenu“. Výsledkem filtru je jen seznam kandidátů, ne doporučení: každý z nich musí projít kroky 1 až 5.

Příklad Absolutní filtr jako skrytá sektorová sázka

Screener z laboratoře s limity P/E nejvýš 15, ROE nejméně 12 % a čistý dluh k EBITDA nejvýš 2 zúží univerzum 40 modelových akcií na 24, pak na 16 a nakonec na 11. Už první krok ale rozhoduje o sektorech:

Tab. 2.2Kolik akcií z pěti projde limitem P/E 15 (modelová data)
SektorMedián P/EProjde
Materiály9,55
Energie a veřejné služby11,05
Telekomunikace13,04
Zbytná spotřeba13,54
Průmysl14,03
Základní spotřeba17,51
Zdravotnictví18,02
Technologie24,00

Filtr „levných“ akcií je ve skutečnosti filtr levných sektorů: z technologií neprojde nic, z materiálů a energetiky všechno. Relativní filtr „P/E pod mediánem vlastního sektoru“ by naopak propustil z každého sektoru právě dvě akcie, celkem 16, a sektorové složení by zůstalo vyvážené.

Pozor

Filtr je jen tak dobrý jako jeho data. Záporný zisk dělá P/E nesmyslným, čistý dluh k EBITDA nedává smysl u bank a účetní rozdíly zkreslují srovnání mezi zeměmi. Kdo si filtr ověřuje na historii, musí hlídat zkreslení přeživších (v databázi chybějí firmy, které zkrachovaly nebo zmizely), zkreslení předstihem (použití údajů, které v daný den ještě nebyly zveřejněné) a dolování v datech (z mnoha zkoušených kombinací se vždy nějaká historicky „osvědčí“). A levná akcie může být levná oprávněně; takové situaci se říká hodnotová past.survivorship bias, look-ahead bias, value trap

2.4Kombinace obou přístupů

Čistý přístup je v praxi vzácný. Nejčastější hybrid stanoví sektorové váhy shora (podle výhledu ekonomiky) a v rámci sektorů vybírá firmy zdola. Jiný vybírá tituly zdola a shora jen hlídá riziko: limity na váhu sektoru, citlivost portfolia na cyklus, sazby a měnu. Rozdíly ukazuje tabulka 2.3.

Shora dolů Zdola nahoru Ekonomikacyklus, sazby, kurz koruny Akciový trhočekávaný výnos 9,5 % Sektorzbytná spotřeba, P/E 14,25 FirmaAlfa: P/E 12,66 výhled HDP a sazeb kolik může trh vynést které sektory nadvážit vítěz odvětví? start u firmy:nápad, událost, filtr ekonomika a sektorvstupují jenpřes prognózu firmy vědomé sektorové sázky skryté sektorové sázky
Obr. 2.2 Shora dolů zužuje výběr od ekonomiky přes trh a sektor k firmě; každá úroveň dává rámec té další. Zdola nahoru začíná u firmy a ekonomika se sektorem do analýzy vstupují jen přes její prognózu. Čísla jsou modelová data z příkladu v oddílu 2.2.
Tab. 2.3Srovnání přístupů
Shora dolůZdola nahoruKombinace
Výchozí bodekonomika, trh, sektorjednotlivá firmasektorové váhy shora, výběr firem zdola
Silné stránkysoulad s výhledem ekonomiky, vědomé sektorové sázky, úspora časuhluboká znalost firem, nezávislost na makroekonomických předpovědích, najde příležitost i v nepopulárním sektoruvyužije obě výhody a hlídá sektorové riziko
Slabé stránkypředpovědi ekonomiky jsou nejisté; přehlédne dobré firmy ve škrtnutých sektorechskryté sektorové a faktorové sázky, podcenění cyklu, velká časová náročnostsložitější řízení, riziko, že se stejný názor započítá dvakrát
Typičtí uživateléstratégové, správci alokace aktiv, makroekonomicky řízená portfoliavýběr jednotlivých akcií, hodnotoví investoři, specialisté na malé firmyvětšina institucionálních správců akciových portfolií

2.5Hodnota, cena a chybné ocenění

Pojem „hodnota“ má několik významů a je dobré je nezaměňovat:

  • Vnitřní hodnota je hodnota, ke které by dospěl někdo, kdo by firmě a jejím vyhlídkám dokonale rozuměl. Je to ideál: nikdo ji nezná přesně, analytik ji jen odhaduje.intrinsic value
  • Tržní cena je cena, za kterou se akcie právě obchoduje. Je to jediné číslo, které je jisté.
  • Tržní hodnota v obvyklém smyslu je cena, za kterou by aktivum změnilo majitele mezi informovaným a ochotným kupujícím a prodávajícím, z nichž ani jeden není v tísni. Účetní reálná hodnota podle IFRS 13 je cena, která by byla získána za prodej aktiva v řádné transakci mezi účastníky trhu ke dni ocenění.fair market value, fair value
  • Investiční hodnota je hodnota pro konkrétního kupce, například včetně úspor, které by z akvizice měl jen on.
  • Hodnota při pokračování činnosti předpokládá, že firma bude dál podnikat, likvidační hodnota je výnos z rozprodeje majetku po zaplacení dluhů. Nucená likvidace dá obvykle méně než řádná. Je-li likvidační hodnota vyšší, je firma „víc mrtvá než živá“ a její akcie mají pro ovládajícího akcionáře hodnotu aspoň likvidační.going-concern value, liquidation value

Analytik porovnává svůj odhad vnitřní hodnoty \(V_E\) s cenou \(P\). Rozdíl ale není čistá chyba trhu. Rozkládá se na dvě části:

Rozklad vnímaného chybného ocenění\[V_E - P = \underbrace{(V - P)}_{\text{skutečná chyba trhu}} + \underbrace{(V_E - V)}_{\text{chyba odhadu}}\]

\(V\) je skutečná vnitřní hodnota, kterou nikdo nepozoruje. Kladný rozdíl \(V_E - P\) tedy může znamenat, že se mýlí trh, ale stejně dobře, že se mýlí model. Kdo chce na rozdílu vydělat, musí umět vysvětlit, proč by se měl mýlit trh: co přehlíží, jakou informaci špatně váží, proč má cena důvod se k hodnotě přiblížit.mispricing, valuation error

Pokud se cena k hodnotě přiblíží do konce období, přidá to k požadovanému výnosu výnos z konvergence. Jeho očekávaná velikost je očekávaná alfa:

Očekávaný výnos s konvergencí\[E(R) \approx r + \frac{V_0 - P_0}{P_0},\qquad \alpha = E(R) - r\]

\(r\) je požadovaný výnos akcie (například podle CAPM), \(V_0\) odhadnutá hodnota a \(P_0\) dnešní cena. Vzorec platí za předpokladu, že se cena k hodnotě přiblíží právě za jedno období; když konvergence trvá déle, rozloží se výnos z ní do více let.expected alpha, convergence

Příklad Alfa: 100 Kč rozdílu, kolik z toho je chyba trhu?

Základní scénář DCF dává Alfě hodnotu \(V_E = 499{,}6\) Kč (kapitola 8), trh ji oceňuje na \(P = 400\) Kč. Vnímané podhodnocení je 99,6 Kč, tedy 24,9 % ceny.

  • Kdyby skutečná hodnota byla například 450 Kč, rozložil by se rozdíl na skutečnou chybu trhu \(450 - 400 = 50\) Kč a chybu odhadu \(499{,}6 - 450 = 49{,}6\) Kč. Polovina vnímané příležitosti by byla omyl analytika.
  • S požadovaným výnosem Alfy 10,05 % (CAPM, kapitoly 3 a 8) a konvergencí do roka je očekávaný výnos \(10{,}05\ \% + 99{,}6/400 = 10{,}05\ \% + 24{,}9\ \% \approx 35\ \%\) a očekávaná alfa 24,9 %.
  • Pokud se cena k hodnotě přiblíží až za tři roky, přidává konvergence ročně jen zhruba \((499{,}6/400)^{1/3} - 1 = 7{,}7\ \%\).

Hodnota 450 Kč je jen ilustrace; skutečnou hodnotu se nikdy nedozvíme. Právě proto se odhad ověřuje více metodami a scénáři (kapitoly 9 a 10).

Pozor

Rozdíl mezi odhadem a cenou je nejdřív podezření na chybu v modelu, teprve potom příležitost. Čím je rozdíl větší, tím pečlivěji je třeba hledat předpoklad, ve kterém se analytik od trhu liší, a ověřit, že je podložený.

2.6Investiční teze

Investiční teze je stručné, ověřitelné zdůvodnění, proč je akcie chybně oceněná a co se s tím stane. Dobrá teze se vejde na jednu stranu a obsahuje šest částí:investment thesis

  1. Odlišný názor. V čem se analytik liší od tržního konsenzu a proč má pravdu. Teze, která jen opakuje to, co si myslí všichni, nemůže přinést nadprůměrný výnos, protože to už je v ceně.variant perception
  2. Hybatelé hodnoty. Několik veličin, na kterých hodnota nejvíc závisí: růst tržeb, marže, kapitálová náročnost, náklady kapitálu.
  3. Katalyzátory. Události, které trh přimějí názor změnit: výsledky, oznámení strategie, konec investičního cyklu, změna vlastníka.catalyst
  4. Ocenění. Odhad hodnoty více metodami, rozpětí a scénáře, ne jediné číslo.
  5. Rizika. Co může tezi pokazit, jak pravděpodobně a s jakým dopadem.
  6. Co by změnilo názor. Předem stanovená pozorování, při kterých analytik tezi opustí. Chrání před tím, aby si po neúspěchu tezi dodatečně upravoval.
Příklad Kostra teze pro Alfu

Cena 400 Kč odpovídá podle zpětného DCF trvalé marži EBIT 8,98 %, přitom Alfa v roce 2025 dosáhla 10,0 %. Odlišný názor: trh čeká návrat marže k nižším hodnotám, analytik věří, že zlepšení z let 2024–2025 (z 8,6 % na 10,0 %) je trvalé. Hybatelé: marže EBIT a růst tržeb v EU. Katalyzátor: výsledky za rok 2026, které ukážou, zda se marže udrží. Ocenění: základní scénář 499,6 Kč, pesimistický 350,8 Kč, optimistický 679,8 Kč. Rizika: pokles poptávky v eurozóně, posílení koruny, dražší vstupy. Změna názoru: marže EBIT pod 9 % ve dvou po sobě jdoucích pololetích. Celou tezi sestavuje kapitola 10.

2.7Zdroje informací a jejich spolehlivost

Firmy, jejichž cenné papíry jsou přijaté k obchodování na regulovaném trhu v EU, sestavují konsolidovanou účetní závěrku podle mezinárodních standardů IFRS převzatých do práva EU. Auditovaná výroční zpráva je proto základním zdrojem. Audit ale dává přiměřenou jistotu, ne záruku, a čísla ve výkazech závisejí na účetních volbách a odhadech managementu (kapitoly 5 a 7).

Tab. 2.4Zdroje informací pro analýzu firmy
ZdrojCo přinášíSpolehlivost a na co si dát pozor
Výroční zpráva a účetní závěrkavýkazy, segmenty, strategie, rizikavysoká (audit); vypovídá o minulosti
Příloha účetní závěrkyúčetní pravidla, leasingy, podmíněné závazky, spřízněné osoby, rozbor položekvysoká; zde se skrývá nejvíc podstatných detailů
Pololetní a čtvrtletní zprávyaktuální vývojdobrá, obvykle bez auditu
Prezentace a hovory s vedenímstrategie, výhled, odpovědi na otázky analytikůužitečné, ale vedení má sklon k optimismu
Oborová data a statistikyvelikost a růst trhu, ceny, kapacitypodle zdroje; úřední statistika spolehlivější než marketingové studie
Konkurenti, dodavatelé, zákaznícipohled zvenčí, ověření tvrzení vedeníútržkovité; pozor na neveřejné informace
Analýzy jiných analytikůkonsenzus, srovnání předpokladůriziko stádnosti a střetu zájmů
Alternativní datanávštěvnost webu, platby kartou, satelitní snímkynutno ověřit reprezentativnost a legálnost získání
Z praxe

Zkušení analytici čtou přílohu účetní závěrky dřív než tiskovou zprávu o výsledcích. Tisková zpráva zdůrazní, co chce vedení, příloha ukáže, co musí. Výhled vedení se vyplatí porovnat s tím, jak přesné byly jeho výhledy v minulých letech.

2.8Vnitřní informace, mozaika a nezávislost

V EU upravuje zneužívání trhu nařízení (EU) č. 596/2014 o zneužívání trhu (MAR). Vnitřní informace je podle čl. 7 informace přesné povahy, která nebyla zveřejněna, týká se přímo či nepřímo emitenta nebo finančního nástroje a pravděpodobně by po zveřejnění měla významný vliv na cenu. Významný vliv má informace, kterou by rozumný investor pravděpodobně použil jako část základu svého investičního rozhodnutí (čl. 7 odst. 4).inside information, Market Abuse Regulation

  • Zákazy (čl. 14): obchodovat s využitím vnitřní informace nebo se o to pokusit, doporučit či navést jiného k takovému obchodu a neoprávněně vnitřní informaci sdělit.
  • Koho se týká: nejen vedení a zaměstnanců emitenta. Zákaz platí pro každého, kdo vnitřní informaci má a ví nebo by měl vědět, že jde o vnitřní informaci (čl. 8 odst. 4).
  • Zveřejňování: emitent musí vnitřní informace, které se ho přímo týkají, zveřejnit co nejdříve (čl. 17 odst. 1). Proto je správnou reakcí na zjištění neveřejné informace podnítit její zveřejnění, ne s ní obchodovat.
  • Investiční doporučení: kdo je vytváří nebo šíří, musí s přiměřenou péčí zajistit jejich objektivní podání a zveřejnit své zájmy a střety zájmů (čl. 20 odst. 1).

Teorie mozaiky

Analytik smí skládat závěr z veřejných informací a z neveřejných drobností, které samy o sobě podstatné nejsou. Výsledný závěr může být pro cenu podstatný, a přesto podle něj lze obchodovat: hodnotu tu vytvořila analýza, ne únik informace. Nařízení MAR to vyjadřuje v bodě 28 odůvodnění: analýzy a odhady vypracované na základě veřejně dostupných údajů by neměly být samy o sobě považovány za vnitřní informaci. Výjimkou může být analýza, jejíž zveřejnění trh pravidelně očekává a která ovlivňuje ceny.mosaic theory

  • V pořádku: počítání nákladních aut před továrnou, rozhovor s dodavatelem o obecně známém vývoji odvětví, vlastní model sestavený z výročních zpráv.
  • Za hranicí: obchodní ředitel dodavatele prozradí, že Alfa minulý týden zrušila třetinu objednávek na příští čtvrtletí. Informace je přesná, nezveřejněná a pro cenu podstatná. Analytik s ní nesmí obchodovat ani ji předat dál a měl by se obrátit na oddělení dodržování předpisů.

Nezávislost a objektivita

Úsudek analytika ohrožují střety zájmů: vlastní pozice v akcii, obchodní vztahy zaměstnavatele s emitentem (například vedení emise), výzkum placený samotným emitentem, tlak vedení firmy, které hrozí omezením přístupu, nebo tlak klientů, kteří akcii drží. Obranou je oddělení analýzy od obchodních útvarů, omezení vlastních obchodů s pokrývanými akciemi, zveřejnění střetů zájmů, odmítání darů, které by mohly ovlivnit názor, a hlavně zdokumentovaný, přiměřený podklad pro každý závěr. Doporučení se má dostat ke všem klientům současně, ne nejdřív k vybraným.independence and objectivity, conflict of interest

Pozor

Vnitřní informace nemusí pocházet od insidera a nemusí být získána úmyslně. Rozhoduje její povaha, ne cesta, kudy přišla. Kdo omylem dostane e-mail s nezveřejněnými výsledky, je ve stejné situaci jako člen vedení.

2.9Jak průvodce kopíruje proces

Další kapitoly procházejí pět kroků z oddílu 2.1 a kombinují oba směry: kapitoly 3 a 4 jdou shora, kapitoly 5 až 9 zdola, kapitola 10 obojí spojí v rozhodnutí.

Tab. 2.5Kroky procesu a kapitoly průvodce
KrokKapitolyCo se na Alfě spočítá
1. Pochopit podnikání3 Celý trh a ekonomika, 4 Sektory a konkurence, 5 Finanční výkazyvýhled trhu, postavení v odvětví, výkazy 2024–2025
2. Předpovědět výsledky6 Poměrové ukazatele, 7 Kvalita zisků a varovné signálymarže, obrat aktiv, ROE, kvalita zisku
3. Zvolit model8 Diskontované peněžní toky, 9 Násobky a reziduální ziskFCFF a WACC, násobky konkurentů
4. Převést prognózy na hodnotu8, 9hodnota na akcii, citlivost, zpětné DCF
5. Použít závěr10 Investiční teze a rizikascénáře, teze, rozhodnutí

2.10Procvičení

1
Analytik odhadne hodnotu akcie na 520 Kč, trh ji oceňuje na 450 Kč. Předpokládejme, že skutečná vnitřní hodnota je 480 Kč. Jak se vnímané podhodnocení rozloží?
\(V_E - P = 520 - 450 = 70\) Kč. Skutečná chyba trhu \(V - P = 480 - 450 = 30\) Kč, chyba odhadu \(V_E - V = 520 - 480 = 40\) Kč. Víc než polovina vnímané příležitosti je chyba analytika.
2
Požadovaný výnos akcie je 9 %, odhadnutá hodnota 500 Kč a cena 440 Kč. Jaký je očekávaný výnos a očekávaná alfa, pokud se cena k hodnotě přiblíží do jednoho roku?
\(E(R) \approx 9\ \% + (500 - 440)/440 = 9\ \% + 13{,}6\ \% = 22{,}6\ \%\). Očekávaná alfa je 13,6 %. Pokud konvergence potrvá déle, alfa za rok bude menší.
3
Tři technologické akcie mají P/E 22, 26 a 30, tři energetické 8, 10 a 12. Které projdou absolutním filtrem P/E nejvýš 15 a které relativním filtrem „P/E pod mediánem vlastního sektoru“?
Absolutní filtr: všechny tři energetické, žádná technologická; výsledek je sektorová sázka na energetiku. Relativní filtr: technologická s P/E 22 (medián 26) a energetická s P/E 8 (medián 10); po jedné z každého sektoru. Relativní filtr hledá levné firmy uvnitř sektoru, ne levné sektory.
4
Hodnota firmy při pokračování činnosti vychází na 300 Kč na akcii, hodnota při řádné likvidaci po zaplacení dluhů na 340 Kč. Akcie se obchoduje za 280 Kč. Co z toho plyne?
Firma je víc „mrtvá než živá“: rozprodej majetku by akcionářům dal víc než další podnikání. Pro ovládajícího akcionáře, který může likvidaci prosadit, je hodnota aspoň 340 Kč. Menšinový akcionář likvidaci prosadit nemůže, takže cena může zůstat pod oběma hodnotami, dokud se neobjeví katalyzátor (změna vlastníka, prodej divizí). Nucená likvidace by navíc dala méně než 340 Kč.
5
Které z následujících situací jsou v pořádku: (a) analytik spočítá z výročních zpráv a vlastního průzkumu prodejen, že firma ztrácí podíl na trhu; (b) známý z banky mu řekne, že firma zítra oznámí převzetí; (c) analytik koupí akcie těsně před zveřejněním vlastní analýzy, o které ví, že trh její vydání sleduje a reaguje na ni.
(a) je v pořádku: mozaika z veřejných údajů a vlastního pozorování. (b) je vnitřní informace, přesná, nezveřejněná a cenově citlivá; obchodovat ani ji předávat nelze. (c) je problém, přestože analýza vznikla z veřejných údajů: bod 28 odůvodnění MAR připouští, že výstup, jehož vydání trh pravidelně očekává a který ovlivňuje ceny, může být vnitřní informací; navíc jde o zjevný střet zájmů vůči klientům.
Co si odnést
  • Ocenění má pět kroků: pochopit podnikání, předpovědět výsledky, zvolit model, převést prognózy na hodnotu a použít závěr. Nejvíc chyb vzniká v prvních dvou.
  • Shora dolů dělá vědomé sektorové sázky, zdola nahoru je dělá často nevědomky: absolutní filtr je skrytá sázka na levné sektory.
  • Rozdíl mezi odhadem hodnoty a cenou je součet chyby trhu a chyby odhadu; vydělat lze jen na té první.
  • Investiční teze musí říct, v čem se analytik liší od trhu, co názor potvrdí a co ho vyvrátí.
  • Závěr smí stát na veřejných informacích a vlastní práci (mozaika); přesná, nezveřejněná a cenově citlivá informace znamená stop.
Část IIShora dolů
3

Celý trh a ekonomikamírně pokročilý

Akciový index je podíl na ziscích stovek firem a dá se ocenit stejně jako jedna firma: z dividend, růstu a diskontní sazby. Ekonomika do ocenění vstupuje dvěma cestami – přes zisky a přes úrokové sazby. Kdo rozumí oběma, ví, kolik od trhu rozumně čekat a co by ho mohlo rozhodit.

🌊

Ekonomika je moře a akcie jsou lodě. Za bouře se kymácejí všechny, i ty nejlépe postavené. A příliv s odlivem – úrokové sazby – zvedají a spouštějí celou flotilu najednou. Než začnete vybírat loď, podívejte se na počasí a na tabulku přílivu.

Z čeho se skládá výnos trhu
Grinoldův–Kronerův rozklad očekávaného ročního výnosu akciového trhu: dividendy, inflace, reálný růst zisků, čisté zpětné odkupy a změna ocenění. Sloupce se sčítají zleva doprava, poslední je celkový očekávaný výnos. Spodní graf ukazuje cestu P/E, kterou zvolená změna ocenění předpokládá.
LABORATOŘ
Výchozí hodnoty jsou modelový trh průvodce: 3,5 + 2,5 + 3,0 + 0,5 + 0 = 9,5 % ročně. Záporné odkupy znamenají ředění (firmy vydávají víc akcií, než skoupí). Dnešní P/E = výplatní poměr 55 % / dividendový výnos. Modelová čísla, ne předpověď.
Sazby a P/E trhu
Odůvodněné P/E trhu z Gordonova modelu: výplatní poměr × (1 + g) / (r − g), kde r = bezriziková sazba + riziková prémie. Křivka ukazuje, jak P/E závisí na bezrizikové sazbě, když se nic jiného nemění. Body jsou dnešní stav a posun sazby o ±1 p. b., čárkovaná přímka je odhad z durace.
LABORATOŘ
Výchozí hodnoty z modelového trhu: bezriziková sazba 4 %, ERP 5,5 %, g = 2,5 % inflace + 3,0 % reálný růst + 0,5 % odkupy = 6,0 %, výplatní poměr 55 %. Forwardové P/E 15,7 se shoduje s laboratoří nahoře. Že se při změně sazby nemění riziková prémie ani růst, je zjednodušení (viz 3.4 a 3.10).
Minihra: kdo vede v které fázi cyklu
Přiřaďte odvětví k fázi hospodářského cyklu, ve které podle učebnicového vzorce sektorové rotace obvykle vede. Je to stylizovaný vzorec, ne pravidlo: každý cyklus má jinou příčinu i jiné vítěze.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: cyklus, sazby, riziková prémie a ocenění celého trhu

3.1Proč makroekonomie hýbe akciemi

Hodnota akciového indexu je současná hodnota budoucích peněžních toků všech firem v indexu. Makroekonomie na ni působí dvěma kanály: přes čitatel, tedy tržby, marže a zisky firem, a přes jmenovatel, tedy bezrizikovou sazbu a rizikovou prémii, kterými se budoucí toky diskontují. Velké pohyby trhu bývají kombinací obou: v recesi klesají zisky a zároveň roste prémie, kterou investoři za nejistotu požadují.

Ekonomika HDP a cyklusinflace sazby centrální bankykurz koruny Čitatel: zisky firem tržby rostou s nominálním HDP zisky kolísají víc (páka) kanály: zisků a měnový Jmenovatel: sazba bezriziková sazba 4,0 % + riziková prémie 5,5 % kanály: diskontní a prémie Hodnotaindexu současná hodnotabudoucích toků V recesi působí oba kanály zároveň: zisky klesají a požadovaná prémie roste.
Obr. 3.1 Ekonomika působí na hodnotu akciového trhu dvěma cestami: přes zisky firem v čitateli a přes diskontní sazbu ve jmenovateli. Čtyři kanály měnové politiky z oddílu 3.4 se mezi obě cesty dělí. Sazby jsou modelové hodnoty průvodce.

Tržby velkých firem rostou a klesají spolu s nominálním HDP, zisky se ale pohybují mnohem víc. Agregát firem má totiž provozní páku: velká část nákladů (odpisy, mzdy kmenových zaměstnanců, nájmy, výzkum) se s tržbami krátkodobě nemění. K ní se přidává finanční páka (úroky jsou fixní) a pohyb marží v cyklu. Má-li agregát poměr příspěvku na úhradu k provoznímu zisku například 3, sníží pokles tržeb o 5 % provozní zisk zhruba o 15 %. Oživení funguje stejně, jen opačným směrem. Mechaniku podrobně rozebírá oddíl 4.7.

Index ale není ekonomika. Liší se od ní složením (index malého trhu bývá soustředěný do několika sektorů), geografií tržeb (velké firmy vydělávají i v zahraničí) i tím, že obsahuje jen kótované firmy. A hlavně je předstihový: cena dnes odráží očekávání budoucích zisků a sazeb, takže se trh obvykle obrací dřív než ekonomika.

Pozor

Rychlý růst HDP neznamená vysoký výnos akcií. Výnos závisí na tom, co už je v ceně, a na tom, kolik z hospodářského růstu připadne dnešním akcionářům. Část růstu si odnesou nové firmy a nové emise akcií (3.6).

3.2Hospodářský cyklus a sektorová rotace

Hospodářský cyklus je střídání období nadprůměrného a podprůměrného růstu produktu kolem dlouhodobého trendu. Pro akciového analytika se cyklus obvykle dělí do čtyř fází, které se liší růstem zisků, chováním sazeb a tím, které sektory a investiční styly mají vítr v zádech. Tabulka 3.1 shrnuje učebnicový, stylizovaný vzorec.business cycle, sector rotation

Tab. 3.1Fáze cyklu a sektory, které v nich obvykle vedou (stylizovaně)
FázeEkonomika a ziskySazby a úvěryObvykle vedou
Rané oživenívýroba a zisky se odrážejí ode dna, provozní páka zvedá zisky rychle, kapacity jsou volnénízké krátké sazby, strmá výnosová křivka, úvěrové spready se zužujízboží zbytné spotřeby (auta, spotřebiče, bydlení), finance; menší firmy a tituly s vyšší betou
Střední fázerůst je stabilní, zisky rostou pomaleji, firmy investujícentrální banka sazby postupně normalizujetechnologie, investiční zboží a průmysl; kvalitní růstové firmy
Pozdní fázekapacity jsou vytížené, trh práce napjatý, inflace a ceny surovin rostou, marže jsou pod tlakemměnová politika se zpřísňuje, křivka se zplošťuje nebo invertujeenergie a suroviny; postupný přesun k defenzivním titulům
Recesetržby a zisky klesají, roste nezaměstnanostsazby se snižují, spready se rozšiřujízboží základní spotřeby, veřejné služby (utility), zdravotnictví; firmy s nízkou betou a silnou rozvahou
dlouhodobý trend akcie (předbíhají) ekonomika Rané oživenízbytná spotřeba,finance, menší firmy Střední fázetechnologie,průmysl Pozdní fázeenergie, suroviny,přesun k defenzivě Recesezákladní spotřeba,utility,zdravotnictví
Obr. 3.2 Stylizovaný hospodářský cyklus a sektory, které v jednotlivých fázích podle učebnicového vzorce obvykle vedou (tab. 3.1). Akciový trh (oranžově čárkovaně) se obrací dřív než ekonomika, protože ceny odrážejí očekávání. Skutečné cykly nejsou pravidelné a každý má jiné vítěze.

Logika vzorce je jednoduchá. Na začátku oživení nejvíc získají firmy s vysokou provozní pákou a zboží, jehož nákup domácnosti a firmy v recesi odložily. V pozdní fázi táhnou ceny surovin a inflace, v recesi drží zisky ti, jejichž výrobky se kupují vždy. Vzorec má ale vážná omezení:

  • Trh předbíhá. Ceny se obracejí podle očekávání, ne podle dat. Kdo čeká, až statistika potvrdí oživení, kupuje cyklické tituly obvykle pozdě.
  • Fáze se poznají až zpětně. Data o HDP se revidují a oficiální datování recesí přichází se zpožděním mnoha měsíců.
  • Každý cyklus má jinou příčinu. Recese vyvolaná ropným šokem, bankovní krizí nebo pandemií má jiné poražené i vítěze.
  • Co je v ceně, rozhoduje víc než fáze. Pokud cyklické akcie už oživení plně ocenily, správně odhadnutá fáze nic nepřinese.
Z praxe

Stratégové s fázemi pracují jako se scénáři s pravděpodobnostmi, ne jako s jistotou. Typický výstup nezní „jsme v pozdní fázi, kupte energie“, ale „pravděpodobnost recese v příštím roce vzrostla, proto snižujeme váhu sektorů s vysokou provozní pákou a zvyšujeme váhu firem se stabilními zisky“. Velikost posunu odpovídá jistotě odhadu.

3.3Předstihové, souběžné a zpožděné ukazatele

Makroekonomické ukazatele se třídí podle toho, zda se obracejí před cyklem, s ním, nebo po něm.leading, coincident and lagging indicators

  • Předstihové: nové zakázky a indexy nákupních manažerů (PMI), sklon výnosové křivky, úvěrové spready, stavební povolení, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, spotřebitelská a podnikatelská důvěra a samotný akciový trh.
  • Souběžné: průmyslová výroba, zaměstnanost, maloobchodní tržby, reálné příjmy domácností, HDP.
  • Zpožděné: míra nezaměstnanosti (vrcholí často až po skončení recese), jádrová inflace, jednotkové náklady práce, objem úvěrů firmám.

PMI je difuzní index z průzkumu mezi nákupčími firem. Pro každou složku (nové objednávky, výroba, zaměstnanost, dodací lhůty, zásoby) se spočte podíl firem hlásících zlepšení plus polovina podílu firem beze změny. Hodnota 50 je hranice: nad ní hlásí zlepšení oproti minulému měsíci víc firem než zhoršení. PMI tedy měří šíři a směr změny, ne její velikost.purchasing managers' index (PMI), diffusion index

Sklon výnosové křivky je rozdíl mezi výnosem dlouhého (například desetiletého) a krátkého státního dluhopisu. Inverze, kdy jsou krátké sazby nad dlouhými, znamená přísnou měnovou politiku a očekávání, že sazby budou později klesat. Estrella a Mishkin (1998) ukázali, že sklon křivky patřil v USA k nejlepším finančním předstihovým ukazatelům recese na horizontu několika čtvrtletí.yield curve slope, inversion

Úvěrové spready, tedy rozdíl výnosu firemních a státních dluhopisů, oceňují riziko stejných firem, jejichž akcie analyzujeme. Rychlé rozšíření spreadů signalizuje rostoucí riziko nesplácení i klesající ochotu nést riziko a často provází propady akcií.

Pozor

Předstih ukazatelů je proměnlivý a dlouhý a jednotlivé ukazatele dávají plané poplachy. Strukturální změny (například nákupy dluhopisů centrální bankou, které stlačují dlouhé výnosy) mohou signál zkreslit. Spolehlivější je shoda několika nezávislých ukazatelů nebo složené předstihové indexy než jedno číslo.

3.4Měnová politika, sazby a diskontní kanál

Změna sazeb centrální banky se do cen akcií přenáší několika kanály:

  1. Diskontní kanál: vyšší bezriziková sazba zvyšuje požadovaný výnos a snižuje současnou hodnotu budoucích toků.
  2. Kanál zisků: dražší úvěry tlumí poptávku po zboží dlouhodobé spotřeby, bydlení a investicích a zvyšují úrokové náklady zadlužených firem.
  3. Kanál rizikové prémie: uvolněná politika obvykle tlumí volatilitu a snižuje požadovanou prémii, zpřísnění ji zvyšuje.
  4. Měnový kanál: vyšší domácí sazby posilují měnu a exportérům snižují tržby přepočtené na domácí měnu. Pro Alfu, která vyváží 60 % produkce do EU, je to podstatné.

Diskontní kanál lze vyjádřit číslem. V Gordonově modelu \(P_0 = D_1/(r-g)\) je relativní citlivost ceny na požadovaný výnos

Durace akcií (Gordon)\[D_E = -\frac{1}{P}\frac{\partial P}{\partial r} = \frac{1}{r-g} = \frac{P_0}{D_1}\]

\(D_E\) je takzvaná durace akcií v letech, \(r\) požadovaný výnos a \(g\) dlouhodobý růst dividend. Změna ceny je pak přibližně \(\Delta P/P \approx -D_E\,\Delta r\). Durace je převrácenou hodnotou forwardového dividendového výnosu: čím nižší dividendový výnos, tím citlivější je trh na sazby.equity duration

Příklad Durace modelového trhu

Modelový trh má \(r = 4{,}0\,\% + 5{,}5\,\% = 9{,}5\,\%\), \(g = 6{,}0\,\%\) a výplatní poměr 55 %. Odůvodněné P/E je \(0{,}55\cdot 1{,}06/0{,}035 = 16{,}66\) (forwardové \(0{,}55/0{,}035 = 15{,}71\)) a durace \(1/0{,}035 = 28{,}6\) roku.

Vzroste-li bezriziková sazba o 1 p. b. a nic jiného se nezmění, odhad z durace dává pokles o 28,6 %. Přesný přepočet: \(0{,}55\cdot 1{,}06/0{,}045 = 12{,}96\), tedy −22,2 %. Pokles sazby o 1 p. b. zvedne P/E na \(0{,}55\cdot 1{,}06/0{,}025 = 23{,}32\), tedy o 40,0 %. Vztah je silně konvexní, podobně jako u dluhopisů.

Ve skutečnosti se akcie na sazby zdaleka tak citlivě nechovají, protože sazby se málokdy mění samy. Rostou-li sazby kvůli silnější ekonomice, roste i očekávaný růst zisků. Rostou-li kvůli inflaci, roste i nominální \(g\) (3.5). Vzorec platí jen „za jinak stejných podmínek“, a proto je jeho největší hodnotou intuice: trhy a firmy s nízkým dividendovým výnosem a vzdálenými peněžními toky jsou na diskontní sazbu nejcitlivější.

Pravidlo palce

Gordonova durace se rovná poměru ceny a příští dividendy. Trh s dividendovým výnosem 2 % má duraci 50 let, s výnosem 5 % 20 let. Proto růstové akcie s nízkými výplatami reagují na změny sazeb silněji než hodnotové akcie s vysokými dividendami.

3.5Inflace a akcie

Akcie jsou nároky na reálná aktiva a zisky firem jsou nominální. V dlouhém období by proto akcie měly inflaci snášet lépe než dluhopisy s pevným kupónem. Rozhoduje přenos inflace do cen a zisků: firma s cenovou silou zvýší ceny spolu s náklady, firma bez ní nese vyšší náklady sama.inflation pass-through

Inflace přitom není neutrální ani při plném přenosu do cen:

  • Účetnictví v historických cenách nadhodnocuje zisk: odpisy vycházejí z dřívějších, nižších pořizovacích cen a při metodě FIFO se do nákladů dostávají levnější starší zásoby.
  • Daně se platí z nominálního zisku, takže reálné daňové zatížení roste.
  • Kapitálové potřeby rostou: obnova majetku, zásoby i pohledávky stojí víc, takže volný peněžní tok zaostává za ziskem.
  • Nejistota o budoucí inflaci zvyšuje rizikovou prémii i sazby.

Modigliani a Cohn (1979) navíc tvrdili, že investoři trpí peněžní iluzí: diskontují reálně rostoucí zisky nominální sazbou, a v období vysoké inflace proto akcie podceňují. K této myšlence se vrátíme u Fedova modelu (3.10).money illusion

Příklad Inflace a P/E: rozhoduje přenos do zisků

Modelový trh: \(r = 9{,}5\,\%\), \(g = 6{,}0\,\%\), forwardové P/E \(0{,}55/0{,}035 = 15{,}71\). Inflace trvale vzroste o 1 p. b. a bezriziková sazba s ní (reálná sazba i prémie se nemění), takže \(r = 10{,}5\,\%\).

  • Plný přenos, \(g = 7{,}0\,\%\): P/E \(= 0{,}55/0{,}035 = 15{,}71\), beze změny.
  • Poloviční přenos, \(g = 6{,}5\,\%\): P/E \(= 0{,}55/0{,}040 = 13{,}75\), pokles o 12,5 %.
  • Žádný přenos, \(g = 6{,}0\,\%\): P/E \(= 0{,}55/0{,}045 = 12{,}22\), pokles o 22,2 %.

Stejný šok do sazeb tedy může ocenění nechat beze změny, nebo ho srazit o pětinu. Rozdíl dělá cenová síla firem, tedy struktura odvětví (kapitola 4).

3.6Růst zisků, HDP a ředění

Podíl zisků firem na HDP nemůže dlouhodobě růst donekonečna, takže zisky celého firemního sektoru v dlouhém období rostou zhruba s nominálním HDP. Akcionáře ale zajímá zisk na akcii stávajících firem, a ten roste pomaleji: část hospodářského růstu vytvářejí nové firmy, které do indexu vstupují s novými akciemi, a stávající firmy vydávají nové akcie na investice, akvizice a odměny zaměstnanců. Platí přibližně

\[g_{\text{EPS}} \approx g_{\text{zisků celkem}} - \%\Delta S,\]

kde \(\%\Delta S\) je čisté tempo změny počtu akcií (emise minus zpětné odkupy). Bernstein a Arnott (2003) odhadli, že ve 20. století zaostával růst dividend a zisků na akcii za růstem ekonomiky zhruba o 2 procentní body ročně, a připsali to právě čistým emisím: nové akcie v mnoha zemích převyšovaly zpětné odkupy v průměru asi o 2 % ročně. Roste-li nominální HDP o 5 % a čisté ředění je 1 % ročně, roste zisk na akcii zhruba o 4 %.dilution, net share issuance

Pozor

Zpětné odkupy zvyšují růst zisku na akcii jen proto, že firma vyplácí hotovost jinak než dividendou. Celkový výnos akcionáře se tím nezvýší: rychlejší růst na akcii je vykoupen nižší dividendou. Rozhodují navíc čisté odkupy, tedy po odečtení nových emisí. Firma, která skoupí 2 % akcií a vydá 2 % nových jako odměny vedení, akcionářům nic nevrátila.

3.7Riziková prémie akciového trhu

Riziková prémie akciového trhu (ERP) je očekávaný výnos trhu nad bezrizikovou sazbou, \(\text{ERP} = E(R_m) - r_f\). Vstupuje do CAPM, do nákladů kapitálu každé firmy (u Alfy 5,5 %) i do ocenění celého trhu. Nedá se pozorovat, jen odhadnout, a to čtyřmi způsoby (tabulka 3.2).equity risk premium (ERP)

Tab. 3.2Čtyři přístupy k odhadu rizikové prémie
PřístupPrincipSlabiny
Historickýprůměr minulých výnosů akcií nad státními pokladničními poukázkami nebo dluhopisyzávisí na období, průměru i trhu; velká statistická chyba; obsahuje přecenění
Implikovanývýnos, při kterém současná hodnota očekávaných dividend (nebo celkových výplat) odpovídá dnešní cenězávisí na odhadu dlouhodobého růstu
Průzkumydotaz na očekávání finančních ředitelů, analytiků nebo akademikůodráží náladu a nedávné výnosy, odpovědi se hodně rozcházejí
Makroekonomický (z nabídkové strany)součet složek výnosu: příjem, inflace, reálný růst, změna ocenění (Ibbotson a Chen, 2003; 3.8)vyžaduje odhad každé složky, hlavně budoucí změny P/E

Historická prémie

Historický odhad vyžaduje tři volby: období, srovnávací bezrizikové aktivum a druh průměru. Aritmetický průměr je nestranným odhadem očekávaného výnosu jednoho období, geometrický popisuje složený růst a je nižší zhruba o polovinu rozptylu. Prémie vůči krátkodobým poukázkám je vyšší než vůči dlouhým dluhopisům a musí se kombinovat se stejnou bezrizikovou sazbou, se kterou byla měřena. Výsledky jediného trhu, který se dodnes vyvíjel úspěšně, navíc prémii nadhodnocují (výběrové zkreslení přeživších); dlouhé mezinárodní řady proto shromáždili Dimson, Marsh a Staunton (2002).survivorship bias

Hlavním problémem je statistická přesnost. Při ročním kolísání 20 % je směrodatná chyba průměru za 50 let \(0{,}20/\sqrt{50} = 2{,}83\) p. b., takže interval spolehlivosti 95 % je zhruba ±5,5 p. b. Navíc realizovaná prémie obsahuje i přecenění trhu: Fama a French (2002) ukázali, že ve druhé polovině 20. století byla realizovaná prémie v USA výrazně vyšší než prémie odvozená z dividend a zisků, a rozdíl připsali nečekanému poklesu diskontních sazeb.

Implikovaná prémie

Gordonův model lze obrátit a z dnešní ceny dopočítat požadovaný výnos:

Implikovaná ERP\[\text{ERP} = \frac{D_1}{P_0} + g - r_f\]

\(D_1/P_0\) je očekávaný dividendový výnos, \(g\) dlouhodobý nominální růst dividend na akcii a \(r_f\) dlouhodobá bezriziková sazba. Pro modelový trh: \(3{,}5 + 6{,}0 - 4{,}0 = 5{,}5\,\%\). Místo dividend se často dosazují celkové výplaty (dividendy plus čisté odkupy) a místo jedné fáze růstu dvě nebo tři; pak se výnos hledá numericky.implied equity risk premium

Z praxe

Praktici obvykle kombinují více přístupů a pracují s rozpětím a citlivostí, ne s jedním číslem. Důležitější než přesná hodnota je konzistence: prémie měřená vůči desetiletým dluhopisům se sčítá s výnosem desetiletého dluhopisu, ne s krátkou sazbou, a implikovaná prémie se počítá ze stejného odhadu růstu, jaký analytik použije v ocenění.

3.8Grinoldův–Kronerův model

Makroekonomický odhad z nabídkové strany nejčastěji vychází z rozkladu, který publikovali Grinold a Kroner (2002). Výnos akcie je dividenda plus změna ceny; cena je zisk na akcii krát P/E; zisk na akcii roste s nominálním růstem zisků a klesá s ředěním. Odtud:

Grinold–Kroner\[E(R_e) \approx \frac{D}{P} + (i + g) - \%\Delta S + \%\Delta\frac{P}{E}\]
  • \(D/P\) je očekávaný dividendový výnos,
  • \(i\) očekávaná inflace a \(g\) reálný růst celkových zisků, jejich součet je nominální růst zisků,
  • \(\%\Delta S\) roční změna počtu akcií; čisté odkupy znamenají \(\%\Delta S \lt 0\) a výnos zvyšují,
  • \(\%\Delta P/E\) roční změna P/E během horizontu, takzvaný výnos z přecenění.

Složky se seskupují do tří částí: výnos z příjmu \(D/P - \%\Delta S\), nominální růst zisků \(i + g\) a výnos z přecenění \(\%\Delta P/E\). První dvě jsou „fundamentální“, třetí je sázka na návrat ocenění k nějaké normální úrovni.income return, nominal earnings growth, repricing return

Příklad Očekávaný výnos modelového trhu

Vstupy modelového trhu: dividendový výnos 3,5 %, inflace 2,5 %, reálný růst zisků 3,0 %, čisté odkupy 0,5 % ročně, P/E beze změny.

\[E(R_e) \approx 3{,}5 + (2{,}5 + 3{,}0) - (-0{,}5) + 0 = 9{,}5\,\%.\]

Výnos z příjmu je 4,0 %, nominální růst zisků 5,5 %, přecenění 0 %. Riziková prémie vůči bezrizikové sazbě 4,0 % je 5,5 %, reálný očekávaný výnos zhruba 7,0 %. Přesnější složený výpočet dá asi 9,6 %; rozdíl je proti nejistotě vstupů zanedbatelný.

Kdyby analytik čekal, že dnešní P/E 15,71 během deseti let klesne na 12, je výnos z přecenění \((12/15{,}71)^{1/10} - 1 = -2{,}66\,\%\) ročně a očekávaný výnos klesne na 6,84 %.

Pozor

Odkupy se nesmějí započítat dvakrát. Pokud je \(g\) už odhad růstu zisku na akcii, obsahuje efekt odkupů a člen \(\%\Delta S\) se vynechá. Do rovnice patří růst celkových zisků.

3.9Ocenění indexu shora dolů

Analýza trhu shora dolů postupuje stejně jako ocenění firmy, jen s agregátem: odhad tržeb indexu (z nominálního HDP a podílu zahraničních tržeb), odhad marže, z nich zisk, a nakonec násobek nebo diskontní model.

Zisk indexu\[\text{EPS}_{\text{index}} = \text{tržby na jednotku indexu}\times\text{čistá marže}\]

Marže agregátu je nejcitlivější vstup, protože kolísá s cyklem. Odhad, který prodlouží vrcholnou marži, nadhodnotí zisk i hodnotu. Násobek se odvodí z Gordonova modelu:

Odůvodněné P/E\[\frac{P_0}{E_0} = \frac{(1-b)(1+g)}{r-g},\qquad \frac{P_0}{E_1} = \frac{1-b}{r-g}\]

\(1-b\) je výplatní poměr (\(b\) je podíl zadrženého zisku), \(P_0/E_0\) je P/E ze zisku za uplynulý rok (trailing) a \(P_0/E_1\) z očekávaného zisku (forwardové). Obě verze se nesmějí míchat.justified P/E, trailing vs forward P/E

Příklad Modelový index shora dolů

Na jednotku modelového indexu připadá příští rok tržba 800 bodů a čistá marže 7,5 %, tedy \(E_1 = 60\) bodů. Při výplatním poměru 55 % je \(D_1 = 33\). S \(r = 9{,}5\,\%\) a \(g = 6{,}0\,\%\):

\[V_0 = \frac{33}{0{,}095 - 0{,}060} = 942{,}9\ \text{bodu},\qquad \frac{V_0}{E_1} = 15{,}71.\]

Při marži 6,5 % klesne zisk na 52 bodů a hodnota na 817,1 bodu, tedy o 13,3 %. Kdyby index stál na 1 000 bodech, bylo by forwardové P/E 16,67 a implikovaný požadovaný výnos \(33/1\,000 + 6{,}0\,\% = 9{,}3\,\%\), tedy implikovaná prémie 5,3 % místo 5,5 %.

H-model pro trh

Po recesi nebo v době rychlého růstu je předpoklad stálého \(g\) nerealistický. Fuller a Hsia (1984) navrhli H-model: růst dividend začíná na krátkodobé úrovni \(g_S\) a během \(2H\) let lineárně klesá na dlouhodobou úroveň \(g_L\).

H-model\[V_0 = \frac{D_0(1+g_L)}{r-g_L} + \frac{D_0\,H\,(g_S-g_L)}{r-g_L}\]

První člen je Gordonova hodnota při trvalém dlouhodobém růstu, druhý je přidaná hodnota dočasně vyššího růstu. \(H\) je polovina délky přechodného období.

Příklad Trh po recesi

Dividendy indexu jsou po recesi stlačené na \(D_0 = 30\) bodů. Analytik čeká, že porostou o 10 % a během osmi let (\(H = 4\)) zpomalí na 6 %. Požadovaný výnos je 9,5 %.

\[V_0 = \frac{30\cdot 1{,}06}{0{,}035} + \frac{30\cdot 4\cdot 0{,}04}{0{,}035} = 908{,}6 + 137{,}1 = 1\,045{,}7\ \text{bodu}.\]

Přechodně rychlejší růst přidává 137,1 bodu, tedy 15,1 % ke Gordonově hodnotě. Přesný výpočet rok po roku, kdy růst v prvních osmi letech klesá z 9,75 % na 6,25 % o půl bodu ročně a pak zůstává na 6 %, dává 1 044,5 bodu; H-model je tu přesný na 0,1 %.

3.10Fedův model, CAPE a co skutečně předpovídají

Takzvaný Fedův model porovnává forwardový ziskový výnos trhu \(E_1/P\) s výnosem desetiletého státního dluhopisu: je-li ziskový výnos vyšší, mají být akcie levné, a naopak. Pohled je populární, protože je jednoduchý a v některých obdobích dobře popisoval, jak investoři P/E skutečně nastavovali.Fed model

Teoreticky ale neobstojí. Z Gordonova modelu plyne \(E_1/P = (r-g)/(1-b)\): ziskový výnos závisí na rozdílu požadovaného výnosu a růstu. Zvýší-li inflace výnos dluhopisu, zvýší i nominální \(g\), a ziskový výnos se při plném přenosu inflace měnit nemusí (příklad v 3.5). Fedův model tak porovnává veličinu blízkou reálnému výnosu s nominálním výnosem dluhopisu, což je přesně peněžní iluze Modiglianiho a Cohna. Asness (2003) navíc ukázal, že model nemá předpovědní sílu pro dlouhodobé reálné výnosy akcií: P/E samotné vypovídalo o budoucích výnosech lépe než jeho srovnání se sazbami. Fedův model popisuje, jak trh ceny nastavuje, ne jak by je nastavovat měl.

CAPE (cyklicky upravené P/E, Shillerovo P/E) dělí cenu průměrem reálných zisků za posledních deset let, čímž vyhlazuje zisky přes cyklus. Campbell a Shiller (1988, 1998) ukázali, že vysoké hodnoty poměrů ceny k ziskům a dividendám historicky souvisely s nižšími výnosy v příštím desetiletí. Převrácená hodnota, cyklicky upravený ziskový výnos, je hrubým odhadem dlouhodobého reálného výnosu: CAPE 20 odpovídá 5 %.cyclically adjusted P/E (CAPE)

Co CAPE nepředpovídá: výnos příštího roku a okamžik obratu. Trh může být podle CAPE drahý mnoho let. Navíc se „normální“ úroveň CAPE může posouvat se změnami účetních pravidel (odpisy a ztráty ze snížení hodnoty), s politikou výplat (víc odkupů a méně dividend znamená rychlejší růst zisku na akcii a strukturálně vyšší CAPE), se složením indexu a s úrovní reálných sazeb.

Z praxe

Ukazatele ocenění trhu slouží k nastavení očekávání, ne k načasování. Drahý trh podle CAPE znamená nižší očekávaný dlouhodobý výnos v modelu Grinolda a Kronera (záporný výnos z přecenění), a tedy například opatrnější předpoklad o výnosu portfolia. Neznamená signál k okamžitému prodeji.

3.11Procvičení

1
Dividendový výnos trhu je 2,0 %, očekávaná inflace 3,0 %, reálný růst celkových zisků 2,0 %. Firmy čistě vydávají nové akcie tempem 1 % ročně. Analytik čeká, že P/E během deseti let klesne z 20 na 18. Jaký je očekávaný výnos podle Grinolda a Kronera a jaká riziková prémie při bezrizikové sazbě 3,5 %?
Výnos z přecenění: \((18/20)^{1/10} - 1 = -1{,}05\,\%\) ročně. Ředění: \(\%\Delta S = +1\,\%\). \(E(R) \approx 2{,}0 + (3{,}0 + 2{,}0) - 1{,}0 - 1{,}05 = 4{,}95\,\%\). Riziková prémie \(4{,}95 - 3{,}5 = 1{,}45\) p. b. Ředění a pokles ocenění ubraly přes dva body.
2
Index stojí na 2 500 bodech, očekávané dividendy příštího roku jsou 75 bodů a dlouhodobý nominální růst dividend 5 %. Výnos desetiletého státního dluhopisu je 4 %. Jaká je implikovaná riziková prémie?
\(D_1/P_0 = 75/2\,500 = 3{,}0\,\%\). Implikovaný požadovaný výnos \(3{,}0 + 5{,}0 = 8{,}0\,\%\), prémie \(8{,}0 - 4{,}0 = 4{,}0\,\%\). Výsledek je přímo úměrný předpokladu růstu: při \(g = 4\,\%\) by prémie byla jen 3 %.
3
Trh má výplatní poměr 50 %, požadovaný výnos 9 % a dlouhodobý růst 5 %. Spočtěte odůvodněné trailing a forwardové P/E, Gordonovu duraci a přesnou změnu ceny, pokud bezriziková sazba vzroste o 0,5 p. b. a nic jiného se nezmění.
Trailing: \(0{,}5\cdot 1{,}05/0{,}04 = 13{,}13\); forwardové: \(0{,}5/0{,}04 = 12{,}5\). Durace \(1/0{,}04 = 25\) let, odhad změny \(-25\cdot 0{,}5 = -12{,}5\,\%\). Přesně: \(0{,}525/0{,}045 = 11{,}67\), tedy \(11{,}67/13{,}13 - 1 = -11{,}1\,\%\). Odhad z durace pokles mírně přeceňuje kvůli konvexitě.
4
Dividendy indexu jsou \(D_0 = 40\) bodů. Růst začíná na 12 % a během deseti let lineárně klesá na 5 %. Požadovaný výnos je 10 %. Jaká je hodnota podle H-modelu a kolik z ní připadá na přechodně vyšší růst?
\(H = 5\). Gordonova část \(40\cdot 1{,}05/0{,}05 = 840\), část z vyššího růstu \(40\cdot 5\cdot 0{,}07/0{,}05 = 280\). Celkem 1 120 bodů, přechodný růst tvoří 25 % hodnoty.
5
Forwardový ziskový výnos trhu je 6 % a výnos desetiletého dluhopisu 5 %. Inflace i výnos dluhopisu trvale vzrostou o 2 p. b., firmy inflaci plně přenesou do zisků, reálná sazba ani prémie se nemění. Co říká Fedův model a co Gordonův model?
Fedův model: „spravedlivý“ ziskový výnos je nejméně 7 %, P/E by tedy mělo klesnout ze \(1/0{,}06 = 16{,}7\) na \(1/0{,}07 = 14{,}3\), o 14,3 %. Gordonův model: \(r\) i \(g\) vzrostou o 2 p. b., rozdíl \(r-g\) i \(E_1/P = (r-g)/(1-b)\) se nemění, P/E zůstává 16,7. Fedův model srovnává reálnou veličinu s nominální – peněžní iluze.
6
Index stojí na 3 000 bodech. Zisk za poslední rok je 180 bodů, průměr reálných zisků za deset let 120 bodů. Spočtěte trailing P/E a CAPE a vysvětlete rozdíl.
Trailing P/E \(3\,000/180 = 16{,}7\), CAPE \(3\,000/120 = 25\), cyklicky upravený ziskový výnos 4 %. Dnešní zisk je o polovinu nad desetiletým průměrem: buď jsou marže na cyklickém vrcholu (pak je trh dražší, než ukazuje P/E), nebo zisky trvale rostly (pak CAPE drahotu přeceňuje). Rozhodnout musí analýza marží a výplat, ne samotné číslo.
Co si odnést
  • Makroekonomie působí na akcie přes zisky (agregát firem má provozní páku, zisky kolísají víc než HDP) a přes diskontní sazbu.
  • Fáze cyklu a předstihové ukazatele dávají pravděpodobnosti, ne jistoty; trh ekonomiku předbíhá.
  • Očekávaný výnos trhu = dividendový výnos + inflace + reálný růst zisků + čisté odkupy + změna P/E; modelový trh 9,5 %, prémie 5,5 %.
  • Odůvodněné P/E = výplatní poměr × (1 + g) / (r − g) a Gordonova durace 1 / (r − g) ukazují citlivost na sazby, ale jen za jinak stejných podmínek.
  • Fedův model míchá nominální a reálné veličiny; CAPE pomáhá s dlouhodobým očekáváním, ne s načasováním.
Část IIShora dolů
4

Sektory a konkurencemírně pokročilý

Dvě firmy se stejně schopným vedením mohou vydělávat úplně jinak jen proto, že podnikají v jiném odvětví. Struktura odvětví rozhoduje, kolik vytvořené hodnoty zůstane výrobcům a kolik si odnesou zákazníci, dodavatelé a konkurence. Analýza odvětví je most mezi pohledem na ekonomiku a prognózou jedné firmy.

🏟️

Ve fotbale nerozhoduje jen to, jak dobře hrajete, ale i v jaké lize. Ve slabé soutěži vyhrává i průměrný tým, v nejtěžší lize se výborný tým rve o záchranu. Pět sil odvětví je popis ligy. Bez něj nevíte, co od týmu čekat.

Pět sil odvětví
Ohodnoťte sílu každé z pěti konkurenčních sil od 1 (slabá) do 5 (silná), nebo zvolte modelové odvětví. Pětiúhelník ukazuje profil sil, čárkovaný je průměrné odvětví. Čím větší plocha, tím víc hodnoty si odnesou jiní než firmy v odvětví.
LABORATOŘ
Hodnocení odvětví jsou modelové úsudky autorů, ne naměřená data. Skóre atraktivity je zjednodušení: polovinu váhy má průměr sil, polovinu nejsilnější síla, protože ziskovost odvětví určuje hlavně nejsilnější síla (Porter, 2008).
Provozní páka v cyklu
Alfa, a.s. v roce 2025: tržby 4 800 a EBIT 480 mil. Kč. Zvolte, kolik z provozních nákladů je fixních, a pošlete tržby nahoru nebo dolů. Oranžová čára je EBIT při zvolené struktuře nákladů, čárkovaná při EBIT, který by se měnil stejně jako tržby.
LABORATOŘ
Výchozí rozdělení je předpoklad této kapitoly, výkazy ho neuvádějí: fixní náklady 1 440 mil. Kč (odpisy 240 a fixní část výrobní režie a správních nákladů 1 200), variabilní náklady 2 880 mil. Kč, tedy 60 % tržeb. Úroky 80 mil. Kč jsou fixní, daň 21 %.
Koncentrace odvětví
Podíly čtyř velkých firem na trhu a počet malých firem, mezi které se dělí zbytek. Horní pruh ukazuje podíly na trhu, spodní příspěvky jednotlivých firem k Herfindahlovu–Hirschmanovu indexu: velké firmy v něm váží mnohem víc než v podílech.
KALKULAČKA
Modelový trh. Zbytek trhu se dělí rovným dílem mezi malé firmy. Přesahují-li podíly čtyř firem 100 %, kalkulačka je poměrně zmenší.
Minihra: cyklický, defenzivní, nebo citlivý na sazby?
Zařaďte odvětví podle toho, co nejvíc hýbe jeho zisky a cenou akcií: hospodářský cyklus, nic moc (stabilní poptávka), nebo úrokové sazby. U některých odvětví platí víc odpovědí; uznáváme každou obhajitelnou.
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: klasifikace, životní cyklus, pět sil, koncentrace a provozní páka

4.1K čemu je analýza odvětví

Ziskovost se mezi odvětvími liší systematicky a dlouhodobě. Konkurence tlačí výnosnost kapitálu k nákladům kapitálu, ale v každém odvětví jinou silou a jinou rychlostí. Analytik proto potřebuje vědět, proč některá odvětví trvale vydělávají víc, než stojí jejich kapitál, a jiná ne. Měřítkem je rozdíl mezi výnosností investovaného kapitálu (ROIC) a váženými průměrnými náklady kapitálu (WACC): hodnotu vytváří jen kladný rozdíl.return on invested capital (ROIC) vs WACC

Analýza odvětví slouží v akciové analýze k pěti věcem:

  1. porozumět tomu, co řídí poptávku, ceny a náklady,
  2. sestavit srovnávací skupinu pro násobky (kapitola 9),
  3. nastavit předpoklady prognózy: růst trhu, podíl firmy, marže,
  4. pojmenovat rizika: cykličnost, regulaci, technologické změny,
  5. porovnat atraktivitu sektorů při alokaci shora dolů.

Alfa měla v roce 2025 ROIC 11,85 % při WACC 8,92 %, tedy kladný rozdíl 2,9 p. b. Otázka pro tuto kapitolu zní: je to vlastnost odvětví, výhoda Alfy, nebo jen dobrý rok?

4.2Klasifikace odvětví a srovnávací skupiny

Investoři používají hlavně komerční klasifikace poskytovatelů indexů. Nejrozšířenější je GICS, kterou v roce 1999 vytvořily MSCI a Standard & Poor's a dnes ji spravují MSCI a S&P Dow Jones Indices. Má čtyři úrovně: sektor, skupinu odvětví, odvětví a pododvětví (po revizi z roku 2023 je to 11 sektorů, 25 skupin, 74 odvětví a 163 pododvětví). Firma se zařazuje podle hlavní podnikatelské činnosti; rozhodující jsou tržby, přihlíží se i k ziskům a k tomu, jak firmu vnímá trh. Podobně je stavěná klasifikace ICB od FTSE Russell, s jinými názvy a hranicemi skupin.Global Industry Classification Standard (GICS), Industry Classification Benchmark (ICB)

Tab. 4.1Jedenáct sektorů GICS
SektorAnglickyPříklady činností
EnergieEnergytěžba, zpracování a přeprava ropy, plynu a uhlí
MateriályMaterialschemie, stavební materiály, obaly, kovy a těžba, ocel
PrůmyslIndustrialsstroje, letectví a obrana, stavebnictví, doprava, firemní služby
Zboží zbytné spotřebyConsumer Discretionaryautomobily, zboží dlouhodobé spotřeby, oděvy, hotely, maloobchod
Zboží základní spotřebyConsumer Staplespotraviny, nápoje, tabák, drogerie, obchody s potravinami
ZdravotnictvíHealth Careléčiva, biotechnologie, zdravotnické prostředky a služby
FinanceFinancialsbanky, pojišťovny, kapitálové trhy, spotřebitelské úvěry
Informační technologieInformation Technologysoftware, IT služby, hardware, polovodiče
Komunikační službyCommunication Servicestelekomunikace, média, zábava, interaktivní platformy
Veřejné službyUtilitieselektřina, plyn, voda, výrobci energie
NemovitostiReal Estatedevelopeři, správci a nemovitostní fondy
Podle definic sektorů GICS (MSCI, platné od 17. 3. 2023).

Alfa by v GICS patřila do sektoru zboží zbytné spotřeby, skupiny zboží dlouhodobé spotřeby a oděvů, odvětví zboží dlouhodobé spotřeby pro domácnost a pododvětví domácích spotřebičů. Definice GICS o sektoru zbytné spotřeby říká, že zahrnuje činnosti nejcitlivější na hospodářský cyklus.

Vedle komerčních existují statistické klasifikace: NACE v EU (v Česku CZ-NACE), ISIC OSN nebo severoamerická NAICS. Třídí podniky a provozovny podle činnosti pro účely statistiky. Hodí se pro makroekonomická data o odvětví (výroba, mzdy, ceny výrobců), méně pro výběr srovnatelných akcií, protože nezohledňují, jak firmu vnímá trh, a velkou firmu s mnoha činnostmi rozkládají.statistical classification (NACE, ISIC, NAICS)

Srovnávací skupina

Srovnávací skupina jsou firmy, jejichž ocenění a výkonnost má smysl s analyzovanou firmou porovnávat. Klasifikace je jen začátek:peer group

  1. začít firmami ze stejného pododvětví,
  2. ověřit obchodní model a segmenty (odkud plyne většina tržeb a zisku),
  3. porovnat koncové trhy a geografii tržeb,
  4. zohlednit velikost, růst, marže a cykličnost,
  5. zkontrolovat kapitálovou strukturu, účetní standardy a konec účetního roku.
Z praxe

Srovnávací skupina Alfy jsou modeloví výrobci Beta, Gama, Delta a Epsilon. Nejsou stejní: Epsilon roste nejrychleji a má nejvyšší marži, Gama je nejzadluženější a nejméně zisková. Proto kapitola 9 nebere jen prostý průměr násobků, ale zohledňuje i rozdíly v ROE, růstu a zadlužení. Konglomeráty s více segmenty se rozkládají na části a každá část se srovnává se svou skupinou.

4.3Cyklická, defenzivní a růstová odvětví

Cyklická odvětví mají tržby a zisky silně závislé na hospodářském cyklu. Typicky jde o zboží, jehož nákup lze odložit (auta, spotřebiče, stroje, stavby), a o suroviny. Mívají vysokou provozní páku a betu vyšší než 1. Defenzivní odvětví prodávají zboží a služby, které se kupují i v recesi (potraviny, léky, energie pro domácnosti); jejich tržby kolísají málo a beta bývá nízká. Růstová odvětví rostou rychle bez ohledu na cyklus, protože se rozšiřuje nová technologie nebo produkt; cyklická být mohou i tak.cyclical, defensive, growth industries

Citlivost na cyklus se dá změřit elasticitou tržeb vůči HDP, odhadnutou regresí z historických dat:

Elasticita tržeb\[\varepsilon = \frac{\%\Delta\,\text{tržby odvětví}}{\%\Delta\,\text{HDP}}\]

Elasticita nad 1 znamená cyklické, pod 1 defenzivní odvětví. Na zisku se citlivost dál násobí provozní pákou (4.7): odvětví s elasticitou 2,5 a provozní pákou 4 ztratí při poklesu HDP o 2 % asi 5 % tržeb a 20 % provozního zisku.

Pozor

Defenzivní neznamená bezrizikové. Regulované utility a nemovitosti s dlouhými nájmy mají stabilní tržby, ale jejich akcie se chovají jako dlouhé dluhopisy: jsou citlivé na úrokové sazby. Banky jsou cyklické přes úvěrové ztráty a zároveň citlivé na sazby přes úrokovou marži.

Pravidlo palce

Co si domácnost nebo firma může v recesi dovolit odložit, je cyklické. Co se kupuje i v nejhorším roce, je defenzivní.

4.4Životní cyklus odvětví

Odvětví obvykle procházejí pěti fázemi, které se liší růstem, marží, intenzitou konkurence i tím, jak se firmy oceňují (tabulka 4.2).

Tab. 4.2Fáze životního cyklu odvětví
FázePoptávka a cenyMarže a konkurencePeněžní tok a ocenění
Zárodečnámalý objem, pomalé přijetí, vysoké cenyztráty, vysoké riziko neúspěchu, málo firemzáporný; scénáře, vysoká diskontní sazba
Růstovárychle roste, ceny s objemem klesajíziskovost se zlepšuje, firmy soupeří hlavně o nové zákazníkyčasto záporný kvůli investicím; DCF s dlouhou fází růstu
Otřesyrůst zpomalujenadkapacity, cenová konkurence, konsolidace, odchody firemmarže klesají; opatrné předpoklady
Zralárůst kolem HDP, náhradní poptávkastabilní, konsolidovaná struktura, bariéry vstupusilný a stabilní; dividendy, odkupy, Gordonův model a násobky
Úpadekpoptávka klesá kvůli substitutům nebo změně vkusunadkapacity, cenové války, odchodymůže být vysoký díky útlumu investic; krátký horizont, likvidační hodnota
tržby odvětví čas kuchyňské spotřebiče (Alfa) Zárodečnáztráty,tok záporný Růstovárychlý růst,tok často záporný Otřesynadkapacity,konsolidace Zralárůst kolem HDP,silný stabilní tok Úpadekpoptávka klesá,útlum investic
Obr. 4.1 Životní cyklus odvětví (tab. 4.2): tržby nejdřív rostou pomalu, pak rychle, po otřesech se růst ustálí kolem nominálního HDP a nakonec může přijít úpadek. Kuchyňské spotřebiče, odvětví Alfy, jsou ve zralé fázi. Křivka je stylizovaná; skutečná odvětví procházejí fázemi různě rychle a ne vždy všemi.

Model není zákon. Ne každé odvětví projde všemi fázemi, fáze trvají velmi různě dlouho a nová technologie může zralé odvětví znovu rozpohybovat. Fázi je proto lepší určovat podle dat (růst trhu, vývoj marží, vstupy a odchody firem) než podle nálepky. Kuchyňské spotřebiče jsou zralé odvětví: poptávku tvoří hlavně výměna starých spotřebičů a nové domácnosti, struktura je konsolidovaná a růst se drží kolem nominálního HDP.industry life cycle: embryonic, growth, shakeout, mature, decline

4.5Porterových pět sil

Porter (1979, 2008) ukázal, že dlouhodobou ziskovost odvětví určuje pět konkurenčních sil. Každá z nich odebírá část hodnoty, kterou odvětví vytváří: noví konkurenti a substituty omezují ceny, silní dodavatelé a odběratelé si berou část marže, rivalita ji rozdává zákazníkům. Ziskovost odvětví určuje především síla nebo síly, které jsou nejsilnější.Porter's five forces

Tab. 4.3Pět sil a jejich dopad na ceny a výnosnost
SílaJe silná, když…Dopad
Hrozba vstupubariéry vstupu jsou nízké a zavedené firmy nehrozí odvetouzavedené firmy musí držet ceny nízko nebo investovat do obrany
Síla dodavatelůdodavatelů je málo, jejich vstup je jedinečný a přechod k jinému drahýdodavatelé zvyšují ceny vstupů a berou si marži
Síla odběratelůodběratelů je málo a nakupují velké objemy standardního zboží s levným přechodemtlak na ceny a na vyšší kvalitu za stejnou cenu
Substitutyjiný způsob uspokojení potřeby nabízí lepší poměr ceny a výkonustrop ceny celého odvětví
Rivalitakonkurentů je mnoho a jsou podobně velcí, odvětví roste pomalu, fixní náklady a bariéry odchodu jsou vysokécenové války; nejvíc škodí soutěž cenou

Hrozba vstupu působí i tehdy, když nikdo nevstoupí: samotná možnost vstupu drží ceny pod úrovní, kterou by si zavedené firmy jinak mohly dovolit. Síla odběratelů má dvě složky: vyjednávací páku (koncentrace, velikost nákupu, možnost vyrábět si sám) a citlivost na cenu (je-li výrobek velkou částí nákladů odběratele, hledá odběratel levnější variantu). Rivalita škodí nejvíc tehdy, když se soutěží cenou; soutěž o vlastnosti výrobku, služby nebo značku může hodnotu odvětví naopak zvětšit.bargaining power of buyers and suppliers, threat of substitutes, rivalry

Porter (2008) zdůrazňuje i to, co silami není: tempo růstu odvětví, technologie, státní zásahy a doplňkové produkty. Ty působí přes síly. Regulaci cen v distribuci energie lze například chápat jako sílu odběratelů, kterou za ně uplatňuje regulátor; tak je hodnocená i v laboratoři.

Pozor

Pět sil popisuje odvětví, ne firmu. Firma v nepříznivém odvětví může vydělávat nadprůměrně díky vlastní konkurenční výhodě (4.9) a slabá firma v atraktivním odvětví může tratit. Hodnocení sil je úsudek: čísla v laboratoři jsou modelová hodnocení autorů, ne měření.

4.6Bariéry vstupu, koncentrace a kapacita

Bariéry vstupu jsou výhody, které zavedené firmy mají proti nováčkům:barriers to entry

  • úspory z rozsahu ve výrobě, nákupu, výzkumu nebo marketingu,
  • síťové efekty: produkt má pro zákazníka tím větší hodnotu, čím víc ho používají jiní,
  • náklady zákazníka na přechod k jinému dodavateli,
  • kapitálová náročnost vstupu,
  • výhody nezávislé na velikosti: patenty, know-how, přístup k surovinám, lokalita, zkušenosti,
  • přístup k distribučním kanálům,
  • regulace a licence.

Koncentrace odvětví se měří dvěma ukazateli. Podíl \(n\) největších firem \(\text{CR}_n\) je jednoduchý, ale nerozlišuje rozložení podílů uvnitř skupiny. Herfindahlův–Hirschmanův index sčítá čtverce tržních podílů všech firem, a proto váží velké firmy víc:concentration ratio (CR4), Herfindahl–Hirschman index (HHI)

Koncentrace\[\text{CR}_4 = \sum_{i=1}^{4} s_i,\qquad \text{HHI} = \sum_{i=1}^{N} s_i^2,\qquad N^{*} = \frac{10\,000}{\text{HHI}}\]

\(s_i\) je tržní podíl firmy \(i\) v procentech, takže HHI leží mezi téměř nulou (velmi roztříštěný trh) a 10 000 (monopol). \(N^{*}\) je ekvivalentní počet stejně velkých firem, které by měly stejný HHI. Sloučí-li se firmy s podíly \(s_i\) a \(s_j\) a jejich podíly se jen sečtou, vzroste HHI o \(2\,s_i\,s_j\). Soutěžní úřady HHI používají při posuzování fúzí; jejich konkrétní prahové hodnoty se liší podle jurisdikce a v čase se mění, proto je zde neuvádíme.

Příklad CR4 a HHI modelového trhu

Na trhu je šest firem s podíly 30, 25, 15, 10, 10 a 10 %.

\[\text{CR}_4 = 30 + 25 + 15 + 10 = 80\,\%,\] \[\text{HHI} = 900 + 625 + 225 + 100 + 100 + 100 = 2\,050,\qquad N^{*} = 10\,000/2\,050 = 4{,}9.\]

Trh se šesti firmami se tedy chová zhruba jako trh pěti stejně velkých firem. Sloučí-li se dvě firmy s podílem 10 %, vzroste HHI o \(2\cdot 10\cdot 10 = 200\) na 2 250, zatímco CR4 stoupne na 90 %.

Vyšší koncentrace obvykle tlumí rivalitu: méně firem snáz rozpozná, že cenová válka škodí všem. Záruka ziskovosti to ale není. Koncentrovaný trh se standardním výrobkem, vysokými fixními náklady a silnými odběrateli může být velmi nevýnosný, a nízké bariéry vstupu mohou vysoké marže rychle rozpustit.

Kapacita a ceny spolu úzce souvisejí. Když je kapacita odvětví vytížená, mají výrobci cenovou sílu; když je jí nadbytek, firmy s vysokými fixními a nízkými variabilními náklady snižují ceny, aby kapacitu naplnily. Kapacita se přidává skokově a s dlouhým zpožděním, takže odvětví často střídá období nedostatku a přebytku. Bariéry odchodu (specializovaný majetek, závazky k zaměstnancům, politický tlak) nadkapacitu prodlužují.

4.7Struktura nákladů a provozní páka

Nechť firma prodá \(Q\) kusů za cenu \(P\), variabilní náklady na kus jsou \(v\) a fixní provozní náklady \(F\). Provozní zisk je \(\text{EBIT} = Q(P - v) - F\). Výraz \(Q(P - v)\) je příspěvek na úhradu fixních nákladů a zisku. Změní-li se objem o \(\Delta Q\), změní se EBIT o \(\Delta Q(P-v)\), takže

Provozní páka (DOL)\[\text{DOL} = \frac{\%\Delta\,\text{EBIT}}{\%\Delta\,\text{tržby}} = \frac{Q(P-v)}{Q(P-v)-F} = \frac{\text{příspěvek na úhradu}}{\text{EBIT}} = 1 + \frac{F}{\text{EBIT}}\]

Provozní páka je tím vyšší, čím větší jsou fixní náklady vůči zisku. Úroky přidávají finanční páku, kterou měří stupeň finanční páky \(\text{DFL} = \text{EBIT}/(\text{EBIT} - I)\); oba stupně se násobí v celkovou páku \(\text{DTL} = \text{DOL}\times\text{DFL}\), která udává procentní změnu čistého zisku na procento změny tržeb. Při růstu tržeb ceny (ne objemu) je citlivost ještě vyšší, protože vyšší cena nepřináší vyšší variabilní náklady.degree of operating leverage (DOL), contribution margin, degree of financial leverage (DFL), degree of total leverage (DTL)

Příklad Provozní páka Alfy

Výkazy rozdělení nákladů na fixní a variabilní neuvádějí, analytik ho musí odhadnout. Předpokládejme, že z provozních nákladů Alfy 4 320 mil. Kč (tržby 4 800 minus EBIT 480) je fixních 1 440 mil. Kč (odpisy 240 a fixní část výrobní režie a správních nákladů 1 200) a variabilních 2 880 mil. Kč, tedy 60 % tržeb.

\[\text{příspěvek na úhradu} = 4\,800 - 2\,880 = 1\,920,\qquad \text{DOL} = \frac{1\,920}{480} = 4{,}0.\]

Při poklesu tržeb o 10 % klesne příspěvek na 1 728 a EBIT na \(1\,728 - 1\,440 = 288\) mil. Kč, tedy o 40 %. Finanční páka je \(480/(480 - 80) = 1{,}2\), celková \(4{,}0\cdot 1{,}2 = 4{,}8\): čistý zisk klesne z 316 na \((288 - 80)\cdot 0{,}79 = 164{,}3\) mil. Kč, o 48 %.

Bod zvratu je při tržbách \(1\,440/0{,}40 = 3\,600\) mil. Kč, tedy 25 % pod úrovní roku 2025 (\(= 1/\text{DOL}\)). A páka se s poklesem zvyšuje: při tržbách 4 320 je \(\text{DOL} = 1\,728/288 = 6{,}0\).

Pozor

DOL není konstanta firmy. Závisí na výchozím bodě a blízko bodu zvratu roste nade všechny meze. Rozdělení nákladů je navíc odhad: část nákladů je polofixní a vedení umí fixní náklady v recesi se zpožděním snížit. Odhad se proto ověřuje na historii (o kolik se měnil EBIT při změnách tržeb) a na segmentech.

4.8Vnější vlivy na odvětví

Mimo pět sil na odvětví působí vnější vlivy, které se pro přehlednost třídí do skupin politických, ekonomických, sociálních, technologických, právních a environmentálních (rámec PESTLE):

  • Demografie: počet a velikost domácností, stárnutí, migrace. Pro výrobce spotřebičů rozhoduje vznik nových domácností a výstavba bytů.
  • Regulace: cenová regulace, licence, bezpečnost, ochrana spotřebitele, daně. Spotřebiče prodávané v EU nesou energetický štítek podle nařízení (EU) 2017/1369 a podléhají požadavkům na ekodesign; rámec pro ně dnes stanoví nařízení (EU) 2024/1781, které s přechodným obdobím nahrazuje směrnici 2009/125/ES.
  • Technologie: nové produkty, digitalizace, automatizace výroby. Elektronika ve spotřebičích zvyšuje závislost na dodavatelích čipů.
  • Společnost: životní styl, preference, nákupní zvyklosti. Nákupy přes internet zvyšují průhlednost cen a sílu odběratelů.
  • Životní prostředí: emise, spotřeba energie a vody, odpady, klimatická rizika.

Témata udržitelnosti mají v různých odvětvích různou podstatnost (materialitu). U leteckých společností jsou podstatné emise a palivo, u bank bezpečnost dat a úvěrová rizika, u výrobce spotřebičů spotřeba energie výrobků při používání, bezpečnost výrobků a původ materiálů. Proto jsou standardy zveřejňování SASB, dnes spravované nadací IFRS, sestavené po odvětvích.ESG materiality

4.9Konkurenční strategie a trvalá výhoda

Porter (1980, 1985) rozlišuje tři obecné strategie: nákladové vůdcovství (nejnižší náklady v odvětví při srovnatelném výrobku), diferenciaci (výrobek, za který zákazník zaplatí víc, než kolik stojí odlišení) a zaměření na úzký segment s jednou z předchozích strategií. Firma, která nemá ani nejnižší náklady, ani výrobek, za který se platí víc, uvízne uprostřed a vydělává podprůměrně.cost leadership, differentiation, focus

Trvalá konkurenční výhoda se projeví tím, že firma vydělává ROIC nad WACC po celý cyklus, a ne jen v dobrém roce. Její zdroje jsou v podstatě pět:

  • náklady přechodu: zákazník by při změně dodavatele ztratil čas, data nebo jistotu,
  • síťové efekty: každý další uživatel zvyšuje hodnotu pro ostatní,
  • nehmotná aktiva: značky, patenty, licence a povolení,
  • nákladové výhody: rozsah, proces, lokalita, přístup k levnějším vstupům,
  • efektivní velikost trhu: trh uživí jen několik firem a nováček by nevydělal na náklady kapitálu.

Pro ocenění je podstatná délka výhody. Mauboussin a Johnson (1997) ji nazývají obdobím konkurenční výhody: čím déle firma udrží ROIC nad WACC, tím víc hodnoty vytvoří. Bez výhody konkurence rozdíl postupně smaže, a proto se v terminální hodnotě DCF často předpokládá, že nové investice vydělávají jen náklady kapitálu.competitive advantage period (CAP)

Pozor

Vysoký tržní podíl, rychlý růst nebo oblíbený výrobek ještě nejsou výhoda. Test zní: dokázal by dobře financovaný konkurent výhodu napodobit, a kolik by ho to stálo? Pokud ano a levně, nadvýnos nevydrží.

4.10Od odvětví k prognóze firmy

Analýza odvětví dává prognóze firmy rámec. Tržby se rozkládají na velikost trhu, podíl firmy a cenu:

Tržby shora dolů\[\text{tržby} = \text{objem trhu}\times\text{tržní podíl}\times\text{průměrná cena}\]

Marže se bez trvalé výhody postupně přibližují normě odvětví. U cyklických firem se pro ocenění používá normalizovaná marže uprostřed cyklu, ne marže vrcholového ani krizového roku. A investice musí odpovídat kapacitě: kdo předpovídá růst objemu nad kapacitu odvětví, musí předpovědět i investice nebo vyšší ceny.normalized (mid-cycle) margin

Příklad Tržby a marže Alfy pro rok 2026

Modelový předpoklad: trhy, na kterých Alfa prodává, mají objem 8,0 mil. spotřebičů ročně, Alfa má podíl 10,0 % a průměrnou cenu 6 000 Kč. To dává 800 000 kusů a tržby \(800\,000\cdot 6\,000\ \text{Kč} = 4\,800\) mil. Kč, tedy rok 2025.

Na rok 2026 analytik čeká růst objemu trhu o 1,5 % na 8,12 mil. kusů, zisk podílu na 10,2 % a zvýšení průměrné ceny o 2,5 % na 6 150 Kč:

\[8{,}12\ \text{mil.}\cdot 0{,}102\cdot 6\,150\ \text{Kč} = 5\,093{,}7\ \text{mil. Kč}\quad(+6{,}1\,\%).\]

To je téměř přesně předpoklad základního scénáře DCF z kapitoly 8 (růst 6,0 %, tržby 5 088,0). Marže EBIT Alfy 10,0 % je pod mediánem srovnávací skupiny 11 % (Beta 12, Gama 8, Delta 10, Epsilon 14 %). DCF předpokládá postupný růst na 10,5 %, tedy uzavření poloviny mezery, což je opatrný a obhajitelný předpoklad.

4.11Odvětví Alfy pod lupou

Výroba kuchyňských spotřebičů je zralé, cyklické a konsolidované odvětví. Modelové hodnocení pěti sil (výchozí nastavení laboratoře) vypadá takto:

  • Hrozba vstupu 3: výroba vyžaduje rozsah, distribuci a značku, ale výrobci z Asie vstupují přes obchodní řetězce a e-shopy.
  • Dodavatelé 3: ocel, plasty a elektronické součástky jsou komodity s kolísavou cenou; čipů je málo dodavatelů.
  • Odběratelé 4: velké obchodní řetězce a internetové obchody nakupují velké objemy, srovnávají ceny a vyžadují akční slevy.
  • Substituty 2: lednici nebo troubu nic jiného nenahradí; substitutem je hlavně oprava nebo nákup z druhé ruky.
  • Rivalita 4: konsolidace pomáhá, ale výrobky se liší málo, fixní náklady jsou vysoké a v recesi se soutěží cenou.
= síla 3 z 5 modelové hodnoceníz oddílu 4.11 Hrozba vstupuAsie přes řetězce a e-shopy Síla dodavatelůocel, plasty, čipy Rivalita mezi konkurentypodobné výrobky, cenové války Síla odběratelůřetězce a e-shopy Hrozba substitutůoprava, nákup z druhé ruky Alfa 2025ROIC 11,85 %WACC 8,92 % Odvětví přes cyklusvydělává zhrubanáklady kapitálu
Obr. 4.2 Pět sil v odvětví kuchyňských spotřebičů podle modelového hodnocení z laboratoře (počet plných teček je síla od 1 do 5). Nejsilnější jsou odběratelé a rivalita, proto odvětví v průměru přes cyklus vydělává kolem nákladů kapitálu a nadvýnos Alfy musí mít vlastní zdroj: značku, náklady nebo vztahy s odběrateli.

Výsledkem je spíše nepříznivá struktura: v průměru přes cyklus odvětví vydělává kolem nákladů kapitálu. Cykličnost plyne z odložitelnosti nákupu a z vazby na trh bydlení a spotřebitelskou důvěru. Vstupní náklady se do cen přenášejí se zpožděním, takže prudký růst cen oceli marži nejdřív stlačí. Regulace energetické účinnosti zvyšuje náklady na vývoj, ale zvýhodňuje výrobce s technologickým náskokem. A protože Alfa vyváží 60 % produkce do EU, posílení koruny snižuje její tržby v korunách (kapitola 3).

Rok 2025 byl pro Alfu dobrý: marže EBIT vzrostla z 8,6 % na 10,0 % a ROIC 11,85 % převýšil WACC 8,92 %. Analýza odvětví varuje, že při provozní páce kolem 4 může recese rozdíl rychle smazat. Pro ocenění proto patří do předpokladů normalizovaná marže, ne marže vrcholového roku, a nadvýnos Alfy musí mít jméno: značku, náklady nebo vztahy s odběrateli.

4.12Procvičení

1
Na trhu působí šest firem s podíly 35, 25, 20, 10, 5 a 5 %. Spočtěte CR4, HHI a ekvivalentní počet firem. Jak se HHI změní, sloučí-li se firmy s podíly 20 a 10 %?
\(\text{CR}_4 = 35 + 25 + 20 + 10 = 90\,\%\). \(\text{HHI} = 1\,225 + 625 + 400 + 100 + 25 + 25 = 2\,400\), \(N^{*} = 10\,000/2\,400 = 4{,}2\). Fúze zvýší HHI o \(2\cdot 20\cdot 10 = 400\) na 2 800.
2
Firma prodává 100 000 kusů za 5 000 Kč, variabilní náklady jsou 3 000 Kč na kus, fixní provozní náklady 160 mil. Kč a úroky 10 mil. Kč. Spočtěte DOL, DFL a DTL, změnu EBIT a čistého zisku při poklesu objemu o 8 % a bod zvratu v kusech.
Příspěvek na úhradu \(100\,000\cdot 2\,000 = 200\) mil. Kč, EBIT 40 mil. Kč. \(\text{DOL} = 200/40 = 5\), \(\text{DFL} = 40/30 = 1{,}33\), \(\text{DTL} = 6{,}67\). Pokles objemu o 8 % sníží EBIT o 40 % na 24 mil. Kč a čistý zisk o 53,3 %. Bod zvratu \(160\ \text{mil.}/2\,000 = 80\,000\) kusů.
3
Tržby odvětví mají elasticitu vůči HDP 2,5 a typická firma provozní páku 4. HDP klesne o 2 %. Jak se přibližně změní tržby a provozní zisk? Je odvětví cyklické?
Tržby \(2{,}5\cdot(-2\,\%) = -5\,\%\), EBIT \(4\cdot(-5\,\%) = -20\,\%\). Elasticita nad 1 znamená cyklické odvětví; provozní páka citlivost na zisku dál znásobí.
4
Trh, na kterém firma prodává, má dnes 2 000 mil. Kč a poroste o 3 %. Podíl firmy má vzrůst z 11 % na 12 %. O kolik vzrostou tržby firmy a kolik z toho připadá na zisk podílu?
Dnes \(2\,000\cdot 0{,}11 = 220\) mil. Kč, příště \(2\,060\cdot 0{,}12 = 247{,}2\) mil. Kč, růst 12,4 %. Samotný trh by dal 3 %, zisk podílu přidává \(12/11 - 1 = 9{,}1\,\%\); \(1{,}03\cdot 1{,}0909 = 1{,}124\). Předpoklad zisku podílu musí mít oporu v konkurenční výhodě.
5
Odvětví roste 25 % ročně, ceny výrobků každý rok klesají, většina firem je ve ztrátě a investuje víc, než vydělá. Ve které fázi životního cyklu odvětví je a jak firmy oceňovat?
Ve fázi růstu (případně na přechodu ze zárodečné). Peněžní tok je záporný kvůli investicím, takže Gordonův model ani P/E nepomohou. Vhodné je DCF s dlouhou fází růstu a s explicitními scénáři pro budoucí marže, protože část firem v následující fázi otřesů zanikne.
6
Dva dodavatelé ovládají klíčovou součástku, odběratelé jsou roztříštění spotřebitelé, výrobek je značkový a substituty slabé. Která síla v odvětví dominuje a co to znamená pro ROIC výrobců?
Dominuje síla dodavatelů. Značka a roztříštění odběratelé by výrobcům umožnili vysoké ceny, ale dodavatelé součástky si část hodnoty vezmou zvýšením cen vstupu. ROIC výrobců bude nižší, než naznačuje cenová síla vůči zákazníkům; výrobci se mohou bránit druhým dodavatelem, vlastním vývojem nebo dlouhodobými smlouvami.
Co si odnést
  • Struktura odvětví určuje, kolik hodnoty v něm zůstane: silné konkurenční síly tlačí ROIC k nákladům kapitálu, rozhoduje ta nejsilnější.
  • Klasifikace (GICS, ICB) je start pro srovnávací skupinu, ne konec; rozhoduje obchodní model, koncové trhy a cykličnost.
  • Koncentraci měří CR4 a HHI = součet čtverců podílů; fúze firem i a j zvýší HHI o 2 · sᵢ · sⱼ.
  • DOL = příspěvek na úhradu / EBIT = 1 + F / EBIT; u Alfy (modelově) 4: tržby −10 % znamenají EBIT −40 % a čistý zisk −48 %.
  • Prognóza firmy vychází z odvětví: trh × podíl × cena; bez trvalé výhody se marže blíží normě odvětví a u cyklických firem patří do ocenění normalizovaná marže.
Část IIIFirma zblízka
5

Finanční výkazymírně pokročilý

Výkaz zisku a ztráty říká, kolik firma za rok vydělala, rozvaha, co vlastní a komu dluží, a výkaz peněžních toků, kolik peněz skutečně přišlo a odešlo. Teprve dohromady dávají obraz: zisk bez peněz je slib, peníze bez zisku často jen rozprodávání majetku.

🧾

Výkaz zisku a ztráty je jako výplatní páska, výpis z účtu jako výkaz peněžních toků. Kdo prodává na fakturu se splatností dva měsíce, má na pásce hodně a na účtu málo. A rozvaha je inventura domácnosti: co všechno doma leží, co je na hypotéku a co opravdu vaše.

Zisk 316 mil. Kč, provozní peněžní tok 506 mil. Kč
Tři výkazy Alfy za rok 2025 vedle sebe. Posuvníky mění, jak rychle Alfa inkasuje od obchodníků (DSO), jak dlouho drží zásoby (DIO), jak pozdě platí dodavatelům (DPO), kolik investuje a jak rychle rostou tržby. Výkaz zisku a ztráty zůstává stejný, mění se rozvaha a peníze. Graf ukazuje cestu od zisku k penězům.
LABORATOŘ

čistý zisk: z výkazu zisku a ztráty do výkazu peněžních toků · peníze na konci roku: z výkazu peněžních toků do rozvahy · hodnota změněná proti skutečnosti

Modelová čísla Alfa, a.s., mil. Kč. Zisk držíme na 316 mil. Kč, aby byl vidět čistý vliv provozního kapitálu a investic. Pohledávky = DSO × tržby / 365, zásoby a závazky = DIO a DPO × náklady na prodané zboží / 365 (65 % tržeb). Odpisy 240, dividendy 120 a splátka úvěru 50 se nemění; úroky jsou v provozní činnosti. FCFF = CFO + úroky × (1 − 0,21) − capex.
Minihra: jedna transakce, tři výkazy
Osm účetních případů Alfy. U každého odhadněte, jak v daném roce změní čistý zisk, provozní peněžní tok (CFO) a aktiva celkem: ubude (−), nezmění se (0), nebo přibude (+). Daně pomíjíme; dividendy a splátky úvěrů Alfa vykazuje ve finanční činnosti.
MINIHRA
0 z 24
+Teorie: tři výkazy, jejich vazby a účetní volby

5.1K čemu výkazy jsou a podle čeho se sestavují

Finanční výkazy mají dát investorům a věřitelům informace, podle kterých se rozhodují, zda firmě svěří peníze, za kolik a za jakých podmínek. Tak účel výkaznictví vymezuje Koncepční rámec Rady pro mezinárodní účetní standardy (IASB) z roku 2018. Rámec sám není standard, ale říká, z jakých pojmů standardy vycházejí.Conceptual Framework for Financial Reporting

Kótované firmy v EU sestavují konsolidovanou účetní závěrku podle IFRS ve znění přijatém Evropskou unií (nařízení (ES) č. 1606/2002), americké firmy podle US GAAP. Účetní závěrka podle IAS 1 má pět částí: rozvahu (výkaz o finanční pozici), výkaz zisku a ztráty a ostatního úplného výsledku, výkaz změn vlastního kapitálu, výkaz peněžních toků a přílohu, vždy se srovnávacími údaji za předchozí období. Výroční zpráva k nim přidává zprávu vedení a výrok auditora.

Aby byla informace užitečná, musí mít dvě základní kvalitativní vlastnosti:

  • Relevance: informace může ovlivnit rozhodnutí, protože pomáhá předpovídat nebo potvrzuje dřívější odhady. Součástí je významnost: významné je to, co by po vynechání nebo zkreslení mohlo změnit rozhodnutí uživatele.
  • Věrné zobrazení: popis je úplný, neutrální a bez chyb. Neutralitu podporuje obezřetnost, tedy opatrnost při odhadech v nejistotě, která ale nesmí vést k záměrnému podhodnocování.relevance, materiality, faithful representation

Užitečnost dále zvyšují srovnatelnost, ověřitelnost, včasnost a srozumitelnost. Omezením jsou náklady: informace se vyplatí jen tehdy, když její přínos převýší cenu jejího pořízení. Celá závěrka stojí na předpokladu nepřetržitého trvání (firma bude v dohledné době pokračovat) a na akruální bázi: transakce se zachytí v období, kdy nastaly, ne kdy za ně přišly nebo odešly peníze.going concern, accrual basis

Rámec definuje pět prvků výkazů. Aktivum je současný ekonomický zdroj, který firma ovládá v důsledku minulých událostí; zdrojem je právo, které může přinést ekonomický prospěch. Závazek je současná povinnost převést ekonomický zdroj v důsledku minulých událostí. Vlastní kapitál je zbytkový podíl na aktivech po odečtení závazků. Výnosy a náklady jsou zvýšení a snížení aktiv nebo závazků, která mění vlastní kapitál jinak než vklady a výběry vlastníků.

5.2Výkaz zisku a ztráty

Výkaz zisku a ztráty (hovorově výsledovka) zachycuje výkonnost za období: výnosy minus náklady. Tabulka 5.1 ukazuje Alfu v analytickém tvaru, který vyčleňuje odpisy, aby byla vidět EBITDA. V závěrce bývají odpisy buď rozpuštěné v nákladech na prodané zboží a ve správních nákladech (členění nákladů podle funkce), nebo jsou samostatným řádkem (členění podle druhu).

Tab. 5.1Výkaz zisku a ztráty Alfa, a.s. (mil. Kč)
Položka20242025
Tržby4 5004 800
Náklady na prodané zboží (bez odpisů)−2 970−3 120
Hrubý zisk1 5301 680
Osobní, prodejní a správní náklady (bez odpisů)−915−960
EBITDA615720
Odpisy a amortizace−230−240
EBIT (provozní zisk)385480
Nákladové úroky−85−80
Zisk před zdaněním300400
Daň z příjmů 21 %−63−84
Čistý zisk237316
Zisk na akcii (Kč, 10 mil. akcií)23,7031,60

Kdy je výnos výnosem: IFRS 15

Standard IFRS 15 popisuje uznání výnosu pěti kroky:

  1. identifikovat smlouvu se zákazníkem,
  2. identifikovat v ní jednotlivé povinnosti plnit, tedy odlišitelné zboží a služby,performance obligation
  3. určit transakční cenu včetně proměnlivých složek (rabaty, bonusy, vratky), odhadnutých tak, aby později nehrozilo významné odúčtování výnosu,
  4. rozvrhnout cenu na povinnosti plnit v poměru jejich samostatných prodejních cen,
  5. uznat výnos, když firma povinnost splní, tedy předá zákazníkovi kontrolu nad zbožím či službou; buď k okamžiku, nebo průběžně v čase.
Příklad Myčka s prodlouženým servisem

Alfa prodá myčku s tříletým servisem za 12 000 Kč. Samostatně by myčka stála 11 000 Kč a servis 1 500 Kč, dohromady 12 500 Kč. Sleva 500 Kč se rozvrhne poměrně:

\[12\,000\cdot\frac{11\,000}{12\,500} = 10\,560\ \text{Kč (myčka)},\qquad 12\,000\cdot\frac{1\,500}{12\,500} = 1\,440\ \text{Kč (servis)}.\]

Výnos z myčky se uzná při dodání, výnos ze servisu průběžně po 480 Kč ročně. Peníze přišly všechny hned; dosud neuznaných 1 440 Kč stojí v rozvaze jako závazek ze smlouvy a rozpouští se do výnosů, jak servis běží.

Náklady, provozní a neprovozní položky

Náklady se uznávají ve stejném období jako výnosy, s nimiž souvisejí: náklady na prodané zboží v roce prodeje, ne nákupu; odpisy rozkládají cenu stroje do let, kdy vydělává. Náklady, které s konkrétním výnosem spojit nelze (správa, marketing), jdou do období, kdy vznikly.matching principle, period costs

Pro analýzu je klíčové oddělit provozní výsledek hlavní činnosti od neprovozních položek: úroků, výnosů z finančních investic, kurzových rozdílů z financování a jednorázových zisků či ztrát. Tři mezisoučty se v průvodci budou opakovat:

Provozní mezisoučty\[\text{EBITDA} = \text{EBIT} + \text{odpisy a amortizace},\qquad \text{NOPAT} = \text{EBIT}\cdot(1-t)\]

EBIT (provozní zisk) je zisk před úroky a daněmi, u Alfy 480 mil. Kč. EBITDA k němu přičítá odpisy, tedy náklad, který v daném roce není výdajem: 720 mil. Kč. NOPAT je provozní zisk po dani, jakou by firma platila bez dluhu: \(480\cdot(1-0{,}21) = 379{,}2\) mil. Kč. Je čitatelem ROIC (kapitola 6) a základem volného peněžního toku FCFF (oddíl 5.10).EBIT, EBITDA, NOPAT

Pozor

EBITDA ani „upravený EBIT“ nejsou veličiny definované standardem IAS 1 a každá firma je může počítat jinak. Vždy hledejte jejich odsouhlasení na čísla z výkazů. IFRS 18, který IAS 1 nahrazuje pro účetní období od 1. 1. 2027, zavádí povinné mezisoučty provozní zisk a zisk před financováním a zdaněním a ukazatele výkonnosti definované vedením musí firma v příloze odsouhlasit na mezisoučty ze standardů.

Ostatní úplný výsledek

Některé změny hodnoty aktiv a závazků nejdou přes zisk, ale přímo do vlastního kapitálu jako ostatní úplný výsledek: kurzové rozdíly z přepočtu zahraničních dceřiných firem, přecenění pozemků a budov, změny reálné hodnoty některých finančních investic, pojistně-matematické zisky a ztráty z penzijních plánů nebo efektivní část zajištění peněžních toků. Zisk plus ostatní úplný výsledek je úplný výsledek. Alfa žádný ostatní úplný výsledek nemá.other comprehensive income (OCI)

Zisk na akcii

Základní zisk na akcii je zisk připadající kmenovým akcionářům dělený váženým průměrem počtu akcií v oběhu; u Alfy \(316/10 = 31{,}60\) Kč. Zředěný zisk na akcii počítá i s akciemi, které mohou vzniknout z opcí, warrantů a převoditelných dluhopisů, pokud by zisk na akcii snížily (IAS 33). Opce se započítávají metodou vlastních akcií: předpokládá se, že výtěžek z jejich uplatnění firma použije na zpětný nákup akcií za průměrnou tržní cenu.basic and diluted EPS, treasury stock method

Zisk na akcii\[\text{EPS}_{\text{zákl}} = \frac{\text{čistý zisk} - \text{prioritní dividendy}}{\text{vážený počet akcií}},\qquad \text{EPS}_{\text{zřed}} = \frac{\text{čistý zisk} - \text{prioritní dividendy} + \text{úpravy}}{\text{vážený počet akcií} + \text{potenciální akcie}}\]
Příklad Zředění opcemi (modelová úvaha)

Kdyby Alfa měla 0,5 mil. zaměstnaneckých opcí s realizační cenou 300 Kč a průměrná cena akcie za rok byla 400 Kč, výtěžek z uplatnění \(0{,}5\cdot 300 = 150\) mil. Kč by podle metody vlastních akcií koupil zpět \(150/400 = 0{,}375\) mil. akcií. Čistý přírůstek je \(0{,}125\) mil. akcií a

\[\text{EPS}_{\text{zřed}} = \frac{316}{10 + 0{,}125} = 31{,}21\ \text{Kč}.\]

Opce s realizační cenou nad průměrnou cenou akcie by zisk na akcii nesnižovaly a do výpočtu se nezahrnou.

5.3Rozvaha

Rozvaha je snímek k jednomu dni. Platí v ní bilanční rovnice:

Bilanční rovnice\[\text{aktiva} = \text{závazky} + \text{vlastní kapitál}\]
Tab. 5.2Rozvaha Alfa, a.s. k 31. 12. (mil. Kč)
Položka20242025
Peníze264300
Pohledávky z obchodního styku680720
Zásoby620650
Oběžná aktiva1 5641 670
Pozemky, budovy a zařízení (netto)2 0402 100
Goodwill a nehmotná aktiva330330
Aktiva celkem3 9344 100
Závazky z obchodního styku410430
Ostatní krátkodobé závazky170170
Krátkodobé úvěry200200
Krátkodobé závazky780800
Dlouhodobé úvěry1 0501 000
Závazky celkem1 8301 800
Základní kapitál500500
Nerozdělené zisky a fondy1 6041 800
Vlastní kapitál2 1042 300
Pasiva celkem3 9344 100
Úročený dluh celkem (krátkodobé a dlouhodobé úvěry)1 2501 200
Aktiva 4 100Pasiva 4 100 300 720 650 2 100 330 Peníze Pohledávky Zásoby Pozemky, budovy, stroje Goodwill a nehmotná 430 1 000 2 300 Závazky z obch. styku Ostatní krátkodobé 170 Krátkodobé úvěry 200 Dlouhodobé úvěry Vlastní kapitáltrh za něj platí 4 000 Úročený dluh (oranžově) 1 200 − peníze 300 = čistý dluh 900 Provozní pracovní kapitál: 720 + 650 − 430 = 940 (19,58 % tržeb)
Obr. 5.1 Rozvaha Alfy k 31. 12. 2025 v měřítku (mil. Kč): výšky obdélníků odpovídají částkám a obě strany mají 4 100. Modře oběžná aktiva, šedě dlouhodobý majetek a provozní závazky, oranžově úročený dluh, zeleně vlastní kapitál.

IAS 1 dělí aktiva a závazky na krátkodobé a dlouhodobé. Aktivum je krátkodobé, pokud se má realizovat v běžném provozním cyklu nebo do 12 měsíců od rozvahového dne, je drženo k obchodování, nebo jde o peníze. Závazek je krátkodobý, pokud se má vypořádat v provozním cyklu nebo je splatný do 12 měsíců. Kde je to relevantnější, typicky u bank, se položky řadí podle likvidity.

Jak se položky oceňují

  • Historické náklady: pořizovací cena snížená o odpisy a ztráty ze snížení hodnoty. Tak je oceněna většina majetku Alfy; IAS 16 u pozemků, budov a zařízení dovoluje místo toho i model přecenění.
  • Reálná hodnota: cena, za kterou by se aktivum prodalo v řádné transakci k datu ocenění. Používá se u finančních aktiv k obchodování, derivátů a podle zvolené politiky u investic do nemovitostí.
  • Nižší z pořizovacích nákladů a čisté realizovatelné hodnoty: zásoby podle IAS 2. Klesne-li odhadovaná prodejní cena po odečtení nákladů na dokončení a prodej pod pořizovací cenu, zásoby se odepíšou.net realisable value
  • Naběhlá hodnota: většina úvěrů, pohledávek a závazků, s úrokem počítaným efektivní úrokovou mírou.

Pracovní kapitál

Pracovní kapitál v účetním smyslu jsou oběžná aktiva minus krátkodobé závazky: u Alfy \(1\,670 - 800 = 870\) mil. Kč. Pro ocenění je užitečnější provozní pracovní kapitál bez peněz a úročeného dluhu. V průvodci ho počítáme jako pohledávky plus zásoby minus závazky z obchodního styku: \(720 + 650 - 430 = 940\) mil. Kč, tedy 19,58 % tržeb. Právě tato částka v kapitole 8 roste s tržbami a ubírá z volného peněžního toku.working capital, operating working capital

Goodwill

Při koupi jiné firmy (IFRS 3) se nabytá aktiva a převzaté závazky ocení reálnou hodnotou. O kolik kupní cena převýší reálnou hodnotu čistých identifikovatelných aktiv, tolik činí goodwill: platba za synergie, sehraný tým nebo pozici na trhu. Podle IFRS se goodwill neodepisuje, ale nejméně jednou ročně se testuje na snížení hodnoty (IAS 36). Goodwill vytvořený vlastní činností se do rozvahy nezapisuje, stejně jako hodnota značky vybudované reklamou. I proto je účetní vlastní kapitál Alfy (2 300 mil. Kč) o 1 700 mil. Kč nižší než její tržní kapitalizace 4 000 mil. Kč.goodwill, impairment test

Pozor

Snížení hodnoty goodwillu je bezhotovostní, ale ne bezvýznamné: přiznává, že dřívější akvizice byla přeplacená. Úvěroví analytici proto často pracují s hmotným vlastním kapitálem bez goodwillu a nehmotných aktiv; u Alfy \(2\,300 - 330 = 1\,970\) mil. Kč.

5.4Výkaz peněžních toků

Výkaz peněžních toků (IAS 7) třídí pohyby peněz do tří činností:

  • Provozní činnost (CFO): inkaso od zákazníků, platby dodavatelům a zaměstnancům, daně.operating, investing and financing activities
  • Investiční činnost (CFI): nákup a prodej dlouhodobého majetku a finančních investic, akvizice.
  • Finanční činnost (CFF): přijetí a splácení úvěrů, emise a zpětné odkupy akcií, výplata dividend.

CFO lze vykázat přímou metodou, tedy příjmy a výdaje podle druhu, nebo nepřímou metodou: zisk upravený o nepeněžní položky a o změny pracovního kapitálu. IAS 7 přímou metodu doporučuje, většina firem přesto používá nepřímou. Obě dávají stejné CFO (Tab. 5.3).direct and indirect method

CFO nepřímou metodou\[\text{CFO} = \text{čistý zisk} + \text{odpisy} \pm \text{ostatní nepeněžní položky} - \Delta\text{pohledávek} - \Delta\text{zásob} + \Delta\text{závazků z obch. styku}\]

Znaménka mají jednoduchou logiku: nárůst provozního aktiva (pohledávky, zásoby) spotřebovává peníze, nárůst provozního závazku je zdrojem peněz. Zisky a ztráty z prodeje majetku se z CFO vylučují, protože celý výtěžek z prodeje patří do investiční činnosti.

Tab. 5.3aNepřímá metoda, 2025
Položkamil. Kč
Čistý zisk316
+ odpisy240
− nárůst pohledávek−40
− nárůst zásob−30
+ nárůst závazků z obch. styku20
CFO506
Investice (capex)−300
CFI−300
Výplata dividend−120
Splátka úvěrů−50
CFF−170
Změna peněz (264 → 300)36
Tab. 5.3bPřímá metoda, 2025
Položkamil. Kč
Inkaso od zákazníků (4 800 − 40)4 760
Platby za prodané zboží (3 120 + 30 − 20)−3 130
Osobní, prodejní a správní náklady−960
Placené úroky−80
Placená daň−84
CFO506

Předpoklad: provozní náklady, úroky a daň byly zaplaceny v roce, kdy vznikly (ostatní krátkodobé závazky se nezměnily).

Kam s úroky a dividendami

U úroků a dividend dovoluje dnešní IAS 7 volbu, kterou firma musí uplatňovat konzistentně. US GAAP volbu nemá. IFRS 18 a navazující změna IAS 7 volbu pro běžné firmy ruší a jako výchozí bod nepřímé metody předepisují provozní zisk místo čistého zisku.

Tab. 5.4Třídění vybraných položek ve výkazu peněžních toků
PoložkaIFRS (IAS 7 dnes)US GAAPIFRS od 2027
Placené úrokyprovozní, nebo finančníprovoznífinanční
Přijaté úrokyprovozní, nebo investičníprovozníinvestiční
Přijaté dividendyprovozní, nebo investičníprovozníinvestiční
Vyplacené dividendyprovozní, nebo finančnífinančnífinanční
Daň z příjmůprovozní, pokud ji nelze přiřadit investiční nebo finanční činnostiprovozníbeze změny

Sloupec „od 2027“: IFRS 18 a změna IAS 7 pro účetní období začínající 1. 1. 2027 a později (v EU převzaté nařízením Komise (EU) 2026/338), pro firmy, jejichž hlavní činností není financování zákazníků ani investování.

Pozor

Alfa vykazuje placené úroky v provozní činnosti. Firma, která je dává do finanční činnosti, má při stejné ekonomice CFO vyšší o zaplacené úroky: u Alfy by to bylo 586 místo 506 mil. Kč. Před srovnáním CFO nebo poměru cena/CFO mezi firmami proto třídění sjednoťte. Od roku 2027 se rozdíl mezi firmami podle IFRS zmenší, mezi IFRS a US GAAP naopak trvale zůstane.

5.5Výkaz změn vlastního kapitálu a příloha

Výkaz změn vlastního kapitálu vysvětluje pohyb každé složky vlastního kapitálu: úplný výsledek, dividendy, emise a zpětné odkupy akcií, odměny v akciích. U Alfy je jednoduchý.

Tab. 5.5Změny vlastního kapitálu Alfa, a.s. v roce 2025 (mil. Kč)
Složka1. 1. 2025Čistý ziskDividendy31. 12. 2025
Základní kapitál500––500
Nerozdělené zisky a fondy1 604316−1201 800
Vlastní kapitál2 104316−1202 300

Příloha bývá důležitější než samotná čísla. Obsahuje účetní politiky (kdy se uznává výnos, jak se odepisuje), významné odhady a úsudky (doby použitelnosti, opravné položky, test goodwillu), rozpis dluhu a jeho splatností, leasingy, podmíněné závazky, informace o segmentech, transakce se spřízněnými stranami a události po rozvahovém dni.

Z praxe

Zkušený analytik čte výroční zprávu „odzadu“: nejprve výrok auditora (je bez výhrad?), pak účetní politiky a jejich změny proti loňsku, významné odhady a podmíněné závazky, a teprve potom čísla. Změna účetní politiky nebo odhadu v roce, kdy firma těsně splnila očekávání trhu, je důvodem zpozornět (kapitola 7).

5.6Jak se výkazy propojují

Výkazy tvoří jeden systém. Čistý zisk z výkazu zisku a ztráty je prvním řádkem výkazu peněžních toků a zvyšuje vlastní kapitál. Konečný stav peněz z výkazu peněžních toků je řádkem rozvahy. Investice a odpisy vysvětlují změnu stálých aktiv. Každou rozvahovou položku lze „protočit“ z počátečního stavu na konečný:

Protočení položky\[\text{konečný stav} = \text{počáteční stav} + \text{přírůstky} - \text{úbytky}\]
Příklad Alfa z roku 2024 do roku 2025
Položka31. 12. 2024Pohyb v roce 202531. 12. 2025
Vlastní kapitál2 104+ zisk 316 − dividendy 1202 300
Pozemky, budovy a zařízení2 040+ capex 300 − odpisy 2402 100
Úročený dluh1 250+ nové úvěry 0 − splátky 501 200
Peníze264+ CFO 506 + CFI (−300) + CFF (−170)300
Provozní pracovní kapitál890+ pohledávky 40 + zásoby 30 − závazky 20940

Všech pět protočení sedí. Vlastní kapitál se měnil jen ziskem a transakcemi s vlastníky; tomu se říká vztah čistého přebytku a stojí na něm model reziduálního zisku v kapitole 9.clean surplus relation

Výkaz zisku a ztráty Tržby4 800 Provozní náklady−4 080 Odpisy−240 EBIT480 Úroky a daň−164 Čistý zisk316 Peněžní toky Čistý zisk316 + odpisy240 − pracovní kapitál−50 = CFO506 Investice (capex)−300 Dividendy−120 Splátka úvěrů−50 Změna peněz+36 Rozvaha 2024 → 2025 Peníze264 → 300 Prac. kapitál890 → 940 Majetek2 040 → 2 100 + capex 300 − odpisy 240 Úvěry1 250 → 1 200 Vlastní kapitál2 104 → 2 300 čistý zisk 316 − dividendy 120 zvyšuje vlastní kapitál
Obr. 5.2 Jak se výkazy Alfy za rok 2025 propojují (mil. Kč). Čistý zisk je prvním řádkem výkazu peněžních toků a po odečtení dividend zvyšuje vlastní kapitál. Změna peněz vysvětluje peníze v rozvaze, investice a odpisy změnu majetku, splátky změnu úvěrů a změny pohledávek, zásob a závazků změnu pracovního kapitálu.
Pravidlo palce

Každý model se třemi výkazy prověřte třemi kontrolami: aktiva se rovnají pasivům; peníze v rozvaze se rovnají konečnému stavu ve výkazu peněžních toků; změna vlastního kapitálu je zisk minus dividendy plus či minus další transakce s vlastníky. Když jedna z nich nesedí, je chyba v modelu, ne v ekonomice firmy.

5.7Akruální účetnictví: proč zisk není hotovost

Zisk měří, kolik firma vydělala; hotovost, kolik peněz má. Rozdíl tvoří akruály, tedy položky, u nichž se uznání výnosu nebo nákladu a pohyb peněz rozcházejí v čase:accruals

  • výnos dřív než peníze: prodej na fakturu vytvoří pohledávku,
  • peníze dřív než výnos: záloha od zákazníka vytvoří závazek ze smlouvy,
  • výdaj dřív než náklad: nákup zásob, stroje nebo předplacené nájemné vytvoří aktivum, které se teprve spotřebuje,
  • náklad dřív než výdaj: prosincové mzdy placené v lednu nebo rezerva na záruční opravy vytvoří závazek.

U Alfy byl v roce 2025 provozní peněžní tok o 190 mil. Kč vyšší než zisk. Odpisy 240 mil. Kč snížily zisk, ale ne peníze, a nárůst provozního pracovního kapitálu o 50 mil. Kč působil opačně. Poměr CFO k zisku 1,60 je u výrobce s vysokými odpisy obvyklý; trvale nízký poměr pod jedničkou by byl varovným signálem. Akruální poměr \((316-506)/4\,017\), tedy −4,7 % průměrných aktiv, podrobně rozebírá kapitola 7.

Pravidlo palce

Růst spotřebovává peníze. Každá koruna tržeb váže u Alfy zhruba 20 haléřů v provozním pracovním kapitálu (940 / 4 800 = 19,58 %). Růst tržeb o 300 mil. Kč by tedy při stálých dobách obratu spotřeboval asi 59 mil. Kč; skutečně to bylo 50 mil. Kč, protože se Alfě mírně zkrátila doba inkasa i doba obratu zásob.

5.8Zásoby a odpisy: volby, které hýbou ziskem

Zásoby

IAS 2 oceňuje zásoby pořizovacími náklady (nákup, zpracování, doprava do skladu) a pro zaměnitelné položky dovoluje dva vzorce: FIFO (první do skladu, první ze skladu) a vážený průměr. Metoda LIFO (poslední do skladu, první ze skladu) je podle IFRS zakázaná. US GAAP ji připouští a firmy, které ji používají, vykazují v příloze rozdíl proti FIFO, takzvanou LIFO rezervu.FIFO, weighted average cost, LIFO reserve

Příklad Sklad motorů při rostoucích cenách

Na začátku roku je na skladě 100 motorů po 10 tis. Kč, během roku se nakoupí dalších 100 po 12 tis. Kč a 150 motorů se spotřebuje. Celkem je k dispozici zboží za 2 200 tis. Kč.

MetodaNáklady na prodané (tis. Kč)Konečné zásoby (tis. Kč)
FIFO: 100 × 10 + 50 × 121 600600
Vážený průměr: 150 × 111 650550
LIFO (jen US GAAP): 100 × 12 + 50 × 101 700500

Při rostoucích cenách dává FIFO nejnižší náklady, nejvyšší zisk a nejvyšší zásoby v rozvaze; LIFO naopak, zato jeho náklady lépe odrážejí současné ceny. Součet nákladů a konečných zásob je vždy 2 200 tis. Kč: metoda mění jen rozdělení mezi výkaz zisku a ztráty a rozvahu. Peněžní toky se liší nanejvýš o daň.

Odpisy

IAS 16 vyžaduje odepisovat pořizovací cenu minus zbytkovou hodnotu po dobu použitelnosti metodou, která odpovídá spotřebě užitku: rovnoměrně, degresivně (zrychleně), nebo podle výkonu. Významné části s různou životností, třeba střecha a výrobní linka, se odepisují zvlášť. Doba použitelnosti i zbytková hodnota jsou odhady, které se mají nejméně jednou ročně přezkoumat; jejich změna se promítne do budoucích odpisů, ne zpětně.straight-line, declining balance, units of production

Příklad Linka za 300 mil. Kč

Alfa pořídí linku za 300 mil. Kč s dobou použitelnosti 5 let a nulovou zbytkovou hodnotou. Rovnoměrné odpisy jsou 60 mil. Kč ročně. Dvojnásobně degresivní metoda odepisuje 40 % zůstatkové hodnoty: 120, 72 a 43,2 mil. Kč v prvních třech letech. V prvním roce tedy zrychlená metoda sníží EBIT o dalších 60 mil. Kč a čistý zisk o \(60\cdot(1-0{,}21) = 47{,}4\) mil. Kč. EBITDA ani peníze se nezmění: daňové odpisy se obvykle řídí daňovými předpisy nezávisle na účetních a rozdíl zachytí odložená daň. V pozdějších letech se efekt obrátí.

Pozor

Prodloužení odhadované doby použitelnosti zvýší zisk bez jediné koruny navíc. Poměr investic k odpisům a průměrné stáří majetku pomáhají poznat, zda firma neodepisuje příliš pomalu nebo neinvestuje příliš málo (kapitola 7).

5.9Leasingy podle IFRS 16

Nájemce podle IFRS 16 zapisuje téměř každý leasing do rozvahy: aktivum z práva k užívání a závazek z leasingu ve výši současné hodnoty budoucích leasingových plateb. Výjimkou mohou být krátkodobé leasingy do 12 měsíců a aktiva nízké hodnoty. Místo nájemného se ve výkazu zisku a ztráty objeví odpis práva k užívání (provozní náklad) a úrok ze závazku (finanční náklad).right-of-use asset, lease liability

Pro analýzu to znamená: EBITDA vzroste o celé nájemné, EBIT o rozdíl mezi nájemným a odpisem a dluh o závazek z leasingu. CFO se zvýší o splátku jistiny, která se přesune do finanční činnosti. US GAAP dává leasingy do rozvahy také, u operativního leasingu ale ponechává ve výkazu zisku a ztráty jednotný rovnoměrný náklad v provozních nákladech, takže EBITDA nezvyšuje. Srovnání EBITDA a zadluženosti firem podle IFRS a US GAAP je proto třeba upravit.

Příklad Sklad pro Alfu (modelová úvaha)

Představme si, že by si Alfa na začátku roku pronajala sklad na 5 let za 50 mil. Kč ročně, placeno vždy na konci roku, s přírůstkovou výpůjční sazbou 6,5 %. Závazek z leasingu je současná hodnota plateb:

\[L_0 = 50\cdot\frac{1-1{,}065^{-5}}{0{,}065} = 50\cdot 4{,}1557 = 207{,}8\ \text{mil. Kč}.\]

V prvním roce je odpis práva k užívání \(207{,}8/5 = 41{,}6\) a úrok \(207{,}8\cdot 0{,}065 = 13{,}5\) mil. Kč, celkem 55,1 místo nájemného 50: náklad je na začátku vyšší a později nižší. Jistina splacená v prvním roce je \(50 - 13{,}5 = 36{,}5\) mil. Kč. Na číslech roku 2025 by EBITDA vzrostla ze 720 na 770 mil. Kč, čistý dluh z 900 na 1 107,8 mil. Kč, poměr čistý dluh/EBITDA z 1,25 na 1,44 a poměr dluhu k vlastnímu kapitálu z 0,52 na 0,61.

5.10Volné peněžní toky FCFF a FCFE

Volný peněžní tok do firmy (FCFF) jsou peníze, které provoz vygeneruje po nutných investicích a které mohou dostat všichni poskytovatelé kapitálu, věřitelé i akcionáři. Volný peněžní tok do vlastního kapitálu (FCFE) je to, co zbude akcionářům po obsluze dluhu a po jeho čerpání či splácení.free cash flow to the firm (FCFF), free cash flow to equity (FCFE)

FCFF\[\text{FCFF} = \text{CFO} + \text{úroky}\cdot(1-t) - \text{capex} = \text{NOPAT} + \text{odpisy} - \text{capex} - \Delta\text{NWC}\]
FCFE\[\text{FCFE} = \text{CFO} - \text{capex} + \text{čisté zadlužení} = \text{FCFF} - \text{úroky}\cdot(1-t) + \text{čisté zadlužení}\]

Úroky se k CFO přičítají po dani, protože CFO už obsahuje daňovou úsporu z úroků: daň 84 mil. Kč je spočtená ze zisku po úrocích. Čisté zadlužení je nový dluh minus splátky; ΔNWC je změna provozního pracovního kapitálu.

Příklad FCFF a FCFE Alfy za rok 2025
\[\text{FCFF} = 506 + 80\cdot 0{,}79 - 300 = 506 + 63{,}2 - 300 = 269{,}2\ \text{mil. Kč}.\]

Kontrola zdola: \(379{,}2 + 240 - 300 - 50 = 269{,}2\). Pro akcionáře:

\[\text{FCFE} = 506 - 300 - 50 = 156\ \text{mil. Kč},\qquad\text{neboli}\qquad 269{,}2 - 63{,}2 - 50 = 156.\]

FCFE pokryl dividendy 120 mil. Kč a zbylých 36 mil. Kč zvýšilo hotovost, což je přesně změna peněz ve výkazu peněžních toků.

tržby 4 800 − provozní náklady bez odpisů 4 080 = EBITDA 720 mil. Kč 720−240 480−100,8 379,2+240 −300−50 269,2−63,2 −50156 EBITDAodpisy EBITdaňz EBIT NOPAT+ odpisy capexΔNWC FCFFúrokypo dani splátkadluhuFCFE FCFF patří všem investorům, FCFE akcionářům: 156 = dividendy 120 + nárůst peněz 36
Obr. 5.3 Od EBITDA k volným peněžním tokům Alfy za rok 2025 (mil. Kč, výšky sloupců odpovídají částkám). Provozní zisk se zdaní, jako by firma neměla dluh (NOPAT), odpisy se přičtou zpět, investice a nárůst pracovního kapitálu se odečtou: vznikne FCFF pro všechny investory. Po úrocích po zdanění a splátce dluhu zbude FCFE pro akcionáře.

Kdyby Alfa vykazovala placené úroky ve finanční činnosti, bylo by CFO 586 mil. Kč. K němu se už úroky nepřičítají, ale odečte se daňová úspora z nich: \(586 - 80\cdot 0{,}21 - 300 = 269{,}2\). FCFF na třídění nezávisí. FCFF se diskontuje váženými průměrnými náklady kapitálu (WACC), FCFE náklady vlastního kapitálu; obojí podrobně v kapitole 8.

Pozor

Investice ve vzorci mají být čisté, tedy capex minus příjmy z prodeje majetku, a u firem, které rostou nákupy, i včetně akvizic. U firem podle IFRS 16 jsou splátky leasingu ve finanční činnosti: FCFF spočtený z CFO je pak vyšší a závazek z leasingu je nutné započítat do dluhu, jinak se hodnota akcií nadhodnotí.

5.11Vertikální a horizontální analýza

Vertikální analýza vyjadřuje položky výkazu zisku a ztráty v procentech tržeb a položky rozvahy v procentech aktiv. Odstraní vliv velikosti, takže lze firmu srovnat s konkurenty i se sebou samou v čase. Horizontální analýza počítá meziroční změny položek.common-size analysis

Tab. 5.6Alfa, a.s.: struktura a meziroční změny
Položka20242025Změna 2025/2024
Výkaz zisku a ztráty (% tržeb)
Tržby100,0100,0+6,7 %
Náklady na prodané zboží66,065,0+5,1 %
Hrubý zisk34,035,0+9,8 %
Osobní, prodejní a správní náklady20,320,0+4,9 %
EBITDA13,715,0+17,1 %
Odpisy5,15,0+4,3 %
EBIT8,610,0+24,7 %
Nákladové úroky1,91,7−5,9 %
Čistý zisk5,36,6+33,3 %
Rozvaha (% aktiv)
Peníze6,77,3+13,6 %
Pohledávky17,317,6+5,9 %
Zásoby15,815,9+4,8 %
Pozemky, budovy a zařízení51,951,2+2,9 %
Goodwill a nehmotná aktiva8,48,00,0 %
Úročený dluh31,829,3−4,0 %
Vlastní kapitál53,556,1+9,3 %

Hrubá marže vzrostla o 1 p. b. a podíl režijních nákladů klesl o 0,3 p. b., takže EBIT marže stoupla z 8,6 % na 10,0 %. Provozní zisk rostl 3,7krát rychleji než tržby (24,7 % proti 6,7 %). Z velké části je to projev provozní páky (oddíl 4.7): část nákladů, i v nákladech na prodané zboží, je fixní a s tržbami neroste. Čistý zisk rostl ještě rychleji, o 33,3 %, protože klesly úroky. V rozvaze se podíl vlastního kapitálu zvýšil z 53,5 % na 56,1 % a podíl dluhu klesl: Alfa splácí a zadržuje zisk.

Pozor

Procenta klamou, když se mění jmenovatel. Podíl zásob na aktivech může klesnout jen proto, že firma koupila jinou firmu a aktiva narostla o goodwill. Vertikální a horizontální analýzu proto čtěte společně a s poměrovými ukazateli z kapitoly 6.

5.12Procvičení

1
Podle prognózy z kapitoly 8 vzrostou tržby Alfy v roce 2026 na 5 088 mil. Kč. Kolik peněz Alfa od zákazníků inkasuje, pokud zachová dobu inkasa 54,75 dne, takže pohledávky rostou úměrně tržbám?
Pohledávky na konci roku 2026: \(5\,088\cdot 720/4\,800 = 763{,}2\) mil. Kč, tedy nárůst o 43,2 mil. Kč. Inkaso = tržby − nárůst pohledávek = \(5\,088 - 43{,}2 = 5\,044{,}8\) mil. Kč.
2
Alfa prodá starý stroj s účetní hodnotou 20 mil. Kč za 35 mil. Kč v hotovosti. Jak se změní čistý zisk, CFO a CFI (daně pomiňte)?
Zisk z prodeje 15 mil. Kč zvýší čistý zisk o 15. V nepřímé metodě se tento zisk od čistého zisku odečte, protože nejde o provozní peněžní tok, takže CFO se nezmění. Celý výtěžek 35 mil. Kč je příjmem investiční činnosti: CFI se zlepší o 35 mil. Kč (z −300 na −265) a peníze vzrostou o 35.
3
Firma má na začátku roku 200 kusů zboží po 50 Kč, během roku nakoupí 300 kusů po 60 Kč a prodá 400 kusů po 90 Kč. Spočtěte hrubý zisk a konečné zásoby metodou FIFO a váženým průměrem.
Tržby \(400\cdot 90 = 36\,000\) Kč. FIFO: náklady \(200\cdot 50 + 200\cdot 60 = 22\,000\), hrubý zisk 14 000, zásoby \(100\cdot 60 = 6\,000\) Kč. Vážený průměr: \((10\,000 + 18\,000)/500 = 56\) Kč za kus, náklady \(400\cdot 56 = 22\,400\), hrubý zisk 13 600, zásoby 5 600 Kč. Při rostoucích cenách vykazuje FIFO o 400 Kč vyšší zisk i zásoby.
4
Firma si pronajme auto na 4 roky za 30 tis. Kč ročně, placeno na konci roku, při sazbě 5 %. Jaký závazek zapíše podle IFRS 16, jaký náklad vykáže v prvním roce a jak se změní EBITDA proti vykázání nájemného v provozních nákladech?
\(L_0 = 30\cdot(1-1{,}05^{-4})/0{,}05 = 30\cdot 3{,}5460 = 106{,}38\) tis. Kč. Odpis \(106{,}38/4 = 26{,}59\), úrok \(106{,}38\cdot 0{,}05 = 5{,}32\), celkem 31,91 tis. Kč (proti nájemnému 30). EBITDA je vyšší o celých 30 tis. Kč, protože odpis ani úrok do ní nevstupují. Závazek na konci prvního roku: \(106{,}38\cdot 1{,}05 - 30 = 81{,}70\) tis. Kč.
5
Kdyby Alfa měla převoditelné dluhopisy za 200 mil. Kč s kupónem 4 %, převoditelné na 0,8 mil. akcií, jaký by byl zředěný zisk na akcii? Jsou dluhopisy ředicí?
Metoda předpokládané konverze: k zisku se přičte ušetřený úrok po dani \(200\cdot 0{,}04\cdot 0{,}79 = 6{,}32\) a k počtu akcií 0,8 mil. \(\text{EPS}_{\text{zřed}} = (316 + 6{,}32)/(10 + 0{,}8) = 322{,}32/10{,}8 = 29{,}84\) Kč. Protože je nižší než základní EPS 31,60 Kč, dluhopisy jsou ředicí a do výpočtu patří.
6
Prognóza z kapitoly 8 počítá pro rok 2026 s investicemi 305,3 mil. Kč a odpisy 254,4 mil. Kč. Jaká bude hodnota pozemků, budov a zařízení na konci roku 2026, pokud Alfa nic neprodá?
Protočení: \(2\,100 + 305{,}3 - 254{,}4 = 2\,150{,}9\) mil. Kč. Investice převyšují odpisy 1,2krát, majetek tedy mírně roste.
Co si odnést
  • Tři výkazy jsou propojené: zisk zvyšuje vlastní kapitál, konečné peníze z výkazu peněžních toků jsou v rozvaze, investice a odpisy vysvětlují změnu stálých aktiv.
  • Zisk není hotovost. Odpisy snižují zisk bez výdaje, růst pohledávek a zásob váže peníze. Alfa: zisk 316, CFO 506 mil. Kč.
  • Účetní volby a odhady (zásoby, odpisy, leasingy, třídění úroků) mění zisk, EBITDA i CFO, aniž by se změnila ekonomika firmy; před srovnáním je sjednoťte.
  • FCFF = CFO + úroky × (1 − t) − capex = 269,2 mil. Kč, FCFE = 156 mil. Kč. To jsou vstupy ocenění v kapitole 8.
Část IIIFirma zblízka
6

Poměrové ukazatelemírně pokročilý

Poměrové ukazatele převádějí výkazy různě velkých firem do společného jazyka. Samy nic nehodnotí: číslo začne mluvit až ve srovnání s minulostí firmy a s konkurenty, a teprve když víte, proč je takové, jaké je.

🩺

Ukazatele jsou krevní obraz firmy. Jedna hodnota mimo normu ještě není diagnóza, ale lékař ví, kam se podívat dál. Výnosnost vlastního kapitálu 14 % může znamenat skvělé marže, rychlý obrat majetku, nebo jen hodně dluhu. DuPontův rozklad prozradí, co z toho to je.

ROE 13,74 %
Pětistupňový DuPontův rozklad výnosnosti vlastního kapitálu (ROE) Alfy. Sloupce ukazují, jak ROE vzniká násobením: EBIT marže × obrat aktiv = EBIT k aktivům, × úrokové břemeno = zisk před zdaněním k aktivům, × daňové břemeno = ROA, × finanční páka = ROE. Body vpravo jsou ROE konkurentů.
LABORATOŘ
Modelová čísla Alfa, a.s.; konkurenti Beta až Epsilon jsou smyšlení. Výchozí hodnoty jsou z výkazů za rok 2025 a z konečných stavů rozvahy; přepínač nastaví průměrné stavy nebo rok 2024.
Cyklus přeměny hotovosti 80,5 dne
Cesta od nákupu materiálu k inkasu od zákazníka. Zásoby leží DIO dní, pohledávky čekají DSO dní, dodavatelům Alfa platí po DPO dnech. Rozdíl je doba, po kterou firma financuje provoz z vlastních peněz, a každý den navíc váže hotovost.
LABORATOŘ
Modelová čísla Alfa, a.s., konečné stavy 2025, rok 365 dní. Pohledávky = DSO × denní tržby (13,2 mil. Kč), zásoby a závazky = DIO a DPO × denní náklady na prodané zboží (8,5 mil. Kč). Proto vázané peníze nejsou CCC × denní tržby: to by dalo 1 058 místo 940 mil. Kč.
Minihra: hádej odvětví podle ukazatelů
Pět firem, pět odvětví: supermarket, software, distribuce energie, ocelárna a výrobce spotřebičů. Přiřaďte každé firmě odvětví podle jejích ukazatelů.
MINIHRA
0 / 5
Profily jsou ilustrativní modelová čísla typická pro daný obchodní model, ne údaje skutečných firem. Jen výrobce spotřebičů je Alfa s čísly z výkazů za rok 2025.
+Teorie: aktivita, likvidita, solventnost, ziskovost a DuPontův rozklad

6.1K čemu ukazatele jsou a kde selhávají

Poměrový ukazatel dává do vztahu dvě čísla z výkazů, případně z výkazů a z trhu, aby odpadl vliv velikosti firmy. Ukazatele slouží k hodnocení výkonnosti a finanční síly, k odhalení trendů, ke srovnání s konkurenty, jako vstupy prognóz a ocenění a v úvěrových smlouvách jako kovenanty. Dělí se na ukazatele aktivity, likvidity, solventnosti, ziskovosti a ocenění; ty poslední, například P/E, jsou předmětem kapitoly 9.

Číslo samo nic neříká. Smysl dostane až srovnáním se dvěma měřítky: s vlastní historií firmy (časová řada odhalí trend a jeho zlom) a s konkurenty (průřezové srovnání, obvykle s mediánem odvětví, který je méně citlivý na extrémy než průměr). Obě srovnání mají své meze:time-series and cross-sectional analysis, benchmarking

  • Účetní volby: FIFO proti LIFO, rychlost odpisů, aktivace vývoje, leasingy podle IFRS 16 proti US GAAP. Stejná ekonomika dá různá čísla.
  • Diverzifikované firmy: konglomerát je průměrem svých segmentů a s čistými hráči jednotlivých odvětví se srovnává špatně.
  • Sezónnost a stav ke dni: rozvaha je snímek. Obchodník po Vánocích má málo zásob a hodně peněz; firma může stav k rozvahovému dni i záměrně vylepšit.window dressing
  • Historické ceny a inflace: starý, dávno odepsaný majetek zvyšuje obrat aktiv i ROA, aniž by firma byla efektivnější.
  • Jednorázové položky: zisk z prodeje divize nebo snížení hodnoty goodwillu vychýlí ziskovost jednoho roku.
  • „Dobrá“ hodnota závisí na obchodním modelu: běžná likvidita 0,8 je u supermarketu normální a u výrobce varovná. Minihra výše ukazuje, jak různé profily mají zdravé firmy z různých odvětví.

Konečný stav, nebo průměr?

Ukazatel, který dělí tok za rok (tržby, zisk) stavem k jednomu dni (aktiva, vlastní kapitál), by měl mít ve jmenovateli průměr stavů za období, typicky \((\text{začátek} + \text{konec})/2\). U rostoucí firmy dává konečný stav nižší obrat i nižší ROE. Průvodce uvádí obě varianty: hlavní čísla jsou z konečných stavů, protože navazují na násobky v kapitole 9, průměrná jsou v závorkách. U Alfy je ROE 13,74 % z konečného a 14,35 % z průměrného vlastního kapitálu.

Pozor

Databáze, výroční zprávy a analytici počítají tytéž ukazatele různě: s průměrnými nebo konečnými stavy, s dluhem včetně leasingů nebo bez nich, ze zisku vykázaného nebo upraveného. Před každým srovnáním ověřte definici a u všech firem i let ji sjednoťte. Na konzistenci záleží víc než na tom, kterou variantu zvolíte.

6.2Ukazatele aktivity

Ukazatele aktivity měří, jak efektivně firma využívá aktiva: kolikrát za rok se „otočí“ zásoby, pohledávky nebo celý majetek. Obrat je tok dělený stavem, doba obratu je 365 dělených obratem, tedy počet dní, po který položka v průměru leží v rozvaze.

Doby obratu\[\text{DSO} = \frac{\text{pohledávky}}{\text{tržby}}\cdot 365,\qquad \text{DIO} = \frac{\text{zásoby}}{\text{náklady na prodané zboží}}\cdot 365,\qquad \text{DPO} = \frac{\text{závazky z obch. styku}}{\text{nákupy}}\cdot 365\]

DSO je doba inkasa pohledávek, DIO doba obratu zásob a DPO doba splatnosti závazků. Nákupy jsou náklady na prodané zboží plus změna zásob, u Alfy \(3\,120 + 30 = 3\,150\) mil. Kč. Průvodce u DPO zjednodušeně používá náklady na prodané zboží; u Alfy je rozdíl pod půl dne. Další obvyklé ukazatele aktivity jsou obrat pracovního kapitálu (tržby / pracovní kapitál), obrat stálých aktiv (tržby / pozemky, budovy a zařízení) a obrat aktiv (tržby / aktiva celkem).days sales outstanding, days inventory outstanding, days payables outstanding

Tab. 6.1Ukazatele aktivity Alfa, a.s.
Ukazatel2024 (konec)2025 (konec)2025 (průměr)
Obrat pohledávek6,626,676,86
Doba inkasa pohledávek DSO (dny)55,254,853,2
Obrat zásob4,794,804,91
Doba obratu zásob DIO (dny)76,276,074,3
Obrat závazků (z nákladů na prodané zboží)7,247,267,43
Doba splatnosti závazků DPO (dny)50,450,349,1
Obrat pracovního kapitálu5,745,525,80
Obrat stálých aktiv2,212,292,32
Obrat aktiv1,1441,1711,195

Pracovní kapitál = oběžná aktiva − krátkodobé závazky (784 a 870 mil. Kč).

Vysoký obrat zásob proti konkurenci může znamenat dobré řízení skladu, ale také příliš malé zásoby a ztracené prodeje. Krátká doba inkasa může znamenat disciplinované zákazníky, ale také přísné podmínky, které odhánějí obchodníky. Ukazatele aktivity se proto čtou spolu s růstem tržeb a s marží. U Alfy se všechny doby obratu v roce 2025 mírně zkrátily, obrat aktiv vzrostl z 1,144 na 1,171.

Pozor

Když pohledávky rostou trvale rychleji než tržby, DSO se prodlužuje. Může to být slabší platební morálka zákazníků, ale také agresivní uznávání výnosů nebo prodej „do kanálu“, kdy firma před koncem roku tlačí zboží k obchodníkům s odloženou splatností. Kapitola 7 z toho dělá jeden z hlavních varovných signálů.

6.3Ukazatele likvidity

Likvidita je schopnost plnit krátkodobé závazky. Ukazatele se liší tím, která oběžná aktiva považují za dost rychle zpeněžitelná:

Likvidita\[\text{běžná} = \frac{\text{oběžná aktiva}}{\text{krátkodobé závazky}},\qquad \text{pohotová} = \frac{\text{peníze} + \text{krátkodobé investice} + \text{pohledávky}}{\text{krátkodobé závazky}},\qquad \text{peněžní} = \frac{\text{peníze} + \text{krátkodobé investice}}{\text{krátkodobé závazky}}\]

U Alfy 2025 je běžná likvidita \(1\,670/800 = 2{,}09\), pohotová \((300 + 720)/800 = 1{,}28\) a peněžní \(300/800 = 0{,}375\). Obranný interval říká, kolik dní by firma pokryla provozní výdaje z peněz a pohledávek bez jakýchkoli nových tržeb. Denní výdaje bez odpisů jsou \((3\,120 + 960)/365 = 11{,}178\) mil. Kč, takže obranný interval je \(1\,020/11{,}178 = 91{,}25\) dne.current ratio, quick ratio, cash ratio, defensive interval

Cyklus přeměny hotovosti\[\text{CCC} = \text{DSO} + \text{DIO} - \text{DPO}\]

Cyklus přeměny hotovosti je doba mezi zaplacením dodavateli a inkasem od zákazníka, tedy doba, po kterou firma financuje provoz sama. U Alfy \(54{,}75 + 76{,}04 - 50{,}30 = 80{,}5\) dne z konečných stavů (78,4 dne z průměrných). Součet DIO a DSO, 130,8 dne, je provozní cyklus. Supermarkety mívají cyklus přeměny hotovosti záporný: zákazník platí hned, zboží se otočí za pár týdnů a dodavatel čeká déle. Provoz jim pak financují dodavatelé.cash conversion cycle, operating cycle

Pravidlo palce

Den doby inkasa má hodnotu jednoho dne tržeb. U Alfy uvolní zkrácení DSO o 10 dní \(10\cdot 4\,800/365 = 131{,}5\) mil. Kč, zhruba 84 % ročního FCFE. Den zásob nebo závazků má hodnotu denních nákladů na prodané zboží, u Alfy 8,5 mil. Kč.

6.4Ukazatele solventnosti

Solventnost je schopnost splácet dlouhodobé závazky. Měří se dvěma způsoby: poměry zadluženosti z rozvahy (kolik dluhu nese kapitál) a ukazateli krytí z výkazu zisku a ztráty (kolikrát zisk pokryje platby věřitelům). Dluhem se rozumí úročený dluh: úvěry, dluhopisy a podle IFRS 16 i závazky z leasingu.

Zadluženost a krytí\[\frac{D}{E},\quad \frac{D}{A},\quad \frac{D}{D+E},\quad \text{páka} = \frac{A}{E},\qquad \text{úrokové krytí} = \frac{\text{EBIT}}{\text{úroky}},\qquad \text{krytí fixních plateb} = \frac{\text{EBIT} + \text{nájemné}}{\text{úroky} + \text{nájemné}}\]

\(D\) je úročený dluh, \(E\) vlastní kapitál a \(A\) aktiva celkem. Finanční páka \(A/E\) vstupuje do DuPontova rozkladu. Úrokové krytí říká, kolikrát provozní zisk pokryje úroky; krytí fixních plateb přidává do čitatele i jmenovatele nájemné, které leasingové výjimky IFRS 16 nebo starší výkazy nechávají v provozních nákladech. Kdyby Alfa platila 40 mil. Kč ročně za krátkodobé pronájmy, bylo by krytí fixních plateb \((480 + 40)/(80 + 40) = 4{,}33\) proti úrokovému krytí 6,0. Mezi analytiky nejpoužívanější je čistý dluh / EBITDA: kolik let by firma splácela dluh z provozního zisku před odpisy, kdyby nic neinvestovala.debt-to-equity, financial leverage, interest coverage, fixed-charge coverage, net debt to EBITDA

Tab. 6.2Likvidita a solventnost Alfa, a.s. (konečné stavy)
Ukazatel20242025
Běžná likvidita2,012,09
Pohotová likvidita1,211,28
Peněžní likvidita0,3380,375
Obranný interval (dny)88,791,3
Cyklus přeměny hotovosti (dny)81,080,5
Dluh / vlastní kapitál0,590,52
Dluh / aktiva31,8 %29,3 %
Dluh / (dluh + vlastní kapitál)37,3 %34,3 %
Finanční páka (aktiva / vlastní kapitál)1,871,78
Úrokové krytí (EBIT / úroky)4,5×6,0×
EBITDA / úroky7,2×9,0×
Čistý dluh (mil. Kč)986900
Čistý dluh / EBITDA1,601,25

Alfa se v roce 2025 zlepšila ve všech ukazatelích: dluh splácí, zisk roste a krytí úroků vzrostlo ze 4,5 na 6,0. Čistý dluh na úrovni 1,25 ročního EBITDA je u cyklického výrobce spotřebičů střední zadlužení.

6.5Ukazatele ziskovosti

Marže měří zisk na korunu tržeb na různých úrovních výkazu zisku a ztráty: hrubá (hrubý zisk / tržby) ukazuje cenovou sílu a náklady výroby, provozní (EBIT / tržby) i režii, před zdaněním a čistá i financování a daně. U Alfy 2025 jsou to 35,0 %, 10,0 %, 8,33 % a 6,58 %; marže EBITDA je 15,0 %.gross, operating, pretax and net profit margin

Výnosnosti měří zisk na korunu kapitálu. Pravidlo je jediné: čitatel musí patřit stejným poskytovatelům kapitálu jako jmenovatel.return on assets, return on equity, return on invested capital

Výnosnosti\[\text{ROE} = \frac{\text{čistý zisk}}{\text{VK}},\qquad \text{ROA} = \frac{\text{čistý zisk}}{A},\qquad \text{výnosnost celkového kapitálu} = \frac{\text{EBIT}}{D + \text{VK}},\qquad \text{ROIC} = \frac{\text{EBIT}\cdot(1-t)}{D + \text{VK} - \text{peníze}}\]
  • ROE patří akcionářům, proto čistý zisk (po úrocích a dani, u prioritních akcií navíc po prioritních dividendách) dělený vlastním kapitálem: 13,74 % (14,35 %).
  • ROA dělí čistý zisk všemi aktivy. Čistý zisk je ale už po úrocích pro věřitele, takže zadlužená firma vychází hůř. Přesnější varianta přičítá úroky po dani: \((316 + 63{,}2)/4\,100 = 9{,}25\,\%\) místo 7,71 % (z průměru 9,44 % místo 7,87 %). Provozní ROA (EBIT / aktiva) je 11,71 %.
  • Výnosnost celkového kapitálu dělí EBIT úročeným dluhem a vlastním kapitálem: \(480/3\,500 = 13{,}71\,\%\) (14,01 %).
  • ROIC dělí provozní zisk po dani investovaným kapitálem, tedy dluhem a vlastním kapitálem bez přebytečné hotovosti: \(379{,}2/3\,200 = 11{,}85\,\%\) (12,06 %). Porovnává se s WACC: Alfa vydělává 11,85 % na kapitálu, který stojí 8,92 %, a rozdíl 2,93 p. b. je zdrojem hodnoty (kapitoly 8 a 9).
Tab. 6.3Ziskovost Alfa, a.s.
Ukazatel2024 (konec)2025 (konec)2025 (průměr)
Hrubá marže34,0 %35,0 %–
Marže EBITDA13,7 %15,0 %–
Provozní (EBIT) marže8,56 %10,00 %–
Marže před zdaněním6,67 %8,33 %–
Čistá marže5,27 %6,58 %–
ROA6,02 %7,71 %7,87 %
ROE11,26 %13,74 %14,35 %
Výnosnost celkového kapitálu11,48 %13,71 %14,01 %
ROIC9,84 %11,85 %12,06 %
Pozor

Nejčastější chyba je nesoulad čitatele a jmenovatele: EBIT dělený vlastním kapitálem nebo čistý zisk dělený investovaným kapitálem. První ukazatel nadhodnocuje výnosnost akcionářů o úroky a daně, druhý podhodnocuje výnosnost celé firmy. Obojí vede ke špatnému srovnání firem s různým zadlužením.

6.6DuPontův rozklad

DuPontův rozklad rozepíše ROE na součin ukazatelů, které ukazují, odkud výnosnost akcionářů pochází. Třístupňová verze:DuPont analysis

DuPont, 3 kroky\[\text{ROE} = \underbrace{\frac{\text{čistý zisk}}{\text{tržby}}}_{\text{čistá marže}}\cdot\underbrace{\frac{\text{tržby}}{\text{aktiva}}}_{\text{obrat aktiv}}\cdot\underbrace{\frac{\text{aktiva}}{\text{VK}}}_{\text{finanční páka}}\]

Pětistupňová verze rozdělí čistou marži na tři části, takže odliší provoz od financování a daní:

DuPont, 5 kroků\[\text{ROE} = \underbrace{\frac{\text{čistý zisk}}{\text{EBT}}}_{\text{daňové břemeno}}\cdot\underbrace{\frac{\text{EBT}}{\text{EBIT}}}_{\text{úrokové břemeno}}\cdot\underbrace{\frac{\text{EBIT}}{\text{tržby}}}_{\text{EBIT marže}}\cdot\underbrace{\frac{\text{tržby}}{\text{aktiva}}}_{\text{obrat aktiv}}\cdot\underbrace{\frac{\text{aktiva}}{\text{VK}}}_{\text{finanční páka}}\]

Daňové břemeno je podíl zisku před zdaněním, který zbude po dani, tedy jedna minus efektivní daňová sazba. Úrokové břemeno je podíl provozního zisku, který zbude po úrocích; bez dluhu je rovno jedné. Vyšší páka tedy ROE zvyšuje přes poslední člen, ale zároveň ho snižuje přes úrokové břemeno. Čistý efekt je kladný, jen když firma vydělává na aktivech víc, než platí za dluh.tax burden, interest burden

Příklad ROE Alfy rozložené na pět částí

Z konečných stavů 2025:

\[\text{ROE} = \frac{316}{400}\cdot\frac{400}{480}\cdot\frac{480}{4\,800}\cdot\frac{4\,800}{4\,100}\cdot\frac{4\,100}{2\,300} = 0{,}79\cdot 0{,}8333\cdot 0{,}10\cdot 1{,}1707\cdot 1{,}7826 = 0{,}1374.\]

Třístupňově: čistá marže 6,583 % × 1,1707 × 1,7826 = 13,74 %. Z průměrných stavů (aktiva 4 017, vlastní kapitál 2 202 mil. Kč) se změní jen poslední dva členy:

\[\text{ROE} = 0{,}79\cdot 0{,}8333\cdot 0{,}10\cdot 1{,}1949\cdot 1{,}8243 = 0{,}1435.\]
ROE13,74 %316 / 2 300 ROA7,71 % = 316 / 4 100 Finanční páka1,7826 = 4 100 / 2 300 Čistá marže6,583 % = 316 / 4 800 Obrat aktiv1,1707 = 4 800 / 4 100 Daňové břemeno0,79 = 316 / 400 Úrokové břemeno0,8333 = 400 / 480 EBIT marže10,0 % = 480 / 4 800 ×× Tři kroky ROE = čistá marže × obrat aktiv × páka 13,74 % = 6,583 % × 1,1707 × 1,7826 modře provoz, oranžově financování
Obr. 6.1 DuPontův rozklad ROE Alfy za rok 2025 jako strom (konečné stavy, mil. Kč). Každý uzel je součinem uzlů napravo od něj. Modře provozní členy (EBIT marže, obrat aktiv), oranžově financování (úrokové břemeno, finanční páka), šedě daně a mezivýsledky.
Tab. 6.4DuPontův rozklad Alfa, a.s.
Člen2024 (konec)2025 (konec)2025 (průměr)
Daňové břemeno0,79000,79000,7900
Úrokové břemeno0,77920,83330,8333
EBIT marže8,56 %10,00 %10,00 %
Obrat aktiv1,14391,17071,1949
Finanční páka1,86981,78261,8243
ROE11,26 %13,74 %14,35 %
Příklad Proč ROE Alfy vzrostlo o 2,5 p. b.

Mezi lety 2024 a 2025 vzrostlo ROE z 11,26 % na 13,74 %. Postupnou záměnou (členy roku 2024 se jeden po druhém nahrazují členy roku 2025, zleva doprava) dostaneme příspěvky:

Člen20242025Příspěvek (p. b.)
Daňové břemeno0,79000,79000,00
Úrokové břemeno0,77920,8333+0,78
EBIT marže8,56 %10,00 %+2,03
Obrat aktiv1,14391,1707+0,33
Finanční páka1,86981,7826−0,67
ROE11,26 %13,74 %+2,47

Růst táhla provozní marže a nižší úroky, menší díl obrat aktiv. Páka klesla, takže ROE vzrostlo navzdory nižšímu zadlužení. Jiné pořadí záměny dá mírně odlišná čísla, obraz ale zůstane stejný.

Z praxe

Kvalita růstu ROE závisí na tom, který člen ho táhne. Zlepšení marže nebo obratu aktiv vychází z provozu a bývá trvalejší; zlepšení tažené pákou zvyšuje riziko a trh ho obvykle oceňuje méně. Alfa 2025 je učebnicový příklad toho lepšího případu.

6.7Udržitelné tempo růstu

Kolik může firma růst bez nového vlastního kapitálu a beze změny zadluženosti? Pokud zůstanou marže, obrat aktiv, páka a výplatní poměr stejné, roste vlastní kapitál, a tedy i aktiva a tržby, tempem zadržených zisků:sustainable growth rate

Udržitelný růst\[g = b\cdot\text{ROE},\qquad b = 1 - \frac{\text{dividendy}}{\text{čistý zisk}}\]

\(b\) je míra zadržení zisku. Alfa vyplatila 120 z 316 mil. Kč, výplatní poměr je 37,97 % a míra zadržení 62,03 %. Pak \(g = 0{,}6203\cdot 13{,}74\,\% = 8{,}52\,\%\). S ROE z vlastního kapitálu na začátku roku (\(316/2\,104 = 15{,}02\,\%\)) vychází \(g = 9{,}32\,\%\), přesně skutečný růst vlastního kapitálu z 2 104 na 2 300 mil. Kč. Dosazením DuPontu dostaneme \(g = b\cdot\text{marže}\cdot\text{obrat aktiv}\cdot\text{páka}\): růst lze zrychlit jen vyšší ziskovostí, efektivnějším majetkem, vyšším dluhem, nebo nižšími dividendami (Higgins, 1977).retention ratio, payout ratio

Základní scénář ocenění v kapitole 8 počítá pro rok 2026 s růstem tržeb 6 %, tedy pod udržitelným tempem. Alfa tak může růst z vlastních zdrojů a ještě dál snižovat zadluženost nebo zvyšovat dividendy.

Pozor

Udržitelné tempo není předpověď, ale kapacita při neměnných poměrech. Firma, která roste rychleji, musí měnit některý z členů: zvýšit dluh, vydat akcie, nebo snížit dividendy. Firma, která roste pomaleji, hromadí hotovost nebo snižuje dluh.

6.8Alfa a konkurenti

Tab. 6.5Alfa a smyšlení konkurenti ze stejného odvětví
FirmaROEEBIT maržeROE / EBIT maržeČistý dluh / EBITDAP/B
Beta16,0 %12 %1,330,82,4
Gama11,0 %8 %1,382,01,3
Delta14,0 %10 %1,401,21,9
Epsilon18,0 %14 %1,290,33,1
Alfa13,7 %10 %1,371,251,74
Medián konkurentů15,0 %11 %1,351,02,15

Modelová čísla. Poměr ROE / EBIT marže je součin daňového a úrokového břemene, obratu aktiv a finanční páky.

Alfa má ROE pod mediánem konkurentů (13,7 % proti 15,0 %). Poměr ROE k EBIT marži, tedy součin všech ostatních členů DuPontova rozkladu, je přitom u všech pěti firem podobný (1,29 až 1,40). Rozdíly v ROE v tomto odvětví vysvětluje hlavně provozní marže, ne páka ani obrat. Alfa má marži stejnou jako Delta a nižší než Beta a Epsilon, a je o něco zadluženější než medián. Epsilon má nejvyšší ROE při nejnižším dluhu: výnosnost z provozu, ne z páky.

Trh to odráží v ocenění: pořadí podle P/B přesně kopíruje pořadí podle ROE. Firma, která vydělává víc na korunu vlastního kapitálu, má větší hodnotu na korunu účetního kapitálu. Proč přesně, ukáže kapitola 9 vztahem \(P/B = (\text{ROE} - g)/(r - g)\).

6.9Úvěrová a akciová analýza, segmenty a ukazatele na akcii

Úvěrový analytik má asymetrickou pozici: jeho výnos je shora omezen úrokem, zdola mu hrozí ztráta. Zajímá ho schopnost splácet v nepříznivém scénáři, proto sleduje krytí úroků, čistý dluh k EBITDA, peněžní tok k dluhu, likviditu, splatnosti dluhu a plnění kovenantů. Ratingové agentury k dluhu přidávají leasingy, nekryté penzijní závazky a podobné položky. Akciový analytik drží zbytkový nárok, takže ho zajímá hlavně růst a výnosnost nad náklady kapitálu: marže, ROIC proti WACC, udržitelný růst a ukazatele na akcii.credit analysis vs equity analysis

Firmy s více činnostmi vykazují podle IFRS 8 provozní segmenty tak, jak je sleduje vedení. Ze segmentových údajů lze spočítat segmentovou marži (provozní zisk segmentu / tržby segmentu), segmentový ROA (zisk segmentu / aktiva segmentu) a poměr investic k odpisům podle segmentů. Ukáží, která část firmy hodnotu vytváří a která ji spotřebovává; počítat ale musíte s tím, že alokace režií mezi segmenty je na vedení.operating segments, segment margin

Ukazatele na akcii převádějí výkazy na jednu akcii: zisk na akcii 31,60 Kč, účetní hodnota na akcii 230 Kč, dividenda 12 Kč, provozní peněžní tok 50,60 Kč, FCFE 15,60 Kč a tržby 480 Kč na akcii. Na rozdíl od celkových čísel je ovlivňuje i počet akcií, takže zpětný odkup zvýší zisk na akcii, i když zisk firmy neroste.per-share ratios, book value per share

6.10Pasti

  • IFRS 16: leasingy v rozvaze zvyšují aktiva (obrat aktiv klesá), dluh (zadluženost roste) i EBITDA (čistý dluh / EBITDA se může pohnout oběma směry). S leasingem skladu z kapitoly 5 by Alfa měla poměr dluhu k vlastnímu kapitálu 0,61 místo 0,52, čistý dluh / EBITDA 1,44 místo 1,25, úrokové krytí 5,2 místo 6,0 a obrat aktiv 1,114 místo 1,171. Firmy podle US GAAP vykazují EBITDA bez tohoto efektu.
  • Jednorázové položky: ziskovost počítejte z opakovatelného zisku, ale stejnou úpravu udělejte u všech firem a let. Položky, které se „jednorázově“ opakují každý rok, jednorázové nejsou.
  • Záporný vlastní kapitál: po letech ztrát nebo velkých zpětných odkupů je ROE i D/E bez smyslu. Pak je lepší ROIC, ROA nebo čistý dluh / EBITDA.
  • Zpětné odkupy: snižují vlastní kapitál i počet akcií, takže zvyšují ROE i zisk na akcii, aniž by se zlepšil provoz (příklad níže).
  • Malé a záporné jmenovatele: P/E nebo meziroční změna u zisku blízko nuly dávají extrémní čísla; záporné hodnoty se v průměrech nesčítají smysluplně. Medián je robustnější.
Příklad Zpětný odkup zvedne ROE (modelová úvaha)

Představme si, že by si Alfa půjčila 400 mil. Kč za 6,5 % a koupila zpět 1 mil. akcií po 400 Kč. Úroky vzrostou o 26 mil. Kč, po dani o \(26\cdot 0{,}79 = 20{,}54\). Čistý zisk klesne na \(316 - 20{,}54 = 295{,}46\) mil. Kč, vlastní kapitál na 1 900 mil. Kč a počet akcií na 9 mil.

\[\text{ROE} = \frac{295{,}46}{1\,900} = 15{,}55\,\%,\qquad \text{EPS} = \frac{295{,}46}{9} = 32{,}83\ \text{Kč}.\]

ROE vzroste o 1,8 p. b. a zisk na akcii o 3,9 %, přestože firma vydělává méně. Zároveň stoupne poměr dluhu k vlastnímu kapitálu z 0,52 na 0,84 a úrokové krytí klesne z 6,0 na 4,5. Vyšší ROE tu je odměnou za vyšší riziko, ne za lepší podnikání.

6.11Procvičení

1
Spočtěte z konečných stavů 2024 doby obratu Alfy a cyklus přeměny hotovosti (tržby 4 500, náklady na prodané zboží 2 970, pohledávky 680, zásoby 620, závazky z obchodního styku 410 mil. Kč).
DSO \(= 680/4\,500\cdot 365 = 55{,}2\) dne, DIO \(= 620/2\,970\cdot 365 = 76{,}2\) dne, DPO \(= 410/2\,970\cdot 365 = 50{,}4\) dne. CCC \(= 55{,}2 + 76{,}2 - 50{,}4 = 81{,}0\) dne. V roce 2025 se cyklus zkrátil o 0,5 dne na 80,5.
2
Rozložte ROE Alfy za rok 2024 pětistupňovým DuPontem (zisk 237, zisk před zdaněním 300, EBIT 385, tržby 4 500, aktiva 3 934, vlastní kapitál 2 104 mil. Kč).
Daňové břemeno \(237/300 = 0{,}79\), úrokové \(300/385 = 0{,}7792\), EBIT marže \(385/4\,500 = 8{,}56\,\%\), obrat aktiv \(4\,500/3\,934 = 1{,}1439\), páka \(3\,934/2\,104 = 1{,}8698\). Součin: \(0{,}79\cdot 0{,}7792\cdot 0{,}08556\cdot 1{,}1439\cdot 1{,}8698 = 0{,}1126\), tedy 11,26 % \(= 237/2\,104\).
3
Jaké by bylo udržitelné tempo růstu Alfy, kdyby vyplácela 60 % zisku a ROE zůstalo 13,74 %? Stačilo by na růst tržeb 6 % z prognózy, aniž by se zvýšila zadluženost?
\(b = 1 - 0{,}60 = 0{,}40\), \(g = 0{,}40\cdot 13{,}74\,\% = 5{,}50\,\%\). Nestačilo: při růstu 6 % by Alfa musela zvýšit dluh, vydat akcie, nebo zlepšit marži či obrat aktiv.
4
Alfa zaplatí z hotovosti 100 mil. Kč dodavatelům. Jak se změní běžná, pohotová a peněžní likvidita?
Oběžná aktiva 1 570, peníze 200, krátkodobé závazky 700 mil. Kč. Běžná likvidita vzroste z 2,09 na \(1\,570/700 = 2{,}24\), pohotová z 1,28 na \(920/700 = 1{,}31\), peněžní klesne z 0,375 na \(200/700 = 0{,}286\). Když je ukazatel nad jedničkou, stejné snížení čitatele i jmenovatele ho zvýší; proto lze běžnou likviditu ke konci roku „vylepšit“ splacením závazků.
5
Kdyby si Alfa půjčila 200 mil. Kč za 6,5 % a koupila zpět 0,5 mil. akcií po 400 Kč, jaké by bylo ROE, zisk na akcii, poměr dluhu k vlastnímu kapitálu a úrokové krytí?
Úroky +13, po dani \(13\cdot 0{,}79 = 10{,}27\). Zisk \(316 - 10{,}27 = 305{,}73\), vlastní kapitál 2 100, akcií 9,5 mil. ROE \(= 305{,}73/2\,100 = 14{,}56\,\%\), EPS \(= 305{,}73/9{,}5 = 32{,}18\) Kč, D/E \(= 1\,400/2\,100 = 0{,}67\), úrokové krytí \(= 480/93 = 5{,}16\).
6
Proč může mít supermarket běžnou likviditu 0,8 a záporný cyklus přeměny hotovosti, a přesto být finančně zdravý?
Zákazníci platí hned (DSO kolem nuly), zboží se otočí za pár týdnů (nízké DIO) a dodavatelům se platí za delší dobu (vysoké DPO). CCC = DSO + DIO − DPO je pak záporný: dodavatelé financují zásoby i část provozu. Krátkodobé závazky vůči dodavatelům převyšují oběžná aktiva, ale obnovují se z denních tržeb. Rozhodující je stabilita tržeb a vztahy s dodavateli, ne úroveň běžné likvidity.
Co si odnést
  • Ukazatel mluví jen ve srovnání: s vlastní historií a s konkurenty, se stejnou definicí (konečné, nebo průměrné stavy) u všech firem i let.
  • DuPont: ROE = daňové břemeno × úrokové břemeno × EBIT marže × obrat aktiv × páka. Alfa 13,74 %; růst o 2,5 p. b. táhla marže, ne dluh.
  • Cyklus přeměny hotovosti DSO + DIO − DPO je u Alfy 80,5 dne; den doby inkasa váže 13,2 mil. Kč.
  • Udržitelné tempo růstu g = b × ROE = 8,5 %; Alfa může růst z vlastních zdrojů.
  • Leasingy podle IFRS 16, jednorázové položky a zpětné odkupy mění ukazatele, aniž by se změnilo podnikání.
Část IIIFirma zblízka
7

Kvalita zisků a varovné signálypokročilý

Dvě firmy mohou vykázat stejný zisk, a přesto má peníze jen jedna z nich. Kvalita zisků říká, nakolik je vykázaný zisk podložený penězi, udržitelný a věrně zobrazený. Kapitola ukazuje, jak rozdíl mezi ziskem a peněžními toky měřit, kde účetní úsudky nejčastěji sklouzávají k optimismu a co dokážou kvantitativní filtry.

🚩

Kuchař může jídlo dochutit, ale z prošlých surovin čerstvé neuvaří. Účetní pravidla dávají vedení firmy koření: odhady, úsudky a načasování. Kdo umí ochutnávat, pozná, kdy je na talíři víc omáčky než masa. Masem je tu peněžní tok.

Detektor kvality zisků
Most ukazuje, jak se z čistého zisku za rok 2025 stane provozní peněžní tok (CFO). Přepněte mezi Alfou a smyšlenou firmou Omega, a.s. Posuvníky mění tři věci, kterými firmy zisk a peníze nejčastěji „vylepšují“. Semafor pod grafem shrnuje varovné signály.
LABORATOŘ
Modelová čísla v mil. Kč; výkazy Omegy jsou v tabulkách 7.4 a 7.5. Daň 21 % se platí z účetního zisku. Faktoring je v grafu zvlášť, ve výkazu by splynul se změnou pohledávek. Barvy semaforu používají orientační hranice tohoto průvodce, nejsou to pravidla.
Altmanovo Z-skóre
Pět poměrových ukazatelů s váhami z Altmanova modelu z roku 1968. Sloupce ukazují příspěvek každého ukazatele ke skóre, podbarvení tři zóny. Zkuste Alfu, Omegu a Alfu v recesi.
KALKULAČKA
Z = 1,2·X1 + 1,4·X2 + 3,3·X3 + 0,6·X4 + 1,0·X5 (Altman, 1968). Recese: tržby −15 %, EBIT poloviční, cena akcie −40 %. Model byl odhadnut na amerických průmyslových firmách; jinde je jen orientační.
Minihra: červené vlajky
Osm situací z výročních zpráv a tiskových zpráv. Je to varovný signál, nebo běžná věc?
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: akruály, manipulace a kvantitativní filtry

7.1Co je kvalita zisků

Analytik posuzuje dvě různé věci. Kvalita finančního výkaznictví říká, zda výkazy věrně a úplně zobrazují hospodaření firmy v souladu s účetními standardy a zda jsou užitečné pro rozhodování.financial reporting quality

Kvalita zisků (výsledků) říká, zda je vykázaný zisk udržitelný, opakovatelný a dost vysoký na to, aby firma vydělala alespoň náklady kapitálu. Firma může poctivě vykázat špatný výsledek; pak má kvalitní výkaznictví a nekvalitní zisky. Opačná kombinace dobře nefunguje: když výkazy nejsou věrné, nelze kvalitu zisků vůbec posoudit.earnings quality

Tab. 7.1Spektrum kvality výkazů, od nejlepší po nejhorší
ÚroveňCo to znamená
1. V souladu se standardy, užitečné, udržitelnéVěrné výkazy, zisk se opakuje a pokrývá náklady kapitálu.
2. V souladu, užitečné, ale slabé ziskyVěrné výkazy, jenže zisk je nízký nebo neudržitelný.
3. V souladu, ale zaujaté volbyAgresivní (nebo naopak přehnaně konzervativní) odhady a metody v mezích standardů.
4. V souladu, ale řízení ziskuVolby a reálné kroky cílené na vykázané číslo: odklad výdajů, načasování prodejů.
5. Mimo standardyÚčtování, které standardy nepřipouštějí.
6. Fiktivní transakcePodvod: zaúčtované obchody, které se nestaly.

Řízení zisku má dvě podoby. Akruální řízení mění odhady a úsudky (opravné položky, životnost majetku, okamžik vykázání tržby) a peníze se přitom nehýbou. Reálné řízení mění skutečné obchody: firma odloží údržbu nebo vývoj, nabídne slevy na konci čtvrtletí, vyrobí víc, než prodá. Reálné řízení je hůř vidět a dlouhodobě obvykle ničí hodnotu, protože obětuje budoucí peníze kvůli dnešnímu číslu.earnings management

Pozor

Zaujatost funguje oběma směry. Přehnaně konzervativní účtování (velké rezervy v dobrém roce) vypadá ctnostně, ale vytváří skryté zásoby zisku, které lze později rozpustit. Pro analytika je stejně nepříjemné jako agresivní účtování: obojí zkresluje trend.

7.2Perzistence zisků a akruály

Účetní zisk se skládá z peněžní části a z akruálů (kapitola 5), tedy položek, které zisk ovlivnily, ale peníze zatím ne: nárůst pohledávek, zásob, odpisy, rezervy. Akruály jsou užitečné, protože přiřazují výnosy a náklady ke správnému období. Stojí ale na odhadech, a čím víc odhadů, tím víc prostoru pro chybu i pro záměr.accruals

Perzistence zisku říká, jak velká část dnešního zisku se přenese do zisku příštího roku. Měří se regresí:earnings persistence

Perzistence složek zisku\[E_{t+1} = \alpha + \beta_1\,CF_t + \beta_2\,ACC_t + \varepsilon_{t+1},\qquad \beta_2 \lt \beta_1\]

\(E\) je zisk vztažený k aktivům, \(CF\) jeho peněžní část a \(ACC\) akruální část. Koeficient blízký jedné znamená, že se zisk opakuje; koeficient blízký nule, že zmizí. Sloan (1996) ukázal na amerických firmách, že akruální část zisku je méně perzistentní než peněžní: zisk tažený akruály se v dalších letech vrací k průměru rychleji.

Sloan zjistil i druhou věc: ceny akcií tento rozdíl nezohledňovaly. Investoři hleděli na celkový zisk, a firmy s vysokými akruály proto měly v dalších letech podprůměrné výnosy, firmy s nízkými nadprůměrné. Jev dostal jméno akruální anomálie. Pozdější práce ukázaly, že méně spolehlivé akruály (pohledávky, zásoby, aktivované náklady) jsou méně perzistentní (Richardson a kol., 2005), a že výnos ze strategie na americkém trhu po zveřejnění výrazně zeslábl (Green, Hand a Soliman, 2011).accrual anomaly

Z praxe

Anomálie se vytratila, analytický význam akruálů ne. Vysoké akruály dnes neslouží jako obchodní signál, ale jako otázka: proč zisk tak předbíhá peníze? Odpověď bývá nevinná (rychlý růst, sezónnost), někdy ale vede k agresivnímu účtování.

7.3Akruální poměry

Nejjednodušší měřítko porovnává zisk s provozním peněžním tokem a výsledek škáluje průměrnými aktivy. Je to Sloanovo pojetí: celkové provozní akruály včetně odpisů.accruals ratio

Akruály k aktivům\[\text{akruály}_{A} = \frac{NI_t - CFO_t}{(A_t + A_{t-1})/2}\]

\(NI\) je čistý zisk, \(CFO\) provozní peněžní tok a \(A\) celková aktiva. Pro výrobní firmu s velkými odpisy bývá poměr záporný: odpisy snižují zisk, ale ne peníze. Kladná a rostoucí hodnota znamená, že zisk předbíhá peníze.

Druhé pojetí sleduje změnu čistých provozních aktiv (NOA). Ta jsou provozní aktiva bez peněz minus provozní závazky bez úročeného dluhu, tedy kapitál vázaný v provozu. Zahrnuje i investice do dlouhodobého majetku, a proto zachytí i aktivované náklady, které první měřítko nevidí.net operating assets (NOA)

Čistá provozní aktiva a akruální poměry\[NOA = (\text{aktiva} - \text{peníze a krátkodobé investice}) - (\text{závazky} - \text{úročený dluh})\]\[\text{z rozvahy: } \frac{NOA_t - NOA_{t-1}}{(NOA_t + NOA_{t-1})/2},\qquad \text{z cash flow: } \frac{NI_t - (CFO_t + CFI_t)}{(NOA_t + NOA_{t-1})/2}\]

\(CFI\) je investiční peněžní tok (záporný při investicích). Oba poměry měří totéž, růst provozních aktiv, který nebyl zaplacen z provozních peněz. Liší se o nepeněžní transakce: akvizice placené akciemi, kurzové přepočty, odměny v akciích.

Příklad Akruály Alfy třemi způsoby

Alfa měla v roce 2025 čistý zisk 316 mil. Kč a CFO 506 mil. Kč. Průměrná aktiva jsou \((3\,934 + 4\,100)/2 = 4\,017\) mil. Kč, takže

\[\text{akruály}_{A} = \frac{316 - 506}{4\,017} = -4{,}7\ \%,\qquad \frac{CFO}{NI} = \frac{506}{316} = 1{,}60.\]

Čistá provozní aktiva: na konci roku 2024 \((3\,934 - 264) - (1\,830 - 1\,250) = 3\,090\), na konci roku 2025 \((4\,100 - 300) - (1\,800 - 1\,200) = 3\,200\) mil. Kč. Poměr z rozvahy je \(110/3\,145 = 3{,}5\ \%\). Z peněžních toků vychází \(316 - (506 - 300) = 110\) mil. Kč a stejných 3,5 %, protože Alfa nemá nepeněžní transakce.

Znaménka se liší, protože první měřítko odečítá odpisy (240) a nevidí investice (300). Druhé měří čistý přírůstek provozního kapitálu: investice nad odpisy 60 plus pracovní kapitál 50. Obě čísla jsou u Alfy klidná.

Pozor

Akruální poměry srovnávejte jen při stejné definici a se stejným zařazením úroků. Podle IAS 7 smí firma zatím placené úroky vykázat v provozním i ve finančním peněžním toku; IFRS 18 tuto volbu od roku 2027 u nefinančních firem ruší a placené úroky řadí do financování. Alfa má úroky v CFO; po přesunu by CFO vzrostl o 80 na 586 mil. Kč a akruály k aktivům by klesly z −4,7 % na −6,7 %, aniž se cokoli stalo. Srovnávejte firmu s její historií a s podobnými firmami, ne s pevnou hranicí.

7.4Proč a kdy firmy manipulují

Podvody a agresivní účtování vysvětluje trojúhelník podvodu (Cressey, 1953). Na stejných třech skupinách stojí i hodnocení rizikových faktorů podle mezinárodního auditorského standardu ISA 240:fraud triangle

  • Motivace a tlak: splnit očekávání analytiků, odměny navázané na zisk na akcii, kovenanty úvěrů, chystaná emise akcií nebo prodej firmy, osobní dluhy vedení.
  • Příležitost: slabá vnitřní kontrola, pasivní dozorčí rada a výbor pro audit, dominantní generální ředitel, složité transakce, oblasti s velkým prostorem pro odhad.
  • Racionalizace: „jde jen o načasování“, „příští kvartál to dorovnáme“, „všichni to tak dělají“.

Analytik nemůže vidět do hlav, ale vidí podmínky. Firma s ambiciózním výhledem, zpomalujícím trhem, odměnami vázanými na krátkodobý zisk a slabou kontrolou si zaslouží přísnější čtení výkazů než firma bez tlaku.

7.5Tržby: kde se zisk vyrábí nejsnáz

Tržby jsou největší položkou výkazu zisku a ztráty a jejich vykázání stojí na úsudku. Podle pětikrokového modelu IFRS 15 (oddíl 5.2) se výnos uznává, když firma splní povinnost plnit, tedy předá zákazníkovi kontrolu nad zbožím či službou. Prostor pro optimismus dávají hlavně okamžik předání, rozdělení ceny mezi povinnosti plnit a odhad proměnlivé části ceny:

  • Přecpání distribučního kanálu: na konci období firma „protlačí“ zboží distributorům se slevou, delší splatností nebo právem vrácení. Tržby vzrostou teď, v dalším období přijdou vratky a slabší objednávky.channel stuffing
  • Fakturace bez dodání: firma fakturuje, ale zboží zůstává v jejím skladu. IFRS 15 ji připouští jen výjimečně: důvod musí být věcný (požadavek zákazníka), zboží musí být oddělené jako jeho majetek, připravené k předání a firma ho nesmí použít jinak.bill-and-hold
  • Kruhové obchody: firma prodá protistraně zboží nebo službu a současně od ní koupí něco podobného. Tržby rostou, ekonomická podstata chybí.round-tripping
  • Hlavní, nebo zprostředkovatel: kdo kontroluje zboží před předáním zákazníkovi, vykazuje tržbu v hrubé výši, zprostředkovatel jen svou provizi. Hrubé vykázání nafoukne tržby i růst (ne zisk) a zkreslí ocenění přes násobek tržeb.
  • Více povinností plnit v jedné smlouvě: cena se rozděluje podle samostatných prodejních cen. Kdo přidělí víc ceně dodaného zařízení a méně budoucímu servisu, posune tržby dopředu.

Stopy zůstávají v rozvaze. Fiktivní nebo předčasná tržba nepřinese peníze, takže rostou pohledávky. Nejjednodušší test je doba inkasa pohledávek \(DSO = \text{pohledávky}/\text{tržby}\cdot 365\) (oddíl 6.2) a srovnání růstu pohledávek s růstem tržeb.

Další stopy: rostoucí smluvní aktiva, klesající opravné položky k pohledávkám, u předplatného klesající výnosy příštích období, nápadná část tržeb v posledních dnech čtvrtletí.

Příklad Pohledávky Omegy navíc

Omega, a.s. (tabulky 7.4 a 7.5) měla v roce 2023 tržby 2 400 mil. Kč a pohledávky 420 mil. Kč, tedy DSO \(420/2\,400\cdot 365 = 63{,}9\) dne. V roce 2025 vykázala tržby 3 600 a pohledávky 940 mil. Kč, DSO 95,3 dne.

Při DSO z roku 2023 by pohledávky činily \(3\,600\cdot 420/2\,400 = 630\) mil. Kč. Pohledávek „navíc“ je \(940 - 630 = 310\) mil. Kč, víc než celý čistý zisk 237 mil. Kč. Pohledávky v roce 2025 vzrostly o 56,7 %, tržby o 24,1 %.

Pravidlo palce

Rostou-li pohledávky dva roky po sobě o víc než 10 procentních bodů rychleji než tržby a firma to nevysvětlí změnou obchodních podmínek, berte část tržeb jako nepotvrzenou, dokud se neproměnila v peníze.

7.6Náklady a rozvaha

Na nákladové straně se zisk nejčastěji „vyrábí“ tím, že výdaj neprojde výkazem zisku a ztráty hned:

  • Aktivace provozních nákladů. Podle IAS 38 se výzkum vždy účtuje do nákladů a vývoj se aktivuje, jen když firma prokáže technickou proveditelnost, záměr a schopnost dokončit a použít nebo prodat, budoucí ekonomický přínos, dostatek zdrojů a spolehlivé měření. Varovné je, když podíl aktivovaného vývoje rychle roste a projekty nemají doložené prodeje. Podobně se aktivuje software, úroky nebo náklady na získání zákazníka.capitalisation of costs
  • Prodloužení životnosti majetku nebo zvýšení zbytkové hodnoty sníží odpisy, aniž se změnilo užívání majetku. Stopa: odpisy klesají vůči hrubé hodnotě dlouhodobého majetku.
  • Nedostatečné odpisy hodnoty: zásob (na čistou realizovatelnou hodnotu), pohledávek (očekávané úvěrové ztráty podle IFRS 9) a goodwillu (IAS 36, viz 7.9).
  • Rezervy jako „sklenice na sušenky“: v dobrém roce firma vytvoří rezervy nad potřebu a ve slabém je rozpustí do zisku. Výsledkem je hladký, ale nepravdivý trend.cookie-jar reserves
  • Velký úklid: nové vedení odepíše najednou vše, co jde, a budoucí zisky pak vypadají lépe. Část odpisů se později vrací jako „zlepšení“.
  • Nadvýroba: při kalkulaci plných nákladů rozloží firma fixní výrobní náklady do většího počtu kusů. Část nákladů zůstane v zásobách, hrubá marže vzroste a zásoby se hromadí.

Omega dělá několik z těchto věcí současně. Podíl aktivovaného vývoje na celkových výdajích na vývoj stoupl z 23 % (30 ze 130 mil. Kč) na 74 % (140 ze 190 mil. Kč). Odpisy hmotného majetku klesly z 86 na 80 mil. Kč, přestože majetek vzrostl z 794 na 919 mil. Kč. Doba obratu zásob se prodloužila z 81,7 na 94,0 dne.

7.7Peněžní toky nejsou imunní

Provozní peněžní tok se zmanipulovat dá hůř než zisk, ale dá. Nejčastější cesty:

  • Faktoring: prodej pohledávek bance na konci roku přinese peníze dřív. CFO vzroste, pohledávky a DSO klesnou, ale jde o jednorázové zrychlení inkasa, a u faktoringu s postihem fakticky o půjčku.
  • Dodavatelské financování: banka zaplatí dodavatelům včas a firma bance později. Závazky z obchodního styku rostou, CFO vypadá lépe, ekonomicky jde o dluh. Od roku 2024 musí firmy podle novel IAS 7 a IFRS 7 zveřejňovat podmínky, objem a splatnosti těchto programů.supplier finance (reverse factoring)
  • Přesun mezi kategoriemi: aktivovaný výdaj se přesune z provozního do investičního toku. CFO vzroste, volný peněžní tok ne. Podobně funguje volba, kam zařadit placené úroky, kterou firmy mají do přechodu na IFRS 18.
  • Načasování: odklad plateb dodavatelům a nákupů zásob o pár dní kolem rozvahového dne.
  • Odměny v akciích: jsou nepeněžním nákladem, takže je nepřímá metoda přičítá zpět. CFO je vyšší, ale ředění akcionářů je skutečný náklad.

Laboratoř ukazuje dvě důležité vlastnosti. Aktivace vývoje nezmění rozdíl zisku a CFO, protože zvýší oba; prozradí ji až akruály z čistých provozních aktiv. Faktoring zlepší CFO, akruály k aktivům i DSO najednou, a semafor proto může zezelenat, aniž se cokoli zlepšilo. Proti tomu pomáhá sledovat volný peněžní tok po aktivovaných nákladech a přičíst prodané pohledávky a dodavatelské financování zpět.

7.8Upravené ukazatele

Firmy vedle výkazů zveřejňují vlastní ukazatele: upravený zisk, EBITDA, čistý dluh, organický růst. Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) je nazývá alternativní ukazatele výkonnosti (APM) a definuje je jako finanční měřítka výkonnosti, finanční pozice nebo peněžních toků, která nejsou definována účetním rámcem.alternative performance measures (APM)

Pokyny ESMA k APM (ESMA/2015/1415, platí od 3. 7. 2016) pro emitenty na regulovaném trhu požadují zejména:

  • jasnou definici a výpočet, srozumitelný a nezavádějící název,
  • nevydávat za mimořádné nebo jednorázové položky, které ovlivnily minulá období a ovlivní i budoucí; jako příklad pokyny uvádějí náklady na restrukturalizaci a odpisy hodnoty,
  • odsouhlasení na nejbližší položku výkazů, s vysvětlením hlavních rozdílů,
  • vysvětlení, proč je ukazatel užitečný,
  • nezdůrazňovat APM víc než údaje z výkazů,
  • srovnatelné údaje za minulé období a stejnou definici v čase.

Od účetních období začínajících 1. 1. 2027 přináší IFRS 18 (vydán v dubnu 2024) ukazatele výkonnosti definované vedením: firmy je budou uvádět v příloze účetní závěrky s odsouhlasením na mezisoučty podle IFRS.

Nejčastěji se „upravuje“ EBITDA. Typické úpravy jsou restrukturalizace, odměny v akciích, náklady akvizic, soudní spory, odpisy zásob a někdy i očekávané synergie. Každá úprava může mít smysl jednou. Když se ale „jednorázová“ položka objevuje každý rok, je to běžný provozní náklad. Odměny v akciích jsou mzdou placenou v jiné měně; kdyby je firma nevyplatila v akciích, musela by je vyplatit v penězích.adjusted EBITDA

Příklad Upravená EBITDA a zadlužení Omegy

Omega v roce 2025 vykázala EBITDA 455 mil. Kč. Vedení zveřejňuje upravenou EBITDA 590 mil. Kč: přičítá restrukturalizaci 50, „ostatní jednorázové náklady“ 45 a odměny v akciích 40 mil. Kč. Upravené číslo je \(590/455 = 1{,}30\)krát vyšší. Restrukturalizace se přitom objevila ve všech třech letech (20, 35 a 50 mil. Kč).

Čistý dluh je \(1\,100 - 84 = 1\,016\) mil. Kč. Vůči upravené EBITDA vychází zadlužení \(1\,016/590 = 1{,}72\)krát, vůči vykázané \(1\,016/455 = 2{,}23\)krát. Pokud jsou úvěrové kovenanty definovány přes upravenou EBITDA, má vedení silnou motivaci úpravy rozšiřovat.

Pravidlo palce

Položka, která se jako „jednorázová“ objevila ve třech z posledních pěti let, patří do běžných nákladů. Do ocenění vstupuje její průměr.

7.9Goodwill, spřízněné strany a správa firmy

Goodwill se podle IFRS neodpisuje; firma ho nejméně jednou ročně testuje na snížení hodnoty podle IAS 36. Zpětně získatelná částka se počítá z prognóz a diskontní sazby, které volí vedení, takže test lze snadno „projít“. Ztrátu ze snížení hodnoty goodwillu nelze později zrušit, a proto ji vedení rádo odkládá. Varovné je, když tržní kapitalizace dlouho leží pod účetním vlastním kapitálem a firma přesto žádné snížení hodnoty nevykáže, nebo když firma roste hlavně akvizicemi a organický růst neukazuje.

Další signály leží mimo čísla:

  • významné transakce se spřízněnými stranami (prodeje firmám vlastněným manažery, půjčky členům vedení),
  • výměna auditora, zvlášť po neshodě, výhrada nebo zdůraznění skutečnosti ve zprávě auditora, vysoké neauditní služby,
  • opožděné zveřejnění výsledků, opakované opravy minulých výkazů, odchod finančního ředitele,
  • dominantní akcionář nebo ředitel bez účinného dohledu, složitá struktura dceřiných firem v různých jurisdikcích,
  • odměny vedení navázané na krátkodobý zisk a výrazné prodeje akcií vedením.
Tab. 7.2Kde hledat varovné signály
OblastSignálCo zkontrolovat
Tržbypohledávky rostou rychleji než tržbyDSO, smluvní aktiva, vratky, tržby na konci období
Nákladymarže roste bez zřejmého důvoduaktivované náklady, životnost majetku, rezervy
Zásobyzásoby rostou rychleji než náklady prodejedoba obratu zásob, odpisy zásob
Peněžní tokyCFO trvale pod ziskemakruály, faktoring, dodavatelské financování
Upravené ukazateleúpravy rostou a opakují seodsouhlasení APM, odměny v akciích
Správa firmyauditor, spřízněné strany, zpožděnízpráva auditora, příloha, oznámení
Výkaz zisku a ztráty „Jednorázové“ náklady se opakujíOmega: restrukturalizace 20, 35, 50 Upravená EBITDA daleko nad vykázanouOmega: 590 proti 455, tedy 1,30× Odpisy klesají, majetek rosteOmega: odpisy 86 → 80, majetek 794 → 919 Rozvaha Pohledávky rostou rychleji než tržbyOmega: DSO 75,5 → 95,3 dne Zásoby rostou rychleji než nákladyOmega: DIO 85,1 → 94,0 dne Roste podíl aktivovaného vývojeOmega: 23 % → 74 % výdajů na vývoj Peněžní toky CFO trvale pod ziskemOmega: CFO 22 proti zisku 237 Záporný volný tok kryje nový dluhOmega: FCF −268, nový dluh +300 Faktoring, dodavatelské financovánípřičíst zpět, číst přílohu Správa firmy Výměna auditora, výhrada ve zprávě Transakce se spřízněnými stranami Zpožděné výsledky, odchod fin. ředitele Odměny vázané na krátkodobý zisk Výrazné prodeje akcií vedením Filtr: Beneishovo M-skóre Omegy −1,62 je nad hranicí −1,78, Alfy −2,66 hluboko pod ní.
Obr. 7.1 Kontrolní mapa varovných signálů s hodnotami smyšlené firmy Omega, a.s. z oddílu 7.11 (mil. Kč, dny). Každý signál je otázka, ne důkaz: vede k příloze účetní závěrky, ke srovnání s konkurenty a k dotazu na vedení.

7.10Kvantitativní filtry: Beneish a Altman

Beneishovo M-skóre

Beneish (1999) porovnal firmy, které byly později přistiženy při manipulaci se zisky, s ostatními a odhadl probitový model z osmi indexů. Část z nich zachycuje stopy, které manipulace ve výkazech zanechá (pohledávky, kvalita aktiv, odpisy, akruály), část podmínky, které k ní svádějí (klesající hrubá marže, rychlý růst, horší efektivita režie, rostoucí zadlužení).Beneish M-score

Beneishovo M-skóre\[\begin{aligned} M = {}&-4{,}84 + 0{,}920\,DSRI + 0{,}528\,GMI + 0{,}404\,AQI + 0{,}892\,SGI \\ &+ 0{,}115\,DEPI - 0{,}172\,SGAI + 4{,}679\,TATA - 0{,}327\,LVGI \end{aligned}\]
Tab. 7.3Proměnné M-skóre (rok t proti roku t − 1) a hodnoty za rok 2025
IndexVýpočetAlfaOmega
DSRI(pohledávky / tržby) v roce t ku roku t − 10,9931,262
GMIhrubá marže v roce t − 1 ku roku t0,9711,032
AQIpodíl aktiv mimo oběžná aktiva a hmotný majetek, t ku t − 10,9601,100
SGItržby t / tržby t − 11,0671,241
DEPImíra odpisů odpisy / (odpisy + hmotný majetek), t − 1 ku t0,9881,136
SGAI(SG&A / tržby) v roce t ku roku t − 10,9840,908
TATA(zisk z pokračujících činností − CFO) / aktiva v roce t−0,0460,072
LVGI(krátkodobé závazky + dlouhodobý dluh) / aktiva, t ku t − 10,9441,078
M−2,66−1,62

Vyšší skóre znamená vyšší pravděpodobnost manipulace. Beneish navrhl hranici −1,78: firmy nad ní považuje za podezřelé. Model podle jeho výsledků zachytil zhruba polovinu manipulátorů ještě před odhalením. Má ale i jasné meze: neodhalí podhodnocení zisku (velký úklid), růstové firmy označuje častěji kvůli indexu SGI, nehodí se na banky a pojišťovny a jeho váhy pocházejí z amerických dat 80. a počátku 90. let.

Altmanovo Z-skóre

Altman (1968) použil diskriminační analýzu na 66 amerických průmyslových firmách, z nichž polovina zbankrotovala, a hledal kombinaci ukazatelů, která obě skupiny nejlépe oddělí. Z-skóre neměří manipulaci, ale finanční tíseň.Altman Z-score

Altmanovo Z-skóre (1968)\[Z = 1{,}2\,X_1 + 1{,}4\,X_2 + 3{,}3\,X_3 + 0{,}6\,X_4 + 1{,}0\,X_5\]

\(X_1\) je čistý pracovní kapitál k aktivům (likvidita), \(X_2\) nerozdělené zisky k aktivům (kumulovaná ziskovost a stáří), \(X_3\) EBIT k aktivům (výdělečnost aktiv), \(X_4\) tržní hodnota vlastního kapitálu k celkovým závazkům (o kolik může hodnota firmy klesnout, než dluh převýší aktiva) a \(X_5\) tržby k aktivům (obrat aktiv). Pod hranicí 1,81 je firma v zóně tísně, nad 2,99 v bezpečné zóně, mezi nimi leží šedá zóna, kde model chyboval.

Příklad M-skóre a Z-skóre Alfy

M-skóre Alfy z tabulky 7.3:

\[M = -4{,}84 + 0{,}913 + 0{,}513 + 0{,}388 + 0{,}951 + 0{,}114 - 0{,}169 - 0{,}217 - 0{,}309 = -2{,}66.\]

Leží hluboko pod hranicí −1,78. Největší kladné příspěvky dává růst tržeb (SGI) a pohledávky (DSRI), oba jsou ale blízko jedné.

Pro Z-skóre: čistý pracovní kapitál \(1\,670 - 800 = 870\), nerozdělené zisky a fondy 1 800, EBIT 480, tržní kapitalizace 4 000, závazky celkem 1 800, tržby 4 800 a aktiva 4 100 mil. Kč. Odtud \(X_1 = 0{,}2122\), \(X_2 = 0{,}4390\), \(X_3 = 0{,}1171\), \(X_4 = 2{,}2222\), \(X_5 = 1{,}1707\) a

\[Z = 0{,}255 + 0{,}615 + 0{,}386 + 1{,}333 + 1{,}171 = 3{,}76.\]

Alfa je v bezpečné zóně. Třetinu skóre tvoří tržní ukazatel \(X_4\): kdyby tržby klesly o 15 %, EBIT na polovinu a cena akcie o 40 % (předvolba „Alfa v recesi“ v laboratoři), kleslo by skóre na 2,86, do šedé zóny.

Pozor

Z-skóre je kalibrováno na amerických průmyslových firmách let 1946–1965. V původním vzorku zařadilo správně 95 % firem rok před úpadkem, dva roky před ním 72 % a dál přesnost rychle klesala (Altman, 2000). Proměnná \(X_4\) roste s cenou akcií, takže v období vysokých valuací skóre nadhodnocuje bezpečí. Pro soukromé a nevýrobní firmy publikoval Altman upravené varianty s jinými vahami a hranicemi; pro banky se nehodí žádná.

7.11Omega pod lupou

Smyšlená firma Omega, a.s. vyrábí chytré domácí spotřebiče a trh ji oceňuje jako růstový příběh: 8 mil. akcií po 500 Kč, tržní kapitalizace 4 000 mil. Kč. Tržby rostou o pětinu ročně a čistý zisk se za dva roky ztrojnásobil.

Tab. 7.4Omega, a.s.: výkaz zisku a ztráty a peněžní toky (mil. Kč)
Položka202320242025
Tržby2 4002 9003 600
Hrubý zisk7929281 116
hrubá marže33,0 %32,0 %31,0 %
SG&A (z toho odměny v akciích 15 / 25 / 40)−442−458−516
vývoj v nákladech−100−80−50
restrukturalizace („jednorázová“)−20−35−50
ostatní „jednorázové“ náklady−10−20−45
EBITDA vykázaná220335455
odpisy a amortizace−90−95−100
EBIT130240355
úroky a daň 21 %−51−82−118
Čistý zisk79158237
Upravená EBITDA podle vedení265415590
Čistý zisk + odpisy + odměny v akciích184278377
změna pohledávek−80−180−340
změna zásob−40−100−180
změna závazků z obchodního styku a ostatních+25+45+165
CFO894322
capex / aktivovaný vývoj−120 / −30−140 / −80−150 / −140
Volný peněžní tok (CFO + CFI)−61−177−268
dividendy / nový dluh−40 / +100−50 / +200−70 / +300
Tab. 7.5Omega, a.s.: rozvaha k 31. 12. (mil. Kč)
Položka2022202320242025
Peníze15014912284
Pohledávky340420600940
Zásoby320360460640
Hmotný majetek760794849919
Aktivovaný vývoj4066136256
Goodwill150150150150
Aktiva celkem1 7601 9392 3172 989
Závazky z obchodního styku230250290450
Ostatní krátkodobé závazky9095100105
Úročený dluh (z toho krátkodobý)500 (150)600 (200)800 (300)1 100 (400)
Vlastní kapitál (základní kapitál 400)9409941 1271 334
Smyšlená firma, modelová čísla. Tržby 2022: 2 000 mil. Kč. Odpisy hmotného majetku 86 / 85 / 80, amortizace vývoje 4 / 10 / 20 mil. Kč. Úroky 30 / 40 / 55 mil. Kč.
Tab. 7.6Alfa a Omega v testech kvality zisků (rok 2025)
TestAlfaOmega
CFO / čistý zisk1,600,09
Akruály (NI − CFO) / průměrná aktiva−4,7 %8,1 %
Akruály z rozvahy ΔNOA / průměrná NOA3,5 %26,2 %
Akruály z cash flow / průměrná NOA3,5 %24,3 %
DSO (rok předtím → 2025)55,2 → 54,875,5 → 95,3
Doba obratu zásob76,2 → 76,085,1 → 94,0
Upravená / vykázaná EBITDA1,001,30
Beneishovo M-skóre (hranice −1,78)−2,66−1,62
Altmanovo Z-skóre3,763,77
mil. Kč 3002001000 −100−200−300 202320242025 nový dluh +300 čistý zisk 237 CFO 22 volný tok −268 rozdíl 215
Obr. 7.2 Nůžky Omegy, a.s. (mil. Kč, tab. 7.4): čistý zisk se za dva roky ztrojnásobil, provozní peněžní tok přitom klesl na čtvrtinu a volný peněžní tok po investicích a aktivovaném vývoji (oranžově čárkovaně) se prohluboval. Záporný volný tok i dividendy kryl hlavně nový dluh (zeleně čárkovaně).
Příklad Zisk Omegy bez aktivace vývoje

Kdyby Omega v roce 2025 účtovala celý vývoj do nákladů, zvýšily by se náklady o aktivovaných 140 mil. Kč a snížily o amortizaci dříve aktivovaného vývoje 20 mil. Kč. Zisk před zdaněním by klesl z 300 na \(300 - 140 + 20 = 180\) mil. Kč a čistý zisk na \(180\cdot 0{,}79 = 142{,}2\) mil. Kč.

Při tržní kapitalizaci 4 000 mil. Kč se P/E změní z \(4\,000/237 = 16{,}9\) na \(4\,000/142{,}2 = 28{,}1\). Levně vypadající růstová akcie je po jediné úpravě drahá. Úprava přitom ještě nezohledňuje pohledávky „navíc“ ani prodlouženou životnost majetku.

Rozdíl obou akruálních poměrů Omegy (26,2 % proti 24,3 %, tedy 545 proti 505 mil. Kč) tvoří odměny v akciích 40 mil. Kč: zvýšily vlastní kapitál, ale ne peníze. Nejdůležitější je poslední řádek tabulky 7.6. Z-skóre obě firmy nerozliší, protože počítá s vykázaným EBIT a s pracovním kapitálem nafouknutým pohledávkami a zásobami. M-skóre a akruály je rozliší jasně. Filtry na tíseň a filtry na manipulaci odpovídají na různé otázky.

Z praxe

Varovný signál není důkaz. Analytik po něm má přečíst přílohu, zeptat se vedení, porovnat firmu s konkurenty a upravit čísla tam, kde se úsudek vedení nedá obhájit. Pokud vysvětlení nepřesvědčí, promítne nejistotu do ocenění: nižším odhadem udržitelného zisku, širším rozpětím scénářů, nebo firmu vynechá.

7.12Procvičení

1
Firma vykázala čistý zisk 120 mil. Kč a provozní peněžní tok 60 mil. Kč. Aktiva na začátku roku byla 1 400, na konci 1 600 mil. Kč. Spočítejte akruály k aktivům a CFO k zisku.
\(\text{akruály}_A = (120 - 60)/1\,500 = 4{,}0\ \%\), \(CFO/NI = 60/120 = 0{,}50\). Zisk z poloviny nepodložený penězi si žádá vysvětlení: růst, sezónnost, nebo agresivní účtování?
2
Aktiva vzrostla z 2 000 na 2 300, peníze klesly z 200 na 150, závazky vzrostly z 900 na 1 100 a úročený dluh z 600 na 750 mil. Kč. Jaký je akruální poměr z rozvahy?
\(NOA_0 = (2\,000 - 200) - (900 - 600) = 1\,500\), \(NOA_1 = (2\,300 - 150) - (1\,100 - 750) = 1\,800\). Poměr \(= 300/1\,650 = 18{,}2\ \%\). Provozní aktiva rostla rychle; je třeba zjistit, zda jde o investice s návratností, nebo o pohledávky a zásoby.
3
Tržby vzrostly z 1 000 na 1 100 mil. Kč, pohledávky ze 150 na 220 mil. Kč. Jak se změnila doba inkasa pohledávek a kolik pohledávek je „navíc“ proti loňskému DSO?
\(DSO_0 = 150/1\,000\cdot 365 = 54{,}8\) dne, \(DSO_1 = 220/1\,100\cdot 365 = 73{,}0\) dne. Při loňském DSO by pohledávky činily \(1\,100\cdot 0{,}15 = 165\), navíc je tedy 55 mil. Kč. Pohledávky rostly o 46,7 %, tržby o 10 %.
4
Firma aktivuje vývojové náklady 50 mil. Kč, které dosud účtovala do nákladů. Daň 21 % se platí z účetního zisku. Jak se v roce aktivace změní EBIT, čistý zisk, CFO, investiční tok a volný peněžní tok? Co to udělá s akruály?
EBIT +50, čistý zisk \(+50\cdot 0{,}79 = +39{,}5\), CFO \(+50 - 10{,}5 = +39{,}5\), CFI −50, volný peněžní tok −10,5 (vyšší daň). Rozdíl \(NI - CFO\) se nezmění, akruály k aktivům tedy aktivaci nevidí. Čistá provozní aktiva vzrostou o 50, takže akruály z rozvahy ano.
5
Firma má \(X_1 = 0{,}10\), \(X_2 = 0{,}15\), \(X_3 = 0{,}05\), \(X_4 = 0{,}80\) a \(X_5 = 1{,}10\). Spočítejte Altmanovo Z-skóre a zařaďte ho do zóny.
\(Z = 1{,}2\cdot 0{,}10 + 1{,}4\cdot 0{,}15 + 3{,}3\cdot 0{,}05 + 0{,}6\cdot 0{,}80 + 1{,}0\cdot 1{,}10 = 0{,}12 + 0{,}21 + 0{,}165 + 0{,}48 + 1{,}10 = 2{,}075\). Šedá zóna (1,81 až 2,99).
6
Firma za poslední čtyři roky vylučovala z upravené EBITDA „jednorázovou“ restrukturalizaci 40, 35, 45 a 50 mil. Kč. Letos vykazuje upravenou EBITDA 600 mil. Kč (bez restrukturalizace 50). S jakou EBITDA počítat v ocenění?
Restrukturalizace se opakuje, je to běžný náklad. Průměr za čtyři roky je \((40 + 35 + 45 + 50)/4 = 42{,}5\) mil. Kč, udržitelná EBITDA je tedy zhruba \(600 - 42{,}5 = 557{,}5\) mil. Kč. Při násobku EV/EBITDA 7 to je o 297,5 mil. Kč nižší hodnota podniku.
Co si odnést
  • Kvalitní zisk je podložený penězi, opakuje se a je věrně vykázaný. Akruální část zisku je méně trvalá než peněžní.
  • Akruály měřte dvakrát: jako rozdíl zisku a CFO a jako růst čistých provozních aktiv. Druhý způsob vidí i aktivované náklady.
  • Nejčastější stopy: pohledávky a zásoby rostou rychleji než tržby, aktivace nákladů, opakované „jednorázové“ položky, upravená EBITDA daleko nad vykázanou.
  • Faktoring a dodavatelské financování umí CFO vylepšit; sledujte volný peněžní tok a přílohu.
  • M-skóre hledá manipulaci, Z-skóre tíseň. Alfa obstojí v obou; Omega má Z-skóre jako Alfa, ale M-skóre nad hranicí.
Část IVOcenění
8

Diskontované peněžní tokypokročilý

Akcie má hodnotu peněz, které firma v budoucnu vydělá pro své vlastníky, přepočtených na dnešní koruny. Diskontované peněžní toky to berou doslova: odhadnou volné peněžní toky, zvolí sazbu odpovídající jejich riziku a sečtou je. Výsledek je jen tak dobrý jako předpoklady, a proto je v laboratoři rozebereme do posledního.

🍎

Kupujete jabloňový sad. Letošní úroda je hezká, ale platíte za všechny budoucí. Úroda za deset let má dnes menší cenu než letošní, protože na ni čekáte a nevíte, jestli nepřijde mráz. DCF je pečlivý soupis sklizní a jejich přepočet na dnešní koruny. Překvapení: tři čtvrtiny ceny sadu tvoří sklizně tak vzdálené, že je nikdo nepočítá jednotlivě.

DCF Alfy
Pětiletá prognóza volných peněžních toků do firmy (FCFF) a Gordonova terminální hodnota. Sloupce ukazují FCFF a jejich současnou hodnotu, pás pod nimi složení hodnoty podniku a most k hodnotě akcie. Výchozí nastavení je základní scénář z teorie.
LABORATOŘ
PředpokladyModelová čísla Alfa, a.s.; ocenění k 31. 12. 2025, toky na konci roku. Posun růstu se přičte ke každému roku prognózy (základ 6,0 / 5,5 / 5,0 / 4,5 / 4,0 %). Cílová marže platí v letech 2029 a 2030; rok 2026 zůstává na 10,0 % a roky 2027 a 2028 se od základu (10,2 a 10,4 %) posunou o třetinu a o dvě třetiny rozdílu mezi cílovou marží a 10,5 %. Beta a riziková prémie určují náklady vlastního kapitálu (CAPM, bezriziková sazba 4 %), WACC používá tržní váhy 76,9 / 23,1 % a náklady dluhu 6,5 % před zdaněním.
Citlivost a reverzní DCF
Tabulka ukazuje hodnotu na akcii pro kombinace WACC a terminálního růstu kolem nastavení z laboratoře výše (orámovaný střed). Reverzní DCF hledá, jakou hodnotu by musel mít jeden předpoklad, aby model dal právě zvolenou cenu; ostatní předpoklady zůstávají z laboratoře výše.
LABORATOŘ
Jak čístZelená buňka: hodnota nad zvolenou cenou, červená: pod ní; čím sytější, tím větší rozdíl. Křivka ukazuje hodnotu na akcii v závislosti na zvoleném předpokladu, oranžová čára cenu, oranžový bod řešení. Stálá marže znamená stejnou marži EBIT ve všech pěti letech i v terminální hodnotě. Řešení se hledá půlením intervalu.
+Teorie: náklady kapitálu, dividendové a FCF modely, terminální hodnota, citlivost

8.1Vnitřní hodnota a princip současné hodnoty

Ocenit akcii znamená odhadnout její vnitřní hodnotu: kolik je dnes hodno všechno, co akcionáři z firmy v budoucnu dostanou, se zohledněním času a rizika. Rozdíl mezi odhadem vnitřní hodnoty a cenou je vnímané chybné ocenění; jen část z něj je skutečnou chybou trhu, zbytek je chyba odhadu (oddíl 2.5). Analytik na něm vydělá, jen když má pravdu a trh ji časem uzná; samotný rozdíl ještě není zisk.intrinsic value, mispricing

Současná hodnota\[V_0=\sum_{t=1}^{\infty}\frac{CF_t}{(1+r)^t}\]

\(V_0\) je hodnota dnes, \(CF_t\) očekávaný peněžní tok v roce \(t\) a \(r\) požadovaná výnosnost: výnos, který by investor čekal od jiné investice se stejným rizikem (náklad obětované příležitosti). Čím vzdálenější a nejistější tok, tím méně dnes váží.

Ocenění předpokládá, že firma bude pokračovat v činnosti; spodní hranicí je likvidační hodnota. Vnitřní hodnota není totéž co účetní reálná hodnota ani investiční hodnota pro kupce, který si započítá synergie.

Modely se liší tím, co považují za peněžní tok (tab. 8.1). Při konzistentních předpokladech dávají stejný výsledek; volí se podle toho, co lze u dané firmy odhadnout nejspolehlivěji.

Tab. 8.1Tok, sazba a použití hlavních modelů současné hodnoty
ModelPeněžní tokSazbaKdy se hodí
Dividendový (DDM)dividendy\(r_e\)stabilní plátci, výplata souvisí se ziskem, pohled menšinového akcionáře
FCFEvolný tok vlastnímu kapitálu\(r_e\)firma nevyplácí nebo vyplácí jinak, než si může dovolit; stabilní zadlužení; kontrolní podíl
FCFFvolný tok do firmyWACCzadlužení se bude měnit, FCFE je záporné, oceňuje se celý podnik
Reziduální ziskzisk nad náklady vlastního kapitálu\(r_e\)banky, firmy bez volných toků, spolehlivé účetnictví (kapitola 9)
Prognóza tržby +6,0 → +4,0 %marže 10,0 → 10,5 %2026–2030 Volné toky FCFF 2026: 294,72030: 431,3mil. Kč ročně Diskontní sazba WACC 8,92 %vl. kapitál 10,05 %dluh po dani 5,135 % Terminální hodnota g = 2,5 %TV 2030: 6 891,2dnes 4 496,2 Hodnota podniku PV FCFF 1 399,3+ PV TV 4 496,2= EV 5 895,5 Hodnota akcií EV − dluh 1 200+ peníze 300= 4 995,5 Na jednu akcii 4 995,5 / 10 mil.= 499,6 Kč Proti ceně cena 400 Kčhodnota o 25 % výšrozhodnutí: kap. 10
Obr. 8.1 Cesta od prognózy k hodnotě jedné akcie Alfy v základním scénáři (mil. Kč, ocenění k 31. 12. 2025). Terminální hodnota tvoří 76,3 % hodnoty podniku. Jednotlivé kroky rozebírají oddíly 8.4 až 8.8.

8.2Požadovaná výnosnost vlastního kapitálu

Diskontní sazbou pro akcionáře je požadovaná výnosnost vlastního kapitálu \(r_e\), zkráceně náklady vlastního kapitálu. Není to výnos, který firma „slibuje“, ale výnos, který investoři požadují za riziko srovnatelné investice. Nejrozšířenější je model oceňování kapitálových aktiv, CAPM (Sharpe, 1964; Lintner, 1965).cost of equity, required return on equity

CAPM\[r_e = r_f + \beta_i\,\big[E(R_m)-r_f\big]\]

\(r_f\) je bezriziková sazba (výnos dlouhodobého státního dluhopisu ve stejné měně, v jaké jsou peněžní toky), \(E(R_m)-r_f\) riziková prémie akciového trhu (ERP) a \(\beta_i\) citlivost akcie na tržní riziko. Pro Alfu: \(r_e = 4{,}0\,\% + 1{,}1\cdot 5{,}5\,\% = 10{,}05\,\%\).

Rizikovou prémii lze odhadnout historicky jako průměrný rozdíl výnosů akcií a státních dluhopisů (výsledek závisí na období, zemi i druhu průměru), nebo dopředu z dnešních cen, například rozkladem Grinolda a Kronera z kapitoly 3. Modelový trh průvodce očekává výnos 9,5 %, tedy prémii 5,5 %.equity risk premium (ERP)

Metoda skládání se používá u nekótovaných firem, kde betu nelze změřit. Na bezrizikovou sazbu se vrství prémie: tržní, za velikost a za rizika konkrétní firmy. Prémie za velikost a specifické riziko jsou z velké části úsudkem; mají se zdůvodnit, ne jimi dorovnávat žádaný výsledek.build-up method, size premium

Vícefaktorové modely přidávají k trhu další systematická rizika: Fama a French (1993) velikost (SMB) a hodnotu (HML), Carhart (1997) momentum, Pástor a Stambaugh (2003) likviditu:

\[r_e = r_f + \beta_{m}\,\text{ERP} + \beta_{\text{SMB}}\,\text{SMB} + \beta_{\text{HML}}\,\text{HML}.\]

Lépe popisují minulé výnosy, ale každá prémie je další odhad s chybou. U rozvíjejících se trhů se někdy přidává prémie za riziko země (Damodaran, 2012). Je-li bezriziková sazba výnosem domácího státního dluhopisu v domácí měně, jako u Alfy, je část rizika země už v ní.

Příklad Metoda skládání pro neveřejnou firmu

Neveřejný výrobce ze stejného oboru, desetkrát menší než Alfa, modelově: bezriziková sazba 4,0 % + tržní prémie 5,5 % + prémie za velikost 2,0 % + specifické riziko (polovina tržeb od jednoho odběratele) 1,5 % = 13,0 %. To je o 2,95 p. b. víc než CAPM pro Alfu.

8.3Beta: odhad a úpravy

Historická beta se odhaduje regresí přebytečných výnosů akcie na přebytečné výnosy tržního indexu:

\[R_{i,t}-r_f = \alpha_i + \beta_i\,(R_{m,t}-r_f) + \varepsilon_{i,t},\qquad \beta_i = \frac{\operatorname{cov}(R_i,R_m)}{\operatorname{var}(R_m)}.\]

Výsledek závisí na volbě indexu, délky období (obvykle dva až pět let) a frekvence výnosů. U akcií, se kterými se obchoduje zřídka, je odhad uměle nízký; pomáhá sečíst koeficienty u současného a zpožděného tržního výnosu (Dimson, 1979). Odhad pro jednotlivou akcii má velkou směrodatnou chybu, bety odvětví jsou stabilnější.

Blume (1971) ukázal, že odhadnuté bety se v čase vracejí k jedné. Proto se často používá upravená beta, která historickou betu přitahuje k průměru trhu.adjusted beta (Blume)

Upravená beta\[\beta_{\text{upr}} = \tfrac23\,\beta_{\text{hist}} + \tfrac13\cdot 1\]

Beta Alfy 1,1 je upravená: z historické bety 1,15 vychází \(\tfrac23\cdot 1{,}15 + \tfrac13 = 1{,}10\) (modelově).

Když vlastní beta chybí nebo je nespolehlivá, použije se beta srovnatelných firem (metoda čisté hry). Zadlužení zvyšuje riziko akcionářů, proto se z bet konkurentů nejprve odstraní vliv jejich dluhu a pak se přidá dluh oceňované firmy. Hamada (1972) při předpokladu stálého dluhu a bety dluhu nula odvodil:pure-play method, unlevered (asset) beta

Odzadlužení bety\[\beta_U = \frac{\beta_L}{1+(1-t)\,D/E},\qquad \beta_L = \beta_U\,\big[1+(1-t)\,D/E\big]\]
Příklad Nezadlužená beta Alfy

Při tržním poměru \(D/E = 1\,200/4\,000 = 0{,}30\) je \(\beta_U = 1{,}1/(1+0{,}79\cdot 0{,}30) = 1{,}1/1{,}237 = 0{,}889\). Kdyby Alfa zvýšila zadlužení na \(D/E = 0{,}5\), vzrostla by beta akcií na \(0{,}889\cdot(1+0{,}79\cdot 0{,}5) = 1{,}24\) a náklady vlastního kapitálu na \(4{,}0\,\% + 1{,}24\cdot 5{,}5\,\% = 10{,}82\,\%\). Levnější dluh tedy není zadarmo: zdražuje vlastní kapitál.

8.4Náklady dluhu a WACC

Náklady dluhu \(r_d\) jsou výnos, který by věřitelé požadovali dnes: výnos do splatnosti kótovaných dluhopisů firmy, nebo bezriziková sazba plus úvěrový spread odpovídající ratingu (u firem bez ratingu odhadnutému z úrokového krytí a zadlužení). Kupón ani historická sazba to nejsou, pokud se mezitím změnily trhy nebo bonita firmy. U Alfy použijeme podíl úroků a průměrného dluhu, \(80/1\,225 \approx 6{,}5\,\%\), což předpokládá, že se podmínky nezměnily. Úroky snižují daňový základ, proto se počítají po zdanění: \(6{,}5\,\%\cdot(1-0{,}21) = 5{,}135\,\%\). Obě sazby se spojí do vážených průměrných nákladů kapitálu (WACC):

WACC\[\text{WACC} = w_E\,r_e + w_D\,r_d\,(1-t),\qquad w_E = \frac{E}{D+E},\quad w_D = \frac{D}{D+E}\]

\(E\) a \(D\) jsou tržní hodnoty vlastního kapitálu a úročeného dluhu, \(t\) sazba daně; prioritní akcie by přidaly člen \(w_P\,r_P\). Váhy mají odpovídat cílové kapitálové struktuře v tržních hodnotách, kterou bude firma v průměru držet. Neznáme-li ji, použije se dnešní tržní struktura nebo průměr konkurentů, nikdy účetní hodnota vlastního kapitálu.weighted average cost of capital (WACC), target capital structure

Příklad WACC Alfy
\[\begin{aligned} r_e &= 4{,}0\,\% + 1{,}1\cdot 5{,}5\,\% = 10{,}05\,\%\\ r_d(1-t) &= 6{,}5\,\%\cdot 0{,}79 = 5{,}135\,\%\\ w_E &= 4\,000/5\,200 = 76{,}92\,\%,\qquad w_D = 1\,200/5\,200 = 23{,}08\,\%\\ \text{WACC} &= 0{,}7692\cdot 10{,}05\,\% + 0{,}2308\cdot 5{,}135\,\% = 7{,}73\,\% + 1{,}19\,\% = 8{,}92\,\% \end{aligned}\]

Tržní kapitalizace 4 000 mil. Kč je 10 mil. akcií po 400 Kč; dluh 1 200 mil. Kč bereme v účetní hodnotě, protože úroky odpovídají dnešním sazbám.

WACC 8,92 %= 7,73 % + 1,19 % Vlastní kapitál76,92 % × 10,05 % = 7,73 % Dluh23,08 % × 5,135 % = 1,19 % váha 76,92 %4 000 / 5 200 náklady 10,05 %CAPM váha 23,08 %1 200 / 5 200 po dani 5,135 %6,5 % × (1 − 0,21) bezriziková4,0 % beta1,1 prémie trhu5,5 % úrok dluhu6,5 % daň21 %
Obr. 8.2 Z čeho se skládá WACC Alfy: náklady vlastního kapitálu z CAPM (4,0 % + 1,1 × 5,5 %) a náklady dluhu po zdanění, vážené tržními hodnotami v mil. Kč. Vlastní kapitál přispívá 7,73 procentního bodu, dluh 1,19 bodu.
Pozor

S účetními vahami (vlastní kapitál 2 300, dluh 1 200) by WACC vyšlo 8,36 % a hodnota akcie 556,6 Kč, o 11 % víc. Firma se nezlepšila, jen se změnilo číslo ve jmenovateli. A kdo zvyšuje váhu levnějšího dluhu, musí zvýšit i betu akcií (oddíl 8.3), jinak si hodnotu vyrobí.

8.5Dividendové modely

Pro menšinového akcionáře jsou jediným peněžním tokem dividendy; i prodejní cena akcie je jen hodnota dividend, které dostane další majitel. Dividendový model proto diskontuje očekávané dividendy náklady vlastního kapitálu (Williams, 1938).

Gordonův model

Roste-li dividenda stálým tempem \(g\), tvoří současné hodnoty geometrickou řadu s kvocientem \((1+g)/(1+r)\). Pro \(g \lt r\) má konečný součet (Gordon a Shapiro, 1956; Gordon, 1962):Gordon growth model, constant-growth DDM

\[V_0=\frac{D_1}{1+r}\sum_{t=0}^{\infty}\Big(\frac{1+g}{1+r}\Big)^{t}=\frac{D_1}{1+r}\cdot\frac{1}{1-\frac{1+g}{1+r}}=\frac{D_1}{r-g}.\]
Gordonův model\[V_0 = \frac{D_1}{r-g} = \frac{D_0\,(1+g)}{r-g}\]

\(D_1\) je dividenda příštího roku, \(r\) náklady vlastního kapitálu a \(g\) dlouhodobý růst dividend. Model platí jen pro \(g \lt r\) a je velmi citlivý na rozdíl \(r-g\). Přepsaný na \(r = D_1/V_0 + g\) říká, že očekávaný výnos je dividendový výnos plus růst.

Příklad Kolik růstu je v ceně Alfy

Dividenda Alfy je \(D_0 = 12\) Kč a \(r = 10{,}05\,\%\). Při jakém trvalém růstu dá Gordonův model cenu 400 Kč? Z rovnice \(400 = 12(1+g)/(0{,}1005-g)\) plyne \(40{,}2 - 400g = 12 + 12g\), tedy \(g = 28{,}2/412 = 6{,}84\,\%\). Dividenda by musela navždy růst o 6,8 % ročně, rychleji, než je rozumné čekat od nominálního růstu ekonomiky. Při realistických 4 % dává model jen \(12\cdot 1{,}04/0{,}0605 = 206{,}3\) Kč. Neznamená to, že je Alfa drahá: vyplácí jen 38 % zisku a jednostupňový model s dnešní dividendou nevidí, že výplata jednou vzroste.

Udržitelný růst

Dlouhodobý růst v dividendovém modelu má odpovídat tomu, kolik firma zadržuje a jak výnosně to investuje. Firma, která zadrží podíl \(b\) zisku (míra zadržení, \(b = 1 -\) výplatní poměr) a investuje ho s výnosností ROE, roste udržitelným tempem \(g = b\cdot\text{ROE}\) (oddíl 6.7); u Alfy \(0{,}62\cdot 13{,}74\,\% = 8{,}5\,\%\). Vzorec předpokládá stálé ROE, stálou kapitálovou strukturu a žádné nové akcie. V oceňování slouží spíš jako kontrola konzistence než jako prognóza: kdo zadá vysoký výplatní poměr a zároveň vysoký růst, musí vysvětlit, z čeho firma poroste.

Hodnota růstových příležitostí

Hodnotu akcie lze rozložit na hodnotu dnešního zisku, kdyby firma už nerostla a vše vyplácela, a na současnou hodnotu růstových příležitostí (Miller a Modigliani, 1961):present value of growth opportunities (PVGO)

PVGO\[V_0 = \frac{E_1}{r} + \text{PVGO}\]

Růst přidává hodnotu, jen když nové investice vydělávají víc, než je \(r\). Firma s ROE rovným \(r\) může zisk ponechávat a růst, a přesto má PVGO nulové.

Příklad PVGO Alfy

Jako zisk bez růstu vezmeme letošní EPS 31,6 Kč: \(E_1/r = 31{,}6/0{,}1005 = 314{,}4\) Kč. Při ceně 400 Kč připadá na růstové příležitosti 85,6 Kč (21 % ceny), při hodnotě z DCF 499,6 Kč celých 185,2 Kč (37 %). DCF tedy oceňuje růst Alfy víc než dvakrát výš než trh. Protože ROE Alfy (13,7 %) převyšuje \(r\) (10,05 %), je kladné PVGO věrohodné; sporná je jeho velikost.

Vícestupňové modely

Firmy obvykle nerostou stále stejně. Dvoustupňový model diskontuje dividendy z období vysokého růstu jednotlivě a na konci přidá Gordonovu terminální hodnotu:two-stage DDM, H-model

\[V_0 = \sum_{t=1}^{n}\frac{D_t}{(1+r)^t} + \frac{1}{(1+r)^n}\cdot\frac{D_{n+1}}{r-g_L}\]

H-model (Fuller a Hsia, 1984) přibližuje situaci, kdy růst klesá z \(g_S\) na \(g_L\) lineárně během \(2H\) let: \(V_0 = D_0(1+g_L)/(r-g_L) + D_0\,H\,(g_S-g_L)/(r-g_L)\). Vzorec s řešeným příkladem pro celý trh uvádí oddíl 3.9. Trojstupňové modely přidávají ještě fázi stálého vysokého růstu před přechodem.

Příklad Dvoustupňový model Alfy

Pět let roste zisk na akcii udržitelným tempem 8,5 % a výplatní poměr zůstává 38 %. Od roku 2031 roste zisk o 2,5 % ročně; aby to bylo konzistentní s ROE 13,74 %, musí výplatní poměr vzrůst na \(1 - 2{,}5/13{,}74 = 81{,}8\,\%\).

Tab. 8.2Dividendy Alfy v první fázi (Kč na akcii)
RokEPSDividendaSoučasná hodnota
202634,2913,0311,84
202737,2014,1411,67
202840,3615,3411,51
202943,7916,6411,35
203047,5218,0611,19
Celkem57,55

Dividenda roku 2031 je \(47{,}52\cdot 1{,}025\cdot 0{,}818 = 39{,}84\) Kč, terminální hodnota v roce 2030 \(39{,}84/(0{,}1005-0{,}025) = 527{,}7\) Kč a dnes \(527{,}7/1{,}1005^5 = 326{,}9\) Kč. Hodnota akcie: \(57{,}6 + 326{,}9 = 384{,}5\) Kč.

Vyšlo méně než z DCF (499,6 Kč). Rozdíl není v matematice, ale v předpokladech, hlavně o výnosnosti budoucích investic: dividendový model počítá s 13,7 %, terminální hodnota v DCF implicitně s 16,5 % (oddíl 8.7). Kdyby nové investice po roce 2030 vydělávaly jen \(r\), dal by model 357,8 Kč.

8.6Volné peněžní toky do firmy a do vlastního kapitálu

Volný peněžní tok do firmy (FCFF) je hotovost, kterou provoz vytvoří po zaplacení daní a investic do dlouhodobého majetku a pracovního kapitálu. Patří všem poskytovatelům kapitálu, věřitelům i akcionářům. Volný peněžní tok do vlastního kapitálu (FCFE) zbývá akcionářům po zaplacení úroků (po zdanění) a po přijetí nebo splacení dluhu.free cash flow to the firm (FCFF), free cash flow to equity (FCFE)

FCFF ze čtyř výchozích bodů\[\begin{aligned}\text{FCFF} &= \text{NI} + \text{NCC} + \text{Int}(1-t) - \text{FCInv} - \text{WCInv}\\ &= \text{EBIT}(1-t) + \text{Dep} - \text{FCInv} - \text{WCInv}\\ &= \text{EBITDA}(1-t) + \text{Dep}\cdot t - \text{FCInv} - \text{WCInv}\\ &= \text{CFO} + \text{Int}(1-t) - \text{FCInv}\end{aligned}\]
FCFE\[\text{FCFE} = \text{FCFF} - \text{Int}(1-t) + \text{čisté zadlužení} = \text{CFO} - \text{FCInv} + \text{čisté zadlužení}\]

NI je čistý zisk, NCC nepeněžní náklady (odpisy, amortizace, opravné položky), Int nákladové úroky, FCInv investice do dlouhodobého majetku (capex minus příjmy z prodeje majetku), WCInv investice do pracovního kapitálu bez peněz a krátkodobého dluhu a Dep odpisy. Člen \(\text{Dep}\cdot t\) je daňový štít z odpisů: EBITDA se nezdaňuje celá, protože odpisy daň snižují. Čisté zadlužení je nově přijatý minus splacený úročený dluh.

Příklad Čtyři cesty k FCFF Alfy za rok 2025

Pracovní kapitál vzrostl o \(40 + 30 - 20 = 50\) mil. Kč, capex byl 300 a úroky po zdanění \(80\cdot 0{,}79 = 63{,}2\).

\[\begin{aligned}\text{z čistého zisku:}\quad & 316 + 240 + 63{,}2 - 300 - 50 = 269{,}2\\ \text{z EBIT:}\quad & 480\cdot 0{,}79 + 240 - 300 - 50 = 269{,}2\\ \text{z EBITDA:}\quad & 720\cdot 0{,}79 + 240\cdot 0{,}21 - 300 - 50 = 269{,}2\\ \text{z CFO:}\quad & 506 + 63{,}2 - 300 = 269{,}2\end{aligned}\]

FCFE je \(269{,}2 - 63{,}2 - 50 = 156\) mil. Kč (splátka úvěru 50 je záporné čisté zadlužení). Jak FCFE pokrylo dividendy a nárůst hotovosti, ukazuje oddíl 5.10.

Tok a sazba musí patřit ke stejnému okruhu investorů. FCFF se diskontuje WACC a výsledkem je hodnota podniku (EV); FCFE a dividendy se diskontují náklady vlastního kapitálu a výsledkem je přímo hodnota vlastního kapitálu. Úroky jsou v FCFF vynechané, protože jejich daňovou úsporu už obsahuje WACC přes \(r_d(1-t)\); kdo by je odečetl i z toku, započítal by dluh dvakrát.

  • Dividendy: firma vyplácí stabilně a v souladu se ziskem; oceňuje se menšinový podíl, který výplatu neovlivní.
  • FCFE: firma nevyplácí, nebo vyplácí jinak, než si může dovolit; oceňuje se kontrolní podíl; zadlužení je stabilní.
  • FCFF: zadlužení se bude výrazně měnit, FCFE je záporné, nebo je firma tak zadlužená, že malá chyba v provozu by ve FCFE byla velkou chybou.
Pozor

Při výpočtu FCFF z CFO záleží na tom, kam firma řadí placené úroky (oddíl 5.10): Alfa je má v CFO, proto se po zdanění přičítají zpět; firma s úroky ve finanční činnosti je nepřičítá. Čisté zadlužení ve FCFE je jen změna úročeného dluhu, ne závazků z obchodního styku.

8.7Prognóza Alfy a terminální hodnota

DCF dělí budoucnost na explicitní prognózu (obvykle 5–10 let, než se firma dostane do ustáleného stavu) a terminální hodnotu za všechno, co následuje. Prognóza Alfy vychází z tržeb a poměrů k tržbám: růst tržeb 6,0 / 5,5 / 5,0 / 4,5 / 4,0 %, marže EBIT 10,0 / 10,2 / 10,4 / 10,5 / 10,5 %, odpisy 5 % tržeb, capex 6,0 / 5,9 / 5,8 / 5,6 / 5,5 % tržeb, pracovní kapitál 19,58 % tržeb a daň 21 %.explicit forecast period, terminal value

FCFF v prognóze\[\text{FCFF}_t = \text{EBIT}_t(1-t) + \text{odpisy}_t - \text{capex}_t - \Delta\text{NWC}_t\]
Tab. 8.3Prognóza FCFF Alfy (mil. Kč, diskontování WACC 8,92 % na konci roku)
RokTržbyEBITNOPATOdpisyCapexΔNWCFCFFDisk. faktorPV
20265 088,0508,8402,0254,4305,356,4294,70,9181270,6
20275 367,8547,5432,5268,4316,754,8329,40,8430277,7
20285 636,2586,2463,1281,8326,952,6365,40,7740282,8
20295 889,9618,4488,6294,5329,849,7403,60,7106286,8
20306 125,5643,2508,1306,3336,946,1431,30,6524281,4
Součet PV1 399,3
NOPAT = EBIT × (1 − 0,21). ΔNWC = 19,58 % přírůstku tržeb. Modelová čísla.

Gordon, nebo násobek

Gordonův vzorec předpokládá, že FCFF poroste stálým tempem \(g\) navždy. Pro Alfu je \(TV_{2030} = 431{,}3\cdot 1{,}025/(8{,}92\,\% - 2{,}5\,\%) \approx 6\,891{,}2\) mil. Kč a dnes \(6\,891{,}2\cdot 0{,}6524 = 4\,496{,}2\). Druhou možností je výstupní násobek: TV = EBITDA posledního roku × EV/EBITDA srovnatelných firem. Ten ale přenáší do fundamentálního modelu dnešní náladu v odvětví; obě cesty se mají vzájemně kontrolovat.Gordon growth terminal value, exit multiple

Terminální hodnota (Gordon)\[TV_T = \frac{\text{FCFF}_{T+1}}{\text{WACC}-g} = \frac{\text{FCFF}_T\,(1+g)}{\text{WACC}-g}\]
Příklad Terminální hodnota z násobku

Medián EV/EBITDA konkurentů je 7,6. EBITDA Alfy v roce 2030 je zhruba 949 mil. Kč (EBIT 643,2 plus odpisy 306,3), takže \(TV \approx 7{,}6\cdot 949 \approx 7\,216\) mil. Kč, dnes asi 4 708 a hodnota akcie 520,7 Kč. Gordonova TV naopak odpovídá násobku \(6\,891{,}2/949 \approx 7{,}26\). Násobek 7,6 tedy implicitně předpokládá trvalý růst FCFF 2,77 % místo 2,5 %. Převod jedné metody na druhou je nejrychlejší kontrola: kdo použije výstupní násobek 12, má si spočítat, jaký věčný růst tím tvrdí.

Terminální hodnota a reinvestice

Gordonův vzorec na FCFF skrývá předpoklad, který stojí za to vytáhnout na světlo. Aby firma rostla, musí investovat: část provozního zisku po zdanění (NOPAT) jde na reinvestice. Míra reinvestice RR, růst a výnosnost nových investic RONIC jsou svázané vztahem \(g = RR\cdot\text{RONIC}\), takže \(\text{FCFF} = \text{NOPAT}\,(1-g/\text{RONIC})\). Dosazením vznikne vzorec hodnotových faktorů (Koller, Goedhart a Wessels, 2020):value driver formula, return on new invested capital (RONIC), reinvestment rate

Vzorec hodnotových faktorů\[TV_T = \frac{\text{NOPAT}_{T+1}\,\big(1-g/\text{RONIC}\big)}{\text{WACC}-g}\]

Terminální hodnota roste s \(g\), jen když RONIC převyšuje WACC. Při RONIC = WACC se vzorec zjednoduší na \(\text{NOPAT}_{T+1}/\text{WACC}\) a růst nepřidá nic: každá reinvestovaná koruna vydělá přesně tolik, kolik stojí.

Použije-li se Gordonův vzorec na FCFF posledního roku prognózy, převezme se i jeho míra reinvestice. U Alfy tvoří reinvestice v roce 2030 (capex minus odpisy plus ΔNWC) 15,1 % NOPAT. Růst 2,5 % s reinvesticí 15,1 % znamená RONIC \(2{,}5/15{,}1 = 16{,}5\,\%\), výrazně nad dnešní ROIC Alfy 11,85 %.

Příklad Kolik stojí předpoklad o RONIC

NOPAT roku 2031 je \(508{,}1\cdot 1{,}025 = 520{,}8\) mil. Kč, WACC 8,92 % a \(g = 2{,}5\,\%\).

Tab. 8.4Terminální hodnota Alfy podle výnosnosti nových investic
RONICTV (mil. Kč)Hodnota na akciiPodíl TV na EV
16,5 % (implicitně v základním DCF)6 891,2499,6 Kč76,3 %
11,85 % (dnešní ROIC)6 405,1467,8 Kč74,9 %
8,92 % (= WACC, růst bez přidané hodnoty)5 841,4431,1 Kč73,1 %

Rozdíl mezi prvním a posledním řádkem, 68,5 Kč na akcii, je hodnota, kterou základní scénář připisuje růstu po roce 2030. Je to předpoklad, ne výsledek výpočtu, a v DCF ho není vidět, dokud ho analytik nehledá.

8.8Od hodnoty podniku k hodnotě akcie

DCF z FCFF dává hodnotu provozu pro všechny poskytovatele kapitálu. K hodnotě vlastního kapitálu vede most, na kterém se odečte vše, co má na provoz nárok před akcionáři, a přičte vše, co v FCFF chybí:

Most od EV k vlastnímu kapitálu\[\text{VK} = \text{EV} - \text{dluh} + \text{peníze} - \text{menšinové podíly} - \text{prioritní akcie} - \text{leasingové a penzijní závazky} + \text{neprovozní aktiva}\]
  • Dluh a peníze: dluh v tržní hodnotě; přičítají se jen peníze, které provoz nepotřebuje.
  • Menšinové podíly: konsolidovaná EBITDA i FCFF obsahují celé dceřiné firmy, i když část patří jiným vlastníkům.
  • Leasingy: podle IFRS 16 se většina nájmů vykazuje jako závazek a nájemné se v EBITDA neprojeví. Neodečítá-li prognóza FCFF nájemné, odečte se závazek v mostu; obojí současně je dvojí započtení.
  • Penze a podobné závazky (rekultivace, soudní spory) po zohlednění daně.
  • Neprovozní aktiva: přidružené podniky, finanční investice, nevyužité pozemky; jejich výnosy ve FCFF nejsou.
  • Opce a konvertibilní dluhopisy zvýší počet akcií, nebo se jejich hodnota odečte.
Příklad Most Alfy

EV 5 895,5 − dluh 1 200 + peníze 300 = 4 995,5 mil. Kč. Alfa nemá menšinové podíly, leasingy ani penzijní závazky (modelové zjednodušení). Na jednu z 10 mil. akcií připadá 499,6 Kč. Proti ceně 400 Kč je to bezpečnostní marže \(1 - 400/499{,}6 = 20\,\%\), jinak řečeno potenciál růstu ceny o 25 %.margin of safety

Hodnota podniku (EV)5 895,5 − úročený dluh−1 200 + peníze+300 − menšinové podílyu Alfy 0 − prioritní akcieu Alfy 0 − leasingy a penzeu Alfy 0 + neprovozní aktivau Alfy 0 = vlastní kapitál4 995,5 cena: kapitalizace 4 000 (400 Kč na akcii) ÷ 10 mil. akcií = 499,6 Kč
Obr. 8.3 Most od hodnoty podniku k hodnotě akcie Alfy (mil. Kč, v měřítku). Od EV se odečte vše, co má na provoz nárok před akcionáři, a přičtou se peníze a neprovozní aktiva. Alfa má modelově jen dluh a peníze, ostatní položky jsou nulové. Oranžová čára je tržní kapitalizace při ceně 400 Kč.

Konvence poloviny roku. Tok ve skutečnosti nepřichází 31. prosince, ale průběžně. Konvence poloviny roku ho diskontuje exponentem \(t - 0{,}5\), což zvýší EV zhruba o faktor \((1+\text{WACC})^{0{,}5}\): u Alfy o 4,4 % na 6 152,7 mil. Kč a hodnotu akcie na 525,3 Kč. Volba musí být stejná ve všech porovnávaných oceněních.mid-year convention

8.9Citlivost, scénáře a reverzní DCF

Terminální hodnota tvoří u Alfy 76,3 % hodnoty podniku; u rychle rostoucích firem může podíl přesáhnout 90 %. Rozhodující proto nejsou detaily let 2026–2030, ale dvojice WACC a \(g\). Když se jejich rozdíl zmenší o jeden procentní bod (z 6,4 na 5,4 p. b.), vzroste terminální hodnota zhruba o pětinu.

Tab. 8.5Hodnota akcie Alfy (Kč) podle WACC a terminálního růstu g
WACC \ g1,5 %2,0 %2,5 %3,0 %3,5 %
7,92 %520562612671745
8,42 %475510551600658
8,92 %435465500540588
9,42 %401426456490529
9,92 %370393418447480
Ostatní předpoklady podle základního scénáře.

Při WACC o bod vyšším a růstu o bod nižším klesne hodnota z 500 na 370 Kč, v opačném rohu vzroste na 745 Kč. Rozpětí 370–745 Kč je poctivější výsledek než jediné číslo 499,6.

Pravidlo palce

U stabilní firmy s terminální hodnotou kolem tří čtvrtin EV posune změna WACC nebo \(g\) o jeden procentní bod hodnotu akcie zhruba o 13–23 % (u Alfy podle tab. 8.5). U zadlužené firmy víc, protože se celá změna EV přenese na menší vlastní kapitál.

Reverzní DCF obrací otázku. Neptá se, kolik je akcie hodna, ale co musí platit, aby byla hodna právě tolik, kolik stojí. Ponechá se celý model a numericky (například půlením intervalu) se hledá hodnota jednoho předpokladu, při které model dá tržní cenu. Při ceně 400 Kč a ostatních předpokladech základního scénáře trh u Alfy implikuje:reverse DCF, market-implied expectations

  • terminální růst 0,81 % místo 2,5 %, nebo
  • WACC 10,18 % místo 8,92 %, nebo
  • trvalou marži EBIT 8,98 % ve všech letech místo náběhu na 10,5 %.

Takový výsledek se posuzuje snáz než vnitřní hodnota sama: je marže kolem 9 % pro Alfu pesimistická (v roce 2024 měla 8,6 %, v roce 2025 10,0 %), nebo realistická? Analýzu od očekávání obsažených v ceně rozpracovali Rappaport a Mauboussin (2001).

Scénáře mění předpoklady společně, tak jak by se měnily ve skutečnosti: slabší poptávka znamená nižší růst i nižší marži zároveň. Pesimistický scénář Alfy (růst tržeb 3 % ročně, marže 9 %, \(g = 2\,\%\)) dává 350,8 Kč, optimistický (růst 8 / 8 / 7 / 6 / 5 %, marže až 12 %, \(g = 3\,\%\)) 679,8 Kč. S pravděpodobnostmi 25 / 50 / 25 % je očekávaná hodnota 507,4 Kč. Scénáře podrobněji rozebírá kapitola 10.

Z praxe

Analytik zřídka obhajuje jedno číslo. Uvádí základní scénář, citlivostní tabulku a scénáře, a investiční výbor se pak nepře o to, zda je hodnota 499,6, nebo 510 Kč, ale zda je věrohodný růst marže na 10,5 % a jaký trvalý růst implikuje cena. Reverzní DCF bývá prvním, ne posledním výpočtem.

8.10Nejčastější chyby

  • Nesoulad inflace. Nominální toky se diskontují nominální sazbou, reálné reálnou: \((1+r_{\text{nom}}) = (1+r_{\text{reál}})(1+\pi)\). Tržby ve stálých cenách diskontované nominálním WACC firmu podhodnotí.
  • Věčný růst nad růstem ekonomiky. Terminální \(g\) nemá převyšovat dlouhodobý nominální růst ekonomiky, jinak by firma jednou byla větší než ona; obvykle leží mezi inflací a nominálním růstem HDP.
  • Neustálený poslední rok. Mimořádný capex, náběh marže nebo prudký růst pracovního kapitálu v roce \(T\) se promítne do věčnosti (oddíl 8.7).
  • Míchání toků a sazeb. FCFE diskontované WACC nadhodnotí vlastní kapitál, FCFF diskontované \(r_e\) podhodnotí podnik; dluh odečtený od hodnoty z FCFE je odečtený dvakrát.
  • Dvojí započtení. Leasingy jako dluh i jako náklad, daňový štít úroků ve WACC i v toku, provozní hotovost jako neprovozní aktivum.
  • Nekonzistentní sazba. Váhy jiné než cílová struktura, beta neodpovídající zadlužení, toky v eurech diskontované korunovou sazbou.
  • Falešná přesnost. Hodnota na haléře, i když rozpětí rozumných předpokladů je stovky korun.

8.11Procvičení

1
Bezriziková sazba je 4 %, beta 0,9, riziková prémie trhu 5,5 %, náklady dluhu před zdaněním 7 %, daň 21 % a cílový podíl dluhu na kapitálu 40 %. Jaké je WACC?
\(r_e = 4 + 0{,}9\cdot 5{,}5 = 8{,}95\,\%\); \(r_d(1-t) = 7\cdot 0{,}79 = 5{,}53\,\%\). \(\text{WACC} = 0{,}6\cdot 8{,}95 + 0{,}4\cdot 5{,}53 = 5{,}37 + 2{,}21 = 7{,}58\,\%\).
2
Firma má ROE 15 %, vyplácí 40 % zisku, \(E_1 = 5\) Kč a \(r = 10\,\%\). Jaká je hodnota akcie podle Gordonova modelu a jaké je PVGO? Co se stane, když ROE klesne na 10 %?
\(g = 0{,}6\cdot 15\,\% = 9\,\%\), \(D_1 = 2\) Kč, \(V_0 = 2/(0{,}10-0{,}09) = 200\) Kč. \(E_1/r = 50\) Kč, takže PVGO = 150 Kč (75 % hodnoty). Při ROE 10 % je \(g = 6\,\%\) a \(V_0 = 2/0{,}04 = 50\) Kč \(= E_1/r\): PVGO je nula, růst nic nepřidává. Ukázka, jak citlivý je model na \(r-g\).
3
Dividenda je \(D_0 = 2\) Kč, dnešní růst 12 % klesá lineárně během 8 let na dlouhodobých 4 %, \(r = 9\,\%\). Jaká je hodnota podle H-modelu?
\(H = 8/2 = 4\). \(V_0 = 2\cdot 1{,}04/0{,}05 + 2\cdot 4\cdot 0{,}08/0{,}05 = 41{,}6 + 12{,}8 = 54{,}4\) Kč. Nadprůměrný růst přidává 12,8 Kč.
4
EBITDA 500, odpisy 150, úroky 40, daň 21 %, capex 220, nárůst pracovního kapitálu 30, nově přijatý dluh 25 (vše mil. Kč). Spočítejte FCFF a FCFE.
\(\text{FCFF} = 500\cdot 0{,}79 + 150\cdot 0{,}21 - 220 - 30 = 395 + 31{,}5 - 250 = 176{,}5\). \(\text{FCFE} = 176{,}5 - 40\cdot 0{,}79 + 25 = 169{,}9\). Kontrola přes čistý zisk: \(\text{NI} = (500-150-40)\cdot 0{,}79 = 244{,}9\) a \(244{,}9 + 150 - 220 - 30 + 25 = 169{,}9\).
5
\(\text{NOPAT}_{T+1} = 300\) mil. Kč, WACC 9 %, \(g = 3\,\%\). Jaká je terminální hodnota při RONIC 15 % a při RONIC 9 %? Analytik místo toho použil Gordonův vzorec na \(\text{FCFF}_{T+1} = 270\). Jaké RONIC tím předpokládá?
Při RONIC 15 %: \(RR = 3/15 = 20\,\%\), \(TV = 300\cdot 0{,}8/0{,}06 = 4\,000\). Při RONIC 9 %: \(TV = 300/0{,}09 = 3\,333{,}3\), růst nic nepřidá. FCFF 270 znamená reinvestici 10 % NOPAT, tedy \(\text{RONIC} = 3/10 = 30\,\%\) a \(TV = 270/0{,}06 = 4\,500\). Skromně vypadající tok skrývá velmi optimistický předpoklad.
6
EV z DCF je 8 000 mil. Kč, úročený dluh 2 500, peníze 600, leasingové závazky 400 (nájemné není ve FCFF odečteno), menšinové podíly 300 a podíl v přidruženém podniku 200. Firma má 50 mil. akcií. Jaká je hodnota na akcii?
\(8\,000 - 2\,500 + 600 - 400 - 300 + 200 = 5\,600\) mil. Kč, tedy \(5\,600/50 = 112\) Kč na akcii.
Co si odnést
  • Hodnota je současná hodnota budoucích toků; tok a sazba musí patřit stejnému investorovi: FCFF a WACC, FCFE a dividendy s náklady vlastního kapitálu.
  • Alfa: náklady vlastního kapitálu 10,05 % (CAPM), WACC 8,92 % v tržních vahách. Beta a váhy se mění spolu.
  • Růst přidává hodnotu jen tehdy, když nové investice vydělávají víc než náklady kapitálu (PVGO, vzorec hodnotových faktorů).
  • Terminální hodnota tvoří 76 % EV Alfy, proto je poctivým výsledkem rozpětí (370–745 Kč), ne číslo 499,6 Kč.
  • Reverzní DCF: cena 400 Kč implikuje trvalý růst 0,81 %, WACC 10,18 %, nebo marži 8,98 %.
Část IVOcenění
9

Násobky a reziduální ziskpokročilý

Násobky říkají, kolik trh platí u podobných firem za korunu zisku, provozního zisku nebo účetní hodnoty. Jsou rychlé a tržní, ale přebírají i omyly trhu. Model reziduálního zisku stojí mezi oběma světy: začíná účetní hodnotou a přičítá jen to, co firma vydělá nad náklady kapitálu.

🏠

Cenu bytu odhadnete podle toho, za kolik se v ulici prodaly podobné byty, přepočteno na metr čtvereční. Je to rychlé a trh to tak dělá. Jenže když jsou předražené všechny byty v ulici, srovnání to neprozradí. A metr čtvereční s výhledem do parku není totéž co metr nad rušnou křižovatkou. Násobky jsou metry čtvereční akcií.

P/B a ROE
P/B a ROE čtyř konkurentů a Alfy. Modrá přímka je odůvodněné P/B = (ROE − g)/(r − g) pro zvolenou požadovanou výnosnost a dlouhodobý růst; vždy prochází bodem ROE = r, P/B = 1. Čárkovaná přímka ukazuje, co platí trh: regresi P/B na ROE přes konkurenty.
LABORATOŘ
PředpokladyModelová čísla. ROE Alfy 13,74 % = čistý zisk 2025 / vlastní kapitál na konci roku, stejně jako u konkurentů. Výchozí r = 10,05 % (CAPM pro Alfu) a g = 4 %. Přímka předpokládá, že ROE i růst vydrží navždy a výplatní poměr je 1 − g/ROE; g se omezuje na r − 1 p. b. Regrese přes čtyři body je ilustrace, ne statistika.
Srovnání s konkurencí
Implikovaná cena Alfy z násobků konkurentů (EPS 31,6 Kč; EBITDA 720 mil. Kč a čistý dluh 900 mil. Kč; účetní hodnota 230 Kč na akcii) vedle DCF. Pruh ukazuje rozpětí podle jednotlivých konkurentů, svislá značka zvolený průměr. Řádek DCF sahá od pesimistického po optimistický scénář z kapitoly 8.
LABORATOŘ
Jak čístOranžová čára je cena 400 Kč, zelená čárkovaná hodnota z DCF. Konkurenti Beta, Gama, Delta a Epsilon jsou smyšlení. Průměr se počítá z násobků, ne z implikovaných cen.
Minihra: který násobek se hodí
Ke každé situaci vyberte násobek, který je pro srovnání s konkurenty nejvhodnější. Za pět správných odpovědí ze šesti 15 XP.
MINIHRA
0 / 6
+Teorie: odůvodněné násobky, srovnání s konkurencí a reziduální zisk

9.1Srovnání, nebo fundamenty

Násobek je cena akcie nebo hodnota podniku dělená mírou výkonnosti: ziskem, účetní hodnotou, tržbami, EBITDA. Používá se dvěma odlišnými způsoby.

  • Metoda srovnatelných firem vychází ze zákona jedné ceny: podobná aktiva mají mít podobnou cenu. Násobek firmy se porovná s násobky konkurentů, s vlastní historií nebo s indexem. Výsledek je relativní: říká, zda je firma levná vůči konkurentům, ne zda je levná absolutně. Když je přeceněné celé odvětví, metoda to nepozná.method of comparables, relative valuation
  • Metoda fundamentů odvodí násobek z modelu současné hodnoty: z požadované výnosnosti, růstu, výplatního poměru a ROE. Takový odůvodněný násobek je absolutní ocenění v jiném přestrojení a vysvětluje, proč se násobky firem liší.justified multiple, method based on forecasted fundamentals

Obě cesty se doplňují: fundamenty říkají, jaký násobek by firma měla mít, srovnání, jaký mají podobné firmy na trhu.

9.2P/E: trailing, forward a odůvodněné

Trailing P/E dělí cenu ziskem na akcii za posledních dvanáct měsíců, forward P/E očekávaným ziskem příštích dvanácti měsíců. Alfa má trailing P/E \(400/31{,}6 = 12{,}66\). Forward násobky lépe odpovídají tomu, že cena je hodnotou budoucnosti, ale nesou chybu prognózy; trailing jsou ověřitelné, ale u cyklických firem a po jednorázových položkách klamou. Ve srovnání musí mít všechny firmy stejnou definici zisku i stejné období.trailing P/E, forward (leading) P/E

U cyklických firem kolísá zisk víc než hodnota, a P/E proto bývá vysoké na dně cyklu a nízké na vrcholu. Pomáhá normalizovaný zisk: průměrný zisk na akcii za celý cyklus, nebo průměrné ROE za cyklus krát dnešní účetní hodnota na akcii (zohlední, že firma mezitím vyrostla). Vylučují se jednorázové položky a sjednocují účetní metody. Alfa měla ROE 11,3 % v roce 2024 a 13,7 % v roce 2025; s průměrem 12,5 % je normalizovaný zisk \(0{,}125\cdot 230 = 28{,}8\) Kč a P/E 13,9. Dva roky jsou na cyklus málo, jde o ukázku postupu.normalized EPS

Odůvodněné P/E

Gordonův model \(P_0 = D_1/(r-g)\) stačí vydělit ziskem. Při výplatním poměru \(1-b\) je \(D_1 = (1-b)\,E_1 = (1-b)\,E_0(1+g)\), a proto:

Odůvodněné P/E\[\frac{P_0}{E_1} = \frac{1-b}{r-g},\qquad \frac{P_0}{E_0} = \frac{(1-b)(1+g)}{r-g}\]

P/E je vyšší, když firma při stejném růstu vyplácí víc, při stejném výplatním poměru roste rychleji, nebo má nižší riziko. Výplatní poměr a růst ale nejsou nezávislé: z \(g = b\cdot\text{ROE}\) plyne \(1-b = 1-g/\text{ROE}\). Při ROE = \(r\) vyjde \(P_0/E_1 = 1/r\) pro jakýkoli růst: růst bez nadvýnosu P/E nezvedá. Je to PVGO z kapitoly 8 vyjádřené násobkem, \(P_0/E_1 = 1/r + \text{PVGO}/E_1\).

Příklad Odůvodněné P/E Alfy

Předpokládejme, že Alfa je už v ustáleném stavu: ROE 13,74 % z dnešní účetní hodnoty vydrží, dlouhodobý růst je 4 % a \(r = 10{,}05\,\%\). Konzistentní výplatní poměr je \(1 - 4/13{,}74 = 70{,}9\,\%\) a

\[\frac{P_0}{E_1} = \frac{0{,}709}{0{,}1005-0{,}04} = 11{,}72.\]

Zisk příštího roku je \(0{,}1374\cdot 230 = 31{,}6\) Kč, hodnota tedy \(11{,}72\cdot 31{,}6 = 370{,}2\) Kč. Trh platí 12,66, což by při stejném ROE odpovídalo trvalému růstu 5,06 %. Kdybychom ponechali dnešní výplatní poměr 38 % a dosadili \(g = 4\,\%\), vyšlo by P/E 6,28. To je nesmysl: ponechat 62 % zisku a růst jen o 4 % znamená investovat s výnosností 6,45 %, pod náklady kapitálu.

PEG a ziskový výnos

PEG dělí P/E očekávaným růstem zisku v procentech. Konkurenti Alfy mají PEG 2,14 (Beta), 2,75 (Gama), 2,25 (Delta) a 1,80 (Epsilon), medián 2,20. Ziskový výnos E/P je převrácené P/E; Alfa má \(31{,}6/400 = 7{,}9\,\%\). Na rozdíl od P/E má smysl i při ztrátě (vyjde záporný a pořadí firem zůstane správné). Ziskový výnos se často srovnává s výnosem dluhopisů, rozdíl ale není riziková prémie, protože E/P neobsahuje růst.PEG ratio, earnings yield

Pozor

PEG předpokládá, že P/E roste s růstem lineárně a že na riziku, délce růstu a výplatním poměru nezáleží. Odůvodněné P/E ukazuje opak: růst je ve jmenovateli \(r-g\), takže vztah je nelineární, a stejný růst má větší cenu u firmy s vyšším ROE a nižším rizikem. Pro firmy s nulovým nebo záporným růstem PEG nedává smysl.

9.3P/B a výnosnost vlastního kapitálu

P/B dělí cenu účetní hodnotou vlastního kapitálu na akcii; Alfa má \(400/230 = 1{,}74\). Účetní hodnota bývá kladná i při ztrátě a mění se pomaleji než zisk. Neobsahuje ale nehmotná aktiva vytvořená uvnitř firmy (značka, know-how, vývoj), závisí na účetních metodách a po velkých odkupech akcií může být i záporná.price-to-book ratio (P/B), book value per share

Dosazením \(D_1 = (1-b)\,\text{ROE}\,B_0\) a \(g = b\cdot\text{ROE}\) do Gordonova modelu vyjde:

Odůvodněné P/B\[\frac{P_0}{B_0} = \frac{\text{ROE}-g}{r-g} = 1 + \frac{\text{ROE}-r}{r-g}\]

ROE je zde očekávaná výnosnost počáteční účetní hodnoty. Druhý tvar ukazuje logiku: P/B je nad jednou právě tehdy, když firma vydělává víc, než požadují akcionáři. Firma s ROE = \(r\) má P/B 1 při jakémkoli růstu; tímto bodem prochází v laboratoři každá přímka.

Příklad Odůvodněné P/B Alfy

\((13{,}74 - 4)/(10{,}05 - 4) = 9{,}74/6{,}05 = 1{,}61\), tedy \(1{,}61\cdot 230 = 370{,}2\) Kč, stejně jako z P/E, protože jde o tentýž model. Skutečné P/B 1,74 by při \(g = 4\,\%\) odpovídalo trvalému ROE \(4 + 1{,}739\cdot 6{,}05 = 14{,}52\,\%\), nebo při ROE 13,74 % trvalému růstu 5,06 %.

P/B je hlavním násobkem bank a pojišťoven: jejich aktiva i závazky jsou převážně finanční, vykazované blízko tržní hodnoty, a vlastní kapitál je i regulatorní veličinou. U průmyslových firem je spíš doplňkem. Účetní hodnota se před použitím upravuje:tangible book value

  • odečte se goodwill a nehmotná aktiva (hmotná účetní hodnota): u Alfy \((2\,300-330)/10 = 197\) Kč na akcii a P/B 2,03;
  • aktiva v historické ceně se přecení, kde je rozdíl velký (pozemky, finanční investice);
  • zohlední se závazky mimo rozvahu a rozdíly v účetních metodách (zásoby, kapitalizace nákladů);
  • odečtou se prioritní akcie, pokud se oceňují kmenové.

9.4P/S, P/CF a dividendový výnos

Tržby jsou nejméně ovlivněné účetními volbami a jsou kladné i u ztrátových firem, proto se P/S používá u mladých firem a u cyklických firem na dně. Alfa: \(4\,000/4\,800 = 0{,}83\). Tržby ale nejsou zisk: firmy s marží 2 % a 20 % mohou mít stejné tržby a úplně jinou hodnotu. Odůvodněné P/S proto obsahuje ziskovou marži \(E_0/S_0\):price-to-sales ratio (P/S)

\[\frac{P_0}{S_0} = \frac{(E_0/S_0)\,(1-b)\,(1+g)}{r-g}.\]

P/S navíc dává do poměru cenu vlastního kapitálu s tržbami celé firmy; u firem s rozdílným zadlužením je konzistentnější EV/tržby. P/CF používá místo zisku peněžní tok, nejčastěji provozní (CFO), a je méně citlivý na volby v odpisech a rezervách; Alfa: \(4\,000/506 = 7{,}9\). Dividendový výnos (Alfa \(12/400 = 3{,}0\,\%\)) je podle Gordonova modelu jednou složkou výnosu, \(r = D_1/P_0 + g\). Jako oceňovací násobek je slabý: mnoho firem nevyplácí a vysoký výnos může znamenat, že trh čeká snížení dividendy.price-to-cash-flow ratio (P/CF), dividend yield

9.5Násobky hodnoty podniku

Hodnota podniku (EV) je tržní hodnota všech nároků na provoz firmy. Alfa: \(4\,000 + 1\,200 - 300 = 4\,900\) mil. Kč.enterprise value (EV)

Hodnota podniku\[\text{EV} = \text{tržní kapitalizace} + \text{dluh} + \text{prioritní akcie} + \text{menšinové podíly} - \text{peníze a krátkodobé investice}\]

Platí pravidlo konzistence: čitatel a jmenovatel musí patřit stejným investorům. EBITDA, EBIT a tržby patří všem poskytovatelům kapitálu, proto se dělí EV; čistý zisk a účetní hodnota patří akcionářům, proto se dělí tržní kapitalizací. Alfa má EV/EBITDA 6,81, EV/EBIT 10,21 a EV/tržby 1,02.

Akcionáři: tržní kapitalizace10 mil. akcií × 400 Kč = 4 000 Všichni investoři: hodnota podniku4 000 + dluh 1 200 − peníze 300 = 4 900 P/E 12,66zisk 316běžný násobek; pozor na cyklus a páku P/B 1,74vlastní kapitál 2 300banky a pojišťovny; vztah k ROE P/S 0,83tržby 4 800mladé a ztrátové firmy; nevidí marži P/CF 7,9CFO 506méně citlivý na odpisy a rezervy D/P 3,0 %dividenda 12 Kčslabý násobek: mnohé firmy nevyplácejí EV/EBITDA 6,81EBITDA 720nezávisí na odpisech, slepý ke capexu EV/EBIT 10,21EBIT 480přísnější: odečítá i odpisy EV/tržby 1,02tržby 4 800lepší než P/S při různém zadlužení Pravidlo konzistence čitatel a jmenovatel patří stejným investorům: EBITDA, EBIT a tržby k EV, zisk a účetní hodnota ke kapitalizaci
Obr. 9.1 Mapa násobků Alfy při ceně 400 Kč (mil. Kč). Vlevo násobky ceny vlastního kapitálu dělené veličinou akcionářů, vpravo násobky hodnoty podniku dělené veličinou všech investorů. P/S tuto symetrii porušuje, proto je u firem s rozdílným zadlužením konzistentnější EV/tržby.

EBITDA je blízko provoznímu peněžnímu toku před investicemi a nezávisí na odpisových metodách, je ale slepá ke kapitálové náročnosti: firma, která musí ročně investovat polovinu EBITDA, nemá stejnou hodnotu jako firma, která investuje desetinu. EV/EBIT je přísnější. Od IFRS 16 se nájemné v EBITDA neodečítá (přesunulo se do odpisů a úroků), EBITDA je proto vyšší a EV musí obsahovat i leasingové závazky.

Příklad Proč násobky EV méně závisejí na zadlužení

Kdyby Alfa neměla čistý dluh a EV zůstala 4 900 mil. Kč, patřil by akcionářům celý NOPAT 379,2 mil. Kč a P/E by bylo \(4\,900/379{,}2 = 12{,}92\) místo 12,66; EV/EBITDA by zůstala 6,81. P/E se s pákou mění podle toho, zda jsou náklady dluhu po zdanění (5,1 %) nižší, nebo vyšší než ziskový výnos provozu (\(379{,}2/4\,900 = 7{,}7\,\%\)): levný dluh P/E snižuje, drahý zvyšuje. Srovnávat P/E firem s velmi odlišnou pákou znamená srovnávat i jejich financování.

9.6Výběr konkurentů a průměrování násobků

Srovnatelné firmy mají mít stejné odvětví a obchodní model, podobnou velikost, růst, ziskovost a riziko (cykličnost, zadlužení), ideálně i stejný trh a účetní standardy. Čtyři konkurenti Alfy jsou ze stejného odvětví, ale nejsou stejní (tab. 9.1).

Tab. 9.1Alfa a konkurenti (modelová čísla)
FirmaP/EEV/EBITDAP/BROERůst ziskuMarže EBITČistý dluh/EBITDA
Beta15,08,02,416 %7 %12 %0,8
Gama11,06,01,311 %4 %8 %2,0
Delta13,57,21,914 %6 %10 %1,2
Epsilon18,09,53,118 %10 %14 %0,3
Medián konkurentů14,257,62,1515 %6,5 %11 %1,0
Alfa12,666,811,7413,7 %–10 %1,25

Aritmetický průměr táhnou nahoru odlehlé vysoké násobky (firma s dočasně nízkým ziskem má P/E 60). Medián je vůči odlehlým hodnotám odolný. Harmonický průměr je převrácená hodnota průměru převrácených hodnot:harmonic mean

Harmonický průměr\[\text{HM} = \frac{n}{\sum_{i=1}^{n} 1/X_i}\]

U P/E je to převrácený průměr ziskových výnosů, a proč je to správný průměr, ukáže jednoduchá úvaha. Vložte do každé z \(n\) firem 1 Kč. Zaplatíte \(n\) Kč a koupíte zisk \(\sum E_i/P_i = \sum 1/(P/E)_i\). P/E takového portfolia je \(n/\sum 1/(P/E)_i\), tedy harmonický průměr. Průměrujeme tak v jednotkách, které jsou lineární v zisku (koruny zisku na korunu ceny). Harmonický průměr nikdy nepřevýší aritmetický, je odolný vůči velmi vysokým násobkům a citlivý na velmi nízké. Vážený harmonický průměr s vahami podle tržní kapitalizace je P/E indexu: součet cen dělený součtem zisků.

Příklad Tři průměry pro Alfu

P/E konkurentů: medián \((13{,}5+15)/2 = 14{,}25\), průměr 14,375 a harmonický průměr \(4/(1/15 + 1/11 + 1/13{,}5 + 1/18) = 4/0{,}2872 = 13{,}93\) (průměrný ziskový výnos 7,18 %). S EPS Alfy 31,6 Kč to dává 450,3, 454,3 a 440,1 Kč. Z EV/EBITDA vychází \((7{,}6\cdot 720 - 900)/10 = 457{,}2\) Kč pro medián, 462,6 Kč pro průměr a 447,5 Kč pro harmonický průměr; z P/B 494,5, 500,3 a 452,1 Kč.

Když se konkurenti od oceňované firmy liší, je lepší rozdíl zohlednit než ho ignorovat. Podle prognózy z kapitoly 8 (čistý zisk při stálém dluhu roste z 316 na 446 mil. Kč) by zisk Alfy rostl zhruba o 7,2 % ročně; medián PEG 2,20 pak dává P/E 15,7 a hodnotu 497 Kč, se všemi slabinami PEG. Robustnější je regrese násobku na fundament přes konkurenty: P/B na ROE dává \(\text{P/B} = -1{,}56 + 25{,}3\cdot\text{ROE}\), pro ROE Alfy 13,74 % tedy P/B 1,92 a 441 Kč místo 494,5 Kč z mediánu. Čtyři body ale nejsou statistika; v praxi se regrese počítá na desítkách firem. Stejně se zohledňuje riziko: firma s vyšší betou má mít při stejném růstu a ROE nižší násobek, protože \(r\) je ve jmenovateli.

Z praxe

Výběr konkurentů je nejsubjektivnější krok celé metody: kdo vybírá, tuší, jaký výsledek mu která firma dá. Dobrou praxí je stanovit kritéria předem (odvětví podle klasifikace GICS, velikost, region), uvést celý seznam včetně vyřazených firem s důvodem a ukazovat rozpětí násobků, ne jen medián.

9.7Model reziduálního zisku

Účetní zisk neodečítá náklady vlastního kapitálu. Reziduální zisk je zisk po jejich odečtení, tedy to, co firma vydělala nad požadavek akcionářů:residual income (RI), abnormal earnings

Reziduální zisk\[RI_t = E_t - r\,B_{t-1} = (\text{ROE}_t - r)\,B_{t-1}\]

Alfa za rok 2025: \(316 - 0{,}1005\cdot 2\,104 = 104{,}5\) mil. Kč. Na úrovni celé firmy je obdobou ekonomický zisk (známý i pod obchodním názvem EVA): NOPAT minus WACC krát investovaný kapitál; u Alfy s investovaným kapitálem na začátku roku \(379{,}2 - 8{,}92\,\%\cdot 3\,090 \approx 103{,}7\) mil. Kč.economic profit, economic value added

Hodnota vlastního kapitálu je účetní hodnota plus současná hodnota budoucích reziduálních zisků (Edwards a Bell, 1961; Ohlson, 1995):

Model reziduálního zisku\[V_0 = B_0 + \sum_{t=1}^{\infty}\frac{E_t - r\,B_{t-1}}{(1+r)^t}\]

Model je algebraicky totožný s dividendovým, pokud platí vztah čistého přebytku: účetní hodnota se mění jen o zisk a dividendy (a další transakce s vlastníky), \(B_t = B_{t-1} + E_t - D_t\). Dosazením \(D_t = E_t - (B_t - B_{t-1})\) do dividendového modelu vznikne člen po členu vzorec výše. Agresivnější účetnictví zvýší dnešní účetní hodnotu, ale sníží budoucí reziduální zisky o stejnou současnou hodnotu; při konzistentní prognóze hodnota na účetních volbách nezávisí.clean surplus relation

Pozor

Podle IFRS jdou některé změny vlastního kapitálu mimo výkaz zisku a ztráty přes ostatní úplný výsledek: kurzové rozdíly z přepočtu zahraničních dcer, přecenění některých investic, pojistně-matematické zisky a ztráty z penzí. Vztah čistého přebytku se tím porušuje. Tyto položky je třeba zahrnout do zisku (pracovat s úplným výsledkem, oddíl 5.2), nebo je aspoň promítnout do prognózy, jinak účetní hodnota a ROE nesedí.other comprehensive income (OCI)

Pokračující reziduální zisk

Vysoké ROE přitahuje konkurenty, a nadvýnos proto časem slábne. Model s faktorem perzistence \(\omega\) předpokládá, že každý rok zůstane \(\omega\)-násobek loňského reziduálního zisku:continuing residual income, persistence factor

Pokračující reziduální zisk\[V_0 = B_0 + \sum_{t=1}^{T-1}\frac{RI_t}{(1+r)^t} + \frac{RI_T}{(1+r-\omega)\,(1+r)^{T-1}}\]

Pro \(\omega = 0\) reziduální zisk po roce \(T\) zmizí (ROE klesne na \(r\)), pro \(\omega = 1\) zůstane navždy stejný a pro \(\omega = 1+g\) roste tempem \(g\). Empirické odhady pro průměrnou firmu leží kolem 0,6 (Dechow, Hutton a Sloan, 1999). Vyšší perzistenci mívají firmy s nízkou výplatou dividend a v odvětvích se stálým ROE, nižší firmy s extrémním ROE, velkými mimořádnými položkami a vysokými akruály.

Jsou-li ROE a růst stálé, roste reziduální zisk tempem \(g\) a součet je Gordonova řada: \(V_0 = B_0 + (\text{ROE}-r)\,B_0/(r-g)\). Po vydělení \(B_0\) vyjde přesně odůvodněné P/B z oddílu 9.3. P/B nad jednou je cena za budoucí reziduální zisk.

9.8Reziduální zisk Alfy

Modelové předpoklady: \(r = 10{,}05\,\%\), výplatní poměr 38 % a ROE z počáteční účetní hodnoty 14,8 / 14,8 / 14,6 / 14,3 / 13,7 % v letech 2026–2030. Cesta ROE vychází z provozní prognózy kapitoly 8 při stálém dluhu 1 200 mil. Kč s úroky 6,5 %: zisk roste zhruba o 7 % ročně, ale protože Alfa ponechává 62 % zisku, roste vlastní kapitál rychleji a ROE pozvolna klesá.

Tab. 9.2Reziduální zisk Alfy (Kč na akcii)
Rok\(B_{t-1}\)ZiskDividendaRIDisk. faktorPV(RI)
2026230,0034,0412,9410,930,90879,93
2027251,1037,1614,1211,930,82579,85
2028274,1540,0315,2112,470,75039,36
2029298,9642,7516,2512,710,68188,66
2030325,4744,5916,9411,880,61957,36
Součet45,16
RI = zisk − 0,1005 × účetní hodnota na začátku roku. Účetní hodnota na konci roku 2030: 353,11 Kč.
Tab. 9.3Hodnota Alfy podle předpokladu po roce 2030 (Kč na akcii; \(V_0 = 230 + 45{,}16 + \) pokračování)
Reziduální zisk po roce 2030PV pokračováníHodnota
zmizí (\(\omega = 0\))0,00275,2
slábne (\(\omega = 0{,}6\))8,82284,0
zůstane na úrovni roku 2030 (\(\omega = 1\))73,23348,4
ROE 13,7 % vydrží a reziduální zisk roste o 4 % ročně131,98407,1
Příklad Výpočet dvou řádků tab. 9.3

Při \(\omega = 0{,}6\) je pokračování v roce 2030 \(0{,}6\cdot 11{,}88/(1{,}1005-0{,}6) = 14{,}24\) Kč a dnes \(14{,}24\cdot 0{,}6195 = 8{,}82\) Kč. V poslední variantě je reziduální zisk roku 2031 \((13{,}7\,\% - 10{,}05\,\%)\cdot 353{,}11 = 12{,}89\) Kč, jeho Gordonova hodnota v roce 2030 \(12{,}89/(0{,}1005-0{,}04) = 213{,}0\) Kč a dnes 131,98 Kč. Hodnota: \(230 + 45{,}16 + 131{,}98 = 407{,}1\) Kč.

účetní hodnota 230 RI 2026–2030: 45,16 pokračování cena 400 DCF 499,6 ω = 0: nadvýnos zmizí 275,2 ω = 0,6: slábne 284,0 ω = 1: zůstane 348,4 ROE vydrží, RI roste o 4 % 407,1 0100200 300400500 Kč na akcii
Obr. 9.2 Hodnota Alfy z modelu reziduálního zisku jako stavebnice (Kč na akcii, tab. 9.3): účetní hodnota, současná hodnota reziduálních zisků 2026–2030 a pokračování po roce 2030 podle toho, jak dlouho vydrží nadvýnos. Cenu 400 Kč vysvětlí jen poslední varianta; DCF předpokládá ještě víc.

Reziduální zisk tak dává Alfě 275–407 Kč podle toho, jak dlouho vydrží nadvýnos. Cenu 400 Kč vysvětlí jen nejoptimističtější varianta, ve které ROE kolem 14 % vydrží navždy a nadvýnos roste o 4 % ročně; DCF s hodnotou 499,6 Kč jde ještě dál. Při konzistentních předpokladech by oba modely daly prakticky totéž, protože reziduální zisk je jen jiný zápis téhož ocenění (oddíl 9.7). Rozdíl tedy vzniká v předpokladech, které reziduální zisk vytáhne na světlo:

  • Výplatní politika a hotovost. V příkladu Alfa vyplácí jen 38 % zisku, ačkoli volný peněžní tok pro akcionáře (FCFE) je zhruba dvojnásobný. Nevyplacená hotovost, do roku 2030 kolem 760 mil. Kč, v prognóze nic nevydělává; vlastní kapitál proto roste zhruba o 9 % ročně, rychleji, než provoz potřebuje, a ROE klesá. DCF naopak předpokládá, že celý volný peněžní tok odchází k investorům. Kdyby Alfa vyplácela celé FCFE a po roce 2030 platil předpoklad terminální hodnoty z DCF, dal by reziduální zisk zhruba 483 Kč. Zbylých asi 16 Kč do 499,6 Kč vzniká tím, že reziduální zisk tu diskontuje stálou sazbou \(r_e\) při stálém dluhu, kdežto DCF stálým WACC, které předpokládá stálé tržní váhy dluhu a vlastního kapitálu.
  • Výnosnost kapitálu. Hodnota 499,6 Kč odpovídá P/B 2,17; v jednostupňovém modelu by ji ospravedlnilo trvalé ROE 17,1 % při \(g = 4\,\%\) (18,9 % při \(g = 2{,}5\,\%\)). DCF k tomu dospívá rostoucí marží a nízkými reinvesticemi, tedy vysokou výnosností nových investic (oddíl 8.7).
  • Váha vzdálené budoucnosti. V reziduálním zisku tvoří účetní hodnota 230 Kč přes polovinu hodnoty (u varianty 407,1 Kč 56 %) a pokračování 32 %; v DCF terminální hodnota 76 %.

9.9Kdy který model a sladění hodnot Alfy

Reziduální zisk je vhodný, když firma nevyplácí dividendy nebo má dlouho záporné volné peněžní toky (silně investuje), u bank a pojišťoven, kde se FCFF špatně definuje, a všude, kde je terminální hodnota velmi nejistá, protože velkou část hodnoty tvoří už dnešní účetní hodnota. Slabinou je závislost na účetních datech: zkreslení, porušení čistého přebytku, záporná účetní hodnota po odkupech akcií. DCF je vhodnější u firem s předvídatelnými toky a tam, kde účetnictví málo vypovídá o ekonomice.

Banka, pojišťovna, nebo dlouho zápornévolné peněžní toky? Reziduální zisku bank i P/B Stabilní dividendy v souladu se ziskema oceňuje se menšinový podíl? Dividendový modeldiskont: náklady vl. kapitálu Zadlužení se bude měnit, FCFE je záporné,nebo se oceňuje celý podnik? FCFFdiskont WACC, pak most k akciím FCFEdiskont: náklady vlastního kapitálu ano ano ano ne ne ne Alfa: hlavní model DCF z FCFF, násobky a reziduální zisk jako kontrola (kapitoly 8–9) Vždy navíc: násobky konkurentů a převod hodnot na implikované P/B a ROE
Obr. 9.3 Zjednodušený rozhodovací strom pro volbu hlavního modelu podle tab. 8.1 a tohoto oddílu. Kritéria se ve skutečnosti překrývají a při konzistentních předpokladech mají modely dát stejnou hodnotu; rozdíly mezi nimi ukazují, které předpoklady je třeba prověřit.
Tab. 9.4Hodnoty Alfy převedené na implikované P/B a trvalé ROE (r 10,05 %, g 4 %)
MetodaKč na akciiP/BImplikované ROE
Tržní cena400,01,7414,5 %
Reziduální zisk (ROE vydrží, růst 4 %)407,11,7714,7 %
P/E konkurentů (medián)450,31,9615,8 %
EV/EBITDA konkurentů (medián)457,21,9916,0 %
P/B konkurentů (medián)494,52,1517,0 %
DCF (základní scénář)499,62,1717,1 %
Implikované ROE = g + P/B × (r − g).

Proč se hodnoty liší:

  • Srovnávací hodnoty jsou relativní. Tvrdí, že by Alfa měla stát tolik co konkurenti. Ti ale mají vyšší ROE (medián 15 %), vyšší marže (11 % proti 10 %) a nižší zadlužení (1,0× proti 1,25× EBITDA). Část slevy Alfy je tedy zasloužená; její růst (asi 7 % ročně podle prognózy) ji naopak neospravedlňuje.
  • P/B z mediánu je nejvyšší, protože ignoruje nižší ROE Alfy; po úpravě regresí na ROE vychází 441 Kč.
  • P/E a EV/EBITDA dávají podobných 450–457 Kč, protože zadlužení Alfy je blízko konkurentům. U firmy s výrazně jinou pákou by se rozešly.
  • DCF je absolutní. Stojí na vlastní prognóze Alfy (růst marže na 10,5 %, WACC 8,92 %) a ze 76 % na terminální hodnotě.
  • Reziduální zisk ukazuje, jakou výnosnost a jak trvanlivý nadvýnos cena vyžaduje.

Výsledky se nemají průměrovat. Analytik zvolí metodu, které u dané firmy věří nejvíc, ostatní použije jako kontrolu a rozdíly vysvětlí. Graf typu fotbalové hřiště v laboratoři ukazuje rozpětí metod vedle sebe. Když se násobky a DCF překrývají v pásmu 440–500 Kč, cena je 400 Kč a reziduální zisk ji vysvětlí jen s trvale vysokým ROE, je to argument, ne důkaz; zbývá vysvětlit, proč trh vidí Alfu pesimističtěji. To je téma kapitoly 10.football field chart

Pravidlo palce

Převeďte každou hodnotu na implikované P/B a trvalé ROE (nebo implikovaný růst). Koruny se mezi metodami porovnávají špatně; věta „cena předpokládá trvalé ROE 14,5 %, DCF 17,1 %“ se dá posoudit proti historii firmy i odvětví.

9.10Procvičení

1
Firma vyplácí 60 % zisku, dlouhodobě roste o 5 % a \(r = 9\,\%\). Loňský zisk na akcii byl 4 Kč. Jaké je odůvodněné forward a trailing P/E a jaká hodnota akcie?
Forward: \(0{,}6/(0{,}09-0{,}05) = 15\). Trailing: \(15\cdot 1{,}05 = 15{,}75\). Hodnota: \(15{,}75\cdot 4 = 63\) Kč, totéž jako \(15\cdot 4{,}20\).
2
Banka se obchoduje za P/B 2,0. Požadovaná výnosnost je 9 % a dlouhodobý růst 4 %. Jaké trvalé ROE trh implikuje? Jaké P/B by měla banka s ROE 9 %?
Z \(\text{P/B} = (\text{ROE}-g)/(r-g)\): \(\text{ROE} = g + \text{P/B}\,(r-g) = 4 + 2\cdot 5 = 14\,\%\). Při ROE 9 % = \(r\) je P/B 1,0 bez ohledu na růst.
3
Tři konkurenti mají P/E 10, 20 a 40, oceňovaná firma má EPS 5 Kč. Spočítejte implikovanou cenu z průměru, mediánu a harmonického průměru.
Průměr 23,33 → 116,7 Kč; medián 20 → 100 Kč; harmonický průměr \(3/(0{,}1+0{,}05+0{,}025) = 3/0{,}175 = 17{,}14\) → 85,7 Kč. Průměrný ziskový výnos je 5,83 % a jeho převrácená hodnota 17,14 – proto harmonický průměr.
4
EBITDA firmy je 300 mil. Kč, konkurenti mají EV/EBITDA 7. Firma má dluh 800, peníze 200 a menšinové podíly 50 mil. Kč a 20 mil. akcií. Jaká je implikovaná cena akcie?
\(\text{EV} = 7\cdot 300 = 2\,100\); vlastní kapitál \(2\,100 - 800 + 200 - 50 = 1\,450\) mil. Kč; na akcii \(1\,450/20 = 72{,}5\) Kč.
5
\(B_0 = 50\) Kč, ROE z počáteční účetní hodnoty 14 %, výplatní poměr 50 %, \(r = 10\,\%\). Explicitně modelujte dva roky, pak reziduální zisk slábne s \(\omega = 0{,}6\). Jaká je hodnota?
Rok 1: \(E_1 = 7\), \(RI_1 = 7 - 5 = 2\), \(B_1 = 50 + 3{,}5 = 53{,}5\). Rok 2: \(E_2 = 7{,}49\), \(RI_2 = 7{,}49 - 5{,}35 = 2{,}14\). \(V_0 = 50 + 2/1{,}1 + 2{,}14/[(1{,}1-0{,}6)\cdot 1{,}1] = 50 + 1{,}82 + 3{,}89 = 55{,}71\) Kč.
6
Dvě firmy mají EBITDA 100, odpisy 40 a EV 800 mil. Kč. Firma A nemá dluh, firma B má čistý dluh 400 s úrokem 5 %. Daň 21 %. Porovnejte jejich EV/EBITDA a P/E.
EV/EBITDA je u obou 8. A: zisk \(60\cdot 0{,}79 = 47{,}4\), P/E \(800/47{,}4 = 16{,}9\). B: zisk \((60-20)\cdot 0{,}79 = 31{,}6\), vlastní kapitál 400, P/E \(400/31{,}6 = 12{,}7\). Stejný provoz, rozdílné P/E jen kvůli financování.
Co si odnést
  • Srovnání říká, zda je firma levná vůči konkurentům; odůvodněné násobky, zda je levná vůči vlastním fundamentům.
  • Odůvodněné P/E = (1 − b)/(r − g) a P/B = (ROE − g)/(r − g); růst bez ROE nad r násobek nezvedá.
  • Čitatel a jmenovatel patří stejným investorům: EBITDA k EV, zisk a účetní hodnota k tržní kapitalizaci. P/E se průměruje harmonicky nebo mediánem.
  • Reziduální zisk = účetní hodnota + nadvýnos nad náklady kapitálu; u Alfy 275–407 Kč podle toho, jak dlouho nadvýnos vydrží (při opatrné výplatní politice, kdy nevyplacená hotovost nic nevydělává).
  • Hodnoty Alfy (400 až 499,6 Kč) se liší předpoklady o trvalém ROE (14,5 až 17,1 %); výsledky se nevysvětlují průměrem, ale rozborem rozdílů.
Část VRozhodnutí
10

Investiční teze a rizikapokročilý

Odhad hodnoty 499,6 Kč a cena 400 Kč ještě nejsou rozhodnutí. Mezi nimi stojí nejistota odhadu, čas, za který se cena k hodnotě přiblíží, rizika, která model nevidí, a velikost pozice v portfoliu. Závěrečná kapitola skládá výsledky celého průvodce do investiční teze a ukazuje, jak ji udržet poctivou.

🗺️

Mapa není krajina a ocenění není rozhodnutí. Túru do hor neplánujete podle nejpravděpodobnějšího počasí, ale podle toho, co uděláte, když se zkazí. Investiční teze je plán cesty: kam jdete, proč si myslíte, že tam cesta vede, a v jakém bodě se otočíte.

Scénáře Alfy
Tři scénáře hodnoty akcie Alfy z DCF modelu kapitoly 8 a jejich pravděpodobnosti. Graf staví rozdělení hodnoty proti ceně. Dlaždice ukazují očekávanou hodnotu, bezpečnostní marži, asymetrii a roční výnos, pokud se cena k hodnotě přiblíží za zvolený počet let.
LABORATOŘ
Pravděpodobnost základního scénáře je doplněk do 100 %. Roční výnos počítá laboratoř jako \(d + (E[V]/P)^{1/N} - 1\): dividendový výnos \(d = 12\ \text{Kč}/P\) (3 % při ceně 400 Kč) plus roční výnos z přiblížení ceny k dnešní očekávané hodnotě za \(N\) let. Pokud hodnota firmy mezitím roste tempem \(r_e - d\), je výnos zhruba \(r_e + (E[V]/P)^{1/N} - 1\), kde \(r_e = 10{,}05\ \%\) (CAPM z kapitoly 8). Modelová čísla, ne doporučení.
Postavte si scénář
DCF model Alfy z kapitoly 8 se třemi sadami předpokladů. Posuňte růst tržeb a marži EBIT ve všech pěti letech prognózy, změňte terminální růst a WACC. Výsledek můžete přenést do scénářů v laboratoři výše.
LABORATOŘ
Ostatní předpoklady jako v kapitole 8: odpisy 5 % tržeb, capex 6,0–5,5 % tržeb, pracovní kapitál 19,58 % tržeb, daň 21 %, čistý dluh 900 mil. Kč. Pesimistický scénář: růst tržeb 3 % a marže EBIT 9 % každý rok, g 2 %. Optimistický: růst 8, 8, 7, 6 a 5 %, marže 10,5 až 12 %, g 3 %.
Minihra: teze, nebo šum?
Modelová teze: trh v ceně 400 Kč počítá s trvale nižší marží nebo s téměř nulovým dlouhodobým růstem; Alfa díky úspornějším modelům udrží marži EBIT kolem 10–10,5 % a poroste aspoň tak rychle jako její trh. Posiluje zpráva tezi, oslabuje ji, nebo je to šum?
MINIHRA
0 / 8
+Teorie: od hodnoty k rozhodnutí, rizika a investiční teze

10.1Od hodnoty k rozhodnutí: alfa

Ocenění dává odhad vnitřní hodnoty \(V_0\), trh cenu \(P_0\). Rozhodnutí stojí na porovnání dvou výnosů. Požadovaná výnosnost \(r\) je minimální výnos, který investor za dané riziko chce; u akcie jsou to náklady vlastního kapitálu \(r_e\), pro Alfu 10,05 % z CAPM. Očekávaný výnos \(E(R)\) je výnos, který investor čeká při dnešní ceně a svém odhadu hodnoty.required vs. expected return

Jejich rozdíl \(\alpha = E(R) - r\) je alfa. Kladná alfa znamená, že akcie podle analytika nabízí víc, než za své riziko musí. Je to alfa ex ante, v kapitole 2 nazvaná očekávaná alfa, tedy odhad. Alfa ex post se měří až zpětně: skutečný výnos minus výnos, který byl za podstoupené riziko požadován. Na rozdíl mezi nimi doplácí každý, kdo zamění přesvědčení za výsledek.ex ante vs. ex post alpha

Pokud se cena přiblíží hodnotě do jednoho roku, je očekávaný výnos přibližně požadovaný výnos plus odstup ceny od hodnoty (kapitola 2). Pro delší dobu \(N\) let se odstup rozloží:

Výnos z konvergence ceny k hodnotě\[E(R) \approx r_e + \frac{V_0 - P_0}{P_0}\quad(N = 1),\qquad E(R) \approx r_e + \Big(\frac{V_0}{P_0}\Big)^{1/N} - 1\]

Vzorec stojí na předpokladu, že akcie by i při férové ceně vynášela \(r_e\): dividendový výnos \(d\) plus růst hodnoty tempem \(r_e - d\). Když za \(N\) let platí \(P_N = V_0(1 + r_e - d)^N\), je roční výnos \((1 + r_e - d)(V_0/P_0)^{1/N} - 1 + d\), což je po zanedbání součinu malých čísel výraz nahoře. Další předpoklady: odhad \(V_0\) i \(r_e\) je správný, cena se hodnotě skutečně přiblíží, a to právě za \(N\) let.

Příklad Výnos Alfy z přiblížení ceny k hodnotě

Očekávaná hodnota Alfy ze scénářů (10.3) je 507,4 Kč, cena 400 Kč, \(r_e = 10{,}05\ \%\) a dividendový výnos 3 %. Pokud se cena hodnotě přiblíží za rok:

\[E(R) \approx 10{,}05\ \% + \frac{507{,}4 - 400}{400} = 10{,}05\ \% + 26{,}9\ \% = 36{,}9\ \%,\qquad \alpha \approx 26{,}9\ \%.\]

Za tři roky je roční příspěvek konvergence \((507{,}4/400)^{1/3} - 1 = 8{,}25\ \%\), takže \(E(R) \approx 18{,}3\ \%\) a \(\alpha \approx 8{,}3\ \%\). Konzervativní varianta, ve které hodnota firmy za tři roky neroste, dává \(3\ \% + 8{,}25\ \% = 11{,}25\ \%\) ročně.

Pozor

Konzervativní výnos „dividenda plus cesta k dnešní hodnotě“ nelze porovnávat s požadovaným výnosem. Při konvergenci za pět let vychází 7,9 %, méně než \(r_e\), a vypadalo by to, že podhodnocená akcie má zápornou alfu. Chyba je v předpokladu: hodnota firmy, která reinvestuje zisk s výnosem rovným nákladům kapitálu, za pět let není dnešní hodnotou. Stejně tak cílová cena analytika za 12 měsíců má být hodnotou za 12 měsíců, ne dnešní hodnotou.

10.2Bezpečnostní marže

Graham a Dodd (1934) postavili investování na myšlence, že kupovat se má jen tehdy, když cena leží dost hluboko pod odhadem hodnoty, aby rozdíl pokryl chyby odhadu i nepředvídané události. Rozdíl se nazývá bezpečnostní marže:margin of safety

Bezpečnostní marže a potenciál\[MoS = \frac{V - P}{V} = 1 - \frac{P}{V},\qquad \text{potenciál} = \frac{V}{P} - 1 = \frac{MoS}{1 - MoS}\]

Pro základní scénář Alfy je bezpečnostní marže \(1 - 400/499{,}6 = 19{,}9\ \%\) (kapitola 8 ji zaokrouhluje na 20 %) a potenciál 24,9 %; pro očekávanou hodnotu 507,4 Kč je marže 21,2 % a potenciál 26,9 %. Obě čísla popisují stejný odstup, jen z opačné strany: marže z pohledu hodnoty, potenciál z pohledu ceny.

Bezpečnostní marži má smysl měřit proti nejistotě odhadu. Firma, jejíž hodnota leží spolehlivě v úzkém pásmu, vystačí s menší marží než firma, jejíž scénáře se liší dvojnásobně. Ocenění Alfy je citlivé hlavně na terminální hodnotu (76 % hodnoty podniku) a v tabulce citlivosti z kapitoly 8 se pohybuje mezi 370 a 745 Kč.

Pravidlo palce

Bezpečnostní marže by měla být aspoň tak velká jako relativní směrodatná odchylka scénářů (směrodatná odchylka dělená očekávanou hodnotou). U Alfy je směrodatná odchylka scénářů 116,6 Kč, tedy 23 % očekávané hodnoty; marže 21 % je tedy zhruba na hraně.

10.3Scénáře a očekávaná hodnota

Jedno číslo z DCF zakrývá, jak široké je rozpětí možných výsledků. Scénářová analýza proto počítá hodnotu pro několik vnitřně konzistentních sad předpokladů: když roste pomaleji trh, klesá obvykle i marže, a naopak. Každému scénáři analytik přiřadí pravděpodobnost.scenario analysis

Tab. 10.1Scénáře Alfy (DCF z kapitoly 8, ostatní předpoklady beze změny)
ScénářRůst tržebMarže EBITgHodnota (Kč)Pravděp.
Pesimistický3 % ročně9 %2,0 %350,825 %
Základní6,0 → 4,0 %10,0 → 10,5 %2,5 %499,650 %
Optimistický8, 8, 7, 6, 5 %10,5 → 12 %3,0 %679,825 %
Očekávaná hodnota a rozptyl scénářů\[E[V] = \sum_i p_i V_i,\qquad \sigma_V = \sqrt{\sum_i p_i\,(V_i - E[V])^2}\]
Příklad Očekávaná hodnota a asymetrie Alfy
\[E[V] = 0{,}25\cdot 350{,}8 + 0{,}50\cdot 499{,}6 + 0{,}25\cdot 679{,}8 = 507{,}4\ \text{Kč}.\]

Z nezaokrouhlených hodnot vychází 507,4 Kč, ze zaokrouhlených 507,45 Kč. Směrodatná odchylka scénářů je 116,6 Kč. Vůči ceně 400 Kč je pesimistický scénář o 12,3 % níž, optimistický o 70,0 % výš. Poměr asymetrie

\[\frac{V_{\text{opt}} - P}{P - V_{\text{pes}}} = \frac{679{,}8 - 400}{400 - 350{,}8} = \frac{279{,}8}{49{,}2} = 5{,}7.\]

Vážený pravděpodobnostmi je poměr ještě vyšší: očekávaný zisk ve scénářích nad cenou \(0{,}5\cdot 99{,}6 + 0{,}25\cdot 279{,}8 = 119{,}7\) Kč proti očekávané ztrátě \(0{,}25\cdot 49{,}2 = 12{,}3\) Kč, tedy 9,7 ku 1.

Asymetrie říká víc než samotná očekávaná hodnota. Dvě akcie se stejným potenciálem 27 % se liší, pokud jedna ve špatném scénáři ztratí 12 % a druhá 50 %. Investor, který nemusí mít pravdu často, ale nesmí prodělat moc, když ji nemá, hledá právě vysokou asymetrii.payoff asymmetry

Pozor

Základní scénář není totéž co nejpravděpodobnější výsledek ani očekávaná hodnota. A pesimistický scénář není nejhorší možný případ: je to střízlivá nepříznivá varianta, ne krize. Tři body navíc zachycují rozdělení hrubě; skutečné výsledky mají spojité rozpětí a tlustší konce.

10.4Co pohne cenou: katalyzátory a čas

Podhodnocená akcie může podhodnocená zůstat léta. Katalyzátor je událost, která trh přiměje odhad hodnoty přehodnotit: výsledky potvrzující trend marže, nová dividendová politika nebo zpětný odkup, snížení dluhu, změna vedení, regulace, která zvýhodní produkty firmy, akvizice, zařazení do indexu. Katalyzátor nezaručí, že trh názor změní, jen zkrátí čekání, pokud má analytik pravdu.

Tab. 10.2Čas rozhoduje: roční příspěvek konvergence z 400 na 507,4 Kč
Přiblížení za1 rok2 roky3 roky4 roky5 let
Alfa ročně \((V/P)^{1/N} - 1\)26,9 %12,6 %8,3 %6,1 %4,9 %
Očekávaný výnos \(r_e +\) alfa36,9 %22,7 %18,3 %16,2 %14,9 %

Stejný odstup ceny od hodnoty dává při konvergenci do roka pětkrát vyšší roční alfu než za pět let. Bez katalyzátoru hrozí hodnotová past: akcie je levná, protože se fundamenty pomalu zhoršují, a hodnota se nakonec přiblíží ceně, ne obráceně.value trap

10.5Investiční teze: odlišný názor a co je v ceně

Investiční teze je krátké a ověřitelné tvrzení, proč trh akcii oceňuje špatně, co rozhoduje o hodnotě, co by tezi vyvrátilo a kdy by se měl trh přesvědčit. Teze, kterou nelze vyvrátit, není teze, ale víra.

Kapitola 2 popsala tezi v šesti částech; tady ji dotáhneme na Alfě. Jádrem je odlišný názor: v čem se analytik liší od toho, co je v ceně, a proč má pravdu. Pokud se jeho odhad shoduje s trhem, žádnou alfu nečeká, i kdyby byla firma vynikající. Dobrá firma a dobrá investice nejsou totéž.

Co je v ceně, ukáže reverzní DCF z kapitoly 8: při ceně 400 Kč trh počítá s terminálním růstem jen 0,81 % (proti 2,5 % v základním scénáři), nebo s trvalou marží EBIT 8,98 % (proti 10,0–10,5 %), nebo s WACC 10,18 % (proti 8,92 %). Teze musí říct, se kterým z těchto implicitních předpokladů nesouhlasí a o jaké důkazy se opírá.

  1. Teze jednou větou: co trh přehlíží.
  2. Dva až tři klíčoví hybatelé hodnoty a jejich citlivost (u Alfy marže EBIT, růst tržeb, terminální růst).
  3. Co je v ceně podle reverzního DCF a v čem se pohled liší.
  4. Důkazy: data, srovnání s konkurencí, historické základní míry.
  5. Katalyzátory a časový rámec.
  6. Co by tezi vyvrátilo: předem stanovená měřitelná kritéria.
  7. Rozpětí hodnoty ve scénářích, asymetrie, velikost pozice.
Tezetrh čeká marži kolem 9 %,Alfa udrží nad 10 % Co je v ceněreverzní DCF: marže 8,98 %,nebo g 0,81 %, WACC 10,18 % Velikost pozicerozpočet 1 % / stres 40 %= 2,5 % portfolia Odlišný názorzlepšení marže na 10 %je trvalé, ne vrchol Hybatelé hodnotymarže EBIT, růst tržebv EU, terminální růst Katalyzátoryvýsledky za rok 2026:udrží se marže? Ocenění350,8 / 499,6 / 679,8 KčE[V] 507,4 Kč Rizikapoptávka v eurozóně,koruna, ceny vstupů Kdy teze padámarže EBIT pod 9 %dvě pololetí po sobě
Obr. 10.1 Kostra modelové investiční teze o Alfě na jednom listu: co je v ceně, v čem se analytik liší, co rozhoduje o hodnotě, co tezi potvrdí nebo vyvrátí, rozpětí ocenění ve scénářích a velikost pozice (oddíly 10.2 až 10.7). Ukázka struktury na smyšlené firmě, ne doporučení.
Z praxe

Modelová teze o Alfě by mohla znít: „Trh v ceně 400 Kč počítá s marží EBIT kolem 9 %. Úspornější nové modely a stabilní ceny vstupů podle nás udrží marži nad 10 %; potvrdí to výsledky dalších dvou let. Teze padá, pokud marže EBIT klesne pod 9 % ve dvou po sobě jdoucích pololetích.“ Je to kostra teze z kapitoly 2 doplněná o čísla, ukázka struktury na smyšlené firmě, ne názor na skutečnou akcii.

10.6Mapa rizik

Scénáře zachycují rizika, která analytik vidí a umí vyjádřit v číslech. Přehled rizik ukáže i ta, která se do modelu nevešla.

Tab. 10.3Rizika a jejich podoba u Alfy
RizikoCo znamenáAlfa (modelově)
Obchodnípoptávka, konkurence, odběratelécyklická poptávka po spotřebičích, závislost na obchodních řetězcích
Provoznínáklady, provozní páka, dodavateléceny oceli a energií; modelová provozní páka kolem 4 (oddíl 4.7): tržby −10 % znamenají EBIT zhruba −40 %
Finančnídluh, refinancování, úrokyčistý dluh/EBITDA 1,25, úrokové krytí 6,0×
Měnovékurz a měna tržeb a nákladůzhruba 60 % tržeb z vývozu do EU
Oceňovacícitlivost hodnoty na vstupyterminální hodnota 76 % hodnoty podniku; WACC ±1 p. b. mění hodnotu na 418–612 Kč
Likviditníjak rychle a za kolik lze pozici prodattržní kapitalizace 4 mld. Kč, menší objemy obchodů
Správa a řízenípráva menšinových akcionářů, spřízněné strany, kvalita auditusledovat vlastnickou strukturu a přílohu (kapitola 7)
ESGfaktory, které v daném odvětví mění peněžní toky nebo rizikoenergetická účinnost výrobků, bezpečnost, recyklace, dodavatelský řetězec
Riziko modeluchybná struktura nebo vstupy modelupřesné číslo z nejistých vstupů; scénáře nejsou krajní případy

Z rizik ESG patří do analýzy ta, která jsou pro dané odvětví materiální, tedy mohou podstatně změnit peněžní toky, náklady kapitálu nebo pravděpodobnost krajních scénářů. U výrobce spotřebičů je to spotřeba energie výrobků a regulace s ní spojená, ne obecné skóre.ESG materiality

Riziko modelu je zvláštní tím, že ho model neukáže. Proti němu pomáhá ověřit výsledek jinou metodou (násobky a reziduální zisk z kapitoly 9), zkontrolovat vnitřní konzistenci (růst a reinvestice, marže a konkurence) a nedůvěřovat přesnosti na desetiny koruny.model risk

10.7Velikost pozice v portfoliu

I dobrá teze může selhat. Velikost pozice proto určuje, kolik selhání stojí. Jednotlivá akcie nese vysoké vlastní riziko, které se v portfoliu z mnoha pozic rozpouští (průvodce Investování, kapitola 4). Koncentrace zvyšuje šanci odlišit se od trhu oběma směry.

Praktický postup začíná rizikovým rozpočtem: kolik procent portfolia smí stát jedna myšlenka, pokud se nevyplní. Velikost pozice je pak rozpočet dělený ztrátou ve stresu. Poté se upraví podle přesvědčení (očekávaná alfa a jistota odhadu), likvidity a korelace s ostatními pozicemi.risk budget, position sizing

Velikost pozice z rizikového rozpočtu\[w = \frac{\text{rizikový rozpočet}}{\text{ztráta ve stresovém scénáři}}\]
Příklad Kolik Alfy v portfoliu

Pesimistický scénář říká −12,3 %, jenže v recesi s propadem trhu může akcie bez ohledu na hodnotu ztratit víc. Předpokládejme stresový pokles ceny o 40 % (stejný šok jako v laboratoři Z-skóre v kapitole 7) a rozpočet 1 % portfolia na jednu myšlenku:

\[w = \frac{1\ \%}{40\ \%} = 2{,}5\ \%\ \text{portfolia}.\]

Pokud portfolio už drží další cyklické výrobce spotřebního zboží, sdílejí pozice stejné riziko a společný rozpočet se jim musí rozdělit.

Kellyho kritérium (Kelly, 1956) určuje podíl, který maximalizuje dlouhodobý geometrický růst majetku, pokud jsou pravděpodobnosti a výplaty přesně známé. U akcií známé nejsou. Přecenění vlastní výhody vede k sázkám nad optimum, a ty dlouhodobý růst snižují a přinášejí hluboké propady. Plný Kelly navíc i při správných vstupech kolísá tak, že ho málokdo vydrží. Praxe proto používá zlomek Kellyho podílu a pevné limity pozic.Kelly criterion

10.8Sledování a disciplína prodeje

Po nákupu se teze sleduje podle předem zvolených ukazatelů: marže, růst tržeb, investice, a také akruály a pohledávky z kapitoly 7. Klíčové je oddělit dvě situace:

  • Teze je porušená: hybatelé hodnoty se vyvíjejí jinak, než teze předpokládala. Hodnota klesla a důvod k držení zmizel, i když cena třeba ještě neklesla.
  • Klesla cena: trh se pohnul, ale fakta teze platí. Bezpečnostní marže se zvětšila; rozhoduje přezkum, ne panika. Limit pozice a rizikový rozpočet ale platí dál.

Spouštěče prodeje se stanoví předem, dokud je hlava chladná: cena dosáhla hodnoty a bezpečnostní marže zmizela; splnilo se kritérium, které tezi vyvrací (u Alfy například marže EBIT pod 9 % ve dvou po sobě jdoucích pololetích nebo ztráta odběratele s víc než desetinou tržeb); pozice po růstu přerostla limit; objevila se lepší příležitost; objevily se varovné signály kvality zisků. Nákupní cena mezi spouštěči nepatří: trh ji nezná.sell discipline

Cena akcie klesla Platí fakta teze?marže, růst tržeb, investice,akruály a pohledávky ne Teze padáhodnota klesla,prodat ano Klesla jen cenabezpečnostní marže vzrostla:přezkum, ne panika limit pozice a rizikový rozpočetplatí dál Spouštěče prodeje(stanovit předem) cena dosáhla hodnoty,bezpečnostní marže zmizela splněno kritérium vyvrácení:marže pod 9 % dvě pololetí,nebo ztráta odběrateles víc než desetinou tržeb pozice přerostla limit lepší příležitost varovné signály kvality zisků nákupní cena mezi ně nepatří
Obr. 10.2 Když cena klesne, rozhoduje přezkum teze, ne pohyb ceny. Pokud se hybatelé hodnoty vyvíjejí jinak, než teze předpokládala, padá i důvod k držení, i kdyby cena ještě neklesla. Spouštěče prodeje vpravo se stanoví předem; kritérium pro Alfu je modelové.

10.9Analytická zpráva a etika

Dobrá analytická zpráva vede čtenáře od závěru k důkazům a odděluje fakta od názorů:

  1. Hlavní závěry na jedné stránce: teze, rozpětí hodnoty, katalyzátory, klíčová rizika.
  2. Investiční shrnutí: odlišný názor a co je v ceně.
  3. Popis podnikání: produkty, zákazníci, trhy, obchodní model.
  4. Odvětví a konkurence: struktura odvětví, konkurenční výhody, postavení firmy.
  5. Finanční analýza: výkazy, ukazatele, kvalita zisků.
  6. Ocenění: metody, předpoklady, scénáře, citlivost.
  7. Rizika včetně toho, co by tezi vyvrátilo.
  8. ESG: materiální faktory a jejich dopad na hodnotu.
  9. Upozornění: zdroje, střety zájmů, datum a horizont.

V EU upravuje investiční doporučení čl. 20 nařízení o zneužívání trhu (MAR) a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958. Doporučení musí být prezentováno objektivně: oddělit fakta od výkladů a odhadů, uvést hlavní zdroje, metodu ocenění a předpoklady, vysvětlit význam doporučení a jeho časový horizont a zveřejnit zájmy a střety zájmů.

Profesní etika analytika stojí na několika obecných zásadách:

  • Nezávislost a objektivita: závěr nesmí ovlivnit tlak emitenta, obchodní zájmy zaměstnavatele ani dary.
  • Pečlivost a rozumný základ: závěry podložené analýzou a doložitelné záznamy.
  • Férové zacházení: změnu názoru dostanou všichni klienti současně, nikdo dřív.
  • Zveřejnění střetů zájmů: vlastní podíly, vztahy s emitentem, odměny navázané na obchody.conflicts of interest
  • Neveřejné informace: analytik s nimi nesmí obchodovat ani je šířit.

10.10Pasti analytika a jak se jim bránit

Analytik je člověk a jeho odhady podléhají stejným zkreslením jako rozhodnutí investorů:

  • Ukotvení na cílové ceně, na vlastním starším odhadu nebo na konsenzu; nové informace pak posouvají odhad méně, než by měly (Tversky a Kahneman, 1974).anchoring
  • Konfirmační zkreslení: hledání důkazů pro tezi a přehlížení důkazů proti ní.confirmation bias
  • Přehnaná sebedůvěra: příliš úzká rozpětí prognóz a přeceňování přesnosti modelu.overconfidence
  • Stádnost: odhady se drží blízko konsenzu, protože omyl ve stádě je kariérně levnější. Hong, Kubik a Solomon (2000) ukázali, že mladší analytici se od konsenzu odchylují méně než zkušenější.herding

Protiváhou jsou postupy, které nutí myslet jinak:

  • Pre-mortem (Klein, 2007): představte si, že investice za dva roky skončila ztrátou, a sepište, proč. Odhalí rizika, o kterých se v týmu nemluví.premortem
  • Základní míry a pohled zvenku (Kahneman a Lovallo, 1993): jak často firmy podobné velikosti a odvětví skutečně rostly o 6 % ročně a současně zvyšovaly marži pět let po sobě? Prognóza nad základní mírou potřebuje silný důvod.base rates, outside view
  • Kontrolní seznam před každým rozhodnutím: kvalita zisků, co je v ceně, rizika, velikost pozice, spouštěče prodeje.
  • Zapsat prognózy a později je vyhodnotit; teprve pak je vidět, zda rozpětí byla poctivá.
Pravidlo palce

Pokud po roce sledování skutečnost padla do vašich intervalů prognóz, které měly platit v 80 % případů, výrazně méně často než v osmi případech z deseti, jsou intervaly příliš úzké. Rozšiřte scénáře, ne sebevědomí.

10.11Syntéza: Alfa od trhu k rozhodnutí

Celý průvodce lze na Alfě shrnout do jedné tabulky. Každý krok odpovídá na jinou otázku a výsledek předává dalšímu.

Tab. 10.4Alfa, a.s. v deseti kapitolách (modelová čísla)
KapitolaOtázkaVýsledek pro Alfu
1–2 RámecCo kupujeme a jakým postupem?podíl na firmě; analýza shora dolů i zdola nahoru
3 Trh a ekonomikaKolik nabízí trh?modelový trh 9,5 %; Alfa s betou 1,1 požaduje 10,05 %
4 SektorJaké je odvětví?zboží zbytné spotřeby, cyklická poptávka po spotřebičích, zhruba 60 % tržeb z vývozu do EU
5 VýkazyCo firma vykázala?tržby 4 800, EBIT 480, čistý zisk 316, CFO 506 mil. Kč
6 UkazateleJak dobře vydělává?ROE 13,7 %, ROIC 11,85 % nad WACC 8,92 %, čistý dluh/EBITDA 1,25
7 Kvalita ziskůJe zisk skutečný?CFO/zisk 1,60, akruály −4,7 %, M-skóre −2,66, Z-skóre 3,76
8 DCFKolik firma stojí?499,6 Kč; citlivost 370–745 Kč; cena 400 Kč odpovídá g 0,81 % nebo marži 8,98 %
9 Násobky a reziduální ziskCo říkají konkurenti a účetní hodnota?násobky 450–495 Kč (mediány P/E, EV/EBITDA a P/B); reziduální zisk 275–407 Kč podle toho, jak dlouho vydrží nadvýnos
10 RozhodnutíStojí rozdíl za riziko?scénáře 350,8–679,8 Kč, E[V] 507,4 Kč, bezpečnostní marže 21 %, asymetrie 5,7 : 1

Logika rozhodnutí z toho plyne podmíněně. Model říká, že cena 400 Kč odpovídá světu, ve kterém Alfa trvale ztratí zhruba procentní bod marže nebo přestane dlouhodobě růst. Pokud analytik umí doložit, že marže kolem 10 % je udržitelná, nabízí model bezpečnostní marži kolem pětiny hodnoty a příznivou asymetrii a otázkou se stává velikost pozice a čas do katalyzátoru. Pokud to doložit neumí, bezpečnostní marže mizí: v pesimistickém scénáři s marží EBIT 9 % je hodnota o 12 % pod cenou, násobky srovnatelných firem dávají 450–495 Kč, méně než DCF, a reziduální zisk s opatrnou prognózou z kapitoly 9 vysvětlí cenu 400 Kč, jen když ROE kolem 14 % vydrží navždy. Zisky Alfy přitom testy kvality procházejí, takže hlavní otázkou není účetnictví, ale budoucí marže.

Pozor

Alfa je smyšlená a všechna čísla jsou modelová. Závěr kapitoly se týká metody, ne nákupu či prodeje jakékoli akcie. Skutečné rozhodnutí potřebuje aktuální data, porovnání s alternativami a zohlednění celého portfolia a cílů investora.

10.12Procvičení

1
Scénáře hodnoty akcie jsou 300, 450 a 600 Kč s pravděpodobnostmi 30, 50 a 20 %. Cena je 380 Kč. Spočítejte očekávanou hodnotu, potenciál a bezpečnostní marži.
\(E[V] = 0{,}3\cdot 300 + 0{,}5\cdot 450 + 0{,}2\cdot 600 = 90 + 225 + 120 = 435\) Kč. Potenciál \(435/380 - 1 = 14{,}5\ \%\), bezpečnostní marže \(1 - 380/435 = 12{,}6\ \%\).
2
Odhad hodnoty je 600 Kč, cena 480 Kč, požadovaná výnosnost 9 %. Cena se má hodnotě přiblížit za dva roky. Jaký je přibližný očekávaný výnos a alfa? Jak by vyšla alfa při konvergenci do roka?
\((600/480)^{1/2} - 1 = 1{,}25^{0{,}5} - 1 = 11{,}8\ \%\), takže \(E(R) \approx 9\ \% + 11{,}8\ \% = 20{,}8\ \%\) a \(\alpha \approx 11{,}8\ \%\). Při konvergenci do roka \(\alpha \approx 600/480 - 1 = 25\ \%\).
3
Optimistický scénář je 650 Kč, pesimistický 330 Kč, cena 400 Kč. Jaký je poměr asymetrie? A jaký by byl při ceně 450 Kč?
\((650 - 400)/(400 - 330) = 250/70 = 3{,}6\). Při ceně 450 Kč \((650 - 450)/(450 - 330) = 200/120 = 1{,}7\). Vyšší cena snižuje potenciál i asymetrii najednou.
4
Rizikový rozpočet na jednu myšlenku je 0,8 % portfolia, ztráta ve stresovém scénáři 40 %. Jak velká může být pozice? Jak se změní, pokud stresová ztráta bude 25 %?
\(w = 0{,}8\ \%/40\ \% = 2{,}0\ \%\) portfolia; při stresové ztrátě 25 % je to \(0{,}8\ \%/25\ \% = 3{,}2\ \%\). Méně riskantní pozice smí být větší při stejném rozpočtu.
5
U Alfy změníte pravděpodobnosti scénářů na 40 / 40 / 20 %. Jak se změní očekávaná hodnota a bezpečnostní marže při ceně 400 Kč?
\(E[V] = 0{,}4\cdot 350{,}8 + 0{,}4\cdot 499{,}6 + 0{,}2\cdot 679{,}8 = 140{,}3 + 199{,}8 + 136{,}0 = 476{,}1\) Kč. Bezpečnostní marže \(1 - 400/476{,}1 = 16{,}0\ \%\) místo 21,2 %. Výsledek je na pravděpodobnostech citlivý, proto je potřeba je zdůvodnit, ne odhadnout od oka.
6
Akcie, kterou držíte kvůli tezi o rostoucí marži, za měsíc klesla o 15 %, celý trh o 8 %. Firma mezitím zveřejnila výsledky s marží podle očekávání. Je teze porušená?
Ne. Hybatel teze (marže) se vyvíjí podle očekávání, pokles je z velké části tržní. Bezpečnostní marže se zvětšila. Vhodné je tezi přezkoumat a ověřit, že platí limity pozice a rizikový rozpočet; pokles ceny sám o sobě není důvod k prodeji. Kdyby naopak marže klesla pod předem stanovenou hranici, teze by byla porušená i při rostoucí ceně.
Co si odnést z celého průvodce
  • Shora dolů i zdola nahoru. Trh a odvětví určují požadovaný výnos a rámec, výkazy a ukazatele ukazují, jak firma skutečně vydělává.
  • Zisk musí být podložený penězi. Akruály, pohledávky, aktivace nákladů a upravené ukazatele prozradí, kdy tomu tak není.
  • Hodnota je rozpětí, ne číslo. DCF, násobky a scénáře se mají potkat; reverzní DCF ukáže, co je v ceně.
  • Rozhodnutí potřebuje odlišný názor, bezpečnostní marži a asymetrii. Bez katalyzátoru a času může levná akcie zůstat levná.
  • Teze se píše předem i s tím, co ji vyvrátí. Velikost pozice, spouštěče prodeje a kontrolní seznam chrání před vlastními zkresleními.
PřílohaA

Slovníček

PřílohaB

Vzorce na jednom místě

Nejdůležitější vzorce z teorie všech kapitol. Značení a význam jednotlivých veličin vysvětluje vždy příslušná kapitola.

1. Akcie a akciový trh

Výnos indexu\[R_I = \sum_{i=1}^{N} w_i\,R_i,\qquad \sum_{i=1}^{N} w_i = 1\]
Cenově vážený index\[I_t = \frac{\sum_i P_{i,t}}{D_t},\qquad w_i = \frac{P_{i,0}}{\sum_j P_{j,0}}\]
Tržně vážený index (free float)\[w_i = \frac{f_i\,Q_i\,P_{i,0}}{\sum_j f_j\,Q_j\,P_{j,0}}\]
Rovnoměrně vážený index\[R_I = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{N} R_i\]
Celkový výnos\[R^{\text{TR}} = \frac{P_1 - P_0 + D_1}{P_0}\]
Rozpětí\[S_{\text{kot}} = \frac{P^{\text{ask}} - P^{\text{bid}}}{M},\qquad S_{\text{ef}} = \frac{2\,\lvert P_t - M\rvert}{M}\]
Zisk krátké pozice\[\Pi = n\,(P_0 - P_1) - n\,D - \text{poplatek za zápůjčku}\]
Páka a výnos s pákou\[\text{páka} = \frac{1}{\text{IM}},\qquad R_E = \frac{R - (1-\text{IM})\,r_L}{\text{IM}}\]
Cena výzvy k doplnění\[P^{*} = P_0\,\frac{1-\text{IM}}{1-\text{MM}}\]

2. Shora dolů, zdola nahoru

Rozklad vnímaného chybného ocenění\[V_E - P = (V - P) + (V_E - V)\]
Očekávaný výnos s konvergencí\[E(R) \approx r + \frac{V_0 - P_0}{P_0}\]
Očekávaná alfa\[\alpha = E(R) - r\]
Ocenění vůči sektoru\[\frac{(P/E)_i}{\operatorname{med}\,(P/E)_{\text{sektor}}} - 1\]

3. Celý trh a ekonomika

Grinold–Kroner\[E(R_e) \approx \frac{D}{P} + (i + g) - \%\Delta S + \%\Delta\frac{P}{E}\]
Implikovaná ERP\[\text{ERP} = \frac{D_1}{P_0} + g - r_f\]
Durace akcií (Gordon)\[D_E = \frac{1}{r-g} = \frac{P_0}{D_1},\qquad \frac{\Delta P}{P} \approx -D_E\,\Delta r\]
H-model\[V_0 = \frac{D_0(1+g_L)}{r-g_L} + \frac{D_0\,H\,(g_S-g_L)}{r-g_L}\]
Růst zisku na akcii\[g_{\text{EPS}} \approx g_{\text{zisků celkem}} - \%\Delta S\]
Zisk indexu\[\text{EPS}_{\text{index}} = \text{tržby na jednotku indexu}\times\text{čistá marže}\]
CAPE\[\text{CAPE} = \frac{P}{\tfrac{1}{10}\sum_{t=1}^{10} E^{\text{reál}}_{t}}\]

4. Sektory a konkurence

Koncentrace\[\text{CR}_4 = \sum_{i=1}^{4} s_i,\qquad \text{HHI} = \sum_{i=1}^{N} s_i^2,\qquad N^{*} = \frac{10\,000}{\text{HHI}}\]
Fúze a HHI\[\Delta\text{HHI} = (s_i + s_j)^2 - s_i^2 - s_j^2 = 2\,s_i\,s_j\]
Provozní páka (DOL)\[\text{DOL} = \frac{\%\Delta\,\text{EBIT}}{\%\Delta\,\text{tržby}} = \frac{Q(P-v)}{Q(P-v)-F} = \frac{\text{příspěvek na úhradu}}{\text{EBIT}} = 1 + \frac{F}{\text{EBIT}}\]
Finanční a celková páka\[\text{DFL} = \frac{\text{EBIT}}{\text{EBIT} - I},\qquad \text{DTL} = \text{DOL}\times\text{DFL}\]
Bod zvratu\[\text{tržby}_{\text{BE}} = \frac{F}{1 - v/P},\qquad \frac{\text{tržby} - \text{tržby}_{\text{BE}}}{\text{tržby}} = \frac{1}{\text{DOL}}\]
Elasticita tržeb\[\varepsilon = \frac{\%\Delta\,\text{tržby odvětví}}{\%\Delta\,\text{HDP}}\]
Tržby shora dolů\[\text{tržby} = \text{objem trhu}\times\text{tržní podíl}\times\text{průměrná cena}\]

5. Finanční výkazy

Bilanční rovnice\[\text{aktiva} = \text{závazky} + \text{vlastní kapitál}\]
Čistý přebytek\[\text{VK}_{\text{konec}} = \text{VK}_{\text{začátek}} + \text{čistý zisk} + \text{OCI} - \text{dividendy} + \text{emise} - \text{odkupy}\]
Stálá aktiva\[\text{stálá aktiva}_{\text{konec}} = \text{stálá aktiva}_{\text{začátek}} + \text{capex} - \text{odpisy} - \text{účetní hodnota prodaného majetku}\]
Provozní mezisoučty\[\text{EBITDA} = \text{EBIT} + \text{odpisy a amortizace},\qquad \text{NOPAT} = \text{EBIT}\cdot(1-t)\]
CFO nepřímou metodou\[\text{CFO} = \text{čistý zisk} + \text{odpisy} \pm \text{ostatní nepeněžní položky} - \Delta\text{pohledávek} - \Delta\text{zásob} + \Delta\text{závazků z obch. styku}\]
FCFF\[\text{FCFF} = \text{CFO} + \text{úroky}\cdot(1-t) - \text{capex} = \text{NOPAT} + \text{odpisy} - \text{capex} - \Delta\text{NWC}\]
FCFE\[\text{FCFE} = \text{CFO} - \text{capex} + \text{čisté zadlužení} = \text{FCFF} - \text{úroky}\cdot(1-t) + \text{čisté zadlužení}\]
Zředěný EPS\[\text{EPS}_{\text{zřed}} = \frac{\text{čistý zisk} - \text{prioritní dividendy} + \text{úpravy}}{\text{vážený počet akcií} + \text{potenciální akcie}}\]
Závazek z leasingu\[L_0 = \sum_{k=1}^{n}\frac{\text{platba}_k}{(1+r)^k}\]

6. Poměrové ukazatele

Doby obratu\[\text{DSO} = \frac{\text{pohledávky}}{\text{tržby}}\cdot 365,\qquad \text{DIO} = \frac{\text{zásoby}}{\text{náklady na prodané zboží}}\cdot 365,\qquad \text{DPO} = \frac{\text{závazky z obch. styku}}{\text{nákupy}}\cdot 365\]
Cyklus přeměny hotovosti\[\text{CCC} = \text{DSO} + \text{DIO} - \text{DPO}\]
Likvidita\[\text{běžná} = \frac{\text{oběžná aktiva}}{\text{krátkodobé závazky}},\qquad \text{pohotová} = \frac{\text{peníze} + \text{krátkodobé investice} + \text{pohledávky}}{\text{krátkodobé závazky}}\]
Zadluženost a krytí\[\frac{D}{E},\qquad \text{páka} = \frac{A}{E},\qquad \text{úrokové krytí} = \frac{\text{EBIT}}{\text{úroky}},\qquad \frac{\text{čistý dluh}}{\text{EBITDA}} = \frac{D - \text{peníze}}{\text{EBITDA}}\]
Výnosnosti\[\text{ROE} = \frac{\text{čistý zisk}}{\text{VK}},\qquad \text{ROA} = \frac{\text{čistý zisk}}{A},\qquad \text{ROIC} = \frac{\text{EBIT}\cdot(1-t)}{D + \text{VK} - \text{peníze}}\]
DuPont, 3 kroky\[\text{ROE} = \frac{\text{čistý zisk}}{\text{tržby}}\cdot\frac{\text{tržby}}{\text{aktiva}}\cdot\frac{\text{aktiva}}{\text{VK}}\]
DuPont, 5 kroků\[\text{ROE} = \frac{\text{čistý zisk}}{\text{EBT}}\cdot\frac{\text{EBT}}{\text{EBIT}}\cdot\frac{\text{EBIT}}{\text{tržby}}\cdot\frac{\text{tržby}}{\text{aktiva}}\cdot\frac{\text{aktiva}}{\text{VK}}\]
Udržitelný růst\[g = b\cdot\text{ROE},\qquad b = 1 - \frac{\text{dividendy}}{\text{čistý zisk}}\]

7. Kvalita zisků a varovné signály

Akruály k aktivům\[\text{akruály}_{A} = \frac{NI_t - CFO_t}{(A_t + A_{t-1})/2}\]
Čistá provozní aktiva\[NOA = (\text{aktiva} - \text{peníze a krátkodobé investice}) - (\text{závazky} - \text{úročený dluh})\]
Akruální poměry z NOA\[\text{z rozvahy: } \frac{NOA_t - NOA_{t-1}}{(NOA_t + NOA_{t-1})/2},\qquad \text{z cash flow: } \frac{NI_t - (CFO_t + CFI_t)}{(NOA_t + NOA_{t-1})/2}\]
Perzistence složek zisku\[E_{t+1} = \alpha + \beta_1\,CF_t + \beta_2\,ACC_t + \varepsilon_{t+1}\]
Beneishovo M-skóre\[\begin{aligned} M = {}&-4{,}84 + 0{,}920\,DSRI + 0{,}528\,GMI + 0{,}404\,AQI + 0{,}892\,SGI \\ &+ 0{,}115\,DEPI - 0{,}172\,SGAI + 4{,}679\,TATA - 0{,}327\,LVGI \end{aligned}\]
Altmanovo Z-skóre (1968)\[Z = 1{,}2\,X_1 + 1{,}4\,X_2 + 3{,}3\,X_3 + 0{,}6\,X_4 + 1{,}0\,X_5\]

8. Diskontované peněžní toky

CAPM\[r_e = r_f + \beta_i\,\big[E(R_m)-r_f\big]\]
Odzadlužení bety\[\beta_U = \frac{\beta_L}{1+(1-t)\,D/E}\]
WACC\[\text{WACC} = \frac{E}{D+E}\,r_e + \frac{D}{D+E}\,r_d\,(1-t)\]
Gordonův model\[V_0 = \frac{D_1}{r-g} = \frac{D_0\,(1+g)}{r-g}\]
PVGO\[V_0 = \frac{E_1}{r} + \text{PVGO}\]
FCFF z čistého zisku a z EBITDA\[\begin{aligned}\text{FCFF} &= \text{NI} + \text{NCC} + \text{Int}(1-t) - \text{FCInv} - \text{WCInv}\\ &= \text{EBITDA}(1-t) + \text{Dep}\cdot t - \text{FCInv} - \text{WCInv}\end{aligned}\]
Terminální hodnota\[TV_T = \frac{\text{FCFF}_{T+1}}{\text{WACC}-g} = \frac{\text{NOPAT}_{T+1}\,\big(1-g/\text{RONIC}\big)}{\text{WACC}-g}\]
Most od EV k vlastnímu kapitálu\[\text{VK} = \text{EV} - \text{dluh} + \text{peníze} - \text{menšinové podíly} - \text{prioritní akcie} - \text{leasingy a penze} + \text{neprovozní aktiva}\]

9. Násobky a reziduální zisk

Odůvodněné P/E\[\frac{P_0}{E_1} = \frac{1-b}{r-g},\qquad \frac{P_0}{E_0} = \frac{(1-b)(1+g)}{r-g}\]
Odůvodněné P/B\[\frac{P_0}{B_0} = \frac{\text{ROE}-g}{r-g} = 1 + \frac{\text{ROE}-r}{r-g}\]
Odůvodněné P/S\[\frac{P_0}{S_0} = \frac{(E_0/S_0)\,(1-b)\,(1+g)}{r-g}\]
Hodnota podniku\[\text{EV} = \text{tržní kapitalizace} + \text{dluh} + \text{prioritní akcie} + \text{menšinové podíly} - \text{peníze a krátkodobé investice}\]
Harmonický průměr\[\text{HM} = \frac{n}{\sum_{i=1}^{n} 1/X_i}\]
Reziduální zisk\[RI_t = E_t - r\,B_{t-1} = (\text{ROE}_t - r)\,B_{t-1}\]
Model reziduálního zisku\[V_0 = B_0 + \sum_{t=1}^{\infty}\frac{E_t - r\,B_{t-1}}{(1+r)^t}\]
Pokračující reziduální zisk\[V_0 = B_0 + \sum_{t=1}^{T-1}\frac{RI_t}{(1+r)^t} + \frac{RI_T}{(1+r-\omega)\,(1+r)^{T-1}}\]

10. Investiční teze a rizika

Výnos z konvergence za N let\[E(R) \approx r_e + \Big(\frac{V_0}{P_0}\Big)^{1/N} - 1\]
Bezpečnostní marže a potenciál\[MoS = 1 - \frac{P}{V},\qquad \text{potenciál} = \frac{V}{P} - 1 = \frac{MoS}{1 - MoS}\]
Očekávaná hodnota scénářů\[E[V] = \sum_i p_i V_i,\qquad \sigma_V = \sqrt{\sum_i p_i\,(V_i - E[V])^2}\]
Poměr asymetrie\[\frac{V_{\text{opt}} - P}{P - V_{\text{pes}}}\]
Velikost pozice z rizikového rozpočtu\[w = \frac{\text{rizikový rozpočet}}{\text{ztráta ve stresovém scénáři}}\]
PřílohaC

Zdroje a předpoklady

Předpisy a standardy

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 o zneužívání trhu (MAR), zejména čl. 7 (vnitřní informace), čl. 8 odst. 4, čl. 14 (zákazy), čl. 17 odst. 1 (zveřejňování emitentem), čl. 20 odst. 1 (investiční doporučení) a bod 28 odůvodnění; eur-lex.europa.eu, ověřeno 12. 10. 2026.
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 o uplatňování mezinárodních účetních standardů, čl. 4 (konsolidovaná účetní závěrka kótovaných společností podle IFRS přijatých EU); eur-lex.europa.eu, ověřeno 12. 10. 2026.
  • IFRS 13 Oceňování reálnou hodnotou, odst. 9 (definice reálné hodnoty); ifrs.org, ověřeno 12. 10. 2026.
  • MSCI, S&P Dow Jones Indices: Global Industry Classification Standard (GICS) – metodika a definice sektorů platné od 17. 3. 2023 (msci.com; ověřeno 12. 10. 2026).
  • FTSE Russell: Industry Classification Benchmark (ICB) – metodika odvětvové klasifikace.
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1369 ze dne 4. července 2017, kterým se stanoví rámec pro označování energetickými štítky a zrušuje směrnice 2010/30/EU (eur-lex.europa.eu; ověřeno 12. 10. 2026).
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1781 ze dne 13. června 2024, kterým se stanoví rámec pro stanovení požadavků na ekodesign udržitelných produktů a zrušuje směrnice 2009/125/ES s přechodnými ustanoveními (eur-lex.europa.eu; ověřeno 12. 10. 2026).
  • SASB Standards (spravuje IFRS Foundation) – odvětvové standardy zveřejňování informací o udržitelnosti.
  • IASB: Conceptual Framework for Financial Reporting (Koncepční rámec účetního výkaznictví), 2018.
  • IAS 1 Presentation of Financial Statements (Sestavování a zveřejňování účetní závěrky).
  • IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements (IASB, duben 2024; Prezentace a zveřejňování v účetní závěrce): nahrazuje IAS 1 pro účetní období od 1. 1. 2027, zavádí povinné mezisoučty a ukazatele výkonnosti definované vedením a novelou IAS 7 mění zařazení placených a přijatých úroků a dividend; v EU přijat nařízením Komise (EU) 2026/338; ověřeno 12. 10. 2026.
  • IAS 7 Statement of Cash Flows (výkaz peněžních toků).
  • IFRS 15 Revenue from Contracts with Customers (Výnosy ze smluv se zákazníky) – pětikrokový model, hlavní a zprostředkovatel, fakturace bez dodání.
  • IFRS 16 Leases (Leasingy), účinný pro účetní období od 1. 1. 2019.
  • IAS 2 Inventories (Zásoby).
  • IAS 16 Property, Plant and Equipment (Pozemky, budovy a zařízení).
  • IAS 33 Earnings per Share (Zisk na akcii).
  • IFRS 3 Business Combinations (Podnikové kombinace) a IAS 36 Impairment of Assets (Snížení hodnoty aktiv).
  • IFRS 8 Operating Segments (Provozní segmenty).
  • ESMA (2015): Pokyny k alternativním ukazatelům výkonnosti, ESMA/2015/1415 (5. 10. 2015; platí pro informace zveřejněné od 3. 7. 2016), zejména odst. 17, 22–26, 33–37 a 41. Ověřeno 12. 10. 2026.
  • IAS 38 Intangible Assets (Nehmotná aktiva; aktivace vývoje) a IAS 36 Impairment of Assets (test goodwillu).
  • IAS 7 a IFRS 7 – novela Supplier Finance Arrangements (ujednání o financování dodavatelů; IASB, květen 2023; účinná pro období od 1. 1. 2024). Ověřeno 12. 10. 2026.
  • ISA 240 Odpovědnost auditora týkající se podvodů při auditu účetní závěrky (IAASB).
  • Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016 o regulačních technických normách pro technická opatření pro objektivní prezentaci investičních doporučení a zveřejňování zvláštních zájmů nebo náznaků střetu zájmů. Ověřeno 12. 10. 2026.

Literatura

  • Arnott, R. D., Hsu, J., Moore, P. (2005): Fundamental Indexation. Financial Analysts Journal 61(2), 83–99.
  • Ball, R., Brown, P. (1968): An Empirical Evaluation of Accounting Income Numbers. Journal of Accounting Research 6(2), 159–178.
  • Bernard, V. L., Thomas, J. K. (1989): Post-Earnings-Announcement Drift: Delayed Price Response or Risk Premium? Journal of Accounting Research 27 (Supplement), 1–36.
  • Bodie, Z., Kane, A., Marcus, A. J. (2021): Investments. 12. vyd. New York: McGraw-Hill – trhy, příkazy, nákup na úvěr, krátký prodej, efektivita trhu.
  • De Bondt, W. F. M., Thaler, R. (1985): Does the Stock Market Overreact? Journal of Finance 40(3), 793–805.
  • Fama, E. F. (1970): Efficient Capital Markets: A Review of Theory and Empirical Work. Journal of Finance 25(2), 383–417.
  • Fama, E. F. (1991): Efficient Capital Markets: II. Journal of Finance 46(5), 1575–1617.
  • Fama, E. F., Fisher, L., Jensen, M. C., Roll, R. (1969): The Adjustment of Stock Prices to New Information. International Economic Review 10(1), 1–21.
  • Fama, E. F., French, K. R. (1992): The Cross-Section of Expected Stock Returns. Journal of Finance 47(2), 427–465.
  • Grossman, S. J., Stiglitz, J. E. (1980): On the Impossibility of Informationally Efficient Markets. American Economic Review 70(3), 393–408.
  • Harris, L. (2003): Trading and Exchanges: Market Microstructure for Practitioners. New York: Oxford University Press – příkazy, kniha příkazů, rozpětí a likvidita.
  • Jegadeesh, N., Titman, S. (1993): Returns to Buying Winners and Selling Losers: Implications for Stock Market Efficiency. Journal of Finance 48(1), 65–91.
  • Malkiel, B. G. (2003): The Efficient Market Hypothesis and Its Critics. Journal of Economic Perspectives 17(1), 59–82.
  • McLean, R. D., Pontiff, J. (2016): Does Academic Research Destroy Stock Return Predictability? Journal of Finance 71(1), 5–32.
  • Miller, E. M. (1977): Risk, Uncertainty, and Divergence of Opinion. Journal of Finance 32(4), 1151–1168.
  • Roberts, H. V. (1967): Statistical versus Clinical Prediction of the Stock Market. Nepublikovaný rukopis, University of Chicago (třídění forem efektivity trhu).
  • S&P Dow Jones Indices: SPIVA Scorecard. Pravidelně aktualizované srovnání aktivně spravovaných fondů s jejich srovnávacími indexy.
  • Sloan, R. G. (1996): Do Stock Prices Fully Reflect Information in Accruals and Cash Flows about Future Earnings? The Accounting Review 71(3), 289–315.
  • Damodaran, A. (2012): Investment Valuation: Tools and Techniques for Determining the Value of Any Asset. 3. vyd. Hoboken: Wiley.
  • Koller, T., Goedhart, M., Wessels, D. (2020): Valuation: Measuring and Managing the Value of Companies. 7. vyd. Hoboken: Wiley.
  • Penman, S. H. (2013): Financial Statement Analysis and Security Valuation. 5. vyd. New York: McGraw-Hill.
  • Pinto, J. E., Henry, E., Robinson, T. R., Stowe, J. D. (2020): Equity Asset Valuation. 4. vyd. Hoboken: Wiley – proces ocenění v pěti krocích, pojmy hodnoty, rozklad chybného ocenění, výnos z konvergence, odůvodněné násobky.
  • Asness, C. S. (2003): Fight the Fed Model. Journal of Portfolio Management 30(1).
  • Bernstein, W. J., Arnott, R. D. (2003): Earnings Growth: The Two Percent Dilution. Financial Analysts Journal 59(5).
  • Campbell, J. Y., Shiller, R. J. (1988): Stock Prices, Earnings, and Expected Dividends. Journal of Finance 43(3), 661–676.
  • Campbell, J. Y., Shiller, R. J. (1998): Valuation Ratios and the Long-Run Stock Market Outlook. Journal of Portfolio Management 24(2), 11–26.
  • Damodaran, A. (2023): Equity Risk Premiums (ERP): Determinants, Estimation and Implications – The 2023 Edition. Pracovní studie, SSRN (aktualizuje se každý rok).
  • Dimson, E., Marsh, P., Staunton, M. (2002): Triumph of the Optimists: 101 Years of Global Investment Returns. Princeton: Princeton University Press.
  • Estrella, A., Mishkin, F. S. (1998): Predicting U.S. Recessions: Financial Variables as Leading Indicators. Review of Economics and Statistics 80(1), 45–61.
  • Fama, E. F., French, K. R. (2002): The Equity Premium. Journal of Finance 57(2), 637–659.
  • Fuller, R. J., Hsia, C.-C. (1984): A Simplified Common Stock Valuation Model. Financial Analysts Journal 40(5), 49–56.
  • Grinold, R. C., Kroner, K. F. (2002): The Equity Risk Premium: Analyzing the Long-Run Prospects for the Stock Market. Investment Insights, červenec 2002.
  • Ibbotson, R. G., Chen, P. (2003): Long-Run Stock Returns: Participating in the Real Economy. Financial Analysts Journal 59(1), 88–98.
  • Modigliani, F., Cohn, R. A. (1979): Inflation, Rational Valuation and the Market. Financial Analysts Journal 35(2), 24–44.
  • Porter, M. E. (1979): How Competitive Forces Shape Strategy. Harvard Business Review 57(2), 137–145.
  • Porter, M. E. (1980): Competitive Strategy: Techniques for Analyzing Industries and Competitors. New York: Free Press.
  • Porter, M. E. (1985): Competitive Advantage: Creating and Sustaining Superior Performance. New York: Free Press.
  • Porter, M. E. (2008): The Five Competitive Forces That Shape Strategy. Harvard Business Review 86(1), 78–93.
  • Mauboussin, M. J., Johnson, P. (1997): Competitive Advantage Period: The Neglected Value Driver. Financial Management 26(2), 67–74.
  • Robinson, T. R., Henry, E., Pirie, W. L., Broihahn, M. A. (2020): International Financial Statement Analysis. 4. vyd. Hoboken: Wiley.
  • Higgins, R. C. (1977): How Much Growth Can a Firm Afford? Financial Management 6(3), 7–16.
  • Altman, E. I. (1968): Financial Ratios, Discriminant Analysis and the Prediction of Corporate Bankruptcy. Journal of Finance 23(4), 589–609.
  • Altman, E. I. (2000): Predicting Financial Distress of Companies: Revisiting the Z-Score and ZETA Models. Pracovní studie, NYU Stern School of Business.
  • Beneish, M. D. (1999): The Detection of Earnings Manipulation. Financial Analysts Journal 55(5), 24–36.
  • Cressey, D. R. (1953): Other People’s Money: A Study in the Social Psychology of Embezzlement. Glencoe: Free Press.
  • Green, J., Hand, J. R. M., Soliman, M. T. (2011): Going, Going, Gone? The Apparent Demise of the Accruals Anomaly. Management Science 57(5), 797–816.
  • Richardson, S. A., Sloan, R. G., Soliman, M. T., Tuna, I. (2005): Accrual Reliability, Earnings Persistence and Stock Prices. Journal of Accounting and Economics 39(3), 437–485.
  • Blume, M. E. (1971): On the Assessment of Risk. Journal of Finance 26(1), 1–10.
  • Carhart, M. M. (1997): On Persistence in Mutual Fund Performance. Journal of Finance 52(1), 57–82.
  • Dimson, E. (1979): Risk Measurement When Shares Are Subject to Infrequent Trading. Journal of Financial Economics 7(2), 197–226.
  • Fama, E. F., French, K. R. (1993): Common Risk Factors in the Returns on Stocks and Bonds. Journal of Financial Economics 33(1), 3–56.
  • Gordon, M. J. (1962): The Investment, Financing, and Valuation of the Corporation. Homewood: Irwin.
  • Gordon, M. J., Shapiro, E. (1956): Capital Equipment Analysis: The Required Rate of Profit. Management Science 3(1), 102–110.
  • Hamada, R. S. (1972): The Effect of the Firm’s Capital Structure on the Systematic Risk of Common Stocks. Journal of Finance 27(2), 435–452.
  • Lintner, J. (1965): The Valuation of Risk Assets and the Selection of Risky Investments in Stock Portfolios and Capital Budgets. Review of Economics and Statistics 47(1), 13–37.
  • Miller, M. H., Modigliani, F. (1961): Dividend Policy, Growth, and the Valuation of Shares. Journal of Business 34(4), 411–433.
  • Pástor, Ľ., Stambaugh, R. F. (2003): Liquidity Risk and Expected Stock Returns. Journal of Political Economy 111(3), 642–685.
  • Rappaport, A., Mauboussin, M. J. (2001): Expectations Investing: Reading Stock Prices for Better Returns. Boston: Harvard Business School Press.
  • Sharpe, W. F. (1964): Capital Asset Prices: A Theory of Market Equilibrium under Conditions of Risk. Journal of Finance 19(3), 425–442.
  • Williams, J. B. (1938): The Theory of Investment Value. Cambridge (MA): Harvard University Press.
  • Dechow, P. M., Hutton, A. P., Sloan, R. G. (1999): An Empirical Assessment of the Residual Income Valuation Model. Journal of Accounting and Economics 26(1–3), 1–34.
  • Edwards, E. O., Bell, P. W. (1961): The Theory and Measurement of Business Income. Berkeley: University of California Press.
  • Ohlson, J. A. (1995): Earnings, Book Values, and Dividends in Equity Valuation. Contemporary Accounting Research 11(2), 661–687.
  • Stewart, G. B. (1991): The Quest for Value: A Guide for Senior Managers. New York: HarperBusiness.
  • Graham, B., Dodd, D. L. (1934): Security Analysis. New York: McGraw-Hill.
  • Hong, H., Kubik, J. D., Solomon, A. (2000): Security Analysts’ Career Concerns and Herding of Earnings Forecasts. RAND Journal of Economics 31(1), 121–144.
  • Kahneman, D., Lovallo, D. (1993): Timid Choices and Bold Forecasts: A Cognitive Perspective on Risk Taking. Management Science 39(1), 17–31.
  • Kelly, J. L. (1956): A New Interpretation of Information Rate. Bell System Technical Journal 35(4), 917–926.
  • Klein, G. (2007): Performing a Project Premortem. Harvard Business Review 85(9), 18–19.
  • Tversky, A., Kahneman, D. (1974): Judgment under Uncertainty: Heuristics and Biases. Science 185(4157), 1124–1131.

Modelové předpoklady

Firma Alfa, a.s., její konkurenti i modelový trh jsou smyšlené. Čísla slouží k ukázce postupů, ne jako odhad hodnoty jakékoli skutečné společnosti. Simulace v laboratořích používají zjednodušené modely; skutečné trhy mají častější extrémy, proměnlivé korelace a účetnictví plné výjimek.

Interaktivní průvodce Akciová analýza (říjen 2026). Studijní materiál, ne investiční doporučení ani nabídka; neposkytuje investiční poradenství. Minulé ani modelové výnosy nejsou zárukou budoucích.